PL210368B1 - Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową - Google Patents

Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową

Info

Publication number
PL210368B1
PL210368B1 PL354876A PL35487601A PL210368B1 PL 210368 B1 PL210368 B1 PL 210368B1 PL 354876 A PL354876 A PL 354876A PL 35487601 A PL35487601 A PL 35487601A PL 210368 B1 PL210368 B1 PL 210368B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide
contact
contact elements
electrically conductive
area
Prior art date
Application number
PL354876A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354876A1 (pl
Inventor
Roland Bohn
Original Assignee
Bosch Gmbh Robert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bosch Gmbh Robert filed Critical Bosch Gmbh Robert
Publication of PL354876A1 publication Critical patent/PL354876A1/pl
Publication of PL210368B1 publication Critical patent/PL210368B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/06Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by the drive
    • B60S1/08Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by the drive electrically driven
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H19/00Switches operated by an operating part which is rotatable about a longitudinal axis thereof and which is acted upon directly by a solid body external to the switch, e.g. by a hand
    • H01H19/54Switches operated by an operating part which is rotatable about a longitudinal axis thereof and which is acted upon directly by a solid body external to the switch, e.g. by a hand the operating part having at least five or an unspecified number of operative positions
    • H01H19/56Angularly-movable actuating part carrying contacts, e.g. drum switch
    • H01H19/58Angularly-movable actuating part carrying contacts, e.g. drum switch having only axial contact pressure, e.g. disc switch, wafer switch
    • H01H19/585Angularly-movable actuating part carrying contacts, e.g. drum switch having only axial contact pressure, e.g. disc switch, wafer switch provided with printed circuit contacts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Stopping Of Electric Motors (AREA)
  • Control Of Direct Current Motors (AREA)
  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową zawierającym obrotową tarczę stykową i kilka elementów stykowych, przy czym tarcza stykowa posiada kilka prowadnic i każdy element stykowy jest przyporządkowany prowadnicy.
Urządzenia do wycierania szyb z określonego na wstępie rodzaju silnikami elektrycznymi z układami z tarczą stykową oraz z określonym na wstępie rodzajem sposobu sterowania silnikami urządzeń do wycierania szyb, w szczególności do oczyszczania szyb samochodowych są znane. Zwykle urządzenia do wycierania szyb są obsługiwane przez jeden wyłącznik, który znajduje się we wnętrzu samochodu, przy czym ten wyłącznik zwykle jest zaprojektowany, jako wyłącznik na kolumnie kierownicy. Dzięki przestawieniu wyłącznika na kolumnie kierownicy urządzenie do wycierania szyb może być przeprowadzone z położenia wyłączonego, w co najmniej jedno położenie robocze. Zwykle położenia robocze są realizowane za pomocą kilku prędkości wycieraczek i układu przerywacza.
W celu zapewnienia, że wycieraczki po wyłączeniu za pomocą wyłącznika na kolumnie kierownicy nie zatrzymają się w pewnym położeniu pośrednim, lecz prawidłowo zostaną przeprowadzone w położenie postojowe, znane jest stosowanie układów z tarczą stykową. Dzięki takim układom z tarczą stykową zamknięty obwód prądowy, w którym znajduje się silnik elektryczny wycieraczek jest podtrzymywany tak długo, dopóki wycieraczki nie osiągną położenia postojowego.
Na fig. 1 jest przedstawiona tarcza stykowa 110, która jest stosowana w silniku elektrycznym z układem z tarczą stykową w stanie techniki. Taka tarcza stykowa 110 jest instalowana w ten sposób w silnikach elektrycznych wycieraczek wspomnianego na wstępie rodzaju, że obraca się ona synchronicznie z silnikiem elektrycznym wycieraczek. Tarcza stykowa 110 tworzy styk na trzech elementach stykowych, które w danym przypadku ślizgają się po prowadnicy tarczy stykowej 110. Pierwszy element stykowy ślizga się po zewnętrznej prowadnicy 120, która posiada przerwę. Drugi element stykowy ślizga się po wewnętrznej prowadnicy 122, która jest realizowana, jako krótka prowadnica i trzeci element stykowy ślizga się po środkowej prowadnicy 121, która jest ciągła na całym obwodzie. Za pomocą takiej konstrukcji jest możliwe, że we wszystkich położeniach silnika, poza położeniem końcowym i obszarem bliskim położenia końcowego jest podtrzymany przepływ prądu. Uzyskuje się to dzięki temu, że element stykowy, który jest połączony z zaciskiem dodatnim akumulatora ślizga się po zewnętrznej prowadnicy 120. Element stykowy, który ślizga się po środkowej prowadnicy 121 jest połączony z silnikiem elektrycznym wycieraczki. Przepływ prądu od zacisku dodatniego akumulatora do silnika elektrycznego wycieraczki jest, więc możliwy tak długo, dopóki pierwszy element stykowy ślizga się po przewodzącym prąd elektryczny obszarze zewnętrznej prowadnicy 120. Dopiero gdy tarcza stykowa 110 obróci się w takim stopniu, że element stykowy znajdzie się w przerwie w zewnętrznej prowadnicy 120, przepływ prądu zostaje przerwany. Z powodu bezwładności silnika tarcza stykowa obraca się wtedy nadal, mimo przerwanego przepływu prądu. To dalsze obracanie się kończy się jednak wtedy, gdy przewodzący prąd elektryczny obszar krótkie] wewnętrznej prowadnicy 122 wchodzi w połączenie z elementem stykowym. Ten element stykowy jest połączony w ten sposób, że silnik zostaje zwarty i w ten sposób jest czynnie hamowany.
Ze względu na trzy prowadnice tarczy stykowej ma ona w stanie techniki pewne najmniejsze wymiary konstrukcyjne. W przypadku silników elektrycznych wycieraczek dąży się jednak do tego, aby uzyskać możliwie małe całkowite wymiary konstrukcyjne, a więc także w szczególności małe wymiary tarczy stykowej. Małe wymiary tarczy stykowej miałyby ponadto zalety przy wytwarzaniu silników elektrycznych wycieraczek, w szczególności w przypadku silników elektrycznych wycieraczek tylnej szyby z przekładnią wahadłową, w której obecnie jest niezbędne umieszczenie tarczy stykowej ze stykiem na przeciwległej stronie w stosunku dc przekładni wahadłowej. Z tego powodu obecnie silnik elektryczny wycieraczki podczas montażu na taśmie montażowej musi być obrócony, co czyni drogim proces wytwarzania.
Zadanie według wynalazku zostało rozwiązane za pomocą silnika elektrycznego wycieraczki z układem z tarczą stykową zawierającego obrotową tarczę stykową i kilka elementów stykowych, przy czym tarcza stykowa posiada kilka prowadnic i każdy element stykowy jest przyporządkowany prowadnicy. Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową według wynalazku charakteryzuje się tym, że tarcza stykową posiada dwie prowadnice i że dwa elementy stykowe wybrane z kilku elementów stykowych stale znajdują się na tym samym potencjale elektrycznym i są osadzone ślizgowo na tej samej prowadnicy.
PL 210 368 B1
Korzystnie wybrane elementy stykowe ślizgają się po pierwszej prowadnicy, która posiada przewodzący prąd elektryczny obszar i izolujący elektrycznie obszar i że co najmniej jeden element stykowy z wybranych elementów stykowych jest połączony z przewodzącym prąd elektryczny obszarem pierwszej prowadnicy.
Korzystnie izolujący elektrycznie obszar pierwszej prowadnicy jest realizowany za pomocą przerwy w przewodzącym prąd elektryczny obszarze i że wybrane elementy stykowe znajdują się w odstępie, który jest większy niż przerwa w przewodzącym prąd elektryczny obszarze.
Korzystnie druga prowadnica posiada izolujący elektrycznie obszar i przewodzący prąd elektryczny obszar i że po drugiej prowadnicy ślizga się drugi z następnych elementów stykowych.
Korzystnie przerwa w pierwszej prowadnicy, przewodzący prąd elektryczny obszar drugiej prowadnicy, pierwszy z następnych elementów stykowych i drugi z następnych elementów stykowych są rozmieszczone względem siebie w sposób, w którym ani pierwszy z następnych elementów stykowych, ani drugi z następnych elementów stykowych nie są połączone z przewodzącym prąd elektryczny obszarem pierwszej prowadnicy albo drugiej prowadnicy.
Korzystnie obszar kątowy, który jest pokryty przez przewodzący prąd elektryczny obszar drugiej prowadnicy jest mniejszy niż obszar kątowy, który jest pokryty przez izolujący elektrycznie obszar pierwszej prowadnicy.
Korzystnie elementy stykowe są stykami sprężynowymi.
Wynalazek opiera się na silniku elektrycznym wycieraczki z układem z tarczą stykową wspomnianego na wstępie rodzaju w ten sposób, że tarcza stykowa posiada dwie prowadnice i że dwa wybrane z kilku elementów stykowych elementy stykowe stale znajdują się w tym samym potencjale elektrycznym i ślizgają się po tej samej prowadnicy. W ten sposób możliwe jest także za pomocą mającej dwie prowadnice tarczy stykowej podtrzymanie przepływu prądu elektrycznego aż do osiągnięcia położenia postojowego wycieraczki, ewentualnie na krótko przed osiągnięciem położenia postojowego. Dzięki temu, że tarcza stykowa jest oparta na dwóch prowadnicach, ma ona małe wymiary konstrukcyjne lub też szerokość konstrukcyjną w kierunku promieniowym, co niesie ze sobą korzyści w odniesieniu do całkowitych wymiarów konstrukcyjnych silnika elektrycznego wycieraczki i zważ ywszy na proces wytwarzania.
Wybrane elementy stykowe ślizgają się po pierwszej prowadnicy, która posiada obszar przewodzący prąd elektryczny i obszar izolujący elektrycznie i co najmniej jeden z wybranych elementów stykowych jest połączony z obszarem przewodzącym prąd elektryczny. Jeśli silnik elektryczny wycieraczki zostanie wyłączony w wyniku przestawienia wyłącznika na kolumnie kierownicy, wtedy jest podtrzymane połączenie elektryczne z silnikiem elektrycznym wycieraczki, co najmniej jednego z wybranych elementów stykowych, ponieważ zawsze, co najmniej jeden z wybranych elementów stykowych jest połączony z obszarem przewodzącym prąd elektryczny pierwszej prowadnicy.
Zasadna jest realizacja obszaru izolującego elektrycznie pierwszej prowadnicy za pomocą przerwy w przewodzącej prąd elektryczny prowadnicy i wybrane elementy stykowe znajdują się w odstępie, który jest większy niż przerwa w pierwszej prowadnicy. W przypadku kołowej tarczy stykowej obszar izolujący elektrycznie może wobec tego być realizowany za pomocą wycięcia z promieniowo przebiegającymi odgraniczeniami. Jeśli kąt otwarcia tej przerwy jest mniejszy od kąta rozstawu wybranych elementów stykowych, wtedy jest w ten sposób zapewnione, że jeden z wybranych elementów stykowych zawsze znajduje się w połączeniu z obszarem przewodzącym prąd elektryczny pierwszej prowadnicy.
Szczególnie pozytywne jest, gdy po pierwszej prowadnicy ślizga się pierwszy z następnych elementów stykowych. Służy on do podtrzymania elektrycznego połączenia tarczy stykowej i dodatniego czopa biegunowego akumulatora pojazdu. Zatem również wtedy, gdy wyłącznik na kolumnie kierownicy znajduje się w położeniu wyłączonym, podtrzymane jest połączenie elektryczne za pomocą pierwszego z następnych elementów stykowych i co najmniej jednego z wybranych elementów stykowych między dodatnim czopem biegunowym akumulatora i silnikiem. Dopiero, gdy pierwszy z następnych elementów stykowych opuszcza przewodzący prąd elektryczny obszar pierwszej prowadnicy i znajduje się w izolują cym elektrycznie obszarze pierwszej prowadnicy, przepływ prą du zostaje przerwany.
Szczególnie pozytywne jest to, gdy druga prowadnica posiada obszar izolujący elektrycznie i obszar przewodzący prąd elektryczny i gdy po drugiej prowadnicy ślizga się drugi z następnych elementów stykowych. Ten element stykowy służy do realizacji elektrycznego zwarcia silnika i dzięki temu do czynnego hamowania silnika po osiągnięciu półcienia postojowego.
PL 210 368 B1
Zasadne jest takie wzajemne usytuowanie przerwy w pierwszej prowadnicy, przewodzącego prąd elektryczny obszaru drugiej prowadnicy, pierwszego z następnych elementów stykowych i drugiego z następnych elementów stykowych, że występuje położenie, w którym ani pierwszy z następnych elementów stykowych, ani drugi z następnych elementów stykowych nie są połączone z obszarem przewodzącym prąd elektryczny pierwszej prowadnicy lub też z obszarem przewodzącym prąd elektryczny drugiej prowadnicy. Mianowicie w tym położeniu przepływ prądu w obwodzie elektrycznym silnika elektrycznego wycieraczki jest już przerwany. Jednak silnik i tarcza stykowa ze względu na ich bezwładność obracają się nadal. Podczas tej fazy zmniejsza się prędkość obrotowa silnika i dopiero, gdy drugi z następnych elementów stykowych w wyniku elektrycznego zwarcia połączy się z obszarem przewodzącym prąd elektryczny drugiej prowadnicy, następuje czynne zahamowanie silnika.
Szczególnie pozytywne jest, gdy obszar kątowy, który jest pokryty przez obszar przewodzący prąd elektryczny drugiej prowadnicy jest mniejszy niż obszar kątowy, który jest pokryty przez obszar izolujący elektrycznie pierwszej prowadnicy. Na skutek tego jest możliwe, że pierwszy z następnych elementów stykowych ze względu na obrócenie tarczy stykowej już opuścił obszar przewodzący prąd elektryczny pierwszej prowadnicy, podczas gdy drugi z następnych elementów stykowych jeszcze nie osiągnął obszaru przewodzącego prąd elektryczny drugiej prowadnicy. W tym położeniu pośrednim albo ma miejsce napęd silnikiem, albo czynne hamowanie silnika. Silnik ze względu na jego bezwładność obraca się nadal, przy czym jego prędkość obrotowa jednak jest mniejsza. Dopiero, gdy obszar przewodzący prąd elektryczny drugiej prowadnicy połączy się z drugim z następnych elementów stykowych silnik zostaje ostatecznie zahamowany.
Jako elementy stykowe zastosowano styki sprężynowe. W ten sposób jest tworzony niezawodny styk między tarczą stykową i elementami stykowymi.
Wynalazek w ten sposób opiera się na sposobie wspomnianego na wstępie rodzaju, że do sterowania silnikiem elektrycznym wycieraczki jest używany układ z tarczą stykową według wynalazku. W ten sposób korzyś ci z ukł adu z tarczą stykową wedł ug wynalazku są wprowadzane za pomocą sposobu sterowania.
Szczególnie pozytywne jest, gdy w sposobie według wynalazku wyłącznik znajdujący się w połączeniu z układem z tarczą stykową jest przestawiony i gdy ruch obrotowy tarczy stykowej podtrzymywany jest tak długo, dopóki drugi z następnych elementów stykowych jest połączony z obszarem przewodzącym prąd elektryczny drugiej prowadnicy. Sposób sterowania umożliwia, więc niezawodne przeprowadzenie wycieraczki od położenia roboczego do położenia postojowego.
Ponadto szczególnie pozytywne jest, gdy przed połączeniem drugiego z następnych elementów stykowych z obszarem przewodzącym prąd elektryczny drugiej prowadnicy jest przerwane połączenie pierwszego z następnych elementów stykowych z obszarem przewodzącym prąd elektryczny pierwszej prowadnicy. Mianowicie, podczas w ten sposób utworzonego położenia pośredniego, elektryczne połączenie silnika i akumulatora jest już przerwane. Ale z powodu bezwładności jeszcze następuje obracanie się uczestniczących w ruchu części składowych, przy czym jednak prędkość obrotowa zmniejsza się. Dopiero, gdy drugi z następnych elementów stykowych styka się z obszarem przewodzącym prąd elektryczny drugiej prowadnicy następuje czynne zahamowanie silnika.
Wynalazek w ten sposób opiera się na silniku elektrycznym wycieraczki wspomnianego na wstępie rodzaju, że posiada on tarczę stykową według wynalazku. Z tego powodu silnik elektryczny wycieraczki wprowadza wszystkie zalety tarczy stykowej według wynalazku. Szczególnie pozytywne jest to, że wytwarzany silnik elektryczny wycieraczki ma mniejsze wymiary.
U podstaw wynalazku leż y zaskakujący wniosek, że ze względu na odpowiedni układ elementów stykowych i odpowiednie geometryczne ukształtowanie tarczy stykowej również możliwe jest za pomocą dwuprowadnicowej tarczy stykowej uczynienie możliwymi funkcji trójprowadnicowej tarczy stykowej, jaka jest używana w silnikach elektrycznych wycieraczek w stanie techniki. Z tego powodu wytwarzane silniki elektryczne wycieraczek według wynalazku mogą mieć mniejsze wymiary. W szczególności moż e być uproszczony proces ich wytwarzania, gdyż nie jest już niezbędne obracanie silnika na uchwytach dla przedmiotów montowanych na taśmie montażowej.
Przedmiot wynalazku w wariantach wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia tarczę stykową w stanie techniki, fig. 2 - silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową według wynalazku, fig. 3 - układ połączeń elektrycznych z układem z tarczą stykową w stanie włączonym., fig. 4 - zastępczy schemat blokowy układu połączeń, fig. 5 - elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w pierwszym położeniu pośrednim, fig. 6 - elektryczny układ połączeń z ukł adem z tarczą stykową wedł ug wynalazku w drugim poł o ż eniu poś rednim, fig. 7 - elektryczny
PL 210 368 B1 układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w trzecim położeniu pośrednim, fig. 8 - zastępczy schemat blokowy układu połączeń według fig. 5 do fig. 7, fig. 9 - elektryczny układ połączeń z ukł adem z tarczą stykową wedł ug wynalazku w czwartym poł o ż eniu poś rednim, fig. 10 - zastę pczy schemat blokowy układu połączeń według fig. 9, fig. 11 - elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w położeniu wyłączonym i fig. 12 - zastępczy schemat blokowy układu połączeń według fig. 11.
W poniższym, opisie figur rysunku te same elementy są oznaczone za pomocą takich samych oznaczeń odsyłających.
Na fig. 2 przedstawiono układ z tarczą stykową według wynalazku w widoku z góry. Układ z tarczą stykową obejmuje tarczę stykową 10 i kilka elementów stykowych 12, 14, 16, 18. Elementy stykowe 12, 14, 16, 18 są skonstruowane jako styki sprężynowe. Tarcza stykowa 10 ma dwie prowadnice 20, 22. Pierwsza prowadnica 20 ma stosunkowo długi przewodzący prąd elektryczny obszar 24 i dość krótki izolujący elektrycznie obszar 26, który jest realizowany za pomocą przerwy w prowadnicy 20. Pierwsza prowadnica 20 leży w kierunku promieniowym na zewnątrz drugiej prowadnicy 22. Ta druga prowadnica 22 ma stosunkowo długi izolujący elektrycznie obszar 28 i dość krótki przewodzący prąd elektryczny obszar 30. Przewodzący prąd elektryczny obszar 30 jest realizowany, jako krótka nasadka na przewodzący prąd elektryczny obszar 24 pierwszej prowadnicy 20. Dwa elementy stykowe 12, 14 z kilku elementów stykowych 12, 14, 16, 18, które są określone, jako wybrane elementy stykowe 12, 14, posiadają odnośnie do swoich miejsc styczności 36, 38 kąt odstępu, który jest większy niż przerwa 26 w pierwszej prowadnicy 20. W ten sposób, co najmniej jeden z elementów stykowych 12, 14 jest połączony z przewodzącym prąd elektryczny obszarem 24 pierwszej prowadnicy 20. Pierwszy z następnych elementów stykowych ślizga się po pierwszej prowadnicy 20. Drugi z następnych elementów stykowych 18 ślizga się po drugiej prowadnicy 22. Obszar kątowy, który jest pokryty za pomocą przerwy 26 w pierwszej prowadnicy 20 jest większy niż obszar kątowy, który jest pokryty za pomocą przewodzącego prąd elektryczny obszaru 30 drugiej prowadnicy. Miejsce styku 40 pierwszego z następnych elementów stykowych i miejsce styku 42 drugiego z następnych elementów stykowych 18 oraz przerwa 26 w pierwszej prowadnicy 20 i przewodzący prąd elektryczny obszar 30 drugiej prowadnicy 22 są w ten sposób rozmieszczone w stosunku do siebie, że istnieje położenie, w którym ani pierwszy z następnych elementów stykowych ani drugi z następnych elementów stykowych 18 nie są połączone ze swoimi każdorazowymi prowadnicami. Również rozmieszczenie pierwszego z następnych elementów stykowych 16 i drugiego z następnych elementów stykowych 18 i przerwy 26 w pierwszej prowadnicy 20 i przewodzącego prąd elektryczny obszaru 30 drugiej prowadnicy 22 jest w ten sposób dobrane, że istnieje położenie, w którym drugi z następnych elementów stykowych 18 jest połączony z przewodzącym prąd elektryczny obszarem 30 drugiej prowadnicy 22, podczas gdy pierwszy z następnych elementów stykowych 16 znajduje się w izolującym elektrycznie obszarze 26 pierwszej prowadnicy 20 i nie ma elektrycznego styku z tarczą stykową 10.
Na fig. 3 przedstawiono elektryczny układ połączeń z silnikiem elektrycznym wycieraczki z układem z tarczą stykową według wynalazku w położeniu włączonym. Wyłącznik 34, który na ogół jest wykonany, jako wyłącznik na kolumnie kierownicy, tworzy połączenie między zaciskiem 53 i dodatnim czopem biegunowym akumulatora pojazdu. W ten sposób za pomocą zacisku 53, diody zabezpieczającej biegun 44 i cewki 46 jest przyłożony dodatni potencjał do silnika 32. Jest on niezależny od położenia tarczy stykowej 10 względem elementów stykowych 12, 14, 16, 18, przy czym przedstawione jest przypadkowe ujęcie migawkowe tarczy stykowej 10 obracającej się synchronicznie z silnikiem 32.
Na fig. 4 przedstawiono zastępczy schemat blokowy układu połączeń według fig. 3. Pokazano, że zacisk 53 przy użyciu wyłącznika 34 stale znajduje się w potencjale dodatnim. Tarcza stykowa 10, która jest symbolizowana za pomocą wyłącznika napędzanego przez silnik 32, dokonuje przełączeń między kilkoma położeniami połączeń, przy czym w określonych okresach istnieje dodatkowe połączenie silnika 32 z dodatnim biegunem, na zacisku 53a. Jest to symbolizowane za pomocą linii ciągłej w przypadku symbolicznego przedstawienia tarczy stykowej 10. W innych okresach jest przewidziane dodatkowe połączenie silnika 32 za pomocą zacisku 53. Jest to pokazane za pomocą przerywanej linii po prawej stronie w symbolicznym przedstawieniu rysunkowym tarczy stykowej 10. Istnieje również położenie, w którym tarcza stykowa 10 nie tworzy dalszego połączenia silnika 32 z jednym z zacisków 53, 53a, co jest unaocznione za pomocą środkowej linii przerywanej w symbolicznie przedstawionej tarczy stykowej 10. Niezależnie od położenia połączeń tarczy stykowej 10 w położeniu włączonym, to znaczy w położeniu, w którym wyłącznik 34 tworzy połączenie z biegunem dodatnim, do silnika 31 za pomocą cewki 46 jest przyłożony potencjał dodatni.
PL 210 368 B1
Na fig. 5 pokazano elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w pierwszym położeniu pośrednim. W celu odłączenia wycieraczki wyłącznik 34 w ten sposób został przestawiony, że teraz za pomocą wyłącznika 34 istnieje połączenie z ujemnym czopem biegunowym akumulatora. Jednak tak samo jak przedtem za pomocą zacisku 53a, elementu stykowego 15, tarczy stykowej 10 i elementu stykowego 12 do silnika 32 jest doprowadzony potencjał dodatni. Na ujęciu migawkowym przedstawionym, na fig. 5 element stykowy 14 znajduje się w izolującym elektrycznie obszarze pierwszej prowadnicy 20 tarczy stykowej 10. Ponieważ odstęp między wybranymi elementami stykowymi 12, 14 jest większy niż przerwa 26 w pierwszej prowadnicy 20 elementu stykowego 10 podtrzymywane jest stałe połączenie od tarczy stykowej 10 do silnika 32. Drugi z następnych elementów stykowych 18, który znajduje się w dodatnim potencjale na zacisku 53 nie styka się z tarczą stykową, ponieważ znajduje się w izolującym elektrycznie obszarze drugiej prowadnicy 22.
Na fig. 6 przedstawiono elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w drugim położeniu pośrednim. To drugie położenie pośrednie odpowiada pierwszemu położeniu pośredniemu według fig. 5 pominąwszy to, że styk bieguna dodatniego teraz tworzony jest za pomocą drugiego wybranego elementu stykowego 14.
Na fig. 7 pokazano elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w trzecim położeniu pośrednim. Również to trzecie położenie pośrednie odpowiada pierwszemu położeniu pośredniemu według fig. 5 i drugiemu położeniu pośredniemu według fig. 6 z wyjątkiem połączenia między biegunem dodatnim i silnikiem 32, przy którym ujęcie chwilowe według fig. 7 jest podtrzymywane za pomocą obydwóch wybranych elementów stykowych 12, 14.
Na fig. 8 pokazano zastępczy schemat blokowy układów połączeń według fig. 5, fig. 6 i fig. 7. We wszystkich położeniach biegun dodatni w ten sposób jest połączony z silnikiem za pomocą zacisku 53a, że ruch silnika jest podtrzymywany.
Na fig. 9 przedstawiono elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w czwartym położeniu pośrednim. To czwarte położenie pośrednie różni się od strony elektrycznej od pierwszego położenia pośredniego, drugiego położenia pośredniego i trzeciego położenia pośredniego. W czwartym położeniu pośrednim według fig. 9 pierwszy z następnych elementów stykowych 16 znajduje się w izolującym elektrycznie obszarze 26 pierwszej prowadnicy 20. Dlatego potencjał dodatni nie jest już przyłożony do wybranych elementów stykowych 12, 14 co powoduje, że do silnika 32 także nie jest już przyłożone napięcie. Drugi z następnych elementów stykowych 18 znajduje się w izolującym elektrycznie obszarze drugiej prowadnicy 22, jednakże krótko przed zetknięciem z przewodzącym prąd elektryczny obszarem. Wychodząc z położenia na fig. 9 z powodu bezwładności uczestniczących w ruchu części składowych następuje dalsze obracanie się tarczy stykowej.
Na fig. 10 przedstawiono zastępczy schemat blokowy układu połączeń według fig. 9. Pokazano, że ani zacisk 53a, ani zacisk 53 nie są połączone z silnikiem. Oznacza to, że nie jest przyłożony potencjał dodatni niezbędny do pracy w zwykłych warunkach silnika 32. Nie jest przyłożony również ujemny potencjał do silnika 32, co prowadziłoby do zwarcia silnika 32.
Na fig. 11 przedstawiono elektryczny układ połączeń z układem z tarczą stykową według wynalazku w położeniu wyłączonym. Odpowiednio do fig. 9 także w tym przypadku element stykowy 16 znajduje się w izolującym elektrycznie obszarze 26 prowadnicy 20. Jednakże inaczej niż na fig. 9 element stykowy 18 znajduje się w przypadku ujęcia migawkowego według fig. 11 w przewodzącym prąd elektryczny obszarze 30 drugiej prowadnicy 22. Zatem istnieje połączenie między biegunem ujemnym i silnikiem za pomocą zacisku 53 i elementu stykowego 18. Silnik 32 jest zwarty, a zatem czynnie hamowany. Wycieraczka znajduje się w położeniu postojowym.
Na fig. 12 pokazano zastępczy schemat blokowy układu połączeń według fig. 11. Można zauważyć, że wyłącznik, który symbolizuje tarczę stykową 10 tworzy połączenie silnika 32 z biegunem ujemnym, co powoduje, że silnik jest zwarty.
Powyższy opis przykładów wykonania według omawianego wynalazku służy tylko do celów ilustracyjnych, a nie w celu ograniczenia wynalazku. W ramach wynalazku możliwe są różne zmiany i modyfikacje, bez opuszczenia zakresu wynalazku oraz jego odpowiedników.

Claims (8)

1. Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową zawierającym obrotową tarczę stykową i kilka elementów stykowych, przy czym tarcza stykowa posiada kilka prowadnic i każdy element
PL 210 368 B1 stykowy jest przyporządkowany prowadnicy, znamienny tym, że tarcza stykowa (10) posiada dwie prowadnice (20, 22) i że dwa elementy stykowe (12, 14) wybrane z kilku elementów stykowych (12, 14, 16, 18) stale znajdują się na tym samym potencjale elektrycznym i są osadzone ślizgowo na tej samej prowadnicy (20).
2. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że wybrane elementy stykowe (12, 14) ślizgają się po pierwszej prowadnicy (20), która posiada przewodzący prąd elektryczny obszar (24) i izolujący elektrycznie obszar (26) i że co najmniej jeden element stykowy (12, 14) z wybranych elementów stykowych (12, 14) jest połączony z przewodzącym prąd elektryczny obszarem (24) pierwszej prowadnicy (20).
3. Silnik elektryczny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że izolujący elektrycznie obszar (26) pierwszej prowadnicy (20) jest realizowany za pomocą przerwy w przewodzącym prąd elektryczny obszarze (26) i że wybrane elementy stykowe (12, 14) znajdują się w odstępie, który jest większy niż przerwa w przewodzącym prąd elektryczny obszarze (24).
4. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że po pierwszej prowadnicy (20) ślizga się pierwszy dalszy element stykowy (16).
5. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że druga prowadnica (22) posiada izolujący elektrycznie obszar (28) i przewodzący prąd elektryczny obszar (30) a po drugiej prowadnicy (22) ślizga się drugi z następnych elementów stykowych (18).
6. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że przerwa (26) w pierwszej prowadnicy (20), przewodzący prąd elektryczny obszar (30) drugiej prowadnicy (22), pierwszy z następnych elementów stykowych (16) i drugi z następnych elementów stykowych (18) są rozmieszczone względem siebie w sposób, w którym ani pierwszy z następnych elementów stykowych (16), ani drugi z następnych elementów stykowych (18) nie są połączone z przewodzącym, prąd elektryczny obszarem (24, 30) pierwszej prowadnicy (20) albo drugiej prowadnicy (22).
7. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że obszar kątowy, który jest pokryty przez przewodzący prąd elektryczny obszar (30) drugiej prowadnicy (22) jest mniejszy niż obszar kątowy, który jest pokryty przez izolujący elektrycznie obszar (26) pierwszej prowadnicy (20).
8. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy stykowe (12, 14, 16, 18) są stykami sprężynowymi.
PL354876A 2000-10-28 2001-09-26 Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową PL210368B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10053688A DE10053688A1 (de) 2000-10-28 2000-10-28 Kontaktscheibensystem und Verfahren zum Steuern eines Scheibenwischermotors
PCT/DE2001/003695 WO2002034587A1 (de) 2000-10-28 2001-09-26 Kontaktscheibensystem und verfahren zum steuern eines scheibenwischermotors

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354876A1 PL354876A1 (pl) 2004-03-08
PL210368B1 true PL210368B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=7661515

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354876A PL210368B1 (pl) 2000-10-28 2001-09-26 Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6800978B2 (pl)
EP (1) EP1244580B1 (pl)
JP (1) JP4944351B2 (pl)
KR (1) KR100769844B1 (pl)
CN (1) CN1201950C (pl)
AU (1) AU2002213814A1 (pl)
BR (1) BR0107376B1 (pl)
DE (3) DE10053688A1 (pl)
ES (1) ES2243571T3 (pl)
PL (1) PL210368B1 (pl)
WO (1) WO2002034587A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1738981A4 (en) * 2004-03-31 2009-09-09 Mitsuba Corp METHOD FOR CONTROLLING WIPER
US7679304B2 (en) * 2006-09-08 2010-03-16 Hasenberg, Inc. Intermittent wiper control device
CN102874219A (zh) * 2011-05-04 2013-01-16 中国航空工业集团公司西安飞机设计研究所 一种适用于多种电机的风挡除雨控制电路
DE102012213430A1 (de) 2012-07-31 2014-02-06 Robert Bosch Gmbh Verfahren und Steuerschaltung zur Steuerung eines Scheibenwischers
DE102014201149A1 (de) * 2014-01-22 2015-07-23 Robert Bosch Gmbh Antriebseinrichtung für eine Scheibenwischvorrichtung

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8018065U1 (de) * 1982-09-09 Equipements Automobiles Marchal, 92132 Issy-les-Moulineaux, Hauts-de-Seine Abschaltevorrichtung für einen elektrischen Antrieb, insbesondere einen Antrieb für Kraftfahrzeugscheibenwischer
JPS4918053B1 (pl) * 1970-08-04 1974-05-07
DE2645707C3 (de) * 1976-10-09 1979-03-29 Swf-Spezialfabrik Fuer Autozubehoer Gustav Rau Gmbh, 7120 Bietigheim-Bissingen Schaltanordnung für einen Antriebsmotor, insbesondere einen Wischermotor
DE2851727A1 (de) * 1978-11-30 1980-06-26 Rau Swf Autozubehoer Schaltanordnung fuer einen aus einer spannungsquelle gespeisten drehrichtungsumkehrbaren elektrischen antriebsmotor
US4275477A (en) * 1979-12-04 1981-06-30 Nissan Motor Company, Limited Vehicle window glass washing system
US4350938A (en) * 1981-09-04 1982-09-21 Equipements Automobiles Marchal Travel limit stop device for a motor-reducing unit intended in particular for a window wiper
JPS61191960A (ja) * 1985-02-20 1986-08-26 Sumitomo Light Metal Ind Ltd 管材または棒材の超音波検査方法
JPH0411887Y2 (pl) * 1985-05-24 1992-03-24
FR2583595B1 (fr) * 1985-06-18 1987-09-11 Marchal Equip Auto Dispositif de commande d'un moteur electrique a courant continu pour essuie-glace.
JPS62238150A (ja) * 1986-04-07 1987-10-19 Nissan Motor Co Ltd ワイパ制御装置
JP3338151B2 (ja) * 1993-12-16 2002-10-28 住友電気工業株式会社 車両用ワイパ制御回路
US5654616A (en) * 1994-09-29 1997-08-05 Itt Automotive Electrical Systems, Inc. Windshield wiper system with soft wipe mode for high speed operation
US5691612A (en) * 1996-01-29 1997-11-25 Eaton Corporation Windshield wiper control
JP3600348B2 (ja) * 1996-02-08 2004-12-15 株式会社ミツバ ワイパ装置
JPH09277908A (ja) 1996-04-17 1997-10-28 Ichikoh Ind Ltd ワイパー駆動ユニット
US5694011A (en) * 1996-04-25 1997-12-02 Eaton Corporation Windshield wiper control with stall protection
GB2313452A (en) 1996-05-25 1997-11-26 Acdtridon Europ Ltd Windscreen wiper motor controller
JP2000118360A (ja) 1998-10-09 2000-04-25 Jidosha Denki Kogyo Co Ltd ワイパモータの回転位置検出装置
US6147466A (en) * 1998-12-30 2000-11-14 Commercial Vehicle Systems, Inc. Synchronization system for motors

Also Published As

Publication number Publication date
BR0107376A (pt) 2002-09-24
US20030111917A1 (en) 2003-06-19
KR20020065594A (ko) 2002-08-13
CN1394178A (zh) 2003-01-29
ES2243571T3 (es) 2005-12-01
EP1244580B1 (de) 2005-06-29
AU2002213814A1 (en) 2002-05-06
BR0107376B1 (pt) 2010-09-08
CN1201950C (zh) 2005-05-18
DE50106626D1 (de) 2005-08-04
US6800978B2 (en) 2004-10-05
PL354876A1 (pl) 2004-03-08
DE10194658D2 (de) 2003-10-23
KR100769844B1 (ko) 2007-10-24
WO2002034587A1 (de) 2002-05-02
JP4944351B2 (ja) 2012-05-30
EP1244580A1 (de) 2002-10-02
DE10053688A1 (de) 2002-05-16
JP2004512793A (ja) 2004-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7707680B2 (en) Drive device for window wipers with a parking position switch
EP1683694B1 (en) Wiper motor for driving wiper
JP2000506100A (ja) パーク位置スイッチを備えた風防ワイパー用駆動装置
JPH03500960A (ja) 駆動機構、特に車の風防用のワイパーシステム
PL210368B1 (pl) Silnik elektryczny wycieraczki z układem z tarczą stykową
US6399905B1 (en) Lever switch and complex switch using the same
US5654616A (en) Windshield wiper system with soft wipe mode for high speed operation
US4692677A (en) Windshield wiper system
US3989954A (en) Electrical circuit for swingable headlights of a motor vehicle
EP0886589B1 (en) Column mounted switch assembly for a vehicle
US6335601B1 (en) Wiper control device
KR100688043B1 (ko) 윈드실드 와이퍼 장치
US3560671A (en) Electrical switch with improved operating means
US4123694A (en) Circuit arrangement for a wiper driving motor
EP1261512A1 (en) Non-reversing wiper park switch for wiper drive apparatus
CN215007956U (zh) 汽车喷水雨刮的喷水控制系统
CN213473069U (zh) 车辆、刮水系统及其电驱动器
JP3855609B2 (ja) ワイパ駆動回路
CN112967895A (zh) 汽车喷水雨刮的喷水控制系统
KR200172295Y1 (ko) 와이퍼 제어 시스템
KR100300879B1 (ko) 와이퍼 구동용 모터 조립체
SU550306A1 (ru) Устройство дл очистки фар транспортного средства
GB1574319A (en) Circuit arrangement for a wiper motor
KR200427081Y1 (ko) 백 미러 와이퍼 구동회로
GB1574650A (en) Control circuits for screen wipers

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130926