PL200423B1 - Sposób (ko)polimeryzacji chlorku winylu i (ko)polimer chlorku winylu - Google Patents

Sposób (ko)polimeryzacji chlorku winylu i (ko)polimer chlorku winylu

Info

Publication number
PL200423B1
PL200423B1 PL346757A PL34675799A PL200423B1 PL 200423 B1 PL200423 B1 PL 200423B1 PL 346757 A PL346757 A PL 346757A PL 34675799 A PL34675799 A PL 34675799A PL 200423 B1 PL200423 B1 PL 200423B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polymerization
peroxide
polymer
weight
temperature
Prior art date
Application number
PL346757A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346757A1 (en
Inventor
Swieten Andreas Petrus Van
Hans Westmijze
Jacobus Schut
Original Assignee
Akzo Nobel Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8234143&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL200423(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Akzo Nobel Nv filed Critical Akzo Nobel Nv
Publication of PL346757A1 publication Critical patent/PL346757A1/xx
Publication of PL200423B1 publication Critical patent/PL200423B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F214/00Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F214/02Monomers containing chlorine
    • C08F214/04Monomers containing two carbon atoms
    • C08F214/06Vinyl chloride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F14/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F14/02Monomers containing chlorine
    • C08F14/04Monomers containing two carbon atoms
    • C08F14/06Vinyl chloride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/28Oxygen or compounds releasing free oxygen
    • C08F4/32Organic compounds
    • C08F4/34Per-compounds with one peroxy-radical

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Polymerization Catalysts (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Other Resins Obtained By Reactions Not Involving Carbon-To-Carbon Unsaturated Bonds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy sposobu (ko)polimeryzacji chlorku winylu, w którym do mieszaniny polime- ryzacyjnej dozowany jest nadtlenek organiczny, przynajmniej cz esc w temperaturze reakcji, przy czym zasadniczo ca ly nadtlenek organiczny stosowany w procesie polimeryzacji ma okres pó ltrwania w temperaturze polimeryzacji 0,05 do 1,0 godziny. Dozowanie takiego nadtlenku umo zliwia dok ladn a kontrol e szybko sci polimeryzacji, a proces umo zliwia otrzymanie (ko)polimeru z ma lym st ezeniem, mniej niz 50 ppm, pozosta losci nadtlenku. Taki (ko)polimer chlorku winylu wchodzi te z w zakres wynalazku. PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób (ko)-polimeryzacji chlorku winylu i (ko)polimer chlorku winylu.
Proces polimeryzacji, w którym stosuje się nadtlenek organiczny dozowany do mieszaniny polimeryzacyjnej w temperaturze reakcji znany jest z opisu patentowego DE-OS-1 570 963. Ujawniono w nim dozowanie inicjatora, ewentualnie zmieszanego z rozpuszczalnikiem, do mieszaniny podlegającej polimeryzacji, za pomocą strumienia wody. Organiczne nadtlenki opisywane przykładowo w tym zgłoszeniu patentowym stanowią peroksydiwęglany i acetylo-cykloheksylo-sulfonylonadtlenek (ACSP). Stosuje się je w temperaturze 54°C. Wiadomo, że okres półtrwania peroksydiwęglanów w temperaturze 54°C zmienia się od około 3,5 do 4,5 godziny w zależności od typu stosowanego peroksydiwęglanu.
Stwierdzono, że sposób z DE-OS-1 570 963 rozwiązał kilka problemów w przemyśle. Jednak sposób ten wciąż wykazuje wady wynikające z niedostatecznej kontroli piku ciepła reakcji polimeryzacji, wykorzystania reaktora na poziomie mniej niż optymalnym i raczej słabej wydajności inicjatora, wysokiej zawartości resztkowej nadtlenku w wytwarzanej żywicy, zwłaszcza peroksydiwęglanów i/lub stosowania niepożądanych inicjatorów, takich jak ACSP, o którym wiadomo, że prowadzi między innymi do powstawania niepożądanych „rybich oczek” w żywicy. Uważa się, że z wysokim stężeniem pozostałości nadtlenków, zwłaszcza ACSP, związana jest słaba stabilność cieplna zawierającej je żywicy, co z kolei związane jest z odbarwianiem żywicy w czasie dalszej przeróbki. Zatem, pożądany byłby inny sposób, nie wykazujący tych wad.
Podobnie w opisie EP-A-0 096 365 ujawniono sposób, w którym nadtlenek dodaje się podczas polimeryzacji w trzech porcjach. Ponownie donoszono o trudnościach w kontrolowaniu ciepła, które się w wyniku tego wytwarza.
Niniejszy wynalazek dotyczy nowego sposobu, w którym w dużym stopniu rozwiązano te problemy. Bardziej szczegółowo, stwierdziliśmy, że przez wybór odpowiedniego nadtlenku organicznego i wł a ściwych warunków dozowania, moż liwe jest uzyskanie reakcji polimeryzacji, w której ciepł o polimeryzacji jest rzeczywiście stałe w czasie, co umożliwia optymalną wydajność przestrzenno-czasową, bardzo skuteczne wykorzystanie nadtlenku, prowadzące do wysokiej wydajności polimeru w stosunku do inicjatora, bardzo niską zawartość pozostałości nadtlenku w żywicy po polimeryzacji, małą zawartość rybich oczek w żywicy i małe obrastanie reaktora osadem. Zatem, uzyskuje się żywice o polepszonej stabilności cieplnej i niskiej zawartości rybich oczek, przy czym czas polimeryzacji może zostać skrócony.
Według wynalazku sposób polimeryzacji chlorku winylu jako monomeru i ewentualnie dalszych monomerów z zastosowaniem jednego lub więcej nadtlenków organicznych, w którym przynajmniej część nadtlenku dozowana jest do mieszaniny polimeryzacyjnej w temperaturze reakcji, polega na tym, że zasadniczo cały nadtlenek organiczny stosowany w procesie polimeryzacji ma okres półtrwania od 0,05 godziny do 1,0 godziny w temperaturze polimeryzacji, a wytworzony (ko)polimer chlorku winylu zawiera mniej niż 50 części wagowych pozostałości nadtlenku, w stosunku do jednego miliona części wagowych (ko)polimeru, zmierzonej bezpośrednio po polimeryzacji i suszeniu (ko)polimeru przez 1 godzinę w temperaturze 60°C. W sposobie możliwe jest dokładne sterowanie szybkością polimeryzacji i związanym z tym wywiązywaniem się ciepła polimeryzacji przez sterowanie szybkością dozowania nadtlenku, przy czym uzyskuje się także wysoką wydajność żywicy przy niższych zawartościach resztkowego nadtlenku i niższej zawartości rybich oczek.
Sposób według wynalazku nadaje się najbardziej do polimeryzacji mieszanin monomerów zawierających jako monomer chlorek winylu (VC). Korzystnie, sposób według wynalazku obejmuje polimeryzację mieszanin monomerów zawierających przynajmniej 50% wagowych (% wag./wag.) VC w stosunku do łącznego ciężaru monomerów.
Komonomery, które można stosować, stanowią komonomery konwencjonalnego typu i obejmują chlorek winylidenu, octan winylu, etylen, propylen, akrylonitryl, styren i (met)akrylany. Bardziej korzystnie, przynajmniej 80% wagowych monomeru(ów) podlegającego polimeryzacji stanowi VC, zaś w najbardziej korzystnym sposobie monomer składa się zasadniczo z VC. Jak to jest znane w technice, temperatura polimeryzacji takiego procesu w dużym stopniu decyduje o ciężarze cząsteczkowym uzyskanej żywicy.
W sposobie według wynalazku można stosować jeden lub więcej nadtlenków, o ile zasadniczo wszystkie stosowane nadtlenki spełniają wymaganie odnośnie okresu półtrwania. Należy zauważyć, że według japońskiego opisu patentowego JP-A-07082304 dozuje się także nadtlenki o okresie półtrwania w zakresie 0,05-1,0 godzina w temperaturze polimeryzacji. Jednak według tego ujawnienia na początku polimeryzacji stosuje się inny, bardziej trwały nadtlenek. Ten inny, bardziej trwały nadtlenek
PL 200 423 B1 nie spełnia podanego wymagania odnośnie okresu półtrwania, a my zaobserwowaliśmy, że uzyskana żywica zawiera nieakceptowalnie dużą zawartość pozostałości tego nadtlenku i stosownie do tego ma słabą stabilność cieplną, co typowo objawia się w odbarwieniu podczas dalszego przetwórstwa żywicy.
Korzystne przykłady nadtlenków do stosowania w sposobie według wynalazku stanowią następujące substancje:
- 1,1,3,3-tetrametylobutyloperoksy-metoksyoctan dla reakcji polimeryzacji przebiegających w temperaturze 35-50°C, korzystnie 40-45°C.
- nadtenek diizobutanoilowy, bis(t-butyloperoksy)-szczawian lub 2,2-bis(2,2-dimetylopropanoiloperoksy)-4-metylo-pentan dla reakcji polimeryzacji przebiegających w temperaturze 40-65°C, korzystnie 45-60°C.
- peroksyneodekanian α-kumylu, 2-(2,2-dimetylopropanoiloperoksy)-2-(2-etyloheksanoiloperoksy)4-metylopentan lub 2-peroksyneodekanian 2,4,4-trimetylopentylu dla reakcji polimeryzacji przebiegających w temperaturze 53-79°C, korzystnie 60-75°C i
- peroksyneodekanian lub peroksydiwęglany t-amylu i t-butylu dla reakcji polimeryzacji przebiegających w temperaturze 58-87°C, korzystnie 75-80°C.
Można stosować także inne nadtlenki. Mogą być one zaklasyfikowane do dowolnej z powyżej wymienionych kategorii na podstawie ich okresu półtrwania 0,05 do 1,0 godziny określanego w konwencjonalnych badaniach rozkładu termicznego w monochlorobenzenie, jak to jest dobrze znane w technice (patrz na przykład broszura „Initiators for high polymers” o kodzie 10737 do otrzymania z firmy Akzo Nobel). Jak wspomniano powyżej, sposób według wynalazku wymaga, żeby zasadniczo cały nadtlenek stosowany w temperaturze polimeryzacji miał okres półtrwania od 0,05 do 1,0 godziny. Bardziej korzystnie, zasadniczo cały stosowany nadtlenek ma okres półtrwania 0,05 do 0,8 godziny, bardziej korzystnie 0,08 do 0,5 godziny, a najkorzystniej 0,08 do 0,35 godziny w temperaturze polimeryzacji.
W korzystnej postaci wykonania, wynalazek dotyczy sposobu, w którym sporządza się mieszaninę polimeryzacyjną w temperaturze poniżej temperatury reakcji (polimeryzacji), a następnie ogrzewa do uzyskania pożądanej temperatury reakcji. W takich procesach z początkiem na zimno, korzystnie przynajmniej 10% wagowych, bardziej korzystnie 10-40% wagowych, zwłaszcza 20 do 40% wagowych nadtlenku w stosunku do całkowitego ciężaru nadtlenku stosowanego podczas polimeryzacji, jest obecnych na początku fazy podgrzewania, podczas gdy pozostałą ilość dozuje się w ciągu przynajmniej 1, korzystnie 2, a najbardziej korzystnie w ciągu 2-4 godzin, zależnie od czasu polimeryzacji. Bardziej korzystnie pozostałą ilość nadtlenku dozuje się od momentu, gdy zaczyna się regulować temperaturę mieszaniny reakcyjnej w zakresie pożądanej temperatury reakcji. Zastosowanie małej ilości nadtlenku na początku umożliwia szybkie podgrzanie i rozpoczęcie polimeryzacji, ponieważ nadtlenek już (częściowo) będzie rozkładał się podczas ogrzewania mieszaniny polimeryzacyjnej. Gdy mieszanina polimeryzacyjna osiągnie temperaturę polimeryzacji, do mieszaniny można wdozowywać pozostałą ilość nadtlenku w celu regulowania dalszej szybkości polimeryzacji. Korzystnie dozowanie prowadzi się w sposób ciągły, ponieważ umożliwia to bardziej dokładne regulowanie szybkości polimeryzacji i stałej szybkości wydzielania się ciepła polimeryzacji, zapewniające najwyższą wydajność i jakość żywicy. Czas dozowania w zakresie 1-6 godzin umożliwia bardzo skuteczne wykorzystanie inicjatora. Przez zastosowanie takich czasów dozowania uzyskuje się wysokie wydajności polimeru o wysokiej jakości.
W innej korzystnej postaci wykonania mieszaninę reakcyjną sporządza się w temperaturze polimeryzacji lub w temperaturze do niej zbliżonej. W tym procesie, zwanym następnie procesem z początkiem na ciepło, nie potrzeba dodawać na początku pewnej ilości nadtlenku i dozować dalszą ilość w czasie polimeryzacji. Jednak, także i w tym procesie z początkiem na ciepło może być korzystne dodanie do 20% wagowych całego nadtlenku bezpośrednio po wytworzeniu mieszaniny reakcyjnej, z dozowaniem pozostałej ilości w czasie. Także i w tym procesie z początkiem na ciepło korzystnie przynajmniej 10% wagowych całego nadtlenku znajduje się w mieszaninie reakcyjnej od momentu, gdy osiągnie ona pożądaną temperaturę reakcji (polimeryzacji). Jeśli stosuje się ten sposób postępowania, nadtlenek według wynalazku korzystnie dodawany jest jako ostatni składnik. Ten sposób postępowania jest szczególnie korzystny wtedy, gdy w mieszaninie reakcyjnej znajduje się pewna ilość inhibitora polimeryzacji (substancje wyłapujące wolne rodniki). Jeśli w mieszaninie znajduje się taki zmiatacz wolnych rodników, na przykład, ponieważ jest wprowadzany z monomerem, gdzie jest typowo stosowany jako stabilizator, nadtlenek dodawany początkowo będzie reagował ze wspomnianym zmiataczem, zapobiegając w ten sposób opóźnionemu rozpoczęciu reakcji polimeryzacji.
Ilość nadtlenku stosowanego w sposobie według wynalazku jest w zakresie konwencjonalnie stosowanym w procesach polimeryzacji. Typowo stosuje się od 0,01 do 1% wagowego nadtlenku, bardziej dokładnie 0,01-0,5% wagowego w stosunku do ciężaru monomeru(ów) podlegających polimeryzacji.
PL 200 423 B1
Nadtlenek jest dozowany do reaktora w postaci czystej lub, korzystnie, w postaci rozcieńczonego roztworu lub dyspersji. Do rozcieńczania nadtlenku można stosować jeden lub więcej odpowiednich rozpuszczalników. Korzystnie, takie rozpuszczalniki dają się łatwo usunąć podczas etapu obróbki polimeru po procesie polimeryzacji, lub mogą mieć taki charakter, że dopuszczalne jest pozostawienie ich jako pozostałości w końcowym polimerze. Ponadto, takie rozpuszczalniki korzystnie nie wpływają ujemnie na stabilność cieplną rozpuszczonego w nim nadtlenku, jak to można sprawdzić przez analizę temperatury okresu półtrwania nadtlenku we wspomnianym rozpuszczalniku. Przykładem odpowiedniego rozpuszczalnika jest izododekan. Jeśli dozuje się dyspersję nadtlenku, może to być dyspersja samego nadtlenku lub roztworu nadtlenku, korzystnie we wspomnianych odpowiednich rozpuszczalnikach. Korzystnie dyspersję stanowi dyspersja wodna. Korzystnie nadtlenek dozowany jest w stężeniu 1-50 % wagowych, bardziej korzystnie 1,5 do 25 % wagowych, a najkorzystniej 2 do 10 % wagowych. Bardziej rozcieńczone roztwory nadtlenku lub dyspersje zapewniają szybkie mieszanie nadtlenku i mieszaniny polimeryzacyjnej, co prowadzi do bardziej skutecznego wykorzystania nadtlenku.
Proces polimeryzacji może być prowadzony albo jako proces w masie, w którym mieszaninę reakcyjną stanowi głównie monomer lub jako proces zawiesinowy, w którym mieszaninę reakcyjną typowo stanowi zawiesina monomeru w wodzie lub jako proces emulsyjny lub proces w mikroemulsji, gdzie monomer jest typowo zemulgowany w wodzie. W tych procesach muszą być stosowane zwykłe dodatki. Na przykład, jeśli monomer stosuje się w postaci zawiesiny w wodzie, mogą być obecne zwykłe dodatki, takie jak środek(ki) powierzchniowo czynny(e), koloid(y) ochronny(e), środek(ki) przeciw obrastaniu, bufor(y) pH itd. Zależnie od typu pożądanego polimeru, może być korzystny każdy z wyżej wspomnianych procesów. Proces według wynalazku szczególnie nadaje się do sposobów polimeryzacji w masie i polimeryzacji zawiesinowej.
Po polimeryzacji uzyskany (ko)polimer (lub żywica) może być przerabiana sposobem ze znanego stanu techniki. Polimery otrzymywane przez polimeryzację zawiesinową według wynalazku, na przykład, będą poddawane etapom zwykłego suszenia i przesiewania.
W zakres wynalazku wchodzi też (ko)polimer oparty na chlorku winylu, wytworzony sposobem według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że zawiera mniej niż 50 ppm pozostałości nadtlenku, bardziej korzystnie mniej niż 40 ppm, a najkorzystniej mniej niż 25 ppm nadtlenku bezpośrednio po suszeniu przez 1 godzinę w temperaturze 60°C i przesiewaniu. Stwierdzono, że żywica wykazuje doskonałą stabilność cieplną, jak mierzono w piecu badawczym Metrastat® PSD260 zgodnie z normą ISO 182-2 (1990E). Poprawiona stabilność cieplna powoduje, że żywica trudno ulega odbarwianiu, gdy poddaje się ją procesom przetwarzania w stopie, np. w celu formowania wyrobów kształtowych.
Część doświadczalna
W standardowym doświadczeniu polimeryzacji zawiesinowej do reaktora Buechi ze stali nierdzewnej o pojemności 5 litrów o kontrolowanej temperaturze, wyposażonego w przegrodę, mieszadło z trzema łopatkami, przetwornik ciśnienia, przewód do zasilania VC, przewód do przedmuchiwania azotem i przewód do pobierania próbek z fazy gazowej załadowuje się:
2600 g wody demineralizowanej, 1 g Na2HPO4 i 1 g NaH2PO4 jako buforów (firma Baker) i poddaje nadciśnieniu 1,6 MPa za pomocą azotu. Jeśli nie obserwuje się przecieków, reaktor odpowietrza się i trzykrotnie poddaje się działaniu nadciśnienia azotu 0,6 MPa w celu oddmuchania rzeczywiście całego powietrza. Jeśli nie dozuje się całego nadtlenku, wówczas dodaje się żądaną ilość nadtlenku. Następnie reaktor odpowietrzono i załadowano 675 g VC z firmy Akzo Nobel Salt & Basics oraz 3,4 g nbutanu z firmy Praxair (najpierw zmieszanego z VC), następnie ogrzewano reaktor, tak że mieszanina reakcyjna uzyskała żądaną temperaturę reakcji po jednej godzinie. Dziesięć minut po rozpoczęciu ogrzewania do mieszaniny reakcyjnej dodano roztworu 1,0125 g Gohsenol KP-08 z firmy Nippon Gohsei w 100 g wody demineralizowanej. Od tego momentu kontrolowano konwersję przez analizę fazy gazowej w reaktorze sposobem znanym w technice. Po spadku ciśnienia w reaktorze, lub po 7,5 godziny, w zależności od tego co nastąpiło szybciej, polimeryzację kontynuowano przez dalsze pół godziny, a następnie schładzano reaktor do 20-25°C, odpowietrzano i oczyszczano z całej pozostałej ilości VC. Polimer odzyskiwano po sączeniu, myciu i suszeniu (w 60°C przez 1 godzinę w złożu fluidalnym).
Stosowane nadtlenki i dozowana ilość nadtlenku i wyniki polimeryzacji przedstawione zostały w następujących dalej tabelach I-VII. Wysokość piku ciepła odpowiada maksimum nachylenia krzywej konwersja/czas. Im wyższy pik ciepła, tym więcej ciepła wydziela się w określonym czasie i tym trudniej będzie sterować temperaturą mieszaniny reakcyjnej. Korzystne są niższe piki ciepła wraz z wyższymi wydajnościami polimeru, ponieważ można w ten sposób następnie uzyskać optimum wydajności przestrzenno-czasowej reaktora. O ile inaczej nie stwierdzono, nadtlenek dozowany jest od początku ogrzewania.
PL 200 423 B1
T a b e l a I
Przykład 1 A
Inicjator 2-peroksymetoksyoctan 2,4,4-trimetylopentylu
Okres półtrwania w 42°C 0,21 godziny
Ilość 0,1 % wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g izododekanu n.d.
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 0/100 100/0
Czas dozowania (godziny) 3 n.d.
Temperatura polimeryzacji (°C) 42 42
Wysokość piku ciepła 55 20
Wydajność polimeru (%) 90 Zbyt mała («90)
n.d. = nie dotyczy
T a b e l a II
Przykład 2 3 B
Inicjator nadtlenek diizobutanoilu (Trigonox 187-C30 firmy Akzo Nobel)
Okres półtrwania w 57°C 0,1 godziny
Ilość 0,1 % wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g izododekanu n.d.
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 0/100 0/100 100/0
Czas dozowania (godziny) 2 4 n.d.
Temperatura polimeryzacji (°C) 57 57 57
Wysokość piku ciepła 74 78 5
Wydajność polimeru (%) 80 90 46
T a b e l a III
Przykład 4 5 C
Inicjator 2-peroksy-neodekanian 2,4,4-trimetylopentylu (Trigonox 423-C70 firmy Akzo Nobel)
Okres półtrwania w 72°C 0,13 godziny
Ilość 0,05 % wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g izododekanu n.d.
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 0/100 0/100 100/0
Czas dozowania (godziny) 0,17 4 n.d.
Temperatura polimeryzacji (°C) 72 72 72
Wysokość piku ciepła 39 45 25
Wydajność polimeru (%) 68 83 40
PL 200 423 B1
T a b e l a IV
Przykład 6 D
Inicjator Bis(t-butyloperoksy)szczawian
Okres półtrwania w 57°C 0,16 godziny
Ilość 0,075 % wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g izododekanu n.d.
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 0/100 100/0
Czas dozowania (godziny) 2 n.d.
Temperatura polimeryzacji (°C) 57 57
Wysokość piku ciepła 75 18
Wydajność polimeru (%) 79 Zbyt mała
T a b e l a V
Przykład 7 8 9 E
Inicjator peroksyneodekanian t-butylu (T rigonox 23-C75 firmy Akzo Nobel)
Okres półtrwania w 80°C 0,15 godziny
Ilość 0,05 % wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g izododekanu n.d.
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 0/100 0/100 0/100 100/0
Czas dozowania (godziny) 0,42 2 4 n.d.
Temperatura polimeryzacji (°C) 80 80 80 80
Wysokość piku ciepła 29 67 57 43
Wydajność polimeru (%) 58 77 87 66
Widać wyraźnie, że właściwy wybór czasu dozowania wpływa na uzyskiwane wydajności. Zaobserwowano ponadto, że w tych doświadczeniach, w których typowo zauważano obrastanie reaktora, między innymi z powodu wysokiej temperatury ścianek reaktora, obserwowano mniej obrastania w doś wiadczeniach, w których nadtlenek dozowany był w cią gu 2 lub 4 godzin.
T a b e l a VI
Przykład 10
Inicjator 2,2-bis(2,2-dimetylopropanoiloperoksy)-4-metylopentan
Okres półtrwania w 53°C 0,18 godziny
Ilość 0,12 % wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g n izododekanu . .
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 42/58
Czas dozowania (godziny) 1 godzina po rozpoczęciu ogrzewania w ciągu 2 godzin
Temperatura polimeryzacji (°C) 53
Wysokość piku ciepła 39
Wydajność polimeru (%) 88
PL 200 423 B1
T a b e l a VII
Przykład 11 F
Inicjator Trigonox 187-C30 peroksydiwęglan di-2-etyloheksylu (Trigonox EHP-C70) i Trigonox 187-C30
Okres półtrwania w 57°C 0,1 godziny odpowiednio 3,1 i 0,1 godziny
Ilość 0,1% wagowego w stosunku do VC 0,06% wagowego w stosunku do VC
Postać dozowania rozcieńczony 100 g izododekanu
Dodawany na początku/dozowany (stosunek wagowy) 40/60 0,05% wagowego EHP na początku 0,01% wagowego 187 dozowanego (83/17)
Czas dozowania (godziny) 15 minut po rozpoczęciu ogrzewania w ciągu 3 godzin 2,5 godziny po rozpoczęciu ogrzewania w ciągu 1 godziny
Temperatura polimeryzacji (°C) 57 57
Wysokość piku ciepła 34 45
Wydajność polimeru (%) 81 90
Pozostałość nadtlenku <32 ppm* 150 ppm**
* = w końcowej żywicy, zmierzona metodą miareczkowania jodometrycznego aktywnego tlenu, wyrażana jako Trigonox 187, bezpośrednio po suszeniu i przesiewaniu.
** = w końcowej żywicy, zmierzona metodą miareczkowania jodometrycznego aktywnego tlenu, wyrażana jako Trigonox EHP, bezpośrednio po suszeniu i przesiewaniu.

Claims (6)

1. Sposób polimeryzacji chlorku winylu jako monomeru i ewentualnie dalszych monomerów z zastosowaniem jednego lub więcej nadtlenków organicznych, w którym przynajmniej część nadtlenku dozowana jest do mieszaniny polimeryzacyjnej w temperaturze reakcji, znamienny tym, że zasadniczo cały nadtlenek organiczny stosowany w procesie polimeryzacji ma okres półtrwania od 0,05 godziny do 1,0 godziny w temperaturze polimeryzacji, a wytworzony (ko)polimer chlorku winylu zawiera mniej niż 50 części wagowych pozostałości nadtlenku, w stosunku do jednego miliona części wagowych (ko)polimeru, zmierzonej bezpośrednio po polimeryzacji i suszeniu (ko)polimeru przez 1 godzinę w temperaturze 60°C.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nadtlenek dozowany w temperaturze polimeryzacji dozowany jest w sposób ciągły.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przynajmniej 10% wagowych całkowitej ilości nadtlenku znajduje się w mieszaninie reakcyjnej na początku reakcji polimeryzacji albo przed ogrzewaniem mieszaniny reakcyjnej do żądanej temperatury reakcji, jak to ma miejsce w sposobie z począ tkiem na zimno lub gdy temperatura mieszaniny reakcyjnej jest już temperaturą reakcji, jak to ma miejsce w sposobie z początkiem na ciepło.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że 10-40% wagowych, bardziej korzystnie 2040% wagowych całkowitej ilości nadtlenku znajduje się w mieszaninie reakcyjnej na początku reakcji polimeryzacji.
5. Sposób według zastrz. 1-4, znamienny tym, że nadtlenek lub pozostałą ilość nadtlenku dozuje się w temperaturze reakcji w ciągu co najmniej 1, korzystnie 2, a bardziej korzystnie 4 godzin.
6. (Ko)polimer oparty na chlorku winylu otrzymany sposobem określonym w zastrz. 1-5, zawierający mniej niż 50 części wagowych pozostałości nadtlenku, w stosunku do jednego miliona części wagowych (ko)polimeru, zmierzonej bezpośrednio po polimeryzacji i suszeniu (ko)polimeru przez 1 godzinę w temperaturze 60°C.
PL346757A 1998-09-21 1999-09-10 Sposób (ko)polimeryzacji chlorku winylu i (ko)polimer chlorku winylu PL200423B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98203176 1998-09-21
PCT/EP1999/006728 WO2000017245A1 (en) 1998-09-21 1999-09-10 Continuous dosing of very fast initiators during polymerization reactions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346757A1 PL346757A1 (en) 2002-02-25
PL200423B1 true PL200423B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=8234143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346757A PL200423B1 (pl) 1998-09-21 1999-09-10 Sposób (ko)polimeryzacji chlorku winylu i (ko)polimer chlorku winylu

Country Status (24)

Country Link
US (2) US6384155B1 (pl)
EP (1) EP1124866B1 (pl)
JP (2) JP4922486B2 (pl)
KR (1) KR100603684B1 (pl)
CN (1) CN100482699C (pl)
AT (1) ATE393174T1 (pl)
AU (1) AU756065B2 (pl)
BR (1) BR9913993B1 (pl)
CA (1) CA2344824C (pl)
DE (1) DE69938605T2 (pl)
ES (1) ES2306526T3 (pl)
HU (1) HU230607B1 (pl)
ID (1) ID29411A (pl)
IL (1) IL142127A0 (pl)
MY (1) MY123458A (pl)
NO (1) NO20011413L (pl)
PL (1) PL200423B1 (pl)
RU (1) RU2249014C2 (pl)
SK (1) SK3982001A3 (pl)
TR (1) TR200101491T2 (pl)
TW (1) TWI237641B (pl)
UA (1) UA66881C2 (pl)
WO (1) WO2000017245A1 (pl)
ZA (1) ZA200102333B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL162621A0 (en) * 2001-12-21 2005-11-20 Akzo Nobel Nv Addition of organic initiators during the pressuredrop in vinyl chloride monomer polymerization reactions
UA77245C2 (uk) * 2001-12-21 2006-11-15 Акцо Нобель Н.В. Спосіб полімеризації суміші, яка містить вінілхлоридний мономер
ES2290478T3 (es) 2002-03-01 2008-02-16 Akzo Nobel N.V. Procedimiento de polimerizacion que implica peroxidos de diacilo.
EP1495057B1 (en) * 2002-04-12 2006-08-02 Akzo Nobel N.V. Co-metering of organic initiators and protective colloids during polymerization reactions
US7132485B2 (en) 2003-04-14 2006-11-07 Akzo Nobel N.V. Dosing of peroxide to a suspension process wherein styrene is polymerized
TW200424217A (en) * 2003-05-01 2004-11-16 Akzo Nobel Nv Increased polymerization reactor output by using a specific initiating system
MXPA05013952A (es) 2003-06-20 2006-02-24 Akzo Nobel Nv Procedimiento de polimerizacion que involucra la dosificacion de iniciadores.
PL1639021T3 (pl) 2003-06-27 2012-07-31 Akzo Nobel Nv Sposób polimeryzacji do otrzymywania kopolimerów
FR2879207B1 (fr) * 2004-12-10 2007-07-06 Commissariat Energie Atomique Procede et dispositif de fabrication de billes ou de ballons en mousse polymere
US8143399B2 (en) * 2008-02-19 2012-03-27 National Central University Photosensitizer dye
CN105367688B (zh) 2009-08-06 2018-07-06 阿克佐诺贝尔化学国际公司 具有高活性氧含量的储存稳定且安全的过氧化物乳液
AR081664A1 (es) 2010-06-30 2012-10-10 Akzo Nobel Chemicals Int Bv Proceso de polimerizacion con formacion in-situ del iniciador

Family Cites Families (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB978875A (pl) * 1963-03-29 Ici Ltd
US3451985A (en) 1964-03-26 1969-06-24 Monsanto Co Method of polymerizing vinyl monomers
US3627717A (en) * 1968-01-20 1971-12-14 Huels Chemische Werke Ag Vinyl chloride emulsion polymerization, copolymerization, and product therefrom
US3696083A (en) * 1970-10-27 1972-10-03 Stauffer Chemical Co Polymercaptan modifier vinyl halide polymers
FR2133113A5 (pl) 1971-04-08 1972-11-24 Rhone Progil
JPS5373280A (en) * 1976-12-11 1978-06-29 Sanken Kako Kk Polymerizing process of vinyl chloride
EP0096365A1 (en) * 1982-06-07 1983-12-21 Air Products And Chemicals, Inc. Shortened reaction cycle times in vinyl chloride-propylene copolymerization
EP0144614B1 (de) * 1983-12-03 1989-05-31 Hüls Aktiengesellschaft Verfahren zur Herstellung von verpastbaren Vinylchloridpolymerisaten
JPS62246913A (ja) * 1986-04-18 1987-10-28 Kureha Chem Ind Co Ltd 塩化ビニリデン共重合体ラテツクスの製造法
JPH0694489B2 (ja) * 1986-04-21 1994-11-24 チッソ株式会社 塩化ビニル系重合体の製造方法
US4845658A (en) * 1986-12-01 1989-07-04 Massachusetts Institute Of Technology Information method and apparatus using simplex and duplex communications
JPH0717691B2 (ja) * 1987-10-24 1995-03-01 チッソ株式会社 塩化ビニル系樹脂組成物
DE3931681A1 (de) * 1989-09-22 1991-04-04 Basf Ag Verfahren zur herstellung von in wasser klaren copolymerisaten
JP2876533B2 (ja) * 1989-11-02 1999-03-31 鐘淵化学工業株式会社 塩化ビニル系ペースト樹脂の製造方法
JPH07119249B2 (ja) * 1990-10-19 1995-12-20 サン・アロー化学株式会社 塩化ビニル重合体の製造方法
EP0492712A1 (en) 1990-12-24 1992-07-01 Akzo Nobel N.V. Peroxide compositions with ethoxylated water-soluble polymers
JP2697410B2 (ja) * 1991-09-30 1998-01-14 日本ゼオン株式会社 ラテックスの製造方法
JPH0782304A (ja) 1993-09-13 1995-03-28 Shin Etsu Chem Co Ltd 塩化ビニル系重合体の製造方法
JPH07292018A (ja) 1994-04-26 1995-11-07 Nippon Oil & Fats Co Ltd 塩化ビニルの重合方法
US5783647A (en) 1994-12-15 1998-07-21 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. 1,1,2,2-tetramethylpropylperoxy esters and method for preparing vinyl polymers
JP3543458B2 (ja) * 1994-12-15 2004-07-14 信越化学工業株式会社 1,1,2,2−テトラメチルプロピルペルオキシエステル化合物
US5739222A (en) * 1995-07-05 1998-04-14 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Process for preparing vinyl chloride polymer under specified vapor pressure
US5838314A (en) * 1996-02-21 1998-11-17 Message Partners Digital video services system with optional interactive advertisement capabilities
US6314089B1 (en) * 1996-05-07 2001-11-06 Inventions, Inc. Creating and using an adaptable multiple-contact transaction object
US6026387A (en) * 1996-07-15 2000-02-15 Kesel; Brad Consumer comment reporting apparatus and method
EP2262243A1 (en) * 1996-12-10 2010-12-15 United Video Properties, Inc. Internet television program guide system
US7127420B1 (en) * 1997-08-01 2006-10-24 Financial Systems Technology (Intellectual Property) Pty. Ltd. Data processing system for complex pricing and transactional analysis
US20010014868A1 (en) * 1997-12-05 2001-08-16 Frederick Herz System for the automatic determination of customized prices and promotions
US6598026B1 (en) * 1999-01-25 2003-07-22 Nextag.Com, Inc. Methods and apparatus for brokering transactions
JP2000276975A (ja) * 1999-03-23 2000-10-06 Mikku Enterprise:Kk マイクロスイッチ
US7395239B1 (en) * 1999-07-19 2008-07-01 American Business Financial System and method for automatically processing loan applications
US7774343B2 (en) * 2002-04-15 2010-08-10 Microsoft Corporation Multiple media vendor support
US20040019900A1 (en) * 2002-07-23 2004-01-29 Philip Knightbridge Integration platform for interactive communications and management of video on demand services
US20040143838A1 (en) * 2003-01-17 2004-07-22 Mark Rose Video access management system
US20050132404A1 (en) * 2003-12-12 2005-06-16 Clapp Mitchell B. Method and system for rapid point-of-sale creation of video products

Also Published As

Publication number Publication date
BR9913993A (pt) 2001-07-03
TR200101491T2 (tr) 2001-12-21
AU5862499A (en) 2000-04-10
JP2002526574A (ja) 2002-08-20
ATE393174T1 (de) 2008-05-15
EP1124866B1 (en) 2008-04-23
IL142127A0 (en) 2002-03-10
US6639037B2 (en) 2003-10-28
HU230607B1 (hu) 2017-03-28
NO20011413D0 (no) 2001-03-20
JP4922486B2 (ja) 2012-04-25
US20020123591A1 (en) 2002-09-05
ID29411A (id) 2001-08-30
CN100482699C (zh) 2009-04-29
AU756065B2 (en) 2003-01-02
WO2000017245A1 (en) 2000-03-30
CA2344824A1 (en) 2000-03-30
KR20010073180A (ko) 2001-07-31
DE69938605D1 (de) 2008-06-05
BR9913993B1 (pt) 2009-05-05
JP2012052134A (ja) 2012-03-15
US6384155B1 (en) 2002-05-07
PL346757A1 (en) 2002-02-25
SK3982001A3 (en) 2001-12-03
KR100603684B1 (ko) 2006-07-20
DE69938605T2 (de) 2009-05-28
CA2344824C (en) 2008-02-12
HUP0104277A2 (hu) 2002-03-28
TWI237641B (en) 2005-08-11
NO20011413L (no) 2001-05-03
UA66881C2 (uk) 2004-06-15
HUP0104277A3 (en) 2003-08-28
CN1323323A (zh) 2001-11-21
ZA200102333B (en) 2002-06-20
EP1124866A1 (en) 2001-08-22
MY123458A (en) 2006-05-31
ES2306526T3 (es) 2008-11-01
RU2249014C2 (ru) 2005-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2012052134A (ja) 重合反応中の非常に速い開始剤の連続的配量
RU2573827C2 (ru) Способ получения поливинилхлоридной (пвх ) смолы
CA2353753C (en) Improved process for manufacture of polyvinyl chloride
PL206298B1 (pl) Sposób polimeryzacji chlorku winylu, (ko)polimer oparty na chlorku winylu oraz jego zastosowanie
RU2349603C2 (ru) Способ полимеризации с повышенным выходом при использовании специальной инициирующей системы
RU2295540C2 (ru) Совместное введение органических инициаторов и защитных коллоидов в ходе проведения реакций полимеризации
KR101147877B1 (ko) (코)폴리머를 제조하기 위한 중합 방법
RU2260601C2 (ru) Способ получения поливинилхлорида
US20050080207A1 (en) Addition of organic initiators during the pressure drop In vinyl chloride monomer polymerization reactions
JPH10338701A (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
EP1375529A1 (en) Addition of organic initiators during a pressure drop in vinyl chloride monomer polymerization reactions