HU221972B1 - Biológiailag lebontható keverék polimer mikrokapszulák, eljárás ezek előállítására és alkalmazásuk - Google Patents

Biológiailag lebontható keverék polimer mikrokapszulák, eljárás ezek előállítására és alkalmazásuk Download PDF

Info

Publication number
HU221972B1
HU221972B1 HU9500876A HU9500876A HU221972B1 HU 221972 B1 HU221972 B1 HU 221972B1 HU 9500876 A HU9500876 A HU 9500876A HU 9500876 A HU9500876 A HU 9500876A HU 221972 B1 HU221972 B1 HU 221972B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
biopolymer
microparticles
microcapsules
optionally
microcapsules according
Prior art date
Application number
HU9500876A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9500876D0 (en
HUT71683A (en
Inventor
Thomas Fritzsch
Dieter Heldmann
Werner Weitschies
Original Assignee
Schering Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schering Ag. filed Critical Schering Ag.
Publication of HU9500876D0 publication Critical patent/HU9500876D0/hu
Publication of HUT71683A publication Critical patent/HUT71683A/hu
Publication of HU221972B1 publication Critical patent/HU221972B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • A61K49/22Echographic preparations; Ultrasound imaging preparations ; Optoacoustic imaging preparations
    • A61K49/222Echographic preparations; Ultrasound imaging preparations ; Optoacoustic imaging preparations characterised by a special physical form, e.g. emulsions, liposomes
    • A61K49/223Microbubbles, hollow microspheres, free gas bubbles, gas microspheres
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • A61K49/22Echographic preparations; Ultrasound imaging preparations ; Optoacoustic imaging preparations
    • A61K49/222Echographic preparations; Ultrasound imaging preparations ; Optoacoustic imaging preparations characterised by a special physical form, e.g. emulsions, liposomes
    • A61K49/226Solutes, emulsions, suspensions, dispersions, semi-solid forms, e.g. hydrogels

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)

Abstract

A találmány biopolimerekből, polimerizálható monomerekből,hatóanyagból és/vagy diagnosztikailag kimutatható komponensekbőlelőállított mikrorészecskékre, az előállításukra alkalmas eljárásra,valamint diagnosztikában és gyó- gyászatban, különösen ultrahang-diagnosztikában kontrasztanyagként való alkalmazásukra vonatkozik. Azelőállítási eljárás során a monomert a gázzal telített, vizes fázisbanpolimerizálják, amely 0,5–20 tömeg/térfo- gat%, előnyösen 1–15tömeg/térfogat% koncentrációban egy oldott biopolimert, amely egypolipeptid vagy egy kollagén lebomlási termék, és adott esetbenmágneses részecskéket is tartalmaz, polimerizálják. A biopolimer és aszintetikus polimer tömegaránya 10:90 és 80:20 közötti. Apolimerizáció befejeződése után a keletkezett mikrorészecskéketszétválasztják, majd adott esetben kelátképzőkkel, fémkelátokkalés/vagy hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyagokkalreagáltatják, és a szuszpenziót, előnyösen vázképzők hozzákeveréseután, fagyasztva szárítják. ŕ

Description

A találmány biopolimerekből, polimerizálható monomerekből, hatóanyagból és/vagy diagnosztikailag kimutatható komponensekből előállított mikrokapszulákra (mikrorészecskékre), az előállítására alkalmas eljárásra, valamint diagnosztikában és gyógyászatban, különö- 5 sen ultrahang-diagnosztikában kontrasztanyagként való alkalmazásukra vonatkozik.
Ismeretes, hogy azok a részecskék, amelyeknek átmérője a vörösvértestek nagyságának tartományába esik vagy annál kisebb, a véráramba való injektálás után az 10 érrendszerben cirkulálni képesek. Az ilyen részecskékből készült gyógyászati készítmények ezért alkalmasak arra, hogy a gyógyászatban a hatóanyag vagy a diagnosztikum számára vérrendszerbe injektálható hordozórendszerként szolgáljanak. Hordozóként elvileg minden 15 biológiailag lebontható, elviselhető és vízben nem oldódó anyag számításba jöhet. Ilyen célra eddig mindenekelőtt zsírokat, viaszokat, lipideket (például szójalecitint), denaturált biopolimereket (például albumint, zselatint) és szintetikus, biológiailag lebontható polimereket 20 [például politejsavat, poli(hidroxi-vajsav)-at, poli(alkilciano-akrilát)-ot, poli(L-lizin)-t] írtak le.
A véráramban cirkuláló mikrorészecske a fizikai és kémiai tulajdonságától függően különböző gyorsasággal és eltérő számban kerül felismerésre és felvételre a 25 monocitafagocitáló rendszer (MPS) sejtjein keresztül (főként a májban, tüdőben és lépben). A mikrorészecskék MPS-sejtek által való felvételének sebességét meghatározó lényeges tényezők a részecske töltése, nagysága, a felületén abszorbeált anyagok tulajdonságai (mól- 30 tömeg, amfifílitás), valamint a részecskefelületnek a vér komponenseivel, így a fibronektinnel, albuminnal szembeni affinitása vehető számításba. A mikrorészecskék fizikai-kémiai felületi tulajdonságainak célszerű változtatásával befolyásolhatjuk az MPS-sejtek általi 35 fagocitózis kinetikáját és a részecskéknek a megfelelő szervekben (többek között a májban, tüdőben, lépben, csontvelőben) való feldúsulásának mértékét (passive targeting). A mikrorészecskéknek a specifikus feldúsulása olyan célszövetekben vagy testszerkezetekben, 40 amelyek nem tartoznak a RÉS szervekhez, ilyen módon nem lehetséges. Ez sokkal inkább úgy valósítható meg, hogy az anyagot olyan mikrorészecskékkel kombinálják, amelyek hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus kötődési tulajdonsággal rendelkeznek (homing devices). 45 Az ultrahang-diagnosztikában való alkalmazásra eddig leírt részecskék mint homing device-szal kombinálható készítmények nem kielégitőek.
így az EP 0 458 079 és a DE 38 03 972 számú európai, illetve német szabadalmi leírásokban ismertetett 50 kontrasztanyagoknak az a hátránya, hogy csak költséges eljárással állíthatók elő, és az eljárás olyan szerves oldószerek alkalmazását teszi szükségessé, amely oldószerek használata környezet- és munkahelyvédelmi szempontból veszélyes. Emellett a készítmények alkalmazó- 55 sa előtt meg kell győződni arról, hogy a gyógyászatban felhasznált termékekben az alkalmazott szerves oldószer már nincs jelen. Ezenkívül az előállításhoz felületaktív anyagok (tenzidek) szükségesek, amelyek az injekciós készítmények esetében gyakran veszélyesek. Ezen 60 részecskék esetében a különböző szervekben való feldúsulási arányok nem fokozhatók, a 38 03 972 német szabadalmi leírás szerinti részecske szelektíven feldúsuló vegyületekkel (úgynevezett homing device-szal, például monoklonális antitestekkel) nem kapcsolható.
A 40 04 430 számú német szabadalmi leírásban ismertetett, polimerizált aldehidekből készült mikrorészecskék a nem tisztázott biológiai lebonthatóság miatt szintén nem felelnek meg anyag- vagy szerkezetspecifikus anyag hordozójaként. Egy további hátrány, hogy a részecskék előállításához ebben az esetben is felületaktív segédanyagok szükségesek.
A 0 224 934 számú európai szabadalmi leírás szerinti, fehérjékből, különösen albuminból előállított mikrorészecskék csak nagyon csekély in vitro és in vivő stabilitást mutatnak.
A találmány feladata ezért az volt, hogy mikrorészecskekészítményeket, különösen ultrahang-diagnosztikában alkalmazható mikrorészecskekészítményeket hozzon létre, amelyek előállításához fiziológiásán veszélyes oldószer vagy segédanyag (például tenzid) nem szükséges, amelyek könnyen előállíthatók és biológiailag lebonthatók, a falanyagban hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus kötődési tulajdonságú anyagot tartalmaznak vagy ilyennel kovalensen összekapcsolhatók, és in vitro és in vivő elégséges stabilitást mutatnak.
A találmány ezt a feladatot olyan mikrorészecskékkel oldotta meg, amelyek burka biopolimerek, előnyö- I sen polipeptidek (glikozilezettek is) és szintetikus po- limerek kombinációjából a polimerizált anyag előállítá- j sa alatt képződik. t
A találmány egyik tárgyát így legalább egy szinteti- f kus polimer és legalább egy biopolimer kopolimerizá- | tumából álló mikrorészecskék képezik, ahol a biopo- | limer előnyösen természetes, szintetikus vagy részben f.
szintetikusan előállított vagy géntechnológiai úton { nyert polipeptid, így például albumin, kollagénlebon- f tási termék, zselatin, fibrinogén, fibronektin, polygeline (védjegy, módosított kollagén), oxi-polizselatin, annak a lebontási terméke, valamint poli(L-lizin). A biopolimer glikozilezett is lehet. Polimerizálható monomerként előnyösek az alkil-ciano-akriláták, akrilsav, akrilamid, akrilsav-klorid és az akrilsav-glicid-észter.
A találmány szerinti, gázzal telített oldatban gáz bevezetésével előállított mikrorészecskék különösen ultrahangvizsgálatokhoz kontrasztanyagként használhatók.
A gáztartalmuk miatt az ultrahangtétben nagyon hatásos szóróközegként működnek. Ennek következtében a diagnosztikai ultrahanggal egyedülálló jelek kibocsátására késztethetők, amelyek például dopplertechnikával kiértékelhetők.
Gázként a levegő, nitrogén, szén-dioxid, oxigén, hélium, neon, argon, kripton vagy ezek elegye jöhet szóba. A megfelelő gázzal vagy gázeleggyel való megtöltés úgy történik, hogy a részecskét a mindenkori gázzal vagy gázeleggyel telített vizes oldatban állítjuk elő.
A mikrorészecskék további, gyógyászati-diagnoszti- t kai eljárások segítségével, így mágnesesrezonancia-tomográfiával, mágnesesrezonancia-spektroszkópiával, r szcintigráfiával vagy alkalmas magnetométerekkel
HU 221 972 Bl (biomágnesesség) végzett nagy érzékenységű mágneses térerőméréssel detektálható anyagokat mikrokapszulázva a falanyagban vagy (adott esetben alkalmas anyagokkal, így például kelátképzőkkel) a falanyaghoz kapcsolva tartalmazhatnak. így például radioaktív izotó- 5 pok alkalmazásával a találmány szerinti mikrorészecskéket a szcintigráfíában használhatjuk. A mikrorészecskék megfelelő para-, szuperpara-, feni- vagy ferromágneses anyagnak a mikrokapszulázásával vagy a falanyagba való beépítésével a mágnesesrezonancia-to- 10 mográfiában, mágnesesrezonancia-spektroszkópiában vagy a mágneses térerő mérésénél kontrasztanyagként
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerinti részecskék előállításánál (a biopolimer kielégítő 15 koncentrációja mellett) felületaktív anyagok, például tenzidek hozzáadása nem szükséges. Ez a szintetikus polimerekből készült mikrorészecskék eddig ismert előállítási eljárásaival szemben lényeges előnyt jelent, mivel a határfelületi feszültség és a részecskeaggregáció 20 megakadályozásához egyébként szükséges tenzidek fiziológiai szempontból veszélyesek, és ezért a szervezetben való alkalmazás előtt a készítményekből az elviselhetőség határáig eltávolitandók.
A találmány szerinti mikrorészecskekészitmény to- 25 vábbi előnyeként a változatos, a mindenkori alkalmazási célhoz igazítható részecsketulajdonságot említjük, amely a különféle előállítási paraméter változtatásával könnyen irányítható. így az adott esetben alkalmazott biopolimer megválasztásával, illetve a biopolimer fűnk- 30 ciós csoportjainak megváltoztatásával (például dikarbonsavanhidriddel, így borostyánkősav-, diglikolsav-, glutársav-, maleinsav- vagy fumársavanhidriddel vagy más monokarbonsavanhidriddel, például ecetsavanhidriddel vagy propionsavanhidriddel való acilezéssel), a 35 mikrorészecskekészítmény farmakokinetikai paramétereit (szerveloszlás, a véráramban való tartózkodási idő) befolyásolni tudjuk.
A falanyagban a biopolimer-tartalmat széles tartományban változtathatjuk, ezáltal a kapszulaanyag in 40 vivő biológiai lebomlásának időtartamát tudjuk befolyásolni és a kívánt alkalmazási célhoz igazítani. Ezt a tartalmat a biopolimereknek az előállítási oldatban való részarányával közvetlenül szabályozhatjuk. így például az 1. példa szerint 1 térfogat/térfogat% butil-ciano-ak- 45 rilsavat és 5% zselatint tartalmazó autoklávozott vizes oldatból előállított találmány szerinti mikrorészecske falanyaga (burka) 55 tömeg/tömeg% biopolimerből, míg a hasonló mennyiségű butil-ciano-akrilát hozzáadásával 2,5%-os vizes, autoklávozott zselatinoldatban elő- 50 állított mikrorészecske esetében a falanyag 35 tömeg/tömeg%, 7,5%-os vizes, autoklávozott zselatinoldatból előállított mikrorészecske esetében a falanyag 65 tömeg/tömeg% biopolimerből áll.
Meglepő, hogy a találmány szerinti mikrorészecs- 55 kék további segédanyagok, így laktóz, mannit vagy szorbit hozzáadása nélkül, amelyeket rendszerint a fagyasztva szárításnál vázképzőként alkalmaznak, fagyasztva száríthatok. Ezek a vázképzők felelősek azért, hogy a szárítás után a mikrokapszulák egy jelentős ré- 60 sze mechanikailag tönkremegy, és a képelőállításhoz a továbbiakban nem használható. Ezzel szemben a találmány szerinti mikrorészecskékben a falanyaghoz feleslegben hozzáadott biopolimer szolgál vázanyagként, ezáltal az érintetlen és tönkrement mikrokapszulák aránya meglepő módon erőteljesen javul. Ezen kedvező arány következtében a kép előállításához szükséges dózis jelentős mértékben csökkenthető.
A találmány szerinti mikrorészecskék még - adott esetben pótlólagosan - gyógyászati hatóanyagot is magukban foglalhatnak, így például a kontrasztképző ágens (az ultrahangvizsgálat esetében egy gáz vagy gázelegy) és egy vagy több hatóanyag a részecskékben mikrokapszulázva lehet. A hatóanyagot előnyösen a hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyagra leírt módszerrel a fal anyagába foglalhatjuk. Amennyiben a hatóanyag biopolimer, részben maga is részt vehet a fal anyagának képzésében, amikor is az előállításnál kizárólag vagy más alkalmas biopolimerekkel {például zselatinnal, albuminnal, fibronektinnel, poli(L-lizin)-nel] alkotott keverék formájában, polimerizálható monomer vagy oligomer hozzáadása mellett a mikrorészecskekészítmény kiindulásai anyagaként használható. A hatóanyagnak a kapszula anyagában levő biopolimerhez való kapcsolása azért különösen előnyős, mert a hatóanyag, például a kapszulaanyag biopolimer-komponensével kialakított peptidkötése in vivő enzimatikusan bontható, és így a hatóanyag szabaddá tehető.
A találmány szerinti mikrorészecskék különösen trombózisok és ateroszklerotikus elváltozások kimutatására és gyógyítására szolgálnak. Ebben az esetben különösen előnyös a fibrin, a fibrinmegkötő plazmafehéijék vagy azok részszerkezete, szővetplazminogén aktivátor vagy részszerkezetei (például I. típusú homológia és csavarszekvencia), lipoproteinek fehétjealkotó részei (és részszerkezetei) elleni antitestek vagy antitestfragmentumok homing device-ként való alkalmazása.
A találmány szerinti mikrorészecskék további alkalmazási területe lehet például a hormonális működés diagnózisa vagy terápiája (itt különösen előnyös a peptidhormonok vagy azok receptorkötődési képességgel rendelkező átalakulási termékeinek a homing deviceként való alkalmazása) vagy a vérér-endothelium sérüléseinek diagnosztizálása vagy terápiája (itt különösen előnyös az integrincsoport anyagai, különösen a szelektin, mint például a LÁM-1, ELAM-1 és GMP-140 elleni antitestek, illetve antitestfragmentumok, vagy receptorok, illetve azoknak az integrincsoportba tartozó anyagok, különösen a szelektinek, így például a LAM-1, ELAM-1 és a GMP-140 kötődését közvetítő töredékeinek a homing device-ként való alkalmazása). Ezenkívül a találmány szerinti mikrorészecskék daganatok diagnózisára vagy terápiájára is használhatók, ahol a daganatok felületi antigénje elleni antitestet vagy antitestkeveréket alkalmazzuk homing device-ként.
A találmány szerinti mikrorészecskék előállítása egy, az előállítási oldat össztérfogatára vonatkoztatva 0,01-10 tömeg/térfogat% (előnyösen 0,1-10%) koncentrációban jelen levő alkalmas reakcióképes monomer vagy oligomer (például ciano-akrilsav-butil-ész3
HU 221 972 Bl tér, ciano-akrilsav-izobutil-észter, ciano-akrilsav-izopropil-észter, ciano-akrilsav-propil-észter, ciano-akrilsav-izohexil-észter, ciano-akrilsav-hexil-észter, cianoakrilsav-metil-észter, akrilsav, akrilamid, akrilsav-glicid-észter, akrilsav-klorid) alkalmas körülmények kö- 5 zött (például a pH megválasztásával, gyökök hozzáadásával és UV-besugárzással) 0,5-20 tömeg/térfogat%ban, előnyösen 1-15 tömeg/térfogat%-ban biopolimert, például albumint, zselatint, oxi-polizselatint, polygeline-t, fibronektint, poli(L-lizin)-t oldott állapotban 10 tartalmazó vizes fázisban való diszpergálás mellett végzett polimerizációjával történik. Kollagénlebomlási termékek, így például zselatin, polygeline vagy oxi-polizselatin alkalmazásakor gyakran előnyös az oldatot a mikrorészecskék előállítása előtt autoklávozni. A po- 15 limerizáció befejezése után a keletkezett mikrorészecskéket sűrűség és részecskenagyság szerint egyszeri vagy többszöri centrifugálással, szűréssel vagy flotációval elválasztjuk, adott esetben dialízissel tovább tisztítjuk, és egy fiziológiásán elviselhető szuszpendáló- 20 szerben (előnyösen injekciós vízben) a kívánt koncentráció eléréséig szuszpendáljuk. A szuszpenziót alkalmas vízoldható anyagokkal, például glükózzal, mannittal, szoibittal, konyhasóval, galaktózzal, laktózzal, fruktózzal, trehalózzal izotóniássá tehetjük. 25
Az előállítás során keletkezett mikrorészecskék nagyságeloszlása az alkalmazott keverőkészülék és a fordulatszám segítségével széles tartományban szabályozható.
Gázzal töltött mikrorészecskék akkor képződnek, 30 ha a reakciót a kívánt gázzal telített oldatban végezzük.
A keletkezett mikrorészecskék sűrűsége, azaz a burok és a gázrész aránya a keverési körülményekkel és különösen az előállítási eljárásban alkalmazott biopolimer részarányával szabályozható. 35
Amennyiben olyan mikrorészecskéket kívánunk kapni, amelyeknek a magja és a burka ugyanolyan anyagból áll, az előállításnál arra kell vigyázni, hogy az alkalmas keverőberendezés és egy megfelelő keverési sebesség választásával a reakcióoldat habzását elkerüljük. 40
A hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyagokkal való szükséges kombinálhatóságot, ami a mikrorészecskéknek a RÉS szerveken kívüli célterületen való további feldúsulását biztosítja (homing device), vagy úgy hozhatjuk létre, hogy a mikrorészecske előállítása 45 előtt vagy után az anyagot a burokanyaggal együtt képződő polipeptidre a biokémia aminosavak kapcsolására ismert módszereivel rákapcsoljuk [például W. König,
R. Geiger: Eine neue Methode zűr Synthese von Pepiiden: Aktivierung dér Carboxylgruppe mit Dicyclo- 50 hexylcarbodiimid unter Zusatz von 1-Hydroxy-benzotriazolen. Chem. Bér. 103, 788-798 (1970)], vagy oly módon, hogy a mikrorészecskéket a hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyag vizes oldatában állítjuk elő, amennyiben ez egy polipeptid, úgy az anyag 55 a burokanyag alkotórészeként szolgál.
A mikrorészecskére kapcsolható vagy a burokanyag képzésében részt vevő hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyagokként előnyösen az antitestek, konjugált antitestek, hormonok (különösen peptidhormonok), 60 transzferrin, fibronektin, heparin, transzkobolamin, epidermális növekedési faktor, lipoproteinek, plazmafehérjék, valamint ezek specifitásközvetítő részszerkezetei és olyan oligopeptidek, mint az RDG, RGDS, RGDV és RGDT jönnek szóba.
A mikrorészecskére kapcsolható kelátképző ligandumokként a dietilén-triamin-pentaecetsav vagy annak származékai vehetők számításba. Ezen ligandumoknak a részecskékkel való kapcsolása önmagában ismert módon történhet [Hanatowich és munkatársai, Science 220 (1983) 613]. Ezután a részecskéket a kívánt fémionnal a mindenkori részecskéhez kötött fémkomplexszé alakítjuk.
Az alkalmazott fémionok megválasztása a kívánt alkalmazási területhez igazodik. Az NMR-diagnosztika területén a találmány szerint előnyösen a 21-29 és 57-70 rendszámú elemek paramágneses fémionjait, különösen gadolinium(IH)ionokat alkalmazunk. A szcintigráfiás felhasználás esetében a megfelelő, radioaktív sugárzást kibocsátó fémion, előnyösen a luIn vagy “Te, 123I és 131I kerül alkalmazásra.
A kész mikrorészecskeszuszpenziókat közvetlenül felhasználhatjuk az előre meghatározott alkalmazási célra, azonban a raktározási stabilitás javítása szempontjából előnyösnek bizonyult, ha a szuszpenziót vázképzők [így például trehalóz, poli(vinil-pirrolidon), laktóz, mamiit, szorbit, glicin] hozzáadása mellett, amelyekkel a tonicitás is beállítható, fagyasztjuk meg, és azután fagyasztva szárítjuk. Különösen előnyösnek bizonyult, ha a feleslegben hozzáadott biopolimert magát használtuk vázképzőként. Mindkét esetben célszerű a szuszpenziót a befagyasztás alatt mozgásban tartani annak elkerülésére, hogy a szedímentáció és flotáció hatására a megfagyott anyagban egyenetlen részecskeeloszlás alakuljon ki. A felhasználásra kész, injektálható szuszpenziók előállítása a fagyasztva szárított készítményekből úgy történik, hogy a liofilizátumot egy gyógyászatilag elfogadható szuszpendálóközegben, például injekciós vízben, egy vagy több szervetlen só vizes oldatában, így fiziológiás elektrolitoldalban, mono- vagy diszacharid, így glükóz- vagy laktózoldatban, cukoralkoholokat, így mannitot tartalmazó oldalban, előnyösen mégis injekciós vízben újra szuszpendáljuk. Az adott esetben feloldott anyagok összkoncentrációja 0-20 tömeg%.
A felhasználásra kész kontrasztanyagok koncentrációját 0,01 és 20 mg, előnyösen 0,5 és 6 mg részecske/ml szuszpendálóközeg közötti értékre állítjuk be. Az injektálandó dózis a mindenkori alkalmazási céltól függ; az ultrahang-diagnosztikai vizsgálatokhoz az erek vizsgálata esetén 1 és 500 pg, előnyösen 10 és 100 pg részecskédig testtömeg közötti, a máj és lép dopplerszonográfia (Farbdopplersonographie) segítségével végzett vizsgálatához 50 és 1000, előnyösen 200 és 600 pg/testtömeg közötti tartományban van.
A találmányt a következő példákkal világítjuk meg.
1. példa
300 ml desztillált vízben 15 g zselatint (300 Bloom) oldunk, és az oldat pH-ját sósavval 3,0-ra állítjuk. Az , ..... ,|| Ιφ,,ΐί9Ι.,ί«*^(β|Ι(^Μ· *
HU 221 972 Bl oldatot 30 percig 121 °C-on autoklávozzuk. Szobahőmérsékletre való hűtés után az oldat pH-értékét nátrium-hidroxiddal 5,0-re igazítjuk, és egy 2000 ml-es főzőpohárban egy 10 000 percenkénti fordulatszámú keverővei keverjük. Az oldathoz keverés közben, 10 perc alatt 3 ml ciano-akrilsav-butil-észtert csepegtetünk. A képződött mikrorészecskéket 60 percig tovább keverjük. Ezután a szuszpenziót egy választótölcsérben 2 d flotáljuk. Az alsó részt leengedjük, és a felső részt desztillált vízzel 100 ml-re kiegészítjük. A szuszpenzió gázzal töltött, hangaktív mikrorészecskéket tartalmaz, amelyek nagysága kb. 0,1-8 pm, és további flotálással vagy szűréssel a részecskenagyságot tovább szűkíthetjük (például 0,5-3 pm-re). A mikrorészecske kapszulafala kb. 55 tömeg/tömeg% polipeptidből és kb. 45 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-butil-észter)-ből áll. A részecskék felületaktív segédanyag hozzáadása nélkül vízben diszpergálhatók. Nem hajlamosak aggregációra. Egy megfelelő segédanyag (például glükóz, nátrium-klorid, mannit, laktóz, galaktóz) hozzáadásával a szuszpenzió izotóniássá tehető.
A szuszpenzió, szükség esetén a tárolási stabilitás növelésére az ultrahangvizsgálatokhoz kontrasztanyagként való alkalmasságának elvesztése nélkül, előnyösen egy kriovédőanyag, így például laktóz, poli(vinil-pinolidon), mannit, glicin hozzáadása után fogyasztva szárítható.
2. példa
500 mg poli(L-lizin)-t (móltömeg 5000) 20 ml desztillált vízben oldunk, és az oldat pH-ját foszfátpufferrel
4,5-re állítjuk. Ezután 100 mg akrilsav-glicid-észtert adunk hozzá, az elegyet egy gyors keverővei, 20 °C-on, hűtés közben keveijük. Az elegyhez 10 mg ammónium-peroxi-diszulfátot és 0,1 ml Ν,Ν,Ν’,Ν’-tetrametilén-diamint adunk, majd további 90 percig keverjük. A képződött, gázzal töltött mikrorészecskéket flotációval elválasztjuk. A mikrorészecskék részecskenagysága 0,2 és 6 pm közötti.
3. példa
7,5 g polygeline-t (védjegy, módosított kollagén) 200 ml injekciós vízben oldunk. Az oldat pH-ját foszforsavval 3,0-ra állítjuk, és injekciós vízzel az oldat térfogatát 300 ml-re kiegészítjük. Az oldatot egy 0,22 pm-es szűrővel sterilre szűrjük, és gyors fordulatú Dissolverkeverővel 6000 percenkénti fordulatszámmal keverjük. A keverés alatt lassan 1,5 ml ciano-akrilsav-izopropilészter és 1,5 ml ciano-akrilsav-butil-észter elegyét csepegtetjük az oldathoz, amelyet ezután 120 percig még tovább keverünk. A képződött szuszpenziót három napon át választótölcsérben flotáljuk. A továbbiakban az 1. példában leírtak szerint járunk el. A képződött mikrorészecskék gázt tartalmaznak, és ultrahangvizsgálatokhoz kontrasztanyagként használhatók. A részecskék burka kb. 22 tömeg/tömeg% biopolimerből, kb. 40 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-butil-észter)-ből és kb. 38 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-izopropil-észter)-ből áll. Felületaktív segédanyagok hozzáadása nélkül vízben diszpergálhatók, nem aggregálódnak. A részecskenagyságuk kb. 0,2-6 pm.
4. példa g humán albumint 200 ml injekciós vízben oldunk.
Az oldat pH-ját sósavval 4,0-re állítjuk, és injekciós vízzel a térfogatát 300 ml-re egészítjük ki. Az oldatot ezután egy 0,22 pm-os szűrőn sterilre szűrjük, és egy gyorsfordulatú Dissolver-keverővel 10000 percenkénti fordulattal keveijük. A keverés alatt lassan 2 ml ciano-akrilsavizopropil-észtert csepegtetünk hozzá, majd 60 percig tovább keverjük. A képződött szuszpenziót három napon át választótölcsérben flotáljuk. A továbbiakban az 1. példában leírtak szerint járunk el. A képződött mikrorészecskék gázt tartalmaznak. Ultrahangvizsgálatokhoz kontrasztanyagként használhatók. A burok kb. 30 tömeg/tömeg% humán albuminból és kb. 70 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-izopropil-észter)-ból áll. A mikrorészecskék felületaktív segédanyagok hozzáadása nélkül vízben diszpergálhatók, és eközben nem aggregálódnak. A részecskenagyságuk átlagosan kb. 0,2-3 pm.
5. példa
250 ml oxi-polizselatin-oldat pH-ját sósavval 2,5-re állítjuk, és az oldat térfogatát injekciós vízzel 300 ml-re egészítjük ki. Az oldatot egy 0,22 pm-es szűrőn sterilre szűrjük, és egy gyors fordulatú Rotor-Stator-keverővel 8000 percenkénti fordulatszámmal keverjük. A keverés közben 3 ml ciano-akrilsav-butil-észtert csepegtetünk hozzá, majd 90 percig tovább keverjük. A képződött szuszpenziót három napon át választótölcsérben flotáljuk. A továbbiakban az 1. példában leírtak szerint járunk el. A képződött mikrorészecskék gázt tartalmaznak, ultra- j hangvizsgálatokhoz kontrasztanyagként alkalmazhatók. |
A burok kb. 25 tömeg/tömeg% oxi-polizselatinból és kb. j tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-butil-észter)-ből j áll. A mikrorészecskék felületaktív anyag hozzáadása | nélkül vízben diszpergálhatók, eközben nem aggregálód- t nak. A részecskenagyságuk kb. 0,2-4 pm. }
6. példa
500 mg fibronektint 5 ml desztillált vízben oldunk, és az oldat pH-ját sósavval 3,5-re állítjuk. Az oldatot egy 0,22 pm-es szűrőn sterilre szűrjük, és egy gyors fordulatú Rotor-Stator-keverővel egy 15 °C-ra hűtött 15 ml-es edényben 8000 percenkénti fordulatszámmal keverjük. A keverés alatt lassan 0,3 ml ciano-akrilsavbutil-észtert csepegtetünk hozzá, majd 90 percig tovább keverjük. A keletkezett szuszpenziót három napon át választótölcsérben flotáljuk. A felső részt 100 mg mannitot tartalmazó 2 ml injekciós vízben szuszpendáljuk.
A szuszpenziót rázás közben -50 °C-on megfogyasztjuk, és fogyasztva szárítjuk. Felhasználás előtt a mikrorészecskéket 2 ml injekciós vízzel ismét diszpergáljuk.
A mikrorészecskék részecskenagysága átlagosan 0,8 pm. A részecskék ultrahangvizsgálatnál kontrasztanyagként használhatók. A mikrorészecskék burka kb.
tömeg/tömeg% fíbronektinből és kb. 65 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-butil-észter)-ből áll.
íz
7. példa
100 mg fibrin elleni antitestet 4 ml 4,5 pH-jú fősz- r fátpufferben oldunk. Az oldatot 0,22 pm-es szűrőn steril5
HU 221 972 Β1 re szűrjük, és egy kétfalú keverőedényben (töltési térfogat 10 ml) egy gyors fordulatú Dissolver-keverővel hűtés közben 6000 percenkénti fordulattal keverjük. Keverés közben lassan 0,2 ml ciano-akrilsav-butil-észtert csepegtetünk hozzá, majd 60 percig tovább keveijük. A keletkezett szuszpenziót két napon át választótölcsérben flotáljuk. Az alsó részt leengedjük, a felső részt 200 mg laktózzal és 2 ml injekciós vízzel elegyítjük. A szuszpenziót rázás közben hűtőfürdőben -40 °C-ra hűtjük, és azután fagyasztva szárítjuk. A mikrorészecskéket felhasználás előtt 2 ml injekciós vízben újra szuszpendáljuk. A részecskék gázzal töltöttek és ultrahangvizsgálatokhoz kontrasztanyagként használhatók. A részecskeméretük átlagosan 1 pm. A mikrorészecske burokanyaga kb. 20 tömeg/tömeg% antitestből és kb. 80 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-butil-észter)-ből áll.
8. példa g polygeline-t 50 ml injekciós vízben oldunk, és az oldathoz a pH ellenőrzése mellett 2 n nátrium-hidroxidot csepegtetünk. Összesen 2 g diglikolsavanhidridet adagolunk az oldathoz, miközben a pH-t 7,5 és 8,0 között tartjuk. A reakció befejeződése után a diglikolsav feleslegét többszörös ultraszűréssel (a kizárási határ 1000 móltömeg) az oldatból eltávolítjuk. Az acilezett polygeline-oldatot injekciós vízzel 300 ml térfogatra egészítjük ki és egy 0,22 pm-es szűrőn át szűrjük. 10 000 percenkénti fordulattal végzett keverés közben 3 ml ciano-akrilsav-butil-észtert adunk lassan hozzá, és az adagolás befejezése után még 60 percig keverjük. A keletkezett, gázzal töltött mikrorészecskéket 30 percig 1500 percenkénti fordulattal végzett centrifugálással elválasztjuk és 50 ml injekciós vízben felvesszük. A részecskék felületaktív segédanyag hozzáadása nélkül vízben diszpergálhatók és nem aggregálódnak, A részecskeméretük 0,1 és 6 pm között van. A mikrorészecske burka kb. 45 tömeg/tömeg% acilezett polygeline-ből és kb. 55 tömeg/tömeg% poli(ciano-akrilsav-butil-észter)-ből áll.
9. példa ml 3. példa szerint előállított, gáztartalmú mikrorészecskét 20 ml 4,5-es pH-jú foszfátpufferben felveszünk. A szuszpenziót 4 °C-on percenként 100 fordulatszám mellett keverjük, és 25 mg 3-(dimetrl-amino-propil)-N’-etil-karbodiimid-hidrokloridot adunk az elegyhez. 60 perc eltelte után 10 ml foszfátpufferben oldott 25 mg fibronektint adunk a mikrorészecskeszuszpenzióhoz. A keverést 4 °C-on 60 percig, majd szobahőmérsékleten 120 percig folytatjuk. Végül a szuszpenziót három alkalommal 4,5-es pH-jú foszfátpufferrel szemben dializáljuk (kizárási határ 1000 móltömeg), és két napon át választótölcsérben flotáljuk. A felső részt 20 ml injekciós vízben felvesszük, 5 tömeg/térfogat% poli(vinil-pirrolidon)-t adunk hozzá, és rázás közben -40 °C-ra hűtjük, majd fagyasztva szárítjuk.
10. példa
A 9. példa szerinti liofilizátumot 20 ml 5%-os glükózoldatban szuszpendáljuk. Ebből 0,1 ml-t 10 ml PBSoldathoz adunk 37 °C-on, amely frissen előállított fibrinrögöt tartalmaz (átmérő 1 mm). 10 perces, vízfürdőben, rázás közben végzett inkubálás után a rögöt kivesszük, öt alkalommal 10-10 ml 7,4-es pH-jú PBS-oldattal mossuk, és azután szonográfiásan vizsgáljuk, a hozzákapcsolódott mikrorészecskék egyértelmű jelei mutathatók ki. A 3. példa szerinti mikrorészecskékkel (a 9. példában bemutatott fíbronektin-hozzáadás nélkül) analóg módon járunk el. A rög szonográfiás vizsgálatával hozzákapcsolódott mikrorészecskék nem mutathatók ki.
11. példa ml, a 3. példa szerint előállított, gáztartalmú mikrorészecskét 5 ml 4,5-es pH-jú foszfátpufferben felveszünk. A szuszpenziót 4 °C-on 100 percenkénti fordulatszámmal keverjük, majd 120 mg [3-(dimetil-amino)-propil]-N’etil-karbodiimid-hidrokloridot adunk hozzá, ötperces keverés után 2,5 mg, előzőleg 1 ml foszfátpufferben oldott fibrin elleni antitestet (Nr. 0541 klón E8, Immunotech, Marseille, Franciaország) adunk a mikrorészecskeszuszpenzióhoz. Az elegyet 60 percig 4 °C-on és 120 percig szobahőmérsékleten keverjük. Ezután a szuszpenziót három alkalommal 4,5-es pH-jú foszfátpufferrel szemben dializáljuk (kizárási határ 1000 móhömeg), és két napon át választótölcsérben flotáljuk. A felső részt 2 ml injekciós vízzel felvesszük, 5 tömeg/térfogat%poli(vinil-pirrolidon)-nal elegyítjük, majd rázás közben -40 °C-ra hűtve megfagyasztjuk, és azután fagyasztva szántjuk.
12. példa
All. példa szerinti liofilizátumot 2 ml 5%-os glükózoldatban szuszpendáljuk. Ennek a szuszpenziónak 0,1 ml-ét 10 ml 37 °C hőmérsékletű PBS-oldathoz adjuk, amely frissen előállított fibrinrögöt (átmérő 1 ram) tartalmaz. 10 perces rázás közben, vízfürdőben végzett inkubálás után a rögöt kivesszük, öt alkalommal ΙΟΙ 0 ml 7,4-es pH-jú PBS-oldattal mossuk, és azután szonográfiásan vizsgáljuk, hozzákapcsolódó mikrorészecskék egyértelmű jelei mutathatók ki. A 3. példa szerinti részecskékkel (all. példában bemutatott fibrin antitest hozzáadása nélkül) analóg módon járunk el. A rög szonográfiás vizsgálata során nem mutatható ki hozzákapcsolódott mikrorészecske.
13. példa
0,1 ml 6. példa szerinti, újra szuszpendált részecskét a 11. példában leírt kísérleti körülmények között a fibrinkötődés szempontjából vizsgálunk. A szonográfiás vizsgálat során világosan kimutathatók a rögre kötődött mikrorészecskék.
14. példa
0,1 ml 7. példa szerinti, újra szuszpendált részecskét a
11. példa szerinti kísérleti körülmények között a fibrinkötődés szempontjából vizsgálunk. A szonográfiás vizsgálat során világosan kimutathatók a rögre kötődött részecskék.
15. példa ml 8. példa szerinti mikrorészecskét 10 ml 4,5-es pH-jú foszfátpufferben felveszünk, és 20 mg 1-hidroxi6
HU 221 972 Β1 benzotriazolt, majd 4 °C-ra való hűtés után keverés közben (100 fordulat/perc) 10 mg [3-(dimetil-amino)-propil]-N’-etil-karbodiimid-hidrokloridot adunk hozzá. Ezután a keverést 60 percig 4 °C-on, majd 60 percig szobahőmérsékleten tovább folytatjuk. A szuszpenzióhoz 5 szobahőmérsékleten 5 ml foszfátpufferben oldott 10 mg pankreozimint adunk, és az elegyet 120 percig szobahőmérsékleten keveijük. Ezt követően a szuszpenziót öt alkalommal 4,5-es pH-jú foszfátpufferrel szemben dializáljuk (kizárási határ 1000 móltömeg), és két 10 napig választótölcsérben flotáljuk. A felső részt 10 ml injekciós vízzel felvesszük, 5 tömeg/térfogat%-os poli(vinil-piirolidon)-nal elegyítjük, -40 °C-on rázás közben megfagyasztjuk, és azután fagyasztva szárítjuk.
16. példa
A 15. példa szerinti liofilizátumot 10 ml injekciós vízben ismét szuszpendáljuk. A szuszpenzió 0,1 ml-ét egy patkány farokvénájába injektáljuk. 10 perc elteltével a pankreaszt kivesszük és vízfürdőben szonográ- 20 fiásan vizsgáljuk, a mikrorészecskék ultrahangjele felismerhető.
17. példa ml 3. példa szerint előállított, gáztartalmú mikroré- 25 szecskát 5 ml 4,5-es pH-jú foszfátpufferben felveszünk. A szuszpenziót 4 °C-on keveijük (100 fordulat/perc) és 10 mg [3-(dimetil-amino)-propil]-N’-etilkarbodiimid-hidrokloridot adunk hozzá. 5 perc eltelte után 1 ml foszfátpufferben oldott 5 mg tPA-t adunk 30 a mikrorészecskeszuszpenzióhoz, amelyet azután 24 órán át 4 °C-on keverünk. A szuszpenziót három alkalommal 4,5-es pH-jú foszfátpufferrel szemben dializáljuk (kizárási határ 1000 móltömeg), és két napon át választótölcsérben flotáljuk. A felső részt 2 ml 35 injekciós vízzel felvesszük.
18. példa
Egyenként kb. 50 mg tömegű két fibrinrögöt állítunk elő, amelyeket 20 ml plazmához adunk. A rögök- 40 höz 0,05 ml, a 17. példa szerint előállított részecskeszuszpenziót mérünk. 10 perc eltelte után a rögöket a plazmából kivesszük; a szonográfiás vizsgálat során a hozzákapcsolódott mikrorészecskék jele megjelenik.
19. példa
Kb. 20 mmol vas/ml koncentrációjú, kb. 20 nm átmérőjű részecskéket tartalmazó 20 ml vizes magnetitszuszpenzióban 0,6 g zselatint oldunk. A oldat pH-ját sósavval 3-ra állítjuk. Keverés közben (3000 fordulat/perc) 50 0,2 ml ciano-akrilsav-izobutil-észtert adunk lassan hozzá, és az adagolás befejezése után a keverést még 90 percig folytatjuk. A szuszpenziót 60 percig 2000 fordulat/perc sebességgel centrifugáljuk. A felülúszót eldobjuk, a maradékot 10 ml (10 mmol) 7,4-es pH-jú PBS-ol- 55 datban felvesszük. A szuszpenziót 4 °C-ra hűtjük, és keverés közben (100 fordulat/perc) 10 mg [3-(dimetil-amino)-propil]-N ’ -etil-karbodiimid-hidrokloridot adunk hozzá. Az elegyet 4 °C-on még 60 percig keveijük, majd 5 mg fibrin elleni antitestet (Nr. 0541 klón E8, 60
Immunotech, Marseille, Franciaország) adunk hozzá, és percig 4 °C-on, majd 120 percig szobahőmérsékleten keveijük. A szuszpenziót öt alkalommal 10 mmol 7,4-es pH-jú PBS-oldattal szemben ultraszűrjük (kizárási határ
5000 móltömeg). Ezután a szuszpenziót 60 percig
2000 fordulat/perc sebességgel centrifugáljuk. Az alsó részt 5 ml injekciós vízben felvesszük, és egy 5 pm-es membránszűrőn szüljük. A szűrletet -40 °C-on megfagyasztjuk, és azután fagyasztva szárítjuk.
20. példa g zselatint (300 Bloom) 150 ml injekciós vízben 80 °C-on oldunk Hűtés után az oldat pH-ját 0,1 n sósavval 2,5-re állítjuk, és a térfogatát injekciós vízzel 300 ml-re egészítjük ki. Az oldatot autoklávozzuk (A 121 eljárás, Deutsches Arzneibuch, 9. Ausgabe). Az autoklávozott oldat pH-ját ellenőrizzük, és szükséges esetben 2,5-re igazítjuk. Az oldathoz keverés közben 3 ml ciano-akrilsav-izobutil-észtert adunk, és a keverést még 90 percig folytatjuk. A keletkezett mikrorészecskeszuszpenziót 1000 percenkénti fordulatszám mellett 60 percig centrifugáljuk, a felső részt 50 ml injekciós vízben felvesszük, és 1000 percenkénti fordulatszám mellett 60 percig ismét centrifugáljuk. Ezt az eljárást összesen 5 alkalommal megismételjük. Az utolsó centrifugálás felső fázisát 50 ml (7,0-es pH-jú) PBS-oldatban felvesszük, és keverés közben 0,1 mg szilárd dietiléntriamin-pentaecetsavdianhidridet [ld. Hnatowich és t munkatársai (1983) Science 220:613] adunk hozzá, r majd 5 percig keveijük. A szuszpenziót 1000 percenkénti fordulatszám mellett 60 percig centrifugáljuk. í
A felülúszót 50 ml injekciós vízben felvesszük. Az 1 injekciós vízzel szembeni centrifiigálást még négy atka- í lommal megismételjük. Az utolsó centrifugálás fe- J lülúszóját 50 ml injekciós vízben felvesszük, és egy 70, f
40, 20 és 10 pm pórusátmérőjű HDC-pórusszűrőkből 1 álló szűrőoszlopon szüljük. A szűrlet kb. 2 x1ο9 ré- r szecskát tartalmaz milliliterenként, a DTPA-csoportok a felületükön találhatók. A közepes részecskenagyság kb. 2 pm. A részecskék ismert módon radioaktív fémionokkal (például In11'-gyei vagy Tc-cel) jelezhetők.
27. példa
A hangalkalmazásra szolgáló fibrinrögös példa, csak a doppler helyett gamma-számlálóval végezzük a kimutatást.
22. példa
7,5 g polygeline-t 150 ml injekciós vízben 80 °C-on oldunk. Lehűtés után az oldat pH-ját 0,1 n sósavval 3-ra állítjuk, és a térfogatát injekciós vízzel 300 ml-re kiegészítjük. Az oldatot autoklávozzuk (A 121 eljárás,
Deutsches Arzneibuch, 9. Ausgabe). Az autoklávozott oldat pH-ját 2-re igazítjuk. Az oldathoz keverés közben 3 ml ciano-akrilsav-butil-észtert adunk, majd a keverést 90 percig folytatjuk. A keletkezett mikrorészecskeszuszpenziót 1000 fordulat/perc sebességgel 60 percig centri- j, fugáljuk, a felülúszót 50 ml injekciós vízben felvesszük, és ismét 1000 fordulat/perc sebességgel 60 percig centri- r fugáljuk. Ezt összesen öt alkalommal ismételjük meg.
HU 221 972 Bl
Az utolsó centrifiigáláskor kapott felűlúszót 50 ml PBSoldatban (pH 7,4) felvesszük és 4 °C-ra hűtjük. 4 °C-on, keverés közben 50 mg sztreptavidint és 5 mg EDC-t adunk hozzá, és 1 órán át keverjük. A szuszpenziót három alkalommal centrifugáljuk (1000 fordulat/perc, 60 perc). Minden centrifugálás után a felűlúszót 50 ml PBS-oldatban (pH 7,0, 10 mM foszfát) vesszük fel. A fibrin elleni antitestet 1:5 mólarányban szulfoszukcinimidil-6-(biotinamido)-hexanoáttal (NHS-LC-biotin) D. J. Hnatovitch és munkatársai módszere szerint [J. Nucl. Med. 28, (1987) 1294-1302] jelezzük.
23. példa
0,5 mg 22. példa szerinti, biotinnal jelzett fibrin elleni antitestet egy koleszterintartalmú táppal etetett nyúlnak intravénás injekció formájában beadunk. 3 óra eltelte után 22. példa szerinti részecskéket is injektálunk a nyúlba. 10 perccel később az addigra kimúlt állatból a nyakartériát kivesszük, és az ateroszklerotikus artériaszakaszt vízfürdőben a kontrasztanyagjel szempontjából vizsgáljuk. A hozzákapcsolódott részecskék hangjele világosan kimutatható.
24. példa
a) 20 ml 8. példa szerint előállított mikrorészecskeszuszpenzió pH-ját 5 ml foszfátpufferrel 4,5-re állítjuk, majd 50 mg 125I-dal jelzett fibrin elleni antitestet (5 pCi) adunk hozzá. A reakcióelegyhez 4 °C-on, keverés közben 500 mg [3-(dimetil-amino)-propil]-N’-etilkarbodiimid-hidrokloridot adunk. Az elegyet 8 órán át hűtés közben tovább keveqük, a mikrorészecskéket centrifugálással elválasztjuk, és összesen három alkalommal 20-20 ml injekciós vízzel mossuk. A mosás minden alkalommal úgy történik, hogy a részecskéket vízben szuszpendáljuk, és azután centrifugáljuk. Az utolsó mosás után a részecskéket 20 ml injekciós vízben szuszpendáljuk.
Az antitestek részecskékhez való kötődésének a mértékét gamma-számlálóval határozzuk meg a 125jód-aktivitás alapján. Eszerint az eredetileg hozzáadott antitestmennyiség 93%-a kötődik a részecskék felületéhez.
b) A 38 03 972 számú német szabadalmi leírás 4. példája szerint előállított mikrorészecskék a 24. a) példának megfelelő mennyiségéhez 50 mg 125jóddal jelzett fibrin elleni antitestet adunk (5pCi) teljesen azonos reakciókörülmények között.
A 24. a) példa szerinti részecskékkel összehasonlítva a kötődés mértéke csak nagyon csekély, mindössze 1%.

Claims (17)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Biológiailag lebontható polimer mikrokapszulák diagnózis és/vagy terápia céljára, amelyekben a falanyag legalább egy szintetikus polimer anyagból és legalább egy biopolimerből álló keverék polimer, mimellett a biopolimer (i) egy adott esetben glikozilezett polipeptid vagy (ii) egy kollagén lebomlási tennék; mimellett
    a) a biopolimer hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus tulajdonságokat mutat, vagy
    b) a biopolimer funkciós csoportokkal rendelkezik, amelyeken keresztül adott esetben kelátképző ligandumok vagy azok fémkomplexei és/vagy hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyagok kötődnek, és a falanyag adott esetben még egy vagy több gyógyászati hatású komponenst is tartalmaz, és a kapszula magja
    a) egy gázt vagy gázelegyet és/vagy
    b) egy gyógyászati hatóanyagot vagy hatóanyagkeveréket vagy
    c) a kapszulafallal megegyező anyagot tartalmaz, azzal a feltétellel, hogy a szintetikus polimer anyag nem polimerizálható aldehidekből épül fel; hogy a biopolimer és a szintetikus polimer tömegaránya 10:90 és 80:20 közötti, és a mikrokapszula mérete 0,5 és 8 pm közötti.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti mikrokapszulák, amelyben a szintetikus polimer akrilsav, arilamid, akrilsavklorid, akrilsav-glicid-észter-monomerből vagy alkilciano-akrilát-monomerekből épül fel.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy a biopolimer albumin, fibrinogén, fibronektin, zselatin, polyzselin, oxi-polizselatin vagy poli(L-lizin).
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy az adott esetben a biopolimer funkciós csoportján át kapcsolódó hely-, szerkezet- és szövetspecifikus anyagok antitestek, konjugált antitestek, hormonok, transzferrin, fibronektin, heparin, transzkobalamin, epidermális növekedési faktor, lipoproteinek, plazmafehérjék, peptidek vagy oligopeptidek, amelyek előnyösen az RGD, RGDS, RGDV vagy RGDT aminosavszekvenciát tartalmazzák.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy a biopolimer egy hely-, szerkezet- és szövetspecifikus tulajdonságú polipeptid.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák alkalmazása az ultrahang-diagnosztikában, azzal jellemezve, hogy a falanyag egy gázt, előnyösen levegőt, nitrogént, szén-dioxidot, oxigént, héliumot, neont, argont, kriptont vagy ezen gázok közül legalább kettőnek az elegyét zárja magába.
  7. 7. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy a biopolimer funkciós csoportjain keresztül kapcsolódó csoportok kelátképző ligandumok.
  8. 8. Az 1-5. vagy a 7. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy kelátképző ligandumként etilén-diamin-pentaecetsav-csoportokat vagy annak származékait tartalmazzák.
  9. 9. Az 1-5., 7. vagy 8. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy a biopolimer funkciós csoportjain keresztül kapcsolódó csoportok egy fémion kelátkomplexei.
  10. 10. Az 1-5. vagy 7-9. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy a komplexen kötött fémionok paramágnesesek, előnyösen gadolíniumionok.
    HU 221 972 Β1
  11. 11. A9-10. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák NMR-diagnosztikában való alkalmazásra.
  12. 12. Az 1-5. vagy 7-9. igénypontok bármelyike szerinti mikrokapszulák, azzal jellemezve, hogy a komplexen kötött fémionok radioizotópok, előnyösen 'technécium- vagy H1indiumionok.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti mikrokapszulák szcintigráfiában való alkalmazásra.
  14. 14. Eljárás az 1. igénypont szerinti mikrokapszulák előállítására, azzal jellemezve, hogy az előállítási oldat össztérfogatára számítva 0,01-10 tömeg/térfogat%, előnyösen 0,1-10% koncentrációban jelen levő monomert a gázzal telített, adott esetben autoklávozott vizes fázisban polimerizáljuk, amely fázis 0,5-20 tömeg/térfogat%, előnyösen 1-15 tömeg/térfogat% koncentrációban egy oldott biopolimert, amely egy polipeptid vagy egy kollagén bomlástermék, valamint adott esetben még mágneses részecskéket is tartalmaz, polimerizáljuk, azzal a megkötéssel, hogy a biopolimer és a szintetikus polimer tömegaránya 10:90 és 80:20 közötti, és a polimerizáció befejeződése után a keletkezett mikrorészecskéket sűrűség és részecskeméret szerint egyszeri vagy többszöri centrifugálással, szűréssel, ülepítéssel vagy flotálással szétválasztjuk, adott esetben dialízissel tovább tisztítjuk, és egy fiziológiásán elviselhető szuszpendálószerben szuszpendáljuk, majd adott esetben kelátképzőkkel, fémkelátokkal és/vagy hely-, szerkezet- vagy szövetspecifikus anyagokkal reagáltatjuk, és a szuszpenziót, előnyösen vázképzők hozzákeverése után, fagyasztva szárítjuk.
  15. 15. Kontrasztanyag, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti mikrorészecskéket egy gyógyászatilag elfogadható szuszpendálóközegben ismét szuszpendáljuk.
  16. 16. A15. igénypont szerinti kontrasztanyag, azzaljellemezve, hogy a gyógyászatilag elfogadható szuszpendálóközegként injekciós vizet használunk, amely adott esetben konyhasót, glükózt, mamutot és/vagy laktózt és adott esetben még egy többértékű alkoholt is tartalmaz.
  17. 17. A 14. igénypont szerinti eljárással előállítható kontrasztanyag, azzal jellemezve, hogy az eljárásból a befejező fagyasztva szárítást elhagyjuk.
HU9500876A 1992-09-26 1993-09-08 Biológiailag lebontható keverék polimer mikrokapszulák, eljárás ezek előállítására és alkalmazásuk HU221972B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4232755A DE4232755A1 (de) 1992-09-26 1992-09-26 Mikropartikelpräparationen aus biologisch abbaubaren Mischpolymeren
PCT/EP1993/002422 WO1994007539A1 (de) 1992-09-26 1993-09-08 Mikropartikelpräparationen aus biologisch abbaubaren mischpolymeren

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9500876D0 HU9500876D0 (en) 1995-05-29
HUT71683A HUT71683A (en) 1996-01-29
HU221972B1 true HU221972B1 (hu) 2003-03-28

Family

ID=6469216

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500876A HU221972B1 (hu) 1992-09-26 1993-09-08 Biológiailag lebontható keverék polimer mikrokapszulák, eljárás ezek előállítására és alkalmazásuk

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP0662005B1 (hu)
JP (1) JPH08504398A (hu)
KR (1) KR100287975B1 (hu)
CN (1) CN1078815C (hu)
AT (1) ATE165517T1 (hu)
AU (1) AU687360B2 (hu)
CA (1) CA2145505C (hu)
DE (2) DE4232755A1 (hu)
DK (1) DK0662005T3 (hu)
ES (1) ES2118251T3 (hu)
FI (1) FI117124B (hu)
HU (1) HU221972B1 (hu)
IL (1) IL107108A (hu)
NO (1) NO307692B1 (hu)
NZ (1) NZ255409A (hu)
TW (1) TW394688B (hu)
WO (1) WO1994007539A1 (hu)
ZA (1) ZA937099B (hu)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5922304A (en) * 1989-12-22 1999-07-13 Imarx Pharmaceutical Corp. Gaseous precursor filled microspheres as magnetic resonance imaging contrast agents
US6333021B1 (en) * 1994-11-22 2001-12-25 Bracco Research S.A. Microcapsules, method of making and their use
EP0727225A3 (en) * 1995-02-14 1997-01-15 Sonus Pharma Inc Compositions and methods for directed ultrasonic imaging
DE19510690A1 (de) * 1995-03-14 1996-09-19 Schering Ag Polymere Nano- und/oder Mikropartikel, Verfahren zu deren Herstellung, sowie Verwendung in medizinischen Diagnostik und Therapie
WO1996040285A1 (en) * 1995-06-07 1996-12-19 Imarx Pharmaceutical Corp. Novel targeted compositions for diagnostic and therapeutic use
US6821506B2 (en) 1995-06-08 2004-11-23 Barnes-Jewish Hospital Site specific binding system, imaging compositions and methods
US6548046B1 (en) 1995-06-08 2003-04-15 Barnes-Jewish Hospital Site specific binding system, imaging compositions and methods
US5780010A (en) * 1995-06-08 1998-07-14 Barnes-Jewish Hospital Method of MRI using avidin-biotin conjugated emulsions as a site specific binding system
AU1354497A (en) * 1995-12-21 1997-07-14 Drexel University Hollow polymer microcapsules and method of producing
US5849727A (en) * 1996-06-28 1998-12-15 Board Of Regents Of The University Of Nebraska Compositions and methods for altering the biodistribution of biological agents
WO1998018498A2 (en) * 1996-10-28 1998-05-07 Marsden, John, Christopher Improvements in or relating to diagnostic/therapeutic agents
US6331289B1 (en) 1996-10-28 2001-12-18 Nycomed Imaging As Targeted diagnostic/therapeutic agents having more than one different vectors
US6261537B1 (en) 1996-10-28 2001-07-17 Nycomed Imaging As Diagnostic/therapeutic agents having microbubbles coupled to one or more vectors
KR20000052829A (ko) 1996-10-28 2000-08-25 조오지 디빈센조, 토브 아스 헬지, 에바 요한손 진단/치료제 또는 그와 관련된 개선
US20010003580A1 (en) 1998-01-14 2001-06-14 Poh K. Hui Preparation of a lipid blend and a phospholipid suspension containing the lipid blend
DE19925311B4 (de) 1999-05-27 2004-06-09 Schering Ag Mehrstufen-Verfahren zur Herstellung von gasgefüllten Mikrokapseln
US7220401B2 (en) 1999-09-24 2007-05-22 Barnes-Jewish Hospital Blood clot-targeted nanoparticles
DE10013850A1 (de) * 2000-03-15 2001-09-20 Schering Ag Gasgefüllte Mikrokapseln enthaltend funktionalisiertes Polyalkylcyanacrylat, sowie Verfahren zu deren Herstellung
DE10119522A1 (de) * 2001-04-20 2002-12-05 Innovacell Biotechnologie Gmbh Herstellung und Anwendung einer Suspensionszusammensetzung mit einem Ultraschall-Kontrastmittel
US7462366B2 (en) 2002-03-29 2008-12-09 Boston Scientific Scimed, Inc. Drug delivery particle
US7842377B2 (en) 2003-08-08 2010-11-30 Boston Scientific Scimed, Inc. Porous polymeric particle comprising polyvinyl alcohol and having interior to surface porosity-gradient
US8012454B2 (en) 2002-08-30 2011-09-06 Boston Scientific Scimed, Inc. Embolization
US7883490B2 (en) 2002-10-23 2011-02-08 Boston Scientific Scimed, Inc. Mixing and delivery of therapeutic compositions
US7976823B2 (en) 2003-08-29 2011-07-12 Boston Scientific Scimed, Inc. Ferromagnetic particles and methods
US7901770B2 (en) 2003-11-04 2011-03-08 Boston Scientific Scimed, Inc. Embolic compositions
US7736671B2 (en) 2004-03-02 2010-06-15 Boston Scientific Scimed, Inc. Embolization
US8173176B2 (en) 2004-03-30 2012-05-08 Boston Scientific Scimed, Inc. Embolization
US7311861B2 (en) 2004-06-01 2007-12-25 Boston Scientific Scimed, Inc. Embolization
CA2585675A1 (en) 2004-11-03 2006-12-28 Iris Molecular Diagnostics, Inc. Microbubbles for affinity separation
EP1842226B2 (en) 2004-11-03 2014-07-02 Iris International, Inc. Homogeneous analyte detection
US7727555B2 (en) 2005-03-02 2010-06-01 Boston Scientific Scimed, Inc. Particles
US7858183B2 (en) 2005-03-02 2010-12-28 Boston Scientific Scimed, Inc. Particles
US7963287B2 (en) 2005-04-28 2011-06-21 Boston Scientific Scimed, Inc. Tissue-treatment methods
US9463426B2 (en) 2005-06-24 2016-10-11 Boston Scientific Scimed, Inc. Methods and systems for coating particles
US7947368B2 (en) 2005-12-21 2011-05-24 Boston Scientific Scimed, Inc. Block copolymer particles
KR100845010B1 (ko) * 2007-08-29 2008-07-08 한국생명공학연구원 Nir/mr 이중모드 분자영상용 고분자 입자 및 그제조방법
CN101518780B (zh) * 2008-12-31 2011-09-14 广东省生态环境与土壤研究所 一种用于植物修复土壤的络合剂微胶囊及其制备方法
EP2474327A1 (en) * 2011-01-07 2012-07-11 RWTH Aachen Microdosing of ultrasound contrast agents

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU635200B2 (en) * 1988-02-05 1993-03-18 Schering Aktiengesellschaft Berlin Und Bergkamen Ultrasonic contrast agents, process for producing them and their use as diagnostic and therapeutic agents
DE4004430A1 (de) * 1990-02-09 1991-08-14 Schering Ag Aus polyaldehyden aufgebaute kontrastmittel
AU636481B2 (en) * 1990-05-18 1993-04-29 Bracco International B.V. Polymeric gas or air filled microballoons usable as suspensions in liquid carriers for ultrasonic echography
GB9106686D0 (en) * 1991-03-28 1991-05-15 Hafslund Nycomed As Improvements in or relating to contrast agents

Also Published As

Publication number Publication date
WO1994007539A1 (de) 1994-04-14
DE4232755A1 (de) 1994-03-31
ZA937099B (en) 1995-03-24
JPH08504398A (ja) 1996-05-14
EP0662005B1 (de) 1998-04-29
ATE165517T1 (de) 1998-05-15
NO951138D0 (no) 1995-03-24
FI117124B (fi) 2006-06-30
NZ255409A (en) 1997-02-24
KR100287975B1 (ko) 2001-05-02
HU9500876D0 (en) 1995-05-29
FI951379A (fi) 1995-03-23
CN1089508A (zh) 1994-07-20
CA2145505A1 (en) 1994-04-14
AU4959293A (en) 1994-04-26
IL107108A (en) 1998-01-04
HUT71683A (en) 1996-01-29
AU687360B2 (en) 1998-02-26
DE59308479D1 (de) 1998-06-04
CA2145505C (en) 2004-02-17
FI951379A0 (fi) 1995-03-23
DK0662005T3 (da) 1999-02-22
CN1078815C (zh) 2002-02-06
ES2118251T3 (es) 1998-09-16
EP0662005A1 (de) 1995-07-12
TW394688B (en) 2000-06-21
NO951138L (no) 1995-03-24
NO307692B1 (no) 2000-05-15
IL107108A0 (en) 1993-12-28
KR950703367A (ko) 1995-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU221972B1 (hu) Biológiailag lebontható keverék polimer mikrokapszulák, eljárás ezek előállítására és alkalmazásuk
CA2214737C (en) Microparticles, media containing the latter for ultrasonic diagnosis as well as process for the production of the particles and media
US5741522A (en) Ultrasmall, non-aggregated porous particles of uniform size for entrapping gas bubbles within and methods
US5534241A (en) Amphipathic polychelating compounds and methods of use
DE69632401T2 (de) Neue zielgerichtete mittel zur diagnostischen und therapeutischen verwendung
US5582172A (en) System of drug delivery to the lymphatic tissues
EP1465666B1 (en) Multicomponent assemblies having enhanced binding properties for diagnosis and therapy
CA2171303C (en) Active principles and gas containing microparticles
AU777304B2 (en) Novel methods of imaging and treatment with targeted compositions
AU2002213285B2 (en) Novel targeted compositions for diagnostic and therapeutic use
JP2001503407A (ja) 改良された診断/治療用薬剤
JPH10505585A (ja) フッ素含有殻を有する気体充填マイクロスフェア
JP2001511765A (ja) 改良された診断/治療用薬剤
AU2002213285A1 (en) Novel targeted compositions for diagnostic and therapeutic use
JPH10510527A (ja) 架橋した微細粒子、及びそれら粒子の治療薬用ビヒクルとしての使用
JP2005505532A (ja) 気体微粒子リポソーム複合体
US6383470B1 (en) Microparticle preparations made of biodegradable copolymers
CA2248739A1 (en) Microparticles, process for their production, and their use in ultrasound diagnosis
US20040022857A1 (en) Synthesis of highly conjugated polymers
JP2001502719A (ja) 改良された診断/治療用薬剤
JP2002515889A (ja) 改良された診断/治療用薬剤

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030107

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee