PL173054B1 - Wkładka tnąca do łamania wióra - Google Patents
Wkładka tnąca do łamania wióraInfo
- Publication number
- PL173054B1 PL173054B1 PL94310980A PL31098094A PL173054B1 PL 173054 B1 PL173054 B1 PL 173054B1 PL 94310980 A PL94310980 A PL 94310980A PL 31098094 A PL31098094 A PL 31098094A PL 173054 B1 PL173054 B1 PL 173054B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- cutting
- corner
- chip
- projection
- insert
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23B—TURNING; BORING
- B23B27/00—Tools for turning or boring machines; Tools of a similar kind in general; Accessories therefor
- B23B27/14—Cutting tools of which the bits or tips or cutting inserts are of special material
- B23B27/141—Specially shaped plate-like cutting inserts, i.e. length greater or equal to width, width greater than or equal to thickness
- B23B27/143—Specially shaped plate-like cutting inserts, i.e. length greater or equal to width, width greater than or equal to thickness characterised by having chip-breakers
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23B—TURNING; BORING
- B23B27/00—Tools for turning or boring machines; Tools of a similar kind in general; Accessories therefor
- B23B27/14—Cutting tools of which the bits or tips or cutting inserts are of special material
- B23B27/16—Cutting tools of which the bits or tips or cutting inserts are of special material with exchangeable cutting bits or cutting inserts, e.g. able to be clamped
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23B—TURNING; BORING
- B23B2200/00—Details of cutting inserts
- B23B2200/32—Chip breaking or chip evacuation
- B23B2200/323—Chip breaking or chip evacuation by chip breaking depressions
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Cutting Tools, Boring Holders, And Turrets (AREA)
- Milling Processes (AREA)
- Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
- Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
- Turning (AREA)
Abstract
1. Wkladka tnaca do lamania wióra w skrawaniu metalu zawierajaca górna powie- rzchnie powstawania wiórów, dolna powie- rzchnie plaska - równolegla do wspomnianej górnej powierzchni i przynajmniej trzy po- wierzchnie boczne, rozciagajace sie pomie- dzy tymi dwiema powierzchniami, przylegle boczne powierzchnie spotykajace sie w za- okraglonych rogach i przynajmniej jeden róg polaczony z powierzchnia powstawania wió- ra wzdluz linii, które tworza glówna krawedz tnaca i narozna krawedz tnaca, znamienna tym, ze wydluzony zakrzywiony wystep (11) przylega do kazdej naroznej krawedzi tnacej, przy czym wypukle boki tego wystepu sa skierowane do naroza. FIG. 1 PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest wkładka tnąca do łamania wióra przy skrawaniu, posiadająca wieloboczny podstawowy kształt i zawieraj ąca przynajmniej jedną krawędź tnącą wzdłuż brzegu wkładki oraz przynajmniej przylegający róg tnący, formierz wióra umieszczony tak, że przylega do rogu tnącego.
Wiele znanych wkładek zawiera formierz wióra złożony z dużej liczby grzbietów wzdłuż krawędzi tnącej. Na przykład, w opisie patentowym SE-B-467-397 przedstawiono wkładki tnące, które zawierają wnęki przylegające do siebie na powierzchni powstawania wióra i tworzące grzbiety pomiędzy sobą. Grzbiety te są prostopadłe do odpowiednich krawędzi tnących, a odległość pomiędzy dwoma przyległymi krawędziami maleje w stronę środka krawędzi tnącej. Zatem, powierzchnia kontaktu pomiędzy wiórem i grzbietem zwiększa się w stronę środka krawędzi tnącej, co może powodować, że wiór jest usuwany z powierzchni roboczej, aby jej nie uszkodzić. Jednakże', ten pożądany efekt może być niewystarczający w niektórych zastosowaniach. Dokładniej, podczas skrawania często powstają długie wióry z dużym promieniem krzywizny, które mogą rysować i uszkadzać wytwarzaną powierzchnię. Dalej, powierzchnia kontaktu pomiędzy wiórem i powierzchnią, na której powstają wióry staje się znaczna przy dużych głębokościach cięcia, co prowadzi do większego nagrzewania się wkładki i skrócenia jej żywotności. Ponadto, brak jest zadawalającej kontroli wióra przy małych głębokościach cięcia, gdzie w ogólności wykorzystywany jest tylko róg tnący, szczególnie przy dużej wydajności.
Zatem, pierwszym celem niniejszego wynalazku, jest opracowanie wkładki tnącej kierującej wypływem wióra z obrabianej powierzchni, zwłaszcza podczas toczenia i obrabiania.
Kolejnym celem niniejszego wynalazku, jest osiągnięcie dobrej kontroli wióra przy małych głębokościach cięcia i dużej wydajności.
Innym celem niniejszego wynalazku, jest zmniejszenie ciepła dostarczanego do wkładki, a zatem wydłużenie jej żywotności.
173 054
Następnym celem niniejszego wynalazku, jest zapewnienie uniwersalności toczącej wkładki, która daje dobrą kontrolę wióra, przy małej, średniej i dużej wydajności, zarówno przy małej, średniej, jak i dużej głębokości cięcia.
Te i dalsze cele zostały osiągnięte w zadziwiający sposób, przez uformowanie każdego rogu tnącego na kształt banana, lub występu w kształcie litery C, zgodnie z zastrzeżeniem 1. Należy zaznaczyć, że w kształcie banana, lub w kształcie litery C oznacza występ, ciągle zakrzywiony pod przynajmniej jednym promieniem, ale także występ w kształcie bumerangu, przy czym, oba końce bumerangu są równej długości.
Dla celów ilustracyjnych, rozwiązanie według wynalazku zostanie dokładniej objaśnione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dwustronną wkładkę tnącą według wynalazku w widoku perspektywicznym, fig. 2 - przekrój pionowy wkładki z fig. 1, wzdłuż dwusiecznej płaszczyzny B, fig. 3 - przekrój pionowy wkładki tnącej z fig. 1, wzdłuż płaszczyzny A, fig. 4 - widok z góry wkładki tnącej z fig. 1, fig. 5 - widok z góry rogu tnącego jednostronnej wkładki, a fig. 6 przedstawia w powiększeniu róg tnący według wynalazku, w widoku perspektywicznym.
Wkładka tnąca przedstawiona na rysunku, jest ogólnie oznaczona przez 10. Zawiera górną i dolną powierzchnię, które są równoległymi płaszczyznami, i cztery podobne powierzchnie boczne 1 łączące te dwie płaszczyzny. Dalej, ma ona podstawowy kształt wielokąta, w tym przypadku w postaci rombu. Wykonana jest z twardego materiału takiego jak spiek węglikowy, ceramika, lub azotek borowy.
Wkładka tnąca może być dwustronna zgodnie z fig. 1 do fig. 4, lub jednostronna zgodnie z fig. 5 i 6. We wkładce dwustronnej, górna i dolna powierzchnia są identyczne. Ponieważ w tym przypadku, powierzchnia powstawania wióra działa jako powierzchnia oparcia, obie strony mają powierzchnie z gniazdem 2. Z jednej strony, te powierzchnie z gniazdem powinny być jak najbliżej rogu tnącego, w celu minimalizacji występu, a przez to ryzyka pęknięcia, a z drugiej strony dostępna musi być wystarczająca powierzchnia dla układu formowania wióra zgodnie z wynalazkiem. Kompromisowa odległość pomiędzy powierzchnią z gniazdem a rogiem tnącym, nie przekracza 3,5 mm, a korzystnie wynosi 2,5 mm.
Powierzchnia boczna 1 i powierzchnia powstawania wióra spotykają się wzdłuż krawędzi, które tworzą główne krawędzie tnące 4, Mogą one być całkowicie proste, lub korzystnie mogą mieć częściowo wklęsłe pionowe wydłużenie. Zaokrąglone rogi 3 sąsiadują z powierzchnią powstawania wióra wzdłuż zaokrąglonych narożnych krawędzi tnących 5. Wzdłuż całego brzegu powierzchni powstawania wióra biegnie krawędź wzmacniająca, lub główne czoło 6. Bezpośrednio wewnątrz tych połączeń skierowana jest pochyło ku dołowi powierzchnia powstawania wióra 7, która przechodzi w poziomą płaszczyznę 9 przez obłą powierzchnię 8.
Istotną cechą niniejszego wynalazku jest, że w każdym rogu powierzchni powstawania wióra znajduje się wgłębienie 11 w kształcie banana, bumerangu, lub litery C, którego wklęsła strona jest skierowana do rogu. Pomiędzy tym wgłębieniem i rogiem, z typowymi częściami 6, 7 i 8 znajduje się pozioma powierzchnia 12, korzystnie umieszczona trochę wyżej niż obszar 9, zwłaszcza od 0 do 0.25 mm. Na dwustronnej wkładce, centralna część wklęsłej strony występu, która zwrócona jest do środka wkładki tnącej, bezpośrednio połączona jest z powierzchnią z gniazdem 2. Bezpośrednie przejście z występu 11 w powierzchnię z gniazdem 2, bez żadnych dodatkowych części, powinno maksymalnie zwiększyć trzykrotnie, a korzystnie pięciokrotnie, całkowitą długość występu, aby niepotrzebnie nie wzmacniać przepływu ciepła do powierzchni z gniazdem 2 i nie tamować przepływu wióra przy większych głębokościach cięcia. Jednak w jednostronnej wkładce tnącej, występ w kształcie banana, lub litery C może być całkowicie usunięty, jak można zobaczyć na fig. 5.
Podstawowy układ zakrzywień występu może zawierać wewnątrz zakrzywioną powierzchnię 15 skierowaną do rogu tnącego, którego powierzchnia podnosi się z poziomej płaszczyzny, fragment 13 i 13' posiadający dwa końce, nachylona powierzchnia 20 (możliwe, że w dwóch częściach), wszystko to w kierunku od rogu tnącego. Dzięki temu układowi, występowi 11 nadana została podwójna rola:
173 054
a) Przy małych głębokościach cięcia, takich jak < 2 mm, wiór wchodzi w kontakt z tylną częścią 14 występu 11, patrząc w kierunku cięcia, co przyczynia się do zakrzywiania i urywania wióra oraz doskonałej kontroli wióra. Powstałe wióry nie wchodzą w kontakt z powierzchnią części roboczej, a są zakrzywiane i odchylane w kierunku tyłu nie pracującej głównej krawędzi tnącej i powierzchni bocznej.
b) Przy dużych głębokościach cięcia, w szczególności, gdy szerokość wióra przekracza dwukrotną odległość pomiędzy wytwarzaną powierzchnią na części roboczej i częścią końcową 13 występu, wiór będzie wchodzić w kontakt głównie z przednią częścią końcową 13 występu, patrząc w kierunku cięcia, i jest zakrzywiony i prawdopodobnie łamany na wspomnianej części końcowej. Tak więc, także w tym przypadku występ usuwa wiór z części roboczej.
Wysokość występu 11 względem płaszczyzny 9 nie powinna być mniejsza niż 0.02 mm w celu osiągnięcia żądanego kształtowania wióra. Jednocześnie, wysokość występu nie powinna przekraczać 0.5 mm powyżej krawędzi tnącej punktu promienia, aby niepotrzebnie nie zwiększać sił tnących. Korzystnie, wysokość występu nie przekracza wysokości rogu krawędzi w dwusiecznej rogu. Dokładniej, najwyższy' punkt występu powinien być pomiędzy 0 i 0.4 mm, korzystnie gdy pomiędzy 0 i 0.2 mm poniżej przecięcia rogu krawędzi i dwusiecznej. Promień krzywizny występu nie powinien być mniejszy niż cztery promienie rogu, podczas gdy przeciętny promień krzywizny występu jest większy. Górna granica promienia krzywizny wynosi odpowiednio 10 mm, korzystnie 7 mm, a zwłaszcza 5 mm. Oczywiście, granica ta zależy od wielkości wkładki tnącej i punktu promienia wkładki. W niektórych zastosowaniach, średni promień krzywizny jest tak mały jak 0.2 mm.
Pozycja występu 11 w stosunku do punktu promienia może wahać się wzdłuż przekroju poprzecznego dwusiecznej od środka punktu promienia do około 4 punktów promienia, licząc od przecięcia narożnej krawędzi tnącej z dwusieczną. Rozchodzi się on zasadniczo symetrycznie w dwóch kierunkach od dwusiecznej.
Na fig. 6 można zobaczyć szczegółowo kształt występu 11 zgodnie z korzystnym przykładem wykonania, zgodnie z którym występ ma kształt zbliżony do bumerangu. Dwusieczna jest oznaczona przez B, a linia grzbietu występu jest oznaczona przez 22. Dla łatwego przepływu wiórów przy większych głębokościach cięcia, końcowa część 13 występu zachodzi na powierzchnię powstawania wióra 7, płaską powierzchnię 12 będącą dookoła dokładnie ograniczoną. Powierzchnia 12 jest umieszczona 0 do 0.25 mm powyżej powierzchni 9'. Dalej, w swojej środkowej części występ 11 może mieć część 20, która jest trochę niżej, aby nie tamować przepływu wiórów. Odpowiednio, to obniżenie 20 może wynosić pomiędzy 0.05, a 0.2 mm poniżej najwyższego punktu występu. Jednak trzeba jeszcze raz zaznaczyć, że żaden punkt występu nie znajduje się wyżej od narożnej krawędzi tnącej. W celu umożliwienia większego wystawania występu w stosunku do kierunku przepływu wiórów przy małych głębokościach cięcia, występ może mieć zagięcie na przecięciu z dwusieczną B, po czym występ uzyskuje kształt bardziej zbliżony do bumerangu. Występ ma okrągły kształt wzdłuż całej krawędzi 22, co minimalizuje powierzchnię styku, a przez to także siły tarcia i przepływ ciepła z wiórów do wkładki.
W przypadku szerszego wióra, występ 11 może współpracować ze znanymi, zasadniczo kulistymi wklęsłymi wgłębieniami 16, które przylegają wzajemnie do siebie, za typową główną krawędzią tnącą. Przez to grzbiety 17 wyłaniają się pomiędzy wgłębieniami 16, umożliwiając zmniejszenie przepływu ciepła do wkładki tnącej i kierowanie odprowadzaniem wiórów z części roboczej.
Wszystkie inne geometryczne konfiguracje powierzchni powstawania wiórów jak zilustrowano na fig. 1 i 4, nie są zasadnicze dla niniejszego wynalazku i mogą się różnić w szerokich granicach. Tak więc, jednostronna wkładka może być na przykład całkowicie płaska, z wyjątkiem występu(ów) 11, stąd powierzchnie z gniazdem jak powierzchnie 2 i 18 nie są potrzebne. Ponadto, wgłębienia 16 mogą być niepotrzebne, zwłaszcza jeżeli wkładka jest przeznaczona do małych głębokości cięcia.
173 054
Figura 5 pokazuje róg tnący jednostronnej wkładki tnącej. Ma on znacznie uproszczoną geometrię w porównaniu z dwustronną wkładką z fig. 1 - 4, ale mimo wszystko ma on występ 11, Który jtest zasadniczy dla wynalazku. Ponadto, także ta wkładka jest ukształtowana z obszarem, wzmacniającym krawędzie, lub głównym czołem 6, które łączy z zasadniczo poziomą powierzchnią 9' przez płaską powierzchnię powstawania wiórów 7 i promień 8, jak pokazano na rysunku. Końce występu 11 zachodzą na wspomniany promień oraz na powierzchnię powstawania wióra 7. Linia inwersji pomiędzy wgłębieniem i wypukłością występu jest oznaczona przez 21. Ponadto, wkładka tnąca jest zaopatrzona w wypukłości 19, które służą do łamania wióra przy większych głębokościach cięcia.
Z powodów ekonomii cięcia, przynajmniej dwa rogi powinny być ukształtowane jako robocze rogi tnące, zawierające wydłużony występ zgodny z niniejszym wynalazkiem. Jednak w ramach niniejszego wynalazku możliwe są także wkładki tnące tylko zjednym rogiem tnącym.
Możliwe są także inne wielokątne kształty dla jedno i dwustronnych wkładek. Tak więc, wynalazek przewiduje także na przykład kwadratowe, trójkątne i prostokątne wkładki tnące.
Kąt pomiędzy niższą powierzchnią i boczną powierzchnią 1 wynosi odpowiednio pomiędzy 90° i 110°, a korzystnie pomiędzy 90° i 100°.
Odpowiednio, wkładki są wytwarzane z otworem środkowym, dla umocowania wkładki w kieszeni wkładki odpowiednią śrubą, sworzniem blokującym, lub temu podobnym.
173 054
FIG.4
^3 054 piG. 6
j /
173 054
FIG.2
FIG.3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł
Claims (4)
- Zastrzeżenia patentowe1. Wkładka tnąca do łamania wióra w skrawaniu metalu zawierająca górną powierzchnię powstawania wiórów, dolną powierzchnię płaską - równoległą do wspomnianej górnej powierzchni i przynajmniej trzy powierzchnie boczne, rozciągające się pomiędzy tymi dwiema powierzchniami, przyległe boczne powierzchnie spotykające się w zaokrąglonych rogach i przynajmniej jeden róg połączony z powierzchnią powstawania wióra wzdłuż linii, które tworzą główną krawędź tnącą i narożną krawędź tnącą, znamienna tym, że wydłużony zakrzywiony występ (11) przylega do każdej narożnej krawędzi tnącej, przy czym wypukłe boki tego występu są skierowane do naroża.
- 2. Wkładka tnąca według zastrz. 1, znamienna tym, że jest to dwustronna wkładka, zarówno górna i dolna powierzchnia mają powierzchnie gniazdowe (2, 18) dla oparcia na podporze.
- 3. Wkładka tnąca według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że główna krawędź tnąca (4) i narożna krawędź tnąca (5) są połączone z obszarem wzmacniającym krawędzi (6) na powierzchni powstawania wióra.
- 4. Wkładka tnąca według zastrz. 3, znamienna tym, że występ (11) i odpowiedni róg tnący z obszarem wzmacniającym krawędzie (6) wyznacza granice powierzchni (12), która jest umieszczona niżej niż wspomniany obszar i występ (11).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SE9301132A SE502084C2 (sv) | 1993-04-05 | 1993-04-05 | Skärplatta med konkavt krökta spånbrytare |
PCT/SE1994/000290 WO1994022622A1 (en) | 1993-04-05 | 1994-03-30 | Cutting insert with chip control |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL310980A1 PL310980A1 (en) | 1996-01-22 |
PL173054B1 true PL173054B1 (pl) | 1998-01-30 |
Family
ID=20389484
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL94310980A PL173054B1 (pl) | 1993-04-05 | 1994-03-30 | Wkładka tnąca do łamania wióra |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0693012B1 (pl) |
JP (1) | JP3607288B2 (pl) |
KR (1) | KR100299474B1 (pl) |
CN (1) | CN1045403C (pl) |
AT (1) | ATE162743T1 (pl) |
DE (1) | DE69408307T2 (pl) |
DK (1) | DK0693012T3 (pl) |
ES (1) | ES2113644T3 (pl) |
PL (1) | PL173054B1 (pl) |
RU (1) | RU2108894C1 (pl) |
SE (1) | SE502084C2 (pl) |
WO (1) | WO1994022622A1 (pl) |
Families Citing this family (38)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SE509224C2 (sv) * | 1994-05-19 | 1998-12-21 | Sandvik Ab | Vändskär |
US5791833A (en) * | 1994-12-29 | 1998-08-11 | Kennametal Inc. | Cutting insert having a chipbreaker for thin chips |
SE523620C2 (sv) * | 2001-10-01 | 2004-05-04 | Sandvik Ab | Skär för spånavskiljande bearbetning med ytavstrykande eggsegment. |
SE523617C2 (sv) * | 2001-10-01 | 2004-05-04 | Sandvik Ab | Skär för spånavskiljande bearbetning försedd med spånbrytande geometri |
KR101309060B1 (ko) * | 2005-10-28 | 2013-09-16 | 쿄세라 코포레이션 | 절삭 인서트, 밀링 공구 및 절삭 방법 |
CN100417476C (zh) * | 2005-12-02 | 2008-09-10 | 株洲钻石切削刀具股份有限公司 | 高硬度、高粘性材料加工用可转位车削刀片 |
JP4413208B2 (ja) * | 2006-07-07 | 2010-02-10 | 株式会社タンガロイ | スローアウェイチップ |
DE112007002584B4 (de) * | 2006-10-31 | 2016-05-19 | Kyocera Corp. | Schneideinsatz, Schneidwerkzeug und Verfahren zur spanenden Bearbeitung eines Werkstücks |
JP5232852B2 (ja) * | 2007-04-26 | 2013-07-10 | テグ テック インディア ピー.リミテッド | フライス削りカッタ用切削インサート |
JP5118197B2 (ja) * | 2007-06-26 | 2013-01-16 | テグテック・リミテッド | コーナー突起を有する切削インサート |
KR100901470B1 (ko) * | 2007-07-05 | 2009-06-08 | 대구텍 주식회사 | 코너 리세스부를 지니는 절삭 인서트 |
KR100901471B1 (ko) * | 2007-08-10 | 2009-06-08 | 대구텍 주식회사 | 코너 돌기를 갖는 절삭 인서트 |
JP5158490B2 (ja) * | 2008-03-06 | 2013-03-06 | 住友電工ハードメタル株式会社 | 刃先交換式切削チップ |
JP5515504B2 (ja) | 2008-08-22 | 2014-06-11 | 三菱マテリアル株式会社 | 切削インサート |
CN102119066B (zh) * | 2008-09-29 | 2014-10-29 | 京瓷株式会社 | 切削镶刀、切削工具以及使用该切削镶刀和切削工具的切削方法 |
WO2010058870A1 (en) * | 2008-11-21 | 2010-05-27 | Taegutec, Ltd | Cutting insert |
KR101262566B1 (ko) | 2008-12-11 | 2013-05-08 | 대구텍 유한회사 | 절삭 공구 |
CN102458736A (zh) * | 2009-06-24 | 2012-05-16 | 株式会社钨钛合金 | 切削用刀片 |
RU2532612C2 (ru) * | 2010-05-11 | 2014-11-10 | Тунгалой Корпорейшн | Режущая пластина |
US8449230B2 (en) * | 2010-08-13 | 2013-05-28 | Ingersoll Cutting Tool Company | Cutting insert having concave clearance depressions formed on corner side surfaces |
SE536295C2 (sv) * | 2011-09-23 | 2013-08-06 | Sandvik Intellectual Property | Månghörnigt svarvskär med förbättrad spånkontroll |
CN104136157A (zh) * | 2012-02-29 | 2014-11-05 | 京瓷株式会社 | 切削镶刀、切削工具以及切削加工物的制造方法 |
US8814480B2 (en) * | 2012-04-17 | 2014-08-26 | Iscar, Ltd. | Cutting insert chip-control arrangement |
CN103192099B (zh) * | 2013-03-29 | 2015-02-18 | 哈尔滨理工大学 | 极端重型轴类锻件高效拉荒专用车铣两用刀片 |
US9409237B2 (en) * | 2013-09-16 | 2016-08-09 | Iscar, Ltd. | Finish depth turning insert comprising a chip control arrangement |
JP2017080817A (ja) * | 2014-03-12 | 2017-05-18 | 住友電工ハードメタル株式会社 | 切削インサート及びそれを用いた刃先交換式切削工具 |
US10076788B2 (en) * | 2014-05-20 | 2018-09-18 | Iscar, Ltd. | Cutting insert with chip-control arrangement |
US9636758B2 (en) * | 2014-12-23 | 2017-05-02 | Iscar, Ltd. | Ramping insert and high-feed milling tool assembly |
JP6639051B2 (ja) * | 2015-02-24 | 2020-02-05 | 株式会社タンガロイ | 切削工具 |
CN107405697B (zh) * | 2015-03-23 | 2019-11-22 | 京瓷株式会社 | 镶刀、钻头以及使用该钻头的切削加工物的制造方法 |
EP3357615B1 (en) * | 2016-12-20 | 2023-01-18 | Sumitomo Electric Hardmetal Corp. | Cutting tool and manufacturing method thereof |
EP3338927B1 (en) * | 2016-12-22 | 2023-07-26 | Sandvik Intellectual Property AB | Cutting insert and shoulder milling tool |
CN107626936A (zh) * | 2017-09-23 | 2018-01-26 | 哈尔滨理工大学 | 一种高温合金用新型减磨车刀片 |
CN108971535B (zh) * | 2018-09-21 | 2020-01-07 | 株洲欧科亿数控精密刀具股份有限公司 | 一种双面槽型切削刀片 |
CN110000400B (zh) * | 2019-04-03 | 2024-07-12 | 株洲欧科亿数控精密刀具股份有限公司 | 一种双面槽型切削刀片 |
DE102019121468A1 (de) * | 2019-08-08 | 2021-02-11 | Hartmetall-Werkzeugfabrik Paul Horn Gmbh | Schneidplatte und Werkzeug mit einer solchen Schneidplatte |
KR102474059B1 (ko) * | 2021-03-31 | 2022-12-06 | 주식회사 와이지-원 | 절삭 인서트 |
CN116604058B (zh) * | 2023-07-21 | 2023-09-26 | 无锡方寸工具有限公司 | 切削锋利的断屑槽刀具 |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5136184U (pl) * | 1974-09-10 | 1976-03-17 | ||
SE467397B (sv) * | 1988-09-22 | 1992-07-13 | Sandvik Ab | Skaer foer spaanavskiljande bearbetning, daer de inboerdes avstaanden mellan aasar belaegna i spaanformaren minskar i riktning mot skaerkantens mitt |
FR2636870B1 (fr) * | 1988-09-29 | 1994-05-13 | Safety Sa | Insert de coupe |
US5147159A (en) * | 1990-12-24 | 1992-09-15 | Gte Valenite Corporation | Chip control insert |
US5116167A (en) * | 1991-02-19 | 1992-05-26 | Kennametal Inc. | Cutting insert with chip control |
JP2537101Y2 (ja) * | 1991-03-29 | 1997-05-28 | 三菱マテリアル株式会社 | スローアウェイチップ |
-
1993
- 1993-04-05 SE SE9301132A patent/SE502084C2/sv unknown
-
1994
- 1994-03-30 DE DE69408307T patent/DE69408307T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-03-30 WO PCT/SE1994/000290 patent/WO1994022622A1/en active IP Right Grant
- 1994-03-30 EP EP94912130A patent/EP0693012B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-03-30 PL PL94310980A patent/PL173054B1/pl unknown
- 1994-03-30 DK DK94912130T patent/DK0693012T3/da active
- 1994-03-30 AT AT94912130T patent/ATE162743T1/de active
- 1994-03-30 ES ES94912130T patent/ES2113644T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-03-30 JP JP52198894A patent/JP3607288B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1994-03-30 CN CN94191685A patent/CN1045403C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1994-03-30 KR KR1019950704294A patent/KR100299474B1/ko not_active IP Right Cessation
-
1995
- 1995-11-05 RU RU95119594/02A patent/RU2108894C1/ru active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0693012B1 (en) | 1998-01-28 |
ES2113644T3 (es) | 1998-05-01 |
CN1120324A (zh) | 1996-04-10 |
SE9301132D0 (sv) | 1993-04-05 |
SE502084C2 (sv) | 1995-08-07 |
DE69408307D1 (de) | 1998-03-05 |
DE69408307T2 (de) | 1998-05-14 |
DK0693012T3 (da) | 1998-09-21 |
KR960701719A (ko) | 1996-03-28 |
PL310980A1 (en) | 1996-01-22 |
CN1045403C (zh) | 1999-10-06 |
JPH08508684A (ja) | 1996-09-17 |
EP0693012A1 (en) | 1996-01-24 |
WO1994022622A1 (en) | 1994-10-13 |
KR100299474B1 (ko) | 2001-11-22 |
RU2108894C1 (ru) | 1998-04-20 |
ATE162743T1 (de) | 1998-02-15 |
JP3607288B2 (ja) | 2005-01-05 |
SE9301132L (sv) | 1994-10-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL173054B1 (pl) | Wkładka tnąca do łamania wióra | |
US5743681A (en) | Cutting insert with chip control protrusion on a chip surface | |
JP3889439B2 (ja) | 工具と切削インサート | |
US6217263B1 (en) | Indexable insert for copy turning having a cutting corner formed by curved segments | |
JP3781197B2 (ja) | 割り出し可能な切削加工インサート | |
KR100487470B1 (ko) | 밀링용 공구 및 절삭 삽입체 | |
US4776733A (en) | Cutting tool | |
PL178584B1 (pl) | Wkładka frezarska | |
JP3626190B2 (ja) | ねじ切削インサート | |
EP0682583B1 (en) | Cutting insert with a helically twisted chip surface | |
EP1002604B1 (en) | A cutting insert having a chip former | |
KR100614958B1 (ko) | 홈가공용 커팅 인써트 | |
US5921722A (en) | Polygonal cutting insert | |
US5897272A (en) | Cutting insert having a micro ridge chip breaker | |
EP0232692B1 (en) | Indexable cutting insert | |
JPH07501753A (ja) | インサート刃物 | |
JP4520045B2 (ja) | 旋削加工用の切削インサート | |
EP1475171B2 (en) | Cutting insert for turning | |
JP4699665B2 (ja) | 溝切り加工用切削インサート | |
KR102587432B1 (ko) | 상부로 이격된 돌출부를 가진 커팅 인서트 및 그와 함께 제공되는 비 회전 커팅 공구 | |
EP0143758B1 (en) | Cutting insert | |
CN104249164A (zh) | 金属切削车削刀片和车削刀具 | |
JPH0553807U (ja) | スローアウェイチップ | |
JP3076594B2 (ja) | スローアウェイチップ | |
JPH0128972Y2 (pl) |