HU215422B - Vágányszerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, és eljárás a vágányszerkezet kialakítására - Google Patents

Vágányszerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, és eljárás a vágányszerkezet kialakítására Download PDF

Info

Publication number
HU215422B
HU215422B HU9200298A HU9200298A HU215422B HU 215422 B HU215422 B HU 215422B HU 9200298 A HU9200298 A HU 9200298A HU 9200298 A HU9200298 A HU 9200298A HU 215422 B HU215422 B HU 215422B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
profile
concrete
track structure
vertical
rolling surface
Prior art date
Application number
HU9200298A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT62045A (en
HU9200298D0 (en
Inventor
Gérard Testart
Original Assignee
Cogifer - Compagnie Generale D'installations Ferroviaires
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cogifer - Compagnie Generale D'installations Ferroviaires filed Critical Cogifer - Compagnie Generale D'installations Ferroviaires
Publication of HU9200298D0 publication Critical patent/HU9200298D0/hu
Publication of HUT62045A publication Critical patent/HUT62045A/hu
Publication of HU215422B publication Critical patent/HU215422B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B7/00Switches; Crossings
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C9/00Special pavings; Pavings for special parts of roads or airfields
    • E01C9/02Wheel tracks
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B25/00Tracks for special kinds of railways
    • E01B25/28Rail tracks for guiding vehicles when running on road or similar surface
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like

Description

A leírás terjedelme 16 oldal (ezen belül 10 lap ábra)
HU 215 422 Β szalagokhoz (11 la...l 15a) és talpakhoz csatlakoznak, ahol a függőleges síkszalagok (11 la...115a), az I profilidom és a csatorna, illetve csatornák (50a) betonnal való kiöntéshez alkalmas zsaluzatot megvalósító keretszerkezetet alkotnak, amely az I profilidom talpfelületének síkjáig betonnal van kiöntve. Az eljárás lényege, hogy kialakítjuk és formázzuk az I profilidomokat, a függőleges síkszalagokat (llla.,.115a) és csatornákat (50a), az I profilidomokat, a függőleges síkszalagokat (11 la...l 15a) és csatornákat (50a) hegesztéssel egymáshoz kapcsolva betonnal való kiöntésre alkalmas zsaluzatot képező keretszerkezetet alakítunk ki, a keretszerkezetet sík alapfelületre fektetjük, az I profilidomok talpfelületének magasságáig betonnal kiöntjük, a betont hagyjuk megkötni, végül az így kialakított vágányszerkezetet gördülőfelületeivel felfelé néző helyzetbe fordítjuk.
A találmány tárgya vágányszerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, és eljárás a vágányszerkezet kialakítására.
Ismertek olyan hagyományos, sínekből álló, iparilag előállított vágányszerkezetek, amelyek kavicságyra lesznek fektetve. A kavicságyon talpfákat rendeznek el, amelyek meghatározzák a rájuk fektetett sínek közötti távolságokat és a dőlésszöget, és amelyek a sínek által felvett terhelést a kavicságyra viszik át. Ilyen megoldást mutat az US 4970962 számú szabadalmi leírás.
Tömlős kerekekkel és közbenső vezetőgörgővel rendelkező járművek számára speciális vágányszerkezeteket kell kialakítani. A közbenső vezetőgörgő megfelelő vezetőeszközzel együttműködve biztosítja a jármű pontos vezetését irányváltoztatás közben. Ilyen megoldást alkalmaznak például az úgynevezett LAV (Light Automatic Vehicles) rendszereknél. Az ilyen vágányszerkezetek ugyancsak talpfákra vannak szerelve, továbbá közbenső talplemezeket a vezetőgörgő számára vezetőeszközt, illetve vájatot és általában I profilidomok által megvalósított gördülőfelületeket foglalnak magukban. Az ilyen speciális vágányszerkezetek fektetése, és az ehhez használt eszközök nem tekinthetők hagyományosnak, ellenkezőleg: a talpfák betonnal vannak körülöntve úgy, hogy magasságuk 2/3 részéig a megszilárdult betontömb felfelé néző felületébe vannak ágyazva (2. ábra); ez a módszer az adott tartományban a betontömb vasalásának megerősítésében szükséges változtatásokat von maga után.
A találmánnyal célunk tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgővel ellátott sínpályás járművek számára olyan vágányszerkezet kialakítása, amely talpfák nélkül fektethető, ezáltal az alapfelületet képező vasbetontömb nagyobb homogenitása biztosítható, és a vágányszerkezet szerkezeti elemei a betontömbre szerelhetők, például alapzatcsavarokkal lerögzíthetők.
További célkitűzésünk olyan gördülőfelületekkel rendelkező vágányszerkezet kialakítása, amelyek optimalizálják a mechanikai ipari módszerek és a közmunka-módszerek alkalmazását, megőrizve a vágányszerkezet felépítményének az alapzatot képező betontömbtől való függetlenségét, lehetővé téve ezáltal a felépítmény szükség esetén történő leszerelését, cseréjét, helyettesítését.
A kitűzött feladat megoldására olyan vágányszerkezetet hoztunk létre, amely a tömlős kerekek számára párhuzamos gördülőfelületeket, és a közbenső vezetőgörgő számára váltón történő áthaladást irányító vezetőeszközt, továbbá eltávolítható burkolattal lefedhető csatornákat tartalmaz, amely burkolattal ellátott csatornák az elágazások és kereszteződések környezetében a gördülőfelületek folyamatosságát biztosítják, ahol - a találmány szerint - a gördülőfelületek fém I profilidomok talpfelületeként vannak kialakítva, ahol az I pro20 fiiidomok szárához lényegében merőlegesen függőleges síkszalagok kapcsolódnak, az I profilidomok talpainak legalább egyikéhez a szárral lényegében párhuzamos merevítőszalagok kapcsolódnak, továbbá a vágányszerkezet közbenső részén U szelvényű idomok 25 ból felfelé nyitott csatornák vannak kiképezve, amelyek legalább részben a függőleges síkszalagokhoz és talpakhoz csatlakoznak, ahol a függőleges síkszalagok az I profilidom és a csatorna, illetve csatornák betonnal való kiöntéshez alkalmas zsaluzatot megvalósító keret30 szerkezetet alkotnak, amely a I profilidom talpfelületének síkjáig betonnal van kiöntve.
A zsaluzatot megvalósító keretszerkezet tagjai célszerűen hegesztéssel vannak egymáshoz kapcsolva.
A vágányszerkezet keretszerkezetei előnyösen szer35 kezetrészekből állnak, amelyek a betonnal való kiöntés előtt egymáshoz csatlakoztathatók.
A találmány tárgya továbbá a javasolt vágányszerkezet kialakítására irányuló eljárás, amelynek találmány szerinti lényege, hogy kialakítjuk és formázzuk az
I profilidomokat, a függőleges síkszalagokat és csatornákat, az I profilidomokat, a függőleges síkszalagokat és csatornákat hegesztéssel egymáshoz kapcsolva betonnal való kiöntésre alkalmas zsaluzatot képező keretszerkezetet alakítunk ki, a keretszerkezetet sík alapfelü45 letre fektetjük, az I profilidomok talpfelületének magasságáig betonnal kiöntjük, a betont hagyjuk megkötni, végül az így kialakított vágányszerkezetet gördülőfelületeivel felfelé néző helyzetbe fordítjuk.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertet-
50 jük. A rajzon:
az 1. ábrán a 2. és 3. ábrák egy ismert vágányszerkezet látható felülnézetben; az 1. ábra II-II, illetve III-III metszetét mutatja;
55 a 4. ábrán a találmány szerint kialakított példakénti vágányszerkezetet tüntettük fel felülnézetben;
az 5-7. ábrák a 4. ábra szerinti vágányszerkezet V-V, VI-VI, illetve VII-VII
60 metszetben mutatják;
HU 215 422 Β a 8. ábrán a 10-12. ábrákon a 13. ábrán a 14-16. ábrák a 17. ábrán a 18-21. ábrák a találmány szerinti vágányszerkezet további példakénti kiviteli alakja látható felülnézetben; a 8. ábra szerinti vágány szerkezet IX-IX, X-X, XI-XI, illetve XII-XII metszeteit tüntettük fel; a találmány egy további kiviteli változata látható felülnézetben; a 13. ábra szerinti vágányszerkezet XIV-XIV, XV-XV, illetve XVI-XVI metszetei; a találmány szerinti vágányelrendezés egy további példakénti kialakítása látható felülnézetben; a 17. ábra XVIII-XVIII, XIXXIX, XX-XX, illetve XXI-XXI metszetei.
Amint az 1-3. ábrákból kitűnik, a hasonló célra szolgáló ismert vágányszerkezeteknek T talpfái, közbenső G vezetőeszközük/vájatuk, baloldali 1 és 3, valamint jobboldali 2 és 4 gördőlüfelületei vannak. A példánk esetében egyenes vonalú 1 gördülőfelület I profilidomból van kialakítva, és folytonos. Az 1 gördülőfelület a hagyományos vasúti váltók egyenes vezetőéléhez hasonlítható. A példánk esetében ívben elhajló 2 gördülőfelület ugyancsak folytonos, I profilidommal megvalósított alkatelem, amely a hagyományos vasúti váltók ívelt vezetőéléhez hasonlítható. A bal oldali 3 és a jobb oldali 4 gördülőfelületek nem folytonosak, több helyen meg vannak szakítva, és I profilidomokkal megvalósított 30 és 40 rögzített elemekből, valamint 50 csatorna 70 burkolataként kiképezett eltávolítható elemekből vannak kialakítva.
A T talpfák a 2. és 3. ábrákon látható D betontömbbe vannak ágyazva. Látható, hogy az 50 csatorna az 1 gördülőfelület I profilidomához van rögzítve. Az ilyen csatomakialakítás kétféle követelményt elégít ki: egyrészt biztosítja az 1 gördülőfelületet lokálisan meghosszabbító 70 burkolat rögzítését, másrészt lehetővé teszi kábelek és a járművek vezérléséhez és az irányításhoz szükséges egyéb vezetékek fektetését. Az egész szerkezet példánk esetében P szerelőlemezre van szerelve, amely a T talpfára van ráültetve.
Ismert, hogy hasonló, vezetett típusú járművek számára ismertek beton gördülőfelület-szerkezetek, amelyeknek hátránya, hogy helyettesítésük, cseréjük magának a szerkezetnek a szétrombolásával jár.
A továbbiakban áttérünk a találmány szerinti szerkezet ismertetésére. Amint a 4—7. ábrákon látható, a váltócsúcshoz viszonyított bal oldalon fémből kialakított folyamatos, egyenes vonalú la gördülőfelület fut, amelyet I profilidom felső L talpa valósít meg. Az I profilidom függőleges A szára a betonnal való kiöntésnél zsaluszerkezetként működő elrendezés külső függőleges határolófelületét adja. A zsaluszerkezet belső határolófelületét 11a függőleges síkszalag valósítja meg, amely a D betontömbbe fektetett 10a szerelőlemezhez van erősítve. A zsaluként működő keretszerkezetet a vágánycsúcs és a gyök felé eső oldalakon Illa, illetve 115a függőleges síkszalagok határolják. A keretszerkezeten belül 51 a U szelvényű idom van a betonba ágyazva, amely a gördülőfelület részét képező burkolat fogadására szolgál. A gördülőfelület másik része acélból vagy betonból van kiképezve.
A 10a szerelőlemezek hegeszthető acélból vannak kialakítva, és alapzatcsavarokkal a D betontömbhöz való leszorítás céljára 101 furatokkal vannak ellátva. A 101a furatok közötti távolságok célszerűen a burkolatok hosszának felel meg.
A folytonos la gördülőfelületet I profilidom felső L talpa valósítja meg. A 3a gördülőfelület 30a szakasza nem folyamatos, de ugyancsak I profilidommal van megvalósítva, amely 112a, 113a és 114a függőleges síkszalagokkal vannak megerősítve. A 30a szakasz 60a réssel van ellátva, amely alapzatcsavarok fogadására szolgál.
A 3a gördülőfelület 31 a szakasza összetett szerkezet, amely betonrészeket és az 51a U szelvényű idomokkal határolt 50a csatornákra fektetett burkolatokat foglal magában. Az összetett szerkezet megvalósításához fém keretszerkezet van kialakítva, amelynek egyik oldala a 11a függőleges síkszalag, amelynek magassága az I profilidom magasságával megegyezik. A 11a függőleges síkszalaghoz a váltócsúcs felöli oldalon
11a függőleges síkszalag, a másik oldalon 117a függőleges síkszalag kapcsolódik, előnyösen hegesztéssel, amelyek a keretszerkezet 30a szakaszának két végét lezárják. A 30a szakasz I profilidomának függőleges szárát 118a függőleges síkszalag köti össze a merevítő feladatot ellátó 114a függőleges síkszalaggal, amely a keretszerkezetet a gyök felöli vég környezetében oldalt lezárja.
A keretszerkezet belsejében lévő 50a csatornát az U alakban meghajlított 51a U szelvényű idom képezi.
Az 50a csatorna előnyösen hegesztéssel kapcsolódik az egyik oldalon a Illa függőleges síkszalaghoz, a másik oldalon a 115a függőleges síkszalaghoz. Az 50a csatornát a 11a függőleges síkszalaggal 116a függőleges merevítők kapcsolják össze.
Az 50a csatorna továbbá 52a bemunkálásokkal (5. ábra) rendelkezik, amelyek a gördülőfelület részét képező burkolat rögzítését teszik lehetővé. Az 52a bemunkálások továbbá vízlevezető furatoknak is helyet adnak.
A találmány szerinti, példakénti vágányszerkezet jobboldalát a folytonos 2a gördülőfelületből, valamint 40a és 41a szakaszokból álló nem folyamatos 4a gördülőfelület képezi. A jobb oldal az előzőekhez hasonló felépítésű keretszerkezetként van kialakítva, amelyet 1111a, 1114a, 1115a, 1117a és 1118a függőleges sík50 szalagok határolnak. Mindezek az alkatelemek célszerűen hegesztéssel kapcsolódnak a 10a szerelőlemezhez, de természetesen más módon, akár oldható kötéssel is rögzíthetők.
Egy váltóvilla-szerkezet találmány szerinti kialakí55 tását a 8-12. ábrák szemléltetik. Példánk esetében a bal oldali la gördülőfelület meghosszabbításában egyenes vonalú 100a gördülőfelület, jobb oldalon az ívelt vonalú 2a gördülőfelület meghosszabbításában 200a gördülőfelület van elrendezve. A 100a és 200a gördülőfelü60 leteket egyaránt I profilidomok valósítják meg, ame3
HU 215 422 Β lyek alsó talpa 2001a talplemezekre van fektetve. A 100a és 200a gördülőfelületek a hagyományos vasúti keresztezési csúcsbetétek külső sínjeihez hasonló szerepet töltenek be. A keresztezési csúcsbetét „szívét” folytonos fémfelületként kialakított 300a gördülőfelület képezi, amely példánk esetében ívelt vonalú, a 3a gördülőfelület ívét követi. A 300a gördülőfelület ugyancsak I profilidommal van megvalósítva, amelynek függőleges szára a betonkiöntésre szolgáló keretszerkezet külső határolófelületét képezi. A keretszerkezet belső határolófelületét 401a szakasz I profilidomának függőleges szárához kapcsolódó függőleges síkszalag képezi. A keretszerkezet váltócsúcs és gyök felé eső végeit ugyancsak függőleges síkszalagok zárják le. A keretszerkezet belsejében 501a U szelvényű idom által képezett 500a csatorna helyezkedik el a betonba ágyazva. Az 500a csatorna veszi fel a 402a szakaszon a gördülőfelületet biztosító burkolatokat. A 400a gördülőfelület 401a és 403a szakaszai fémfelületek. A keretszerkezet 1001a talplemezekre van fektetve.
Az 1001a talplemezek előnyösen hegeszthető acélelemek, és alapzatcsavarokkal a D betontömböz történő rögzítésükhöz 1011 furatokkal vannak ellátva. A folyamatos 300a gördülőfelületet I profilidom valósítja meg, amely a váltócsúcs felöli oldalon 310a függőleges síkszalaggal van merevítve (8-9. ábrák).
A 400a gördülőfelület 403a szakasza ugyancsak I profilidommal van megvalósítva, és váltócsúcs felöli végén 410a függőleges síkszalaggal van megerősítve (8. és 12. ábrák). A 401a és 402a szakaszok együttesen képezik az összetett 400a gördülőfelületet. Az I profilidommal megvalósított, fém gördülőfelületű 401a szakasz 422a függőleges síkszalaggal van merevítve, amint az a 9. ábrán látható. A 401a szakasz továbbá betonnal kitöltött részeket és az 500a csatornákat lezáró - a rajzon nem ábrázolt - burkolatokat is tartalmaz. A fenti szerkezet a betonnal való kiöntéshez zsaluzatként fém keretszerkezetet biztosít.
A fém keretszerkezet belső élét az 502a függőleges síkszalag valósítja meg, amelynek a váltócsúcs felöli végét az I profilidom szárával 503a függőleges síkszalag, gyök felöli végén 424a függőleges síkszalag zárja le. A folyamatos 300a gördülőfelület I profilidomának szárához az 503a és 424a függőleges síkszalagok hegesztéssel kapcsolódnak. A váltócsúcs felöli oldalon a keresztszerkezetet 423a függőleges síkszalag zárja le, amely a 401a szakasz I profilidomának szárát a 300a gördülőfelület I profilidomának szárával köti össze.
A keretszerkezet belsejében a lemezből hajlított 501a U alakú keresztmetszetű idom által meghatározott 500a csatorna helyezkedik el. Az 500a csatorna előnyösen hegesztéssel kapcsolódik a 423a és 424a függőleges síkszalagokhoz. Az 500a csatorna 522a furatokkal van ellátva, amelyeken keresztül alapzatcsavarok segítségével a rögzítés biztosítható. A furatokat meghatározó csövek továbbá, szükség esetén egyúttal az 500a csatorna hordozóelemei. Az 500a csatornát felül a rajzon nem jelölt burkolatok borítják, amelyek a gördülőfelület részét képezik.
A fent ismertetett szerkezetrészek kialakításának második fázisa a zsaluszerkezetként szolgáló keretszerkezet betonnal való kiöntése. Ennek végrehajtásához a kialakított keretszerkezetet lefelé fordítjuk úgy, hogy a gördülőfelületek - az I profilidomok felső talpai - sík alapfelületen, például fafelületen, fémlemezen stb. fekszenek fel, majd a megfelelő minőségű betont V térfogatmennyiségben - a keretszerkezet által meghatározott - betöltjük, és az I profilidomok másik talpának alsó felülete magasságában szintezzük.
A jobb és bal oldali gördülőfelületeket, váltókat, kereszteződést és vezetőeszközt/vájatot magában foglaló találmány szerinti vágányszerkezetet a betonnal történő kiöntést megelőzően magasságban és síkban pozícionáljuk. A kiöntést a szerelőlemezek alsó szintjének magasságáig végezzük.
Az alábbiakban tekintsük a 13-16. ábrákat, amelyek a találmány szerinti vágányszerkezet egy másik példakénti kiviteli alakját szemléltetik. Amint az ábrákon látható, a vágányszerkezetnek bal oldali egyenes vonalú lb gördülőfelülete van, amely fémfelületű I profilidomból van kialakítva. Az I profilidom függőleges szára a betonnal való kiöntéshez zsaluzatként szolgáló keretszerkezet bal oldali határolófelületét képezi. A jobb oldali belső határolófelületet, valamint a végződéseket függőleges síkszalagok képezik. A keretszerkezet belsejében 51b U szelvényű idom által képezett 50b csatorna helyezkedik el, amely felfelé nyitott, így elektromos kábelek és egyéb vezetékek fektetését teszi lehetővé. Az 50b csatorna a rajzon nem ábrázolt burkolatokkal lefedhető, így a gördülőfelület kiszélesítését képezi.
A keretszerkezet részei, így az lb gördülőfelületet megvalósító I profilidom, valamint a határolófelületeket képező 11b, 11 lb, 12b stb. függőleges síkszalagok és a 116b függőleges merevítők 10b szerelőlemezen vannak rögzítve. A 10b szerelőlemez anyaga előnyösen hegeszthető acéllemez, amely a betomtömbhöz való lerögzítés céljából alapzatcsavarokat fogadó 101b furatokkal van ellátva. A folytonos lb gördülőfelületet megvalósító I profilidom alsó talpa a 10b szerelőlemezen hegesztéssel van rögzítve, de adott esetben alapzatcsavarokkal vagy szegecsekkel is lerögzíthető.
A 13. ábrán látható 3b gördülőfelület betonfelület, a keretszerkezet része, amelyet egyik oldalon az lb gördülőfelület I profilidomának szára, másik oldalon a 1 lb és az ehhez csatlakozó 12b és 13b függőleges síkszalagok határolnak. A keretszerkezet váltócsúcs felöli végét a 111b függőleges síkszalag, gyök felöli végét 115b függőleges síkszalag zárja le. A 11 lb függőleges síkszalag előnyösen az lb gördülőfelület I profilidomának szárához, a 10b szerelőlemezhez és a 11b függőleges síkszalaghoz van hegesztve. A 115b függőleges síkszalag célszerűen ugyancsak hegesztéssel az lb gördülőfelület I profilidomának szárához, a 10b szerelőlemezhez és a 13b függőleges síkszalaghoz kapcsolódik. A 113b függőleges síkszalag a 12b függőleges síkszalaghoz, az pedig a 1 lb függőleges síkszalaghoz van hegesztve. A 1 lb függőleges síkszalag a 10b szerelőlemezre van hegesztve. A 15. és 16. ábrákon feltüntetett 117b merevítőidom egyrészt az lb gördülőfelület I profilidomának szárához,
HU 215 422 Β másrészt a 116b függőleges merevítőkhöz van hegesztve, amelyek a maguk részéről ugyancsak hegesztéssel a 1 lb függőleges síkszalaghoz kapcsolódnak. A 116b függőleges merevítők a 1 Ob szerelőlemezek tartományában kötik össze a 1 lb függőleges síkszalagot az lb gördülőfelületet képező I profilidommal.
A 13. ábrán feltüntetett 121b U keresztmetszetű idom a 12b függőleges síkszalag mentén 60b rést határoz meg, amely hozzáférhetőséget biztosít a lerögzítő alapzatcsavarokhoz.
A példakénti vágányszerkezet jobb oldala 2b gördülőfelületet foglal magában, amely az lb gördülőfelülethez hasonlóan I profilidommal van megvalósítva, és fém gördülőfelületet jelent. A 2b gördülőfelülettel párhuzamosan betonfelületű 4b gördülőfelület helyezkedik el, amelyet a fent ismertetettekhez hasonlóan kialakított keretszerkezetbe öntött beton képez. A zsaluzatként is szolgáló keretszerkezetet ez esetben 211b, 21b, 22b, 23 b, 24b, 25b és 215b függőleges síkszalagok határolják. A keretszerkezeten belül elhelyezkedő 50b csatornák a betonnal való kiöntéskor lesznek kiképezve.
A példakénti vágányszerkezet kialakításának folyamatát a 17-21. ábrák alapján szemléltetjük. Amint a 17. ábrán látható, az lb gördülőfelület folytatásában egyenes vonalú 100b gördülőfelület van elrendezve. A 100b gördülőfelületet 2001b talplemezekre fektetett egyenes I profilidom képezi. A vágányszerkezet jobb oldalán 200b gördülőfelület fut, amely a 2b gördülőfelület folytatásában helyezkedik el. A 200b gördülőfelületet ugyancsak acél I profilidom valósítja meg, amely a fentiekhez hasonlóan 2001b talplemezekre van fektetve. Amint a 17. ábrán látható, a 200b gördülőfelület enyhén ívelt vonalú.
A 100b és 200b gördülőfelületek I profilidomai egy hagyományos vasúti keresztezési csúcsbetét, illetve kereszteződés külső sínpárjának szerepét tölti be. A keresztezési csúcsbetét váltócsúcsa középen helyezkedik el. A 3b gördülőfelület folytatásában elhelyezkedő folytonos 300b gördülőfelület példánk esetében enyhén ívelt vonalú. A 300b gördülőfelületet is I profilidom valósítja meg, amelynek függőleges szára egyben a betonnal való kiöntéshez zsaluzatot képező keretszerkezet egyik határolófelülete. A betonnal való kiöntés eredményeképpen kialakított középső 402b szakasz tehát betonfelületet valósít meg, amely a 400b gördülőfelület szakaszát képezi. A 400b gördülőfelület a 4b gördülőfelület folytatásában helyezkedik el, és a 402b szakaszon kívül 401b és 403b szakaszokat foglal magában. A középső 402b szakasz keretszerkezetét kétoldalt a 423b és 424b függőleges síkszalagok - amelyek a 300b gördülőfelület I profilidomára merőlegesek -, valamint az ezeket összekapcsoló 501 függőleges síkszalagok alkotják, amelyek külön hivatkozási számmal nem jelölt talplemezekre vannak fektetve.
A 300b és 400b gördülőfelületek I profilidomai 1001b talplemezekre vannak fektetve, amelyek alapzatcsavarokkal történő lerögzítéshez 1011 furatokkal vannak ellátva. A folytonos 300b gördülőfellet I profilidoma a váltócsúcs felöli végén 310b függőleges síkszalaggal van merevítve. A 300b gördülőfelület I profilidoma előnyösen hegesztéssel kapcsolódik az 1001b talplemezekhez, de természetesen más módon, csapokkal vagy csavarokkal is lerögzíthető. A 400b gördülőfelület 403b szakasza ugyancsak I profilidommal van kialakítva, és a váltócsúcs felöli végén ki van merevítve. A 403b szakasz az 1001b talplemezekhez ugyancsak hegesztéssel van rögzítve. Hasonlóképpen, a 400b gördülőfelület 400b szakasza is I profilidommal van kialakítva, amely a váltócsúcs felöli végén 422b függőleges síkszalaggal van merevítve. A 401b szakasz hegesztéssel kapcsolódik az 1001b talplemezekhez.
A 400b gördülőfelület középső 402b szakaszát megvalósító, betonnal kiöntött keretszerkezet határolófelületét képező 424b függőleges síkszalag magassága a gördülőfelületeket megvalósító I profilidomok szárának magasságával egyezik meg. A 424b függőleges síkszalag hegesztéssel kapcsolódik az 1001b talplemezekhez. Ugyanez mondható el a 402b szakasz keretszerkezetének váltócsúcs felöli határolófelületét megvalósító 423b függőleges síkszalagról. A 423b és 424b függőleges síkszalagok továbbá a 300b gördülőfelület I profilidomának szárához vannak hegesztve. A középső 402b szakasz keretszerkezetének oldalsó határolófelületét az egymáshoz kapcsolódó 502b és 503b függőleges síkszalagok határozzák meg. Az 502b és 503b függőleges síkszalagok a 424b, illetve a 423b függőleges síkszalagok végeihez kapcsolódnak.
A 300b gördülőfelület I profilidomának szárához továbbá hegesztéssel 417b sík merevítőszalag kapcsolódik, amelynek másik vége a 416b tartólemezhez csatlakozik, amely az 502b függőleges síkszalaghoz van hegesztve (17. és 19. ábrák).
A keretszerkezet középső részén elhelyezkedő 50b csatornák a 400b gördülőfelület középső 402b szakaszának betonnal történő kiöntése során lesznek kialakítva.
A vágányszerkezet kialakításának első fázisa tehát a bal oldali és jobb oldali váltófelekhez, valamint a kereszteződéshez szükséges keretszerkezetek kialakítása, második lépés pedig ezek megfelelő minőségű betonnal történő kiöntése, és ennek során az 50b csatornák kialakítása. Ez utóbbi műveletek végrehajtásához a kész keretszerkezeteket fejjel lefelé fordítjuk, a gördülőfelületek I profilidomainak talpfelületét sík alapfelületre fektetjük, amely a keretszerkezet fenékfelületét képezi, majd a betont V térfogat mennyiségben a keretszerkezetbe töltjük, és az I profilidomok másik talpfelületének magasságában szintezzük. A betontömb magasságát úgy állítjuk be, hogy felszíne - a betonnal való kiöntés után visszafordított helyzetben lefelé néző felülete - a talplemezek alsó felületével - a betonnal való kiöntés közben felfelé néző felületével - síkban legyen.
A fenti kiviteli példák alapján is belátható, hogy a találmány jelentősége, hogy lehetővé teszi acél- és betonfelületekkel rendelkező vágányszerkezetek és szerkezeti elemek előregyártott kialakítását, és előnyösen hegesztéssel történő összekapcsolását, ahol a vágányszerkezetek keretszerkezeteket foglalnak magukban, amelyek közvetlenül betontömbökre szerelhetők, és szükség esetén, például csere, felújítás stb. céljából roncsolásmentesen eltávolíthatók.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Vágány szerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, amely a tömlős kerekek számára párhuzamos gördülőfelületeket, és a közbenső vezetőgörgő számára váltón történő áthaladást irányító vezetőeszközt, továbbá eltávolítható burkolattal lefedhető csatornákat tartalmaz, amely burkolattal ellátott csatornák az elágazások és kereszteződések környezetében a gördülőfelületek folyamatosságát biztosítják, azzal jellemezve, hogy a gördülőfelületek (la, lb, 2a..,4b; 100a, 100b, 200a...400b) fém I profilidomok talpfelületeként vannak kialakítva, ahol az I profilidomok szárához (A) lényegében merőlegesen függőleges síkszalagok (Illa, 111b, 115a, 115b, 211b, 215b, 1111a, 1115b) kapcsolódnak, az I profilidomok talpainak legalább egyikéhez a szárral párhuzamos merevítőszalagok kapcsolódnak, továbbá a vágányszerkezet közbenső részén U szelvényű idomokból (51a, 51b) felfelé nyitott csatornák (50a, 50b, 500a) vannak kiképezve, amelyek legalább részben a függőleges síkszalagokhoz (Illa, 111b, 115a, 115b, 211b, 215b, 1111a, 1115b) és talpakhoz csatlakoznak, ahol a függőleges síkszalagok (11 la, 111b, 115a, 115b, 211b, 215b, 1111a, 1115b), az I profilidom és a csatorna, illetve csatornák (50a, 50b, 500a) betonnal való kiöntéshez alkalmas zsaluzatot megvalósító keretszerkezetet alkotnak, amely az I profilidom talpfelületének síkjáig betonnal van kiöntve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti vágányszerkezet, azzal jellemezve, hogy a zsaluzatot megvalósító keretszerkezet tagjai hegesztéssel kapcsolódnak egymáshoz.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti vágányszerkezet, azzal jellemezve, hogy a keretszerkezetek betonnal való kiöntése előtt egymáshoz csatlakoztatható szerkezetrészei vannak.
  4. 4. Eljárás az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti vágányszerkezet kialakítására, azzal jellemezve, hogy kialakítjuk és formázzuk az I profilidomokat, a függőleges síkszalagokat (11 la, 111b, 115a, 115b, 211b, 215b, 1111a, 1115b) és csatornákat (50a, 50b, 500a), az I profilidomokat, a függőleges síkszalagokat (Illa, 11 lb, 115a, 115b, 21 lb, 215b, 1111a, 1115b) és csatornákat (50a, 50b, 500a) hegesztéssel egymáshoz kapcsolva betonnal való kiöntésre alkalmas zsaluzatot képező keretszerkezetet alakítunk ki, a keretszerkezetet sík alapfelületre fektetjük, az I profilidomok talpfelületének magasságáig betonnal kiöntjük, a betont hagyjuk megkötni, végül az így kialakított vágányszerkezetet gördülőfelületeivel felfelé néző helyzetbe fordítjuk.
HU9200298A 1991-02-05 1992-01-31 Vágányszerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, és eljárás a vágányszerkezet kialakítására HU215422B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9101277A FR2672316B1 (fr) 1991-02-05 1991-02-05 Appareil de voie pour vehicules ferroviaires sur pneumatiques a galet de guidage median et procede pour sa fabrication.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200298D0 HU9200298D0 (en) 1992-04-28
HUT62045A HUT62045A (en) 1993-03-29
HU215422B true HU215422B (hu) 1998-12-28

Family

ID=9409363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200298A HU215422B (hu) 1991-02-05 1992-01-31 Vágányszerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, és eljárás a vágányszerkezet kialakítására

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5224672A (hu)
EP (1) EP0498711B1 (hu)
JP (1) JPH0551904A (hu)
KR (1) KR0154989B1 (hu)
AT (1) ATE101889T1 (hu)
BR (1) BR9200364A (hu)
CA (1) CA2060620C (hu)
DE (1) DE69200051T2 (hu)
ES (1) ES2051610T3 (hu)
FR (1) FR2672316B1 (hu)
HU (1) HU215422B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10016015A1 (de) * 2000-03-31 2001-10-04 Butzbacher Weichenbau Gmbh Oberbau-Zungenvorrichtung
CA2387824C (en) * 2002-05-29 2007-08-07 Vae Nortrak North America Inc. Tongue switch
FR2861102B1 (fr) * 2003-10-20 2006-03-17 Lohr Ind Troncon modulaire de voie pour vehicule de transport urbain autoguide sur pneumatiques
US8534613B2 (en) * 2010-09-17 2013-09-17 Terry D. Wurzer Expansion joint for a cable tray apparatus for a people mover system
AT512626B1 (de) * 2012-03-09 2014-05-15 Voestalpine Weichensysteme Gmbh Schienenweiche mit einem Stammgleis und einem Zweiggleis

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE23508C (de) * H. GRENGEL in Berlin Neuerung an Weichenzungen für Strafsenbahnen
US795232A (en) * 1904-03-10 1905-07-18 Lorain Steel Co Slot-switch.
US816308A (en) * 1905-07-21 1906-03-27 Matthew S Farmer Switch.
US816646A (en) * 1905-08-24 1906-04-03 J G White And Company Inc Point or switch for electric tramways working upon the slot-conduit system.
US820406A (en) * 1905-12-09 1906-05-15 James G Flugan Sr Railroad-frog.
US915857A (en) * 1908-08-19 1909-03-23 Patrick Healy Switch-throwing device.
US1009149A (en) * 1911-05-05 1911-11-21 Andrew Johnson Switch-shifting device.
FR445545A (fr) * 1912-02-11 1912-11-13 Societe Autrichienne-Hongroise Priv Des Chemins De Changement de voie à aiguilles flexibles
US1721460A (en) * 1928-04-14 1929-07-16 Frank L Mariman Railway-switch heel block
US1788622A (en) * 1929-07-13 1931-01-13 Bethlehem Steel Corp Railway-track structure
FR910725A (fr) * 1945-05-14 1946-06-17 Hourdis préfabriqué
US3019741A (en) * 1956-10-30 1962-02-06 Mechanical Handling Sys Inc Switch structure for conveyor system
US3593668A (en) * 1969-07-24 1971-07-20 Stanray Corp Static switch
JPS50130103A (hu) * 1974-04-01 1975-10-15
FR2307689A1 (fr) * 1975-04-14 1976-11-12 Matra Engins Appareil de guidage central de vehicules
US4090452A (en) * 1975-12-11 1978-05-23 Westinghouse Electric Corp. Power rail, control signal rail and guide beam arrangement for a transporting system
DE2649314A1 (de) * 1976-10-29 1978-05-03 Zueblin Ag Fahrstrasse fuer radfahrzeuge mit seitenfuehrung
JPS60214B2 (ja) * 1977-08-31 1985-01-07 松下電工株式会社 合成樹脂の流出量調節装置
DE3736886C1 (de) * 1987-10-30 1989-06-22 Georg Uttscheid Weiche fuer ein Bodentransportersystem
DE58905652D1 (de) * 1988-02-25 1993-10-28 Butzbacher Weichenbau Gmbh Schienenbefestigungsplatte wie Gleitstuhl.
AT390084B (de) * 1988-05-20 1990-03-12 Voest Alpine Maschinenbau Weiche mit einem herzstueck mit beweglicher haupt- und beispitze
US4970962A (en) * 1988-06-27 1990-11-20 Aeg Westinghouse Transportation Systems, Inc. Double turnout rotary guideway switch
DE3902949A1 (de) * 1989-02-01 1990-08-09 Thyssen Industrie Fahrwegtraeger fuer magnetbahnen

Also Published As

Publication number Publication date
FR2672316B1 (fr) 1993-05-28
CA2060620A1 (fr) 1992-08-06
JPH0551904A (ja) 1993-03-02
EP0498711A1 (fr) 1992-08-12
FR2672316A1 (fr) 1992-08-07
DE69200051D1 (de) 1994-03-31
ATE101889T1 (de) 1994-03-15
ES2051610T3 (es) 1994-06-16
KR920016660A (ko) 1992-09-25
EP0498711B1 (fr) 1994-02-23
CA2060620C (fr) 1998-08-11
US5224672A (en) 1993-07-06
BR9200364A (pt) 1992-10-13
HUT62045A (en) 1993-03-29
KR0154989B1 (ko) 1998-11-16
DE69200051T2 (de) 1994-06-01
HU9200298D0 (en) 1992-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101212729B1 (ko) 모노레일용 곡선 궤도빔의 몰드실 제조 장치
FI115656B (fi) Ratapölkky rautateiden raiderakenteita varten
US11247327B2 (en) Support rail for a robot platform that can be moved in translation, and motion system and robot system having a support rail of this kind
JPH02229302A (ja) 無バラスト式軌道の上部構造を構築するための方法及び装置
CN107965337A (zh) 一种衬砌施工方法及其采用的衬砌台车
US4231977A (en) Method and apparatus for in-situ production of concrete slabs
HU215422B (hu) Vágányszerkezet tömlős kerekű, közbenső vezetőgörgős sínpályás járművek számára, és eljárás a vágányszerkezet kialakítására
CN211573539U (zh) 一种铁路隧道中心水沟施工的模板台车
US7641127B2 (en) Making fixed railway track
EP1092065A1 (en) Railway system and its supporting structure, as well as their method of construction
EP0116557A1 (en) METHOD OF POSITIONING AN EXPANSION JOINT DURING THE CASTING OF A CONCRETE SLAB.
KR20020022593A (ko) 고정된 레일선로를 위한 두 개 블록의 콘크리트 철길이음대
CZ289715B6 (cs) Pojízdný betonářský stroj
ES2258804T3 (es) Procedimiento para la construccion de una bancada de via fija para trafico guiado sobre railes, asi como una bancada de via fija para llevar a cabo el procedimiento.
CN108868832A (zh) 隧道二衬混凝土施工无门架模板台车
JPH10508669A (ja) 複合軌道道路踏切
WO2003018912A1 (en) Method of making rail support assemblies
NL1009538C1 (nl) Spoorbaansysteem, en werkwijze voor het vervaardigen daarvan.
CN115162071B (zh) 一种能降低磁阻的超导磁悬浮轨道结构
JP3788774B2 (ja) 鉄道の軌道構造、および鉄道の軌道構築方法
KR101414408B1 (ko) 트랙 그리고 조립식 콘크리트 슬래브의 제조 방법
DE19829903A1 (de) Betonfahrbahnteile einer Magnetbahn
KR101653559B1 (ko) 철도 교량의 유도상화 공법
CN113696309B (zh) T梁精准一体化液压模板体系的施工方法及应用
SU939625A1 (ru) Сталежелезобетонное пролетное строение моста

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee