PL204384B1 - Sposób wytwarzania estrów - Google Patents

Sposób wytwarzania estrów

Info

Publication number
PL204384B1
PL204384B1 PL362286A PL36228601A PL204384B1 PL 204384 B1 PL204384 B1 PL 204384B1 PL 362286 A PL362286 A PL 362286A PL 36228601 A PL36228601 A PL 36228601A PL 204384 B1 PL204384 B1 PL 204384B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
alcohol
sub
water
acid
rich fraction
Prior art date
Application number
PL362286A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362286A1 (pl
Inventor
Walter Disteldorf
Günther Golfier
Bernd Morsbach
Kurt Schwirten
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of PL362286A1 publication Critical patent/PL362286A1/pl
Publication of PL204384B1 publication Critical patent/PL204384B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/08Preparation of carboxylic acid esters by reacting carboxylic acids or symmetrical anhydrides with the hydroxy or O-metal group of organic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/48Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C67/52Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change in the physical state, e.g. crystallisation
    • C07C67/54Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change in the physical state, e.g. crystallisation by distillation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania estrów składnika kwasowego wybranego spośród wielozasadowych kwasów C4-C10 karboksylowych i składnika alkoholowego wybranego spośród n-heksanolu-1, 2-etyloheksanolu i eteru monobutylowego glikolu etylenowego.
Estry wyżej wspomnianego rodzaju są powszechnie stosowane jako zmiękczacze w tworzywach sztucznych, takich jak octany celulozy, poliuretany, PCW, poliakrylany itp. Można je wytwarzać w reakcji składnika kwasowego lub jego bezwodnika ze sk ładnikiem alkoholowym w obecności katalizatora tranestryfikacji. Reakcja ta jest reakcją równowagową. Równowagę można przesunąć w stronę produktu, czyli w stronę estru, przez ciągłe usuwanie wody powstającej w reakcji jako produkt uboczny. Gdy w przypadku stosowanego alkoholu występuje zakres, w którym nie miesza się on z wodą, można oddestylowywać w sposób ciągły z mieszaniny reakcyjnej mieszaninę wody reakcyjnej i alkoholu, oraz, po rozdzieleniu faz, zawracać fazę organiczną do estryfikacji, usuwając fazę wodną z układu. Z uwagi na to, że woda jest zawsze w pewnym stopniu rozpuszczalna w alkoholu, wodę również zawraca się z fazą organiczną, a więc przesunięcie równowagi dla osiągnięcia przemiany ilościowej czasami następuje bardzo powoli.
Przykładowo, gdy stosuje się eter monobutylowy glikolu etylenowego, obszar niemieszalności z wodą wystę puje tylko w zakresie 43 - 133°C (patrz G. Schneider i G. Wilke, Zeitschr. f. Phys. Chemie, NF, 20, 219 (1959)), a zatem w tym przypadku rozdzielacz faz trzeba utrzymywać w temperaturze w zakresie pomiędzy tymi dwoma granicznymi punktami mieszania, co jest bardzo niedogodne. Na dodatek zawracana faza alkoholu w dalszym ciągu zawiera 39,7% wag. wody.
Istniała potrzeba opracowania sposobu wytwarzania wyżej wspomnianych estrów, prostego w realizacji i prowadzą cego w krótkim czasie do zasadniczo iloś ciowej przemiany.
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania estrów składnika kwasowego wybranego spośród wielozasadowych kwasów C4-C10 karboksylowych i składnika alkoholowego wybranego spośród n-heksanolu-1, 2-etyloheksanolu i eteru monobutylowego glikolu etylenowego, charakteryzującego się tym, że
a) mieszaninę zawierającą zasadniczo składnik kwasowy lub jego bezwodnik i składnik alkoholowy ogrzewa się do wrzenia w strefie reakcyjnej w obecności katalizatora estryfikacji wybranego spośród kwasów mineralnych, organicznych kwasów sulfonowych i kwasów Lewisa,
b) opary zawierające alkohol i wodę rozdziela się drogą rektyfikacji na bogatą w alkohol frakcję o zawartości powyż ej 80% wagowych alkoholu i frakcję wzbogaconą w wodę w porównaniu ze składem oparów odprowadzanych ze strefy reakcyjnej,
c) zawraca się frakcję bogatą w alkohol do strefy reakcyjnej i odprowadza się frakcję bogatą w wodę z układu.
Korzystnie opary zawierające alkohol i wodę kieruje się do kolumny do rozdzielania, przy czym produkt odprowadzany przy dolnym końcu kolumny zawraca się do strefy reakcyjnej jako frakcję bogatą w alkohol, a destylat odprowadza się z układu jako frakcję bogatą w wodę.
Korzystnie stosuje się składnik kwasowy wybrany spośród kwasu ftalowego i kwasu adypinowego.
Korzystnie jako składnik alkoholowy stosuje się eter monobutylowy glikolu etylenowego, a jako bezwodnik składnika kwasowego stosuje się bezwodnik ftalowy.
Składnikiem kwasowym jest wielozasadowy, zwłaszcza dwuzasadowy, kwas karboksylowy o 4 - 10 atomach węgla. Może być on aromatyczny lub alifatyczny. Przykładowo można stosować kwas bursztynowy, kwas glutarowy, kwas adypinowy, kwas pimelinowy, kwas suberynowy, kwas azelainowy, kwas sebacynowy, kwas heksahydroftalowy, kwas heksahydroizoftalowy lub kwas heksahydrotereftalowy, a także kwas ftalowy, kwas izoftalowy i kwas tereftalowy. Spośród nich do szczególnie korzystnych należą kwas adypinowy i kwas ftalowy. Składnik kwasowy można stosować jako taki lub w postaci bezwodnika, np. bezwodnika wewnętrznego lub międzycząsteczkowego. Przykładowo kwas ftalowy zazwyczaj stosuje się w postaci dostępnego w przemyśle związku, bezwodnika ftalowego.
Korzystnie składnik alkoholowy stosuje się w nadmiarze molowym w stosunku do składnika kwasowego, np. w nadmiarze do 500%, korzystnie do 200%, a zwłaszcza do 100%, szczególnie korzystnie 20 - 60%, w stosunku do stechiometrycznie niezbędnej ilości. Sposób według wynalazku realizuje się bez użycia jakichkolwiek zewnętrznych czynników odpędowych.
Katalizatory estryfikacji, które można stosować, stanowią zwykłe katalizatory, stosowane zazwyczaj w reakcjach estryfikacji. Należą do nich kwasy mineralne, takie jak kwas siarkowy, kwas fosforowy; organiczne kwasy sulfonowe, takie jak kwas metanosulfonowy, kwas p-toluenosulfonowy;
PL 204 384 B1 kwasy Lewisa, zwłaszcza związki tytanu, cyny(IV) lub cyrkonu, takie jak związki tetraalkoksytytanowe, np. tetrabutoksytytan i tlenek cyny(IV).
Katalizator estryfikacji stosuje się w skutecznej ilości i zazwyczaj wynosi ona 0,05 - 5% wag., korzystnie 0,1 - 1% wag., w przeliczeniu na łączną ilość składnika kwasowego (lub bezwodnika) i składnika alkoholowego.
Mieszaninę składnika kwasowego lub jego bezwodnika, składnika alkoholowego i katalizatora estryfikacji ogrzewa się do wrzenia. Niezbędne w tym celu warunki ciśnienia i temperatury są w znacznym stopniu zależ ne od uż ytego skł adnika alkoholowego. Ogólnie temperatura moż e wynosić 140 - 220°C, a ciśnienie 30 - 200 kPa. Często korzystne jest podwyższenie temperatury podczas reakcji i/lub obniżenie ciśnienia.
Do realizacji sposobu według wynalazku przydatny jest dowolny ze znanych reaktorów z ogrzewaniem, np. reaktor zbiornikowy z mieszadł em.
W korzystnym sposobie opary zawierają ce alkohol i wodę kieruje się do rozdzielenia drogą rektyfikacji w kolumnie i produkt odprowadzany z dolnego końca kolumny, czyli produkt dolny, zawraca się do strefy reakcyjnej jako frakcję bogatą w alkohol, a destylat odprowadza się z układu.
Kolumnę może stanowić zwykła kolumna znana fachowcom, taka jak kolumna z wypełnieniem lub kolumna półkowa. Kolumny mogą zawierać wypełnienie ze szkła, materiału ceramicznego lub metalu, np. pierścienie Raschiga, siodełka, perełki, spirale, inne pierścienie itp. Przykładowo liczba półek teoretycznych kolumny wynosi 8 - 12. Dolny koniec kolumny jest połączony z przestrzenią oparów strefy reakcyjnej, co umożliwia przepływ gazu. W korzystnym sposobie całość poddawanych rektyfikacji oparów opuszczających górny koniec kolumny skrapla się. Część lub całość kondensatu odbiera się jako destylat. Część nieodebraną jako destylat zawraca się do kolumny jako powrót. Szczególnie korzystnie stosunek powrotu R/D wynosi od 1:2 do 1:10. Gdy kondensat tworzy 2 fazy, korzystnie fazę organiczną zawraca się w całości, a fazę wodną co najmniej w części odprowadza się.
Określenia frakcja „bogata w alkohol” i frakcja „bogata w wodę” oznacza, że odpowiednia frakcja została wzbogacona w alkohol lub, odpowiednio, wzbogacona w wodę, w porównaniu ze składem oparów odprowadzanych ze strefy reakcyjnej. Frakcja bogata w alkohol korzystnie zawiera powyżej 80% wag. alkoholu, zwłaszcza powyżej 95% wag. Szczególnie korzystnie jest to zasadniczo czysty alkohol.
Po osiągnięciu żądanej przemiany, gdy reakcję prowadzi się periodycznie, to zazwyczaj przerywa się ją i oddestylowuje się nadmiar składnika alkoholowego. Żądany ester można wyodrębnić z pozostałości znanymi sposobami, np. drogą ekstrakcji w celu usunięcia z pozostałości katalizatora lub produktów jego hydrolizy, a następnie destylacji. Alternatywnie sposób według wynalazku można realizować w sposób ciągły, przy czym korzystnym sposobem w takim przypadku jest zastosowanie układu głównej strefy reakcyjnej i wtórnej strefy reakcyjnej, albo kaskady stref reakcyjnych. W takim przypadku opary z co najmniej jednej strefy reakcyjnej, a korzystnie z głównej strefy reakcyjnej oddziela się w opisany sposób, opary z każdego z reaktorów poddaje się niezależnie rektyfikacji lub łączy się i wspólnie poddaje rektyfikacji. Zawracaną frakcję bogatą w alkohol kieruje się do odpowiedniej strefy reakcyjnej lub frakcję rozdziela się zależnie od potrzeb pomiędzy różne strefy reakcyjne.
W korzystnym sposobie frakcję bogatą w wodę poddaje się obróbce w celu odzyskania zawartego w niej składnika alkoholowego. Często można wykorzystać fakt, że, jak w przypadku eteru monobutylowego glikolu etylenowego, skład frakcji bogatej w wodę znajduje się w obszarze, w którym składnik alkoholowy nie miesza się z wodą. W przypadku eteru monobutylowego glikolu etylenowego brak mieszalności występuje tylko w obszarze 43 - 133°C. Dogodnym sposobem jest więc doprowadzenie frakcji bogatej w wodę do temperatury we wspomnianym zakresie, korzystnie do około 60 - 90°C, a zwł aszcza 70 - 80°C, w wyniku czego rozdziela się ona na fazę organiczną o zawartoś ci eteru monobutylowego glikolu etylenowego około 60,3% wag. i fazę wodną zawierającą około 90,4% wag. wody. W razie potrzeby fazę organiczną i/lub wodną można dalej oczyszczać znanymi sposobami.
Wynalazek dokładniej ilustrują poniższe przykłady.
P r z y k ł a d 1
W 2 litrowej kolbie trójszyjnej, z umieszczoną na niej kolumną z wypeł nieniem o d ł ugoś ci 60 cm z gł owicą i chł odnicą oraz z rozdzielaczem odcieku, 444 g (3 mole) bezwodnika ftalowego i 1063,8 g (9 moli) eteru monobutylowego glikolu etylenowego wraz z tetrabutoksytytanem (0,8% wag., w przeliczeniu na mieszaninę wyjściową) ogrzewano do wrzenia do momentu, aż znaczący poziom odcieku pojawił się w rozdzielaczu odcieku. Część kondensatu z rektyfikowanych oparów następnie odebrano
PL 204 384 B1 w temperaturze 99°C. W ciągu 120 minut odebrano łącznie 75 ml kondensatu i stwierdzono, że oznaczona liczba kwasowa, świadcząca o zawartości kwasu w zawartości kolby wynosiła 0,056 mg KOH/g.
Przykład porównawczy 1
Przykład 1 powtórzono, z tym że zamiast kolumny z wypełnieniem na kolbie umieszczono oddzielacz wody, przy czym jako połączony z nim rozdzielacz faz służyło naczynie z podwójnym płaszczem. Utrzymywano go w temperaturze 88°C za pomocą termostatu. Górną fazę zawracano w sposób ciągły do kolby. Po 300 minutach liczba kwasowa zawartości kolby wynosiła 9,6, a po 540 minutach 0,12.
P r z y k ł a d 2
W 2 litrowej kolbie trójszyjnej z mieszadłem oraz umieszczoną na niej 50 cm kolumną z głowicą umieszczono 451 g (3,1 mola) kwasu adypinowego i 792 g (7,75 mola) n-heksan-1-olu. Dodano 0,5% kwasu metanosulfonowego jako katalizatora i mieszaninę ogrzewano do wrzenia. Kondensat rozdzielał się na fazę organiczną i fazę wodną. Głowica kolumny pracowała tak, że faza organiczna była całkowicie zawracana, natomiast faza wodna częściowo stanowiła odciek, a częściowo odprowadzano ją z głowicy kolumny. Temperatura głowicy kolumny wynosiła 95 -100°C. Po 110 minutach liczba kwasowa zawartości kolby wynosiła 0,35.
Przykład porównawczy 2
Przykład 2 powtórzono, z tym że zamiast kolumny na kolbie umieszczono oddzielacz wody. Całość fazy organicznej zawracano, a fazę wodną odprowadzano. Po 240 minutach liczba kwasowa zawartości kolby wynosiła 0,7.

Claims (4)

1. Sposób wytwarzania estrów składnika kwasowego wybranego spośród wielozasadowych kwasów C4-C10 karboksylowych i składnika alkoholowego wybranego spośród n-heksanolu-1, 2-etyloheksanolu i eteru monobutylowego glikolu etylenowego, znamienny tym, że
a) mieszaninę zawierającą zasadniczo składnik kwasowy lub jego bezwodnik i składnik alkoholowy ogrzewa się do wrzenia w strefie reakcyjnej w obecności katalizatora estryfikacji wybranego spośród kwasów mineralnych, organicznych kwasów sulfonowych i kwasów Lewisa,
b) opary zawierające alkohol i wodę rozdziela się drogą rektyfikacji na bogatą w alkohol frakcję o zawartości powyż ej 80% wagowych alkoholu i frakcję wzbogaconą w wodę w porównaniu ze składem oparów odprowadzanych ze strefy reakcyjnej,
c) zawraca się frakcję bogatą w alkohol do strefy reakcyjnej i odprowadza się frakcję bogatą w wodę z układu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że opary zawierające alkohol i wodę kieruje się do kolumny do rozdzielania, przy czym produkt odprowadzany przy dolnym końcu kolumny zawraca się do strefy reakcyjnej jako frakcję bogatą w alkohol, a destylat odprowadza się z układu jako frakcję bogatą w wodę.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się składnik kwasowy wybrany spośród kwasu ftalowego i kwasu adypinowego.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako składnik alkoholowy stosuje się eter monobutylowy glikolu etylenowego, a jako bezwodnik składnika kwasowego stosuje się bezwod-
PL362286A 2000-11-13 2001-11-13 Sposób wytwarzania estrów PL204384B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10056179A DE10056179A1 (de) 2000-11-13 2000-11-13 Verfahren zur Herstellung von Estern mehrbasiger Säuren
PCT/EP2001/013131 WO2002038531A1 (de) 2000-11-13 2001-11-13 Verfahren zur herstellung von estern mehrbasiger säuren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362286A1 PL362286A1 (pl) 2004-10-18
PL204384B1 true PL204384B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=7663114

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362286A PL204384B1 (pl) 2000-11-13 2001-11-13 Sposób wytwarzania estrów

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7385075B2 (pl)
EP (1) EP1334081B1 (pl)
JP (1) JP2004513160A (pl)
KR (1) KR100716079B1 (pl)
CN (1) CN1225455C (pl)
AT (1) ATE424381T1 (pl)
AU (1) AU2002218298A1 (pl)
CA (1) CA2428575C (pl)
DE (2) DE10056179A1 (pl)
ES (1) ES2320197T3 (pl)
PL (1) PL204384B1 (pl)
WO (1) WO2002038531A1 (pl)

Families Citing this family (44)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6887953B2 (en) 2002-10-11 2005-05-03 E.I. Du Pont De Nemours And Company Esterification process
US7291748B2 (en) 2005-07-28 2007-11-06 Basf Corporation C10/C7 ester mixtures based on 2-propylheptanol
US7799942B2 (en) 2005-08-12 2010-09-21 Eastman Chemical Company Production of terephthalic acid di-esters
US7741509B2 (en) * 2007-01-30 2010-06-22 Eastman Chemical Company Conversion of terephthalic acid to Di-n-butyl terephthalate
DE102009048772A1 (de) * 2009-10-08 2011-04-21 Oxea Deutschland Gmbh Verfahren zur Herstellung von Polyolestern
JP2013510200A (ja) 2009-11-05 2013-03-21 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピア 2−プロピルヘプタノールを基礎とするエステルを含有する接着剤およびシーラント
CN102050730B (zh) * 2010-11-23 2013-05-29 河南庆安化工高科技股份有限公司 一种减少增塑剂生产中酯化时间的工艺
WO2013143824A1 (en) 2012-03-30 2013-10-03 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Process for the production of terephthalate esters
US20150307435A1 (en) 2012-03-30 2015-10-29 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Esterification Process
TWI466863B (zh) 2013-03-21 2015-01-01 Chang Chun Plastics Co Ltd 對苯二甲酸二(2-乙基己酯)之製造方法
WO2015038463A1 (en) * 2013-09-12 2015-03-19 3M Innovative Properties Company Plasticized polymeric composition
TWI654177B (zh) * 2013-10-31 2019-03-21 德商巴斯夫歐洲公司 製備羧酸酯的方法及其作爲塑化劑的用途
EP3077453B1 (de) 2013-12-06 2018-03-28 Basf Se Weichmacher-zusammensetzung, die tetrahydrofuranderivate und 1,2-cyclohexandicarbonsäureester enthält
PL3092266T3 (pl) 2014-01-09 2018-12-31 Basf Se Kompozycja plastyfikatora zawierająca pochodną furanu i ester kwasu 1,2-cykloheksanodikarboksylowego
DE102015207291A1 (de) 2014-04-24 2016-03-10 Basf Se Weichmacher-Zusammensetzung, die Furanderivate und 1,2-Cyclohexandicarbonsäureester enthält
TW201605945A (zh) 2014-07-08 2016-02-16 巴斯夫歐洲公司 包含二羧酸的酯及1,2-環己烷二羧酸的酯之模製化合物
TW201609628A (zh) 2014-07-08 2016-03-16 巴斯夫歐洲公司 包含脂族二羧酸二酯及對苯二甲酸二烷基酯之塑化劑組成物
EP3183757B1 (en) 2014-08-18 2022-05-04 CLAP Co., Ltd. Organic semiconductor composition comprising liquid medium
CN107074720B (zh) 2014-09-24 2021-01-08 巴斯夫欧洲公司 以反应混合物的循环制备对苯二甲酸二酯的方法
RU2665579C1 (ru) 2014-09-24 2018-08-31 Басф Се Способ получения сложных диэфиров терефталевой кислоты с обогащением возвратным спиртом
EP3197859B1 (de) 2014-09-24 2019-02-06 Basf Se Verfahren zur herstellung von terephthalsäurediestern mit rückalkohol-entwässerung
CN106795089B (zh) 2014-09-24 2019-07-30 巴斯夫欧洲公司 制备对苯二甲酸二酯的方法
TW201619119A (zh) 2014-10-09 2016-06-01 巴斯夫歐洲公司 包含飽和二羧酸之環烷基酯及1,2-環己烷二羧酸酯的塑化劑組成物
TW201619120A (zh) 2014-10-09 2016-06-01 巴斯夫歐洲公司 包含飽和二羧酸之環烷基酯及對苯二甲酯之塑化劑組成物
ES2707345T3 (es) 2015-01-30 2019-04-03 Basf Se Composición plastificante que contiene ésteres poliméricos de ácidos dicarboxílicos y dialquilésteres de ácido tereftálico
EP3178908A1 (en) 2015-12-11 2017-06-14 Basf Se The use of 2,5-furandicarboxylic acid esters as lubricants
WO2017125458A1 (de) 2016-01-20 2017-07-27 Basf Se Weichmacher-zusammensetzung, die aliphatische dicarbonsäureester und diester, die unter 1,2-cyclohexandicarbonsäureestern und terephthalsäureestern ausgewählt sind, enthält
CN109196034B (zh) 2016-03-23 2021-06-08 巴斯夫欧洲公司 包含环烷基烷基二羧酸二酯作为增塑剂的聚合物组合物
CN107434765A (zh) * 2016-05-25 2017-12-05 卢亭枫 一种工业化生产尼龙酸二正丁酯的方法
CA3032582A1 (en) 2016-08-01 2018-02-08 Basf Se Plasticizer composition
EP3491053A1 (de) 2016-08-01 2019-06-05 Basf Se Weichmacher-zusammensetzung
WO2018024597A1 (de) 2016-08-01 2018-02-08 Basf Se Weichmacher-zusammensetzung
WO2018024591A1 (de) 2016-08-01 2018-02-08 Basf Se Weichmacher-zusammensetzung
WO2019185409A1 (de) 2018-03-29 2019-10-03 Basf Se Pvc-zusammensetzung, enthaltend wenigstens einen weichmacher der wenigstens eine carbonsäureestergruppe aufweist und wenigstens eine carbodiimidverbindung
CN111269113A (zh) * 2018-12-04 2020-06-12 上海凯赛生物技术股份有限公司 包含长链二元酸的混合物的处理方法、长链二元酸二丁酯混合物及其应用
EP3747860B1 (de) 2019-06-04 2023-07-26 Basf Se Neue weichmacher auf cyclohexanon-basis
KR102606260B1 (ko) * 2019-09-27 2023-11-27 주식회사 엘지화학 디에스터계 물질의 제조방법
KR102393901B1 (ko) * 2020-09-24 2022-05-04 주식회사 엘지화학 에스터계 물질의 회분식 제조방법
WO2022065851A1 (ko) * 2020-09-24 2022-03-31 주식회사 엘지화학 에스터계 물질의 회분식 제조방법
KR102390132B1 (ko) * 2020-09-24 2022-04-25 주식회사 엘지화학 에스터계 조성물의 제조방법
EP4219442A4 (en) * 2020-09-24 2024-04-03 Lg Chem, Ltd. METHOD FOR PRODUCING AN ESTER-BASED COMPOSITION
WO2024133359A1 (de) 2022-12-21 2024-06-27 Basf Se Weichmacher
WO2024133358A1 (de) 2022-12-21 2024-06-27 Basf Se Weichmacher-verbindung
WO2024153687A1 (de) 2023-01-19 2024-07-25 Basf Se Verfahren zur herstellung von 1,2-cyclohexandicarbonsäuredialkylestern

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2587904A (en) * 1949-10-27 1952-03-04 Du Pont Esterification of monohydric ether alcohols
DE1185611B (de) 1963-09-03 1965-01-21 Reichhold Chemie Ag Verfahren zum Herstellen von Carbonsaeureestern
GB1122538A (en) * 1966-03-31 1968-08-07 Fischer Karl Process for the esterification of terephthalic acid with glycols
JPS5129460A (en) 1974-09-02 1976-03-12 Asahi Chemical Ind Esuterukahoho narabini sochi
DE2701062C3 (de) * 1976-01-13 1987-06-19 Mitsubishi Gas Chemical Co., Inc., Tokio/Tokyo Verfahren zur Herstellung von Estern
GB1565663A (en) 1977-05-18 1980-04-23 Bp Chemical Ltd Production of esters in the presence of amphoteric catalysts and oxalic acid
US4119593A (en) 1977-05-18 1978-10-10 Union Carbide Corporation Polyepoxide high solids coatings
GB1603620A (en) 1978-05-31 1981-11-25 Bp Chem Int Ltd Process for the production of esters
JPS5640645A (en) 1979-09-12 1981-04-16 Toray Ind Inc Preparation of bis-beta-hydroxyethyl terephthalate and low- molecular condensate of the same and apparatus for preparing the same
US5324853A (en) * 1993-01-19 1994-06-28 Exxon Chemical Patents Inc. Process for the production of plasticizer and polyolesters
DE19500783A1 (de) * 1995-01-13 1996-07-18 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von aliphatischen alpha,omega-Diolen
JPH10338742A (ja) 1997-06-06 1998-12-22 Nippon Ester Co Ltd 回分式エステル化反応装置
DE10316117B3 (de) * 2003-04-04 2004-04-29 Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. Meßvorrichtung zur Messung der lokalen Stromverteilung/Wärmeverteilung an einer elektrochemischen Elektrode

Also Published As

Publication number Publication date
CA2428575A1 (en) 2002-05-16
KR20030048469A (ko) 2003-06-19
US7385075B2 (en) 2008-06-10
US20040030175A1 (en) 2004-02-12
ES2320197T3 (es) 2009-05-20
EP1334081B1 (de) 2009-03-04
KR100716079B1 (ko) 2007-05-08
DE50114747D1 (de) 2009-04-16
ATE424381T1 (de) 2009-03-15
AU2002218298A1 (en) 2002-05-21
WO2002038531A1 (de) 2002-05-16
JP2004513160A (ja) 2004-04-30
EP1334081A1 (de) 2003-08-13
CA2428575C (en) 2010-01-12
CN1474802A (zh) 2004-02-11
CN1225455C (zh) 2005-11-02
PL362286A1 (pl) 2004-10-18
DE10056179A1 (de) 2002-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204384B1 (pl) Sposób wytwarzania estrów
JP5780967B2 (ja) カルボン酸エステルの製造方法
KR101733814B1 (ko) 알콜 증기를 사용하는 스트립핑에 의한 카르복실산 에스테르의 제조
US6072076A (en) Continuous preparation of alkyl esters of (meth)acrylic acid
US5883288A (en) Continuous preparation of alkyl esters of (meth)acrylic acid
CA2692578C (en) Method for producing ethylene glycol dimethacrylate
KR101985985B1 (ko) 직접 에스테르화에 의한 2-옥틸 아크릴레이트의 제조 방법
JP2006513241A (ja) 触媒を複数回再循環させてアルキル(メタ)アクリレートを連続的に製造する方法
CN103221379B (zh) 丙烯酸酯生产方法
TWI356818B (en) Process for preparing allyl methacrylate
US8039664B2 (en) Method for producing butanediol dimethacrylates
CN100400499C (zh) 一种对苯二甲酸氧化残渣回收利用的方法
CN105050997A (zh) 通过酯交换制造丙烯酸2-丙基庚酯的方法
KR20150063501A (ko) C10 알코올 혼합물로부터 (메트)아크릴레이트를 연속 제조하는 방법
JP2003521478A (ja) 平衡律速反応を行う方法
BRPI0408043B1 (pt) Processo para conduzir reações limitadas por equilíbrio de pelo menos um reagente para produzir pelo menos um produto
EP0060719B1 (en) Process for the production of methyl acetate by esterifying methanol with acetic acid
US6235924B1 (en) Continuous process for preparing benzoic acid esters
JP2014529598A (ja) メルカプトアルキルカルボキシラートの製造方法
EP0529868A2 (en) Process for the production of methyl acetate
TW202330450A (zh) C6-c12-烷基(甲基)丙烯酸酯之製造方法
PL131551B1 (en) Method of obtaining esters of organic acids
CS267182B1 (en) Method of alkyds production
CS204600B1 (cs) Způsob přípravy esterů kyseliny akrylové

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111113