PL192912B1 - Sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z nieoczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego - Google Patents

Sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z nieoczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego

Info

Publication number
PL192912B1
PL192912B1 PL336334A PL33633499A PL192912B1 PL 192912 B1 PL192912 B1 PL 192912B1 PL 336334 A PL336334 A PL 336334A PL 33633499 A PL33633499 A PL 33633499A PL 192912 B1 PL192912 B1 PL 192912B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
precipitation
ferric
separated
sulfate solution
Prior art date
Application number
PL336334A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336334A1 (en
Inventor
Simo Jokinen
Stefan Jäfverström
Timo Kenakkala
Original Assignee
Kemira Oyj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Oyj filed Critical Kemira Oyj
Publication of PL336334A1 publication Critical patent/PL336334A1/xx
Publication of PL192912B1 publication Critical patent/PL192912B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/66Treatment of water, waste water, or sewage by neutralisation; pH adjustment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G49/00Compounds of iron
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • C02F1/5236Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents
    • C02F1/5245Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents using basic salts, e.g. of aluminium and iron

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Compounds Of Iron (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania produktu do uzytku stanowiacego roztwór do uzdatniania wody z nieczyszczonego roztworu siarczanu zelazowego zawierajacego jako zanieczyszczenie co naj- mniej jeden inny metal stanowiacy mangan, znamienny tym, ze sposób ten obejmuje: pierwszy etap wytracania osadu, w którym do nie oczyszczonego roztworu siarczanu zelazowego dodaje sie zasade do uzyskania pH do okolo 2-5, korzystnie do okolo 3-4 i w którym wytraca sie wodorotlenek zelazowy; nastepujacy po pierwszym etapie wytracania drugi etap wytracania osadu, w którym do roztworu dodaje sie utleniacz oraz zasade do uzyskania pH do okolo 6-10, korzystnie do okolo 8-9 i w którym wytraca sie mangan jako zanieczyszczenie w postaci dwutlenku manganu; oraz jeden lub wieksza liczbe etapów separacji, w których oddziela sie od roztworu siarczanu osady wytraco- ne podczas prowadzenia etapów wytracania, pierwszego oraz drugiego; oraz etap dodatkowy, w którym wymienione oddzielone osady lub tez ich czesci poddaje sie dalszej obróbce do uzyska- nia produktu do uzytku. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z nie oczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego, w szczególności z roztworu siarczanu żelazowego uzyskanego w procesie wytwarzania jarozytu hydronowego.
Zgłoszenie patentowe nr WO/9738944, złożone wcześniej przez zgłaszającego, ujawnia sposób wytwarzania czystego produktu, który zawiera jony żelazowe. W sposobie tym substancją wyjściową jest siarczan wodorożelazawy, uzyskiwany jako produkt uboczny w procesie wytwarzania dwutlenku tytanu. Ten siarczan żelazawy utleniany jest przy użyciu tlenu, pod podwyższonym ciśnieniem oraz w podwyższonej temperaturze. Podczas utlenienia sól żelazowa roztwarzana jest we własnej wodzie krystalicznej z jednoczesnym wytrącaniem się jarozytu hydronowego. Równanie tej reakcji wygląda w sposób następujący:
FeSO4x H2O + 11/4 O2 ® H3OFe3 (OH)6(SO4)2(s) + Fe2(SO4)3 (1)
Na etapie utleniania tworzy się równowaga pomiędzy roztworem siarczanu żelazowego oraz jarozytem hydronowym. W tym czasie połowa, w przybliżeniu, zawartości żelaza znajduje się w roztworze, druga zaś połowa jest w postaci wytrąconego jarozytu hydronowego. Stały jarozyt zostaje odsączony i jest użyty do wytwarzania czystych odczynników służących do uzdatniania wody. Pozostaje roztwór zawierający siarczan żelazowy. Użycie tego roztworu okazało się problematyczne, ponieważ tworzy się on w dużych ilościach w stosunku do ilości jarozytu hydronowego. Jego magazynowanie jest niewygodne oraz kosztowne. Dodatkową trudność stanowi fakt, że roztwór ten zawiera większość zanieczyszczeń obecnych w wyjściowym siarczanie żelazawym, w szczególności zaś mangan.
Problem stanowi więc dalsze oczyszczanie zanieczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego, jak również jego potencjalne użytkowanie. W związku z powyższym, przedmiotem niniejszego wynalazku jest znalezienie takiego sposobu przetworzenia zanieczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego, żeby nie trzeba było magazynować oraz/lub eliminować żadnych substancji pozostałych po procesie wytwarzania jarozytu hydronowego. Jest więc przedmiotem niniejszego wynalazku poprawa zyskowności procesu wytwarzania jarozytu hydronowego.
Według wynalazku sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody, który zawiera jony żelazowe z zanieczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego zawierającego jako zanieczyszczenie co najmniej jeden inny metal stanowiący mangan, charakteryzuje się tym, że sposób ten obejmuje:
- pierwszy etap wytrącania osadu, w którym do nie oczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego dodaje się zasadę do podniesienia odczynu pH do około 2-5, korzystnie do około 3-4 i w którym wytrąca się wodorotlenek żelazowy;
- następujący po pierwszym etapie wytrącania drugi etap wytrącania osadu, w którym do roztworu dodaje się utleniacz oraz zasadę do podniesienia odczynu pH do wartości około 6-10, korzystnie około 8-9 i w którym wytrąca się mangan jako zanieczyszczenie w postaci dwutlenku manganu;
-oraz jeden lub większą liczbę etapów separacji, służących do oddzielania od roztworu siarczanu osadów wytrąconych podczas prowadzenia etapów wytrącania, pierwszego oraz drugiego;
-oraz etap dodatkowy, w którym wymienione oddzielone osady lub też ich części poddaje się dalszej obróbce do uzyskania produktu do użytku.
W korzystnym wykonaniu wynalazku nie oczyszczonym roztworem siarczanu żelazowego jest produkt uboczny wytworzony w procesie wytwarzania jarozytu hydronowego.
W sposobie według wynalazku jako zasadę dodaną do pierwszego etapu wytrącania korzystnie stosuje się tlenek magnezu, wodorotlenek magnezu lub węglan magnezu, amoniak, wodorotlenek sodowy lub potasowy.
W sposobie według niniejszego wynalazku jako utleniacz dodany w drugim etapie wytrącania osadu korzystnie stosuje się utleniacz tlenowy, taki jak nadtlenek wodoru, inny związek nadtlenowy lub ozon, a także chlor, dwutlenek chloru, chloryn, podchloryn lub chloran.
Jako zasadę dodaną w drugim etapie wytrącania osadu korzystnie stosuje się wodorotlenek sodowy, wodorotlenek potasowy, węglan sodowy lub amoniak.
Zgodnie z kolejnym wykonaniem wynalazku sposób charakteryzuje się tym, że obejmuje on wspólny etap separacji, w którym osady stałe wytrącone podczas obu etapów wytrącania osadu, pierwszego oraz drugiego, oddzielane są wspólnie od roztworu siarczanu.
PL 192 912 B1
W innym korzystnym wykonaniu wynalazku sposób charakteryzuje się tym, że obejmuje on pierwszy etap separacji, w którym od roztworu siarczanu oddzielane są osady stałe wytrącone podczas pierwszego etapu wytrącania osadu oraz drugi etap separacji, w którym od roztworu siarczanu oddzielane są osady stałe wytrącone podczas drugiego etapu wytrącania osadu. Korzystnie w etapie lub w etapach separacji substancje stałe oddzielane są od roztworu siarczanu na drodze filtrowania.
W dalszym korzystnym wykonaniu sposobu według wynalazku roztwór siarczanu uzyskany ze wspólnego etapu separacji lub też z drugiego etapu separacji jest częściowo lub całkowicie zawracany do pierwszego etapu wytrącania osadu.
Sposób według wynalazku ponadto charakteryzuje się tym, że obejmuje korzystnie dodatkowy etap, w którym substancje stałe uzyskane ze wspólnego etapu separacji, zawierające wodorotlenek żelazowy oraz dwutlenek manganu, roztwarza się w kwasie uzyskując roztwór do uzdatniania wody zawierający jon żelazowy, pozostający nie roztworzony dwutlenek manganu. Powstały roztwór do uzdatniania wody zawierający jon żelazowy oddzielany jest od nie roztworzonego materiału.
Korzystnie sposób według wynalazku obejmuje dodatkowy etap, w którym substancje stale uzyskane z pierwszego etapu separacji, zawierające wodorotlenek żelazowy, roztwarza się w kwasie uzyskując roztwór do uzdatniania wody zawierający jon żelazowy.
W korzystnym wykonaniu sposobu stosuje się kwas azotowy. W tym przypadku wytworzonym roztworem do uzdatniania wody jest roztwór azotanu żelazowego.
Dodatkowymi, obok manganu, metalami zanieczyszczającymi mogą być na przykład nikiel oraz/lub cynk. W stosowanym zakresie pH metale te wytrącane są w postaci wodorotlenków.
Według jednego z wariantów wykonania niniejszego wynalazku, zasada dodawana w pierwszym etapie wytrącania osadu dodana jest w postaci roztworu lub zawiesiny wodnej, który(a) zawiera całość lub część roztworu siarczanu uzyskanego w etapie rozdzielenia. W ten sposób można regulować ilość wody cyrkulującą w procesie oraz wpływać na stężenie roztworu siarczanu. Zasadą może być MgO, Mg(OH)2, MgCO3, NH3, NaOH, KOH. W tym przypadku roztwór siarczanu zawiera, odpowiednio, rozpuszczalny MgSO4, (NH4)2SO4, Na2SO4 lub K2SO4.
Jedną z nadających się do użycia zasad zawierających magnez jest zawiesina wodna wytworzona z kalcynowanego oraz zmielonego magnezytu. Inne rozwiązanie stanowi zawiesina zawierająca wodorotlenek magnezu. Jak już podkreślono, zawiesinę tę utworzyć można zarówno w wodzie, jak i w roztworze siarczanu uzyskanego jako końcowy produkt tego procesu. Można też tworzyć ją w stosownej mieszaninie obydwu mediów. Tworzy się więc zasadową zawiesinę, która jest dodawana do do roztworu siarczanu żelazowego w celu wytrącenia żelaza. Początkowo odczyn pH wynosi w przybliżeniu 1, przy czym w pierwszym etapie wytrącania osadu podnoszony jest on do poziomu wynoszącego w przybliżeniu 2-5, korzystnie do poziomu wynoszącego w przybliżeniu 3-4, w którym żelazo wytrącą się w postaci wodorotlenku żelazowego. Jeżeli w pierwszym etapie wytrącania osadu jako zasady użyjemy tlenku magnezu zachodzi następującą reakcja:
Fe3+ + 3 MgO ^° ® 2 Fe(OH)3 + 3 Mg2+
Wytrącony wodorotlenek żelazowy znajduje się w stanie bezpostaciowym, w którym jego rozpuszczalność w kwasach jestnajwiększa.
W drugim etapie wytrącania osądu, odczyn pH roztworu podniesiony jest do około 6-10, korzystnie do około 8-9, poprzez dodanie do roztworu zasady,takiej jak NaOH, KOH, Na2CO3 lub NH3. Dodatkowo, do roztworu dodaje się jako utleniacza H2O2, pod wpływem którego mangan Mn2+ utlenia się do dwutlenku manganu i wytrąca w postaci osadu. Tak więc reakcja zachodząca w drugim etapie wytrącania osadu jest następująca:
Mn2++ 2 H2O2 ® MnO2+ 2 H2O
Jako utleniacza możliwe jest stosowanie utleniaczy tlenowych, takich jak nadtlenek wodoru, inne związki tlenowe,czy też ozon. Dodatkowo, możliwe jest używanie chloru, dwutlenku chloru, chlorynu, podchlorynu oraz chloranu.
Według jednego z wariantów wykonania niniejszego wynalazku, proces ten obejmuje połączony etap separacji, w którym osady utworzone zarówno w pierwszym, jak i w drugim etapie wytrącania oddzielane są razem od roztworu siarczanu.
PL 192 912 B1
Według innego wariantu wykonania niniejszego wynalazku, proces ten obejmuje pierwszy etap separacji, w którym od roztworu siarczanu oddzielane są osady utworzone w pierwszym etapie wytrącania oraz drugi etap separacji, w którym od roztworu siarczanu oddzielane są osady utworzone w drugim etapie wytrącania.
Osady utworzone w pierwszym i w drugim etapie wytrącania korzystnie oddzielane są za pomocą przesączania, choć stosowane mogą być również i inne sposoby separacji.
Przesącz jest roztworem siarczanu magnezu, którego zawartość Mg wynosi w zakresie od 0,5 do 5% w zależności od składu zawiesiny wyjściowej użytej w pierwszym etapie. Taki roztwór jest, dla przykładu, odpowiedni do wybielania celulozy. Jeżeli zawartość Mg w roztworze jest odpowiednio wysoka, siarczan magnezu wydzielić można z tego roztworu za pomocą krystalizacji. Krystaliczny siarczan magnezu może być używany, na przykład, jako pierwiastek śladowy w nawozach.
Oddzielone substancje stałe jako podstawowy swój składnik zawierają osad wodorotlenku żelazowego, który może być użyty jako zawierający żelazo odczynnik służący do oczyszczania ścieków. Ponieważ wodorotlenek żelazowy jest produktem stałym, można go łatwo transportować na duże odległości do miejsc, gdzie zostanie on roztworzony w kwasie w celu wytworzenia roztworu odczynnika nadającego się do zastosowania przy oczyszczaniu ścieków. Szczególnie odpowiedni jest kwas azotowy. Roztwory azotanu żelazowego nadają się do zastosowań, w których od odczynnika stosowanego do traktowania wody wymagane są własności utleniające, na przykład w procesie deodoryzacji ścieków zawierających siarkowodór.
W tym wariancie wykonania procesu stanowiącego przedmiot niniejszego wynalazku, który zawiera połączony etap separacji użycie kwasu azotowego jest korzystne także i z tego powodu, że obecny w wodorotlenku żelazowym dwutlenek manganu nie rozpuszcza się łatwo w kwasie azotowym. Większość dwutlenku manganu pozostaje więc nie roztworzona i osiada na dnie zbiornika. Uzyskuje się w ten sposób roztwór, który zawiera mniejsze stężenie manganu. Inne rozwiązanie obejmuje usunięcie części nie roztworzonej na drodze filtracji.
Dodatkowo, obok kwasu azotowego, w celu roztworzenia osadu wodorotlenku żelazowego wykorzystać można również kwas solny, kwas siarkowy lub też kwas organiczny, taki jak kwas mrówkowy. Wybór kwasu zależy od tego, do jakich celów potrzebny jest zawierający żelazo odczynnik. Dla przykładu, przy zastosowaniach, w których oczyszczanie wody obejmuje również procesy oczyszczania biologicznego wysoce użyteczny byłby wodorotlenek żelazowy roztworzony w kwasie organicznym, ponieważ w procesie oczyszczania użyty zostałby zarówno kation, jak i anion obecny w odczynniku.
Niniejszy wynalazek przedstawiony jest poniżej za pomocą przykładów preparatywnych w odniesieniu do załączonych rysunków, na których fig. 1 przedstawia schemat blokowy jednego z wariantów wykonania procesu stanowiącego przedmiot niniejszego wynalazku; fig. 2 przedstawia schemat blokowy innego wariantu wykonania procesu stanowiącego przedmiotniniejszego wynalazku.
Figura 1 przedstawia jeden z wariantów wykonania procesu stanowiącego przedmiot niniejszego wynalazku, który zawiera dwa następujące po sobie etapy wytrącania oraz jeden wspólny etap separacji. Uzyskany w etapie separacji materiał stały zawiera głównie wodorotlenek żelazowy, lecz także dwutlenek manganu oraz możliwe inne zanieczyszczenia. Ten materiał stały używany jest do wytwarzania odczynnika zawierającego żelazo, poprzez jego roztworzenie w odpowiednim kwasie. Roztworem uzyskanym w etapie separacji jest czysty roztwór zawierający siarczan magnezowy.
Figura 2 przedstawia inny wariant wykonania procesu stanowiącego przedmiot niniejszego wynalazku, który zawiera dwa etapy wytrącania oraz dwa etapy separacji, następujące po sobie w ten sposób, że po każdym etapie wytrącania prowadzony jest etap separacji osadu. Uzyskany w ten sposób osad wodorotlenku żelazowego nie zawiera zanieczyszczeń, stanowi więc wysoce użyteczny surowiec do wytwarzania czystego odczynnika zawierającego żelazo. Zarówno mangan jak i inne zanieczyszczenia, jeżeli są one obecne w roztworze, są z niego wytrącane w drugim etapie wytrącania. Wydzielane są one w drugim etapie separacji - otrzymuje się wówczas osad odpadowy, który można składować na wysypisku odpadów. To co pozostaje, to czysty roztwór zawierający siarczan magnezowy.
Przykład 1. Wytrącanie żelaza
Doświadczeń dokonywano stosując ciągły proces prowadzony na skalę laboratoryjną. Początkowy roztwór uzyskany został z procesu wytwarzania jarozytu hydronowego, zaś analiza jego składu dała następujące wyniki: Fe 4%, Fe2+ 0,08% oraz Mn 490 ppm. W celu wytrącenia żelaza przygotowano zawiesinę, o stężeniu Mg wynoszącym 2,4%, ze sproszkowanego MgO oraz wodnego roztworu zawierającego siarczan magnezowy. Zawiesinę tę dodano do roztworu w sposób ciągły utrzymując
PL 192 912 B1 jednocześnie pH tego roztworu na poziomie wynoszącym 3,5, przy którym wytrącał się Fe(OH)3. Jako naczynie reakcyjne używano otwarty reaktor wyposażony w mieszadło oraz w płaszcz grzejny. Temperaturę utrzymywano na poziomie 40°C, zaś czas reakcji wynosił 1 godzinę. Próbkę pobraną z reaktora przesączono, a przesącz zanalizowano uzyskując następujące wyniki: Mg 1,9%, Mn 311 ppm, Ni 1,9 ppm, Fe2+ < 0,01%. Placek filtracyjny osuszono i zanalizowano uzyskując następujące wyniki: Fe 47,4%, Mg 1,5%, stan bezpostaciowy. Stężenie manganu w osadzie nie było analizowane, lecz z obliczeń wynikało, że całkowita ilość manganu dostała się do przesączu. Przeprowadzone doświadczenia wykazały, że im niższa jest temperatura na etapie wytrącania osadu, tym wyższa jest reaktywność tak uzyskanego osadu wodorotlenku. Odpowiedni zakres temperatur wynosił 20-40°C, zaś najbardziej korzystny zakres temperatur wynosił 20-30°C.
Przykład 2. Wytrącanie manganu
W celu wytrącenia manganu do zawiesiny z przykładu 1 dodano NaOH (roztwór 25%) oraz H2O2 (roztwór 10%). Zasadę wprowadzono głęboko pod powierzchnię roztworu, podczas gdy nadtlenek wodoru dodano bezpośrednio na powierzchnię. Odczyn pH ustalono na poziomie 8-9. Czas retencji wynosił w przbliżeniu 1 godzinę, temperatura zaś 40°C. Po zakończeniu drugiego etapu wytrącania osadu substancje stałe wydzielono z zawiesiny przy użyciu filtra laboratoryjnego, zaś przesącz poddano analizie uzyskując następujące wyniki: Mg 1,1%, Mn <0,03 ppm, pH 9,15.
Przykład 3. Roztwarzanie osadu żelaza
W celu roztworzenia uzyskanego powyżej osadu wodorotlenku żelazowego przeprowadzono następujące doświadczenie. W naczyniu laboratoryjnym umieszczono 30,3 g wody, 115,7 g osadu wodorotlenku żelazowego (o zawartości substancji stałych wynoszącej 66%) oraz 172 g kwasu azotowego (o stężeniu 65%). Ponieważ reakcja jest egzotermiczna, temperatura w naczyniu wzrosła do 50°C, po czym została ona, przez dalsze podgrzewanie, podniesiona aż do około 80°C. Po upływie 15 minut prawie cała ilość wodorotlenku żelazowego uległa roztworzeniu, zaś wolny kwas pozostał jedynie w ilości wynoszącej 1,1%. Roztwarzanie kontynuowano jednak tak długo, aż całkowity czas roztwarzania wynosił 2 godziny. Roztwór zanalizowano, uzyskując następujące wyniki: Fe 7,8%, Mg 2,6%, Mn 530 ppm, Ni 13 ppm, N 8% (NO3 35,4%), wolny HNO3 0,4%, substancje nie rozpuszczone 0,13%. Materiał nie rozpuszczony poddano analizie półilościowej przy użyciu fluorescencji Rentgenowskiej: głównym składnikiem było Fe, Mg oraz Mn obecne były w ilościach wynoszących w przybliżeniu 5-10%. Wynik ten wskazuje, że osad żelaza dobrze rozpuścił się w kwasie azotowym.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z zanieczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego zawierającego jako zanieczyszczenie co najmniej jeden inny metal stanowiący mangan, znamienny tym, że sposób ten obejmuje: pierwszy etap wytrącania osadu, w którym do nie oczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego dodaje się zasadę do uzyskania pH do około 2-5, korzystnie do około 3-4 i w którym wytrąca się wodorotlenek żelazowy; następujący po pierwszym etapie wytrącania drugi etap wytrącania osadu, w którym do roztworu dodaje się utleniacz oraz zasadę do uzyskania pH do około 6-10, korzystnie do około 8-9 i w którym wytrąca się mangan jako zanieczyszczenie w postaci dwutlenku manganu; oraz jeden lub większą liczbę etapów separacji, w których oddziela się od roztworu siarczanu osady wytrącone podczas prowadzenia etapów wytrącania, pierwszego oraz drugiego; oraz etap dodatkowy, w którym wymienione oddzielone osady lub też ich części poddaje się dalszej obróbce do uzyskania produktu do użytku.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zanieczyszczonym roztworem siarczanu żelazowego jest produkt uboczny wytworzony w procesie wytwarzania jarozytu hydronowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako zasadę dodaną do pierwszego etapu wytrącania stosuje się tlenek magnezu, wodorotlenek magnezu lub węglan magnezu, amoniak, wodorotlenek sodowy lub potasowy.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako utleniacz dodany w drugim etapie wytrącania osadu stosuje się utleniacz tlenowy, taki jak nadtlenek wodoru, inny związek nadtlenowy lub ozon, a także chlor, dwutlenek chloru, chloryn, podchloryn lub chloran.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że jako zasadę dodaną w drugim etapie wytrącania osadu stosuje się wodorotlenek sodowy, wodorotlenek potasowy, węglan sodowy lub amoniak.
    PL 192 912 B1
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że obejmuje on wspólny etap separacji, w którym osady stałe wytrącone podczas obu etapów wytrącania osadu, pierwszego oraz drugiego, oddzielane są wspólnie od roztworu siarczanu.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, albo 5, znamienny tym, że obejmuje on pierwszy etap separacji, w którym od roztworu siarczanu oddzielane są osady stałe wytrącone podczas pierwszego etapu wytrącania osadu oraz drugi etap separacji, w którym od roztworu siarczanu oddzielane są osady stałe wytrącone podczas drugiego etapu wytrącania osadu.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że w etapie lub w etapach separacji substancje stałe oddzielane są od roztworu siarczanu na drodze filtrowania.
  9. 9. Sposób według zastrz. 6 albo 8, znamienny tym, że roztwór siarczanu uzyskany ze wspólnego etapu separacji lub też z drugiego etapu separacji jest częściowo lub całkowicie zawracany do pierwszego etapu wytrącania osadu.
  10. 10. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że sposób ten obejmuje dodatkowy etap, w którym substancje stałe uzyskane ze wspólnego etapu separacji, zawierające wodorotlenek żelazowy oraz dwutlenek manganu, roztwarza się w kwasie uzyskując roztwór do uzdatniania wody zawierający jon żelazowy, pozostający nie roztworzony dwutlenek manganu.
  11. 11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że roztwór do uzdatniania wody, który zawiera jon żelazowy oddzielany jest od nie roztworzonego materiału.
  12. 12. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że sposób ten obejmuje dodatkowy etap, w którym substancje stałe uzyskane z pierwszego etapu separacji, zawierające wodorotlenek żelazowy, roztwarza się w kwasie uzyskując roztwór do uzdatniania wody zawierający jon żelazowy.
  13. 13. Sposób według zastrz. 10 albo 11, albo 12, znamienny tym, że kwasem jest kwas azotowy, w którym to przypadku wytworzonym roztworem do uzdatniania wody jest roztwór azotanu żelazowego.
PL336334A 1998-10-30 1999-10-29 Sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z nieoczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego PL192912B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI982367A FI106791B (fi) 1998-10-30 1998-10-30 Menetelmä käyttökelpoisten tuotteiden valmistamiseksi epäpuhtaasta ferrisulfaattiliuoksesta

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336334A1 PL336334A1 (en) 2000-05-08
PL192912B1 true PL192912B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=8552825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL336334A PL192912B1 (pl) 1998-10-30 1999-10-29 Sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z nieoczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6270738B1 (pl)
EP (1) EP0997436B9 (pl)
KR (1) KR20000035098A (pl)
AT (1) ATE243655T1 (pl)
BR (1) BR9905602A (pl)
CA (1) CA2285731C (pl)
CZ (1) CZ293864B6 (pl)
DE (1) DE69909038D1 (pl)
FI (1) FI106791B (pl)
NO (1) NO323368B1 (pl)
PL (1) PL192912B1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19958271C1 (de) * 1999-12-03 2001-08-30 Klaus Kretschmer Zusammensetzung und Verfahren zur Aufbereitung von verunreinigten Wässern und Gewässersedimenten
KR100373136B1 (ko) * 2000-07-25 2003-02-25 주식회사 세정하이테크 폐수의 질소 및 인 제거용 화학적 처리제 및 이를 이용한폐수의 처리방법
FI118177B (fi) * 2004-09-24 2007-08-15 Kemira Oyj Menetelmä rautaoksihydroksidia sisältävän adsorbenttimateriaalin valmistamiseksi, adsorbenttimateriaali sekä sen käyttö
DE102007032418B4 (de) * 2007-07-10 2014-01-09 Hans-Jörg Bonath Verfahren zur Abtrennung von Grünsalz aus titandioxidhaltiger Aufschlusslösung
CN102120623B (zh) * 2011-01-28 2012-11-28 重庆大学 一种聚合硫酸铝铁絮凝剂的制备方法
CN106115790B (zh) * 2016-06-24 2017-11-07 中国科学院地球化学研究所 一种在高温高压下制备菱镁铁矿的方法
CN110937581B (zh) * 2019-12-18 2022-08-19 江苏南大环保科技有限公司 一种副产硫酸盐中有机物高效去除的精制方法
FI129345B (en) 2019-12-19 2021-12-15 Crisolteq Ltd A method for treating a pickling acid regeneration precipitate

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2899300A (en) * 1959-08-11 Method for extracting nickel from
US3816593A (en) * 1971-11-30 1974-06-11 W Massey Method of regenerating waste pickle liquor
US4305914A (en) * 1977-05-09 1981-12-15 Electrolytic Zinc Company Process for precipitating iron as jarosite with a low non-ferrous metal content
US4231993A (en) * 1979-06-11 1980-11-04 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior Recovery of metal values from lead smelter matte
US4707349A (en) * 1986-02-28 1987-11-17 Hjersted Norman B Process of preparing a preferred ferric sulfate solution, and product
GB9404191D0 (en) 1994-03-04 1994-04-20 Imperial College Preparations and uses of polyferric sulphate
FI97290C (fi) * 1994-12-30 1996-11-25 Kemira Chemicals Oy Menetelmä jätevesilietteen käsittelemiseksi
FI102160B (fi) 1996-03-18 1998-10-30 Kemira Oyj Menetelmä vedenpuhdistuskemikaalin käyttökelpoisuuden parantamiseksi j a saostusaine
FI103034B1 (fi) * 1996-04-16 1999-04-15 Kemira Chemicals Oy Menetelmä ferrirautaa sisältävien vedenpuhdistusliuosten valmistamiseksi sekä saatujen tuotteiden käyttö
GB9703662D0 (en) * 1997-02-21 1997-04-09 Tioxide Group Services Ltd Treatment of a solution containing iron salts

Also Published As

Publication number Publication date
FI106791B (fi) 2001-04-12
BR9905602A (pt) 2000-08-29
NO323368B1 (no) 2007-04-10
FI982367A (fi) 2000-05-01
EP0997436A1 (en) 2000-05-03
PL336334A1 (en) 2000-05-08
CZ293864B6 (cs) 2004-08-18
CA2285731A1 (en) 2000-04-30
ATE243655T1 (de) 2003-07-15
DE69909038D1 (de) 2003-07-31
KR20000035098A (ko) 2000-06-26
CA2285731C (en) 2009-09-01
EP0997436B9 (en) 2004-01-14
NO995253D0 (no) 1999-10-27
US6270738B1 (en) 2001-08-07
EP0997436B1 (en) 2003-06-25
FI982367A0 (fi) 1998-10-30
CZ371099A3 (cs) 2000-05-17
NO995253L (no) 2000-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100216012B1 (ko) 수처리 슬러지의 처리방법
US5211853A (en) Method for the removal of chromium compounds from aqueous solutions
JP5382269B1 (ja) レニウムと砒素の分離方法、並びにレニウムの精製方法
US3497459A (en) Process for producing water soluble basic salts of aluminum and/or iron
WO2019161447A1 (en) Method for the recovery of manganese products from various feedstocks
JP7372691B2 (ja) ヒ素含有量が多いスコロダイトを硫酸含有量が多い酸性溶液から得る方法
PL192912B1 (pl) Sposób wytwarzania produktu do użytku stanowiącego roztwór do uzdatniania wody z nieoczyszczonego roztworu siarczanu żelazowego
AU611465B2 (en) Stripping and recovery of dichromate in electrolytic chromate systems
EP1264799A1 (en) Process for the purification of aqueous metal salt solutions
EP0246871B1 (en) Removal of chromium from cell liquor
US4012297A (en) Mercury recovery and recycle process
WO2005068358A1 (en) Production of &#39;useful material(s)&#39; from waste acid issued from the production of titanium dioxyde
CN1216517A (zh) 制备含有三价铁离子的水纯化溶液的方法以及所获得的产物的用途
MXPA99010023A (en) Process for preparing usable products from an impure ferric sulfate solution
CZ297704B6 (cs) Zpusob zpracování prumyslových odpadních vod
KR100329483B1 (ko) 폐니켈 화합물로부터의 니켈 화합물 제조방법
JP2008200599A (ja) アンモニア態窒素を含む排水の浄化処理方法
US20240025758A1 (en) Method or process for ferrate synthesis
US4482377A (en) Separation of zinc from a zinc-copper alloy
JPS589767B2 (ja) カリウム回収方法
JP3171605B2 (ja) 産業廃液の処理方法
CZ185696A3 (en) Process for preparing a sulfate and a hydroxide containing both ferric compounds
AU2008202077B2 (en) Treatment of metal-containing water
JP4441801B2 (ja) 高純度2,3−ピリジンジカルボン酸の精製品の製造方法
OA18868A (en) Sulfide recycling in manganese production