PL204926B1 - Narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym i przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym oraz zastosowanie narzędzia ściernego - Google Patents

Narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym i przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym oraz zastosowanie narzędzia ściernego

Info

Publication number
PL204926B1
PL204926B1 PL377559A PL37755903A PL204926B1 PL 204926 B1 PL204926 B1 PL 204926B1 PL 377559 A PL377559 A PL 377559A PL 37755903 A PL37755903 A PL 37755903A PL 204926 B1 PL204926 B1 PL 204926B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
abrasive
grinding
mounting
pad
tool
Prior art date
Application number
PL377559A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377559A1 (pl
Inventor
Hermann Schumacher
Original Assignee
Fein C & E Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fein C & E Gmbh filed Critical Fein C & E Gmbh
Publication of PL377559A1 publication Critical patent/PL377559A1/pl
Publication of PL204926B1 publication Critical patent/PL204926B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24BMACHINES, DEVICES, OR PROCESSES FOR GRINDING OR POLISHING; DRESSING OR CONDITIONING OF ABRADING SURFACES; FEEDING OF GRINDING, POLISHING, OR LAPPING AGENTS
    • B24B29/00Machines or devices for polishing surfaces on work by means of tools made of soft or flexible material with or without the application of solid or liquid polishing agents
    • B24B29/02Machines or devices for polishing surfaces on work by means of tools made of soft or flexible material with or without the application of solid or liquid polishing agents designed for particular workpieces
    • B24B29/06Machines or devices for polishing surfaces on work by means of tools made of soft or flexible material with or without the application of solid or liquid polishing agents designed for particular workpieces for elongated workpieces having uniform cross-section in one main direction
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24BMACHINES, DEVICES, OR PROCESSES FOR GRINDING OR POLISHING; DRESSING OR CONDITIONING OF ABRADING SURFACES; FEEDING OF GRINDING, POLISHING, OR LAPPING AGENTS
    • B24B23/00Portable grinding machines, e.g. hand-guided; Accessories therefor
    • B24B23/02Portable grinding machines, e.g. hand-guided; Accessories therefor with rotating grinding tools; Accessories therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24BMACHINES, DEVICES, OR PROCESSES FOR GRINDING OR POLISHING; DRESSING OR CONDITIONING OF ABRADING SURFACES; FEEDING OF GRINDING, POLISHING, OR LAPPING AGENTS
    • B24B23/00Portable grinding machines, e.g. hand-guided; Accessories therefor
    • B24B23/04Portable grinding machines, e.g. hand-guided; Accessories therefor with oscillating grinding tools; Accessories therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Constituent Portions Of Griding Lathes, Driving, Sensing And Control (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym, którego wałek wyjściowy jest napędzany w ten sposób, że oscyluje wokół swej osi podłużnej, i ma miejsce mocowania do mocowania narzędzia ściernego, przy czym narzędzie ścierne ma miejsce mocowania do łączenia z miejscem mocowania przyrządu do szlifowania w położeniu roboczym do szlifowania.
Przedmiotem wynalazku jest także przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym oraz zastosowanie narzędzia ściernego.
Tego rodzaju narzędzie ścierne znane jest z europejskiego opisu patentowego nr EP-B-0 244 465.
Przedmiotem tego dokumentu jest narzędzie ścierne z napędem obrotowo-oscylacyjnym, którego wałek wyjściowy jest napędzany w ten sposób, że oscyluje wokół jego osi podłużnej z małym kątem wychylania i dużą częstotliwością. Na wałku wyjściowym napędu oscylacyjnego mocuje się narzędzie ścierne z na ogół trójkątną lub czworokątną powierzchnią podstawową, na której przewidziana jest powierzchnia szlifująca, która jest umieszczona w płaszczyźnie prostopadłej względem osi podłużnej wałka wyjściowego. Na narzędziu ściernym może być zamocowany za pomocą taśmy z rzepami lub zamka zaciskowego papier ś cierny, który moż e takż e otaczać powierzchnię czoł ową narzędzia ściernego.
Za pomocą tego rodzaju przyrządu do szlifowania można wykonywać prace powierzchniowe, przy czym korzystnie za pomocą trójkątnej powierzchni szlifującej można obrabiać aż do obszarów narożnych. Praca za pomocą powierzchni czołowej wzdłuż krawędzi jest tu w ograniczonej mierze umożliwiana przez zaokrąglone wypukle w kierunku na zewnątrz powierzchnie czołowe narzędzia ściernego, ponieważ przez to zaokrąglenie wspomaga się toczenie wzdłuż krawędzi.
W wielu przypadkach jest jednak wymagane szlifowanie profili podł u ż nych, przy czym ruch szlifujący powinien w zasadzie odbywać się w kierunku wzdłużnym.
Znany przyrząd nie nadaje się do tego rodzaju szlifowania.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP-A-0 726 121 jest znany przyrzą d do szlifowania z ukształtowanym prostoliniowo narzędziem ściernym, jednak tam narzę dzie przemieszcza się ruchem oscylacyjnym tam i z powrotem w kierunku podłużnym. Zatem różne profile mogą być przemieszczane ruchem posuwisto-zwrotnym, tak, jak przy ręcznym przemieszczaniu klocka ściernego.
Zadaniem wynalazku jest więc takie udoskonalenie przyrządu do szlifowania wspomnianego na wstępie rodzaju, aby możliwe było także szlifowanie wzdłuż krawędzi podłużnych, zwłaszcza profili i tym podobnych elementów.
Ponadto powinno zostać stworzone nadające się dla tego rodzaju przyrządu do szlifowania narzędzie ścierne oraz korzystne zastosowanie narzędzia ściernego razem z tego rodzaju przyrządem do szlifowania.
Zadanie to zostało zgodnie z wynalazkiem w przyrządzie wspomnianego na wstępie rodzaju rozwiązane przez to, że narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym, którego wałek wyjściowy jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej i ma miejsce mocowania do mocowania narzędzia ściernego, przy czym narzędzie ścierne ma część do mocowania, w której przewidziany jest otwór do mocowania, przeznaczony do łączenia z miejscem mocowania przyrządu do szlifowania w położeniu roboczym do szlifowania, przy czym narzędzie ścierne ma elastyczną poduszkę ścierną z co najmniej jedną powierzchnią szlifującą, charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna powierzchnia szlifująca przebiega w kierunku rozciągłości prostoliniowo i równolegle do stycznej do otworu do mocowania i odchylona pod kątem względem płaszczyzny rozpostartej przez część do mocowania.
Korzystnie, narzędzie ścierne ma środek mocujący do mocowania środka ściernego, zwłaszcza papieru ściernego, na poduszce ściernej.
Korzystnie także, poduszka ścierna jest wykonana z materiału o elastyczności gumy.
Korzystnie dalej, powierzchnia szlifująca jest zakrzywiona w drugim kierunku rozciągłości, prostopadłym do pierwszego kierunku rozciągłości.
Korzystnie również, poduszka ścierna jest ukształtowana jako wydrążona w przekroju.
Korzystnie przy tym, część do mocowania narzędzia ściernego ma miejsce mocowania do łączenia z miejscem mocowania wałka wyjściowego, a do części do mocowania przylega część trzymająca, w której trzymana jest poduszka ścierna.
PL 204 926 B1
Zgodnie z wynalazkiem, część do mocowania zwęża się idąc od części trzymającej do otworu do mocowania.
Zgodnie dalej z wynalazkiem, część trzymająca ma wybranie, w którym trzymana jest poduszka ścierna częścią do trzymania, i z którego poduszka ścierna wystaje na zewnątrz częścią roboczą, na której utworzona jest powierzchnia szlifująca.
Zgodnie z inną cechą wynalazku, z obu stron części trzymającej są przewidziane środki zaciskowe do mocowania zaciskowego papieru ściernego poprowadzonego wokół poduszki ściernej.
Zgodnie z kolejną cechą wynalazku, po każdej z obu stron części trzymającej jest ułożyskowana dźwignia uchylna, która jest dochylana do części trzymającej.
Zgodnie z dalszą cechą wynalazku, w części trzymającej znajdują się dwie szczeliny do umieszczania końców poprowadzonego wokół poduszki ściernej papieru ściernego.
Zgodnie z jeszcze inną cechą wynalazku, do części trzymającej wprowadzana jest co najmniej jedna klamra dla zamocowania poprowadzonego wokół poduszki ściernej papieru ściernego.
Korzystnie przy tym, co najmniej jedna klamra z obu stron części trzymającej jest wprowadzana sprężynującymi odcinkami w otwory wejściowe, dla dociągania papieru ściernego do ścianek szczelin.
Korzystnie na każdej z obu stron części trzymającej jest ułożyskowana obrotowo jedna dźwignia zaciskowa mocowana w położeniu zaciskania na części trzymającej dla ustalenia poprowadzonego wokół poduszki ściernej papieru ściernego.
Zgodny z wynalazkiem przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym, którego wałek wyjściowy jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej i ma miejsce mocowania do mocowania narzędzia ściernego charakteryzuje się tym, że ma narzędzie ścierne określone jednym z zastrzeżeń patentowych według wynalazku.
Narzędzie ścierne określone jednym z zastrzeżeń patentowych według wynalazku znajduje zastosowanie do szlifowania profili podłużnych za pomocą napędu obrotowo-oscylacyjnego, którego wałek wyjściowy jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej, przy czym narzędzie ścierne jest tak mocowane do napędu obrotowo-oscylacyjnego, że co najmniej jedna powierzchnia szlifująca w kierunku rozciągłości przebiega równolegle do stycznej do wałka wyjściowego, jednak odchylona pod kątem względem płaszczyzny normalnej rozpostartej przez wałek wyjściowy.
Wynalazek umożliwił za pomocą powierzchni ściernej ukształtowanej w jednym kierunku prostoliniowo szlifowanie w kierunku stycznym do wałka wyjściowego napędu obrotowo-oscylacyjnego.
Przy tym dzięki podatnemu materiałowi poduszki ściernej zagwarantowane jest to, że pomimo ukształtowanej co najmniej w jednym kierunku prostoliniowo powierzchni ściernej unika się silnych drgań narzędzia ściernego.
Znany z europejskiego opisu patentowego nr EP-A-0 726 121 przyrząd do szlifowania z ukształtowanym prostoliniowo narzędziem ściernym, nie sugeruje rozwiązania według wynalazku, ponieważ zastosowania tego rodzaju profili ściernych w połączeniu z napędem obrotowo-oscylacyjnym właśnie powinno się unikać. Poza tym niespodziewany jest rezultat, że zastosowanie narzędzia ściernego, którego powierzchnia szlifująca jest ukształtowana prostoliniowo co najmniej w jednym kierunku rozciągłości, jest w ogóle możliwe w połączeniu z napędem obrotowo-oscylacyjnym w kierunku stycznym do wałka wyjściowego napędu oscylacyjnego, ponieważ należy się przecież liczyć ze znacznymi drganiami i uderzeniami na końcach powodowanymi przez obrotowo-oscylacyjny ruch napędowy.
Według wynalazku stwierdzono teraz, że w następstwie elastycznego ukształtowania poduszki ściernej daje się uniknąć tego rodzaju drgań i można za pomocą tego rodzaju przyrządu do szlifowania przeprowadzać szereg prac szlifierskich wzdłuż profili podłużnych. Przekrój poduszki ściernej można przy tym dopasowywać do danego kształtu przeznaczonego do szlifowania profilu powierzchni. Można osiągać nawet pięciokrotnie wyższą w porównaniu ze stanem techniki wydajność usuwania materiału.
Środek mocujący do mocowania papieru ściernego, na poduszce ściernej umożliwia to, że nie trzeba wymieniać po krótkim czasie poduszki ściernej, lecz jedynie wspomniany papier ścierny.
Poduszka ścierna z materiału o elastyczności gumy zapewnia konieczną elastyczność lub podatność poduszki ściernej.
Dzięki powierzchni szlifującej zakrzywionej w drugim kierunku rozciągłości, prostopadłym do pierwszego kierunku rozciągłości można dopasować powierzchnię poduszki ściernej do licznych, przeznaczonych do szlifowania profili.
Poduszka ścierna wydrążona w przekroju zapewnia również szczególnie korzystną elastyczność lub podatność poduszki ściernej.
PL 204 926 B1
Narzędzie ścierne według wynalazku może być bezpośrednio mocowane miejscem mocowania względnie otworem do mocowania na wałku wyjściowym napędu oscylacyjnego, na przykład za pomocą śruby.
Gdy część do mocowania zwęża się idąc od części trzymającej do otworu do mocowania na wałku wyjściowym może być mocowana poduszka ścierna z większą długością.
Pewne mocowanie i prosty montaż poduszki ściernej w części do mocowania są zapewnione przez to, że część trzymająca ma szczelinę, w której poduszka ścierna jest trzymana na jednym końcu i z której poduszka ścierna wystaje na zewną trz stroną roboczą , na której utworzona jest powierzchnia szlifująca.
Dzięki przewidzianym z obu stron części trzymającej środkom zaciskowym do mocowania zaciskowego papieru ściernego poprowadzonego wokół poduszki ściernej i osadzeniu po każdej z obu stron części trzymającej dźwigni uchylnej, która jest dochylana do części trzymającej papier ścierny może być w szczególnie prosty i szybki sposób mocowany do poduszki ściernej.
Według dalszej postaci wynalazku w części trzymającej znajdują się dwie szczeliny do umieszczania końców poprowadzonego wokół poduszki ściernej papieru ściernego.
Jeśli w dalszym udoskonaleniu, dla zamocowania poprowadzonego wokół poduszki ściernej papieru ściernego do części trzymającej jest wprowadzana co najmniej jedna klamra, nie jest wymagana żadna dźwignia uchylna, lecz jedynie klamra, która służy do mocowania papieru ściernego, uzyskuje się szczególnie niedrogie rozwiązanie.
Pewne mocowanie papieru ściernego do poduszki ściernej zostało zagwarantowane przez to, że co najmniej jedna klamra z obu stron części trzymającej może być wprowadzana sprężynującymi odcinkami w otwory wejściowe, tak aby papier ścierny był dociągany do ścianek szczeliny.
Jeśli na każdej z obu stron części trzymającej jest ułożyskowana obrotowo jedna dźwignia zaciskowa, która dla ustalenia poprowadzonego wokół poduszki ściernej papieru ściernego może być mocowana w położeniu zaciskania na części trzymającej, do mocowania na części trzymającej mogą być wykorzystane same dźwignie zaciskowe, tak, że stosowanie dodatkowych sprężyn dla wytwarzania siły naprężającej jest zbyteczne. Jednocześnie przy tym mocowaniu dźwigni zaciskowych jest w prosty sposób zaciskana poduszka ścierna na części trzymającej.
Jak już wspomniano, narzędzie ścierne może być stosowane do szlifowania profili podłużnych za pomocą napędu obrotowo-oscylacyjnego, którego wałek wyjściowy jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej, przy czym narzędzie ścierne jest tak przymocowane do napędu obrotowo-oscylacyjnego, że co najmniej jedna powierzchnia szlifująca przebiega stycznie do wałka wyjściowego.
Jest oczywiste, że te cechy wynalazku, które wymieniono powyżej, i te, które zostaną dalej objaśnione, mogą być stosowane nie tylko w podanej każdorazowo kombinacji, lecz także osobno lub w innych kombinacjach, bez wychodzenia poza ramy wynalazku.
Wynalazek w przykładach wykonania został uwidoczniony na rysunku, na którym:
fig. 1 przedstawia przekrój przez pierwszą postać wykonania narzędzia ściernego według wynalazku, przy czym przynależny napęd oscylacyjny, do którego przymocowane jest narzędzie ścierne, jest zaznaczony schematycznie, fig. 2 - widok perspektywiczny narzędzia ściernego według fig. 1, ukośnie z boku, fig. 3 - powiększony fragment przekroju narzędzia ściernego według fig. 1 w obszarze klamry służącej do mocowania papieru ściernego, fig. 4 - widok perspektywiczny dalszej postaci wykonania narzędzia ściernego według wynalazku, ukośnie z góry, fig. 5 - zmniejszony przekrój przez lekko zmodyfikowaną postać wykonania narzędzia ściernego według fig. 4, a fig. 6 - widok perspektywiczny dalszej postaci wykonania narzędzia ściernego według wynalazku, w którym przewidziane są dwie dźwignie zaciskowe do mocowania zaciskowego papieru ściernego pod działaniem napięcia sprężystego wywieranego przez same dźwignie zaciskowe.
Pierwsza postać przyrządu do szlifowania według wynalazku jest przedstawiona na fig. 1 i jako całość jest oznaczona odnośnikiem liczbowym 10. Przyrząd 10 do szlifowania ma oznaczony tylko schematycznie odnośnikiem 12 napęd obrotowo-oscylacyjny 12, który napędza wałek wyjściowy 14 wokół jego osi podłużnej 16 w ten sposób, że oscyluje z małym kątem wychylania pomiędzy w przybliżeniu 0,5 i 7° i dużą częstotliwością pomiędzy około 5 000 i 25 000 drgań na minutę (por. podwójną strzałkę 18).
PL 204 926 B1
Na wałku wyjściowym 14 jest przewidziane miejsce mocowania przeznaczone do mocowania narzędzia ściernego 20, przy czym może to być na przykład tylko gwintowany otwór nieprzelotowy, za pomocą którego mocuje się narzędzie ścierne za pomocą śruby 25 przechodzącej poprzez otwór 24 do mocowania narzędzia ściernego 20.
Oczywiście, mogą być przewidziane dowolne miejsca mocowania do łączenia narzędzia ściernego 20 z wałkiem wyjściowym 14. Przykładowo może to być miejsce mocowania w postaci połączenia kształtowego, na przykład za pomocą sześciokąta lub podobnego.
Narzędzie ścierne 20 jest na fig. 1 przedstawione w przekroju podłużnym przez otwór 24 do mocowania.
Narzędzie ścierne 20, które jest uwidocznione na fig. 2 w perspektywicznym widoku ukośnym z boku, ma część 22 do mocowania, która jest utworzona jako jedna część z mającą w przybliżeniu kształt kwadratowy częścią trzymającą 26. Część 22 do mocowania składa się z płyty zwężającej się od części trzymającej 26 w kierunku ku otworowi 24 do mocowania, która to płyta przebiega naokoło otworu 24 do mocowania tworząc w przybliżeniu kształt trójkąta o kącie około 60° i w obszarze otworu 24 do mocowania jest wokół niego zaokrąglona. Część trzymająca 26 rozciąga się na przedłużeniu części 22 do mocowania, jednak jej szerokość stanowi wielokrotność szerokości części 22 do mocowania, w przybliż eniu jest pię ciokrotnie szersza. W ś rodku części trzymają cej 26 znajduje się wybranie 36 w postaci szczeliny podłużnej, w której umieszczona jest częścią 38 do trzymania poduszka ścierna 28. Poduszka ścierna 28 wystaje na zewnątrz z wybrania 36 częścią roboczą 40.
Poduszka ścierna 28 jest wykonana z materiału o elastyczności gumy, na przykład z kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego, i jest w swojej części roboczej 40, wystającej na zewnątrz z części trzymającej 26, ukształtowana jako wydrążona, a mianowicie w kierunku wzdłużnym przechodzi przez nią otwór 41. Poduszka ścierna 28, która od swej mającej w przybliżeniu kształt kwadratowy części 38 do trzymania rozszerza się w kierunku na zewnątrz na obu brzegach pod kątem ostrym, na koniec odchodzi na obu bocznych brzegach od tak utworzonej krawędzi ku wspólnemu wierzchołkowi 43, który zawiera kąt narożny wynoszący w przybliżeniu około 80 do 90°. W kierunku na fig. 1 prostopadłym do płaszczyzny rysunku poduszka ścierna 28 przebiega prostoliniowo i jest w pokazanym położeniu roboczym usytuowana stycznie do osi podłużnej 16 wałka wyjściowego 14 napędu oscylacyjnego 12.
Podczas pracy z napędem oscylacyjnym wałka wyjściowego 14 poduszka ścierna 28 porusza się więc stycznie do wałka wyjściowego 14.
Przez mającą kształt trójkątny lub pryzmatyczny powierzchnię poduszki ściernej 28, przebiegającą w kierunku ku wierzchołkowi 43, jest więc utworzona powierzchnia szlifująca 29, która jest przemieszczana tam i z powrotem ruchem oscylacyjnym w kierunku stycznym wałka wyjściowego 14.
Chociaż byłoby w zasadzie możliwe utworzenie samej powierzchni szlifującej 29 na przykład przez nałożenie warstwy cząstek ściernych lub podobnych jako środka ściernego, jednak zaleca się poprowadzenie wokół powierzchni szlifującej 29 papieru ściernego lub podobnego środka i zamocowanie rozłącznie oboma jego końcami na części trzymającej 26 narzędzia ściernego 20. W tym celu w części trzymającej 26 są przewidziane dwie szczeliny 32, 34, które rozciągają się równolegle do wybrania 36 przed zewnętrzną powierzchnią części trzymającej 26, w niewielkiej odległości od tej powierzchni, i umożliwiają przeprowadzenie obu końców papieru ściernego 30. Do mocowania papieru ściernego 30 zgodnie z fig. 2 na jego obu końcach jest przewidziana klamra 42. Klamra 42 w swym podstawowym kształcie ma kształt litery U i daje się swymi oboma ramionami wsuwać do otworów do wprowadzania, rozciągających się równolegle do szczelin 32, 34. Z powiększonego przekroju według fig. 3 widać, że odpowiednie ramię 44 jest wygięte faliście i jest trzymane w danym otworze 45 do wprowadzania, tak aby papier ścierny 39 był jego wygiętymi faliście brzegami dociskany w kierunku na zewnątrz do ścianki odpowiedniej szczeliny 34.
Jeśli trzeba wymienić papier ścierny, to musi więc tylko zostać wyciągnięta na zewnątrz klamra 42. Może wówczas zostać wyjęty papier ścierny 30 i wymieniony na inny papier ścierny. Jego oba końce przeprowadza się znowu przez szczeliny 32, 34 i teraz znowu wprowadza się klamrę 42 jej oboma ramionami 44 do odpowiednich otworów do wprowadzania, w celu zaciśnięcia w ten sposób papieru ściernego 30 w szczelinach 32, 34.
Rozumie się, że przedstawiona na fig. 1 i fig. 2 postać poduszki ciernej 28 stanowi jedynie przykład i że może ona mieć dowolny kształt profilu, tak aby umożliwiała szlifowanie profili podłużnych w każ dorazowo wymaganym kształ cie.
PL 204 926 B1
W rezultacie podatnego wykonania poduszki ściernej 28 jest moż liwe przy tym, pomimo ukształ towanej płasko w kierunku podłużnym (stycznym) powierzchni szlifującej, powodujące stosunkowo mało drgań i skuteczne szlifowanie.
Na figurach 4 i 5 względnie 6 są przedstawione dalsze warianty wykonania narzędzia ściernego 20 i są jako całość oznaczone odnośnikami 20a, 20b i 20c. Różnią się one od siebie w zasadzie róż nymi możliwościami ustalania względnie mocowania papieru ściernego 30 na poduszce ściernej 28.
Do odpowiadających sobie części są przy tym zastosowane odpowiadające sobie odnośniki liczbowe.
W narzędziu ściernym 20a według fig. 4 są do mocowania dwóch końców papieru ściernego 30 używane dwie dźwignie uchylne 46, 48, które są umieszczone wychylnie i są wstępnie naprężone przez umieszczone pomiędzy obiema dźwigniami uchylnymi 46, 48 sprężyny 50 względnie 52. Tak więc oba końce papieru ściernego 30 są za pomocą występów 54, 56 dźwigni uchylnych 46, 48 wciskane w odpowiednie wgłębienia 58, 60 lub rowki podłużne części trzymającej 26 i zakleszczane pod działaniem napięcia sprężyny.
Zewnętrzna powierzchnia części roboczej 40 poduszki ściernej 28 różni się swym kształtem od kształtu uprzednio opisanego na podstawie fig. 1 tym, że nie ma ona ostro zakończonego zewnętrznego końca, lecz ma kształt wycinka koła. Ta poduszka ścierna 28 jest więc przeznaczona do szlifowania zaokrąglonych profili podłużnych.
Na fig. 5 jest przedstawiona w przekroju podłużnym lekko zmodyfikowana w stosunku do postaci wykonania według fig. 4 postać wykonania narzędzia ściernego, która jest jako całość oznaczona odnośnikiem 20b.
Ta postać wykonania odpowiada przy tym w znacznym stopniu postaci wykonania według fig. 4. Jedyną różnicę stanowi kształt części roboczej 40 poduszki ściernej 28, który znowu w pełni odpowiada kształtowi uprzednio opisanemu na podstawie fig. 1.
Dalsza postać wykonania poduszki ściernej według wynalazku jest przedstawiona na fig. 6 i jest ona jako całość oznaczona odnośnikiem 20c.
Kształt poduszki ściernej 28 odpowiada znowu kształtowi poduszki ściernej 28 według fig. 4.
Do mocowania papieru ściernego, który jest poprowadzony wokół poduszki ściernej 28, są znowu przewidziane dwie dźwignie uchylne, które jednak nie znajdują się pod działaniem napięcia sprężyny, lecz które dzięki ich wykonaniu w postaci kabłąka z drutu mogą być zakleszczane bezpośrednio na odsadzeniach 74,76 części trzymającej 26, aby w ten sposób bez stosowania dodatkowych sprężyn wytwarzać działanie zakleszczające. W tym celu w części trzymającej 26 są przewidziane z obu boków dwa wgłębienia 70, 72 w kształcie rowków podłużnych, w które mogą być wkładane koń ce papieru ściernego. Gdy teraz zamyka się obie dźwignie zaciskowe 66, 68, to są one za pomocą ich zakrzywionych w kształcie litery S części trzymających 82, 84 zakleszczane na odsadzeniach 74, 76 na zwróconym do części 22 do mocowania końcu części trzymającej. W tym położeniu części zaciskające 78, 80 dźwigni zaciskowej 66, 68, przebiegające w kierunku wgłębień 70, 72 względnie rowków podłużnych, przylegają pod działaniem naprężenia dźwigni zaciskowych do powierzchni wewnętrznej odpowiednich wgłębień 70, 72 względnie rowków podłużnych i w ten sposób zaciskają w nich końce papieru ściernego.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym, którego wałek wyjściowy (14) jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej i ma miejsce mocowania do mocowania narzędzia ściernego, przy czym narzędzie ścierne ma część do mocowania, w której przewidziany jest otwór do mocowania, przeznaczony do łączenia z miejscem mocowania przyrządu do szlifowania w położeniu roboczym do szlifowania, przy czym narzędzie ścierne ma elastyczną poduszkę ścierną z co najmniej jedną powierzchnią szlifującą, znamienne tym, że co najmniej jedna powierzchnia szlifująca (29) przebiega w kierunku rozciągłości prostoliniowo i równolegle do stycznej do otworu (24) do mocowania i odchylona pod kątem względem płaszczyzny rozpostartej przez część (22) do mocowania.
  2. 2. Narzędzie ścierne według zastrz. 1, znamienne tym, że ma środek mocujący (42; 46, 48; 66, 68) do mocowania środka ściernego, zwłaszcza papieru ściernego (30), na poduszce ściernej (28).
    PL 204 926 B1
  3. 3. Narzędzie ś cierne według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, ż e poduszka ścierna (28) jest wykonana z materiału o elastyczności gumy.
  4. 4. Narzę dzie ś cierne wedł ug zastrz. 1, znamienne tym, ż e powierzchnia szlifują ca (29) jest zakrzywiona w drugim kierunku rozciągłości, prostopadłym do pierwszego kierunku rozciągłości.
  5. 5. Narzędzie ścierne według zastrz. 3, znamienne tym, że poduszka ścierna (28) jest ukształtowana jako wydrążona w przekroju.
  6. 6. Narzędzie ścierne według zastrz. 1, znamienne tym, że część (22) do mocowania narzędzia ściernego (20, 20a, 20b, 20c) ma miejsce mocowania (24) do łączenia z miejscem mocowania wałka wyjściowego (14), a do części (22) do mocowania przylega część trzymająca (26), w której trzymana jest poduszka ścierna (28).
  7. 7. Narzędzie ścierne według zastrz. 1, znamienne tym, że część (22) do mocowania zwęża się idąc od części trzymającej (26) do otworu (24) do mocowania.
  8. 8. Narzędzie ścierne według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, ż e część trzymająca (26) ma wybranie (36), w którym trzymana jest poduszka ścierna (28) częścią (38) do trzymania, i z którego poduszka ścierna (28) wystaje na zewnątrz częścią roboczą (40), na której utworzona jest powierzchnia szlifująca (29).
  9. 9. Narzędzie ścierne według zastrz. 8, znamienne tym, że z obu stron części trzymającej (26) znajdują się środki zaciskowe (42, 46, 48; 66, 68) do mocowania zaciskowego papieru ściernego (30) poprowadzonego wokół poduszki ściernej (28).
  10. 10. Narzędzie ścierne według zastrz. 9, znamienne tym, że po każdej z obu stron części trzymającej (26) jest ułożyskowana dźwignia uchylna (46, 48), która jest dochylana do części trzymającej (26).
  11. 11. Narzędzie ścierne według zastrz. 9, znamienne tym, że w części trzymającej (26) znajdują się dwie szczeliny (32, 34) do umieszczania końców poprowadzonego wokół poduszki ściernej (28) papieru ściernego (30).
  12. 12. Narzędzie ścierne według zastrz. 9 albo 11, znamienne tym, że do części trzymającej (26) wprowadzana jest co najmniej jedna klamra (42) dla zamocowania poprowadzonego wokół poduszki ściernej (28) papieru ściernego (30).
  13. 13. Narzędzie ścierne według zastrz. 12, znamienne tym, że co najmniej jedna klamra (42) z obu stron części trzymają cej (26) jest wprowadzana sprężynującymi odcinkami (44) w otwory wejściowe (45), dla dociągania papieru ściernego (30) do ścianek szczelin (32, 34).
  14. 14. Narzędzie ścierne według zastrz. 9, znamienne tym, że na każdej z obu stron części trzymającej (26) jest ułożyskowana obrotowo jedna dźwignia zaciskowa (66, 68) mocowana w położeniu zaciskania na części trzymającej (26) dla ustalenia poprowadzonego wokół poduszki ściernej (28) papieru ściernego (30).
  15. 15. Przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym (12), którego wałek wyjściowy (14) jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej (16) i ma miejsce mocowania do mocowania narzędzia ściernego (20, 20a, 20b, 20c), znamienny tym, że ma narzędzie ścierne określone jednym z zastrzeżeń 1 do 14.
  16. 16. Zastosowanie narzędzia ściernego (20, 20a, 20b, 20c) określonego jednym z zastrzeżeń 1 do 14 do szlifowania profili podłużnych za pomocą napędu obrotowo-oscylacyjnego (12), którego wałek wyjściowy (14) jest napędzany tak, aby oscylował wokół swojej osi podłużnej (16), przy czym narzędzie ścierne (20, 20a, 20b, 20c) jest tak mocowane do napędu obrotowo-oscylacyjnego (12), że co najmniej jedna powierzchnia szlifująca (29) w kierunku rozciągłości przebiega równolegle do stycznej do wałka wyjściowego (14), jednak odchylona pod kątem względem płaszczyzny normalnej rozpostartej przez wałek wyjściowy (14).
PL377559A 2003-02-27 2003-12-16 Narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym i przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym oraz zastosowanie narzędzia ściernego PL204926B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10308600A DE10308600A1 (de) 2003-02-27 2003-02-27 Schleifwerkzeug für ein Schleifgerät mit Drehoszillationsantrieb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377559A1 PL377559A1 (pl) 2006-02-06
PL204926B1 true PL204926B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=32841987

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377559A PL204926B1 (pl) 2003-02-27 2003-12-16 Narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym i przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym oraz zastosowanie narzędzia ściernego

Country Status (10)

Country Link
US (1) US7169025B2 (pl)
EP (1) EP1597022B1 (pl)
JP (1) JP4383354B2 (pl)
CN (1) CN1756622B (pl)
AT (1) ATE343455T1 (pl)
AU (1) AU2003298186A1 (pl)
DE (2) DE10308600A1 (pl)
ES (1) ES2274314T3 (pl)
PL (1) PL204926B1 (pl)
WO (1) WO2004076125A1 (pl)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101664895B (zh) * 2008-09-01 2011-12-07 苏州宝时得电动工具有限公司 研磨工具
SE532712C2 (sv) * 2008-12-22 2010-03-23 Atlas Copco Tools Ab Handhållet verktyg för slipning och liknande åtgärder
USD619152S1 (en) 2009-12-18 2010-07-06 Techtronic Power Tools Technology Limited Adapter
USD623034S1 (en) 2009-12-18 2010-09-07 Techtronic Power Tools Technology Limited Tool arbor
US9186770B2 (en) 2010-04-29 2015-11-17 Black & Decker Inc. Oscillating tool attachment feature
US9073195B2 (en) 2010-04-29 2015-07-07 Black & Decker Inc. Universal accessory for oscillating power tool
US8925931B2 (en) 2010-04-29 2015-01-06 Black & Decker Inc. Oscillating tool
DE102010029792A1 (de) 2010-06-08 2011-12-08 Robert Bosch Gmbh Schleifwerkzeug für ein Schleifgerät mit Drehoszillationsantrieb
USD651062S1 (en) 2010-09-29 2011-12-27 Milwaukee Electric Tool Corporation Tool interface for an accessory
USD653523S1 (en) 2010-09-29 2012-02-07 Milwaukee Electric Tool Corporation Adapter for a tool
USD646542S1 (en) 2010-09-29 2011-10-11 Milwaukee Electric Tool Corporation Accessory interface for a tool
DE102010043452A1 (de) * 2010-11-05 2012-05-10 Robert Bosch Gmbh Schleif- bzw. Schneidwerkzeug für eine Werkzeugmaschine mit Oszillationsantrieb
US9149923B2 (en) 2010-11-09 2015-10-06 Black & Decker Inc. Oscillating tools and accessories
USD832666S1 (en) 2012-07-16 2018-11-06 Black & Decker Inc. Oscillating saw blade
US9615816B2 (en) 2013-03-15 2017-04-11 Vidacare LLC Drivers and drive systems
US9555554B2 (en) 2013-05-06 2017-01-31 Milwaukee Electric Tool Corporation Oscillating multi-tool system
DE102013105306A1 (de) 2013-05-23 2014-11-27 C. & E. Fein Gmbh Schleifwerkzeug für ein Schleifgerät mit oszillierender Antriebswelle
DE202013009844U1 (de) * 2013-12-06 2014-01-20 Peter Endreß Schleifansatz für oszillierenden Antrieb
DE102015112510A1 (de) 2015-07-30 2017-02-02 C. & E. Fein Gmbh Schleifwerkzeug mit Formprofil für ein oszillierendes Schleifgerät
US10265778B2 (en) 2017-01-16 2019-04-23 Black & Decker Inc. Accessories for oscillating power tools
USD814900S1 (en) 2017-01-16 2018-04-10 Black & Decker Inc. Blade for oscillating power tools
JP6930678B1 (ja) * 2019-11-25 2021-09-01 Jfeスチール株式会社 鋼帯のノッチング方法、冷間圧延方法および冷延鋼帯の製造方法
CN112548756A (zh) * 2020-11-23 2021-03-26 安徽胜利精密制造科技有限公司 一种笔记本外壳注塑成型多功能独立工装夹具

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US570456A (en) * 1896-11-03 Eraser
US3034267A (en) * 1959-11-04 1962-05-15 Bartholomew E Feeney Manual contour sander
US3842849A (en) * 1971-12-27 1974-10-22 Goodman & Sons H Pony-tail holder
US3842549A (en) * 1972-10-25 1974-10-22 J Johnston Sandpaper holder block
GB1494046A (en) * 1974-03-29 1977-12-07 Stoll Kg K Sanding devices
DE3664740D1 (en) * 1985-11-15 1989-09-07 Fein C & E Portable grinder
DE8817233U1 (de) * 1988-02-25 1995-01-12 Robert Bosch Gmbh, 70469 Stuttgart Handaggregat mit oszillierender Werkzeugbewegung
EP0581696B1 (fr) * 1992-07-23 1998-06-24 Le Carbone Lorraine Matériau de friction en composite carbone-carbone à porosité divisée
EP0711636B1 (de) * 1994-11-08 1998-04-15 Engelbert Gmeilbauer Hand-Oszillationsmaschine
DE9417859U1 (de) * 1994-11-08 1995-03-02 Gmeilbauer, Engelbert, 82229 Seefeld Zusatzhalterung für Maschinen mit Oszillationsantrieb
EP0726121A3 (en) * 1995-02-09 1996-10-02 Porter Cable Corp Linear sanding system
DE29607906U1 (de) 1996-05-02 1997-09-04 Robert Bosch Gmbh, 70469 Stuttgart Schleifwerkzeug
US5749770A (en) * 1996-07-08 1998-05-12 S-B Power Tool Company Method and apparatus for sanding a plurality of work-pieces having respective surfaces of varying contours
US5643063A (en) * 1996-08-01 1997-07-01 Uzumcu; Albert I. Clamping mechanism for a powered sander
JP2000176818A (ja) * 1998-12-21 2000-06-27 Ykk Corp 研磨布紙の固定具
JP2002307315A (ja) * 2001-04-19 2002-10-23 Ykk Corp 研磨布紙の固定具

Also Published As

Publication number Publication date
US7169025B2 (en) 2007-01-30
EP1597022A1 (de) 2005-11-23
JP2006513873A (ja) 2006-04-27
ES2274314T3 (es) 2007-05-16
DE10308600A1 (de) 2004-09-09
US20060030249A1 (en) 2006-02-09
PL377559A1 (pl) 2006-02-06
CN1756622A (zh) 2006-04-05
AU2003298186A1 (en) 2004-09-17
EP1597022B1 (de) 2006-10-25
WO2004076125A1 (de) 2004-09-10
CN1756622B (zh) 2012-03-14
ATE343455T1 (de) 2006-11-15
DE50305530D1 (de) 2006-12-07
JP4383354B2 (ja) 2009-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204926B1 (pl) Narzędzie ścierne dla przyrządu do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym i przyrząd do szlifowania z napędem obrotowo-oscylacyjnym oraz zastosowanie narzędzia ściernego
US4920702A (en) Portable grinder
US4962845A (en) Conveyer belt scraping apparatus
JP3639247B2 (ja) 駆動軸に固着するためのホルダを有する工具
US20120066919A1 (en) Yoke accessory tool for an oscillating tool
US5569064A (en) Tool for refurbishing skate blades
ATE471228T1 (de) Bürstenmodul für eine schleifbürste
EP1329291B1 (en) Knife and blade sharpener
JP2022050454A (ja) 被せ具を有する可搬機械工具
ES2270208T3 (es) Herramienta abrasiva para el afilado de piezas.
EP3678819A1 (en) A backing pad arrangement for an abrading system, and the abrading system
US6733376B2 (en) Hand sanding tool
US2760217A (en) Sandpaper block and brush holder
CN106660200B (zh) 直切割摆动刀片
GB2359509A (en) Abrasive tool for use in a reciprocating saw
WO2008142544A1 (en) Abrading blade holder
JP7039760B1 (ja) 金属薄板やすり
EA007673B1 (ru) Шлифовальный элемент, предназначенный для установки в канавке
US20020164937A1 (en) Hand sanding tool
JPH106192A (ja) 刃物研ぎ器
CA1046283A (en) Tool holder construction
JPH11226854A (ja) コンクリート躯体の角部の面取り装置
JPH0416291B2 (pl)
US20110053480A1 (en) Scraper and sharpening tool combination and sharpening method
US20040116056A1 (en) Device for repairing damaged surface optical readable discs