SK111496A3 - Device for controlling a flow of liquid steel from a ladle to a continuous casting distributor - Google Patents

Device for controlling a flow of liquid steel from a ladle to a continuous casting distributor Download PDF

Info

Publication number
SK111496A3
SK111496A3 SK1114-96A SK111496A SK111496A3 SK 111496 A3 SK111496 A3 SK 111496A3 SK 111496 A SK111496 A SK 111496A SK 111496 A3 SK111496 A3 SK 111496A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
plate
ladle
protective tube
liquid steel
casting
Prior art date
Application number
SK1114-96A
Other languages
English (en)
Inventor
Francois N Richard
Original Assignee
Vesuvius France Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesuvius France Sa filed Critical Vesuvius France Sa
Publication of SK111496A3 publication Critical patent/SK111496A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/56Means for supporting, manipulating or changing a pouring-nozzle
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia k ovládaniu prietoku tekutej oceli medzi panvou a rozdeľovačom kontinuálneho liatia, ktoré môže obsahovať kúpeľ tekutej oceli, pričom panva je schopná obsahovať a premiestňovať dávku liatej oceli medzi vzdialeným miestom a plošinou pre kontinuálne liatie, pričom panva má lejací otvor, umožňujúci vypúšťať tekutú oceľ do rozdeľovača, tento otvor je obkolesený hornou pevnou doskou, zariadením zahŕňajúcim rám spojený s panvou a majúci zavádzajúce prostriedky, dosku premiestniteľnú na zavádzacích prostriedkoch a schopnú uzatvárať lejací otvor, pričom zariadenie má tiež prostriedky k pritláčaniu tejto dosky, prostriedky k ochrane prúdu tekutej oceli v priebehu jeho cesty z panvy do rozdeľovača, pričom tieto prostriedky zahŕňajú najmä ochrannú rúru umiestnenú v predĺžení lejačieho otvoru, ktorá má dolný koniec ponorený v kúpeli tekutej oceli obsiahnutej v rozdeľovači.
Vynález sa tiež týka spôsobu regulácie prietoku tekutej oceli medzi panvou a rozdeľovačom kontinuálneho liatia, ktorý môže obsahovať kúpeľ tekutej oceli, pričom panva je schopná obsahovať a premiestňovať dávku liatej oceli medzi vzdialeným miestom a plošinou pre kontinuálne liatie, pričom panva má lejací otvor umožňujúci vypúšťať tekutú oceľ do rozdeľovača a tento otvor je obkolesený hornou pevnou doskou.
Doterajší stav techniky
Podľa doterajšieho stavu techniky má panva zvyčajne uzatvárací kryt vybavený šúpatkom, majúcim zvyčajne dve žiaruvzdorné dosky, z ktorých každá má otvor, pričom jedna z uvedených dosiek (horná doska) je pevná. Je pripevnená k vnútornej tryske, umiestnenej v lejačom otvore panvy. Druhá doska (dolná doska) je voči pevnej doske pohyblivá. Pokiaľ sú otvory pevnej dosky a pohyblivé dosky mimo seba, je lejací otvor celkom uzavretý. Ak sa otvory žiaruvzdorných dosiek väčšou alebo menšou mierou prekrývajú, je lejací otvor obmedzený, čo umožňuje regulovať jeho vypúšťanie. Príklad takéhoto zariadenia je popísaný v európskom patentovom spise číslo EP 202 213.
Na začiatku lejačieho postupu je panva prázdna. Je vybavená uzatvoreným šúpatkom. Potom sa panva naplní oceľou a po rôznych zpracovacích operáciách sa premiestni na plošinu kontinuálneho liatia. Zvyčajne v praxi sa postaví plná panva na kruh, ktorý polovičným pootočením premiestni panvu nad rozdeľovač.
Okrem tohto stávajúce požiadavky na kvalitu oceli si stále častejšie vynucujú chrániť prúd oceli pred akýmkoľvek stykom so vzduchom medzi panvou a rozdeľovačom, aby sa zabránilo oxidácii. Zvyčajným spôsobom je predĺženie lejačieho otvoru panvy ochrannou rúrou zo žiaruvzdorného materiálu. Koniec ochrannej rúry je ponorený do kúpeľa oceli obsiahnutej v rozdeľovači, takže je zaručený tesný kanál medzi panvou a rozdeľovačom. Táto ochranná rúra je zvyčajne namontovaná na trysku, nazývanú ako zberná tryská, ktorá je integrálnou súčasťou pohyblivej dosky záverného krytu vybaveného šúpatkom.
Zvyčajne sa musí ochranná rúra nasadzovať v lejacej polohe, to je keď je panva umiestnená nad rozdeľovačom kontinuálneho liatia. Je sotva možné vybaviť panvu ochrannou rúrou predtým, kým je presunutá do lejacej polohy, pretože stávajúce závody a pracoviská nemajú zvyčajne dostatok miesta pod panvou k upevneniu takejto rúry na zariadenie, kde má panva stáť alebo kde má byť premiestnená pred liatím, to je do pece, troleje pre zpracovanie v panvi a jej dopravu.
Existujú teda tri funkcie, ktoré musia byť zaručené k premiestneniu tekutej oceli z panvy do rozdeľovača :
- dokonalé utesnenie lejačieho otvoru pri doprave panvy a tiež, z bezpečnostných dôvodov, v prípadoch porúch vzniknutých v priebehu lejacej operácie,
- regulácia prietoku tekutej oceli tak, aby hladina tekutej oceli v rozdeľovači bola udržovaná na patričnej výške,
- ochrana prúdu tekutej oceli oproti oxidácii vzduchom.
V súčasnosti sú prvé dve funkcie zaisťované panvovým šúpatkom a tretiu funkciu zaisťuje ochranná rúra.
Keď sa panva vyprázdni, šúpatko sa zavrie a potom sa ochranná rúra odoberie. Pohonné mechanizmy šúpatka sa odpoja. Panva sa premiestni do dieľne, kde sa zkontroluje miera opotrebenia žiaruvzdorných dosiek šúpatka, ktoré sa v prípade opotrebenia vymenia.
Inštalácia kontinuálneho liatia popísaného typu má niekoľko nedostatkov.
Utesňovanie medzi zbernou tryskou panvového šúpatka a ochrannou rúrou sa prevádza na lejacej plošine za nepriaznivých podmienok, takže nezaručuje dobrú tesnosť. Uvedené tesnenie nemá mechanickú pevnosť. Preto musia byť zaistené prostriedky k udržovaniu ochrannej rúry v spojenom stave voči zbernej tryske. To zabezpečuje zvyčajne manipulátor, ktorý má golier podopierajúci hlavu ochrannej rúry, a ktorý ju pripojuje k zbernej tryske. Avšak pretože je zberná tryská pohyblivá súčasne ako doska, ku ktorej sa pripojuje, zratúva sa zotrvačnosť manipulátoru so zotrvačnosťou ochrannej rúry a s hydrostatickým odporom tekutej oceli, v ktorej je ponorený spodný koniec ochrannej rúry, čo zpôsobuje napätie v spoji medzi zbernou tryskou a ochrannou rúrou. Toto napätie zťažuje utesnenie a vyvoláva mechanické problémy po celú dobu spojovania.
Žiaruvzdorné dosky šúpatka sa opotrebovávajú pomerne rýchlo, pretože sa trvalé po sebe trú počas liatia v prítomnosti oceli. Je preto nutné ich vymieňať v pravidelných intervaloch. Čas potrebný k tejto výmene sa mení v závislosti na obtiažnosti vykonávanej operácie. To vo svojich dôsledkoch vedie k nepravidelnostiam v rotačnom cykle panvy, čo narušuje organizáciu následností kontinuálneho liatia. Ak sa zistí napríklad, že výmena klzavých dosiek šúpatka trvá príliš dlho, musí sa rozhodnúť o použití náhradnej panvy. Operácia inštalácie si núti potrebu rezervných panví.
Vynález sa týka zariadenia k regulácii prietoku tekutej oceli z panvy, ktorá nemá uvedené nedostatky.
Podstata vynálezu
Zariadenie k regulácii prietoku tekutej oceli skladajúcej sa z panvy, rozdeľovača kontinuálneho liatia, schopného obsahovať kúpeľ tekutej oceli a umiestneného na lejacej plošine kontinuálneho liatia, pričom panva je schopná pobrať a dopraviť dávku liatej oceli medzi vzdialeným miestom a plošinou kontinuálneho liatia, panva je vybavená lejačím otvorom umožňujúcim premiestniť dávku liatej oceli do rozdeľovača, pričom je lejací otvor obkolesený pevnou hornou doskou, rámom upevneným pod panvou a má zavádzajúce prostriedky, kryciu dosku, schopnú sa pohybovať sa po zavádzačich prostriedkoch a utesňovať lejací otvor, prostriedky k pritláčaniu krycej dosky, prostriedky k ochrane prúdu tekutej oceli v priebehu jeho priechodu z panvy do rozdeľovača, pričom týmito prostriedkami je ochranná rúra umiestnená v predĺžení lejacieho otvoru a majúca spodný koniec ponorený do kúpeľa tekutej oceli obsiahnutej v rozdeľovači a prostriedky k zmenšovaniu prietokového prierezu pre tekutú oceľ, pozostáva podľa vynálezu v tom, že doskou schopnou utesňovať lejací otvor je krycia doska, určená iba k utesňovaniu lejacieho otvoru, ochranná rúra je súčasťou tuhej zostavy dosky s ochrannou rúrou, pričom môže byť táto zostava umiestnená na zavádzacích prostriedkoch tak, že je privrátená k lejaciemu otvoru pri nahrádzaní krycej dosky, ktorá je zo svojej polohy vysunutá, pričom sú zaistené pritláčacie prostriedky k udržovaniu tesného pripojenia tuhej zostavy dosky s rúrou k pevnej hornej doske a prostriedky k zmenšovaniu prietokového prierezu pre tekutú oceľ zahŕňajú ochrannú rúru.
Zámerov vynálezu sa dosiahne tým, že doskou, schopnou utesňovať lejací otvor, je krycia doska určená iba k utesňovaniu lejačieho otvoru, a že ochranná rúra je súčasťou tuhej zostavy s doskou, pričom môže byť táto zostava umiestnená na zavádzacích prostriedkoch a pohybovať sa po nich tak, že je privrátená k lejaciemu otvoru pri nahrádzaní krycej dosky, ktorá sa odsunie, pričom sú zaistené pritláčacie prostriedky k udržovaniu tesného pripojenia tuhej zostavy dosky s rúrou k pevnej hornej doske.
Týchto vlastností sa dosiahne tým, že ochranná rúra s J doskou tvorí tuhú zostavu, ktorá môže byť tiež z jedného kusu. Môže tiež pozostávať z niekoľkých dielcov, avšak tvorí tuhý celok. Medzi ochrannou rúrou a zbernou tryskou nie je teda žiadne spojenie. Nie je tiež nutné podopierať ochrannú rúru manipulátorom, pretože ochranná rúra tvorí s doskou tuhú zostavu ako jeden celok držaný v zavádzacích prostriedkoch pripojených k panve.
Umiestňovanie tuhej zostavy dosky s ochrannou rúrou prebieha preto v jedinej operácii.
Kontrola žiaruvzdorných dosiek je uľahčená, pretože dolná doska je odpojená a viditeľná po každej lejačej operácii.
Zariadenie zahŕňa tiež manipulátor, nezávislý na panve, a umiestnený v polohe pridruženej k lejacej plošine kontinuálneho liatia, pričom manipulátor má najmenej dva ovládacie prostriedky, napríklad zdvíhadlá, pričom prvý ovládací prostriedok umožňuje prinášať alebo odnášať zostavu dosky s ochrannou rúrou k vstupu do zavádzacích prostriedkov alebo od neho a druhý ovládací prostriedok umožňuje zavádzať kryciu dosku alebo zostavu dosky s ochrannou rúrou do zavádzacích prostriedkov rámu a zasúvať tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou do polohy čelom k lejačiemu otvoru, takže odsunie kryciu dosku a naopak.
Druhý ovládací prostriedok tvorí s výhodou vidlice s dvomi palcami, prvý palec k zasúvaniu zostavy dosky s ochrannou rúrou a krycej dosky a druhý palec k vykonávaniu vratnej činnosti k uvedeniu krycej dosky a tuhej zostavy dosky s ochrannou rúrou pre pevnú hornú dosku. Tento druhý palec s výhodou podopiera tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou.
Vo výhodnom prevedení má manipulátor vodítko a rám má protiľahlé vodítko, do ktorého vodítko manipulátoru zaberá k nastaveniu polohy manipulátoru voči rámu. Vodítko a protiľahlé vodítko tiež umožňujú vyrovnanie síl vovnútri zariadenia, teda síl od ovládacích prostriedkov a reakcií týmito vyvolanými.
K uľahčeniu manipulácie môžu byť krycia doska a tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou umiestnené v suportu, ktorý obsahuje pritláčacie prostriedky.
Prostriedky, určené k regulovaniu prietoku tekutej ocele z panvy do rozdeľovača kontinuálneho liatia, sú s výhodou realizované prostriedkami obmedzujúcimi prietokový prierez pre tekutú oceľ v spodnom konci ochrannej rúry, určenom k ponoreniu do kúpeľa tekutej oceli, obsiahnutej v rozdeľovači.
U zariadení podľa doterajšieho stavu techniky sú prostriedky k obmedzovaniu prúdu tekutej oceli, teda prierezu vtoku, kde je prietokový prierez zoškrtený k regulovaniu prietokovej rýchlosti, umiestnené v ochrannej rúre hore, proti prúdu. V dôsledku toho, vplyvom fyzikálneho javu, známeho ako Venturiho efekt, panuje vovnútri ochrannej rúry nižší tlak ako tlak okolia. To vedie pri každej nebadateľnej netesnosti vtoku pod zoškrtením k nasávaniu vzduchu, čo zhoršuje akosť oceli.
Výsledkom riešenia podľa vynálezu je, že voči okoliu je vovnútri vtoku pretlak a Venturiho efekt je vylúčený. Tým je radikálnym zpôsobom vylúčený problém prisatia vzduchu, aj keď nie je vtok zcela vzduchotesný. Dôsledkom je významné zlepšenie akosti oceli, okrem toho je doska tuhej zostavy dosky s ochrannou rúrou nepohyblivá a nepodlieha opotrebeniu.
Kontrola žiaruvzdorných dielcov môže byť obmedzená na jednoduchú horákovú operáciu, to je čistenie lejačieho otvoru kyslíkovým horákom. Táto operácia môže byť automatizovaná, čo vylúči obtiažnu úlohu kontroly žiaruvzdorných dielcov. V dôsledku tohto zjednodušenia kontroly žiaruvzdorných dielcov sa zkráti doba cyklu a najmä sa stane pravidelnejšia, čo zjednoduší organizáciu kontinuálneho liatia.
Podľa jedného prevedenia tvorí zariadenie k obmedzovaniu prietokového prierezu pre tekutú oceľ žiaruvzdorná tehla integrálna s rozdeľovačom, ktorá prilieha k otvoru ochrannej rúry, pričom sa regulácia prúdu tekutej oceli dosiahne zmenou polohy panvy voči polohe rozdeľovača alebo zmenou polohy rozdeľovača voči polohe panvy.
Podľa vynálezu je ochranná rúra predĺžená súosým puzdrom klzavo uloženým na ochrannej rúre k zaisteniu bezpečnosti v prípade, že by sa vzdialenosť medzi panvou a rozdeľovačom kontinuálneho liatia náhle zmenšila.
U prevedenia podľa vynálezu pozostáva škrtiace zariadenie obmedzujúce prietok tekutej oceli z aspoň jednej žiaruvzdornej tehly pohyblivo prieliehajúcej k aspoň jednej výpusti pre tekutú oceľ umiestnenej v spodnej časti ochrannej rúry.
V jednom prevedení je v spodnej časti ochrannej rúry t
niekoľko bočných otvorov, pričom bočné otvory sú vzájomne pravidelne usporiadané a prietok tekutej oceli, sa škrtiace zariadenie, obmedzujúce ovláda symetricky, aby na spodný koniec ochrannej rúry nepôsobili reakcie.
V jednom prevedení je v dolnej časti ochrannej rúry aspoň jeden bočný otvor a k regulácii výtoku tekutej oceli slúži žiaruvzdorné puzdro súosé s ochrannou rúrou, ktoré sa po ochrannej rúre posúva alebo sa okolo nej otáča.
V druhom prevedení má puzdro nejmenej jeden otvor umožňujúci regulovať výtok tekutej ocele, pričom dolný okraj uvedeného otvoru je vyššie ako dolný okraj puzdra.
U prevedenia podľa vynálezu má krycia doska pevnú plochu, známu ako krycia plocha a prístupový otvor zvonka tejto krycej plochy, pričom prístupový otvor je prípadne vybavený zbernou tryskou k zaisteniu prístupu k lejaciemu otvoru lejacej panvy, beztoho že je nutné odobrať ochrannú rúru.
Podľa jedného prevedenia vynálezu je prístupový otvor krycej dosky umiestnený medzi tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou a kryciu plochu krycej dosky, keď sa krycia doska a druhá doska stýkajú v zavádzačich prostriedkoch, pričom poloha prístupového otvoru je určená k zmenšeniu vzdialenosti potrebnej k premiestneniu z polohy, v ktorej prístupový otvor je privrátený k lejaciemu otvoru, do polohy, v ktorej je ochranná rúra privrátená k lejaciemu otvoru.
V jednom prevedení vynálezu je prvý palec schopný podopierať tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou.
Proces regulácie prietoku tekutej ocele medzi panvou a rozdeľovačom kontinuálneho liatia pozostáva podľa vynálezu v tom, že krycia doska, schopná utesňovať lejací otvor, je zavedená do zavádzacích prostriedkov spojených s panvou, pričom krycia doska uvedená do privrátenej plohy voči pevnej hornej doske, pričom je k tejto pevnej hornej doske tesne pritlačovaná, lejačia panva sa naplní tekuto oceľou, panva sa premiestni na lejačiu plošinu kontinuáleho liatia, tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou, nezávislá na panve, sa vloží do zavádzacích prostriedkov na plošine kontinuálneho liatia a tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou sa vysunie, čím vystrčí kryciu dosku, pri jej tesnom pritlačení k pevnej hornej doske.
Po vykonaní uvedených operácií, napríklad ak je panva prázdna alebo pri výmene, umiestni sa krycia doska opäť do polohy privrátenej k hornej pevnej doske, pričom je k tejto hornej pevnej doske pritlačovaná, čo súčasne utesňuje lejací otvor a súčasne uvoľňuje tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou.
Podľa vynálezu sa tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou vkladá do zavádzacích prostriedkov manipulátorom nezávisle na panvi a umiestni sa do polohy súvisejúcej s lejacím miestom, pričom krycia doska alebo tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou sa premiestňuje ovládacími prostriedkami spojenými s manipulátorom.
Podía vynálezu je výtok tekutej oceli regulovaný nezávisle na uzatváracích funkciách lejacieho otvoru pomocou krycej dosky spojenej s panvou.
Výtok tekutej oceli je regulovaný uzatváraním väčšou alebo menšou mierou otvoru, umiestneného na spodnom konci ochrannej rúry, ponorenom do kúpeľa tekutej oceli, obsiahnutej v rozdeľovači.
Utesňovanie otvoru na spodnom konci ochrannej rúry väčšou alebo menšou mierou sa vykonáva zmenou polohy panvy voči rozdeľovaču alebo zmenou polohy rozdeľovača voči panve.
Vynález bližšie objasňujú, nijako však neobmedzujú, nasledujúce príklady praktického prevedenia pomocou priložených obrázkov.
Zoznam obrázkov :
Na obr. 1
Na obr. 2
Na obr.
Na
Na obr. obr.
5a
Na obr.
Na obr.
Na obr. 9 je zjednodušený celkový pohľad na zariadenie k regulácii prietoku tekutej oceli podľa vynálezu až 4 sú rôzne stavy procesu regulácie prietoku tekutej oceli podľa vynálezu je vo zväčšenom rezu detail zariadenia k regulácii prietoku tekutej oceli podľa vynálezu l je zväčšený rez z obr. 5.
je pôdorys zariadenia z obr. 5, manipulátor je z rámu vysunutý je totožný s obr. 6, avšak manipulátor je spojený s rámom je totožný s obr. 6 a 7, pričom krycia doska a tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou sú presunuté až 14 sú varianty prostriedkov k regulácii výtoku oceli.
Príklady prevedenia vynálezu
Na obr. 1 je celkový pohľad na zariadenie k regulácii prietoku tekutej oceli medzi panvou 1 a rozdeľovačom 8. Panva má oceľový plášť la vybavený žiaruvzdornou vymurovkou lb. Panva môže prijať určité množstvo tekutej oceli 5. Vnútorná tryská 7 prechádza žiarivzdornou vymurovkou lb. Vnútorná tryská vymedzuje lejací otvor 2, umožňujúci prietok tekutej oceli. Lejací otvor 2. obkolesuje pevná žiaruvzdorná doska 30, ktorej dolné čelo definuje rovinný klzavý povrch. Vnútorná tryská 7 a pevná žiaruvzdorná doska 30 môže byť z jedného kusu, tzn. zaformované v jednej operácii. Môžu byť tiež vyrobené osobitne a potom zostavené v jednok kovovom plášti.
Podľa vynálezu obsahuje zariadenie k regulácii prietoku tekutej oceli tuhú zostavu dosky 34 s ochrannou rúrou 4 k chráneniu tekutej oceli oproti oxidácii vzdušným kyslíkom na jej dráhe z panvy 1 do rozdeľovača 8. Ochranná rúra 4 je umiestnená v predĺžení lejacieho otvoru 2. Má spodný koniec 4a k ponoreniu do kúpeľa 6 tekutej oceli v rozdeľovači 8. Doska 34 môže kĺzať po pevnej žiaruvzdornej doske 30 a je zavádzaná do zavádzacích prostriedkov, ktoré nie sú na obr. 1 znázornené, ale sú popísané ďalej. Môže byť tiež k pevnej žiaruvzdornej doske 30 pritláčaná pritláčacími prostriedkami, ktoré nie sú na obr. 1 znázornené, ale sú popísané ďalej.
Ochranná rúra 4 a doska 34 môžu byť vytvorené ako monoblok (zaformovaný v tej istej operácii) alebo môžu pozostávať z dvoch spojených súčastí. Avšak v každom prípade tvoria tuhú nedeformovateľnú zostavu. Spojenie ochrannej je schopné prenášať veľké mechanické sily, je podľa vynálezu nutné podopierať manipulátorom. Spojenie ochrannej rúry dostatočnú mechanickú pevnosť zaručujúcu, dosku 34 sa prenášajú priamo na ochrannú rúru 4.
Obr. 1 ukazuje tiež kryciu dosku 2, ktorá má pevnú rovinu známu ako krycia rovina 32a. Ak je krycia rovina 32a privrátená rúry 4 a dosky 24 Z tohto dôvodu nie ochrannú rúru 4a dosky 34 že sily pôsobiace má na k lejačiemu otvoru 2, uzatvára tesne panvu 1. Krycia doska 3 slúži k utesneniu, keď panva preváža tekutú oceľ z jedného miesta na druhé.
Krycia doska 3 má tiež prístupový otvor 36. predĺžený tryskou v prevedení znázornenom na obr. 1. Funkcia tohto prístupového otvoru 36 je popísaná u obr. 2 až 4.
Zdôrazňuje sa, že krycia doska 2 nie je súčasťou prostriedkov slúžiacich k ochrane tekutej oceli oproti vzduchu. To je rozdiel oproti známym zariadeniam používajúcim šúpatká s dvomi a vzácnejšie tromi doskami. U takýchto zariadení teda sú dosky šúpatka umiestnené v dráhe oceli a hovorí sa, že pozerajú na oceľ. V priebehu regulácie liatia sa dosky po sebe trú a sú v dôsledku tohto predmetom opotrebenia. Podľa vynálezu je však krycia doska 2 privrátená čelom k lejaciemu otvoru 2 v okamžiku uzatvárania panvy a potom sa z tejto polohy vysunie, keď je zavádzaná na jej miesto tuhá zostava dosky 24 s ochrannou rúrou 4. Nie je teda vystavená permanentnému opotrebeniu.
Obrázky 2 a 4 ukazujú po sebe nasledujúce stupne procesu regulácie prietoku tekutej oceli podľa vynálezu u zariadení podobného ako na obr. 1. Panva sa najprv uzavrie zasunutím krycej dosky 2 do zavádzacích prostriedkov spojených s panvou na mieste vzdialenom od lejačej plošiny kontinuáleho liatia, napríklad u elektrickej pece alebo konvertoru. Panva sa naplní oceľou a potom sa dopraví na lejaciu plošinu kontinuáleho liatia. Umiestni sa nad rozdeľovač 2 ako je badať z obr. 2. Tuhá zostava dosky 34 s ochrannou rúrou 4 je vo vodorovnej polohe, vzhľadom k obmedzenému miestu medzi panvou a rozdeľovačom. Tuhá zostava dosky 34 s ochrannou rúrou 4 sa potom postupne vztyčuje k zavedeniu dosky 34 do zavádzacích prostriedkov spojených s panvou 1, pričom sa spodný koniec 4a ochrannej rúry 4. ponorí do kúpeľa 2 tekutej oceli v rozdeľovači
8. Doska 34 je potom privrátená čelom k lejaciemu otvoru 2 a vysunie kryciu dosku 2 (poloha znázornená na obr. 3).
Ak je otváracia operácia vykonaná správne, pokračuje liatie v polohe znázornenej na obr. 3. Ak sa však niečo stane, trebárs oceľ v lejačom otvore 2 zatuhne, je treba sa vrátiť do polohy znázornenej na obr. 4. V tejto polohe umožňuje prístupový otvor 36 zavedenie kyslíkového horáku do lejacieho otvoru 2 k jeho uvoľneniu. Keď začne oceľ tiecť, horák sa vytiahne a doska 34 sa opäť zasunie do polohy znázornenej na obr. 3, bez toho, že sa ochrannou rúrou posunie stranou. Prístupový otvor 36 je s výhodou na boku krycej dosky 3 v styku s doskou 34. Ináč povedané, je prístupový otvor 36 umiestnený medzi krycou rovinou 32a krycej dosky 2 a doskou 34. Tak je vzdialenosť medzi prístupovým otvorom 36 a ochrannou rúrou 4 čo možno najkratšia. Toto usporiadanie zabraňuje tuhnutiu tekutého kovu v lejačom otvore v čase otvárania, čas potrebný k presunutiu z jednej polohy do druhej, je veľmi krátky a trvá približne 1 až 2 sekundy. Je známe, že ťažkosti s lejačím otvorom sa vyskytujú hlavne na začiatku liatia, keď vtokový kanál je ešte studený. U zvyčajných zariadení to trvá približne 10 sekúnd od uvoľnenia otvoru do nasadenia ochrannej rúry. Tento dlhší čas vedie k usádzaniu kovu v lejačom otvore. Aby sa tomuto javu predišlo, je u zvyčajných zariadení nutné nechať voľne vytekať veľké množstvo oceli, aby sa lejací otvor zohrial. Tekutý kov, vytekajúci v tomto časovom úseku, je v styku so vzduchom a znečisťuje kov obsiahnutý v rozdeľovači, čo vedie k zaraďovaniu významnej časti odliatej oceli do nižšej triedy. Umiestnenie prístupového otvoru 36 do tesnej blízkosti lejacieho otvoru 2 to vylučuje tým, že zkráti čas potrebný k presunutiu z jednej polohy do druhej na 1 až 2 sekundy. Tento čas je dostatočne krátky, aby sa zabránilo zatuhnutiu kovu v lejačom kanáli. Nie je teda nutné zohrievať lejací kanál po dobu 1 až 2 minúty prietokom prúdu oceli, ako to bolo nutné podľa doterajšieho stavu techniky. Tekutý kov, obsiahnutý v rozdeľovači, nie je teda znečistený a nie je nutné ho zaraďovať do nižšej triedy. Kontaktný spoj 35 medzi pohyblivou krycou doskou 2 a doskou 34 tuhej zostavy dosky 34 s ochrannou rúrou 4, je s výhodou prevedený bez špár k zaisteniu dokonalého utesnenia medzi obidvomi doskami pri ich výmene.
Na obr. 5 je vo zväčšenom reze detail zariadenia k regulácii prietoku tekutej oceli podľa vynálezu, znázorneného na obr. 1 až 4. Rám 15 je umiestnený pod základovou doskou 17 integrálne s panvou 1. Rám 15 má zavádzacie prostriedky, tvorené napríklad klzatkom alebo koľajničkami, umožňujúcimi zasunutie tak krycej dosky 3., ako aj tuhej zostavy dosky 34 s ochrannou rúrou 4. Krycia doska 3 je uložená na suportu 27 vrátane pritláčacích prostriedkov (na obr. 5 neznázornených), ktoré pritláčajú horné čelo dosky 34 k spodnému čelu pevnej žiaruvzdornej dosky 30, čím vytvárajú tuhý spoj medzi týmito dvomi doskami. Na obr. 5 sú tiež v reze palce 40 manipulátoru, ktoré sú podrobne popísané na obr. 6 až 8.
Jeden z palcov 40 (pravý na obr. 5) má otvor k zasunutiu vretena 42 integrálneho s druhým suportom 29 tuhej zostavy dosky 34 s ochrannou rúrou 4. Vreteno 42 teda umožňuje upevnenie tuhej zostavy dosky 34 s ochrannou rúrou 4 na palec manipulátoru. Vreteno 42 tiež umožňuje vysunúť druhý suport 29 z rámu.
Na obr. 5a je zväčšený rez zariadenia z obr. 5. Rám 15 má koľajničky 15a. po ktorých kĺže druhý suport 29 tuhej zostavy dosky 34 s ochrannou rúrou 4. Pružiny 50 tlačia na pätky 51 priliehajúce ku koľajničkám 15a. Pôsobením pružín 50 je doska 34 pritláčaná hore k pevnej žiaruvzdornej doske 30,. Nábeh koľajničiek 15a je sklonený tak, že tlak pružín 50 sa uvoľní, keď je druhý suport 29 u vstupu koľajničiek 15a. Pružiny sa postupne ztláčajú pri zasúvaní tuhej zostavy dosky 34 s ochrannou rúrou 4 k pevnej žiaruvzdornej doske 30. Doska 34 je teda postupne pritláčaná. Dosiahnutý tlak je postačujúci k zaručeniu utesnenia, keď doska 34 alebo krycia doska 2 dôjdu do čelnej polohy voči lejaciemu otvoru 2.
Na obr. 6 je pôdorys zariadenia podľa vynálezu. Manipulátor 44 má zdvíhacie teleso 46, ktoré sa posúva po zdvíhacej tyči 48, ktorej konce sú pripevnené na manipulátoru
44. Zdvíhadlo tvorí druhé ovládacie zariadenie. Zdvíhacie teleso 46 podopiera dva zhora popísané palce 40. Palce pôsobia ako vidlice, presúvajúce hornú kryciu dosku 3 a dosku 34 v jednom alebo druhom smere. Druhý suport 29, znázornený na obr. 6, je otáčavý okolo vretena 42, takže ochranná rúra môže byť uvedená do vodorovnej polohy pri svojom zavádzaní medzi panvu a rozdeľovač, ako je vyššie popísané. Druhý suport 29 má pružiny 50, ktoré tvoria pritláčacie prostriedky dosky 34.
Na obr. 6 je manipulátor 44 znázornený v polohe vzdialenej od panvy 1. Môže byť k nej prisunutý prvými ne znázornenými ovládacími prostriedkami, napríklad zdvíhadlami. Vodítko 52 integrálne s manipulátorom 44 kooperuje s protiľahlým vodítkom 54 integrálnym s rámom 15. Tieto obidve vodítka umožňujú automatické zaistenie polohy manipulátoru voči panve. Ak sa manipulátor 44 vysunie, vodítko 52 zapadne do protiľahlého vodítka 54, čo zaručí vycentrovanie manipulátoru. Na obr. 7 je manipulátor 44 v polohe spojenej s rámom 15.
V tejto polohe je protiľahlé vodítko 54 celkom zapadnuté do vodítka 52 manipulátoru a druhý suport 29 je umiestnený stranou vedľa suportu 27 krycej dosky 2· Rovnako ako druhý suport 29, má tiež suport 27 pružiny 50, tvoriace prostriedky pritláčajúce kryciu dosku 3. Vodítko 52 a protiľahlé vodítko 54 umožňujú vyrovnávať reakcie zdvíhacieho telesa 46, takže na panvu 1 sa neprenášajú žiadne sily.
Zdvíhadlo potom posunie druhý suport 29 k suportu 27 a súčasne ho premiestni, čím vznikne poloha, znázornená na obr. 8. Na obr. 8 je ochranná rúra privrátená k lejačiemu otvoru 2, zatiaľ kým krycia doska bola z tejto polohy vysunutá. Je však naďalej držaná koľajničkami rámu. Z tejto polohy je možné sa snadno vrátiť do polohy, znázornenej na obr. 7 tým, že zdvíhadlo zafunguje v obrátenom smere. Je tiež možné prejsť do polohy, znázornenej na obr. 4, kde prístupový otvor krycej dosky 2 je privrátený k lejačiemu otvoru 2 k vyčisteniu lejačieho otvoru kyslíkovým horákom.
Popísané zariadenie umožňuje regulovať prietok liatej ocele tým, že sa doska presúva manipulátorom na zavádzačich prostriedkoch. Avšak pri tomto riešení je škrtiace zariadenie v hornej časti ochrannej rúry, čo, ako bolo popísané, vedie k Venturiho javu. To je dôvod, prečo podľa jednej varianty, dochádza k regulovaniu prúdu oceli na dolnom konci ochrannej rúry.
Na obr. 1 a 9 je žiaruvzdorná tehla 10 na spodku rozdeľovača. Ochranná rúra 4. má otvor dostatočného prierezu, umožňujúci maximálnu rýchlosť prúdenia, potrebnej pre tekutý kov.
K regulácii výtoku tekutého kovu z panvy 1 do rozdeľovača je iba nutné meniť prietokový prierez pre kvapalinu na dolnom konci ochrannej rúry 4. Tohto sa dá docieliť mnohými vhodnými prostriedkami. Najmä u zariadenia, znázorneného na obr. 1, je možné spustiť panvu tak, aby sa pohybovala spolu s dolným koncom ochrannej rúry 4 a žiaruvzdornej tehly účinku možno dosiahnuť, ak sa nechá panva stáť rozdeľovačom smewrom k nej. Bolo by tiež možné
10. Rovnakého a pohybuje sa súčasne meniť polohu týchto dvoch nádob.
Vedľa svojej významnej jednoduchosti má toto zariadenie hlavnú prednosť v tom, že sa zabráni známemu Venturiho javu, ktorý vedie k prisávaniu vzduchu do ochrannej rúry. Ako sa teda ustálilo, je malý prietokový prierez pre kvapalinu umiestnený medzi spodný koniec ochrannej súry 4 a žiaruvzdornú tehlu 10. Ochranná rúra je tak udržovaná v priebehu liatia v pretlaku oproti okolnému prostrediu pri akomkoľvek stupni škrtenia prietokového prameňa. Možná netesnosť v ochrannej rúre alebo v pripojení ochrannej rúry k panvi preto nespôsobí prisávanie vzduchu, čo zaručuje akosť vyrábaného kovu.
Skutočnosť, že bezpečnostnú uzatváraciu funkciu zaručuje krycia doska 3. nezávisle na regulačnej funkcii je výhodná, pretože je možné ponechať trvalé určitú vôľu medzi spodným koncom 4a ochrannej rúry 4 a žiaruvzdornou tehlou 10. Tým je znížené nebezpečie poškodenia ochrannej rúry náhodným kontaktom so žiaruvzdornou tehlou 10.
Prietok je regulovaný zmenou vzdialenosti medzi panvou a rozdeľovačom 8. Je potrebné zvdôrazniť, že pri začiatku liatia prekračuje vzdialenosť medzi panvou a rozdeľovačom zvyčajne medznú hodnotu umožňujúcu reguláciu. Preto po určitý čas trvá maximálna prietoková rýchlosť. To však nie je nevýhodné, pretože v tú chvíľu je nutné naplniť rozdeľovač, pokiaľ možno rýchlo. Obsluha potom má minút meniť vzdialenosť medzi čas v priebehu niekoľkých a rozdeľovačom, pokiaľ sa panvou nedosiahne škrtiacej hodnoty, že sa
Napriek tomu, a rozdeľovačom meniť nedá vdialenosť rýchlo, hmotnosti to je obidvoch v krátkom medzi panvou reakčnom čase vzhľadom k značnej dosiahnuteľná spôsobom a zariadením podľa najmä ako má rozdeľovač hladina tekutého kovu sa je regulácia dostatočne v ňom mení
Podľa konštrukčnej varianty, nádob, vynálezu primeraná, voľný povrch, takže veľký len pomaly, znázornenej na obr. 9, je ochranná rúra 4 vybavená na spodnom konci golierom 14, tesno priliehajúcim k spodnému koncu ochrannej rúry. V náhodnom prípade, keď vzdialenosť medzi panvou 1 a rozdeľovačom 8 je nadmerne zmenšená, je golier 14 núteno zasunutý do ochrannej rúry. To zabráni lomu ochrannej rúry 4, ku ktorému by ináč došlo, keby jej spodný koniec narazil do žiaruvzdornej tehly
10. Golier 14 tak tvorí bezpečnostný člen.
Vo variante, znázornenej na obr. 10, nie je premenlivé obmedzovanie spodného otvoru ochrannej rúry 4 dosiahnuté nastavovaním vzdialenosti medzi panvou 1 a rozdeľovačom 8. Namiesto tohto sa pohybuje druhá žiaruvzdorná tehla 16 voči otvoru ochrannej rúry 4 pomocou nezávislých vonkajších prostriedkov, ktoré nie sú na obr. 10 znázornené. Výhodou tohto prevedenia je, že sa nepohybuje ťažkými predmetmi, ako je panva a rozdeľovač. Poskytuje to tiež nezávislé usporiadanie nádob rýchlo premiestniteľných v priebehu liatia. Je vždy možné vymeniť druhú žiaruvzdornú techlu 16, zatiaľ kým sa ponechá maximálny prietok ochrannou rúrou 4 alebo , ak nebol v tej chvíli plánovaný maximálny prietok, uzavrieť lejací otvor 2 za použitia úplného uzatváracieho zariadenia krycej dosky 2t ako bolo prv popísané, po celý čas výmeny druhej žiaruvzdornej tehly 16 alebo po časť tohto času.
Podľa varianty, znázornenej na obr. 11, prilieha k bočnému otvoru 18 najmenej jedna tretia žiaruvzdorná tehla 20.
U prevedenia na obr. 14 sú dva symetrické bočné otvory 18 a dve tretie žiaruvzdorné tehly 20. Tretie žiaruvzdorné tehly 20 sa môžu pohybovať smerom k bočným otvorom 18 alebo od nich k obmedzovaniu prietokového prierezu pre kvapalinu. Tretie žiaruvzdorné tehly 20 sú ovládané nezávislým vonkajším mechanizmom, ktorý nie je na obr. 11 znázornený.
V mimoriadnom prípade, keď bočný otvor 18 (alebo niekoľko má ochranná rúra 4 bočných otvorov) na iba jeden tej istej strane ochrannej rúry, môžu byť tretie žiaruvzdorné tehly 20 ponechané v kľude a vzdialenosť medzi bočným otvorm 18 (alebo bočnými otvormi) a treťou žiaruvzdornou tehlou 20 (alebo tretími žiaruvzdornými tehlami) sa môže meniť bočným pohybom panvy 1.
U prevedenia, znázorneného na obr. 11, kde sú bočné otvory usporiadané symetricky voči pozdĺžnej osi ochrannej rúry 4, sú kompenzované prípadné bočné sily spôsobené výtokom tekutého kovu. Ochranná rúra 4 nie je teda vystavená veľkému ohybovému momentu. Vzájomný pohyb tretích žiaruvzdorných tehál 20 voči bočnému otvoru 18 (alebo bočným otvorom) môže byť rotačný, priamočiary alebo akýkoľvek druhý, pokiaľ umožňuje obmedzovanie prietokového prierezu pre kvapalinu a v dôsledku toho umožňuje regulovať prietokovú rýchlosť tekutého kovu.
U varianty, znázornenej na obr. 12, má ochranná rúra A najmenej jeden bočný otvor 18. Okolo tohto bočného otvoru 18 ~ie súosove s ochrannou rúrou 4 umiestnené puzdro 22, ktoré môže byť pozdĺžne posúvané ovládacím zariadením, ktoré nie je na obr. 12 znázornené. Puzdro 22 zakrýva väčšou alebo menšou mierou bočný otvor 18 (alebo bočné otvory) ochrannej rúry 4. Rovnako, ako bolo popísané u obr. 4, je výhodné, ak sú bočné otvory 18 symetricky usporiadané pozdĺž ochrannej rúry 4, aby sa kompenzovali reakcie na spodnom okraji ochrannej rúry 4.
Je potrebné poznamenať, že vzhľadom k tomu, že puzdro 22, regulujúce prietokovú rýchlosť, nemá celkom zakrývať bočné otvory 18, pretože uzatváranie zabezpečujú oddelené prostriedky, môže byť medzi puzdrom 22 a ochrannou rúrou 4 funkčná vôľa. Táto vôľa uľahčuje konštrukciu a poskytuje bezpečnú funkciu tým, že vylučuje nebezpečie zachytenia puzdra na rúre.
U varianty, znázornenej na obr. 13, má ochranná rúra 4. na svojom spodnom konci jeden alebo niekoľko bočných otvorov 18 rovnako ako na obr. 14. Žiaruvzdorné puzdro 24 u spodného konca ochrannej rúry 4 má jeden alebo niekoľko otvorov 19. Voči ochrannej rúre 4. sa otáča, takže jeho otvory 19 sa môžu presúvať voči bočným otvorom 18 ochrannej rúry 4. Prietokové prierezy týchto otvorov sa nasledovne väčšou alebo menšou mierou prekrývajú, čo zaručuje zámernú reguláciu. Rovnaký výsledok sa dá dosiahnuť posúvaním žiaruvzdorného puzdra 24 pozdĺž ochrannej rúry ;
U obidvoch predchádzajúcich je i puzdrom 24 a ochrannou tejto varianty.
Na obr. 13 je žiaruvzdorného puzdra prispôsobený vonkajšiemu priemeru obidvomi dielcami je ponechaná vôľa. Keď je potom bočný otvor
4.
týchto možné i rúrou prevedení aj u prevedení ponechať vôľu medzi žiaruvzdorným rovnako uľahčuje zostavenie
A, čo konštrukčný
24. Golier detail výhodnej varianty 14 nie je teda presne ochrannej rúry 4 a medzi uzatváraný zhora, (obr. 13), má tekutý kov snahu pretekať medzi žiaruvzdorným puzdrom 24 a vonkajším priemerom ochrannej rúry 4 a vystrekuje prudko na hladinu kúpeľa tekutej oceli. Aby sa tomuto javu predišlo, je bočný otvor 18 (alebo bočné otvory) uzatváraný zospodu. K tomu má žiaruvzdorné puzdro 24 otvory 19, napríklad rovnakého počtu, ako je počet bočných otvorov 18. Uzatvára sa od spodného okraja otvorov sledovaním goliera smerom nahor. Tak je väčšina prúdu usmerňovaná nahor (šípky 23). Tento prúd je zoslabovaný kúpeľom tekutého kovu. Druhá časť výtoku preteká vôľou medzi ochrannou rúrou 4 a žiaruvzdorným puzdrom 24 (šípky 21), čo nepredstavuje žiadnu výhodu, pretože výtok je usmerňovaný k spodku rozdeľovača. Utesnenie tiež možno docieliť rotačným pohybom žiaruvzdorného puzdra 24, ktorého otvory 19 môžu byť mierne presunuté hore voči bočným otvorom 18 ochrannej rúry 4.
Priemyselná využiteľnosť
Zariadenie k ovládaniu prietoku tekutej ocele medzi panvou a rozdeľovačom kontinuálneho liatia, pričom regulačné prostriedky zahŕňajú najmä ochrannú rúru umiestnenú v predĺžení lejačieho otvoru, ktorá má dolný koniec ponorený v kúpeli tekutej oceli, obsiahnutej v rozdeľovači.

Claims (21)

1. Zariadenie k regulácii prietoku tekutej oceli pozostávajúce z panvy, rozdeľovača kontinuálneho liatia, schopného obsahovat kúpeľ tekutej oceli a umiestneného na lejacej plošine kontinuálneho liatia, pričom panva je schopná pobrať a dopraviť dávku liatej oceli medzi vzdialeným miestom a plošinou kontinuáleho liatia, panva je vybavená lejačím otvorom, umožňujúcim premiestniť dávku liatej oceli do rozdeľovača, pričom je lejací otvor obkolesený pevnou hornou doskou, rámom, upevneným pod panvou, a má zavádzacie prostriedky, kryciu dosku schopnú pohybovať sa po zavádzacích prostriedkoch a utesňovať lejací otvor, prostriedky k pritláčaniu krycej dosky, prostriedky k ochrane prúdu tekutej oceli v priebehu jeho priechodu z panvy do rozdeľovača, pričom týmito prostriedkami je ochranná rúra umiestnená v predĺžení lejacieho otvoru a do kúpeľa tekutej oceli, prostriedky k zmenšovaniu oceľ, vyznačujúci r koniec ponorený v rozdeľovači, a prierezu pre tekutú že doskou schopnou utesňovať lejací otvor (2), je (3), určená iba k utesňovaniu lejacieho otvoru rúra (4) je súčasťou tuhej zostavy dosky (34) s majúca spodný obsiahnutej prietokového ] sa tým, krycia doska (2), ochranná :
ochrannou rúrou (4), pričom môže byť táto zostava umiestnená na zavádzacích prostriedkoch tak, že je privrátená k lejačiemu otvoru pri nahrádzaní krycej dosky (3), ktorá je zo svojej polohy vysunutá, pričom sú zaistené pritláčacie prostriedky k udržovaniu tesného pripojenia tuhej zostavy dosky (34) s rúrou (4) k pevnej žiaruvzdornej doske (30) a prostriedky k zmenšovaniu prietokového rezu pre tekutú oceľ obsahujú ochrannú rúru.
2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že má tiež manipulátor (44) nezávislý na panve (1) a v polohe pridruženej k lejacej plošine kontinuálneho liatia, pričom manipulátor má nejmenej dva ovládacie prostriedky, napríklad zdvíhadlá, pričom prvý ovládací prostriedok umožňuje prinášať alebo odnášať zostavu dosky s ochrannou rúrou k vstupu do zavádzačich prostriedkov alebo od neho a druhý ovládací prostriedok umožňuje zavádzať kryciu dosku alebo tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou do zavádzacích prostriedkov rámu a zasúvať zostavu dosky s ochrannou rúrou do polohy čelom k lejačiemu otvoru, takže odsunie kryciu dosku a naopak.
3. Zariadenie podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že druhý ovládací prostriedok tvorí s výhodou vidlice s dvomi palcami (40), prvý z palcov (40) k zasúvaniu tuhej zostavy dosky s ochrannou rúrou a krycej dosky a druhý z palcov (40) k vykonávaniu vratnej činnosti k uvedeniu krycej dosky a tuhej zostavy dosky s ochrannou rúrou pred pevnú hornú dosku.
4. Zariadenie podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že druhý z palcov (40) s výhodou podopiera tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou.
5. Zariadenie podľa nároku 2 až 4, vyznačujúci sa t ý m, že manipulátor (44) má vodítko (52) a rám (15) má protiľahlé vodítko (54), do ktorého vodítko (52) manipulátoru zaberá k ustaveniu polohy manipulátoru voči rámu (15).
6. Zariadenie podľa nároku 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že krycia doska (3) a tuhá zostava dosky (34) s ochrannou rúrou (4) sú umiestnené v suportu (27) a v druhom suportu (29), ktoré obsahujú pritláčacie prostriedky.
7. Zariadenie podľa nároku 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že má prostriedky, ako žiaruvzdornú tehlu (10), druhú žiaruvzdornú tehlu (16), tretiu žiaruvzdornú tehlu (20), puzdro (22) a žiaruvzdorné puzdro (24), určené k obmedzovaniu prietokového prierezu pre tekutú oceľ na spodnom konci (4a) ochrannej rúry (4) určenom k ponoreniu do kúpeľa tekutej oceli obsiahnutej v rozdeľovači (8).
8. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že zariadením k obmedzovaniu prietokového prierezu pre tekutú oceľ je žiaruzvdorná tehla (10), integrálna s rozdeľovačom (8), ktorá prilieha k otvoru ochrannej rúry (4), pričom sa regulácia prúdu tekutej oceli dosahuje zmenou polohy panvy (1) voči polohe rozdeľovača (8) alebo zmenou polohy rozdeľovača (8) voči polohe panvy (1).
9. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že ochranná rúra (4) je súosove predĺžená golierom (14) klzavo sa za silného trenia pohybujúcim na ochrannej rúre (4) k zaisteniu bezpečnosti v prípade, že by sa vzdialenosť medzi panvou (1) a rozdeľovačom (8) kontinuálneho liatia náhle zmenšila.
10. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m, že zariadenie k obmedzovaniu prietokového rezu pre tekutú oceľ pozostáva z aspoň jednej žiaruvzdornej tehly (16) pohyblivo prieliehajúcej k aspoň jednej výpusti pre tekutú oceľ, umiestnenej v spodnej časti (4a) ochrannej rúry (4).
11. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m, že v spodnom konci (4a) ochrannej rúry (4) je niekoľko bočných otvorov (18), pričom sú tieto bočné otvory (18) usporiadané navzájom pravidelne a škrtiace zariadenie, obmedzujúce prietok tekutej oceli, sa ovláda symetricky, aby na spodný koniec (4a) ochrannej rúry (4) nepôsobili bočné reakcie.
12. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že ochranná rúra (4) má vo svojej spodnej časti aspoň jeden bočný otvor (18) ak regulácii výtoku tekutej oceli slúži žiaruvzdorné puzdro (24) súosove s ochrannou rúrou (4), ktoré sa po ochrannej rúre (4) posúva alebo sa okolo nej otáča.
13. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že má žiaruvzdorné puzdro (24) najmenej jeden otvor (19) umožňujúci regulovať výtok tekutej oceli, pričom dolný okraj otvoru (19) je vyššie ako dolný okraj žiaruvzdorného puzdra (24).
14. Zariadenie podľa nároku 1 až 13,vyznačujúci sa tým, že má krycia doska (3) kryciu rovinu (32a) známu ako krycia plocha a prístupový otvor (36) zvonka tejto krycej plochy, pričom prístupový otvor (36) je prípadne vybavený zbernou tryskou k zaisteniu prístupu k lejačiemu otvoru (2) lejacej panvy (1), beztoho, že je nutné odobrať ochrannú rúru (4).
15. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačujúci sa tým , že je prístupový otvor (36) krycej dosky (3) umiestnený medzi dosku (34) tuhej zostavy dosky (34) s ochrannou rúrou (4) a .krycou rovinu (32a) krycej dosky (3), keď sa krycia doska (3) a doska (34) stýkajú v zavádzacích prostriedkoch, pričom poloha prístupového otvoru (36) je určená k zmenšeniu vzdialenosti potrebnej k premiestneniu z plohy, v ktorej prístupový otvor (36) je privrátený k lejačiemu otvoru (2) do polohy, v ktorej je ochranná rúra (4) privrátená k lejačiemu otvoru (2).
16. Spôsob regulácie prietoku tekutej oceli medzi panvou a rozdeľovačom kontinuálneho liatia schopného obsahovať kúpeľ tekutej oceli a umiestneného na lejacej plošine kontinuálneho liatia,pričom panva je schopná pobrať a dopraviť dávku liatej oceli medzi vzdialeným miestom a plošinou kontinuálneho liatia, panva je vybavená lejacím otvorom umožňujúcim premiestniť dávku liatej oceli do rozdeľovača, pričom je lejací otvor obkolesený pevnou hornou doskou, vyznačujúci sa tým, že sa krycia doska, schopná utesňovať lejací otvor, zavádza do zavádzacích prostriedkov spojených s panvou, pričom sa krycia doska uvádza do privrátenej plohy voči pevnej hornej doske, pričom sa k tejto pevnej hornej doske tesno pritláča, lejačia panva sa plní tekutou oceľou, panva sa premiestňuje na lejačiu plošinu kontinuálneho liatia, tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou, nezávislá na panve, sa vloží do zavádzacich prostriedkov na plošine kontinuálneho liatia a zostava dosky s ochrannou rúrou sa vysunie, čím vystrčí kryciu dosku, pri jej tesnom pritláčaní k pevnej hornej doske.
17. Spôsob podľa nároku 16,vyznačujúci sa tým, že po vykonaní uvedených operácií, napríklad keď je panva prázdna alebo pri výmene, sa krycia doska umiestni opäť do polohy privrátenej k hornej pevnej doske, pričom sa k tejto hornej pevnej doske pritláča, čo súčasne utesňuje lejací otvor a súčasne uvoľňuje tuhú zostavu dosky s ochrannou rúrou.
18. Spôsob podľa nároku 16 alebo 17,vyznačujúci sa tým, že sa tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou vkladá do zavádzacich prostriedkov manipulátorom nezávisle na panve a umiestni sa do polohy súvisejúcej s lejacím miestom, pričom krycia doska alebo tuhá zostava dosky s ochrannou rúrou sa premiestňujú ovládacími prostriedkami spojenými s manipulátorom.
19. Spôsob podľa tým, že sa uzatváracích spojenej s panvou.
nároku výtok funkciách
16 alebo 17, v y z n a č i tekutej oceli reguluje lejacieho otvoru pomocou u j ú c i nezávisle i krycej na dosky
19, vyznačujúci tým, alebo
20. Spôsob podľa nároku oceli reguluje uzatváraním umiestneného na spodnom konci ochrannej kúpeľa tekutej oceli obsiahnutej že menšou rúry v rozdeľovači.
sa výtok tekutej mierou otvoru ponorenom do s a väčšou
21. Spôsob podľa nároku 20,vyznačujúci sa tým, že utesňovanie otvoru na spodnom konci ochrannej rúry väčšou alebo menšou mierou sa vykonáva zmenou polohy panvy voči rozdeľovaču alebo zmenou polohy rozdeľovača voči panve.
SK1114-96A 1994-03-04 1995-02-27 Device for controlling a flow of liquid steel from a ladle to a continuous casting distributor SK111496A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9402622A FR2716819B1 (fr) 1994-03-04 1994-03-04 Procédé et dispositif de coulée.
PCT/FR1995/000235 WO1995023663A1 (fr) 1994-03-04 1995-02-27 Dispositif de controle du debit d'acier liquide entre une poche et un repartiteur de coulee continue

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK111496A3 true SK111496A3 (en) 1998-01-14

Family

ID=9460773

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1114-96A SK111496A3 (en) 1994-03-04 1995-02-27 Device for controlling a flow of liquid steel from a ladle to a continuous casting distributor

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5772908A (sk)
EP (1) EP0748266A1 (sk)
JP (1) JPH10507131A (sk)
CN (1) CN1071608C (sk)
AU (1) AU691888B2 (sk)
BR (1) BR9506975A (sk)
CA (1) CA2184742A1 (sk)
CZ (1) CZ252696A3 (sk)
FR (1) FR2716819B1 (sk)
MX (1) MX9603846A (sk)
PL (1) PL179542B1 (sk)
RU (1) RU2150349C1 (sk)
SK (1) SK111496A3 (sk)
WO (1) WO1995023663A1 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2000056484A1 (en) * 1999-03-22 2000-09-28 Vesuvius Crucible Company Refractory member and rotary valve for molten metal
US20040209716A1 (en) * 2001-01-19 2004-10-21 Miken Composites, Llc. Composite softball bat with inner sleeve
US7487820B2 (en) * 2003-07-22 2009-02-10 Vesuvius Crucible Company Method for determining reuse or disposal of a refractory plate and device therefor
UA111482C2 (uk) * 2011-01-11 2016-05-10 Стопінк Акцієнгезеллшафт Пристрій для заміни розливної труби з заглушкою в установці лиття для виготовлення металургійної продукції
NO3057728T3 (sk) * 2013-10-14 2018-05-05
CN110114170B (zh) * 2016-12-26 2021-10-22 普锐特冶金技术日本有限公司 布流器支承器具以及利用其的双辊式连续铸造装置
CN112427611B (zh) * 2020-10-27 2022-04-26 河钢股份有限公司承德分公司 定径水口更换浇注装置及定径水口开浇方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2027881B2 (de) * 1970-06-06 1979-12-13 Schloemann-Siemag Ag, 4000 Duesseldorf Vorrichtung zur Erneuerung der Stahlzuführung vom Zwischenbehälter zur Kokille einer Stranggießanlage
DE2919880C2 (de) * 1979-05-17 1983-10-13 Didier-Werke Ag, 6200 Wiesbaden Feuerfestes Gießrohr zwischen Gießpfanne und Zwischenbehältern von Stranggießanlagen
JPS583757A (ja) * 1981-07-01 1983-01-10 Nippon Steel Corp 連続鋳造における清浄鋼の製造方法
FR2521462A1 (fr) * 1982-02-15 1983-08-19 Poncet Pierre Dispositif d'amenee du metal dans les lingotieres de coulee continue
JPS59220263A (ja) * 1983-05-30 1984-12-11 Kurosaki Refract Co Ltd 溶湯金属容器における浸漬ノズルからの溶湯流の安定供給装置
JPS6316837A (ja) * 1986-07-08 1988-01-23 Nippon Kokan Kk <Nkk> 溶湯注入ノズル
DE3902545A1 (de) * 1989-01-28 1990-08-02 Schloemann Siemag Ag Giessrohr zum einleiten von metallschmelze in eine kokille
JPH033771A (ja) * 1989-05-29 1991-01-09 Toshiba Corp 研磨装置
JPH0433771A (ja) * 1990-05-29 1992-02-05 Kurosaki Refract Co Ltd 溶湯流出口閉鎖装置
AU9020691A (en) * 1990-11-21 1992-06-25 Broken Hill Proprietary Company Limited, The Continuous casting of molten metal
IT1264014B (it) * 1993-04-07 1996-09-06 Nuovo Pignone Spa Meccanismo perfezionato per la trasmissione del comando di selezione della posizione di battuta del pettine in un telaio tessile per spugna
US5358551A (en) * 1993-11-16 1994-10-25 Ccpi, Inc. Turbulence inhibiting tundish and impact pad and method of using
US5494201A (en) * 1995-01-24 1996-02-27 International Industrial Engineering S.A. Device for inserting a retractable blank shutting off plate in a device for the conveyance and exchange of a pouring tube

Also Published As

Publication number Publication date
CA2184742A1 (en) 1995-09-08
WO1995023663A1 (fr) 1995-09-08
AU1895795A (en) 1995-09-18
MX9603846A (es) 1997-05-31
JPH10507131A (ja) 1998-07-14
BR9506975A (pt) 1997-09-02
PL179542B1 (pl) 2000-09-29
AU691888B2 (en) 1998-05-28
EP0748266A1 (fr) 1996-12-18
US5772908A (en) 1998-06-30
CZ252696A3 (en) 1997-05-14
RU2150349C1 (ru) 2000-06-10
CN1071608C (zh) 2001-09-26
CN1146737A (zh) 1997-04-02
PL316134A1 (en) 1996-12-23
FR2716819B1 (fr) 1996-04-05
FR2716819A1 (fr) 1995-09-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4290589A (en) Teeming pipe for use at the outlet of a melt container
KR101518523B1 (ko) 용융 금속을 함유하는 베슬용 슬라이딩 클로져
SK111496A3 (en) Device for controlling a flow of liquid steel from a ladle to a continuous casting distributor
RU2687115C2 (ru) Защитная труба для ковша установки разливки металла, устройство для соединения указанной защитной трубы с ковшом, установка для разливки металла и способ разливки
US4222505A (en) Actuating device for a casting tube or nozzle
DE3204389A1 (de) Vorrichtung und verfahren zum abgiessen von metallschmelzen
CN210059791U (zh) 包括卡口式自由集液管口的底板组件
JPH05135B2 (sk)
KR20100100981A (ko) 용융물 용기에 캐스팅 튜브를 교체가능하게 연결하기 위한 장치
CZ295143B6 (cs) Soustava žáruvzdorných prvků, žáruvzdorný prvek, zařízení na přemísťování tekutého kovu a způsob regulování přívodu inertního plynu u tohoto zařízení
KR980008397A (ko) 용융금속 용기용 슬라이딩 게이트 밸브
CA1242067A (en) Horizontal continuous-casting device
US4949885A (en) Apparatus and method for containing inert gas around molten metal stream
CN109877307A (zh) 自锁式内管口系统
RU96119920A (ru) Устройство для регулирования потока жидкой стали между ковшом и распределителем непрерывной разливки
EP1263541B1 (en) Assembly of refractory components with a grooved refractory tube and casting installation incorporating such an assembly
RU2771730C2 (ru) Узел нижней плиты затвора, содержащий безбайонетное крепление стакана-коллектора
KR100327968B1 (ko) 레이들과연속주조분배기사이에서용융강의흐름을조절하는장치
USRE27237E (en) Refractory closure member for bottom four vessels
CN215162883U (zh) 一种铁水预处理辅助扒渣吹气赶渣装置
US4385751A (en) Apparatus for discontinuous charging of molten metal into a vacuum chamber
DE3609783C2 (de) Reaktor-Gießpfanne
CA2069297A1 (en) Air interceptive structure in a refractory structure
SU1509177A1 (ru) Скольз щий ковшовый затвор
DE8508279U1 (de) Dosiervorrichtung für schmelzflüssiges Metall