PL181835B1 - Przenosnik do ukladu przenoszenia ladunków PL PL PL - Google Patents

Przenosnik do ukladu przenoszenia ladunków PL PL PL

Info

Publication number
PL181835B1
PL181835B1 PL96327495A PL32749596A PL181835B1 PL 181835 B1 PL181835 B1 PL 181835B1 PL 96327495 A PL96327495 A PL 96327495A PL 32749596 A PL32749596 A PL 32749596A PL 181835 B1 PL181835 B1 PL 181835B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
belt
carriage
guides
skid
conveyor according
Prior art date
Application number
PL96327495A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327495A1 (en
Inventor
Massimo Bellezza
Original Assignee
Cpm Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cpm Spa filed Critical Cpm Spa
Publication of PL327495A1 publication Critical patent/PL327495A1/xx
Publication of PL181835B1 publication Critical patent/PL181835B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G35/00Mechanical conveyors not otherwise provided for
    • B65G35/06Mechanical conveyors not otherwise provided for comprising a load-carrier moving along a path, e.g. a closed path, and adapted to be engaged by any one of a series of traction elements spaced along the path
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G37/00Combinations of mechanical conveyors of the same kind, or of different kinds, of interest apart from their application in particular machines or use in particular manufacturing processes
    • B65G37/02Flow-sheets for conveyor combinations in warehouses, magazines or workshops

Description

Przedmiotem wynalazku jest przenośnik do układu przenoszenia ładunków.
Znany jest przenośnik do układu przenoszenia ładunków, zawierający wózek, który może poruszać się wzdłuż prowadnic naziemnej konstrukcji podtrzymującej, która posadowiona jest na ziemi, lub wzdłuż konstrukcji podtrzymującej zwisającej z napowietrznej konstrukcji, i mający środki łączące do łączenia wózka z elementem napędowym, umieszczonym na konstrukcji podtrzymującej, tak aby mógł przesuwać wózek wzdłuż prowadnic.
Ogólnie, znane są urządzenia do przenoszenia materiałów, które są wykonane z modułowych ram, podtrzymujących współpłaszczyznowy układ równoległych, napędzanych silnikami wałków, na których załadowana przenoszonym materiałem paleta, opierając się na wałkach, jest przenoszona wzdłuż określonej trasy, utworzonej przez sąsiadujące ze sobą liczne moduły umieszczone jeden za drugim.
Takie urządzenie ma znaczne ograniczenia w praktyce, gdyż ramy wałków są efektywne tylko przy tworzeniu prostych, poziomych tras; potrzebne są więc pomocnicze urządzenia, takie jak windy, zsuwnie i obrotnice w celu tworzenia tras zmieniających wysokość lub kierunek.
Innymi znanymi przenośnikami są tak zwane żaluzje, w których jeden lub kilka wałeczkowych łańcuchów o obwodzie zamkniętym, które przechodzą wokół dwóch końcowych kół pasowych, są prowadzone wzdłuż metalowej konstrukcji podtrzymującej, mającej kształt, w rzucie, trasy, jaką trzeba przebyć. Płaskie elementy podtrzymujące są połączone z łańcuchami i umieszczone jeden za drugim, tak aby tworzyły w zasadzie ciągłe, przegubowe łoże podtrzymujące, jak łoże utworzone przez żaluzje w oknie. Przenoszone obiekty mogą być umieszczane na łożu zarówno bezpośrednio, jak i na paletach. Przenośniki te zajmują dużo miejsca, ich instalacja i utrzymanie są bardzo drogie, nie są wystarczająco niezawodne, ze względu na dużą długość łańcuchów napędowych, które są dwa razy dłuższe niż trasa w rzeczywistości realizowana na przenośniku, co powoduje problemy z utrzymaniem napięcia w łańcuchach, oraz ze względu na rozmiary wałków tworzących łańcuchy i hałas.
Podobne problemy występują w naziemnych przenośnikach, w których ładunek jest przenoszony na platformach zamontowanych na wózkach, ciągniętych wzdłuż prowadnic metalowej konstrukcji podtrzymującej przez jeden lub więcej napędzanych silnikiem łańcuchów typu opisanego poprzednio przez sztywne urządzenia przenoszenia mechanicznego, które mogą być tymczasowo dezaktywowane, na przykład w celu akumulacji.
Na koniec, znane są podwieszane układy przenośników, które składają się z podwieszonej prowadnicy, wzdłuż której mogą poruszać się napędzane silnikami wózki, na przykład na kołach i z których zwisają haki przenośnikowe. Wózek odbiera przez płozy sygnały sterujące i zasilanie swoich silników bezpośrednio z przewodzących linii (pręty magistrali), podtrzymywanych przez prowadnice na płozach. Układy takie są bardzo wydajne i ciche, ale są odpowiednie tylko w bardzo czystym środowisku pracy, gdyż, w przeciwnym przypadku, linie przewodzące szybko ulegają zabrudzeniu przez kurz, tłuszcz itd., powodując utratę połączenia między liniami przewodzącymi a płozami wózków, a w konsekwencji do utraty kontroli i/lub zasilania przynajmniej na pewnych odcinkach. Ponadto, nie jest możliwe używanie takich przenośników w środowisku łatwopalnym, ponieważ tarcie płóz o pręty magistrali może wywoływać iskrzenie. Na koniec, przenośniki te, jeśli są używane na długich, pochylonych tra
181 835 sach (zarówno wznoszących się, jak i opadających), są odpowiednie tylko dla ograniczonego ciężaru ładunku, ponieważ, powyżej pewnego obciążenia, koła mogą ślizgać się po prowadnicach.
Opisane powyżej wady mogą być częściowo wyeliminowane przez układ przenośnika według opisu US-A-5,062,368. Jednakże opis ten odnosi się do układu przenośnika przystosowanego głównie do stosowania jedynie na ziemi i wymagającego, w każdym przypadku, aby pracował efektywnie, aby został wykonany z bardzo dużą dokładnością, szczególnie jeśli chodzi o prowadnice i układ mocowania palety. Prowadzi to do bardzo dużych kosztów wytwarzania i utrzymania. Ponadto, układ ten jest odpowiedni tylko dla palet o małych wymiarach i może przenosić paletę tylko wzdłuż prostopadłych kierunków. Na koniec, przynajmniej na ile pokazują to przedstawione przykłady wykonań, nie spełnia współczesnych rządowych zasad bezpieczeństwa.
Celem wynalazku jest dostarczenie układu przenośnika, który jest wolny od opisanych powyżej wad i jest odpowiedni do wytwarzania w postaci modułów, które można używać równie dobrze w konstrukcjach naziemnych, jak i podwieszonych.
Przenośnik do układu przenoszenia ładunków, zawierający konstrukcję podtrzymującą, przynajmniej jeden wózek do podtrzymywania i przenoszenia ładunku, umieszczony przesuwnie wzdłuż prowadnic przymocowanych do konstrukcji podtrzymującej, element transmisyjny, umieszczony na konstrukcji podtrzymującej i skierowany równolegle do prowadnic, środki łączące do uchwycenia elementu transmisyjnego, przymocowane do wózka i środki napędowe do uaktywniania elementu transmisyjnego i do przesuwania wózka wzdłuż prowadnic, według wynalazku charakteryzuje się tym, że konstrukcja podtrzymująca jest złożona z licznych, niezależnych jeden od drugiego, prostoliniowych modułów ustawionych jeden za drugim i tworzących określoną trasę, przy czym każdy moduł posiada własne środki napędowe, niezależne od środków napadowych innych modułów, zaś środki łączące są utworzone przez co najmniej jedną parę płóz i przy przesuwie wózka od pierwszego modułu do drugiego, sąsiadującego z nim, modułu, są dociśnięte do elementu transmisyjnego przynajmniej jednego z dwóch sąsiadujących ze sobą modułów.
Każdy element transmisyjny stanowi pas o obwodzie zamkniętym, umieszczony wokół dwóch kół pasowych po przeciwnych końcach danego modułu, przy czym jedno z kół pasowych jest napędzane silnikiem, zaś środki łączące każdego wózka utworzone przez co najmniej jedną parę płóz, są dociśnięte do powierzchni pasa przez sprężyste środki dociskające, przy czym płozy są oddalone jedna od drugiej w kierunku ruchu pasa, o odległość, większą niż maksymalna odległość między pasami dwóch sąsiadujących modułów przenośnika.
Każda płoza zawiera sztywny korpus, połączony z wózkiem oraz element cierny i przymocowany do tego sztywnego korpusu, i połączony za pomocą połączenia ciernego z pasem.
Sprężyste środki dociskające są umieszczone między płozą a wózkiem dociskając płozy do pasa.
Płoza jest zamontowana na wózku przesuwnie w kierunku prostopadłym do pasa i ze zmiennym ustawieniem kątowym tej płozy, za pomocą przegubowego połączenia korzystnie w postaci trzpienia w szczelinie.
Pas posiada zęby na powierzchni zwróconej w stronę płozy, zaś płoza zawiera sprzęgłowe elementy, zazębione z zębami pasa.
Pas przemieszcza się po wzdłużnym elemencie podtrzymującym znajdującym się w każdym module i usytuowanym między kołami pasowymi.
Element podtrzymujący ma płaską powierzchnię ślizgową, zwróconą w stronę pasa, która jest pokryta warstwą materiału o małym współczynniku tarcia, przy czym powierzchnia ta jest w kontakcie ślizgowym z pasem.
Wózek jest zamocowany ruchomo wzdłuż prowadnic przy pomocy przynajmniej dwóch par kół podtrzymujących, zamocowanych obrotowo wokół równoległych osi i toczących się po prowadnicach, a ponadto przenośnik zawiera przynajmniej jedno dodatkowe koło prowadzące do prowadzenia wózka w kierunku poprzecznym w trakcie ruchu wózka wzdłuż prowadnic.
181 835
Prowadnice są złożone z pary elementów o przekroju w kształcie litery C zwróconych jeden do drugiego, przy czym każdy tworzy płaski, wyższy tor i równoległy niższy tor, zaś koła podtrzymujące mogą przemieszczać się zarówno po niższym, jak i po wyższym torze.
Dodatkowe koło jest zamocowane obrotowo wokół osi prostopadłej do osi kół podtrzymujących.
Wózek zawiera przynajmniej jeden element chwytny, do holowania ładunku wzdłuż prowadnic utworzonych przez elementy w kształcie litery C.
Element chwytny jest uchwytem przymocowanym przegubowo do wózka.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowo w przekroju, widok od przodu przenośnika według niniejszego wynalazku; fig. 2 przedstawia częściowo w przekroju widok z boku przenośnika z fig. 1; fig. 3 przedstawia widok z boku modułu podtrzymującego do przenośnika według wynalazku; fig. 4 przedstawia połączenie między dwoma modułami i wydłużony wózek, używany na przenośniku według wynalazku.
Na fig. 1, pokazany jest przenośnik 1, przeznaczony do przenoszenia dowolnego typu ładunku wzdłuż trasy dowolnego typu i kształtu. Przenośnik 1 zawiera wózek 2, który może być poruszany wzdłuż równoległych prowadnic 3, zamontowanych na samonośnej konstrukcji podtrzymującej 4, rozciągającej się wzdłużnie w kierunku prowadnic 3. Przedstawiona konstrukcja podtrzymująca 4 może być umieszczona na jednym poziomie z podłogą 5, na przykład jeśli zostanie umieszczona w kanale, jak pokazano na fig. 1 lub może po prostu opierać się na podłodze, lub, po obróceniu o 180°, może zwisać ż napowietrznej konstrukcji, nie pokazanej. W tym celu, prowadnice 3 są utworzone jako dwie sekcje o przekroju w kształcie litery C, które są otwarte jedna w stronę drugiej, tak aby tworzyły dwustronne prowadzenia (od góry i od dołu) dla wózka 2.
Konstrukcja podtrzymująca 4 jest złożona z licznych par symetrycznych elementów 6 i 7, połączonych poprzecznie, tak aby tworzyły lustrzane odbicia, przy pomocy spawanych, poprzecznych elementów odległościowych 9 (fig. 1), które działają również jako elementy usztywniające, tak, aby utworzyć liczne moduły 8 o określonej długości w celu prowadzenia i podtrzymywania wózka 2, z których jeden jest przedstawiony w całości na fig. 3. Moduły 8 mogą być połączone szeregowo jeden za drugim, w celu utworzenia ustalonej trasy, wzdłuż której szereg wózków 2 może jeździć w celu przewożenia wymienionych ładunków.
Szczególnym zastosowaniem przenośnika 1 jest przenoszenie części montażowych wzdłuż fabrycznej linii produkcyjnej. W tym celu, moduły 8 mogą być połączone szeregowo, tworząc prostą, poziomą linię, z ewentualnymi częściami wznoszącymi się i opadającymi o maksymalnym nachyleniu około 20° do poziomu lub mogą być połączone w układzie nieprostoliniowym z minimalnym kątem między dwoma sąsiednimi modułami 8 równym 15° lub więcej.
Dokładniej, elementy 6 i 7 każdego modułu 8 są konstrukcjami metalowymi, wykonanymi z elementów stalowych (lub z innego materiału, takiego jak aluminium) spawanych i/lub nitowanych jeden do drugiego, zaś prowadnice 3 są utworzone przez odpowiednie elementy 10, 11 o przekroju w kształcie litery C, podtrzymywane przez elementy 6 i 7 odpowiednio, przy czym każdy tworzy parę płaskich, równoległych torów 12 i 14, które są skierowane jeden w stronę drugiego w kierunku pionowym.
Wózek 2 może jechać po prowadnicach utworzonych przez elementy 10, 11 podtrzymywany przez jedną lub dwie pary kół podtrzymujących 15 lub wałków, wykonanych ze specjalnego tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości na ściskanie i wytwarzającego mały hałas podczas toczenia. Koła podtrzymujące 15 mogą toczyć się albo po niższych torach 14, albo po wyższych torach 12. Wózek 2 posiada również jedno lub dwa dodatkowe koła prowadzące 16, które obracają się wokół wałków 17 o osiach pionowych lub, przynajmniej, prostopadłych do osi kół podtrzymujących 15. Koła prowadzące 16 są rozmieszczone we wzdłużnej płaszczyźnie symetrii wózka 2 i opierają się o centralny kanał lub tor 18 utworzony przez zewnętrzne, zwrócone ku sobie, powierzchnie 19 dwóch profilowanych, wzdłużnych części 20 i 21 elementów 6 i 7 odpowiednio, tak aby kierować poprzecznym ustawieniem wózkiem 2. Zależnie od szczególnych wymagań konstrukcyjnych, koła prowadzące 16 mogą
181 835 być zamontowane na górnej powierzchni wózka 2 (fig. 1 i 2) lub na dolnej powierzchni, poniżej płaszczyzny obudowy 23 wózka 2 (fig. 3 i 4).
Moduł 8 zawiera element transmisyjny w celu przekazywania napędu do wózka 2, utworzony z pasa 24 o obwodzie zamkniętym (fig. 3), który rozciąga się wzdłużnie między dwoma elementami 6 i 7 każdego modułu 8, przechodząc wokół dwóch kół pasowych 25 i 26 umieszczonych na końcach modułu 8 i obracanych na wałkach, przymocowanych do elementów 6 i 7. Koło pasowe 25 jest bierne, podczas gdy koło pasowe 26 jest napędzane i jest połączone z silnikiem stanowiącym środki napędowe 27 znanego typu, nie opisywanego szczegółowo, poprzez, na przykład, pas 28, przy czym koło pasowe 26 napędza pas 24 w celu nadawania mu określonego ruchu prostoliniowego. W pokazywanym wyłącznie dla przykładu wykonaniu, pas 24 jest napinany między kołami pasowymi 25, 26 przez podnoszące koło pasowe 29, które zapewnia, że pas 24 utrzymuje pewny kontakt z napędowym kołem pasowym 26 przez nie mniej niż około 250° w celu uniknięcia zsunięcia. Pas 24 może być również napinany przez znane układy napinające na kole 25.
W celu zapewnienia maksymalnej elastyczności w tworzeniu trasy dla wózka 2, silnik czyli środki napędowe 27 każdego modułu 8 jest kontrolowany niezależnie od innych przez centralną jednostkę sterującą, ogólnie znaną i nie pokazaną na rysunkach. Górna trasa 30 pasa 24 każdego modułu 8 biegnie po wzdłużnym elemencie podtrzymującym 31, który jest przymocowany do jednego (lub każdego) z elementów 6, 7. Element 31 składa się z wnękowej profilowanej części z płaskimi ściankami, której górna, zewnętrza powierzchnia ślizgowa 32 (fig. 1) jest pokryta warstwą 33 materiału o niskim współczynniku tarcia w celu zredukowania tarcia między pasem a podporą.
Wózek 2 jest wyposażony w mechaniczne środki łączące w celu łączenia wózka z pasem 24. W wykonaniu pokazanym na fig. 3, wózek 2 jest złożony ze sztywnych połączeń dwóch identycznych wózków 2a (z których, dla uproszczenia, przedstawiony jest tylko jeden) oddalonych o określoną odległość jeden od drugiego przy pomocy wzdłużnego elementu 2b przedstawionego przerywanym obrysem. W tym przypadku, każdy wózek 2a ma cztery koła podtrzymujące 15 i dwa koła prowadzące 16, zaś środki łączące każdego wózka 2a są złożone z płóz 34 umieszczonych w zasadzie w równych odległościach od wszystkich czterech kół podtrzymujących 15.
Płoza 34 zawiera sztywny korpus 35 zamocowany przegubowo na trzpieniu 36, umieszczonym w szczelinie 37.rozwidlenia 38, przymocowanego do wózka 2a i wystającego z jego dolnej części. Sztywny korpus 35 ma przymocowaną do niego spodnią płaszczyznę, stanowiącą element cierny 39, wykonaną z tworzywa sztucznego o dużym współczynniku tarcia, która, po dociśnięciu do pasa 24, może wytwarzać siłę transmisyjną dostateczną do napędzania wózka w większości uciążliwych warunków obciążenia bez niebezpieczeństwa względnego zsunięcia. Płoza 34 jest połączona z wózkiem 2a przegubowym połączeniem w celu umożliwienia ruchu przegubowego płozy i przesuwania jej w małym stopniu w pionie w stosunku do wózka 2 w celu dostosowania do wszelkich zmian we względnej pozycji wózka 2 i pasa 24 podczas ruchu wózka.
W celu zapewnienia, że wózek 2a będzie napędzany w każdych warunkach, płoza 34 jest dociskana do pasa 24 przez sprężyste środki dociskające 40, utworzone przez dwie sprężyny śrubowe, lub równoważne układy elastyczne, z siłą dostateczną do zapewnienia, że płoza 34 jest utrzymywana w ścisłym kontakcie z pasem 24, bez względnego poślizgu. Przekaz napędu od pasa 24 do wózka jest zawsze zapewniony, nawet w przypadku, kiedy wózek jest pusty, i siła napinająca sprężyny czyli sprężystych środków dociskających 40 przewyższa ciężar wózka 2 lub kiedy moduł 8 jest odwrócony o 180°, to jest kiedy wózek jest odwrócony do góry nogami, ponieważ ten ostatni podąża wówczas wzdłuż górnego toru 12 prowadnic utworzonych przez elementy 10,11 w kształcie litery C.
Przegubowe połączenie płozy 34 na trzpieniu 36 umożliwia pochylanie jej w płaszczyźnie pionowej o kąt około ± 20° do pionu w celu utrzymania kontaktu z pasem 24, szczególnie, kiedy wózek 2 wchodzi do modułu 8, który jest pochylony do góry lub do dołu lub w celu ułatwienia przejścia płozy przez złącze między dwoma kolejnymi modułami. Szczelina 37 umożliwia przesuwanie płozy 34 w pionie względem wózka o około 5 mm w celu umożli
181 835 wienia oddzielenia płozy od pasa 24 przez urządzenie podnoszące znanego typu, nie pokazane na rysunkach, umieszczone na ziemi na stacji, na której wózek ma się zatrzymać lub na samym wózku 2.
W celu zapewnienia, że płoza 34 będzie utrzymywała doskonały kontakt z pasem nawet w niekorzystnych okolicznościach, przedstawiony na fig. 2 pas 42 ma zewnętrzne zęby 43, podczas gdy dolna powierzchnia 39 płozy 34 ma komplementarne zęby, przystosowane do zazębiania z pasem 42. W innej wersji pas 42 może mieć zęby na obu powierzchniach, w tym przypadku koła pasowe 25 i 26 są również zębate w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka zsunięcia się pasa.
Na koniec, każdy wózek 2a ma element chwytny 44 do uchwycenia transportowanego ładunku, na przykład palety, podtrzymującej części montażowe. Element chwytny 44 jest złożony z elementu holującego (pokazanego schematycznie na rysunkach), przymocowanego przegubowo do górnej części wózka 2a, tak aby wystawał z konstrukcji 4 i mógł wykonywać ograniczone kątowe przesunięcia w celu kompensowania pochylenia wózka we wznoszących lub opadających częściach jego trasy.
W wykonaniu przedstawionym na fig. 4, wózek 2, jest wykonany jako pojedyncza, sztywna, wydłużona rama 47, wyposażona w przeciwnych wzdłużnych końcach w dwie płozy 45 i 46, zamocowane przegubowo i identyczne jak płoza 34 opisana powyżej i, po przeciwnej stronie, w parę zamocowanych nieprzegubowo elementów chwytnych 48 w postaci wrzecion, które zastępują zamontowane przegubowo elementy 44 i są przyspawane tak, aby wystawały pionowo z górnej części ramy 47 w celu umieszczenia na nich konstrukcji podtrzymującej ładunek i przymocowania go do samego wózka.
Według wynalazku, w celu zapewnienia ciągłości napędu wózka 2, kiedy porusza się on od jednego modułu 8 do identycznego, sąsiedniego modułu 8, oznaczonego na fig. 4 przez 8', w obu wykonaniach, przedstawionych na fig. 3 i 4 potrzebne są dwie płozy 45, 46 na każdym wózku 2 lub dwie płozy 34 na każdej parze wózków 2a, połączonych sztywno ze sobą przez wzdłużny element 2b w celu utworzenia wózka 2 o określonej długości, która może być dowolnie regulowana odpowiednio do długości wzdłużnego elementu 2b (który może być również teleskopowy), w celu uzyskania wzajemnego odstępu D (skoku) mierzonego w kierunku ruchu pasa 24, przy czym odstęp jest większy niż maksymalna odległość (przestrzeń) między pasami 24 każdej pary sąsiednich modułów 8, 8' i, korzystnie, większy niż międzyosiowa odległość X między osiami obrotów każdego koła pasowego 25 modułu 8 i przeciwnego koła pasowego 26 następnego modułu 8.
Zatem, kiedy wózek 2 przesuwa się i przechodzi od jednego modułu 8 do następnego (fig. 4), płoza bliższa modułu 8' (płoza 46) najpierw opuszcza pas 24 modułu 8 pierwszego i jest zawieszona nad przestrzenią dzielącą oba moduły 8, 8'. Płoza 45 jest wciąż dociśnięta do pasa 24 pierwszego modułu, i, w wyniku przesuwania do przodu odpowiedniego pasa 24, zmusza wózek 2 do przesuwania się w kierunku wskazywanym przez strzałkę, w stronę modułu 8'. Następnie, płoza 46 opiera się na pasie 24 modułu 8' i wózek 2 znajduje się w położeniu przedstawionym na fig. 4, w którym jego obie płozy 45, 46 opierają się na pasach 24 dwóch sąsiednich modułów 8, 8' jednocześnie. Na koniec płoza 45 opuszcza pierwszy moduł 8 i wózek 2, mimo, że płoza 45 jest zawieszona nad przestrzenią dzielącą oba moduły 8, 8', kontynuuje swą podróż, ponieważ, w wyniku przesuwania się pasa 24 modułu 8' w kierunku wskazywanym przez strzałkę, płoza 46, już dociśnięta do tego pasa 24, ciągnie wózek w stronę tego ostatniego, tak aby dokończyć przeniesienie wózka do modułu 8'.
181 835
181 835
181 835
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przenośnik do układu przenoszenia ładunków, zawierający konstrukcję podtrzymującą, przynajmniej jeden wózek do podtrzymywania i przenoszenia ładunku, umieszczony przesuwnie wzdłuż prowadnic przymocowanych do konstrukcji podtrzymującej, element transmisyjny, umieszczony na konstrukcji podtrzymującej i skierowany równolegle do prowadnic, środki łączące do uchwycenia elementu transmisyjnego, przymocowane do wózka i środki napędowe do uaktywniania elementu transmisyjnego i do przesuwania wózka wzdłuż prowadnic, znamienny tym, że konstrukcja podtrzymująca (4) jest złożona z licznych, niezależnych jeden od drugiego, prostoliniowych modułów (8) ustawionych jeden za drugim i tworzących określoną trasę, przy czym każdy moduł (8) posiada własne środki napędowe (27), niezależne od środków napędowych innych modułów (8), zaś środki łączące są utworzone przez co najmniej jedną parę płóz (34,45,46) i przy przesuwie wózka od pierwszego modułu (8) do drugiego, sąsiadującego z nim, modułu (8’), są dociśnięte do elementu transmisyjnego przynajmniej jednego z dwóch sąsiadujących ze sobą modułów (8,8’).
  2. 2. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy element transmisyjny stanowi pas (24, 42) o obwodzie zamkniętym, umieszczony wokół dwóch kół pasowych (25, 26) po przeciwnych końcach danego modułu (8), przy czym jedno z kół pasowych (25) jest napędzane silnikiem, zaś środki łączące każdego wózka (2) utworzone przez co najmniej jedną parę płóz (34, 45,46), są dociśnięte do powierzchni pasa (24, 42) przez sprężyste środki dociskające (40), przy czym płozy (34, 45, 46) są oddalone jedna od drugiej w kierunku ruchu pasa (24, 42), o odległość (D), większą niż maksymalna odległość między pasami (24, 42) dwóch sąsiadujących modułów (8,8’) przenośnika.
  3. 3. Przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że każda płoza (34, 45, 46) zawiera sztywny korpus (35), połączony z wózkiem, oraz element cierny (39), przymocowany do tego sztywnego korpusu (35) i połączony za pomocą połączenia ciernego z pasem (24,42).
  4. 4. Przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że sprężyste środki dociskające (40) są umieszczone między płozą(34) a wózkiem (2), dociskając płozy do pasa (24,42).
  5. 5. Przenośnik według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że płoza (34, 45, 46) jest zamontowana na wózku (2) przesuwnie w kierunku prostopadłym do pasa (24) i ze zmiennym ustawieniem kątowym tej płozy i za pomocą przegubowego połączenia korzystnie w postaci trzpienia (36) w szczelinie (37).
  6. 6. Przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że pas (42) posiada zęby (43) na powierzchni zwróconej w stronę płozy (34, 45, 46), zaś płoza (34, 45, 46) zawiera sprzęgłowe elementy (39*), zazębione z zębami (43) pasa (42).
  7. 7. Przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że pas' (24) przemieszcza się po wzdłużnym elemencie podtrzymującym (31) znajdującym się w każdym module (8) i usytuowanym między kołami pasowymi (25,26).
  8. 8. Przenośnik według zastrz. 7, znamienny tym, że element podtrzymujący (31) ma płaską powierzchnię ślizgową (32), zwróconą w stronę pasa (24), która jest pokryta warstwą (33) materiału o małym współczynniku tarcia, przy czym powierzchnia ta jest w kontakcie ślizgowym z pasem.
  9. 9. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że wózek (2) jest zamocowany ruchomo wzdłuż prowadnic (3) przy pomocy przynajmniej dwóch par kół podtrzymujących (15), zamocowanych obrotowo wokół równoległych osi i toczących się po prowadnicach (3), a ponadto przenośnik zawiera przynajmniej jedno dodatkowe koło prowadzące (16) do prowadzenia wózka (2) w kierunku poprzecznym w trakcie ruchu wózka wzdłuż prowadnic.
  10. 10. Przenośnik według zastrz. 9, znamienny tym, że prowadnice (3) są złożone z pary elementów (10, 11) o przekroju w kształcie litery C zwróconych jeden do drugiego, przy
    181 835 czym każdy tworzy płaski, wyższy tor (12) i równoległy niższy tor (14), zaś koła podtrzymujące (15) mogą przemieszczać się zarówno po niższym, jak i po wyższym torze.
  11. 11. Przenośnik według zastrz. 9, znamienny tym, że dodatkowe koło (16) jest zamocowane obrotowo wokół osi prostopadłej do osi kół podtrzymujących (15).
  12. 12. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że wózek (2) zawiera przynajmniej jeden element chwytny (44, 48), do holowania ładunku wzdłuż prowadnic (3) utworzonych przez elementy (10,11) w kształcie litery C.
  13. 13. Przenośnik według zastrz. 12, znamienny tym, że element chwytny (44, 48) jest uchwytem przymocowanym przegubowo do wózka (2).
    * * *
PL96327495A 1995-12-29 1996-12-20 Przenosnik do ukladu przenoszenia ladunków PL PL PL PL181835B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT95TO001065A IT1281121B1 (it) 1995-12-29 1995-12-29 Trasportatore per un impianto di movimentazione di carichi.
PCT/IT1996/000263 WO1997024281A1 (en) 1995-12-29 1996-12-20 Conveyor for a load-moving system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327495A1 PL327495A1 (en) 1998-12-21
PL181835B1 true PL181835B1 (pl) 2001-09-28

Family

ID=11414080

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96327495A PL181835B1 (pl) 1995-12-29 1996-12-20 Przenosnik do ukladu przenoszenia ladunków PL PL PL

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6123028A (pl)
EP (1) EP0873271B1 (pl)
JP (1) JP3977428B2 (pl)
KR (1) KR100511175B1 (pl)
AT (1) ATE197032T1 (pl)
AU (1) AU1398097A (pl)
BR (1) BR9612385A (pl)
CA (1) CA2241460C (pl)
CZ (1) CZ296924B6 (pl)
DE (1) DE69610715T2 (pl)
DK (1) DK0873271T3 (pl)
ES (1) ES2151686T3 (pl)
IT (1) IT1281121B1 (pl)
NO (1) NO322958B1 (pl)
PL (1) PL181835B1 (pl)
PT (1) PT873271E (pl)
SI (1) SI0873271T1 (pl)
SK (1) SK283241B6 (pl)
WO (1) WO1997024281A1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1008133C2 (nl) * 1998-01-27 1999-07-28 Stork Nolte Emt B V Flessentransporteur.
ITTO20011223A1 (it) 2001-12-27 2003-06-27 Cpm Spa Sistema trasportatore integrato per la movimentazione di carichi,in particolare di veicoli lungo una linea di produzione.
US20050015986A1 (en) * 2002-12-17 2005-01-27 Stebnicki James C. Method of making a return roller
SE0400176D0 (sv) * 2003-07-22 2004-01-30 Ocs Overhead Conveyor Sys Ab Hängtransportör
JP4536648B2 (ja) * 2005-12-13 2010-09-01 富士通株式会社 搬送レールユニットおよび搬送機構ユニット用接続機構並びにライブラリ装置
DE112007000807A5 (de) * 2006-02-01 2009-01-02 Otto Leiritz Werkstückträgersystem
DE102007040908A1 (de) * 2007-08-30 2009-05-28 Ceratis Gmbh Friktionsfördersystem sowie Werkstückträger für Friktionsfördersystem
KR20100045124A (ko) * 2008-10-23 2010-05-03 삼성전자주식회사 스퍼터 트레이 이송 시스템
KR101046435B1 (ko) * 2009-12-07 2011-07-05 한밭대학교 산학협력단 조립식 컨베이어
US8196516B2 (en) * 2010-09-15 2012-06-12 Honeywell Asca Inc. Rocker wheel system for scanner carriages
DE102010041894A1 (de) 2010-10-01 2012-04-05 Dürr Systems GmbH Antriebseinheit für eine Fördervorrichtung
CN104843442B (zh) * 2015-04-27 2017-01-25 无锡江普创新科技有限公司 智能分配式输送线
JP6559235B2 (ja) 2015-05-29 2019-08-14 株式会社安川電機 搬送システム及び搬送設備構築方法
ITUB20152161A1 (it) * 2015-07-14 2017-01-14 Eldor Corp Spa Dispositivo di trasporto per una o più stazioni di lavorazione e/o assemblaggio di componenti dell'industria e linea di lavorazione e/o assemblaggio per detti componenti dell'industria
JP6889411B2 (ja) * 2018-04-27 2021-06-18 株式会社ダイフク 搬送仕分け装置
EP3648337B1 (en) * 2018-10-30 2022-06-08 Roche Diagnostics GmbH Method of estimating an operating state of a drive system and drive system
IT201900007971A1 (it) 2019-06-04 2020-12-04 Cpm S P A Convogliatore ed impianto di convogliamento provvisto di tale convogliatore, in particolare per linee di assemblaggio di veicoli
CN110980180B (zh) * 2019-11-20 2020-10-23 横店集团东磁股份有限公司 一种磁瓦烧结电窑回转线延长装置及其实现方法
KR102474003B1 (ko) 2020-12-23 2022-12-02 김대일 컨베이어벨트 롤러어셈블리
CN112607291A (zh) * 2020-12-30 2021-04-06 浙江中扬物流装备有限公司 一种自动化立体仓库输送rgv

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2381692A1 (fr) * 1977-02-28 1978-09-22 Renault Transporteur a rouleaux fonctionnant en accumulation des charges a transporter
AT350470B (de) * 1977-12-15 1979-06-11 Sticht Walter Fertigungsanlage fuer in zwei oder mehreren schritten herzustellende bauteile
AT355988B (de) * 1978-11-13 1980-04-10 Sticht Walter Fertigungsanlage fuer in zwei oder mehreren schritten herzustellende bauteile
DE3169421D1 (en) * 1980-10-14 1985-04-25 Maurice Prodel Assembling and/or machining installation for workpieces supported on travelling pallets which can be stopped
US4461379A (en) * 1982-09-02 1984-07-24 Litton Industrial Products, Inc. Pallet conveyor
DE3330620A1 (de) * 1983-08-25 1985-03-14 Paul 6507 Ingelheim Hettler Normpaletten-foerdersystem fuer laengs- und querfoerderung
US4552260A (en) * 1983-12-15 1985-11-12 Amp Incorporated Workpiece feeding apparatus
JPS61193962A (ja) * 1985-02-21 1986-08-28 報国チエン株式会社 コンベヤ装置
US4625857A (en) * 1985-09-06 1986-12-02 Z-Loda Corporation Endless belt conveyor system having patterned belt transport surface
US5213195A (en) * 1989-03-08 1993-05-25 Walter Sticht Assembly line
AT397779B (de) * 1989-03-08 1994-06-27 Sticht Fertigungstech Stiwa Fertigungsanlage zum bearbeiten und montieren von bauteilen
DE4100926A1 (de) * 1991-01-15 1992-07-16 Norbert Umlauf Foerderer, insbesondere positionierfoerderer
US5310047A (en) * 1992-11-06 1994-05-10 Valu Engineering, Inc. Reversible conveyor return guide shoe
FR2701015B1 (fr) * 1993-02-04 1995-04-07 Ind Entreprise Système de convoyage en translation/rotation d'un élément support.
FR2705327B1 (fr) * 1993-05-17 1995-11-17 Pierre Ouvre Dispositif permettant à un chariot guide circulant sur un transporteur ou sur un circuit de transporteurs de franchir les tronçons concaves et convexes desdits transporteurs.
JPH0769437A (ja) * 1993-09-06 1995-03-14 Fuji Photo Film Co Ltd パレットコンベア装置
US5620084A (en) * 1995-03-30 1997-04-15 Jervis B. Webb Company Chain propelled belt conveyor

Also Published As

Publication number Publication date
CZ190798A3 (cs) 1999-02-17
IT1281121B1 (it) 1998-02-11
JP3977428B2 (ja) 2007-09-19
NO982980L (no) 1998-08-25
DK0873271T3 (da) 2001-01-02
SK283241B6 (sk) 2003-04-01
NO322958B1 (no) 2006-12-18
SK85198A3 (en) 1998-12-02
ATE197032T1 (de) 2000-11-15
ES2151686T3 (es) 2001-01-01
CA2241460C (en) 2005-08-23
PT873271E (pt) 2001-02-28
BR9612385A (pt) 1999-12-28
PL327495A1 (en) 1998-12-21
ITTO951065A1 (it) 1997-06-29
DE69610715D1 (de) 2000-11-23
DE69610715T2 (de) 2001-05-23
US6123028A (en) 2000-09-26
AU1398097A (en) 1997-07-28
WO1997024281A1 (en) 1997-07-10
JP2000505029A (ja) 2000-04-25
KR100511175B1 (ko) 2006-10-11
EP0873271A1 (en) 1998-10-28
SI0873271T1 (pl) 2001-02-28
NO982980D0 (no) 1998-06-26
EP0873271B1 (en) 2000-10-18
KR19990076840A (ko) 1999-10-25
CZ296924B6 (cs) 2006-07-12
ITTO951065A0 (it) 1995-12-29
CA2241460A1 (en) 1997-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181835B1 (pl) Przenosnik do ukladu przenoszenia ladunków PL PL PL
CA2751157C (en) Device and method for transferring goods between conveyors
US6494142B2 (en) Carriage conveyor
JP7232839B2 (ja) パッケージ食品の搬送のためのコンベアシステム
PL178038B1 (pl) Przenośnik taśmowy
US4852718A (en) Conveyor system
US20080060915A1 (en) Article conveyor, in particular for airline baggage
US4232779A (en) Infeed assembly and a discharge assembly for a conveyor system
US3826351A (en) Tray conveyor
US3379300A (en) Moving sidewalk
US5960938A (en) Conveyor for cantilevered loads
US2763361A (en) Troughed belt conveyor
CS234010B2 (en) Two-track chain conveyer
PL167338B1 (pl) Urzadzenie transportowe z wózkami samobieznymi na podwieszonej szynie PL
US4595092A (en) Load-pusher assembly for conveyor systems
RU2172713C2 (ru) Конвейер для перемещения грузов
US3580383A (en) Variable pitch chain assembly
JP4052173B2 (ja) 移動体使用の搬送設備
US4565483A (en) Modular conveyor car and couplings therefor
SU967924A1 (ru) Устройство дл передачи грузовых тележек между подвесными конвейерами
RU2030341C1 (ru) Пространственная конвейерная система
SU163944A1 (ru) Ленточный транспортер
SU1121198A1 (ru) Цепной конвейер с пространственной трассой
SU1077837A1 (ru) Устройство дл перемещени грузов
SU1217731A1 (ru) Вертикальный @ -образный конвейер дл штучных грузов