NL1016348C2 - Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk. - Google Patents
Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk. Download PDFInfo
- Publication number
- NL1016348C2 NL1016348C2 NL1016348A NL1016348A NL1016348C2 NL 1016348 C2 NL1016348 C2 NL 1016348C2 NL 1016348 A NL1016348 A NL 1016348A NL 1016348 A NL1016348 A NL 1016348A NL 1016348 C2 NL1016348 C2 NL 1016348C2
- Authority
- NL
- Netherlands
- Prior art keywords
- workpiece
- tool
- axis
- relative
- axes
- Prior art date
Links
- 238000000034 method Methods 0.000 title claims abstract description 21
- 239000002184 metal Substances 0.000 claims description 15
- 238000003754 machining Methods 0.000 claims 4
- 230000003197 catalytic effect Effects 0.000 claims 1
- 239000003054 catalyst Substances 0.000 description 6
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 description 4
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 3
- 239000000047 product Substances 0.000 description 2
- 230000007704 transition Effects 0.000 description 2
- 239000002131 composite material Substances 0.000 description 1
- 239000004020 conductor Substances 0.000 description 1
- 230000007423 decrease Effects 0.000 description 1
- 239000012467 final product Substances 0.000 description 1
- 239000012530 fluid Substances 0.000 description 1
- 230000006870 function Effects 0.000 description 1
- 239000000463 material Substances 0.000 description 1
- 238000003825 pressing Methods 0.000 description 1
- 239000007858 starting material Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D7/00—Bending rods, profiles, or tubes
- B21D7/08—Bending rods, profiles, or tubes by passing between rollers or through a curved die
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D22/00—Shaping without cutting, by stamping, spinning, or deep-drawing
- B21D22/14—Spinning
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
- Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
- Printing Methods (AREA)
Description
Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk
De uitvinding heeft betrekking op een werkwijze voor het vervormen van een hol buisvormig werkstuk, waarbij het werkstuk in een inspaninrichting wordt ingespannen, een eerste vervormend gereedschap tegen de buitenzijde van het werk-5 stuk wordt geplaatst, het gereedschap ten opzichte van het werkstuk roterend wordt aangedreven om een rotatie-as en een uiteinde van het werkstuk door middel van het eerste gereedschap wordt vervormd. De uitvinding heeft voorts betrekking op een werkwijze volgens de aanhef van conclusie 7.
10 Een dergelijke werkwijze en forceermachine zijn be kend, bijvoorbeeld uit de Europese octrooiaanvrage EP 0 916 428. Hierin worden een werkwijze en een forceermachine beschreven omvattende een omvormkop die is voorzien van een aantal rollen waarmee de diameter van een uiteinde van een 15 cilindrisch metalen element verkleind wordt en bovendien over een hoek verbogen wordt.
Hiertoe wordt de metalen cilinder ingeklemd en worden deze cilinder en de omvormkop ten opzichte van elkaar roterend om een rotatie-as aangedreven, waarna het genoemde 20 uiteinde wordt vervormd door de rollen in radiale richting tegen de buitenzijde van de metalen cilinder te drukken en in een aantal cycli, met een steeds geringere radiale afstand van de rollen tot de rotatie-as, langs deze buitenzijde bewogen, hetgeen tot een verkleining van de diameter leidt. Door-25 dat de rotatie-as een hoek maakt met de centrale as van de metalen cilinder wordt door het radiaal verplaatsen van de rollen het uiteinde van de cilinder niet alleen verkleind maar komt dit uiteinde bovendien onder een hoek te staan. Als gevolg van de genoemde cycli neemt het werkstuk stapsgewijs 30 de vorm van het uiteindelijke product aan.
EP 0 916 426 beschrijft een vergelijkbare werkwijze en forceermachine waarbij de rotatie-as excentrisch versprongen is ten opzichte van de centrale as van de metalen cilin- 10 16 348 2 der. Aldus wordt een product verkregen waar de centrale as van het vervormde gedeelte eveneens versprongen is ten opzichte van de centrale as van het onvervormde gedeelte van de metalen cilinder.
5 De onderhavige werkwijze en inrichting kunnen bij voorbeeld gebruikt worden bij de vervaardiging van de behuizing van katalysatoren die deel uitmaken van het uitlaatsysteem van voertuigen zoals personenauto's. Dergelijke katalysatoren hebben een diameter die groter is dan de diameter van 10 de buizen van het uitlaatsysteem waar zij deel van uitmaken en worden bij voorkeur dicht bij het motorblok geplaatst om zo snel mogelijk na het starten van de motor op bedrijfstem-peratuur te geraken en zo veel mogelijk op deze temperatuur te blijven. Een gevolg hiervan is dat de aansluitingen aan 15 weerszijden van de katalysatorbehuizing ten eerste in diameter verkleind moeten worden om goed aan te sluiten op de rest van het uitlaatsysteem en bovendien vaak een gecompliceerde vorm moeten hebben om de plaatsing ten opzichte van het motorblok te optimaliseren.
20 Bij bekende werkwijzen en inrichtingen moet bij het vervaardigen van werkstukken waarvan beide uiteinde zijn vervormd, zoals bijvoorbeeld de beschreven behuizingen voor katalysatoren, het ingeklemde werkstuk na bewerking van een eerste uiteinde losgenomen worden en voor bewerking van het 25 andere uiteinde opnieuw ingekelmd worden.
Het is een doel van de onderhavige uitvinding om dit nadeel op te heffen.
Hiertoe heeft de werkwijze zoals beschreven in de eerste alinea het kenmerk, dat een tweede vervormend gereed-30 schap tegen de buitenzijde van het werkstuk wordt geplaatst en ten opzichte van het werkstuk roterend wordt aangedreven om een rotatie-as, dat het andere uiteinde van het werkstuk door middel van het tweede gereedschap wordt vervormd en dat ten minste één van de gereedschappen tijdens het vervormen 35 en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde werkstuk) in ten opzichte van het werkstuk wordt bewogen, waarbij de rotatie-as van dat gereedschap ten opzichte van het werkstuk wordt ge-transleerd en/of om een as wordt verdraaid.
1016348 3
Dankzij deze maatregelen kunnen de beide uiteinden van een buisvormig werkstuk gelijktijdig bewerkt worden zonder tussentijds loshalen en weer inklemmen. Bovendien kan elk van de beide uiteinden een complexe en onderling verschillen-5 de en asymmetrische vorm opgelegd worden.
Complexere vormen kunnen verkregen worden door de gereedschappen tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde werkstuk) in ten opzichte van het werkstuk om ten minste één as te verdraaien. Verdraaiing om twee of 10 meer assen, waarbij ten minste twee van deze assen, dan wel een projectie van elk van deze assen op een gezamenlijk vlak, een hoek (van bijvoorbeeld 90°) met elkaar maken, maakt de vervaardiging van complexe vormen in verschillende richtingen mogelijk.
15 Het verdient de voorkeur dat ten minste één vervor mend binnengereedschap ter plaatse van ten minste één van de uiteinden in de door het werkstuk opgespannen holte en tegen de binnenzijde van het holle werkstuk wordt geplaatst en het werkstuk door middel van dit tweede gereedschap wordt ver-20 vormd. Hierdoor neemt de vrijheid van vormgeving toe en kan het werkstuk, in tegenstelling tot wat mogelijk is met de werkwijze en inrichting volgens de boven beschreven stand van de techniek, zodanig vervormd worden dat de vervormde delen zich uitstrekken buiten de diameter van het oorspronkelijke 25 werkstuk. Indien het werkstuk een metalen cilinder is, betekent dit dat het (de) vervormde uiteinde (n) zich na vervorming deels of geheel buiten de omtrek van het onvervormde deel van de metalen cilinder bevindt respectievelijk bevinden.
30 Bovendien kan de belasting van het werkstuk tijdens het vervormen aanzienlijk worden teruggebracht, zodat het mogelijk wordt ook werkstukken met een relatieve geringe wanddikte te vervormen. Zo wordt bijvoorbeeld bij de genoemde behuizingen voor katalysatoren vaak een minimale wanddikte van 35 het cilindrische uitgangsmateriaal gehanteerd van 1.5 mm, terwijl met de uitvinding materialen met een geringere wanddikte van bijvoorbeeld 1.2 mm of dunner vervormd kunnen worden.
10 16 348 4
De uitvinding heeft voorts betrekking op een hol buisvormig metalen werkstuk met een continue wand en twee open uiteinden die zodanig zijn vervormd dat de projecties van de centrale assen van de uiteinden op een vlak dwars door 5 een onvervormd deel van het metalen werkstuk een hoek met elkaar maken die kleiner is dan 180 graden, alsmede op een katalysator voor een voertuig, zoals bijvoorbeeld een personenauto, omvattende een dergelijk werkstuk.
De uitvinding zal hieronder worden toegelicht aan de 10 hand van de aangehechte figuren waarin een uitvoeringsvorm van de werkwijze en inrichting volgens de onderhavige uitvinding is weergegeven.
Figuur 1 toont een schematisch bovenaanzicht, deels in doorsnede, van een forceermachine volgens de onderhavige 15 uitvinding omvattende twee omvormkoppen.
Figuur 2 toont een zijaanzicht van de forceermachine volgens figuur 1.
Figuur 3 toont een zijaanzicht van de forceermachine volgens figuur 1 waarbij een deel van de forceermachine over 20 een hoek van 90° is gedraaid.
Figuren 4 en 5 tonen schematisch een aantal fasen van een werkwijze volgens de onderhavige uitvinding uitgevoerd op de forceermachine volgens figuur 1.
Voor zover onderdelen in de verschillende figuren 25 identiek zijn of dezelfde functie hebben wordt voor deze onderdelen steeds hetzelfde verwijzingscijfer gebruikt.
Figuur 1 toont een forceermachine 1 omvattende een eerste omvormkop 2, een tweede omvormkop 3 en een span- of klemkop 4 voor het inspannen van een werkstuk, zoals bijvoor-30 beeld de getoonde, reeds vervormde, metalen cilinder 5. De beide omvormkoppen 2,3 omvatten een grondplaat 6 waarop twee geleidingsrails 7 zijn bevestigd. Over deze rails 7 lopen geleiders 8 waarop een tweede set geleidingsrails 9 is aangebracht, die haaks op de eerste rails 7 staan. Op deze tweede 35 set rails 9 bevinden zich geleiders 10 die een huis 11 ondersteunen, waarin een samenstel 12, omvattende forceerrollen 13 en middelen voor het bewegen van deze forceerrollen 13, door middel van lagers 14 zijn bevestigd.
ftO 1 6 348 5
Elk van de forceerrollen 13 is draaibaar bevestigd op een uiteinde van een stang 15 die op zijn beurt is bevestigd aan of deel uit maakt van een wigvormig element 16 dat breder wordt in de richting van de forceerrollen 13. De for-5 ceerrollen 13 en hun respectieve stangen 15 en wigvormige elementen 16 kunnen elk ten opzichte van de rotatie-as 17 van het samenstel 12 radiaal naar binnen en naar buiten bewogen worden. Hiertoe is elk van de wigvormige elementen 16 bevestigd op een wigvormige geleidingsdoorn 18 waarvan de dikte in 10 de richting van de forceerrollen 13 lineair afneemt, zodanig dat de wigvormige elementen 16 en daarmee de stangen 15 en de rollen 13 bij het naar buiten (in de tekening naar rechts) bewegen van de doornen 18 radiaal in de richting van de rota-tie-as 17 worden gedwongen en bij het naar binnen bewegen (in 15 de tekening naar links) radiaal van de rotatie-as 17 af worden gedwongen.
Het samenstel 12 omvat overeenkomstig de uitvinding voorts een forceerrol 19 (hierna aangeduid als binnenrol 19), die op in hoofdzaak dezelfde manier als de forceerrollen 13 20 in het samenstel 12 is bevestigd, i.e. draaibaar op een uiteinde van een stang 20 die op zijn beurt is bevestigd aan of deel uit maakt van een wigvormig element 21 dat breder wordt in de richting van de binnenrol 19. Het element 21 is bevestigd op een wigvormige geleidingsdoorn 22, zodanig dat het 25 element 21 en daarmee de stang 20 en de rol 19 bij het naar buiten bewegen van de doorn 22 radiaal in de richting van de rotatie-as 17 worden gedwongen en bij het naar binnen bewegen van de doorn 22 radiaal van de rotatie-as 17 af worden gedwongen .
30 In figuur 1 is de binnenrol 19 in het werkstuk 5 ge bracht en tegen de binnenwand van het werkstuk 5 geplaatst. Door middel van deze binnenrol 19 kan de wand van het werkstuk 5 naar buiten toe, dat wil zeggen in een van de, door het werkstuk 5 opgespannen, holte af gekeerde radiale rich-35 ting, vervormd worden. De forceerrollen 13 en de binnenrol 19 bevinden zich vaak in hetzelfde vlak, dat in dit geval loodrecht op de rotatie-as 17 staat, zodat de wand ter plaatse van de vervorming opgesloten is tussen deze rollen 13, 19.
8016348 6
Het samenstel 12 is aan een van de rollen 13, 19 af-gekeerde zijde voorzien van een uitwendige tandkrans 25 die samenwerkt met een rondsel 26 dat zich aan het einde van een aandrijfas 27 van een elektromotor 28 bevindt. Aldus kan het 5 samenstel 12 door middel van de elektromotor 28 roterend worden aangedreven.
Het samenstel 12 omvat voorts een hydraulische cilinder 29 die door middel van een zuiger 30, een zuigerstang 31 en een drukplaat 32 de ring 18 en daarmee de forceerrollen 10 13 radiaal kan bewegen. In het kader van deze beschrijving zal de radiale verplaatsing van de forceerrollen 13 aangeduid worden als de Z-richting.
De ring 22 en daarmee de binnenrol 19 kan door middel van een hydraulische cilinder 33 en een holle zuigerstang 15 34 radiaal bewogen worden, terwijl het huis 11 in zijn geheel langs de genoemde geleidingsrails 7 en 9 worden kan worden door middel van hydraulische cilinders 35 en 36. In het kader van deze beschrijving zal de radiale verplaatsing van de binnenrol 19 aangeduid worden als de W-richting. Verplaatsingen 20 van het huis 11 parallel aan de rotatie-as 17 en loodrecht op deze as 17 worden aangeduid als de X- respectievelijk de Y-richting.
De tweede omvormkop 3 is vrijwel identiek aan de om-vormkop 2, maar kan bovendien om een draaipunt 37 draaien zo-25 dat het uiteinde van het werkstuk 5 dat door deze omvormkop 3 wordt bewerkt over een hoek van bijvoorbeeld 90° vervormd kan worden. Daarnaast is voorzien in een samenstel 38 waarmee het draaipunt 37, zoals hieronder in meer detail uitgelegd zal worden, verplaatst kan worden.
30 Figuren 4 en 5 tonen schematisch in 25 stappen hoe een open uiteinde van een metalen cilinder 5 vervormd kan worden door middel van de omvormkop 3 van de forceermachine 1 volgens figuur 1. Met de omvormkop 2 kan tegelijkertijd een bewerking aan het andere uiteinde van de cilinder 5 uitge-35 voerd worden. Stap 1 geeft de uitgangstoestand weer waarin het werkstuk 5 is ingespannen in een klemkop 4. Het genoemde uiteinde, dat reeds een bewerking heeft ondergaan en een kleinere diameter heeft dan de rest van de cilinder 5, wordt
Et 0 1 6 348 7 vervolgens (stap 2) vervormd door het samenstel 12 roterend aan te drijven en de forceerrollen 13, 19 tegen de buitenzijde respectievelijk de binnenzijde van de cilinder 5 te plaatsen en radiaal naar de rotatie-as 17 toe respectievelijk van 5 de rotatie-as 17 af te bewegen en tegelijkertijd de omvormkop over een hoek β om het draaipunt 37 te verdraaien. Hierbij worden de verschillende aandrijfmiddelen zo aangestuurd dat een samengestelde, vloeiende beweging van de forceelrollen 13, 19 (in de Z- en W-richting), het samenstel 13 (in de ΧΙΟ en Y-richting) en de omvormkop (over een hoek β) ontstaat, waardoor een verbogen gedeelte 40 ontstaat.
Na verdraaiing van de omvormkop 3 over een hoek β, wordt de beweging van het samenstel 12 in de X-richting voortgezet (stap 3), zodat een cilindrisch gedeelte 41 over-15 blijft, dat een geringere diameter heeft dan die van het oorspronkelijke open uiteinde van de cilinder 5 en dat onder een hoek β ten opzichte van de rest van de cilinder 5 verloopt.
Vervolgens (stap 4) worden de forceerrollen 13, 19 radiaal naar buiten respectievelijk naar binnen verplaatst, 20 zodat contact tussen deze rollen 13, 19 en de buitenzijde respectievelijk de binnenzijde van de wand van de cilinder 5 wordt verbroken. Het samenstel 12 wordt in de X- en Y-richting langs het cilindrische gedeelte 41 terugbewogen tot aan de overgang tussen het verbogen gedeelte 40 en dit cilin-25 drische gedeelte 41.
Deze cyclus wordt herhaald door de omvormkop 3 over een hoek β te verdraaien en het samenstel 12 te transleren en te verstellen (stap 5, die in hoofdzaak gelijk is aan stap 2) en het samenstel 12 in de X- en Y-richtingen te transleren 30 (stap 6, in hoofdzaak gelijk aan stap 3), waarbij de diameter van het cilindrisch gedeelte 41 verder wordt teruggebracht. Daarna wordt het contact tussen de rollen hen het cilindrisch gedeelte 41 verbroken en wordt het samenstel teruggebracht naar het overgangsgebied tussen het verbogen gedeelte 40 en 35 het cilindrisch gedeelte .41 (stap 7, in hoofdzaak gelijk aan stap 4).
Afhankelijk van de eigenschappen van het werkstuk, zoals de wanddikte, mechanische sterkte en stijfheid en elas- 1016348 8 tische rek, worden de stappen 2-4 herhaald totdat de gewenste vermindering van de diameter en de gewenste hoek, van bij -voorbeeld 90° zijn bereikt. Indien de aard van het werkstuk met zich meebrengt dat de hoek β per cyclus niet meer dan 5 bijvoorbeeld 15° of 8° mag bedragen, zal voor de vervorming van het een totaal van 6 respectievelijk 12 cycli nodig zijn.
Na de bewerkingen zoals getoond in figuur 4 wordt door middel van het samenstel 38 het draaipunt 37 verplaatst naar de uitgangstoestand zoals weergegeven in figuur 5 (stap 10 13). De bewerking volgens figuur 4 (stappen 2-12) wordt her haald (stappen 14-25), waarbij de hoek β echter een tegengesteld teken heeft, zodat een S-bocht in het uiteinde van de cilinder 5 wordt verkregen.
De omvormkop 3 van forceermachine 1 kan, zoals ge-15 toond in figuur 3, bovendien om de rotatie-as 17 van omvormkop 2 draaien, zodat de verbuigingen van het werkstuk 5 niet beperkt blijven tot verbuigingen in één en hetzelfde denkbeeldige vlak. Door de omvormkop 3 tussen of tijdens bewerkingen om de rotatie-as 17 van de omvormkop 2 te verdraaien 2 0 kan de centrale as van het vervormde gedeelte van het werkstuk 5 een driedimensionale vorm aannemen.
De forceermachines volgens de onderhavige uitvinding kunnen vanzelfsprekend zowel door een persoon als door een besturingseenheid bediend worden. Een dergelijk besturings-25 eenheid is bijvoorbeeld ingericht voor het besturen van de middelen voor verplaatsing in de X-, Y- en radiale richting van de rollen volgens een in een geheugen vastgelegd besturingsprogramma, zodanig dat de forceerrollen één of meer gewenste banen volgen voor het vervormen van het werkstuk tot 30 het gewenste product of tussenproduct.
De uitvinding is dan ook niet beperkt tot de in voorgaande beschreven uitvoeringen die op verschillende manieren binnen het kader der conclusies gevarieerd kunnen worden. Zo kan de uitvinding vanzelfsprekend ook worden toege-35 past op werkstukken met onronde doorsnede(n), zoals bijvoorbeeld ovale, in hoofdzaak driehoekige of multilobale doorsnede (n) .
1016348
Claims (12)
1. Werkwijze voor het vervormen van een hol buisvormig werkstuk (5), waarbij het werkstuk (5) in een inspanin-richting (4) wordt ingespannen, een eerste vervormend gereedschap (13) tegen de buitenzijde van het werkstuk (5) wordt 5 geplaatst, het gereedschap (13) ten opzichte van het werkstuk (5) roterend wordt aangedreven om een rotatie-as (17) en een uiteinde van het werkstuk (5) door middel van het eerste gereedschap (13) wordt vervormd, met het kenmerk, dat een tweede vervormend gereedschap (13') tegen de buitenzijde van het 10 werkstuk (5) wordt geplaatst en ten opzichte van het werkstuk (5) roterend wordt aangedreven om een rotatie-as (17'), dat het andere uiteinde van het werkstuk (5) door middel van het tweede gereedschap (13') wordt vervormd en dat ten minste één van de gereedschappen (13, 13') tijdens het vervormen en/of 15 tussen vervormingen in ten opzichte van het werkstuk (5) wordt bewogen, waarbij de rotatie-as (17, 17') van dat gereedschap (13, 13') ten opzichte van het werkstuk (5) wordt getransleerd en/of om een as (37) wordt verdraaid.
2. Werkwijze volgens conclusie 1, waarbij beide ge-20 reedschappen (13, 13') tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde werkstuk) in ten opzichte van het werkstuk (5) worden bewogen, waarbij de rotatie-assen (17, 17') van de gereedschappen (13, 13') worden getransleerd en/of om een as (37) wordt verdraaid.
3. Werkwijze volgens conclusie 1 of 2, waarbij ten minste één van de gereedschappen (13, 13') tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde werkstuk) in ten opzichte van het werkstuk (5) om ten minste twee assen (37, 17) worden verdraaid, waarbij ten minste twee van deze 30 assen (37, 17) , dan wel een projectie van elk van deze assen (37, 17) op een gezamenlijk vlak, een hoek met elkaar maken.
4. Werkwijze volgens één der voorgaande conclusies, waarbij ten minste één van de genoemde assen (37) tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen in wordt verplaatst. 1016 348
5. Werkwijze volgens één der voorgaande conclusies, waarbij het grootste deel van de bewerking in een vloeiende beweging wordt uitgevoerd.
6. Werkwijze volgens één der voorgaande conclusies, 5 waarbij ten minste één vervormend binnengereedschap (19) ter plaatse van ten minste één van de uiteinden in de door het werkstuk (5) opgespannen holte en tegen de binnenzijde van het holle werkstuk (5) wordt geplaatst en het werkstuk (5) door middel van dit tweede gereedschap (19) wordt vervormd.
7. Forceermachine (1) ten minste voorzien van een inspaninrichting (4) voor het inspannen van een hol buisvormig werkstuk (5), een eerste vervormend gereedschap (13) dat tijdens het bewerken van het werkstuk (5) tegen de buitenzijde van het werkstuk (5) geplaatst kan worden en waarmee een 15 uiteinde van het werkstuk (5) vervormd kan worden, aandrijf-middelen (25, 26, 28) voor het roteren van het gereedschap (13) ten opzichte van het werkstuk (5) en middelen (35, 36) voor het verplaatsen het gereedschap (13) ten opzichte van het werkstuk (5), zodanig dat het gereedschap (13) ten op-20 zichte van het werkstuk (5) één of meer gewenste banen kan volgen voor het bewerken van het werkstuk (5) , met het kenmerk, dat de forceermachine (1) ten minste een tweede vervormend gereedschap (13) omvat dat tijdens het bewerken van het werkstuk (5) tegen de buitenzijde van het werkstuk (5) ge-25 plaatst kan worden en waarmee het andere uiteinde van het werkstuk (5) vervormd kan worden, alsmede aandrijfmiddelen (25, 26, 28) voor het roteren van het gereedschap (13) ten opzichte van het werkstuk (5) en middelen (35, 36) voor het verplaatsen het gereedschap (13) ten opzichte van het werk-30 stuk (5), zodanig dat het gereedschap (13) ten opzichte van het werkstuk (5) één of meer gewenste banen kan volgen voor het bewerken van het werkstuk (5) omvat, waarbij ten minste één van de gereedschappen (13, 13') tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde werkstuk) in ten op-35 zichte van het werkstuk (5) kan worden bewogen, zodanig dat de rotatie-as (17, 17') van dat gereedschap (13, 13') ten opzichte van het werkstuk (5) wordt getransleerd en/of om een as (37) wordt verdraaid. 1016348
8. Forceermachine (1) volgens conclusie 7, waarbij beide gereedschappen (13, 13') tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde werkstuk) in ten opzichte van het werkstuk (5) kunnen worden bewogen, waarbij de rota- 5 tie-assen (17, 17') van de gereedschappen (13, 13') worden getransleerd en/of om een as (37) wordt verdraaid.
9. Forceermachine (1) volgens conclusie 7 of 8, waarbij ten minste één van de gereedschappen (13, 13') tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen (aan hetzelfde 10 werkstuk) in ten opzichte van het werkstuk (5) om ten minste twee assen (37, 17) kan worden verdraaid, waarbij ten minste twee van deze assen (37, 17), dan wel een projectie van elk van deze assen (37, 17) op een gezamenlijk vlak, een hoek met elkaar maken.
10. Forceermachine (1) volgens één der conclusies 7- 9, waarbij ten minste één van de genoemde assen (37) tijdens het vervormen en/of tussen vervormingen in verplaatst kan worden.
11. Hol buisvormig metalen werkstuk (5) met een con- 20 tinue wand en twee open uiteinden die, bij voorkeur door middel van de werkwijze volgens één der conclusies 1-6, zodanig zijn vervormd dat de projecties van de centrale assen van de uiteinden op een vlak dwars door een onvervormd deel van het metalen werkstuk een hoek met elkaar maken die kleiner is dan 25 180 graden.
12. Katalysator voor een voertuig, zoals bijvoorbeeld een personenauto, omvattende een hol buisvormig metalen werkstuk volgens conclusie 11. 10 16 348
Priority Applications (26)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| NL1016348A NL1016348C2 (nl) | 2000-07-21 | 2000-10-06 | Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk. |
| CA002415804A CA2415804C (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Forming machine and method for deforming a hollow workpiece |
| CA002416491A CA2416491C (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Method and forming machine for deforming a hollow workpiece |
| US10/333,502 US6907762B2 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Method and forming machine for deforming a hollow workpiece |
| PCT/NL2001/000565 WO2002016058A1 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Forming machine and method for deforming a hollow workpiece |
| DK01965749T DK1301295T3 (da) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Formemaskine samt fremgangsmåde til formning af et hult arbejdsemne |
| EP01965748A EP1301294B1 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Method and forming machine for deforming a hollow workpiece |
| AU2001286316A AU2001286316A1 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Method and forming machine for deforming a hollow workpiece |
| MXPA03000552A MXPA03000552A (es) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Maquina de formacion y metodo para deformar una pieza de trabajo hueca. |
| DE60110229T DE60110229T2 (de) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Druckmaschine und verfahren zur herstellung eines hohlkörpers |
| ES01965748T ES2252285T3 (es) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Procedimiento y maquina conformadora para deformar una pieza hueca. |
| DE60114623T DE60114623T2 (de) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Verfahren und formvorrichtung zum verformen eines hohlen werkstücks |
| AT01965749T ATE293501T1 (de) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Druckmaschine und verfahren zur herstellung eines hohlkörpers |
| AU2001286317A AU2001286317A1 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Forming machine and method for deforming a hollow workpiece |
| JP2002513630A JP5226170B2 (ja) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | 中空加工部材を変形する方法及び成形機 |
| PT01965749T PT1301295E (pt) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Maquina de conformacao e metodo para deformar uma peca de trabalho oca |
| KR1020037000747A KR100833147B1 (ko) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | 중공의 공작물을 변형시키기 위한 방법 및 성형장치 |
| JP2002520970A JP5099955B2 (ja) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | 中空加工部材を変形する成形機及び方法 |
| DK01965748T DK1301294T3 (da) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Fremgangsmåde og formemaskine til deformering af et hult arbejdsemne |
| PCT/NL2001/000564 WO2002007907A2 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Method and forming machine for deforming a hollow workpiece |
| US10/333,503 US7174759B2 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Forming machine and method for deforming a hollow workpiece |
| AT01965748T ATE308393T1 (de) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Verfahren und formvorrichtung zum verformen eines hohlen werkstücks |
| KR1020037000749A KR100830515B1 (ko) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | 중공의 공작물을 변형시키기 위한 성형장치 및 방법 |
| MXPA03000551A MXPA03000551A (es) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Metodo y maquina de formacion para deformar una pieza de trabajo hueca. |
| ES01965749T ES2242765T3 (es) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Maquina conformadora y procedimiento para deformar una pieza hueca. |
| EP01965749A EP1301295B1 (en) | 2000-07-21 | 2001-07-20 | Forming machine and method for deforming a hollow workpiece |
Applications Claiming Priority (4)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| NL1015773A NL1015773C2 (nl) | 2000-07-21 | 2000-07-21 | Werkwijze en inrichting voor het vervormen van een hol werkstuk. |
| NL1015773 | 2000-07-21 | ||
| NL1016348 | 2000-10-06 | ||
| NL1016348A NL1016348C2 (nl) | 2000-07-21 | 2000-10-06 | Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk. |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NL1016348C2 true NL1016348C2 (nl) | 2002-01-22 |
Family
ID=26643211
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NL1016348A NL1016348C2 (nl) | 2000-07-21 | 2000-10-06 | Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk. |
Country Status (14)
| Country | Link |
|---|---|
| US (2) | US7174759B2 (nl) |
| EP (2) | EP1301295B1 (nl) |
| JP (2) | JP5099955B2 (nl) |
| KR (2) | KR100830515B1 (nl) |
| AT (2) | ATE293501T1 (nl) |
| AU (2) | AU2001286317A1 (nl) |
| CA (2) | CA2415804C (nl) |
| DE (2) | DE60114623T2 (nl) |
| DK (2) | DK1301295T3 (nl) |
| ES (2) | ES2252285T3 (nl) |
| MX (2) | MXPA03000552A (nl) |
| NL (1) | NL1016348C2 (nl) |
| PT (1) | PT1301295E (nl) |
| WO (2) | WO2002007907A2 (nl) |
Families Citing this family (8)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JP2002172429A (ja) * | 2000-12-01 | 2002-06-18 | Nippon Spindle Mfg Co Ltd | 円筒形状の被加工材料に対する成形加工方法及びその装置 |
| ES2559026T3 (es) | 2010-12-02 | 2016-02-10 | Victaulic Company | Procedimiento y máquina para la fabricación de un elemento de tubería con superficie de apoyo, ranura y reborde |
| WO2013033134A1 (en) | 2011-09-02 | 2013-03-07 | Victaulic Company | Spin forming method |
| JP6126439B2 (ja) * | 2013-04-03 | 2017-05-10 | 株式会社 クニテック | スピニング加工方法およびスピニング加工装置 |
| WO2020069340A1 (en) * | 2018-09-27 | 2020-04-02 | Inno-Spin LLC | Multi-axis roll-forming of stepped-diameter cylinder |
| RU186845U1 (ru) * | 2018-11-22 | 2019-02-06 | Общество с ограниченной ответственностью "ГРАНД-ИНДУСТРИ" | Устройство для обработки плоских заготовок |
| RU193274U1 (ru) * | 2019-08-01 | 2019-10-22 | Владимир Иванович Бигус | Устройство для обработки листовых заготовок с остаточной деформацией |
| CN112222305B (zh) * | 2020-09-23 | 2022-10-04 | 无锡金羊管件有限公司 | 一种管件弯折扩口一体设备 |
Citations (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US5570603A (en) * | 1993-08-31 | 1996-11-05 | Grinnell Corporation | Method and apparatus for cold rolling piping element connections having multiple outward steps |
| EP0916428A2 (en) * | 1997-11-18 | 1999-05-19 | Sango Co., Ltd. | Method and apparatus for forming an end portion of a cylindrical member |
| EP0916426A1 (en) * | 1997-11-11 | 1999-05-19 | Sango Co., Ltd. | Method and apparatus for forming an end portion of a cylindrical member |
Family Cites Families (53)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US1297819A (en) * | 1917-12-21 | 1919-03-18 | Walter Ferrier | Nose-forming machine. |
| US1500261A (en) * | 1921-04-18 | 1924-07-08 | Montour Aluminum Soldering Cor | Sheet-metal-spinning machine |
| US2358307A (en) * | 1942-08-29 | 1944-09-19 | Clarence L Dewey | Tube reducing machine |
| FR1004843A (fr) | 1947-05-22 | 1952-04-03 | Le Ministre De La Guerre | Perfectionnements aux machines de finition de surfaces |
| DE1024046B (de) | 1955-03-26 | 1958-02-13 | Ferndorf Eisen Metall | Einrichtung zur Herstellung von Muffenrohren |
| US3055414A (en) * | 1959-07-30 | 1962-09-25 | Boldrini Rino | Flanging machine |
| US3340713A (en) * | 1965-02-11 | 1967-09-12 | James E Webb | Spin forming tubular elbows |
| US3299680A (en) * | 1965-06-10 | 1967-01-24 | Earl A Thompson | Rolling machine for forming tubular workpieces |
| US3380275A (en) * | 1965-12-13 | 1968-04-30 | Western Electric Co | Spin forming device |
| GB1184472A (en) * | 1966-02-14 | 1970-03-18 | Rotary Profile Anstalt | Improvements in or relating to Methods of and Apparatus for Compacting a Mass of Granular Material |
| GB1344066A (en) | 1970-08-04 | 1974-01-16 | Secr Defence | Metal working |
| US3754424A (en) | 1972-05-17 | 1973-08-28 | Gulf & Western Ind Prod Co | Method for necking-in can bodies |
| IT984917B (it) * | 1973-05-04 | 1974-11-20 | Fmi Mecfond Aziende Mecc | Dispositivo per ottenere contem poraneamente la rastrematura e la bordatura di corpi di scato le cilindriche metalliche da impiegare su macchina automati ca con elementi operativi multi pli |
| US3851515A (en) * | 1973-09-04 | 1974-12-03 | C Hautau | Apparatus for cutting or deforming a workpiece |
| GB2655405A (nl) * | 1976-11-10 | |||
| US4091648A (en) | 1977-04-06 | 1978-05-30 | Zap-Lok Systems International | Pipe grooving systems |
| US4143535A (en) * | 1978-02-21 | 1979-03-13 | Automatic Sprinkler Limited | Pipe end shaper |
| DE2909227A1 (de) * | 1979-03-09 | 1980-10-09 | Deutsche Ind Anlagen Kolb | Einrichtung an werkzeugmaschinen |
| DE3019723A1 (de) | 1980-05-23 | 1981-12-03 | Hans J. Ing.(grad.) 7336 Uhingen Wissner | Maschinenanlage zum herstellen von kfz-raedern |
| JPS57134217A (en) | 1981-02-09 | 1982-08-19 | Toyo Seikan Kaisha Ltd | Bead processing device for drum shell |
| NL173488C (nl) * | 1981-03-13 | 1984-02-01 | Fontijne Bv Machine | Velgprofileerinrichting. |
| JPS57202930A (en) | 1981-06-09 | 1982-12-13 | Yazaki Kako Kk | Chamfering device for pipe and part |
| NL8301678A (nl) | 1983-05-11 | 1984-12-03 | Johan Massee | Forceermachine. |
| US4563887A (en) * | 1983-10-14 | 1986-01-14 | American Can Company | Controlled spin flow forming |
| JPS60261608A (ja) | 1984-06-09 | 1985-12-24 | Nippon Spindle Mfg Co Ltd | パイプ縮管加工方法 |
| JPS62167956A (ja) | 1986-01-20 | 1987-07-24 | Chuo Denki Seisakusho:Kk | 主軸装置 |
| DE3715917A1 (de) | 1987-05-13 | 1988-12-01 | Niemsch Otto Lanico Maschbau | Maschine zum beiderseitigen boerdeln und einziehen zylindrischer dosenruempfe |
| JPH0753297B2 (ja) | 1987-06-09 | 1995-06-07 | 新日本製鐵株式会社 | 管端部加工装置 |
| PL157062B1 (en) | 1988-09-13 | 1992-04-30 | Apparatus for chamfering pipe ends | |
| JPH04115803A (ja) | 1990-09-04 | 1992-04-16 | Suzuki Motor Corp | 偏心シャフト加工用偏心カラーおよびこれを用いた偏心シャフトの加工方法 |
| NL9101493A (nl) * | 1991-04-03 | 1992-11-02 | Thomassen & Drijver | Inrichting voor het vormen van een vernauwing aan de open eindzone van een metalen bus. |
| DE4218092C1 (en) | 1992-05-07 | 1993-06-24 | Wf-Maschinenbau Und Blechformtechnik Gmbh & Co Kg, 4415 Sendenhorst, De | Mfg. gear part - involves using circular cylindrical part with inner toothing only on part of its length, non-toothed part being for seals |
| DE4222967C2 (de) * | 1992-07-13 | 1994-06-16 | Diedesheim Gmbh Maschf | NC-Drehmaschine zum Erzeugen von Unrund-/Ballig-Geometrien an Drehteilen |
| US6216512B1 (en) * | 1993-11-16 | 2001-04-17 | Sango Co., Ltd. | Method and apparatus for forming a processed portion of a workpiece |
| FR2713547B1 (fr) * | 1993-12-07 | 1996-02-23 | Pack Ind Sa | Procédé et dispositif pour rénover des tubes, notamment des tubes en carton. |
| US5996386A (en) * | 1994-04-21 | 1999-12-07 | Pazzaglia; Luigi | Equipment and method for edging and tapering cylindrical body cans |
| US5408906A (en) * | 1994-08-22 | 1995-04-25 | Gleason; William R. | System for simultaneously setting stroke on a crankshaft lathe |
| FR2736584B1 (fr) * | 1995-07-12 | 1997-09-26 | Petit Georges Ets Sa | Procede de fabrication d'un fut en carton kraft |
| US5596897A (en) | 1995-09-12 | 1997-01-28 | Reynolds Metals Company | Mechanism for controlling form roll movement in spin flow necking machine |
| NL1001675C2 (nl) | 1995-11-17 | 1997-05-21 | Johan Massee | Werkwijze en inrichting voor het door forceren maken van een produkt. |
| NL1003403C2 (nl) | 1996-06-24 | 1998-01-07 | Johan Massee | Inrichting voor het bewerken van een werkstuk. |
| JPH1076401A (ja) | 1996-09-02 | 1998-03-24 | Nakamura Tome Precision Ind Co Ltd | 偏心部を有する円筒ワークの旋削方法及び装置 |
| US6233933B1 (en) | 1996-10-29 | 2001-05-22 | Phoenix Systems, L.L.C. | Arrangement and method for removal of air from a hydraulic system |
| JPH10151501A (ja) | 1996-11-20 | 1998-06-09 | Okuma Mach Works Ltd | 旋盤用偏心・楕円軸加工アタッチメント |
| US5937516A (en) * | 1996-12-13 | 1999-08-17 | General Motors Corporation | Method for spin forming articles |
| JPH1177202A (ja) * | 1997-09-12 | 1999-03-23 | Mitsubishi Materials Corp | ネッキング缶の製造装置およびネッキング缶の製造方法 |
| GB9800937D0 (en) | 1998-01-17 | 1998-03-11 | Metal Box Plc | Flange re-forming apparatus |
| JP2922201B1 (ja) * | 1998-07-21 | 1999-07-19 | 株式会社三五 | スピニング加工法とその装置 |
| JP2000051961A (ja) * | 1998-08-05 | 2000-02-22 | Fuji Kikai Kosakusho:Kk | 円筒体の端部絞り装置 |
| JP4116723B2 (ja) * | 1998-12-24 | 2008-07-09 | 株式会社三五 | 管素材の端部成形方法 |
| US6233993B1 (en) * | 1999-05-10 | 2001-05-22 | Sango Co., Ltd. | Method and apparatus for forming a processed portion of a workpiece |
| DE10013801A1 (de) | 2000-03-20 | 2001-10-18 | Reinhardt Gmbh Maschbau | Blechumformmaschine |
| NL1017010C2 (nl) | 2000-12-29 | 2002-07-02 | Johan Massue | Werkwijze en inrichting voor het vervormen van een hol werkstuk. |
-
2000
- 2000-10-06 NL NL1016348A patent/NL1016348C2/nl not_active IP Right Cessation
-
2001
- 2001-07-20 US US10/333,503 patent/US7174759B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 KR KR1020037000749A patent/KR100830515B1/ko not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 JP JP2002520970A patent/JP5099955B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 AU AU2001286317A patent/AU2001286317A1/en not_active Abandoned
- 2001-07-20 MX MXPA03000552A patent/MXPA03000552A/es active IP Right Grant
- 2001-07-20 ES ES01965748T patent/ES2252285T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2001-07-20 JP JP2002513630A patent/JP5226170B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 DE DE60114623T patent/DE60114623T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-07-20 DK DK01965749T patent/DK1301295T3/da active
- 2001-07-20 CA CA002415804A patent/CA2415804C/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 PT PT01965749T patent/PT1301295E/pt unknown
- 2001-07-20 CA CA002416491A patent/CA2416491C/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 WO PCT/NL2001/000564 patent/WO2002007907A2/en not_active Ceased
- 2001-07-20 EP EP01965749A patent/EP1301295B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-07-20 AT AT01965749T patent/ATE293501T1/de active
- 2001-07-20 MX MXPA03000551A patent/MXPA03000551A/es active IP Right Grant
- 2001-07-20 EP EP01965748A patent/EP1301294B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-07-20 AT AT01965748T patent/ATE308393T1/de active
- 2001-07-20 AU AU2001286316A patent/AU2001286316A1/en not_active Abandoned
- 2001-07-20 WO PCT/NL2001/000565 patent/WO2002016058A1/en not_active Ceased
- 2001-07-20 ES ES01965749T patent/ES2242765T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2001-07-20 DK DK01965748T patent/DK1301294T3/da active
- 2001-07-20 KR KR1020037000747A patent/KR100833147B1/ko not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-20 DE DE60110229T patent/DE60110229T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-07-20 US US10/333,502 patent/US6907762B2/en not_active Expired - Fee Related
Patent Citations (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US5570603A (en) * | 1993-08-31 | 1996-11-05 | Grinnell Corporation | Method and apparatus for cold rolling piping element connections having multiple outward steps |
| EP0916426A1 (en) * | 1997-11-11 | 1999-05-19 | Sango Co., Ltd. | Method and apparatus for forming an end portion of a cylindrical member |
| EP0916428A2 (en) * | 1997-11-18 | 1999-05-19 | Sango Co., Ltd. | Method and apparatus for forming an end portion of a cylindrical member |
Also Published As
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| NL1016348C2 (nl) | Werkwijze en forceermachine voor het vervormen van een hol werkstuk. | |
| EP0858847B1 (en) | Thin sheet forming dies | |
| JP2957153B2 (ja) | 管端の成形方法とその装置 | |
| EP2265463B1 (en) | Headrest frame and method | |
| NL1015773C2 (nl) | Werkwijze en inrichting voor het vervormen van een hol werkstuk. | |
| NL1020171C2 (nl) | Werkwijze en forceermachine voor het bewerken van een werkstuk. | |
| JPH08164433A (ja) | ヘミング加工装置 | |
| JP2007007682A (ja) | 円筒成形溶接機 | |
| CN112839750A (zh) | 阶梯直径圆筒的多轴辊轧成形 | |
| EP4180142A1 (en) | Apparatus and procedure for bending with stretching metallic elements | |
| JPH08229622A (ja) | 缶胴開口部の絞り加工装置 | |
| JP2866630B2 (ja) | 薄板の成形型 | |
| BR112021005704B1 (pt) | Método e sistema de perfilagem | |
| Aoki et al. | Development of a microforming system using mold technology and cutting technology | |
| Takahashi et al. | Development of Microforming System Using Mold Technology and Cutting Technology |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PD2B | A search report has been drawn up | ||
| VD1 | Lapsed due to non-payment of the annual fee |
Effective date: 20090501 |