PL207498B1 - Tłumik dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury - Google Patents

Tłumik dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury

Info

Publication number
PL207498B1
PL207498B1 PL364349A PL36434904A PL207498B1 PL 207498 B1 PL207498 B1 PL 207498B1 PL 364349 A PL364349 A PL 364349A PL 36434904 A PL36434904 A PL 36434904A PL 207498 B1 PL207498 B1 PL 207498B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
area
flow
flow chamber
air
Prior art date
Application number
PL364349A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364349A1 (pl
Inventor
Andreas Collmer
Patric Schlecht
Original Assignee
Eberspaecher J Gmbh & Co
J Eberspaecher Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eberspaecher J Gmbh & Co, J Eberspaecher Gmbh & Co Kg filed Critical Eberspaecher J Gmbh & Co
Publication of PL364349A1 publication Critical patent/PL364349A1/pl
Publication of PL207498B1 publication Critical patent/PL207498B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F13/00Details common to, or for air-conditioning, air-humidification, ventilation or use of air currents for screening
    • F24F13/24Means for preventing or suppressing noise
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/24Devices purely for ventilating or where the heating or cooling is irrelevant
    • B60H1/26Ventilating openings in vehicle exterior; Ducts for conveying ventilating air
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/00507Details, e.g. mounting arrangements, desaeration devices
    • B60H2001/006Noise reduction
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23JREMOVAL OR TREATMENT OF COMBUSTION PRODUCTS OR COMBUSTION RESIDUES; FLUES 
    • F23J2900/00Special arrangements for conducting or purifying combustion fumes; Treatment of fumes or ashes
    • F23J2900/13003Means for reducing the noise in smoke conducing ducts or systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
  • Exhaust Silencers (AREA)
  • Cooling, Air Intake And Gas Exhaust, And Fuel Tank Arrangements In Propulsion Units (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest tłumik dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury, przykładowo do ogrzewania pojazdu, klimatyzacji.
Z opisu FR 2 710 880 znany jest tł umik dź wię ków powietrznych dla przyrzą du do ogrzewania i wentylacji, ewentualnie klimatyzacji w pojazdach mechanicznych, którego obudowa, przystosowana do mocowania do ściany pojazdu, zawiera wewnętrzny, stożkowy dyfuzor, mocowany do zewnętrznej obudowy za pomocą opływowych żeber. W innym wykonaniu wylot z obudowy jest zakończony nastawnymi przesłonami.
Z opisu DE 4 136 822 A1 znane jest urzą dzenie do wlotu powietrza do przestrzeni wewnę trznej pojazdu, którego kulista obudowa jest zaopatrzona w nastawną klapę sterującą, zaopatrzoną w przesłony, które kierują powietrze przez liczne wyloty.
W opisie Rzeszy Niemieckiej nr 473 951 z roku 1929 jest znany rozdzielacz powietrza gorą cego dla urządzeń grzewczych w pojazdach, utworzony w postaci dwóch, umieszczonych przesuwnie, tulei, z których tuleja wewnętrzna jest zakończona kopułą, a poniżej jest usytuowany obszar z podłużnymi szczelinami do wylotu powietrza. Tuleja zewnętrzna jest mocowana w ścianie pojazdu.
Ogrzane lub ochłodzone powietrze jest wprowadzane do przestrzeni wewnętrznej pojazdu, przykładowo do kabiny samochodu, jak i pomieszczenia wozu mieszkalnego lub przyczepy kempingowej, do której gorące/chłodne powietrze powinno być doprowadzane również podczas postoju. Zwłaszcza w przypadku tego rodzaju wozów mieszkalnych lub przyczep kempingowych, znane jest umieszczenie przyrządów do automatycznej regulacji temperatury poza pojazdem lub poza jego przestrzenią wewnętrzną, a następnie wprowadzanie powietrza poddanego obróbce termicznej do tej przestrzeni za pomocą przewodów. Wprowadzane powietrze musi być najpierw odciągnięte z przestrzeni wewnętrznej pojazdu za pomocą odpowiedniego połączenia, dzięki czemu realizuje się wymianę powietrza. Zarówno podczas wprowadzania powietrza poddanego obróbce termicznej, jak również podczas odciągania zużytego powietrza występuje niedogodność, że z powodu niekorzystnych warunków przepływu powietrza, a także z powodu użycia dmuchawy do transportu powietrza, do przestrzeni wewnętrznej pojazdu wprowadzane są szumy. Mogą one stanowić znaczne zakłócenie, zwłaszcza w przypadku przyczep kempingowych lub wozów mieszkalnych, gdy przy stosunkowo niskich temperaturach zewnętrznych muszą być one ogrzewane również w nocy, lub gdy muszą być klimatyzowane, w przypadku wysokich temperatur zewnętrznych.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie tłumika dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury, który, przy zachowaniu prostej konstrukcji, w sposób optymalny pozwalałby na zmniejszenie szumów w przestrzeni wewnętrznej wspomnianych pojazdów.
Zadanie to zostało rozwiązane według wynalazku dzięki temu, że połączona z pierwszą komorą przepływową druga komora przepływowa jest zaopatrzona w drugi obszar zmiany kierunku przepływu powietrza, który jest otwarty do przestrzeni, w której jest wyrównywana temperatura tak, że prowadzone w drugiej komorze przepływowej powietrze posiada składową przepływu, skierowaną w zasadzie przeciwnie do kierunku przepływu w pierwszej komorze przepływowej.
Zgodnie z wynalazkiem co najmniej jedna z komór przepływowych przynajmniej w pewnym obszarze jest wyłożona materiałem dźwiękochłonnym.
Korzystnie obudowa jest utworzona z pierwszej, w rodzaju rury, części obudowy, która w pierwszym obszarze końcowym posiada obszar przyłączeniowy, a w drugim obszarze końcowym jest zamknięta w kierunku jego osi wzdłużnej, dla utworzenia pierwszego obszaru zmiany kierunku przepływu powietrza, i posiada pierwszy układ otworów przepływowych i z otaczającej pierwszą część obudowy drugiej, w rodzaju rury, części obudowy, która w pierwszym obszarze końcowym, leżącym w pobliżu drugiego obszaru końcowego pierwszej części, jest zamknięta w kierunku osi wzdłużnej, a w drugim obszarze końcowym, leżącym w oddaleniu od drugiego obszaru końcowego pierwszej części obudowy, posiada drugi układ otworów przelotowych.
Zgodnie z wynalazkiem, druga część obudowy jest ukształtowana w swoim pierwszym obszarze końcowym ze ścianą czołową, która zamyka w kierunku osi wzdłużnej drugą komorę przepływową w pierwszym obszarze koń cowym drugiej cz ęści obudowy i pierwsz ą komorę przepł ywową w drugim obszarze końcowym pierwszej części obudowy.
Korzystnie, pierwsza część obudowy i druga część obudowy są wykonane jako oddzielne elementy konstrukcyjne.
PL 207 498 B1
Według wynalazku, pierwsza część obudowy posiada obszar mocujący, do połączenia ze ścianą, który w kierunku osi wzdłużnej jest umieszczony w obszarze drugiego obszaru końcowego drugiej części obudowy z tym, że obszar mocujący otacza co najmniej częściowo pierwszą część obudowy i zamyka, co najmniej częściowo w kierunku osi wzdłużnej, drugą komorę przepływową w drugim obszarze końcowym drugiej części obudowy.
Korzystnie, pierwsza komora przepływowa jest wyposażona w element dźwiękochłonny, który zawiera element nośny, na którego co najmniej jednej powierzchni jest umieszczony materiał dźwiękochłonny, przy czym element nośny jest zaopatrzony w perforację, a element dźwiękochłonny jest umieszczony na ścianie czołowej drugiej części obudowy. W tłumiku dźwięków powietrznych powietrze, prowadzone przez drugą komorę przepływową, przynajmniej w pewnych obszarach posiada kierunek przepływu, który ma składową kierunku przepływu, skierowaną w zasadzie przeciwnie do kierunku przepływu w pierwszej komorze przepływowej, a druga komora przepływowa kończy się drugim obszarem zmiany kierunku przepływu, w którym obudowa tłumika dźwięków jest otwarta na zewnątrz, w kierunku przestrzeni przeznaczonej do automatycznej regulacji temperatury tak, że głównie poprzez wielokrotną zmianę kierunku przepływającego powietrza, w obszarach zmiany kierunku przepływu, wymuszone jest odbicie dźwięku, które znacznie przyczynia się do tłumienia szumów. Do tłumienia dźwięku przyczyniają się również otwory, przez które przepływa powietrze, ponieważ w obszarach tych występuje odbicie dźwięku i ewentualnie wytwarzane są interferencje.
Tłumik dźwięków według wynalazku może być w szczególnie prosty sposób wykonany dzięki temu, że pierwsza część obudowy i druga część obudowy są wykonane jako oddzielne elementy konstrukcyjne.
Poprzez obszar mocujący można zamknąć otwór znajdujący się w ścianie, przez który przykładowo przeprowadzana jest pierwsza część obudowy, dzięki czemu unika się wypływania powietrza.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia tłumik dźwięków powietrznych, w widoku perspektywicznym i częściowym przekroju, a fig. 2 - tłumik według fig. 1, w przekroju wzdłużnym.
Przedstawiony na fig. 1 i 2 tłumik dźwięków powietrznych 10, zwany dalej tłumikiem posiada obudowę 40, zestawioną w zasadzie z dwóch oddzielnych części 12, 14. Tłumik 10 jest przeznaczony do mocowania w ścianie 16, którą może stanowić przykładowo ściana zewnętrzna wozu mieszkalnego lub przyczepy kempingowej, albo ściana wewnętrzna pojazdu, przykładowo szafki lub skrzynki przeznaczonej do zabudowy urządzenia grzejnego lub klimatyzatora. W obszarze, w którym należy umieścić tłumik, ściana 16 jest zaopatrzona w otwór 18, który w przypadku wykonania części 12, 14 obudowy 40 w postaci rury również posiada zarys kołowy, z nieznacznie powiększonym przekrojem poprzecznym.
Do przyłączenia tłumika 10 do urządzenia grzewczego lub klimatyzacyjnego, część 12 obudowy 40 posiada obszar przyłączeniowy 20, który jest odpowiednio zestopniowany, do wybiórczego łączenia z przewodem, w postaci węża, stosowanym o różnych średnicach, przy czym w przypadku zastosowania stopnia o większej średnicy, w celu uniknięcia efektów dławienia, stopnie o mniejszej średnicy mogą być usunięte, przykładowo odcięte. Ponadto w celu połączenia ze ścianą 16, część 12 obudowy 40 posiada obszar mocujący 22, korzystnie w postaci kołnierza, który przylega do ściany 16, ewentualnie przy pośrednim umieszczeniu uszczelnienia i jest trwale z nią połączony za pomocą śrub, sklejenia lub w inny sposób.
Część 12 obudowy 40, zwana dalej pierwszą częścią jest zakończona obszarem końcowym 24, który posiada szereg otworów przelotowych 28, umieszczonych wokół osi wzdłużnej L.
Część 14 obudowy 40, zwana dalej drugą częścią jest ukształtowana w zasadzie w postaci garnka i posiada cylindryczny odcinek 30, który otacza pierwszą część 12, oraz dno 32, tworzące ścianę czołową. W obszarach końcowych 24, 34 pierwsza część 12 jest trwale połączona z drugą częścią 14 za pomocą sklejania, połączenia zatrzaskowego lub ewentualnie również dzięki wytworzeniu obu tych części obudowy jako jedna część. Druga część 14 posiada w swoim drugim obszarze końcowym 36 szereg otworów przelotowych 38, korzystnie w postaci wycięć, które są umieszczone obwodowo, wokół osi wzdłużnej L i w przedstawionym przykładzie wykonania są otwarte w kierunku promieniowym.
Przy zastosowaniu tłumika dźwięku 10 jako tłumika powietrza wylotowego, a więc gdy poprzez tłumik dźwięku 10 przepływa powietrze poddawane automatycznej regulacji temperatury, to powietrze przepływa przez obszar łączący 20 i pierwszy obszar końcowy 26 do pierwszej komory przepływowej 42, utworzonej w pierwszej części 12. Powietrze przepływa w zasadzie w kierunku osi wzdłużnej L, w kierunku drugiego obszaru koń cowego 24, w którym to miejscu druga część 14 jest zamkni ę ta za
PL 207 498 B1 pomocą ściany czołowej - dna 32. W obszarze tym jest utworzony pierwszy obszar zmiany kierunku przepływu 44, w którym powietrze, przepływające przez pierwszą komorę przepływową 42, zmienia kierunek promieniowo na zewnątrz, w odniesieniu do osi wzdłużnej L i przepływa przez otwory przelotowe 28 do drugiej komory przepływowej 46, która jest utworzona między pierwszą częścią 12 a cylindrycznym odcinkiem 30 drugiej części 14. Również druga komora przepływowa 46 jest zamknięta przez obszar dna 32. Tym samym, w sposób wymuszony, uzyskuje się zmianę kierunku przepływu powietrza, w przybliżeniu o 180° tak, że powietrze przepływa w kierunku przepływu, który jest przeciwny do kierunku przepływu powietrza w pierwszej komorze przepływowej 42, w kierunku do drugiego obszaru końcowego 36 części 14, w którym jest utworzony drugi obszar zmiany kierunku przepływu 48. W tym obszarze zmiany kierunku przepływu 48, dzięki zamknięciu drugiej komory przepływowej 46 w kierunku osiowym za pomocą kołnierza 22 i ściany 16, powietrze jest odchylane w sposób wymuszony promieniowo na zewnątrz, dzięki czemu wypływa przez otwory przelotowe 38 z obudowy 40 i wpływa do przestrzeni, w której ma nastąpić automatyczna regulacja temperatury.
Ponadto, z fig. 1 i 2 jest widoczne, że pierwsza komora przepływowa 42 i druga komora przepływowa 46 jest przynamniej częściowo wyłożona materiałem dźwiękochłonnym 50, przedstawionym w postaci zakreskowanej. Dodatkowo do aspektu odbijania dź wię ku poprzez zmianę kierunku przepływu powietrza, występuje tutaj efekt jego pochłaniania. Korzystnie materiał dźwiękochłonny 50 jest tak umieszczony, że, jak jest to wyraźnie widoczne w przypadku drugiej komory przepływowej 46, przykrywa prawie cały opływany obszar powierzchni. Takie umieszczenie jest również możliwe w pierwszej komorze przepł ywowej 42.
Ponadto jest widoczne, że w pierwszej komorze przepływowej 42 jest umieszczony element dźwiękochłonny 52. Posiada on płytkowy element nośny 54, który na co najmniej jednej powierzchni jest zaopatrzony w materiał dźwiękochłonny 56. Z fig. 1 jest widoczne, że element dźwiękochłonny 52 w kierunku poprzecznym do kierunku wzdłużnego L posiada wymiar, który jest mniejszy od wewnętrznego przekroju poprzecznego pierwszej części 12, dzięki czemu element dźwiękochłonny 52 jest opływany przez powietrze na całym obszarze obwodowym. Możliwe jest również takie umieszczenie elementu dźwiękochłonnego 52, w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej, że pierwsza komora przepływowa 42 jest podzielona na dwa obszary, niepołączone ze sobą przynajmniej w pobliżu obszaru końcowego 24 pierwszej części 12. Element dźwiękochłonny 52 rozciąga się aż do dna 32.
W przypadku, gdy materia ł dź wię kochł onny 56 jest umieszczony tylko na jednej powierzchni elementu nośnego 54, to w celu polepszenia jego działania pochłaniającego, element nośny 54 jest zaopatrzony w dużą ilość otworów, tworzących perforację 58.
W tłumiku dźwięków 10, w bardzo korzystny sposób i przy zwartej konstrukcji, zostały połączone różne mechanizmy tłumienia dźwięku. Występuje tutaj zarówno odbicie dźwięku, jak i pochłanianie dźwięku, a przy odpowiednim ukształtowaniu otworów 28, 38, 58, do tłumienia dźwięków można również wykorzystać efekt interferencji. Dzięki umieszczeniu kołnierza 22 w tym obszarze osiowym, w którym znajduje się również drugi obszar końcowy 36 drugiej części 14, uzyskano efekt, ż e ściana 16, w której jest osadzona obudowa 40 tłumika dźwięku 10, służy jednocześnie do zamknięcia drugiej komory przepływowej 46 w kierunku osiowym, dzięki czemu stanowi ona część drugiego obszaru zmiany kierunku przepływu 48. Ponadto dzięki zastosowaniu kołnierza 22 w rodzaju pełnego pierścienia uzyskano to, że otwór 18 w ścianie 16 może być szczelnie zamknięty i tym samym z drugiej komory przepływowej 46 nie może wypływać powietrze.
Również jest możliwe przedłużenie kołnierza 22 promieniowo na zewnątrz, aby mógł on stanowić całkowite zamknięcie osiowe drugiej komory przepływowej 46.
Jest oczywiste, że przedstawiony na rysunku tłumik dźwięku może być wykorzystany również przy przepływie powietrza w kierunku przeciwnym, a więc wówczas, gdy poprzez tłumik dźwięku 10 powietrze może być odciągane z przestrzeni wewnętrznej pojazdu, w celu poddania go obróbce termicznej, a następnie wprowadzane do przestrzeni wewnętrznej, przykładowo poprzez inny tłumik dźwięku 10.
Ponadto możliwe jest również wykonanie w pierwszej części 12 obudowy 40, przykładowo w odcinku leżącym poza przestrzenią wewnę trzną pojazdu, a wię c zgodnie z fig. 2, w obszarze przyłączeniowym 20, zamykanego otworu wlotowego dla powietrza obcego, w celu domieszania świeżego powietrza. Części 12, 14 obudowy 40, jak również element nośny 54 mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Tł umik dź wię ków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury, zawierający obudowę, z obszarem mocującym do mocowania w ścianie pojazdu, przy czym obudowa posiada, połączoną z przyłączem do przyrządu do automatycznej regulacji temperatury, pierwszą komorę przepływową, która zawiera pierwszy obszar zmiany kierunku przepływu powietrza, który przechodzi w drugą komorę przepływową, znamienny tym, że połączona z pierwsza komorą przepływową (42) druga komora przepływowa (46) kończy się w drugim obszarze zmiany kierunku przepływu (48) powietrza, w którym obudowa (40) jest otwarta do przestrzeni, w której jest wyrównywana temperatura tak, że powietrze, prowadzone w drugiej komorze przepływowej (46) posiada składową przepływu skierowaną w zasadzie przeciwnie do kierunku jego przepływu w pierwszej komorze przepływu (42).
  2. 2. Tłumik według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna z komór przepływowych (42, 46) przynajmniej w pewnym obszarze jest wyłożona materiałem dźwiękochłonnym (50).
  3. 3. Tłumik według zastrz. 1, znamienny tym, że obudowa (40) jest utworzona z pierwszej, w rodzaju rury, części (12), która w pierwszym obszarze końcowym (26) posiada obszar przyłączeniowy (20), a w drugim obszarze końcowym (24) jest zamknięta w kierunku jego osi wzdłużnej (L), dla utworzenia pierwszego obszaru zmiany kierunku przepływu (44) powietrza i posiada pierwszy układ otworów przepływowych (28), oraz z otaczającej pierwszą część (12) drugiej, w rodzaju rury, części (14), która w pierwszym obszarze końcowym (34), leżącym w pobliżu drugiego obszaru końcowego (24) pierwszej części (12), jest zamknięta w kierunku osi wzdłużnej (L), a w drugim obszarze końcowym (36), leżącym w oddaleniu od drugiego obszaru końcowego (24) pierwszej części (12) posiada drugi układ otworów przelotowych (38).
  4. 4. Tłumik według zastrz. 3, znamienny tym, że druga część (14 obudowy) (40) jest ukształtowana w swoim pierwszym obszarze końcowym (34) ze ścianą czołową (32), która zamyka w kierunku osi wzdłużnej (L) drugą komorę przepływową (46) w pierwszym obszarze końcowym (34) drugiej części (14) obudowy (40) i pierwszą komorę przepływową (42) w drugim obszarze końcowym (24) pierwszej części (12) obudowy (40).
  5. 5. Tłumik według zastrz. 4, znamienny tym, że pierwsza część (12) obudowy (40) i druga część (12) obudowy (40) są wykonane jako oddzielne elementy konstrukcyjne.
  6. 6. Tłumik według zastrz. 5, znamienny tym, że pierwsza część (12) obudowy (40) posiada obszar mocujący (22), do połączenia ze ścianą (16), który w kierunku osi wzdłużnej (L) jest umieszczony w obszarze drugiego obszaru końcowego (36) drugiej części (14) obudowy (40).
  7. 7. Tłumik według zastrz. 6, znamienny tym, że obszar mocujący (22) otacza co najmniej częściowo pierwszą część (12) obudowy (40) i zamyka co najmniej częściowo w kierunku osi wzdłużnej (L) drugą komorę przepływową (46) w drugim obszarze końcowym (36) drugiej części (14) obudowy (40).
  8. 8. Tłumik według zastrz. 4, znamienny tym, że pierwsza komora przepływowa (42) jest wyposażona w element dźwiękochłonny (52).
  9. 9. Tłumik według zastrz. 8, znamienny tym, że element dźwiękochłonny (52) zawiera element nośny (54), na którego co najmniej jednej powierzchni jest umieszczony materiał dźwiękochłonny (56).
  10. 10. Tłumik według zastrz. 9, znamienny tym, że element nośny (54) jest zaopatrzony w perforację (58).
  11. 11. Tłumik według zastrz.9, znamienny tym, że element dźwiękochłonny (52) jest umieszczony na ścianie czołowej (32) drugiej części (14) obudowy (40).
PL364349A 2003-01-13 2004-01-12 Tłumik dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury PL207498B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2003100920 DE10300920A1 (de) 2003-01-13 2003-01-13 Luftschalldämpfer für ein Fahrzeugtemperiergerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364349A1 PL364349A1 (pl) 2004-07-26
PL207498B1 true PL207498B1 (pl) 2010-12-31

Family

ID=32478218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364349A PL207498B1 (pl) 2003-01-13 2004-01-12 Tłumik dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1437504B1 (pl)
DE (2) DE10300920A1 (pl)
PL (1) PL207498B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP6448264B2 (ja) * 2014-09-10 2019-01-09 株式会社ササクラ 空調設備用の吹き出し装置及び吸込み装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE473951C (de) * 1927-08-26 1929-03-25 Max Schlawe Heissluftverteiler fuer Frischluftheizungen in Kraftfahrzeugen
US2820406A (en) * 1954-05-14 1958-01-21 Connor Eng Corp Noise reduction means for air outlet devices
DE1109344B (de) * 1954-08-16 1961-06-22 Connor Eng Corp Mehrstufiger geraeuschdaempfender Luftauslass fuer Klimaanlagen
DE1939863U (de) * 1964-07-24 1966-06-02 Gerber Schall Schwingungstech Schalldaempfer zur daempfung von geraeuschen in gasfuehrenden leitungen.
DE1200007B (de) * 1964-07-24 1965-09-02 Gerber Schall Schwingungstech Schalldaempfer mit einer Kulisse zur Daempfung von aus einer Wandoeffnung od. dgl. ausstrahlenden Geraeuschen
DE2907212A1 (de) * 1979-02-23 1980-09-04 Aerzener Maschf Gmbh Absorptionsschalldaempfer, insbesondere fuer drehkolbengeblaese
CH646088A5 (de) * 1980-05-30 1984-11-15 Willy Fink Schalldaempfer fuer druckluftbetriebene geraete, insbesondere druckluftvibratoren.
FR2502693A1 (fr) * 1981-03-26 1982-10-01 Wissembourg Sa Const Metallurg Silencieux pour moteurs de vehicules automobiles
DE3733186A1 (de) * 1987-10-01 1989-04-20 Mantel Juval Kompakter schalldaempfer fuer klimaanlagen
DE3734746A1 (de) * 1987-10-10 1989-04-27 Ulrich Dipl Ing Donner Schalldaempfungsvorrichtung zur minderung abgestrahlter schalleistung aus einer kanaloeffnung
DE4136822A1 (de) * 1991-11-08 1993-05-13 Bayerische Motoren Werke Ag Luftausstroemvorrichtung fuer den innenraum von kraftfahrzeugen
DE4306761C2 (de) * 1993-03-04 1998-01-29 Mueller Erwin Gmbh & Co Luftauslaß
FR2710880B1 (fr) * 1993-10-07 1995-11-24 Valeo Thermique Habitacle Buse de soufflage pour un appareil de chauffage-ventilation et/ou de climatisation de l'habitacle d'un véhicule automobile.
DE29609785U1 (de) * 1996-06-03 1997-01-09 Gebrüder Trox, GmbH, 47506 Neukirchen-Vluyn Anschlußkasten im Kanalsystem einer raumlufttechnischen oder klimatechnischen Anlage
DE19733469C1 (de) * 1997-08-02 1998-08-06 Mc Micro Compact Car Ag Belüftungseinrichtung für ein Kraftfahrzeug

Also Published As

Publication number Publication date
EP1437504A3 (de) 2007-12-05
EP1437504A2 (de) 2004-07-14
DE502004009293D1 (de) 2009-05-20
DE10300920A1 (de) 2004-07-22
PL364349A1 (pl) 2004-07-26
EP1437504B1 (de) 2009-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6178764B1 (en) Air conditioning system
US8166775B2 (en) Noise attenuating device for a heating-ventilation-cooling system of a motor vehicle
CN108859667B (zh) 车辆加热器
WO2017163631A1 (ja) 車両空調用送風装置
US20090269219A1 (en) Domestic appliance with a sound damper
EP1916424A2 (en) Ventilation system with sound barrier
JP2007084061A (ja) 音響特性が改善された暖房、換気、または空調ユニット
WO2001019630A1 (en) Vehicle air induction system
US7849960B2 (en) Silencer
KR101987013B1 (ko) 차량용 공기조화장치의 배관연결부재
PL207498B1 (pl) Tłumik dźwięków powietrznych dla przyrządu do automatycznej regulacji temperatury
US20210206227A1 (en) Heating ventilation and air conditioning system
US20200164715A1 (en) Porous air inlet duct for a hvac system
JP2004352235A (ja) 騒音減衰器付き車室の送風装置
WO2019188366A1 (ja) 車両空調用送風装置
WO2015129216A1 (ja) 車両用空調装置
US11446980B2 (en) HVAC system noise control
JP2697616B2 (ja) 消音機構付き風量調整装置
GB778788A (en) Improvements in or relating to combination heater and air conditioner unit
KR100562572B1 (ko) 자동차용 공조장치의 소음저감 구조
KR20190058813A (ko) 차량용 공조장치
CN108731263B (zh) 车辆加热器
KR101400929B1 (ko) 차량용 공조장치
KR20170051807A (ko) 차량용 공조기의 송풍장치
KR101971946B1 (ko) 차량용 공조장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110112