PL169309B1 - Sposób wytwarzania ksztaltki celulozowej PL PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania ksztaltki celulozowej PL PL PL

Info

Publication number
PL169309B1
PL169309B1 PL92293115A PL29311592A PL169309B1 PL 169309 B1 PL169309 B1 PL 169309B1 PL 92293115 A PL92293115 A PL 92293115A PL 29311592 A PL29311592 A PL 29311592A PL 169309 B1 PL169309 B1 PL 169309B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cellulose
nozzle
length
channel
solution
Prior art date
Application number
PL92293115A
Other languages
English (en)
Other versions
PL293115A1 (en
Inventor
Stefan Zikeli
Heinrich Firgo
Dieter Eichinger
Raimund Jurkovic
Original Assignee
Chemiefaser Lenzing Ag
Lenzing Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemiefaser Lenzing Ag, Lenzing Ag filed Critical Chemiefaser Lenzing Ag
Publication of PL293115A1 publication Critical patent/PL293115A1/xx
Publication of PL169309B1 publication Critical patent/PL169309B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/06Wet spinning methods
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania ksztaltki celulozowej, w którym roztwór celulozy w amino- tlenku przetlacza sie przez dysze, nastepnie prowadzi przez szczeline powietrzna, w której ewentualnie orientuje sie przez rozciaganie i w koncu koaguluje w kapieli koagulujacej, znamienny tym, ze roztwór celulozy w aminotlenku przetlacza sie przez dysze o minimalnej srednicy otworu wynoszacej najwyzej 150 µm, korzystnie najwyzej 70 µm i dlugosci kanalu wynoszacej co najmniej 1000 µm, korzystnie okolo 1500 µm, przy czym minimalna srednica otworu jest na ponad co najmniej 1/4, korzystnie ponad co najmniej 1/3 dlugosci kanalu dyszy, po stronie wylotowej kanalu dyszy. PL PL PL

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania kształtki celulozowej, w którym celulozowy roztwór aminotlenku prasuje się przez dyszę, następnie prowadzi się przez szczelinę powietrzną, w tej ewentualnie orientuje się przez rozciąganie i wreszcie koaguluje w kąpieli koagulacyjnej.
Wiadomo, że włókna o dobrych właściwościach użytkowych z polimerów o dużej masie cząsteczkowej otrzymuje się tylko wtedy, jeśli może być osiągnięta struktura włóknista (Ullmann, 5, wydanie tom A10, 456). Między innymi jest to potrzebne do tego, aby ustawić mikrozorientowane zakresy w polimerze, np. fibrydy, we włóknie. To orientowanie jest określone przez sposób wytwarzania i polega na procesach fizycznych albo fizykochemicznych.
To, w jakim odcinku procesu i w jakich warunkach następuje to orientowanie przez rozciąganie, jest decydujące dla otrzymanych właściwości włókna. Przy przędzeniu ze stopu orientuje się włókna przez rozciąganie w gorącym stanie plastycznym, podczas gdy cząsteczki są jeszcze ruchliwe. Rozpuszczone polimery można prząść na sucho albo na mokro. Przy przędzeniu na sucho następuje orientowanie przez rozciąganie, podczas gdy rozpuszczalnik ulatnia się lub odparowuje; wytłoczone do kąpieli koagulacyjnej nici zostają podczas koagulacji zorientowane przez rozciąganie. Sposoby tego rodzaju są znane i wystarczająco opisane. W tych wszystkich przypadkach jest jednak ważne, aby przejście od stanu ciekłego (niezależnie od tego, czy stop czy roztwór) do stanu stałego następowało tak, aby podczas tworzenia nici mogła być również osiągnięta orientacj a łańcuchów albo pakietów łańcuchów polimerowych (mów fibrydy, fibryle itd.).
Istnieje wiele możliwości, aby przeszkodzić błyskawicznemu odparowaniu rozpuszczalnika z nici podczas przędzenia na sucho.
Problematykę bardzo szybkiej koagulacji polimeru przy przędzeniu na mokro (jak np. w przypadku celulozowych roztworów aminotlenku) można było jednak dotąd rozwiązać tylko przez kombinację przędzenia na sucho i na mokro.
I tak znane jest wprowadzanie roztworów polimerów przez szczelinę powietrzną do środowiska koagulacji. W opisie patentowym EP-A-295 672 jest opisane wytwarzanie włókien aramidowych, które są wprowadzane przez szczelinę powietrzną do nie-koagulującego środowiska, orientowane przez rozciąganie i następnie koagulowane.
169 309
Przedmiotem opisu patentowego DD nr 218 121 jest przędzenie celulozy w aminotlenkach, przy czym przewidziane są środki, które zapobiegają sklejaniu.
Według opisu patentowego US nr 4 501 886 przędzie się roztwór trioctanu celulozy za pomocą szczeliny powietrznej.
W opisie patentowym US nr 3 414 645 jest również opisane wytwarzanie aromatycznych poliamidów z roztworów w procesie przędzenia na sucho-mokro.
W przypadku tych wszystkich sposobów osiąga się w szczelinie powietrznej pewną orientację, bowiem samo pozwolenie na wypływanie gęstopłynnego roztworu przez mały otwór ku dołowi narzuca na podstawie siły ciężkości cząstkom roztworu orientację. Tę orientację przez siłę ciężkości można jeszcze powiększyć, jeśli szybkość wytłaczania roztworu polimeru i szybkość wyciągania nici są tak nastawione, że zostaje osiągnięte orientowanie przez rozciąganie.
Sposób tego rodzaju jest opisany w opisie patentowym AT nr 387 792 (lub równoważnych do tego opisach patentowych US nr nr 4 246 221 i 4 416 698). Roztwór celulozy w NMMO (NMMO = N-tlenek N-metylomorfoliny) i wodzie poddaje się formowaniu orientuje przez rozciąganie w szczelinie powietrznej i następnie wytrąca. Orientowanie przez rozciąganie przeprowadza się przy stosunku rozciągania wynoszącym co najmniej 3. Do tego potrzebna jest długość szczeliny powietrznej wynosząca 5-70 cm.
Wada tego sposobu polega na tym, że potrzebne są skrajnie wysokie szybkości wyciągania, aby osiągnąć odpowiednie właściwości włókiennicze i cienkość nici. Dalej w praktyce okazało się, że długa szczelina powietrzna prowadzi z jednej strony do sklejania włókien i z drugiej strony przy wysokich wyciągach również do zawodności przędzenia i zrywu nitki. Potrzebne są dlatego środki, aby tego uniknąć. Sposób tego rodzaju jest opisany w opisie patentowym AT nr 365 663 (lub w równoważnym opisie patentowym US nr 4 261 943). Dla produkcji wielkoprzemysłowej musi jednak liczba otworów w filierze być bardzo duża. W takim przypadku środki zapobiegania kleistości powierzchniowej świeżo wytłoczonych nici, które przez szczelinę powietrzną przechodzą do środka strącającego, są zupełnie niewystarczające.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest dostarczenie sposobu przędzenia, za pomocą którego pomimo zastosowania krótkiej szczeliny powietrznej można prząść szybko koagulujący roztwór z utworzeniem nici o polepszonych właściwościach włókna.
Zadanie to rozwiązano sposobem wymienionego na wstępie rodzaju według wynalazku w ten sposób, że roztwór celulozy w aminotlenku przetłacza się przez dyszę o minimalnej średnicy otworu wynoszącej najwyżej 150 gm, korzystnie najwyżej 70 gm i długości kanału wynoszącej co najmniej 1000 gm, korzystnie około 1500 gm, przy czym minimalna średnica otworu jest na ponad co najmniej 1/4, korzystnie ponad co najmniej 1/3 długości kanału dyszy, po stronie wylotowej kanału dyszy.
Przez zastosowanie tego rodzaju długości kanału dyszy o małej średnicy osiąga się już w kanałach dyszy przez siły tnące orientację polimeru. Przez to można utrzymać krótko następującą szczelinę powietrzną: jej długość wynosi celowo najwyżej 35, korzystnie najwyżej 10 mm. Przez to zostaje silnie zredukowana podatność na zakłócenia; występują znacznie mniejsze wahania titru i tym samym nie ma już pęknięć nici; sąsiadujące nici nie mogą się już sklejać wskutek krótszej szczeliny powietrznej, tak że gęstość otworów w filierze może być zwiększona, przez co wzrasta wydajność. Korzystnym jest stosowanie dyszy, której kanał rozszerzony jest po stronie wlotowej stożkowo o kącie rozwarcia wynoszącym 8°.
Wreszcie uprzędziona nić ma również dobre właściwości włókiennicze. Stwierdzono, że w szczególności może być polepszone wydłużenie przy zerwaniu. Potencjał, to znaczy iloczyn z wydłużania i wytrzymałości, zachowuje się przy tym odwrotnie proporcjonalnie do średnicy otworu. Dalej poprawia się wytrzymałość pętli i należące do tego wydłużenie przy zerwaniu co przejawia się w polepszonej odporności na szorowanie tkanin uprzędzionych z tych włókien. Te właściwości poprawiają się również przy malejących średnicach otworu.
Korzystnie kanał dyszy po stronie wlotowej jest rozszerzony stożkowo i po stronie wylotowej cylindryczny. Zastosowanie dysz tego rodzaju jest godne polecenia z powodu prostszej wytwarzalności. Trudno jest wytworzyć np. dyszę o długości 1500 gm bezpośrednio o średnicy tylko np. 100 gm. Dysza, w której jest przewidziana minimalna średnica tylko po
169 309 stronie wylotowej (np. na 1/4 albo 1/3 długości) i która w kierunku strony wlotowej rozszerza się stożkowo, daje się znacznie łatwiej wytwarzać i daje również dobre wyniki.
Następujące przykłady wyjaśniają bliżej wynalazek.
2276 g celulozy (zawartość substancji stałej albo suchej 94%, DP=750 /DP = przeciętny stopień polimeryzacji/)i 0,02% rutyny jako stabilizatora przeprowadza się w zawiesinę w 26 139 g 60% wodnego roztworu N-metylomorfolinotlenku. W ciągu 2 godzin oddestylowuje się 9415 g wody w temperaturze 100°C i pod zmniejszonym ciśnieniem od 50 do 300 mbar. Powstały przy tym roztwór ocenia się na podstawie lepkości i pod mikroskopem.
Parametry roztworu przędzalniczego:
Celuloza Buckey V5 (= 97,8%, lepkość w temperaturze 25°C i 0,5% wagowych gęstości celulozy: 10,8 cP) 10%
Woda 12%
NMMO 78%
Kompleksowa lepkość masy przędzalniczej w temperaturze
95°C RV20, oscylacja z w=0,31 [1/s] 1680 Pas.
Następnie prasuje się ten roztwór przy temperaturze przędzenia 75°C przez filierę, prowadzi przez szczelinę powietrzną o długości 9 mm i wreszcie koaguluje się w kąpieli koagulacyjnej, która składa się z 20% wodnego roztworu NMMO. Tabela zawiera osiągnięte w tym doświadczeniu właściwości włókien i należące do tego parametry procesu.
Tabela
Przykldd nr FFK cN/tex FDk % FFkd FDk SF cN/tex SD % Długość kanału dyszy gm Iloćć nosiwa g/min Liczba otworów Średniaa otworu gm Ag m/min EA m/min Wyciąg
I 37,9 8,5 322 16,3 2,5 200 56,2 910 130 3,9 19,8 5,1
II 35,1 9,7 340 - - 450 63,9 800 120 5,9 28 4,75
III 38,5 10,2 393 - - 450 63,9 800 120 5,9 44,6 7,58
IV 42,7 11,4 487 18,1 - 1500*) 54,8 1147 100 5,1 30,6 6,03
V 46,5 10,1 470 19,4 2,4 1500*) 98,2 1891 130 3,3 22,2 6,8
VI 47,8 15,4 736 26,9 6,4 1500*) 29,8 1147 50 11,1 16,0 1,4
Legenda:
FFk - kondycjonowana wytrzymałość włókna
FDk - wydłużenie przy zerwaniu
FFk*FDk - iloczyn z wytrzymałości i wydłużenia przy zerwaniu; to jest miara dla potencjału
SF - wytrzymałość pętli dwóch włókien
SD - wydłużenie przy zerwaniu przy pomiarze wytrzymałości pętli
Ag - prędkość wytrysku
EA - wyciąganie końcowe
Wyciąg - = EA/Ag
*) Kanał dyszy ma stożkowy wlot kanału (kąt=8°), tylko ostatnie 430 gm przebiegają równolegle; do tego cylindrycznego odcinka odnosi się podana średnica otworu.
Przykłady I do III służą tylko do porównania, przykłady IV do VI są przykładami według wynalazku. Szczególnie należy podkreślić znakomitą wartość 47,8 dla kondycjonowanej wytrzymałości włókna w przypadku przykładu VI; tego rodzaju wartość osiąga się w przypadku dysz konwencjonalnych dopiero przy wyciągu wynoszącym 100.
Z porównania przykładów I do III z przykładami IV do VI widać bezpośrednio, że przez zastosowanie dysz według wynalazku zostaje polepszone również wydłużenie przy zerwaniu. Dalej z przykładów IV do VI widać, że iloczyn z wytrzymałości i wydłużenia przy zerwaniu
169 309 (FFk*FDk), wytrzymałość pętli jak również wydłużenie przy zerwaniu przy pomiarze wytrzymałości pętli wzrastają wraz z malejącą średnicę otworu. Porównanie przykładu I z przykładem V (w tych obydwóch przykładach średnica otworu jest jednakowa) wskazuje, że te wartości również zostają polepszone przez zastosowanie dysz z długim kanałem według wynalazku w porównaniu z dyszami o krótkim kanale o takiej samej średnicy.
Przykłady II i III wskazują, że przy małej długości kanału dyszy właściwości włókna zależą od wyciągu w szczelinie powietrznej; stają się one lepsze ze wzrastającym wyciągiem. Przykłady IV i V wskazują, że przy porównywalnych stosunkach (wyciąg, średnica otworu) przez dyszę o długim kanale według wynalazku zostają znacznie poprawione wszystkie właściwości włókiennicze - z wyjątkiem wydłużenia przy zerwaniu. Przykład VI wskazuje, że przez zastosowanie małej średnicy otworu wynoszącej 50 gm zostają znacznie polepszone wszystkie właściwości włókiennicze.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kształtki celulozowej, w którym roztwór celulozy w aminotlenku przetłacza się przez dyszę, następnie prowadzi przez szczelinę powietrzną, w której ewentualnie orientuje się przez rozciąganie i w końcu koaguluje w kąpieli koagulującej, znamienny tym, że roztwór celulozy w aminotlenku przetłacza się przez dyszę o minimalnej średnicy otworu wynoszącej najwyżej 150 pm, korzystnie najwyżej 70 pm i długości kanału wynoszącej co najmniej 1000 pm, korzystnie około 1500 pm, przy czym minimalna średnica otworu jest na ponad co najmniej 1/4, korzystnie ponad co najmniej 1/3 długości kanału dyszy, po stronie wylotowej kanału dyszy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że szczelina powietrzna ma długość wynoszącą najwyżej 35, korzystnie najwyżej 10 mm.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się dyszę, której kanał po stronie wlotowej jest rozszerzony stożkowo a po stronie wylotowej jest cylindryczny.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że stosuje się dyszę, której kanał rozszerzony jest stożkowo o kącie rozwarcia wynoszącym 8°.
PL92293115A 1991-01-09 1992-01-08 Sposób wytwarzania ksztaltki celulozowej PL PL PL PL169309B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0003291A AT395863B (de) 1991-01-09 1991-01-09 Verfahren zur herstellung eines cellulosischen formkoerpers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL293115A1 PL293115A1 (en) 1992-08-24
PL169309B1 true PL169309B1 (pl) 1996-06-28

Family

ID=3479723

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92293115A PL169309B1 (pl) 1991-01-09 1992-01-08 Sposób wytwarzania ksztaltki celulozowej PL PL PL

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5252284A (pl)
EP (1) EP0494852B1 (pl)
JP (1) JPH04308220A (pl)
AT (1) AT395863B (pl)
BG (1) BG60111B2 (pl)
BR (1) BR9200043A (pl)
CA (1) CA2059043A1 (pl)
CZ (1) CZ282528B6 (pl)
DE (1) DE59202175D1 (pl)
DK (1) DK0494852T3 (pl)
ES (1) ES2072746T3 (pl)
FI (1) FI97155C (pl)
HU (1) HU212340B (pl)
MX (1) MX9200080A (pl)
NO (1) NO303696B1 (pl)
PH (1) PH29990A (pl)
PL (1) PL169309B1 (pl)
RO (1) RO107701B1 (pl)
RU (1) RU2072006C1 (pl)
SI (1) SI9112009A (pl)
SK (1) SK279852B6 (pl)
TR (1) TR27259A (pl)
YU (1) YU47623B (pl)
ZA (1) ZA9110195B (pl)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5451364A (en) * 1992-01-17 1995-09-19 Viskase Corporation Cellulose food casing manufacturing method
USH1592H (en) * 1992-01-17 1996-09-03 Viskase Corporation Cellulosic food casing
US5658524A (en) * 1992-01-17 1997-08-19 Viskase Corporation Cellulose article manufacturing method
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
US5417909A (en) * 1992-06-16 1995-05-23 Thuringisches Institut Fur Textil- Und Kunststoff-Forschung E.V. Process for manufacturing molded articles of cellulose
EP1033385B1 (en) * 1993-02-16 2004-10-06 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Method of producing a shaped article from a cellulose solution
MY115308A (en) * 1993-05-24 2003-05-31 Tencel Ltd Spinning cell
US5652001A (en) * 1993-05-24 1997-07-29 Courtaulds Fibres Limited Spinnerette
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
AT401271B (de) * 1993-07-08 1996-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von cellulosefasern
AT402738B (de) * 1993-07-28 1997-08-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse
AT403584B (de) * 1993-09-13 1998-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren und vorrichtung zur herstellung cellulosischer flach- oder schlauchfolien
US5603884A (en) * 1994-11-18 1997-02-18 Viskase Corporation Reinforced cellulosic film
AU695212B2 (en) * 1994-12-02 1998-08-06 Akzo Nobel N.V. Method of producing shaped cellulose bodies, and yarn made of cellulose filaments
US5984655A (en) * 1994-12-22 1999-11-16 Lenzing Aktiengesellschaft Spinning process and apparatus
US5658525A (en) * 1995-08-04 1997-08-19 Viskase Corporation Cellulose food casing manufacturing method
GB9605504D0 (en) * 1996-03-15 1996-05-15 Courtaulds Plc Manufacture of elongate members
ID17252A (id) * 1996-04-29 1997-12-11 Akzo Nobel Nv Proses pembuatan obyek yang terbuat dari selulosa
US6235392B1 (en) 1996-08-23 2001-05-22 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers and process for their preparation
US6221487B1 (en) 1996-08-23 2001-04-24 The Weyerhauser Company Lyocell fibers having enhanced CV properties
US6773648B2 (en) 1998-11-03 2004-08-10 Weyerhaeuser Company Meltblown process with mechanical attenuation
US6605648B1 (en) * 1999-04-06 2003-08-12 Phillips Plastics Corporation Sinterable structures and method
EP1065301A1 (de) * 1999-07-01 2001-01-03 MELITTA HAUSHALTSPRODUKTE GmbH & Co. Kommanditgesellschaft Reaktive, faserförmige Cellulosekoagulate
US6368703B1 (en) 1999-08-17 2002-04-09 Phillips Plastics Corporation Supported porous materials
US6869445B1 (en) 2000-05-04 2005-03-22 Phillips Plastics Corp. Packable ceramic beads for bone repair
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
AT410319B (de) * 2001-07-25 2003-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Celluloseschwamm und verfahren zu dessen herstellung
DE10200406A1 (de) * 2002-01-08 2003-07-24 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit turbulenter Kühlbeblasung
DE10200405A1 (de) * 2002-01-08 2002-08-01 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit Kühlbeblasung
DE10204381A1 (de) * 2002-01-28 2003-08-07 Zimmer Ag Ergonomische Spinnanlage
DE10206089A1 (de) * 2002-02-13 2002-08-14 Zimmer Ag Bersteinsatz
DE10213007A1 (de) * 2002-03-22 2003-10-09 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Regelung des Raumklimas bei einem Spinnprozess
DE10223268B4 (de) * 2002-05-24 2006-06-01 Zimmer Ag Benetzungseinrichtung und Spinnanlage mit Benetzungseinrichtung
DE10314878A1 (de) * 2003-04-01 2004-10-28 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung nachverstreckter Cellulose-Spinnfäden
JP4234057B2 (ja) * 2003-06-30 2009-03-04 ヒョスング コーポレーション 高均質セルロース溶液から製造したセルロースディップコード及びタイヤ
AT6807U1 (de) * 2004-01-13 2004-04-26 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosische faser der gattung lyocell
DE102004024028B4 (de) * 2004-05-13 2010-04-08 Lenzing Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Presswasserrückführung
DE102004024030A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren mit polymerisationsgradabhängiger Einstellung der Verarbeitungsdauer
DE102004024029A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Steuerung des Metallionen-Gehalts
KR100595751B1 (ko) * 2004-11-11 2006-07-03 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
KR100966111B1 (ko) 2005-03-15 2010-06-28 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
US8029259B2 (en) * 2008-04-11 2011-10-04 Reifenhauser Gmbh & Co. Kg Maschinenfabrik Array of nozzles for extruding multiple cellulose fibers
US8303888B2 (en) * 2008-04-11 2012-11-06 Reifenhauser Gmbh & Co. Kg Process of forming a non-woven cellulose web and a web produced by said process
US8029260B2 (en) * 2008-04-11 2011-10-04 Reifenhauser Gmbh & Co. Kg Maschinenfabrik Apparatus for extruding cellulose fibers
EP2565303A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren
EP2565304A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren und -vorrichtung
EP2719801A1 (de) 2012-10-10 2014-04-16 Aurotec GmbH Spinnbad und Verfahren zur Verfestigung eines Formkörpers
GB2511528A (en) 2013-03-06 2014-09-10 Speciality Fibres And Materials Ltd Absorbent materials
CN107735406A (zh) 2015-04-09 2018-02-23 丝芭博株式会社 极性溶剂溶液及其制造方法
JP6810309B2 (ja) 2015-04-09 2021-01-06 Spiber株式会社 極性溶媒溶液及びその製造方法
FI3692188T3 (fi) * 2017-10-06 2023-12-05 Chemiefaser Lenzing Ag Laite filamenttien pursottamiseksi ja sulakehrättyjen kuitukankaiden valmistamiseksi
EP3674454A1 (en) * 2018-12-28 2020-07-01 Lenzing Aktiengesellschaft Cellulose filament process
CN111270322B (zh) * 2020-02-15 2021-02-02 江苏标丽精密机械有限公司 一种用于化纤设备的水浴牵伸槽装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2341555A (en) * 1939-01-05 1944-02-15 Baker & Co Inc Extrusion device
US3414645A (en) * 1964-06-19 1968-12-03 Monsanto Co Process for spinning wholly aromatic polyamide fibers
US3767756A (en) * 1972-06-30 1973-10-23 Du Pont Dry jet wet spinning process
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
ZA785535B (en) * 1977-10-31 1979-09-26 Akzona Inc Process for surface treating cellulose products
US4261943A (en) * 1979-07-02 1981-04-14 Akzona Incorporated Process for surface treating cellulose products
US4501886A (en) * 1982-08-09 1985-02-26 E. I. Du Pont De Nemours And Company Cellulosic fibers from anisotropic solutions
JPS5930909A (ja) * 1982-08-09 1984-02-18 Asahi Chem Ind Co Ltd 紡糸用口金
DD218124A1 (de) * 1983-08-16 1985-01-30 Waschgeraetewerk Veb Verfahren zur charakterisierung tensidhaltiger loesungen in waschgeraeten
SU1224362A1 (ru) * 1984-06-29 1986-04-15 Предприятие П/Я А-3844 Способ получени целлюлозных волокон
JPS6414317A (en) * 1987-06-18 1989-01-18 Du Pont Colored aramid fiber
FR2617511B1 (fr) * 1987-07-01 1989-12-15 Inst Textile De France Procede de preparation d'une solution de filage de cellulose en presence d'oxyde d'amine tertiaire et d'additif
DE4012479A1 (de) * 1990-04-19 1991-10-24 Degussa Titandioxidpresslinge, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung
ATA92690A (de) * 1990-04-20 1992-06-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung einer loesung von cellulose in n-methylmorpholin-n-oxid und wasser

Also Published As

Publication number Publication date
SI9112009A (en) 1994-12-31
HUT64110A (en) 1993-11-29
ZA9110195B (en) 1992-10-28
FI920072A0 (fi) 1992-01-08
CS2292A3 (en) 1992-08-12
MX9200080A (es) 1992-07-01
PH29990A (en) 1996-10-29
YU47623B (sh) 1995-10-24
ATA3291A (de) 1992-08-15
DE59202175D1 (de) 1995-06-22
BG60111B2 (en) 1993-10-29
HU9200064D0 (en) 1992-04-28
FI97155C (fi) 1996-10-25
NO920108L (no) 1992-07-10
EP0494852A2 (de) 1992-07-15
RO107701B1 (ro) 1993-12-30
DK0494852T3 (da) 1995-07-10
HU212340B (en) 1996-05-28
RU2072006C1 (ru) 1997-01-20
FI920072A (fi) 1992-07-10
PL293115A1 (en) 1992-08-24
ES2072746T3 (es) 1995-07-16
CZ282528B6 (cs) 1997-08-13
FI97155B (fi) 1996-07-15
SK279852B6 (sk) 1999-04-13
AT395863B (de) 1993-03-25
EP0494852A3 (en) 1993-03-17
YU200991A (sh) 1994-01-20
NO920108D0 (no) 1992-01-08
US5252284A (en) 1993-10-12
JPH04308220A (ja) 1992-10-30
EP0494852B1 (de) 1995-05-17
CA2059043A1 (en) 1992-07-10
TR27259A (tr) 1994-12-22
BR9200043A (pt) 1992-09-08
NO303696B1 (no) 1998-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL169309B1 (pl) Sposób wytwarzania ksztaltki celulozowej PL PL PL
US5417909A (en) Process for manufacturing molded articles of cellulose
US6773648B2 (en) Meltblown process with mechanical attenuation
AU648618B2 (en) A method for producing a cellulose shaped article
CA2641970A1 (en) Lyocell fibers and process for their preparation
KR19980701273A (ko) 압출물 제조방법(manufacture of extruded atricles)
KR100431679B1 (ko) 고강도 아라미드 섬유의 제조 방법
CN111164243A (zh) 莱赛尔型纤维素长丝生产方法
KR100769974B1 (ko) 균일도가 우수한 의류용 라이오셀 필라멘트의 제조방법
CA2405091C (en) Meltblown process with mechanical attenuation
Gupta Solution-spinning processes
JPH02112409A (ja) ポリ−パラフエニレンテレフタルアミド系繊維の製造法
KR100540042B1 (ko) 라이오셀 멀티필라멘트 제조용 냉각장치
HU213322B (en) Polyacrylonitrile fibres with high strength and high modulus, process for production thereof
JPH073523A (ja) セルロース繊維の製造法
SI9111976A (sl) Postopek za pripravo celuloznega oblikovanca