CZ282528B6 - Způsob výroby celulosových tvarových těles - Google Patents

Způsob výroby celulosových tvarových těles Download PDF

Info

Publication number
CZ282528B6
CZ282528B6 CS9222A CS2292A CZ282528B6 CZ 282528 B6 CZ282528 B6 CZ 282528B6 CS 9222 A CS9222 A CS 9222A CS 2292 A CS2292 A CS 2292A CZ 282528 B6 CZ282528 B6 CZ 282528B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nozzle
cellulose
air gap
length
solution
Prior art date
Application number
CS9222A
Other languages
English (en)
Inventor
Stefan Ing. Zikeli
Heinrich Dipl. Ing. Dr. Firgo
Dieter Dipl. Ing. Dr. Eichinger
Raimund Jurkovic
Original Assignee
Lenzing Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lenzing Aktiengesellschaft filed Critical Lenzing Aktiengesellschaft
Publication of CS2292A3 publication Critical patent/CS2292A3/cs
Publication of CZ282528B6 publication Critical patent/CZ282528B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/06Wet spinning methods
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Abstract

Pro výrobu celulosových tvarových těles se celulosový amonoxidový roztok protlačuje tryskou, potom se vede přes vzduchovou mezeru, v níž se popřípadě dlouží a konečně se koaguluje ve srážecí lázni. Minimální průměr otvorů trysky činí nejvýše 150 mikrometrů, výhodně nejvýše 70 mikrometrů a délka kanálku trysky je alespoň 1000 mikrometrů, výhodně asi 1500 mikrometrů. Tím se může zmenšit délka vzduchové mezery pod 35 mm nebo dokonce pod 10 mm, nebo v důsledku orientace v dlouhých kanálcích trysky se může vycházet s nepatrným dloužením bez toho, že by utrpěly textilní vlastnosti vyrobených vláken. Při výhodné formě provedení kanálku trysky je tento na vstupní straně kuželovitý a pouze na výstupní straně válcovitý.ŕ

Description

Zařízení pro výrobu celulózových tvářených předmětů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro výrobu celulózových tvářených předmětů z roztoku celulózy v aminoxidu, které obsahuje trysku pro vytlačování aminoxidového roztoku celulózy, na ni navazující vzduchovou mezeru, v níž se aminoxidový roztok celulózy popřípadě dlouží, a srážecí lázeň, v níž dochází ke konečné koagulaci.
Dosavadní stav techniky
Je známé, že se vlákna s dobrými spotřebními vlastnostmi z vysokomolekulámích polymerů získají pouze tehdy, když se může dosáhnout takzvané „vlákenné struktury“ (Ullmann, 5. vydání, Vol. A10, 456). Mimo jiné je k tomu nutné srovnat mikroorientované oblasti v polymeru, například fibridy, ve vláknu. Tato orientace je určována způsobem výroby a je založena na fyzikálních nebo fyzikálně chemických pochodech. V mnoha případech způsobuje tuto orientaci dloužení.
V jakém úseku postupu a za jakých podmínek toto dloužení probíhá, je rozhodující pro dosažené vlastnosti vlákna. Při zvlákňování z taveniny se vlákna dlouží za tepla v plastickém stavu, přičemž jsou molekuly ještě pohyblivé. Rozpuštěné polymery se mohou zvlákňovat za sucha nebo za mokra. Při suchém zvlákňování probíhá dloužení, zatímco rozpouštědlo vytěkává, popřípadě se odpařuje; vlákna, extrudovaná ve srážecí lázni, se dlouží během koagulace. Způsoby tohoto druhu jsou známé a vyčerpávajícím způsobem popsané. Ve všech těchto případech je ale důležité, aby přechod z kapalného stavu (nezáleží na tom, zda z taveniny nebo z roztoku) do pevného stavu probíhal tak, aby během tvorby vlákna mohlo být docíleno orientace polymemích řetězců nebo svazků polymemích řetězců (fibridy, fibrily a podobně).
Aby se zabránilo nárazovému odpaření rozpouštědla z vlákna během suchého zvlákňování, je k dispozici více možností.
Problematika velmi rychlé koagulace polymeru při mokrém zvlákňování (jako například v případě celulózových amonooxidových roztoků) nemohla však dosud být vyřešena pouze kombinací suchého a mokrého zvlákňování.
Tak je známé, že se roztoky polymerů zavádějí do koagulačního média přes vzduchovou mezeru.
V EP-A-295 672 je popsána výroba aramidových vláken, která se zavádějí přes vzduchovou mezeru do nekoaguluj ícího média, dlouží se a potom se koagulují.
DD-PS č. 218 121 má za předmět zvlákňování celulózy v aminoxidech přes vzduchovou mezeru, přičemž jsou učiněna opatření pro zamezení slepování.
Podle US-PS č. 4 501 886 se zvlákňuje roztok triacetátu celulózy za použití vzduchové mezery.
V US-PS č. 3 414 645 je rovněž popsána výroba aromatických polyamidů z roztoků ? ϊπ .οzvlákňování za sucha.
Při všech uvedených způsobech se ve vzduchové mezeře dociluje určité orientace, neboť samotné vytékání viskózního roztoku přes malý otvor směrem dolů má za následek vzhieueai k přitažlivým silám orientaci částeček roztoku. Tato orientace působením přitažlivých su se dá ještě zvýšit, když se rychlost vytlačování polymemího roztoku a rychlost odebírán' vlákna nastaví tak, aby se dosahovalo dloužení.
-1 CZ 282528 B6
Způsob tohoto typu je popsán v AT-PS č. 387 792 (popřípadě v ekvivalentních US-PS č. 4 246 221 a 4 616 698). Roztok celulózy v N-methylmorfolin-N-oxidu (NMMO) a vodě se formuje, ve vzduchové mezeře se dlouží a nakonec se vysráží. Dloužení se provádí při poměru protažení alespoň 3. K tomu je potřebná délka vzduchové mezery v rozmezí 5 až 70 cm.
Nevýhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že jsou zapotřebí extrémně vysoké rychlosti odebírání, aby se dosáhlo odpovídajících textilních vlastností a jemnosti vláken. Dále se v praxi ukázalo, že dlouhá vzduchová mezera vede jednak ke slepování vláken, a jednak při vysokých průtazích k nespolehlivosti zvlákňování a praskání vláken. Jsou tedy nutná opatření, která by tomuto zabraňovala. Způsob tohoto typuje popsán v AT-PS č. 365 663 (popřípadě v ekvivalentním USPS č. 4 261 943). Pro velkovýrobu v technickém měřítku musí však být počet otvorů ve zvlákňovací trysce velmi vysoký. V takovémto případě jsou opatření pro potlačení lepivosti povrchu čerstvě extrudovaných vláken, probíhajících přes vzduchovou mezeru do srážecího prostředku, zcela nedostatečná.
Nevýhody způsobů popsaných výše a zařízení k jejich provádění je možno odstranit za použití zařízení podle vynálezu, pomocí kterého lze i přes použití krátké vzduchové mezery zvlákňovat rychle koagulující roztok na vlákna se zlepšenými vlastnostmi.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je zařízení pro výrobu celulózových tvářených předmětů z roztoku celulózy v aminoxidů, které obsahuje trysku pro vytlačování aminoxidového roztoku celulózy, na ni navazující vzduchovou mezeru, v níž se aminoxidový roztok celulózy popřípadě dlouží, a srážecí lázeň, v níž dochází ke konečné koagulaci, jehož podstata spočívá v tom, že minimální průměr otvoru na výstupní straně použité trysky je nejvýše 150 pm, přednostně nejvýše 70 pm, a délka kanálku trysky je nejméně 1000 a přednostně asi 1500 pm, přičemž minimální průměr otvoru na výstupní straně kanálku trysky činí alespoň jednu čtvrtinu, přednostně nad alespoň jednu třetinu délky kanálku trysky.
Použitím takovéto trysky s dlouhým kanálkem a nepatrným průměrem se dosáhne již v kanálku trysky působením střihových sil orientace polymeru. Tím se může následující vzduchová mezera zachovat krátká, přičemž její délka činí účelně nejvýše 35 mm, výhodně nejvýše 10 mm. Tím se silně redukuje náchylnost k poruchám. Vyskytují se pouze podstatně nižší kolísání titru a tím nedochází k trhlinám ve vláknech, sousední vlákna se v důsledku kratší vzduchové mezery již nemohou slepovat, takže se hustota otvorů ve zvlákňovací trysce může zvýšit, čímž stoupne produktivita výroby.
Konečně vykazuje zvlákněné vlákno také dobré textilní vlastnosti. Bylo zjištěno, že může být zlepšeno obzvláště poměrné prodloužení při přetržení. Výkonnost, to znamená součin protažení a pevnosti, se při tom mění nepřímo úměrně k průměru otvoru trysky. Dále se zlepšuje pevnost ve smyčce a k tomu příslušející prodloužení při přetržení, což se projevuje ve zlepšené odohiosti proti oděru u tkaniny, zhotovené z těchto vláken. Tyto vlastnosti se rovněž zlepšují při snižujícím se průměru otvorů trysky.
Výhodně se kanálek trysky na své vstupní straně kuželovité rozšiřuje a na výstupní straně je válcovitý. Použití takovýchto trysek lze kvůli jednoduché možnosti výroby doporučit. > těžké vyrobit například trysku o délce 1500 pm, která by po celé délce měla otvor například pouze 100 pm. Tryska, která má tento minimální průměr otvoru pouze na výstupní straně (například na 1/4 nebo 1/3 délky) a který se ve směru vstupní strany kuželovité rozšinsie, je podstatně jednodušeji vyrobitelná a poskytuje také dobré výsledky.
-2CZ 282528 B6
Příklady provedení vynálezu
Předložený vynález je blíže objasněn pomocí následujících příkladů provedení.
2276 g celulózy (obsah sušiny 94 % hmotnostních, DP = 750 /DP = průměrný polymerační stupeň/) a 0,02 % hmotnostních rutinu jako stabilizátoru se suspenduje ve 26 139 g 60% vodného roztoku N-methylmorfolinoxidu. Během dvou hodin se při teplotě 100 °C a za vakua v rozmezí 5 až 30 kPa oddestiluje 9 415 g vody. Uvedeným způsobem získaný roztok se posoudí na základě viskozity a pod mikroskopem.
Parametry zvlákňovaného roztoku :
Celulóza Buckey V5 (alfa = 97,8 %, viskozita při 25 °C a 0,5 % hmotnostních měrné hmotnosti celulózy : 10,8 cP) 10 % voda 12 %
NMMO 78 % komplexní viskozita zvlákňované hmoty při 95 °C ( RV20, Oscilace s w = 0,31/1/s/) 1680 Pas
Potom se tento roztok při teplotě zvlákňování 75 °C protlačuje přes zvlákňovací trysku, vede se přes vzduchovou mezeru o délce 9 mm a konečně se koaguluje ve srážecí lázni, obsahující 20% vodný roztok NMMO. V následující tabulce jsou uvedeny vlastnosti vláken, docílené při tomto pokusu, a k tomu patřící parametry procesu.
Tabulka
Př. FFk FDk FFk+ vzduch. SF SD délka dopr. počet průměr Ag EA průtah
ř. (cN/tex) (%) FDk mezera (cN/tex) (%) kanálku množ. otvorů otvorů (m/min) (m/min)
(mm) (pm) (g/min) (pm)
1 37,9 83 322 9 163 2,5 200 564 910 130 3,9 19,8 5,1
2 35,1 9,7 340 9 - - 450 63,9 800 120 5,9 28 4,75
3 38,5 10,2 393 9 - - 450 63,9 800 120 5,9 44,6 738
4 42,7 11,4 487 9 18,1 - 1500 54,8 1147 100 5,1 30/ 6,03
5 46,5 10,1 470 9 19,4 2,4 1500” 983 1891 130 33 223 6,8
6 47,8 15,4 736 9 26,9 6,4 1500+/ 29,8 1147 50 11,1 16,0 1,4
7 41,2 9,6 395 4 12,6 - 1500 60,1 589 150 43 25 í.
8 48,7 113 545 7 18,5 - 1500 63,0 589 150 5,04
9 37,8 10,1 382 30 1U 1500 47,0 300 140 7,95 42 ,e 538
Legenda k tabulce :
FFk kondiciovaná pevnost vlákna,
FDk protažení při přetržení,
FFk+FDk výsledek z pevnosti a protažení při přetržení; toto je mírou pro výkonnost,
SF pevnost ve smyčce dvou vláken,
SD protažení při přetržení při měření pevnosti ve smyčce,
Ag rychlost výstupu,
EA konečný odběr,
průtah EA/Ag,
+/ kanálek trysky má kuželovitý vstup (úhel = 8°), pouze 430 pm probíhá rovnoběžně; na tento válcovitý úsek uváděné průměry otvorů. posledních se vztahují
Příklady 1 až 3 slouží pouze pro srovnání, příklady 4 až 6 se týkají způsobu podle předloženého vynálezu. Obzvláště je třeba vyzdvihnout význačnou hodnotu 47,8 pro kondiciovanou pevnost vlákna, dosaženou v příkladě 6; takovéto hodnoty se u dosavadních trysek dosáhne teprve při průtahu 100!
Ze srovnání příkladů 1 až 3 s příklady 4 až 6 je bezprostředně zřejmé, že použitím trysek podle vynálezu se také zlepší protažení při přetržení. Dále je z příkladů 4 až 6 zřejmé, že výsledek z pevnosti a protažení při přetržení (FFk+FDk), pevnost ve smyčce, jakož i protažení při přetržení při měření pevnosti ve smyčce, s klesajícím průměrem otvorů trysky stoupá. Srovnání příkladu 1 s příkladem 5 (u nichž jsou průměry otvorů stejné) ukazuje, že se uvedené hodnoty také zlepší použitím dlouhých kanálků podle předloženého vynálezu oproti použití krátkých kanálků stejného průměru.
Příklady 2 a 3 ukazují, že při menší délce kanálku trysky závisejí vlastnosti vlákna na dloužení ve vzduchové mezeře; se stoupajícím průtahem jsou lepší. Příklady 4 a 5 ukazují, že při srovnatelných poměrech (průtah, průměr otvorů trysky) se vlivem trysky s dlouhými kanálky podstatně zlepší všechny textilní vlastnosti - vyjma protažení při přetržení. Příklad 6 ukazuje, že použitím malého průměru otvorů trysky 50 pm podstatně zlepšuje všechny textilní vlastnosti.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro výrobu celulózových tvářených předmětů z roztoku celulózy v aminoxuiu, které obsahuje trysku pro vytlačování aminoxidového roztoku celulózy, ústící do navazující vzduchové mezery, v níž se aminoxidový roztok celulózy popřípadě dlouží, a srážecí lázeň, v níž dochází ke konečné koagulaci, vyznačující se tím, že minimální průměr otvoru na výstupní straně trysky je nejvýše 150 pm, přednostně nejvýše 70 pm, a délka kanálku trysky ae
    -4CZ 282528 B6 nejméně 1 000 pm a přednostně asi 1 500 pm, přičemž minimální průměr otvoru na výstupní straně kanálku trysky činí nad alespoň jednu čtvrtinu, přednostně nad alespoň jednu třetinu délky kanálku trysky.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že délka vzduchové mezery je nejvýše 35 a přednostně nejvýše 10 mm.
    ίο
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se kanálek trysky směrem ke vstupní straně kuželovité rozšiřuje a na výstupní straně je válcovitý.
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že úhel rozevření kuželovitého 15 rozšíření je 8°.
CS9222A 1991-01-09 1992-01-06 Způsob výroby celulosových tvarových těles CZ282528B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0003291A AT395863B (de) 1991-01-09 1991-01-09 Verfahren zur herstellung eines cellulosischen formkoerpers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS2292A3 CS2292A3 (en) 1992-08-12
CZ282528B6 true CZ282528B6 (cs) 1997-08-13

Family

ID=3479723

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS9222A CZ282528B6 (cs) 1991-01-09 1992-01-06 Způsob výroby celulosových tvarových těles

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5252284A (cs)
EP (1) EP0494852B1 (cs)
JP (1) JPH04308220A (cs)
AT (1) AT395863B (cs)
BG (1) BG60111B2 (cs)
BR (1) BR9200043A (cs)
CA (1) CA2059043A1 (cs)
CZ (1) CZ282528B6 (cs)
DE (1) DE59202175D1 (cs)
DK (1) DK0494852T3 (cs)
ES (1) ES2072746T3 (cs)
FI (1) FI97155C (cs)
HU (1) HU212340B (cs)
MX (1) MX9200080A (cs)
NO (1) NO303696B1 (cs)
PH (1) PH29990A (cs)
PL (1) PL169309B1 (cs)
RO (1) RO107701B1 (cs)
RU (1) RU2072006C1 (cs)
SI (1) SI9112009A (cs)
SK (1) SK279852B6 (cs)
TR (1) TR27259A (cs)
YU (1) YU47623B (cs)
ZA (1) ZA9110195B (cs)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5451364A (en) * 1992-01-17 1995-09-19 Viskase Corporation Cellulose food casing manufacturing method
US5658524A (en) * 1992-01-17 1997-08-19 Viskase Corporation Cellulose article manufacturing method
USH1592H (en) * 1992-01-17 1996-09-03 Viskase Corporation Cellulosic food casing
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
US5417909A (en) * 1992-06-16 1995-05-23 Thuringisches Institut Fur Textil- Und Kunststoff-Forschung E.V. Process for manufacturing molded articles of cellulose
EP0648808B1 (en) * 1993-02-16 2002-05-22 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Cellulose molding solution and process for molding therefrom
US5652001A (en) * 1993-05-24 1997-07-29 Courtaulds Fibres Limited Spinnerette
ZA943387B (en) * 1993-05-24 1995-02-17 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinning cell
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
AT401271B (de) * 1993-07-08 1996-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von cellulosefasern
AT402738B (de) * 1993-07-28 1997-08-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse
AT403584B (de) * 1993-09-13 1998-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren und vorrichtung zur herstellung cellulosischer flach- oder schlauchfolien
US5603884A (en) * 1994-11-18 1997-02-18 Viskase Corporation Reinforced cellulosic film
KR100398294B1 (ko) * 1994-12-02 2003-12-31 네브첼 게엠베하 운트 콤파니 카게 셀룰로즈형성물의제조방법및셀룰로즈필라멘트사
US5984655A (en) * 1994-12-22 1999-11-16 Lenzing Aktiengesellschaft Spinning process and apparatus
US5658525A (en) * 1995-08-04 1997-08-19 Viskase Corporation Cellulose food casing manufacturing method
GB9605504D0 (en) * 1996-03-15 1996-05-15 Courtaulds Plc Manufacture of elongate members
ID17252A (id) * 1996-04-29 1997-12-11 Akzo Nobel Nv Proses pembuatan obyek yang terbuat dari selulosa
US6235392B1 (en) 1996-08-23 2001-05-22 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers and process for their preparation
US6221487B1 (en) 1996-08-23 2001-04-24 The Weyerhauser Company Lyocell fibers having enhanced CV properties
US6773648B2 (en) 1998-11-03 2004-08-10 Weyerhaeuser Company Meltblown process with mechanical attenuation
US6605648B1 (en) * 1999-04-06 2003-08-12 Phillips Plastics Corporation Sinterable structures and method
EP1065301A1 (de) * 1999-07-01 2001-01-03 MELITTA HAUSHALTSPRODUKTE GmbH & Co. Kommanditgesellschaft Reaktive, faserförmige Cellulosekoagulate
US6368703B1 (en) 1999-08-17 2002-04-09 Phillips Plastics Corporation Supported porous materials
US6869445B1 (en) 2000-05-04 2005-03-22 Phillips Plastics Corp. Packable ceramic beads for bone repair
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
AT410319B (de) * 2001-07-25 2003-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Celluloseschwamm und verfahren zu dessen herstellung
DE10200406A1 (de) * 2002-01-08 2003-07-24 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit turbulenter Kühlbeblasung
DE10200405A1 (de) * 2002-01-08 2002-08-01 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit Kühlbeblasung
DE10204381A1 (de) * 2002-01-28 2003-08-07 Zimmer Ag Ergonomische Spinnanlage
DE10206089A1 (de) * 2002-02-13 2002-08-14 Zimmer Ag Bersteinsatz
DE10213007A1 (de) * 2002-03-22 2003-10-09 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Regelung des Raumklimas bei einem Spinnprozess
DE10223268B4 (de) * 2002-05-24 2006-06-01 Zimmer Ag Benetzungseinrichtung und Spinnanlage mit Benetzungseinrichtung
DE10314878A1 (de) * 2003-04-01 2004-10-28 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung nachverstreckter Cellulose-Spinnfäden
JP4234057B2 (ja) * 2003-06-30 2009-03-04 ヒョスング コーポレーション 高均質セルロース溶液から製造したセルロースディップコード及びタイヤ
AT6807U1 (de) * 2004-01-13 2004-04-26 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosische faser der gattung lyocell
DE102004024029A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Steuerung des Metallionen-Gehalts
DE102004024028B4 (de) * 2004-05-13 2010-04-08 Lenzing Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Presswasserrückführung
DE102004024030A1 (de) 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren mit polymerisationsgradabhängiger Einstellung der Verarbeitungsdauer
KR100595751B1 (ko) * 2004-11-11 2006-07-03 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
KR100966111B1 (ko) 2005-03-15 2010-06-28 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
US8029260B2 (en) * 2008-04-11 2011-10-04 Reifenhauser Gmbh & Co. Kg Maschinenfabrik Apparatus for extruding cellulose fibers
US8303888B2 (en) * 2008-04-11 2012-11-06 Reifenhauser Gmbh & Co. Kg Process of forming a non-woven cellulose web and a web produced by said process
US8029259B2 (en) * 2008-04-11 2011-10-04 Reifenhauser Gmbh & Co. Kg Maschinenfabrik Array of nozzles for extruding multiple cellulose fibers
EP2565304A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren und -vorrichtung
EP2565303A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren
EP2719801A1 (de) 2012-10-10 2014-04-16 Aurotec GmbH Spinnbad und Verfahren zur Verfestigung eines Formkörpers
GB2511528A (en) 2013-03-06 2014-09-10 Speciality Fibres And Materials Ltd Absorbent materials
CN107849100B (zh) 2015-04-09 2022-02-08 丝芭博株式会社 极性溶剂溶液及其制造方法
EP3281949A4 (en) 2015-04-09 2018-08-22 Spiber Inc. Polar solvent solution and production method thereof
ES2965516T3 (es) * 2017-10-06 2024-04-15 Chemiefaser Lenzing Ag Dispositivo para la extrusión de filamentos y fabricación de materiales no tejidos hilados
EP3674454A1 (en) * 2018-12-28 2020-07-01 Lenzing Aktiengesellschaft Cellulose filament process
CN111270322B (zh) * 2020-02-15 2021-02-02 江苏标丽精密机械有限公司 一种用于化纤设备的水浴牵伸槽装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2341555A (en) * 1939-01-05 1944-02-15 Baker & Co Inc Extrusion device
US3414645A (en) * 1964-06-19 1968-12-03 Monsanto Co Process for spinning wholly aromatic polyamide fibers
US3767756A (en) * 1972-06-30 1973-10-23 Du Pont Dry jet wet spinning process
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
ZA785535B (en) * 1977-10-31 1979-09-26 Akzona Inc Process for surface treating cellulose products
US4261943A (en) * 1979-07-02 1981-04-14 Akzona Incorporated Process for surface treating cellulose products
US4501886A (en) * 1982-08-09 1985-02-26 E. I. Du Pont De Nemours And Company Cellulosic fibers from anisotropic solutions
JPS5930909A (ja) * 1982-08-09 1984-02-18 Asahi Chem Ind Co Ltd 紡糸用口金
DD218124A1 (de) * 1983-08-16 1985-01-30 Waschgeraetewerk Veb Verfahren zur charakterisierung tensidhaltiger loesungen in waschgeraeten
SU1224362A1 (ru) * 1984-06-29 1986-04-15 Предприятие П/Я А-3844 Способ получени целлюлозных волокон
JPS6414317A (en) * 1987-06-18 1989-01-18 Du Pont Colored aramid fiber
FR2617511B1 (fr) * 1987-07-01 1989-12-15 Inst Textile De France Procede de preparation d'une solution de filage de cellulose en presence d'oxyde d'amine tertiaire et d'additif
DE4012479A1 (de) * 1990-04-19 1991-10-24 Degussa Titandioxidpresslinge, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung
ATA92690A (de) * 1990-04-20 1992-06-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung einer loesung von cellulose in n-methylmorpholin-n-oxid und wasser

Also Published As

Publication number Publication date
JPH04308220A (ja) 1992-10-30
YU47623B (sh) 1995-10-24
SI9112009A (en) 1994-12-31
NO920108L (no) 1992-07-10
PL169309B1 (pl) 1996-06-28
RU2072006C1 (ru) 1997-01-20
ZA9110195B (en) 1992-10-28
DE59202175D1 (de) 1995-06-22
EP0494852B1 (de) 1995-05-17
HUT64110A (en) 1993-11-29
PL293115A1 (en) 1992-08-24
ATA3291A (de) 1992-08-15
FI97155B (fi) 1996-07-15
PH29990A (en) 1996-10-29
FI920072A0 (fi) 1992-01-08
US5252284A (en) 1993-10-12
NO303696B1 (no) 1998-08-17
BG60111B2 (en) 1993-10-29
RO107701B1 (ro) 1993-12-30
CA2059043A1 (en) 1992-07-10
FI97155C (fi) 1996-10-25
SK279852B6 (sk) 1999-04-13
EP0494852A2 (de) 1992-07-15
HU212340B (en) 1996-05-28
AT395863B (de) 1993-03-25
DK0494852T3 (da) 1995-07-10
FI920072A (fi) 1992-07-10
CS2292A3 (en) 1992-08-12
EP0494852A3 (en) 1993-03-17
TR27259A (tr) 1994-12-22
MX9200080A (es) 1992-07-01
NO920108D0 (no) 1992-01-08
YU200991A (sh) 1994-01-20
HU9200064D0 (en) 1992-04-28
BR9200043A (pt) 1992-09-08
ES2072746T3 (es) 1995-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282528B6 (cs) Způsob výroby celulosových tvarových těles
US5417909A (en) Process for manufacturing molded articles of cellulose
US6852413B2 (en) Lyocell multi-filament for tire cord and method of producing the same
EP0775222B1 (en) Method for preparing polybenzoxazole or polybenzothiazole fibers
US6773648B2 (en) Meltblown process with mechanical attenuation
KR100575378B1 (ko) 셀룰로오스 섬유의 제조방법
AU648618B2 (en) A method for producing a cellulose shaped article
KR19980701273A (ko) 압출물 제조방법(manufacture of extruded atricles)
KR100486812B1 (ko) 타이어 코드용 라이오셀 멀티 필라멘트 및 이의 제조방법
KR100769974B1 (ko) 균일도가 우수한 의류용 라이오셀 필라멘트의 제조방법
EP1287191B1 (en) Meltblown process with mechanical attenuation
KR100488607B1 (ko) 라이오셀 멀티필라멘트용 방사노즐 및 냉각장치
JPH01124610A (ja) 流管式湿式紡糸法
KR20070072041A (ko) 폴리케톤 섬유의 제조 방법
KR940004688B1 (ko) 전방향족 폴리아미드계 필라멘트상 장섬유의 제조방법 및 그 방사장치
KR100865135B1 (ko) 의류용 라이오셀 필라멘트의 제조방법
HU213322B (en) Polyacrylonitrile fibres with high strength and high modulus, process for production thereof
JPS63182411A (ja) ポリ−パラフエニレンテレフタルアミド系繊維の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000106