PL184369B1 - Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego - Google Patents

Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego

Info

Publication number
PL184369B1
PL184369B1 PL97321505A PL32150597A PL184369B1 PL 184369 B1 PL184369 B1 PL 184369B1 PL 97321505 A PL97321505 A PL 97321505A PL 32150597 A PL32150597 A PL 32150597A PL 184369 B1 PL184369 B1 PL 184369B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
deformable
deformable element
endcarriage
elements
shock
Prior art date
Application number
PL97321505A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321505A1 (en
Inventor
Marc Erdmann
Karsten Heidgen
Steffen Scharf
Original Assignee
Inst Schienenfahrzeuge
Institut Fschienenfahrzeuge
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Schienenfahrzeuge, Institut Fschienenfahrzeuge filed Critical Inst Schienenfahrzeuge
Publication of PL321505A1 publication Critical patent/PL321505A1/xx
Publication of PL184369B1 publication Critical patent/PL184369B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61GCOUPLINGS; DRAUGHT AND BUFFING APPLIANCES
    • B61G11/00Buffers
    • B61G11/16Buffers absorbing shocks by permanent deformation of buffer element
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D15/00Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
    • B61D15/06Buffer cars; Arrangements or construction of railway vehicles for protecting them in case of collisions
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F19/00Wheel guards; Bumpers; Obstruction removers or the like
    • B61F19/04Bumpers or like collision guards

Abstract

1. Zespól amortyzujacy uderzenia czolownicy podwozia pojazdu, zwlaszcza szynowego, wyposa- zony w dwa elementy deformowalne umieszczone symetrycznie z obydwu stron czolownicy podwozia i wypelnione materialem przejmujacym energie kine- tyczna uderzenia, znamienny tym, ze oslony (2) ele- mentów deformowalnych (1), zaopatrzone w umiesz- czone wewnatrz nich rdzenie (3), sa przymocowane do czolownicy (4) za pomoca plyt montazowych (18), natomiast, wysunieta przed te czolownice (4), obu- dowa (14) zespolu amortyzujacego jest zaopatrzo- na w otwór (15) dla sprzegu (10) oraz w profilowane plyty (13), przymocowane do niej w miejscu, w któ- rym sa osadzone plyty wzmacniajace (16). Fig 7 PL

Description

Przedmiotem wynalazkujest zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego, wyposażony w dwa elementy deformowalne umieszczone symetrycznie z obydwu stron czołownicy podwozia i wypełnione materiałem przejmującym energię kinetyczną uderzenia.
Konstruktorzy pojazdów szynowych stosują w celach bezpieczeństwa szereg zabezpieczeń umożliwiaj ących uniknięcia, a przynajmniej ograniczenia skutków zderzenia poj azdów.
Takim zabezpieczeniem są zespoły amortyzujące, montowane na czołownicy pojazdu i wyposażone w deformowalne elementy umieszczone na zewnątrz podstawowych elementów nośnych. Takie elementy deformowalne nie tylko zabezpieczają pasażerów przed skutkami ewentualnych zderzeń pojazdów, ale ułatwiają również ich naprawę, bowiem w wyniku lekkich zderzeń pojazd wymaga jedynie wymiany zdeformowanych elementów'·. Jako elementy deformowalne stosowane są często elementy rurowe, które w przypadku wystąpienia znacznych przeciążeń podlegają rozpęczaniu, zgniataniu i fałdowaniu. Elementy te są często zaopatrzone we wkłady amortyzujące z blokami z rur aluminiowych, tworzącymi strukturę plastrową, które w wyniku uderzenia podlegają zgnieceniu.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 06211416 znana jest konstrukcja, stosowana w piętrowych wagonach francuskiej kolei szybkiej TGV. Istota tego rozwiązania polega na podzieleniu pudła wagonu na części, które w przypadku zderzenia podlegają silnej deformacji
184 369 w przewidziany, ściśle określony sposób, oraz na inne części odporne na zgniot i bezpieczne dla pasażerów'. Deformowalne części wagonu są przy tym wyposażone w deformowalne kształtowniki skrzynkowe o odpowiednio dobranych przekrojach.
Przykład rozwiązania konstrukcyjnego układu pochłaniania energii zderzenia w pojazdach szynowych, zwłaszcza lokomotywach, wyposażonego w deformowalne kształtowniki skrzynkowe, zawarty jest w opisie patentowym polskim nr PL 171885. W rozwiązaniu tym przed czołownicąpojazdu umieszczonajest przesuwna belka, połączona z osadzoną suwliwie w czołownicy skrzyniąsprzęgu pociągowego i zabezpieczona przed wysunięciem za pomocązaczepu. Ponadto każdy zderzak pojazdu jest połączony prowadnicą teleskopową, stanowiącą równocześnie prowadnicę tej przesuwnej belki, przymocowaną do czołownicy. W każdej prowadnicy teleskopowej znajduje się podzderzakowy, skrzynkowy pochłaniacz energii, natomiast po jej obydwu stronach umieszczone są zewnętrzne pochłaniacze energii. Pochłaniacze energii mają postać skrzynek zawierających bloki o strukturze komórkowej.
Z austriackiego opisu patentowego nr AT 237675 znany jest zespół amortyzujący uderzenia, dostosowany do pojazdów szynowych, z zewnętrznymi, pracującymi elastycznie zderzakami, wyposażonymi w rurowe elementy deformowalne, wypełnione stalowymi członami, które pod działaniem silnego uderzenia podlegają deformacji plastycznej, przy czym cechą charakterystycznąwynalazkujest to, że osłony zderzaków zewnętrznych są sztywno połączone osłonami podlegającymi deformacji, umieszczonymi w wycięciach zderzaków i przymocowanymi do płyt oporowych prowadzonych w obudowie elementów deformowalnych. Zderzaki są, w tym rozwiązaniu, zaopatrzone w część przedłużoną, połączonąz płytą oporową i prowadzo nąw specjalnej tulei osadzonej w czołownicy. Zespół jest przy tym wyposażony w cztery rurowe elementy deformowalne, równoległe do osi zderzaka i umieszczone w narożach obudowy zespołu.
W publikacji Urzędu Badawczego Międzynarodowego Związku Kolei (ORE) z kwietnia 1991 r., wydanej w Utrechcie (Holandia), podano również przykład rozwiązania konstrukcyjnego zespołu amortyzującego uderzenia, dostosowanego do pojazdu z kabiną maszynisty. Zespół ten składa się z przymocowanych do czołownicy pojazdu dwóch układów zderzakowych, z których każdy ma postać podobną do szuflady, wyposażonej na zewnątrz w poduszki zderzakowe, wewnątrz zaś - w skrzynkowe pochłaniacze energii, wykonane z aluminium, oraz w deformowalne bloki rurowe. W korzystnym rozwiązaniu bloki rurowe są umieszczone między elementami konstrukcji nośnej, połączonej z podłużnicami pojazdu. Ten układ nośnyjest korzystnie pokryty podłogą z blachy falistej.
Zdolność pochłaniania energii deformowalnego elementu, na przykład w postaci rury lub kształtownika, można porównać ze zdolnością pochłaniania energii elementu deformowalnego w postaci stalowej skrzyni, przy czym zarówno ilość pochłoniętej energii, jak i stabilność deformowalnego elementu, może zostać odpowiednio podwyższona przez właściwy dobórjego przekroju poprzecznego.
Do oceny skuteczności działania deformowalnych elementów w pojazdach stosuje się następujące współczynniki:
Współczynnik skuteczności przejmowania siły zgniatającej Kae.
ae
Fr xl00 [%]
Współczynnik zgniotu Kse max
gdzie:
F 1 max max
- najwięksszi wiutość siiy zgniatającej
- średma wartośćsiły zgraztającea
184 369
E - \FdS - energiarówiw wykonanej pracyodks:kałcenia
F - odkształcenie
1S - wielkoPćzjśiioftrrlcmenm defosnowalnaeo la - początkowa długokć dememu dsfoara o walnego.
OS prawidłowa oeprojentawenoch coęści konstrukcyjnych pochłaniających energię oeapału amartooującega uderoenia wymagane aą następujące właściwości:
- duża wartość wapółcoonnrnó skuteconości proejmawania aiły ogniatającer,
- duża wartość współcoynnika Ke ogniatu,
- duża wytroomółkść na obciążenia pianowe (nośność, stabilność i odporność na wybacoen nia),
- niewielkie oapatroebawanie proeatroeni proeo element defarmawalny,
- niewielka masa elementu defarmawalnega,
- niskie kosoty wytwaroania i eksploatacji oeapału amkrtooującega uderoenia.
Jak wynika o doświadcoeh stasowania różnych konstrukcji oespałów amartyoujących u^doenia, stasowane w nich elementy deformawalne w postaci rurowych konstrukcji plastrowych adonaczają się dobrymi własnościami współ^in^ków Kae i Kse arao niewielką mas^ jednakże nie nadają się do aamkSoielnpga pojmowania obciążeń. Z tego powodu najcoęściej stosowane są w tym celu plastrowe konstrukcje o rur aluminiowych, stanowiące wkłady pochłaniające energię, umipaocoane w odpowiednich skrzynkach i pkłącokne o konstrukcjami teleskopowymi oderoaków·'. Natomiast stasowane powsoechnie akroonkkwe elementy defarmawalne mogą być beopaśrednia obciążane, jednakże charókterooują się stosunkowo niewielką skuteconaścią pojmowania siły ogniatającej i małą wartością współcoynnika ogniotu, proy coym nrpoadkwólający jest również stosunek ich masy da skuteconości doiałania.
Celem wynalaoku jest apracawanie konstrukcji oespału amartyourącega uderoenia coolownicy pkdwaoia pajaodu, owłasocoa so^nawega, wyposażanego w element deformowały o wkładem pochłaniającym energię uderoenia, który umożliwi wyeliminowanie niedogodności onanych datochcoaa rkowiąoóń konstrukcyjnych oespołów ómkrtyoujących uderoenia.
Cel ten orpółiokwónk w konstrukcji oespału ómartyoującρga udeoma coklkwnico padwaoia pojaodu, owIósocoó aoynkwpga, według wynalaoku, który chórókteryoujp się tym, że aalkno elementów deformowanych, oóapótroknp w umieaocokne wewnątro nich rdoenie sąproymocowane da coalkwnico oa pamacąpłyt montażowych, natomiast, wysunięta proed tę coołownicę, obudowa oespołu amortyzującego jest oakpetrokna w otwór dla sproęgu arao w profilowane płyty, p^mocowa^ do niej w miejscu, w którym są osadowe płyty womacniające.
Rdoeń elementu deformowanego oespału stanowi koroystnie układ po^cornych oe sobą wodłużnie rur, wykonanych o poliwęglanu, ka^snie a pokroju aopściakątnym, tworcących blok w postaci plastra rurowego i składa się o kilku bloków w postaci plastrów rurowych, pamiędoy którymi są umipaocoane płyty proeklaSkawp o twardej tkaniny, proy coym wysokość pkaocoególnych bloków w postaci plastrów rurowych jest w przybliżeniu równa połowie określonej daświadcoalnie długości fali sfałdawania elementu defarmowalnega, po jego kdkaotólceniu w wyniku uderoenia.
Osłona elementu deformawalnega opapklu według wonaleonu składa się kkroyatnip o dwóch blasoanych koryt, womocnianych płaskownikami i oókpatroanych w elementy mocujące da ich woójemnegk pałącoenia, i jest w swej proedniej coęści oókpótroana w umiesocoane wewnątro osłony elementy odprężające, a ponadto jest koroysnie oókpatrokna w żebra, prostopadłe do asi elementu deformowanego.
DaświaScoalnie określano, że oespół emnrtyoująco uderoenia coaławnicy pojaodu, owłasocoa aoynawegk, o opisanej wyżej konstrukcji, wyposażany w element deformowaly o rdoeniem o bloków pkliwęglónkwoch w postaci plastra rurowego, ma współcoynnik skuteconaści pojmowania siły ogniatającej Κ^, wonkaoący około 80% orao maksymalny współcoynnik ogniotu Kvt, wonaaoąco akała 70%, proy coym wartości tych wapółcoonników są onacoąca wyżsoe w porównaniu da wapólcoonników onanych datychcoas oespałów amartyzujących udeonia.
184 369
Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego, według wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 do 3 - przedstawiają różne odmiany konstrukcji elementów deformowalnych stosowanych w tym zespole, fig. 4 do 6 - różne przekroje poprzeczne elementów deformowalnych według fig. 1 do 3, fig. 7 - czołownicę podwozia pojazdu, wyposażoną w zespół amortyzujący urządzenia według wynalazku - w widoku z góry, fig. 8 - element deformowalny zespołu, wyposażony w element odprężający i żebra poprzeczne - w widoku z boku, fig. 9 - element deformowalny wraz z rdzeniem i przekładkami dystansowymi - w przekroju podłużnym, fig. 10 - element deformowalny wraz z płytą montażową- w przekroju poprzecznym, a fig. 11 - wykres siły zgniotu działającej na zespół amortyzujący urządzenia według wynalazku - w funkcji odkształcenia.
Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego, według wynalazkujest wyposażony w dwa, umieszczone symetrycznie względem czołownicy 4, elementy deformowalne 1, z których każdy składa się z osłony 6, o kształtach przedstawionych na fig. 1 do 6, oraz z osadzonego wewnątrz tej osłony - rdzenia 3.
Każdy z dwóch elementów deformowalnych 1 jest przymocowany do czołownicy 4 pojazdu za pomocą płyt montażowych 18 i osłonięty z zewnątrz kształtową obudową 14 zespołu, wysuniętą przed czołownicę 4. Obudowa 14 jest zaopatrzona w miejscu przecięcia z osią symetrii czołownicy 4 w otwór 15, służący do umieszczenia w nim sprzęgu 10.
Czołownica podwozia pojazdu jest zaopatrzona w obsadę nośną, tworzącą kanał 12 dla sprzęgu 10, przy czym głębokość tego kanału, mierzona od płaszczyzny sprzęgu 10, równa jest sumie skoku sprzęgu 10 oraz długości początkowej 10 deformowalnego elementu 1.
Końcówka sprzęgu 10 jest umieszczona w kanale 12 obsady nośnej czołownicy 4 i połączona z nią za pomocą elementów mocujących 11.
Czołowe ścianki obudowy 14 zespołu są zaopatrzone, w miejscu osadzenia w niej elementów deformowalnych 1, w przyspawane do nich płyty wzmacniające 16 z otworami 17, umożliwiającymi przykręcenie do nich profilowanych płyt 13, które ułatwiają wzajemne pionowe przemieszczanie się sprzęgniętych pojazdów w trakcie zderzenia.
Przymocowane do płyt montażowych 18, w miejscu przeznaczonym zwykle dla zderzaków, osłony 2 elementów deformowalnych 1 są wykonane korzystnie ze stalowych blach korytkowych przyspawanych do płaskowników 7, dzięki czemu uzyskuje się odpowiedni wzrost wartości współczynnika K^ oraz zwiększenie zdolności elementu deformowalnego 1 do przejmowania obciążeń pionowych.
Osłony 2 elementów deformowalnych 1 mogą mieć różne odmiany konstrukcyjne i różne kształty, przedstawione przykładowo na fig. 1 do 3 (widok z boku) oraz fig. 4 do 6 (przekroje). Korzystniejednak osłona 2 składa się z dwóch blaszanych koryt, wzmocnionych płaskownikami 7 i zaopatrzonych w elementy mocujące 5 do połączenia tych koryt. Ponadto osłony 2 sąkorzystnie zaopatrzone w żebra 8, prostopadłe do osi elementu deformowalnego 1, które zapewniają równomierne deformowanie się elementu po uderzeniu.
We wnętrzu osłony 2 Jest umieszczony rdzeń 3, wykonany korzystnie z poliwęglanowych bloków w postaci rurowego plastra. W stosunku do znanych rdzeni, mających postać rurowego plastra wykonanego z sześciokątnych rur aluminiowych, blok poliwęglanowyjest tańszy i charakteryzuje się większą odpornością na starzenie się oraz na korozję. Wysokość poszczególnych bloków poliwęglanowych, tworzących rdzeń 3, jest równa określonej doświadczalnie długości fali fałdy, powstającej w wyniku zgniecenia elementu deformowalnego 1 po uderzeniu. Ponadto od strony płyt wzmacniających 16 umieszczone sąw obudowie 2 elementu deformowanego 1 oddzielne elementy odprężające 6, korzystnie o przekroju trapezowym, które zwiększają wartość współczynnika Kae, natomiast do ścian osłony 2 elementu deformowalnego 1 są przyspawane, w określonych odstępach, żebra 8, prostopadłe do kierunku obciążenia elementu, które zapewniająjego równomierne deformowanie się w trakcie uderzenia.
184 369
Między poszczególnymi blokami poliwęglanowymi w postaci plastrów rurowych umieszczone są płyty przekładkowe 9 z twardej tkaniny, które zapobiegają niepożądanym odkształceniom bocznym ścian osłony 2 elementu deformowalnego 1.
Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego, działa w następujący, sposób:
Po uderzeniu w sąsiedni pojazd nie następuje w jego początkowej fazie deformacja, lecz przesunięcie sprzęgu 10 na długość całego skoku sprzęgu. Po wyłamaniu elementów 11, mocujących sprzęg 10 do czołownicy 4 podwozia, i po cofnięciu się sprzęgu 10 do kanału. 12 obsady nośnej tego sprzęgu, siła zgniatająca oddziaływuje na obydwa elementy deformowalne 1, przymocowane do podwozia 4 w miejscu przeznaczonym zwykle dla zderzaków - amortyzując uderzenie, przy czym umieszczone na zewnątrz obudowy 14 płyty profilowane 13 uniemożliwiają pionowe przemieszczanie się wzajemnie sprzęgniętych pojazdów w trakcie ich zderzenia.
184 369
184 369
g. 10
184 369
Fig. 8
3
Fig. 9
184 369
Ο
184 369 ι_η
U U o
0 0 0
0 0 p o o o o o o
O O O 0 0 0 0 0 0
U u u ui
O O 0000
0 0
pO o o
0 0 0 0 0 0 0 0 0 kO
ΟΊ
U_
CM
U U U 1 300 0 0 0 0 1 3000 J U u u οοω 3000 0 0 0 1
rrcroi 3 0 0 0 O 0 0 I 3 0 0 0 31 0 0 O O 0 0 1 300 0 0 0 0 1
m i_n cn
Ll_
cry
000000 100000C η η o o η n o ę/o o o o I00000C η η η η η n
) 0 0 0 0 0 c 000000 «. zs YTł Λ i 0 0 0 0 0 C 000000 A-
\
CTI
LL_
184 369
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (7)

Zastrzeżenia patentowe
1. Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego, wyposażony w dwa elementy deformowalne umieszczone symetrycznie z obydwu stron czołownicy podwozia i wypełnione materiałem przejmującym energię kinetycznąuderzenia, znamienny tym, że osłony (2) elementów deformowalnych (1), zaopatrzone w umieszczone wewnątrz nich rdzenie (3), są przymocowane do czołownicy (4) za pomocą płyt montażowych (18), natomiast, wysunięta przed tę czołownicę (4), obudowa (14) zespołu amortyzującego jest zaopatrzona w otwór (15) dla sprzęgu (10) oraz w profilowane płyty (13), przymocowane do niej w miejscu, w którym są osadzone płyty wzmacniające (16).
2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że rdzeń (3) elementu deformowalnego (1) stanowi układ połączonych ze sobą wzdłużnie rur, wykonanych z poliwęglanu, korzystnie o przekroju sześciokątnym, tworzących blok w postaci plastra rurowego.
3. Zespół według zastrz. 2, znamienny tym, że rdzeń (3) jego elementu deformowalnego (1) składa się z kilku bloków w postaci plastrów rurowych, pomiędzy którymi są umieszczone płyty przekładkowe (9) z twardej tkaniny.
4. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że wysokość poszczególnych bloków w postaci plastrów rurowych jest w przybliżeniu równa połowie określonej doświadczalnie długości fali sfałdowania elementu deformowalnego (1), po jego odkształceniu w wyniku uderzenia.
5. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (2) elementu deformowalnego (1) składa się z dwóch blaszanych koryt, wzmocnionych płaskownikami (7) i zaopatrzonych w elementy mocujące (5) do ich wzajemnego połączenia.
6. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że jego element deformowalny (2) jest zaopatrzony w swej przedniej części w umieszczone wewnątrz osłony (2) elementy odprężające (6).
7. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (2) jego elementu deformowalnego (1) jest zaopatrzona w żebra (8), prostopadłe do osi elementu deformowalnego (1).
PL97321505A 1996-09-10 1997-08-07 Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego PL184369B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19638739A DE19638739C2 (de) 1996-09-10 1996-09-10 Deformationselement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321505A1 PL321505A1 (en) 1998-03-16
PL184369B1 true PL184369B1 (pl) 2002-10-31

Family

ID=7806447

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321505A PL184369B1 (pl) 1996-09-10 1997-08-07 Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0831005B1 (pl)
AT (1) ATE506240T1 (pl)
DE (2) DE19638739C2 (pl)
PL (1) PL184369B1 (pl)
SK (1) SK283988B6 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19817861C2 (de) 1998-04-22 2001-09-06 Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh Kollisionsschutzeinrichtung für Schienenfahrzeuge
DE19833250C2 (de) * 1998-07-23 2002-11-07 Siemens Ag Energieverzehrelement für Schienenfahrzeuge und Verfahren zur Herstellung eines Energieverzehrelements
FR2801554B1 (fr) 1999-11-30 2002-02-01 Anf Ind Dispositif de deformation controlee sous efforts ou d'absorption d'energie par deformation, notamment deflecteur d'obstacles pour vehicule ferroviaire
US6312028B1 (en) 1999-12-04 2001-11-06 Ford Global Technologies, Inc. Motor vehicle energy absorbing member
DE10155257B4 (de) * 2001-11-09 2008-02-21 Alstom Lhb Gmbh Kollisionsschutzeinrichtung für Schienenfahrzeuge
JP3848227B2 (ja) 2002-09-02 2006-11-22 株式会社日立製作所 軌条車両
DE10254440A1 (de) * 2002-11-21 2004-06-09 Siemens Ag Schienenfahrzeug, insbesondere Leichttriebwagen
DE10321238B4 (de) * 2003-05-12 2014-08-07 Siemens Aktiengesellschaft Schienenfahrzeug mit Bugspitze
EP1746007B2 (en) 2005-07-22 2017-04-19 Bombardier Transportation GmbH Impact energy absorbing device for a vehicle
EP1747961B1 (en) 2005-07-26 2016-11-23 Bombardier Transportation GmbH Impact energy absorbing device for a vehicle
JP4943905B2 (ja) 2006-05-10 2012-05-30 株式会社日立製作所 衝突エネルギー吸収装置及びそれを備えた軌条車両
ITTO20060857A1 (it) 2006-12-01 2008-06-02 Ansaldobreda Spa Convoglio provvisto di interfacce che assorbono energia tra le carrozze in caso di collisione
DE102007005421A1 (de) 2007-01-30 2008-08-07 Bombardier Transportation Gmbh Stoßenergieverzehrelement für ein Fahrzeug
DE102009047040B4 (de) * 2009-11-24 2012-10-04 Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. Zelle, welche Impakt-gefährdet oder Crash-gefährdet ist, und Fahrzeug
WO2013079733A1 (es) * 2011-11-30 2013-06-06 Patentes Talgo, S.L. Sistema de absorción de energía para coches cabina de vehículos ferroviarios
RU2637833C2 (ru) 2013-09-27 2017-12-07 Сименс Акциенгезелльшафт Рельсовое транспортное средство с полностью погружаемым сцепным устройством
CN106347405B (zh) * 2016-10-18 2018-09-07 中车青岛四方机车车辆股份有限公司 一种低地板轨道车辆用防爬器安装座

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE15065C (de) * J. lossen in Darmstadt Sicherheitsbuffer für Eisenbahnfahrzeuge
GB222705A (en) * 1923-11-17 1924-10-09 W G Allen & Sons Tipton Ltd Improved construction and application of buffer beam for a well-bottomed pit tub or the like
AT237675B (de) * 1962-01-30 1964-12-28 Schweizerische Lokomotiv Stoßvorrichtung, insbesondere für Schienenfahrzeuge
DE1530168A1 (de) * 1965-04-23 1969-07-17 Krupp Gmbh Pufferkoerper
AT303811B (de) * 1967-09-06 1972-11-15 Mini Verkehrswesen Vorrichtung zur aufnahme uebergroszer kupplungsstoszkraefte an einem schienenfahrzeug, insbesondere triebfahrzeug, das mit einer mittelpufferkupplung ausgeruestet ist
DE3228941A1 (de) * 1982-08-03 1984-02-09 Scharfenbergkupplung Gmbh, 3320 Salzgitter Einer mittelpufferkupplung nachgeschaltete vorrichtung zur aufnahme uebergrosser stoesse
DE3632578A1 (de) * 1986-09-25 1988-04-07 Waggon Union Gmbh Pufferstoss-energieverzehreinrichtung
DE9311041U1 (de) * 1992-07-28 1993-11-04 Ckd Lokomotivka A S Schutzblock gegen Längsstöße
DE4302444A1 (de) * 1993-01-29 1994-08-04 Dellner Couplers Ab Automatische Mittelpufferkupplung
FR2704286B1 (fr) * 1993-04-23 1995-06-02 Gec Alsthom Transport Sa Dispositif d'amortissement de choc.
DE19502217C2 (de) * 1995-01-25 1997-08-28 Deutsche Waggonbau Ag Energieverzehrsystem für Nahverkehrs-Schienenfahrzeuge, insbesondere für Stadtschnellbahnen

Also Published As

Publication number Publication date
ATE506240T1 (de) 2011-05-15
SK122197A3 (en) 1998-04-08
DE19654993A1 (de) 1998-06-25
PL321505A1 (en) 1998-03-16
EP0831005B1 (de) 2011-04-20
EP0831005A2 (de) 1998-03-25
DE19638739C2 (de) 2000-07-13
EP0831005A3 (de) 1998-04-01
DE19638739A1 (de) 1998-04-16
SK283988B6 (sk) 2004-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184369B1 (pl) Zespół amortyzujący uderzenia czołownicy podwozia pojazdu, zwłaszcza szynowego
EP1854694B1 (en) Railway vehicle with energy absorbing structure
CZ296549B6 (cs) Nárazník
CA2933980C (en) Vehicle and chassis therefor
CN110758447B (zh) 一种轨道车辆端部承载吸能结构及轨道车辆
CN206589655U (zh) 一种车辆电池包防护装置及使用该防护装置的车辆
WO2008147277A1 (en) A bumper beam
WO2016148635A1 (en) Progressive crash box member and its arrangement
CN106672010A (zh) 一种动车组头车被动安全防护装置
CS254312B2 (en) Climbing protection for rail vehicles
KR20210145949A (ko) 허니컴을 이용한 차량용 충격흡수장치
CN210526464U (zh) 防撞缓冲吸能装置
CN112298256A (zh) 车辆防爬吸能装置
CN113263998A (zh) 一种新能源汽车的车身前端结构
PL190686B1 (pl) Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego
CN215826716U (zh) 司机室前端碰撞吸能结构及司机室、轨道车辆
CN213768735U (zh) 一种高强度汽车前壁板加强梁
CN212709293U (zh) 一种轻量化汽车保险杠横梁
KR100780473B1 (ko) 차량 방호 구조물
CN211280925U (zh) 一种具有缓冲功能的汽车保险杆
CN210760627U (zh) 一种减震效果好的汽车防撞粱
CN220615962U (zh) 一种车顶纵梁总成及车辆
CN207670354U (zh) 一种车辆的保险杠横梁总成
EP3216669B1 (en) Rail vehicle equipped with impact-absorbing device
CN109056589A (zh) 一种道路防冲击护栏