HU216743B - Keményítőbázisú ragasztóstift és eljárás előállítására - Google Patents

Keményítőbázisú ragasztóstift és eljárás előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU216743B
HU216743B HU9400251A HU9400251A HU216743B HU 216743 B HU216743 B HU 216743B HU 9400251 A HU9400251 A HU 9400251A HU 9400251 A HU9400251 A HU 9400251A HU 216743 B HU216743 B HU 216743B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
adhesive
viscosity
starch
water
Prior art date
Application number
HU9400251A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9400251D0 (en
HUT67966A (en
Inventor
Horst Donothek
Norbert Döring
Karl-Josef Gardenier
Gerhard Gierenz
Wolfgang Klauck
Bernd Peters
Original Assignee
Henkel Kg. Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kg. Auf Aktien filed Critical Henkel Kg. Auf Aktien
Publication of HU9400251D0 publication Critical patent/HU9400251D0/hu
Publication of HUT67966A publication Critical patent/HUT67966A/hu
Publication of HU216743B publication Critical patent/HU216743B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J9/00Adhesives characterised by their physical nature or the effects produced, e.g. glue sticks
    • C09J9/005Glue sticks
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J103/00Adhesives based on starch, amylose or amylopectin or on their derivatives or degradation products
    • C09J103/04Starch derivatives
    • C09J103/08Ethers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Adhesive Tapes (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Abstract

A találmány tárgya ragasztókőmpőnensként makrőmőlekűláris anyagőkvizes őldatát, vázanyagként 3–40 tömeg% szappangélt, valamint 0–25tömeg% tővábbi segédanyagőkat tartalmazó ragasztóstift. Aragasztókőmpőnens 5–40 tömeg%, 30%-ős szilárdtest-tartalmú őldatban(20 řC-őn, Brőőkfield szerint mérve) 100–1 000 000 mPas lebőntás űtániviszkőzitású keményítőé er-vegyületet, valamint 0–20 tömeg%vízőldható, illetve vízben diszpergálható pőlimerként pőliűretánt,pőli(vinil-pirrőlidőn)-t és/vagy pőliakrilátőt tartalmaz. ŕ

Description

A találmány tárgya egy keményítővegyületeket és vázanyagként szappangélt tartalmazó vizes készítményből, valamint adott esetben további segédanyagokból álló ragasztóstift. A találmány tárgya továbbá eljárás ilyen stiftek előállítására, valamint ezek alkalmazása.
A ragasztóstiftek (zárható tokban lévő, rúd alakú ragasztóanyagok, melyeket a ragasztandó felületen végighúzva ragadós filmet hagynak maguk után) ma már mindennapi életünk használati tárgyai. Főleg vízoldható, illetve diszpergálható, ragasztó tulajdonságú, nagy molekulájú polimereket, különösen poli(vinil-pirrolidon)-t (PVP) - vizes-szerves folyadékfázisban, oldott állapotban - és vázanyagot tartalmaznak (DE-PS 1811466). Vázanyagként különösen alkálisókat, illetve alifás karbonsavak - különösen a 12-22 szénatomszámú karbonsavak - ammóniumsóit alkalmazzuk. Ha ezeket az önmagukban is ragadós, vizes, ragasztó jellegű polimerkészítményeket kis mennyiségű zsírsavszappan-bázisú vázanyaggal magasabb hőmérsékletre, különösen 50 °C fölé melegítjük, majd hűlni hagyjuk, akkor az anyagkeverék egy olyan, többé-kevésbé szilárd szappangéllé dermed, ahol elsősorban és túlnyomórészt egy formaadó, merev micellastruktúra jelenik meg. Ez lehetővé teszi az ilyen anyagok ismert módon, zárható tokú stiftté történő megmunkálását és formálását. Dörzsölés hatására a micellastruktúra elroncsolódik, pasztaszerű állapotba kerül, melyben már az anyagkeverék ragasztó jellege érvényesül.
Számos kísérlet történt az ilyen ragasztóstiftek vázanyag-módosítás és/vagy az oldószerrel aktivált ragasztóképző komponens megváltoztatása útján történő átalakítására. A DE-OS 2204482 számú szabadalmi leírásból ismert megoldás vázanyagként szorbit és benzaldehid keverékét alkalmazza. A DE-OS 2620721 számú szabadalmi leírás szerint gélesítőanyagként szubsztituált tereftálsavamid-sókat kell felhasználni. A DE-OS 2054503 számú szabadalmi leírásban foglaltak szerint alkálifémsók helyett alifás karbonsavak, szabad hosszú láncú alifás savak vagy ezek észterei alkotják a vázanyagot. A DE-OS 22 19697 számú szabadalmi leírás szerinti megoldás szerint aromás diizocianátok és monoés/vagy dialkanol-aminok reakciótermékét használja gélképző szerként.
Mindezen megoldások ellenére mind a mai napig túlnyomóan a ragasztóstiftek legrégebbi, szappangélbázisú formáját alkalmazzák, melyek leírása a korábban említett DE-PS 1811466 számú szabadalmi leírásban található. Eszerint a PVP vizes-szerves oldószerkeverékkel előállított oldatából alifás karbonsavak alkálisóinak bedolgozásával kapjuk a puhán kenhető ragasztóstifitformát.
A DE 3606382 számú szabadalmi leírásban egy javított ragasztóstiftet ismertetnek, amely a jobb kenhetőség céljából korlátozott mennyiségben rövidszénláncú aminokarbonsavak és/vagy a megfelelő nyílt láncú aminokarbonsavak laktámjait tartalmazza.
További ragasztóstift-bejelentések, illetve szabadalmak még a következők: DE 3921554, DE 37 02871, DE 3328099, DE 2613935, DE 3015268, és DE 2053674. Ez utóbbiból ismeretes, hogy ragasztókomponensként filmképző, természetes és szintetikus polimerek is alkalmazhatók. Számos vegyület közül keményítővegyületként a karboxi-metil-keményítőt nevezi meg. A DE 1811466 számú szabadalmi leírásból a ragasztóstift alkotórészeként vízoldható, illetve diszpergálható ragasztóanyagok, így például etoxilált és propoxilált keményítővegyületek ismeretesek. Amennyiben az ilyen vegyületeket a ragasztóstift túlnyomó vagy kizárólagos alkotórészeként alkalmazzuk, úgy a ragasztóstift, bár valójában használható, mégsem felel meg a formastabilitás, kenhetőség és ragasztóképesség követelményeinek, mivel szerkezete többnyire rücskös, rosszul kenhető és ragasztóképessége nem kielégítő.
Találmányunk célja az, hogy ezeket a hiányosságokat kiküszöböljük, és egy olyan ragasztóstiftet hozzunk létre, mely formastabil, puhán kenhető, ragasztóképessége kielégítő, ugyanakkor oldószermentesen előállítható, valamint olyan nyersanyagokból készül, melyek természetes eredetűek és melyek ökológiai szempontból is kifogástalanok. A szükséges változtatások az előállíthatóságot nem nehezíthetik meg, sőt lehetőség szerint könnyítsék azt.
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy ilyen ragasztóstift előállítható, ha ragasztókomponensként meghatározott módon, egy bizonyos viszkozitástartományba lebontott keményítőétert alkalmazunk.
A találmány szerinti feladat megoldása tehát egy olyan ragasztóstift, mely ragasztóanyagként makromolekuláris anyagok vizes készítményét és vázanyagként egy szappangélt, valamint kívánt esetben további segédanyagokat tartalmaz, ahol a termék ragasztókomponensként redukált viszkozitású keményítőétert tartalmaz.
„Redukált viszkozitású” keményítőéter alatt azokat a keményítőétereket értjük, amelyek nemcsak messzemenően polimeranalóg módon éterezettek, hanem ezenkívül kémiai és fizikai lebontásuk során viszkozitásuk körülbelül 2 000 000 mPas-nál kisebb lesz (30 tömeg%os oldat, 20 °C, Brookfield).
Ullmann: A műszaki kémia enciklopédiája (4. kiadás, Verlag Chemie, Weinheim/Bergstrasse, 1974) c. műve szerint a keményítőéter formálisan a keményítőmolekula anhidroglükóz-egységének hidroxicsoportja (AGE) és más vegyületek alkoholos hidroxicsoportja között lejátszódó kondenzáció terméke. Ezen étertípusoknak csak néhány vízoldható tagja kerül nagyobb mennyiségben előállításra és ipari felhasználásra. Ide tartoznak bizonyos hidroxi-alkil-keményítők, speciálisan a hidroxietil- és hidroxi-propil-keményítő, valamint a karboxi-metil-keményítő. A találmány szempontjából különösen alkalmasnak bizonyultak a természetes keményítők etilénoxiddal, propilén-oxiddal, butilén-oxiddal és/vagy glicidekkel lejátszódó reakcióinak termékei. Különösen alkalmasak a magasabb szubsztitúciós fokú, előnyösen nemionos keményítőéterek, melyek viszkozitása vizes rendszerekben történő, előnyösen mechanikus kezelés során a kristályos szerkezet lebontása és/vagy oxidatív, savhidrolitikus, enzimes és termikus lebontás útján alacsony szintre áll be, és ezért felhasználásra igen alkalmasak. Különlegesen előnyösek tehát a redukált viszkozitású, nemionos keményítőéterek, különösen a hidroxi-alkil-ke2
HU 216 743 Β ményítő, mivel a legjobb ragasztóstifteket ezek alkalmazása során kapjuk. A szubsztitúciós fok (DS) előnyösen 0,1-2, különösen 0,2-1 értékeket vehet fel. A találmány szerint természetesen eredményesen alkalmazhatunk vegyesen éterezett termékeket is. A találmány szerinti ragasztóstiftek 5-40 tömeg% redukált viszkozitású keményítőétert tartalmaznak, ahol a tömegszázalék-érték a stift össztömegére vonatkoztatva van megadva.
A találmány szerinti, redukált viszkozitású keményítőéterek mellett a ragasztóstift ragasztóanyagként más makromolekuláris vegyületeket - így poliuretándiszperziókat, poli(vinil-pirrolidon)-t és/vagy poliakrilátot is tartalmazhat. A ragasztókomponensek összmennyisége 15-50 tömeg%.
A találmány szerint alkalmazott keményítővegyületek előállítására valójában bármely természetes keményítő felhasználható. Alkalmas keményítők a már említett Ullmann-mű 22. kötetének „Keményítő” fejezetében a 6.2 és 6.4 alfejezetekben találhatók. A gabonakeményítőkön - így például kukorica-, búza vagy rizskeményítő -, valamint a gumóskeményítőkön — így például burgonya- vagy tápiókakeményítő -, a hüvelyeskeményítők - így például borsó- vagy babkeményítő is - alkalmasak.
A találmány szerinti ragasztóstiftek a gélstruktúra kiképzéséhez szappanként célszerűen természetes vagy szintetikus 12-22 szénatomos zsírsavak nátriumsóit tartalmazzák. A zsírsavak előnyösen 14-18 szénatomszámú zsírsavak és ezek keverékei. A zsírsavak nátriumsói, tehát a szappanok, a ragasztóstifitre vonatkoztatott 3-20, előnyösen 5-10 tömeg%-os mennyiségben fordulnak elő.
A találmány szerinti ragasztóstiftekben alkalmazhatók a gyakorlatban a ragasztóstifteknél használatos segédanyagok, a ragasztóstiftre vonatkoztatott 0—25 tömeg%-nyi mennyiségben. Ezek lehetnek például lágyító- és/vagy nedvességszabályzó anyagok, ezek szerves, vízoldható oldószerek, amelyeket általában ragasztóstiftekben alkalmaznak. Mindezek mellett alkalmazhatók még polifunkciós alkoholok, mint például propilénglikol, glicerin, poliglicerin, trimetilol-propán, poliéterglikol, valamint szorbit és/vagy rövid molekulájú keményítőhidrolizátumok, melyek hidrogénredukció során megfelelő poliolokká alakulnak. Alkalmazható például glicerin és polietilénglikol keveréke. A fenti nem illékony oldószerek a stifit víztartalmára vonatkoztatva legfeljebb 50 tömegszázaléknyi mennyiségben lehetnek jelen.
A leírt fő alkotók mellett alkalmazhatók további segédanyagok is, melyek például a könnyű és lágy kenhetőséget segítik elő. Ilyen anyagok például az aminokarbonsavak és/vagy ezek laktámjai, melyek 1-12, előnyösen 4-8 szénatomosak lehetnek. Az előbb említett vegyületek gyakorlati felhasználásnál előnyösen alkalmazott képviselői az epszilon-kaprolaktám valamint az ebből levezethető 7-aminokapronsav. Az alkalmazott laktámok vagy a megfelelő aminokarbonsavak mennyisége a gyakorlatban nem lépi túl a 15 tömegszázalékot, lehet például 1-10 tömegszázalék a stift össztömegére vonatkoztatva.
A találmány szerinti ragasztóstiftek további segédanyagokként pigmenteket, színezőanyagokat, illatanyagokat, tartósítóanyagokat és ehhez hasonlókat is tartalmazhatnak, ezen anyagok mennyisége azonban a szokásos. További lehetséges adalékokként megemlíthetjük a töltőanyagokat, optikai világosítókat, dextrineket, cellulózvegyületeket és szerkezetileg nem bontott keményítővegyületeket. A találmány szerinti ragasztóstiftek további adalékai lehetnek mannánok, különösen galaktomannánok. Különösen alkalmasak a jánoskenyérfa gyümölcséből és guarlisztből nyert galaktomannánok. A lebontott keményítőéterek kis része pótolható lebontott mannánokkal. Az egyes komponensek mennyisége a ragasztóstiftben előnyösen a következőképpen alakul: 3-10 tömeg% szappan, 5-40 tömeg% redukált viszkozitású keményítőéter és 0-25 tömeg% segédanyag, 0-20 tömeg% vízoldható, illetve diszpergálható polimer. Az elegyet 100 tömeg%-ra vízzel pótoljuk ki.
A keverék feldolgozása önmagában ismert módon, a redukált viszkozitású keményítőéter, a szappanalkotó és a további segédanyagok legalább 50, előnyösen azonban 80 °C-ra melegített vizes oldatában történik. Előnyös, ha ezeket a keverékeket, amelyek az említett hőmérséklettartományban könnyen önthetők, közvetlenül stifthéjakba vagy hasonló borításokba töltjük, és mechanikai ráhatás nélkül hagyjuk, hogy a kívánt géllé dermedjen. A redukált viszkozitású keményítőéter vizes készítményeit előnyösen úgy állíthatjuk elő, hogy a keményítőétert vízzel elkevetjük, majd a keményítőéter szerkezetét mechanikai ráhatással - teljesen irreverzíbilisen — megbontjuk és/vagy a keményítőétert oxidáljuk, savkatalizáltan, enzimatikusan, illetve termikusán lebontjuk. Ennél előnyösen 20-70 tömeg% keményítőéter-tartalmú koncentrált rendszereket használunk, mivel úgy találtuk, hogy a technikai megmunkálás ezen koncentrációtartományban a legegyszerűbb. Végül a vizes készítményeket leírt módon a szokásos alkotórészekkel összekeverjük. Szükség esetén a keményítőkészítményeket a többi alkotóval való elegyítés előtt előnyösen 20-40 tömegszázalékos keményítőéter-tartalomig hígíthatjuk.
Az ilyen vizes rendszerek mechanikai lebontását szakember által ismert mechanikai készülékekben, előnyösen a fentiekben megadott, növelt koncentráció mellett végezhetjük. Ilyen célokra alkalmazható készülékek például a dagasztógépek, az extrudálók, a rázó-forgó gépek és/vagy keverőberendezések. A vizes keményítőrendszerek szerkezetének lebontási foka a koncentráció, a hőmérséklet, a kezelési idő és a keverés függvénye. A lebontási foknak előnyösen az elérhető határérték közelébe kell esnie. A lebontási fok az oldatviszkozitások megállapítása útján meghatározható. A lebontást a ragasztóstiftmasszák előállítása során feltétberendezések segítségével is végezhetjük, melyekben kielégítő lebontási fok érhető el. A lebontási fok a találmány szerint akkor elfogadható, ha az alkalmazott keményítőéter 30 tömeg%-os vizes oldatának viszkozitása 20 °C-on Brookfield szerint 100-1000000 mPas, előnyösen 2000-100000mPas, különösen 3000-30000 mPas. Különösen alkalmasnak bizonyultak azok a ragasztóstiftek, amelyek 5-10 tömeg%-nyi 1000000-50000 mPas-os viszkozitású, vagy
HU 216 743 Β
10-30 tömeg%-nyi 100 000-2000 mPas-os viszkozitású, vagy 30-50 tömeg%-nyi 30000-100 mPas-os viszkozitású, találmány szerinti keményítőétert tartalmaztak. Ezenkívül ragasztókomponensként további polimerek is hozzáadhatok, összesen 50 tömeg%-ig a ragasztóstift össztömegére vonatkoztatva.
A keményítő- vagy keményítőéter-szerkezetek mechanikai lebontása kiegészíthető vagy helyettesíthető a keményítőmolekula találmány szerinti viszkozitásszinten történő kémiai lebontásával. A keményítő-, illetve keményítőéter-molekulák részleges kémiai lebontása történhet a keményítőszerkezet mechanikai lebontása előtt vagy után. Mindkét eljárás egymástól függetlenül, külön-külön alkalmazható. A keményítőéter viszkozitásának a találmány szerinti értékre történő csökkentése kizárólag kémiai lebontás útján is elérhető. A keményítőmolekula lebontása a szakember által ismert oxidatív, savhidrolitikus, enzimatikus vagy termikus eljárás útján történhet. A keményítők gyakorlati lebontásának részletesebb leírása az „Ullmann műszaki kémiai enciklopédia” (4. kiadás, Verlag Chemie, Weinheim, 1974) c. műben található. Az oxidatív lebontáshoz előnyösen használható oxidálószer a krómsav, permanganát, hidrogén-peroxid, nitrogén-dioxid, hipoklorit, peijodát és persavak, mint például perecetsav. A savhidrolitikus lebontáshoz előnyösen alkalmazott sav a sósav, kén- vagy foszforsav, de más savak, mint például ecetsav, oxálsav, kénessav, perklórsav vagy triklórecetsav alkalmazása is lehetséges. Keményítőbontó enzimként alfa- és béta-amiláz, valamint glükoamilázok és oldallánclebontó enzimek alkalmazhatók.
A találmány szerinti ragasztóstiftek nagy ragasztóképességűek, anyagok - különösen papír és/vagy karton - felületi rögzítésére, ragasztására alkalmasak, ezenkívül szükség esetén vízoldható lágyítószerek (vízoldható szerves oldószerek), illetve nedvességszabályzó anyagok (szintén vízoldható szerves oldószerek) alkalmazása nélkül is előállíthatók.
A találmány szerinti ragasztóstiftek lágy kenhetőségükkel tűnnek ki, csekély erő hatására is egyenletes filmréteget kapunk.
A nyomásállósági értékek 30-70 N között mozognak 16 mm-es átmérő esetén.
Példák
Különböző keményítőétereket kéthullámú Z-dagasztóban, vizes közegben, 70-75 tömeg%-os szilárdanyagkoncentráció mellett, 80 °C-on 3 órán át keverünk, majd vízzel 30 tömeg%-os szilárdanyag-tartalomig hígítjuk. Ezután Brookfield-féle viszkoziméterrel méijük a szobahőmérséklethez (RT) tartozó oldatviszkozitásokat.
1. táblázat
Különböző vizes keményítőéter-oldatok (30 tömeg%-os) szobahőmérsékleten mért viszkozitása.
Vizsgált anyag Viszkozitás (mPas)
Keverés után Keverés előtt
HES-K 250 11700 >2000000
HES-K 500 9000 >2000000
Vizsgált anyag Viszkozitás (mPas)
Keverés után Keverés előtt
HES-K 750 5 700 >2 000000
HES-K 1000 5 200 >2000000
HES-K 1250 2 700 >2000000
HPS-K 100 19000 >2000000
HPS-K250 12 000 >2 000000
HPS-K 500 8000 >2000000
HPS-K 750 3 400 >2 000000
HPS-K 1000 4500 >2000000
HPS-K 1250 3600 >2 000000
HE/HPS-K 250/250 10000 >2 000000
HE/HPS-K 500/500 11800 >2000000
HE/HPS-K 1000/1000 16 200 >2 000000
HBS-K 750 4700 >2 000000
HBS-K 1250 2 700 >2 000000
DHPS-K 500 6 700 >2000000
DHPS-K 1000 18000 >2000000
HPS-M 750 7100 >2 000000
HPS-T 750 7 700 >2 000000
CMS-K 240/16 75000 >2000000
2. táblázat
Különböző vizes keményítőéter-oldatok (10 tömeg%-os) keverés előtti és utáni, szobahőmérsékleten mért viszkozitásának összehasonlítása.
Vizsgált anyag Viszkozitás (mPas)
Keverés után Keverés előtt
HES-K 1000 200 86000
HPS-K 1000 200 64000
HPS-M 750 350 48000
HPS-T 750 360 84000
DHPS-K 1000 730 96000
Mint az az 1. és 2. táblázatból látható, a keményítőoldatok kezelés előtti viszkozitása nagyságrendekkel nagyobb, mint a kezelés után.
Definíciók:
HPS: hidrox-ipropil-keményítő
HBS: hidroxi-butil-keményítő
DHPS: dihidroxi-propil-keményítő
K, M,T: burgonya-, kukorica-, illetve tápióka-keményítő bázisú
100: keményítő/polimer mólarány = 1:0,100
750: keményítő/polimer mólarány= 1:0,750
1000: keményítő/polimer mólarány= 1:1,000
HES: hidroxi-etil-keményítő
HE/HPS: hidroxi-etil-hidroxipropil-keményítő
CMS: karboxi-metil-keményítő
240/16: keményítő/MCAc mólarány = 1:0,240 keményítő/GCH-PGE mólarány = 100:0,016 GCH-PGE: bisz-glicerinklórhidrin-poliglikol-éter (mólsúly: 780) MCAc: metil-cellulóz-acetát
HU 216 743 Β
I. A keményítőéter-oldatok előállítása
Példák a keményítő mechanikai kezelés útján történő lebontására.
1. példa
Z-dagasztóban történő lebontás (lásd még 1. és 2. táblázat):
1,8 kg HES-K 1250 keményítőétert 440 ml vízzel
80,4 tömegszázalékos szilárdanyag-koncentráció mellett kéthullámú Z-dagasztóban, 80 °C-on 3 órán át keverünk. Lehűlés után további keverés mellett az anyagot vízzel óvatosan 30 tömeg%-os szilárdanyag-tartalomig hígítjuk. Az így kapott oldat szobahőmérsékleten, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 3600 mPas.
2. példa
Lebontás keresztlapátos keverővei:
kg HPS-K keményítőétert (szilárdanyag-koncentráció: 41,5 tömegszázalék) egy keresztlapátos keverő vei ellátott reaktorban 60-65 °C-on 5 órán át kevertetünk, végül a reaktorban lévő anyagot vízzel óvatosan 30 tömeg%-os szilárdanyag-tartalomig hígítjuk. Az így kapott oldat szobahőmérsékleten, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 14000 mPas.
3. példa
Lebontás rázó/keverő rendszerben:
Egy 6 kg HPS-K 750-et (szilárdanyag-koncentráció: 42 tömeg%) tartalmazó tárolóedényből a keményítőétert 75-80 °C-on folyamatosan egy nagy fordulatszámú rázó/keverő gépbe továbbítjuk, innen körforgásszerűen visszajuttatjuk a tárolóba, majd 1 órás, 120-160 kg/h tömegáramú, 75-80 °C melletti keverés után a kísérletet befejezzük. Az így kapott oldat szobahőmérsékleten, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 6000 mPas.
4. példa
Lebontás kéthullámú extrudálóban:
1,5 tömegrész HES-K 1250 keményítőétert és 0,5 tömegrész vizet 75 tömegszázalékos szilárdanyagkoncentráció mellett kéthullámú extrudálóban 80 °C-on 3 órán át kevertetünk. Lehűlés után további keverés mellett az anyagot vízzel óvatosan 30 tömeg%-os szilárdanyag-tartalomig hígítjuk. Az így kapott oldat szobahőmérsékleten, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 4000 mPas.
5. példa
Oxidatív lebontás:
17,9 kg HPS-T 750 keményítőéterhez (szilárdanyag-tartalom: 40,7 tömeg%, 60 °C-on 41,8 g
32,1 tömeg%-os hidrogénperoxid-oldatot adunk, az oldatot 83 °C-ra melegítjük, majd 2,5 órán át keverjük, miközben az oldat besűrűsödik. Az így kapott oldat 20°-on, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 9000 mPas. (szilárdtest-tartalom: 30 tömeg0/»)
6. példa
Savhidrolitikus lebontás:
1000 ml-es keverős üveghengerben 432 g HPS-T 750 keményítőéter-oldatot (szilárdanyag-koncentráció:
40,7 tömeg%) 28 g vízzel hígítunk és 126 ml 2 mólos sósavval 1,2 pH-ig savanyítjuk, végül az oldatot 40 percig 65 °C-on melegítjük. Az így kapott oldat szobahőmérsékleten, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 5700 mPas.
7. példa
Enzimatikus lebontás:
1000 ml-es keverős üveghengerben 508 g HPS-T 750 keményítőéter-oldatot (szilárdanyag-tartalom
40,7 tömeg%) 41 g vízzel és 121 ml 2 mólos sósavval hígítunk, 65 °C-osra melegítjük és pH-ját 2 mólos sósavval 6-ra állítjuk be. Az oldathoz 6,6 mg alfa-amilázt (BÁN 800 móltömeg, KNU/g) adunk és 30 percig 65 °C-on keverjük. Végül az oldatot visszafolyás mellett forraljuk az enzim inaktiválása céljából. Az így kapott oldat szobahőmérsékleten, Brookfield-féle viszkoziméterrel mért viszkozitása 5400 mPas.
II. Keményítőéterstift-példák A: redukált viszkozitású keményítőéter (találmány szerinti);
B: nem redukált viszkozitású keményítőéter (nem a találmány szerinti).
A keményítőéterek szabad alkálirészt tartalmaznak, melyek általában elegendőek a zsírsavak elszappanosítására.
A következő példákban ezért csak akkor adagolunk további nátrium-hidroxidot, amennyiben ez a teljes elszappanosításhoz szükséges. A stiftek az előző példarészben leírtak szerint kerültek előállításra.
„A ” keményítőéterstift-példák
IA példa
22.5 g mechanikai úton bontott HPS-K 750
4.2 g 16 szénatomszámú monokarbonsav
1.3 g 18 szénatomszámú monokarbonsav 1,0 g 14 szénatomszámú monokarbonsav
6.5 g szorbitoldat
10,0 g glicerin
54.5 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 50 mp kötési idő: 3,5 perc nyomásállóság: 45 N/16 mm átmérő
2A példa
23,2 g oxidatív úton bontott HPS-T 750
5.5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
9.5 g szorbitoldat 7,0 g glicerin
3,0 g 1,2-propilénglikol
51,8 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 60 mp
HU 216 743 Β kötési idő: 3-4 perc nyomásállóság: 48 N/16 mm átmérő
3A példa
24,5 g mechanikai úton bontott HE/HPS-K 1000 6,0 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
10,0 g szorbitoldat
10,0 g glicerin 0,2 g nátrium-hidroxid
49.3 g víz kenhetőség: sima, lágy nyitott idő: 50-60 mp kötési idő: 3,5 perc nyomásállóság: 46-48 N/16 mm átmérő
4A példa
23,7 g mechanikai úton bontott HE/HPS-K 1000
5.5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
6.5 g szorbitoldat 8,0 g glicerin
56.3 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 50-60 mp kötési idő: 3 perc nyomásállóság: 43-44 N/16 mm átmérő
5A példa
24.3 g mechanikai úton bontott HPS-M 750
5.5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
10,0 g szorbitoldat
9,0 g glicerin
2,0 g nátrium-hidroxid
49.2 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 50 mp kötési idő: 3-4 perc nyomásállóság: 48-50 N/16 mm átmérő
6A példa
24.3 g mechanikai úton bontott HBS-K 750
5,5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav 8,0 g szorbitoldat
9,0 g glicerin
1,0 g nátrium-hidroxid
4,0 g 1,2-propilénglikol
49.3 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 45-60 mp kötési idő: 2,5-3 perc nyomásállóság: 45 N/16 mm átmérő
7A példa
24,5 g mechanikai úton bontott DHPS-K 1000
5,5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav 9,0 g szorbitoldat
8,0 g glicerin 1,0 g nátrium-hidroxid
52,0 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 50-60 mp kötési idő: 2,5-3 perc nyomásállóság: 44 N/l 6 mm átmérő
8A példa
20,0 g mechanikai úton bontott HPS-M 750
5,5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
10,0 g szorbitoldat
8,0 g glicerin
2,0 g nátrium-hidroxid
4,3 g PVP
2,0 g kaprolaktám
49,3 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 50-60 mp kötési idő: 2,5-3 perc nyomásállóság: 50 N/16 mm átmérő
9A példa
15,0 g mechanikai úton bontott HPS-M 750
7,0 g savhidrolitikusan bontott HPS-T 750
5,5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav 10,0 g szorbitoldat
8,0 g glicerin 3,3gPVPK80 1,0 g kaprolaktám
48,2 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 50-60 mp kötési idő: 2-3 perc nyomásállóság: 43 N/16 mm átmérő
10A példa
15,0 g oxidatív úton bontott HPS-T 750
7,0 g enzimatikusan bontott HPS-T 750
5.5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
10,0 g szorbitoldat
7,0 g glicerin 3,0 g PVP K90 3,0 g kaprolaktám
48,2 g víz kenhetőség: lágy nyitott idő: 40-50 mp kötési idő: 1,5-2,5 perc nyomásállóság: 41 N/16 mm átmérő
A PVP K80 és PVP K90 a BASF cég által gyártott poli(vinil-pirrolidon)-ok.
Szorbitoldat alatt 70 tömeg%-os vizes oldat értendő.
„ B -keményltőéterstift-példák 1B példa
21,5 g HPS-K 750
6.6 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav 8,0 g szorbitoldat
7,0 g glicerin
5,0 g 1,2-propilénglikol
51,9 g víz
HU 216 743 Β
2B példa
21.5 g HPS-T 750
6.5 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
8,0 g szorbitoldat
7,0 g glicerin
5,0 g 1,2-propilénglikol
51,9 g víz
3B példa
23,8 g HPS-K 750
6.6 g 16/18 szénatomszámú monokarbonsav
7.5 g szorbitoldat
6,0 g glicerin
6,0 g 1,2-propilénglikol
1.5 g polietilén-glikol
48.6 g víz
A ragasztóstiftek mindhárom esetben legalább 2000000 mPas viszkozitású keményítőéterből készültek, gyakorlati felhasználásra alkalmatlanok voltak:
- A kenhetőség sima és sávhúzó volt.
- A szerkezet darabos volt, így olyan egyenetlen ragasztófilmet kaptunk, ahol az egyenetlenség a papírok összeragadása után is látható volt.
- A ragasztóhatás oly kis mértékű volt, hogy a papírokat sem rögzítette szilárdan.
Ezenkívül az ilyen ragasztóstiftek előállítása különböző nehézségekbe ütközött:
- A töltet egyenetlen volt és légbuborékokat tartalmazott.
- A stift aljához való rögzíthetőség nem volt kielégítő.
- A ragasztómassza a kitöltésnél sávokat húzott.
Ragasztóstiftek minőség-ellenőrző eljárásai Nyomásállóság:
Nyomásállóság alatt a stifltforma összetörésekor a hossztengellyel párhuzamosan kifejtett maximális nyomóerőt értjük. A nyomásállóság mérésére a 464L vizsgálókészüléket használtuk. (709-es mérőfej, gyártó: Firma Erichsen, Simonshöfchen 31, 56 Wuppertal 11)
A közvetlenül a henger tetejénél elmetszett, legalább 30 mm-es ragasztót két befogódarab közé illesztettük, mely befogók körülbelül 10 mm vastag, a stifthez illeszthető 3 mm mély, kör alakú bemélyedést tartalmazó kemény PVC-ből készült lapok. A befogódarabokkal ellátott stiftet a nyomásállóság-mérő vizsgálólapjának középpontjába állítottuk. Az erőmérő berendezés laptól mért magasságát a vizsgált darabnak megfelelően állítottuk be. Ezután a mérőfejet körülbelül 70 mm/perc sebességgel mozgatva fokozatosan növekvő erőt fejtettünk ki a stiftre. A legnagyobb nyomóerő elérése után az értéket a digitális kijelzőről olvashattuk le.
Kötési idő:
Hogy meggyőződjünk arról, hogy a ragasztóstift ragasztótulajdonságai a felhasználási céloknak megfelelőek-e, különböző próbaragasztásokat végeztünk és értékeltünk. Ezek a következők voltak:
Egyik oldalán bevont fehér krómpapírokat (100 g/m2 súlyú) és a vizsgálandó ragasztóstifteket legalább 24 órán át 20° C-on és 65% relatív páratartalom mellett klimatizáltuk. A papírt 5 cm széles és 30 cm hosszú csíkokra vágtuk. A papírcsíkok nem bevont oldalán kétszer - lehetőleg ugyanolyan erővel - végighúztuk a ragasztóstiftet, miközben egyenletes réteget kaptunk. Közvetlenül ezután erre a csíkra egy nem beragasztózott csíkot illesztettünk a nem bevont oldalával befelé, és kézzel rányomtuk. Ezután megpróbáltuk a csíkokat egymástól lassan elválasztani. Azt az időt neveztük kötési időnek, amely addig telt el, míg a két csík elválasztása a teljes szélességen papírszakadással járt.
Nyílt idő:
Nyílt idő alatt a ragasztó felkenésétől számított azon idő értendő, amely alatt a ragasztandó anyagokat mindenképpen össze kell illeszteni ahhoz, hogy a kötés után az elválasztási próba során a teljes papírszakadás bekövetkezzen. A módszer a kötési idő meghatározásánál alkalmazotthoz hasonló, azzal a különbséggel, hogy itt a papírcsíkokat csak meghatározott idő után illesztettük össze. így például 15 másodperccel kezdve a késleltetés mindig további 15 másodpercig tartott. Lassan kötő ragasztóknál, melyek nyílt ideje előreláthatólag hosszabb, értelemszerűen hosszabb időközöket választottunk.
Kenhetőség:
A kenhetőség értékelése legalább két vizsgálószemély szubjektív ítéletén alapult. Ezen belül a felhasználási tulajdonságok a következőképpen sorolhatók be: sima, lágy, erőtlen, morzsolódó, síkos, kemény, puha, sávhúzó.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Ragasztókomponensként makromolekuláris anyagok vizes oldatát, vázanyagként 3-40 tömeg% szappangélt, valamint 0-25 tömeg% további segédanyagokat tartalmazó ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy ragasztókomponensként 5-40 tömeg%, 30 tömeg%-os szilárdtest-tartalmú oldatban (20 °C-on, Brookfield szerint mérve) 100-1000000 mPas lebontás utáni viszkozitású keményítőéter-vegyületet, valamint 0-20 tömeg% vízoldható, illetve vízben diszpergálható polimerként poliuretánt, poli(vinil-pirrolidon)-t és/vagy poliakrilátot tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy a keményítőéter nemionos, és különösen természetes keményítők és etilén-oxid, propilén-oxid, butilén-oxid és/vagy glicidek reakcióterméke.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy 0,1-2, előnyösen 0,2-1,0 szubsztitúciós fokú keményítőétert tartalmaz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy a keményítővegyület viszkozitása fizikai, különösen mechanikai, valamint kémiai, így termikus, savhidrolitikus, enzimatikus vagy különösen oxidatív lebontással vagy ezek kombinációjával redukált.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy a keményítőéter olyan keményítővegyület, melynek lebontás utáni viszkozitása 30 tö7
    HU 216 743 Β meg%-os szilárdtest-tartalmú oldatban (20 °C-on, Brookfield szerint mérve) 2000- 100000 mPas, előnyösen 3000-30000 mPas.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy 5-10 tömeg%-nyi 1000000-50000 mPas-os viszkozitású, vagy 10-30 tömeg%-nyi 100000-2000 mPas-os viszkozitású, vagy 30-50 tömeg%-nyi 30000-100 mPas-os viszkozitású keményítőétert tartalmaz, ahol a tömeg%os értékek a ragasztóstift össztömegére vonatkoznak, és a viszkozitásértékek alatt a 20 °C-on 30 tömeg%-os oldatban mért értékek értendők.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy az össztömegre vonatkoztatott - redukált viszkozitású - keményítőéter-tartalom legalább 5 törneg%, előnyösen 10 tömeg%-nál, különösen előnyösen 15 tömeg%-nál nagyobb, és maximális összmennyisége 50 tömeg% lehet.
  8. 8. Az 1 -7. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy a gélstruktúra kiképzéséhez szappanként természetes vagy szintetikus, 12-22 szénatomos, előnyösen 14-18 szénatomszámú zsírsavak nátriumsóit tartalmazza.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy a zsírsavak nátriumsóit a ragasztóstift össztömegére vonatkoztatott 3-20, előnyösen 5-10 tömeg%-os mennyiségben tartalmazza.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy segédanyagokként lágyítókat, pigmenteket, színezőanyagokat, illatanyagokat, tartósítóanyagokat és/vagy nedvességszabályzó anyagokat, valamint kívánt esetben további vízoldható és/vagy vízben diszpergálható polimereket tartalmaz.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift, azzal jellemezve, hogy 3-10 tömeg% nátriumszappant, 5-40 tömeg% redukált viszkozitású keményítőétert, 0-25 tömeg% segédanyagot, 0-20 tömeg% vízoldható, illetve vízben diszpergálható polimert tartalmaz, és az elegyet 100 tömeg%-ra vízzel pótoljuk ki.
  12. 12. Eljárás az 1 -11. igénypontok bármelyike szerinti ragasztóstift előállítására, melynek során egy ragasztókomponenst tartalmazó vizes rendszert, gélképző alkotórészként 3-10 tömeg% szappant és 0-25 tömeg% további segédanyagot összekeverünk, az elegyet 50 °C hőmérsékletre melegítjük, és a kapott homogén keveréket mechanikus beavatkozás kizárásával gélképződésig hűtjük, azzal jellemezve, hogy olyan ragasztókomponenst alkalmazunk, mely 5-40 tömeg%, 30%-os szilárdtesttartalmú oldatban (20 °C-on, Brookfield szerint mérve) 100-1000000 mPas lebontás utáni viszkozitású keményítőéter-vegyületet és 0-20 tömeg% vízoldható, illetve vízben diszpergálható polimerként poliuretánt, poli(vinil-pirrolidon)-t és/vagy poliakrilátot tartalmaz, a ragasztóstift össztömegére számítva.
HU9400251A 1991-07-30 1992-07-21 Keményítőbázisú ragasztóstift és eljárás előállítására HU216743B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4125122A DE4125122C2 (de) 1991-07-30 1991-07-30 Klebestift auf Stärkeetherbasis

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9400251D0 HU9400251D0 (en) 1994-05-30
HUT67966A HUT67966A (en) 1995-05-29
HU216743B true HU216743B (hu) 1999-08-30

Family

ID=6437261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400251A HU216743B (hu) 1991-07-30 1992-07-21 Keményítőbázisú ragasztóstift és eljárás előállítására

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5433775A (hu)
EP (1) EP0596958B1 (hu)
JP (1) JP3634357B2 (hu)
KR (1) KR100225152B1 (hu)
AR (1) AR248157A1 (hu)
AT (1) ATE126821T1 (hu)
AU (1) AU656800B2 (hu)
BR (1) BR9206316A (hu)
CA (1) CA2114247C (hu)
CZ (1) CZ283879B6 (hu)
DE (2) DE4125122C2 (hu)
DK (1) DK0596958T3 (hu)
ES (1) ES2075710T3 (hu)
FI (1) FI103983B1 (hu)
GR (1) GR3017829T3 (hu)
HU (1) HU216743B (hu)
MX (1) MX9204440A (hu)
NO (1) NO307344B1 (hu)
PL (1) PL173729B1 (hu)
RU (1) RU2111227C1 (hu)
SK (1) SK280057B6 (hu)
TR (1) TR26295A (hu)
WO (1) WO1993003109A2 (hu)
ZA (1) ZA925697B (hu)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2000506187A (ja) * 1996-02-24 2000-05-23 ヘンケル・コマンディットゲゼルシャフト・アウフ・アクチエン 滑らかに剥れる堅い接着性材料
DE19908560A1 (de) * 1998-04-01 1999-10-07 Henkel Kgaa Klebestift auf Stärkeetherbasis
DE19905683A1 (de) * 1998-08-04 2000-08-17 Artur Fischer Tip Gmbh & Co Kg Klebestift
DE19913151C1 (de) * 1999-01-14 2000-07-27 Beiersdorf Ag Klebestift mit Stempel
US6695510B1 (en) 2000-05-31 2004-02-24 Wyeth Multi-composition stick product and a process and system for manufacturing the same
IE20000441A1 (en) * 2000-05-31 2003-04-02 Loctite R & D Ltd Semi-Solid composition for removing cured product
IE20000440A1 (en) * 2000-05-31 2003-04-02 Loctite R & D Ltd Semi-Solid one- or two-part compositions
IE20000439A1 (en) * 2000-05-31 2003-04-02 Loctite R & D Ltd Semi-Solid Primer Compositions
AU2002321349A1 (en) * 2001-08-28 2003-03-10 Raisio Chemicals Ltd Method for modification of starch, starch and its use
FI20011722A0 (fi) * 2001-08-28 2001-08-28 Raisio Chem Oy Menetelmä tärkkelyksen modifioimiseksi, tärkkelys ja sen käyttö
DE10148077A1 (de) * 2001-09-28 2003-04-17 Uhu Gmbh & Co Kg Weich-abreibbarer Klebestift und Verfahren zu dessen Herstellung
DE10343090A1 (de) * 2003-09-17 2005-04-14 Henkel Kgaa 2-K-Montageklebstoff mit hoher Anfangshaftung
DE102005010446A1 (de) * 2005-03-08 2006-09-14 Henkel Kgaa Gummierklebstoff auf Basis einer füllstoffhaltigen Polymerdispersion
US8192731B2 (en) * 2005-10-25 2012-06-05 Loctite (R&D) Limited Thickened cyanoacrylate compositions
DE102006013786A1 (de) * 2006-03-24 2007-09-27 Wolff Cellulosics Gmbh & Co. Kg Methylstärkeether in mineralischen Baustoffen
DE102007061506A1 (de) 2007-12-18 2009-06-25 Henkel Ag & Co. Kgaa Biologisch abbaubarer Klebstoff
DE102008010708A1 (de) 2008-02-22 2009-09-03 Henkel Ag & Co. Kgaa Mineralische Füllstoffe enthaltender Klebestift
US9457613B2 (en) * 2008-09-26 2016-10-04 Henkel IP & Holding GmbH Cyanoacrylate compositions in non-flowable forms
US20110178203A1 (en) * 2009-10-19 2011-07-21 Elmer's Products, Inc. High strength glue formulation
DE102011004340A1 (de) 2011-02-17 2012-08-23 Henkel Ag & Co. Kgaa Klebestift auf Basis von Stärkemischethern
JP5681037B2 (ja) * 2011-04-26 2015-03-04 ヤマト株式会社 天然素材固形糊
TW201439242A (zh) 2013-01-11 2014-10-16 3M Innovative Properties Co 以澱粉爲主之黏著劑組合物及口紅膠
US20170226393A1 (en) * 2014-07-30 2017-08-10 Uhu Gmbh & Co. Kg Glue composition
GB2567220B (en) 2017-10-06 2021-01-27 Henkel IP & Holding GmbH Solid cyanoacrylate compositions comprising thermoplastic polyurethane
DE102020109777B3 (de) * 2020-04-08 2021-07-29 Uhu Gmbh & Co. Kg Klebstoffzusammensetzung für einen Klebestift sowie Klebestift
CN114213997A (zh) * 2021-12-29 2022-03-22 得力集团有限公司 环保可降解植物固体胶棒及其制备方法
TW202342677A (zh) * 2022-02-17 2023-11-01 日商國譽股份有限公司 紙用液體膠
DE102022120343A1 (de) 2022-08-11 2024-02-22 Uhu Gmbh & Co. Kg Klebstoffzusammensetzung mit biologisch abbaubaren Glitterpartikeln

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1207387A (en) * 1967-10-31 1970-09-30 Scholten Res N V Improvements in and relating to remoistenable pregummed products
NL132208C (hu) * 1968-02-01
DE2054503C2 (de) * 1970-11-05 1982-12-09 Lingner + Fischer GmbH, 7580 Bühl Stift zum Auftragen von Klebstoff auf Unterlagen
US3846363A (en) * 1971-02-03 1974-11-05 Nippon Synthetic Chem Ind Adhesive crayon composition containing sorbitol-benzaldehyde reaction product as additive
US3787346A (en) * 1971-04-23 1974-01-22 Fischer Gmbh Uhu Werk Stick for the application of adhesive to substrates
DE2204009A1 (de) * 1972-01-28 1973-08-02 Hoechst Ag Stift zum verkleben von papier und aehnlichen poroesen materialien
NL7305664A (hu) * 1973-04-24 1974-10-28
GB1491272A (en) * 1975-09-10 1977-11-09 Lingner & Fischer Gmbh Polymer adhesive compositions containing gelling agents
FR2338980A1 (fr) * 1976-01-21 1977-08-19 Novacel Sa Produit de collage solide ameliore
DE2613935C3 (de) * 1976-04-01 1981-09-10 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verfahren zur Herstellung von luftbalsenfreien Klebestiften
DE3015268A1 (de) * 1980-04-21 1981-10-22 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Weich abreibbarer, formstabiler klebstift
DE3328099C2 (de) * 1983-08-04 1986-07-17 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Klebestift und Verfahren zu seiner Herstellung
DE3606382A1 (de) * 1986-02-27 1987-09-03 Henkel Kgaa Verbesserter klebestift
DE3702871A1 (de) * 1987-01-31 1988-08-11 Henkel Kgaa Klebestift
DE3921554A1 (de) * 1989-06-30 1991-01-17 Henkel Kgaa Klebestift mit verbesserter klebkraft
HU213179B (en) * 1989-07-20 1997-03-28 Novon International Inc Polymer based mixture compositions comprising destructured starch and process for producing non-shrinkable products
US5085228A (en) * 1990-05-21 1992-02-04 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Starch based natural adhesives used in cigarette manufacture
US5075360A (en) * 1990-08-06 1991-12-24 Cpc International Inc. High-speed starch-based corrugating adhesive containing a carrier phase comprised of starch, modified starch or dextrin and polyvinyl alcohol
JP2703108B2 (ja) * 1990-10-25 1998-01-26 不易糊工業株式会社 固形状接着剤
JPH06500821A (ja) * 1991-06-13 1994-01-27 エー、イー、ステーリー、マニュファクチュアリング、カンパニー ホットメルト接着剤組成物および方法

Also Published As

Publication number Publication date
FI103983B (fi) 1999-10-29
CA2114247C (en) 2002-06-25
CA2114247A1 (en) 1993-01-31
WO1993003109A2 (de) 1993-02-18
GR3017829T3 (en) 1996-01-31
CZ19194A3 (en) 1994-11-16
FI103983B1 (fi) 1999-10-29
ZA925697B (en) 1993-04-28
US5433775A (en) 1995-07-18
JPH06509377A (ja) 1994-10-20
FI940382A (fi) 1994-01-26
EP0596958B1 (de) 1995-08-23
DE4125122A1 (de) 1993-02-04
BR9206316A (pt) 1995-10-24
JP3634357B2 (ja) 2005-03-30
AU2349792A (en) 1993-03-02
HU9400251D0 (en) 1994-05-30
CZ283879B6 (cs) 1998-06-17
PL173729B1 (pl) 1998-04-30
WO1993003109A3 (de) 1993-04-01
DK0596958T3 (da) 1995-12-18
KR100225152B1 (ko) 1999-10-15
NO307344B1 (no) 2000-03-20
FI940382A0 (fi) 1994-01-26
RU2111227C1 (ru) 1998-05-20
TR26295A (tr) 1995-03-15
ATE126821T1 (de) 1995-09-15
DE59203405D1 (de) 1995-09-28
ES2075710T3 (es) 1995-10-01
MX9204440A (es) 1993-07-01
DE4125122C2 (de) 1994-06-23
NO933689D0 (no) 1993-10-13
AR248157A1 (es) 1995-06-30
SK127893A3 (en) 1994-06-08
NO933689L (no) 1993-10-13
AU656800B2 (en) 1995-02-16
SK280057B6 (sk) 1999-07-12
EP0596958A1 (de) 1994-05-18
HUT67966A (en) 1995-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216743B (hu) Keményítőbázisú ragasztóstift és eljárás előállítására
JP6073814B2 (ja) デンプン混合エーテル系スティック糊
EP0603768B1 (en) Starch based hot melt adhesive
CA1334547C (en) Process for the production of a dry product suitable as a paste base
ES2258328T3 (es) Barra de pegamento a base de eteres de almidon.
EP3008095B1 (en) Starch-based aqueous adhesive compositions and uses thereof.
AT412784B (de) Klebstoff bzw. klebstoffvorprodukt
US6280515B1 (en) Modified polysaccharides for aqueous foamable adhesives
WO2007142221A1 (ja) フィルム状セッケン
FR2675811A1 (fr) "hot-melt" a base d'un compose amylace.
US6268413B1 (en) High-strength adhesive paste and dispenser
DE102008010708A1 (de) Mineralische Füllstoffe enthaltender Klebestift
KR100249727B1 (ko) 무독성 튜브형 접착제 및 그 제조방법
JP2003020463A (ja) 感熱性接着剤及びその接着方法
EP1778732B1 (fr) Amidon reticule, partiellement soluble, et composition filmogene le contenant
JP5225723B2 (ja) 義歯安定剤
JP2006117869A (ja) 澱粉系水性接着剤の製造方法
JPH0768504B2 (ja) 接着剤組成物
JPH11189757A (ja) 改良されたスティック状接着剤組成物