CZ293864B6 - Způsob přípravy použitelných produktů ze znečištěného roztoku síranu železitého - Google Patents

Způsob přípravy použitelných produktů ze znečištěného roztoku síranu železitého Download PDF

Info

Publication number
CZ293864B6
CZ293864B6 CZ19993710A CZ371099A CZ293864B6 CZ 293864 B6 CZ293864 B6 CZ 293864B6 CZ 19993710 A CZ19993710 A CZ 19993710A CZ 371099 A CZ371099 A CZ 371099A CZ 293864 B6 CZ293864 B6 CZ 293864B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solution
precipitation
ferric
process according
separation
Prior art date
Application number
CZ19993710A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ371099A3 (cs
Inventor
Jokinenásimo
Jäfverströmástefan
Kenakkalaátimo
Original Assignee
Kemiraáoyj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemiraáoyj filed Critical Kemiraáoyj
Publication of CZ371099A3 publication Critical patent/CZ371099A3/cs
Publication of CZ293864B6 publication Critical patent/CZ293864B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/66Treatment of water, waste water, or sewage by neutralisation; pH adjustment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G49/00Compounds of iron
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • C02F1/5236Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents
    • C02F1/5245Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents using basic salts, e.g. of aluminium and iron

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Compounds Of Iron (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)

Abstract

Způsob přípravy použitelného produktu ze znečištěného roztoku síranu železitéhoŹ obsahujícího nejméně jeden další kov jako znečišťující příměsŹ zahrnuje první precipitační stupeňŹ v němž se ke znečištěnému roztoku síranu železitého přidá bázeŹ s cílem zvýšit pH na @ až QŹ výhodně na @ až @Ź což vede k vysrážení hydroxidu železitéhoY po prvním precipitačním stupni následuje druhýŹ při němž se k roztoku přidá oxidační činidlo a bázeŹ s cílem zvýšit pH na @ až �@Ź s výhodou na Ú až @Ź což vede k vysrážení zmíněného znečišťujícího kovuY dále jeden nebo více separačních stupňů pro izolaci pevných složek vysrážených během prvního a druhého precipitačního stupně z roztoku síranuY a případný dodatečný stupeňŹ v němž uvedené separované složky pevné fázeŹ nebo alespoň jejich částŹ jsou dále zpracovány za účelem přípravy použitelných produktůŕ

Description

Způsob přípravy použitelných produktů ze znečištěného roztoku síranu železitého
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy použitelných produktů, zvláště roztoku obsahujícího železité ionty pro úpravu vody, ze znečištěného roztoku síranu železitého, zvláště z roztoku síranu železitého vzniklého při přípravě jarosithydronia.
Dosavadní stav techniky
Dřívější patentová přihláška přihlašovatele WO 97/38 944 popisuje způsob přípravy čistého produktu obsahujícího trojmocné železo. Při tomto způsobu je výchozí látkou hydratovaný síran železnatý vznikající jako vedlejší produkt při přípravě oxidu titaničitého. Síran železnatý se oxiduje kyslíkem při zvýšené teplotě v tlakové nádobě. Při oxidaci se železnatá sůl rozpouští ve své vlastní krystalové vodě a současně se začíná srážet jarosithydronium. Reakční rovnice je
FeSO4 x H2O + 11/4 O2 -> H3OFe3(OH)6(SO4)2 (s) + Fe2(SO4)3 (1)
V průběhu oxidačního stupně vzniká rovnovážný stav mezi roztokem síranu železitého a jarosithydroniem. V této fázi je přibližně polovina železa obsažena v roztoku a druhá polovina je ve formě vysráženého jarosithydronia. Pevný jarosit se zfiltruje a použije se pro přípravu chemikálií pro čištění vody. Roztok obsahující síran železitý se nezpracovává. Použití tohoto roztoku se ukázalo jako problematické, protože v poměru k množství jarosithydronia se ho vytváří příliš mnoho. Jeho skladování je nepraktické a nákladné. Další nesnáz představuje skutečnost, že roztok obsahuje většinu nečistot z původního síranu železitého, zvláště mangan.
Zůstává tedy problém další zpracování znečištěného roztoku síranu železitého a jeho další možné využití. Proto je předmětem vynálezu nalézt způsob využití znečištěného roztoku síranu železitého takovým způsobem, aby se způsobu přípravy jarosithydronia neodpadaly žádné materiály, jež by bylo potřeba skladovat a/nebo eliminovat. Proto je předmětem vynálezu i zlepšení ziskovosti způsobu přípravy jarosithydronia.
Podstata vynálezu
Vynález nabízí způsob přípravy použitelného produktu, zvláště roztoku obsahujícího železité ionty pro úpravu vody, ze znečištěného roztoku síranu železitého obsahujícího nejméně jeden další kov jako znečišťující příměs, přičemž tento způsob je charakterizován tím, že obsahuje první precipitační stupeň, v němž se ke znečištěnému roztoku síranu železitého přidá báze s cílem zvýšit pH na 2 až 5, výhodně na 3 až 4, což vede k vysrážení hydroxidu železitého; po prvním precipitačním stupni následuje druhý, při němž se k roztoku přidá oxidační činidlo a báze s cílem zvýšit pH na 6 až 10, s výhodou 8 až 9, což vede k vysrážení zmíněného znečišťujícího kovu; dále jeden nebo více separačních stupňů pro izolaci pevných složek vysrážených během prvního a druhého precipitačního stupně z roztoku síranu; v úvahu přichází i dodatečný stupeň, v němž uvedené separované složky pevné fáze, nebo alespoň jejich část, jsou dále zpracovány za vzniku užitečných produktů.
Ve způsobu podle vynálezu se přednostně používá jako výchozí látka znečištěný roztok síranu železitého vzniklý jako vedlejší produkt způsob přípravy jarosithydronia, který jako nečistotu obsahuje mangan, jenž se ve druhém precipitačním stupni vysráží jako oxid.
- 1 CZ 293864 B6
Způsob podle vynálezu tedy obsahuje dva oddělené precipitační stupně, přičemž se hydroxid železitý vysráží v prvním precipitačním stupni a znečišťující kov, například oxid manganičitý se vysráží ve druhém stupni.
Kromě manganu nebo jako příměs k němu, může být znečišťujícím kovem i například nikl a/nebo zinek. Při uvedeném pH se tyto kovy vysráží jako hydroxidy.
V jednom provedení vynálezu se báze přidaná v prvním precipitačním stupni přidává ve formě roztoku nebo vodné suspenze, jež obsahuje nebo zcela roztok síranu získaný v separačním stupni.
Tímto způsobem lze regulovat množství vody cirkulující v tomto způsobu a tím lze ovlivňovat koncentraci roztoku síranu.
Zásadou může být MgO, Mg(OH)2, MgCO3, NH3, NaOH, KOH. V těchto případech uvedený roztok síranu obsahuje rozpustný MgSO4, (NH4)2SO4, Na2SO4 nebo K2SO4.
Jednou z použitelných zásad obsahujících hořčík je vodná suspenze připravená z kalcinovaného a mletého magnezitu.jinou volbou je suspenze obsahující hydroxid hořečnatý. Jak již bylo zmíněno, suspenzi lze uskutečnit ve vodě nebo v roztoku síranu získaném jako finální produkt tohoto způsobu, nebo v jejich vhodné směsi. Tím se získá zásaditá suspenze, jež se přidá k roztoku 20 síranu železitého za účelem vysrážení železa. Tento roztok síranu železitého má původně pH asi
1, jež je v prvním precipitačním stupni zvýšeno na asi 2 až 5, výhodně asi 3 až 4, při němž se železo vysráží jako hydroxid železitý. Pokud se jako báze v prvním precipitačním stupni použije oxid hořečnatý, probíhá tato reakce:
H2O
Fe3+ + 3MgO 2 Fe(OH)3 + 3 Mg2+
Vysrážený hydroxid železitý je v amorfním stavu, ve kterém je jeho rozpustnost v kyselinách nej lepší.
Ve druhém precipitačním stupni se pH roztoku zvýší na přibližně 6 až 10, výhodně 8 až 9, což se děje přidáním zásady jako je NaOH, KOH, Na2CO3 nebo NH3 k roztoku. Kromě toho se k roztoku přidá oxidační činidlo jako H2O2, načež Mn2+ zoxiduje a vysráží se jako oxid manganičitý, takže ve druhém reakčním stupni probíhá reakce:
Mn2+ + 2 H2O2 -> MnO2 + 2H2O
Jako oxidační činidlo je možno použít kyslíkatých oxidantů jako je peroxid vodíku, ostatní peroxysloučeniny nebo ozon. Kromě toho je možno užít chlór, oxid chloričitý, chloritan, 40 chlornan nebo chlorečnan.
V jednom provedení vynálezu způsob obsahuje spojené separační stupně, v nichž se pevné fáze vzniklé v prvním i ve druhém precipitačním stupni z roztoku síranu oddělují společně.
V jiném provedení vynálezu zahrnuje způsob první separační stupeň, v němž se ze síranového roztoku odděluje pevná fáze vysrážená v prvním precipitačním stupni a druhý separační stupeň, v němž se ze síranového roztoku odděluje pevná fáze vysrážená ve druhém precipitačním stupni.
Pevná fáze vysrážená v prvním a druhém precipitačním stupni se výhodně odděluje filtrací, ale 50 lze použít i jiných separačních způsobů.
Filtrát je roztok síranu hořečnatého v rozmezí koncentrací Mg od 0,5 % do 5 % v závislosti na složení základní suspenze z prvního stupně. Takový roztok je vhodný pro použiti například při bělení celulózy. Je-li obsah Mg v roztoku dostatečně vysoký, lze z roztoku oddělit síran
-2CZ 293864 B6 hořečnatý krystalizací. Krystalický síran hořečnatý se může použít například jako stopový prvek v umělých hnojivech.
Oddělené pevné složky obsahují jako hlavní složku sraženinu hydroxidu železitého, jíž lze užít pro přípravu chemikálie na bázi železa vhodné pro úpravu odpadní vody. Protože hydroxid železitý je pevný produkt, lze jej snadno dopravit do vzdálených míst, kde může být rozpuštěn v kyselině s cílem připravit roztok chemikálie vhodný pro aplikace při úpravě odpadní vody. Zvláště vhodná je kyselina dusičná. Roztoky dusičnanu železitého jsou vhodné pro aplikace, v nichž má mít chemikálie pro úpravu vody oxidační vlastnosti, například při deodorizaci odpadních vod obsahujících sirovodík.
Při těch provedeních způsobu podle vynálezu, v nichž se oba separační stupně spojují, je použití kyseliny dusičné výhodné i z toho důvodu, že oxid manganičitý přítomný v hydroxidu železitém se špatně rozpouští v kyselině dusičné. Proto většina oxidu manganičitého zůstává nerozpuštěna a usazuje se na dně nádrže. Takto se získá roztok, který má nižší koncentraci manganu. Jinou možností je odstranit nerozpuštěný podíl filtrací.
Kromě kyseliny dusičné je rovněž možno použít pro rozpouštění vysráženého hydroxidu železitého kyselinu chlorovodíkovou, kyselinu sírovou nebo organickou kyselinu jako například kyselinu mravenčí. Volba kyseliny závisí na účelu, pro který má být chemikálie na bázi železa použita. Například při použité úpravě zahrnující biologické čištění by mohl být hydroxid železitý rozpuštěný v organické kyselině vysoce použitelný, protože při úpravě vody by se uplatnil nejen kationt přítomný v chemikálii, ale i anion.
Přehled obrázků na výkresech
V dalším je vynález popsán za pomoci preparačních příkladů s odkazem na doprovodné obrázky, z nichž obrázek 1 zobrazuje blokový diagram jednoho provedení způsobu podle vynálezu a obrázek 2 zobrazuje blokový diagram jiného provedení způsobu podle vynálezu.
Obrázek 1 zobrazuje jedno provedení způsobu podle vynálezu, jež vykazuje nejdříve dva po sobě následující precipitační stupně a potom jeden separační stupeň. Pevná fáze získaná v separačním stupni obsahuje hlavně hydroxid železitý, ale také oxid manganičitý a možná i další nečistoty. Pevná fáze se používá pro přípravu chemikálie na bázi železa rozpuštěním ve vhodné kyselině. Roztok získaný v separačním stupni je čistý roztok obsahující síran hořečnatý.
Obrázek 2 znázorňuje jiné provedení způsobu podle vynálezu, které se vyznačuje dvěma precipitačními stupni a dvěma separačními stupni v takovém pořadí, že separace pevné fáze se provádí po každém precipitačním stupni. Hydroxid železitý se odděluje po prvním precipitačním stupni. Takto získaná sraženina hydroxidu železitého neobsahuje nečistoty a proto je vysoce vhodnou surovinou pro přípravu čisté chemikálie na bázi železa. Mangan a ostatní nečistoty přítomné v roztoku, jsou-li jaké, se vysráží ve druhém precipitačním stupni. Oddělují se ve druhém separačním stupni a získá se odpadní sraženina, jež se může ukládat například na skládku. Zbývá čistý roztok obsahující síran hořečnatý.
-3 CZ 293864 B6
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Vysrážení železa
Pokusy se prováděly jako kontinuální způsoby v laboratorním měřítku. Výchozí roztok se získal ze způsobu přípravy jarosithydronia a měl hmotnostně následující složení: Fe 4 %, Fe2+ 0,08 % a Mn 490 ppm. Pro vysrážení železa se z práškového MgO a vodného roztoku síranu hořečnatého připravila suspenze obsahující Mg v koncentraci 2,4 %. Tato suspenze se kontinuálně přidávala k roztoku, přičemž se pH udržovalo na 3,5, načež se vysrážel Fe(OH)3. Reakční nádobou byl otevřený reaktor vybavený míchadlem a topným pláštěm. Teplota se udržovala na 40 °C a retenční doba byla 1 h. Vzorek odebraný z reaktoru se zfiltroval a filtrát se analyzoval: Mg 1,9%, Mn 311 ppm, Ni 1,9 ppm, Fe2+<0,01%. Filtrační koláč se usušil a analyzoval: Fe47,4%, Mg 1,5 %, amorfní stav. Koncentrace manganu ve sraženině se neanalyzovala, ale z kalkulace vyplývá, že všechen mangan přešel do filtrátu.
Experimenty ukázaly, že čím nižší je teplota při precipitačním stupni, tím vyšší je reaktivita získané hydroxidové sraženiny. Vhodné teplotní rozmezí bylo 20 až 40 °C a nejvýhodnější bylo 20 až 30 °C.
Příklad 2
Vysrážení manganu
K suspenzi z příkladu 1 se za účelem vysrážení manganu přidal NaOH (25 % roztok) a H2O2 (10 % roztok). Zásada byla uváděna hluboko pod povrch roztoku, zatímco peroxid vodíku se přidával přímo na povrch; pH se upravilo na 8 až 9. Retenční doba byla asi 1 hodina a teplota byla 40 °C. Po druhém precipitačním stupni se ze suspenze oddělily pevné složky pomocí laboratorního filtru a filtrát se analyzoval: Mg 1,1 %, Mn < 0,3 ppm, pH 9,15. Filtrát byl takto zbaven nečistot.
Příklad 3
Rozpuštění vysráženého železa
S cílem rozpustit vysrážený hydroxid železitý získaný výše uvedeným způsobem se provedl následující experiment. Voda (30,3 g), vysrážený hydroxid železitý (115,7 g, obsah pevné fáze 66 %) a kyselina dusičná (172 g, koncentrace 65 %) se umístily v laboratorní nádobě. V důsledku exothermní reakce stoupla teplota na 50 °C, a zahříváním nádoby se dále zvýšila na asi 80 °C. Po přibližně 15 minutách se rozpustil téměř všechen hydroxid železitý a volná kyselina zbyla v množství pouhých 1,1 %. Rozpouštění však pokračovalo, až úhrn jeho trvání dosáhl 2 hodin. Roztok byl analyzován: Fe 7,8 %, Mg 2,6 %, Mn 530 ppm, Ni 13 ppm, N 8 % (NO3 35,4 %), volná HNO3 0,4 %, nerozpuštěno 0,13 %. Nerozpuštěný materiál byl semikvantitativně analyzován rentgenovou fluorescenční analýzou: hlavní složkou bylo železo, Mg a Mn byly přítomny v množství přibližně 5 až 10 %. Toto ukazuje, že se sraženina na bázi hydroxidů železa dobře rozpouštěla v kyselině dusičné.

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob přípravy použitelného produktu, zvláště roztoku obsahujícího železité ionty pro úpravu vody, ze znečištěného roztoku síranu železitého, obsahujícího nejméně jeden další kov jako znečišťující příměs, vyznačující se tím, že zahrnuje první precipitační stupeň, v němž se ke znečištěnému roztoku síranu železitého přidá báze, s cílem zvýšit pH na 2 až 5, výhodně na 3 až 4, což vede k vysrážení hydroxidu železitého; po prvním precipitačním stupni následuje druhý, v němž se k roztoku přidá oxidační činidlo a báze, s cílem zvýšit pH na 6 až 10, s výhodou 8 až 9, což vede k vysrážení zmíněného znečišťujícího kovu; dále jeden nebo více separačních stupňů pro izolaci pevné složky vysrážené během prvního a druhého precipitačního stupně z roztoku síranu; a případný dodatečný stupeň, v němž uvedené separované složky pevné fáze, nebo alespoň jejich část, jsou dále zpracovány za účelem přípravy použitelných produktů.
2. Způsobpodlenároku 1, vyznačuj ící se tí m , že znečištěný síran železitý je vedlejší produkt vzniklý při způsobu přípravy jarosithydronia.
3. Způsob podle nároku 1 nebo2, vyznačující se tím, že znečišťující příměs je mangan, který se vysráží jako oxid manganičitý v druhém precipitačním stupni.
4. Způsob podle kteréhokoliv z výše uvedených nároků laž3,vyznačující se tím, že báze přidaná v prvním precipitačním stupni je oxid hořečnatý, hydroxid hořečnatý nebo uhličitan hořečnatý, čpavek, hydroxid sodný nebo hydroxid draselný.
5 13. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že tento způsob zahrnuje dodatečný stupeň, v němž pevné složky získané z prvního separačního stupně a jež obsahují hydroxid železitý, jsou rozpuštěny v kyselině s cílem vytvořit roztok pro úpravu vody obsahující železité ionty.
5. Způsob podle kteréhokoliv z výše uvedených nároků laž 4, vyznačující se tím, že oxidační činidlo přidané v druhém precipitačním stupni je kyslíkatý oxidant jako peroxid vodíku, jiná peroxysloučenina nebo ozon, chlór, oxid chloričitý, chloritan, chlornan nebo chlorečnan.
6. Způsob podle kteréhokoliv z výše uvedených nároků laž 5, vyznačující se tím, že báze přidaná v druhém precipitačním stupni je hydroxid sodný, hydroxid draselný, uhličitan sodný nebo čpavek.
7. Způsob podle kteréhokoliv z výše uvedených nároků laž 6, vyznačující se tím, že zahrnuje společný separační krok, v němž se pevné složky vysrážené v prvním a druhém precipitačním stupni společně oddělí z roztoku síranu.
8. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že zahrnuje první separační stupeň, v němž se pevné složky vysrážené v prvním precipitačním stupni oddělí od síranového roztoku, a druhý separační stupeň, v němž se pevné složky vysrážené ve druhém precipitačním stupni oddělí od síranového roztoku.
9. Způsob podle kteréhokoliv z výše uvedených nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že v separačním stupni nebo stupních se pevné složky oddělí od síranového roztoku filtrací.
10. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 7až 9, vyznačující se tím, že síranový roztok získaný ze spojených separačních stupňů nebo z druhého separačního stupně se recykluje zčásti nebo zcela do prvního precipitačního stupně.
11. Způsob podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se t í m , že zahrnuje dodatečný stupeň, v němž jsou pevné složky získané ve spojeném separačním stupni a obsahující hydroxid železitý a znečišťující příměsi jako oxid manganičitý rozpuštěny v kyselině s cílem vytvořit roztok pro úpravu vody, obsahující železité ionty, přičemž zůstávají nerozpuštěny znečišťující příměsi jako oxid manganičitý.
-5CZ 293864 B6
I
12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že roztok obsahující železité ionty určený pro úpravu vody se oddělí od nerozpuštěného materiálu.
10 14. Způsob podle nároků 11 ažl 3, vyznačující se tím, že kyselinou je kyselina dusičná a vzniklý roztok pro úpravu vody je roztok dusičnanu železitého.
CZ19993710A 1998-10-30 1999-10-19 Způsob přípravy použitelných produktů ze znečištěného roztoku síranu železitého CZ293864B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI982367A FI106791B (fi) 1998-10-30 1998-10-30 Menetelmä käyttökelpoisten tuotteiden valmistamiseksi epäpuhtaasta ferrisulfaattiliuoksesta

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ371099A3 CZ371099A3 (cs) 2000-05-17
CZ293864B6 true CZ293864B6 (cs) 2004-08-18

Family

ID=8552825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993710A CZ293864B6 (cs) 1998-10-30 1999-10-19 Způsob přípravy použitelných produktů ze znečištěného roztoku síranu železitého

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6270738B1 (cs)
EP (1) EP0997436B9 (cs)
KR (1) KR20000035098A (cs)
AT (1) ATE243655T1 (cs)
BR (1) BR9905602A (cs)
CA (1) CA2285731C (cs)
CZ (1) CZ293864B6 (cs)
DE (1) DE69909038D1 (cs)
FI (1) FI106791B (cs)
NO (1) NO323368B1 (cs)
PL (1) PL192912B1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19958271C1 (de) * 1999-12-03 2001-08-30 Klaus Kretschmer Zusammensetzung und Verfahren zur Aufbereitung von verunreinigten Wässern und Gewässersedimenten
KR100373136B1 (ko) * 2000-07-25 2003-02-25 주식회사 세정하이테크 폐수의 질소 및 인 제거용 화학적 처리제 및 이를 이용한폐수의 처리방법
FI118177B (fi) * 2004-09-24 2007-08-15 Kemira Oyj Menetelmä rautaoksihydroksidia sisältävän adsorbenttimateriaalin valmistamiseksi, adsorbenttimateriaali sekä sen käyttö
DE102007032418B4 (de) * 2007-07-10 2014-01-09 Hans-Jörg Bonath Verfahren zur Abtrennung von Grünsalz aus titandioxidhaltiger Aufschlusslösung
CN102120623B (zh) * 2011-01-28 2012-11-28 重庆大学 一种聚合硫酸铝铁絮凝剂的制备方法
CN106115790B (zh) * 2016-06-24 2017-11-07 中国科学院地球化学研究所 一种在高温高压下制备菱镁铁矿的方法
CN110937581B (zh) * 2019-12-18 2022-08-19 江苏南大环保科技有限公司 一种副产硫酸盐中有机物高效去除的精制方法
FI129345B (en) 2019-12-19 2021-12-15 Crisolteq Ltd A method for treating a pickling acid regeneration precipitate

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2899300A (en) * 1959-08-11 Method for extracting nickel from
US3816593A (en) * 1971-11-30 1974-06-11 W Massey Method of regenerating waste pickle liquor
US4305914A (en) * 1977-05-09 1981-12-15 Electrolytic Zinc Company Process for precipitating iron as jarosite with a low non-ferrous metal content
US4231993A (en) * 1979-06-11 1980-11-04 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior Recovery of metal values from lead smelter matte
US4707349A (en) * 1986-02-28 1987-11-17 Hjersted Norman B Process of preparing a preferred ferric sulfate solution, and product
GB9404191D0 (en) 1994-03-04 1994-04-20 Imperial College Preparations and uses of polyferric sulphate
FI97290C (fi) * 1994-12-30 1996-11-25 Kemira Chemicals Oy Menetelmä jätevesilietteen käsittelemiseksi
FI102160B (fi) 1996-03-18 1998-10-30 Kemira Oyj Menetelmä vedenpuhdistuskemikaalin käyttökelpoisuuden parantamiseksi j a saostusaine
FI103034B1 (fi) * 1996-04-16 1999-04-15 Kemira Chemicals Oy Menetelmä ferrirautaa sisältävien vedenpuhdistusliuosten valmistamiseksi sekä saatujen tuotteiden käyttö
GB9703662D0 (en) * 1997-02-21 1997-04-09 Tioxide Group Services Ltd Treatment of a solution containing iron salts

Also Published As

Publication number Publication date
FI982367A (fi) 2000-05-01
EP0997436B9 (en) 2004-01-14
FI982367A0 (fi) 1998-10-30
ATE243655T1 (de) 2003-07-15
FI106791B (fi) 2001-04-12
CA2285731C (en) 2009-09-01
US6270738B1 (en) 2001-08-07
NO995253D0 (no) 1999-10-27
BR9905602A (pt) 2000-08-29
EP0997436B1 (en) 2003-06-25
CA2285731A1 (en) 2000-04-30
NO995253L (no) 2000-05-02
PL336334A1 (en) 2000-05-08
PL192912B1 (pl) 2006-12-29
NO323368B1 (no) 2007-04-10
CZ371099A3 (cs) 2000-05-17
DE69909038D1 (de) 2003-07-31
EP0997436A1 (en) 2000-05-03
KR20000035098A (ko) 2000-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5746994A (en) Method for synthesizing ferrate and ferrate produced thereby
JP5475277B2 (ja) 溶液から有価金属および砒素を回収する方法
JP5188298B2 (ja) 砒素を含む非鉄製錬中間産物の処理方法
US4419246A (en) Removal of heavy metal ions
EP2174912B1 (en) Method of removing arsenic from smelting residues comprising copper-arsenic compounds
CN111170510B (zh) 一种含砷废水处理并固化砷的方法
JP4960686B2 (ja) 砒素含有液の処理方法
US20160289075A1 (en) Method for removing iron in the manufacture of phosphoric acid
CA2292582A1 (en) A process for the treatment of effluent streams
PL182477B1 (pl) Sposób obróbki osadu ze ścieków
JP7372691B2 (ja) ヒ素含有量が多いスコロダイトを硫酸含有量が多い酸性溶液から得る方法
US4169053A (en) Method of treating waste waters containing solid-phase difficultly-soluble compounds
CZ293864B6 (cs) Způsob přípravy použitelných produktů ze znečištěného roztoku síranu železitého
EP0308175B1 (en) Stripping and recovery of dichromate in electrolytic chlorate systems
JP4614093B2 (ja) 砒素含有排水の処理方法
CZ314698A3 (cs) Způsob přípravy roztoků na čištění vody, které obsahují trojmocné železo, a použití získaných produktů
WO2019077302A1 (en) POLYFERRIC SULFATE SOLUTION
RU2390500C1 (ru) Способ очистки водных растворов от мышьяка и сопутствующих тяжелых металлов
CN107312928B (zh) 一种硫化砷渣制备五价砷浸出液的方法
JP2718221B2 (ja) 砒素含有硫酸系排水の処理方法
MXPA99010023A (en) Process for preparing usable products from an impure ferric sulfate solution
JP3171605B2 (ja) 産業廃液の処理方法
JPH09176861A (ja) 無電解ニッケルめっき老化液の処理方法
KR20010002412A (ko) 폐니켈화합물로부터 니켈화합물을 제조하기 위한 방법
JPH05105451A (ja) 三価クロムあるいは六価クロムもしくは両者が混在するクロム含有組成物より高純度のクロム(vi)酸溶液を製造する方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171019