PL199792B1 - Szynowy wagon towarowy - Google Patents

Szynowy wagon towarowy

Info

Publication number
PL199792B1
PL199792B1 PL366782A PL36678202A PL199792B1 PL 199792 B1 PL199792 B1 PL 199792B1 PL 366782 A PL366782 A PL 366782A PL 36678202 A PL36678202 A PL 36678202A PL 199792 B1 PL199792 B1 PL 199792B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
chassis
bottom discharge
discharge opening
additional chamber
Prior art date
Application number
PL366782A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366782A1 (pl
Inventor
Jan-Dirk Beckmann
Otto Feldbinder
Original Assignee
Feldbinder & Beckmann Fahrzeug
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Feldbinder & Beckmann Fahrzeug filed Critical Feldbinder & Beckmann Fahrzeug
Publication of PL366782A1 publication Critical patent/PL366782A1/pl
Publication of PL199792B1 publication Critical patent/PL199792B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D7/00Hopper cars
    • B61D7/02Hopper cars with discharge openings in the bottoms
    • B61D7/04Hopper cars with discharge openings in the bottoms the openings being above axle level during discharge
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D5/00Tank wagons for carrying fluent materials
    • B61D5/02Tank wagons for carrying fluent materials having more than one tank
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D5/00Tank wagons for carrying fluent materials
    • B61D5/06Mounting of tanks; Integral bodies and frames

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest szynowy wa- gon towarowy (100) do przewozu ladunku lu- zem, maj acy podwozie (15) z co najmniej dwiema osiami pojedynczymi albo wózkiem (10a, 10b) oraz zbiornik (16), który ma co naj- mniej jeden denny otwór wy ladowczy, przy czym zbiornik ma nad wózkiem (10a, 10b) co najmniej jedn a dodatkow a komor e (K1, K7) majac a denny otwór wy ladowczy (12) w strefie tego wózka. Szynowy wagon towarowy wed lug wynalazku charakteryzuje si e tym, ze podwozie (15) ma obwodow a konstrukcj e no sn a, która jest po laczona ze zbiornikiem (16), przy czym ta konstrukcja no sna jest wykonana ze skiero- wanej ku scianie zbiornika blachy wsporczej (13), która jest ukierunkowana wychodz ac z podwozia do sciany zbiornika i opasuje zbiornik jako zamkni eta obr ecz. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest szynowy wagon towarowy do przewozu ładunku luzem, mający podwozie z co najmniej dwiema osiami pojedynczymi albo jednym wózkiem oraz zbiornik, który ma co najmniej jeden denny otwór wyładowczy, przy czym zbiornik ma nad wózkiem co najmniej jedną dodatkową komorę, która ma denny otwór wyładowczy w strefie wózka.
Tego rodzaju szynowy wagon towarowy jest znany z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US 5248277 oraz niemieckiego wzoru użytkowego nr DE 7344758 U1. Spód zbiornika takiego wagonu towarowego jest ukształtowany w postaci uszeregowanych obok siebie stożków, z których każ dy na swoim zwróconym w dół wierzcho ł ku ma zamykany wylot stanowią cy denny otwór wyładowczy. Nadanie kształtu stożkowego umożliwia całkowite wysypanie się, pod działaniem siły ciężkości, ładunku luzem ze zbiornika po otwarciu tego otworu wyładowczego. Na początku i na końcu podwozia znajduje się wózek z kołami. Denne otwory wyładowcze zbiornika są położone w przybliżeniu na wysokości tych wózków między przednim i tylnym wózkiem. W tym układzie przestrzeń nad wózkami pozostaje w zasadzie nieużyteczna, ponieważ ściana zbiornika od obu położonych skrajnie dennych otworów wyładowczych musi przebiegać w górę pod co najmniej takim kątem nachylenia, żeby zapewniał on jeszcze zsunięcie ładunku luzem.
Jeżeli chodzi o ułożyskowanie komorowego zbiornika na podwoziu wagonu towarowego, to w opisie nr DE 4132047A1 ujawniono podwozie o skomplikowanej budowie, które skł ada się z dwóch części przesuwnych wzajemnie w sposób ograniczony w kierunku wzdłużnym, przy czym każda z tych części jest zespawana ze zbiornikiem w ograniczonej strefie styku.
Ponadto, z niemieckich opisów patentowych nr DE 4037014C2 i DE 1605105C3 oraz wzoru użytkowego nr G 8705085.4 znane są wagony zbiornikowe, w których cylindryczna komora zbiornikowa jest podtrzymywana przez skierowane w górę ku tej komorze i wychodzące z podwozia blachy wsporcze. Każda z tych blach wsporczych jest połączona tylko odcinkowo ze ściankami komory zbiornikowej. Przy tym na narożach połączeń może łatwo dojść do spiętrzenia naprężeń, które po dłuższym czasie mogą spowodować pęknięcia i inne uszkodzenia. Występuje to zwłaszcza wtedy, gdy połączenie między blachami wsporczymi i zbiornikiem jest zgrzewane i zbiornik jest wykonany z mniej twardego materiału, jak aluminium.
Ponadto, z opisu zgłoszenia patentowego nr FR-A-2634440 jest znany wagon zbiornikowy, w którym przewidziane są blachy ochronne skierowane ku temu zbiornikowi.
Dlatego celem wynalazku było zaoferowanie szynowego wagonu towarowego przeznaczonego do ładunku luzem, który odznaczałby się lepszym wykorzystaniem pojemności, przy czym połączenie zbiornika z podwoziem powinno być ukształtowane bardziej stabilnie.
Szynowy wagon towarowy dla ładunku luzem ma podwozie z co najmniej dwiema pojedynczymi osiami albo z wózkiem, korzystnie po jednym wózku na obu końcach podwozia. Ponadto, ma on zbiornik na ładunek luzem, przy czym zbiornik ten ma co najmniej jeden denny otwór wyładowczy, przy czym wymieniony zbiornik ma nad wózkiem lub też nad wózkami co najmniej jedną dodatkową komorę mającą denny otwór wyładowczy w strefie wózka. Taki zgodny z wynalazkiem szynowy wagon towarowy charakteryzuje się tym, że podwozie ma obwodową konstrukcję nośną, która jest połączona ze zbiornikiem, przy czym ta konstrukcja nośna jest wykonana ze skierowanej ku ścianie zbiornika blachy wsporczej, która jest ukierunkowana wychodząc z podwozia do ściany zbiornika i opasuje zbiornik jako zamknięta obręcz.
Rozwiązanie wagonu towarowego według wynalazku dotyczy umieszczenia zbiornika na podwoziu. Zgodnie z tym rozwiązaniem podwozie ma obwodową konstrukcję nośną, która jest połączona ze zbiornikiem, korzystnie jest zespawana. Ważne jest, że ta konstrukcja nośna jest połączona ze zbiornikiem wzdłuż linii zamkniętej tak, że w żadnym miejscu nie ma początku ani końca połączenia, gdzie mogłyby powstawać spiętrzenia naprężeń mechanicznych. Dlatego takie obwodowe połączenie konstrukcji nośnej ze zbiornikiem ma wysoką obciążalność i dużą trwałość.
Tak więc, w wagonie towarowym według wynalazku także przestrzeń nad wózkami wykorzystuje się do umieszczenia tam ładunku luzem, przy czym zbiornik jest wydłużony w tym miejscu o dodatkową komorę. Opróżnianie tej dodatkowej komory jest zapewnione dzięki dennemu otworowi wyładowczemu tej komory, usytuowanemu w strefie wózka, patrząc w kierunku osi podłużnej wagonu.
Korzystnie, denny otwór wyładowczy dodatkowej komory jest umieszczony powyżej wózka.
W takim rozwiązaniu pozostałe otwory wyładowcze zbiornika są zwykle umieszczone na tej samej wysokości co wózki, celem zmaksymalizowania pojemności zbiornika. Ze względu na wyższe usytuPL 199 792 B1 owanie dennego otworu wyładowczego komory dodatkowej można w niej umieścić ładunek o nieco mniejszej objętości niż w zwykłych komorach. Mimo to uzyskuje się do dyspozycji znaczną przestrzeń, gdyż wykorzystuje się strefę nad wózkami.
Ponadto korzystnie, denny otwór wyładowczy dodatkowej komory jest przeprowadzony przez wózek. W takim przypadku kończy się on prawie na tej samej wysokości jak „normalne otwory wyładowcze pozostałych komór, dzięki czemu zwiększa się maksymalnie objętość dodatkowej komory. W tym celu trzeba ewentualnie zmienić konstrukcję wózka tak, żeby było pozostawione wolne miejsce na komorę dodatkową lub też na jej denny otwór wyładowczy. W przypadku wózka dwuosiowego umieszcza się zwykle taki otwór wyładowczy między dwiema osiami.
Denne otwory wyładowcze według wynalazku są ukształtowane stożkowo. Dzięki takiemu ukształtowaniu ładunek luzem znajdujący się w zbiorniku jest prowadzony jak w lejku do danego otworu. Przy tym stożki sąsiednich otworów wyładowczych stykają się zwykle ze sobą, zatem całe dno zbiornika jest wykonane z nachylonych ścianek i po otwarciu otworów wyładowczych ładunek luzem wysypuje się całkowicie ze zbiornika.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia w widoku z boku zgodny z wynalazkiem szynowy wagon towarowy przeznaczony dla ł adunku luzem.
Wagon towarowy składa się z podwozia 15 ze znajdującym się na nim zbiornikiem 16. Podwozie 15 na swoim przednim i tylnym końcu ma po jednym dwuosiowym wózku 10a lub też 10b, do prowadzenia tego podwozia na szynach (niepokazanych na rysunku).
Zbiornik 16 na swym spodzie ma pięć stożkowych dennych otworów wyładowczych 12, których wyloty znajdują się w kierunku pionowym w przybliżeniu na wysokości wózków 10a, 10b. Stożki wylotowe stykają się ze sobą i tworzą pionowo nad sobą odpowiednio komory stożkowe K2, K3, K4, K5 i K6.
Zwykle w wagonie towarowym zbiornik 16 ma tylko wymienione komory stożkowe K2, K3, K4, K5 i K6, które charakteryzują się tym, że ich denne otwory wyładowcze 12, patrząc w kierunku osi podłużnej wagonu, są usytuowane między dwoma wózkami 10a i 10b. Tak więc, długość całego zbiornika jest w zasadzie wyznaczona przez odstęp tych wózków. Kąt nachylenia stożków wylotowych, w szczególnoś ci skrajnych stoż ków wylotowych K2 i K6, nie moż e być zbyt mał y, ż eby mógł zsuwać się ładunek luzem, a blacha skrajnych stożków K2 i K6 musi być poprowadzona przy wózkach 10a lub też 10b, wobec czego w tradycyjnych wagonach towarowych w zasadzie nie jest wykorzystana przestrzeń nad wózkami.
Zbiornik 16 według wynalazku jest przedłużony na jego obu końcach o dwie dodatkowe komory K1 i K7, co pozwala na zwiększenie pojemności wagonu towarowego. Te dodatkowe komory K1 i K7, podobnie jak dotychczas stosowane komory K2, K3, K4, K5 i K6, mają stożkowy denny otwór wyładowczy 11a lub 11b, tak że mogą być całkowicie opróżnione z ładunku luzem. Jednak odmiennie niż przy dotychczas stosowanych stożkach, otwory 11a, 11b są usytuowane poziomo w obrębie danego wózka 10a lub 10b i pionowo powyżej wózka.
Dodatkowe komory K1 i K7 pozwalają wykorzystać przestrzeń nad wózkami i przez to zwiększyć pojemność zbiornika 16. Jednocześnie jest zapewnione to, że zbiornik 16 utrzymuje określony właściwymi przepisami minimalny odstęp D od zderzaków wagonu towarowego 100. Jednak nad tym ustalonym odstępem nie pozostaje już użyteczna przestrzeń ładunkowa.
Następna zaleta zgodnego z wynalazkiem wagonu towarowego 100 polega na sposobie umocowania zbiornika 16 na podwoziu 15. Umocowanie to stanowi konstrukcja nośna w postaci blach wsporczych 13, które wystają z podwozia 15 w górę w kierunku zbiornika 16. Blachy wsporcze 13 tworzą przy tym zamkniętą obręcz opasującą zbiornik 16. Na linii styku zbiornik 16 i blachy wsporcze 13 są zespawane ze sobą. Odmiennie niż w znanych konstrukcjach, w których blachy wsporcze przylegają tylko fragmentarycznie do ściany zbiornika, powstający szew spawany 14 jest zamknięty obwodowo. Dzięki temu na końcach tego szwu spawanego nie dochodzi do spiętrzenia naprężeń. Ze względu na te spiętrzenia naprężeń wagony zbiornikowe zaprojektowane w znany sposób, zwłaszcza o konstrukcji aluminiowej, są podatne na pęknięcia w konstrukcji nośnej pod długotrwałym obciążeniem. Natomiast zaproponowane ułożyskowanie obwodowe i spawane połączenie zbiornika z blachami wsporczymi są znacznie mocniejsze i trwalsze.

Claims (4)

1. Szynowy wagon towarowy (100) do przewozu ładunku luzem, mający podwozie (15) z co najmniej dwiema osiami pojedynczymi albo wózkiem (10a, 10b) oraz zbiornik (16), który ma co najmniej jeden denny otwór wyładowczy (12), przy czym zbiornik ma nad wózkiem (10a, 10b) co najmniej jedną dodatkową komorę mającą denny otwór wyładowczy (11a, 11b) w strefie tego wózka, znamienny tym, że podwozie (15) ma obwodową konstrukcję nośną, która jest połączona ze zbiornikiem (16), przy czym ta konstrukcja nośna jest wykonana ze skierowanej ku ścianie zbiornika blachy wsporczej (13), która jest ukierunkowana wychodząc z podwozia do ściany zbiornika i opasuje zbiornik jako zamknięta obręcz.
2. Wagon towarowy według zastrz. 1, znamienny tym, że denny otwór wyładowczy (11a, 11b) dodatkowej komory (K1, K7) jest umieszczony powyżej wózka (10a, 10b).
3. Wagon towarowy według zastrz. 1, znamienny tym, że denny otwór wyładowczy dodatkowej komory jest przeprowadzony przez wózek.
4. Wagon towarowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że denne otwory wyładowcze (11a, 11b, 12) są ukształtowane stożkowo.
PL366782A 2001-03-13 2002-03-07 Szynowy wagon towarowy PL199792B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20104278U DE20104278U1 (de) 2001-03-13 2001-03-13 Schienengebundener Güterwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366782A1 PL366782A1 (pl) 2005-02-07
PL199792B1 true PL199792B1 (pl) 2008-10-31

Family

ID=7954183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366782A PL199792B1 (pl) 2001-03-13 2002-03-07 Szynowy wagon towarowy

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1368219B1 (pl)
AT (1) ATE307746T1 (pl)
CZ (1) CZ298284B6 (pl)
DE (2) DE20104278U1 (pl)
ES (1) ES2250643T3 (pl)
HU (1) HUP0303447A3 (pl)
PL (1) PL199792B1 (pl)
WO (1) WO2002072402A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106740923B (zh) * 2016-12-29 2018-10-12 中车山东机车车辆有限公司 一种两侧卸货圆弧包板铁路专用漏斗车

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7344758U (de) * 1974-03-28 Waggonfabrik Talbot Wagenkasten, insbesondere für Eisenbahngüterwagen
US3427994A (en) * 1966-10-24 1969-02-18 Acf Ind Inc Covered hopper cars
DE1605105B2 (de) 1967-11-02 1976-10-21 Niedersächsische Waggonfabrik Joseph Graaff GmbH, 3210 Elze Untergestell fuer ein behaelter- schienenfahrzeug
US4677917A (en) * 1985-02-14 1987-07-07 Acf Industries, Incorporated High volume covered hopper car with loading from below and automatic unloading
DE8705085U1 (de) 1987-04-04 1987-07-02 IBEG Maschinen- und Gerätebau GmbH, 4370 Marl Kesselwagen zum Transport gefährlicher Güter
FR2634440B1 (fr) * 1988-07-25 1990-10-12 Arbel Fauvet Rail Sa Vehicule dont le chassis est destine a porter un receptacle tel notamment une citerne
DE4037014C2 (de) * 1990-11-20 1999-05-27 Alstom Lhb Gmbh Untergestell für einen schienengebundenen Kesselwagen
DE4132047A1 (de) * 1991-09-26 1993-04-01 Linke Hofmann Busch Abstuetzeinrichtung fuer auf untergestellen schienengebundener gueterwagen gelagerte aufbauten, insbesondere fuer kessel auf kesselwagen
US5248227A (en) * 1992-01-31 1993-09-28 The Lubrizol Corporation System and method for transporting and handling phosphorous pentasulfide

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0303447A3 (en) 2004-07-28
EP1368219B1 (de) 2005-10-26
DE50204681D1 (de) 2005-12-01
PL366782A1 (pl) 2005-02-07
DE20104278U1 (de) 2002-07-18
ES2250643T3 (es) 2006-04-16
CZ20032473A3 (cs) 2004-03-17
EP1368219A1 (de) 2003-12-10
ATE307746T1 (de) 2005-11-15
CZ298284B6 (cs) 2007-08-15
HUP0303447A2 (hu) 2004-01-28
WO2002072402A1 (de) 2002-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU82174U1 (ru) Вагон-платформа сочлененного типа для перевозки крупнотоннажных контейнеров
RU149541U1 (ru) Вагон-хоппер
RU2288121C1 (ru) Железнодорожная платформа для перевозки крупнотоннажных контейнеров
US4644871A (en) Articulated hopper railcar
AU631642B2 (en) Dual purpose depressed center railway flat car
RU198323U1 (ru) Вагон-хоппер сочлененного типа
AU735191B2 (en) Railroad hopper car underframe transition casting
RU81143U1 (ru) Платформа для перевозки контейнеров
US5993131A (en) Bulk loader car
US20230406364A1 (en) Railcar for transport of steel coils with removable bi-level roof
CN202279117U (zh) 铁路阶梯斗仓式运煤敞车
PL199792B1 (pl) Szynowy wagon towarowy
RU150073U1 (ru) Железнодорожный вагон
RU74878U1 (ru) Вагон-самосвал
CN203713875U (zh) 横向v形槽铁路卷钢及铁矿粉运输专用货车
RU172999U1 (ru) Специальный контейнер закрытого типа
RU62073U1 (ru) Многофункциональная железнодорожная платформа
RU150808U1 (ru) Железнодорожное транспортное средство
RU149903U1 (ru) Вагон-платформа
RU179072U1 (ru) Грузовой полувагон
RU213091U1 (ru) Сочлененный вагон-платформа для перевозки грузов
RU149540U1 (ru) Вагон-платформа
RU149902U1 (ru) Вагон-цистерна
CN206734298U (zh) 漏斗车的侧墙结构、车体结构及漏斗车
RU180453U1 (ru) Контейнер для вагон-платформы