PL197808B1 - Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali - Google Patents

Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali

Info

Publication number
PL197808B1
PL197808B1 PL356276A PL35627601A PL197808B1 PL 197808 B1 PL197808 B1 PL 197808B1 PL 356276 A PL356276 A PL 356276A PL 35627601 A PL35627601 A PL 35627601A PL 197808 B1 PL197808 B1 PL 197808B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
aluminum
flat
brazing
tubes
ribbed
Prior art date
Application number
PL356276A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356276A1 (pl
Inventor
Benedict Korischem
Horia Dinulescu
Raimund Witte
Eckard Volkmer
Original Assignee
Gea Energietechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10057180A external-priority patent/DE10057180A1/de
Application filed by Gea Energietechnik Gmbh filed Critical Gea Energietechnik Gmbh
Publication of PL356276A1 publication Critical patent/PL356276A1/pl
Publication of PL197808B1 publication Critical patent/PL197808B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K1/00Soldering, e.g. brazing, or unsoldering
    • B23K1/0008Soldering, e.g. brazing, or unsoldering specially adapted for particular articles or work
    • B23K1/0012Brazing heat exchangers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K2101/00Articles made by soldering, welding or cutting
    • B23K2101/04Tubular or hollow articles
    • B23K2101/14Heat exchangers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/12All metal or with adjacent metals
    • Y10T428/12493Composite; i.e., plural, adjacent, spatially distinct metal components [e.g., layers, joint, etc.]
    • Y10T428/12771Transition metal-base component
    • Y10T428/12785Group IIB metal-base component
    • Y10T428/12792Zn-base component
    • Y10T428/12799Next to Fe-base component [e.g., galvanized]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)
  • Details Of Heat-Exchange And Heat-Transfer (AREA)
  • Heat Treatment Of Steel (AREA)
  • Heat Treatment Of Strip Materials And Filament Materials (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)

Abstract

Sposób laczenia pofa ldowanych fali scie ta sm zebrowanych z aluminium z p laskimi stronami p laskich rur ze stali, znamienny tym, ze na p laskie strony p laskich rur nanosi si e warstw e srodka lutowniczego ze stopu cynku z aluminium o zawarto sci aluminium od 0,5% do 20%, a na strefy styku ta sm zebrowanych z p laskimi stronami nanosi si e topnik w postaci tetrafluorku cezu-aluminium w tem- peraturze pokojowej, po czym doprowadza si e ta smy zebrowane do kontaktu z p laskimi stronami p la- skich rur, nast epnie ogrzewa si e p laskie rury zaopatrzone w ta smy zebrowane w piecu do temperatury lutowania mi edzy 370°C a 470°C i na koniec ch lodzi si e w temperaturze pokojowej. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali.
Z opisu Stanów Zjednoczonych Ameryki 5,042,574 znane jest łączenie w piecu do wyżarzania płaskich rur platerowanych aluminium za pomocą stopu lutowniczego aluminium z krzemem z pofałdowanymi faliście aluminiowymi wstęgami żebrowanymi. Połączenie aluminiowych wstęg żebrowanych z płaskimi rurami ze stali przez lutowanie stopem lutowniczym aluminium z krzemem, który jest składnikiem aluminiowych żeber albo płaskich rur, ma tę wadę, że takie lutowanie stanowi niebezpośrednie lutowanie płaskich rur platerowanych aluminium względnie platerowanych aluminiowych żeber. Oprócz stosunkowo wysokich nakładów związanych z przygotowaniem różnych materiałów wstępnych oraz występujących przy wytwarzaniu istnieje ponadto ta niedogodność, że płaskie rury zamknięte przynajmniej jedną wzdłużną spoiną od strony obwodowej w strefie spawania nie mogą być platerowane aluminium. Poza tym, nie może być zapewnione nienaganne połączenie spawane. Te obszary płaskich rur muszą być później najpierw pozbawione produktów ubocznych spawania a następnie technicznie chronione przed korozją.
Kolejna wada rur żebrowanych składających się z płaskich rur ze stali z pofałdowanymi aluminiowymi wstęgami żebrowanymi polega na tym, że lutowanie platerowanych aluminium płaskich rur z taśmami żebrowanymi musi przebiegać w stosunkowo wysokich temperaturach o rządzie wielkości około 600°C, zatem blisko temperatury mięknienia aluminium. Potrzebny przy tym stop lutowniczy składa się z eutektyku aluminium z krzemem topniejącego nieco poniżej temperatury mięknienia aluminium.
Odnośnie tej budowy należy stwierdzić, że ze względu na różne współczynniki rozszerzalności cieplnej aluminium i stali, po lutowaniu w temperaturze około 600°, przy chłodzeniu do temperatury otoczenia (temperatury pokojowej) obydwa zlutowane materiały mogą się silnie wykrzywiać względem siebie i może dojść przy tym łatwo do zrywania się połączeń lutowanych, gdy aluminium nie zostało poprawnie naniesione.
W opisie JP 590 82 114 A jest przedstawiony sposób nanoszenia aluminiowego zwoju żebrowanego na stalową rurę, w którym do zlutowania stosuje się wodny roztwór chlorku cyny/chlorku cynku. Wiąże się z tym ta niedogodność, że chlorek cynku w wodnym roztworze nie jest trwały i przechodzi natychmiast w tlenek cynku, który również zanika. Chlorek cynku jest ponadto bardzo higroskopijny. Zasypka chlorku cynku rozkłada się w normalnej atmosferze w zakresie sekundowym przez higroskopijne pochłanianie wody tworząc wodny roztwór względnie zdyspergowane mleko. Ponadto, trzeba wówczas pracować z użyciem bezwodnych rozpuszczalników (zabezpieczenie przeciwwybuchowe), które podczas nanoszenia już ze względu na ulatnianie się i ochronę wilgoci należałoby przykryć folią aluminiową. Przy dużych powierzchniach metoda ta nie byłaby ekonomicznie zastosowalna. Cyna nie tworzy eutektyków z aluminium podczas lutowania na niskim poziomie. Nie występuje chemicznie wewnętrzne połączenie, w którym odgrywają rolę procesy dyfuzji.
Opis EP 0 845 321 A1 ujawnia specjalną technikę łączenia części z aluminiowego odlewu ciśnieniowego poprzez lutowanie. W tym procesie łączenia stosuje się, jako topnik między innymi także tetrafluorek cezu-aluminium. Nie wynikają z tego dokumentu sugestie odnośnie łączenia części z różnych materiałów, zwłaszcza łączenia płaskich rur ze stali z pofałdowanymi faliście taśmami żebrowanymi z aluminium.
Z opisu EP 0 965 411 A1 jest znany sposób łączenia części aluminiowej albo części aluminiowej powleczonej cynkiem z częścią stalową lub częścią stalową powleczoną cynkiem, przy czym przynajmniej część aluminiowa lub część jest zaopatrzona w powłokę cynkową. Połączenie następuje przez nanoszenie mającego konsystencję pasty, zawierającego metal lutowniczego materiału dodatkowego w odcinku połączenia, następujące potem rozgrzewanie mającego konsystencję pasty materiału dodatkowego i następujące później ochładzanie odcinka połączenia. Przy tym mający konsystencję pasty materiał dodatkowy powinien zawierać 60 do 80% wag., mieszaniny ze sproszkowanych metali i przede wszystkim stop aluminium z cynkiem o temperaturze likwidusu poniżej 419°C i aluminium w zakresie 1,5 - 18 % wag., resztę stanowi cynk i zanieczyszczenia. Mający konsystencję pasty materiał dodatkowy powinien mieć ponadto 20 do 40% wag. nieorganicznego, zawierającego fluorek topnika. Rozgrzewanie mającego konsystencję pasty materiału dodatkowego następuje w temperaturze poniżej 430°C.
PL 197 808 B1
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali, stanowiących części składowe chłodzonych powietrzem instalacji i chłodzonych powietrzem kondensatorów, który można przeprowadzać zarówno przy niewielkich kosztach robocizny, jak i energii, jak również przy zaoszczędzeniu stosowanego materiału.
Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na płaskie strony płaskich rur nanosi się warstwę środka lutowniczego ze stopu cynku z aluminium o zawartości aluminium od 0,5% do 20%, a na strefy styku taśm żebrowanych z płaskimi stronami nanosi się topnik w postaci tetrafluorku cezualuminium w temperaturze pokojowej, po czym doprowadza się taśmy żebrowane do kontaktu z płaskimi stronami płaskich rur, następnie ogrzewa się płaskie rury zaopatrzone w taśmy żebrowane w piecu do temperatury lutowania między 370°C a 470°C i na koniec chłodzi się w temperaturze pokojowej.
Sposób według wynalazku polega na stosowaniu środka lutowniczego ze stopu cynku z aluminium o zawartości aluminium wynoszącej 0,5 - 20%, korzystnie 5%-15%, który nanosi się na płaskie strony płaskich rur ze stali. Nanoszenie warstwy środka lutowniczego może następować za pomocą natrysku płomieniowego. Możliwe jest przy tym stosowanie acetylenu lub też gazu ziemnego. W tym celu roztapia się drut ze składem środka lutowniczego i ze względu na ciśnienie, pod którym jest gaz, równomiernie rozprowadza się na danej powierzchni.
Kolejny sposób postępowania polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego. W tym przypadku za pomocą dwóch drutów ze składem środka lutowniczego tworzy się łuk elektryczny i topi się przy tym druty. Równocześnie dmucha się powietrzem albo obojętnym gazem tak, że wskutek tego roztopiony środek lutowniczy rozprowadzony zostaje równomiernie na płaskich stronach płaskich rur.
Możliwa jest również galwanizacja środkiem lutowniczym w wymienionym składzie.
Na koniec, można jeszcze nanosić na płaskie strony płaskich rur warstwę ze środka lutowniczego o składzie według wynalazku, przez działanie ciśnienia, platerowanie albo spiekanie.
Bardzo istotne w sposobie według wynalazku jest ponadto to, że przez zastosowanie topnika w postaci tetrafluorku cezu-aluminium możliwe jest zredukowanie temperatury lutowania z dotychczasowej około 600°C do temperatur w zakresie między 370°C a 470°C. To obniżenie temperatury lutowania wiąże się nie tylko ze skróceniem czasów lutowania o około 30% - 40%, lecz prowadzi również do znacznych oszczędności kosztów robocizny i energii. Te oszczędności są zauważalne zwłaszcza dzięki temu, że według wynalazku zwilża się topnikiem jedynie strefy styku taśm żebrowanych z płaskimi rurami. Te strefy styku tworzy się przez łukowate obszary zakrzywienia falistych taśm żebrowanych. Nanoszenie może nastąpić przez zanurzanie albo natryskiwanie.
Ponadto, w ramach wynalazku należy uwzględnić, że w konwencjonalnym lutowaniu, taśmy żebrowane poddaje się wyżarzaniu zmiękczającemu. Wskutek tego tracą nieuchronnie część swych właściwości wytrzymałościowych. W przypadku płaskich rur ze stali z taśmami żebrowanymi z aluminium zintegrowanymi między płaskimi stronami było to dotychczas jeszcze tolerowane, ponieważ taśmy żebrowane po lutowaniu są wbudowane między płaskimi stronami płaskich rur. W ramach sposobu według wynalazku, przez wyraźne obniżenie temperatury lutowania zapewnione jest jednak, że nie występuje już żadne wyżarzanie zmiękczające. Taśmy żebrowane zachowują, zatem swe pełne właściwości wytrzymałościowe.
W przypadku wytwarzania eliptycznych rur żebrowanych przez nasuwanie perforowanych aluminiowych żeber na stalowe rury i nanoszenie topnika wszędzie tam, gdzie aluminiowe żebra znajdują się w ich końcowym położeniu, aluminiowe żebra dobrze przewodzące ciepło można teraz ustalać w położeniu na stalowych rurach w sposób trwały i chroniący przed korozją aż do temperatur zastosowania wynoszących powyżej 350°C.
Przy nanoszeniu aluminiowych żeber przez nawijanie w postaci linii śrubowych na stalowe rury, topnik celowo nanosi się w miejscu doprowadzania wstęgi żebrowej bezpośrednio przed przyleganiem wstęgi żebrowej na powierzchni stalowej rury. Umożliwia to doprowadzenie stalowych rur zaopatrzonych w nawinięte aluminiowe żebra w piecu przelotowym albo również dopiero później w piecu do wyżarzania fazami do wymaganej temperatury lutowania między 370°C a 470°C.
Możliwe jest jednak również, nawijanie wstęg aluminiowych żeber po powleczeniu środkiem lutowniczym na ogrzane do temperatury lutowania między 370°C a 470°C stalowe rury i wykorzystanie utajonego ciepła rur do lutowania. W przypadku tego typu rur żebrowanych uzyskuje się, że stalowe rury są również chronione przeciw korozji przez przebiegający wtedy środek lutowniczy. Ponadto, wytworzone zostaje trwałe metaliczne przewodzące ciepło połączenie między aluminiowymi żebrami
PL 197 808 B1 a stalowymi rurami. Tak wytworzone rury żebrowane nadają się do temperatur zastosowania wynoszących około 350°C.
W przykładzie wykonania sposobu według wynalazku płaskie strony płaskich rur ze stali względnie pofałdowane na kształt fali albo meandra, aluminiowe taśmy żebrowane zaopatruje się po naniesieniu warstwy środka lutowniczego ze stopu cynku z aluminium o zawartości aluminium od 0,5 do 20%, w specjalny topnik w postaci tertafluorku cezu-aluminium na całym obszarze powierzchniowym, a następnie nanosi się na siebie warstwy na zmianę z wstęgi aluminiowych żeber, płaskiej rury, znowu wstęgi aluminiowych żeber i tak dalej. Tak utworzony stos rury żebrowanej wkłada się następnie do pieca lutowniczego, może być to piec przelotowy względnie piec do wyżarzania i tam doprowadza się do żądanej temperatury lutowania między 370°C a 470°C. Środek lutowniczy upłynnia się, wskutek czego wstęgi aluminiowych taśm żebrowanych zostają połączone metalicznie i w sposób przewodzący ciepło z płaskimi stalowymi rurami. Poza tym, cała płaska rura zyskuje ochronę przeciwkorozyjną na zewnętrznej powierzchni.
Następnie po lutowaniu w piecu połączony układ składający się z płaskich rur ze stali i taśm żebrowanych chłodzi się w temperaturze pokojowej. Wskutek tego pofałdowane faliście taśmy żebrowane z aluminium zostają poprawnie połączone w sposób przewodzący ciepło z płaskimi stronami płaskich rur ze stali.
W innym przykładzie wykonania płaskie rury ze stali przemieszcza się przez piec do wyżarzania płaskich rur i w ten sposób doprowadza się je do żądanej temperatury lutowania. Następnie płaskie rury łączy się przy użyciu środka lutującego i zastosowaniu topnika ze wstęgami taśm żebrowanych z aluminium.
Specjalny środek lutowniczy ze stopu cynku z aluminium o zawartości aluminium wynoszącej 0,5% - 20%, korzystnie 5% -15%, w połączeniu z również specjalnym topnikiem w postaci tetrafluorku cezu-aluminium pozwala zatem w każdorazowo korzystnej temperaturze między 370°C a 470°C, na roztopienie warstwy środka lutowniczego tak, że w żadnym wypadku nie roztapia się zarazem aluminium taśm żebrowanych. W związku z tym bodźcem termodynamicznym jest eutektyka cynk/aluminium, przy czym w warstwie środka lutowniczego wprowadzone jest aluminium jako składnik stopu, aby płynny cynk nie rozpuścił aluminium taśm żebrowanych.
Szczególny topnik w postaci tetrafluorku cezu-aluminium może być przygotowany na bazie zasadowej, kwaśnej albo neutralnej.
Dana temperatura lutowania zależy od udziału aluminium w środku lutowniczym. Im wyższy jest udział aluminium, tym wyższa jest również temperatura lutowania. Korzystna postać wykonania powstaje wtedy, gdy środek lutowniczy ma zawartość aluminium 15%, przy czym temperatura lutowania wynosi wtedy około 430°C.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali, znamienny tym, że na płaskie strony płaskich rur nanosi się warstwę środka lutowniczego ze stopu cynku z aluminium o zawartości aluminium od 0,5% do 20%, a na strefy styku taśm żebrowanych z płaskimi stronami nanosi się topnik w postaci tetrafluorku cezu-aluminium w temperaturze pokojowej, po czym doprowadza się taśmy żebrowane do kontaktu z płaskimi stronami płaskich rur, następnie ogrzewa się płaskie rury zaopatrzone w taśmy żebrowane w piecu do temperatury lutowania między 370°C a 470°C i na koniec chłodzi się w temperaturze pokojowej.
PL356276A 2000-01-28 2001-01-18 Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali PL197808B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10003874 2000-01-28
DE10057180A DE10057180A1 (de) 2000-01-28 2000-11-17 Verfahren zur Verbindung von Stahlrohren mit Aluminiumrippen
PCT/DE2001/000223 WO2001054840A2 (de) 2000-01-28 2001-01-18 Verfahren zur verbindung von stahlrohren mit aluminiumrippen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356276A1 PL356276A1 (pl) 2004-06-28
PL197808B1 true PL197808B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=26004098

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356276A PL197808B1 (pl) 2000-01-28 2001-01-18 Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6715667B2 (pl)
EP (1) EP1250208B1 (pl)
JP (1) JP2003520684A (pl)
CN (1) CN1255240C (pl)
AT (1) ATE278499T1 (pl)
AU (1) AU769861B2 (pl)
BR (1) BR0107803A (pl)
CA (1) CA2398438C (pl)
CZ (1) CZ300522B6 (pl)
DE (1) DE10190196D2 (pl)
ES (1) ES2228816T3 (pl)
HU (1) HUP0204305A2 (pl)
IL (1) IL150875A0 (pl)
MX (1) MXPA02006787A (pl)
PL (1) PL197808B1 (pl)
RU (1) RU2228241C1 (pl)
TW (1) TW574080B (pl)
WO (1) WO2001054840A2 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6848609B2 (en) * 2000-01-28 2005-02-01 Gea Energietechnik Gmbh Method of making finned tubes
IL150875A0 (en) * 2000-01-28 2003-02-12 Gea Energietechnik Gmbh Method of linking steel tubes to aluminum ribs
JP4772320B2 (ja) * 2004-12-15 2011-09-14 富士通株式会社 亜鉛−アルミニウムはんだ合金
US7293602B2 (en) * 2005-06-22 2007-11-13 Holtec International Inc. Fin tube assembly for heat exchanger and method
JP4868210B2 (ja) * 2005-12-06 2012-02-01 日産自動車株式会社 異種材料の接合方法
US20080023527A1 (en) * 2006-07-11 2008-01-31 Gerhard Brenninger Method of permanently joining components formed from metallic materials
DE102006050681B3 (de) 2006-10-24 2007-12-27 Gea Energietechnik Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Wärmetauschers
EP1944563A1 (de) * 2007-01-12 2008-07-16 Innospin AG Wärmetauscherrohre und Verfahren zur Herstellung von Wärmetauscherrohren
EP1982790B1 (de) * 2007-04-20 2018-09-19 Innospin AG Wärmetauscherrohre und Verfahren zur Herstellung von Wärmetauscherrohren
CN100446918C (zh) * 2007-04-20 2008-12-31 江苏双良空调设备股份有限公司 在碳钢零件表面钎焊铝制零件及对非钎焊表面进行镀铝防锈的方法
DE502007002956D1 (de) * 2007-10-16 2010-04-08 Spx Cooling Technologies Gmbh Verfahren zum Verbinden einer Aluminiumrippe mit einem Stahlrohr und Wärmetauscher mit einer derart hergestellten Einheit
JP5675525B2 (ja) * 2011-07-28 2015-02-25 日産自動車株式会社 半導体装置の製造方法及び半導体装置
EP2574453B1 (en) * 2011-09-30 2014-12-10 Aleris Aluminium GmbH Method for joining an aluminium alloy fin to a steel tube and heat exchanger made therefrom
DE102014010564C5 (de) * 2014-07-16 2019-02-28 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren und Vorrichtung zum Fügen zweier Fügepartner
RU185179U1 (ru) * 2017-06-27 2018-11-23 ООО "ГидроТехАтом" Теплообменная труба

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2650420A (en) * 1946-12-10 1953-09-01 Combustion Eng Method and apparatus for brazing aluminum fins to steel tubes
JPS4976753A (pl) * 1972-11-28 1974-07-24
CS215267B1 (cs) * 1978-10-12 1982-08-27 Josef Milos Způsob pájení chladicích vložek
US4389463A (en) * 1981-07-23 1983-06-21 United Technologies Corporation Zinc-aluminum hot dip coated ferrous article
JPS5978719A (ja) * 1982-10-27 1984-05-07 Showa Alum Corp アルミニウム・フイン付き鉄パイプの製造法
JPS5982114A (ja) * 1982-11-01 1984-05-12 Showa Alum Corp アルミニウム・フイン付き鉄パイプの製造法
US4949543A (en) * 1989-09-12 1990-08-21 Modine Manufacturing Company Tube and fin assembly for heat exchangers in power plants
US5042574A (en) * 1989-09-12 1991-08-27 Modine Manufacturing Company Finned assembly for heat exchangers
US5305945A (en) * 1989-09-12 1994-04-26 Modine Manufacturing Co. Finned assembly for heat exchangers
JPH0763866B2 (ja) * 1989-12-01 1995-07-12 株式会社豊田中央研究所 ろう付け用フラックス
US5110035A (en) * 1990-02-01 1992-05-05 Westinghouse Electric Corp. Method for improving the solderability of corrosion resistant heat exchange tubing
US5100048A (en) * 1991-01-25 1992-03-31 Alcan International Limited Method of brazing aluminum
GB9312328D0 (en) * 1993-06-15 1993-07-28 Lexor Technology Limited A method of brazing
US5418072A (en) * 1993-09-20 1995-05-23 Alcan International Limited Totally consumable brazing encapsulate for use in joining aluminum surfaces
US5617992A (en) * 1994-06-06 1997-04-08 Ford Motor Company Soldering strip and method of using
US5490559A (en) * 1994-07-20 1996-02-13 Dinulescu; Horia A. Heat exchanger with finned partition walls
CA2183135A1 (en) * 1996-01-22 1997-07-23 Amrit K. Parhar Solder flux having low melting point
US5799726A (en) * 1996-01-23 1998-09-01 Frank; Jimmy I. Refrigerated mixing chamber and method for making same
EP0823296A3 (de) * 1996-08-03 2000-03-01 Balcke-Dürr GmbH Verfahren zur Herstellung von korrosionsbeständigen Wärme-übertragern
JPH10156580A (ja) * 1996-11-29 1998-06-16 Showa Alum Corp アルミニウムダイカスト材のろう付方法
JP3343498B2 (ja) * 1997-06-13 2002-11-11 昭和電工株式会社 低温ろう付用ろう材
EP0965411B1 (en) * 1998-05-22 2004-02-04 Corus Staal BV Method of joining aluminium members to ferrous members, assembly of aluminium-ferrous members and the use of a pasty metal containing filler in such joining
IL150875A0 (en) * 2000-01-28 2003-02-12 Gea Energietechnik Gmbh Method of linking steel tubes to aluminum ribs

Also Published As

Publication number Publication date
WO2001054840A2 (de) 2001-08-02
TW574080B (en) 2004-02-01
CN1396850A (zh) 2003-02-12
ES2228816T3 (es) 2005-04-16
CZ20022580A3 (cs) 2003-01-15
WO2001054840A3 (de) 2002-05-10
MXPA02006787A (es) 2004-04-05
RU2228241C1 (ru) 2004-05-10
BR0107803A (pt) 2002-10-22
CZ300522B6 (cs) 2009-06-10
DE10190196D2 (de) 2002-12-12
CN1255240C (zh) 2006-05-10
EP1250208A2 (de) 2002-10-23
CA2398438A1 (en) 2001-08-02
EP1250208B1 (de) 2004-10-06
CA2398438C (en) 2006-06-27
RU2002123057A (ru) 2004-02-20
JP2003520684A (ja) 2003-07-08
IL150875A0 (en) 2003-02-12
AU769861B2 (en) 2004-02-05
HUP0204305A2 (en) 2003-04-28
US6715667B2 (en) 2004-04-06
ATE278499T1 (de) 2004-10-15
PL356276A1 (pl) 2004-06-28
AU4043501A (en) 2001-08-07
US20030019915A1 (en) 2003-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197808B1 (pl) Sposób łączenia pofałdowanych faliście taśm żebrowanych z aluminium z płaskimi stronami płaskich rur ze stali
JP3190935B2 (ja) 亜鉛でコーティングされたアルミニウム部材を接合する方法
KR100264282B1 (ko) 브레이징 코팅층 형성방법 및 이를 이용한 물품 접합 방법
US5806752A (en) Manufacture of aluminum assemblies by open-air flame brazing
JPH01157794A (ja) ろう付用アルミニウム素材,その製法及びアルミニウム合金製熱交換器の製法
PL166225B1 (pl) Sposób wytwarzania wymiennika ciepla PL PL
KR20010062367A (ko) 마그네슘 장벽을 갖는 열교환기 조립체
CA2450198C (en) Method of manufacturing heat transfer tubes
JP2021518813A (ja) 低温ろう付けおよび高強度材料用の複合ろう付けライナー
CA3094905C (en) Flux cored brazing preforms
MX2008015459A (es) Procedimiento para la elaboracion de un intercambiador de calor.
JP2006145060A (ja) アルミニウム熱交換器
KR100581129B1 (ko) 알루미늄 리브를 가지는 강철 튜브를 연결하기 위한 공정
US6848609B2 (en) Method of making finned tubes
JP2010017721A (ja) 熱交換器のろう付け方法
CA1245475A (en) Soldering compositions, fluxes and methods of use
JP2001138038A (ja) アルミニウム部材と銅又はステンレス部材とのろう付け方法
KR20010062366A (ko) 알루미늄 열교환기를 분위기 가스 납땜하기 위한 플럭스
JPS6018294A (ja) アルミニウムロ−付け継手
US4717430A (en) Soldering compositions, fluxes and methods of use
JPS6350119B2 (pl)
CN104654878A (zh) 空冷式蒸汽冷凝设备用蒸汽冷凝导热管
Baldantoni et al. NOCOLOK™ sil Flux-A novel approach for brazing aluminum
JPH04313464A (ja) アルミニウム製熱交換器
JPS6284894A (ja) A1又はa1合金の真空ろう付け用ろう材

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100118