PL169139B1 - Ciastko PL - Google Patents

Ciastko PL

Info

Publication number
PL169139B1
PL169139B1 PL93297552A PL29755293A PL169139B1 PL 169139 B1 PL169139 B1 PL 169139B1 PL 93297552 A PL93297552 A PL 93297552A PL 29755293 A PL29755293 A PL 29755293A PL 169139 B1 PL169139 B1 PL 169139B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
cookie
cookie according
protein
proteins
Prior art date
Application number
PL93297552A
Other languages
English (en)
Other versions
PL297552A1 (en
Inventor
Claudio Russo
Maria L Solzi
Original Assignee
Barilla Flli G & R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Barilla Flli G & R filed Critical Barilla Flli G & R
Publication of PL297552A1 publication Critical patent/PL297552A1/xx
Publication of PL169139B1 publication Critical patent/PL169139B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21DTREATMENT, e.g. PRESERVATION, OF FLOUR OR DOUGH, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS; PRESERVATION THEREOF
    • A21D13/00Finished or partly finished bakery products
    • A21D13/50Solidified foamed products, e.g. meringues

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

1. Ciastko o duzej zawartosci produktów zbozowych, znamienne tym, ze ma piankowa strukture komórkowa i zawiera 7 - 20% wagowych, w przeliczeniu na calkowita zawartosc substancji stalych, co najmniej jednego rodzaju bialka i 10 - 65% wagowych, w przeliczeniu na calkowita zawartosc substancji stalych, platków zbozowych, które sa zdyspergowane i wprowadzone do piankowej struktury komórkowej. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest ciastko o dużej zawartości produktów zbożowych, które z organoleptycznego punktu widzenia jest całkowicie porównywalne z ciastkiem o dobrej jakości, a w szczególności zrównoważone odżywczo ciastko o dużej zawartości płatków zbożowych.
Powszechnie wiadomo, że w dziedzinie ciast i podobnych wypiekanych produktów istnieje od pewnego czasu zapotrzebowanie na ciastko, łączące dużą zawartość produktów zbożowych ze zrównoważonym odżywczo profilem i o dobrych właściwościach organoleptycznych.
Ciastko jest zwykle uważane za zrównoważone odżywczo, gdy zawiera 16% białek, około 15% tłuszczów i około 65% węglowodanów w przeliczeniu wagowym na końcowy suchy produkt, i ma wartość kaloryczną 460 kcal/100 g, pochodzącą jak następuje: 15% z białek, 30% z tłuszczów i 55% z węglowodanów. Amerykańska dieta odżywczo zrównoważona przewiduje
169 139 odżywianie oparte na produktach zapewniających 12% kalorii z białek, 30% z tłuszczów i około 58% z węglowodanów. Obecny stan odżywiania w krajach zachodnich obejmuje propozycje dietetyczne zapewniające 12% kalorii z białek, 40% z tłuszczów i 48% z węglowodanów.
Jeśli chodzi o profil odżywczy, stosując technologie w omawianej dziedzinie otrzymuje się ciastka zrównoważone odżywczo, których receptury oparte są przede wszystkim na zawartości białka.
W związku z tym uważa się, że im ciastko zawiera więcej białka, to znaczy im większa jest jego wartość odżywcza, tym trudniej jest zapewnić mu dające się przyjąć właściwości organoleptyczne.
I tak, np. w europejskim opisie patentowym nr 0107315, przytyczonym tu jako źródło literaturowe, opisano zrównoważone odżywczo dietetyczne ciastko o dobrych właściwościach organoleptycznych, zawierające do 25% białek (głównie kazeiny), ale w którym nie ma znaczącej ilości włókien zbożowych, zwłaszcza płatków zbożowych. W rzeczywistości, nawet gdy są one obecne tylko w małych ilościach, włókna zbożowe powodują dostrzegalną zwartość (gęstość), czyniąc ciastko twardym, bardzo trudnym do żucia i dość często, nadając mu nieprzyjemny smak i czyniąc je niesmacznym. Te zdecydowanie ujemne właściwości nasilają się, gdy ciastko ma znaczącą zawartość białka.
W opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3687686,3687687 i 3689279 zaproponowano stosowanie hydrolizowanej soi aby zwiększyć wartość odżywczą produktów zbożowych gotowych do spożycia, przy jednoczesnym uniknięciu normalnej tendencji tych produktów do tworzenia twardych struktur, trudnych do żucia. Według tych opisów patentowych, w wyniku proteolitycznej hydrolizy soi i następnie jej łączenia z produktami zbożowymi otrzymuje się miękkie, ciągliwe produkty. Smak, struktura i smakowitość tych produktów jest jednak daleka od właściwości ciastek o wysokiej jakości.
Dotychczas czyniono wiele znaczących wysiłków, aby wytworzyć ciastka o dużej zawartości białek i/lub włókien zbożowych, ale nie doprowadziły one do dających się zaakceptować wyników. '
Dlatego celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie ciastka, które miałoby zarówno właściwości organoleptyczne w pełni porównywalne z uznanymi właściwościami znanych ciastek, jak i dużą zawartość włókien zbożowych, zwłaszcza płatków zbożowych, i które jednocześnie mogłyby mieć zrównoważony profil odżywczy, zgodny z najnowszymi wymaganiami w tym zakresie.
Zgodnie z wynalazkiem, problem ten rozwiązano zapewniając ciastko charakteryzujące się tym, że ma piankową, komórkową strukturę i zawiera 7 - 20% wagowych, w przeliczeniu na całkowitą zawartość substancji stałych, co najmniej jednego rodzaju białka i 10 - 65% wagowych, w przeliczeniu na całkowitą zawartość substancji stałych, płatków zbożowych, które są włączone do wyrośniętej struktury komórkowej i w niej zdyspergowane.
Zgodnie z dalszą ważną cechą, piankową strukturę komórkową ciastka według wynalazku wytwarza się za pomocą co najmniej jednego spieniającego białka, które można spieniać, i które jest wybrane z grupy obejmującej białka z białek jaj, białka z mleka, białka roślinne i ich mieszaniny, jako takie i/lub częściowo zhydrolizowane.
Korzystnym białkiem spieniającym jest białko pochodzące z białek jaj.
Stwierdzono, że do 50% białek z białka jaj można zastąpić związkiem znanym w handlu pod nazwą Milkfoam, zawierającym 25% białek z mleka i 66,4% węglowodanów, albo związkiem znanym w handlu pod skróconą nazwą TMP-1150, zawierającym 86,7% częściowo zhydrolizowanych białek z mleka. Można także stosować białka z serwatki (ekstrakt białkowy o zawartości około 70 - 80% białek) w połączeniu z odpowiednimi stabilizatorami, zwłaszcza i korzystnie, maltodekstrynami o średnio-niskim DE.
Jako białka roślinne użyteczne są te wybrane spośród białek wyekstrahowanych z substancji oleistych, takich jak np. groch, soczewica jadalna, fasola, soja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, migdały itd.
Stwierdzono, że wyrośniętą komórkową (piankową) strukturę ciastka według wynalazku można wytworzyć za pomocą białek pochodzenia roślinnego, ale najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy miesza się je z białkami z białka jaj.
169 139
Spośród źródeł białek roślinnych korzystna jest soja, dzięki dużej zawartości białka, wynoszącej do 70% w przeliczeniu na suchy produkt.
Chociaż uznany jest wkład białek mleka, a zwłaszcza kazeiny, w wartość odżywczą ciastka wytworzonego :-przy jego udziale, białka te wykazują pewną tendencję do czyszczenia struktury bardziej zwartą;, gęstszą, i zasadniczo, twardszą, tak że ciastko jest nieprzyjemne do żucia. Ich stosowanie w niniejszym wynalazku, które przewidziano w celu spełnienia pewnych wymogów stosowania, jest w konsekwencji ograniczone do niewielkiego udziału procentowego i w połączeniu z białkami jaj.
Należy zauważyć, że gdy wyrośniętą komórkową (piankową) strukturę ciastka według wynalazku wytwarza się za pomocą białek, można jednocześnie zapewnić żądany udział białka, pożądane właściwości organoleptyczne (zwłaszcza lekkość, kruchość i smakowitość), i skuteczny i nieoczekiwany nośnik dla płatków zbożowych, których można wprowadzić do 65% wagowych lub więcej.
Korzystnymi produktami zbożowymi są otręby, razowa mąka pszenna, owsiana, kukurydziana, jęczmienna, żytnia i ich mieszaniny.
Fakt, że można stosować płatki zbożowe jest rzeczywiście nieoczekiwany ze względu na stosowaną ich ilość i właściwości organoleptyczne wytwarzanych ciastek.
Korzystnie, białkowa struktura ciastka według wynalazku jest stabilizowana odpowiednią, ustaloną ilością cukrów i/lub rodzimej skrobi i podobnych stabilizatorów żywności.
Dobre wyniki uzyskano, stosując stabilizator wybrany spośród hydrolizowanych pochodnych skrobi, zwłaszcza syropu z glukozy i syropu z klonu cukrowego, w ilości 7,2 -15% suchej masy, i sacharozy.
Spośród stabilizatorów, szczególnie korzystne są skrobia kukurydziana, mąka ziemniaczana, niektóre modyfikowane skrobie, pektyna i hydrokoloidy. Najlepsze są stabilizatory będące maltodekstrynami o średnio - niskim DE.
Jeśli wymagane jest, aby ciastko według wynalazku było właściwie zrównoważone odżywczo, zawiera ono do 12% swojej suchej masy tłuszczów pochodzenia roślinnego.
Mogą one mieć postać ciekłą (olej) lub stałą w temperaturze pokojowej, lub nawet postać emulsji wodnych.
Można stosować olej jadalny, taki jak olej arachidowy, olej rzepakowy, olej z nasion bawełny, tłuszcz, taki jak tłuszcz z kopry lub tłuszcz z orzechów ziemnych, lub nawet emulsję, taką jak margaryna.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że stosowane tłuszcze, a zwłaszcza oleje, mają skuteczny i nieoczekiwany udział w trwałości białkowych, piankowych struktur komórkowych ciastek według wynalazku.
W celu wytworzenia ciastka według wynalazku, sporządza się, zwykle w wodzie, dokładną wstępną mieszaninę ustalonych ilości białka (lub białek) i ewentualnie wybranego stabilizatora. Mieszaninę następnie ubija się, wytwarzając piankową masę komórkową (pianę).
Naturalnie, składniki można mieszać i ubijać zasadniczo jednocześnie i tym samym zbiorniku, przy użyciu odpowiednich środków mieszających, takich jak np. trzepaczki do ubijania piany lub podobne.
Następnie do ubitej masy dodaje się stopniowo, stosując intensywne mieszanie, ustalone ilości płatków , zbożowych i tłuszczu roślinnego, korzystnie w postaci ciekłej.
Po równomiernym zdyspergowaniu płatków zbożowych w spienionej masie (która będzie stanowić strukturę nośną wytwarzanego ciastka) masę formuje się w żądane kształty i piecze w piecu. W zależności od kształtów i rozmiarów wytwarzanych ciastek, pieczenie prowadzi się w temperaturze 60 - 220°C w ciągu 10-30 minut.
Po wyjęciu z pieca ochładza się je i pakuje.
Korzystnie, przed ochłodzeniem ciastka suszy się, to znaczy podlegają one obróbce cieplnej w celu. ułatwienia wyeliminowania wilgoci pozostałej w środku ciastka tak, aby odpowiednio zmniejszyć wszelkie naprężenia w strukturze piankowej, zmniejszając tym samym ryzyko pęknięcia lub złamania.
169 139
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady dotyczące wytwarzania dietetycznych ciastek według wynalazku. W przykładach tych wszystkie ilości, o ile nie podano inaczej, są częściami w agowymi.
Przykład I. W zbiorniku ze stali nierdzewnej z trzepaczkami o zmiennej prędkości zmieszano dokładnie 25 części białka jaj, 72 części cukrów, 1 część soli, 2 części odtłuszczonego mleka w proszku i wystarczającą ilość wody.
Mieszanie (ubijanie) kontynuowano aż do uzyskania wysoce komórkowej ubitej masy.
Utrzymywano intensywne mieszanie i jednocześnie do ubitej masy dodano stopniowo 12 części walcowanego owsa, to znaczy 10% wagowych całkowitej ilości substancji stałych. Średni rozmiar użytych walcowanych płatków owsianych wynosił 15- 20 mm2.
Mieszanie ubitej masy kontynuowano po dodaniu całej ilości walcowanego owsa aż do otrzymania homogenicznej mieszaniny.
Z ubitej masy w znany sposób uformowano równoległościenne kawałki i pieczono je w piecu w ciągu około 25 minut w temperaturze 85°C. Po zakończeniu pieczenia, z pieca wyjęto wiele ciastek, każde o gęstości 0,2 - 0,3 g/cm3, o bardzo lekkiej i poddającej się, nieco chrupiącej strukturze, w przeciwieństwie do bardziej chrupiącej struktury płatków zbożowych. Smak jest bardzo delikatny ze względu na piankową strukturę, i może być wzbogacony dowolnie kawałkami czekolady lub owoców bądź innych dobrze znanych składników w sztuce cukierniczej jako przydatne dodatki do poprawiania smaku i atrakcyjnego wyglądu (np. kakao, polewa czekoladowa, kawałki suszonych owoców, itd.).
Ciastko może być zanurzone w gorących lub zimnych napojach bez utraty kształtu lub absorbowania zbyt dużej ilości cieczy lub można je spożywać jak biskwit o dobrej jakości.
Przykład II. W zbiorniku ze stali nierdzewnej z trzepaczkami o zmiennej prędkości mieszano dokładnie w ciągu 3 minut przy małej prędkości 20 części sproszkowanych białek jaj, 10 części spieniających białek z mleka, 48 części cukrów, 1 część soli, 0,4 części wodorowęglanu amonowego i 0,2 części kwaśnego pirofosforanu sodowego. Po doprowadzeniu mieszadła do maksymalnej prędkości, dodano następnie odpowiednią ilość wody i mieszanie kontynuowano w ciągu 5-6 minut, wytwarzając wysoce komórkową ubitą masę. Utrzymywano mieszanie z dużą prędkością i następnie dodano 20 części oleju słonecznikowego aż do osiągnięcia ciężaru właściwego 0,180.
Wreszcie, dodano płatki kukurydziane w ilości wynoszącej 50% wagowych poprzednio ubitej masy i 33% całkowitej ilości substancji stałych.
Gęstość pozorna wytworzonej mieszaniny wynosiła 0,28 - 0,30 g/cm3.
Mieszaninę uformowano w równoległościenne kawałki, które pieczono w piecu w ciągu około 30 minut w temperaturze 100 - 110°C. Po zakończeniu pieczenia, z pieca wyjęto odpowiednio wiele ciastek, wszystkie z nich o wilgotności resztkowej 3 - 4%, szczególnie lekkiej strukturze i niezwykle przyjemnym smaku.
Przykład III. W zbiorniku dokładnie takim samym jak stosowany w poprzednich przykładach, zmieszano 8 części sproszkowanych białek jak, 15 części spieniających białek z mleka, 60 części cukrów, 1 część soli i 1 część wodorowęglanu amonowego. Mieszanie kontynuowano w ciągu około 3 minut przy małej prędkości, po czym doprowadzono mieszadło do maksymalnej prędkości i dodano wodę. Mieszanie kontynuowano w ciągu 4 minut, wytwarzając wysoce komórkową ubitą masę. Dodano jednocześnie 6 części oleju kukurydzianego i 9 części cukrów, utrzymując mieszanie z dużą prędkością. Mieszanie kontynuowano w ciągu dalszych kilku minut aż do osiągnięcia ciężaru właściwego 0,18 - 0,20.
Następnie, do ubitej masy, kontynuując mieszanie z dużą prędkością, dodano walcowany owies w ilości wynoszącej 40% wagowych ubitej masy, to znaczy 28,5% wagowych całkowitej ilości substancji stałych. Mieszanie kontynuowano w ciągu kilku minut aż do osiągnięcia pożądanej homogeniczności. W ten sposób otrzymano mieszaninę o gęstości pozornej wynoszącej 0,28 - 0,33 g/cm.3.
Przykład IV. W zbiorniku ze stali nierdzewnej, zmieszano 30 części sproszkowanych białekjaj, 4 części maltodekstryny, 43 części cukrów i 10 części odtłuszczonego mleka w proszku z 2 częściami wodorowęglanu amonowego. Mieszanie kontynuowano w ciągu kilku minut, po czym doprowadzono mieszadło do dużej prędkości i dodano wodę. Po 7 minutach wytworzono
169 139 wysoce komórkową ubitą masę, do której dodano 11 części oleju słonecznikowego i mieszanie kontynuowano w ciągu dalszych kilku minut, ciągle z dużą prędkością, aż do osiągnięcia ciężaru ___ł aśc i______0 1^ Λ 00 wiasciwegu u, i / Następnie, do ubitej masy, kontynuując mieszanie z dużą prędkością, dodano płatki jęczmienne w ilości do 90% wagowych ubitej masy, to znaczy 45% wagowych całkowitej ilości ciał stałych, a potem 10% wagowych wiórków czekoladowych.
Otrzymana mieszanina miała gęstość pozorną wynoszącą 0,32 g/cm3·.
Przykład V. Powtórzono sposób wytwarzania ciastka z przykładu IV z tym tylko wyjątkiem, że dodana ilość płatków zbożowych, zwłaszcza płatków jęczmiennych, wynosiła 12% wagowych ubitej masy, to znaczy 11% wagowych całkowitej ilości substancji stałych.
Przykład VI. Powtórzono sposób z przykładu IV, stosując 14 części sproszkowanych białek jaj, 10 części białek z grochu (Coscura), 1 część środka emulgującego, 54 części cukrów, 10 części mąki ziemniaczanej, 1 część soli i 10 części oleju kukurydzianego. Do ubitej masy dodano 60% wagowych płatków z razowej mąki pszennej, to znaczy 37,5% wagowych całkowitej ilości substancji stałych.
Przykład VII. Powtórzono sposób wytwarzania ciastka z przykładu VI z tym tylko wyjątkiem, że dodana ilość płatków zbożowych wynosiła 24% wagowych ubitej masy, to znaczy 20% wagowych całkowitej ilości ciał stałych.
Przykład VIII. Powtórzono sposób z przykładu IV, stosując 7 części sproszkowanych białek jaj, 14 części białek spieniających z mleka, 1 część środka emulgującego, 5 części maltodekstryny, 36 części cukrów, 1 część woskowatej skrobi kukurydzianej i 1 część wodorowęglanu sodowego. Do wysoce komórkowej, ubitej masy dodano 35 części oleju kukurydzianego, po czym dodano otręby oraz walcowany owies w ilości wynoszącej do 65% ubitej masy, to znaczy 39,4% wagowych całkowitej ilości substancji stałych, wytwarzając mieszaninę o gęstości pozornej rzędu 0,32 g/cm3.
Mieszaninę uformowano w różne kształtki charakterystyczne dla ciast i pieczono w temperaturze 110°C w ciągu około pół godziny do osiągnięcia końcowej zawartości wilgoci 3 - 4%.
Przykład IX. Ponownie sposobem z przykładu IV wytworzono mieszaninę, stosując 7 części sproszkowanych białek jaj, 9 części białek z grochu (Coscura), 7,5 części maltodekstryny, 40 części cukrów, 34 części oleju kukurydzianego, 1 część soli, 1 część kwaśnego pirofosforanu sodu i 0,5 części wodorowęglanu sodowego.
Podczas mieszania dodano następnie walcowany owies w ilości wynoszącej 90% ubitej masy, to znaczy 65% wagowych całkowitej ilości substancji stałych. Wytworzone ciastka miały wilgotność resztkową 4% i gęstość 0,30 g/cm3.
Przykład X. Sposobem z poprzednich przykładów wytworzono ciastka zrównoważone odżywczo, stosując następującą recepturę, przy czym ilość składników podano w gramach w przeliczeniu na suchą pozostałość.
Płatki kukurydziane 4(0
Sproszkowane białka jaj 7
Ekstrakt białkowy (z grochu) 7,7
Skrobia kukurydziana 17,4
Cukier 13
Olej z nasion 15
Stabilizator 3
Razem 103,1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ciastko o dużej zawartości produktów zbożowych, znamienne tym, że ma piankową strukturę komórkową i zawiera 7 - 20% wagowych, w przeliczeniu na całkowitą zawartość substancji stałych, co najmniej jednego rodzaju białka i 10 - 65% wagowych, w przeliczeniu na całkowitą zawartość substancji stałych, płatków zbożowych, które są zdyspergowane i wprowadzone do piankowej struktury komórkowej.
  2. 2. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że ma piankową strukturę komórkową wytworzoną przez co najmniej jednego rodzaju białko spieniające, które można ubijać i które jest wybrane z grupy obejmującej białka z białek jaj, białka z mleka i serwatki, białka roślinne i ich mieszaniny, jako takie lub częściowo zhydrolizowane.
  3. 3. Ciastko według zastrz. 2, znamienne tym, że jako białko spieniające zawiera białko z białek jaj.
  4. 4. Ciastko według zastrz. 2, znamienne tym, że jako białka roślinne zawiera białka wyekstrahowane z substancji oleistych, obejmujących groch, soczewicę, fasolę, soję, orzechy ziemne, orzechy laskowe, migdały i inne substancje.
  5. 5. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera produkty zbożowe wybrane spośród otrąb, razowej mąki pszennej, owsianej, kukurydzianej, żytniej, jęczmiennej i podobnych oraz ich mieszanin.
  6. 6. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera także stabilizator do utrwalania swojej struktury, wybrany z grupy obejmującej rodzime skrobie, skrobię kukurydzianą, mąkę ziemniaczaną, modyfikowane skrobie, pektyny i hydrokoloidy.
  7. 7. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że do utrwalania swojej struktury zawiera stabilizator maltodekstrynowy.
  8. 8. Ciastko według zastrz. 6, znamienne tym, że zawiera stabilizator w ilości 7,2 - 15% wagowych substancji stałych.
  9. 9. Ciastko według zastrz. 7, znamienne tym, że zawiera stabilizator maltodekstrynowy w ilości 2-5% wagowych całkowitej zawartości substancji stałych.
  10. 10. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera do 12% substancji stałych w przeliczeniu na masę tłuszczów roślinnych.
  11. 11. Ciastko według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera tłuszcze w postaci ciekłej, wybrane spośród oleju arachidowego, oleju rzepakowego, oleju z nasion bawełny i podobnych.
  12. 12. Ciastko według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera tłuszcze stałe, wybrane z grupy obejmującej tłuszcz z kopry i tłuszcz z orzechów ziemnych.
  13. 13. Ciastko według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera tłuszcz w postaci emulsji w wodzie.
PL93297552A 1992-01-31 1993-01-27 Ciastko PL PL169139B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI920187A IT1258841B (it) 1992-01-31 1992-01-31 Biscotto con elevato contenuto di cereali

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL297552A1 PL297552A1 (en) 1993-08-09
PL169139B1 true PL169139B1 (pl) 1996-06-28

Family

ID=11361754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93297552A PL169139B1 (pl) 1992-01-31 1993-01-27 Ciastko PL

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0553389B1 (pl)
JP (1) JP2617061B2 (pl)
AR (1) AR247470A1 (pl)
AT (1) ATE125425T1 (pl)
AU (1) AU655802B2 (pl)
BR (1) BR9201110A (pl)
CZ (1) CZ281554B6 (pl)
DE (1) DE69203712T2 (pl)
DK (1) DK0553389T3 (pl)
ES (1) ES2075502T3 (pl)
GR (1) GR3017232T3 (pl)
HU (1) HU215277B (pl)
IT (1) IT1258841B (pl)
LT (1) LT3108B (pl)
LV (1) LV10365B (pl)
PL (1) PL169139B1 (pl)
RO (1) RO113104B1 (pl)
RU (1) RU2091028C1 (pl)
SK (1) SK279240B6 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2116171A1 (en) * 1993-03-25 1994-09-26 Joaquin Castro Lugay Low density no fat baked product and method for making
WO1996004799A1 (en) * 1994-08-12 1996-02-22 The Quaker Oats Company Low fat, low density multigrain biscuit
FR2784544B1 (fr) * 1998-10-14 2000-12-29 Foco Composition et procede pour economiser les oeufs ou ameliorer l'aspect d'un article de patisserie
ATE287213T1 (de) * 2002-04-23 2005-02-15 Nestle Sa Biskuitmasse welche extrudierbar ist bei negativen temperaturen, herstellungsverfahren der biskuitmasse und verwendung der biskuitmasse in komposit-eiskonfekte
US20060088639A1 (en) * 2004-10-25 2006-04-27 Lewis Karen M Food additive, baked food composition and method for lowering blood cholesterol
GB2420686B (en) * 2005-11-22 2006-10-18 Marcella Di Mare Method for preparing gluten-free dough and batter
EP2106703B1 (en) * 2008-03-31 2012-05-16 Generale Biscuit Process for producing ultra-thin biscuits with a smooth surface
WO2010126353A1 (en) 2009-04-27 2010-11-04 N.V. Nutricia Pea-based protein mixture and use thereof in a liquid nutritional composition suitable for enteral feeding
FR2944949B1 (fr) * 2009-04-29 2011-06-03 Sas Genialis Pate pour patisserie
AR087159A1 (es) * 2011-06-20 2014-02-26 Gen Biscuit Galletita para desayuno con glucosa de lenta disponibilidad
CN107156250B (zh) * 2017-07-04 2020-05-15 福建达利食品科技有限公司 一种酥性饼干及其制作方法
TWI660674B (zh) * 2018-11-30 2019-06-01 台灣中油股份有限公司 食用組成物及其製備方法
US20210298321A1 (en) * 2020-03-25 2021-09-30 Frito-Lay North America, Inc. Aerated Food Products and Methods for Making Aerated Food Products

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3108003A (en) * 1961-11-13 1963-10-22 Frank C Powers Flavor pocket cake
US3687689A (en) 1970-03-30 1972-08-29 Mayer & Co Inc O Method of preparing fresh pork sausage having improved color
US3687686A (en) 1970-06-29 1972-08-29 Procter & Gamble High protein ready-to-eat breakfast cereals containing soy concentrate
US3687687A (en) 1970-06-29 1972-08-29 Procter & Gamble Production of ready-to-eat breakfast cereals containing soy flour
US3821443A (en) * 1972-08-28 1974-06-28 Gen Foods Corp Nutritious filling composition and product
CA1210631A (en) 1982-09-10 1986-09-02 Alison B. Warren Nutritional cookies
FR2589680A1 (fr) * 1985-11-12 1987-05-15 Technirec Procede de fabrication de biscuits dietetiques et biscuits ainsi obtenus
NL8601594A (nl) * 1986-06-19 1988-01-18 Unilever Nv Werkwijze ter bereiding van een bladerdeeg, vetsamenstelling alsmede bladerdeeg en bladerdeegprodukten.
WO1991019421A1 (en) * 1989-06-15 1991-12-26 Kraft General Foods, Inc. Process for baked goods and products therefrom

Also Published As

Publication number Publication date
DK0553389T3 (da) 1995-12-18
IT1258841B (it) 1996-02-29
HU9202800D0 (en) 1992-11-30
ITMI920187A0 (it) 1992-01-31
RU2091028C1 (ru) 1997-09-27
ITMI920187A1 (it) 1993-07-31
EP0553389A1 (en) 1993-08-04
JPH0690654A (ja) 1994-04-05
AU1304592A (en) 1993-08-19
EP0553389B1 (en) 1995-07-26
GR3017232T3 (en) 1995-11-30
JP2617061B2 (ja) 1997-06-04
DE69203712D1 (de) 1995-08-31
CZ270792A3 (en) 1993-09-15
AR247470A1 (es) 1995-01-31
BR9201110A (pt) 1993-08-03
SK270792A3 (en) 1994-12-07
ES2075502T3 (es) 1995-10-01
HUT63747A (en) 1993-10-28
DE69203712T2 (de) 1996-02-22
LT3108B (en) 1994-12-27
LV10365A (lv) 1995-02-20
CZ281554B6 (cs) 1996-11-13
HU215277B (hu) 1998-11-30
RO113104B1 (ro) 1998-04-30
SK279240B6 (sk) 1998-08-05
ATE125425T1 (de) 1995-08-15
LV10365B (en) 1996-02-20
LTIP282A (en) 1994-07-15
AU655802B2 (en) 1995-01-12
PL297552A1 (en) 1993-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6537602B1 (en) Chocolate compositions and utilization thereof
US4908223A (en) Oat or rice based frozen dessert and method for preparation
US6713100B1 (en) Confectionery product comprising vegetables solids
UA78191C2 (en) Method to obtain hard dairy product (variants)
JPS5847450A (ja) 微生物学的に安定な食品の製造法
US20080138484A1 (en) Starchy Food Material or Starchy Food
EP0521707A1 (en) Food additive comprising water soluble hemicellulose
PL169139B1 (pl) Ciastko PL
KR20130129202A (ko) 중공 과자 및 그의 제조 방법
CN110691520A (zh) 不含蛋的仿真蛋食物产品
WO1996004799A1 (en) Low fat, low density multigrain biscuit
JP4399889B2 (ja) 水中油型含水チョコレート及びその製造法並びにその使用法
USH1165H (en) Layer cakes prepared with crystalline sweetener blends
CA2158730A1 (en) Low fat, low calorie fat substitute
US20110014346A1 (en) Edible dessert products
WO1995026641A1 (en) Low fat, low calorie, fat substitute
WO2020188694A1 (ja) 冷蔵又は冷凍焼成食品の製造方法
PL181419B1 (pl) Wyrób piekarski PL PL
CA2063658A1 (en) Cookie with a high cereal content
JP2009038995A (ja) 焼き菓子
JPH07135922A (ja) クリームおよびケーキの製造方法
CA2433693C (en) Crepe mix
JPH10146155A (ja) 冷 果
CN117500378A (zh) 烘焙食品和烘焙食品的制造方法
HU214464B (hu) Cukormentes cukrászati termékek és eljárás az előállításukra

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070127