PL197797B1 - Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego - Google Patents

Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego

Info

Publication number
PL197797B1
PL197797B1 PL346258A PL34625801A PL197797B1 PL 197797 B1 PL197797 B1 PL 197797B1 PL 346258 A PL346258 A PL 346258A PL 34625801 A PL34625801 A PL 34625801A PL 197797 B1 PL197797 B1 PL 197797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pin
securing
pins
pockets
recesses
Prior art date
Application number
PL346258A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346258A1 (en
Inventor
Siegfried Schmidt
Jörg Wirtz
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL346258A1 publication Critical patent/PL346258A1/xx
Publication of PL197797B1 publication Critical patent/PL197797B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G19/00Conveyors comprising an impeller or a series of impellers carried by an endless traction element and arranged to move articles or materials over a supporting surface or underlying material, e.g. endless scraper conveyors
    • B65G19/18Details
    • B65G19/28Troughs, channels, or conduits
    • B65G19/287Coupling means for trough sections

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Belt Conveyors (AREA)

Abstract

1. Z lacze przetyczkowe, zw laszcza dla elementów przeno snika zgrzeb lowego, posiadaj ace umieszczone na bokach zak ladek otwarte z boku kieszenie przetyczkowe, w wybraniach których umieszczone s a przetyczki o postaci jednocz esciowego, zw ezonego trzonu, zako nczonego z obu ko nców g lowicami wyposa zonymi w wyst epy ryglowe s luzace do mocowania przetyczek w wybraniach kieszeni przetyczkowych za pomoc a roz lacznych elementów zabez- pieczaj acych, przy czym g lowice i/lub elementy zabezpie- czaj ace wykonane s a symetrycznie wzgl edem pierwszej i drugiej p laszczyzny symetrii, znamienne tym, ze kiesze- nie przetyczkowe (1) maj a pierwsz a p laszczyzn e symetrii (K) przebiegaj ac a wzd luz ich zag lebienia (3), wzgl edem której wykonane s a w zwierciadlanym odbiciu, oraz drug a, prostopadla do niej p laszczyzn e symetrii (S) w obszarze zachodz acych na siebie zak ladek, w stosunku do której zachowuj a symetri e zwrócone ku sobie ko ncówki ostrogo- rynien, przy czym kieszenie przetyczkowe (1) zak ladek elementów przeno snika przy kraw edziach ostrogorynien s a wzajemnie identyczne i posiadaj a otwarty, rozszerzaj acy si e ku zak ladce odcinek kana lowy (7) dla pomieszczenia trzonu (11) przetyczki (2), odcinki g lowicowe (8) dla po- mieszczenia g lowic (12) przetyczki (2), oraz otwarte od strony ko nców (21) i zbie zne ku odsadzeniom (17) odcinki zabezpieczenia (9). PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest złącze przetyczkowe, zwłaszcza, dla elementów przenośnika zgrzebłowego, w szczególności zaś dla ostrogorynien, prowadników maszyn urabiających, bądź prowadników łańcucha strugowego, stosowanych w górnictwie podziemnym.
Złącza przetyczkowe przeznaczone są przede wszystkim do łączenia ostrogorynien łańcuchowych przenośników zgrzebłowych, stosowanych w górnictwie podziemnym. Dzięki tym złączom trasa przenośnika zgrzebłowego jest odporna na rozciąganie przy zachowaniu ograniczonej wychylności ostrogorynien we wszystkich kierunkach, wymaganej względami technologicznymi.
W górnictwie podziemnym sprawdziły się złącza przetyczkowe, bazujące na przetyczce osadzanej w otwartych od boku kieszeniach przetyczkowych i zabezpieczonej przed wypadnięciem z zagłębienia tych kieszeni za pomocą rozłącznych elementów zabezpieczających. Przetyczka ma postać jednoczęściowego elementu składającego się ze zwężonego w przekroju poprzecznym trzonu, zaopatrzonego z obu stron w głowice. Znane są przetyczki, które na bokach odchodzących od głowic mają występy ryglowe w kształcie języków, z których jeden jest szerszy od drugiego. W złączu znanym z niemieckiego opisu patentowego DE 295 02 953 A1 szerszy występ ryglowy obejmuje z tyłu stałą powierzchnię zabezpieczającą jednej kieszeni przetyczkowej, podczas gdy drugi, węższy występ ryglowy zabezpieczony jest poprzez rozłączną płytę zabezpieczającą w odpowiadającej mu innej kieszeni przetyczkowej. Płyta zabezpieczająca jest przy tym tak skonstruowana, że w zależności od potrzeb może być zamocowana na odpowiednich elementach, zabezpieczających przynależnej kieszeni przetyczkowej za pomocą kołka z tworzywa sztucznego lub, po obróceniu o 180°, za pomocą tulejki rozprężnej.
W innym, znanym złączu przetyczkowym, węższy występ ryglowy przetyczki obejmuje stałą powierzchnię zabezpieczającą w odpowiadającej mu kieszeni przetyczkowej, podczas gdy szerszy występ ryglowy zabezpieczony jest w odpowiedniej, innej kieszeni przetyczkowej, za pomocą rozłącznej płyty zabezpieczającej. Płyta zabezpieczająca posiada przy tym dwa otwory. W jednym otworze znajduje się odkształcalny sworzeń, wokół którego obraca się płyta zabezpieczająca, wyposażona na przeciwległym końcu w nasadkę w kształcie noska, sięgającą do zaczepu kieszeni przetyczkowej. Do obracania płytki zabezpieczającej używane jest hakowe narzędzie, wprowadzane do jej otworu. Dzięki możliwości elastycznego odkształcania sworznia, nasadka w kształcie noska zostaje wypchnięta z zaczepu, po czym płytka zabezpieczająca może zostać obrócona.
Znane jest również, na przykład z polskiego opisu patentowego nr PL 130552 B1 złącze do osprzętu członu trasy przenośnika charakteryzujące się tym, że środnik łącznika odchylony jest na zewnątrz w stosunku do rynny, a gniazda nakładek zamknięte są od strony zewnętrznej oporową ścianką, podczas gdy ich czołowe powierzchnie po stronie otwartej przylegają bezpośrednio do bocznej ścianki rynny. Zgodnie z tym rozwiązaniem zarówno przetyczka, jak i gniazdo mocujące mogą być symetryczne względem podłużnej poziomej osi symetrii i poprzecznej pionowej osi symetrii. Do, zabezpieczenia przetyczki przed wypadnięciem z kieszeni wykorzystuje się zewnętrzną ściankę oporową, pokrywającą częściowo trzon i głowicę przetyczki, co w praktyce nie jest rozwiązaniem korzystnym.
Z kolei znany, na przykład z polskiego opisu patentowego nr PL 173524 B1 segment trasy przenośnika zgrzebłowego wyposażony jest w złącze, w którym powierzchnie oporowe kieszeni przetyczkowych, oraz powierzchnie oporowe łbów przetyczek są wycinkami powierzchni kulistej. W rozwiązaniu tym tylko przetyczki, a nie kieszenie mocujące, wykonane są symetrycznie względem podłużnej poziomej i poprzecznej pionowej osi symetrii.
Każdorazowo tylko jedna głowica przetyczki ryglowana jest za pomocą płyty zamykającej, a więc kieszenie przetyczkowe sąsiednich rynien nie są wykonane symetrycznie. Ponadto części boczne rynien nie stykają się wzajemnie ze sobą. Również sam element ryglujący z mimośrodowo zlokalizowanym zwojem drutu sprężynowego nie wykazuje symetrii zarówno względem osi poziomej, jak i osi pionowej.
Ryglowanie przetyczek w kieszeniach mocujących może odbywać się również za pomocą śrub i nakrętek wieńcowych obejmujących od góry głowicę przetyczki i ustalających jej pozycję, jak to znane jest z niemieckiego opisu patentowego DE 44 17 072 A1.
Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo złożone i wymagające kwalifikowanej obsługi.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji złącza przetyczkowego, która zapewni uniwersalność jego elementów, przyczyniając się przy tym do uzyskania korzystniejszych relacji ekonomicznych produkcji złączy rynien przenośnikowych i prowadników.
PL 197 797 B1
Istota złącza przetyczkowego według wynalazku polega na tym, że kieszenie przetyczkowe mają pierwszą płaszczyznę symetrii przebiegającą wzdłuż ich zagłębienia, względem której wykonane są w zwierciadlanym odbiciu, oraz drugą, prostopadłą do niej płaszczyznę symetrii w obszarze zachodzących na siebie zakładek, w stosunku do której zachowują symetrię zwrócone ku sobie końcówki ostrogorynien. Kieszenie przetyczkowe zakładek elementów przenośnika przy krawędziach ostrogorynien są wzajemnie identyczne i posiadają otwarty, rozszerzający się ku zakładce odcinek kanałowy służący osadzeniu trzonu przetyczki, odcinki głowicowe dla pomieszczenia głowic przetyczki, oraz otwarte od strony końców i zbieżne ku odsadzeniom odcinki zabezpieczenia przetyczki.
Dla ułatwienia montażu przetyczki celowym jest takie jej wykonanie, w którym trzon przetyczki w środkowej części między głowicami posiada zagłębienia, stanowiące płaszczyzny chwytowe, upraszczające wsuwanie przetyczek do kieszeni przetyczkowych zachodzących na siebie zakładek.
W najprostszym technologicznie, a przy tym odpowiednio do potrzeb wytrzymałym wykonaniu, trzon przetyczki jest stale zbieżny od pierwszej płaszczyzny symetrii ku tyłowi, natomiast głowice przetyczki zwężają się stale w kierunku na zewnątrz.
Celowym jest przy tym takie wykonanie kieszeni przetyczkowych, w którym elementy ich ścian bocznych pod odsadzeniami posiadają wpustokształtne szczeliny ustalające do wprowadzania elementów zabezpieczających. Zapewnia to, oprócz ułatwienia montażu elementów zabezpieczających również korzystne przenoszenie sił występujących przy przemieszczaniu przykładowo zakładek rynnowych.
Równocześnie korzystnym jest dla ułatwienia montażu elementów zabezpieczających, gdy odsądzenia elementów ścian bocznych kieszeni przetyczkowych posiadają wybrania otwarte od strony zagłębienia, mające w przekroju poprzecznym korzystnie kształt półkola. W konsekwencji symetrycznego wykonania zagłębienia, wybrania te zlokalizowane są naprzeciw siebie w odległości wynikającej z szerokości zagłębienia w kieszeniach przetyczkowych.
Dla uproszczenia konstrukcji kieszenie przetyczkowe zbudowane są z elementów kształtowych, co umożliwia ich wykonanie w wyniku różnych technologii, w tym również z fragmentów spawanych.
W innym, celowym wykonaniu kieszenie przetyczkowe posiadają korzystnie tylko w strefie odcinka kanałowego dno i umieszczone pod nim żebro mocujące złącza kształtowego, wchodzące do komory pośredniej pomiędzy profilami bocznymi rynny przenośnika i /lub dla połączenia spawanego z tymi profilami bocznymi, bądź z blachą denną rynny przenośnika. Zrozumiałym jest przy tym, że żebra mocujące przystosowane są odpowiednio do, geometrii zakładek rynnowych, wynikającej z kształtu profili bocznych i blachy dennej przenośnika.
Korzystnym jest ponadto, gdy każdy z elementów zabezpieczających ma postać wydłużonej płytki wyposażonej w dwa, rozmieszczone symetrycznie względem środkowej płaszczyzny symetrii, otwory zewnętrzne na odkształcalne, osadzane rozłącznie poprzez wsuwanie w wybrania kieszeni przetyczkowych kołki zabezpieczające, co jednoznacznie narzuca założenie ich we właściwym miejscu, a montaż może przebiegać przy elastycznym odkształceniu kołków zabezpieczających.
Dalsze ułatwienie montażu elementu zabezpieczającego uzyskuje się wówczas, gdy otwory zewnętrzne na kołki zabezpieczające posiadają obustronne wyżłobienia, jako że pozwala to na łatwiejsze odkształcanie kołków zabezpieczających, a także na uproszczenie samego wsuwania kołków zabezpieczających do odpowiadających im otworów.
Dodatkowo celowym jest takie wykonanie elementu zabezpieczającego, w którym posiada on między otworami zewnętrznymi co najmniej dwa otwory wewnętrzne dla czopów ustalających narzędzia montażowego.
Zasadniczą zaletą złącza według wynalazku jest prostota jego konstrukcji i wynikająca z tego możliwość wykonania całego złącza na bazie tylko trzech różnych części, a mianowicie: kształtki przetyczki, kształtki kieszeni przetyczkowej i kształtki elementu, zabezpieczającego. Dodatkowo w związku z symetryczną budową poszczególnych elementów wykluczona jest możliwość złego dopasowania przetyczki do kieszeni przetyczkowej, a także przypadku niewłaściwego orientowania kieszeni przetyczkowych, bądź elementów zabezpieczających na bocznych ścianach rynien lub prowadnic przenośnika. Wynalazek charakteryzuje się bowiem tym, że przetyczki, w związku ze swą symetryczną budową, pasują do symetrycznie wykonanych kieszeni przetyczkowych niezależnie jak są zorientowane. Same kieszenie przetyczkowe są zbudowane przy tym identycznie, a elementy zabezpieczające również mogą być montowane w kieszeniach przetyczkowych niezależnie od ich zorientowania.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia złącze przetyczkowe w widoku perspektywicznym, fig. 2 - widok czołowy złącza, fig. 3 - widok boczny złącza z częściowym przekrojem przez rynnę przenośnika, fig. 4 - płytkę zabezpieczającą
PL 197 797 B1 w widoku czołowym, a fig. 5 - narzędzie montażowe w ujęciu schematycznym z nałożoną płytką zabezpieczającą w widoku bocznym.
Złącze przetyczkowe 10 składa się z dwóch wzajemnie identycznie wykonanych i umieszczonych na końcach sprzęgieł zakładek rynnowych, w lustrzanym odbiciu względem siebie kieszeni przetyczkowych 1, jednoczęściowej przetyczki 2 umieszczonej w zagłębieniach 3 kieszeni przetyczkowych 1, oraz dwóch płytek zabezpieczających 4 służących do zabezpieczenia przetyczki 2 przed wypadnięciem na bok z kieszeni przetyczkowych 1 (fig. 1, fig. 2, i fig. 3). Kieszenie przetyczkowe 1 posiadają dwa elementy ścian bocznych 5 i 6 ustawione w lustrzanej symetrii do ich pierwszej płaszczyzny symetrii K (fig. 2) tworząc między sobą zagłębienie 3, przy czym są one zamontowane z boku zakładek rynnowych symetrycznie do drugiej płaszczyzny symetrii S tak, że przetyczki 2 mogą być wkładane w otwarte na boki zagłębienia 3. W zagłębieniu 3 wyróżnia się odcinek kanałowy 7, odcinki głowicowe 8 i odcinki zabezpieczenia 9.
Wkładana z boku do kieszeni przetyczkowych 1 jednoczęściowa przetyczka 2 składa się z trzonu 11 z dwoma głowicami 12, które to głowice 12 na swych końcach przeciwległych do trzonu 11 wyposażone są w płaskie, językokształtne występy ryglowe 13 o wysokości wyraźnie niższej niż same głowice 12. Przetyczka 2 (fig. 2) posiada dwie płaszczyzny symetrii, a mianowicie pierwszą, wzdłużną płaszczyznę symetrii K oraz prostopadłą do niej drugą płaszczyznę symetrii K przebiegającą przez środek trzonu 11 i pomiędzy dwoma, nie pokazanymi na rysunku zakładkami rynnowymi. Głowice 12 przetyczki 2, a także występy ryglowe 13 tych głowic12 są wzajemnie identyczne. Łączący głowice 12 trzon 11 zwęża się w kierunku ku głowicom 12 zarówno na wysokości, jak i na szerokości, przy czym w środkowym swym odcinku między głowicami 12 posiada zagłębienia 14 w swoich bocznych ściankach.
Jednocześnie głowice 12 zwężają się po swojej stronie przeciwnej do trzonu 11, przechodząc w występy ryglowe 13. W stanie połączenia (fig. 1 i fig. 2) trzon 11 i głowice 12 z występami ryglowymi 13 przetyczki 2 wchodzą, zachowując luz, do odcinka kanałowego 7, odcinków głowicowych 8 i odcinków zabezpieczenia 9 zagłębienia 3 kieszeni przetyczkowych 1 tak, że połączenie zakładek rynnowych zachowuje możliwość ruchów w płaszczyznach pionowej i poziomej. Powierzchnie ramion 15 w strefie przejściowej trzonu 11 i głowic 12 wykonane są zbieżnie stożkowo, dzięki czemu mogą wspierać się na odpowiednio nachylonych powierzchniach oporowych 16 odcinków głowicowych 8 zagłębienia 3 kieszeni przetyczkowych 1 i przez to ograniczają wielkość wzajemnego rozsunięcia zakładek rynnowych. W stanie połączenia przetyczki 2, znajdujące się całym przekrojem poprzecznym wewnątrz zagłębień 3 kieszeni przetyczkowych 1, zamocowane są w odcinkach zabezpieczenia 9 zagłębień 3 kieszeni przetyczkowych 1 za pomocą płyt zabezpieczających 4. Każdy odcinek zabezpieczenia 9 utworzony jest między dwoma odsadzeniami 17, które na swych częściach czołowych 18, zwróconych do jego wnętrza, posiadają wybrania 19, mające w przekroju poprzecznym kształt półkola, otwarte od strony tego odcinka zabezpieczenia 9. Pod spodem odsadzeń 17, wystających z elementów ścian bocznych 5 i 6 kieszeni przetyczkowych 1, znajdują się szczeliny ustalające 20, korzystnie w kształcie wypustu lub zagłębienia, do których od strony tylnych otwartych końców 21 kieszeni przetyczkowych 1 można wsunąć płyty zabezpieczające 4. Płyty zabezpieczające 4 wchodzą przy tym pod odsadzenia 17 zachodząc od góry na mostki 22, oddzielające szczeliny ustalające 20 od strony dna 23 kieszeni przetyczkowych 1. Płyty zabezpieczające 4 zachodzą również, od góry nad występy ryglowe 13 głowic 12 przetyczki 2, zabezpieczając przez to przetyczkę 2 przed wypadnięciem z otwartych na boki zagłębień 3 kieszeni przetyczkowych 1. Dla zwiększenia przejrzystości rysunku (fig. 2) jedna z płyt zabezpieczających 4 nie została wrysowana w całości. Ustalenie płyt zabezpieczających 4 w pozycji zabezpieczenia przetyczki 2 odbywa się za pomocą kołków zabezpieczających 24 z tworzywa sztucznego odpowiednio elastycznego lub utwardzonego, osadzanych w ich otworach 25, współosiowych w pozycji zabezpieczenia z wybraniami 19 odcinków zabezpieczenia 9 kieszeni przetyczkowych 1.
W widoku bocznym na odcinek zabezpieczenia 9 (fig. 3) płyta zabezpieczająca 4 obydwoma swymi zaokrąglonymi końcami 26 wchodzi w szczeliny ustalające 20 pomiędzy odsadzeniami 17, a mostkami 22 zachowując luz i zachodzi na wypusty ryglowe 13, zabezpieczając przetyczkę 2 przed wypadnięciem z wybrań 3 kieszeni przetyczkowych 1. Od drugiej strony przetyczka 2 wspiera się o dno 23 kieszeni przetyczkowych 1, stanowiące połączenie między dwoma elementami ściany bocznej 5 i 6, wytworzone korzystnie tylko w strefie kanałowej 7 (fig, 1, fig. 2). Dno 23 kieszeni przetyczkowych 1 współpracuje z żebrem mocującym 27, którego kontur w przekroju poprzecznym wpasowany jest między profile boczne 28 i 29 a blachę denną 30 zakładek rynnowych. Żebro mocujące 27 umożPL 197 797 B1 liwia centralne usytuowanie kieszeni przetyczkowych 1 względem zewnętrznej ściany zakładek rynnowych, umożliwiając ich wzajemne łatwe połączenie, korzystnie poprzez zespawanie.
Sama płyta zabezpieczająca 4 (fig. 4) ma korpus wykonany symetrycznie zarówno względem środkowej płaszczyzny wzdłużnej P, jak i płaszczyzny środkowej M i posiada łącznie cztery otwory, z których otwory zewnętrzne 25 posiadają wyżłobienia 31, a leżące między nimi otwory wewnętrzne 32 wykonane są symetrycznie względem płaszczyzn symetrii M, P. Otwory zewnętrzne 25 posiadają korzystnie żłobkowaną, żebrowaną lub szorstką krawędź, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczają kołki zabezpieczające 24 przed wypadnięciem. Same zaś wyżłobienia 31 korzystnie wpływają na montaż płyt zabezpieczających 4.
Montaż płyt zabezpieczających 4 może być wykonany różnymi sposobami. Korzystnie może on być realizowany przy pomocy narzędzia montażowego 33 (fig. 5), które posiada uchwyt 34, drążek 35 o odpowiedniej długości i płytę montażową 36, która po stronie narzędziowej 37 posiada dwa czopy ustalające 38. Kształt i odstęp pomiędzy czopami ustalającymi 38 dopasowany jest do kształtu i odstępu między otworami wewnętrznymi 32, przez co stworzona jest możliwość uchwycenia płyty zabezpieczającej 4 przez narzędzie montażowe 33. Dla ustawienia płyty zabezpieczającej 4 w pozycji ryglowania (fig. 1, fig. 2 i fig. 3) można najpierw wsunąć tylko jeden kołek zabezpieczający 24 w jeden z dwóch otworów zewnętrznych 25, po czym po obróceniu płyty zabezpieczającej 4 wokół tego kołka zabezpieczającego 24 umieszczonego w jednym z dwóch wybrań 19 do pozycji ryglującej, wkłada się drugi kołek zabezpieczający 24 do odpowiadającego mu drugiego otworu zewnętrznego 25. W związku z elastycznością kołków zabezpieczających 24 i uzyskanym dzięki wyżłobieniom 31 większym możliwościom odkształcania kołków zabezpieczających 24, możliwym jest również montaż płyt zabezpieczających 4 przy obu założonych kołkach zabezpieczających 24. W tym celu płytę zabezpieczającą 4 wprowadza się przy pomocy narzędzia montażowego 33 od strony otwartych końców 21 kieszeni przetyczkowych 1 pod katem 15° - 45° w szczelinę ustalającą 20 do momentu, gdy jeden z dwóch kołków zabezpieczających 24 wejdzie w odpowiadające mu wybranie 19. Następnie płytę zabezpieczającą 4 naprowadza się do, momentu, w którym drugi kołek zabezpieczający 24 sięgnie do wybrania 19 zlokalizowanego na przeciwległym odsadzeniu 17. W trakcie tego naprowadzania obydwa kołki zabezpieczające 24 są nachylone względem siebie. Po osiągnięciu pozycji docelowej płyty zabezpieczającej 4, kołki zabezpieczające 24 ustawiają się swymi osiami prostopadle do powierzchni płyty zabezpieczającej 4, co uniemożliwia zmianę jej położenia bez użycia narzędzia montażowego 33. Demontaż płyt zabezpieczających 4 odbywa się w kolejności odwrotnej do montażu.
W szczególnie korzystnym wykonaniu, złącza według wynalazku, wszystkie przetyczki 2, kieszenie przetyczkowe 1 i płyty zabezpieczające zamocowane na zachodzących na siebie zakładkach, są symetryczne i identyczne względem siebie. Dla montażu i demontażu przetyczek 2 mogą być zwolnione obie płytki zabezpieczające 4. Jednakże wystarczy zwolnienie tylko jednej z nich, bo dno 23 kieszeni przetyczkowych 1 wykonane jest tylko na odcinku kanałowym 7 i wówczas przetyczki 2 jedną z głowic 12 mogą być wprowadzone, bądź wyprowadzone pod kątem względem odpowiadającego jej odcinka głowicowego 8 jednej z kieszeni przetyczkowych 1, a dopiero potem ustawiane w pozycji ryglowania bądź ostatecznie wyjęte z zagłębień 3.

Claims (13)

1. Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego, posiadające umieszczone na bokach zakładek otwarte z boku kieszenie przetyczkowe, w wybraniach których umieszczone są przetyczki o postaci jednoczęściowego, zwężonego trzonu, zakończonego z obu końców głowicami wyposażonymi w występy ryglowe służące do mocowania przetyczek w wybraniach kieszeni przetyczkowych za pomocą rozłącznych elementów zabezpieczających, przy czym głowice i/lub elementy zabezpieczające wykonane są symetrycznie względem pierwszej i drugiej płaszczyzny symetrii, znamienne tym, że kieszenie przetyczkowe (1) mają pierwszą płaszczyznę symetrii (K) przebiegającą wzdłuż ich zagłębienia (3), względem której wykonane są w zwierciadlanym odbiciu, oraz drugą, prostopadłą do niej płaszczyznę symetrii (S) w obszarze zachodzących na siebie zakładek, w stosunku do której zachowują symetrię zwrócone ku sobie końcówki ostrogorynien, przy czym kieszenie przetyczkowe (1) zakładek elementów przenośnika przy krawędziach ostrogorynien są wzajemnie identyczne i posiadają otwarty, rozszerzający się ku zakładce odcinek kanałowy (7) dla po6
PL 197 797 B1 mieszczenia trzonu (11) przetyczki (2), odcinki głowicowe (8) dla pomieszczenia głowic (12) przetyczki (2), oraz otwarte od strony końców (21) i zbieżne ku odsadzeniom (17) odcinki zabezpieczenia (9).
2. Złącze według zastrz. 1, znamienne tym. że trzon (111 przetyczki (2) w środkowej części między swoimi głowicami (12) posiada zagłębienia (14).
3. Złąccz wedłuu zaste. 2, znamienne tym, że w p^zet^cc (22 j^ ttzzn ((11 j ess ssale zbieeny od pierwszej płaszczyzny symetrii (K) ku dołowi, a głowice (12) zwężają się stale w kierunku na zewnątrz.
4. Złącze według zas^z. 1 albo 2 albo 3, znamienne t\^r^, że elementy ścćan bocznych (5 i 6) kieszeni przetyczkowych (1) pod odsadzeniami (17) posiadają wpustokształtne szczeliny ustalające (20) do wprowadzania elementów zabezpieczających (4).
5. Złącze według zast:rz. 4, znamienne tym, że odsądzenia (17) elementów ścćan bocznych (5 i 6) posiadają wybrania (19), otwarte do zagłębienia (3) kieszeni przetyczkowych (1), mające w przekroju poprzecznym korzystnie kształt półkola.
6. Złącze według zas^z. 4, znamienne tym, że elemenn zabezpieczający (4) ma possać wydłużonej płytki wyposażonej w dwa, rozmieszczone symetrycznie względem środkowej płaszczyzny symetrii (M) otwory zewnętrzne (25) na odkształcalne, osadzane rozłącznie poprzez wsuwanie w wybrania (19) kołki zabezpieczające (24).
7. Złącze wedługzastrz. 6, znamiennetym, że onwony (25) wypooażone są obussronnie w wyżłobienia (31).
8. Złącze według zastrz. 5 albo 6 albo 7, zearnienne tyin, że eleme^ zabezpieczający (4) pomiędzy otworami (25) posiada co najmniej dwa otwory wewnętrzne (32) dla czopów ustalających (38) narzędzia montażowego (33).
9. łłącze według zastrz. 1, zearnieeee tyin, że kieszeń przetyczkowa (1) zbudowana jest z elementów kształtowych.
10. łłącze według zastrz. 1, zearnieeee tyie, że kieszenie przetyczkowe (1) posiadają, korzystnie tylko w strefie odcinka kanałowego (7) dno (23) i umieszczone pod nim żebro mocujące (27) złącza kształtowego, wchodzące do komory pośredniej pomiędzy profilami bocznymi (28, 29) rynny przenośnika i/lub dla połączenia spawanego z tymi profilami bocznymi (28, 29), bądź z blachą denną (30) przenośnika.
11. Złącze według zas^z. 9 albo 10, znamienne tym. że eleme^ zabezpieczający (4) ma postać wydłużonej płytki wyposażonej w dwa, rozmieszczone symetrycznie względem środkowej płaszczyzny symetrii (M) otwory zewnętrzne (25) na odkształcalne, osadzane rozłącznie poprzez wsuwanie w wybrania (19) kołki zabezpieczające (24).
12. łłącze według zastrz. 11, zearnieeee tyi, że otwory (25) wyposażone są obustronnie w wyżłobienia (31).
13. Złącze wedługzastrz. (1, znamiennetym, że elemenn zabezpieccającc (4) pc^rmie^c^^z-o-^c^rami (25) posiada co najmniej dwa otwory wewnętrzne (32) dla czopów ustalających (38) narzędzia montażowego (33).
PL346258A 2000-03-08 2001-03-02 Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego PL197797B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10011288A DE10011288A1 (de) 2000-03-08 2000-03-08 Knebelverbindung für Rinnen- und Führungsschüsse sowie Knebel, Knebeltaschen, Sicherungsglieder, Schüsse und Montagewerkzeug für Knebelverbindungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346258A1 PL346258A1 (en) 2001-09-10
PL197797B1 true PL197797B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=7633979

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346258A PL197797B1 (pl) 2000-03-08 2001-03-02 Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego

Country Status (5)

Country Link
US (1) US6843364B2 (pl)
AU (1) AU783909B2 (pl)
CZ (1) CZ2001819A3 (pl)
DE (1) DE10011288A1 (pl)
PL (1) PL197797B1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20119091U1 (de) * 2001-11-22 2002-03-07 DBT Bergbau-Service GmbH, 44534 Lünen Knebelsicherung für Knebelverbindungen
DE20120524U1 (de) * 2001-12-19 2002-03-28 DBT GmbH, 44534 Lünen Knebelsicherung für Knebelverbindungen
DE20307151U1 (de) 2003-05-07 2004-07-22 Dbt Gmbh Knebel für Knebelverbindungen und Knebelverbindung
DE20307152U1 (de) * 2003-05-07 2004-07-22 Dbt Gmbh Knebelsicherung für Knebelverbindungen und Knebeltasche für Knebelsicherung
DE20307150U1 (de) * 2003-05-07 2004-07-22 Dbt Gmbh Hobelführung für kettengezogenen Hobel
DE202005004383U1 (de) * 2005-03-16 2005-05-25 Dbt Gmbh Hobelführungsschuß für Gleithobel
US8104607B2 (en) * 2007-09-28 2012-01-31 American Highwall Systems, Inc. Connection arrangements for mine conveyor sections
CN102502176A (zh) * 2011-11-09 2012-06-20 三一重型综采成套装备有限公司 一种刮板输送机用联接装置及刮板输送机

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3012884A1 (de) * 1980-04-02 1981-10-15 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Hobelfuehrung
DE3330955A1 (de) * 1983-08-27 1985-03-14 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Hobelfuehrung
DE3632301A1 (de) * 1986-09-23 1988-03-31 Eickhoff Geb Zahnstange bzw. triebstockstange zur fortbewegung einer gewinnungsmaschine des untertagebergbaues
DE3919433C2 (de) * 1989-06-14 1998-01-15 Dbt Gmbh Rinnenschußverbindung für Kettenkratzförderer mit seitlich an den Rinnenschüssen angebauter Hobelführung
DE4006183C2 (de) * 1990-03-01 1998-07-09 Dbt Gmbh Rinnenschuß für Kettenkratzförderer, insbesondere für Mittel- und Doppelmittelkettenkratzförderer

Also Published As

Publication number Publication date
AU2491701A (en) 2001-09-13
CZ2001819A3 (cs) 2001-10-17
US20010020570A1 (en) 2001-09-13
PL346258A1 (en) 2001-09-10
DE10011288A1 (de) 2001-09-13
US6843364B2 (en) 2005-01-18
AU783909B2 (en) 2005-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4733771A (en) Connection devices for interconnecting the pans of scraper-chain conveyors
US6021634A (en) Block connecting link for round steel chains
US7690183B2 (en) Chain lock for round steel chains
PL114843B1 (en) Coupling member for segments of trough-shaped running track of a chain driven scraper coveyor
PL197797B1 (pl) Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego
BRPI0408088B1 (pt) Tambor de fechadura que pode ter novo segredo e método de chaveamento de um tambor de fechadura
PL202297B1 (pl) Przetyczka dla złącza przetyczkowego, złącze przetyczkowe i kieszeń przetyczkowa dla złącza przetyczkowego
US9284124B2 (en) Scraper for chain scraper conveyors
PL211828B1 (pl) Mechanizm prowadzenia prowadnic strugowych dla strugów węglowych z napędem łańcuchowym
ES2912323T3 (es) Eslabón de cadena para una cadena de transporte de múltiples eslabones de una instalación de transporte suspendida
PL184845B1 (pl) Łańcuch ogniwowy do przenośnika łańcuchowego, zwłaszcza przenośnika zgrzebłowego, łańcuchowego, do stosowania w górnictwie podziemnym
US4113084A (en) Scraper chain assemblies
PL162637B1 (pl) z prowadnica struga zamocowana z boku do odcinków rynny PL PL PL
US6035997A (en) Conveyor pan coupling assembly
CS244439B2 (en) Scraper for two-chain flight conveyers
GB1565423A (en) Scraper-chain assemblies for use in scraper-chain conveyors
PL92978B1 (pl)
PL202296B1 (pl) Zabezpieczenie złącza przetyczkowego
US5495934A (en) Reversible conveyor belt with double helical chain
CS245764B2 (en) Connection of ends of channel parts in scraper conveyers
CA3103338A1 (en) Block lock for round steel chains for mining
US20030118425A1 (en) Toggle retainer for toggle connections
PL64008Y1 (pl) Mechanizm przyłączeniowy do urządzenia urabiającego, współpracującego z przenośnikiem ścianowym
CS213342B2 (en) Side metal sheet for joining on the trough segments of the chain scraper conveyer
PL167552B1 (pl) Rynna przenośnika zgrzebłowego