PL194976B1 - Urządzenie tłoczące w maszynie papierniczej, itp. - Google Patents
Urządzenie tłoczące w maszynie papierniczej, itp.Info
- Publication number
- PL194976B1 PL194976B1 PL364691A PL36469100A PL194976B1 PL 194976 B1 PL194976 B1 PL 194976B1 PL 364691 A PL364691 A PL 364691A PL 36469100 A PL36469100 A PL 36469100A PL 194976 B1 PL194976 B1 PL 194976B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- box
- negative pressure
- nozzle
- air
- screen
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21F—PAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
- D21F5/00—Dryer section of machines for making continuous webs of paper
- D21F5/02—Drying on cylinders
- D21F5/04—Drying on cylinders on two or more drying cylinders
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21F—PAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
- D21F5/00—Dryer section of machines for making continuous webs of paper
- D21F5/02—Drying on cylinders
- D21F5/04—Drying on cylinders on two or more drying cylinders
- D21F5/042—Drying on cylinders on two or more drying cylinders in combination with suction or blowing devices
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21F—PAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
- D21F5/00—Dryer section of machines for making continuous webs of paper
- D21F5/02—Drying on cylinders
- D21F5/04—Drying on cylinders on two or more drying cylinders
- D21F5/042—Drying on cylinders on two or more drying cylinders in combination with suction or blowing devices
- D21F5/046—Drying on cylinders on two or more drying cylinders in combination with suction or blowing devices using pocket ventilation systems
Landscapes
- Paper (AREA)
- Drying Of Solid Materials (AREA)
- Making Paper Articles (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
- Nozzles (AREA)
- Advancing Webs (AREA)
Abstract
1. Urzadzenie tloczace w maszynie papierniczej itp., na przyklad kartoniarce lub maszynie wykanczajacej, gdzie wstege przenosi sie ponad cylindrem, na przyklad cylindrem suszacym lub inna rolka, wstege podparta na tkaninie podtrzymujacej, jak na przyklad sito itp., pomiedzy cylindrem i tkanina podtrzymujaca, przy czym urzadzenie tloczace zawiera skrzynke tloczaca lub polaczenie skrzynki tloczacej, przebiegajaca na calej szerokosci wstegi i pola- czona do srodków generujacych powietrze tloczace, i urzadzenie tloczace jest umieszczone po tej stronie tkani- ny podtrzymujacej, która jest przeciwna do cylindra glównie w szczelinie otwarcia itp. pomiedzy tkanina podtrzymujaca i cylindrem, przez co wystaje ze szczeliny itp. przynajmniej na malej odleglosci w kierunku biegu tkaniny podtrzymuja- cej, i jest zaopatrzone w przynajmniej dwa czlony uszczel- niajace, na przyklad dysze szczelinowe, dysze wyrzutowe, uszczelnienia mechaniczne itp. poprzeczne wzgledem kierunku przenoszenia wstegi, przy czym czlony uszczel- niajace sa umieszczone w urzadzeniach tloczacych,………, znamienne tym, ze w urzadzeniu tloczacym w malej odle- glosci od szczeliny (22) otwarcia itp. sa umieszczone po- nadto srodki dlawiace (50) wystajace w kierunku tkaniny podtrzymujacej, przy czym srodki dlawiace (50) dziela przestrzen podcisnienia utworzona pomiedzy pierwszymi i drugimi srodkami uszczelniajacymi (33, 44, 46, 66) na pierwszy region zintensyfikowanego podcisnienia (34') ograniczony w swym polozeniu w szczelinie (22) otwarcia itp., i drugi region mniejszego podcisnienia (34", 20'). PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy urządzenia tłoczącego, w maszynie papierniczej itp., na przykład w kartoniarce, maszynie wykańczającej lub innej maszynie do przerobu wstęgi.
Wynalazek przeznaczono do zastosowania zwłaszcza w sekcjach suszących maszyn papierniczych, kartoniarek, maszyn wykańczających itp. Wynalazek można zatem zastosować w sekcjach suszących wyposażonych w pojedynczy lub podwójny przebieg sitowy, gdzie kieszeń sitową utworzono pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi i rolką poniżej cylindrów, która zmienia kierunek biegu sita. Wynalazek można również zastosować w sekcjach suszących z tzw. zwrotnym przebiegiem, tzn. w sekcjach suszących, gdzie ponad cylindrami suszącymi umieszczono rolkę nawrotną sita, w rozwiązaniach, gdzie cylindry suszące rozmieszczono jeden nad drugim lub w przynajmniej dwóch poziomach. Ponadto, wynalazek można zastosować w sekcjach suszących zaopatrzonych w połączenie wspomnianych powyżej sekcji suszących. Dodatkowo, w odnośnych aspektach wynalazek można zastosować w innych częściach wspomnianych powyżej maszyn.
Zauważono potrzebę zastosowania podciśnienia w kieszeni sita, zwłaszcza w szczelinie otwarcia pomiędzy cylindrem suszącym i sitem, w celu umożliwienia oderwania sita od powierzchni cylindra ssącego. Zwiększenie podciśnienia w całej kieszeni do wymaganego poziomu podciśnienia będzie jednakże stwarzać pewne niedogodności. Wytworzenie takiego samego poziomu podciśnienia w całej przestrzeni kieszeni wymaga zużycia dużych ilości energii. Znaczne przecieki powietrza mogą uniemożliwiać uzyskanie wystarczająco wysokiego podciśnienia dla utrzymania tego stanu. Dotychczas, generalnie wystarczające zwiększenie podciśnienia było możliwe z zastosowaniem skrzynek tłoczących.
Znane jest urządzenie tłoczące w sekcji suszącej z pojedynczym przebiegiem sitowym, gdzie wstęgę transportuje się pomiędzy sitem i cylindrem suszącym ponad cylindrem suszącym. Urządzenie tłoczące zawiera skrzynkę tłoczącą lub połączenie skrzynki tłoczącej, przebiegającą na całej szerokości wstęgi, urządzenie zapewnia oderwanie sita od cylindra suszącego w szczelinie otwarcia sita, dla utrzymania w kontrolowany sposób wstęgi połączonej z sitem w żądanej odległości nawet za szczeliną otwarcia.
Urządzenie tłoczące typowo łączy się ze środkami generującymi nadmuch powietrza, umieszczonymi po przeciwnej do cylindra stronie sita, głównie w szczelinie otwarcia pomiędzy sitem i cylindrem w taki sposób, że wybiegają w przód na małej odległości z miejsca oderwania sita od cylindra w kierunku przenoszenia wstęgi. Urządzenie tłoczące typowo wyposażone jest w dwie dysze, na przykład dysze szczelinowe, dysze wyrzutowe itp., przeciwnie skierowane do kierunku przenoszenia wstęgi w pobliżu sita. Pierwszą dyszę umieszczono w otworze pomiędzy sitem i cylindrem, jednakże korzystnie przed miejscem oderwania sita od cylindra. Drugą dyszę umieszczono, w odstępie od pierwszej dyszy i szczeliny otwarcia w kierunku przemieszczania wstęgi.
Dysze zamontowano w skrzynce tłoczącej do wydmuchu strumieni powietrza ze szczeliny pomiędzy urządzeniem tłoczącym i sitem, przez co wyrzucane z dysz strumienie powietrzne powstrzymują przedostawanie się w szczelinę i/lub zasysanie w efekcie ejektorowym powietrza ze szczeliny pomiędzy urządzeniem tłoczącym i sitem, utrzymując w ten sposób w szczelinie podciśnienie potrzebne do podtrzymania wstęgi.
Przenoszenie wstęgi w szczelinie otwarcia pomiędzy cylindrem suszącym i sitem będzie tym trudniejsze w sterowaniu, im bardziej wzrośnie szybkość maszyny papierniczej, ponieważ ze wzrostem szybkości wstęga będzie bardziej podążać za cylindrem suszącym. Wzrost szybkości o kilkaset metrów może wymagać podwojenia poziomu podciśnienia, przykładowo od podciśnienia 500 Pa do podciśnienia 1000 Pa.
Zawartość suchej substancji we wstędze również wywiera wpływ na sposób odrywania wstęgi od cylindra. Wstęga o większej wilgotności trudniej odrywa się od cylindra suszącego i trudniej będzie uzyskać dobrą zdolność biegową. Sucha wstęga tym łatwiej będzie przypalana na powierzchni gorącego cylindra suszącego, im wyższa jest temperatura tego cylindra. Tak więc wraz ze wzrostem wydajności produkcyjnej oraz zwiększeniem szybkości maszyny oderwanie wstęgi od cylindra i podparcie na sicie wymaga coraz wyższego podciśnienia.
Dotychczas uzyskiwano potrzebny wzrost podciśnienia za pomocą skrzynek tłoczących. Jednakże przy dalszym wzroście szybkości dalszy wzrost podciśnienia będzie uciążliwy i kosztowny.
Potrzeba zastosowania podciśnienia będzie różna w różnych częściach kieszeni sita utworzonej pomiędzy cylindrami suszącymi. Najwyższe podciśnienie potrzebne jest w szczelinie otwarcia, pomięPL 194 976 B1 dzy cylindrem i sitem, dla oderwania wstęgi od cylindra i osadzenia jej na sicie. W innych częściach kieszeni generalnie wystarczające będzie mniejsze podciśnienie. Jednakże w technice obecnych skrzynek tłoczących należy utrzymywać to samo podciśnienie w kieszeniach pomiędzy cylindrami suszącymi, w całym regionie, w którym występuje oddziaływanie skrzynek tłoczących. Duże przecieki powietrza do kieszeni podciśnienia, zwłaszcza w szybkich maszynach, utrudniają uzyskanie i utrzymanie takich szczególnie wysokich podciśnień, jakie potrzebne są we wspomnianej powyżej szczelinie otwarcia. Wytworzenie w przestrzeni dużej kieszeni takiego samego poziomu podciśnienia stwarza zapotrzebowanie na ogromne ilości zużywanej energii.
Ponadto, zwiększenie całego podciśnienia w kieszeni do wysokiej wartości podciśnienia może powodować pewne niedogodności. Wysokie podciśnienie będzie w długich przebiegach sitowych wyginać sito, które może wtedy stykać się z powierzchniami skrzynki tłoczącej lub innych sztywnych części, powodując uszkodzenia sita i pogarszając zdolność biegową. Zbyt wysokie podciśnienie w całym regionie kieszeni będzie oddziaływać również na samą wstęgę, i może przykładowo zbytnio zapobiegać kurczeniu się wstęgi w kierunku poprzecznym, w wyniku czego wstęga może ulegać nawet rozszczepieniu.
Celem jest uzyskanie bardziej pewnego przenoszenia wstęgi w szczelinie otwarcia pomiędzy cylindrem suszącym i sitem poprzez zwiększenie naprężenia wstęgi papieru. Naprężenie oznacza wprowadzenie różnicy szybkości dla spowodowania naciągu we wstędze. Zwiększenie naprężenia nie zawsze jest jednakże możliwe, ponieważ zbyt duże naprężenie będzie obniżać wytrzymałość, pogarszać jakość papieru, często zmniejszając zdolność biegową i powodując częste zrywanie wstęgi.
Poszczególne podciśnienia wymagane w maszynie papierniczej w szczelinie otwarcia pomiędzy cylindrem suszącym i wstęgą, a także w innych częściach przestrzeni kieszeni zależą od wielu czynników, zarówno parametrów produkcyjnych jak i jakości wytwarzanego papieru. Wymagania w zakresie podciśnienia zależą od szybkości maszyny, zawartości suchej substancji papieru, profilu papieru po prasowaniu, jakości papieru, gramatury papieru, różnicy naprężenia pomiędzy sekcją prasującą i suszącą, generalnie składu chemicznego wstęgi w mokrej części maszyny papierniczej, działania prasy oraz geometrii i struktury części mokrej maszyny papierniczej. Przy zmianie tych parametrów powinna występować możliwość kontrolowania podciśnienia. Powinna występować możliwość kontrolowania podciśnienia oddzielnie w szczelinie otwarcia i w innych regionach z podciśnieniem.
Uprzednio proponowano zastosowanie specjalnej skrzynki ssącej w szczelinie otwarcia pomiędzy cylindrem i sitem, dla wytworzenia wyższego podciśnienia. W amerykańskim patencie US 5,341,579 zaproponowano zastosowanie dość małej skrzynki ssącej w szczelinie otwarcia, która utrzymywała tam pewne podciśnienie. Podciśnienie w skrzynce ssącej 20 i na walcu ssącym 12 wytwarza wspólna dmuchawa podciśnieniowa 32. Nie ma zatem możliwości oddzielnego sterowania tych urządzeń.
Amerykańska publikacja patentowa US 5,782,009 przedstawia skrzynkę ssącą zamontowaną w kieszeni pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi, przez co skrzynkę ssącą podzielono na dwie sekcje. W pierwszej sekcji skrzynki ssącej występuje wyższe podciśnienie w regionie miejsca oderwania sita od cylindra suszącego.
Region ten oddzielono od otoczenia za pomocą uszczelnień mechanicznych. W kierunku poprzecznym wstęgi sekcję 1 o wyższym podciśnieniu można podzielić na kilka części, w których będą wytwarzane różne podciśnienia, w celu przenoszenia krawędzi wstęgi.
W amerykańskiej publikacji patentowej US 4,359,827 przedstawiono wielosekcyjną skrzynkę ssącą umieszczoną w kieszeni utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi. Jedną sekcję skrzynki ssącej umieszczono przed sitem na pierwszym cylindrze suszącym w kierunku przenoszenia sita, przed miejscem oderwania sita od cylindra suszącego. W skrzynce ssącej drugiej sekcji graniczącej z sitem zastosowano wyższe podciśnienie.
Celem obecnego wynalazku jest zatem, dostarczenie ulepszonego urządzenia tłoczącego, w którym zmniejszono wspomniane powyżej niedogodności.
Celem jest zwłaszcza dostarczenie urządzenia tłoczącego, które umożliwia wytwarzanie wyższego podciśnienia w szczelinie otwarcia niż w innych regionach kieszeni z podciśnieniem.
Następnym celem jest przykładowo dostarczenie urządzenia tłoczącego, które umożliwia w sekcji suszącej z jednositowym przebiegiem podzielenie regionu podciśnienia kieszeni pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi na przynajmniej dwa oddzielnie kontrolowane regiony podciśnienia.
Następnym celem jest dostarczenie urządzenia tłoczącego umożliwiającego kontrolowanie podciśnienia w szczelinie otwarcia, niezależnie od innych podciśnień.
PL 194 976 B1
Celem jest również dostarczenie urządzenia tłoczącego, w którym możliwe będzie połączenie, w razie potrzeby, dodatkowego ssania i/lub tłoczenia w szczelinie otwarcia.
Urządzenie tłoczące w maszynie papierniczej itp., na przykład kartoniarce lub maszynie wykańczającej, gdzie wstęgę przenosi się ponad cylindrem, na przykład cylindrem suszącym lub inną rolką, wstęgę podpartą na tkaninie podtrzymującej, jak na przykład sito itp., pomiędzy cylindrem i tkaniną podtrzymującą, przy czym urządzenie tłoczące zawiera skrzynkę tłoczącą lub połączenie skrzynki tłoczącej, przebiegającą na całej szerokości wstęgi i połączoną do środków generujących powietrze tłoczące, i urządzenie tłoczące jest umieszczone po tej stronie tkaniny podtrzymującej, która jest przeciwna do cylindra głównie w szczelinie otwarcia itp. pomiędzy tkaniną podtrzymującą i cylindrem, przez co wystaje ze szczeliny itp. przynajmniej na małej odległości w kierunku biegu tkaniny podtrzymującej, i jest zaopatrzone w przynajmniej dwa człony uszczelniające, na przykład dysze szczelinowe, dysze wyrzutowe, uszczelnienia mechaniczne itp. poprzeczne względem kierunku przenoszenia wstęgi, przy czym człony uszczelniające są umieszczone w urządzeniach tłoczących, przez co pierwszy człon uszczelniający, będący dyszą jest umieszczony w skrzynce tłoczącej w pobliżu tkaniny podtrzymującej, głównie w szczelinie otwarcia itp. pomiędzy tkaniną podtrzymującą i cylindrem, do wydmuchiwania strumieni powietrza ze szczeliny pomiędzy tkaniną podtrzymującą i urządzeniem tłoczącym, i drugie środki uszczelniające są umieszczone w skrzynce tłoczącej w pobliżu tkaniny podtrzymującej lub rolki obracającej tkaninę podtrzymującą, w odległości od wspomnianej powyżej szczeliny otwarcia itp. w kierunku przenoszenia tkaniny podparcia, przez co środki uszczelnienia utrzymują podciśnienie w przestrzeni pomiędzy urządzeniem tłoczącym i wstęgą, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w urządzeniu tłoczącym w małej odległości od szczeliny otwarcia itp. są umieszczone ponadto środki dławiące wystające w kierunku tkaniny podtrzymującej, przy czym środki dławiące dzielą przestrzeń podciśnienia utworzoną pomiędzy pierwszymi i drugimi środkami uszczelniającymi na pierwszy region zintensyfikowanego podciśnienia ograniczony w swym położeniu w szczelinie otwarcia itp., i drugi region mniejszego podciśnienia.
Korzystnie drugie środki uszczelnienia są dyszą.
Korzystnie urządzenie tłoczące jest skrzynką tłoczącą głównie umieszczoną w pobliżu miejsca oderwania sita od cylindra suszącego, zaś druga dysza skrzynki tłoczącej jest umieszczona w pobliżu szczeliny zamknięcia pomiędzy rolką nawrotną i sitem, przez co strumienie powietrza wyrzucane z dyszy zasysają w efekcie ejektorowym powietrze ze szczeliny zamknięcia i z przestrzeni pomiędzy skrzynką tłoczącą i sitem.
Korzystnie w skrzynce tłoczącej pomiędzy pierwszą dyszą i środkami dławienia jest umieszczona dysza ssąca połączona do urządzeń wytwarzających ssanie w celu zintensyfikowania podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia.
Korzystnie urządzenie tłoczące, będące skrzynką tłoczącą, jest umieszczone w kieszeni utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi i rolką nawrotną, z jednej strony w szczelinie otwarcia pomiędzy pierwszym cylindrem suszącym oraz sitem, i z drugiej strony w szczelinie zamknięcia pomiędzy drugim cylindrem suszącym oraz sitem, zaś druga dysza skrzynki tłoczącej jest umieszczona w pobliżu szczeliny zamknięcia pomiędzy drugim cylindrem suszącym i sitem, przez co powietrze wyrzucane z tej dyszy zasysa w efekcie ejektorowym powietrze z kieszeni.
Korzystnie w skrzynce tłoczącej pomiędzy pierwszą dyszą i środkami dławienia jest umieszczona dysza ssąca połączona z urządzeniami wytwarzającymi ssanie w celu zwiększenia podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia.
Korzystnie środki dławienia obejmują dyszę wyrzutową umieszczoną w skrzynce tłoczącej i wystającą w kierunku tkaniny podtrzymującej, zaś dyszę wyrzutową zastosowano do ejekcji za pomocą strumieni powietrza, powietrza z regionu zintensyfikowanego podciśnienia do drugiego regionu podciśnienia lub całkowicie poza przestrzeń podciśnienia.
Korzystnie środki dławienia mają powierzchnię wypukłą, która prowadzi powietrze wyrzucające poza region zintensyfikowanego podciśnienia z wykorzystaniem efektu Coanda.
Korzystnie płyta prowadząca jest umieszczona z jednej strony pomiędzy środkami dławienia i z drugiej strony szczeliną zamknięcia pomiędzy rolką nawrotną i tkaniną podtrzymującą dla powstrzymania powietrza wyrzucanego za pomocą dyszy wyrzutowej przed dojściem do wspomnianej szczeliny zamknięcia.
Korzystnie środki dławienia obejmują środki uszczelnienia mechanicznego, na przykład środki ograniczające przepływ powietrza, które wystają poprzecznie do wstęgi i są zamontowane sprężyście
PL 194 976 B1 lub wychylnie w skrzynce tłoczącej, dla utrzymania zintensyfikowanego podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia.
Korzystnie środki dławienia mają powierzchnię, która jest skierowana na tkaninę podtrzymującą, i która jest falista.
Korzystnie pierwsza dysza i środki dławienia są zintegrowane we wspólnej konstrukcji pokrywającej region zintensyfikowanego podciśnienia, zaś konstrukcja ta jest wychylnie lub sprężyście zamocowana w małej odległości od tkaniny podtrzymującej, przechodzącej w szczelinie otwarcia.
Korzystnie środki dławienia dostosowano do wystawania w odległości 2 do 40 mm, typowo poniżej 20 mm, korzystnie poniżej 10 mm od tkaniny podtrzymującej.
Korzystnie długość regionu zintensyfikowanego podciśnienia, pomiędzy pierwszą dyszą i środkami dławienia wynosi około 50 do 500 mm, typowo 100 do 200 mm, w kierunku przenoszenia tkaniny podtrzymującej.
Korzystnie pierwsza dysza jest umieszczona w odległości poniżej 300 mm, typowo 40 do 150 mm, najkorzystniej około 70 mm od miejsca oderwania tkaniny podtrzymującej, przed miejscem oderwania w kierunku przenoszenia tkaniny podtrzymującej, zaś środki dławienia są umieszczone w odległości około 40 do 250 mm, typowo 80 do 120 mm, najkorzystniej około 100 mm od miejsca oderwania tkaniny podtrzymującej, za miejscem oderwania tkaniny podtrzymującej w kierunku przenoszenia tkaniny podtrzymującej.
Korzystnie w urządzeniu tłoczącym występuje pierwsza sekcja skrzynkowa i druga sekcja skrzynkowa, które są umieszczone w kieszeni utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi i rolką nawrotną, na przykład rolką VAC lub innym walcem ssącym, pomiędzy z jednej strony szczeliną otwarcia pomiędzy pierwszym cylindrem suszącym i sitem, i z drugiej strony szczeliną zamknięcia pomiędzy drugim cylindrem suszącym i sitem, zaś pierwsza sekcja skrzynki tłoczącej jest umieszczona przed szczeliną otwarcia, a pierwsza dysza i środki dławienia są umieszczone w pierwszej sekcji skrzynki tłoczącej, natomiast drugą sekcję zastosowano do pokrycia przynajmniej części powierzchni graniczącej z kieszenią rolki nawrotnej, i pomiędzy pierwszą sekcją skrzynki tłoczącej i drugą sekcją skrzynki jest utworzony kanał wypływu powietrza kierujący powietrze odprowadzane z regionu zintensyfikowanego podciśnienia poza przestrzeń podciśnienia.
Korzystnie środki dławienia obejmują dyszę wyrzutową zaopatrzoną w wypukłą powierzchnię wylotową i umieszczoną w końcu pierwszej sekcji skrzynki tłoczącej, przy czym dysza wyrzutowa jest dostosowana do wyrzucania powietrza z regionu zintensyfikowanego podciśnienia za pomocą strumieni powietrza, zaś otwór wlotowy kanału odprowadzenia powietrza (56) jest umieszczony w pobliżu wypukłej powierzchni dyszy wyrzutowej, przez co powietrze przechodzące wzdłuż wypukłej powierzchni jest prowadzone bezpośrednio do kanału odprowadzenia w wyniku efektu Coanda.
Korzystnie skierowana w stronę rolki nawrotnej powierzchnia drugiej sekcji skrzynkowej jest falista.
Korzystnie druga sekcja skrzynkowa jest skrzynką tłoczącą posiadającą dyszę umieszczoną w pobliżu szczeliny zamknięcia drugiego cylindra suszącego.
Korzystnie drugie środki uszczelnienia są środkami mechanicznymi ograniczającymi przepływ powietrza, zaś rolka jest walcem ssącym.
Korzystnie urządzenie tłoczące jest skrzynką tłoczącą, która jest umieszczona w kieszeni utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi i rolką nawrotną, pomiędzy z jednej strony szczeliną otwarcia między pierwszym cylindrem suszącym i górnym sitem i z drugiej strony szczeliną zamknięcia między cylindrem suszącym i górnym sitem, zaś druga dysza skrzynki tłoczącej jest umieszczona w pobliżu szczeliny zamknięcia pomiędzy drugim cylindrem suszącym i górnym sitem, przez co powietrze wyrzucane z dyszy zasysa powietrze z kieszeni w efekcie ejekcji.
Typowe urządzenie tłoczące według wynalazku zawiera skrzynkę tłoczącą, w której po jednej stronie szczeliny otwarcia umieszczono środki dławienia, jak na przykład środki tłoczące lub środki uszczelnienia, oprócz pierwszej dyszy, w małej odległości miejsca oderwania sita od cylindra suszącego, za tym miejscem oderwania. Środki dławienia dzielą przestrzeń podciśnienia wytworzoną przez urządzenie tłoczące na dwie sekcje:
- pierwszy region zintensyfikowanego podciśnienia graniczący ze szczeliną otwarcia, i
- drugi region mniejszego podciśnienia.
Przykładowo, w sekcji suszenia z przebiegiem jednositowym stosunkowo mały region zintensyfikowanego podciśnienia, przynajmniej częściowo izolowany od drugiego regionu podciśnienia, zaopatrzono w środki dławienia zgodnie z wynalazkiem, w szczelinie otwarcia w kierunku kieszeni, pomiędzy cylindrami suszącymi, gdzie występuje największa potrzeba zastosowania podciśnienia.
PL 194 976 B1
Typowa skrzynka tłocząca zastosowana w sekcji suszenia z jednositowym przebiegiem, Uno Run Blow Box, zawiera zasadniczo wąską konstrukcję skrzynkową, zajmującą tylko część kieszeni, gdzie skrzynkę tłoczącą umieszczono z przodu przebiegu sitowego pomiędzy pierwszym cylindrem suszącym i rolką nawrotną.
Region podciśnienia typowo otoczono dyszami w górnym i dolnym końcu skrzynki tłoczącej, dysze wyrzucają powietrze z przestrzeni szczelinowej pomiędzy sitem i skrzynką. Zgodnie z wynalazkiem, w skrzynce umieszczono środki dławienia pomiędzy wspomnianymi dyszami, środki dławienia dzielą wytwarzany przez skrzynkę region podciśnienia na dwie sekcje i zapobiegają lub przynajmniej ograniczają swobodny przepływ powietrza pomiędzy tymi sekcjami. Środki dławienia mogą być ograniczającym przepływ prostym uszczelnieniem mechanicznym lub trzecią dyszą dostosowaną do wyrzucania powietrza z górnego regionu podciśnienia i generowania w tym miejscu regionu zintensyfikowanego podciśnienia. Generalnie należy zaznaczyć, że środki dławienia obejmują wszystkie takie dławienia mechaniczne lub środki dostarczone przez dysze, które ograniczają przejście pomiędzy dwoma regionami o różnych poziomach ciśnienia. Tak więc, środki dławienia mogą być przykładowo dyszą wyrzutową, zaworem ograniczenia przepływu lub zakrzywioną ścianą, poprzecznie wystającą w kanale, która ogranicza przepływ powietrza w tym kanale.
Jeśli środki dławienia na pograniczu regionu zintensyfikowanego ciśnienia są prostym, nienastawnym uszczelnieniem mechanicznym, region zintensyfikowanego podciśnienia można kontrolować poprzez regulację przepływu powietrza dla pierwszej dyszy wyrzutowej. Za pomocą takiego sterowania można zmniejszać lub zwiększać podciśnienie w regionie zintensyfikowanego podciśnienia. Wskutek zastosowania środków dławienia sterowanie to nie wywiera istotnego wpływu na inne części regionu podciśnienia.
Natomiast, gdy środkami dławienia jest dysza wyrzutowa, ciśnienie w regionie zintensyfikowanego podciśnienia można również kontrolować poprzez zmianę przepływu dyszy. Powietrze usuwane przez środki dławienia z regionu zintensyfikowanego podciśnienia może przepływać do innych części regionu podciśnienia, ponieważ jest to ilość generalnie mniejsza w porównaniu z wielkością regionu podciśnienia bądź też usunięte powietrze można odprowadzać bezpośrednio za dyszą, całkowicie poza region podciśnienia, z wykorzystaniem płyt prowadzących lub kanałów odprowadzenia.
Inną typową skrzynkę tłoczącą, Syn Run Blow Box, zastosowano w sekcji suszenia z pojedynczym przebiegiem sitowym, która wypełnia niemal całkowicie kieszeń utworzoną przez wlotowy przebieg sita, rolkę nawrotną i wylotowy przebieg sita, utworzony pomiędzy dwoma sąsiednimi cylindrami suszącymi. Region podciśnienia typowo uszczelniono dyszami umieszczonymi w przednim końcu skrzynki tłoczącej, tzn. głównie w szczelinie otwarcia pierwszego cylindra suszenia i sita, i tylnym końcu skrzynki tłoczenia, tzn. głównie w szczelinie zamknięcia drugiego cylindra suszenia i sita. Dysze wykorzystano do wydmuchiwania strumieni powietrza na zewnątrz ze szczeliny podciśnienia, a strumienie zapobiegają przedostawaniu się powietrza do wnętrza przestrzeni podciśnienia. Są to tzw. dysze wyrzutowe, które równocześnie usuwają powietrze z przestrzeni podciśnienia.
Zgodnie z wynalazkiem, środki dławienia zastosowano ponadto w skrzynce w regionie przebiegu sitowego pomiędzy pierwszym cylindrem suszącym i rolką nawrotną, przez co środki dławiące izolują sekcję regionu podciśnienia w kieszeni, tworząc region zintensyfikowanego podciśnienia. Jak opisano powyżej, środkami dławienia mogą być uszczelnienia mechaniczne lub dysze wyrzutowe, które ograniczają przepływ.
Oddzielny podregion zintensyfikowanego podciśnienia według wynalazku można również zastosować w innych regionach zróżnicowanych rodzajów podciśnienia, generowanych urządzeniami tłoczącymi. Urządzeniami tłoczącymi może być skrzynka tłocząca, pokrywająca część przebiegu sitowego w sekcjach suszących z pojedynczym lub podwójnym przebiegiem sita, które na przykład w maszynie papierniczej pokrywa jedną część przebiegu sitowego lub filcu, gdzie wstęgę odrywa się od cylindra i/lub utrzymuje na sicie za pomocą podciśnienia, i gdzie oprócz tradycyjnego podciśnienia, wraz z regionem zintensyfikowanego podciśnienia jest wymagany region mniejszego podciśnienia.
Region zintensyfikowanego podciśnienia typowo umieszcza się na przebiegu sitowym w szczelinie otwarcia cylindra, przez co rozpoczyna się w małym odstępie przed miejscem oderwania sita od cylindra i wybiega w przód na żądanej odległości od miejsca oderwania. Największa potrzeba podciśnienia występuje zwłaszcza w miejscu oderwania. Podczas biegu miejsce oderwania może przemieszczać się w przód lub w tył, w związku z czym skrzynka tłocząca musi być tak umieszczona, aby zapewnić wystarczające podciśnienie we wszystkich warunkach roboczych.
PL 194 976 B1
W rozwiązaniu według wynalazku podciśnienie w regionie zintensyfikowanego podciśnienia utrzymuje się typowo powyżej 500 Pa, bardziej ogólnie nie mniej niż 1000 Pa, lecz jednakże nie więcej niż 20000 Pa, korzystnie poniżej 10000 Pa, zależnie od sytuacji biegowej. W razie potrzeby będzie oczywiście możliwe zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia w stosunku do wartości podanych powyżej. Jednakże poziom podciśnienia jest typowo przykładowo wyższy od podciśnienia pron, które dominuje na powierzchni rolki zmieniającej kierunek biegu wstęgi. W innych częściach kieszeni sitowej poziom podciśnienia jest znacznie niższy, tzn. wynosi około 10 do 700 Pa, korzystnie 100 do 500 Pa, typowo 200 do 300 Pa.
W sekcji suszenia z pojedynczym przebiegiem sitowym regionem zintensyfikowanego podciśnienia jest region szczeliny otwarcia o długości około 50 do 500 mm, typowo 100 do 200 mm. Region zintensyfikowanego podciśnienia na cylindrach może obecnie rozpoczynać się przed miejscem oderwania sita w odległości 300 mm, często 40 do 150 mm, typowo około 70 mm, i podczas pracy może przebiegać w odległości około 40 do 250 mm, często 80 do 120 mm, jak na przykład 100 mm w przód od miejsca oderwania. Długość regionu zintensyfikowanego ciśnienia oznacza odległość w kierunku ruchu wstęgi pomiędzy dwoma środkami, jak na przykład uszczelnienia, środki dławiące, dysze wyrzutowe, które wystają ze skrzynki w pobliżu wstęgi. Pomiędzy tymi środkami w przestrzeni skrzynki wytwarza się wyższe podciśnienie niż w przestrzeniach przyległych do tego regionu.
Możliwe jest oczywiście zastosowanie licznych środków dławienia, jak na przykład uszczelnienia mechaniczne, płyty ograniczenia przepływu lub dysze wyrzutowe, dla podziału regionu podciśnienia pomiędzy skrzynką i przebiegiem sitowym na dwa lub więcej różne regiony podciśnienia. Mogą występować liczne kolejne regiony podciśnienia, o stopniowanych poziomach podciśnienia.
Obecne urządzenie tłoczące może zawierać pojedynczą prostą strukturę skrzynkową lub może być utworzone z licznych składowych elementów skrzynkowych. Pomiędzy składowymi elementami skrzynkowymi można utworzyć na przykład kanały powietrzne, w celu przenoszenia powietrza z regionu podciśnienia do innego regionu lub do otoczenia.
Dysze wytwarzające podciśnienie mogą być prostymi dyszami szczelinowymi, tak umieszczonymi, że wypływające z nich powietrze powstrzymuje penetrację powietrza do regionu podciśnienia i/lub generuje efekt ejektorowy w potrzebnym miejscu pomiędzy skrzynką i sitem. Szczególne dysze wyrzutowe można korzystnie zastosować w skrzynkach tłoczenia, gdzie w razie potrzeby montuje się je sprężyście lub wychylnie, z możliwością elastycznego przemieszczenia względem sita, gdy na przykład skrawki papieru dosuną sito do dyszy, przez co nie spowodują zerwania sita.
Do prowadzenia powietrza z regionu zintensyfikowanego podciśnienia w rozwiązaniu według wynalazku korzystnie zastosowano powierzchnie wypukłe, które dzięki efektowi Coanda mogą w kontrolowany sposób kierować powietrze w potrzebnym kierunku, nawet na zewnątrz regionu zintensyfikowanego ciśnienia. Dzięki powierzchniom wytwarzającym efekt Coanda powietrze wypływające z regionu zintensyfikowanego podciśnienia można kierować do regionu niższego podciśnienia, w kierunku otworu wylotowego, a nawet do otworu wylotowego, skąd powietrze może wypływać do żądanej przestrzeni ejektorowo lub z wykorzystaniem ssania.
Region podciśnienia generowanego w rozwiązaniu według wynalazku w regionie zintensyfikowanego podciśnienia może być ponadto zintensyfikowany poprzez umieszczenie w tym regionie środków wytwarzających ssanie. Ssanie można wytwarzać poprzez zastosowanie otworu ssawnego połączonego ze skrzynką tłoczącą w regionie zintensyfikowanego podciśnienia, otwór ssawny łączy się przykładowo poprzez kanał ssący z urządzeniem wytwarzającym ssanie.
Dzięki środkom umieszczonym w skrzynce tłoczącej, która wytwarza ssanie, można w prosty sposób kontrolować poziom podciśnienia. W rezultacie dysze wyrzutowe w skrzynce nie muszą być indywidualnie kontrolowane, i można je połączyć do wspólnych środków wytwarzających tłoczenie.
Korzystnie zastosowano ssanie, zwłaszcza, gdy środki dławiące są mechanicznymi środkami dławienia, które same nie zwiększają aktywnie i w kontrolowany sposób podciśnienia. Natomiast ssanie można zastosować dodatkowo do kontrolowania podciśnienia również w innych przypadkach. Korzystne jest umieszczenie siatki lub odpowiadającego urządzenia przed otworem ssawnym, które będzie zapobiegać przedostawaniu się skrawków papieru w region podciśnienia doprowadzających kanałów ssawnych.
Odmiennie niż w przypadku skrzynek ssących, skrzynka i sito nie stykają się wzajemnie, gdy zastosowano ssanie w połączeniu z rozwiązaniem skrzynki tłoczącej według wynalazku, gdzie powietrze wytłacza się w środkach tworzących region zintensyfikowanego podciśnienia pomiędzy sitem i skrzynką.
PL 194 976 B1
Poniżej opisano wynalazek bardziej szczegółowo w odniesieniu do załączonych rysunków, gdzie fig. 1 przedstawia kieszeń pomiędzy dwoma cylindrami w sekcji suszenia maszyny papierniczej z jednym przebiegiem sitowym, w której umieszczono skrzynkę tłoczącą według wynalazku, w przekroju pionowym;
fig. 2 - odmianę fig. 1; fig. 3 - inną odmianę fig. 1;
fig. 4 - drugie urządzenie tłoczące według wynalazku, analogicznie jak na fig. 1; fig. 4a - odmianę dyszy 44 według fig. 4, w powiększeniu; fig. 5 - odmianę fig. 4;
fig. 6 - trzecie urządzenie tłoczące według wynalazku, analogicznie do fig. 1; fig. 7 - odmianę fig. 6;
fig. 8 - urządzenie tłoczące, podobnie jak na fig. 6;
fig. 9 - przykładowy region zintensyfikowanego podciśnienia pokazany na fig. 6, w powiększeniu; fig. 10 - rozwiązanie według fig. 3 umieszczone w sekcji suszenia z podwójnym przebiegiem sitowym.
Na figurze 1 pokazano w maszynie papierniczej itp. dwa kolejne cylindry lub rolki, typowo cylindry suszące 10, 12 oraz rolkę nawrotną 14 umieszczoną pomiędzy tymi cylindrami. Rolka nawrotna może być cylindrem, rolką gładką lub rowkowaną. Rolka ta może być perforowana, a jej otwory mogą łączyć się ze źródłem podciśnienia. W rozwiązaniu według fig. 1 zintensyfikowane podciśnienie typowo wytwarza się w sektorze obwodowym, przyległym do przestrzeni kieszeni rolki. Ssanie rolki wytwarza się poosiowo w jej końcu.
Podtrzymywana na sicie 18 wstęga papieru 16 owija przemiennie cylindry 10, 12 oraz rolkę nawrotną 14, tworząc kieszeń 20 pomiędzy dwoma cylindrami i rolką nawrotną.
Sito odrywa się od obwodu pierwszego cylindra 10 w tzw. szczelinie otwarcia 22 i biegnie do rolki nawrotnej 14, tworząc tzw. wlotowy przebieg sitowy 24 pomiędzy pierwszym cylindrem i rolką nawrotną. Odpowiednio, sito biegnie od rolki nawrotnej tworząc tzw. wylotowy przebieg sitowy 26 w kierunku drugiego cylindra suszącego 12 i mija szczelinę zamknięcia 28, przebiegając wokół drugiego cylindra suszącego.
W kieszeni 20 zamontowano skrzynkę tłoczącą 30 rozpostartą ponad wstęgą w taki sposób, że jeden z jej boków 32 wraz z wlotowym przebiegiem sitowym 24 tworzy relatywnie wąską szczelinę 34, w której skrzynka tłocząca wytwarza podciśnienie. W górnej części 32 skrzynki tłoczącej umieszczono dyszę tłoczącą 36, która wystaje ze skrzynki 30 w kierunku sita 18, nie dotykając jednakże sita. Dyszę tłoczącą 36 umieszczono w skrzynce ponad szczeliną otwarcia 22 w taki sposób, że powietrze wypływające ze szczeliny dyszy 38 ma kierunek przeciwny do ruchu sita oraz w taki sposób, że powietrze wypływa powyżej miejsca oderwania sita 18 od cylindra 10, tj. przed miejscem oderwania sita w kierunku ruchu. Powietrze wypływające z dyszy 36 powstrzymuje przedostawanie się powietrza wędrującego z sitem do szczeliny 34 pomiędzy skrzynką 30 i sitem, ponadto wyrzuca powietrze ze szczeliny, tworząc w niej podciśnienie. Dysze 36 zamocowano do skrzynki na sprężynie 42 dociskającej dyszę w stosowny sposób w kierunku sita, jednakże umożliwiającej wepchnięcie dyszy w skrzynkę w przypadku, gdy skrawki papieru przechodzą pomiędzy sitem i cylindrem.
W drugim końcu skrzynki tłoczącej 30 w jej dolnej części utworzono drugą dyszę, prostą dyszę szczelinową 44, której strumienie powietrzne skierowano przeciwnie do kierunku obrotów rolki nawrotnej, i która w ten sposób zapobiega przechodzeniu powietrza z rolki nawrotnej w kierunku szczeliny zamknięcia, między rolką 14 i sitem 18. Nadmuch dyszy może również odrzucać powietrze od szczeliny pomiędzy skrzynką i sitem. W wielu sekcjach suszących zastosowano walec suszący, na przykład VAC według twórcy, jako rolkę nawrotną, która w sposób pokazany strzałkami zasysa powietrze z regionu kieszeni.
Ponadto, w skrzynce tłoczącej 30 umieszczono drugą dyszę wyrzutową 46 w pobliżu szczeliny zamknięcia 28 drugiego cylindra 12, nieco przed szczeliną zamknięcia, tzn. w miejscu oderwania sita od cylindra. Strumienie powietrzne tej dyszy skierowano od kieszeni głównie w kierunku przenoszenia sita. Strumienie powietrzne zapobiegają przedostawaniu się powietrza do kieszeni poprzez szczelinę powietrzną pomiędzy dyszą i sitem. W ten sposób utrzymuje się podciśnienie w całej kieszeni.
Zgodnie z wynalazkiem w skrzynce tłoczącej umieszczono środki dławiące 50 w małej odległości od dyszy 36, które dzielą szczelinę 34 pomiędzy skrzynką 30 i sitem 18 na dwie sekcje, w sekcji 34' występuje zintensyfikowane podciśnienie, a w sekcji 34 występuje podciśnienie niższe. W tym przypadku środki dławiące są uszczelnieniem mechanicznym, zapobiegającym lub przynajmniej zmniejPL 194 976 B1 szającym przepływ powietrza z sekcji 34 do sekcji 34'. Dyszę wyrzutową 36 zastosowano do podawania powietrza głównie ze stosunkowo małej sekcji w kieszeni 20, przez co łatwo wytwarza się nawet bardzo duże podciśnienie w małej sekcji 34' w porównaniu z podciśnieniem w innych częściach kieszeni. Dzięki zastosowaniu dławienia 50 można zwiększyć poziom podciśnienia o około 200-500 Pa, a w niektórych przypadkach nawet wielokrotnie więcej.
Zintensyfikowane podciśnienie w sekcji 34' ułatwia oderwanie wstęgi od powierzchni cylindra 10 głównie w miejscu oderwania 40 oraz pewne połączenie wstęgi na sicie. Niższe podciśnienie w sekcji 34 wystarcza dla utrzymania wstęgi usadzonej na sicie aż do rolki nawrotnej. W rolce nawrotnej typowo wytwarza się ssanie utrzymujące wstęgę na powierzchni rolki nawrotnej. Ssanie oddziaływuje również na kieszeń. Druga dysza wyrzutowa 46 uszczelnia szczelinę pomiędzy skrzynką i drugim cylindrem suszącym i zapewnia podciśnienie w kieszeni, a także zapobiega wybrzuszaniu wstęgi w szczelinie zamknięcia 28.
W rozwiązaniu według wynalazku może wystarczyć stosunkowo niewielkie podciśnienie, typowo 100-200 Pa w innych częściach kieszeni, z wyjątkiem szczeliny 34'. Małe podciśnienie umożliwia przykładowo rozkład wydłużenia wstęgi na dużej powierzchni, a zatem zmniejsza marszczenie się wstęgi.
Dysze tłoczące w skrzynce 30 można zasilać ze wspólnej instalacji powietrznej lub z indywidualnie kontrolowanego zasilania powietrzem dla każdej dyszy. Indywidualne zasilanie dyszy 36 pozwala na oddzielne kontrolowanie zintensyfikowanego poziomu ciśnienia na tej dyszy.
W rozwiązaniu według wynalazku ponadto możliwe jest utworzenie pomiędzy dyszą 36 i środkami dławiącymi 50 otworu ssącego połączonego do kanału ssącego 52, na przykład szczeliny przechodzącej wzdłuż całej wstęgi, która w razie potrzeby usuwa więcej powietrza z regionu zintensyfikowanego podciśnienia poprzez szczelinę 34'.
Przed otworem ssącym korzystnie umieszcza się na przykład siatkę, zapobiegającą przedostawaniu się do kanału ssącego skrawków papieru lub innych zanieczyszczeń. Kanał ssący można wykonać w taki sposób, aby przy zerwaniu wstęgi kanał ssący łączył się z dmuchawą dla wydmuchnięcia powietrza w szczelinę 34', i tym samym umożliwiał oczyszczenie szczeliny.
W przypadku pokazanym na fig. 1 możliwe jest zwiększenie podciśnienia w punkcie oderwania sita 40, poprzez izolowanie szczeliny pomiędzy sitem i skrzynką w tym regionie od innych regionów posiadających mniejsze podciśnienie. W skrzynce można umieścić elastyczne środki dławiące bądź też środki dławiące elastycznie zamocowane do skrzynki, przez co będą wystawać bardzo blisko sita, około 2 do 40 mm, typowo poniżej 20 mm, korzystnie nawet poniżej 10 mm od sita (tkaniny podtrzymującej), i tym samym skutecznie rozdzielać region podciśnienia 34' od pozostałej przestrzeni otaczającej. Gdy ponadto odstęp dyszy 36 od sita jest mały, i gdy występują potrzebne strumienie powietrza dyszy, uzyskuje się podciśnienie wystarczające dla wielu zastosowań bez potrzeby dalszych środków. Możliwe jest zatem, utrzymywanie dostatecznie niskiego podciśnienia w innych częściach kieszeni, jakie wystarczają w tych regionach. Uniknięto w ten sposób wyginania sita, a zatem uzyskano poprawę jego zdolności biegowej.
Skrzynkę tłoczącą 30 można tak ukształtować, aby wypełniała przestrzeń całej kieszeni, tj. aby występowała niemal od przebiegu sitowego 24 aż do przebiegu sitowego 26. Na fig. 2 pokazano odmianę fig. 1 i zastosowano te same numery odnośników, co na fig. 2. Na fig. 2 rozszerzono dolną część skrzynki 30, przez co pokryto większą część obwodu rolki nawrotnej 14. Pomiędzy skrzynką 30 i przebiegiem sitowym 24 występuje szczelina 34, a szczelinę 31 pomiędzy skrzynką 30 i rolką 14 można zmniejszyć na tyle, aby ograniczała lub nie powstrzymywała przepływ powietrza. Odległość pomiędzy skrzynką i rolką będzie wynosić od 10 do 30 mm. Ponadto, przedostawaniu się powietrza przy rolce nawrotnej poprzez szczelinę 31 do szczeliny 34 na wejściowej stronie sita zapobiega, w przypadku fig. 2, występ uszczelniający 33 itp. na początku szczeliny 31 (patrząc w kierunku biegu rolki). W związku z tym skrzynka nie posiada nadmuchu powietrza 44 według fig. 1 w szczelinie zamknięcia pomiędzy rolką nawrotną 14 i przebiegiem sita 24. Również w przypadku fig. 2, możliwe jest zastosowanie zamiast uszczelnienia mechanicznego 33 dyszy wylotowej (nie pokazano), wydmuchującej powietrze ze szczeliny 31, w taki sam sposób jak dysza 44 na fig. 1, co zapobiega przedostawaniu się powietrza do szczeliny 31 pomiędzy rolką 14 i skrzynką 30. Równocześnie, dysza może usuwać powietrze ze szczeliny 31. Powietrze wydmuchiwane i usuwane przez taką dyszę wyrzutową można skierować poza kieszeń pomiędzy skrzynką i cylindrem 12 za pomocą prowadnicy powietrznej wzdłuż ściany skrzynki 30.
PL 194 976 B1
Występuje możliwość utrzymania różnicy ciśnień pomiędzy szczelinami 34 i 31 przez dodatkowe zastosowanie członu uszczelniającego itp. 33' (pokazano linią przerywaną) w skrzynce 30, w szczelinie zamknięcia przebiegu sitowego, jak pokazano na fig. 2.
W przypadku fig. 2 nie występuje potrzeba zastosowania dyszy wyrzutowej pomiędzy skrzynką 30 i drugim cylindrem 12. Szczelina 37 pomiędzy wlotowym przebiegiem sitowym 26 i skrzynką ma typową szerokość 20 do 50 mm, i może rozszerzać się ku górze, co ułatwi usuwanie powietrza wchodzącego w szczelinę. W przypadku fig. 2 rolka 14 może być walcem ssącym, zasysającym powietrze ze szczelin 34, 31 i 37.
W regionie 34' zintensyfikowanego podciśnienia w skrzynce 30 można umieścić oddzielny wylot powietrza poprzez kanał 52, z zastosowaniem dmuchawy. Zamiast kanału 52 w skrzynce 30 można umieścić osobną część skrzynkową (nie pokazano) z podciśnieniem, przez którą usuwa się powietrze z regionu zintensyfikowanego podciśnienia. W przypadku dyszy wyrzutowej 36 zasilanej nadciśnieniem powietrze wprowadza się do skrzynki 30 z dmuchawy kanałem 52'.
Na figurze 3 pokazano kolejną odmianę fig. 1. Na fig. 1 i 2 zastosowano zatem, te same odnośniki, co na fig. 3. Skrzynka tłocząca 30 na fig. 3 jest mniejsza od skrzynki na fig. 1, i nie dochodzi do drugiego cylindra suszącego 12. Tego rodzaju skrzynkę można zastosować, jeśli nie występuje potrzeba wytwarzania ciśnienia za pomocą skrzynki na przebiegu sitowym 26 pomiędzy rolką nawrotną 14 i drugim cylindrem suszącym.
Dysze 36 i 44 skrzynki 30 połączono do różnych komór tłoczących 36' i 44', i mogą one być oddzielnie sterowane. Powierzchnia Coanda dyszy wyrzutowej 44 umieszczona naprzeciw zakrzywionej powierzchni rolki i usuwająca powietrze ze szczeliny zamknięcia pomiędzy rolką 14 i przebiegiem sitowym 24 pełni równocześnie rolę uszczelnienia w szczelinie pomiędzy rolką 14 i skrzynką 30.
Sprężyste środki dławiące 50 dzielą region podciśnienia na dwie sekcje 34', 34, gdzie utrzymuje się podciśnienie na różnych poziomach. Środki dławiące 50 mogą być podobne do mechanicznych środków dławiących pokazanych na fig. 9. Dyszę 44 można według potrzeby zastąpić uszczelnieniem mechanicznym, jak na przykład środki 50.
Na figurze 4 pokazano inne urządzenie tłoczące według wynalazku, w taki sam sposób jak na fig. 1. Zastosowano tu te same numery odnośników, jak poprzednio.
Na figurze 4 urządzenie tłoczące zawiera połączenie dwuczęściowej skrzynki tłoczącej utworzonej przez dolną i górną sekcję 30', 30. W górnej części skrzynki 30' umieszczono dyszę wyrzutową 36, otwór ssawny 54 i środki dławiące 50, jak pokazano w rozwiązaniu według fig. 1.
Jednakże w przypadku fig. 4 środkami dławiącymi 50 jest dysza wyrzutowa, przykładowo podobna do dyszy 36, którą zastosowano do wyrzucania powietrza z dolnej części szczeliny 34, w celu wytworzenia zintensyfikowanego podciśnienia w tej szczelinie. Dysza wyrzutowa 50 tworząca uszczelnienie zawiera wygiętą powierzchnię, tzw. powierzchnię Coanda, wzdłuż której wyprowadza się strumienie powietrzne ze szczeliny 34'.
Wypukła powierzchnia prowadzi strumienie powietrzne i przynajmniej, które jest usuwane ejektorowo z przestrzeni 34' do kanału odprowadzenia 56 utworzonego pomiędzy sekcjami skrzynkowymi 30' i 30, którym powietrze odprowadza się z kieszeni.
Podciśnienie utrzymuje się w drugiej dolnej sekcji 34 szczeliny powietrznej za pomocą drugiej dyszy 44, którą umieszczono w dolnej sekcji 30 skrzynki w celu wyrzucania powietrza z kanału odprowadzenia 56 i stąd dalej do przestrzeni otaczającej cylindry suszące. Na fig. 4 pokazano dyszę wyrzutową 44, która jest prostą dyszą szczelinową, i którą umieszczono na początku kanału odprowadzenia 56 dla wydmuchiwania powietrza bezpośrednio do kanału odprowadzenia. Powietrze z tej dyszy zasysa powietrze wypływające ze szczeliny 34'.
Na figurze 4a pokazano pierwszą odmianę dyszy 44 według fig. 4. W przypadku fig. 4a dyszę zaopatrzono w zakrzywioną powierzchnię umieszczoną w pobliżu przebiegu sitowego 24 w skrzynce 30, tzn. jest to dysza podobna do dysz 36, 46 i 50 na fig. 4. Dyszę 44 zastosowano do wydmuchiwania powietrza poprzez szczelinę pomiędzy dyszą 44 i przebiegiem sitowym, kierunku kanału odprowadzenia 56. Powietrze wydmuchiwane z dyszy 44 zapobiega wydostawaniu się powietrza wydmuchiwanego z pierwszej szczeliny za pomocą środków dławiących 50 do szczeliny dolnej 34, a także powstrzymuje przepływ powietrza ze szczeliny 34 wcześniej umieszczonej w stosunku do przebiegu sitowego. Na fig. 4b pokazano drugą modyfikację rozwiązania według fig. 4. W rozwiązaniu na fig. 4b zamiast dyszy wyrzutowej 44 zastosowano prowadzenie 44' powietrza, dla powstrzymania przepływu powietrza pomiędzy szczelinami 34' i 34.
PL 194 976 B1
W rozwiązaniu pokazanym na fig. 4 zastosowano ponadto dyszę wyrzutową 46 w górnej części dolnej struktury skrzynki 30', w pobliżu cylindra 12 i w pobliżu szczeliny zamknięcia 28, dla utrzymania podciśnienia na wylotowym przebiegu sitowym.
Patrząc w kierunku ruchu rolki, na początku szczeliny 58 utworzonej pomiędzy rolką nawrotną 14 i dolną powierzchnią skrzynki 30 można utworzyć deflektor uszczelniający 33 itp., deflektor ten zapobiega lub zmniejsza przepływ powietrza unoszonego przez rolkę nawrotną. Zamiast deflektora 33 uszczelnienie można uzyskać poprzez ukształtowanie skrzynki 30' w taki sposób, aby jej dolna powierzchnia wystawała tuż przy rolce. W ten sposób można również powstrzymać lub przynajmniej zmniejszyć przepływ powietrza pomiędzy różnymi częściami kieszeni. Zamiast deflektora 33 uszczelnienie można uzyskać za pomocą dyszy wyrzutowej, na przykład przez zastąpienie deflektora 33 dyszą 46 według fig. 4.
W rozwiązaniu według fig. 4 wytworzono wyższe lub zintensyfikowane podciśnienie w szczelinie 34' pomiędzy skrzynką 30 i przebiegiem sitowym 24, za pomocą dwóch dysz wyrzutowych 36, 50. Zintensyfikowane podciśnienie typowo przewyższa o 500 do 900 Pa ciśnienie w innych częściach kieszeni. Dysza 36 usuwa powietrze ze szczeliny w drodze ejektorowej, i zapobiega równocześnie wlotowi w szczelinę powietrza przenoszonego przez sito. Dysza 50 usuwa powietrze również w drodze ejektorowej. Dysze wyrzutowe zapobiegają równocześnie zetknięciu z sitem, nawet w przypadku pewnego rozluźnienia sita. Dysza 46 po drugiej stronie skrzynki usuwa powietrze z przestrzeni kieszeni, wspomagając utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w kieszeni.
Na figurze 5 pokazano układ skrzynki bardzo podobny do fig. 4, w związku z czym zastosowano te same odnośniki. W przypadku fig. 5 dwuczęściowa struktura skrzynki 30', 30 wypełnia całą część kieszeni, przez co pomiędzy skrzynką i przebiegami sitowymi 24, 26 występuje stosunkowo mały region, w którym utrzymuje się podciśnienie.
Skrzynka ta nie posiada oddzielnych dysz wyrzutowych 44 dla usuwania powietrza ze szczelin 34 do kanału odprowadzenia 56, jak w przypadku fig. 4. W przypadku fig. 5 powietrze usuwa się ze szczeliny 34 do rolki nawrotnej 14 pracującej jako walec ssący, tak jak w przypadku również fig. 4. Występuje ponadto możliwość zastosowania w sekcji skrzynki 62 wystającej w szczelinę zamknięcia 60 rolki nawrotnej i sita otworu ssawnego, łączącego się ze środkami wytwarzającymi ssanie, jak pokazano linią przerywaną. Poprzez szczelinę zamknięcia można odprowadzić więcej powietrza za pomocą otworu ssącego.
Ponadto, środki powstrzymujące przepływ można również umieścić na dolnej krawędzi 64 skrzynki. Płyty lub listwy 60, 66 w dolnej krawędzi skrzynki i falista struktura dolnej krawędzi tworzą uszczelnienie labiryntowe pomiędzy dolną krawędzią skrzynki i rolką 14, zapobiegające przepływowi lub zasadniczo zmniejszające przepływ powietrza w szczelinie między nimi.
W przypadku fig. 5 powietrze odprowadzone w kanale 56 kieruje się w pobliże szczeliny zamknięcia 28 pomiędzy drugim cylindrem 12 i przebiegiem sitowym 26 do przestrzeni podciśnienia w pobliżu drugiej dyszy 46. Dysza 46 usuwa powietrze doprowadzane kanałem 56 z przestrzeni podciśnienia.
Na figurze 6 pokazano trzecie rozwiązanie według wynalazku, z zastosowaniem tych samych numerów odnośników, jak na figurach poprzednich.
W tym przypadku skrzynkę 30 umieszczono pomiędzy miejscem oderwania 40 sita 18 od pierwszego cylindra suszącego 10 z jednej strony, i miejscem oderwania 40' sita od drugiego cylindra suszącego 12 z drugiej strony.
Podciśnienie w kieszeni 20 generuje się za pomocą ssawnego oddziaływania rolki, i dodatkowo za pomocą dyszy 36 zamontowanej powyżej miejsca oderwania 40 w górnej części pierwszej strony skrzynki, a także dyszy 46 zamontowanej powyżej miejsca oderwania 40' w górnej części drugiej strony skrzynki.
Wyższe podciśnienie wytwarza się w regionie zintensyfikowanego podciśnienia za pomocą dyszy 50, zgodnie z fig. 4 lub 5.
Powietrze usuwane dyszą 50 ze szczeliny 34' kieruje się na płycie prowadzącej 68 do dyszy 46, po drugiej stronie skrzynki. W skrzynce występują dalsze środki 53, wytwarzające według potrzeby dodatkowe ssanie lub nadmuch oczyszczający w szczelinie 34'.
Zastosowanie ssania jest możliwe w rozwiązaniach według wynalazku, ponieważ silny nadmuch z dysz 36 przeciwnie do kierunku biegu sita zmniejsza, lub całkowicie powstrzymuje przechodzenie pyłu, skrawków papieru itd. do środków ssawnych.
PL 194 976 B1
Na figurze 7 pokazano skrzynkę 30' podobną do fig. 6, którą połączono z dolną sekcją skrzynki 30 posiadającą zakrzywioną powierzchnię 70 zamontowaną w spodzie i pokrywającą dużą część obwodu rolki nawrotnej 14 w kieszeni 20. W przypadku fig. 7 rolka nawrotna jest walcem ssącym, który utrzymuje podciśnienie w kieszeni w dolnym zakresie ciśnienia. Powietrze usuwa się z kieszeni do walca ssącego w sposób pokazany strzałkami poprzez trzy części 72 obwodu walca ssącego, które nie są osłonięte zakrzywioną powierzchnią skrzynki. Pomiędzy sekcjami skrzynki 30', 30 umieszczono przepustnicę 47 umożliwiającą kontrolowanie powietrza dopływającego z różnych stron skrzynki.
Dolna skrzynka 30 według fig. 7 może w razie potrzeby być skrzynką ssawną, o wielkości odpowiadającej zasadniczo całej szerokości kieszeni, wytwarzającą podciśnienie w rolce 14. W związku z tym w dolnej części skrzynki ssawnej 30 wykonano otwory, a jej dolna część jest zakrzywiona w taki sposób, że przystaje do rolki nawrotnej 14, tworząc wąską przestrzeń 68 pomiędzy skrzynką ssawną i rolką. Krawędzie w tej przestrzeni uszczelniono na przebiegach sitowych środkami mechanicznymi 66, 66'. Gdy powierzchnia rolki nawrotnej jest otwarta, na przykład perforowana, skrzynka ssawna będzie wytwarzać podciśnienie w rolce nawrotnej. Rolkę nawrotną można zastosować do odsysania powietrza ze szczeliny pomiędzy przebiegami sitowymi 24, 26 i skrzynką ssawną, co pozwala uzyskać żądane podciśnienie w szczelinach w stosunku do przebiegu sitowego.
Na figurze 8 pokazano skrzynkę tłoczącą 30 podobną do skrzynki według fig. 6, wraz z kanałami łączącymi, w których przepływy powietrza występują w dyszach 36, 46, 50 oraz w otworze ssawnym 54. Komory powietrzne 36', 46' i 50' dyszy 36, 46, 50 w skrzynkach połączono z dmuchawą 74 kanałami 36, 46 i 50. W niektórych lub we wszystkich kanałach można zastosować zawory regulacyjne, do kontrolowania strumieni powietrznych.
Na figurze 8 pokazano również komorę ssawną 54' połączoną z dyszą 54 oraz kanał 54, łączący komorę ssawną ze środkami 76 wytwarzającymi ssanie. Rolkę nawrotną 14 połączono kanałem 15 ze środkami 76 wytwarzającymi ssanie.
Przy zerwaniu wstęgi papieru wyłącza się ssanie w skrzynce ssawnej 54 poprzez zamknięcie zaworu 54a w kanale 54. Zamiast ssania można doprowadzić nadmuch z dyszy 54, poprzez zamknięcie zaworu w kanale 46 i otworzenie zaworu 78a w kanale 78, co daje nadmuch powietrza z dmuchawy poprzez kanały 78 i 54 do dyszy 54.
Na figurze 9 pokazano w powiększeniu region 34' zintensyfikowanego podciśnienia typu według fig. 1. Powietrze wyrzuca się z regionu 34' za pomocą ejektora 36. Ponadto, występuje możliwość zasysania powietrza z regionu 34' za pomocą dyszy ssawnej 54. Przed dyszą ssawną zamontowano siatkę 55 itp., powstrzymującą zanieczyszczenia przedostające się do kanału ssawnego 52. W tym przypadku mechanicznymi środkami dławiącymi 50 jest falista łopatka lub deflektor 51' wystający w kierunku sita 18 z dociskiem sprężynowym. Łopatka 51' może mieć kształt gładkiego łuku, tzn. łuku bez falistości. Dla wytworzenia nieciągłej różnicy ciśnienia w szczelinie można zastosować liczne takie łopatki lub deflektory, szeregowo ustawione w szczelinie 34'.
Na figurze 9 pokazano wypływ powietrza z dyszy wyrzutowej 36 napotykający przepływ powietrza unoszonego przez sito, który ulega następnie przynajmniej częściowemu ugięciu. Ejektorowe strumienie powietrzne zabierają ze sobą inne powietrze z regionu podciśnienia 34, co daje intensyfikację podciśnienia.
Środki dławiące 50 z dociskiem sprężynowym wystają stosunkowo blisko sita 18, zapobiegając penetracji powietrza z zewnątrz regionu zintensyfikowanego podciśnienia do szczeliny 34. Ryflowana powierzchnia środków dławiących intensyfikuje efekt powstrzymujący, wytwarzając turbulencje pomiędzy tymi środkami i sitem. Jak wspomniano powyżej, środki dławienia 50 mogą być dyszą wyrzutową, przykładowo zgodną z dyszą 36 na fig. 9, lecz o przeciwnym kierunku wypływu powietrza, tzn. w kierunku biegu sita.
Na figurze 10 rozwiązanie według wynalazku zastosowano w sekcji suszącej z podwójnym przebiegiem sitowym.
Górne sito 18 sekcji suszącej przechodzi z owinięciem od pierwszego cylindra suszącego 10 do drugiego 12 poprzez rolkę nawrotną 14 sita. W ten sposób pomiędzy cylindrami powstaje kieszeń 20 utworzona przez sito i rolkę nawrotną. W kieszeni umieszczono skrzynkę tłoczącą 30, która jest zasadniczo podobna do pokazanej na fig. 3, i w której dysza wyrzutowa 36 i dławienie 50 tworzą region zintensyfikowanego podciśnienia 34' w miejscu oderwania sita.
W skrzynce zastosowano również drugą dyszę tłoczącą 46, zapobiegającą przeciekom powietrza do przestrzeni kieszeni.
PL 194 976 B1
Odpowiadającą skrzynkę tłoczącą według wynalazku można zastosować w sekcji suszącej pokazanej na fig. 10, w regionie przebiegu dolnego sita, do odrywania wstęgi od dolnego cylindra suszącego 10', co umożliwia przebieg wstęgi po dolnym sicie 18' na małej odległości.
Rozwiązanie skrzynki tłoczącej według wynalazku pozwala uzyskać liczne korzyści. Wynalazek umożliwia kontrolowanie poziomu podciśnienia w szczelinie otwarcia oraz jakości papieru, co zezwala na zoptymalizowanie zdolności biegowej papieru i wzrost wydajności sekcji suszącej w znacznie wyższym stopniu niż dotychczas. Poprzez kontrolowanie poziomu podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia często jest również możliwe zastosowanie niższej jakości niż masy dotychczas, na przykład z mniejszą zawartością ścieru chemicznego, bez ujemnego wpływu na zdolność biegową. Część włókien można zastąpić wypełniaczem, który jest tańszy od włókien. Część dodatków można zastąpić tańszymi materiałami wypełniającymi. Odpowiednio wysoki poziom podciśnienia zapewnia oderwanie wstęgi od cylindra suszącego.
Poniżej przedstawiono dalsze zalety wynalazku:
- poziom podciśnienia można zwiększyć w samej tylko części regionu podciśnienia, co daje oszczędność energii oraz znacznych kosztów konstrukcyjnych;
- wzrost szybkości biegu maszyny;
- możliwość zmniejszenia naciągu pomiędzy sekcją prasującą i sekcją suszącą, a także pomiędzy sekcjami suszącymi;
- możliwość zwiększenia temperatury cylindrów suszących;
- możliwość wprowadzenia mniejszej zawartości suchej substancji we wstędze po prasowaniu;
- możliwość zastosowania większego zespołu cylindrów suszących;
- możliwość zastosowania wyższego poziomu podciśnienia tylko w małej części kieszeni, co zmniejsza ugięcie sita w kieszeni; i
- możliwość przewlekania na całej szerokości.
W przypadku potrzeby regiony podciśnienia mogą być oczywiście uszczelnione również w kierunku poprzecznym wstęgi, na przykład uszczelnieniami bocznymi, którymi mogą być uszczelki mechaniczne lub dysze krawędziowe.
Region zintensyfikowanego podciśnienia może występować w szerokości wstęgi lub tylko na jej części w kierunku poprzecznym. Region zintensyfikowanego podciśnienia można umieścić na przykład tylko w regionach krawędziowych lub tylko w przedniej części regionu przewlekania. Oprócz kontrolowania podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia zgodnie z warunkami biegowymi, można również inaczej kontrolować podciśnienie w innych miejscach w poprzecznym kierunku wstęgi.
Wynalazek nie ogranicza się do przedstawianych przykładów zastosowania. Natomiast jest przewidziany do zastosowania w zakresie określonym w podanych poniżej zastrzeżeniach.
Wynalazek może być zastosowany również w innych sekcjach niż sekcja susząca z pojedynczym przebiegiem sitowym.
Możliwe jest również zastosowanie wynalazku, według potrzeby, w innych częściach maszyny papierniczej, gdzie wstęga musi być odrywana od walca itp., przenoszona w przód z podtrzymaniem na sicie itp., w przestrzeni podciśnienia, w której trudno jest zwiększyć poziom podciśnienia.
Claims (21)
1. Utłoczące w maszynie papierniczej itp.. na przykład kartoniarce lub maszynie wykańczającej, gdzie wstęgę przenosi się ponad cylindrem, na przykład cylindrem suszącym lub inną rolką, wstęgę podpartą na tkaninie podtrzymującej, jak na przykład sito itp., pomiędzy cylindrem i tkaniną podtrzymującą, przy czym urządzenie tłoczące zawiera skrzynkę tłoczącą lub połączenie skrzynki tłoczącej, przebiegającą na całej szerokości wstęgi i połączoną do środków generujących powietrze tłoczące, i urządzenie tłoczące jest umieszczone po tej stronie tkaniny podtrzymującej, która jest przeciwna do cylindra głównie w szczelinie otwarcia itp. pomiędzy tkaniną podtrzymującą i cylindrem, przez co wystaje ze szczeliny itp. przynajmniej na małej odległości w kierunku biegu tkaniny podtrzymującej, i jest zaopatrzone w przynajmniej dwa człony uszczelniające, na przykład dysze szczelinowe, dysze wyrzutowe, uszczelnienia mechaniczne itp. poprzeczne względem kierunku przenoszenia wstęgi, przy czym człony uszczelniające są umieszczone w urządzeniach tłoczących, przez co pierwszy człon uszczelniający, będący dyszą jest umieszczony w skrzynce tłoczącej w pobliżu tkaniny podtrzymującej, głównie w szczelinie otwarcia itp. pomiędzy tkaniną podtrzymującą i cylindrem, do wy14
PL 194 976 B1 dmuchiwania strumieni powietrza ze szczeliny pomiędzy tkaniną podtrzymującą i urządzeniem tłoczącym, i drugie środki uszczelniające są umieszczone w skrzynce tłoczącej w pobliżu tkaniny podtrzymującej lub rolki obracającej tkaninę podtrzymującą, w odległości od wspomnianej powyżej szczeliny otwarcia itp. w kierunku przenoszenia tkaniny podparcia, przez co środki uszczelnienia utrzymują podciśnienie w przestrzeni pomiędzy urządzeniem tłoczącym i wstęgą, znamienne tym, że w urządzeniu tłoczącym w małej odległości od szczeliny (22) otwarcia itp. są umieszczone ponadto środki dławiące (50) wystające w kierunku tkaniny podtrzymującej, przy czym środki dławiące (50) dzielą przestrzeń podciśnienia utworzoną pomiędzy pierwszymi i drugimi środkami uszczelniającymi (33, 44, 46, 66) na pierwszy region zintensyfikowanego podciśnienia (34') ograniczony w swym położeniu w szczelinie (22) otwarcia itp., i drugi region mniejszego podciśnienia (34, 20').
2. Urządzenie tłoczące według zastrz. 1, znamienne tym, że drugie środki uszczelnienia są dyszą (44, 46).
3. tłoczące według zastrz. 2 w sekcjj suszenia zaopattzonej w pojedynczy przebieg sitowy, znamienne tym, że urządzenie tłoczące jest skrzynką tłoczącą (36) głównie umieszczoną w pobliżu miejsca oderwania (40) sita od cylindra suszącego, zaś druga dysza (44) skrzynki tłoczącej jest umieszczona w pobliżu szczeliny zamknięcia pomiędzy rolką nawrotną i sitem, przez co strumienie powietrza wyrzucane z dyszy (44) zasysają w efekcie ejektorowym powietrze ze szczeliny zamknięcia i z przestrzeni (34) pomiędzy skrzynką tłoczącą i sitem.
4. Urządzenie tłoczące według zastrz. 3, znamienne tym, że w skrzynce tłoczącej pomiędzy pierwszą dyszą (36) i środkami dławienia (50) jest umieszczona dysza ssąca (54) połączona do urządzeń wytwarzających ssanie w celu zintensyfikowania podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia (34').
5. Urządzenie tłoczące według zastrz. 2 w sekcjj suszenia wstęgi zaopatrzonej w pooedynczy przebieg sitowy, znamienne tym, że urządzenie tłoczące, będące skrzynką tłoczącą (36), jest umieszczone w kieszeni (20) utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi (10, 12) i rolką nawrotną (14), z jednej strony w szczelinie otwarcia (22) pomiędzy pierwszym cylindrem suszącym (10) oraz sitem (18), i z drugiej strony w szczelinie zamknięcia (28) pomiędzy drugim cylindrem suszącym (12) oraz sitem (18), zaś druga dysza (46) skrzynki tłoczącej jest umieszczona w pobliżu szczeliny zamknięcia pomiędzy drugim cylindrem suszącym (12) i sitem, przez co powietrze wyrzucane z tej dyszy zasysa w efekcie ejektorowym powietrze z kieszeni (20).
6. Urządzenie tłoczące według zastrz. 5, znamienne tym, że w skrzynce tłoczącej pomiędzy pierwszą dyszą (36) i środkami dławienia (50) jest umieszczona dysza ssąca (54) połączona z urządzeniami wytwarzającymi ssanie w celu zwiększenia podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia (34').
7. Urządzenie tłoczące według zastrz. 1, znamienne tym, że środki dławienia (50) obejmują dyszę wyrzutową umieszczoną w skrzynce tłoczącej i wystającą w kierunku tkaniny podtrzymującej, zaś dyszę wyrzutową zastosowano do ejekcji za pomocą strumieni powietrza, powietrza z regionu zintensyfikowanego podciśnienia (34') do drugiego regionu podciśnienia (34') lub całkowicie poza przestrzeń podciśnienia.
8. Urządzenie tłoczące według zastrz. 7, znamienne tym, że środki dławienia (50) mają powierzchnię wypukłą, która prowadzi powietrze wyrzucające poza region zintensyfikowanego podciśnienia (34) z wykorzystaniem efektu Coanda.
9. Urządzenie tłoczące według zastrz. 8, znamienne tym, że płyta prowadząca (68) jest umieszczona z jednej strony pomiędzy środkami dławienia (50) i z drugiej strony szczeliną zamknięcia pomiędzy rolką nawrotną i tkaniną podtrzymującą dla powstrzymania powietrza wyrzucanego za pomocą dyszy wyrzutowej przed dojściem do wspomnianej szczeliny zamknięcia.
10. Urządzenie tłoczące według zastrz. 1, znamienne tym, że środki dławienia (50) obejmują środki uszczelnienia mechanicznego, na przykład środki ograniczające przepływ powietrza, które wystają poprzecznie do wstęgi i są zamontowane sprężyście lub wychylnie w skrzynce tłoczącej, dla utrzymania zintensyfikowanego podciśnienia w regionie zintensyfikowanego podciśnienia.
11. Urządzenie Moczące według zas-trz. 10, tym, że środki dławienia (50) mają powierzchnię, która jest skierowana na tkaninę podtrzymującą, i która jest falista.
12. Urządzeniettoczące według 1, tym, że pierwsza dysza (3Q) i środki dławienia (50) są zintegrowane we wspólnej konstrukcji pokrywającej region zintensyfikowanego podciśnienia (34), zaś konstrukcja ta jest wychylnie lub sprężyście zamocowana w małej odległości od tkaniny podtrzymującej, przechodzącej w szczelinie otwarcia.
PL 194 976 B1
13. Urządzenie tłoczące według zastrz. 1, znamienne tym, że środki dławienia dostosowano do wystawania w odległości 2 do 40 mm, typowo poniżej 20 mm, korzystnie poniżej 10 mm od tkaniny podtrzymującej.
14. Moczące według zastrz. 1, znamiennetym, że długość regionu zintensyfikowanego podciśnienia (34) pomiędzy pierwszą dyszą i środkami dławienia (50) wynosi około 50 do 500 mm, typowo 100 do 200 mm, w kierunku przenoszenia tkaniny podtrzymującej.
15. UrządzenieMoczącewedługzassrz. 1, znamienne tym, że pierrwszadysza(36) tess umieszczona w odległości poniżej 300 mm, typowo 40 do 150 mm, najkorzystniej około 70 mm od miejsca oderwania (40) tkaniny podtrzymującej, przed miejscem oderwania w kierunku przenoszenia tkaniny podtrzymującej, zaś środki dławienia (50) są umieszczone w odległości około 40 do 250 mm, typowo 80 do 120 mm, najkorzystniej około 100 mm od miejsca oderwania tkaniny podtrzymującej, za miejscem oderwania tkaniny podtrzymującej w kierunku przenoszenia tkaniny podtrzymującej.
16. Urządzenie tłoczące według zastrz. 1 w sekcjj suszenia wstęgi zaopatrzonej w pojedynczy przebieg sitowy, znamienne tym, że w urządzeniu tłoczącym występuje pierwsza sekcja skrzynkowa (30' ) i druga sekcja skrzynkowa (30), które są umieszczone w kieszeni (20) utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi (10, 12) i rolką nawrotną (14), na przykład rolką VAC lub innym walcem ssącym, pomiędzy z jednej strony szczeliną otwarcia (22) pomiędzy pierwszym cylindrem suszącym i sitem, i z drugiej strony szczeliną zamknięcia (28) pomiędzy drugim cylindrem suszącym i sitem, zaś pierwsza sekcja skrzynki tłoczącej (30') jest umieszczona przed szczeliną otwarcia, a pierwsza dysza (36) i środki dławienia (50) są umieszczone w pierwszej sekcji skrzynki tłoczącej, natomiast drugą sekcję (30) zastosowano do pokrycia przynajmniej części powierzchni graniczącej z kieszenią rolki nawrotnej, i pomiędzy pierwszą sekcją skrzynki tłoczącej (30') i drugą sekcją skrzynki (30) jest utworzony kanał wypływu powietrza (56) kierujący powietrze odprowadzane z regionu zintensyfikowanego podciśnienia poza przestrzeń podciśnienia.
17. Urządzenie tłoczące według z^^sr^^. 16, znamienne tym, że środki dławienia (50) obeemują dyszę wyrzutową zaopatrzoną w wypukłą powierzchnię wylotową i umieszczoną w końcu pierwszej sekcji skrzynki tłoczącej, przy czym dysza wyrzutowa jest dostosowana do wyrzucania powietrza z regionu zintensyfikowanego podciśnienia za pomocą strumieni powietrza, zaś otwór wlotowy kanału odprowadzenia powietrza (56) jest umieszczony w pobliżu wypukłej powierzchni dyszy wyrzutowej, przez co powietrze przechodzące wzdłuż wypukłej powierzchni jest prowadzone bezpośrednio do kanału odprowadzenia w wyniku efektu Coanda.
18. Urządzenie tłoczące według zastrz. 16, znamienne tym. że skierowana w stronę rolki nawrotnej powierzchnia (64) drugiej sekcji skrzynkowej (30) jest falista.
19. Urządzenie tłoczące według zas^z. 16, znamienne tym. że druga se^a skrzynkowa (30 jest skrzynką tłoczącą posiadającą dyszę (46) umieszczoną w pobliżu szczeliny zamknięcia drugiego cylindra suszącego.
20. Urządzenńe tłoczące według zastrz. 1, znamienne tym, że drugie środki uszczelnienia są środkami mechanicznymi (33, 66) ograniczającymi przepływ powietrza, zaś rolka jest walcem ssącym.
21. Moczące wedłu g 1, znamiennetym, że urządzenie Moczące fess skrzynką tłoczącą (36), która jest umieszczona w kieszeni (20) utworzonej pomiędzy dwoma cylindrami suszącymi (10, 12) i rolką nawrotną (14), pomiędzy z jednej strony szczeliną otwarcia (22) między pierwszym cylindrem suszącym (10) i górnym sitem (18) i z drugiej strony szczeliną zamknięcia (28) między cylindrem suszącym (12) i górnym sitem (18), zaś druga dysza (46) skrzynki tłoczącej jest umieszczona w pobliżu szczeliny zamknięcia pomiędzy drugim cylindrem suszącym (12) i górnym sitem, przez co powietrze wyrzucane z dyszy zasysa powietrze z kieszeni (20) w efekcie ejekcji.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI990370A FI110625B (fi) | 1999-02-22 | 1999-02-22 | Puhalluslaite paperikoneessa tai vastaavassa |
PCT/FI2000/000130 WO2000050693A1 (en) | 1999-02-22 | 2000-02-21 | Blowing apparatus in a paper machine or the like |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL364691A1 PL364691A1 (pl) | 2004-12-13 |
PL194976B1 true PL194976B1 (pl) | 2007-07-31 |
Family
ID=8553883
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL00364775A PL195509B1 (pl) | 1999-02-22 | 2000-02-21 | Sposób i urządzenie w sekcji suszącej maszyny papierniczej itp. |
PL364691A PL194976B1 (pl) | 1999-02-22 | 2000-02-21 | Urządzenie tłoczące w maszynie papierniczej, itp. |
Family Applications Before (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL00364775A PL195509B1 (pl) | 1999-02-22 | 2000-02-21 | Sposób i urządzenie w sekcji suszącej maszyny papierniczej itp. |
Country Status (16)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US6910282B1 (pl) |
EP (2) | EP1194641B1 (pl) |
JP (3) | JP3800316B2 (pl) |
KR (2) | KR100460517B1 (pl) |
CN (2) | CN1119454C (pl) |
AT (2) | ATE295913T1 (pl) |
AU (2) | AU2807400A (pl) |
CA (2) | CA2371804C (pl) |
CZ (2) | CZ20013031A3 (pl) |
DE (4) | DE1194641T1 (pl) |
DK (1) | DK1194641T3 (pl) |
ES (2) | ES2169711T3 (pl) |
FI (2) | FI110625B (pl) |
PL (2) | PL195509B1 (pl) |
PT (2) | PT1155189E (pl) |
WO (2) | WO2000050693A1 (pl) |
Families Citing this family (37)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FI110625B (fi) | 1999-02-22 | 2003-02-28 | Metso Paper Inc | Puhalluslaite paperikoneessa tai vastaavassa |
FI114935B (fi) | 2000-06-09 | 2005-01-31 | Metso Paper Inc | Menetelmä ja järjestelmä paperikoneessa tai vastaavassa rainan siirtämiseksi puristinosalta kuivatusosalle |
FI111174B (fi) | 2000-10-27 | 2003-06-13 | Metso Paper Inc | Menetelmä ja laite rainan päänviennissä paperikoneen tai vastaavan kuivatusosassa |
FI118811B (fi) * | 2000-11-06 | 2008-03-31 | Metso Paper Inc | Päällepuhalluskuivatusyksikkö ja kuivatusosa |
DE10140801A1 (de) * | 2001-08-20 | 2003-03-06 | Voith Paper Patent Gmbh | Vorrichtung zur Behandlung einer Faserstoffbahn |
FI111280B (fi) | 2001-11-08 | 2003-06-30 | Metso Paper Inc | Puhalluslaatikko rainan kulun ohjaamiseksi |
FI120746B (fi) | 2001-12-19 | 2010-02-15 | Metso Paper Inc | Paperi- tai kartonkikoneen kuivatusosa |
JP3723158B2 (ja) | 2002-05-30 | 2005-12-07 | 三菱重工業株式会社 | ドライヤ真空ボックス |
FI115232B (fi) * | 2002-11-19 | 2005-03-31 | Metso Paper Inc | Tiivistejärjestely liikkuvaa kudosta vasten |
FI119152B (fi) * | 2004-06-03 | 2008-08-15 | Metso Paper Inc | Menetelmä ja sovitelma paperikoneessa tai vastaavassa kuivatettavan, yleensä viiraa vasten tuetun liikkuvan rainan läheisyydessä, tiivistyslaite sekä paperikone |
FI20050596A0 (fi) * | 2005-06-06 | 2005-06-06 | Metso Paper Inc | Järjestely ja menetelmä kuivatussylinterien välisen taskutilan tiivistämiseksi paperikoneessa tai vastaavassa |
US20070193057A1 (en) * | 2006-01-26 | 2007-08-23 | Girolamo Paul A | Rotatable vacuum transfer roll apparatus |
US20070180729A1 (en) * | 2006-01-26 | 2007-08-09 | Girolamo Paul A | Blow box apparatus |
FI20065061L (fi) | 2006-01-30 | 2007-07-31 | Metso Paper Inc | Menetelmä ja laite kuiturainakoneen, kuten paperi- tai kartonkikoneen kuivatusosassa |
FI119029B (fi) * | 2006-01-30 | 2008-06-30 | Metso Paper Inc | Menetelmä ja laite kuiturainakoneen, kuten paperi- tai kartonkikoneen kuivatusosassa |
FI124219B (fi) | 2007-11-14 | 2014-05-15 | Valmet Technologies Inc | Kaavinlaitteisto päänvientinauhan irrottamiseksi liikkuvasta pinnasta kuiturainakoneella |
ATE510959T1 (de) * | 2007-12-31 | 2011-06-15 | Metso Paper Inc | Anordnung und verfahren zur energieeinsparung im trocknungsbereich einer papiermaschine oder dergleichen |
AT506409B1 (de) * | 2008-06-17 | 2009-09-15 | Andritz Ag Maschf | Vorrichtung und verfahren zur überführung einer materialbahn |
AT506407B1 (de) * | 2008-06-17 | 2009-09-15 | Andritz Ag Maschf | Vorrichtung und verfahren zur überführung einer materialbahn |
AT506408B1 (de) * | 2008-06-17 | 2009-09-15 | Andritz Ag Maschf | Vorrichtung und verfahren zur überführung einer materialbahn |
SE532624C2 (sv) * | 2008-06-19 | 2010-03-09 | Andritz Technology And Asset Management Gmbh | Kylning av en cellulosamassabana |
FI124037B (fi) * | 2008-09-03 | 2014-02-14 | Ev Group Oy | Laite sekä menetelmä paperin irtoamisen parantamiseksi paperikoneen kuivatussylinteriltä |
FI20095042A (fi) * | 2009-01-20 | 2010-07-21 | Metso Paper Inc | Menetelmä ja järjestely rainan päänviennin helpottamiseksi paperikoneen kuivatusosalla |
CN101487198B (zh) * | 2009-02-10 | 2011-07-20 | 湖南正大轻科机械有限公司 | 高速纸机纸幅稳定器 |
FI124766B (fi) * | 2010-06-30 | 2015-01-15 | Valmet Technologies Inc | Menetelmä kuiturainan käyristymän hallitsemiseksi ja kuiturainakoneen kuivatusosa |
FI124504B (fi) * | 2011-03-08 | 2014-09-30 | Valmet Technologies Inc | Ajettavuuskomponentti ja menetelmä paperikoneen ajettavuuskomponentin käyttötehokkuuden parantamiseksi |
FI20116291A (fi) * | 2011-12-20 | 2013-06-21 | Metso Paper Inc | Ajettavuuskomponentti, järjestelmä ja menetelmä paperin kuivaamiseksi |
EP2803765A1 (en) * | 2013-05-17 | 2014-11-19 | Brunnschweiler S.A. | Method and system for the stabilization of paper applicable in paper drying machines and processes |
US10030882B2 (en) | 2013-07-12 | 2018-07-24 | Best Technologies, Inc. | Low flow fluid controller apparatus and system |
US11429121B2 (en) | 2013-07-12 | 2022-08-30 | Best Technologies, Inc. | Fluid flow device with sparse data surface-fit-based remote calibration system and method |
CA2919507C (en) | 2013-07-12 | 2023-03-07 | John C. Karamanos | Fluid control measuring device |
US11815923B2 (en) | 2013-07-12 | 2023-11-14 | Best Technologies, Inc. | Fluid flow device with discrete point calibration flow rate-based remote calibration system and method |
CN103750534A (zh) * | 2013-12-19 | 2014-04-30 | 云南中烟昆船瑞升科技有限公司 | 一种再造烟叶片基转移装置 |
SE538854C2 (sv) | 2014-01-09 | 2017-01-03 | Valmet Oy | Rullstol för mottagande och upprullning av en pappersbana, som kommer från en torkcylinder i en pappersmaskin, till en rulle, samt en pappersmaskin som använder en rullstol |
US10434796B2 (en) * | 2017-03-17 | 2019-10-08 | Ricoh Company, Ltd. | Dryer, printer, and liquid applicator |
DE102019124500A1 (de) * | 2019-09-12 | 2020-09-10 | Voith Patent Gmbh | Vorrichtung zur Trocknung einer Faserstoffbahn |
CN114541166B (zh) * | 2022-01-29 | 2024-03-08 | 江苏理文造纸有限公司 | 一种可形成双级真空区的稳纸箱及造纸机 |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4359827B1 (en) | 1979-11-05 | 1994-03-29 | Keith V Thomas | High speed paper drying |
FI59637C (fi) * | 1979-11-20 | 1981-09-10 | Valmet Oy | Anordning i torkpartiet av en pappersmaskin |
WO1987006283A1 (en) | 1986-04-08 | 1987-10-22 | Beloit Corporation | A blow box for a dryer |
FI80491C (fi) | 1987-09-02 | 1990-06-11 | Valmet Paper Machinery Inc | Foerfarande och torkningsgrupp i maongcylindertorken av en pappersmaskin. |
DE3914761A1 (de) | 1989-03-08 | 1990-11-15 | Voith Gmbh J M | Leitwalze fuer ein poroeses band, beispielsweise fuer ein trockensieb einer papiermaschine |
FI82850C (fi) * | 1989-03-21 | 1991-04-25 | Valmet Paper Machinery Inc | Foerfarande och anordning i torkningspartiet av en belaeggningsmaskin eller pappersmaskin. |
DE9110134U1 (de) | 1991-08-16 | 1991-09-26 | J.M. Voith Gmbh, 7920 Heidenheim | Anordnung zum Überführen einer laufenden Bahn |
DE4141296A1 (de) | 1991-12-14 | 1993-06-17 | Voith Gmbh J M | Vorrichtung zur abnahme einer bahn von einem trockenzylinder |
WO1994003675A1 (de) * | 1992-07-31 | 1994-02-17 | J.M. Voith Gmbh | Anordnung mit einer saugwalze |
US5515619A (en) | 1993-08-06 | 1996-05-14 | J.M. Voith Gmbh | Flexibly mounted sealing strips of a vacuum roll for a web dryer |
US5535527A (en) | 1995-06-07 | 1996-07-16 | Valmet Corporation | Method and arrangement in a multi-cylinder dryer of a paper machine |
DE29601543U1 (de) * | 1996-01-30 | 1996-03-28 | Voith Sulzer Papiermaschinen GmbH, 89522 Heidenheim | Vorrichtung zum Führen einer Faserstoffbahn in einer einreihigen Trockenpartie |
FI110625B (fi) | 1999-02-22 | 2003-02-28 | Metso Paper Inc | Puhalluslaite paperikoneessa tai vastaavassa |
FI4349U1 (fi) | 1999-10-22 | 2000-02-28 | Valmet Corp | Paperikoneen kuivatusosassa käytettävään puhalluslaatikkoon sovitettav a tiivistävä suutin |
-
1999
- 1999-02-22 FI FI990370A patent/FI110625B/fi not_active IP Right Cessation
- 1999-09-08 FI FI991908A patent/FI106568B/fi not_active IP Right Cessation
-
2000
- 2000-02-21 ES ES00906389T patent/ES2169711T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 DK DK00906388T patent/DK1194641T3/da active
- 2000-02-21 AT AT00906388T patent/ATE295913T1/de active
- 2000-02-21 ES ES00906388T patent/ES2173050T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 CA CA002371804A patent/CA2371804C/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 JP JP2000601246A patent/JP3800316B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2000-02-21 KR KR10-2001-7010710A patent/KR100460517B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2000-02-21 CN CN00804155A patent/CN1119454C/zh not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 DE DE1194641T patent/DE1194641T1/de active Pending
- 2000-02-21 PL PL00364775A patent/PL195509B1/pl unknown
- 2000-02-21 PT PT00906389T patent/PT1155189E/pt unknown
- 2000-02-21 WO PCT/FI2000/000130 patent/WO2000050693A1/en active IP Right Grant
- 2000-02-21 PT PT00906388T patent/PT1194641E/pt unknown
- 2000-02-21 DE DE60020238T patent/DE60020238T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 CZ CZ20013031A patent/CZ20013031A3/cs unknown
- 2000-02-21 JP JP2000601247A patent/JP3574791B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2000-02-21 EP EP00906388A patent/EP1194641B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 DE DE60011397T patent/DE60011397T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 PL PL364691A patent/PL194976B1/pl unknown
- 2000-02-21 AU AU28074/00A patent/AU2807400A/en not_active Abandoned
- 2000-02-21 WO PCT/FI2000/000129 patent/WO2000050692A1/en active IP Right Grant
- 2000-02-21 US US09/913,901 patent/US6910282B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 DE DE1155189T patent/DE1155189T1/de active Pending
- 2000-02-21 CA CA002362186A patent/CA2362186C/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 AU AU28075/00A patent/AU2807500A/en not_active Abandoned
- 2000-02-21 US US09/913,915 patent/US6574884B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 KR KR10-2001-7010709A patent/KR100460518B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2000-02-21 EP EP00906389A patent/EP1155189B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 CN CNB008041547A patent/CN1188571C/zh not_active Expired - Lifetime
- 2000-02-21 CZ CZ20013030A patent/CZ20013030A3/cs unknown
- 2000-02-21 AT AT00906389T patent/ATE268831T1/de active
-
2005
- 2005-04-18 JP JP2005120134A patent/JP2005248416A/ja not_active Withdrawn
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL194976B1 (pl) | Urządzenie tłoczące w maszynie papierniczej, itp. | |
FI76142C (fi) | Fickventilationsfoerfarande och -anordning i en pappersmaskins maongcylindertork. | |
EP1012387B1 (en) | Drying section of a paper machine and a method for sealing an underpressure zone in a pocket space in a drying section of a papermaking machine | |
JPH06346394A (ja) | 2シーブシリンダー乾燥機 | |
US5438765A (en) | Method and apparatus for eliminating the flutter of a paper web in the dryer section of a papermaking machine between two single felt configurations therein | |
JP2851369B2 (ja) | 抄紙機の乾燥部において使用するウエブの通紙を補強するための方法および装置 | |
CA2736402C (en) | Runnability component for sealing of a pocket space between drying cylinders in a paper machine or similar, and method for manufacturing a runnability component | |
WO2010084241A1 (en) | Method and arrangement for facilitating web threading in a paper machine's drying section | |
US6076280A (en) | Method and device for drying a fiber web | |
CA2424999C (en) | Arrangement in connection with a drying cylinder and a reel-up of a paper machine | |
CA2190563C (en) | Device and method to stabilize sheet between press section and dryer section of a paper-making machine | |
US6317999B1 (en) | Sealing nozzle arranged in a blow box used in the drying section of a paper machine | |
CA2182137A1 (en) | Method and device for drying a fiber web | |
US20070245589A1 (en) | Runnability of Web in a Material Web Machine | |
FI122926B (fi) | Järjestely ja menetelmä energian säästämiseksi paperikoneen tai vastaavan kuivatusosassa | |
WO2000071813A1 (en) | Press section with web stabilizing device |