PL190686B1 - Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego - Google Patents

Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego

Info

Publication number
PL190686B1
PL190686B1 PL98339549A PL33954998A PL190686B1 PL 190686 B1 PL190686 B1 PL 190686B1 PL 98339549 A PL98339549 A PL 98339549A PL 33954998 A PL33954998 A PL 33954998A PL 190686 B1 PL190686 B1 PL 190686B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
front section
wagon body
wagon
engine
car
Prior art date
Application number
PL98339549A
Other languages
English (en)
Other versions
PL339549A1 (en
Inventor
Zdenek Malkovsky
Original Assignee
Daimler Chrysler Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daimler Chrysler Ag filed Critical Daimler Chrysler Ag
Publication of PL339549A1 publication Critical patent/PL339549A1/xx
Publication of PL190686B1 publication Critical patent/PL190686B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D15/00Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
    • B61D15/06Buffer cars; Arrangements or construction of railway vehicles for protecting them in case of collisions
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F1/00Underframes
    • B61F1/08Details
    • B61F1/10End constructions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Leg Units, Guards, And Driving Tracks Of Cranes (AREA)
  • Types And Forms Of Lifts (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Axle Suspensions And Sidecars For Cycles (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

1. Nadwozie wagonu z sekcja przednia dla wago- nu kolejowego z usytuowanymi równolegle do osi wzdluznej nadwozia wagonu podluznicami, wsporni- kiem sprzegu i elementami zderzakowymi, znam ien- ne tym, ze dla utworzenia przedniej czesci sekcji przedniej jest umieszczona poziomo i prostopadle do osi wzdluznej (1) nadwozia wagonu poprzeczna belka nosna (2) silnika, która jest nieruchomo polaczona z umieszczonymi po bokach nadwozia wagonu po- dluznicami (10), a koncowe czesci (3) podluznie (10) idac od miejsc polaczen w kierunku elementów zde- rzakowych (4) sa umieszczone ukosnie wzgledem osi wzdluznej (1) nadwozia wagonu, przy czym wspornik (6) sprzegu jest zamocowany posrodku na poprzecznej belce nosnej (2) silnika i poprzez ukosne belki nosne (5) jest nieruchomo polaczony z elementami zderzako- wymi (4), a dla utworzenia tylnej czesci sekcji przed- niej przewidziana jest, równolegla 1 usytuowana w odstepie wzgledem poprzecznej belki nosnej (2) silnika w kierunku srodka wagonu, posrednia belka nosna (9), która takze swoimi oboma koncami jest nieruchomo polaczona z podluznicami (10), przy czym w obszarze czesci przedniej oraz tylnej na stro- me górnej i/lub dolnej sekcji przedniej ......... PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego z usytuowanymi równolegle do osi wzdłużnej nadwozia wagonu podłużnicami, wspornikiem sprzęgu i elementami zderzakowymi. Takie sekcje przednie zapewniają przenoszenie sił wzdłuznych określonych przepisami obowiązującymi przy homologacji nadwozi wagonowych i jednocześnie służą jako strefa deformacji przy niekontrolowanym zderzeniu z przeszkodą.
Siły wzdłużne w wagonach pasażerskich lub kolejowych, które są przenoszone przy zderzeniach przez zderzaki i przy holowaniu wagonów przez sprzęgi, są w dotychczasowych konstrukcjach oddzielnie prowadzane do ramy wózka. Dolne ramy nadwozi wagonów, na których zamocowane są zderzaki i sprzęgi, są wyposażane w różne elementy podlegające odkształcaniu, na przykład w kilka elementów typu usztywniającego, aby zapobiegać uszkodzeniom dolnej ramy nadwozia przy niekontrolowanym zderzeniu z przeszkodą.
Wadę istniejących rozwiązań stanowi skomplikowana konstrukcja z elementami podlegającymi odkształceniom i związana z tym duża masa zespołu podwozia, a przy tym większy nakład pracy przy wykonywaniu i również większe koszty wytwarzania.
Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego z usytuowanymi równolegle do osi wzdłużnej nadwozia wagonu podłużnicami, wspornikiem sprzęgu i elementami zderzakowymi, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dła utworzenia przedniej części sekcji przedniej jest umieszczona poziomo i prostopadle do osi wzdłużnej nadwozia wagonu poprzeczna belka nośna silnika, która jest nieruchomo połączona z umieszczonymi po bokach nadwozia wagonu podłużnicami, a końcowe części podłużnie idąc od miejsc połączeń w kierunku elementów zderzakowych są umieszczone ukośnie względem osi wzdłużnej nadwozia wagonu, przy czym wspornik sprzęgu jest zamocowany pośrodku na poprzecznej belce nośnej silnika i poprzez ukośne belki nośne jest nieruchomo połączony z elementami zderzakowymi, a dla utworzenia tylnej części sekcji przedniej przewidziana jest, równoległa i usytuowana w odstępie względem poprzecznej belki nośnej silnika w kierunku środka wagonu, pośrednia belka nośna, która także swoimi oboma końcami jest nieruchomo połączona z podłużnicami, przy czym w obszarze części przedniej oraz tylnej na stronie górnej i/lub dolnej sekcji przedniej zamocowane są blachy usztywniające.
190 686
Korzystnie, blachy usztywniające są wyposażone w usztywnienia.
Przednia część sekcji przedniej zapewnia przenoszenie sił wzdłużnych od sprzęgu lub zderzaków bezpośrednio do podłużnie bez dodatkowych usztywnień ukośnych i wzdłużnych, jakie są stosowane w dotychczasowych rozwiązaniach, przy których na skutek położenia usztywnień jest bezpośrednio zagrozona zdolność fukcjonalna drogiej głównej poprzecznej belki nośnej nadwozia wagonu przy niekontrolowanych najazdach, także przy niskich prędkościach. W sekcji przedniej według wynalazku są wykorzystywane blachy podłogowe, które są zabezpieczone przed utratą stabilności za pomocą specjalnych usztywnień stabilizujących. Część tylna sekcji przedniej jest ukształtowana jako zwarty podzespół spawany z podłużnie, blach i pośrednich poprzecznych belek nośnych. Dzięki zmianie rozmieszczenia usztywnień stabilizujących i zmianie grubości blachy tego podzespołu spawanego jest możliwe dostosowanie konstrukcji sekcji przedniej nie tylko do przenoszonych sił wzdłużnych, lecz także do wymagań odnośnie do rodzaju odkształcania sekcji przedniej i granicznych sił odkształcania, za pomocą czego są w pewnej mierze chronione przed uszkodzeniami główna poprzeczna belka nośna nadwozia wagonu i przestrzeń pasażerska przy niekontrolowanym najeździe lub zderzeniu wagonu. W ten sposób zostaje podwyższone bezpieczeństwo bierne podczas eksploatacji wagonu kolejowego. Jednocześnie uzyskane zostaje zmniejszenie kosztów związanych z robocizną i kosztów materiałowych, a także zmniejszenie ciężaru całego wagonu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia konstrukcję sekcji przedniej nadwozia dla wagonu kolejowego według wynalazku w widoku z góry.
Przednia sekcja nadwozia dla wagonu kolejowego według wynalazku ma w swojej przedniej dolnej części belkę nośną 2 silnika, która jest umieszczona poziomo i prostopadle do wzdłużnej osi nadwozia 1 wagonu. Belka nośna 2 silnika jest na bokach nadwozia 1 wagonu swoimi oboma końcami nieruchomo połączona z podłużnicami 10, które są równolegle do osi wzdłużnej nadwozia 1 wagonu połączone nieruchomo z tylną częścią sekcji przedniej wagonu. Od miejsc połączenia w obszarze przedniej sekcji rozciągają się części końcowe 3 podłużnie 10, ukośnie do środka wagonu. W środku belki nośnej 2 silnika jest zamocowany wspornik 6 sprzęgu. Od obszaru wspornika 6 sprzęgu rozciągają się belki nośne 5, ukośnie ku przodowi do elementu zderzakowego 4. Ponieważ także te części są ze sobą wzajemnie nieruchomo połączone, uzyskuje się w ten sposób przednią część sekcji przedniej o zwartej konstrukcji. Na jej górnej i/lub dolnej stronie są nieruchomo umieszczone, na przykład przyspawane, blachy podłogowe 7. Mogą one być z kolei wyposażone w usztywnienia stabilizujące 8. Mogą je stanowić przyspawane na nich części kształtowe lub wygniecione karby.
Tylna część sekcji przedniej rozciąga się od belki nośnej 2 silnika w kierunku ku środkowi wagonu az do pośredniej belki nośnej 9, która jest umieszczona prostopadle do osi wzdłużnej nadwozia 1 wagonu. Także ona jest swoimi oboma końcami po bokach nadwozia 1 wagonu połączona nieruchomo z podłużnicami 10. Na górnej i/lub dolnej strome tej części tylnej jest znowu zamocowana, to jest przyspawana, blacha podłogowa 7. Także ta blacha podłogowa jest wyposażona w usztywnienia stabilizujące 8. Oba elementy zderzakowe 4 są również ze sobą połączone nieruchomo za pomocą podłużnego elementu konstrukcyjnego, przy czym element ten jest tak ukształtowany lub ma takie wybranie, że sprzęg dalszego doczepianego wagonu może być wprowadzony w przestrzeń pomiędzy belkami nośnymi 5 i do wspornika 6 sprzęgu.
Przy ruchach wagonu w szyku pociągów siły oddziaływania sprzęgu na wspornik 6 sprzęgu są przenoszone poprzez przednią sekcję do podłużnie 10 i wskutek tego do całego nadwozia 1 wagonu. Również przy wzajemnym zderzeniu są one przenoszone z elementów zderzakowych 4 przez sekcję przednią do podłużnie 10, ponieważ energia ruchu obu zbliżających się ku sobie wagonów jest tłumiona przez zderzak. Jeśli dochodzi do wypadku lub do niekontrolowanego najazdu wagonu na przeszkodę z taką energią, że siła zderzenia odkształca dolną część wagonu, to przednia sekcja wagonu jest poświęcana jako strefa odkształcania. Energia, jaką jest ona zdolna przejąć poprzez własne odkształcenie, może zostać ustalona do pewnej granicy przez konstrukcję, wielkość i ciężar, przy ograniczeniu wynikającym z wymiarów i położenia usztywnień stabilizujących 8 na blasze podłogowej 7. Po lekkim wypadku, przy którym w dolnej ramie nadwozia 1 wagonu zostaje uszkodzona tylko przednia sekcja,
190 686 naprawa wagonu polega jedynie na wymianie uszkodzonych przednich części przedniej sekcji, a nie dotyczy pozostałych części dolnej części nadwozia 1 wagonu.
Belki nośne stosowane w przedniej sekcji według wynalazku mają postać zwykłych kształtowników typu zetowego, ceowego i teowego.
Przednia sekcja nadwozia dla wagonu kolejowego według wynalazku może być korzystnie stosowana we wszystkich nowych, wytwarzanych lub podlegających rekonstrukcji wagonach, ponieważ podwyższa ona bierne bezpieczeństwo wagonu i jego ładunku, obniża koszt wytwarzania i obsługi i jednocześnie, dzięki małej masie, poprawia właściwości jezdne.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patent ow e
    1. Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego z usytuowanymi równolegle do osi wzdłużnej nadwozia wagonu podłużnicami, wspornikiem sprzęgu i elementami zderzakowymi, znamienne tym, że dla utworzenia przedniej części sekcji przedniej jest umieszczona poziomo i prostopadle do osi wzdłużnej (1) nadwozia wagonu poprzeczna belka nośna (2) silnika, która jest nieruchomo połączona z umieszczonymi po bokach nadwozia wagonu podłużnicami (10), a końcowe części (3) podłużnie (10) idąc od miejsc połączeń w kierunku elementów zderzakowych (4) są umieszczone ukośnie względem osi wzdłuznej (1) nadwozia wagonu, przy czym wspornik (6) sprzęgu jest zamocowany pośrodku na poprzecznej belce nośnej (2) silnika i poprzez ukośne belki nośne (5) jest nieruchomo połączony z elementami zderzakowymi (4), a dla utworzenia tylnej części sekcji przedniej przewidziana jest, równoległa i usytuowana w odstępie względem poprzecznej belki nośnej (2) silnika w kierunku środka wagonu, pośrednia belka nośna (9), która także swoimi oboma końcami jest nieruchomo połączona z podłużnicami (10), przy czym w obszarze części przedniej oraz tylnej na stronie górnej i/lub dolnej sekcji przedniej zamocowane są blachy usztywniające (7).
  2. 2. Nadwozie wagonu według zastrz. 1, znamienne tym, że blachy usztywniające są wyposażone w usztywnienia (8).
PL98339549A 1997-09-30 1998-09-29 Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego PL190686B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ973085A CZ308597A3 (cs) 1997-09-30 1997-09-30 Představek železničního vozu
PCT/EP1998/006175 WO1999016652A1 (de) 1997-09-30 1998-09-29 Eisenbahnwagen-vorbau

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL339549A1 PL339549A1 (en) 2000-12-18
PL190686B1 true PL190686B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=5466126

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98339549A PL190686B1 (pl) 1997-09-30 1998-09-29 Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6435102B1 (pl)
EP (1) EP1019276B1 (pl)
AT (1) ATE214347T1 (pl)
AU (1) AU736155B2 (pl)
CA (1) CA2306043A1 (pl)
CZ (1) CZ308597A3 (pl)
DE (1) DE59803362D1 (pl)
ES (1) ES2173630T3 (pl)
HU (1) HU221287B1 (pl)
PL (1) PL190686B1 (pl)
PT (1) PT1019276E (pl)
RU (1) RU2218286C2 (pl)
WO (1) WO1999016652A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19956856A1 (de) * 1999-11-25 2001-05-31 Siemens Duewag Gmbh Schienenfahrzeug zur Personenbeförderung, insbesondere für den Nahverkehr
WO2013050620A2 (en) 2011-10-07 2013-04-11 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Rectifier circuit with ac side short-circuiting function and synchronized switch harvesting on inductor converter
CN102963379A (zh) * 2012-12-06 2013-03-13 南车二七车辆有限公司 一种铁路集装箱运输平车底架
US8720981B1 (en) * 2013-03-12 2014-05-13 Honda Motor Co., Ltd. Vehicle floor frame stiffener
CN104354715B (zh) * 2014-10-16 2016-10-05 江苏友谊汽车有限公司 一种汽车车壳轨道运输装置
DE102015214606A1 (de) * 2015-07-31 2017-02-02 Siemens Aktiengesellschaft Bugklappenmodul
CN109969214A (zh) * 2019-03-28 2019-07-05 中车青岛四方机车车辆股份有限公司 轨道车辆用端部底架结构及轨道车辆
CN111605576B (zh) * 2020-06-08 2021-09-03 中车大连机车车辆有限公司 一种中低速磁浮列车及中间车端底架结构
RU210578U1 (ru) * 2021-11-24 2022-04-21 Общество С Ограниченной Ответственностью "Рейл1520 Ай Пи" (Ооо "Рейл1520 Ай Пи") Рама грузового вагона

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE387795A (pl) *
US442894A (en) * 1890-12-16 Metallic passenger
US1475332A (en) * 1921-11-19 1923-11-27 Passenger Lorry Company Vehicle frame
US1937616A (en) * 1931-11-07 1933-12-05 American Car & Foundry Co Railway car underframe
US2289470A (en) * 1936-12-07 1942-07-14 Packard Motor Car Co Motor vehicle
US3254914A (en) * 1965-05-26 1966-06-07 Vindale Corp Mobile home underframe construction
AT282682B (de) * 1965-07-19 1970-07-10 Stabeg Appbau Gmbh Endstück für Eisenbahnfahrzeugrahmen
JPS6320284A (ja) * 1986-07-11 1988-01-27 川崎重工業株式会社 着座型四輪バギ−車の車体フレ−ム
FR2685566B1 (fr) * 1991-12-23 2001-08-31 Gerard Koehler Machine dynamo-electrique composee de secteurs juxtaposes suivant la direction du deplacement et procede de fabrication desdits secteurs.
FR2712950B1 (fr) * 1993-11-25 1995-12-29 Gec Alsthom Transport Sa Dispositifs et procédé d'amortissement de choc, ossature et véhicule comportant de tels dispositifs d'amortissement de choc.
ZA978309B (en) * 1996-09-17 1998-09-03 Raceco International Inc Space frame for vehicle
US6196135B1 (en) * 1998-04-17 2001-03-06 Kinki Sharyo Co., Ltd. Shock absorbing underframe structure for railroad car

Also Published As

Publication number Publication date
CZ284735B6 (cs) 1999-02-17
ATE214347T1 (de) 2002-03-15
PT1019276E (pt) 2002-07-31
CZ308597A3 (cs) 1999-02-17
RU2218286C2 (ru) 2003-12-10
US6435102B1 (en) 2002-08-20
DE59803362D1 (de) 2002-04-18
HUP0003752A3 (en) 2001-10-29
AU9628798A (en) 1999-04-23
EP1019276B1 (de) 2002-03-13
HUP0003752A2 (hu) 2001-02-28
CA2306043A1 (en) 1999-04-08
WO1999016652A1 (de) 1999-04-08
PL339549A1 (en) 2000-12-18
ES2173630T3 (es) 2002-10-16
EP1019276A1 (de) 2000-07-19
AU736155B2 (en) 2001-07-26
HU221287B1 (en) 2002-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5462144A (en) Impact-absorber device
US5715757A (en) Impact-absorber devices, impact-absorption method, and framework and vehicle including such impact-absorber devices
EP2017153B1 (en) Railway car with obstacle deflector
CZ285538B6 (cs) Kolejové vozidlo
CN100443348C (zh) 车辆端部构造
CN101005983B (zh) 车身构造
US8701566B2 (en) Railcar
US4235170A (en) Railway car underframe end sill
US10836410B2 (en) Carbody of railcar
JP5821334B2 (ja) フロントアンダーランプロテクタ
ES2559017T3 (es) Vehículo ferroviario con una cabina del conductor deformable con una interfaz de reparación específica
JP4124922B2 (ja) 高速鉄道車両の排障装置
PL190686B1 (pl) Nadwozie wagonu z sekcją przednią dla wagonu kolejowego
EP1925525B1 (en) Vehicle
CN201009895Y (zh) 用于高速轨道车辆的防撞装置
CN201437374U (zh) 汽车车架
CN113165697B (zh) 用于汽车车身的前舱结构总成
KR102355897B1 (ko) 허니컴을 이용한 차량용 충격흡수장치
CN211617879U (zh) 车身组件和具有它的车辆
CN108791331A (zh) 一种地铁矿山铁路平车
CN208036444U (zh) 车身后地板骨架总成和车辆
CN201439346U (zh) 磁浮式轨道巡检车的防撞缓冲装置
JP6325127B2 (ja) 衝撃吸収装置を備えた軌条車両
CZ294792A3 (en) Support arrangement for superstructure mounted on a railway wagon bogie, particularly for tanks on tank wagons
KR102423091B1 (ko) 차량의 프런트 차체

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130929