PL185304B1 - Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku oraz zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika - Google Patents

Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku oraz zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika

Info

Publication number
PL185304B1
PL185304B1 PL96322115A PL32211596A PL185304B1 PL 185304 B1 PL185304 B1 PL 185304B1 PL 96322115 A PL96322115 A PL 96322115A PL 32211596 A PL32211596 A PL 32211596A PL 185304 B1 PL185304 B1 PL 185304B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lamp
support sleeve
metal
reflector
metal support
Prior art date
Application number
PL96322115A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322115A1 (en
Inventor
Peter Helbig
Hermann Steiner
Original Assignee
Patent Treuhand Ges F Elek Sch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patent Treuhand Ges F Elek Sch filed Critical Patent Treuhand Ges F Elek Sch
Publication of PL322115A1 publication Critical patent/PL322115A1/xx
Publication of PL185304B1 publication Critical patent/PL185304B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J5/00Details relating to vessels or to leading-in conductors common to two or more basic types of discharge tubes or lamps
    • H01J5/50Means forming part of the tube or lamps for the purpose of providing electrical connection to it
    • H01J5/54Means forming part of the tube or lamps for the purpose of providing electrical connection to it supported by a separate part, e.g. base
    • H01J5/58Means for fastening the separate part to the vessel, e.g. by cement
    • H01J5/60Means for fastening the separate part to the vessel, e.g. by cement for fastening by mechanical means
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01KELECTRIC INCANDESCENT LAMPS
    • H01K1/00Details
    • H01K1/42Means forming part of the lamp for the purpose of providing electrical connection, or support for, the lamp
    • H01K1/46Means forming part of the lamp for the purpose of providing electrical connection, or support for, the lamp supported by a separate part, e.g. base, cap

Landscapes

  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Fastening Of Light Sources Or Lamp Holders (AREA)

Abstract

1.Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku, zawierajacym metalowy element mocujacy, w którym jest zamoco- wana banka lampy, polaczona z metalowym elementem mocujacym, metalowa tuleje nosna i zaopatrzona w elektryczne przyla- cza lampy czesc z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nosna, oraz zaopatrzonym w kilka, lezacych w jednej plaszczyznie, nosków ustalaja- cych, znamienna tym, ze metalowa tuleja nosna (13; 23; 33) ma metalowe wypustki ochronne (13b; 23b; 33b) w ilosci odpo- wiadajacej liczbie nosków ustalajacych (14a; 24a; 34a) trzonka, przy czym wy- pustki ochronne (13b; 23b; 33b) oslaniaja zwrócona ku bance lampy, górna powierzch- nie nosków ustalajacych (14a; 24a; 34a). FIG.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku oraz zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DD 205 773 znana jest metalowa tarcza termoizolacyjna, pochłaniająca gazy w lampach elektrycznych. Tarcza taka może być usytuowana w stopce lampy lub w obszarze doprowadzania prądu do żarówki projektorowej, lampy żarowej względnie lampy wysoko- lub niskociśnieniowej. Z kolei w niemieckim opisie patentowym nr DD 245 347 przedstawiona jest żarówka halogenowa, składająca się z obudowy, wypełnionej mieszaniną gazu obojętnego i substancji zawierającej związki halogenowe, żarnika, zamocowanego żebrami na doprowadzeniach prądowych, oraz ekranu cieplnego, umieszczonego wewnątrz obudowy lampy z luzem w stosunku do jej bocznych ścianek i z boku miejsca wtopienia doprowadzeń prądowych. Podobne rozwiązanie jest także przedmiotem niemieckiego opisu patentowego nr DE 33 44 356 Al. Żarówka halogenowa zawiera tutaj bańkę, wypełnioną mieszaniną gazu szlachetnego i substancji zawierającej związki halogenowe, która w dolnej części jest zaopatrzona w hermetycznie zamocowane doprowadzenia prądowe. Na doprowadzeniach prądowych umieszczony jest dolny i górny mostek, pomiędzy którymi umieszczony jest żarnik. Pomiędzy dolnym mostkiem i hermetycznym połączeniem doprowadzeń prądowych z bańką znajduje się ekran cieplny, zaopatrzony w centralny otwór.
185 304
Z brytyjskiego opisu patentowego nr GB 2 223 300 A znany jest reflektor samochodowy z odbłyśnikiem, soczewką, osadzoną w niej hermetycznie lampą elektryczną i elementem ekranującym. Element ekranujący ma pierwszą powierzchnię, usytuowaną pomiędzy lampą i soczewką, oraz drugą powierzchnię, usytuowaną nad lampą.
Z kolei w niemieckim opisie wzoru użytkowego nr 89 07 108 przedstawiona jest lampa elektryczna osadzona bez kitu w dwuczęściowym trzonku, składającym się z metalowej tulei i rdzenia, wykonanego z materiału elektroizolacyjnego. Tuleja trzonka ma postać pustego wewnątrz cylindra, w którym osadzony jest ciasno rdzeń. Rdzeń trzonka ma wystające na zewnątrz obrzeże, na którym spoczywa tuleja trzonka, zaś tuleja ma po stronie odwrotnej względem bańki uformowane skrzydełka, zagięte o 90° do wewnątrz, w kierunku końcowej powierzchni rdzenia trzonka.
Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku jest znana również z amerykańskiego opisu patentowego nr 4 412 273. W przypadku opisanej tutaj lampy chodzi o osadzonąjednostronnie w trzonku żarówkę halogenową do zastosowania w reflektorze samochodowym. Lampa ta ma trzonek, składający się z części metalowych i części z tworzywa sztucznego. Trzonek lampy zawiera miseczkowy, metalowy pierścień mocujący, metalową tuleję nośną i, zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy, dolną część trzonka z tworzywa sztucznego. Tuleja nośna wychodzi teleskopowo z dolnej części trzonka, w której jest zakotwiona, i jest zespawana kilkoma uformowanymi skrzydełkami z pierścieniem mocującym. Pierścień mocujący ma wybranie, w którym jest zamocowana spłaszczona stopka bańki lampy. Wykonana z tworzywa sztucznego, dolna część trzonka ma pierścieniowy kołnierz i talerz regulujący. Pomiędzy kołnierzem i talerzem regulującym znajduje się pierścieniowy, obwodowy rowek do umieszczenia pierścienia uszczelniającego, który uszczelnia, ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór odbłyśnika. Talerz regulujący styka się w przybliżeniu z wewnętrzną powierzchnią odbłyśnika.
Niekorzystne jest to, że wykonany z tworzywa sztucznego talerz regulujący dolnej części trzonka podlega bezpośredniemu oddziaływaniu wychodzącego z lampy promieniowania podczerwonego, ponieważ tworzywo sztuczne podczas nagrzewania ma tendencję do odparowywania, co powoduje zmętnienie odbłyśnika. Poza tym tworzywo sztuczne ma stosunkowo wysoki współczynnik rozszerzalności termicznej, tak że nagrzanie talerza regulującego w wyniku napromieniowania wytwarzanym przez lampę promieniowaniem podczerwonym powoduje rozregulowanie źródła światła. Ponadto teleskopowe ukształtowanie tulei nośnej ma tę wadę, że lampa ma stosunkowo dużą długość i wymaga stosowania odpowiednio głębokich odbłyśników.
Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku, zawierającym metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzonym w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających, według wynalazku charakteryzuje się tym, że metalowa tuleja nośna ma metalowe wypustki ochronne w ilości odpowiadającej liczbie nosków ustalających trzonka, przy czym wypustki ochronne osłaniają zwróconą ku bańce lampy, górną powierzchnię nosków ustalających.
Korzystnie element mocujący jest za pomocą pierścienia pośredniego, zaopatrzonego w uformowane na nim, odgięte skrzydełka, połączony z metalową tuleją nośną, której wypustki ochronne są zespawane ze skrzydełkami pierścienia pośredniego.
Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku, zawierającym metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzonym w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających, według wynalazku charakteryzuje się również tym, że noski ustalające są z metalu i stanowią całość z metalową tuleją nośną.
Korzystnie metalowa tuleja nośna ma kształt pierścienia i jest zaopatrzona w co najmniej jedną sprężynę dociskową zwłaszcza w kształcie wypukłej sprężyny płytkowej.
185 304
Korzystnie co najmniej jedna sprężyna dociskowa ma kształt wypukłej sprężyny płytkowej, której jeden koniec jest zespawany z metalową tuleją nośną, zaś drugi koniec przylega ślizgowo do tulei nośnej.
Korzystnie co najmniej jedna sprężyna dociskowa ma kształt wypukłej sprężyny płytkowej, której poszczególne końce są umieszczone w wybraniach pomiędzy metalową tuleją nośną i częścią z tworzywa sztucznego, zaś sprężyna płytkowa w stanie zamontowanym przylega sprężyście do krawędzi otworu odbłyśnika, mającego postać oprawki lampy.
Korzystnie część z tworzywa sztucznego ma ograniczniki, pomiędzy którymi zaciśnięte są końce co najmniej jednej sprężyny płytkowej, zaś tuleja nośna ma otwór, przez który przechodzi co najmniej jedna sprężyna płytkowa.
Korzystnie co najmniej jedna sprężyna płytkowa przylega swymi końcami do wewnętrznej ścianki tulei nośnej i ma wypukły na zewnątrz odcinek, który przechodzi przez otwór i który jest połączony dwoma, wypukłymi do wewnątrz, odcinkami z odpowiednim końcem sprężyny płytkowej.
Korzystnie co najmniej jedna sprężyna dociskowa jest ze stali sprężynowej, zaś tuleja nośna jest korzystnie ze stali lub nowego srebra.
Korzystnie element mocujący jest za pomocą pierścienia pośredniego, zaopatrzonego w uformowane na nim, odgięte skrzydełka, połączony z metalową tuleją nośną, której noski ustalające sązespawane ze skrzydełkami pierścienia pośredniego.
Korzystnie część z tworzywa sztucznego ma, biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek do umieszczenia pierścienia uszczelniającego.
Korzystnie wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego jest dokładnie dopasowana do stożkowego rowka, zaś jej wartość jest zależna liniowo od wysokości pierścienia uszczelniającego.
Zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika, przy czym odbłyśnik jest zaopatrzony w umieszczony w jego ściance otwór, stanowiący oprawkę lampy, zaś lampa ma trzonek, zawierający metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzony w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających do prawidłowego osadzenia lampy w odbłyśniku, według wynalazku charakteryzuje się tym, że noski ustalające z tworzywa sztucznego wchodzą w stanowiący oprawkę lampy otwór odbłyśnika, zaś metalowa tuleja nośna ma metalowe wypustki ochronne w ilości odpowiadającej liczbie nosków ustalających trzonka, przy czym wypustki ochronne osłaniają zwróconą ku bańce lampy, górną powierzchnię nosków ustalających.
Zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika, przy czym odbłyśnik jest zaopatrzony w umieszczony w jego ściance otwór, stanowiący oprawkę lampy, zaś lampa ma trzonek, zawierający metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzony w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających do prawidłowego osadzenia lampy w odbłyśniku, według wynalazku charakteryzuje się również tym, że noski ustalające są z metalu i stanowią całość z metalową tuleją nośną, przy czym noski ustalające wchodzą w otwór odbłyśnika, stanowiący oprawkę lampy.
Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku według wynalazku jest przeznaczona do zastosowania w odbłyśniku, na przykład reflektora samochodowego. Lampa ta zawiera trzonek, składający się z części metalowej i części z tworzywa sztucznego. Trzonek lampy ma metalową część mocującą, w której zamocowana jest bańka lampy, metalową tuleję nośną, na której zamocowana jest część mocująca, oraz zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy, część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest tuleja nośna.
Część z tworzywa sztucznego zawiera kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających, które z jednej strony służą do zamocowania lampy w odbłyśniku, z drugiej zaś wyznaczają położenie źródła światła w odbłyśniku, a podczas montażu trzonka lampy definiują płaszczyznę odniesienia dla regulacji źródła światła. Te wykonane z tworzywa sztucznego noski
185 304 ustalające wchodzą w, ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór odbłyśnika i są według wynalazku osłonięte przez, uformowane na metalowej tulei nośnej, wypustki ochronne, tak że noski ustalające są zabezpieczone przed wytwarzanym przez lampę promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza promieniowaniem podczerwonym. W tym celu wypustki ochronne osłaniają korzystnie, zwróconą w stronę bańki lampy, górną powierzchnię nosków ustalających. Wypustki ochronne zapobiegają z jednej strony parowaniu nosków ustalających, wykonanych z tworzywa sztucznego i powodujących w związku z tym mętnienie odbłyśnika, a z drugiej strony przemieszczaniu się źródła światła z jego pierwotnego, dokładnie ustalonego położenia wskutek termicznego rozszerzania się nosków ustalających. Metalowe wypustki ochronne charakteryzują się wyraźnie mniejszą rozszerzalnością termiczną, a także wyższą sztywnością niż wykonane z tworzywa sztucznego noski ustalające, w związku z czym przeciwdziałają one odkształcaniu się nosków ustalających pod wpływem ciepła i wynikającemu stąd rozregulowaniu źródła światła w odbłyśniku. Nadają one trzonkowi lampy wyższą stabilność mechaniczną w obszarze nosków ustalających, zwłaszcza w stanie nagrzanym.
Jeżeli noski ustalające, wchodzące w ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór odbłyśnika, są wykonane z metalu i stanowią jedną część z metalową tuleją nośną, wówczas trzonek lampy zyskuje większą stabilność mechaniczną, a jednocześnie zapobiega się, spowodowanemu termicznym wydłużeniem trzonka lampy, rozregulowaniu źródła światła w odbłyśniku.
Tuleja nośna jest korzystnie wykonana ze stali lub nowego srebra, zaś na część z tworzywa sztucznego można zastosować zarówno termoplasty, jak też duroplasty.
Jeżeli metalowa tuleja nośna lampy według wynalazku ma kształt pierścienia i jest dopasowana do średnicy, ukształtowanego w postaci oprawki lampy, otworu odbłyśnika, a także zaopatrzona w co najmniej jedną sprężynę dociskową, która po zamontowaniu lampy w odbłyśniku przylega w obszarze oprawki lampy do ścianki odbłyśnika, wówczas zapewnione jest stałe obsadzenie lampy w oprawce odbłyśnika i kompensacja niewielkich odchyłek wykonania trzonka lampy oraz, ukształtowanego w postaci oprawki lampy, otworu odbłyśnika.
Część trzonka z tworzywa sztucznego ma zazwyczaj postać kształtki wtryskowej. Metalowa tuleja nośna jest korzystnie albo wtryskiwana w część trzonka z tworzywa sztucznego, albo kotwiona w części z tworzywa sztucznego za pomocą połączenia zatrzaskowego.
Część mocująca jest korzystnie za pomocą pierścienia pośredniego, zaopatrzonego w uformowane, odgięte skrzydełka, połączona z tuleją nośną. Skrzydełka pierścienia pośredniego są przy tym korzystnie zespawane z, uformowanymi na tulei nośnej, wypustkami ochronnymi względnie metalowymi noskami ustalającymi. Pierścień pośredni daje dwa dodatkowe stopnie swobody przy regulacji źródła światła, umożliwiając pięcioosiową regulację źródła światła. Część trzonka, wykonana z tworzywa sztucznego, ma biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, korzystnie stożkowy, rowek do umieszczenia pierścienia uszczelniającego. Wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego jest korzystnie dopasowana dokładnie do obwodowego, stożkowego rowka i zmienia się liniowo wraz z wysokością pierścienia uszczelniającego. Zapewnia to obsadzenie pierścienia uszczelniającego bez luzu na części z tworzywa sztucznego i zapobiega jego spadaniu z trzonka. Trzonek lampy elektrycznej według wynalazku łączy w sobie zalety trzonka metalowego, mianowicie małe odchyłki wykonawcze i możliwość dokładnej regulacji źródła światła, z zaletami trzonka z tworzywa sztucznego, mianowicie tanim wykonawstwem i łatwym uszczelnieniem trzonka.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia lampę elektryczną osadzoną bez kitu w trzonku, w pierwszym przykładzie wykonania, w schematycznym widoku i częściowym przekroju, fig. 2 - lampę w pierwszym przykładzie wykonania, w widoku z góry, fig. 3 - lampę elektryczną osadzoną bez kitu w trzonku, w drugim przykładzie wykonania, w schematycznym widoku i częściowym przekroju, fig. 4 - lampę w drugim przykładzie wykonania lampy, w widoku z góry, fig. 5 - lampę elektryczną osadzoną bez kitu w trzonku, w trzecim przykładzie wykonania, w schematycznym widoku i częściowym przekroju, fig. 6 - lampę elektryczną osadzoną bez kitu w trzonku, w czwartym przykładzie wykonania, w schematycznym widoku i częściowym przekroju, fig. 7 - sprężynę dociskową lampy w pierwszym przykładzie wykonania, fig. 8 - sprężynę
185 304 dociskową lampy w drugim przykładzie wykonania, fig. 9 -lampę elektryczną, osadzoną bez kitu w trzonku w piątym przykładzie wykonania, w schematycznym widoku i częściowym przekroju, fig. 10 - część trzonka z tworzywa sztucznego i umieszczoną w niej metodą natrysku tuleję nośną, w piątym przykładzie wykonania, w widoku z góry, oraz fig. 11 - sprężynę dociskową w piątym przykładzie wykonania, w widoku bocznym.
W pierwszym przykładzie wykonania, osadzonej bez kitu w trzonku, lampy według wynalazku (fig. 1 i 2) chodzi o jednowłóknową żarówkę halogenową, przeznaczoną do zastosowania w reflektorze samochodowym. Lampa ta zawiera szklaną, w zasadzie cylindryczną, bańkę 10 ze szczelnie spłaszczoną końcówką 10a, nazywaną zazwyczaj spłaszczoną stopką 10a. Kopuła 10b bańki 10 lampy jest pokryta czarną, absorbującą światło, powłoką. Jako źródło światła służy, ustawione równolegle do osi bańki lampy, włókno żarowe 10c, połączone, w sposób przewodzący prąd elektryczny, z wyprowadzonymi ze spłaszczonej stopki 10a, doprowadzeniami prądowymi 11. Bańka 10 lampy jest swoją spłaszczoną stopką 10a zamocowana w, ukształtowanym w postaci pierścienia mocującego, metalowym elemencie mocującym 12. Pierścień mocujący 12 jest umieszczony na pierścieniowej, metalowej tulei nośnej
13. Tullj^ nośna 13 mii ccdery uformowane skrzydełka 11a, zespawane purdctowo lub lascrowo z pierścieniem mocującym 12. Poza metalowym pierścieniem mocującym 12 i metalową tuleją nośną 13 trzonek lampy zawiera również, zaopatrzoną w elektryczne przyłącza 15 lampy, część 14 z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest tuleja nośna 13. Każde z elektrycznych przyłączy 15 lampy jest zespawane z jednym z doprowadzeń prądowych 11. W przypadku części 14 z tworzywa sztucznego chodzi o element wtryskowy, w który wtryśnięta jest metalowa tuleja nośna 13. Część 14 z tworzywa sztucznego ma trzy uformowane na niej, rozmieszczone w równych odstępach wzdłuż kołowego obwodu, noski ustalające 14a, które służą do regulacji włókna żarowego 10c i do zamocowania lampy w odbłyśniku 17 reflektora. Noski ustalające 14a, wchodzące w ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 17a odbłyśnika 17, są osłonięte przez poszczególne, uformowane na tulei nośnej 13 i odgięte od niej, wypustki ochronne 13b, które w ten sposób chronią noski ustalające 14a przed promieniowaniem podczerwonym, wytwarzanym przez włókno żarowe 10c. W tym celu wypustki ochronne 13b osłaniają, zwróconą ku bańce lampy, górną powierzchnię nosków ustalających 14a. Część 14 z tworzywa sztucznego ma poza tym biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek 14b, w którym umieszczony jest pierścień uszczelniający 16 z gumy lub silikonu. Pierścień uszczelniający 16 przylega do zewnętrznej powierzchni ścianki odbłyśnika 17 i uszczelnia ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 17a odbłyśnika. Wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego 16 jest dokładnie dopasowana do stożkowego rowka 14b i zmienia się liniowo wraz z wysokością pierścienia uszczelniającego. Część 14 z tworzywa sztucznego jest wylana masą zalewową, która uszczelnia trzonek lampy w obszarze doprowadzeń prądowych 11. Trzy noski ustalające 14a, pierścień uszczelniający 16 i, uformowana poniżej nosków ustalających 14a na metalowej tulei nośnej 13, sprężyna dociskowa 13c służą do prawidłowego zamocowania lampy w oprawce 17a odbłyśnika. Trzonek lampy i oprawka 17a lampy tworzą połączenie bagnetowe. W celu zamontowania lampy w odbłyśniku lampa jest wprowadzana bańką 10 naprzód, w ukształtowany w postaci oprawki otwór 17a odbłyśnika, przy czym każdy z trzech nosków ustalających 14a przechodzi przez jedno, dokładnie dopasowane, wybranie w krawędzi otworu 17a. Następnie lampę przekręca się w oprawce do oporu (nie przedstawionego na rysunku), tak że ścianka odbłyśnika 17 jest zaciśnięta pomiędzy noskami ustalającymi 14a i pierścieniem uszczelniającym 16. Sprężyna dociskowa 13c przylega sprężyście do krawędzi, ukształtowanego w postaci oprawki, otworu 17a odbłyśnika. Aby uniemożliwić nieprawidłowy montaż lampy w odbłyśniku, jeden z trzech nosków ustalających 14a ma inny kształt niż oba pozostałe noski ustalające 14a. To samo dotyczy oczywiście, dopasowanych do nosków ustalających, wybrań w ukształtowanym w postaci oprawki otworze 17a. Szczegóły konstrukcji sprężyny dociskowej 13c są przedstawione na fig. 7 względnie 8.
Na figurach 3 i 4 przedstawiony jest schematycznie drugi przykład wykonania wynalazku. Ten drugi przykład wykonania różni się od pierwszego w zasadzie tylko pierścieniem pośrednim 28, wprowadzonym jako dodatkowa część trzonka i łączącym pierścień mocujący
185 304 z tuleją nośną. W drugim przykładzie wykonania lampy osadzonej bez kitu w trzonku według wynalazku chodzi również o jednowłóknową żarówkę halogenową, przeznaczoną do zastosowania w reflektorze samochodowym. Lampa ta zawiera szklaną, w zasadzie cylindryczną, bańkę 20 ze szczelnie spłaszczoną końcówką 20a, nazywaną zazwyczaj spłaszczoną stopką 20a. Kopuła 20b bańki 20 lampy jest pokryta czarną, absorbującą światło, powłoką. Jako źródło światła służy, ustawione równolegle do osi bańki lampy, włókno żarowe 20c, połączone, w sposób przewodzący prąd elektryczny, z wyprowadzonymi ze spłaszczonej stopki 20a, doprowadzeniami prądowymi 21. Bańka 20 lampy jest swoją spłaszczoną stopką 20a zamocowana w, ukształtowanym w postaci pierścienia mocującego, metalowym elemencie mocującym 22. Pierścień mocujący 22 jest umieszczony na metalowym pierścieniu pośrednim 28, zaopatrzonym w trzy, uformowane na nim, odgięte skrzydełka 28l. Każde z trzech skrzydełek 28l pierścienia pośredniego 28 jest zespawane punktowo lub laserowo z jedną wypustką ochronną 23b pierścieniowej metalowej tulei nośnej 23. Poza metalowym pierścieniem mocującym 22, pierścieniem pośrednim 28 i metalową tuleją nośną 23 trzonek lampy zawiera również, zaopatrzoną w elektryczne przyłącza 25 lampy, część 24 z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest tuleja nośna 23. Każde z elektrycznych przyłączy 25 lampy jest zespawane z jednym z doprowadzeń prądowych 21. W przypadku części 24 z tworzywa sztucznego chodzi o element wtryskowy, w który wtryśnięta jest metalowa tuleja nośna 23. Część 24 z tworzywa sztucznego ma trzy uformowane na niej, rozmieszczone w równych odstępach wzdłuż kołowego obwodu, noski ustalające 24l, które służą do regulacji włókna żarowego 20c i do zamocowania lampy w odbłyśniku 27 reflektora. Noski ustalające 24a, wchodzące w ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 27a odbłyśnika 27, są osłonięte przez poszczególne, uformowane na tulei nośnej 23 i odgięte od niej, wypustki ochronne 23b, które w ten sposób chronią noski ustalające 24a przed promieniowaniem podczerwonym, wytwarzanym przez włókno żarowe 20c. Skrzydełka 28l pierścienia pośredniego 28 są zespnwnne punktowo lub laserowo z wypustkami ochronnymi 23b (fig. 4). Pierścień pośredni 28 daje dodatkowe możliwości regulacji w płaszczyźnie odniesienia, zdefiniowanej przez noski ustalające 24b. Część 24 z tworzywa sztucznego ma poza tym biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek 24b, w którym umieszczony jest pierścień uszczelniający 26 z gumy lub silikonu. Pierścień uszczelniający 26 przylega do zewnętrznej powierzchni ścianki odbłyśnika 27 i uszczelnia ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 27l odbłyśnika. Wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego 26 jest dokładnie dopasowana do stożkowego rowka 24b i zmienia się liniowo wraz z wysokością pierścibnin uszczelniającego. Część 24 z tworzywa sztucznego jest wylana masą zalewową, która uszczelnia trzonek lampy w obszarze doprowadzeń prądowych 21. Trzy noski ustalające 24a, pierścień uszczelniający 26 i trzy, uformowane poniżej nosków ustalających 24a na metalowej tulei nośnej 23, sprężyny dociskowe 23c służą do prawidłowego zamocowania lampy w oprawce 27a odbłyśnika. Trzonek lampy i oprawka 27a lampy tworzą połączenie bagnetowe. W celu zamontowania lampy w odbłyśniku lampa jest wprowadzana bańką 20 naprzód, w ukształtowany w postaci oprawki otwór 27a odbłyśnika, przy czym każdy z trzech nosków ustalających 24a przechodzi przez jedno, dokładnie dopasowane, wybranie w krawędzi otworu 27a. Następnie lampę przekręca się w oprawce do oporu, tak że ścianka odbłyśnika 27 jest zaciśnięta pomiędzy noskami ustalającymi 24a i pierścieniem uszczelniającym 26. Sprężyny dociskowe 23c przylegają sprężyście do krawędzi, ukształtowanego w postaci oprawki, otworu 27a odbłyśnika. Aby uniemożliwić nieprawidłowy montaż lampy w odbłyśniku, jeden z trzech nosków ustalających 24a ma inny kształt niż oba pozostałe noski ustalające 24a. To samo dotyczy oczywiście, dopasowanych do nosków ustalających, wybrań w ukształtowanym w postaci oprawki otworze 27l. Szczegóły konstrukcji sprężyn dociskowych 23c są przedstawione na fig. 7 względnie 8.
Na figurze 5 przedstawiony jest trzeci przykład wykonania lampy osadzonej bez kitu w trzonku według wynalazku. Lampę tę stanowi, podobnie jak lampa w pierwszym przykładzie wykonania, zaopatrzona w trzonek z metalu i tworzywa sztucznego, jednowłóknowa żarówka halogenowa do zastosowania w odbłyśniku reflektora samochodowego. Lampa ta zawiera szklaną, w zasadzie cylindryczną, bańkę 30 ze szczelnie spłaszczoną końcówką 30a, nazywaną zazwyczaj spłaszczoną stopką 30l. Kopuła 30b bańki 30 lampy jest pokryta czarną,
185 304 absorbującą światło, powłoką. Jako źródło światła służy, ustawione równolegle do osi bańki lampy, włókno żarowe 30c, połączone, w sposób przewodzący prąd elektryczny, z wyprowadzonymi ze spłaszczonej stopki 30a, doprowadzeniami prądowymi 31. Bańka 30 lampy jest swoją spłaszczoną stopką 30a zamocowana w, ukształtowanym w postaci pierścienia mocującego, metalowym elemencie mocującym 32. Pierścień mocujący 32 jest umieszczony na pierścieniowej, metalowej tulei nośnej 33. Tuleja nośna 33 jest zaopatrzona w cztery, uformowane na niej, skrzydełka 33a, zespawane punktowo lub laserowo z pierścieniem mocującym 32. Poza metalowym pierścieniem mocującym 32 i metalową tuleją nośną 33 trzonek lampy zawiera również, zaopatrzoną w elektryczne przyłącza 35 lampy, część 34 z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest tuleja nośna 33. Każde z elektrycznych przyłączy 35 lampy jest zespawane z jednym z doprowadzeń prądowych 31. W przypadku części 34 z tworzywa sztucznego chodzi o element wtryskowy, w który wtryśnięta jest metalowa tuleja nośna 33. Metalowa tuleja nośna 33 jest zaopatrzona w kilka pazurków 33d, które przy wkładaniu tulei nośnej 33 wczepiają się w część 34 z tworzywa sztucznego, tworząc w ten sposób nierozłączne połączenie między częścią 34 z tworzywa sztucznego i tuleją nośną 33. Metalowa tuleja nośna 33 jest wtryśnięta w kształtkę 39, wykonaną z tworzywa sztucznego o większej odporności termicznej niż część 34. W odróżnieniu od obu pierwszych przykładów wykonania część 34 z tworzywa sztucznego nie wchodzi w, ukształtowany w postaci oprawki, otwór 37a odbłyśnika, lecz kończy się na zewnętrznej stronie ścianki odbłyśnika 37. Kształtka 39 z tworzywa sztucznego ma trzy, uformowane na niej, rozmieszczone w równych odstępach wzdłuż kołowego obwodu, noski ustalające 39a, które służą do regulacji włókna żarowego 30c i do zamocowania lampy w odbłyśniku reflektora. Noski ustalające 39a, wchodzące w ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 37a odbłyśnika 37, są osłonięte przez poszczególne, uformowane na tulei nośnej 33 i odgięte od niej, wypustki ochronne 33b, które w ten sposób chronią noski ustalające 39a przed promieniowaniem podczerwonym, wytwarzanym przez włókno żarowe 30c. Część 34 z tworzywa sztucznego ma, biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek 34b, w którym umieszczony jest pierścień uszczelniający 36 z gumy lub silikonu. Pierścień uszczelniający 36 przylega do zewnętrznej powierzchni ścianki odbłyśnika 37 i uszczelnia ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 37a odbłyśnika. Wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego 36 jest dokładnie dopasowana do stożkowego rowka 34b i zmienia się liniowo wraz z wysokością pierścienia uszczelniającego. Część 34 z tworzywa sztucznego jest wylana masą zalewową, która uszczelnia trzonek lampy w obszarze doprowadzeń prądowych 31. Trzy noski ustalające 39a, pierścień uszczelniający 36 i, uformowana poniżej nosków ustalających 39a na metalowej tulei nośnej 33, sprężyna dociskowa 33c służą do prawidłowego zamocowania lampy w oprawce 37a odbłyśnika. Trzonek lampy i oprawka 37a lampy tworzą połączenie bagnetowe. W celu zamontowania lampy w odbłyśniku lampa jest wprowadzana bańką 30 naprzód, w ukształtowany w postaci oprawki otwór 37a odbłyśnika, przy czym każdy z trzech nosków ustalających 39a przechodzi przez jedno, dokładnie dopasowane, wybranie w krawędzi otworu 37a. Następnie lampę przekręca się w oprawce do oporu, tak że ścianka odbłyśnika 37 jest zaciśnięta pomiędzy noskami ustalającymi 39a i pierścieniem uszczelniającym 36. Sprężyna dociskowa 33c przylega sprężyście do krawędzi, ukształtowanego w postaci oprawki, otworu 37a odbłyśnika. Aby uniemożliwić nieprawidłowy montaż lampy w odbłyśniku, jeden z trzech nosków ustalających 39a ma inny kształt niż oba pozostałe noski ustalające 39a. To samo dotyczy oczywiście, dopasowanych do nosków ustalających 39a, wybrań w ukształtowanym w postaci oprawki otworze 37a. Szczegóły konstrukcji sprężyny dociskowej 33c są przedstawione na fig. 7 względnie 8.
Figura 6 ukazuje czwarty przykład wykonania wynalazku. Również tutaj chodzi o jednowłóknową żarówkę halogenową do zastosowania w odbłyśniku reflektora samochodowego. Lampa ta zawiera szklaną, w zasadzie cylindryczną, bańkę 40 ze szczelnie spłaszczoną końcówką 40a, nazywaną zazwyczaj spłaszczoną stopką 40a. Kopuła 40b bańki 40 lampy jest pokryta czarną, absorbującą światło, powłoką. Jako źródło światła służy, ustawione równolegle do osi bańki lampy, włókno żarowe 40c, połączone, w sposób przewodzący prąd elektryczny, z wyprowadzonymi ze spłaszczonej stopki 40a, doprowadzeniami prądowymi 41. Bańka 40 lampy jest swoją spłaszczoną stopką 40a zamocowana w, ukształtowanym w postaci
185 304 pierścienia mocującego, metalowym elemencie mocującym 42. Pierścień mocujący 42 jest umieszczony na pierścieniowej, metalowej tulei nośnej 43. Tuleja nośna 43 jest zaopatrzona w cztery, uformowane na niej, skrzydełka 43a, zespawane punktowo z pierścieniem mocującym 42. Poza metalowym pierścieniem mocującym 42 i metalową tuleją nośną 43 trzonek lampy zawiera również, zaopatrzoną w elektryczne przyłącza 45 lampy, część 44 z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest tuleja nośna 43. Każde z elektrycznych przyłączy 45 lampy jest zespawane z jednym z doprowadzeń prądowych 41. W przypadku części 44 z tworzywa sztucznego chodzi o element wtryskowy, w którym osadzona jest metalowa tuleja nośna 43. Tuleja nośna 43 jest zaopatrzona w kilka, uformowanych na niej, haków oporowych 43d, które przy wkładaniu w część 44 z tworzywa sztucznego wczepiają się nierozłącznie w dopasowane do haków oporowych 43d wybrania 44a wewnątrz części 44 z tworzywa sztucznego. Poza tym metalowa tuleja nośna 43 ma trzy, uformowane na niej, odgięte od tulei nośnej 43, noski ustalające 43b. Te noski ustalające 43b są rozmieszczone w równych odstępach wzdłuż kołowego obwodu i służą do regulacji włókna żarowego 40c i do zamocowania lampy w odbłyśniku 47. Część 44 z tworzywa sztucznego ma, biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek 44b, w którym umieszczony jest pierścień uszczelniający 46 z gumy lub silikonu. Pierścień uszczelniający 46 przylega do zewnętrznej powierzchni ścianki odbłyśnika 47 i uszczelnia ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 47a odbłyśnika. Wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego 46 jest dokładnie dopasowana do stożkowego rowka 44b i zmienia się liniowo wraz z wysokością pierścienia uszczelniającego. Część 44 z tworzywa sztucznego jest wylana masą zalewową, która uszczelnia trzonek lampy w obszarze doprowadzeń prądowych 41. Trzy noski ustalające 43b, pierścień uszczelniający 46 i, uformowana poniżej nosków ustalających 43b na metalowej tulei nośnej 43, sprężyna dociskowa 43c służą do zamocowania lampy w oprawce 47a odbłyśnika. Trzonek lampy i oprawka 47a lampy tworzą połączenie bagnetowe. W celu zamontowania lampy w odbłyśniku lampa jest wprowadzana bańką 40 naprzód, w ukształtowany w postaci oprawki otwór 47a odbłyśnika, przy czym każdy z trzech nosków ustalających 43b przechodzi przez jedno, dokładnie dopasowane, wybranie w krawędzi otworu 47a. Następnie lampę przekręca się w oprawce do oporu, tak że ścianka odbłyśnika 47 jest zaciśnięta pomiędzy noskami ustalającymi 43b i pierścieniem uszczelniającym 46. Sprężyna dociskowa 43c przylega sprężyście do krawędzi, i ukształtowanego w postaci oprawki, otworu 47a odbłyśnika. Aby uniemożliwić nieprawidłowy montaż lampy w odbłyśniku, jeden z trzech nosków ustalających 43b ma inny kształt niż oba pozostałe noski ustalające 43b. To samo dotyczy oczywiście, dopasowanych do nosków ustalających 43b, wybrań w ukształtowanym w postaci oprawki otworze 47a. Szczegóły konstrukcji sprężyny dociskowej 43c są przedstawione na fig. 7 względnie 8.
W odróżnieniu od obu pierwszych przykładów wykonania również tutaj, podobnie jak w trzecim przykładzie wykonania, zaopatrzona w elektryczne przyłącza 45 lampy część 44 z tworzywa sztucznego nie wchodzi w, ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór 47a odbłyśnika 47. W przeciwieństwie jednak do trzeciego przykładu wykonania, w czwartym przykładzie wykonania w obszarze otworu 47a zrezygnowano całkowicie z części z tworzywa sztucznego, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo, że wewnętrzna powierzchnia ścianki odbłyśnika 47 ulegnie zmętnieniu w wyniku odparowywania części lampy, wykonanych z tworzywa sztucznego. Wykonane z tworzywa sztucznego noski ustalające z przykładów wykonania od jednego do trzeciego są w tym czwartym przykładzie wykonania zastąpione metalowymi noskami ustalającymi 43b.
Figury 7 i 8 ukazują dwa różne przykłady wykonania, umieszczonych na metalowej tulei nośnej, sprężyn dociskowych 13c, 23c, 33c, 43c. Ukazane na fig. 7 wykonanie sprężyny dociskowej można zastosować we wszystkich czterech, opisanych wyżej, przykładach wykonania, natomiast przedstawiona na fig. 8 postać wykonania sprężyn dociskowych może być zastosowana jedynie w przykładach wykonania od jednego do trzeciego.
Figura 7 ukazuje przekrój trzonka lampy w płaszczyźnie prostopadłej do osi lampy i przechodzącej przez sprężynę dociskową. Sprężyna dociskowa 70 ma postać wypukłej sprężyny płytkowej, jest zaopatrzona w płaskie końce 70a i usytuowana wzdłuż pierścieniowej, metalowej tulei nośnej 71. Sprężyna dociskowa 70 jest z jednej strony, płaskim końcem 70b,
185 304 zespawana z zewnętrzną ścianką tulei nośnej 71, natomiast drugi koniec 70a sprężyny dociskowej 70 przylega luźno do zewnętrznej ścianki tulei nośnej 71, tak że przy wywieraniu nacisku na wybrzuszony na zewnątrz obszar 70c sprężyny dociskowej 70 ślizga się on po zewnętrznej ściance tulei nośnej 71. W obszarze sprężyny dociskowej 70 pierścieniowo ukształtowana tuleja nośna 71 ma płaski, to znaczy nie wybrzuszony, obszar 71a, do którego przylegają końce 70a, 70b sprężyny dociskowej 70. Tuleja nośna 71 jest zakotwiona w części 72 z tworzywa sztucznego. Wybrzuszony na zewnątrz obszar 70c sprężyny dociskowej 70 przylega po zamontowaniu lampy w odbłyśniku do krawędzi, ukształtowanego w postaci oprawki lampy, otworu odbłyśnika.
Figura 8 ukazuje drugi przykład wykonania sprężyny dociskowej w przekroju, poprowadzonym w płaszczyźnie prostopadłej do osi lampy i przechodzącej przez sprężynę dociskową. Również tutaj sprężyna dociskowa 80 ma postać wypukłej na zewnątrz sprężyny płytkowej. Każdy z obu końców 80a, 80b sprężyny płytkowej 80 jest włożony w szczelinowe wybranie 82a, 82b pomiędzy metalową tuleją nośną 81 i częścią 82 z tworzywa sztucznego. Wybrzuszony na zewnątrz obszar 80c sprężyny płytkowej 80 wystaje poza zewnętrzną ściankę pierścieniowej tulei nośnej 81. Przy wywarciu nacisku na wypukły obszar sprężyny płytkowej 80 końce 80a, 80b sprężyny płytkowej wślizgują się głębiej w szczelinowe wybrania 82a, 82b. Wybrzuszony na zewnątrz obszar 80c sprężyny dociskowej 80 przylega po zamontowaniu lampy w odbłyśniku do krawędzi, ukształtowanego w postaci oprawki lampy, otworu odbłyśnika. Sprężyna dociskowa jest we wszystkich przykładach wykonania zrobiona ze stali sprężynowej.
Na figurach 9 do 11 przedstawiony jest piąty przykład wykonania wynalazku. W tym przykładzie wykonania lampy osadzonej bez kitu w trzonku według wynalazku również chodzi o jednowlóknową żarówkę halogenową do zastosowania w odbłyśniku reflektora samochodowego. Lampa ta zawiera szklaną, w zasadzie cylindryczną, bańkę 50 ze szczelnie spłaszczoną końcówką 50a, nazywaną zazwyczaj spłaszczoną stopką 50a. Kopuła 50b bańki 50 lampy jest pokryta czarną, absorbującą światło, powłoką. Jako źródło światła służy, ustawione równolegle do osi bańki lampy, włókno żarowe 50c, połączone, w sposób przewodzący prąd elektryczny, z wyprowadzonymi ze spłaszczonej stopki 50a, doprowadzeniami prądowymi 51. Bańka 50 lampy jest swoją spłaszczoną stopką 50a zamocowana w, ukształtowanym w postaci pierścienia mocującego, metalowym elemencie mocującym 52. Pierścień mocujący 52 jest umieszczony na metalowym pierścieniu pośrednim 58, zaopatrzonym w trzy, uformowane na nim, skrzydełka 58a. Pierścień pośredni jest zespawany laserowo z metalową tuleją nośną 53. Poza metalowym pierścieniem mocującym 52, pierścieniem pośrednim 58 i metalową tuleją nośną 53 trzonek lampy zawiera również, zaopatrzoną w elektryczne przyłącza 55 lampy, część 54 z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest tuleja nośna 53. Każde z elektrycznych przyłączy 55 lampy jest zespawane z jednym z doprowadzeń prądowych 51. W przypadku części 54 z tworzywa sztucznego chodzi o element wtryskowy, w który wtryśnięta jest metalowa tuleja nośna 53.
Tuleja nośna 53 jest zaopatrzona w trzy, uformowane na niej, rozmieszczone w równych odstępach wzdłuż kołowego obwodu, noski ustalające 53a, które służą do regulacji włókna żarowego 50c i do zamocowania lampy w odbłyśniku (nie pokazanym na fig. 9). Noski ustalające 53a są odgięte od tulei nośnej 53 i leżą w jednej płaszczyźnie. Skrzydełka 58a pierścienia pośredniego 58 są zespawane laserowo z noskami ustalającymi 53a. Pierścień pośredni 58 daje możliwość dodatkowej regulacji w płaszczyźnie odniesienia, wyznaczonej przez noski ustalające 53a.
Część 54 z tworzywa sztucznego ma, biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek 54b, w którym umieszczony jest pierścień uszczelniający (nie przedstawiony na fig. 9) z gumy lub silikonu. Pierścień uszczelniający przylega do zewnętrznej powierzchni ścianki odbłyśnika i uszczelnia ukształtowany w postaci oprawki lampy, otwór odbłyśnika. Wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego jest również w tym przykładzie wykonania dokładnie dopasowana do stożkowego rowka 54b i zmienia się liniowo wraz z wysokością pierścienia uszczelniającego. Przez umieszczony poniżej jednego z trzech nosków ustalających 53a, otwór 53b w ściance pierścieniowej tulei nośnej 53 przechodzi wypukła sprężyna płytkowa 90
185 304 (fig. 11), która służy do zamocowania lampy w reflektorze. Końce 90a, 90b sprężyny płytkowej 90 przylegają do wewnętrznej ścianki tulei nośnej 53 i do poszczególnych, ukształtowanych wspólnie z częścią 54 z tworzywa sztucznego, ograniczników 59a, 59b, tak że sprężyna płytkowa 90 jest zaciśnięta pomiędzy tymi obydwoma ogranicznikami 59a, 59b, służącymi jako uchwyt.
Trzy noski ustalające 53a, umieszczony w rowku 54b pierścień uszczelniający i sprężyna dociskowa 90 służą do zamocowania lampy w oprawce odbłyśnika. Trzonek lampy i oprawka lampy tworzą połączenie bagnetowe. W celu zamontowania lampy w odbłyśniku lampa jest wprowadzana bańką 50 naprzód, w ukształtowany w postaci oprawki otwór odbłyśnika, przy czym każdy z trzech nosków ustalających 53a przechodzi przez jedno, dokładnie dopasowane, wybranie w krawędzi otworu. Następnie lampę przekręca się w oprawce do oporu, tak że ścianka odbłyśnika jest zaciśnięta pomiędzy noskami ustalającymi 53a i pierścieniem uszczelniającym, podobnie jak to ma miejsce w czwartym przykładzie wykonania, przedstawionym na fig. 6. Sprężyna dociskowa 90 przylega sprężyście do krawędzi, ukształtowanego w postaci oprawki, otworu odbłyśnika. Aby uniemożliwić nieprawidłowy montaż lampy w odbłyśniku, każdy z trzech nosków ustalających 53a ma inny kształt. To samo dotyczy oczywiście, dopasowanych do nosków ustalających 53a, wybrań w ukształtowanym w postaci oprawki otworze. Szczegóły konstrukcji sprężyny dociskowej 90 są przedstawione na fig. 11.
Sprężyna dociskowa 90 według piątego przykładu wykonania ma postać wypukłej sprężyny płytkowej. Ma ona dwa, lekko zakrzywione końce 90a, 90b, które po jej zamontowaniu przylegają do wewnętrznej ścianki pierścieniowej tulei nośnej 53. Do zamocowania sprężyny płytkowej 90 służą poza tym dwa, ukształtowane wspólnie z częścią 54 z tworzywa sztucznego, ograniczniki 59a, 59b, o które opierają się końce 90a, 90b. Sprężyna płytkowa 90 jest wskutek tego zaciśnięta pomiędzy tymi ogranicznikami 59a, 59b (fig. 10). Zawiera ona guzkowaty, wybrzuszony na zewnątrz, odcinek 90c, który po zamontowaniu sprężyny płytkowej 90 przechodzi przez otwór 53b w tulei nośnej 53 i po zamontowaniu lampy w reflektorze jest dociśnięty do, ukształtowanego w postaci oprawki lampy, otworu odbłyśnika. Otwór 53b jest zaznaczony na fig. 10 liniami przerywanymi, ponieważ jest on zasłonięty przez noski ustalające 53a, Wybrzuszony na zewnątrz odcinek 90c sprężyny płytkowej 90 jest połączony za pomocą wybrzuszonych do wewnątrz odcinków 90d względnie 90e z odpowiednim końcem 90a względnie 90b. Odnośnik 60 na fig. 10 oznacza przejścia dla doprowadzeń prądowych 51 lampy w części 54 z tworzywa sztucznego.
Wynalazek nie jest ograniczony do opisanych powyżej przykładów wykonania. Trzonek lampy według wynalazku można również zastosować na przykład w dwuwłóknowych żarówkach halogenowych oraz w wysokociśnieniowych lampach wyładowczych, przeznaczonych do zastosowania w reflektorach samochodowych.
185 304
90c
90a
90d
90e
FIG. 11
90b
185 304
FIG. 9
185 304
FIG. 8
185 304
a
FIG. 7
185 304
44
FIG. 6
185 304
FIG. 5
185 304
FIG. 4
a
-23a —20 —24
- 28a -23a
185 304
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4.00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku, zawierającym metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzonym w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających, znamienna tym, że metalowa tuleja nośna (13; 23; 33) ma metalowe wypustki ochronne (13b; 23b; 33b) w ilości odpowiadającej liczbie nosków ustalających (14a; 24a; 34a) trzonka, przy czym wypustki ochronne (13b; 23b; 33b) osłaniają zwróconą ku bańce lampy, górną powierzchnię nosków ustalających (14a; 24a; 34a).
  2. 2. Lampa elektryczna według zastrz. 1, znamienna tym, że element mocujący (22) jest za pomocą pierścienia pośredniego (28), zaopatrzonego w uformowane na nim, odgięte skrzydełka (28a), połączony z metalową tuleją nośną (23), której wypustki ochronne (23a) są zespawane ze skrzydełkami (28a) pierścienia pośredniego (18).
  3. 3. Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku, zawierającym metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzonym w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających, znamienna tym, że noski ustalające (43b; 53a) są z metalu i stanowią całość z metalową tuleją nośną (43; 53).
  4. 4. Lampa elektryczna według zastrz. 3, znamienna tym, że metalowa tuleja nośna (43; 53) ma kształt pierścienia i jest zaopatrzona w co najmniej jedną sprężynę dociskową (13c; 23c; 33c; 43c; 70; 80; 90).
  5. 5. Lampa elektryczna według zastrz. 4, znamienna tym, że co najmniej jedna sprężyna dociskowa (13c; 23c; 33c; 43c; 70; 80; 90) ma kształt wypukłej sprężyny płytkowej.
  6. 6. Lampa elektryczna według zastrz. 4, znamienna tym, że co najmniej jedna sprężyna dociskowa (13c; 23c; 33c; 43c; 70; 80) ma kształt wypukłej sprężyny płytkowej, której jeden koniec jest zespawany z metalową tuleją nośną (71), zaś drugi koniec (70a) przylega ślizgowo do tulei nośnej (71).
  7. 7. Lampa elektryczna według zastrz. 4, znamienna tym, że co najmniej jedna sprężyna dociskowa (13c; 23c; 33c; 43c; 70; 80) ma kształt wypukłej sprężyny płytkowej, której poszczególne końce są umieszczone w wybraniach (82a, 82b) pomiędzy metalową tuleją nośną (81) i częścią (82) z tworzywa sztucznego, zaś sprężyna płytkowa (80) w stanie zamontowanym przylega sprężyście do krawędzi otworu (17a; 2?a; 37a; 47a) odbłyśnika, mającego postać oprawki lampy.
  8. 8. Lampa elektryczna według zastrz. 5, znamienna tym, że część (54) z tworzywa sztucznego ma ograniczniki (59a, 59b), pomiędzy którymi zaciśnięte są końce (90a, 90b) co najmniej jednej sprężyny płytkowej (90), zaś tuleja nośna ma otwór (53b), przez który przechodzi co najmniej jedna sprężyna płytkowa (90).
  9. 9. Lampa elektryczna według zastrz. 8, znamienna tym, że co najmniej jedna sprężyna płytkowa (90) przylega swymi końcami (90a, 90b) do wewnętrznej ścianki tulei nośnej (53) i ma wypukły na zewnątrz odcinek (90c), który przechodzi przez otwór (53b) i który jest połączony dwoma, wypukłymi do wewnątrz, odcinkami (90d, 90e) z odpowiednim końcem sprężyny płytkowej (90a, 90b).
  10. 10. Lampa elektryczna według zastrz. 4, znamienna tym, że co najmniej jedna sprężyna dociskowa (13c; 23c; 33c; 43c; 70; 80, 90) jest ze stali sprężynowej.
  11. 11. Lampa elektryczna według zastrz. 3, znamienna tym, że tuleja nośna (13; 23; 33; 43; 71; 81; 53) jest ze stali lub nowego srebra.
    185 304
  12. 12. Lampa elektryczna według zastrz. 3, znamienna tym, że element mocujący (52) jest za pomocą pierścienia pośredniego (58), zaopatrzonego w uformowane na nim, odgięte skrzydełka (58a), połączony z metalową tuleją nośną (53), której noski ustalające (53a) są zespawane ze skrzydełkami (58a) pierścienia pośredniego (58).
  13. 13. Lampa elektryczna według zastrz. 3, znamienna tym, że część (14; 24; 34; 44; 54) z tworzywa sztucznego ma, biegnący pierścieniowo wzdłuż obwodu, stożkowy rowek (14b; 24b; 34b; 44b; 54b) do umieszczenia pierścienia uszczelniającego (16; 26; 36; 46).
  14. 14. Lampa elektryczna według zastrz. 13, znamienna tym, że wewnętrzna średnica pierścienia uszczelniającego (16; 26; 36; 46) jest dokładnie dopasowana do stożkowego rowka (14b; 24b; 34b; 44b; 54b), zaś jej wartość jest zależna liniowo od wysokości pierścienia uszczelniającego.
  15. 15. Zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika, przy czym odbłyśnik jest zaopatrzony w umieszczony w jego ściance otwór, stanowiący oprawkę lampy, zaś lampa ma trzonek, zawierający metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzony w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających do prawidłowego osadzenia lampy w odbłyśniku, znamienny tym, że noski ustalające (14a; 24a; 34a) z tworzywa sztucznego wchodzą w stanowiący oprawkę lampy otwór (17a; 27a; 37a) odbłyśnika, zaś metalowa tuleja nośna (13; 23; 33) ma metalowe wypustki ochronne (13b; 23b; 33b) w ilości odpowiadającej liczbie nosków ustalających (14a; 24a; 34a) trzonka, przy czym wypustki ochronne (13b; 23b; 33b) osłaniają zwróconą ku bańce lampy, górną powierzchnię nosków ustalających (14a; 24a; 34a).
  16. 16. Zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika, przy czym odbłyśnik jest zaopatrzony w umieszczony w jego ściance otwór, stanowiący oprawkę lampy, zaś lampa ma trzonek, zawierający metalowy element mocujący, w którym jest zamocowana bańka lampy, połączoną z metalowym elementem mocującym, metalową tuleję nośną i zaopatrzoną w elektryczne przyłącza lampy część z tworzywa sztucznego, w której zakotwiona jest metalowa tuleja nośna, oraz zaopatrzony w kilka, leżących w jednej płaszczyźnie, nosków ustalających do prawidłowego osadzenia lampy w odbłyśniku, znamienny tym, że noski ustalające (43b; 53a) są z metalu i stanowią całość z metalową tuleją nośną (43; 53), przy czym noski ustalające (43b; 53a) wchodzą w otwór (47a) odbłyśnika, stanowiący oprawkę lampy.
PL96322115A 1996-01-11 1996-10-17 Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku oraz zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika PL185304B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19600714 1996-01-11
PCT/DE1996/001982 WO1997025733A1 (de) 1996-01-11 1996-10-17 Kittlos gesockelte elektrische lampe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322115A1 PL322115A1 (en) 1998-01-05
PL185304B1 true PL185304B1 (pl) 2003-04-30

Family

ID=7782481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96322115A PL185304B1 (pl) 1996-01-11 1996-10-17 Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku oraz zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5957569A (pl)
EP (1) EP0815578B1 (pl)
JP (1) JP3992292B2 (pl)
KR (1) KR100437557B1 (pl)
CN (2) CN1156867C (pl)
AR (1) AR004554A1 (pl)
AU (1) AU7619996A (pl)
BR (1) BR9607821A (pl)
CA (1) CA2215068C (pl)
CZ (1) CZ287883B6 (pl)
DE (2) DE19681219D2 (pl)
ES (1) ES2131967T3 (pl)
HU (1) HU220268B (pl)
MX (1) MX9706896A (pl)
PL (1) PL185304B1 (pl)
TW (1) TW334575B (pl)
WO (1) WO1997025733A1 (pl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19843506A1 (de) * 1998-09-23 2000-03-30 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Elektrische Lampe
TW570288U (en) * 1998-11-18 2004-01-01 Matsushita Electric Ind Co Ltd Lamp with reflector
DE19855403A1 (de) * 1998-12-01 2000-06-08 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Elektrische Lampe für einen Fahrzeugscheinwerfer
DE19855265A1 (de) * 1998-12-01 2000-06-21 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Elektrische Lampe und Beleuchtungsvorrichtung mit einer derartigen elektrischen Lampe
JP2001101909A (ja) * 1999-09-30 2001-04-13 Matsushita Electric Works Ltd 照明装置
DE19951203A1 (de) * 1999-10-22 2001-04-26 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Schweinwerferlampe
US6296373B1 (en) * 1999-12-09 2001-10-02 General Electric Company Incandescent lamp for use in a reflector
DE60035873T2 (de) * 1999-12-17 2008-08-14 Koninklijke Philips Electronics N.V. Lampensockel, aufbau aus einem lampenbrenner und einem lampensockel und verfahren zur befestigung einer lampe
US6536929B1 (en) * 2000-08-23 2003-03-25 Forgacs Laszlo Incandescent lamp for use in a reflector
DE10121608A1 (de) 2001-05-04 2002-11-07 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Elektrische Lampe
DE10148114A1 (de) * 2001-09-28 2003-04-17 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Scheinwerferlampe
US6913376B2 (en) * 2001-10-31 2005-07-05 Guide Corporation Sealing bulb boot for moveable reflectors
DE20300699U1 (de) * 2003-01-16 2003-03-20 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Lampensockel und Lampe mit einem Lampensockel
US7559685B2 (en) * 2003-08-15 2009-07-14 Koninlijke Philips Electronics N.V. Vehicle lamp with increased thermal stability
DE102004007150A1 (de) * 2004-02-12 2005-08-25 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Sockel für eine Scheinwerferlampe und Scheinwerferlampe
WO2006038144A1 (en) * 2004-10-04 2006-04-13 Philips Intellectual Property & Standards Gmbh Lamp socket with improved heat conduction
US20070108882A1 (en) * 2005-11-16 2007-05-17 Schneider Jerome J Jr Incandescent lamp including self sealing mount base
DE202006002888U1 (de) 2006-02-21 2006-05-04 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Lampensockel und Lampe mit einem Lampensockel
US20090273268A1 (en) * 2006-09-14 2009-11-05 Koninklijke Philips Electronics N.V. Lamp for a light system
DE102007015923A1 (de) 2007-04-02 2008-10-09 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Lampensockel, Fahrzeuglampe mit einem derartigen Lampensockel und Verfahren zur Herstellung einer Fahrzeuglampe
DE102007037822A1 (de) * 2007-08-10 2009-02-12 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Beleuchtungsvorrichtung
JP5535195B2 (ja) * 2008-04-25 2014-07-02 コーニンクレッカ フィリップス エヌ ヴェ ランプ、及びランプを製造する方法
EP2425442B1 (en) * 2009-09-18 2012-11-14 Koninklijke Philips Electronics N.V. An apparatus for fastening the burner of a discharge lamp
DE102010002650B4 (de) 2010-03-08 2012-11-22 Osram Ag Halogenglühlampe für Fahrzeugscheinwerfer
DE102010002647A1 (de) 2010-03-08 2011-09-08 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Halogenglühlampe
WO2012079067A1 (en) * 2010-12-10 2012-06-14 Federal-Mogul Igntion Company Integral lamp assembly and method of construction thereof
EP3731922B1 (en) 2017-10-23 2024-02-21 DataFeel Inc. Communication devices, methods, and systems
US10995923B1 (en) 2020-08-24 2021-05-04 Osram Sylvania Inc. Vehicle lamp base having integrally formed spring to bias reflector
US11934583B2 (en) 2020-10-30 2024-03-19 Datafeel Inc. Wearable data communication apparatus, kits, methods, and systems

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE245347C (pl) *
DE205773C (pl) * 1907-10-06 1909-01-19
US1139684A (en) * 1914-06-24 1915-05-18 Gen Gas Light Co Globe-holder.
JPS5688274A (en) * 1979-12-20 1981-07-17 Tokyo Shibaura Electric Co Light source
DE8201536U1 (de) * 1982-01-22 1983-06-30 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH, 8000 München Halogengluehlampe
DD205773A1 (de) * 1982-04-29 1984-01-04 Becker Wolf Ruediger Metallische waermeschutzscheibe mit getterwirkung in elektrischen lampen
DD245347A3 (de) * 1983-10-24 1987-05-06 Saranskoe Proizdstv Obed Sveto Halogengluehlampe
DE3344356A1 (de) * 1983-12-08 1985-06-20 Saranskoe Proizvodstvennoe Ob"edinenie "Svetotechnika", Saransk Halogengluehlampe
DE8522797U1 (de) * 1985-08-07 1985-10-31 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH, 8000 München Kittlos gesockelte elektrische Lampe
DE3602234A1 (de) * 1986-01-25 1987-07-30 Hella Kg Hueck & Co Fahrzeugscheinwerfer
US4987343A (en) * 1988-10-03 1991-01-22 General Electric Company Vehicle headlamp
DE8907108U1 (pl) * 1989-06-09 1989-08-10 Patent-Treuhand-Gesellschaft Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh, 8000 Muenchen, De

Also Published As

Publication number Publication date
JP3992292B2 (ja) 2007-10-17
CZ285097A3 (cs) 1998-06-17
EP0815578A1 (de) 1998-01-07
CN1314692A (zh) 2001-09-26
BR9607821A (pt) 1998-07-07
HUP9800716A2 (hu) 1998-07-28
TW334575B (en) 1998-06-21
US5957569A (en) 1999-09-28
AR004554A1 (es) 1998-12-16
CN1097283C (zh) 2002-12-25
DE59601558D1 (de) 1999-05-06
AU7619996A (en) 1997-08-01
HUP9800716A3 (en) 2000-09-28
KR100437557B1 (ko) 2004-07-16
KR19980702901A (ko) 1998-09-05
CN1156867C (zh) 2004-07-07
CN1178598A (zh) 1998-04-08
ES2131967T3 (es) 1999-08-01
CA2215068A1 (en) 1997-07-17
DE19681219D2 (de) 1998-06-18
MX9706896A (es) 1997-11-29
WO1997025733A1 (de) 1997-07-17
CA2215068C (en) 2004-12-28
PL322115A1 (en) 1998-01-05
CZ287883B6 (cs) 2001-03-14
JPH11502365A (ja) 1999-02-23
HU220268B (hu) 2001-11-28
EP0815578B1 (de) 1999-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185304B1 (pl) Lampa elektryczna osadzona bez kitu w trzonku oraz zespół złożony z lampy elektrycznej osadzonej bez kitu w trzonku i odbłyśnika
US4412273A (en) Halogen incandescent lamp with part metal, part plastic socket, particularly for automotive headlights
US4492893A (en) Dual filament halogen cycle automotive-type incandescent lamp
US6309089B1 (en) Vehicle lamp with discharge bulb, electrically-conductive cover, and reflector having electrically-conductive film on reflector surface
US4950942A (en) Cementless lamp bulb and base combination
US4507712A (en) Method of making replaceable lamp unit for automotive headlight
US5010272A (en) Cementless electric lamp - base combination
GB2250808A (en) Automotive headlamp
US6328455B1 (en) Electric lamp and an illuminating system having such an electric lamp
US6752524B2 (en) High-pressure discharge lamp for motor vehicle headlights
US5386173A (en) One-piece thermally resistant gimbal device for a replaceable headlamp bulb
HU191817B (en) Electric lamp with improved lamp-base, preferably for vehicles
US6260986B1 (en) Electric lamp
US4982132A (en) Reflector lamp assembly utilizing reflector that snaps into connector
US4789920A (en) Lamp and base assembly, particularly for association with an automotive head lamp reflector
US4302698A (en) Dual-filament halogen incandescent lamp, particularly sealed-beam, automotive headlight
US20090045718A1 (en) After-Glowing Lamp
US6822392B2 (en) Incandescent lamp for motor vehicle headlights
JP4729489B2 (ja) 熱的安定性が増加された車両用ランプ
US4982131A (en) Reflector lamp assembly utilizing lamp capsule that snaps directly into reflector
JP2003281930A (ja) 車輌用前照灯
JP3869019B2 (ja) 電球
HU205491B (en) Light source provided with reflector
US9805926B2 (en) Vibration resistant automotive front lighting lamp
KR200273365Y1 (ko) 에이치3 할로겐 전구용 세미 실드빔 램프