PL186498B1 - Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, oraz sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki - Google Patents

Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, oraz sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki

Info

Publication number
PL186498B1
PL186498B1 PL98336531A PL33653198A PL186498B1 PL 186498 B1 PL186498 B1 PL 186498B1 PL 98336531 A PL98336531 A PL 98336531A PL 33653198 A PL33653198 A PL 33653198A PL 186498 B1 PL186498 B1 PL 186498B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wedge
drum
front ring
recess
cylindrical
Prior art date
Application number
PL98336531A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336531A1 (en
Inventor
Pietro Miramondi
Original Assignee
Miramondi Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miramondi Srl filed Critical Miramondi Srl
Publication of PL336531A1 publication Critical patent/PL336531A1/xx
Publication of PL186498B1 publication Critical patent/PL186498B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F37/00Details specific to washing machines covered by groups D06F21/00 - D06F25/00
    • D06F37/02Rotary receptacles, e.g. drums
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F58/00Domestic laundry dryers
    • D06F58/02Domestic laundry dryers having dryer drums rotating about a horizontal axis
    • D06F58/04Details 
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T29/00Metal working
    • Y10T29/49Method of mechanical manufacture
    • Y10T29/49544Roller making
    • Y10T29/49547Assembling preformed components
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T29/00Metal working
    • Y10T29/49Method of mechanical manufacture
    • Y10T29/49826Assembling or joining
    • Y10T29/49908Joining by deforming
    • Y10T29/49915Overedge assembling of seated part

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Main Body Construction Of Washing Machines And Laundry Dryers (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Detail Structures Of Washing Machines And Dryers (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)

Abstract

1 Beben do urzadzenia pralniczego, zw laszcza do pralki i su- Beben do urzadzenia pralniczego, zwlaszcza do pralki i suszarki, oraz sposób wytwarzania bebna do urzadzenia pralniczego, zwlaszcza do pralki i suszarki PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki oraz sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki.
Znane konwencjonalne bębny do urządzeń pralniczych zawierają korpus, zasadniczo w kształcie pobocznicy walca. Taki korpus bębna składa się z perforowanej taśmy metalowej, stanowiącej jego cylindryczną ściankę, z tylnej tarczy zamykającej, przeznaczonej do zamknięcia korpusu bębna, którą wspiera krzyżak osadzony na wałku bębna, oraz z przedniego pierścienia zawierającego przednią gardziel załadowczą, poprzez którą do bębna wkłada się wsad pralniczy. W przypadku wkładania wsadu pralniczego od góry, zamiast przedniego pierścienia stosowana jest pokrywa zamykająca, zaś boczna taśma ma otwór do wprowadzania wsadu pralniczego do bębna.
Aby zapewnić skuteczne działanie bębna podczas prania lub suszenia (odwirowywania wody), na wewnętrznej stronie perforowanej taśmy metalowej, tworzącej cylindryczną ściankę bębna, umieszczanych jest wiele wgłębień o zasadniczo klinowym przekroju poprzecznym, które działająjako elementy porywające. Dzięki zastosowaniu tych wgłębień, obrotowy ruch bębna porywa do góry znajdujący się w bębnie wsad pralniczy, a następnie powoduje jego spadanie pod wpływem ciężkości, co wspomaga działanie piorące.
Zastosowanie wgłębień, które będą dalej nazywane klinowymi wgłębieniami, powoduje jednak problemy lub trudności z właściwym połączeniem metalowej taśmy i przedniego pierścienia lub przedniej pokrywy. Ze względu na zastosowanie klinowych wgłębień w rzeczywistości krawędź lub brzeg cylindrycznej taśmy metalowej będzie mieć nierówny kontur, który z drugiej strony musi być dokładnie dopasowany do konturu przedniego pierścienia lub przedniej pokrywy bębna.
Istota bębna do urządzenia pralniczego, według wynalazku, polega na tym, że przedni pierścień jest bezpośrednio mechanicznie połączony z cylindryczną taśmą, przy jej klinowych wgłębieniach, środkami łączącymi w postaci par części wzajemnie dociśniętych i wzajemnie równolegle przebiegających, dopasowanych do przedniego pierścienia i do każdego klinowego wgłębienia cylindrycznej taśmy, stanowiących razem szeroką powierzchnię uszczelniającą pomiędzy współpracującymi i dociśniętymi częściami.
Korzystnie jest, że środkami łączącymi są wystające lub wzniesione części brzegowe, z których każda znajduje się w tym końcu każdego klinowego wgłębienia, który łączy się z odpowiednią częścią odkształcaną przedniego pierścienia.
Korzystnie jest, że części brzegowe, znajdujące się na końcu klinowego wgłębienia, mają kształt ścianki zwróconej do przedniego pierścienia i skierowanej do wnętrza klinowego wgłębienia w położeniu w przybliżeniu równoległym do powierzchni przedniego pierścienia, z którym ta ścianka jest połączona.
Korzystnie jest, że części odkształcane przedniego pierścienia zawierają odkształcalny kołnierz w miejscu łączenia się z każdym klinowym wgłębieniem o wymiarach i kształcie dostosowanych do umieszczenia w każdym klinowym wgłębieniu powyżej i poniżej części brzegowej klinowego wgłębienia.
Korzystnie jest, że część odkształcana przedniego pierścienia zawiera ściankę skierowaną do wnętrza bębna.
186 498
Korzystnie jest, że mechanicznym połączeniem części odkształcanej przedniego pierścienia z częścią brzegową każdego klinowego wgłębienia jest część odkształcana przedniego pierścienia zagięta do tyłu i do części brzegowej klinowego wgłębienia.
Korzystnie jest, że część odkształcaną przedniego pierścienia stanowi nacięta i wywinięta część brzegowa owalnego otworu umieszczonego w tych miejscach przedniego pierścienia, w których usytuowane są poszczególne klinowe wgłębienia.
Korzystnie jest, że wystające części brzegowe klinowych wgłębień są osadzone w owalnych otworach przedniego pierścienia i trwale z nim połączone na całym obwodzie owalnego otworu.
Istota sposobu wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zawierającego gardziel załadowczą w przednim pierścieniu, według wynalazku, polega na tym, że wykonuje się perforowaną cylindryczną taśmę z wieloma klinowymi wgłębieniami, przy czym w każdym klinowym wgłębieniu cylindrycznej taśmy tworzy się część brzegową w kształcie ścianki odstającej do wnętrza klinowego wgłębienia i w przybliżeniu prostopadłej do powierzchni cylindrycznej taśmy, którą łączy się z przednim pierścieniem zawierającym część odkształcaną, odstającą od i prostopadłą do części brzegowej klinowego wgłębienia. Następnie zagina się i dociska się część odkształcaną przedniego pierścienia do części brzegowej klinowego wgłębienia tak, że część odkształcana przedniego pierścienia i część brzegowa klinowego wgłębienia, po zagięciu i dociśnięciu, przebiegają wzajemnie równolegle, tworząc szeroką powierzchnię uszczelnienia pomiędzy odkształcaną częścią przedniego pierścienia i dociśniętą do niej częścią brzegową klinowego wgłębienia oraz stanowią bezpośrednie mechaniczne połączenie pomiędzy cylindryczną taśmą a przednim pierścieniem.
Korzystnie jest, że kształtowanie części odkształcanej przedniego pierścienia polega na tym, że zagina się wewnętrzną część brzegową owalnego otworu usytuowanego na tej części powierzchni przedniego pierścienia, w której łączy się z odpowiednim klinowym wgłębieniem.
Korzystnie jest, że przedni pierścień zaciska się na zimno na klinowych wgłębieniach cylindrycznej taśmy.
Korzystnie jest, że przedni pierścień łączy się samocentrująco z cylindryczną taśmą, a następnie zaciska się na zimno, co stanowi trwałe konstrukcyjne połączenie.
Korzystnie jest, że klinowe wgłębienie cylindrycznej taśmy zagina się na zimno.
Istota odmiany sposobu wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, według wynalazku, polega na tym, że wykonuje się perforowaną cylindryczną taśmę zawierającą wiele klinowych wgłębień, przy czym w każdym klinowym wgłębieniu wykonuje się odstającą część brzegową osiowo odstającą na zewnątrz klinowego wgłębienia, wykonuje się zamykającą pokrywę z owalnymi otworami przy każdej odstającej części brzegowej klinowych wgłębień, łączy się cylindryczną taśmę z zamykającą pokiywą. Następnie odstającą część brzegową klinowego wgłębienia zagina się do wnętrza odpowiedniego otworu owalnego zamykającej pokrywy i dociska się odstającą część brzegową klinowego wgłębienia do konturu tego owalnego otworu, tworząc bezpośrednie mechaniczne połączenie pomiędzy cylindryczną taśmą a zamykającą pokrywą.
Korzystnie jest, że zamykającą pokrywę zaciska się na zimno na klinowych wgłębieniach cylindrycznej taśmy.
Korzystnie jest, że klinowe wgłębienia cylindrycznej taśmy zagina się na zimno.
Korzystnie jest, że zamykającą pokrywę łączy się samocentrująco z cylindryczną taśmą, a następnie zaciska się na zimno.
Istota odmiany bębna do urządzenia pralniczego, zawierającego gardziel załadowczą do bocznego wkładania wsadu pralniczego, według wynalazku, polega na tym, że zamykająca pokrywa jest bezpośrednio mechanicznie połączona z cylindryczną taśmą zawierającą gardziel załadowczą przy jej klinowych wgłębieniach środkami łączącymi w postaci par części wzajemnie dociśniętych i wzajemnie równolegle przebiegających, dopasowanych do zamykającej pokrywy i do każdego z klinowych wgłębień cylindrycznej taśmy zawierającej gardziel załadowczą, tworzących razem szeroką powierzchnię uszczelniającą pomiędzy współpracującymi i dociśniętymi częściami.
186 498
Korzystnie jest, że środki łączące stanowią wystające lub wzniesione części brzegowe, z których każda znajduje się w tym końcu każdego klinowego wgłębienia, które sprzęga klinowe wgłębienie z odpowiednimi częściami odkształcanymi zamykającej pokrywy i stanowi trwałe mechaniczne połączenie.
Korzystnie jest, że części brzegowe, znajdujące się na końcu każdego klinowego wgłębienia, mają kształt ścianki zwróconej do zamykającej pokrywy i skierowanej do wnętrza klinowego wgłębienia w przybliżeniu równolegle do powierzchni zamykającej pokrywy, z którą ta ścianka jest połączona.
Korzystnie jest, że części odkształcane zamykającej pokrywy zawierają odkształcany kołnierz w miejscu łączenia się z każdym klinowym wgłębieniem o wymiarach i kształcie dostosowanych do umieszczenia w każdym klinowym wgłębieniu powyżej i poniżej części brzegowej klinowego wgłębienia.
Korzystnie jest, że część odkształcana zamykającej pokrywy zawiera ściankę skierowaną do wnętrza bębna.
Korzystnie jest, że mechaniczne połączenie części odkształcanej zamykającej pokrywy z częścią brzegową każdego klinowego wgłębienia stanowi część odkształcana zamykającej pokry wy zagięta do tyłu i do części brzegowej klinowego wgłębienia.
Korzystnie jest, że odkształcaną część zamykającej pokrywy stanowi nacięta i wywinięta część brzegowa owalnego otworu umieszczonego w tych miejscach powierzchni zamykającej pokrywę, w których usytuowane są poszczególne klinowe wgłębienia.
Korzystnie jest, że odstające części brzegowe klinowych wgłębień są osadzone w owalnych otworach zamykającej pokrywy i trwale z nią połączone na całym obwodzie owalnego otworu.
W stosunku do dotychczasowych rozwiązań bębnów, bęben do urządzeń pralniczych według wynalazku, ma tę zaletę, że umożliwia bezpośrednie mechaniczne połączenie klinowych wgłębień i przedniego pierścienia lub zamykającej pokrywy, to znaczy umożliwia połączenie, które nie zawiera żadnych zgrzein punktowych sprzyjających utlenianiu i powstawaniu wad w uszczelnieniu wykonanego połączenia.
Właściwości uszczelnienia mechanicznego przedmiotowego połączenia są ponadto bardziej stabilne i skuteczne niż w przypadku dotychczasowych połączeń przez zgrzewanie punktowe, ponieważ przedmiotowe połączenie jest rozciągnięte na całą sekcję wzajemnego sprzężenia klinowych wgłębień i odpowiedniej części przedniego pierścienia lub zamykającej pokrywy, a nie tylko na ich część, jak to bywa w przypadku połączenia ze zgrzewaniem punktowym.
Połączenie na zimno realizowane według wynalazku przez zaginanie odstającej części przedniego pierścienia lub zamykającej pokrywy na konturze odpowiedniego klinowego wgłębienia zapewnia ponadto samoczynne centrowanie. Operację montowania bębna można zatem przeprowadzać całkowicie automatycznie dzięki wzajemnemu sprzężeniu łączonych części, przez co uzyskuje się dobrze wykończony wyrób końcowy.
Połączenie na zimno nie powoduje zmian lub modyfikacji własności fizyko-chemicznych materiału bębna (nierdzewnej stali chromowej), na który ma poważny wpływ obróbka cieplna wynikająca z operacji punktowego zgrzewania. Ponadto zapewnia konstrukcyjnie ciągłe połączenie o żądanej wytrzymałości i czasowej trwałości. Nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów i energii, przez co nie zwiększa się końcowy koszt wykonania bębna według wynalazku.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania, jest odtworzony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny widok perspektywiczny bębna według przedmiotowego wynalazku, fig. 2 - częściowy przekrój poprzeczny bębna z fig. 1, fig. 3 przedstawia bęben z fig. 1 podczas operacji wstępnego montażu, w którym przedni pierścień jest wstępnie montowany na perforowanej cylindrycznej taśmie, fig. 4 przedstawia szczegół przekroju klinowego wgłębienia istniejącego na bębnie z fig. 3, fig. 5 przedstawia szczegół owalnego otworu wykonanego w przednim pierścieniu z fig. 3, fig. 6 przedstawia szczegół A z fig. 2 w stanie wstępnego montowania przedniego pierścienia, fig. 7 - widok z góry zobrazowujący szczegół z fig. 6, fig. 8 przedstawia szczegół A z fig. 2 przy końcu operacji montowania przedniego pierścienia,
186 498 fig. 9 - widok z góry zobrazowujący szczegół z fig. 8, a fig. 10 i 11 przedstawiają zmodyfikowany przykład wykonania bębna pokazanego odpowiednio na fig. 3 i 4.
Bęben według wynalazku jest ogólnie oznaczony przez 1, na fig. 1, i jest typu nadającego się do stosowania w pralce, suszarce lub podobnej maszynie. W związku z tym należy podkreślić, ze chociaż przedstawiony tu przykład wykonania odnosi się do bębna ładowanego od przodu, wynalazek obejmuje również tak zwane bębny ładowane od góry. W tym ostatnim przypadku przedni pierścień zostaje zastąpiony przez zamykającą pokrywę, a perforowana cylindryczna taśma jest wyposażona w gardziel załadowczą, która umożliwia wprowadzanie pranej i/lub suszonej bielizny do bębna.
Bęben 1, odtworzony na fig. 1, wykonany całkowicie ze stali nierdzewnej (korzystnie chromowej stali nierdzewnej) zawiera:
- metalową perforowaną taśmę 2, która tworzy boczną ściankę cylindryczną bębna;
- przedni pierścień 3 wyposażony w gardziel załadowczą 4 ładowania wsadu pralniczego od przodu do bębna 1, a w przypadku bębna ładowanego z boku przedni pierścień 3 zastępuje się całkowicie zamkniętą pokrywą (lub wyposażoną w gardziel 4), natomiast cylindryczną taśmę 2 wyposaża się w drzwiczki do ładowania wsadu pralniczego, oraz
- dno lub zamykającą tarczę 5 do zamknięcia bębna 1 od tyłu, wspieraną zespołem krzyżakowym 6, który jest osadzony na wałku 7 do obrotowego napędzania bębna (fig. 2).
Na cylindrycznej taśmie 2 bębna 1 są ponadto integralnie z nią przewidziane porywające klinowe wgłębienia 8. Klinowe wgłębienia 8 są utworzone, zwłaszcza przez odpowiednie wystające lub odkształcone części cylindrycznej taśmy 2, wchodzące do wnętrza bębna i służące do tego, by bęben odpowiednio chwytał wkład pralniczy.
Jak wyraźnie przedstawiono na fig. 3 i 4, ta część każdego klinowego wgłębienia 8, która jest zwrócona do przedniego pierścienia 3 i jest przeznaczona do sprzężenia z tym przednim pierścieniem 3, jest wykonana przed zmontowaniem z częścią brzegową 9 klinowego wgłębienia 8 utworzoną przez zagiętą do wewnątrz ściankę klinowego wgłębienia 8 równolegle do powierzchni przedniego pierścienia 3 (lub zasadniczo prostopadle do osi klinowego wgłębienia 8). Z kolei, powierzchnia przedniego pierścienia 3 jest przy każdym klinowym wgłębieniu 8 wyposażona w owalny otwór 10 wyraźnie pokazany na fig. 5. Ten owalny otwór 10 jest, zasadniczo utworzony przez otwór o konturze odpowiadającym konturowi wystającej części brzegowej 9 odpowiedniego klinowego wgłębienia 8. Ponadto, kontur lub krawędź cięcia owalnego otworu 10 jest tak odkształcona, aby utworzyć część odkształcaną 11 zwróconą do wnętrza bębna 1, to znaczy w kierunku zasadniczo prostopadłym do części brzegowej 9.
Połączenie przedniego pierścienia 3 z cylindryczną taśmą 2 na poziomie klinowych wgłębień 8 i owalnego otworu 10 pokazano na fig. 6 i 7. Z tych figur w szczególności wynika, że przedni pierścień 3 jest nałożony na cylindryczną taśmę 2 przez wprowadzenie części odkształcanej 11 otworów owalnych 10 do wnętrza odpowiedniego klinowego wgłębienia 8 i umieszczenie części odkształcanej 11 powyżej odstającej części brzegowej 9 oraz poprzecznie do tej ostatniej, przez co jest ona zasadniczo mostkowana (fig. 6). Podczas tej operacji uzyskuje się połączenie w centrowany sposób przez powodowanie oparcia części odkształcanej 11 przedniego pierścienia 3 na konturze części brzegowej 9 klinowego wgłębienia 8, które jest umieszczone zasadniczo pod kątem 90° względem części odkształcanej 11. Ta część odkształcana 11, prowadzona przez oparcie na brzegowej części 9, jest pokazana linią ciągłą na fig. 7.
Zaczynając od samoczynnie centrowanego rozmieszczenia części odkształcanych 11 umieszczonych wewnątrz odpowiednich klinowych wgłębień 8 wzajemne połączenie tych części (i odpowiednio pomiędzy cylindryczną taśmą 2 a przednim pierścieniem 3) jest realizowane przez zagięcie każdej indywidualnej części odkształcanej 11 do odstającej części brzegowej 9 odpowiedniego klinowego wgłębienia 8 (fig. 8 i 9). Operacja ta, którą przeprowadza się jako operację zaginania na zimno, powoduje najpierw zagięcie części odkształcanych 11 przedniego pierścienia 3 do wewnątrz lub tyłu, a następnie dociśnięcie do odstającej części brzegowej 9 odpowiedniego klinowego wgłębienia 8. Otrzymuje się zatem szeroką powierzchnię uszczelniającą pomiędzy opisanymi częściami, odpowiadającą powierzchni części odkształcanej 11
186 498 zagiętej nad i dociśniętej do części brzegowej 9 każdego klinowego wgłębienia 8 (która to powierzchnia jest wyraźnie pokazana na fig. 9).
Według korzystnego przykładu realizacji sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, według wynalazku, zawiera następujące etapy:
- stosowanie cylindrycznej taśmy 2 zawierającej wiele klinowych wgłębień 8 każde z częścią brzegową 9 utworzoną przez ściankę odstającą do wnętrza klinowego wgłębienia 8, przy czym ścianka jest zasadniczo usytuowana poprzecznie do klinowego wgłębienia 8, to znaczy jest prostopadła do powierzchni cylindrycznej taśmy 2,
- stosowanie przedniego pierścienia 3 (lub zamykającej pokrywy) zawierającego wiele owalnych otworów 10 przy każdym klinowym wgłębieniu 8, przy czym owalne otwory 10 mają część odkształcaną 11 prostopadłą do przedniego pierścienia 3,
- łączenie przedniego pierścienia 3 na cylindrycznej taśmie 2 przez wprowadzenie części odkształcanej 11 do wnętrza odpowiednich klinowych wgłębień 8 i umieszczenie części odkształcanych 11 powyżej i zasadniczo pod kątem 90° względem odpowiedniej części brzegowej 9, oraz
- zaginanie każdej części odkształcanej 11 do części brzegowej 9, przez co część odkształcana 11 jest zaginana do tyłu i dociskana do powierzchni części brzegowej 9 i powstaje przez to siła chwytająca.
Według zmodyfikowanego przykładu realizacji, pokazanego na fig. 10 i 11, klinowe wgłębienia 8 są wyposażone w odstającą część brzegową 12 odchodzącą osiowo na zewnątrz względem cylindrycznej taśmy 2, przeznaczoną do połączenia z owalnymi otworami 13 przedniego pierścienia lub zamykającej pokrywy 3. W tym zmodyfikowanym przykładzie wykonania wymienione owalne otwory 10 są zasadniczo analogiczne do owalnych otworów 10 z tą różnicą, że są one pozbawione jakichkolwiek odstających części odkształconych. Połączenie jest w tym przypadku realizowane przez zagięcie odstającej części brzegowej 12 klinowych wgłębień 8 do wewnątrz owalnego otworu 13, przez spowodowanie najpierw zagięcia tej odstającej części brzegowej 12 do tyłu, a następnie dociśnięcie jej do odpowiedniej części przedniego pierścienia lub zamykającej pokrywy 3 (fig. 11).
Przedstawione i opisane wynalazki nadają się, dla znawcy z dziedziny urządzeń pralniczych, do kilku modyfikacji i zmian lub równoważnych modyfikacji, które jednak leżą w zakresie określonym przez zastrzeżenia patentowe.
Przykładowo, odstająca część brzegowa 9 do sprzężenia z klinowym wgłębieniem 8 i przednim pierścieniem 3 może być zastąpiona prostym odstającym żebrem przeznaczonym do prawidłowego uchwycenia przez zaginanie części odkształcanej 11 przedniego pierścienia 3. Ponadto, można to osiągnąć niezależnie od stosowania owalnych otworów 10, przy czym owalne otwory 10 spełniają istotne zadanie tylko w odniesieniu do zmodyfikowanego przykładu wykonania pokazanego na fig. 10 i 11. Wreszcie, konfiguracja lub kształt klinowych wgłębień 8 i owalnych otworów 10 na przednim pierścieniu 3 lub zamykającej pokrywie może być dowolna, zależnie od wymagań konstrukcyjnych maszyny.
186 498
/-/Q- 2.
186 498
F/G 5
186 498
186 498
FIG. $ /0
186 498
FG. 11
186 498
FG i
F/Q. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (26)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, zawierający cylindryczną taśmę z klinowymi wgłębieniami, tylną tarczę zamykającą i przedni pierścień z gardzielą załadowczą, znamienny tym, że przedni pierścień (3) jest bezpośrednio mechanicznie połączony z cylindryczną taśmą (2), przy jej klinowych wgłębieniach (8), środkami łączącymi w postaci par części wzajemnie dociśniętych i wzajemnie równolegle przebiegających, dopasowanych do przedniego pierścienia (3) i do każdego klinowego wgłębienia (8) cylindrycznej taśmy (2), stanowiących razem szeroką powierzchnię uszczelniającą pomiędzy współpracującymi i dociśniętymi częściami.
  2. 2. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że środkami łączącymi są wystające lub wzniesione części brzegowe (9), z których każda znajduje się w tym końcu każdego klinowego wgłębienia (8), który łączy się z odpowiednią częścią odkształcaną (11) przedniego pierścienia (3).
  3. 3. Bęben według zastrz. 2, znamienny tym, że części brzegowe (9), znajdujące się na końcu klinowego wgłębienia (8), mają kształt ścianki zwróconej do przedniego pierścienia (3) i skierowanej do wnętrza klinowego wgłębienia (8) w położeniu w przybliżeniu równoległym do powierzchni przedniego pierścienia (3), z którym ta ścianka jest połączona.
  4. 4. Bęben według zastrz. 3, znamienny tym, że części odkształcane (11) przedniego pierścienia (3) zawierają odkształcalny kołnierz w miejscu łączenia się z każdym klinowym wgłębieniem (8) o wymiarach i kształcie dostosowanych do umieszczenia w każdym klinowym wgłębieniu (8) powyżej i poniżej części brzegowej (9) klinowego wgłębienia (8).
  5. 5. Bęben według zastrz. 4, znamienny tym, że część odkształcana (11) zawiera ściankę skierowaną do wnętrza bębna.
  6. 6. Bęben według zastrz. 5, znamienny tym, że mechanicznym połączeniem części odkształcanej (11) z częścią brzegową (9) każdego klinowego wgłębienia (8) jest część odkształcana (11) zagięta do tyłu i do części brzegowej (9) klinowego wgłębienia (8).
  7. 7. Bęben według zastrz. 6, znamienny tym, że część odkształcaną (11) stanowi nacięta i wywinięta część brzegowa owalnego otworu (10) umieszczonego w tych miejscach przedniego pierścienia (3), w których usytuowane są poszczególne klinowe wgłębienia (8).
  8. 8. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że wystające części brzegowe (12) klinowych wgłębień (8) są osadzone w owalnych otworach (13) przedniego pierścienia (3) i trwale z nimi połączone na całym obwodzie owalnego otworu (13).
  9. 9. Sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, polegający na wykonaniu cylindrycznej taśmy i przedniego pierścienia oraz na ich wzajemnym mechanicznym połączeniu, znamienny tym, że wykonuje się perforowaną cylindryczną taśmę (2) z wieloma klinowymi wgłębieniami (8), przy czym w każdym klinowym wgłębieniu (8) cylindrycznej taśmy (2) tworzy się część brzegową (9) w kształcie ścianki odstającej do wnętrza klinowego wgłębienia (8) i w przybliżeniu prostopadłej do powierzchni cylindrycznej taśmy (2), którą łączy się z przednim pierścieniem (3) zawierającym część odkształcaną (11) odstającą od i prostopadłą do części brzegowej (9) klinowego wgłębienia (8), następnie zagina się i dociska się część odkształcaną (11) do części brzegowej (9) tak, że część odkształcana (11) i część brzegowa (9), po zagięciu i dociśnięciu, przebiegają wzajemnie równolegle, tworząc szeroką powierzchnię uszczelnienia pomiędzy odkształcaną częścią (11) przedniego pierścienia (3) i dociśniętą do niej częścią brzegową (9) oraz stanowią bezpośrednie mechaniczne połączenie pomiędzy cylindryczną taśmą (2) a przednim pierścieniem (3).
    186 498
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że kształtowanie części odkształcanej (11) przedniego pierścienia (3) polega na tym, że zagina się wewnętrzną część brzegową owalnego otworu (10), usytuowanego na tej części powierzchni przedniego pierścienia (3), w której łączy się z odpowiednim klinowym wgłębieniem (8).
  11. 11. Sposób według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że przedni pierścień (3) zaciska się na zimno na klinowych wgłębieniach (8) cylindrycznej taśmy (2).
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że przedni pierścień (3) łączy się samocentrująco z cylindryczną taśmą (2), a następnie zaciska się na zimno.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1l, znamienny tym, że klinowe wgłębienia (8) cylindrycznej taśmy (2) zagina się na zimno.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że przedni pierścień (3) łączy się samocentrująco z cylindryczną taśmą (2), a następnie zaciska się na zimno.
  15. 15. Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, zawierający cylindryczną taśmę wyposażoną w wiele klinowych wgłębień, gardziel załadowczą do bocznego wkładania wsadu pralniczego i tylną tarczę zamykającą, znamienny tym, że zamykająca pokrywa jest połączona mechanicznie bezpośrednio z cylindryczną taśmą (2) zawierającą gardziel załadowczą, przy jej klinowych wgłębieniach (8) środkami łączącymi w postaci par części wzajemnie dociśniętych i wzajemnie równolegle przebiegających, dopasowanych do zamykającej pokrywy (3) i do każdego z klinowych wgłębień (8) cylindrycznej taśmy (2) zawierającej gardziel załadowczą, tworzących razem szeroką powierzchnię uszczelniającą pomiędzy współpracującymi i dociśniętymi częściami.
  16. 16. Bęben według zastrz. 15, znamienny tym, że środki łączące stanowią wystające lub wzniesione części brzegowe (9), z których każda znajduje się w tym końcu każdego klinowego wgłębienia (8), które sprzęga klinowe wgłębienie (8) z odpowiednimi częściami odkształcanymi (11) zamykającej pokrywy.
  17. 17. Bęben według zastrz. l6, znamienny tym, że części brzegowe (9), znajdujące się na końcu klinowego wgłębienia (8), mają kształt ścianki zwróconej do zamykającej pokrywy i skierowanej do wnętrza klinowego wgłębienia (8) w położeniu równolegle do powierzchni zamykającej pokrywy (3), z którą ta ścianka jest połączona.
  18. 18. Bęben według zastrz. l7, znamienny tym, że części odkształcane (11) zamykającej pokrywy (3) zawierają odkształcany kołnierz w miejscu łączenia się z każdym klinowym wgłębieniem (8) o wymiarach i kształcie dostosowanych do umieszczenia w każdym klinowym wgłębieniu (8) powyżej i poniżej części brzegowej (9) klinowego wgłębienia (8).
  19. 19. Bęben według zastrz. 18, znamienny tym, że część odkształcana (11) zawiera ściankę skierowaną do wnętrza bębna.
  20. 20. Bęben według zastrz. 19, znamienny tym, że mechaniczne połączenie części odkształcanej (11) z częścią brzegową (9) każdego klinowego wgłębienia (8) stanowi część odkształcana (11) zagięta do tyłu i do części brzegowej (9) klinowego wgłębienia (8).
  21. 21. Bęben według zastrz. 15, znamienny tym, że odkształcaną część (11) stanowi nacięta i wywinięta część brzegowa owalnego otworu (10) umieszczonego w tych miejscach powierzchni zamykającej pokrywy (3), w których usytuowane są poszczególne klinowe wgłębienia (8).
  22. 22. Bęben według zastrz. 21, znamienny tym, że odstające części brzegowe (12) klinowych wgłębień (8) są osadzone w owalnych otworach (13) zamykającej pokrywy (3) i trwale z nią połączone na całym obwodzie owalnego otworu (13).
  23. 23. Sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, polegający na wykonaniu cylindrycznej taśmy, tylnej tarczy zamykającej oraz ich wzajemnym mechanicznym połączeniu, znamienny tym, że wykonuje się perforowaną cylindryczną taśmę (2) zawierającą wiele klinowych wgłębień (8), przy czym w każdym klinowym wgłębieniu wykonuje się odstającą część brzegową (12) osiowo odstającą na zewnątrz klinowego wgłębienia (8), wykonuje się zamykającą pokrywę (3) z owalnymi otworami (13) przy każdej odstającej części brzegowej (12) klinowych wgłębień (8), łączy się cylindryczną taśmę (2) z zamykającą pokrywą (3), a następnie odstającą część brzegową (12) zagina się do wnętrza odpowiedniego otworu owalnego (13) i dociska się odstającą część brzegową (12) do obwodu
    186 498 owalnego otworu (13), tworząc bezpośrednie mechaniczne połączenie pomiędzy cylindryczną taśmą (2) a zamykającą pokrywą (3).
  24. 24. Sposób według zastrz. 23, znamienny tym, że zamykającą pokrywę (3) zaciska się na zimno na klinowych wgłębieniach (8) cylindrycznej taśmy (2).
  25. 25. Sposób według zastrz. 24, znamienny tym, że klinowe wgłębienia (8) cylindrycznej taśmy (2) zagina się na zimno.
  26. 26. Sposób według zastrz. 23 albo 24, znamienny tym, że zamykającą pokrywę (3) łączy się samocentrująco z cylindryczną taśmą (2), a następnie zaciska się na zimno.
PL98336531A 1997-04-24 1998-04-22 Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, oraz sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki PL186498B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97MI000975A IT1291667B1 (it) 1997-04-24 1997-04-24 Cestello perfezionato per macchine lavatrici,asciugatoi e simili e procedimento per la sua realizzazione
PCT/IT1998/000098 WO1998048095A1 (en) 1997-04-24 1998-04-22 Improved drum assembly for washing and drying machines and method for making it

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336531A1 PL336531A1 (en) 2000-07-03
PL186498B1 true PL186498B1 (pl) 2004-01-30

Family

ID=11377014

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98336531A PL186498B1 (pl) 1997-04-24 1998-04-22 Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, oraz sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6401363B1 (pl)
EP (1) EP1012371A1 (pl)
CN (1) CN1130480C (pl)
AU (1) AU7232098A (pl)
BG (1) BG63979B1 (pl)
BR (1) BR9808695A (pl)
CA (1) CA2286848C (pl)
IT (1) IT1291667B1 (pl)
PL (1) PL186498B1 (pl)
RU (1) RU2182197C2 (pl)
SK (1) SK144999A3 (pl)
TR (1) TR199902648T2 (pl)
WO (1) WO1998048095A1 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100476058C (zh) 2002-05-17 2009-04-08 阿塞里克有限公司 滚筒
ES2237976B1 (es) * 2002-07-19 2007-06-01 Bsh Electrodomesticos España, S.A. Procedimiento de fijacion del tambor de una lavadora y la correspondiente fijacion.
DE10259059B4 (de) * 2002-12-17 2008-07-31 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Wäschetrommel für eine Trommelwaschmaschine
AU2004203022B2 (en) * 2003-07-08 2010-01-28 Lg Electronics Inc. Drum-type washing machine
ITMI20031631A1 (it) * 2003-08-07 2005-02-08 Miramondi Impianti S P A Struttura di cestello per macchine lavatrici, asciugatoi e simili.
US20050204559A1 (en) * 2004-03-18 2005-09-22 Maytag Corporation Expanded clamping band for washer
KR101054408B1 (ko) 2004-04-19 2011-08-05 엘지전자 주식회사 세탁기
RU2539337C2 (ru) * 2005-03-15 2015-01-20 ХЭППИ Ко., Лтд Устройство для стирки
CN101191300B (zh) * 2006-12-01 2012-10-17 海尔集团公司 减小干衣机滚筒与支撑装置之间滑动摩擦的装置
KR20100080415A (ko) 2008-12-30 2010-07-08 엘지전자 주식회사 세탁장치
KR20100129117A (ko) 2009-05-28 2010-12-08 엘지전자 주식회사 세탁장치
KR20100129161A (ko) 2009-05-28 2010-12-08 엘지전자 주식회사 세탁장치
US9828715B2 (en) 2009-05-28 2017-11-28 Lg Electronics Inc. Laundry maching having a drying function
KR101689604B1 (ko) * 2009-05-28 2017-01-09 엘지전자 주식회사 세탁장치
KR101692727B1 (ko) 2009-05-28 2017-01-04 엘지전자 주식회사 세탁장치
US9096965B2 (en) * 2010-08-09 2015-08-04 Lg Electronics Inc. Apparatus for treating laundry having a ring shaped circular guide
US9758919B2 (en) 2010-08-09 2017-09-12 Lg Electronics Inc. Apparatus for treating laundry
DE102012200449B4 (de) 2012-01-13 2019-12-05 BSH Hausgeräte GmbH Wasserführendes Haushaltsgerät mit einer Querstrukturelemente umfassenden Trommel
USD668826S1 (en) * 2012-04-09 2012-10-09 Samsung Electronics Co., Ltd. Drum for washing machine
USD761501S1 (en) 2013-09-27 2016-07-12 Whirlpool Corporation Container for clothes washing machine
WO2015078522A1 (en) * 2013-11-29 2015-06-04 Arcelik Anonim Sirketi Laundry treatment appliance comprising a washing receptacle having laundry protection structure
RU2592166C2 (ru) * 2013-12-24 2016-07-20 Александр Васильевич Дегтярев Стиральная машина с универсальной самоцентрирующейся системой и автоматической балансировкой барабана
KR20150075678A (ko) * 2013-12-26 2015-07-06 동부대우전자 주식회사 드럼 세탁기 및 드럼 세탁기의 제어 방법
JP2016187450A (ja) * 2015-03-30 2016-11-04 東芝ライフスタイル株式会社 ドラム式洗濯機
CN110761035B (zh) * 2018-07-27 2022-09-02 青岛海尔洗涤电器有限公司 一种筒箍、滚筒及洗衣机
CN114178796B (zh) * 2021-12-27 2024-01-30 无锡市正红车厢有限公司 一种滚筒洗衣机用滚筒孔的加工方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2062030A (en) * 1934-05-31 1936-11-24 American Laundry Mach Co Rotary cylinder construction
DE2432465B2 (de) * 1974-07-06 1977-05-12 Gebrüder Thielmann AG, 6341 Sechshelden Horizontal gelagerte trommel fuer eine trommelwaschmaschine
FR2314963A1 (fr) * 1975-06-17 1977-01-14 Thomson Brandt Machine a laver le linge a tambour, procede de sa fabrication et dispositifs de mise en oeuvre de ce procede
CA1237275A (en) * 1984-06-20 1988-05-31 Robert St. Louis Crimpted drier drum structure
US5746070A (en) * 1996-06-07 1998-05-05 White Consolidated Industries, Inc. Plastic and stainless steel horizontal axis spin tub

Also Published As

Publication number Publication date
IT1291667B1 (it) 1999-01-19
RU2182197C2 (ru) 2002-05-10
ITMI970975A0 (pl) 1997-04-24
PL336531A1 (en) 2000-07-03
CA2286848C (en) 2005-11-01
ITMI970975A1 (it) 1998-10-24
CA2286848A1 (en) 1998-10-29
US6401363B1 (en) 2002-06-11
CN1257559A (zh) 2000-06-21
AU7232098A (en) 1998-11-13
TR199902648T2 (xx) 2000-05-22
BG63979B1 (bg) 2003-08-29
WO1998048095A1 (en) 1998-10-29
EP1012371A1 (en) 2000-06-28
BR9808695A (pt) 2000-10-03
SK144999A3 (en) 2000-06-12
BG103817A (en) 2000-06-30
CN1130480C (zh) 2003-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186498B1 (pl) Bęben do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki, oraz sposób wytwarzania bębna do urządzenia pralniczego, zwłaszcza do pralki i suszarki
US7730749B2 (en) Door on drum type washing machine or laundry dryer
RU99125212A (ru) Усовершенствованный барабанный узел для стиральных и сушильных машин и способ его изготовления
US20070068034A1 (en) Drum of laundry dryer
EP1386997A1 (en) Top cover assembly for laundry dryer
EP1505188B1 (en) Washing machine basket construction
US5802886A (en) Spin basket for a washing machine
RU2263170C2 (ru) Барабан стиральной машины
EP1550761B1 (en) Washing machine
EP1070779A1 (en) Spider for high speed washing machine baskets, a washing machine basket provided with this spider and a method for making the basket
RU2569596C1 (ru) Барабан и способ его изготовления
JP3437729B2 (ja) 洗濯機の槽
CN218372876U (zh) 衣物处理装置的内筒结构以及衣物处理装置
KR101222571B1 (ko) 의류건조기
JP3126555B2 (ja) 洗濯機の脱水槽
JP2001321592A (ja) 洗濯機の脱水槽
US20220228309A1 (en) Drum structure for laundry treatment device and method of manufacturing drum
JP6684368B2 (ja) 洗濯兼脱水槽および洗濯機
KR20220104545A (ko) 세탁물 처리장치용 드럼 구조
JP2529211Y2 (ja) 便座自立装置
US20070266744A1 (en) Washing Machine
JP3022622U (ja) 釣用バケツ
GB2366808A (en) Laundry appliance
KR100651984B1 (ko) 드럼타입 세탁/건조장치의 캐비닛 결합구조
EP2169103B1 (en) Drum for washing, washing/drying, drying machine and the like

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070422