PL168088B1 - Modul splotu wieloprzewodowego ze zlaczka mostkujaca PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Modul splotu wieloprzewodowego ze zlaczka mostkujaca PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL168088B1
PL168088B1 PL92301155A PL30115592A PL168088B1 PL 168088 B1 PL168088 B1 PL 168088B1 PL 92301155 A PL92301155 A PL 92301155A PL 30115592 A PL30115592 A PL 30115592A PL 168088 B1 PL168088 B1 PL 168088B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
contacts
module
shank
contact
Prior art date
Application number
PL92301155A
Other languages
English (en)
Inventor
Gary B Matthews
Jerome A Pratt
Original Assignee
Minnesota Mining & Mfg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Minnesota Mining & Mfg filed Critical Minnesota Mining & Mfg
Publication of PL168088B1 publication Critical patent/PL168088B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R4/00Electrically-conductive connections between two or more conductive members in direct contact, i.e. touching one another; Means for effecting or maintaining such contact; Electrically-conductive connections having two or more spaced connecting locations for conductors and using contact members penetrating insulation
    • H01R4/24Connections using contact members penetrating or cutting insulation or cable strands
    • H01R4/2416Connections using contact members penetrating or cutting insulation or cable strands the contact members having insulation-cutting edges, e.g. of tuning fork type
    • H01R4/242Connections using contact members penetrating or cutting insulation or cable strands the contact members having insulation-cutting edges, e.g. of tuning fork type the contact members being plates having a single slot
    • H01R4/2425Flat plates, e.g. multi-layered flat plates
    • H01R4/2429Flat plates, e.g. multi-layered flat plates mounted in an insulating base
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S439/00Electrical connectors
    • Y10S439/907Contact having three contact surfaces, including diverse surface

Landscapes

  • Multi-Conductor Connections (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Connections By Means Of Piercing Elements, Nuts, Or Screws (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Mechanical Coupling Of Light Guides (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest moduł splotu wieloprzewodowego ze złączką mostkującą dla wielu par przewodów telekomunikacyjnych, a bardziej szczegółowo, złączka stanowiąca zakończenie wielu par przewodów, służąca do łączenia i rozłączania bez odkrywania połączeń przewód-styk, oraz do odczepu istniejących modułowych splotów kabli telefonicznych w celu zapewnienia zdolności przesyłania mostkowego bez przerywania ich pracy.
W opisie patentowym St. Zjedn. nr 3708779 opisano modułowe złącze do kabla wielożyłowego, w którym ujawniono trójwarstwowy moduł złączny zawierający zwykle element podstawy, co najmniej jeden element trzonu i element pokrywy. Element trzonu składa się z górnego i dolnego segmentu do uchwycenia elementów stykowych; segmenty te są zespawane razem. W celu utworzenia połączenia przewody umieszcza się w poprzecznych rowkach segmentu górnego. Następnie na górnej powierzchni segmentu górnego umieszcza się pokrywę. Moduł złączny zaprojektowany jest do łączenia odpowiadających par przewodów w dwóch kablach. Dodatkowe połączenia do splecionych par mogą być wykonane za pomocą umieszczenia innego elementu trzonowego nad górnym segmentem. Po wykonaniu tego, styki następnego segmentu tworzą drugie połączenie z tym samym przewodem w segmencie górnym i w ten sposób trzeci komplet przewodów zostaje złączony w segmencie górnym drugiego elementu trzonu. W jednym z wykonań styki mają złączki w kształcie litery U dla ustanowienia sprężystego zapasu na ściskanie w połączeniu usuwanej izolacji z przewodem. Łączniki U wychodzą z jednej powierzchni tego segmentu, drugi koniec tego styku jest zagięty, ustalając tarciowe zaczepienie blokujące z drugim końcem zagiętego styku, który to drugi styk ma swój przeciwny koniec wychodzący z segmentu drugiego i połączony z przewodem z innego kabla (patrz opis figury 15 w kolumnie 5, wiersze 2-23 tego opisu patentowego). Naciskanie razem tych dwóch segmentów powoduje, że zagięte końce styków wejdą sprężyście na siebie, blokując te dwa segmenty razem i zapewniając trwały styk elektryczny pomiędzy tymi elementami stykowymi. W innych aspektach moduł ten jest taki sam jak opisano poprzednio. Podobne połączenie opisano w opisie patentowym St. Zjedn. nr 3945705 ukierunkowanym jedynie na złącze splotowe i dotyczącym ulepszenia rozmiaru złączki.
168 088
W opisach patentowych St. Zjedn. nr nr 3772635 i 3858158 opisano złącze splotowe z właściwością dodatkowego połączenia mostkowego do odczepu tego splotu. Zilustrowane złącze mostkowe zawiera metalowy element styku szczelinowego z podwójnym końcem, którego jeden koniec przechodzi poprzez szczeliny w module splotowym dla ulepszenia styku chwytowego z wąskim przewężeniem styku modułu splotowego.
W następnym opisie patentowym St. Zjedn. nr 4262985 ujawniono moduł splotu przewodowego Bell Telephone Laboratories znany w handlu jako złącze 710, który jest modułową złączką splotu przewodowego z podobnymi elementami utrzymującymi przewody jak trzymacze stosowane w podstawie złączki według wynalazku. Związane rozwiązania opisane są w opisach patentowych St. Zjedn. nr nr 3858158 (urządzenia do wykonania połączeń elektrycznych) i 3611246.
Opisy patentowe St. Zjedn. nr 4127312 (złącze modułowe do połączeń grup przewodów) i nr 4162815 (środki dla odcinka kablowego i wyposażenie przesyłające bez przerywania działania) ujawniają złączki do zestawiania w stos o stykach, które zawierają szczelinę mieszczącą przewód i część gniazdową. Styki są ulokowane w trzonie i wychodzą poza jego czoła, umożliwiając połączenie trzonu z przewodami z częściami styków mieszczącymi przewód, pasujących po każdej stronie z innym podobnym trzonem. Jednakże styk z drugim modułem jest wykonany przylegle do połączenia z przewodem i wymaga to często dodatkowego usunięcia izolacji. Konstrukcja tego złącza wymaga również odsłonięcia stykowych połączeń przewodowych do połączenia i wetknięcia modułów dodatkowych.
Na figurze 7 opisu patentowego St. Zjedn. nr 4127312 pokazano moduł splotu wieloprzewodowego o wydłużonej podstawie z otworami szczelinowymi i wieloma przewodzącymi stykami podtrzymywanymi przez ten trzon. Ponadto moduł posiada co najmniej jeden rozwidlony koniec zakończenia mieszczącego przewód wystający z powierzchni trzonu i drugi element łączący na drugim końcu, również wystający z trzonu.
Opis patentowy St. Zjedn. nr 4285563 (złącze kablowe i jego nasadka) ujawnia wyposażenie i sposób, które pozwalają sprawdzić i przekazywać w trybie roboczym ze zmodyfikowanego złącza 710. Sprężynowo napięte kołki, które są wkładane do modułu, nie są odpowiednie do pracy, ale zapewniają funkcje przesyłania mostkowego. .
Złącza dostępne w handlu obejmują również wtykowy moduł Super Mate, który wykorzystuje listwę ze stykami do ustanowienia połączenia usuniętej izolacji z przewodem. Drugi koniec styku skręcony jest o 90° pozwalając na styk z nogą drugiego, rozwidlonego elementu w kształcie litry U przystosowanego do pomieszczenia innego przewodu. Rozdzielenie elementów dla rozłączenia każdego z przewodów złącza pozostawia znowu bez osłony komplet przewodów i połączenie z elementami stykowymi.
Znane urządzenia, jeśli zapewniają właściwość zestawiania w stos lub właściwość wtykania, po wetknięciu do modułu drugiego z dodatkowym kompletem przewodów, zawierają drugie połączenie do tego samego kompletu przewodów, albo połączenie z nogą innego' elementu stykowego, który jest często pokryty izolacją przewodową usuwaną za pomocą połączenia przewodowego. W każdym przypadku, aby ustanowić dodatkowe połączenie z tymi przewodami, wymaga to odsłonięcia połączenia przewodu i styku. Dalej, przy wyciąganiu wtyczki jednego kompletu przewodów z drugiego, do rozłączenia modułu w stosie występuje konieczność odsłonięcia połączeń przewód-styk, stwarzając sposobność stracenia jednego lub więcej połączeń i powodując usunięcie z połączenia smaru zawartego w obudowie.
Żadna z dotychczasowych publikacji nie ujawnia, ani nawet nie sugeruje stosowania styków przewodzących mających część pośrednią, która może ulepszyć strukturę złącza.
Wynalazek, w połączeniu z faktem, że moduły złączne stosuje się ze złączką mostkującą do mostkowania z istniejącym modułem złącznym, zapewnia ulepszoną budowę złącza odpowiedniego do stosowania z istniejącymi urządzeniami złącznymi.
Moduł splotu wieloprzewodowego ze złączką mostkującą według wynalazku posiadający podłużną podstawę utworzoną z izolacyjnego materiału polimerowego, mającą przeciwległe podłużne boki i przeciwległe powierzchnie z elementami trzymania przewodów usytuowanymi wzdłuż jednej powierzchni przyległej do jednego z wymienionych boków i tworzącymi
168 088 kanały do ulokowania przewodów, podłużny trzon z materiału izolacyjnego mający przeciwległe powierzchnie, oraz wiele styków przewodzących, przy czym trzon podpiera wymienione styki, każdy wymieniony styk ma co najmniej jed.ną rozwidloną cześć zakończenia mieszczącą przewód i usytuowaną wystąjąco z pierwszej powierzchni trzonu do połączenia z przewodem wspartym na wymienionej jednej powierzchni podstawy, znamienny jest tym, że każdy ze styków ma drugi element złączny przy drugim końcu wystającym z pierwszej powierzchni trzonu i trzecią część połączeniową między końcami styku, która to trzecia część połączeniowa jest tak usytuowana, że jest dostępna z przyległej drugiej powierzchni trzonu oraz, że podstawa jest utworzona ze szczelinowymi otworami wzdłuż przeciwległego boku tej podstawy i przechodzącymi przez podstawę, pomiędzy wymienionymi powierzchniami, otwory szczelinowe przyjmujące drugi element połączeniowy styków, gdy podstawa i trzon są zmontowane z rozwidlonymi częściami zakończenia mieszczącego przewód, tworząc elektryczne połączenie przewodowe w kanale podstawy, przez co te drugie elementy połączeniowe wystają poza drugą powierzchnię podstawy, przystosowując drugie elementy połączeniowe do połączenia z trzecią częścią połączeniową styków na module drugim do złączenia przewodów w tych dwóch modułach lub do połączenia tego modułu z innym elementem zewnętrznym.
Tak więc według wynalazku moduł splotu wieloprzewodowego ze złączką mostkującą do stosowania w przemyśle telekomunikacyjnym do łączenia wielu par przewodów zawiera podłużną podstawę utworzoną z izolacyjnego materiału polimerowego mającą przeciwległe podłużne boki i powierzchnie. Poprzez podstawę pomiędzy tymi powierzchniami wzdłuż jednego boku przechodzą otwory szczelinowe, a elementy trzymania przewodów są ulokowane wzdłuż przeciwnego boku jednej powierzchni tworząc kanał do ulokowania tych przewodów. Podłużny trzon z materiału izolacyjnego ma przeciwległe powierzchnie dopasowane do podstawy. Trzon stanowi oparcie dla wielu styków przewodzących. Każdy styk ma rozdwojoną część końcową mieszczącą przewód oraz drugi element połączeniowy przy drugim końcu do ustanowienia połączenia elektrycznego z drugim elementem połączeniowym. Trzeci element połączeniowy jest uformowany pomiędzy tymi końcami styku. Trzon ma otwór pozwalający na dostęp do trzeciego elementu połączeniowego z jednej powierzchni, a powierzchnia przeciwna jest skierowana do podstawy z rozwidlonymi częściami końcowymi ustawionymi do zaczepienia przewodu w podstawie. Drugi element połączeniowy jest skierowany tak, że przechodzi przez otwór szczelinowy w podstawie do połączenia z drugim elementem połączeniowym, gdy podstawa i trzon zostaną zestawione.
Moduł połączenia przewodu jest dostosowany do użytku jako moduł złączny mający wiele modułów połączonych razem. Ma on również zastosowanie do wykonania połączenia mostkowego ze złączem kompletnym, za pomocą dodawania listwy mostkującej przystosowanej do połączenia z drugim złączem, na przykład złączem 710. Połączenie mostkowe uzyskuje się za pomocą listwy mostkującej mającej wiele styków mostkujących, każdy z rozwidlonym elementem połączeniowym umieszczonym w płaszczyźnie równoległej do długości listwy mostkującej oraz z występem połączeniowym umieszczonym w płaszczyźnie równoległej do długości listwy mostkującej. Listwa mostkująca zawiera pierwsze podłużne wsparcie listwy mające środki do ulokowania wielu rozstawionych styków mostkujących i listwę montażową przystosowaną tak, że pasuje do wsparcia listwowego do trzymania styków mostkujących na miejscu z rozwidlonymi elementami połączeniowymi wychodzącymi z jego jednej strony i z występami połączeniowymi umieszczonymi w otworach szczelinowych utworzonych po jego stronie przeciwnej.
Styk modułu splotu wieloprzewodowego ze złączką mostkującą jest nowy, gdyż pozwala na tworzenie trzech oddzielnych połączeń, a ustanawiając jedno połączenie nie przerywa innych.
Wynalazek zostanie dalej przedstawiony w nawiązaniu do załączonych rysunków, na których;
. fig. 1 przedstawia złącze 710 i złącze mostkujące według wynalazku, w widoku perspektywicznym;
168 088 fig. 2 przedstawia przekrój poprzeczny złącza mostkującego według wynalazku i częściowy przekrój poprzeczny złącza 710, pokazujący przewody w złączu 710 i przewody w złączu mostkującym według wynalazku;
fig. 3 - rzut czołowy element mostkującego;
fig. 4 - rzut boczny elementu mostkującego z fig. 3;
fig. 5 - fragmentaryczny rzut w góry listwy wsperającej, a fig. 6 przedstawia przekrój listwy wspierającej z fig. 5;
fig. 7 - fragmentaryczny rzut z góry listwy montażowej, a fig. 8 przedstawia przekrój poprzeczny listwy montażowej, która z elementami mostkującymi i listwą wspierającą tworzy listwę mostkującą złącza mostkującego fig. 2 i 9. Figura 9 przedstawia przekrój poprzeczny modułu splotu wieloprzewodowego i listwę złącza mostkującego według wynalazku;
fig. 10 - rzut z góry podstawy do umieszczenia przewodów, a fig. 11 przedstawia przekrój poprzeczny podstawy z fig. 10; fig. 12 - fragmentaryczny rzut z góry wkładki, a fig. 13 przedstawia przekrój poprzeczny wkładki wzdłuż linii 13-13 z fig. 12;
fig. 14 -styk w rzucie od przodu;
fig. 15 - styk w widoku perspektywicznym;
fig. 16 - styk w rzucie bocznym;
fig. 17- fragment nasadki w rzucie od spodu, a fig. 18 przedstawia nasadkę z fig. 17 w przekroju poprzecznym;
fig. 19 - przekrój poprzeczny wkładki, styków nasadki połączonych razem i tworzących zespół lub trzon stykowy;
fig. 20 - fragmentaryczny rzut od spodu pokrywy dennej dla trzonu, a fig. 21 przedstawia przekrój pokrywy dennej z fig. 20;
fig. 22 - elementy modułu splotu wieloprzewodowego w stanie rozłożenia w przekroju poprzecznym, obejmującego oglądane od góry do dołu, pokrywę wierzchnią połączoną do trzonu, podstawę połączoną, do trzonu, drugą podstawę i pokrywę denną; zaś fig. 23 przedstawia elementy modułu z fig. 22 w przekroju poprzecznym, ale bez przewodów na swoim miejscu, aby zilustrować wzajemne połączenie elementów stykowych. Moduł splotu wielu par przewodów według wynalazku będzie obecnie opisany bardziej szczegółowo w nawiązaniu do załączonych rysunków, na których podobne numery odnośnikowe dotyczą podobnych części na wszystkich arkuszach. Wynalazek obejmuje moduł złączny, którego cechami wyróżniającymi jest złącze wtykane zawierające trzon z elementami stykowymi i podstawę, pomiędzy którymi są umieszczone i połączone przewody, a moduł ten jest wówczas wkładany i rozłączany bez ponownego odsłaniania połączeń przewodowych, co więcej, styki są w jednym rzędzie i mogą być wtykane do innego modułu zarówno od wierzchniej jak i spodniej powierzchni tego modułu. Aby uczynić go zgodnym z innymi istniejącymi modułami złącznymi, jest stosowana nasadka lub listwa mostkująca, na przykład zilustrowana listwa mostkująca zgodna ze złączem 710.
Moduł splotu wieloprzewodowego według wynalazku zawiera wiele elementów składowych, kilka z nich jest utworzonych z wielu części odlanych lub wykrojonych. Części odlane są z polimeru izolującego elektrycznie. Części wykrojone, styki i elementy połączeniowe są utworzone ze stopu miedzi, takiego jak brąz fosforowy. Podstawowe elementy składowe modułu splotu wieloprzewodowego 34 ze złączką mostkującą obejmują podstawę 25 i trzon 26. Złącze mostkujące 35 obejmuje podstawę 25, trzon 26, listwę mostkującą 28 oraz wierzchnią pokrywę 29. Przewidziana jest spodnia pokrywa 110 do ochrony elementów stykowych przy wykonywaniu połączeń przewodowych z trzonem 26 oraz zamknięcia elementów przy wykonywaniu złącza wieloprzewodowego. Połączenia tych elementów składowych, a -często powielanie tych samych części wykorzystuje się do realizacji przesyłania mostkowego bez przerywania pracy. Podstawowy moduł splotu wieloprzewodowego 34 umożliwia zestawianie w stos, splatanie lub łączenie razem wielu przewodów w dwóch lub więcej różnych kabli, lub
168 088 połączenie tych przewodów z jednego modułu do listwy mostkującej 28, wyznaczającej wtykane złącze mostkujące 35 ustanawiając połączenie mostkowe ze złączem 710.
Moduł według wynalazku pozwala na stosowanie istniejących połączeń przewodowych i urządzenia złącznego stosowanego do modułów złącznych 710. Pokrywa 29 służy do ochrony trzonu 26 przed ostrzami tnącymi urządzenia złącznego. Pokrywa 110 służy do wsparcia podstawy 25 w urządzeniu złącznym.
Nawiązując ponownie do rysunku, fig. 1 ilustruje złącze 710 32, które jest utworzone do połączenia par przewodowych z pary kabli jak ujawniono w opisie patentowym St. Zjedn. nr 4262985. Złącze 710 32 ma szynę mostkującą 33, która zawiera rozstawione żebra i wiele szczelin tworzących porty dostępu w boku złącza 32 do stykowych połączeń par przewodów, patrz fig. 2. Wynalazek zapewnia wtykane złącze mostkujące 35, które służy do udostępnienia przewodów w złączu 32 do uzyskania połączenia mostkowego, które może przesyłać bez przerywania obsługi klientów na liniach połączonych poprzez wtykane złącze mostkujące. Złącze mostkujące 35 pokazano na fig. 2 w stanie kontaktowym ze złączem 710, gdzie styki 30 złącza 32 pokazano w stanie kontaktu elektrycznego ze stykami 40 wtykanego złącza mostkującego 35.
Złącze mostkujące 35 zawiera listwę mostkującą 28, podstawę 25 i trzon 26. Wierzchnia pokrywa 29 jest umieszczona ponad trzonem 26, jak zilustrowano na fig. 2.
Moduł 34 zawiera podłużną podstawę 25 i trzon 26, który to trzon 26 zawiera podłużną wkładkę 36, wiele styków 37 i nasadkę 39. Trzon 26 jako zespół może być umieszczony na przewodach 25 parowego kabla, który został umieszczony na podstawie 25 i ucięty za pomocą uchwytu dla wykonania w nim połączenia, a przewody i trzon modułu 34 dostosowano do wetknięcia do innego modułu złącznego 34 lub do listwy mostkującej 28. Listwa mostkująca 28 zawiera wiele elementów stykowych 40, jak pokazano na fig. 3 i 4, które zawierają wtykowy element ostrzowy lub występ połączeniowy 41 na jednym końcu, pośrednią część wspierającą obejmującą kołnierze 42 i część złączną. 43, która ma postać rozwidlonej płytki stykowej z parą rozstawionych nóg przystosowanych do ustanowienia podatnego kontaktu z przewężona częścią elementów stykowych 30 złącza 710, lub tym podobnie, jak wyraźnie zilustrowano na fig. 3. Element stykowy 40 jest podparty za pomocą elementu wspierającego 44, zilustrowanego na fig. 5 i 6, który ma pierwszą powierzchnię 45 utworzoną, z podłużnymi wgłębieniami 46 i kołowymi wgłębieniami 47, bez żadnej funkcji oprócz rozstawienia serii ścian, które nieznacznie wystają ponad powierzchnię 45 i określają górny koniec szczelin 48, które to szczeliny są umieszczone pomiędzy nimi. Szczeliny 48 mają część szeroką i część uskokową węższej szerokości rozciągającej się w kierunku jednego boku na górnej powierzchni. Utworzony, na przejściu między nimi stopień lokalizuje występ 41 elementu stykowego 40, a jego część gniazdowa 49 wspiera część pośrednią 42 elementu stykowego 40. Styk 40 jest umieszczony w każdej szczelinie 48. Z jednego brzegu powierzchni 45 elementu wspierającego 44 wystaje wiele zbieżnych, w kształcie grotu strzałki, występów 50 oraz są utworzone na tym samym brzegu elementu wspierającego 44, przylegle do przeciwnej powierzchni elementu wspierającego, ogólnie kołowe wgłębienia 52. Występy 50 i wgłębienia 52 tworzą środki do blokowania razem elementu wspierającego 44 i listwy blokującej 55 tworzących listwę mostkującą 28. Element wspierający 44 jest ukształtowany z noskami 53 po jednej stronie, do zahaczania o zaczep lub otwór w szynie mostkującej 33 złączki 710. Element wspierający 44 jest również ukształtowany z wgłębieniami 118, na powierzchni 45 pomiędzy wgłębieniami 71, do pomieszczenia zębów narzędzia stosowanego do oddzielenia listwy mostkującej 28 od elementu podstawy 25.
Element blokujący 55 jest zilustrowany na fig. 7 i 8 i zawiera powierzchnię 56, która jest położona ogólnie równolegle do głównej powierzchni 45 elementu wspierającego 44, a wzdłuż jej jednego brzegu są ukształtowane przemiennie, wgłębienia szczelinowe 57, zaczep 58 o kształcie grzybkowym w rzucie płaskim, aby zapewnić zęby po jego bokach, wgłębienie 57 i występ 59 w kształcie klinowym, inne wgłębienie 57, itd., wzdłuż boku listwy 55. Wzdłuż tego samego boku poniżej każdego wgłębienia 57 są czopy 60, które ogólnie są walcowe, aby wejść i zaczepić się o walcowe wgłębienia 52 elementu wspierającego 44. W ten
168 088 sposób listwa blokująca 55 może służyć do blokowania elementów stykowych 40 w położeniu w szczelinach 48 ze swoimi występami 41 ulokowanymi naprzeciw uskoku w szczelinie 48, a pozostały otwór wyznaczono przez wąską część szczelin 48 i odstęp pomiędzy końcami zaczepów 58 i występów 59, pozwala na dostęp do występów/ 41. Szeroka część styków 40 tworząca rozwidloną część połączeniową 43 rozciąga się od przeciwnej powierzchni listwy blokującej 55, od środka sąsiednich czopów 60 i dalej do położenia, gdzie są one dostosowane do penetrowania szczelin w szynie mostkującej 33 złączki 710 32, dla realizacji kontaktu z wąską częścią styków przewodowych30, jak pokazano na fig. 2. Listwa blokująca 55 jest również zaopatrzona w noski -53 na bocznej powierzchni naprzeciw czopów 60. Noski 53 na bokach listwy mostkowej 28 zahaczają o zaczepy lub otwory w szynach mostkujących 33 złączki 710, jak pokazano na fig. 2, aby utrzymać listwę mostkującą na swoim miejscu. Listwa mostkująca 55 jest uformowana z wgłębieniami 119, patrz fig. 1 i fig. 7, które są położone do umieszczenia narzędzia rozdzielającego do rozdzielania listwy mostkującej 28 od szyny mostkującej 33 złączki 710. Tak więc wgłębienia 118 w elemencie wspierającym-: 44 pomagają w oddzieleniu podstawy od listwy mostkującej 28, a wgłębienia 119 w listwie blokującej 55 pomagają w oddzieleniu listwy mostkującej 28 od szyn mostkujących 33 złączki 710, za pomocą umieszczenia narzędzia rozdzielającego w tych wgłębieniach i naciskania na jeden element składowy w jednym kierunku i na drugi element składowy w kierunku przeciwnym, w kolejnych otworach wzdłuż długości listwy blokującej 28.
Figura 9 ilustruje przekrój poprzeczny złącza mostkującego 35, które dostosowano do połączenia wielu par przewodów ze złączką 710. Złącze zawiera listwę blokującą 28, moduł 34 i pokrywę 29. Podstawa 25 modułu 34 jest zilustrowana na fig. 10 i 11 i zawiera wiele poprzecznych otworów 62 przechodzących pomiędzy głównymi powierzchniami podstawy oraz grzbiet utworzony poprzez elementy trzymające przewód, położone wzdłuż powierzchni przyległej do drugiego brzegu wzdłużnego podstawy. Elementy trzymające zawierają wiele rozstawionych zębów 64, które wznoszą się pionowo z powierzchni. Przemienne zęby 64 mają promieniowy wierzchołek, a inne zęby 64 mają wierzchołek ostry. Każdy ząb jest ustawiony trochę z tyłu od krawędzi bocznej, tworząc wąską półkę 65. Pomiędzy sąsiednimi zębami 64 znajduj ją się kanały mieszczące przewód 66. Pomiędzy zębami 64 i otworami 62 są ramiona 67 utworzone za pomocą dwóch pionowych szczelin w nadlewie o kopulastym zwieńczeniu 68. Oddalone ramiona sąsiednich nadlewów 68 wyznaczają dalej kanały przewodowe 66, które są w - linii z otworami 62. Gdy nie ma żadnego przewodu w tych kanałach, na ogół ramiona 67 są równoległe i oddalone o jednakową odległość. Gdy przewód zostaje wprowadzony do kanału 66, ramiona 67 odginaj ą się od siebie w rejonie tego przewodu i w kierunku do siebie w polu między kanałami 66. Istnieje również ruch ramion 67 do siebie ponad przewodem w kanale. Również zęby 64 mają części boczne , które są uginane po wprowadzeniu przewodu do kanału tak, że przewód jest trzymany w kierunku osiowych, jak również bocznych przemieszczeń. Powierzchnia podstawy 25 jest głęboko rowkowana pomiędzy zębami 64 i ramionami 67, poprzecznie do tych kanałów 66, poza wąskimi żebrami 63 wspierającymi przewód i przebiegającymi wzdłuż środa każdego kanału 66 do podparcia przewodów. Rowki 69 utworzono do ulokowania rozwidlonych styków mieszczących przewód, przedstawionych w dalszej części opisu. Spodnia powierzchnia podstawy 25 ma wiele rozstawionych nóg lub zębów 70, które dostosowano do ulokowania w nacięciach brzegowych 71, które występują w bocznych ściankach i przyległej powierzchni wierzchniej listwy mostkującej 28 oraz w ścianach brzegowych i powierzchni wierzchniej trzonu 26. Powierzchnia wierzchnia podstawy ma również wgłębienia 71 wzdłuż jednej strony, pasujące do zębów 70 o tym samym rozmiarze i kształcie, na nasadce 39 trzonu 26, a wystające na zewnątrz z zębów 64 wąsy, trwale blokują razem trzon 26 i podstawę 25. Podstawa 25, w jednym z rozwiązań, może być zapewniona z nacięciami 73 w półce 65 wzdłuż jednego boku podstawy, jak zilustrowano na fig. 10. Nacięcia 73 dają środki do pozycjonowania końcówek tych przewodów, gdy zostało zakończone połączenie połowy odczepu z modułem splotu wieloprzewodowego. Do wykonania połowy odczepu przy module 34 przewód jest wprowadzony do podstawy 25 pomiędzy zębami 64 i ramionami 67 i następnie jest pętlony z powrotem poprzez ten sam kanał pomię10
168 088 dzy tymi samymi ramionami i zębami. Gdy pożądane jest zakończenie połowy odczepu, przewód zostaje ulokowany w nacięciu 73 i jest ucinany, zwykle przewód jest ucinany na spodzie kanału 66, a odcięty koniec zostaje umieszczony w nacięciu 73 i jest następnie przykrywany za pomocą materiału izolującego elektrycznie.
Trzon 26 zawiera wkładkę 36, pokazaną na fig. 12 i fig. 13, wiele styków 37 i nasadkę 36, zestawionych jak przedstawiono w dalszej części niniejszego opisu. Wkładka 36 daje środki do podparcia styków w trakcie zestawiania a więc dla sił występujących w trakcie łączenia i rozłączania. Wkładka 36 jest podłużną listwą mającą grzbiet utworzony wzdłuż jednej krawędzi, który to grzbiet jest wyznaczony przez wiele występów 75, z których każdy ma mały guzik lokalizujący 76 na samym szczycie, szczelinę 77 po jednej stronie i odsunięty występ 78 po stronie przeciwnej. Szczeliny 77 łączą się z węższymi otworami 80 przechodzącymi, od boku do boku, poprzez wkładkę 36. Szczeliny 77 są wyznaczone poprzez oddalone ściany 81 i 82, z których jedna jest utworzona z zębem zatrzaskowym 83 w ukształtowanych przerwach. Węższe otwory 80 utworzono w zależnych występach 84, które dostosowano do umieszczenia w poprzecznych otworach 62 podstawy 25, aby zwiększyć dielektryczną ścieżkę pomiędzy stykami.
Styk 37 jest zamontowany na każdym występie 75, a końce styków 37 są położone po przeciwnych stronach grzbietu. Styki 37, jak zilustrowano na fig. 14, fig. 15 i fig. 16, zawierają ogólnie podatny element przewodzący ukształtowany w kształcie litery U, mający skręconą część 88 i posiadający od środka przeciwnych stron i końców parę nóg o różnych długościach rozciągających się od przeciwnych zakończeń części skręconej 88, ale w tym samym kierunku. Jedna z tych nóg określa rozdwojoną płytkę złączną 86 położoną w pierwszej płaszczyźnie i głęboko rowkowaną, aby utworzyć szczelinę 86 dającą połączenie elektryczne z przewodem z zapasem na sprężyste usunięcie izolacji. Wąskie brzegi wyznaczające szczelinę 86 są ogólnie równoległe, a płytka 85 zawiera równo odchylone części zakończeniowe wyznaczające otwór przyjęcie przewodu. Druga noga styku 37 w kształcie litery U jest utworzona ze skręceniem ustawiającym jej swobodny koniec w płaszczyźnie ogólnie prostopadłej do płytki 85. Druga część zakończenia styku 37 ma środki połączeniowe 90, albo do złączki z bolcami, albo z gniazdami, na końcu swobodnym do realizacji drugiego połączenia elektrycznego. Element drugiego połączenia elektrycznego 90 jest, jak zilustrowano, gniazdowym elementem złącznym w rodzaju widełek stroikowych. Styk 37 jest również utworzony z cięciem lub szczeliną w kształcie litry U, w drugiej nodze przyległego końca części skręconej 88 dla utworzenia drugiego, blokowanego lub gniazdowego, środka połączeniowego 91 na drugiej nodze do realizacji trzeciego połączenia elektrycznego· ze współpracującym elementem złącznym 90 lub ze współpracującym stykiem urządzenia testowego lub próbnika. Jak zilustrowano, środkiem połączeniowym 91 jest występ utworzony przez szczelinę w kształcie litry U wyciętą w rogu części skręconej i drugiej nogi tak, że występ ten wystaje w kierunku przeciwnym do kierunku środka połączenia 90. Dzięki temu może być wykonane połączenie z przewodem w pierwszej płaszczyźnie równolegle do części skręconej 88, w drugiej płaszczyźnie oddalonej dalej od części skręconej i w trzeciej płaszczyźnie przylegle do części skręconej, poprzez otwór przejściowy 101 na wierzchu trzonu 26.
Część końcowa lub płytka 85 jest położona wzdłuż jednego boku grzbietu wkładki 36 ze szczeliną 86 pomiędzy jej nogami wychodzącymi poprzecznie do grzbietu i ustawionych w linii ze wspornikiem 78 wkładki 36. Środkowa część skręcona 88 styku jest zaopatrzona w otwór 89 do ulokowania guzika 76 występu 75 do pozycjonowania styku 37. Skręcenie 0 90° w drugiej nodze ustawia nogi elementu połączeniowego 90 w płaszczyźnie ogólnie prostopadłej do części końcowej 85.
Element połączeniowy 90 z rodzaju widełek stroikowych jest ustawiony w części końcowej nogi zależnie od występu 75 wchodzącego do i poprzez otwór 80 wkładki. Występ 91 wystaje ponad widełkowy koniec i ma cienkie ostrze podobnie do elementu umieszczonego w płaszczyźnie pod kątem do płaszczyzny nóg styku 90 widełek stroikowych.
Nasadka 39 jest utworzona tak, że pasuje na wkładkę 36 i blokuje styki 37 na wkładce i w nasadce. Nasadka zawiera pierwszą powierzchnię 95 i przeciwną powierzchnię dolną 96,
168 088 utworzone z szeregu oddalonych elementów ścian, żeber i występów blokujących i ustalających , jak ziulustrowano na fig. 17 i fig. 18. Oddalone ściany 99 są rozdzielone żebrami 100. Żebra 100 sa ustawione poprzecznie do otworów przelotowych 101. w których wystaia wvsteX A i ·- ' J J A A py 91 i dzięki temu jest dostęp do tych występów 91. Przeciwnie do żeber 100 wystają do środka wspierając i blokując występy 104, które wspierają bok części końcowej 85 styku 37 naprzeciw wspornika 78 wkładki 36 i ulokowanej pomiędzy żebrami 64 podstawy. Jedna ściana boczna 105 nasaddki 39 przechodzi wzdłuż części końcowych 85 styku mieszczącego przewód, a przeciwległa ścian boczna 106 jest położona przylegle do elementu połączeniowego 90, poza elementami połączeniowymi 90 przebiegającymi faktycznie za dolną krawędzią ściany 106 i występami 84 wkładki 36, gdy trzon jest zmontowany. Nasadka 39 ma również zęby 70 wystające z powierzchni 96, które są dopasowane do wgłębień 71 w brzegach podstawy 25. Wgłębienia 71 są również utworzone wzdłuż każdego z brzegów powierzchni 95, aby pomieścić zęby 70 innej podstawy 25 lub pokrywy 29. Nasadka 39 ma rozstawione wgłębienia odpowiadające wgłębieniom 118 w boku 106 i powierzchni 95, w sposób przemienny z nacięciami 71, wzdłuż długości nasadki do ulokowania narzędzia rozdzielającego.
Zmontowany trzon 26 zawiera wkładkę 36, styki 37 i nasadkę 39, jak zilustrowano na fig. 19.
Spodnia pokrywa 110 jest zilustrowana na fig. 20 i fig. 21. Pokrywa 110 jest dostosowana tak, że pasuje do dolnej strony lub powierzchni podstawy 25, do jej wsparcia w urządzeniu do zaprawiania przewodów w podstawie i do wsparcia podstawy, przy wywieraniu nacisku dla wykonania połączeń przewodu z trzonem 26. Podstawa ma ogólnie gładką powierzchnię zewnętrzną 111, a wewnętrzna lub wierzchnia powierzchnia, jak pokazano na fig. 20 i fig. 21, ma szereg kieszeni. Jeden komplet kieszeni 114 został utworzony do ulokowania elementów złącznych 90 styków 37. Pokrywa ta jest również zaopatrzona we wgłębienia71 wzdłuż brzegów boków i powierzchni do ulokowania zębów 70 podstawy 25. Dodatkowe wgłębienia 118 są utworzone w pokrywie 110 wzdłuż bocznej i wewnętrznej powierzchni do ulokowania narzędzia do rozdzielania spodniej pokrywy od podstawy.
Wierzchnia pokrywa 29 jest ukształtowana, aby zapewnić wsparcie dla górnej powierzchni trzonu 26 tak, że po przyłożeniu do niej siły, siła ta jest przenoszona równo na nasadkę 39 i siła ta nie jest przejmowana prze występy, które przebiegają trochę ponad powierzchnią 95. Pokrywa wierzchnia 29 jest zaopatrzona we wzdłużny rowek 115, aby zapewnić szczelinę przejściową dla ostrza tnącego urządzenia złącznego.
Figura 22 ilustruje zastosowanie dwóch modułów złącza przewodowego do połączenia lub splecienia par przewodów z dwóch kabli. Pokrywa spodnia 110 wspiera pierwszą podstawę 25 w urządzeniu. Przewody z kabla pierwszego są umieszczone w kanałach przewodowych 66 pomiędzy zębami 64 i ramionami 67. Urządzenie zostaje uruchomione do obcięcia tych przewodów. Trzon 36 zostaje następnie umieszczony na pierwszej podstawie 25 i każdy styk 37 ustala połączenie elektryczne z jednym z przewodów w kanale 66 usuwając izolację. Podstawa druga 25 zostaje umocowana na powierzchni 95 nasadki 39 i przewody z kabla drugiego zostają przewleczone pomiędzy zębami. Urządzenie to ponownie zostaje uruchomione do obcięcia końców przewodów. Teraz drugi element trzonowy 26 z wierzchnią pokrywą 29 zostaje umieszczony na drugim komplecie przewodów i urządzenie zamyka drugi trzon na drugim komplecie przewodów wykonując połączenie z tymi przewodami usuwając izolację oraz również łącząc te przewody za pomocą części kontaktowej 90 drugiego kompletu styków, ustanawiając elektryczny kontakt z występami 91 pierwszego i kompletu styków. Jeśli byłoby pożądane rozdzielenie tego złącza, to elementy składowe zostaną rozdzielone pomiędzy drugim elementem podstawy 25 i pierwszym trzonem 26. Po wykonaniu tego, połączenia elektryczne pomiędzy przewodami i kontaktami w płytkach 85 styków 37 każdego modułu 34 nie zostaną odsłonięte, co umożliwi rozdzielenie przewodu od kontaktu. Co więcej, każdy izolacyjny i zamknięty smar umieszczony w tym złączu do zabezpieczenia kontaktów na połączeniu przewodowym pozostaje jako ochrona tego połączenia. Zakończone złączenie jest zilustrowane w przekroju na fig. 23 z tym, że opuszczono przewody dla celów ilustracyjnych. Wgłębienia podobne do wgłębień 118 z fig. 5 i fig. 20 są utworzone w przedniej ścianie 106
168 088 nasadki 39 przylegle do powierzchni 95 dla dostępu urządzenia do rozdzielenia nasadki, 39 od podstawy 25 lub pokrywy 29. Rozdzielenie na linii 120, jak zilustrowano na fig. 2 i fig. 23, lub rozdzielenie pokryw od modułu 34, również nie odsłania połączeń przewodów ze stykami 37. Wierzchnia pokrywa lub spodnia pokrywa może być wyjęta dla odsłonięcia, odpowiednio występów połączenia 91 lub styków 90, do utworzenia dodatkowych połączeń do tych kabli. Usunięcie pokrywy wierzchniej 29 górnego trzonu 26 odsłania występ 91 umożliwiając nawet wykonanie dodatkowych połączeń, jeśli jest to konieczne, w roboczym zm^t^waniu przesyłania od jednego kabla do kabla nowego bez przerywania pracy.
Mając ujawnione zalecane wykonanie wynalazku uznano, że mogą w nim być wykonane zmiany bez odejścia od istoty lub zakresu wynalazku jak wyliczono w załączonych zastrzeżeniach.
168 088
Fic. .2 2
Fig. 23
168 088 (fil
Z/ //4 tU0 7/ //4 ίτπ/ώΊ τ —ip' n —i /Πι
iufi
7/
MJaIjdh
Fic. ZO
Zl
HlJśa
Fic. 21
168 088 %
'>*4 ϋ
£
168 088 ^8 36
λ-Pi l05 δδ \s
8F
9< β{37
65' r\
Fic 14
Fic. 15 υϋ
Fic.16 τΐ
168 088
1t ι \ 71 ’έϊ 49 flcl0
13^. /Ζ 77 & 6! δΖ ι/β~« αϊπ
η 7δ
168 088
Fic. 5
Fic. 6
Θ
168 088
4oJ 30
Fic. F
168 088
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,50 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Moduł splotu wieloprzewodowego ze złączka mostkującą posiadający podłużną podstawę utworzoną z izolacyjnego materiału polimerowego, mającą przeciwległe podłużne boki i przeciwległe powierzchnie z elementami trzymania przewodów usytuowanymi wzdłuż jednej powierzchni przyległej do jednego z wymienionych boków i tworzącymi kanały do ulokowania przewodów, podłużny trzon z materiału izolacyjnego mający przeciwległe powierzchnie, oraz wiele styków przewodzących, przy czym trzon podpiera wymienione styki, każdy wymieniony styk ma co najmniej jedną rozwidloną część zakończenia mieszczącą przewód i usytuowaną wystąjąco z pierwszej powierzchni trzonu do połączenia z przewodem wspartym na wymienionej jednej powierzchni podstawy, znamienny tym, że każdy ze styków (37) ma drugi element złączny (90) przy drugim końcu wystającym z pierwszej powierzchni (45) trzonu (26) i trzecią część połączeniową (91) między końcami styku (37), która to trzecia część połączeniowa (91) jest tak usytuowana, że jest dostępna z przyległej drugiej powierzchni (95) trzonu (26) oraz, że podstawa (25) jest utworzona ze szczelinowymi otworami (62) wzdłuż przeciwległego boku tej podstawy i przechodzącymi przez podstawę, pomiędzy wymienionymi powierzchniami, otwory szczelinowe (62) przyjmujące drugi element połączeniowy (90) styków (37), gdy podstawa (25) i trzon (26) są zmontowane z rozwidlonymi częściami zakończenia (85) mieszczącego przewód, tworząc elektryczne połączenie przewodowe z przewodem w kanale (66) podstawy (25), przez co te drugie elementy połączeniowe (90) wystają poza drugą powierzchnię podstawy, przystosowując drugie elementy połączeniowe (90) do połączenia z trzecią częścią połączeniową (91) styków (37) na module drugim do złączenia przewodów w tych dwóch modułach lub do połączenia tego modułu z innym elementem zewnętrznym.
  2. 2. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że trzon (26) zawiera podłużną wkładkę (36) mającą grzbiet (75) przebiegający do długości wymienionej wkładki oraz wiele otworów (80) położonych wzdłuż długości tej wkładki i przechodzących prze nią styki (37) są wsparte na grzbiecie tej wkładki (36), każdy styk (37) ma rozwidloną część końcową (85) mieszczącą przewód, położoną wzdłuż boku grzbietu ze szczeliną (86) przechodzącą pomiędzy jej nogami poprzecznie do grzbietu (75), a drugi element połączeniowy (90) każdego styku jest położony po drugiej stronie grzbietu i przechodzi poprzez otwór (80) we wkładce i poza ten bok wkładki, przeciwnie, do grzbietu, oraz zawiera nasadkę (39) położoną nad wkładką (36), nasadka (39) ma ściany boczne (105, 106) i ścianę wierzchnią (95), wewnętrzna powierzchnia (96) ściany wierzchniej tworzy środki do uchwycenia styków pomiędzy nasadką (39) i wymienioną wkładką (36).
  3. 3. Moduł według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że podstawa (25) i trzon (26) są ukształtowane ze wzajemnie blokującymi się zębami (70) i wgłębieniami.(71) wzdłuż ich długości do trwałego trzymania razem podstawy i trzonu utrzymującego połączenie zamocowania styków i przewodów
  4. 4. Moduł według zastrz. 2, znamienny tym, że nasadka (39) jest utworzona z wieloma otworami (101) ustawionymi w rzędzie, z otworami usytuowanymi do przyjęcia drugiego elementu połączeniowego (90) drugiego modułu splotu wieloprzewodowego do wzajemnego połączenia z wymienioną trzecią częścią połączeniową (91).
  5. 5. Moduł według zastrz. 1, albo 2, albo 4, znamienny tym, że zawiera środki mostkujące (35) do wykonania połączenia ze stykami złączki 710 poprzez jego szczeliny mostkujące, wymienione środki mostkujące obejmują listwę mostkującą (28) mającą podłużne, przeciwległe powierzchnie i wiele styków mostkujących (40), każdy z widłowym elementem połączeniowym (43) przechodzącym do jednej z wymienionych powierzchni podłużnych oraz występ połączeniowy (41) położony w płaszczyźnie równoległej do długości listwy (28) i położony
    168 088 w otworach w przeciwległej powierzchni podłużnej, przy czym występy połączeniowe (41) są przystosowane do połączenia z wymienionymi drugimi elementami połączeniowymi (90) styków modułowych.
  6. 6. Moduł według zastrz. 5, znamienny tym, że listwa mostkująca (28) zawiera pierwszą podłużną listwę wspierającą (44) ze środkami do ulokowania styków mostkujących i listwę montażową (55) przystosowaną tak, że pasuje do listwy wspierającej (44) dla utrzymania styków mostkujących (40) na swoim miejscu z widłowymi elementami połączeniowymi (43) przechodzącymi z jej jednej powierzchni i z występami połączeniowymi (41) położonymi w otworach (48) utworzonych na jej przeciwległej powierzchni.
  7. 7. Moduł według zastrz. 1, albo 2, albo 4, znamienny tym, że drugi element połączeniowy stanowi styk (90) w postaci widełek stroikowych tworząc styk samooczyszczający się z innym, ostrzowym lub wystającym elementem łączącym oraz, że wymienione nogi tworzące drugi element połączeniowy (90) są ulokowane w płaszczyźnie ogólnie prostopadłej do płaszczyzny płytki (85) tworzącej rozwidloną część końca mieszczącego przewód.
  8. 8. Moduł według zastrz. 1, albo 4, znamienny tym, że każdy styk (37) zawiera podatny element przewodzący w kształcie litery U mający część (88) skręconą z przeciwległymi stronami i końcami, parę nóg (85, 90) o różnej długości wychodzących od przeciwnych zakończeń jednej strony części skręconej (88), jedna z wymienionych nóg wyznacza płytkę połączeniową ulokowaną w pierwszej płaszczyźnie i głęboko rowkowaną tworząc rozwidloną część zakończenia mieszczącego przewód do elektrycznego połączenia z przewodem przy zapasie sprężystym na usunięcie izolacji, wąskie krawędzie wyznaczające wymienioną szczelinę są ogólnie równoległe i zawierają łagodnie rozchylone części zakończenia wyznaczającego otwarcie dostępu przewodu, druga noga (90) elementu w kształcie litery U została ukształtowana ze środkami połączeniowymi na końcu do wykonania wymienionego drugiego elementu połączeniowego (70), a wymieniony element przewodzący został ukształtowany z nacięciem w wymienionej drugiej nodze (90), przylegle do końca części (88) skręconej do utworzenia trzeciej części (91) połączenia elektrycznego, przez co połączenie może być wykonane z przewodem w pierwszej płaszczyźnie równolegle do części skręconej, w drugiej płaszczyźnie oddalonej dalej od wymienionej części skręconej i w trzeciej płaszczyźnie przylegle do części skręconej.
  9. 9. Moduł według zastrz. 8, znamienny tym, że drugi element połączeniowy (90) zawiera element stykowy z rodzaju widełek stroikowych do ustanowienia kontaktu samooczyszczającego się z przeciwległymi stronami elementu współpracującego.
  10. 10. Moduł splotu wieloprzewodowego ze złączka mostkującą posiadający podłużną podstawę utworzoną z izolacyjnego materiału polimerowego, mającą przeciwległe podłużne boki i przeciwległe powierzchnie z elementami trzymania przewodów usytuowanymi wzdłuż jednej powierzchni przyległej do jednego z wymienionych boków i tworzącymi kanały do ulokowania przewodów, podłużny trzon z materiału izolacyjnego mający przeciwległe powierzchnie, oraz wiele styków przewodzących, przy czym trzon podpiera wymienione styki, każdy wymieniony styk ma co najmniej jedną rozwidloną część zakończenia mieszczącą przewód i usytuowaną wystająco z pierwszej powierzchni trzonu do połączenia z przewodem wspartym na wymienionej jednej powierzchni podstawy, znamienny tym, że podłużna podstawa (25) ma rząd otworów szczelinowych (62) przechodzących poprzez podstawę (25) wzdłuż przeciwnego brzegu oraz, że kanały (66) do trzymania przewodów są ustawione w linii z otworami szczelinowymi (62) położonymi wzdłuż przeciwnego boku, trzon (26) zawiera podłużną wkładkę (36) mającą wiele otworów (80) przechodzących przez nią z jednej na drugą stronę i środki (77) wyznaczające grzbiet do wsparcia styków (37), grzbiet przebiega po długości wkładki (36) wzdłuż jednego jej boku- oraz styki (37) są wsparte na grzbiecie wymienionej wkładki (36), każdy styk (37) mą rozwidloną część (85) zakończenia mieszczącego przewód utworzoną przez płytkę mającą szczelinę (86) utworzoną przez przeciwległe wąskie brzegi dwóch nóg i położonych wzdłuż jednego boku grzbietu ze szczeliną (86) przechodzącą poprzecznie do tego grzbietu, a widełkowy element połączeniowy (90) położono po drugiej stronie grzbietu i przechodzi on poprzez otwór (80) we wkładce (36) i poza bok wkładki prze4
    168 088 ciwny do grzbietu, zaś występ połączeniowy (91) przechodzi w płaszczyźnie pod kątem do płaszczyzny tych widełkowych elementów połączeniowych (90) wymienionych styków, a nasadka (39) jest położona nad grzbietem i ma ściany boczne i ścianę wierzchnią, rząd otworów (101) w ścianie wierzchniej umożliwiający dostęp do tych występów połączeniowych (91), ściana boczna wzdłuż jednej strony (105) nasadki (39) przebiega wzdłuż i równoległe do rozwidlonych części (85) końcówek styków (37) i przeciwne ściany boczne (106) są położone równolegle do rozwidlonych części (85) końcówek styków (37) i przeciwne ściany boczne (106) są położone równolegle do otworów (101) z jednej na drugą stronę, a wewnętrzna powierzchnia (96) ściany wierzchniej (95) trzyma w uchwycie styki (37) na grzbiecie wkładki (36), przez co gdy zespół trzonu (26), utworzonej wkładki (36), styków (37) i nasadki (39) jest położony na podstawie (25), to wymienione rozwidlone części (85) końcowe są zahaczone o przewody trzymane za pomocą elementów (64) trzymania przewodów i powodują połączenie elektryczne z tymi przewodami oraz chwytają przewody pomiędzy podstawą i trzonem, a widełkowe elementy połączeniowe (90) przechodzą od podstawy poprzez otwory szczelinowe (62) dla wykonania połączenia (91) z występem połączeniowym innego modułu, a spodnia pokrywa (110) i wierzchnia pokrywa (29), odpowiednio zamyka odsłonięte widełkowe elementy połączeniowe (90) i rząd otworów (101) w nasadce (39), spodnia pokrywa (110) i nasadka (39) mają wgłębienia (118) wzdłuż jednej ściany bocznej i przyległej powierzchni do ulokowania narzędzia rozdzielającego do rozdzielania spodniej pokrywy (110) od podstawy (25) lub wierzchniej pokrywy (29) od nasadki (39), przez co para modułów połączonych z przewodami par kabli może być złączona razem za pomocą połączenia elementów złącznych jednego modułu z występami połączeniowymi drugiego modułu i umieszczenia pokrywy (29) na nasadce (39) jednego modułu (34) i podstawie (25) drugiego modułu (34).
    * * *
PL92301155A 1991-04-12 1992-03-16 Modul splotu wieloprzewodowego ze zlaczka mostkujaca PL PL PL PL PL PL PL168088B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/684,323 US5147218A (en) 1991-04-12 1991-04-12 Pluggable modular splicing connector and bridging adapter
PCT/US1992/001984 WO1992019023A2 (en) 1991-04-12 1992-03-16 Pluggable modular splicing connector and bridging adapter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168088B1 true PL168088B1 (pl) 1995-12-30

Family

ID=24747600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92301155A PL168088B1 (pl) 1991-04-12 1992-03-16 Modul splotu wieloprzewodowego ze zlaczka mostkujaca PL PL PL PL PL PL

Country Status (21)

Country Link
US (2) US5147218A (pl)
EP (1) EP0579772B1 (pl)
JP (1) JP3195345B2 (pl)
KR (1) KR100238930B1 (pl)
CN (1) CN1068462C (pl)
AR (1) AR244913A1 (pl)
AU (1) AU2001492A (pl)
BR (1) BR9205815A (pl)
CA (1) CA2104369A1 (pl)
CZ (1) CZ282205B6 (pl)
DE (1) DE69210600T2 (pl)
ES (1) ES2086748T3 (pl)
HU (1) HU216500B (pl)
MX (1) MX9201570A (pl)
MY (1) MY108025A (pl)
PL (1) PL168088B1 (pl)
RU (1) RU2140124C1 (pl)
SG (1) SG43166A1 (pl)
TR (1) TR26557A (pl)
UA (1) UA22103C2 (pl)
WO (1) WO1992019023A2 (pl)

Families Citing this family (44)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5281163A (en) * 1991-09-23 1994-01-25 Minnesota Mining And Manufacturing Company Cross connect system for telecommunications systems
US5326286A (en) * 1992-12-17 1994-07-05 Molex Incorporated Electrical connector assembly with terminal alignment system
GB9307127D0 (en) * 1993-04-06 1993-05-26 Amp Holland Prestressed shielding plates for electrical connectors
DE4312778C3 (de) * 1993-04-20 2001-10-25 Vossloh Schwabe Gmbh Elektrische Anschlußklemmeinrichtung
US5449299A (en) * 1994-01-24 1995-09-12 Raychem Corporation Telecommunications terminal
ES2121125T3 (es) * 1994-07-01 1998-11-16 Minnesota Mining & Mfg Sistema de interconexion modular para sistemas de telecomunicaciones.
US5554053A (en) * 1994-08-24 1996-09-10 Minnesota Mining And Manufacturing Company Modular connector with separable wire retention
CA2220876C (en) * 1995-06-05 2004-04-06 Robert Jay Sexton Flat surface-mounted multi-purpose wire
US5779504A (en) * 1995-09-29 1998-07-14 Reltec Corporation Modular terminal block assembly
US5683268A (en) * 1995-12-27 1997-11-04 Lucent Technologies Inc. Universal stacking modular splicing connector
FR2743448B1 (fr) * 1996-01-10 1998-02-13 Entrelec Sa Agencement d'interconnexion pour appareillage electrique, notamment pour appareillage de type bloc de jonction, et boitier equipe d'un tel agencement
DE19652422C1 (de) * 1996-12-09 1998-04-23 Krone Ag Anschlußleiste
JP2000150054A (ja) * 1998-11-13 2000-05-30 Yazaki Corp ジョイントコネクタ
JP4205240B2 (ja) * 1999-03-01 2009-01-07 矢崎総業株式会社 スプライス吸収構造
JP3482914B2 (ja) * 1999-07-27 2004-01-06 住友電装株式会社 接続用端子、該接続用端子を用いたジョイントコネクタ及び該ジョイントコネクタを備えたワイヤハーネス
JP3717761B2 (ja) * 2000-06-29 2005-11-16 矢崎総業株式会社 圧接ジョイントコネクタ
US6350144B1 (en) * 2000-11-21 2002-02-26 3M Innovative Properties Company Controlled distribution terminal block
US7335049B2 (en) * 2004-09-15 2008-02-26 3M Innovative Properties Company Connector assembly for housing insulation displacement elements
US7097493B1 (en) 2005-01-14 2006-08-29 Adtran, Inc. Apparatus and method for interfacing connectors to network components
US20070001157A1 (en) * 2005-06-29 2007-01-04 Quick Jon C Conduit leader
DE102005041778A1 (de) * 2005-09-01 2007-03-08 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Elektrische Anschlußanordnung
US7134903B1 (en) * 2005-10-12 2006-11-14 Lear Corporation Insulation displacement connection
TWI297559B (en) * 2006-03-06 2008-06-01 3M Innovative Properties Co Cross connect terminal block
FR2900505B1 (fr) * 2006-04-28 2010-04-02 Cahors App Elec Module de raccordement
US7153156B1 (en) * 2006-05-15 2006-12-26 Tyco Electronics Corporation Coaxial cable connector
DE102006052119A1 (de) * 2006-11-06 2008-05-08 Robert Bosch Gmbh Schneid-Klemm-Verbindung, sowie Verfahren zur Verbindung zweier Bauteile
FR2910729B1 (fr) * 2006-12-22 2009-02-27 Legrand France Prise de raccordement a montage rapide pour cable multiconducteur.
US7530836B2 (en) * 2007-04-30 2009-05-12 3M Innovative Properties Company Cap for telecommunications cross connect block
US7833033B2 (en) * 2008-04-16 2010-11-16 Molex Incorporated Solar panel junction box and components thereof
WO2010029392A1 (en) * 2008-09-11 2010-03-18 Fci Retaining element for a connector
DE102011101932A1 (de) * 2010-11-25 2012-05-31 Baumüller Nürnberg GmbH Elektrische Maschine
DE102011101201B4 (de) 2011-05-11 2019-12-05 Tyco Electronics Services Gmbh Verteileranschlussmodul und Verfahren zur Beschaltung eines Verteileranschlussmoduls
DE102011103687A1 (de) * 2011-06-09 2012-12-13 Tyco Electronics Services Gmbh Werkzeug zum Anschließen von Kabeladern
DE102011052964B4 (de) * 2011-08-24 2019-01-31 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Elektrisches Kontaktelement zur Querrangierung zwischen E/A-Modulen
DE102011116107A1 (de) * 2011-10-15 2013-04-18 Tyco Electronics Services Gmbh Kontaktelement und Verteilerleiste für die Kommunikations- und Datentechnik
JP5700026B2 (ja) * 2012-11-28 2015-04-15 株式会社デンソー 電装品機器の端子装置
KR101422082B1 (ko) * 2013-05-08 2014-07-23 주식회사 조우테크 전선 이음 커넥터용 터미널 및 이를 갖는 전선 이음 커넥터
JP6093645B2 (ja) * 2013-05-10 2017-03-08 矢崎総業株式会社 ジョイントコネクタ
US9287663B1 (en) * 2014-08-26 2016-03-15 Lg Chem, Ltd. Electrical connector and method of electrically coupling first and second electrical terminals of first and second battery cells to one another
DE202014106058U1 (de) * 2014-12-15 2015-01-21 Erni Production Gmbh & Co. Kg Steckverbinder
WO2018017734A1 (en) * 2016-07-20 2018-01-25 Pic Wire & Cable, Inc. Electrical connector and modules for high-speed connectivity
USD902157S1 (en) 2017-07-19 2020-11-17 Pic Wire & Cable, Inc. Electrical connector
JP2019079641A (ja) * 2017-10-23 2019-05-23 アイシン精機株式会社 電気接続構造
CN113595298B (zh) * 2021-08-18 2023-01-06 珠海格力节能环保制冷技术研究中心有限公司 一种用于定子绕组的接线组件及具有其的定子、电机

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3611264A (en) * 1968-12-27 1971-10-05 Bell Telephone Labor Inc Wire connecting blocks
US3708779A (en) * 1969-05-12 1973-01-02 Minnesota Mining & Mfg Wire-splicing apparatus and method
BE792672A (fr) * 1971-12-22 1973-03-30 Western Electric Co Connecteur miniature universel pour conducteurs
CA1002627A (en) * 1971-12-22 1976-12-28 Robert W. Henn Universal miniature connector for plural conductors
US3945705A (en) * 1972-06-09 1976-03-23 Minnesota Mining And Manufacturing Company Wire-splicing apparatus and contact element therefor
AR208483A1 (es) * 1975-11-10 1976-12-27 Amp Inc Terminal electrico
US4193201A (en) * 1978-11-29 1980-03-18 Bell Telephone Laboratories, Incorporated Solderless electrical connector construction
US4262985A (en) * 1979-03-26 1981-04-21 Bell Telephone Laboratories, Incorporated Connector for plural conductors
US4285563A (en) * 1979-07-26 1981-08-25 Communications Technology Corporation Cable connector and cap shoes therefor
US4272147A (en) * 1979-09-14 1981-06-09 Minnesota Mining And Manufacturing Company Modular connector and protector
US4514027A (en) * 1982-09-28 1985-04-30 At&T Technologies, Inc. Connectorized cable and methods of making
US4552429A (en) * 1984-10-01 1985-11-12 Amp Incorporated Modular electrical connector for connecting wires in cable ends
US4952169A (en) * 1989-06-27 1990-08-28 Amp Incorporated Sealed electrical connector employing insulation displacement terminals

Also Published As

Publication number Publication date
DE69210600T2 (de) 1996-12-05
US5314350A (en) 1994-05-24
US5147218A (en) 1992-09-15
HU9302766D0 (en) 1993-12-28
MY108025A (en) 1996-07-30
AU2001492A (en) 1992-11-17
HUT64647A (en) 1994-01-28
MX9201570A (es) 1992-10-01
WO1992019023A2 (en) 1992-10-29
CN1077821A (zh) 1993-10-27
CA2104369A1 (en) 1992-10-13
RU2140124C1 (ru) 1999-10-20
HU216500B (hu) 1999-07-28
EP0579772B1 (en) 1996-05-08
CZ213293A3 (en) 1994-03-16
CZ282205B6 (cs) 1997-05-14
CN1068462C (zh) 2001-07-11
SG43166A1 (en) 1997-10-17
JPH06507043A (ja) 1994-08-04
JP3195345B2 (ja) 2001-08-06
KR100238930B1 (ko) 2000-01-15
BR9205815A (pt) 1994-05-17
TR26557A (tr) 1995-03-15
UA22103C2 (uk) 1998-04-30
AR244913A1 (es) 1993-11-30
DE69210600D1 (de) 1996-06-13
EP0579772A1 (en) 1994-01-26
ES2086748T3 (es) 1996-07-01
WO1992019023A3 (en) 1992-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL168088B1 (pl) Modul splotu wieloprzewodowego ze zlaczka mostkujaca PL PL PL PL PL PL
US3985416A (en) Opposed edge slotted terminal electrical connector
RU2216079C2 (ru) Штепсельные розетка (варианты), колодка и вилка
US5104332A (en) Modular furniture power distribution system and electrical connector therefor
CA1231410A (en) Connector block with solderless, non-screwed and stripping-free terminals having a polytropic air gap for terminating cable wires and dropwire cables
KR100241642B1 (ko) 전기 접속 장치 및 절연체 변위 커넥터 장치
US7637769B2 (en) Cap, a termination assembly and a housing assembly for a modular telecom connection jack
US4040703A (en) Tri-lead cable connector
US6283768B1 (en) RJ-45 style modular connector
GB1588841A (en) Electrical terminal assemblies
EP0778637A2 (en) Connector unit
JP2008513954A (ja) 絶縁変位素子を収容するコネクタアセンブリ
GB2110886A (en) Electrical connector member
US4946406A (en) Electrical connector which requires no application tool
JPH059905B2 (pl)
US5520549A (en) Connector apparatus, housing, and connecting element
US4483577A (en) Electrical bridging connector and method of use
EP0468512B1 (en) Method and apparatus for coupling a connector to a cable
US4538877A (en) Electrical bridging connector with post separator housing
JPS63245878A (ja) ケ−ブル用多対コネクタ
US5018986A (en) Electrical connector
EP1478059A2 (en) Cable assembly
EP0105589A1 (en) Gender change connector
PL201053B1 (pl) Łączówka zbiorcza do połączeń kablowych
PL172992B1 (pl) Wtyk elektryczny