PL197548B1 - Piła automatyczna do rozcinania tuszy zwierzęcych - Google Patents

Piła automatyczna do rozcinania tuszy zwierzęcych

Info

Publication number
PL197548B1
PL197548B1 PL356985A PL35698500A PL197548B1 PL 197548 B1 PL197548 B1 PL 197548B1 PL 356985 A PL356985 A PL 356985A PL 35698500 A PL35698500 A PL 35698500A PL 197548 B1 PL197548 B1 PL 197548B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carriage
saw
carcass
vertical
automatic
Prior art date
Application number
PL356985A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356985A1 (pl
Inventor
Jean C. Kielwasser
Original Assignee
Jarvis Products
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=23332496&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL197548(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Jarvis Products filed Critical Jarvis Products
Publication of PL356985A1 publication Critical patent/PL356985A1/pl
Publication of PL197548B1 publication Critical patent/PL197548B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/20Splitting instruments
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/20Splitting instruments
    • A22B5/202Guides or devices for holding the carcass during the splitting operation

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Sawing (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Tyre Moulding (AREA)
  • Steering Controls (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)

Abstract

1. Automatyczna pi la do rozcinania zawieszonej tuszy zwierz ecej poprzez kr egos lup w trakcie ci ag le- go ruchu tuszy wzd lu z szyny z tusz a, która to auto- matyczna pi la zawiera pile rozcinaj aca umieszczon a ruchomo pionowo i poziomo prostopadle do szyny z tusz a oraz zespó l rolki tylnej umieszczony ruchomo pionowo i poziomo prostopadle do szyny z tusz a i kontaktuj acy si e z tyln a czesci a tuszy, znamienna tym, ze zawiera stanowisko rozcinania (10), na któ- rym znajduje si e utwierdzona rama (36, 38, 40, 42, 44, 46) z pierwszym wózkiem sledz acym (92) zamonto- wanym ruchomo równolegle do szyny z tusz a oraz rolka prowadz aca (124) kontaktuj aca si e z wn etrzem tuszy, przy czym rolka prowadz aca (124) i pi la rozci- naj aca (18) s a podparte na pierwszym wózku sle- dz acym (92), a ponadto zawiera stanowisko rolki tylnej, na którym znajduje si e druga utwierdzona rama (150, 152, 154, 156, 158, 160), na której znajduje si e drugi wózek sledz acy (184) zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tusz a, który to wózek sledz a- cy (184) ma konstrukcj e niezalezn a strukturalnie od konstrukcji pierwszego wózka sledz acego (92), przy czym na drugim wózku sledz acym (184) jest podpar- ty zespó l rolki tylnej (28). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest piła automatyczna do rozcinania wypatroszonych tusz zwierzęcych, które są zawieszone i poruszają się w sposób ciągły wzdłuż szyny.
Obróbka tuszy, w szczególności tuszy wieprzowej polega w szczególności na rozcinaniu tuszy po jej wypatroszeniu. Do realizacji tego zadania służą piły automatyczne, jednakże związane są z nimi rozmaite problemy, łącznie z niedokładnym nacięciem i małą prędkością. Niedokładne nacięcie jest niewłaściwe z tego względu, że powoduje utratę wartościowego mięsa i utrudnia następującą później obróbkę. Mała prędkość ogranicza szybkość obróbki tuszy, lub wymaga zainstalowania licznych maszyn rozcinających dla równoczesnej obróbki licznych tusz zwierzęcych.
Z opisu patentowego USA nr 4,653,150 jest znany jeden rodzaj automatycznej piły rozcinającej tuszę. Pokazana tu piła składa się ogólnie z ruchomej ramy w kształcie U mającej dwie pionowe odnogi. Tusza przechodzi pomiędzy pionowymi odnogami ramy tak, że tylna część tuszy jest zwrócona w stronę jednej odnogi a wypatroszony brzuch na tuszy jest zwrócony w stronę przeciwległej odnogi. Rama w kształcie U jest napędzana poziomo wzdłuż bieżni z prędkością, która jest dopasowana do prędkości przesuwającej się tuszy. Tylna część tuszy jest przytrzymywana pomiędzy parą płyt prowadzących które wystają z jednej odnogi ramy dla pozycjonowania tuszy, a piła wystaje od góry przeciwległej odnogi ramy dla rozpoczęcia przecinania i jest następnie przecinana pionowo w dół dla dokończenia przecięcia.
Problemem tego rozwiązania jest niedokładne przytrzymywanie tuszy w stosunku do piły przez płyty prowadzące w wyniku rozmaitych wielkości i kształtu tuszy. Powoduje to że piła przecina kręgosłup po jednej stronie lub po drugiej stronie dokładnej linii środkowej kręgosłupa. To niedokładne przecięcie w stosunku do linii środkowej kręgosłupa stanowi wadę w przemyśle obróbki mięsa.
Druga trudność dotyczy ciężaru ramy w kształcie U w wyniku potrzeby utrzymania dokładnego ustawienia w linii pomiędzy przeciwległymi pionowymi odnogami ramy przy jednoczesnym podpieraniu tuszy od tyłu i napędzaniu piły pionowo wzdłuż przeciwległej odnogi ramy. Dolne poziome elementy ramy w kształcie U potrzebne do przyłączenia i sztywnego podparcia dwóch pionowych odnóg ramy w prawidłowej relacji są dość ciężkie.
Ponieważ cała rama w kształcie U musi być zawrócona do miejsca startowego gdy tylko zostanie ukończone przecięcie, zatem nadmierny ciężar ujemnie wpływa na prędkość powrotu piły. Ogranicza to liczbę tuszy, które mogą być przecinane na godzinę do prędkości poniżej tych które są pożądane dla uruchamiania szyny z tuszą.
Alternatywne rozwiązanie piły rozcinającej pokazano w opisie patentowym USA nr 5,655,960. Maszyna ta ma zastosowaną piłę zamontowaną na ramieniu. Ramię jest utrzymywane na pojedynczej pionowej odnodze i jest ruchome pionowo wzdłuż odnogi. Odnoga stanowi część ramy, która porusza się poziomo wzdłuż bieżni dla dopasowania do prędkości poruszającej się tuszy. Dla dokonania przecięcia, ramię zostaje wydłużone przy szczycie ramy pomiędzy nogami tuszy zawieszonymi na szynie.
Do końca ramienia jest przyłączona rolka wsteczna która zwisa w dół do kontaktu z tylną częścią tuszy. Na ramieniu jest również umieszczona rolka przednia która kontaktuje się z wnętrzem tuszy wzdłuż kręgosłupa gdy piła rozpoczyna nacinanie. Te dwie rolki utrzymują tuszę we właściwym położeniu do stosunku do piły.
Jednakże w tym rozwiązaniu, piła rozpoczyna nacinanie zanim rolki osiągną dobry kontakt z tuszą. Dzieje się tak z tego względu, że piła i przednia rolka są zamontowane na tym samym wystającym ramieniu. Wystawanie piły do kontaktu z tuszą jest jedynym sposobem wysunięcia przedniej rolki do kontaktu z tuszą. Jakiekolwiek początkowe niewłaściwe ustawienie podczas rozpoczynania nacięcia przez piłę powoduje, że przynajmniej część tuszy zostaje przecięta niewłaściwie względem linii środkowej kręgosłupa. Tego rodzaju początkowe nieustawienie jest trudne do uniknięcia, gdy przecięcie rozpoczyna się zanim rolki zostaną właściwie ustawione względem tuszy.
Problemem występującym w tym rozwiązaniu jest również prędkość. Ramię musi być wysunięte pomiędzy nogi tuszy zanim tylna ręka może być obniżona do położenia kontaktu z tylną częścią tuszy. To wydłużenie i umiejscowienie ramienia i rolek pomiędzy nogami tuszy jest czasochłonne i spowalnia w znaczący sposób przecinanie.
Jest jeszcze następny problem, który pojawia się w wyniku montowania rolek prowadzących na tym samym ramieniu które przytrzymuje piłę. Niektóre operacje obróbcze wymagają całkowitego przecięcia tuszy, jednakże inne wymagają pozostawienia małej części łączącej tłuszczu szyi i skóry przy głowie tuszy w stanie nietkniętym po przecięciu kręgosłupa tak, że dwie połówki tuszy pozostają połączone po
PL 197 548 B1 przecięciu. W rozwiązaniu opisanym powyżej nie jest możliwe, aby piła była wycofana w stosunku do tuszy (co jest potrzebne dla wykonania częściowego przecięcia) bez częściowego wycofania rolki zamontowanej na tym samym ramieniu. Tak więc, jeżeli jest pożądane dokonanie częściowego przecięcia, to tusza nie może być utrzymywana dokładnie we właściwym położeniu w stosunku do piły.
Następnym problemem związanym z szybkością, występującym w powyższym rozwiązaniu jest konieczność podniesienia rolki wstecznej i ramienia podporowego wystarczająco wysoko aby przeszły pomiędzy nogami tuszy. Przeszywanie na jakąkolwiek dodatkową odległość ponad potrzebne minimum dla umieszczenia piły przy szczycie jej punktu nacięcia, zabiera dodatkowy czas i spowalnia obróbkę. Konieczność przepuszczenia rolek tylnych pomiędzy nogami tuszy nakłada również rozmaite inne istotne ograniczenia dotyczące wielkości, kształtu i sztywności ramienia, które ograniczają dokładne umiejscowienie piły w stosunku do tuszy.
Celem wynalazku jest opracowanie piły automatycznej, w której tusza może być dokładnie umieszczona zanim piła rozpocznie przecinanie, i w której piła jest oddzielnie wycofywana i wysuwana w stosunku do mechanizmu prowadzącego, tak że w razie potrzeby tusza może być przecięta częściowo.
Następnym celem wynalazku jest opracowanie piły automatycznej, która może pracować przy prędkościach większych niż w rozwiązaniach znanych ze stanu techniki dla dostosowania się do maksymalnych prędkości szyny z tuszą.
Automatyczna piła do rozcinania zawieszonej tuszy zwierzęcej poprzez kręgosłup w trakcie ciągłego ruchu tuszy wzdłuż szyny z tuszą, która to automatyczna piła zawiera piłę rozcinającą umieszczoną ruchomo pionowo i poziomo prostopadle do szyny z tuszą oraz zespół rolki tylnej umieszczony ruchomo pionowo i poziomo prostopadle do szyny z tuszą i kontaktujący się z tylną częścią tuszy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera stanowisko rozcinania, na którym znajduje się utwierdzona rama z pierwszym wózkiem śledzącym zamontowanym ruchomo równolegle do szyny z tuszą oraz rolka prowadząca kontaktująca się z wnętrzem tuszy, przy czym rolka prowadząca i piła rozcinająca są podparte na pierwszym wózku śledzącym, a ponadto zawiera stanowisko rolki tylnej, na którym znajduje się druga utwierdzona rama, na której znajduje się drugi wózek śledzący zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tuszą, który to wózek śledzący ma konstrukcję niezależną strukturalnie od konstrukcji pierwszego wózka śledzącego, przy czym na drugim wózku śledzącym jest podparty zespół rolki tylnej.
Pierwszy wózek śledzący i piła rozcinająca mają pierwszy napęd śledzący, wyposażony w elementy do napędzania z prędkością odpowiadającą ruchowi tuszy wzdłuż szyny, zaś drugi wózek śledzący i zespół rolki tylnej mają drugi napęd śledzący, wyposażony w elementy do napędzania z prędkością odpowiadającą ruchowi pierwszego wózka śledzącego dla utrzymania względnego ustawienia zespołu rolki tylnej i piły rozcinającej w jednej linii.
Na utwierdzonej ramie stanowiska rozcinania jest zamontowany ruchomo w kierunku pionowym pierwszy pionowy wózek, na którym jest zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tuszą pierwszy wózek śledzący, przy czym pierwszy pionowy wózek zawiera pierwszy pionowy napęd, natomiast na utwierdzonej ramie stanowiska rolki tylnej jest zamontowany ruchomo w kierunku pionowym drugi pionowy wózek, na którym jest zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tuszą drugi wózek śledzący, przy czym drugi pionowy wózek zawiera drugi pionowy napęd.
Korzystnie, pomiędzy pierwszy pionowy wózek a ramę stanowiska rozcinania jest podłączony automatyczny hamulec bezpieczeństwa.
Pierwszy pionowy napęd korzystnie jest zamontowany na pierwszym pionowym wózku, zaś drugi pionowy napęd korzystnie jest zamontowany na ramie stanowiska rolki tylnej.
Pierwszy pionowy napęd zawiera zestaw przekładniowy zębatkowy, przy czym zębatka jest zamontowana na ramie stanowiska rozcinania, względnie pierwszy pionowy napęd zawiera przynajmniej dwa zestawy przekładniowe zębatkowe, przy czym zębatki są zamontowane pionowo na przeciwległych bokach ramy stanowiska rozcinania, a koła zębatkowe są napędzane przez pierwszy pionowy napęd w przeciwnych kierunkach obrotowych dla poruszania pionowo pierwszego pionowego wózka.
Korzystnie, pierwszy pionowy napęd zawiera cztery zestawy przekładniowe zębatkowe, przy czym cztery zębatki są zamontowane pionowo w czterech narożach ramy stanowiska rozcinania.
Na pierwszym wózku śledzącym znajduje się wózek piły, zamontowany ruchomo prostopadle do szyny z tuszą pomiędzy wysuniętym położeniem piły a wycofanym położeniem piły, przy czym na wózku jest zamontowana piła rozcinająca oraz silnik napędzający piłę rozcinającą, a także napęd wózka piły, mający elementy do napędzania wózka piły pomiędzy wysuniętym położeniem piły a wycofanym położeniem piły.
PL 197 548 B1
Na pierwszym wózku śledzącym znajduje się wózek rolki prowadzącej, który jest zamontowany ruchomo prostopadle do szyny z tuszą pomiędzy wysuniętym położeniem rolki prowadzącej a wycofanym położeniem rolki prowadzącej, przy czym na tym wózku jest zamontowana rolka prowadząca i napęd wózka rolki prowadzącej, mający elementy do napędzania wózka pomiędzy wysuniętym położeniem rolki prowadzącej a wycofanym położeniem rolki prowadzącej.
Rolka prowadząca zawiera dwie połówki rolki, które kontaktują się z tuszą po przeciwnych stronach kręgosłupa tuszy.
Dwie połówki rolki prowadzącej mają powierzchnie ukośne.
Rolka prowadząca zawiera pierwszą i drugą rolkę prowadzącą, które są osadzone na wsporniku zamontowanym przechylnie na wózku rolki prowadzącej.
Wspornik zawiera zespół odchylający do odchylania wspornika dla kontaktowania pierwszej rolki prowadzącej z tuszą przed drugą rolką prowadzącą.
Zarówno pierwsza jak i druga rolka prowadząca zawierają dwie połówki rolki o powierzchniach ukośnych.
Napęd wózka piły ma elementy kontrolowane komputerowo dla wycofywania i wysuwania wózka piły niezależnie od ruchu wycofywania i wysuwania wózka rolki prowadzącej.
Na drugim wózku śledzącym znajduje się wózek rolki tylnej, zamontowany ruchomo prostopadle do szyny z tuszą pomiędzy wysuniętym położeniem rolki tylnej a wycofanym położeniem rolki tylnej, oraz napęd wózka rolki tylnej, mający elementy do napędzania wózka rolki tylnej pomiędzy wysuniętym położeniem rolki tylnej a wycofanym położeniem rolki tylnej, przy czym napęd wózka rolki tylnej ma siłę wysuwania mniejszą niż siła wysuwania napędu wózka rolki prowadzącej.
Zespół rolki tylnej zawiera przynajmniej dwie rolki tylne, które częściowo mają kształt w przybliżeniu stożkowy, względnie przynajmniej cztery rolki tylne osadzone na zamontowanym przechylnie wsporniku dla umożliwienia ciągłego kontaktu rolek tylnych z tuszą podczas jej rozcinania.
Zespół rolki tylnej korzystnie zawiera liczne duże rolki tylne oraz liczne małe rolki tylne, przy czym kształt fragmentu części dużych rolek tylnych jest zasadniczo stożkowy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku automatycznej piły według wynalazku, przedstawiającej stanowisko przecinania, stanowisko rolki tylnej i tuszę pomiędzy nimi przygotowaną do przecięcia, fig. 2 - widok z góry automatycznej piły pokazanej na fig. 1, przy czym rolki i piłę poruszające się poziomo dla śledzenia ruchu tuszy pokazano liniami ciągłymi w pierwszym położeniu i liniami przerywanymi w drugim położeniu, fig. 3 - widok z góry ramy stanowiska przecinania automatycznej piły pokazanej na fig. 1, wózek pionowy, wózek śledzący i wózek poziomy zostały pominięte dla lepszego pokazania konstrukcji ramy, fig. 4 - pionowy przekrój ramy stanowiska przecinania wzdłuż linii 4-4 z fig. 3, fig. 5 - poziomy przekrój ramy stanowiska przecinania wzdłuż linii 5-5 z fig. 4, fig. 6 - pionowy przekrój ramy stanowiska przecinania wzdłuż linii 6-6 z fig. 3, fig. 7 - szczegółowy poziomy przekrój w powiększeniu, przedstawiający dolne prawe naroże ramy stanowiska przecinania w przekroju z fig. 5, fig. 8 - widok z góry pionowego wózka, który porusza się wewnątrz ramy stanowiska przecinania pokazanej na fig. 3-7 (wózek śledzący i poziomy wózek przytrzymywany przez pionowy wózek pominięto dla przejrzystości), fig. 9 - widok z przodu pionowego wózka z fig. 8, fig. 10 - widok z boku pionowego wózka z fig. 8, fig. 11 - widok z góry wózka śledzącego i poziomych wózków przytrzymywanych i zawieszonych poniżej pionowego wózka pokazanego na fig. 8-10, fig. 12 - widok z boku wózka śledzącego i poziomych wózków pokazanych na fig. 11, fig. 13 - widok z przodu wózka śledzącego i poziomych wózków pokazanych na fig. 11, fig. 14 - widok z góry wózka rolki prowadzącej, zawierającego dolny poziomy wózek pokazany na fig. 12-13, fig. 15 - widok z boku wózka rolki prowadzącej, zawierającego dolny poziomy wózek pokazany na fig. 12-13, fig. 16 - widok z przodu wózka rolki prowadzącej pokazanego na fig. 15, fig. 17 widok z góry stanowiska rolki tylnej pokazanego na fig. 1, fig. 18 - widok z przodu stanowiska rolki tylnej pokazanego na fig. 17, fig. 19 - przekrój stanowiska rolki tylnej wzdłuż linii 19-19 z fig. 17, fig. 20 widok z góry wózka rolki tylnej zamontowanego w stanowisku rolki tylnej pokazanym na fig. 17-19, fig. 21 widok z boku wózka rolki tylnej zamontowanego w stanowisku rolki tylnej pokazanym na fig. 17-19, a fig. 22 - widok z przodu wózka rolki tylnej zamontowanego w stanowisku rolki tylnej pokazanym na fig. 17-19.
Na fig. 1-22 przedstawiono zalecane rozwiązanie wynalazku, na którym podobne oznaczniki dotyczą podobnych cech wynalazku.
Na fig. 1 przedstawiono urządzenie według wynalazku zawierające stanowisko przecinania 10 i stanowisko rolki tylnej 12, umieszczone po przeciwnych stronach szyny 14 z tuszami. Tusze 16 są zawieszone poprzez racice udowe na drążkach przytrzymywanych na szynie 14, a tusze są w sposób
PL 197 548 B1 ciągły napędzane pomiędzy stanowiskiem rozcinania 10 a stanowiskiem rolki tylnej 12, gdzie są przecinane piłą 18.
Tusza jest najpierw pozycjonowana przez wysunięcie zespołu rolki prowadzącej 24 ze stanowiska rozcinania 10 i zespół rolki tylnej 28 ze stanowiska rolki tylnej 12. Następnie zostaje wysunięta piła 18 i dokonuje się przecięcia pionowo gdy piła, rolki prowadzące i rolki tylne śledzą przesuwającą się tuszę. Następnie rolki i piła są wycofane i ponownie przemieszczone dla przecięcia następnej tuszy.
Dla wykonania tego zadania, piła 18 jest ruchoma w trzech kierunkach pod sterowaniem komputerowym tak, że może śledzić i przecinać tuszę, gdy tusza ta w sposób ciągły przesuwa się wzdłuż szyny. Ruch wysuwania i wycofywania piły 18 jest uzyskany przez zamontowanie piły 18 na wózku piły 20, który porusza się poziomo prostopadle do szyny.
Stanowisko przecinania 10 zawiera również wózek rolki prowadzącej 22, przytrzymujący zespół rolki prowadzącej 24. Wózek rolki prowadzącej 22 może również być wysuwany i wycofywany poziomo a jego ruch wysuwania i wycofywania jest całkowicie niezależny od wysuwania i wycofywania wózka piły 20.
Stanowisko rolki tylnej 12 zawiera wózek rolki tylnej 26, który przytrzymuje zespół rolki tylnej 28. Zespół rolki tylnej jest również ruchomy w trzech kierunkach pod sterowaniem komputerowym. Poziomy ruch wysuwania i wycofywania wózka rolki tylnej 26 jest niezależny od wysuwania i wycofywania wózka piły 20 i wózka rolki prowadzącej 22.
Jak opisano poniżej, zespół rolki prowadzącej 24 współpracuje z zespołem rolki tylnej 28 i rolki na każdym z nich są specjalnie ukształtowane tak aby dokładnie pozycjonować tuszę 16 tak, aby kręgosłup i kości grzbietu tuszy leżały dokładnie w tej samej płaszczyźnie co piła 18.
Zespół rolki tylnej 28 śledzi zadnią część 30 tuszy 16 zaś zespół rolki prowadzącej 24 śledzi wewnętrzne powierzchnie kręgosłupa 32 tuszy. Ponieważ wózek rolki prowadzącej i wózek rolki tylnej mogą być wysuwane niezależnie względem wózka piły, zatem mogą być one wysunięte do pozycji takiej aby dokładnie pozycjonować tuszę 16 przed zapoczęciem jakiegokolwiek nacinania poprzez piłę 18.
Dla zakończenia operacji przecinania, wózek piły 20 i wózek rolki prowadzącej 22 są ruchome pionowo w dół. Wózek piły 20 i wózek rolki prowadzącej 22 są przytrzymywane na wspólnym pionowym wózku 34 (patrz fig. 8, 9 i 10). Wózek pionowy jest ruchomy pionowo wewnątrz stanowiska rozcinania 10 pod kontrolą komputera. Wózek rolki tylnej 26 jest zamontowany w podobny sposób w drugim pionowym wózku zamontowanym wewnątrz ramy stanowiska rolki tylnej 12 i jest również napędzany pionowo pod kontrolą komputera.
Wózek pionowy w stanowisku rozcinania 10 jest konstrukcyjnie niezależny od pionowego wózka w stanowisku rolki tylnej 12, a pożądany poziom zsynchronizowania pomiędzy ruchami pionowymi tych wózków jest uzyskany poprzez skomputeryzowany system kontroli ruchu. Pionowe wózki mogą być napędzane całkowicie synchronicznie pionowo lub gdzie potrzeba, przy czym piła lub rolki tylne mogą być napędzane odmiennie tak, że występuje pewien względny ruch pionowy pomiędzy rolkami tylnymi a piłą.
Ponieważ wózek piły 20 ma niezależny ruch wysuwania i wycofywania, zatem piła 18 może być wycofywana w dowolnym momencie podczas operacji przecinania dla ograniczenia pionowej długości i głębokości nacięcia ku dołowi. Jest to szczególnie pożądane w niektórych operacjach, w których obróbka wymaga, aby część tuszy pozostała połączona w pobliżu głowy tuszy.
Niezależność stanowiska rolki tylnej od stanowiska rozcinania umożliwia wielką elastyczność działania i dużą szybkość, ponieważ piła i rolki są napędzane przez oddzielne silniki napędowe wysokiej mocy. Niezależność tych dwóch mechanizmów oznacza, że nie ma żadnych powiązań mechanicznych lub innych konstrukcji koniecznych do powiązania lub sztywnego połączenia dwóch boków mechanizmu piły automatycznej. Powoduje to zmniejszenie wielkości i ciężaru ruchomych części urządzenia, umożliwiając uzyskiwanie większych prędkości i stosowanie mniejszych odległości do przebywania, w porównaniu z innymi rozwiązaniami pił, która wymaga przestawienia dla każdego kolejnego przecięcia.
Ponieważ tusze 16 przesuwają się w sposób ciągły wzdłuż szyny 14, zatem piła i rolki muszą być napędzane poziomo dla śledzenia przesuwającej się tuszy. Na fig. 2 pokazano widok z góry przedstawiający kierunek ruchu 34 tuszy. Wózek piły, wózek rolki prowadzącej i wózek rolki tylnej są początkowo wysunięte w położeniu A pokazanym linią przerywaną na fig. 2 i w sposób ciągły przesuwają się z lewa na prawo aż osiągną położenie B na fig. 2. Położenie A jest pokazane na fig. 1 w przypadku w którym piła znajduje się przy szczycie jej suwu pionowego. Przez czas w którym wózki przesunęły się poziomo do położenia B, osiągnęły one również spód ich ruchu pionowego i przecięcie jest
PL 197 548 B1 całkowite. Następnie wózki są wycofywane poziomo, zawracane poziomo do położenia A i zawracane do szczytu ich ruchu pionowego w gotowości do wykonania następnego przecięcia.
Dla piły zastosowano konwencjonalne cechy zabezpieczające i wzajemne blokady dla zapewnienia że tusza znajduje się w zasięgu działania piły, i dla uchronienia piły przed przypadkowym uruchomieniem podczas stosowania, czyszczenia, konserwacji, testowania lub początkowego instalowania. Tego rodzaju blokady bezpieczeństwa i inne cechy obejmują czujniki na szynie z tuszą dla określenia kiedy tusza znajduje się we właściwym położeniu, wymuszone ręczne przełączniki układów napędowych i zasilających dla umożliwienia serwisu piły, moduły testowania kontrolnego ruchu poprzez komputer gdy piła jest niezasilana, awaryjne przełączniki zatrzymujące, przełączniki graniczne i czujniki określające przeciążenia lub inne warunki zatrzymania i wymagane przełączniki wymuszonego uruchomienia po jakimkolwiek awaryjnym zatrzymaniu mechanizmu piły.
Na fig. 3-7 pokazano ramę stanowiska przecinania 10. Wózki które przesuwają się wewnątrz tej ramy zostały pominięte dla przejrzystości. Rama stanowiska przecinania zawiera cztery pionowe słupy narożne 36, 38, 40 i 42, zamontowane pomiędzy dolną prostokątną ramą 44 i górną prostokątną ramą 46. Rama stanowiska przecinania spoczywa na stopach 50, które są mocno przytwierdzone do podłogi dla uchronienia ramy przed poruszaniem. Stopy 50 mogą być regulowane dla wypoziomowywania ramy i utrzymywania ustawienia w stosunku do stanowiska rolki 12. Pionowe słupy narożne 36-42 tworzą podparcie dla czterech pionowych bieżni, a pionowy wózek (pokazany na fig. 8-10) przesuwa się wzdłuż ich bieżni i przytrzymuje piłę i wózki rolki prowadzącej.
Dwie z czterech pionowych bieżni są w kształcie pionowych szyn 52 w kształcie V, pokazanych najlepiej na fig. 7. Szynowe bieżnie w kształcie V znajdują się na pionowych słupkach 36 i 42. Dopasowane rolki 54 w kształcie V (patrz fig. 8) na pionowym wózku są prowadzone pionowo za pomocą szyn 52 w kształcie V, zamontowanych na pionowych słupkach 36 i 42. Przeciwległe pionowe podpory 38 i 42 zawierają płaskie powierzchnie bieżni. Koła 56 na pionowym wózku 60 (patrz fig. 8) jeżdżą wzdłuż tych płaskich powierzchni bieżniowych. Koła 54, 56 są regulowane dla dokładnego utrzymania pionowego wózka 60 pomiędzy bieżniami szynowymi 52 w kształcie V na pionowych słupkach narożnych 36 i 42 i płaskimi bieżniami powierzchniowymi 58 na przeciwległych powierzchniach pionowych słupków 38 i 40.
Koła 54, 56 na pionowym wózku 60 współpracują z pionowymi bieżniami i umożliwiają poruszanie pionowego wózka bardzo dokładnie w kierunku pionowym bez jakiegokolwiek przechyłu poziomego. Koła są swobodnie obrotowe, i jako takie nie współdziałają w uruchamianiu pionowego wózka 60. Dla uzyskania ruchu pionowego, pionowy wózek 60 jest napędzany pionowo za pomocą czterech mechanizmów zębatkowych. Każdy z czterech pionowych słupów narożnych 36-42 jest wyposażony w długą przekładnię zębatkową 62.
Każda przekładnia zębatkowa jest zamontowana na wewnętrznej stronie słupka narożnego, sąsiadującego z wewnętrzną stroną słupka narożnego przytrzymującego pionową bieżnię. Cztery zębatkowe bieżnie 62 na czterech słupkach narożnych współpracują z odpowiednimi uzębionymi kołami 64 na pionowym wózku 60 (patrz fig. 8 i 10), i te koła uzębione są napędzane dla uruchamiania pionowego wózka w górę i w dół w obrębie ramy stanowiska rozcinania.
Na fig. 8-10 pokazano koła uzębione 64 zamontowane na wałkach 66. Wałki zapewniają obrót kół parami. Wałki są obracane przez silnik 68 uruchamiane poprzez mechanizm przekładniowy 70. Mechanizm przekładniowy 70 zawiera dwa wałki wyjściowe które obracają się w kierunkach przeciwnych, zaś wałki wyjściowe mają uzębione koła pasowe 72 zamontowane na nich, które napędzają odpowiednie koła pasowe 74 na wałkach 66 poprzez uzębione pasy 76.
Pasy 76 mają regulowane naprężenie za pomocą jałowych kół pasowych 78. Silnik 68 obraca koła przekładniowe w mechanizmie przekładniowym 70, a uzębione pasy współpracują z kołami zębatkowymi dla zapewnienia równomiernego i nadzwyczaj precyzyjnego ruchu pionowego wózka. Silnik 68 funkcjonuje jako kontrolowany komputerowo napęd pionowy tak, że można w sposób ciągły kontrolować położenie i prędkość pionową pionowego wózka. Korzystnie, zastosowano cyfrowe urządzenie kodujące przyłączone do pionowego układu napędowego opisanego powyżej dla dostarczania informacji dotyczącej obrotu do skomputeryzowanego cyfrowego układu kontroli ruchu, bazującego na programowalnym regulatorze logicznym. Zapewnia to sterowanie ruchem pozycji pionowego wózka w pętli zamkniętej.
Alternatywnie, w wynalazku można zastosować inne rodzaje konwencjonalnych kontrolowanych komputerowo układów pozycjonujących. Silnik może stanowić silnik skokowy lub napędy liniowe które są uruchamiane neumatycznie lub hydraulicznie, względnie inne rodzaje napędów wyposażone w odpowiednie czujniki położenia i układy kontrolne. Określenie „komputer” i „skomputeryzowany” stosowane
PL 197 548 B1 w opisie układu kontrolnego, dotyczą dowolnego układu kontroli ruchu i obejmują rozmaite rodzaje cyfrowych regulatorów logicznych szczególnego przeznaczenia i programowalnych urządzeń do kontroli ruchu, jak również mikroprocesorów ogólnego przeznaczenia i tym podobnych.
Stanowisko rozcinania jest korzystnie tak zaprojektowane, że silnik 68 jest wystarczająco silny do podniesienia ciężaru pionowego wózka i wszystkich wózków oraz innych zamontowanych na nim elementów wbrew oddziaływaniu siły ciężkości. Jednakże dla zmniejszenia zużycia i zwiększenia prędkości oraz bezpieczeństwa zaleca się wyrównoważyć ciężar pionowego wózka. Wyrównoważenie jest zapewnione przez dwa pionowe cylindry kablowe 80 pokazane najlepiej na fig. 6. Pionowe cylindry kablowe 80 zawierają tłok umieszczony wewnątrz cylindra, który jest sprężany ponad tłokiem. Tłok jest ściągany w dół na kablu 86, który wychodzi ze szczytu cylindra kablowego i ponad kołem pasowym 82, a następnie w dół do połączenia z pionowym wózkiem w miejscu 84 (patrz fig. 6).
Ciśnienie wewnątrz cylindra kablowego 80 może być regulowane dla dokładnego wyrównoważenia ciężaru pionowego wózka 60 ze stałą siłą tak, że główną funkcją pionowego silnika napędowego 68 jest szybkie upozycjonowanie pionowego wózka a nie podparcie jego ciężaru. Odpowiednie są również inne rodzaje układów równoważących, łącznie z wyrównoważeniem masy, jednakże zastosowanie pneumatycznych cylindrów kablowych redukuje całkowity ciężar wyposażenia w porównaniu z konwencjonalnym wyrównoważeniem masowym, które wymaga dodatkowych obciążników odpowiadających ciężarowi pionowego wózka i przyłączonych poziomych wózków (opisanych poniżej).
Na fig. 8 pokazano, że pionowy wózek 60 jest wyposażony w hamulce automatyczne 100. Jest to cecha zabezpieczająca, która zabezpiecza pionowy wózek przed opadnięciem pionowo w dół w przypadku przerwy w dostawie mocy. Hamulce 100 są utrzymywane jako otwarte wbrew oddziaływaniu mocnych sprężyn wewnętrznych tak długo, gdy piła automatyczna jest zasilana. W przypadku przerwy w dostawie mocy, podkładki hamulcowe 102 są zwalniane dla automatycznego zamknięcia i uchwycenia szyny pionowego hamulca, która wystaje pomiędzy podkładkami hamulca.
Szyna hamulcowa jest podparta pionowo na ramie stanowiska rozcinania, jak pokazano na fig. 3-7. Korzystnie, szyna hamulcowa ma przekrój w kształcie T, przy czym szczyt kształtu T jest przymocowany do ramy stanowiska przecinania, a pozostała część kształtu T zawsze wystaje pomiędzy podkładkami hamulcowymi 102, ponieważ pionowy wózek porusza się pionowo.
Na fig. 9 i 10, jak również na fig. 8, można zauważyć, że pionowy wózek 60 zawiera parę szyn bieżniowych 88, 90 umieszczonych wzdłuż przednich i tylnych krawędzi pionowego wózka. Szyny bieżniowe 88, 90 są równoległe do szyny z tuszami 14 i umożliwiają ruch poziomy piły i wózków rolki prowadzącej które są utrzymywane na wózku śledzącym 92 (patrz na fig. 11, 12 i 13) wraz z tuszą, gdy jest ona przenoszona wzdłuż szyny 14.
Wózek bieżniowy 92 pokazany na fig. 11, 12 i 13 zwisa z szyn bieżniowych 88, 90 poniżej pionowego wózka. Łożyska rolkowe 94, 96 łączą się odpowiednio z szynami bieżniowymi 88, 90 i umożliwiają poruszanie się wózka bieżniowego w lewo i w prawo dla śledzenia ruchu tuszy, gdy przesuwa się ona wzdłuż szyny a następnie zawracanie do początkowego położenia startowego dla śledzenia następnej tuszy.
W rozwiązaniu zalecanym, szyny bieżniowe 88, 90 są rurowe i są uformowane z materiału niekorodującego. Tego rodzaju szyny są zwykle określane jako szyny „Thomson'a”. Szyny tego rodzaju mogą być również zastosowane zamiast szyn 52 w kształcie V opisanych w połączeniu z wózkiem pionowym, z odpowiednimi łożyskami rolkowymi zastosowanymi wymiennie względem rolkowych kółek 56 w kształcie V. Można również zastosować inne rodzaje liniowych prowadnic o dużej dokładności z dopasowanymi liniowymi łożyskami.
Szyny bieżniowe 88, 90 są zamontowane do pionowego wózka za pomocą śrub 98 od spodu tak, że górne powierzchnie i część dolnej powierzchni szyn bieżniowych, po każdej stronie śrub montażowych 98 mogą być połączone przez odpowiednie łożyska rolkowe 94, 96 dla uchronienia wózka bieżniowego 92 przed podniesieniem w górę z powierzchni szyn bieżniowych 88, 90.
Na fig. 11-13 pokazano wózek bieżniowy 92 i dwa wózki poziome, zawierające wózek piły 20 i wózek rolki prowadzącej 22. Wózek bieżniowy 92 jest napędzany poziomo dla śledzenia ruchu tuszy poprzez obrotową śrubę napędową 94 (fig. 8) zamontowaną na pionowym wózku 60. Śruba napędowa 94 jest obracana przez napęd bieżniowy 96 który zawiera silnik również znajdujący się pod komputerową kontrolą ruchu. Może to być silnik skokowy, silnik z urządzeniem kodującym dla informacji odnośnie położenia, lub inny napęd liniowy odpowiedni do zastosowań w których przeprowadza się dokładną kontrolę ruchu.
PL 197 548 B1
Śruba napędowa 94 łączy się z nakrętką (nie pokazaną) na wózku bieżniowym. Obracanie śruby napędowej 94 powoduje że nakrętka i wózek bieżniowy do którego jest ona przyłączona poruszają się w lewo lub w prawo. Umożliwia to napędzanie wózka bieżniowego poziomo z pożądaną prędkością dla dokładnego śledzenia ruchu tuszy wzdłuż szyny. Inne rodzaje poziomych napędów do uruchamiania wózka bieżniowego, łącznie z liniowymi napędami które są pneumatyczne albo hydrauliczne mogą również nadawać się do zastosowania, przy zachowanym warunku zapewnienia odpowiednich układów regulacyjnych dla utrzymania pożądanego dokładnego położenia i prędkości wózka bieżniowego.
Jak pokazano najlepiej na fig. 13, wózek bieżniowy 92 zawiera cztery rurowe poziome szyny 106, 108, 110 i 112. Wózek piły 20 i wózek rolki prowadzącej 22 biegną po tych szynach w sposób podobny do sposobu w jaki wózek śledzący 92 biegnie po szynach bieżniowych 88, 90 z tym wyjątkiem, że wózek piły 20 i wózek rolki prowadzącej 22 biegną po wierzchu szyn zamiast zawieszenia pod nimi.
Ponieważ szyny 106-112 są prostopadłe do szyn 88, 90, zatem wózek piły 20 i wózek rolki prowadzącej 22 mogą być poruszane do i od tuszy przy wstępnie opisanych ruchach wysunięcia i wycofania. Niezależne bieżnie i układy napędowe umożliwiają ich niezależne uruchamianie. Są one poruszane przez odpowiednie napędy, łącznie z napędem piły 114, który obraca śrubę napędową 116 łączącą się z nakrętką 118 (patrz fig. 12). Napęd 114 jest również kontrolowany cyfrowo poprzez skomputeryzowany układ kontroli ruchu, tak że piła 18 może być wysuwana i wycofywana z pożądaną prędkością i czasem dla rozcięcia tuszy albo częściowo lub całkowicie.
Rolki prowadzące są tak zaprojektowane, aby ustanowić punkt odniesienia dla ruchu piły, gdy wózek rolki prowadzącej jest całkowicie wysunięty, przy czym rolki prowadzące kontaktują się z wewnętrznymi powierzchniami kręgosłupa tuszy. Tak więc, wózek rolki prowadzącej jest albo wysunięty całkowicie do kontaktu z tuszą (podczas przecinania), lub też jest całkowicie wycofany (podczas przestawiania).
Pneumatycznie uruchamiany napęd rolki prowadzącej 120 powoduje ruch wysuwania i wycofywania.
Siła wysuwania przyłożona do wózka rolki prowadzącej 22 poprzez napęd 120 jest większa niż siła wysuwania przyłożona do wózka rolki tylnej 26. Zapewnia to, że wózek rolki prowadzącej jest zawsze całkowicie wysunięty a wózek rolki tylnej stanowi wózek który porusza się do przodu i na zewnątrz według potrzeby dla dostosowania się do zmian w grubości tuszy pomiędzy wewnętrzną powierzchnią kręgosłupa a częścią zadnią tuszy.
Oddziaływanie to zapewnia, że rolki prowadzące przytrzymują tuszę tak, że kręgosłup znajduje się w znanym punkcie w stosunku do piły 18. Następnie piła może być uruchomiona w stosunku do wysuniętych rolek prowadzących dla otrzymania prawidłowej pozycji wysunięcia w stosunku do kręgosłupa tuszy.
Piła 18 zawiera obrotowe ostrze które jest napędzane poprzez silnik 122. Aczkolwiek nie pokazano tego szczegółowo, obudowa 136 otaczająca piłę 18 jest wyposażona w wodę odkażającą i/lub otwory na parę wodną, zaś wewnątrz stanowiska przecinania 10 znajdują się rozmaite dysze oczyszczające i tym podobne przeznaczone do oczyszczania piły i rolki prowadzącej, gdy są one wycofywane. Roztwory czyszczące i uruchamianie dysz natryskowych dla oczyszczania piły są również uruchamiane poprzez cyfrowy układ kontrolny zautomatyzowanej piły.
Zespół rolki prowadzącej 24 jest szczególnie istotny dla dokładnego pozycjonowania tuszy i współdziała w polepszonych osiągach piły przy przecinaniu kręgosłupa precyzyjnie wzdłuż pożądanego toru. Zespół rolki prowadzącej 24 zawiera parę rolek prowadzących 124, 126 zamontowanych na przechylnym wsporniku 130, który posiada dwie pionowe płyty obrotowe, podpierające osie na których obracają się rolki prowadzące.
Wspornik 130 przechyla się na przegubie 132 i jest odchylany za pomocą cylindra gazowego 134 tak, że górne rolki prowadzące 134 znajdują się z przodu i kontaktują się najpierw z tuszą gdy jest wysuwany wózek rolki prowadzącej. Odchylanie może alternatywnie być przeprowadzane za pomocą sprężyny, cylindra powietrznego lub innego środka. Siła przykładana przez napęd 120 rolki prowadzącej jest wystarczająca, aby spowodować przechylenie wspornika 130 wbrew oddziaływaniu siły dostarczanej przez cylinder gazowy 134, aż dolne rolki prowadzące 136 również skontaktują się z kręgosłupem tuszy.
Jak pokazano na fig. 1, kręgosłup tuszy zaczyna zakrzywiać się zasadniczo w pobliżu głowy tuszy. W rozwiązaniu zalecanym, wyczuwa się przechylanie rolki prowadzącej i ta informacja jest dostarczana do układu kontroli komputerowej dla wykrycia punktu, w którym piła rozpoczyna osiąganie obszaru głowy. Informacja ta może być wykorzystana do kontroli etapu końcowego przecinania, na przykład przez częściowe wycofanie piły w tym punkcie, jeżeli jest to potrzebne.
PL 197 548 B1
Na fig. 14 pokazano wózek piły 20 usunięty z wózka śledzącego 92. Na fig. 15 i 16 pokazano wózek rolki prowadzącej usunięty z wózka śledzącego. Jak pokazano najlepiej na fig. 16, górna rolka prowadząca 124 zawiera dwie połówki 124a i 124b, które obracają się na oddzielnych osiach. Umożliwia to wysunięcie ostrza piły 18 i jakichkolwiek występów z kręgosłupa do przestrzeni pomiędzy dwiema połówkami 124a i 124b górnej rolki prowadzącej. Dolna rolka prowadząca 126 również zawiera dwie połówki 125a i 126b, które tworzą pomiędzy sobą podobną szczelinę, aczkolwiek zastosowana jest pojedyncza oś.
Ten projekt podwójnej rolki ze szczeliną pomiędzy połówkami, w połączeniu z wewnętrznie pochylonymi powierzchniami 140a, 140b, 140c i 140d na czterech połówkach oraz oddziaływanie przechylające wspornika 130 umożliwiają rolkom prowadzącym wycentrowanie i dokładne przetrzymanie kręgosłupa 32 w stosunku do piły 18. To oddziaływanie centrujące jest kontynuowane gdy rolki prowadzące poruszają się w dół kręgosłupa podczas każdego przecięcia.
Kręgosłup 32 jest ostrożnie prowadzony pomiędzy dwiema połówkami 124a i 124b górnej rolki prowadzącej 124 i pomiędzy odpowiadającymi połówkami 126a i 126b dolnej rolki prowadzącej 126. Ponieważ wózek rolki prowadzącej i wózek rolki tylnej są wysunięte przed wysunięciem wózka piły, zatem tusza jest upozycjonowana zanim piła rozpoczyna przecinanie, i piła przybywa w pożądanym punkcie dla rozpoczęcia przecinania dokładnie na linii środkowej kręgosłupa 32.
Na fig. 17-19 pokazano stanowisko rolki tylnej 12. Stanowisko rolki tylnej zawiera ramę wyposażoną w cztery pionowe słupki narożne 150, 152, 154, 156 oraz górny i dolny prostokątne człony 158, 160, które są zasadniczo podobne do ramy opisanej dla stanowiska rozcinania. Dolna prostokątna rama 160 jest zamontowana na stopach 162 przykręconych do podłogi dla przytrzymania stanowiska rolki tylnej bezpiecznie w położeniu zadanym. Stopy 162 umożliwiają również wypoziomowanie i pionową regulację położenia stanowiska rolki tylnej 12 w ten sam sposób, jak umożliwiały stopy 50 na stanowisku rolki rozcinającej.
Działanie stanowiska rolki tylnej 12 obejmuje wiele podobieństw do działania stanowiska rozcinania 10. Pionowe słupki narożne 150-156 są wyposażone w szyny w kształcie V a drugi pionowy wózek 164 porusza się pionowo w obrębie stanowiska rolki tylnej. Jednakże jedna z różnic polega na tym, że w stanowisku rozcinania pionowy wózek 60 przytrzymuje swój własny mechanizm napędowy ruchu pionowego, zaś w stanowisko rolki tylnej zaleca się, aby mechanizm napędowy 166 był trwale zamontowany na szczycie ramy stanowiska rozcinania.
Mechanizm napędowy 166 zawiera silnik 168 napędzający zespół przekładniowy 170 mający dwa przeciwobrotowe wyjściowe obracające się uzębione koła pasowe 172, 174. Uzębione pasy 176, 178 przechodzą pod jałowymi kołami pasowymi 180, 182, które są regulowane dla zapewnienia właściwego naprężenia. Pasy 176, 178 obracają uzębione koła pasowe 171, 173 które obracają wałki mające uzębione koła pasowe 175, 177. Ta część mechanizmu napędowego stanowiska rolki tylnej jest zasadniczo identyczna do mechanizmu opisanego w połączeniu ze stanowiskiem rozcinania z tym wyjątkiem, że wałki obracają uzębione koła pasowe 175, 177 zamiast kół zębatych.
Uzębione koła pasowe 175, 177 napędzają pionowe pasy 179, 181 które wystają pomiędzy górnymi uzębionymi kołami pasowymi 175, 177 i dolnymi uzębionymi kołami pasowymi zamontowanymi w pobliżu spodu ramy. Drugi pionowy wózek 164 jest zaciśnięty do jednego boku pionowych pasów 179, 181 tak, że mechanizm napędowy 166 może uruchamiać pionowy wózek 164 pionowo.
Pionowy wózek 164 w stanowisku rolki tylnej zawiera parę bieżni na których jest zawieszony drugi wózek śledzący 184. Drugi wózek śledzący 184 porusza się poziomo dla śledzenia ruchu tuszy zasadniczo w ten sam sposób jak opisano dla ruchu pierwszego wózka śledzącego w stanowisku rozcinania. Napęd śledzący 185 wózka śledzącego 184 jest kontrolowany komputerowo, jak również silnik 178 który zasila pionowy napęd wózka pionowego. Te napędy i kontrola komputerowa umożliwiają regulację położenia zespołu rolki tylnej 28 tak, aby dokładnie śledzić ruch piły.
Drugi wózek śledzący 184 jest strukturalnie niezależny od pierwszego wózka śledzącego, i dwa wózki śledzące są korzystnie napędzane niezależnie przez oddzielne napędy.
Jak pokazano na fig. 18, 20, i 22, zespół rolki tylnej 28 zawiera cztery oddzielne rolki tylne 186, 188, 190 i 192. Rolki te wyznaczają szczelinę pomiędzy nimi w miejscu 194 (patrz fig. 22), która odpowiada płaszczyźnie ostrza piły 18. Ta szczelina umożliwia ostrzu piły całkowitą penetrację poprzez tuszę nawet gdy rolki tylne są w kontakcie z tylną częścią tuszy.
Rolki tylne 186-192 są ukształtowane stożkowo i są wyposażone w ustawione ukośnie wewnętrzne powierzchnie 186a, 188a, 190a i 192a. Duże rolki tylne 186-192 są również wyposażone w małe wewnętrzne rolki tylne 196, 198, 200 i 202, które współpracują z większymi zewnętrznymi
PL 197 548 B1 rolkami 186-192 dla współdziałania w utrzymywaniu ustawienia w linii pomiędzy kręgosłupem tuszy, który może być trochę podniesiony w stosunku do powierzchni, a tylną częścią tuszy po obu stronach kręgosłupa.
Jak pokazano na fig. 21, rolki tylne są zamontowane na przechylnym wsporniku 206, który przechyla się na przegubie 208 dla śledzenia zakrzywienia tuszy (jak przedstawiono na fig. 1). Wspornik jest odchylony dla powrócenia do pozycji wyprostowanej pokazanej na fig. 1 gdy nie znajduje się w kontakcie z tuszą. Zespół rolki tylnej 28 jest utrzymywany na wózku rolki tylnej 26, który porusza się z położenia wysuniętego pokazanego liniami ciągłymi na fig. 21 do położenia wycofanego pokazanego liniami przerywanymi na fig. 21. Wysuwanie i wycofywanie wózka rolki tylnej 26 jest dokonywane za pomocą liniowego napędu, przykładającego ciśnienie dla wysunięcia wózka rolki tylnej 26 w sposób podobny do wysunięcia wózka rolki tylnej z tym wyjątkiem, że siła wysuwania jest mniejsza niż siła wysuwania wózka rolki prowadzącej.
Ta różnica pomiędzy siłami wysuwania zapewnia, że wózek rolki prowadzącej pozostaje całkowicie wysunięty, zaś wózek rolki tylnej będzie częściowo wycofany, jak jest to konieczne dla dostosowania się do grubości tuszy. Wózek rolki tylnej 16 jeździ po bieżniach 214 przytrzymywanych wózku śledzącym rolki tylnej a wózek śledzący rolki tylnej jeździ po bieżniach 216, 218 utrzymywanych na pionowym wózku 164.
Ze względu na stosunkowo ciasne tolerancje pomiędzy ostrzem piły, poruszanym przez stanowisko rozcinania, a rolkami tylnymi, poruszanymi przez stanowisko rolki tylnej, mechanizm kontroli dla niezależnych ruchów stanowiska rolki tylnej i stanowiska rozcinania musi być dokładnie zsynchronizowany. Poziomy ruch śledzący podczas fazy przecinania jest dokładnie kontrolowany tak, że piła porusza się poziomo ruchem dokładnie zsynchronizowanym z rolką tylną. Ruch pionowy może lub nie musi być zsynchronizowany. Również wycofywanie piły występuje ogólnie zanim zostanie dokonane wycofanie rolki tylnej lub rolek prowadzących.
Aczkolwiek ruch synchroniczny pomiędzy dwoma stanowiskami jest zalecany, to jednak zauważyć, że ruch tych dwóch stanowisk jest całkowicie niezależny w wyniku niezależnych napędów i regulacji. Gdy jest to potrzebne, rolki tylne, rolki prowadzące i piła mogą być poruszane niezależnie. Zsynchronizowanie jest korzystnie realizowane przez zastosowanie urządzenia kodującego, napędzanego przez napęd łańcuchowy poruszający tuszę wzdłuż szyny. Urządzenie kodujące wysyła sygnały do układu kontroli ruchu gdy łańcuch szyny z tuszą zostaje wprawiony w ruch.
Aczkolwiek wynalazek opisano w konfiguracji, w której wózek śledzący jest zamontowany na wózku pionowym, a wózki poziome (wózek piły i wózek rolki prowadzącej) są zamontowane na wózku śledzącym, to wynalazek może również być wykonany w innych konfiguracjach. Przykładowo, wózek pionowy może być zamontowany na wózku śledzącym.
Aczkolwiek wynalazek został opisany w szczególności w związku ze specyficznym rozwiązaniem zalecanym, to jednak oczywiste jest, że można dokonać wielu zmian, modyfikacji i urozmaiceń przez fachowców z tej dziedziny. Tak więc, załączone zastrzeżenia obejmują jakiekolwiek tego rodzaju alternatywy, modyfikacje i zmiany jako mieszczące się w zakresie obecnego wynalazku.

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Automatyczna piła do rozcinania zawieszonej tuszy zwierzęcej poprzez ki^^ę^c^^łi^ua w trakcie ciągłego ruchu tuszy wzdłuż szyny z tuszą, która to automatyczna piła zawiera piłę rozcinającą umieszczoną ruchomo pionowo i poziomo prostopadle do szyny z tuszą oraz zespół rolki tylnej umieszczony ruchomo pionowo i poziomo prostopadle do szyny z tuszą i kontaktujący się z tylną częścią tuszy, znamienna tym, że zawiera stanowisko rozcinania (10), na którym znajduje się utwierdzona rama (36, 38, 40, 42, 44, 46) z pierwszym wózkiem śledzącym (92) zamontowanym ruchomo równolegle do szyny z tuszą oraz rolka prowadząca (124) kontaktująca się z wnętrzem tuszy, przy czym rolka prowadząca (124) i piła rozcinająca (18) są podparte na pierwszym wózku śledzącym (92), a ponadto zawiera stanowisko rolki tylnej, na którym znajduje się druga utwierdzona rama (150, 152, 154, 156, 158, 160), na której znajduje się drugi wózek śledzący (184) zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tuszą, który to wózek śledzący (184) ma konstrukcję niezależną strukturalnie od konstrukcji pierwszego wózka śledzącego (92), przy czym na drugim wózku śledzącym (184) jest podparty zespół rolki tylnej (28).
    PL 197 548 B1
  2. 2. Piła automatycznawedług zastrz. 1, znamienna tym, że pierwszywózek śledzący (92) i piła rozcinająca (18) mają pierwszy napęd śledzący (95), wyposażony w elementy do napędzania z prędkością odpowiadającą ruchowi tuszy wzdłuż szyny, zaś drugi wózek śledzący (184) i zespół rolki tylnej (28) mają drugi napęd śledzący (185), wyposażony w elementy do napędzania z prędkością odpowiadającą ruchowi pierwszego wózka śledzącego (92) dla utrzymania względnego ustawienia zespołu rolki tylnej (28) i piły rozcinającej (18) w jednej linii.
  3. 3. Pika automatyccna(sedług zas^z. 1, znamienna tym, że na utwierdzoner ramie (3Q, 38, 40, 42, 44, 46) stanowiska rozcinania (10) jest zamontowany ruchomo w kierunku pionowym pierwszy pionowy wózek (60), na którym jest zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tuszą pierwszy wózek śledzący (92), przy czym pierwszy pionowy wózek (60) zawiera pierwszy pionowy napęd (68), natomiast na utwierdzonej ramie (150, 152, 154, 156, 158, 160) stanowiska rolki tylnej jest zamontowany ruchomo w kierunku pionowym drugi pionowy wózek (164), na którym jest zamontowany ruchomo równolegle do szyny z tuszą drugi wózek śledzący (184), przy czym drugi pionowy wózek (164) zawiera drugi pionowy napęd (168).
  4. 4. Piła aLtr^rm£^tt^c^^n£t we^e^łłuj zas^z. 3, zi^a^r^ie^r^r^ai tym, że pomięędz pierwszy pionowy wózek (60) a ramę (36, 38, 40, 42, 44, 46) stanowiska rozcinania (10) jest podłączony automatyczny hamulec bezpieczeństwa (100).
  5. 5. Pika automatyczna według zas^z. 3, znam ienna tym, że pierwszy pionowy napęd (68) (ess zamontowany na pierwszym pionowym wózku (60).
  6. 6. Pito automatyczna według zassirz. 3, znamienna tym, że drugi pionowy napęd (168) jest zamontowany na ramie (150, 152, 154, 156, 158, 160) stanowiska rolki tylnej.
  7. 7. PRa automatyczna według zas^z. 3, znam ienna tym, że pierwszz piomwy nappd (688 zzwiera zestaw przekładniowy zębatkowy (62, 64), przy czym zębatka (62) jest zamontowana na ramie (36, 38, 40, 42, 44, 46) stanowiska rozcinania (10).
  8. 8. Pito automatyczna według zas^z. 3, znamienna tym, że pierwszz pior^owy nappę (^^8 (zwiera przynajmniej dwa zestawy przekładniowe zębatkowe (62, 64), przy czym zębatki (62) są zamontowane pionowo na przeciwległych bokach ramy (36, 38, 40, 42, 44, 46) stanowiska rozcinania (10), a koła zębatkowe (64) są napędzane przez pierwszy pionowy napęd (68) w przeciwnych kierunkach obrotowych dla poruszania pionowo pierwszego pionowego wózka (60).
  9. 9. Pika automatyczna według zas^z. 8, znamienna tym, że pierwszy pionowy napęd (68) zawiera cztery zestawy przekładniowe zębatkowe (62, 64), przy czym cztery zębatki (62) są zamontowane pionowo w czterech narożach ramy (36, 38, 40, 42, 44, 46) stanowiska rozcinania.
  10. 10. Pika automatyczna według zass^. 3, znamienna tym, żena pi^er^^^z^rm wózku śledzącym (92) znajduje się wózek (20) piły, zamontowany ruchomo prostopadle do szyny z tuszą pomiędzy wysuniętym położeniem piły a wycofanym położeniem piły, przy czym na wózku (20) jest zamontowana piła rozcinająca (18) oraz silnik (122) napędzający piłę rozcinającą (18), a także napęd (114) wózka (20) piły, mający elementy do napędzania wózka (20) piły pomiędzy wysuniętym położeniem piły a wycofanym położeniem piły.
  11. 11. Piła automatyyzna według zasto^. (0, znamienna tym, że na pierwsiztm wózku ś^dzący^ (92) znajduje się wózek (22) rolki prowadzącej, który jest zamontowany ruchomo prostopadle do szyny z tuszą pomiędzy wysuniętym położeniem rolki prowadzącej (124) a wycofanym położeniem rolki prowadzącej (124), przy czym na tym wózku (22) jest zamontowana rolka prowadząca (124) i napęd (120) wózka (22) rolki prowadzącej, mający elementy do napędzania wózka (22) pomiędzy wysuniętym położeniem rolki prowadzącej (124) a wycofanym położeniem rolki prowadzącej (124).
  12. 12. Pito automatyczna według zas^z. 11, znamienna tym, że rolka prowadząca (124) zawiera dwie połówki rolki, które kontaktują się z tuszą po przeciwnych stronach kręgosłupa tuszy.
  13. 13. Piła automatyczno w<ełhjg zass^. (^, znamienna tym, że dwie połówkk rolki prowadzącee ((24) mają powierzchnie ukośne.
  14. 14. PRa automatyczna według zas^z. (1, znamienna tym, że rdka prowadząca zawiera pierwszą i drugą rolkę prowadzącą (124, 126), które są osadzone na wsporniku (130) zamontowanym przechylnie na wózku (22) rolki prowadzącej.
  15. 15. iita automatyczna według zas-trz. 14, znarnienna tyin, że wspornik (130) z^^i^r^ zespół odchylający (134) do odchylania wspornika (130) dla kontaktowania pierwszej rolki prowadzącej (124) z tuszą przed drugą rolką prowadzącą (126).
  16. 16. Pika automatycznawedług zas^z. 14, znamiennatym, że zarównopierwsza ( ak ί druga rolka prowadząca (124, 126) zawierają dwie połówki rolki o powierzchniach ukośnych.
    PL 197 548 B1
  17. 17. Piła automatyczna według zastrz. 11, znamienna tym, że napęd (120) wózka (20) piły ma elementy kontrolowane komputerowo dla wycofywania i wysuwania wózka (20) piły niezależnie od ruchu wycofywania i wysuwania wózka (22) rolki prowadzącej.
  18. 18. Piia automatyczna według zastrz. 11, znamienna tym, że na drugim wózku śledzącym (184) znajduje się wózek (26) rolki tylnej, zamontowany ruchomo prostopadle do szyny z tuszą pomiędzy wysuniętym położeniem rolki tylnej a wycofanym położeniem rolki tylnej, oraz napęd (166, 168) wózka (26) rolki tylnej, mający elementy do napędzania wózka (26) rolki tylnej pomiędzy wysuniętym położeniem rolki tylnej a wycofanym położeniem rolki tylnej, przy czym napęd (166, 168) wózka (26) rolki tylnej ma siłę wysuwania mniejszą niż siła wysuwania napędu (120) wózka (22) rolki prowadzącej.
  19. 19. Piła automatyczna według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół rolki tylnej (28) zawiera przynajmniej dwie rolki tylne (186, 188), które częściowo mają kształt w przybliżeniu stożkowy.
  20. 20. Piła automatyczna według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół rolki tylnej (28) zawiera przynajmniej cztery rolki tylne (186, 188, 190, 192) osadzone na zamontowanym przechylnie wsporniku (206) dla umożliwienia ciągłego kontaktu rolek tylnych z tuszą podczas jej rozcinania.
  21. 21. Piłaautomatycznawedług zas^z. 1, znamienna tym, że zespół rolki tylnej (28) z^^ii^r^ I lczne duże rolki tylne (186, 188, 190, 192) oraz liczne małe rolki tylne (196, 198, 200, 202), przy czym kształt fragmentu części dużych rolek tylnych jest zasadniczo stożkowy.
PL356985A 1999-07-01 2000-06-08 Piła automatyczna do rozcinania tuszy zwierzęcych PL197548B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/340,244 US6126536A (en) 1999-07-01 1999-07-01 Automated saw for splitting carcasses
PCT/US2000/015720 WO2001001783A2 (en) 1999-07-01 2000-06-08 Automated saw for splitting carcasses

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356985A1 PL356985A1 (pl) 2004-07-12
PL197548B1 true PL197548B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=23332496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356985A PL197548B1 (pl) 1999-07-01 2000-06-08 Piła automatyczna do rozcinania tuszy zwierzęcych

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6126536A (pl)
EP (1) EP1196036B1 (pl)
JP (1) JP3546039B2 (pl)
KR (1) KR100400109B1 (pl)
CN (1) CN1359263A (pl)
AT (1) ATE309703T1 (pl)
AU (1) AU748722B2 (pl)
BR (1) BR0012044B1 (pl)
CA (1) CA2372087C (pl)
CZ (1) CZ20014732A3 (pl)
DE (1) DE60024091T2 (pl)
DK (1) DK1196036T3 (pl)
ES (1) ES2250142T3 (pl)
HU (1) HUP0202224A3 (pl)
NO (1) NO335701B1 (pl)
PL (1) PL197548B1 (pl)
WO (1) WO2001001783A2 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2805128B1 (fr) * 2000-02-18 2005-02-25 Durand Int Installation de decoupe a poste mobile
AUPR068500A0 (en) * 2000-10-11 2000-11-02 Australian Food Industry Science Centre Animal carcass splitting
US6468146B1 (en) * 2001-05-16 2002-10-22 Jarvis Products Corporation Carcass alignment system for carcass splitter
GB2412565B (en) * 2004-03-30 2007-05-23 Devrone Ltd Apparatus for removing bones from a carcass
FR2875105A1 (fr) * 2004-09-15 2006-03-17 Automatisation Maintenance Ind Guide pattes escamotable
WO2007075837A2 (en) * 2005-12-19 2007-07-05 Swift & Company Guide for carcass backsaw and method of use
FR2919473A1 (fr) * 2007-08-01 2009-02-06 Durand Internat Soc Par Action Sciage de carcasses de porc ou analogue
FR2921545A1 (fr) * 2007-09-28 2009-04-03 Durand Internat Sa Entrainement d'un chariot porte outil de fente d'une machine a fendre les carcasses d'animaux
JP2008109937A (ja) * 2007-12-10 2008-05-15 Sfk-Danfotech As 屠殺動物を対称面に沿って分割するための方法および装置
WO2010114397A1 (en) * 2009-04-03 2010-10-07 Robotic Technologies Limited Carcass cutting methods and apparatus
NL2007492C2 (en) * 2011-09-28 2013-04-02 Marel Stork Poultry Proc Bv Carrier for supporting a carcass part of slaughtered poultry.
CN102715225A (zh) * 2012-06-22 2012-10-10 湖南省兴业肉类机械有限公司 猪胴体自动砍边机
CN102696736A (zh) * 2012-06-22 2012-10-03 湖南省兴业肉类机械有限公司 猪胴体全自动砍边机
JP2015528297A (ja) * 2012-08-31 2015-09-28 ジャービス プロダクツ コーポレーションJarvis Products Corporation 屠体安定化装置
NL2009718C2 (en) * 2012-10-29 2014-05-01 Foodmate B V Method of mechanically removing skin from animal parts.
CN102940018A (zh) * 2012-11-15 2013-02-27 南京卓润环保科技有限公司 畜禽屠宰自动劈半机器人系统
US8981897B2 (en) * 2013-01-29 2015-03-17 Abdullreda Abdulrasoul Alsafar Meat cutting cabinet using laser beams
CN103444832A (zh) * 2013-09-25 2013-12-18 哈尔滨工业大学 具有单轴双曲柄摇杆机构的自动劈半机器人
CN103749635B (zh) * 2014-01-23 2016-08-17 查维斯机械制造(北京)有限公司 一种用于动物胴体分割的劈半锯
NZ725166A (en) 2014-05-01 2018-05-25 Jarvis Products Robotic carcass processing method and system
US9955702B1 (en) 2016-10-28 2018-05-01 Jarvis Products Corporation Beef splitting method and system
KR102152913B1 (ko) * 2018-09-27 2020-09-07 코넥스(주) 이분 도체 장치
CN109673707A (zh) * 2019-02-15 2019-04-26 青岛建华食品机械制造有限公司 全自动劈半机器人系统及其控制方法
CN113115806B (zh) * 2021-04-20 2022-03-22 大连工业大学 一种猪蹄用切段机
CN113575651A (zh) * 2021-07-28 2021-11-02 福建傲农生物科技集团股份有限公司 一种牲畜屠宰用开腹装置
KR102431082B1 (ko) * 2022-04-14 2022-08-10 주식회사 홀리카우 발골 보조 장치

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1189404B (de) * 1960-02-19 1965-03-18 Antonin Koettner Vorrichtung zum Halbieren von geschlachtetem Grossvieh in haengender Lage
US3916482A (en) * 1974-01-30 1975-11-04 Vermund Kvilhaug Device for cleaving of carcasses of slaughtered animals
DE3123439A1 (de) * 1981-06-12 1982-12-30 Banss Kg Maschinenfabrik, 3560 Biedenkopf Vorrichtung zum halbieren von schlachttierkoerpern mittels einer bandsaege
EP0086796B1 (en) * 1981-08-26 1986-12-10 Teys Bros.(Beenleigh) Pty. Ltd. Improvement to circular saw for splitting animal carcass
DE3229718A1 (de) * 1982-08-10 1984-02-16 Reinhard Freund, Maschinenbau, 4790 Paderborn Spaltsaege zum spalten von geschlachteten tieren
FR2535944A1 (fr) * 1982-11-15 1984-05-18 Schlumberger Cie N Machine automatique a fendre les animaux de boucherie, notamment les porcs
DE3247588C2 (de) * 1982-12-22 1986-11-06 Banss Kg Maschinenfabrik, 3560 Biedenkopf Vorrichtung zum Halbieren von Schlachttierkörpern durch Sägen
US4653150A (en) * 1986-05-27 1987-03-31 Geo. A. Hormel & Co. Carcass splitting apparatus
DK168265B1 (da) * 1988-04-22 1994-03-07 Nutridan Eng As Fremgangsmåde ved friskæring af endetarmen på et ved begge dets bagben ophængt slagtedyr samt apparat til udøvelse af fremgangsmåden
NL9101262A (nl) * 1991-07-18 1993-02-16 Stork Nijhuis Bv Werkwijze en inrichting voor het openen van een karkas.
AU671486B2 (en) * 1992-09-23 1996-08-29 Concept International Limited Method and apparatus for separating meat from a bone of an animal carcass
FR2704284B1 (fr) * 1993-04-19 1995-07-21 Durand International Dispositif de fixation amovible entre un organe de support et d'actionnement.
FR2738719B1 (fr) * 1995-09-18 1998-02-13 Durand International Procede et dispositif pour la fente d'une carcasse d'animal de boucherie
FR2747538B1 (fr) * 1996-04-18 1998-06-05 Durand International Procede et dispositif de guidage dorsal pour la fente d'une carcasse d'animal de boucherie

Also Published As

Publication number Publication date
WO2001001783A2 (en) 2001-01-11
AU5471500A (en) 2001-01-22
DK1196036T3 (da) 2006-04-03
AU748722B2 (en) 2002-06-13
HUP0202224A2 (en) 2002-10-28
DE60024091T2 (de) 2006-07-27
ATE309703T1 (de) 2005-12-15
BR0012044A (pt) 2002-03-12
NO20015938D0 (no) 2001-12-04
NO335701B1 (no) 2015-01-26
EP1196036A4 (en) 2002-10-23
JP2003503078A (ja) 2003-01-28
HUP0202224A3 (en) 2004-05-28
DE60024091D1 (de) 2005-12-22
KR20020031106A (ko) 2002-04-26
ES2250142T3 (es) 2006-04-16
BR0012044B1 (pt) 2010-06-29
NO20015938L (no) 2001-12-04
PL356985A1 (pl) 2004-07-12
CN1359263A (zh) 2002-07-17
US6126536A (en) 2000-10-03
KR100400109B1 (ko) 2003-10-01
CA2372087A1 (en) 2001-01-11
WO2001001783A3 (en) 2001-07-12
EP1196036A2 (en) 2002-04-17
CZ20014732A3 (cs) 2002-04-17
CA2372087C (en) 2004-07-20
JP3546039B2 (ja) 2004-07-21
EP1196036B1 (en) 2005-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197548B1 (pl) Piła automatyczna do rozcinania tuszy zwierzęcych
US4960023A (en) Cross-cut sawing of boards by saw blades mounted on transversely adjustable carriers
ES361311A1 (es) Dispositivo para el corte del vidrio en laminas.
US5086678A (en) Workpiece conveying method and device for a cutting machine
FI67801C (fi) Saett och anordning foer att hantera vankantade braedor
US4386641A (en) Retractable cant supports for lumber cant positioner-feeders
CN113771175B (zh) 全自动智能上料定心旋切堆垛单板加工生产线
US4823664A (en) Tandem sawmill assembly
JPH031209B2 (pl)
CA2394560C (en) Log merchandiser
US7093628B2 (en) Method of and apparatus for forming timbers with rounded ends
EP1150812B1 (en) Method and device for cutting wood
SE520106C2 (sv) Matningsanordning
CN112427713A (zh) 钢带废料剪切收集系统及其控制方法
CN218983592U (zh) 一种数控激光板材切割设备
US6244420B1 (en) Lumber positioner with vertically rotatable lateral displacement means
CN221190144U (zh) 板式物料接料及输送装置
CN213827581U (zh) 适用范围广具有升降翻转功能的下料结构
CA2276119C (en) Lumber positioner with vertically rotatable lateral displacement means
US4466321A (en) Scragg mill
IT202000019636A1 (it) Macchina multi-lama di taglio trasversale multiplo per il taglio a misura di tavole di legno
SU1183313A1 (ru) Поточна лини дл обработки изделий
US3199659A (en) Board handling and conveying apparatus
CZ279320B6 (cs) Výrobní zařízení pro opracování a montáž konstrukčních součástí
SE510480C2 (sv) Sågmaskin