HU216171B - Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére - Google Patents

Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére Download PDF

Info

Publication number
HU216171B
HU216171B HUP9202762A HU9202762A HU216171B HU 216171 B HU216171 B HU 216171B HU P9202762 A HUP9202762 A HU P9202762A HU 9202762 A HU9202762 A HU 9202762A HU 216171 B HU216171 B HU 216171B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
melt
solids
process according
gas
magnesium
Prior art date
Application number
HUP9202762A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT65147A (en
HU9202762D0 (en
Inventor
Karl-Heinz Abele
Heinz Boom
Alfred Ender
Eckart Hees
Walter Meichsner
Original Assignee
Thyssen Stahl Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6439296&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU216171(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Thyssen Stahl Ag. filed Critical Thyssen Stahl Ag.
Publication of HU9202762D0 publication Critical patent/HU9202762D0/hu
Publication of HUT65147A publication Critical patent/HUT65147A/hu
Publication of HU216171B publication Critical patent/HU216171B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C1/00Refining of pig-iron; Cast iron
    • C21C1/02Dephosphorising or desulfurising
    • C21C1/025Agents used for dephosphorising or desulfurising

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás az őlvadék kéntelenítésére metallűrgiaiedényben, elsősőrban közbenső üstben, ahől az őlvadékőn őxidált,savanyú kiindűló salak van, és ahől az eljárás sőrán az lvadékbafinőmszemcsés szilárd anyagőkat fúvatnak be fúvatólándzsán keresztül,hőrdőzógáz segítségével. A találmány szerint a kezelést hárőm fázisbanvégzik, ahől az első, kezdeti fázisban a kiindűló salakőt szilárddezőxidáló anyagők befúvatásával dezőxidálják és/vagy bázikűsságátmésztartalmú anyagők befúvatásával növelik, és/vagy az őlvadékőtgázképző szilárd anyagők befúvatásával mőzgatják, a másődik vagyközépső fázisban magnéziűmhőrdőzókat és/vagy kalciűmvegyületeket,valamint gázképző szilárd anyagőkat fűvatnak be az őlvadékba őlymódőn, hőgy az időegység alatt befúvatőtt magnéziűmhőrd zó mennyiségéta csökkenő kéntartalőmmal párhűzamősan csökkentik, és/vagy azidőegység alatt befúvatőtt kalciűmvegyületek, valamint hőrdőzógázőkés/vagy gázképző szilárd anyagők mennyiségét növelik, s a harmadikvagy befejező fázisban kalciűmvegyületek befúvatásával kéntelenítéstvégeznek, és gázképző szilárd anyagők befúvatásával az őlvadékőttisztítják. Az eljárás másik váltőzatánál az őlvadék n nincs kiindűlósalak, ekkőr az első fázisban mésztartalmú és/vagy dezőxidáló szilárdanyagők befúvatásával bázikűs dezőxidált, a nyersvas őlvadékőt lefedősalakőt hőznak létre, és/vagy az őlvadékőt gázképző szilárd anyagőkbefúvatásával mőzgatják; a másődik vagy középső fázisbanmagnéziűmhőrdőzókat és/vagy kalciűmvegyületeket, valamint gázképzőszilárd anyagőkat fúvatnak be az őlvadékba őly mód n, hőgy azidőegység alatt befúvatőtt magnéziűmhőrdőzó mennyiségét a csökkenőkéntartalőmmal párhűzamősan csökkentik, és/vagy az időegység alattbefúvatőtt kalciűmvegyületek, valamint hőrdőzógázők és vagy gázképzőszilárd anyagők mennyiségét növelik; a harmadik vagy befejező fázisbanpedig kalciűmvegyületek befúvatásával kéntelenítést végeznek, ésgázképző szilárd anyagők befúvatásával az őlvadék t tisztítják. ŕ

Description

A jelen találmány tárgya eljárás nyersvas oldavék kéntelenítésére metallurgiai edényben, elsősorban közbenső üstben, ahol az olvadékon oxidált, savanyú kiinduló salak van, és az eljárás során az olvadékba finomszemcsés szilárd anyagokat fúvatunk be fuvatólándzsán keresztül, hordozógáz segítségével. A találmány tárgya továbbá az eljárás egy olyan variánsa is, ahol a kiinduló salakot a kezelés előtt eltávolítjuk, és új fedősalakot készítünk.
A nyersvas kéntelenítése során általában két kezelőanyagot külön fluidizálnak, és a fluidizált anyagokat közvetlenül az olvadékba történő bevezetés előtt egyesítik. A két kezelőanyag lehet alkáliföldfém-karbonát, például kalcium-karbonát és egy fémes redukáló közeg, például finomszemcsés magnézium (lásd a DE-OS 2708424, DE-OS 2650113 és US 3998625 számú szabadalmi iratokat). Lehet a kezelőanyag egyik alkotója két anyag, például kalcium-karbid és gázmegkötő szén keveréke, a másik egy további kezelőanyag, például finomszemcsés magnézium (EP 226994 számú szabadalmi leírás). Alkalmazható három különféle kezelőanyag is, például kalcium-karbamid, gázmegkötő szén és finom szemcsés magnézium (US 4 832 739 számú szabadalmi leírás).
Az ilyen kezelőanyagokkal végzett befüvatás a nyersvas olvadékok kéntelenítésének javítását eredményezte a hagyományos megoldásokhoz képest. Az együttes befüvatás továbbfejlesztéseképpen kalcium-karbid és magnézium 3,5:1 arányban történő befűvatása előtt és után kezelést végeztek kalcium-karbiddal (a 73. Acélgyártó Konferencia anyagának 73. kötete, detroiti ülés, 1990. március 25-28. p. 351-355). Hasonló eljárást ismertet a DE 3942405 számú közzétételi irat is. A fenti eljárások azonban a következő hátrányokkal járnak:
A kupolókemencében előállított nyersvas rétegen savanyú, oxidált kiindulási salak van. Ha a fentiek szerint a kezdeti fázisban a kéntelenítést finomszemcsés magnéziummal végezzük, a keletkező magnézium-szulfidokat a salakkal nem lehet eltávolítani.
A kéntelenítő közegek kielégítő diszpergálása és a reakció lefolyásához szükséges fürdőmozgás nem valósítható meg optimálisan.
A nyersvas olvadék mindenkori kéntartalmához igazított finomszemcsés magnéziummennyiség befűvatása nem végezhető kifogástalanul.
A végsalak megfelelő kondicionálása, azaz a vasfelvétel csökkentése ugyancsak nem végezhető optimálisan. Ezen túlmenően az olvadékban lebegő magnézium-szulfidok eltávolítása és az oldott magnézium reagáltatása az olvadékban lévő kénnel ugyancsak nem kielégítő.
A jelen találmánnyal ezért olyan megoldás kialakítása a célunk, amellyel a kezdeti salak úgy módosítható, hogy a magnézium-szulfidok felvételére alkalmassá válik, és lehetővé teszi a kéntelenítő közegnek az olvadékban történő optimális diszpergálását, a reakció lefolyásával optimálisan összehangolt furdőmozgás segítségével. Célunk továbbá a találmánnyal az olyan zavaró hatások kiküszöbölése, amelyek szabályozhatatlan visszakéneződés következményei, a finomszemcsés magnézium beadagolásának az olvadék kéntartalmával történő összehangolása és a salak olyan módon történő kondicionálása, hogy vasfelvétele csökkenjen, továbbá a magnézium-szulfidoknak az olvadékból történő hatékonyabb eltávolítása.
A kitűzött feladatot olyan eljárással oldottuk meg, ahol az első, kezdeti fázisban a kiinduló salakot szilárd dezoxidáló anyagok befúvatásával dezoxidáljuk, és/vagy bázikusságát mésztartalmú anyagok befúvatásával növeljük, és/vagy az olvadékot gázképző szilárd anyagok befúvatásával mozgatjuk; a második vagy középső fázisban magnéziumhordozókat és/vagy kalciumvegyületeket, valamint gázképző szilárd anyagokat hivatunk be az olvadékba oly módon, hogy az időegység alatt befúvatott magnéziumhordozó mennyiségét a csökkenő kéntartalommal párhuzamosan csökkentjük, és/vagy az időegység alatt befúvatott kalciumvegyületek, valamint hordozógázok és/vagy gázképző szilárd anyagok mennyiségét növeljük; a harmadik vagy befejező fázisban pedig kalciumvegyületek befúvatásával kéntelenítést végzünk, és gázképző szilárd anyagok befüvatásával az olvadékot tisztítjuk.
Az eljárás egy változata szerint az olvadékon lévő oxidált, savanyú kiinduló salak eltávolítása után az első, kezdeti fázisban mésztartalmú és/vagy dezoxidáló szilárd anyagok befúvatásával bázikus dezoxidált, a nyersvas olvadékot lefedő salakot hozunk létre, és/vagy az olvadékot gázképző szilárd anyagok befúvatásával mozgatjuk; a második és harmadik fázist a fentiekben ismertetett eljárás azonos fázisai szerint folytatjuk le.
A hagyományos kéntelenítési eljárásoktól eltérően, ahol is a kezelés kezdetén a kéntelenítő közeget befuvatják a nyersvas olvadékba, a találmány szerint a tulajdonképpeni kéntelenítési fázishoz egy kezdeti fázist, továbbá egy befejező fázist kapcsolunk. Ily módon a korábbiakban ismertetett hátrányok kiküszöbölhetők, és a nyersvas olvadék kéntelenítése lényegesen hatékonyabban elvégezhető.
A mésztartalmú szilárd anyagok között lehet mészkő és dolomit. A gázképző szilárd anyagok a kezdeti fázisban lehetnek lángkőszén, gázkőszén, barnaszén, mészkő vagy dolomit, a második és befejező fázisban pedig lángkőszén, gázkőszén, barnaszén vagy diamid mész (kalcium-karbonát és szén keveréke).
Az első fázisban a nyersvas olvadékba befuvatott dezoxidáló szilárd anyagok tartalmazhatnak alumíniumot és polietilént. A polietilén közvetlenül a salaktartományban fejti ki hatását, és csökkenti az oxigénaktivitást. Általában a kezdeti salak szulfidfelvevő képessége ilyenkor növekszik.
A középső és befejező fázisban kéntelenítő közegként befúvatott kalciumvegyületek tartalmazhatnak folyasztható finom mészport és technikai kalcium-karbidot. A magnéziumhordozók, amelyeket a kezelés középső fázisában fúvatunk be a nyersvas olvadékba, lehetnek fémmagnézium önállóan vagy mésszel, CaC2-dal, illetve kalcium-alumináttal keverve, alumíniumtartalmú golyósmalompor (az alumíniumraffinálás döntően timföldtartalmú mellékterméke), agyag vagy magnézium-oxid. A felhasznált magnézium adott esetben lehet bevonattal, például sóbevonattal ellátott granulátum, ahol a bevonat megakadályozza a magnézium idő előtti oxidálódását a szabad levegőn.
HU216 171 Β
A kezelés befejező fázisában bevezetett folyasztóközeg lehet folypát vagy szóda (nátrium-karbonát).
Az eljárás során alkalmazott mésztartalmú szilárd anyagok keverhetők valamilyen alumíniumot tartalmazó másik anyaggal. Ugyanez vonatkozik a kalcium-karbid hordozókra is. Az alumíniumtartalmú szilárd anyagok között lehet alumínium, kohóalumínium vagy alumíniumtartalmú golyósmalompor.
A találmány szerinti eljárás során célszerű a kezelés első fázisában mésztartalmú és gázképző szilárd anyagokat befuvatni az olvadékba annak érdekében, hogy a kiinduló salakot dezoxidáljuk, és megfelelő olvadékmozgást biztosítsunk. A mésztartalmú szilárd anyagok befóvatásával a salak bázikusságát növeljük, és ily módon semlegesítő hatást biztosítunk. A gázképző szilárd anyagok a hordozógázzal együtt kerülnek az olvadékba, és azt mozgásba hozzák.
A kezelés középső fázisában célszerű kéntelenítő közegként magnéziumot és kalcium-karbidot befóvatni, amikor is az említett módon előkezelt salak a keletkező magnézium-szulfídot fel tudja venni. Ebben a fázisban a gázképző szilárd anyagok befóvatása ugyancsak előnyös.
A kezelés befejező fázisában célszerű kalcium-karbid hordozókat és gázképző szilárd anyagokat füvatni az olvadékba. Ekkor a leválasztott gázok a hordozógázzal együtt kiöblítik az olvadékban lebegő magnéziumszulfidokat, és az oldott magnéziumot a kénnel reagáltatják. A salak kondicionálásához adott esetben még folyasztószert is be lehet füvatni. A képződött kéntelenítő salakot ezek az anyagok úgy módosítják, hogy a vasdaratartalom rendkívül csekély marad.
A találmány szerinti eljárás során ily módon - eltérően az eddig alkalmazott kéntelenítési eljárásoktól rendkívül sok szilárd anyagot: bázishordozót, dezoxidáló közeget, kéntelenítő közeget, gázképzőt, salakkondicionálót alkalmazunk egymástól függetlenül, időben optimális adagolással, a nyersvas olvadékba befóvatva. így a szilárd adalékanyagok az egyes kezelési fázisokban egyidejűleg vagy egymást követően kerülnek az olvadékba, és időegységre vonatkoztatott mennyiségüket pontosan a kéntartalomhoz lehet igazítani.
A találmány szerinti eljárás egy további kedvező foganatosítási módjánál a finomszemcsés szilárd anyagokat egyenként, külön edényekből, közös vezetéken juttatjuk a befüvatólándzsába, ahonnan az olvadékba kerülnek. Ilyen módon a különböző szilárd anyagok optimális adagolása valósítható meg.
Megvalósítható a találmány szerinti eljárás oly módon is, hogy mindig két vagy három fmomszemcsés szilárd anyagfajtát keverékként vagy egyenként külön edényekből szállítunk közös vezetéken a befóvatólándzsához, és azon keresztül a vasolvadékba. Ezzel a megoldással szükségtelenné válik minden egyes szilárd anyaghoz külön tartály alkalmazása, amivel az eljárás foganatosításának költségei csökkenthetők.
A találmány szerinti eljárás során a felhasználandó hordozógáz mennyiségét a befüvatandó szilárd anyagok és a keveréshez szükséges összes gáz mennyiségének függvényében úgy választjuk meg, hogy az olvadékban rendelkezésre álló keverési energia legalább 100 watt/t nyersvasmennyiségben legyen jelen. Az olvadékban rendelkezésre álló keverési energia mennyiségét az alábbi képlettel számoljuk ki:
ahol olv
Vg - a befuvatott teljes gázmennyiség, a gázképzés során az olvadékban felszabaduló gázmennyiség és a magnéziumhordozókból elgőzölgő fémmagnézium által létrehozott gázmennyiség együttesen,
T, - az olvadék hőmérséklete (K), g - a gravitációs gyorsulás (m/s2),
Pi - az olvadék sűrűsége (kg/m3),
Hb - az olvadék magassága, amelyen a befuvatott gáz átáramlik (m),
Po - az olvadék nyomása (bar) és Go]v - a kezelt olvadék súlya (t).
Általában célszerű az olvadék energiatartalmát
200-1000 watt/t nyersvasértékre beállítani.
Ezen belül a kezelés első fázisában a célszerű energiatartalom 600-1000 watt/t nyersvas, míg a középső és utolsó fázisban 200-700 watt/t nyersvas.
Az eljárás során befuvatott magnéziumhordozók mennyiségét a kéntartalom csökkenésével arányosan csökkentjük, a kalciumvegyületek, valamint a gázképző szilárd anyagok és/vagy a befiivatott hordozógáz mennyiségét pedig növeljük.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy a bevezetőben ismertetett problémák kiküszöbölésére alkalmas, továbbá a három fázisban végzett kezelés eredményeképpen jobb kéntelenítő hatás érthető el: a találmány szerinti eljárás technikai eszközei jól összehangolhatok a metallurgiai folyamatokkal és az eljárási lépésekhez igazított kéntelenítő komponensek beadagolásával.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi drága kéntelenítő anyagok kisebb mennyiségben történő felhasználását anélkül, hogy az eljárás hatékonysága csökkenne. Ezenkívül az alkalmazott kéntelenítő közegek felhasználását nemcsak azáltal tesszük gazdaságosabbá, hogy elkerüljük az oxidációt és a visszakéneződést, hanem azáltal is optimalizáljuk, hogy a kinetikai szempontból jelentős paramétereket, nevezetesen a turbulenciát és az időegységenként rendelkezésre álló kéntelenítő közeg mennyiségét szabályozzuk, és ily módon mindig az optimális körülményeket biztosítjuk.
A kéntelenítéshez felhasznált anyagok mennyiségének jelentős csökkenése önmagában, valamint a csekély vasveszteséggel, a kis mennyiségű salakkal, továbbá a rövid kezelési idővel és a csekély hőveszteséggel együtt nagymértékben csökkenti a kéntelenítési eljárás költségeit.
A találmány további részleteit kiviteli példákon, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra egy vasolvadék kéntelenítésének folyamatát mutatja öt különböző és külön beadagolt anyag esetében, a
2. ábra egy másik nyersvas olvadék kéntelenítésének folyamatábrája két keverék és két külön
HU 216 171 Β anyag, azaz összesen négy komponens alkalmazásával és a
3. ábra ugyancsak egy kéntelenítési folyamatot mutat be, ahol két keveréket és egy további anyagot, azaz összesen három komponenst hivatunk az olvadékba.
Az 1. ábrán látható foganatosítási módnál a kezelés első fázisában a nyersvas olvadékot, amely például egy közbenső üstben van, a gázkőszénből leválasztott gázzal erőteljesen keverjük, a salakot pedig dezoxidáljuk a gázkőszén elbomlásából származó anyagokkal. Az olvadékban lévő szilícium és vas-oxid a létrejött mozgás hatására reakcióba lép, és SiO2, valamint vas keletkezik. A bázicitás növelésére rövid ideig meszet (CaO) füvatunk be.
A kezelés középső fázisában leállítjuk a mészbefüvatást, és finomszemcsés magnézium intenzív befuvatását végezzük viszonylag kis mennyiségű kalcium-karbiddal. A gázkőszén bevezetését kissé mérsékeljük, hogy az olvadék turbulenciáját fékezzük. A magnéziumbevezetést az olvadék kéntartalmának függvényében lecsökkentjük, ugyanakkor a kalcium-karbid és gázkőszén befüvatását fokozzuk.
A befejező fázis elején, a magnéziumbefüvatás leállítása után a kalcium-karbid befüvatását növeljük vagy csökkentjük (szaggatott vonallal jelölve), és az olvadékot erőteljesen keveijük. A keverést egyrészt a hordozógázzal, másrészt a gázkőszénből leváló gázokkal végezzük. Ily módon a magnézium-szulfid az olvadékból jól kiöblíthető. A salak kondicionálása érdekében a befejező fázisban folyasztószert adagolunk az olvadékba.
Ennél a foganatosítási módnál a felhasznált ötféle adalékanyagot (mész, gázkőszén, kalcium-karbid, magnézium és folyasztószer) egyenként, külön edényből vezetjük közös vezetéken a befüvatólándzsához, majd az olvadékba. A nyomás alatti edények ismert módon szabályozható adagolószelepekkel vannak ellátva, amelyek lehetővé teszik, hogy a szilárd anyagokat egyidejűleg vagy egymást követően füvassuk be az olvadékba a kívánt mennyiségben.
A 2. ábrán látható foganatosítási módnál a kezelés első fázisában meszet és gázkőszenet együtt füvatunk a vasolvadékba, míg a középső fázisban kalcium-karbid és gázkőszén együttes befüvatását végezzük. Ez utóbbi keveréket a befejező fázisban is az olvadékba fuvatjuk. A szilárd anyag keverékeket, amelyeket együtt füvatunk a nyersvas olvadékba, közös tartályban tartjuk, és együtt vezetjük a füvatólándzsához. Ezáltal csökkenthető az eljárás foganatosításához szükséges berendezés mérete és költsége. Megjegyezzük azonban, hogy ebben az esetben, amikor két keveréket is behívatunk az eljárás során, a hatékonyság valamivel kisebb, mint az 1. ábrán bemutatott esetben.
A 3. ábrán bemutatott foganatosítási módnál a nyersvas olvadékba egyrészről a meszet, gázkőszenet és a folyasztószert, másrészt a kalcium-karbidot és a gázkőszenet keverékként, a magnéziumot egyedi anyagként füvatjuk be, és ennek megfelelően három külön tartályt alkalmazunk. Az eljárási költségek így tovább csökkenthetők, azonban ebben az esetben is igaz, hogy a nyersvas olvadék és a kiinduló salak összetétele nem szabályozható olyan jól, mint az 1. ábrán bemutatott megoldásnál.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák segítsé30 gével ismertetjük, ahol az 1-14. példák összehasonlító példák a hagyományos kéntelenítés szemléltetésére, a 15-25. példák pedig a találmány szerinti eljárást mutatjuk be. Az összehasonlító példákat az 1. táblázatban foglaljuk össze. (A táblázatokban és a leírásban a %-ér35 tékek mindenhol tömegszázalékot jelentenek.)
1. táblázat
Kéntelenítő közeg Példa Befúva- tott mennyiség, kg Üstűr- tarta- lom, t Fajlagos mennyi- ség, kg/t Befüva- tási sebes- ség kg/perc Hordo- zó-gáz- mennyi- ség, Nl/perc Kéntartalom t%-ban Nettó felhasználás, kg/t
Kezdet Befejezés Techn. karbid Mg Mg*
a) CaD 7525 1 1316 255 5,85 56 340 0,041 0,0083 4,39 - 0,66
(75% technikai 2 1818 231 7,87 62 380 0,054 0,0021 5,90 - 0,89
kalcium-karbid 3 1565 222 7,05 55 340 0,036 0,0013 5,30 0,80
és 25% diamid mész) 4 698 228 3,06 58 350 0,038 0,0120 2,30 - 0,35
5 1410 235 6,00 61 370 0,040 0,0031 4,50 - 0,68
b) Mg 50 KMS 6 368 347 1,06 28 850 0,038 0,0101 - 0,53 0,53
(50% Mg, 50% 7 632 355 1,78 22 830 0,043 0,0032 - 0,89 0,89
golyósmalom 8 398 337 1,18 24 860 0,040 0,0081 - 0,59 0,59
por) 9 466 353 1,32 20 880 0,035 0,0060 - 0,66 0,66
c) CAM 20 (75% 10 294 223 1,32 34 760 0,044 0,0120 1,00 0,26 0,41
technikai kai- 11 367 228 1,61 38 820 0,038 0,0060 1,22 0,32 0,50
cium-karbid, 12 530 221 2,40 35 800 0,045 0,0020 1,82 0,48 0,75
20% Mg, 5% 13 320 230 1,39 33 780 0,037 0,0060 1,06 0,28 0,44
lángkőszén) 14 653 225 2,90 36 810 0,043 0,0010 2,20 0,58 0,91
Mg*=Mg-egyenérték
HU 216 171 Β
Az 1. táblázatban szereplő 1-5. példákban hordozógázként száraz levegőt alkalmaztunk. A 6-14. példákban a hordozógáz argon volt. Bár az üsttérfogat a különböző példákban eltérő volt, a kezelés során a fuvatólándzsák merülése lényegében azonos volt. A megadott szilárd anyag és hordozógáz bevezetési adatok a kezelés során állandóak voltak. A nyersvas olvadék hőmérséklete valamennyi kezelésnél 1300 °C és 1380 °C között volt. A kéntelenítő közeg felhasználás összehasonlíthatósága érdekében a kalcium-karbid részt magnéziumegyenértékre számoltuk át. Ezt az egyenértéket az utolsó oszlopban adtuk meg.
A találmány szerint végzett kezeléseket a 15-25. példákkal mutatjuk be. Ezeknél a kezeléseknél hordozógázként argont vagy nitrogént alkalmaztunk. A példák adatait a 2-5. táblázatok mutatják.
2. táblázat
Példa 15 16 17
Olvadéksúly (t) 232 227 226
Kezdeti kéntartalom (%) 0,042 0,036 0,038
Kezdeti fázis
1. közeg 90% CaO, 10% lángkőszén 75% golyósmalompor, 25% mészkő 75% golyósmalompor, 25% mészkő
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 83/450 63/520 59/510
Szállított mennyiség (kg) 348 200 201
Időtartam (perc) 4,2 3,2 3,4
Középső fázis 2. közeg CaM 20 CaC5 CaC5
20% Mg, 76% kalciumkarbid, 4% lángkőszén 95% kalcium-karbid, 5% lángkőszén 95% kalcium-karbid, 5% lángkőszén
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 36/800 38/780 24-48/680-800
Szállított mennyiség (kg) 328 258 255
Időtartam (perc) 9,1 6,8 6,6
3. közeg Mg50 golyósmalompor Mg50 golyósmalompor
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 19 27-12
Szállított mennyiség (kg) 128 127
Időtartam (perc) 6,8 6,6
Befejező fázis 4. közeg 80% CaF2,20% lángkőszén CaC5 CaC5
Szállitóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 31/500 32/1200 33/1200
Szállított mennyiség (kg) 80 120 126
Időtartam (perc) 2,6 3,8 3,8
5. közeg kalcium-aluminát kalcium-aluminát
Szállitóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 21 21
Szállított mennyiség (kg) 80 78
Időtartam (perc) 3,8 3,8
Végső kéntartalom (%) 0,0048 0,0034 0,0022
Teljes felhasznált mennyiség (kg/t) 1. közeg 1,50 0,88 0,89
2. közeg 1,41 1,67 1,69
HU 216 171 Β
2. táblázat (folytatás)
Példa 15 16 17
Olvadéksúly (t) 232 227 226
Kezdeti kéntartalom (%) 0,042 0,036 0,038
Teljes felhasznált mennyiség (kg/t)
3. közeg 0,56 0,56
4. közeg 0,34
5. közét 0,35 0,35
Mg-egyenérték (kg/t) 0,44 0,52 0,52
3. táblázat
Példa 18 19 20
Olvadéksúly (t) 233 230 234
Kezdeti kéntartalom (%) 0,047 0,036 0,040
Kezdeti fázis
1. közeg 90% dolomit, 80% mész, 85% mészkő,
10% Al 20% CaF2 10%CaF2, 5% Al
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 72/480 83/330 83/400
Szállított mennyiség (kg) 250 300 350
Időtartam (perc) 3,5 3,6 4,2
5. közeg lángkőszén
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Q
Nl/perc)
Szállított mennyiség (kg) 32
Időtartam (perc) 3,6
Középső fázis 2. közeg CaC5 kalcium-karbid CaM20
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 28-62/650-850 22-56/780 37/800
Szállított mennyiség (kg) 244 276 408
Időtartam (perc) 5,4 7,7 11,0
3. közeg Mg60 golyósmalompor Mg/94% Mg*
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 23-12 14-5
Szállított mennyiség (kg) 92 69
Időtartam (perc) 5,4 7,7
Befejező fázis 2. közeg CaC5 kalcium-karbid
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 45/750 43/780
Szállított mennyiség (kg) 96 68
Időtartam (perc) 2,1 1,6
4. közeg CaF2 CaF2 kalcium-aluminát
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 36 36 31/1600
Szállított mennyiség (kg) 77 58 120
Időtartam (perc) 2,1 1,6 3,9
HU 216 171 Β
3. táblázat (folytatás)
Példa 18 19 20
Olvadéksúly (t) 233 230 234
Kezdeti kéntartalom (%) 0,047 0,036 0,040
5. közeg lángkőszén
Szállítóteljesitmény (kg/perc, illetve 9,5
Nl/perc)
Szállított mennyiség (kg) 15
Időtartam (perc) 1,6
Végső kéntartalom (%) 0,0051 0,0038 0,0036
Teljes felhasznált mennyiség (kg/t)
1. közeg 1,07 1,30 1,49
2. közeg 1,46 1,50 1,74
3. közeg 0,39 0,30
4. közeg 0,33 0,25 0,51
5. közeg 0,41
Mg-egyenérték (kg/t) 0,44 0,51 0,55
Mg*=sóval bevont magnézium
4. táblázat
Példa 21 22 23
Olvadéksúly (t) 229 236 225
Kezdeti kéntartalom (%) 0,042 0,036 0,046
Kezdeti fázis
1.közeg CaO CaC5 CaO, 5% Al
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 82/380 25/420 -/1800
Szállított mennyiség (kg) 230 82 200
Időtartam (perc) 2,8 3,3 2,5
2. közeg lángkőszén mészkő
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 9,6 22
Szállított mennyiség (kg) 27 73
Időtartam (perc) 2,8 3,3
Középső fázis 1. közeg CaO CaC5 CaO
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 38/650 27/650 38/720
Szállított mennyiség (kg) 485 273 521
Időtartam (perc) 12,6 10,1 13,7
3. közeg 94% Mg* 94% Mg* 94% Mg*
Szállítóteljesitmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 11,0 8,2 16-5,5
Szállított mennyiség (kg) 139 83 144
Időtartam (perc) 12,6 10,1 13,7
HU 216 171 Β
4. táblázat (folytatás)
Példa 21 22 23
Olvadéksúly (t) 229 236 225
Kezdeti kéntartalom (%) 0,042 0,036 0,046
2. közeg lángkőszén
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 4,7
Szállított mennyiség (kg) 59
Időtartam (perc) 12,6
Befejező fázis 1. közeg CaO CaC5 CaO
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 59/420 38/900 38/1400
Szállított mennyiség (kg) 130 72 76
Időtartam (perc) 2,2 1,9 2,0
2. közeg lángkőszén
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 13/
Szállított mennyiség (kg) 29
Időtartam (perc) 2,2
4. közeg CaF2 kalcium-aluminát CaF2
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 27,3 54 36
Szállított mennyiség (kg) 60 103 72
Időtartam (perc) 2,2 1,9 2,0
Végső kéntartalom (%) 0,0043 0,0038 0,0022
Teljes felhasznált mennyiség (kg/t) 1. közeg 3,69 1,81 3,54
2. közeg 0,50 0,31
3. közeg 0,61 0,35 0,64
4. közeg 0,26 0,44 0,32
Mg-egyenérték (kg/t) 0,57 0,59 0,60
Mg*=sóval bevont magnézium
5. táblázat
Példa 24 25
Olvadéksúly (t) 227 233
Kezdeti kéntartalom (%) 0,038 0,041
Kezdeti fázis
1. közeg golyósmalompor 50% golyósmalompor, 50% mészkő
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 36/900 32/360
Szállított mennyiség (kg) 126 120
Időtartam (perc) 3,5 3,7
HU216 171 Β
5. táblázat (folytatás)
Példa 24 25
Olvadéksúly (t) 227 233
Kezdeti kéntartalom (%) 0,038 0,041
2. közeg mészkő
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 25
Szállított mennyiség (kg) 88
Időtartam (perc) 3,5
Középső fázis
1. közeg golyósmalompor
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 42/720
Szállított mennyiség (kg) 590
Időtartam (perc) 14,0
3. közeg 94% Mg* CaD 7525
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 17-5 61/380
Szállított mennyiség (kg) 155 1110
Időtartam (perc) 14,0 18,7
Befejező fázis
1. közeg golyósmalompor
Szállítótelj esítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 32/1400
Szállított mennyiség (kg) 100
Időtartam (perc) 3,1
3. közeg CaD 7525
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 61/360
Szállított mennyiség (kg) 195
Időtartam (perc) 3,2
4. közeg CaF2
Szállítóteljesítmény (kg/perc, illetve Nl/perc) 20,3
Szállított mennyiség (kg) 65
Időtartam (perc) 3,2
Végső kéntartalom (%) 0,0018 0,0021
Teljes felhasznált mennyiség (kg/t)
1.közeg 3,59 0,51
2. közeg 0,39
3. közeg 0,68 5,60
4. közeg 0,28
Mg-egyenérték (kg/t) 0,64 0,63
Mg* = sóval bevont magnézium
15. példa
A kezelt nyersvas mennyisége 232 t volt, a kezelés előtt az olvadékon körülbelül 1,2 t üstsalak volt, és az olvadék kéntartalma a kezelés előtt 0,042% volt.
Az első fázisban 1,5 kg/t, azaz 348 kg kezelőanyag keveréket juttattunk az olvadékba. A keverék 90% finom meszet és 10% lángkőszenet (amelynek szemcsenagysága 0,1 mm-nél kisebb volt) tartalmazott, a befüvatás ideje 4,2 perc volt, és a befüvatáshoz 450 Nl/perc nitrogént használtunk.
A kezelés középső fázisában 328 kg kezelőanyagot hivattunk be. A keverék 76% technikai kalcium-karbidot, 20% magnéziumot és 4% lángkőszenet tartalmazott. A bevezetett kezelőanyag 1,41 kg/t fajlagos mennyiségnek felelt meg, a befüvatást 9,1 percen át végeztük, ami
36 kg/perc bevezetési sebességet jelentett. Hordozógáz9
HU 216 171 Β ként argont alkalmazunk 800 Nl/perc mennyiségben. A beadagolást állandó sebességgel végeztük.
A befejező fázisban 80% folypátból és 20% lángkőszénből álló keveréket Hivattunk be 80 kg mennyiségben 2,6 perc alatt, 500 Nl/perc hordozógázzal. A rendkívül csekély vastartalmú könnyű salak morzsalékos és igen könnyen lehúzható volt.
A kezelés után a vasolvadék kéntartalma 0,0048% volt, a felhasznált anyagok magnézium-egyenértéke 0,44 kg/t.
16. példa
227 t nyersvas olvadékot kezeltünk, amelynek kéntartalma 0,036% volt. A kezdeti fázisban 200 kg finomszemcsés keveréket Hivattunk be az olvadékba 3,2 percen át, 520 Nl/perc mennyiségben. A keverék 75% golyósmalomporból és 25% mészkő őrleményből állt.
A középső fázisban két különböző tartályból vezettünk adalékanyagot az olvadékba. Az egyik keverék 258 kg, a másik 128 kg volt. Az első keverék 95% technikai kalcium-karbidból és 5% lángkőszénből állt, a befuvatási sebességet pedig 38 kg/perc állandó értéken tartottuk. A második keverék 50% magnéziumot és 50% golyósmalomport tartalmazott, a befuvatási sebesség pedig 19 kg/perc volt. Hordozógázként argont alkalmaztunk 780 Nl/perc mennyiségben.
A befejező fázisban a kalcium-karbid és lángkőszén keverék befűvatását folytattuk, a magnéziumot tartalmazó keverék befűvatásának leállításakor pedig egy másik tartályból kalcium-aluminát port Hivattunk be. A por körülbelül 50% kalcium-oxidot, 44% Al2O3-at és a maradékban magnézium-oxidot és SiO2-t tartalmazott, szemcsenagysága 0,3 mm-nél kisebb volt. Összességében 120 kg kalcium-karbidot és lángkőszenet, valamint 80 kg kalcium-aluminátot Hivattunk be ebben a fázisban. Az argonbefuvatás mértékét 1200 Nl/perc értékre növeltük a keverőteljesítmény fokozása érdekében.
A kezelt vasolvadék kéntartalma 0,0034% volt, a kezeléshez felhasznált anyagok magnézium-egyenértéke 0,52 kg/t.
17. példa
226 t, 0,038% kéntartalmú nyersvas olvadékot kezeltünk. A kezelést hasonló módon végeztük a 16. példában bemutatotthoz, a felhasznált mennyiségekben és az alkalmazott időkben csak elhanyagolható eltérések voltak. Különbségnek tekinthető azonban, hogy a középső fázisban a különböző adalékanyagokat időben változó módon adagoltuk be. A kalcium-karbid és lángkőszén keverékét kezdetben 24 kg/perc sebességgel adagoltuk be, majd a fázis során a sebességet lineárisan növelve, a fázis végén 48 kg/perc beadagolási sebességet értünk el. A magnéziumot és golyósmalomport tartalmazó keveréket a fázis elején 22 kg/perc, a végén 12 kg/perc sebességgel adagoltuk.
A fentieknek megfelelően a hordozógáz mennyisége 680 és 800 Nl/perc között változott.
A vasolvadék kéntartalma a kezelés eredményeképpen 0,0022% lett, 0,52 kg/t magnézium-egyenértéknyi anyag beadagolása mellett.
A további kísérletek eredményeit (valamint az eddigi példákban leírtakat is) a táblázatok tartalmazzák, ezért a továbbiakban csak az egyes példákhoz tartozó egyedi paramétereket ismertetjük.
18. példa
A kéntelenítés kezdetén nagy mennyiségű salak volt jelen, ezt részben leválasztottuk, illetve dolomittal és fémalumínium granulátummal dezoxidáltuk. A kéntelenítő közegek bevezetését a középső fázisban a 17. példában leírtakhoz hasonló módon változtattuk.
19. példa
Az oxidált salakot a kezelés előtt eltávolítottuk, és mész-folypát keverék befüvatásával bázikus, dezoxidált salakréteget képeztünk. Az olvadék keverésére és dezoxidálására lángkőszenet alkalmaztunk.
A kezelés során öt tartályt alkalmaztunk, és a középső fázisban három komponenst Hivattunk be, mégpedig oly módon, hogy folyamatosan csökkentett mennyiségű magnéziumot, jelentős mennyiségű karbidot és lángkőszenet pedig egyenletes mennyiségben Hivattunk be. Ezek befűvatását a befejező fázisban is folytattuk.
20. példa
A kezelés előtt a salakot ez esetben is lehúztuk. A befejező fázisban előolvasztott kalcium-aluminátot használtunk az olvadék megtisztítására, a keverési energiát nagy mennyiségű gáz befüvatásával biztosítottuk.
21. példa
Mindhárom fázisban finomszemcsés meszet adtunk be lángkőszénnel (első fázis), magnéziummal és lángkőszénnel (második fázis), valamint folypáttal és lángkőszénnel (befejező fázis). A befuvatási sebességet állandó értéken tartottuk.
22. példa
Mindhárom fázisban megszakítás nélkül kalciumkarbid és lángkőszén keverékét Hivattuk be.
23. példa
Először a savanyú, oxidált salakot eltávolítottuk, és 200 kg, zsákokba csomagolt finom meszet adagoltunk az olvadékba. Ezután bevezettük a füvatólándzsát, és 1800 Nl/perc mennyiségű argont Hivattunk be két és fél percen át. Az olvadék ilyen módon történő megmozgatása után a második és harmadik fázisban finomszemcsés meszet Hivattunk be, sóval kevert magnéziumot és folypátot adagoltunk, és a gázmennyiséget ismét megnöveltük, hogy a keverési hatást fokozzuk. A magnéziumbevezetés sebességét lineárisan csökkentettük, a mészbevezetést állandó sebességgel végeztük.
24. példa
Ezt a kezelést úgy végeztük, hogy kísérőanyagként, valamint salakkondicionáló és dezoxidáló adalékként mindhárom fázisban golyósmalomport Hivattunk be.
Az első fázisban mészkövet, a második fázisban pedig sóval kevert magnéziumot adagoltunk be. A harma10
HU 216 171 Β dik fázisban megnöveltük a beíüvatott gáz mennyiségét.
25. példa
A vasolvadék kéntelenítésére ez esetben nem használtunk magnéziumot, hanem 75% technikai kalciumkarbidból és 25% diamid mészből álló keveréket adagoltunk. Ez a kéntelenítő anyag nem olyan előnyös, mint például a kalcium-karbid és lángszén keveréke a magnéziummal együtt, tekintettel arra, hogy hosszabb kezelési időt igényel, és viszonylag nagy vasveszteség lép fel a salakban, továbbá a salak viszonylag nagy mennyiségű és sok vasszemcsét tartalmaz. A cél ebben az esetben elsősorban az volt, hogy a vasveszteséget elkerüljük.
A folypát ilyen irányú hatása ismert, a kalcium-karbiddal és diamid mésszel együttes alkalmazása általában csökkenti a kéntelenítő hatást. Mindazonáltal jelen esetben ez a hatás nem jelentkezett, a salak pedig könnyű és morzsalékos volt, vasat nem tartalmazott.

Claims (18)

1. Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére metallurgiai edényben, elsősorban közbenső üstben, ahol az olvadékon oxidált, savanyú kiinduló salak van, és ahol az eljárás során az olvadékba finomszemcsés szilárd anyagokat füvatunk be füvatólándzsán keresztül, hordozógáz segítségével, azzal jellemezve, hogy a kezelést három fázisban végezzük, ahol
a) az első, kezdeti fázisban a kiinduló salakot szilárd dezoxidáló anyagok befüvatásával dezoxidáljuk, és/vagy bázikusságát mésztartalmú anyagok befüvatásával növeljük, és/vagy az olvadékot gázképző szilárd anyagok befüvatásával mozgatjuk,
b) a második vagy középső fázisban magnéziumhordozókat és/vagy kalciumvegyületeket, valamint gázképző szilárd anyagokat füvatunk be az olvadékba oly módon, hogy az időegység alatt befuvatott magnéziumhordozó mennyiségét a csökkenő kéntartalommal párhuzamosan csökkentjük, és/vagy az időegység alatt befüvatott kalciumvegyületek, valamint hordozógázok és/vagy gázképző szilárd anyagok mennyiségét növeljük, és
c) a harmadik vagy befejező fázisban kalciumvegyületek befüvatásával kéntelenítést végzünk, és gázképző szilárd anyagok befüvatásával az olvadékot tisztítjuk.
2. Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére metallurgiai edényben, elsősorban közbenső üstben, ahol az eljárás során az olvadékba finomszemcsés szilárd anyagokat, füvatunk be füvatólándzsán keresztül, hordozógáz segítségével, miután az olvadékon lévő oxidált, savanyú kiinduló salakot eltávolítottuk, azzal jellemezve, hogy
a) az első, kezdeti fázisban mésztartalmú és/vagy dezoxidáló szilárd anyagok befüvatásával bázikus dezoxidált, a nyersvas olvadékot lefedő salakot hozunk létre, és/vagy az olvadékot gázképző szilárd anyagok befúvatásával mozgatjuk,
b) a második vagy középső fázisban magnéziumhordozókat és/vagy kalciumvegyületeket, valamint gázképző szilárd anyagokat füvatunk be az olvadékba oly módon, hogy az időegység alatt befuvatott magnéziumhordozó mennyiségét a csökkenő kéntartalommal párhuzamosan csökkentjük, és/vagy az időegység alatt befuvatott kalciumvegyületek, valamint hordozógázok és/vagy gázképző szilárd anyagok mennyiségét növeljük, és
c) a harmadik vagy befejező fázisban kalciumvegyületek befüvatásával kéntelenítést végzünk, és gázképző szilárd anyagok befüvatásával az olvadékot tisztítjuk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a finomszemcsés szilárd anyagokat keverékként, illetve egyenként külön tartályokból adagoljuk ki, és a közös vezetéken juttatjuk a füvatólándzsához, majd a fémolvadékba.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy két vagy három finomszemcsés szilárd anyagot keverékként, további anyagokat pedig külön tartályból adagolunk közös szállítóvezetékbe, majd a füvatólándzsán keresztül az olvadékba.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a befuvatott hordozógáz mennyiségét a beadagolandó szilárd anyagok és a keveréshez szükséges összes gáz mennyiségének függvényében úgy választjuk meg, hogy az olvadékban rendelkezésre álló keverési energia legalább 100 watt/t nyersvasértékű legyen, és ehhez az olvadékban rendelkezésre álló keverési energia mennyiségét az alábbi képlettel számoljuk ki:
ahol
Vg - a beíüvatott teljes gázmennyiség, a gázképzés során az olvadékban felszabaduló gázmennyiség és a magnéziumhordozókból elgőzölgő fémmagnézium által létrehozott gázmennyiség együttesen,
Τ, - az olvadék hőmérséklete (K), g - a gravitációs gyorsulás (m/s2),
P] - az olvadék sűrűsége (kg/m3),
Hb - az olvadékmagasság, amelyen a beíüvatott gáz átáramlik (m),
Po - az olvadék nyomása (bar) és
G0[v - a kezelt olvadék súlya (t).
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az olvadék energiatartalmát 200-1000 watt/t nyersvasértéken tartjuk.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keverési energia értékét a kezelés első fázisában 600 és 1000, a második és harmadik fázisban 200 és 700 watt/t nyersvasérték között tartjuk.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mésztartalmú szilárd anyagként kalcium-oxidot (CaO) és/vagy mészkövet (CaCO3) és/vagy dolomitot alkalmazunk.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy gázképző anyagként az első fázisban a lángkőszén, gázkőszén, barnaszén, mészkő és
HU 216 171 Β dolomit adalékanyagok közül egyet vagy többet alkalmazunk.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy gázképző anyagként a második és harmadik fázisban a lángkőszén, gázkőszén, barnaszén és diamidmész közül egy vagy több adalékanyagot alkalmazunk.
11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy dezoxidáló szilárd anyagként alumíniumot és/vagy polietilént alkalmazunk.
12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kalciumvegyületként folyasztható finom mészport és/vagy technikai kalciumkarbidot alkalmazunk.
13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy magnéziumhordozóként egy vagy több adalékanyagot alkalmazunk a következők közül: fémmagnézium, bevonatréteggel vagy anélkül, önállóan vagy mésszel, CaC2-dal vagy kalcium-alumináttal keverve, alumíniumtartalmú golyósmalompor, agyag és magnézium-oxid.
14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a befejező fázisban fo5 lyasztószerként folypátot vagy szódát (nátrium-karbonátot) alkalmazunk.
15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mésztartalmú szilárd anyagot az alumíniumtartalmú szilárd anyaggal keveijük.
10
16. Az 1-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kalcium-karbid hordozót az alumíniumtartalmú szilárd anyaggal keveijük.
17. A 15. és 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alumíniumtartalmú szilárd anyagként
15 alumíniumot és/vagy kohóalumíniumot és/vagy alumíniumtartalmú golyósmalomport alkalmazunk.
18. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a befejező fázisban járulékos folyasztószer beavatásával a salakot kondicionáljuk.
HUP9202762A 1991-08-28 1992-08-27 Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére HU216171B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4128499A DE4128499C2 (de) 1991-08-28 1991-08-28 Verfahren zur Behandlung von Roheisenschmelzen zu deren Entschwefelung

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9202762D0 HU9202762D0 (en) 1992-12-28
HUT65147A HUT65147A (en) 1994-04-28
HU216171B true HU216171B (hu) 1999-04-28

Family

ID=6439296

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP9202762A HU216171B (hu) 1991-08-28 1992-08-27 Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5366539A (hu)
EP (1) EP0530552B1 (hu)
AT (1) ATE118825T1 (hu)
CA (1) CA2076743A1 (hu)
CZ (1) CZ281703B6 (hu)
DE (2) DE4128499C2 (hu)
ES (1) ES2071393T3 (hu)
HU (1) HU216171B (hu)
PL (1) PL169938B1 (hu)
RO (1) RO115651B1 (hu)
RU (1) RU2096484C1 (hu)
SK (1) SK281718B6 (hu)
UA (1) UA32411C2 (hu)
ZA (1) ZA926214B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT406690B (de) * 1994-12-09 2000-07-25 Donau Chemie Ag Mittel zur behandlung von roheisen- und gusseisenschmelzen zum zweck der entschwefelung
DE19535014C2 (de) * 1995-09-21 1999-03-04 Stein Ind Anlagen Inh Christel Verfahren zum Einbringen von körnigen Feststoffen in Metallschmelzen
US5873924A (en) * 1997-04-07 1999-02-23 Reactive Metals & Alloys Corporation Desulfurizing mix and method for desulfurizing molten iron
DE19833036A1 (de) * 1998-07-22 2000-01-27 Krupp Polysius Ag Verfahren zum Entschwefeln einer Roheisenschmelze
DE19833037A1 (de) * 1998-07-22 2000-01-27 Krupp Polysius Ag Verfahren zum Entschwefeln einer Roheisenschmelze
AT407644B (de) * 1999-06-08 2001-05-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur schlackenkonditionierung sowie anlage hierzu
US6372013B1 (en) 2000-05-12 2002-04-16 Marblehead Lime, Inc. Carrier material and desulfurization agent for desulfurizing iron
JP4818567B2 (ja) * 2000-09-14 2011-11-16 Jfeスチール株式会社 精錬剤および精錬方法
US6808550B2 (en) * 2002-02-15 2004-10-26 Nucor Corporation Model-based system for determining process parameters for the ladle refinement of steel
US7731778B2 (en) * 2006-03-27 2010-06-08 Magnesium Technologies Corporation Scrap bale for steel making process
DE102009030190A1 (de) 2009-06-24 2011-01-13 Lischka, Helmut, Dr. Injektionsmetallurgisches Einblasverfahren
EP2275580A1 (de) 2009-07-06 2011-01-19 SKW Stahl-Metallurgie GmbH Verfahren und Mittel zur Behandlung von Roheisenentschwefelungsschlacken

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3955966A (en) * 1974-03-06 1976-05-11 August Thyssen-Hutte Ag Method for dispensing a fluidizable solid from a pressure vessel
DE3168626D1 (en) * 1981-07-27 1985-03-14 Thyssen Ag Process for lowering the iron content of slags rich in cao formed in the course of the desulphurisation of pig iron
FR2514368B1 (fr) * 1981-10-12 1987-07-31 Siderurgie Fse Inst Rech Procede de desulfuration de la fonte par le magnesium
BR8606249A (pt) * 1985-12-17 1987-09-29 Sueddeutsche Kalkstickstoff Composicao finamente granulada para a dessulfuracao de ferro fundido e processo para sua preparacao
CA1295485C (en) * 1988-06-06 1992-02-11 Lorne E. Murphy Desulfurizing iron
DE3942405A1 (de) * 1989-12-21 1991-06-27 Krupp Polysius Ag Verfahren und foerderanlage zum einblasen von pulverfoermigem behandlungsmittel in roheisen- und stahlschmelzen

Also Published As

Publication number Publication date
PL169938B1 (pl) 1996-09-30
CZ281703B6 (cs) 1996-12-11
ATE118825T1 (de) 1995-03-15
ES2071393T3 (es) 1995-06-16
RO115651B1 (ro) 2000-04-28
DE4128499C2 (de) 1994-11-24
CZ263892A3 (en) 1993-03-17
RU2096484C1 (ru) 1997-11-20
UA32411C2 (uk) 2000-12-15
PL295696A1 (en) 1993-04-05
HUT65147A (en) 1994-04-28
DE59201454D1 (de) 1995-03-30
EP0530552A1 (de) 1993-03-10
US5366539A (en) 1994-11-22
HU9202762D0 (en) 1992-12-28
SK263892A3 (en) 1996-05-08
ZA926214B (en) 1993-03-01
CA2076743A1 (en) 1993-03-01
SK281718B6 (sk) 2001-07-10
DE4128499A1 (de) 1993-03-04
EP0530552B1 (de) 1995-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216171B (hu) Eljárás nyersvas olvadék kéntelenítésére
US4592777A (en) Method, process and composition for desulfurizing pig-iron melts
JPS5942046B2 (ja) 溶融鉄金属の脱硫方法
CN103649341B (zh) 铁水精炼方法
KR101748519B1 (ko) 용선의 탈인 처리 방법
US4600434A (en) Process for desulfurization of ferrous metal melts
US6383249B2 (en) Magnesium desulfurization agent
JP3733689B2 (ja) 溶銑の脱硫方法
KR101896429B1 (ko) 용선의 예비 처리 방법
CN109715833B (zh) 脱磷处理装置及使用了该脱磷处理装置的铁液的脱磷方法
US4347078A (en) Process and apparatus for the desulfurizing of iron melts
JP2001288507A (ja) 低燐溶銑の製造方法
JP3736229B2 (ja) 溶銑の処理方法
JP3912176B2 (ja) 低燐溶銑の製造方法
JP3832386B2 (ja) 低燐溶銑の製造方法
JPH0849004A (ja) 溶銑予備処理法
JPH0324215A (ja) 生石灰利用効率の高い溶銑予備処理法
JPS63262407A (ja) 溶銑の脱リン方法
JPH1088216A (ja) 溶銑の脱硫方法
JPH02200715A (ja) 溶銑の脱りん脱硫方法
JPS59208007A (ja) 銑鉄製錬において硫黄を除去する方法
JPH0431244Y2 (hu)
JP2021046582A (ja) 溶銑の脱燐処理方法
JP2006124840A (ja) 低燐溶銑の製造方法
JPH01165710A (ja) 溶銑の脱硫方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee