PL184286B1 - Maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych - Google Patents

Maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych

Info

Publication number
PL184286B1
PL184286B1 PL96315892A PL31589296A PL184286B1 PL 184286 B1 PL184286 B1 PL 184286B1 PL 96315892 A PL96315892 A PL 96315892A PL 31589296 A PL31589296 A PL 31589296A PL 184286 B1 PL184286 B1 PL 184286B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drums
intake
drum
mowing
transport
Prior art date
Application number
PL96315892A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315892A1 (en
Inventor
Richard Wübbels
Norbert Wolters
Original Assignee
Kemper Gmbh Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7770775&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL184286(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Kemper Gmbh Maschf filed Critical Kemper Gmbh Maschf
Publication of PL315892A1 publication Critical patent/PL315892A1/xx
Publication of PL184286B1 publication Critical patent/PL184286B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D43/00Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing
    • A01D43/08Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing with means for cutting up the mown crop, e.g. forage harvesters
    • A01D43/081Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing with means for cutting up the mown crop, e.g. forage harvesters specially adapted for ensilage of maize
    • A01D43/082Gathering units

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)
  • Combines (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)

Abstract

1 . Maszyna do koszenia i siekania, zwlaszcza kukury- dzy i innych roslin lodygowych, w której na jej szerokosci roboczej sa umieszczone co najmniej dwa, obracajace sie wokól pionowych osi i zaopatrzone w wystajace zeby zabie- rakowe bebny wciagowe i koszace, usytuowane poprzecznie po obu stronach pionowej plaszczyzny symetrii maszyny i przed umieszczona posrodku sieczkarnia, wyposazona w walki wciagowe, a do obwodu bebnów wciagowych i koszacych przylegaja kanaly transportowe, obejmujace nie- ruchome pionowe sciany prowadzace, dla doprowadzania pocietego materialu zniwnego do walków wciagowych sieczkami, poprzez co najmniej jeden ukosny beben trans- portowy, znamienna tym, ze sciany prowadzace (22) umie- szczone od strony sieczkami (11) po obu stronach wzdluznej plaszczyzny symetrii (9), maja w widoku z góry ksztalt fali, której doliny (23) sa umieszczone nad obszarem obwodu (30) bebnów wciagowych i koszacych, a grzbiety (24) sa umieszczone w obszarze klinowym, pomiedzy dwoma sasiednimi bebnami wciagowymi i koszacymi (2-4; 6-8), i, ze w obszarze grzbietów (24) jest umieszczony jeden po- przeczny beben transportowy (25), o pionowej osi obrotu (27), który jest zaopatrzony w wystajace zeby zabierakowe (26), które poprzez szczeliny przelotowe (28) w scianie pro- wadzacej (22) wystaja do kanalu transportowego (21). Fig. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych.
W opisie EP 0 099 527A jest przedstawiona maszyna do koszenia i siekania kukurydzy, w której szereg bębnów wciągowych i koszącychjest rozdzielonych na szerokości roboczej maszyny. Każdy bęben wciągowy i koszący, zaopatrzony w zęby zabierakowe, posiada tarczę koszącą, przestawną obrotowo, nad którąjest umieszczony cylindryczny bęben wciągowy. Na obwodzie bębna wciągowego są rozmieszczone wybrania w postaci kieszeni. Tarcza kosząca oddziela rośliny od gruntu, a bęben wciągowy transportuje je przeciwnie do kierunku ruchu do przodu, do tyłu, gdzie one w pierwszej postaci wykonania są doprowadzane bezpośrednio do wałków doprowadzających sie4
184 286 czkami. W drugiej postaci wykonania umieszczone wewnątrz bębny wciągowe podająrośliny na wałki doprowadzające sieczkami, natomiast umieszczone dalej na zewnątrz, z boku, obok wewnętrznych bębnów wciągowych, odprowadzają rośliny najpierw do wewnętrznych bębnów wciągowych, bębny wciągowe, które następnie przenosząje wzdłuż swojej strony przedniej, a następnie doprowadzają do tyłu do wałków doprowadzających sieczkami.
W opisie EP 0 508 189 A jest przedstawiona maszyna do koszenia i siekania kukurydzy, w której cztery bębny wciągowe i koszące, które pod względem działania i budowy odpowiadają bębnom z opisu EP 0 099 527 A, są umieszczone obok siebie. Wewnętrzne bębny wciągowe i koszące obracają się w ten sposób, że rośliny sąprzenoszone najpierw na zewnątrz, a następnie do tyłu. Na tylnej stronie wewnętrznych bębnów wciągowych i koszących są umieszczone ukośne bębny transportowe, które przenoszą rośliny do tyłu i ukośnie do góry, gdzie sąprzejmowane przez wałki wciągowe sieczkami. Zewnętrzne bębny wciągowe i koszące obracają się przeciwnie do wewnętrznych bębnów wciągowych i koszących, wskutek czego rośliny sąnajpierw przenoszone do wewnątrz, a następnie do tyłu. W obszarze między sąsiednimi wewnętrznymi i zewnętrznymi bębnami wciągowymi i koszącymi, wewnętrzne bębny wciągowe i koszące przejmują rośliny od zewnętrznych bębnów wciągowych i koszących i doprowadzają je na swojej tylnej stronie do wałków wciągowych sieczkami.
W praktyce okazało się, że w zależności od rodzaju materiału żniwnego mogąpowstawać trudności przy transporcie pociętego materiału żniwnego z zewnętrznych bębnów wciągowych i koszących poprzez, działające jako organ przeprowadzający wewnętrzne bębny wciągowe i koszące do wałków wciągowych sieczkami, w celu doprowadzenia materiału żniwnego w wiązkach do szczeliny wlotowej, które to trudności występująprzy zwiększonej szerokości roboczej maszyny, przykładowo do około 6 m i przy odpowiednio zwiększonej ilości zastosowanych bębnów wciągowych i koszących, ponieważ są dłuższe drogi transportowe.
Zadaniem wynalaziku jest opracowanie maszyny do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych, które byłyby pewnie i szybko podawane w postaci wiązki, do szczeliny wlotowej wałków wciągowych sieczkami, także w przypadku większych szerokości roboczych maszyny.
Zadanie to zostało rozwiązane według wynalazku dzięki temu, że ściany prowadzące, umieszczone od strony sieczkami po obu stronach wzdłużnej płaszczyzny symetrii, mają w widoku z góry kształt fali, której doliny są umieszczone nad obszarem obwodu bębnów wciągowych i koszących, a grzbiety są umieszczone w obszarze klinowym, pomiędzy dwoma sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi i, że w obszarze grzbietów jest umieszczonyjeden poprzeczny bęben transportowy, o pionowej osi obrotu, który jest zaopatrzony w wystające zęby zabierakowe, które poprzez szczeliny przelotowe w ścianie prowadzącej wystają do kanału transportowego.
Korzystnie mające kształt fali ściany prowadzące są ukształtowane według płaskiej krzywej sinusoidalnej.
Zgodnie z wynalazkiem, co najmniej oba wewnętrzne, graniczące z pionowąpłaszczyzną symetrii, bębny wciągowe i koszące majątaką samą średnicę, a ich osie leżą we wspólnej płaszczyźnie poprzecznej, przebiegającej pod kątem prostym do wzdłużnej płaszczyzny symetrii.
Korzystnie w obszarach klinowych między wewnętrznymi bębnami wciągowymi i koszącymi są umieszczone poprzeczne bębny transportowe.
Zgodnie z wynalazkiem, w obszarach klinowych między zewnętrznym bębnem wciągowym i koszącym a najbliższym graniczącym bębnem wciągowym i koszącym ściana prowadząca ma kształt fali przebiegającej w postaci zarysu łuku, zbliżonego do kształtu obwodu bębna zewnętrznego bębna wciągowego i koszącego, przy czym ściana prowadząca na zewnętrznym bębnie wciągowym i koszącym jest zakończona usytuowanym blisko jego obwodu zgarniaczem ze szczelinami przelotowymi dla zębów zabierakowych zewnętrznego bębna wciągowego i koszącego.
Korzystnie ściana prowadząca, w przyporządkowanych obwodowi poprzecznych bębnów transportowych, obszarze grzbietów fali, ma szczeliny przelotowe otoczone przez wystające
184 286 listwy krzywkowe, przebiegające w kierunku wzdłużnym szczeliny przelotowej i, że przed każdym poprzecznym bębnem transportowym w szczelinie między sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi jest umieszczony element rozdzielający.
Według wynalazku poprzeczny bęben transportowy ma przeciwny kierunek obrotu względem każdego z obu bębnów wciągowych i koszących, którym jest on przyporządkowany z tym, że poprzeczne bębny transportowe w płaszczyźnie pionowej są dłuższe od bębnów wciągowych i koszących.
Korzystnie poprzeczne bębny transportowe mająoś obrotu umieszczonąw odstępie, odpowiadającym około 10 do 25% szerokości kanału transportowego, od poziomej linii symetrii między dwoma sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi z tym, że zewnętrzny bęben wciągowy i koszący i najbliższy graniczący wewnętrzny bęben wciągowy i koszący mają przeciwne kierunki obrotu, a pomiędzy nimi jest utworzona szczelina transportowa dla ciętego materiału żniwnego.
Według wynalazku bębny wciągowe i koszące od strony górnej maszyny są osłonięte płytami pokrywowymi i, że zewnętrzna krawędź płyty pokrywowej, w przednim obszarze bębna wciągowego i koszącego, jest umieszczona w większym odstępie od koła stopy jego zębów zabierakowych, niż w tylnym obszarze bębna wciągowego i koszącego, przy czym odstęp ten zmniejsza się w kierunku tylnego obszaru bębna wciągowego i koszącego do wysokości koła stopy zębów i dalej przebiega do niego stycznie.
Korzystnie zewnętrzna krawędź płyty pokrywowej w swoim tylnym obszarze, zwróconym do przylegającego poprzecznego bębna transportowego wystaje poza zewnętrzne koło głowy zębów zabiegowych bębnów wciągowych i koszących i jest usytuowana blisko zewnętrznego koła głowy zębów zabierakowych, sąsiadujących od wewnątrz bębnów wciągowych i koszących.
Korzystnie tylny obszar płyty pokrywowej oraz tylny koniec elementu rozdzielającego tworzy, między obydwoma bębnami wciągowymi i koszącymi, pionowy nosek prowadzący, do łączenia strumieni materiału żniwnego transportowanych przez obydwa bębny wciągowe i koszące i, że nosek prowadzący jest zaopatrzony w zgarniacz, którego wystający koniec jest usytuowany blisko obwodu sąsiadujących od zewnątrz bębnów wciągowych i koszących.
Według wynalazku do poprzecznych bębnów transportowych w obszarze przylegającym do ściany prowadzącej są przyporządkowane górne płyty pokrywowe.
Zgodnie z wynalazkiem, zewnętrzna pierwsza płyta pokrywowa jest usytuowana na wysokości płyty pokrywowej sąsiednich bębnów wciągowych i koszących i poniżej co najmniej górnego wieńca zębów zabierakowych, natomiast wewnętrzna, druga płyta pokrywowa rozciąga się, w przybliżeniu, do górnej strony poprzecznego bębna transportowego i od strony jego obwodu jest ukształtowana jako zgarniacz.
Korzystnie w obszarze między położonym najbliżej pionowej płaszczyzny symetrii poprzecznym bębnem transportowym, a wałkami wciągowymi sieczkarni, jest umieszczony ukośny bęben transportowy, usytuowany po obu stronach pionowej płaszczyzny symetrii.
Ponieważ w maszynie według wynalazku ściany prowadzące, w widoku z góry, mająkształt fali, przebiegającej poprzecznie do pionowej płaszczyzny symetrii maszyny, korzystnie w postaci płaskiej krzywej sinusoidalnej, to taki kształt wpływa korzystnie na szybkie przenoszenie pociętego materiału żniwnego przez kanały transportowe, od zewnętrznych bębnów wciągowych i koszących poprzez wewnętrzne bębny wciągowe i koszące, działające jako organy przeprowadzające materiał żniwny za pomocą swoich zębów zabierakowych, w kierunku sieczkami. Transport materiału żniwnego jest przy tym wspomagany przez umieszczone w obszarze klinowym między dwoma sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi, poprzeczne bębny transportowe, których wystające zęby zabierakowe przechodzą przez szczeliny przelotowe w ścianie prowadzącej do kanału prowadzącego i w nim oddzialywująna pocięty materiał żniwny. Przez umieszczenie poprzecznych bębnów transportowych, uznanych za krytyczne dla transportu materiału żniwnego w obszarach klinowych, między dwoma, kolejnymi w kierunku sieczkami bębnami wciągowymi i koszącymi, zwłaszcza w pobliżu wzdłużnej płaszczyzny symetrii, w znacznym stopniu unika się problemów transportowych, również w przypadku dużych szerokości roboczych
184 286 maszyny żniwnej np. około 6 m, dzięki temu można umieścić łącznie osiem bębnów wciągowych i koszących, po cztery po obu stronach wzdłużnej płaszczyzny symetrii.
Przedmiot wynalazkujest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig.l przedstawia widok z góry przedniego obszaru maszyny, wyposażonej w osiem bębnów wciągowych i koszących i sieczkarnię, schematycznie zaznaczonąprzez wałki wciągowe, fig. 2 - w powiększeniu i widoku z góry połowę maszyny według fig. 1, fig. 3 - szczegóły maszyny w widoku perspektywicznym, a fig. 4 - przekrój wzdłuż linii rV-IV na fig. 2.
Maszyna do koszenia i siekania kukurydzy i innych roślin łodygowych, zwanych dalej materiałem żniwnym, przesuwana do przodu według fig. 1 w kierunku roboczym lub w kierunku jazdy, zgodnie ze strzałką F, może być ukształtowana, jak w przedstawionym przykładzie wykonania, jako narzędzie zawieszane dla ciągników lub też jako pojazd samojezdny. Zawiera ona ogółem osiem bębnów wciągowych i koszących 1 do 8, zwanych dalej bębnami, z których bębny 1 do 4 sąumieszczone po jednej stronie pionowej, wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9, a bębny 5 do 8 - po drugiej stronie. Bębny 1 do 8 są w kierunku jazdy F umieszczone przed sieczkarnią 11, zaznaczoną za pomocą umieszczonych z przodu wałków wciągowych 10. Wałki wciągowe 10 określają poziomą szczelinę wlotową dla pociętego materiału żniwnego.
Bębny 1 do 8 sąotoczone z boku i z tyłu przez otwartą na stronie przedniej w kierunku jazdy F ramę 12. Rama 12 zawiera boczne prowadnice 13 i 14, których odstęp określa szerokość roboczą maszyny. Boczne prowadnice 13 i 14 są zakończone stożkowym ostrzem dzielącym 15, które działa jako podnośnik płytkowy dla materiału żniwnego i przygotowuje go do cięcia koszącego. Na szerokości roboczej maszyny, pomiędzy każdorazowo dwoma sąsiednimi bębnami 1 do 8 są umieszczone dalsze ostrza dzielące 16, a pomiędzy poszczególnymi ostrzami dzielącymi 15,16 znajdują się dwa, umieszczone w odstępie od siebie, krótkie ostrza dzielące 17. Ostrza dzielące 16 i 17 są zamocowane w nie przedstawiony sposób od dołu na ramie 12.
Na tylnej stronie ramy 12 po obu stronach pionowej wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9, jest umieszczona rurowa rama 18, która zawiera cięgno napędu głównego dla bębna 1 do 4 albo 5 do 8. Cięgno jest napędzane od przekładni sieczkami 11 poprzez czołowąprzekładnię zębatą 19. Cięgno napędu głównego, poprzez przekładnie kątowe, napędza poszczególne bębny 1 do 8 z jednakową prędkością obwodową wokół pionowej osi 20. Pomiędzy sąsiednimi ostrzami dzielącymi 15,16,17 jest utworzone stanowisko wciągowe i tnące dla zbieranych łodyg materiału żniwnego, które następnie są doprowadzane do sieczkami 11 przez bębny 1 do 8, obracające się zgodnie ze strzałką, poprzez kanały transportowe 21, usytuowane po obu stronach wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9.
Ponieważ kanały transportowe 21 sąumieszczone w odbiciu lustrzanym po obu stronach wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9, dzięki czemu do objaśnienia ich działania wystarczy opis tylko jednego kanału transportowego 21 (patrz fig. 2 i 3).
Kanał transportowy 21 jest ograniczony na przedniej stronie, patrząc w kierunku jazdy F, przez bębny 5 do 8, a na tylnej stronie, patrząc w kierunku jazdy F, przez nieruchomą ścianę prowadzącą22,przylegającądo obwodu bębnów 5 do 8. Ściana prowadząca 22 jest zamocowana w bliżej nie przedstawiony sposób na ramie 12. W widoku z góry ściana prowadząca 22 ma kształt rozciągającej się poprzecznie do pionowej płaszczyzny symetrii 9, fali w postaci płaskiej krzywej sinusoidalnej, która patrząc w kierunku jazdy F, ma doliny 23 oraz grzbiety 24 w obszarze klinowym, między dwoma sąsiednimi bębnami 6, 7 i 7, 8.
W obszarze klinowym między bębnami 6, 7 i 7, 8, to znaczy w obszarze przyporządkowanym każdorazowo jednemu grzbietowi 24, jest umieszczony poprzeczny bęben transportowy 25 dla pociętego materiału żniwnego, który podobnie jak bębny 5 do 8 jest zaopatrzony w wystające zęby zabierakowe 26 i który obraca się wokół pionowej osi 27. Jego zęby zabierakowe 26 wchodzą poprzez szczeliny przelotowe 28 w ścianie prowadzącej 22 do kanału transportowego 21. Osie obrotu 27 bębnów transportowych 25 sąumieszczone w odstępie, odpowiadającym około 10 do 25% szerokości kanału transportowego 21, od poziomej linii symetrii 50, między dwoma sąsiednimi bębnami 6, 7; 7, 8. Poprzeczne bębny transportowe 25 są dopasowane swojąwielkościądo obszaru klinowego, między dwoma sąsiadującymi bębnami 1 - 8 i mają
184 286 odpowiednio mniejszą średnicę. W przedstawionym przykładzie średnica poprzecznych bębnów transportowych 25 wraz z wystającymi zębami zabierakowymi 26 wynosi w przybliżeniu połowę średnicy bębnów 1 - 8 wraz z ich zębami zabierakowymi 26.
Opisanemu ukształtowaniu ściany prowadzącej 22 odpowiada ukształtowanie bębnów 5 do 8 o jednakowej średnicy oraz ich rozmieszczenie we wspólnej płaszczyźnie poprzecznej 29, która rozciąga się pod kątem prostym do wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9.
W obszarze klinowym między zewnętrznym bębnem 1, 5 a wewnętrznym, najbliżej przylegającym bębnem 2,6 nie ma poprzecznego bębna transportowego. W tym obszarze ściana prowadząca 22 ma kształt fali w postaci zarysu łuku, zbliżonego do obwodu bębna 30 zewnętrznego bębna 5. W obszarze końcowym ściany prowadzącej 22 blisko obwodu 3 0 bębna 5 j est usytuowany zgarniacz 31, ze szczelinami przelotowymi 32 dla zębów zabierakowych 33, wystających z bębna 5. Zgarniacz 31 jest oparty na ramie 12 za pomocąpionowej kolumny 34.
Zewnętrzny bęben 15 może posiadać również inne wymiary, zwłaszcza większą średnicę, niż graniczące od wewnątrz w kierunku do sieczkami 11 bębny 6 do 8. W przypadku wewnętrznych bębnów 6 do 8, problemy transportowe powstają dopiero wskutek silniejszych strumieni materiału żniwnego, które są wytwarzane przez każdy bęben 5 do 8 i które jako strumień połączony jest kierowany do wałków wciągowych 10 sieczkami 11. Ten ruch przenoszenia strumieni materiału żniwnego jest wspomagany przez poprzeczne bębny transportowe 25, w obszarze klinowym między wewnętrznymi bębnami 6 do 8.
Jak to szczególnie wyraźnie uwidoczniają fig. 2 i 3, ściana prowadząca 22 w obszarze dolin 23 przyporządkowanych do obwodu 30 bębnów 6 do 8 jest wolna od szczelin przelotowych 28. Wspomaga to ciągły transport materiału żniwnego wzdłuż gładkiej ściany prowadzącej 22 za pomocą zębów zabierakowych 33 bębnów 1 do 8. Zęby zabierakowe 26 poprzecznych bębnów transportowych 25 wchodzą do kanału transportowego 21 jedynie w obszarze klinowym między dwoma kolejnymi wewnętrznymi bębnami 6 do 8, dzięki czemu przeciwdziała się tendencji zatoru transportowego częściowych strumieni materiału żniwnego, zbiegających się z obszarów klinowych.
Przy tym, co pokazuje fig. 4, szczeliny przelotowe 28 dla zębów zabierakowych 26 poprzecznych bębnów transportowych 25 w obszarze grzbietów 24 są otoczone przez wystające listwy krzywkowe 35, przebiegające w kierunku wzdłużnym szczeliny przelotowej, które po pierwsze usztywniają ścianę prowadzącą 22 w tym obszarze, a po drugie powodująprzerwy w powierzchni, które ze swojej strony przeciwdziałajązaciskaniu materiału żniwnego w tych obszarach przejściowych między dwoma bębnami 6, 7 lub 7, 8.
Figura 4 przedstawia ukształtowanie poprzecznych bębnów transportowych 25 z umieszczonymi, w pionowym odstępie jeden nad drugim pięcioma wieńcami 36 i 37 zębów zabierakowych 26, których trójkątna postać podstawy z wystającym na zewnątrz wierzchołkiem trójkąta jest widoczna na fig. 1do 3. Wieńce zębate 36 i 37 sązamocowane na zewnętrznym obwodzie 38 cylindrycznego bębna transportowego 25, przy czym dolne trzy wieńce zębate 38 sąumieszczone w większym odstępie od obwodu 38 niż oba górne wieńce zębate 37.
Wieńce zębate 37 umieszczone na bębnach transportowych 25, wystająpoza bębny 5 do 8, z których na fig. 4 w przekrojujest widoczny tylko bęben 6. Poprzeczne bębny transportowe 25 są obracane wokół pionowej osi obrotu 27 z prędkością obwodową, odpowiadającą bębnom 5 do 8 poprzez jedną przekładnię kątową, połączoną z cięgnem napędu głównego w rurowej ramie 18, która na fig. 4 jest oznaczona jedynie przez obudowę przekładni 39.
Ponadto fig. 4 przedstawia na podstawie ukształtowania bębna 6 jak są zbudowane pozostałe bębny 1do 8. Każdy z bębnów 1 do 8 ma trzy, umieszczone jeden nad drugim w pionowym odstępie, wieńce 40 do 43 zębów zabierakowych 33, z których zęby zabierakowe 33 wieńców zębatych 41 do 43 mają widoczną na fig.l do 3 trójkątną postać podstawy, ze skierowanym na zewnątrz wierzchołkiem trójkąta, natomiast zęby zabierakowe 33 dolnego wieńca zębatego 40 mająkształt trapezu, zwężającego się do dołu, jakijest celowy do współdziałania z obracającąsię bezpośrednio pod wieńcem zębatym 40, kołową listwątnącą44, np. w rodzaju obracalnej piły.
184 286
Listwa tnącą 44 obraca się podczas pracy maszyny ze znacznie większą prędkością obwodową niż wieńce zębate 40 do 43, dzięki czemu łodygi, jak w przypadku kosiarki wirnikowej, są oddzielane w swobodnym cięciu przez listwy tnące 44 tuż powyżej gruntu. W tym celu listwa tnąca 44, swoją wewnętrzną krawędziąjest zamocowana na obracającej się, z odpowiednią prędkością kątową, części roboczej 45, zaznaczonej schematycznie przez obudowę przekładni kątowej 46 dla bębna 6, która jest połączonąz cięgnem napędu głównego w rurowej ramie 18.
Ponadto przekładnia kątowa 46 poprzez sprzęgło o odpowiednim przełożeniu redukującym, napędza zamocowany za pomocąpiasty 48 korpus 49, która określa cylindryczny obwód 30 bębnów 1 do 8. Nakorpusie 49 sąumieszczone, tak samo jak wieńce zębate 36 i 37 na poprzecznych bębnach transportowych 25, promieniowe wieńce zębate 40 do 43, które obracająsię wokół osi 20, pokrywającej się z osią obrotu listwy tnącej 44. Jak widać z fig. 4 w tym obszarze kanału transportowego 21 wieńce zębate 40 do 43 bębna 6 współpracuj ą z wieńcami zębatymi 36 poprzecznego bębna transportowego 25 i transportują materiał żniwny, natomiast wieńce zębate 37, poprzecznego bębna transportowego 25 usytuowane poza bębnem 6 powoduj ątransport łodyg, które na drodze ich przenoszenia do sieczkami 11 przedostały się nad górną stronę bębna 6.
Z figury 4 jest ponadto widocznajedna z szeregu dolnych płóz ślizgowych 51, służących do podparcia maszyny względem podłoża, które są podparte na ramie 12.
W celu uzyskania współdziałającego z bębnami 6, 7 lub 7,8 ruchu przenoszenia materiału żniwnego w kanale transportowym 21, każdy poprzeczny bęben transportowy 25 ma przeciwny kierunek obrotu, zaznaczony na fig. 1 -3 strz^iłł^^ względem obrotu każdego z obydwu bębnów 6, 7 lub 7,8, którymjest on przyporządkowany. W kierunku jazdy F, między obydwoma sąsiednimi bębnami 6, 7 i 7, 8 jest umieszczony element rozdzielający 52, który uniemożliwia współdziałanie obu bębnów 6, 7 lub 7, 8 w celu przenoszenia materiału żniwnego w kierunku szczeliny wylotowej. Element rozdzielający 52 jest utworzony, jak wynika zwłaszcza z fig. 3, przez dwie pionowe kolumny 53 i 54, podparte od dołu na ramie 12 i dwie rozciągające się między nimi płyty prowadzące 55, które są ukształtowane łukowo, odpowiednio do obwodu 30 zwróconego do nich bębna 6 lub 2 albo 1 lub 8.
Takiego elementu rozdzielającego 52 nie ma w szczelinie między zewnętrznym bębnem 5 a najbliżej leżącym wewnętrznym bębnem 6. Bębny 5 i 6 obracają się w przeciwnych kierunkach i tworzą razem, w odpowiednio wąskim wzajemnym odstępie w kierunku płaszczyzny poprzecznej 29, szczelinę transportową dla pociętego przez nie materiału żniwnego.
Od strony górnej maszyny bębny 1do 8 sąosłonięte przez płyty pokrywowe 56 do 59. Płyty pokrywowe 56 do 59 sąprzykręcone poprzez czop 61 ze sprzęgłem 47, jako pierwszym miejscem zamocowania, jakjest to przedstawione na fig. 4 dla płyty pokrywowej 57 przyporządkowanej do bębna 6. Dalsze miejsce zamocowania płyt pokrywowych 56 do 59 jest utworzone dla płyty pokrywowej 56 za pomocą kolumny 34, a dla płyt pokrywowych 57 i 58 za pomocą kolumny 53. Środkowa płyta pokrywowa 59, która rozciąga się po obu stronach wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9 jest przyporządkowana wspólnie do obu wewnętrznych bębnów 4 i 8 i jest zamocowana na obu bębnach pośrodku, j ak tojuż opisano w przypadku płyty pokrywowej 5 7 bębna 6. Inne miejsca zamocowania mogą znajdować się na ramie 12, przykładowo w obszarze przedłużenia płyty pokrywowej 59, rozciągającej się w kierunku sieczkami 11.
Zewnętrzna krawędź 60 płyt pokrywowych 57 i 58, patrząc w kierunku jazdy F, w przednim obszarze bębna 6,7, jest umieszczona w większym odstępie od koła stopy zęba jego zębów zabierakowych 33, niż ma to miejsce w tylnym obszarze bębna 6, 7, przy czym ten odstęp zmniejsza się w kierunku tylnego końca bębna 6,7, do wysokości koła stopy zęba i przebiega stycznie do niego. Dzięki temu przedni obszar - wlotowy do bębnów 6, 7, silnie oddziaływuje na pocięty materiał żniwny, natomiast obszar tylny - wylotowy jest przykryty w celu przeciwdziałania niepożądanemu transportowi zwrotnemu części materiału żniwnego. W tym celu zewnętrzna krawędź 60 płyty pokrywowej 57 lub 58 w swoim tylnym obszarze, zwróconym do przylegającego poprzecznego bębna transportowego 25, wystaje poza zewnętrzne koło głowy zębów zabierakowych 33 bębna 6 lub 7 i jest usytuwana blisko do zewnętrznego koła głowy zębów za184 286 bierakowych 33 sąsiadującego wewnętrznego bębna 7 lub 8. Tylny obszar płyty pokrywowej 57, 58 wspólnie z tylnym końcem elementu rozdzielającego 52 tworzy przy tym na pionowej kolumnie podpierającej 53 pionowy nosek prowadzący, służący do połączenia strumieni materiału żniwnego, które są transportowane przez oba bębny 6 i 7 lub 7 i 8. ... .
Połączenie strumieni materiału żniwnego jest wspomagane przez bliżej nie przedstawiony zgarniacz 62, który przez wspomniany nosek prowadzący jest usytuowany blisko obwodu 30 sąsiadującego zewnętrznego bębna 6 lub 7. Działanie zgarniacza 62 odpowiada działaniu zgarniacza 3l na zewnętrznym bębnie 5.
Z figury 4 ponadto j est widoczne, że zgarniacz 62 jest -wyposażony w szczeliny 63, które rozciągaj ą się poprzez środkowe wieńce zębate 41 i 42, a dolny wieniec zębaty 40 znajduje się poniżej ich, a górne koło zębate 43 znajduje się powyżej zgarniacza 62, w kanale transportowym 21.
Do poprzecznych bębnów transportowych 25 są przyporządkowane górne płyty pokrywowe 64 i 65, co pokazuje zwłaszcza fig. 3.
Płyta pokrywowa 64jest umieszczona od zewnątrz, w kierunku boku 13 ramy 12 i leży w przybliżeniu na wysokości płyty pokrywówej 57 sąsiedniego bębna 6 tak, że nad niąznajdują się oba górne wieńce zębate 37 poprzecznego bębna transportowego 25. Płyta pokrywowa 65 jest umieszczona od wewnątrz, patrząc w kierunku sieczkami 11 i sięga w przybliżeniu do górnej strony poprzecznego bębna transportowego 25. Pionowa część 66 płyty pokrywowej 65 jest doprowadzona do obwodu 38 poprzecznego bębna transportowego 25 i jest ukształtowana jako zgarniacz ze środkową szczeliną 67, przez którąprzechodzązęby zabierakowe 26 górnego wieńca zębatego 36, natomiast zęby zabierakowe 26 górnego wieńca zębatego 36 i górnego wieńca zębatego 37 przebiegają poniżej tej części 66. Płyty pokrywowe 64 i 65 są podparte przez pionową kolumnę podpierającą 68 na ramie 12.
Zewnętrzna krawędź 60 płyty pokrywowej 56 zewnętrznego bębna 5 pozostawia wprawdzie bez przykrycia przednią część bębna 5 w odniesieniu do jego zębów zabierakowych 33, jednakże wyobrażalnie przecina koło stopy zęba zębów zabierakowych 33, odpowiadające obwodowi 30 bębna 3, 7, tuż przed płaszczy znąpoprzeczną29 maszyny, co okazało się celowe do współdziałania bębnów 5 i 6 dla transportu między nimi pociętego materiału żniwnego.
W zależności od wielkości maszyny, jaka jest określona przez ilość zastosowanych bębnów 1 do 8 i zdefiniowaną całkowitą szerokością roboczą i związaną z tym wielkością sieczkami 11, zwłaszcza jej koła dmuchawy, może istnieć odstęp między płaszczyzną poziomą, w której pracują listwy tnące 44 bębnów 1 do 8, a płaszczyznąpoziomą szczeliny wylotowej, która jest określona przez wałki wciągowe 10 sieczkami 11. W celu przykrycia tego pionowego odstępu zaleca się umieszczenie w obszarze między poprzecznym bębnem transportowym 25, leżącym najbliżej pionowej wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9 a wałkiem wciągowym 10, jednego ukośnego bębna transportowego 69, usytuowanego z obu stron wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9, który jest zaopatrzony w szereg umieszczonych we wzajemnym odstępie wystających zębów zabierakowych. Ukośne bębny transportowe 69 są przeznaczone do przekazywania pociętego materiału żniwnego z wylotu kanału transportowego 21, przylegającego do wzdłużnej płaszczyzny symetrii 9 i do podawania materiału żniwnego do szczeliny wlotowej między wałkami wciągowymi 10.
Jak wspomniano oba bębny transportowe 69 są ukośnie umieszczone w pionowej płaszczyźnie, równoległej do pionowej płaszczyzny symetrii 9, do płaszczyzny roboczej bębnów 1 do 8. Napęd dla obracających się w kierunku strzałki 71 ukośnych bębnów transportowych 69 następuje od cięgna głównego napędu, umieszczonego w rurowej ramie 18. Zewnętrzna krawędź 60 płyt pokrywowych 59, przyporządkowanych obu wewnętrznym bębnom 4 i 8 przylega, w kształcie krzywej, podobnej do litery S, do łukowej ściany prowadzącej 72, której łuk odpowiada obwodami ukośnego bębna transportowego 69, która poprzez zgarniacz 73 (fig. 2) jest przedłużona do bębha 8 lub 4, zgarniacz 73 przykładowo odpowiada zgarniaczowi 31.
W przedstawionej maszynie zawierającej osiem bębnów 1do 8 i szerokości roboczej około 6 m, transport materiału żniwnego ściętego przez bębny 1 do 8 następuje do wewnątrz przez kanał transportowy 21 i jest wspomagany przez poprzeczny bęben transportowy 25 i ukośny bę10
184 286 ben transportowy 69 do wałków wciągowych 10 sieczkarni 11, przy czym poprzeczne bębny transportowe 25 mająoś obrotu 27 przestawioną, wobec poziomej linii symetrii 50 między dwoma sąsiednimi bębnami 7, 6 lub 7, 8 w kierunku zewnętrznych bębnów 7 lub 6, o odstęp wynoszący od 10 do 25% szerokości kanału transportowego 21 tak, że zęby zabierakowe 26 poprzecznych bębnów transportowych 25 na wlocie do obszaru klinowego między parami bębnów 1 -2,3-4,5-6,7-8 intensywnie transportują materiał żniwny, a na wylocie z obszaru klinowego strumienie materiału żniwnego lepiej rozdzielają ze względu na zwiększenie objętości.
Rama 12 jest wyposażona w szczeliny podziałowe 74 co umożliwia jej zwiększanie lub zmniejszanie, zgodnie z budową systemu modułowego, w zależności od zastosowanych bębnów wciągowych i koszących 1 do 8.
Bębny transportowe 25 w płaszczyźnie pionowej są większe od bębnów 1 - 8.
184 286
184 286
184 286
U7
C*sJ“ r**
CM
tO m
co co to/ m L
184 286
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych, w której najej szerokości roboczej sąumieszczone co najmniej dwa, obracające się wokół pionowych osi i zaopatrzone w wystające zęby zabierakowe bębny wciągowe i koszące, usytuowane poprzecznie po obu stronach pionowej płaszczyzny symetrii maszyny i przed umieszczoną pośrodku sieczkarnią, wyposażoną w wałki wciągowe, a do obwodu bębnów wciągowych i koszących przylegają kanały transportowe, obejmujące nieruchome pionowe ściany prowadzące, dla doprowadzania pociętego materiału żniwnego do wałków wciągowych sieczkami, poprzez co najmniej jeden ukośny bęben transportowy, znamienna tym, że ściany prowadzące (22) umieszczone od strony sieczkarni (11) po obu stronach wzdłużnej płaszczyzny symetrii (9), mająw widoku z góry kształt fali, której doliny (23) są umieszczone nad obszarem obwodu (30) bębnów wciągowych i koszących, a grzbiety (24) są umieszczone w obszarze klinowym, pomiędzy dwoma sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi (2-4; 6-8), i, że w obszarze grzbietów (24) jest umieszczony jeden poprzeczny bęben transportowy (25), o pionowej osi obrotu (27), który jest zaopatrzony w wystające zęby zabierakowe (26), które poprzez szczeliny przelotowe (28) w ścianie prowadzącej (22) wystają do kanału transportowego (21).
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że mające kształt fali ściany prowadzące (22) są ukształtowane według płaskiej krzywej sinusoidalne.
  3. 3. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej oba wewnętrzne, graniczące z pionową płaszczyzną symetrii (9), bębny wciągowe i koszące (3,4; 7-8) maja taką samą średnicę a ich osie (20) leżą we wspólnej płaszczyźnie poprzecznej (29), przebiegającej pod kątem prostym do wzdłużnej płaszczyzny symetrii (9).
  4. 4. Maszyna według zastrz. 3, znamienna tym, że w obszarach klinowych między wewnętrznymi bębnami wciągowymi i koszącymi (2,3; 3,4; 6,7; 7,9) sąumieszczone poprzeczne bębny transportowe (25).
  5. 5. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że w obszarach klinowych między zewnętrznym bębnem wciągowym i koszącym (1; 5) a najbliższym graniczącym bębnem wciągowym i koszącym (2; 6) ściana prowadząca (22) ma kształt fali przebiegającej w postaci zarysu łuku, zbliżonego do kształtu obwodu bębna (30) zewnętrznego bębna wciągowego i koszącego (1; 5).
  6. 6. Maszyna według zastrz. 5, znamienna tym, że ściana prowadząca (22) na zewnętrznym bębnie wciągowym i koszącym (1; 5) jest zakończona usytuowanym blisko jego obwodu (30) zgarniaczem (31) ze szczelinami przelotowymi (32) dla zębów zabierakowych (33) zewnętrznego bębna wciągowego i koszącego (1; 5).
  7. 7. Maszyna według zastrz. 5, znamienna tym, że ściana prowadząca (22), w przyporządkowanym obwodowi (38) poprzecznych bębnów transportowych (25) obszarze grzbietów (24) fali, ma szczeliny przelotowe (28) otoczone przez wystające listwy krzywkowe (35), przebiegające w kierunku wzdłużnym szczeliny przelotowej (28).
  8. 8. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że przed każdym poprzecznym bębnem transportowym (25) w szczelinie między sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi (2-4; 6-8) jest umieszczony element rozdzielający (52).
  9. 9. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że poprzeczny bęben transportowy (25) ma przeciwny kierunek obrotu względem każdego z obu bębnów wciągowych i koszących (2,4; 6-8), którym jest on przyporządkowany.
  10. 10. Maszyna wedhig zastrz. 9, znzmieiuia tien, że yoprzecrnebębny transportowe (25) we płaszczyźnie pionowej są dłuższe od bębnów wciągowych i koszących (1-8).
    184 286
  11. 11. Maszyna według zastrz. 10, znamienna tym, że poprzeczne bębny transportowe (25) mają oś obrotu (27) umieszczoną w odstępie odpowiadającym około 10 do 25% szerokości kanału transportowego (21), od poziomej linii symetrii (50), między dwoma sąsiednimi bębnami wciągowymi i koszącymi (6, 7; 7, 8).
  12. 12. Maszyna według zastrz. 3, znamienna tym, że zewnętrzny bęben wciągowy i koszący (1; 5) i najbliższy graniczący wewnętrzny bęben wciągowy i koszący (2 i 6) mają przeciwne kierunki obrotu, a pomiędzy nimi jest utworzona szczelina transportowa dla ciętego materiału żniwnego.
  13. 13. Maszyna według zastrz. 10, znamienna tym, że bębny wciągowe i koszące (1-8) od strony górnej maszyny są osłonięte płytami pokrywowymi (56-59).
  14. 14. Maszyna według zastrz. 13, znamienna tym, że zewnętrzna krawędź (60) płyty pokrywowej (56-59), w przednim obszarze bębna wciągowego i koszącego (1-8) jest umieszczona w większym odstępie od koła stopy jego zębów zabierakowych (33), niż w tylnym obszarze bębna wciągowego i koszącego (1-8), przy czym odstęp ten zmniejsza się w kierunku tylnego obszaru bębna wciągowego i koszącego (1-8) do wysokości koła stopy zębów dalej przebiega do niego stycznie.
  15. 15. Maszyna według zastrz. 14, znamienna tym, że zewnętrzna krawędź (60) płyty pokrywowej (57,58) w swoim tylnym obszarze, zwróconym do przylegającego poprzecznego bębna transportowego (3, 4; 7, 8), wystaje poza zewnętrzne koło głowy zębów zabierakowych (33) bębnów wciągowych i koszących (2,3; 6,7) i jest usytuowana blisko zewnętrznego koła głowy zębów zabierakowych (33) sąsiadujących od wewnątrz bębnów wciągowych i koszących (3, 4; 7, 8).
  16. 16. Maszyna według zastrz. 15, znamienna tym, że tylny obszar płyty pokrywowej (57, 58) oraz tylny koniec elementu rozdzielającego (52) tworzy, między obydwoma bębnami wciągowymi i koszącymi (2-4; 6-8), pionowy nosek prowadzący, do łączenia strumieni materiału żniwnego transportowanych przez obydwa bębny wciągowe i koszące (2-4; 6-8).
  17. 17. Maszyna według zastrz. 16, znamienna tym, że nosek prowadzący jest zaopatrzony w zgarniacz (62), którego wystający koniec jest usytuowany blisko obwodu (30) sąsiadujących od zewnątrz bębnów wciągowych i koszących (3, 2; 7, 6).
  18. 18. Maszyna według zastrz. 11, znamienna tym, że do poprzecznych bębnów transportowych (25) w obszarze przylegającym do ściany prowadzącej (22) są przyporządkowane górne płyty pokrywowe (64, 65).
  19. 19. Maszyna według zastrz. 18, znamienna tym, że zewnętrzna, pierwsza płyta pokrywowa (64), jest usytuowana na wysokości płyty pokrywowej (57, 58) sąsiednich bębnów wciągowych i koszących (2,3; 6,7) i poniżej co najmniej górnego wieńca (37) zębów zabierakowych (26), natomiast, wewnętrzna druga płyta pokrywowa (65) rozciąga się w przybliżeniu do górnej strony poprzecznego bębna transportowego (25) i od strony jego obwodu (38) jest ukształtowana jako zgarniacz (66).
  20. 20. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że w obszarze między położonym najbliżej pionowej płaszczyzny symetrii (9) poprzecznym bębnem transportowym (25), a wałkami wciągowymi (10) sieczkami 11 jest umieszczony ukośny bęben transportowy (69), usytuowany po obu stronach pionowej płaszczyzny symetrii (9).
    * * *
PL96315892A 1995-08-30 1996-08-30 Maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych PL184286B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19531918A DE19531918B4 (de) 1995-08-30 1995-08-30 Maschine zum reihenunabhängigen Mähen und Häckseln von Mais u. dgl. stengelartigem Erntegut

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315892A1 PL315892A1 (en) 1997-03-03
PL184286B1 true PL184286B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=7770775

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96315892A PL184286B1 (pl) 1995-08-30 1996-08-30 Maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5722225A (pl)
EP (1) EP0760200B1 (pl)
CN (1) CN1074239C (pl)
AT (1) ATE188837T1 (pl)
BR (1) BR9603586A (pl)
CZ (1) CZ290750B6 (pl)
DE (2) DE19531918B4 (pl)
HU (1) HU219800B (pl)
PL (1) PL184286B1 (pl)
RU (1) RU2130246C1 (pl)
UA (1) UA43359C2 (pl)

Families Citing this family (105)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29614549U1 (de) * 1996-08-22 1997-12-18 Maschinenfabrik Kemper GmbH, 48703 Stadtlohn Maschine zum reihenunabhängigen Mähen und Häckseln von Mais u.dgl. stengelartigem Erntegut
DE29702902U1 (de) * 1997-02-19 1998-06-18 Maschinenfabrik Kemper GmbH, 48703 Stadtlohn Maschine zum reihenunabhängigen Mähen von Mais u.dgl. stengelartigem Erntegut
US6032444A (en) * 1997-06-04 2000-03-07 Hay & Forage Industries Non-row-sensitive forage harvester
DE19724058A1 (de) * 1997-06-07 1998-12-10 Same Deutz Fahr Spa Reihenloses Schneidwerk
DE19734747B4 (de) * 1997-08-12 2005-02-03 Claas Saulgau Gmbh Maisernte-Vorsatz zum Anbau an eine selbstfahrende Erntemaschine
NL1007189C2 (nl) 1997-10-01 1999-04-07 Eugelink Landbouw Loonbedrijf Werkwijze en inrichting voor het oogsten van maïs.
DE29820638U1 (de) * 1998-11-18 1999-01-14 Maschinenfabrik Kemper GmbH & Co. KG, 48703 Stadtlohn Maschine zum Mähen und Häckseln von Mais u.dgl. stengelartigem Erntegut
DE19856444A1 (de) * 1998-12-08 2000-06-15 Claas Saulgau Gmbh Vorsatzgerät für Erntemaschinen
DE19918551B4 (de) 1999-04-23 2015-04-02 Deere & Company Erntemaschine
DE19952566C1 (de) * 1999-11-01 2001-06-21 Krone Bernhard Gmbh Maschf Erntegerät
DE19933778C1 (de) * 1999-07-19 2000-11-23 Krone Bernhard Gmbh Maschf Erntegerät für stengelartiges Erntegut
EA003043B1 (ru) * 1999-07-19 2002-12-26 Машиненфабрик Бернард Кроне Гмбх Уборочный агрегат
DE19933777C1 (de) * 1999-07-19 2000-11-23 Krone Bernhard Gmbh Maschf Förder- und Führungselement für einen Endlosförderer
DE19939723A1 (de) 1999-08-21 2001-02-22 Kemper Gmbh Maschf Erntegerät zum Ernten von Maiskolben oder dergleichen Körnerfrüchten
DE19959338A1 (de) * 1999-12-09 2001-06-13 Kemper Gmbh Maschf Einzugs- und Pflückeinrichtung sowie Erntemaschine
DE19959282A1 (de) * 1999-12-09 2001-06-13 Kemper Gmbh Maschf Einzugs- und Pflückeinrichtung mit Häckseleinrichtung
DE19959281A1 (de) * 1999-12-09 2001-06-13 Kemper Gmbh Maschf Einzugs- und Pflückeinrichtung einer Erntegutbergungsvorrichtung
DE10037534A1 (de) * 2000-08-01 2002-02-14 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10105439C1 (de) * 2001-02-07 2002-02-28 Case Harvesting Sys Gmbh Ausräumer für die Schneid- und Fördervorrichtungen eines Schneidwerks
DE10108516A1 (de) * 2001-02-22 2002-08-29 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10164954B4 (de) * 2001-02-22 2007-06-28 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10249457A1 (de) 2001-10-26 2003-05-08 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10249458B4 (de) 2001-10-26 2010-01-28 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10222310A1 (de) * 2001-12-05 2003-09-25 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE50209068D1 (de) 2001-12-05 2007-02-08 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10204950A1 (de) * 2002-02-07 2003-09-18 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10258013A1 (de) 2002-12-12 2004-06-24 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut und lösbarer Räumer
ATE343924T1 (de) 2003-04-02 2006-11-15 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum mähen von stängelartigem erntegut
DE10330669A1 (de) * 2003-07-08 2005-02-17 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE20317022U1 (de) * 2003-11-05 2004-02-12 Maschinenfabrik Bernard Krone Gmbh Erntegerät
DE10351858B4 (de) * 2003-11-06 2010-04-22 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
US7165381B2 (en) * 2003-12-15 2007-01-23 Deere & Company Crop converging arrangement on mowing implement equipped with a rotary cutter bar
DE10359201B4 (de) * 2003-12-17 2012-10-31 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen stängelartigen Ernteguts
DE10359091B4 (de) * 2003-12-17 2011-05-05 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen stängelartigen Ernteguts
DE102004008340A1 (de) 2004-02-20 2005-10-06 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE102004029953A1 (de) 2004-06-21 2006-01-12 Deere & Company, Moline Erntevorsatzantrieb
DE102004059038B4 (de) * 2004-12-07 2006-09-28 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Kombination aus einer Erntemaschine, einem Erntevorsatz und einem Wagen zur Abstützung des Erntevorsatzes
DE102005006216B4 (de) * 2005-01-27 2007-06-21 Maschinenfabrik Bernard Krone Gmbh Selbstfahrende landwirtschaftliche Erntemaschine
DE102005004004A1 (de) * 2005-01-27 2006-08-17 Maschinenfabrik Bernard Krone Gmbh Selbstfahrende landwirtschaftliche Erntemaschine
DE102005004212B4 (de) * 2005-01-29 2011-03-10 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Erntevorsatz für landwirtschaftliche Erntemaschine
DE102005009939B4 (de) * 2005-03-04 2013-02-07 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Erntevorsatz für landwirtschaftliche Erntemaschinen
DE102005036183B4 (de) * 2005-08-02 2009-02-05 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
DE102005060453A1 (de) * 2005-09-22 2007-03-29 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
DE102005055621B3 (de) * 2005-11-22 2007-04-26 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
US7165384B1 (en) 2005-12-13 2007-01-23 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co Kg Crop picking head with road travel support device
DE102006026070A1 (de) * 2006-06-03 2007-12-20 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen mit einem Abstreifer
DE102007002659A1 (de) * 2007-01-18 2008-08-07 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE202007018492U1 (de) * 2007-04-02 2008-10-30 Claas Saulgau Gmbh Erntegerät zum Ernten von stängeligem Erntegut
DE102007035797B4 (de) 2007-07-31 2010-03-11 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Mäh- und Einzugseinrichtung für eine Maschine zur Ernte von stängelartigem Erntegut mit zwei wahlweise daran anbringbaren Stängelheberspitzen
DE102007035791B3 (de) * 2007-07-31 2009-03-26 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Mäh- und Einzugseinrichtung für eine Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen mit einer Halterung für eine Teilerspitze und einem damit zusammenwirkenden Räumer
CA2639032C (en) 2007-09-13 2012-09-18 Macdon Industries Ltd. Crop harvesting header with rotary disks and impellers for transferring the crop inwardly to a discharge opening
DE102007062455A1 (de) 2007-12-22 2009-06-25 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
US7716904B2 (en) * 2008-04-04 2010-05-18 Cnh America Llc Cutterbar PTO cover and filler
DE102008043577B4 (de) 2008-11-07 2013-04-11 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
CN101731057B (zh) * 2008-11-13 2013-03-20 荣成市海山机械制造有限公司 一种玉米收获机的秸秆收集粉碎装置
DE102008044007B4 (de) 2008-11-24 2015-02-05 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Mäh- und Einzugseinrichtung für eine Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
EP2286656B1 (en) * 2008-12-08 2013-03-13 CNH Belgium N.V. Header for a forage harvester
DE102009051053A1 (de) * 2009-05-28 2010-12-02 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Vorsatzgerät zum Ernten stängelförmiger Pflanzen
DE102010030857A1 (de) 2010-07-02 2012-01-05 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Förderer, insbesondere für eine Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE102010031363A1 (de) 2010-07-15 2012-01-19 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen mit eine elektromotorisch angetriebenen Schneideinrichtung
US8117811B1 (en) * 2010-10-01 2012-02-21 Cnh America Llc Cutter system for a header of a forage harvester
DE102011051792A1 (de) * 2011-07-12 2013-01-17 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Vorsatzgerät für einen selbstfahrenden Mähdrescher zum Ernten von stängelartigem Erntegut
US20150135674A1 (en) * 2011-11-11 2015-05-21 Franz Schrattenecker Picking device for maize or the like
DE102012106603A1 (de) * 2012-07-20 2014-05-15 Claas Hungaria Kft. Reihenunabhängig arbeitendes Vorsatzgerät zum Ernten von stängeligem Erntegut
DE102012112156A1 (de) * 2012-12-12 2014-06-12 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Selbstfahrender Feldhäcksler
US8984850B2 (en) * 2012-12-20 2015-03-24 Cnh Industrial America Llc Row insensitive biomass harvesting and billeting system and method
DE102013212174A1 (de) * 2013-06-26 2014-12-31 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut mit sukzessive ansteigender Querfördergeschwindigkeit
DE102013212176B4 (de) 2013-06-26 2023-12-07 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Vorpresskanal für einen Feldhäcksler mit vertikalen Vorpresswalzen
DE102013214561B4 (de) 2013-07-25 2022-03-24 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Feldhäcksler mit einer Anordnung zur Höhensteuerung eines Vordruckbügels eines Erntevorsatzes
DE102013215799B4 (de) 2013-08-09 2018-10-25 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
US9894838B2 (en) * 2013-09-10 2018-02-20 Cnh Industrial America Llc Basecutter blade for a cane harvester
US20150156969A1 (en) * 2013-12-11 2015-06-11 Deere & Company Harvesting head
US9750190B2 (en) * 2013-12-11 2017-09-05 Deere & Company Harvesting head upper belt conveyor compressing crop against a center belt conveyor
US9775292B2 (en) 2014-06-20 2017-10-03 Horning Manufacturing, LLC Non-row sensitive forage harvester header
DE102014112492A1 (de) * 2014-08-29 2016-03-03 Claas Saulgau Gmbh Maisgebiss für einen Feldhäcksler
US9894832B2 (en) * 2014-09-17 2018-02-20 Deere & Company Dual function basecutters
DE102016202959A1 (de) 2015-03-16 2016-09-22 Deere & Company Mäh- und Einzugseinrichtung für eine Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut mit Mitteln zur Vermeidung von Kolbenverlusten
DE102015206845B4 (de) 2015-04-16 2024-08-22 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Schneidwerk zur Ganzpflanzenernte
DK3103320T3 (en) * 2015-06-12 2018-01-08 Gebr Schumacher Gerätebaugesellschaft Mbh Carrier rail for a shaft lifter
DE102015221462A1 (de) 2015-11-03 2017-05-04 Deere & Company Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE102015224564A1 (de) 2015-12-08 2017-06-08 Deere & Company Mäh- und Einzugseinrichtung für eine Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE102016218857A1 (de) 2016-09-29 2018-03-29 Deere & Company Erntevorsatz mit einer Mulcheinrichtung
DE102016212621A1 (de) 2016-07-12 2018-01-18 Deere & Company Erntevorsatz mit einer Mulcheinrichtung
EP3269223B1 (de) 2016-07-12 2020-04-22 Deere & Company Erntevorsatz mit einer mulcheinrichtung
DE102016214324A1 (de) 2016-08-03 2018-02-08 Deere & Company Erntevorsatz mit einem Mulchgerät zur Bearbeitung von auf einem Feld stehenden Pflanzenstümpfen
DE102016214323A1 (de) 2016-08-03 2018-02-08 Deere & Company Mulcheinrichtung zur mechanischen Bearbeitung von Pflanzenstoppeln
DE102016214321A1 (de) 2016-08-03 2018-02-08 Deere & Company Erntevorsatz zur Ernte stängelartiger Pflanzen mit einem Werkzeug zur Bearbeitung von Pflanzenstoppeln
DE102016214317A1 (de) 2016-08-03 2018-02-08 Deere & Company Mulchgerät zur Bearbeitung von auf einem Feld stehenden Pflanzenstümpfen
DE102017214097A1 (de) 2017-01-11 2018-07-12 Deere & Company Antriebssystem für einen Erntevorsatz einer Erntemaschine mit selbsttätiger Abschaltung bei Überlast
CN106688429A (zh) * 2017-01-13 2017-05-24 国家林业局北京林业机械研究所 一种沙棘枝条收割粉碎联合装置
DE102017206034A1 (de) 2017-04-07 2018-10-11 Deere & Company Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
AT519562B1 (de) 2017-05-09 2018-08-15 Gebrueder Busatis Ges M B H Sägeblatt für eine Säge zum Schneiden von stängeligem Halmgut
CN107750661B (zh) * 2017-11-08 2018-10-19 李琳 一种通过切割秸秆实现农作物秸秆就地还田的机械设备
WO2020050958A1 (en) 2018-09-07 2020-03-12 Deere & Company Agricultural system including a shredding macerator and method thereof
BR102018074707B1 (pt) * 2018-11-29 2023-11-28 Nb Máquinas Ltda Plataforma recolhedora de forragem com tambor de arraste de atuação bidirecional
DE102019201380A1 (de) 2019-02-04 2020-08-06 Deere & Company Maismähvorsatz mit Mulchgerät zur Bearbeitung von auf einem Feld stehenden Pflanzenstümpfen
DE102019217298A1 (de) 2019-11-08 2021-05-12 Deere & Company Antriebsanordnung für ein landwirtschaftliches Arbeitsgerät mit mechanischer Überlastkupplung und selbsttätiger Anpassung des Abschaltmoments
DE102020203474A1 (de) 2020-03-18 2021-09-23 Deere & Company Mulchgerät zur Bearbeitung von Pflanzenstoppeln
DE102020203524A1 (de) 2020-03-19 2021-09-23 Deere & Company Dämpfung von Nickschwingungen eines Arbeitsfahrzeugs durch Geschwindigkeitsänderung und Verstellung eines Elements unter Berücksichtigung der Betriebsart
US11737391B2 (en) * 2020-04-27 2023-08-29 Deere & Company Sugarcane harvester chopper system with timing-adjustment tool
EP4070642B1 (de) * 2021-04-08 2024-02-28 Maschinenfabrik Kemper GmbH & Co. KG Vorsatzgerät zum ernten stängelartiger pflanzen mit einem quer zur fahrtrichtung liegenden pflückspalt
DE102021125319A1 (de) 2021-09-29 2023-03-30 Deere & Company Mäh- und Einzugseinrichtung für einen Mähvorsatz zur Ernte stängelartiger Pflanzen mit einem Räumer zur Entfernung von Verunreinigungen
DE102022104463A1 (de) 2022-02-24 2023-08-24 Deere & Company Schneidscheibe für eine Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
DE102022119418A1 (de) 2022-08-02 2024-02-08 Claas Saulgau Gmbh Vorsatzgerät einer landwirtschaftlichen Erntemaschine
DE102022127703A1 (de) 2022-10-20 2024-04-25 Deere & Company Erntevorsatz zur Ganzpflanzenernte

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1901099A (en) * 1930-04-11 1933-03-14 Gleaner Harvester Corp Cutter mechanism for corn harvesters
GB2033715B (en) * 1977-11-09 1982-05-06 Sperry Rand Nv Row crop attachment
DE3377890D1 (en) * 1982-07-17 1988-10-13 Kemper Gmbh Maschf Machine for mowing and chopping corn and similar stalk crops
DE3501123A1 (de) * 1985-01-15 1986-07-17 Klöckner-Humboldt-Deutz AG Zweigniederlassung Fahr, 7702 Gottmadingen Kreiselmaeher
DE3712507C1 (de) * 1987-04-13 1988-06-23 Mengele & Soehne Masch Karl Maehvorrichtung
DE3726967C2 (de) * 1987-08-13 1995-08-03 Claas Ohg Erntegerät zum Ernten von Mais oder anderen Körnerfrüchten
HU201202B (en) * 1988-03-28 1990-10-28 Bekescsabai Mezoegazdasagi Gep Wide-cutting harvesting adapter of rough fodder
DE4002344A1 (de) * 1990-01-26 1991-08-01 Mengele & Soehne Masch Karl Erntevorsatzgeraet zum reihenunabhaengigen maehen
DE4111981A1 (de) * 1991-04-12 1992-10-15 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum maehen und haeckseln von mais und dgl. stengelartigem erntegut
DE4201392A1 (de) * 1991-08-21 1993-02-25 Wilhelm Boellhoff Gmbh Behaelter fuer schrauben, muttern u. dgl.
DE9409012U1 (de) * 1994-06-03 1995-10-05 Maschinenfabrik Kemper GmbH, 48703 Stadtlohn Maschine zum Mähen und Häckseln von Mais u.dgl. stengelartigem Erntegut
US5444968A (en) * 1994-11-09 1995-08-29 Barton; Herald M. Outboard crop divider structure guard assembly
ATE183052T1 (de) * 1994-11-18 1999-08-15 Claas Saulgau Gmbh Schneid- u. förderwerk für stengelige erntegüter

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9602375A2 (en) 1997-05-28
DE19531918A1 (de) 1997-03-06
PL315892A1 (en) 1997-03-03
DE59604214D1 (de) 2000-02-24
CN1074239C (zh) 2001-11-07
CZ234896A3 (en) 1997-03-12
CZ290750B6 (cs) 2002-10-16
RU2130246C1 (ru) 1999-05-20
US5722225A (en) 1998-03-03
CN1148930A (zh) 1997-05-07
HUP9602375A3 (en) 1998-06-29
HU219800B (hu) 2001-08-28
HU9602375D0 (en) 1996-10-28
BR9603586A (pt) 1998-05-19
DE19531918B4 (de) 2005-02-24
EP0760200A1 (de) 1997-03-05
EP0760200B1 (de) 2000-01-19
ATE188837T1 (de) 2000-02-15
UA43359C2 (uk) 2001-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184286B1 (pl) Maszyna do koszenia i siekania, zwłaszcza kukurydzy i innych roślin łodygowych
US3977165A (en) Conditioning crops
US4594842A (en) Machine for harvesting and chopping of maize or similar stalk-type harvests
CA2706706C (en) Rotary disk crop harvesting header with an auger for transferring the crop
US6430907B2 (en) Intake and plucking arrangement as well as a harvesting machine
US4211059A (en) Row crop attachment
US8434290B2 (en) Rotary disk crop harvesting header with an auger for transferring the crop
RU2183921C2 (ru) Машина для независимого от рядности кошения и измельчения кукурузы и других, предназначенных для силосования в целом виде, стеблевых сельскохозяйственных культур
CA1093925A (en) Axial flow combine harvester
US4739609A (en) Device for mowing and conditioning hay
IE56242B1 (en) Crop processor
US4539799A (en) Method and apparatus for harvesting corn or other cereals
US4581878A (en) Multi-row adapter for the complete harvesting of corn or sunflower
US6550230B2 (en) Harvester unit for narrowly spaced plants with transverse feeding of offset plants
US4304088A (en) Rotary mower with end-to-end connected blade-carrier supports
US20030101703A1 (en) Harvester Header for mowing stalk-like crop
US6502378B2 (en) Forage harvester header having conveyor arrangement for controlling crop stalks
US3350865A (en) Gathering unit for corn harvesters
US6487839B2 (en) Gathering and picking unit for a harvesting assembly
EP0541173A1 (en) A maize chopper
US20240306549A1 (en) Backsheet extension for an agricultural header
WO2020194331A1 (en) A sugarcane harvester with improved crop divider assembly
CA2793102A1 (en) Rotary disk crop harvesting header with rearwardly shifted top conditioning roll and lower rear deflector
GB2186779A (en) Crop processor
IE890834L (en) Crop processor