HU225522B1 - Use of intravenous contrast agents and devices for projection mammography - Google Patents

Use of intravenous contrast agents and devices for projection mammography Download PDF

Info

Publication number
HU225522B1
HU225522B1 HU0003097A HUP0003097A HU225522B1 HU 225522 B1 HU225522 B1 HU 225522B1 HU 0003097 A HU0003097 A HU 0003097A HU P0003097 A HUP0003097 A HU P0003097A HU 225522 B1 HU225522 B1 HU 225522B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
contrast
iodine
use according
mammography
contrast agent
Prior art date
Application number
HU0003097A
Other languages
English (en)
Inventor
Ulrich Dr Speck
Brenndorff Irtel Von
Original Assignee
Schering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schering Ag filed Critical Schering Ag
Publication of HUP0003097A1 publication Critical patent/HUP0003097A1/hu
Publication of HUP0003097A3 publication Critical patent/HUP0003097A3/hu
Publication of HU225522B1 publication Critical patent/HU225522B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • A61K49/04X-ray contrast preparations
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • A61K49/04X-ray contrast preparations
    • A61K49/0409Physical forms of mixtures of two different X-ray contrast-enhancing agents, containing at least one X-ray contrast-enhancing agent which is not a halogenated organic compound
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • A61K49/04X-ray contrast preparations
    • A61K49/0433X-ray contrast preparations containing an organic halogenated X-ray contrast-enhancing agent
    • A61K49/0447Physical forms of mixtures of two different X-ray contrast-enhancing agents, containing at least one X-ray contrast-enhancing agent which is a halogenated organic compound
    • A61K49/0457Semi-solid forms, ointments, gels, hydrogels
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • A61P35/04Antineoplastic agents specific for metastasis

Description

A találmány intravénás kontrasztanyagok alkalmazására vonatkozik projekciós mammográfiához, valamint készülékre a projekciós mammográfia céljaihoz.
Műszaki szint
A mammográfia évtizede megalapozott és mindig tovább javított röntgentechnika a mellrák korai felismeréséhez, röntgenológiai bizonyításához, jellemzéséhez és lokalizálásához. Több tekintetben elérhetetlen a teljesítőképessége és rendelkezésre állása a páciensek számára. A legnagyobb hátránya fogyatékos bizonyítási érzékenysége csekély méretű és fel nem ismerhető mikromeszesedésű tumorok esetén.
Régen kutatják kontrasztanyagok alkalmazását a projekciós mammográfia javításához. Erre a célra megfelelő preparátumokat vezetnek a tejvezetékekbe, és ennek a mellben történő eloszlását használják fel a léziók (megbetegedések, sérülések) bizonyítására és jellemzésére. Áttekintést nyújt R. Bj0rn-Hansen: Contrast-mammography című munkája, Brit. J. Rádiói. 38, 947-951, 1965. A technika galaktográfiaként is ismert. A kontraszt jódtartalmú kontrasztanyaggal (>100 mg jód/ml) érhető el. Továbbá kontrasztanyagokat injektáltak közvetlenül a méh gyanús vagy tumoros lézióiba, hogy azokat vagy jellemezzék (például Lehto M. és Mathiesen T. I.: Adenography: An ancillary diagnostic method of circumscribed lesions of the breast with a positive contrast agent. Breast Dis 6, 259-268, 1993), vagy jelezzék (például Raininko R., Linna Μ. I., Rasanen O.: Preparative localizatlon of nonpalpable reast tumora. Acta Chir Scand, 142, 575-578, 1976). Mindkét esetben hígítatlan, kereskedelemben szokásos kontrasztanyagot közvetlenül használtak a kimutatáshoz.
Röntgenkontrasztanyagok intravénás bevitele parenchimás folyamatok kimutatásához a projekciós radiográfiában nagyon ritka eset. Csak akkor sikerül, ha egy szövet vagy szerv aktívan bedúsítja. Ehhez eddig két példa adódik: az egészséges veseparenchima kimutatása a napjainkban használatos urografika útján, és egészséges máj- és lépparenchima kimutatása emulzió vagy röntgensűrűségű szuszpenziók útján. A két módszer már nem használatos (máj, lép), vagy csak még kivételes esetekben (vese). Sohasem sikerült intravénásán beadott röntgenkontrasztanyagot használni releváns nagyságú tumorok közvetlen kontrasztálásához.
A komputeres tomográfia és különösen a magnetorezonáns tomográfia a kontrasztanyag vonatkozásában nagyon magas mérési érzékenységéről ismert. Mégis meglepő volt, hogy mindkét technikával mellrákok intravénás kontrasztinjekciók alapján nagy biztonsággal bizonyíthatók voltak (Gisvold J. J., Karsell P. R., Reese E. C.: Clinical evaluation of computerized tomographic mammography. Mayo Clin Proc 52, 181-185, 1977; Teitke A., Schweden F., Cagil H., Kanczor H. U., Mohr W., Thelen M.: Spiral-Computertomographie dér Mámmá. Fortsch Röntgenstr 161, 495-500, 1994; Heywang S. H., Hahn D., Schmidt H., Krischke I., Eiermann W., Bassermann R., Lissner J.: MR imaging of the breat using Gadolinium DTPA. J Comp Áss Tomogr 10, 199-204,1986).
A mellrákok CT-ben alkalmazott intravénás kontrasztanyagok által történő kontraszterősítésének publikációi szerint is a projekciós mammográfia bizonyítási érzékenysége mostanáig a jódtartalmú kontrasztanyagokra vonatkozóan túl alacsony ahhoz, hogy ezt a CTben ismert effektust a mammográfiában használni lehessen. A csekélyebb röntgensűrűségűként ismert brómtartalmú kontrasztanyagok vagy a csak kisebb koncentrációban rendelkezésre álló fémkelátoldatok használhatósága erre az alkalmazásra emiatt még nem valószínű. Fritz S. L., Chang C. H. J. és Livingston W. H. (Scatter/primary ratios fór X-ray spectra modified to enhance iodine contrast in screenfilm mammography, Med Phys 10, 866-870, 1983) vizsgálják ezért a kérdést, hogy különböző fizikai eljárások útján olyan sugárzásminőséget lehessen előállítani, amely a jód abszorbciós spektrumának jobban megfelel. Munkájuk eredményei még nem tűnnek kielégítőnek, a röntgenspektrumok további optimalizálása mégis ad bizonyos esélyt.
A nyolcvanas évek közepén folytak kísérletek a digitális szubtrakciós angiográfia alkalmazására kontrasztanyagok intravénás injektálásával. Az eljárás nem érvényesült, mivel a megbízhatósága és érzékenysége túl csekély, és minden esetben kiegészítő vizsgálatot követel (Dean P. B., Sickies E. A.: Invest Rádiói 20, 698-699,1985).
A nevezett módszerek a konvencionális projekciós mammográfiával szemben előnyökkel rendelkeznek, azonban jelentős hátrányai vannak, mint a jelentős ráfordítás és korlátozott rendelkezésre állás, a tumordiagnosztika számára fontos mikromeszesedés hibás kimutatása, csekély térbeli felbontás, hosszú vizsgálati időtartam, a biopsziák nehéz hozzáférhetősége, illetve magas sugárexpozíció. Még ha nem is igaz minden hátrány minden technika számára, MR és elsősorban maga a CT ma az érintett pácienseknek csak nagyon kis részénél kerül alkalmazásra, a DSA gyakorlatilag egyáltalán nem használatos a mellrákok bizonyításához.
Kis költségű és sok szempontból nagy teljesítőképességű általános hozzáférhetősége miatt ezért a bevezetett projekciós mammográfia javítása nagyjelentőségű, figyelembe véve egy biztos tumorkimutatást. Ebből a szempontból is már sok kísérlet folyt. Különösen a felvételi technikát és az alkalmazott filmanyagot optimalizálták évtizedeken keresztül; a xeroradiográfia kipróbálásra került. Új érzékelőrendszerek és a digitalizálás további előrelépést ígérnek. Mégis a projekciós mammográfia, amennyire eddig előre látható, jelentősen alatta marad az eddigi legjobb módszer, az ellenerősített magnetorezonanciás tomográfia érzékenységének.
A találmány leírása
Teljesen meglepő volt, hogy a kontrasztanyag-érzéketlennek ismert projekciós radiográfia a projekciós mammográfia speciális esetében intravénás kontrasztanyag bevitelével javítható, bár a kontrasztanyag a szíven és tüdőn keresztülmenő úton erősen hígul, és aktív bedúsulása a mellrákban nem ismeretes.
HU 225 522 Β1
Ezért a találmány intravénás kontrasztanyag alkalmazására vonatkozik, egy diagnosztikai eszköz előállításához a projekciós mammográfia számára.
A projekciós mammográfia kiegészítő kontrasztanyag bevitelével egy legmodernebb eljárással, mint a magnetorezonanciás tomográfiával (MRT) összehasonlítható érzékenységet ér el, jelentősen sokoldalúbb alkalmazhatóság mellett és az MRT költségeinek elkerülésével. Az új eljárás egyszerű és a páciens különleges terhelése nélkül végrehajtható, és lényegesen javítja
a) az érzékenységet a mellben levő gócos léziók igazolásához, és
b) kiegészítő információkat szolgáltat korábban felismert léziók jellegéről.
A találmány szerinti alkalmazás végrehajtható a ma rendelkezésre álló készülékekkel és eszközökkel, például a következők szerint, amennyiben a készülékek alacsonyabb sugárenergiával - mint a projekciós mammográfiában szokásos - üzemelni tudnak.
A mérési eljárás előnyösen a következők szerint hajtható végre:
1. Felvételre kerül egy normális mammogram (előkontrasztfelvétel).
2. A páciens szokásos urografikai röntgenkontrasztanyagot kap, kb. 0,5 g-1,5 g jód/kg testsúly dózisban, gyors intravénás injektálással vagy infundálással.
3. 30 s-1 perc elteltével az injekció után egy második mammogram kerül felvételre (utó-kontrasztfelvétel).
Adott esetben elkészítésre kerülnek további felvételek kb. 5 perccel az injekció befejezése után. Ezek szükség esetén kiegészítő információkat nyújthatnak a lézió tulajdonságairól.
kV alatti készülékek és készülékbeállítások megfelelnek a találmány szerinti alkalmazáshoz; előnyös a 20 kV-40 kV energiájú sugárzás használata, különösen előnyös 25 kV-35 kV közötti sugárzási energia.
A találmány szerinti alkalmazáshoz az összes olyan vegyület megfelel, amely alkalmas gyakori felhasználásra vízben oldódó urografikai kontrasztanyag előállításához. Példaképpen nevezetesen: meglumin vagy Lysin diatrizoát, lothalamát, loxithalmát, lopromid, lohexol, lomeprol, lopamidol, loversol, lobitridol, lopentol, lotrolát, lodixanol és loxilán (NN).
Azonban jódszegény vegyületek is alkalmazhatók, mint például:
1. kontrasztanyagok, amelyek képet adó elemeket tartalmaznak,
2. kontrasztanyagok, amelyek 34, 42, 44-52, 54-60,
62-79, 82 vagy 83 rendszámú elemet mint képet adó elemet tartalmaznak,
3. kontrasztanyagok, amelyek 56-60, 62-79, 82 vagy rendszámú elemek kelátvegyületeit mint képet adó elemeket tartalmaznak.
A találmány tehát ilyenfajta jódszegény vegyületek alkalmazására is vonatkozik.
A ma használatos urografikai röntgenkontrasztanyagok kiválóan alkalmasak a leírt eljárás céljaira. Meglepőnek tűnik, hogy máskülönben a projekciós mammográfia területén csaknem minden röntgeneljárásnál a jódelem a brómelemmel szemben teljesen vagy részben kicserélhető. Bár ez a múltban is vitatott volt, azonban a jóddal szemben a bróm jelentősen kisebb sugárzásabszorbciója következtében nem vált be egy röntgeneljárásnál sem. A projekciós mammográfia ennyiben mutatott kivételt. Ez újszerű, meglepő alkalmazás például az EP 0 118 348 A1-ben leírt vegyületekre vonatkozóan.
Továbbá vannak más kontrasztadó elemekre alapozott elkülöníthető és kompatibilis kontrasztanyagok, molekuláris és szupramolekuláris struktúrák, amelyek ugyancsak megfelelnek a találmány szerinti alkalmazás céljaira.
Kontrasztadó elemként mindenekelőtt az olyanok felelnek meg, amelyek 34, 42, 44-60, 62-79, 82 vagy 83 rendszámúak. A kontrasztadó anyagok kovalensen lehetnek szerves molekulákhoz kötve, vagy komplexumként állhatnak rendelkezésre, vagy makromolekuláris struktúrákban integrálva. Különösen előnyösek 10 000-80 000 Da molekulatömegű állagok. Továbbá az egyes kontrasztanyag-molekulák alkotórészei lehetnek nagyobb struktúráknak, mint például asszociátumok, liposzómák, emulziócseppek és mikro-, illetve nanorészecskék (Parvez Z., Moncada R., Sovak M., eds.: Contrast Media: Biological Effects and clinical application. Vol. III., CRC Press, Boca Raton, Florida 1987, 73-130).
Az előkészítés szokásos gyógyszerészeti formában történik fiziológiailag kompatibilis hordozóanyagban, előnyösen vízben használható segédanyagok alkalmazása mellett, mint stabilizátorok (például komplex vegyületek, komplexvegyület-képzők, antioxidánsok), pufferek (például Tris, citrát, bikarbónát), emulgátorok és állagok az ozmolalitás és az elektrolittartam kívánság szerinti illesztéséhez.
Előnyösek a kontrasztanyagok 100 mg jód/ml-500 mg jód/ml koncentrációval, különösen előnyösek nemionos röntgenkontrasztanyagok 200 mg jód/ml-400 mg jód/ml koncentrációval, vagy megfelelő röntgensűrűséggel egy másik sugárzást abszorbeáló elem választásánál. Az anyag 150-1500 mg jód/kg testsúly (KG) dózisban alkalmazható.
Brómtartalmú vegyületek találmány szerinti alkalmazásánál a kontrasztanyagban 100-500 mg bróm/ml koncentráció előnyös. Az alkalmazott dózis 100-1500 mg bróm/kg testsúly.
A 34, 42, 44-52, 54-60, 62-79, 82 vagy 83 elemszámú elemek vegyületeinek találmány szerinti alkalmazásánál a kontrasztanyagban 10 mmol-2 mol/l koncentráció előnyös - képadó elemekre vonatkoztatva. Az alkalmazható dózis 0,1-2 mmol/kg testsúly (képet adó elemekre vonatkoztatva).
56-60, 62-79, 82 vagy 83 rendszámú elemek kelátvegyületeinek találmány szerinti alkalmazásánál a kontrasztanyagban 10 mmol-2 mol/l koncentráció előnyös - a képet adó elemekre vonatkoztatva. Az alkalmazott dózis 0,1-2 mmol/kg testsúly értéket érhet el (a képet adó elemekre vonatkoztatva). Előnyös a 0,2-0,6 mmol/kg testsúly tartomány.
HU 225 522 Β1
A találmány szerinti alkalmazásnál az intravénás kontraszt projekciós mammográfia nagyon előnyös változata a szubtrakciós technika használatára vonatkozik, amely a projekciós mammográfiában eddig nem volt bevezetve. Megfelelő eljárások azonban nagyon beváltak az angiográfiában. Másrészt az angiográfiában természetesen lényegesen magasabb lokális jódkoncentráció szükséges (a vérben), mint az a mellráknál elérhető. Eddig ezen technika bevetésének a lehetősége nem volt előre látható kis léziók kimutatásához. Az eljárás így digitális képvevők bevetésén nyugszik a mammográfiában, amelyeknek ehhez a vizsgálati módszerhez kiváló helyzetfelbontással kell rendelkezniük. Az a cél, hogy a mammográfia számára elérhető legyen a szükséges felbontás a digitális képen, azáltal lehetséges, hogy vagy kis pixelméretü digitális képvevővel kell dolgozni, vagy digitális képvevőt közvetlen radiografikus nagyítástechnikával összekapcsolva kell alkalmazni. A nagyítástechnikának a digitális képvevőkkel történő kombinált alkalmazása mind a kontrasztfelbontást, mind a helyzetfelbontást jelentősen javítja. Ezáltal éppen a kis léziók bizonyítása válik könnyebbé. Az eljárás lényegében a következő lépéseken nyugszik:
1. Felveszünk egy normális mammogramot (elő-kontrasztfelvétel). Az adatokat tároljuk.
2. A páciensnek megfelelő kontrasztanyagot adunk megfelelő dózisé gyors intravénás injekcióban.
3. 30 másodperccel az injekció beadása után egy vagy több mammogramot veszünk fel, és tároljuk azokat.
4. Az 1. pont szerint felvett adatokat a 3. pont szerint felvett adatokkal korrelációba hozzuk (előnyösen szubtraháljuk), és az eredményt megfelelően erősítjük és mint képet kiadjuk.
5. Adott esetekben az adatokat a kontrasztanyag-emelkedés sebességéhez és mennyiségéhez, illetve a kimosási folyamat kinetikájához kiszámítjuk és külön kimutatjuk.
A találmány tehát projekciós mammográfiára is vonatkozik, amit mammográfiai vizsgálathoz elégséges helyzetfelbontás jellemez. Ez az elégséges helyzetfelbontás vagy közvetlenül a digitális képvevő felbontási képességére irányul, vagy a digitális képvevő és a közvetlen radiológiai nagyítástechnika összefüggésén keresztül érhető el. Továbbá a készülék legalább egy tárolóberendezést tartalmaz az elő-kontrasztfelvétel számára, legalább egy tárolóberendezést az utó-kontrasztfelvétel számára, legalább egy számolóegységet a különböző felvételek korrelációjához (különösen szubtrakciójához) és egy kimeneti berendezést a kiszámított mammogramhoz.
Az időben egymás után következő felvételek vagy adatmondatok korrelációján kívül előny azon felvételek korrelációja is, amelyek különböző sugárzási energiával készültek. így például brómtartalmú vegyületek találmány szerinti alkalmazásánál egy felvétel készülhet ε·]=35 kV sugárzási energiával és egy másik ε2=25 kV sugárzási energiával, és a tárolt felvételek korrelálhatok - különösen egymástól szubtrahálhatók. Ebben az esetben ugyancsak a normál-szövetstruktúrák kiszűrése érhető el a kontrasztadó, intravénásán bevezetett elemek javára, mivel a szövet sugárzáselnyelése a kiválasztott energia mellett különbözik a kontrasztanyagokétól. Megismételt mérés útján egy ilyen készülék segítségével a kontrasztkoncentráció időbeni lefutása is regisztrálható és kiértékelhető.
Ezért a találmány további tárgya egy készülék a projekciós mammográfiához, amit legalább egy ε-ι sugárzási energia melletti felvétel számára meglevő tárolóberendezés, legalább egy ε2 sugárzási energia melletti felvétel számára meglevő tárolóberendezés, legalább egy, különböző felvételek korrelációjához meglevő számolóegység és egy, a kiszámított mammogram számára meglevő kimeneti berendezés jellemez.
A klasszikus projekciós mammográfiánál csak egy-egy emlőt vizsgálnak. A szükséges kontrasztanyag-mennyiség limitálásához a találmány szerinti alkalmazásnál előnyös mindkét emlőt szimultán vizsgálni. Készülékek, melyek hasonló vizsgálatot tesznek lehetővé, eddig nem ismertek. A találmány tárgya tehát készülék is, amelyet az jellemez, hogy lehetővé teszi mindkét emlő szimultán vizsgálatát.
Kiviteli példák
A következő példák a találmány tárgyát világítják meg anélkül, hogy azt korlátozni akarnák.
1. példa: Fantomvizsgálatok
Bizmut-, jód- és brómtartalmú kontrasztanyagoldatokat [(4S)-4-(etoxi-benzil)-3,6,9-trisz(karbonsav-metil-észter)-3,6,9-triszundekánsav, bizmutkomplex, dinátriumsó, lotrolan (INN), illetve N-cetil-N,N,N-trimetil-ammónium-bromid] állítunk elő 9,8 mg Bi/ml, 6 mg jód/ml, illetve 3,8 mg Br/ml koncentrációval 2%-os agaragarban. Az agaragar zselét 3 mm, 5 mm vagy 10 mm rétegvastagságúra vágtuk. A kontrasztanyag-tartalmú zselét, valamint egy ellenőrző zselét 2,8 mg NaCI/ml-rel egy 5 mm vastag agaragar tömbbe integráltuk. Az egész fantomot egy mammogramnak megfelelő 28 kV és 63 mA mellett megröntgeneztük, ahol a röntgensugár egy-egy körülbelül 4-5 cm vastag kontrasztanyagmentes és 3-10 mm vastag kontrasztanyag-tartalmú agaragaron haladt át.
Eredmény: Maga a csak 3 mm vastag kontrasztanyag-tartalmú agaragar darab jól felismerhető. Bróm ekvimoláris koncentrációban meglepetésre körülbelül kétszer olyan hatásos, mint a jód; a bizmut több mint háromszor olyan hatásos, mint a jód (1. ábra).
Az 1. ábra egy agaragar fantom 28 kV, 63 mA melletti röntgenfelvételét mutatja, beágyazott kontrasztanyag-tartalmú agaragar tömbbel, ahol bal oldali sor 5 mm vastag, a középső sor 10 mm vastag, a jobb oldali sor 3 mm vastag. A felső sor tömbjei 3,8 mg bróm/ml, a középső sor tömbjei 6 mg jód/ml, az alsó sor tömbjei 9,8 mg Bi/ml koncentrációjúak.
A NaCI-tartalmú tömb nem látható.
2. példa: Intravénás kontrasztanyag mammográfia
Egy páciensnél felismerésre került egy
1,5 cm*0,8 cm nagyságú emlőrákstruktúra, mikrome4
HU 225 522 Β1 szesedés és biopszia alapján. Preparatív módon többgócúság nyert megállapítást; ezért egy egyes kanült vezettünk be a páciens bal kari vénájába (V. cubitalis). A projekciós mammográfiát megismételtük a kontrasztanyag beadása előtt. Közvetlenül a natív felvétel után indult a 3 ml/kg Ultravist® -300 infúzió [Schering AG, Berlin; hatóanyag: lopromid (INN)], 3 ml/s sebességgel, egy automatikus injektor segítségével. Az első felvétel a kontrasztanyag beadása után, az infúzió vége után 1 perccel készült el. A páciens és a felvevőkészülék helyzete ez alatt az idő alatt teljesen változatlan maradt, ugyanígy a felvételi feltételek: 28 kV csőfeszültség és 63 MA.
A kontrasztanyag-injekció alapján készült felvételek a kontrasztanyag-felvétel lényegesen nagyobb tartományát mutatták, mint a tumortartományként definiált szövetek a kontrasztanyag beadása előtt, de semmi további elkülönített, jelentős gócot mutattak a mellben.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Intravénás kontrasztanyag alkalmazása projekciós mammográfia céljaira szolgáló diagnosztikai eszköz előállítására, azzal jellemezve, hogy az intravénás kontrasztanyag egy csoportból van kiválasztva, mely
    - jódot tartalmaz mint kontrasztadó elemet;
    - brómot tartalmaz mint kontrasztadó elemet;
    _ 34, 42, 44-52, 54-60, 62-79, 82 vagy 83 rendszámú elemek vegyületét tartalmazza; és
    - az 56-60, 62-79, 82 vagy 83 rendszámú elemek fémkelátját tartalmazza.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az intravénás kontrasztanyag 10 000-80 000 Da molekulatömeggel rendelkezik.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az intravénás kontrasztanyag nagymolekuláris struktúrában áll rendelkezésre.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az intravénás kontrasztanyag molekulaasszociációk, liposzómák, nano- vagy mikrorészecskék formájában áll rendelkezésre.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az olyan röntgensűrűségben áll rendelkezésre, ami megfelel 10 mg jód/ml-500 mg jód/ml értéknek.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 100 mg jód/ml-500 mmg jód/ml koncentrációban áll rendelkezésre.
  7. 7. Az 1, igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 150 mg jód/kg—1500 mg jód/kg testsúlynak megfelelő dózisban kerül alkalmazásra.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 100 mg bróm/ml-500 mg bróm/ml koncentrációban áll rendelkezésre.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 100 mg bróm/kg-1500 mg bróm/kg testsúlynak megfelelő dózisban kerül alkalmazásra.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 10 mmol/l-2 mol/l koncentrációban áll rendelkezésre.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 0,1-2 mmol/kg testsúlynak megfelelő dózisban kerül alkalmazásra.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 10 mmol/l-2 mol/l koncentrációban áll rendelkezésre.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, azzal jellemezve, hogy az 0,1-2 mmol/kg testsúlynak megfelelő dózisban kerül alkalmazásra.
HU0003097A 1997-06-20 1998-06-19 Use of intravenous contrast agents and devices for projection mammography HU225522B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP97250190A EP0885616A1 (de) 1997-06-20 1997-06-20 Verwendung von intravenösen Kontrastmitteln sowie Vorrichtungen für die Projektionsmammographie
PCT/EP1998/003658 WO1998058679A1 (de) 1997-06-20 1998-06-19 Verwendung von intravenösen kontrastmitteln für die projektionsmammographie

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0003097A1 HUP0003097A1 (hu) 2001-01-29
HUP0003097A3 HUP0003097A3 (en) 2003-07-28
HU225522B1 true HU225522B1 (en) 2007-01-29

Family

ID=8229158

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0003097A HU225522B1 (en) 1997-06-20 1998-06-19 Use of intravenous contrast agents and devices for projection mammography
HU0003096A HUP0003096A1 (hu) 1997-06-20 1998-06-19 Berendezés vetítő mammográfiához

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0003096A HUP0003096A1 (hu) 1997-06-20 1998-06-19 Berendezés vetítő mammográfiához

Country Status (28)

Country Link
US (2) US20020031475A1 (hu)
EP (3) EP0885616A1 (hu)
JP (3) JP4664449B2 (hu)
KR (2) KR20010013980A (hu)
CN (2) CN1263449A (hu)
AT (1) ATE229820T1 (hu)
AU (2) AU747033B2 (hu)
BG (2) BG64895B1 (hu)
BR (2) BR9810205A (hu)
CA (2) CA2294187A1 (hu)
CZ (1) CZ298462B6 (hu)
DE (1) DE59806743D1 (hu)
DK (1) DK0994729T3 (hu)
HK (1) HK1029759A1 (hu)
HU (2) HU225522B1 (hu)
IL (2) IL133574A (hu)
NO (2) NO315638B1 (hu)
NZ (2) NZ501603A (hu)
PL (2) PL337286A1 (hu)
RS (1) RS49734B (hu)
RU (1) RU2194533C2 (hu)
SI (2) SI20152A (hu)
SK (2) SK181199A3 (hu)
TR (2) TR199903144T2 (hu)
UA (1) UA71895C2 (hu)
WO (2) WO1998058679A1 (hu)
YU (1) YU66299A (hu)
ZA (1) ZA985395B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10118792B4 (de) * 2001-04-05 2005-12-22 Schering Ag Anordnung zur Aufnahme von Projektionsmammogrammen und Verwendung der Anordnung für die Projektionsmammographie
FR2823969B1 (fr) * 2001-04-30 2003-12-26 Ge Med Sys Global Tech Co Llc Procede de prelevement d'un tissu au cours d'un examen par rayons x et dispositif de mise en oeuvre
DE102005033235A1 (de) * 2005-07-15 2007-01-18 Siemens Ag Verfahren zur Visualisierung eines vaskulären Einsatzstücks
US20080167552A1 (en) * 2007-01-04 2008-07-10 General Electric Company System and method of generating an image of a contrast agent injected into an imaged subject
FR2927719B1 (fr) 2008-02-19 2010-03-26 Gen Electric Procede de traitement d'images obtenues par tomosynthese et dispositif associe
US8315449B2 (en) * 2008-06-24 2012-11-20 Medrad, Inc. Identification of regions of interest and extraction of time value curves in imaging procedures
JP2012055549A (ja) * 2010-09-10 2012-03-22 Fujifilm Corp バイオプシ用ファントム
FR2967888B1 (fr) * 2010-11-26 2012-12-21 Gen Electric Procede de galactographie et mammographe pour l'execution dudit procede
US9651138B2 (en) 2011-09-30 2017-05-16 Mtd Products Inc. Speed control assembly for a self-propelled walk-behind lawn mower
DE102012217301B4 (de) 2012-09-25 2021-10-14 Bayer Pharma Aktiengesellschaft Kombination aus Kontrastmittel und Mammographie-CT-System mit vorgegebenem Energiebereich und Verfahren zur Erzeugung tomographischer Mammographie-CT-Aufnahmen durch diese Kombination
EA036245B1 (ru) * 2017-10-26 2020-10-16 Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии Способ диагностики рака молочной железы
EP3498306A1 (de) * 2017-12-16 2019-06-19 Bionorica SE Extrakte aus vitex agnus castus zur behandlung und diagnose von brustkrebs

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4192859A (en) * 1978-09-29 1980-03-11 E. R. Squibb & Sons, Inc. Contrast media containing liposomes as carriers
FR2541272A1 (fr) * 1983-02-23 1984-08-24 Guerbet Sa Composes bromes et produits opacifiants en contenant
WO1987002893A1 (en) * 1985-11-18 1987-05-21 Board Of Regents, The University Of Texas System Polychelating agents for image and spectral enhancement (and spectral shift)
US5260050A (en) * 1988-09-29 1993-11-09 Ranney David F Methods and compositions for magnetic resonance imaging comprising superparamagnetic ferromagnetically coupled chromium complexes
GB8906130D0 (en) * 1989-03-17 1989-05-04 Nycomed As Compositions
DE3938992A1 (de) * 1989-11-21 1991-05-23 Schering Ag Kaskadenpolymer-gebundene komplexbildner, deren komplexe und konjugate, verfahren zu ihrer herstellung und diese enthaltende pharmazeutische mittel
US5844965A (en) * 1989-11-24 1998-12-01 Thomas Jefferson University Method and apparatus for using film density measurements of a radiograph to monitor the reproducibility of X-ray exposure parameters of a mammography unit
DE4232925A1 (de) * 1992-09-28 1994-03-31 Diagnostikforschung Inst 3-,8-substituierte Deuteroporphyrinderivate, diese enthaltende pharmazeutische Mittel und Verfahren zu ihrer Herstellung
US5411730A (en) * 1993-07-20 1995-05-02 Research Corporation Technologies, Inc. Magnetic microparticles
DE4417628C1 (de) * 1994-05-19 1995-09-28 Siemens Ag Verfahren zur adaptiven Rauschverminderung für digitale Bildsequenzen
AU4173896A (en) * 1994-11-30 1996-06-19 Schering Aktiengesellschaft Use of chelate compounds as diagnostic agents in the x-ray examination of liver and bile ducts
US5756066A (en) * 1995-06-07 1998-05-26 Schering Aktiengesellschaft Iodine-containing peptides
US5804164A (en) * 1996-03-13 1998-09-08 Research Corporation Technologies, Inc. Water-soluble lipophilic contrast agents
US6009342A (en) * 1997-02-28 1999-12-28 The Regents Of The University Of California Imaging method for the grading of tumors

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002505679A (ja) 2002-02-19
NZ501603A (en) 2002-02-01
KR100582980B1 (ko) 2006-05-24
CZ460999A3 (cs) 2000-04-12
NZ501602A (en) 2002-02-01
CN1212862C (zh) 2005-08-03
SK181199A3 (en) 2000-07-11
HUP0003097A1 (hu) 2001-01-29
EP0991356A1 (de) 2000-04-12
JP4664449B2 (ja) 2011-04-06
RU2194533C2 (ru) 2002-12-20
SI20148A (sl) 2000-08-31
CZ298462B6 (cs) 2007-10-10
JP2002504843A (ja) 2002-02-12
KR20010013980A (ko) 2001-02-26
IL133574A0 (en) 2001-04-30
CA2294502A1 (en) 1998-12-30
KR20010013979A (ko) 2001-02-26
SK282716B6 (sk) 2002-11-06
CA2294187A1 (en) 1998-12-30
NO996291D0 (no) 1999-12-17
DK0994729T3 (da) 2003-03-10
NO996292D0 (no) 1999-12-17
NO996291L (no) 1999-12-17
SI20152A (sl) 2000-08-31
YU66299A (sh) 2002-09-19
UA71895C2 (en) 2005-01-17
EP0885616A1 (de) 1998-12-23
CN1263474A (zh) 2000-08-16
RS49734B (sr) 2008-04-04
BR9810215A (pt) 2000-08-08
PL337286A1 (en) 2000-08-14
YU66199A (sh) 2002-10-18
US20020031475A1 (en) 2002-03-14
TR199903140T2 (xx) 2000-05-22
PL191807B1 (pl) 2006-07-31
PL337287A1 (en) 2000-08-14
SK171299A3 (en) 2000-05-16
WO1998058679A1 (de) 1998-12-30
DE59806743D1 (de) 2003-01-30
NO315638B1 (no) 2003-10-06
CN1263449A (zh) 2000-08-16
IL133573A0 (en) 2001-04-30
JP2011012074A (ja) 2011-01-20
IL133574A (en) 2004-03-28
AU747033B2 (en) 2002-05-09
EP0994729B1 (de) 2002-12-18
EP0994729A1 (de) 2000-04-26
AU8337998A (en) 1999-01-04
BG104017A (en) 2000-05-31
BG64895B1 (bg) 2006-08-31
BR9810205A (pt) 2000-08-08
ATE229820T1 (de) 2003-01-15
NO996292L (no) 1999-12-17
WO1998058585A1 (de) 1998-12-30
ZA985395B (en) 1999-04-07
AU8627198A (en) 1999-01-04
HUP0003097A3 (en) 2003-07-28
BG104018A (en) 2000-05-31
HUP0003096A1 (hu) 2001-01-29
TR199903144T2 (xx) 2000-08-21
HK1029759A1 (en) 2001-04-12
US20050008574A1 (en) 2005-01-13
CA2294502C (en) 2009-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2011012074A (ja) 乳房投射撮影用静脈内造影剤の使用および装置
US9179882B2 (en) Imaging diagnostics by combining contrast agents
Henes et al. Intraindividual comparison of gadolinium-and iodine-enhanced 64-slice multidetector CT pulmonary angiography for the detection of pulmonary embolism in a porcine model
CZ461099A3 (cs) Zařízení pro projekční mamografii
MXPA99011339A (en) Device for projection mammography
MXPA99011508A (en) Use of intravenous contrast agents and devices for projection mammography

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees