HU212383B - Establishment for transloading unit loads - Google Patents

Establishment for transloading unit loads Download PDF

Info

Publication number
HU212383B
HU212383B HU9300857A HU9300857A HU212383B HU 212383 B HU212383 B HU 212383B HU 9300857 A HU9300857 A HU 9300857A HU 9300857 A HU9300857 A HU 9300857A HU 212383 B HU212383 B HU 212383B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
loading
warehouse
railway
track
rail
Prior art date
Application number
HU9300857A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT65217A (en
HU9300857D0 (en
Inventor
Heinz Fuechtey
Burkhard Mende
Theo Schmitz
Original Assignee
Krupp Industrietech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krupp Industrietech filed Critical Krupp Industrietech
Publication of HU9300857D0 publication Critical patent/HU9300857D0/hu
Publication of HUT65217A publication Critical patent/HUT65217A/hu
Publication of HU212383B publication Critical patent/HU212383B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G63/00Transferring or trans-shipping at storage areas, railway yards or harbours or in opening mining cuts; Marshalling yard installations
    • B65G63/002Transferring or trans-shipping at storage areas, railway yards or harbours or in opening mining cuts; Marshalling yard installations for articles
    • B65G63/004Transferring or trans-shipping at storage areas, railway yards or harbours or in opening mining cuts; Marshalling yard installations for articles for containers

Description

A találmány tárgya létesítmény darabáru átrakására. A darabárut rakományegységek - mint konténerek, cseretartályok, nyerges pótkocsik vagy hasonlók - alakjában közúti járművek és sínhez kötött járművek között, egy vasúti pálya hosszirányában haladó emelőeszközökkel rakják át és a létesítmény tartalmaz legalább egy raktárt, ami az egy- vagy többvágányú vasúti pálya és egy egy- vagy többnyomsávú közút között van elhelyezve.
Találmányunk célja olyan létesítmény kifejlesztése, aminek révén a darabáru közút és sín közötti, illetőleg sín és sín közötti átrakása egyszerűbbé és az átrakás időtartama rövidebbé tehető. Az átrakó létesítménynek lehetővé, illetőleg gazdaságosabbá kell tennie irány vonatok alkalmazását, amik megrakodás, illetőleg kirakodás végett egymás után több pályaudvarra futnak be. Ezáltal elkerülhetők a különböző rendeltetési helyekre induló szerelvények összeállításához szükséges időigényes és költséges tolatásai (kocsirendezési) folyamatok. Találmányunk további célja az átrakó létesítmény olyan kialakítása, hogy elvileg azonos jellegű berendezésekkel adaptálni lehessen különböző követelményekhez, különösen az átrakandó darabáru mennyiségének növekedéséhez.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a vasúti pálya különböző oldalain van egy bemenő raktár és egy kimenő raktár, amiknek a vasúti pályától távolabb eső, külső oldala a közúti járművek kirakására, illetőleg megrakására szolgáló kirakó, illetőleg megrakó úttal szomszédos. A bemenő és a kimenő raktárban több, hosszirányban haladó kirakó, illetőleg megrakó emelőgép van, amivel a rakományegységeket a vasúti pályán kívül, a kirakó, illetőleg megrakó út és legalább az ezzel szomszédos bemenő, illetőleg kimenő raktár között szállítani lehet. A vasúti pálya felett, több, a pálya hosszirányában haladó vasúti átrakó emelőgép van, amiknek a munkaterülete oldalt a vasúti pályán túl a bemenő és kimenő raktár irányában kiterjed. A vasúti pálya mellett oldalt kiegészítő szállítóeszközök vannak, amik áthidalják egyrészt a kirakó, illetőleg berakó emelőgépek, másrészt a vasúti átrakó emelőgépek egymástól elválasztott munkaterületeit és amik révén a rakományegységeket a vasúti pályához képest legalább keresztirányban is szállítani lehet.
A találmány alapgondolata szerint a vasúti pálya különböző oldalain egy bemenő és egy kimenő raktár van, amihez kifelé csatlakozik a hozzá tartozó kirakó, illetőleg megrakó közút.
A bemenő és a kimenő raktárhoz, valamint a vasúti pályához több, hosszirányban haladó kirakó, megrakó, illetőleg vasúti átrakó emelőgép van hozzárendelve, amiknek a munkaterületei - a haladási irányra keresztben nézve - elválasztva, egymás mellett vannak. A rakományegységeknek a kirakó, megrakó, illetőleg vasúti átrakó emelőgépek munkaterületei közötti mozgatására a vasúti pálya mellett oldalt kiegészítő szállítóeszközök vannak elhelyezve, amik legalább a vasúti pályához képest keresztirányban szükséges szállító mozgást elvégzik vagy lehetővé teszik. Az egymástól elválasztott raktárak alkalmazása a hozzájuk tartozó közúttal együtt lehetővé teszi az átrakás egyszerűsítését és meggyorsítását, mivel a közúti járműveknek az átrakóhelyet nem a vonattal egyidejűleg kell elérniük. A bemenő és a kimenő raktár itt pufferként szolgál és egyidejűleg lehetővé teszi az anyagmozgatást a vonatra, illetőleg a közútra való átmeneteinél kívánság szerint. Minthogy az adott közutat és adott vasúti pályát kiszolgáló emelőgépek munkaterületei egymástól el vannak választva, ezért ezeket az emelőgépeket - a hozzájuk rendelt munkaterület követelményének megfelelően - egymástól függetlenül lehet az átrakásra alkalmazni.
A rakományegységek lehető legzavartalanabb beáramlása, illetőleg kiáramlása végett, a közúti normális esetben legalább két kirakó, illetőleg megrakó nyomsávból áll. Ezek közül a belső - vagyis a bemenő, illetőleg kimenő raktárral szomszédos - nyomsáv álló nyomsávként szolgál.
A vasúti szerelvény rakományának a feldolgozása egyszerűbbé és gyorsabbá tehető azáltal, hogy a vasúti átrakó emelőgépek száma nagyobb, mint a kirakó vagy megrakó emelőgépek száma.
A kiegészítő szállítóeszközök kialakítása tetszőleges, amennyiben alkalmasak arra, hogy a rakományegységeket legalább a kirakó, megrakó és vasúti átrakó emelőgépek egymástól elválasztott munkaterületei között mozgassák.
A találmány tárgyának egyik előnyös kiviteli alakjánál a kiegészítő szállítóeszközök vízszintes páternoszter módjára működő, kétszintesen körbenjáró raklapszalagként vannak kialakítva. A raklapszalagok legalább a bemenő, illetőleg a kimenő raktáron belül oldalt a kirakó, illetőleg megrakó emelőgépek és a vasúti átrakó emelőgépek munkaterületéig érnek és szélességük a raktár hosszirányában az előforduló legnagyobb rakományegység hosszirányához van igazítva.
A raklapszalagok előnyös módon mindkét oldalon a vasúti pálya és a szomszédos kirakó, illetőleg megrakó közút irányában túlnyúlnak a bemenő, illetőleg a kimenő raktáron. Ennek az az előnye, hogy a megfelelő emelőgépeknek a közútról, illetőleg a közútra és a sínre, illetőleg a sínről történő átrakáskor csak rövid keresztirányú utakat kell megtenniök. A rakományegységek szükséges keresztirányú szállításának legalább egy részét és célzott kibocsátását (válogatás közvetlen hozzáférhetőséggel) a raklapszalagok végzik. Normális esetben mindenkor több raklapszalag van egymás mellett a vasúti pálya hosszirányában. Az említett páternoszterszerű felépítés megnöveli a hasznosítható raktárteret és emellett a raklapok mindig a kiegészítő szállítóeszköz alkotórészét képezik. Ennek megfelelően elmarad az üres raklapok járulékos szállítása.
Az átrakási teljesítmény és az üzembiztonság előnyös módon növelhető azzal, hogy az emelőgépek mindig egy futódaruból állnak, aminek van egy megfogó kerettel ellátott teleszkópgémjük. A megfogó keretet a teleszkópgémhez viszonyítva és a teleszkópgémet a darutartóhoz képest forgatni és attól eltolva billenteni lehet. Az egyébként szokásos emelőkötelek elhagyása révén messzemenően elkerülhetők a rakományegysé2
HU 212 383 B gek nem kívánatos lengőmozgásai és lehetővé válik a gyorsabb helyezés. A teleszkópgém működtetése révén emellett a darutartó eltolása nélkül lehet szállítómozgásokat végezni.
Egy felállványozott daruvezetéken haladó futódaru alkalmazásával elmaradhatnak az egyébként szükséges portáltámaszok és ezzel egyidejűleg csökken a menetfolyamatoknál gyorsítandó tömeg.
A menetirányban egymás után következő, szomszédos teleszkópgémek (tehát a kirakó, megrakó, illetőleg vasúti átrakó emelőgépek teleszkópgémjei) előnyös módon egymáshoz képest a menetirányra keresztben lépcsőben vannak elhelyezve, úgyhogy forgástengelyeik a megfelelő futódarun különböző helyzetet foglalnak el. Ez a kialakítás - amelynél a szomszédos teleszkópgémek forgáspontjai menetirányban nem egymás mögött egy vonalban vannak - megkönnyíti, illetőleg lehetővé teszi a szomszédos, azonos jellegű emelőgépek együttműködését, például nagy rakományegységek közös kezelésekor, különösen ezek forgatásakor.
Az átrakó létesítményt a gazdaságosság szempontjából különösen kedvezően lehet üzemeltetni, ha a bemenő vagy kimenő raktár két raklapszalagjához mindenkor egy vasúti átrakó emelőgépet alkalmazunk. Ez azzal az előnnyel jár, hogy az egyik raklapszalag egy alkalmas raktári helyet készíthet elő, míg a vasúti átrakó emelőgép a másik raklapszalagot szolgálja ki.
Az eddig vázlatosan leírt átrakó létesítményt előnyös kétvágányú vasúti pályával kialakítani.
Az eddig leírt kiviteli alakoktól eltérően a találmány tárgyának egy további előnyös kiviteli alakjánál a bemenő, illetőleg a kimenő raktár és a vasúti pálya között, tehát a vasúti pálya két oldalán a bemenő és a kimenő raktártól elválasztva legalább egy kiegészítő szállítóeszköz van. Ez a szállítóeszköz egyszintű pátemoszterként van kialakítva és a rakományegységek számára síkban körbejáró hordozófelületekkel van ellátva. A hordozófelületek a forduló szakaszon a vasúti pálya irányában, illetőleg attól távolodva mozognak és mindegyik kiegészítő szállítóeszköz hossztengelye párhuzamos a vasúti pályával és a bemenő, illetőleg a kimenő raktárral. Ennek a kialakításnak előnye az is, hogy a normális esetben vízszintes hordozófelületek a forduló szakaszon kívül (a pátemoszter elején és végén) elosztóként működhetnek, amivel a rakományegységeket a vasúti pályához vagy például a kimenő raktárhoz a kívánt sorrendben lehet összeállítani. Minthogy a hordozófelületek minden esetben keresztirányú mozgást is végeznek, ezért a bemenő és a kimenő raktár adott esetben különösen egyszerűen, vagyis például passzív raktárként lehet kialakítani.
Mindegyik forduló szakasz előnyös módon úgy van kialakítva, hogy ott mindenkor három hordozófelület férhet el közvetlenül egymás mellett a vasúti pálya hosszirányához képest keresztben. Ugyanakkor viszont mindig csak két hordozófelület, valamint egy hordozófelülettel megegyező nagyságú üres hely van ezen a szakaszon. Ez azt eredményezi, hogy a belső (a vasúti pályával szomszédos) és a külső hordozófelület közötti távolság a fordulószakaszokon kívül legalább egy hordozófelület szélességével egyenlő.
Az alkalmazási célnak megfelelően mindegyik hordozófelület nagysága az előforduló legnagyobb rakományegységhez, vagyis annak a megfelelő hordozólapon szükséges helyéhez igazodik.
Tekintettel a pátemoszterszerű hordozófelületek alkalmazására, a bemenő és a kimenő raktárt egyszintes raktárként lehet kialakítani, aminek a rakfelülete hosszés keresztirányban az előforduló legnagyobb rakományegység helyigényének vagy helyigénye felének megfelelő felületegységekre van osztva. A raktárfelületnek ez a felosztása egyszerűbbé teszi a rakományegységek kívánt sorrendben történő összeállítását és átrakását.
A felületegységeket azért célszerű két félfelületre felosztani, mert ez lehetővé teszi a messzemenően automatizált átrakó üzemeltetést kisebb rakományegységekkel is. Az egyszintű raktár felületegységeit a legegyszerűbb esetben, alkalmas jelölésekkel (például mechanikai vagy optikai jelöléssel) lehet elhatárolni.
A kirakó, megrakó és vasúti átrakó emelőgépek kialakítása tetszőleges, amennyiben a körbejáró hordozófelületek irányában elegendő méretű munkaterületük van.
A gazdaságosság érdekében legalább a kirakó és megrakó emelőgépek előnyös módon futómacskákkal és megfogó keretekkel ellátott futódarukként vannak kialakítva, amiknek a munkaterülete oldalra legalább egy hozzájuk tartozó kiegészítő szállítóeszköz külső hordozófelületeire kiteljed. A futódaruknak eszerint képesnek kell lenniük egy keresztirányú mozgásra, amivel a rakományegységeket a külső hordozófelületekről le lehet venni.
A vasúti átrakó emelőgépeket bizonyos körülmények fennállása esetén a már leírt módon teleszkópgémekkel lehet ellátni.
Előnyös módon a vasúti átrakó emelőgépek ugyancsak futódaruként vannak kialakítva, ami két futómacskával és egy megfogó kerettel van felszerelve és aminek a munkaterülete oldalra a kiegészítő szállítóeszközöknek legalább a belső hordozófelületeire kiterjed. Az egyik futódaru a vonat megrakására, a másik futódaru a vonat kirakására szolgál. A futódaru kezelése és működési módja adott esetben azáltal optimalizálható, hogy vezérléstechnikailag összekapcsoljuk a szomszédos kiegészítő szállítóeszközökkel. Ily módon elérhető, hogy az átadandó, illetőleg átveendő rakományegység már kedvező, előre adott helyzetet foglal el a futódaruhoz képest az egyik hordozófelületen.
A futómacskák előnyös módon olyan sűrűn vannak a vasúti pálya fölött elhelyezve, hogy kis szabad kötélhosszal csak rövid emelőmozgásokat kell végezni.
Az előbb tárgyalt kiviteli alakot lehet egyvágányos vasúti pályával is alkalmazni. A bemenő és a kimenő raktárhoz hozzárendelt kirakási illetőleg megrakási közútnak a zavarok és késedelmek elkerülése végett legalább két, egymás melletti nyomsávból kell állnia. Ezek közül a belül lévő nyomsáv álló nyomsávként szolgál a közúti járművek kirakásához, vagy megrakásához. Ha az átrakó létesítményben háromnyomsávos közutak vannak, akkor adott esetben a két belül lévő nyomsávot álló nyomsávként lehet alkalmazni.
HU 212 383 Β
A találmány egyik lényeges előnye az átrakó létesítmény modulrendszerű felépítése és az, hogy ennek megfelelően adaptálni lehet különböző követelményekhez, elsősorban az átrakandó darabáru mennyiségének növekedéséhez.
Egy modul a két vízszintesen járó pátemoszterjellegű hordozófelületekkel ellátott, két passzív raktár illetőleg két kétszintesen járó raklapszalag (passzív raktárak nélkül), a vasúti pálya és a kétoldali közutak mellett tartalmazza a szükséges kirakó, megrakó és vasúti átrakó emelőgépeket.
Az átrakó létesítmény egyik sajátossága, hogy a vonatnak a feldolgozási folyamat (megrakás és/vagy kirakás) alatt nem kell feltétlenül állnia, hanem a feldolgozás terjedelméhez igazított, előre adott sebességgel áthaladhat az átrakó létesítményen. Ezzel az eljárásmóddal elkerülhetőek a vasúti pálya hosszirányában végzendő időigényes szállítási mozgások, mivel a megfelelő teherkocsiknak át kell haladniuk a bemenő, illetőleg a kimenő raktár minden szakaszán. Az átrakó létesítmény felépítése és üzembiztonsága még javítható azáltal, hogy a kezelendő vasúti szerelvényt legalább az átrakó létesítmény területén alkalmas hajtóegység (vonó- és/vagy tolóegység) mozgatja, úgyhogy például elmaradhat egy felsővezeték-hálózat kiépítése.
Találmányunkat annak két, példaképpeni kiviteli alakja kapcsán ismertetjük részletesebben, ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra kétvágányú vasúti pályát, egyenként több kiegészítő szállítóeszközzel (itt: keresztben elhelyezett raklapszalagokkal) ellátott bemenő és kimenő raktárt tartalmazó átrakó létesítmény vázlatos felülnézete, tetőzet nélkül, a
2. ábra az átrakó létesítmény keresztmetszete, az 1.
ábrához képest megnövelt léptékben, a 3a és 3b ábra az átrakó létesítmény részkeresztmetszete a vasúti pályánál, illetőleg a kirakó közútnál, a 2. ábrához képest megnövelt léptékben, a
4. ábra egyvágányú vasúti pályát, egyszintű raktárként kiképzett bemenő és kimenő raktárt, valamint a vasúti pálya mellett elhelyezett elosztókat - itt pátemoszterszerű hordozófelületeket - tartalmazó átrakó létesítmény vázlatos keresztmetszete, az
5. ábra a 4. ábra szerinti átrakó létesítmény bal felének vázlatos részfelülnézete, tetőzet nélkül, a
6a-6d ábra különböző munkaállapotok vázlatai a vasúti pályánál lévő rakományegységek átrakásakor, a
7. ábra a 4. ábra szerinti átrakó létesítményen végzett különböző munkafolyamatok vázlatos folyamatábrája.
Az 1. ábrán látható átrakó létesítményben jobbról balra nézve (a 2. ábra szerint) a következő alkotórészek és berendezések vannak: egy külső kerüld és elosztó közút három egymás mellet kerülő 1, 2 és 3 nyomsávval, egy kirakó közút két egymás melletti, kirakó 4 és 5 nyomsávval, egy oldalt csatlakozó bemenő 6 raktár, egy vasúti pálya két egymás mellett lévő, 7 és 8 vágánnyal, egy oldalt csatlakozó kimenő 9 raktár, egy megrakó közút két egymás mellett lévő megrakó, 10 és 11 nyomsávval és - oldalt csatlakozva - a már említett külső kerülő 1, 2 és 3 nyomsáv.
A kirakandó illetőleg megrakandó közúti járművek (például tehergépkocsik, nyergesvontató egységek) egy 12 fogadóállomásnál hajtanak be az átrakó létesítmény területére (13 nyíl) és azt ugyanott hagyják el (14 nyíl). A 12 fogadóállomás után a közúti járműveket vagy közvetlenül a 4, 5 nyomsávon át a bemenő 6 raktárhoz vagy először a kerülő 1, 2, 3 nyomsávra és a bemenő raktáron túlhaladva a megrakó 10, 11 nyomsávon át a kimenő 9 raktárhoz lehet irányítani. A kirakott, illetőleg megrakott közúti járművek a kimenő 9 raktár kikerülése végett átválthatnak a kerülő, 1, 2 és 3 nyomsávra, illetőleg a kimenő 9 raktár elhagyása után közvetlenül ezekre hajthatnak rá. A közutak keresztezés nélküli, szembeforgalom nélküli, egyirányú útgyűrűt képeznek. Ezt az is lehetővé teszi, hogy a vasúti pálya 7 és 8 vágánya a 15 és 16 hídon a kerülő 1, 2, 3 nyomsáv fölött megy át.
A 12 fogadóállomás arra szolgál, hogy a beérkező közúti járműveket a bemenő 6, illetőleg a kimenő 9 raktárnál az átrakási folyamat szempontjából legcélszerűbb álláshelyekre irányítsa.
Amint ez különösen a 2. ábrán látható, az egész átrakó létesítményt tetőzet fedi. A tetőzet a 7, 8 vágány hosszirányára keresztben hét, egymás mellet lévő, 1723 tetőszakaszból áll. A tetőzet az időjárási hatások elleni védelemre szolgál és a környezetet zajtól árnyékolja.
A kezelendő rakományegységeket - amik közül például a 24 rakományegység egy konténer, a 25 rakományegység egy nyerges pótkocsi (lásd a 2. ábrát) - a kirakó 4, 5 nyomsáv és a bemenő 6 raktár között, illetőleg a kimenő 9 raktár és a megrakó 10 és 11 nyomsáv között, illetőleg a 7, 8 vágány és bemenő 6 raktár vagy a kimenő 9 raktár között két kirakó 26 emelőgép, illetőleg két megrakó 27 emelőgép, illetőleg nagyobb számú vasúti átrakó, 28 emelőgép rakja át. Az utóbbi emelőgépek a középső, 20 tetőszakaszban, a 7 és 8 vágány felett, azok hosszirányában mozgathatóan vannak elhelyezve.
A szóbanforgó kiviteli alaknál a 26-28 emelőgép úgy van kiképezve, hogy munkaterületeik a bemenő 6, illetőleg a kimenő 9 raktár szélességének csak egy kis részére terjednek ki és ennek megfelelően a munkaterületek között nincs átfedés. A 26 és 28, illetőleg a 28 és 27 emelőgép munkaterületei közötti távolság áthidalásához szükséges keresztirányú mozgás egy részét ezért egy kiegészítő szállítóeszköz hozza létre, ami a kezelendő 24, 25 rakományegységeket a vasúti átrakó 28 emelőgépek, illetőleg megrakó 27 emelőgépek és kirakó 26 emelőgépek munkaterületére beviszi.
A szóbanforgó kiviteli alaknál (lásd ehhez különösen a 2., 3a és 3b ábrát) a kiegészítő szállítóeszközök a raktárkapacitás növelése végett is - kétszintesen körbejáró 29 raklapszalagokként vannak kialakítva, amik
HU 212 383 Β vízszintes pátemoszterként működnek. A raklapszalagok 29a raklapokból állnak, amiket egy felső, 30 vezetőpálya mentén, illetőleg egy alsó, 31 vezetőpálya mentén el lehet tolni és amik a 19, illetőleg 21 tetőszakaszon kívül, a belső, 5, illetőleg 10 nyomsáv mellett és a 7, 8 vágány mellett fordulómozgást végeznek. Ennek folyamán egy 29a raklap lesüllyed az alsó, 31 vezetőpálya szintjére, illetőleg egy 29a raklap felemelkedik a felső, 30 vezetőpálya szintjére. A 29a raklapok a forduló részen 32 oldalvezetékekre (lásd ehhez a 3a, 3b ábrát), illetőleg a rajz síkjával párhuzamos, nem ábrázolt vezetőszalagokra támaszkodnak.
A 29 raklapszalagok járási irányától függően a hozzájuk tartozó 24, 25 rakományegységek üzemszerűen egy keresztmozgást végeznek és ezáltal például a 18 tetőszakasz területéről a 7 vágány mellé, illetőleg a 20 tetőszakasz területéről a 22 tetőszakaszban lévő, belső megrakó 10 nyomsáv mellé jutnak.
Amint ez a 2. ábrán látható, a 29 raklapszalagok hossza a 7, 8 vágányhoz képest keresztirányban nagyobb, mint a bemenő 6 raktárhoz, illetőleg a kimenő 9 raktárhoz tartozó 19, illetőleg 21 tetőszakasz szélessége. A raklapszalagok szélessége a 7, 8 vágány hosszirányában az előforduló legnagyobb rakományegység hosszához van hozzáigazítva.
A kirakó, megrakó és vasúti átrakó, 26-28 emelőgépek (lásd ehhez még a 3a és 3b ábrát) egy-egy futódaruból állnak, ami egy 33 megfogó keretet hordozó 34 teleszkópgémmel van ellátva. A 34 teleszkópgém egy 35 darutartón hosszirányban, tehát a rajz síkjára merőlegesen eltolhatóan van elhelyezve.
A teleszkópgém a 35 darutartó 34a és 34b forgástengelye körül forgó és billenő mozgást végezhet. Ugyanígy a 33 megfogó keret forgó és billenő mozgást végezhet a 34 teleszkópgémhez képest.
Míg a 26 és 27 emelőgépek arra szolgálnak, hogy rakományegységeket a 18, illetőleg 22 tetőszakaszon belül a kirakó vagy megrakó, 4, 5 illetőleg 10, 11 nyomsávok és a szomszédos 29 raklapszalag között kezeljenek, addig a 20 tetőszakaszban lévő vasúti átrakó 28 emelőgépeket vasúti 36 szerelvények megrakására vagy kirakására alkalmazzuk.
Az előbb leírt, 34 teleszkópgémmel ellátott emelőgépek alkalmazási lehetőségét adott esetben azzal lehet javítani, hogy a menetirányban egymást követő, szomszédos, azonos jellegű emelőgépek (tehát a kirakó, illetőleg megrakó vagy vasúti átrakó emelőgépek) 34 teleszkópgémjei a menetirányhoz képest keresztben egymáshoz képest lépcsőszerűen el vannak tolva. A 34 teleszkópgémek 34a forgástengelyei tehát a 35 darutartón különböző helyzetben vannak, vagyis menetirányban nézve - nincsenek egymás mögött egy vonalban.
A vázoltak magyarázata végett utalunk a 3a ábra szerinti ábrázolásra. Ettől eltérően a menetirányban szomszédos 34 teleszkópgémek 34a forgástengelyei nem a megfelelő 35 darutartó közepén vannak, hanem el vannak tolva váltakozóan vagy a 19 tetőszakasz, vagy a 21 tetőszakasz irányában. A 34 teleszkópgémeknek ez a lépcsősen eltolt elrendezése lehetővé teszi, illetőleg megkönnyíti az együttműködést nagyobb rakományegységek közös kezelésekor.
A találmány tárgyának az 1. ábrán látható kiviteli alakjánál a vasúti átrakó 28 emelőgépek száma annyi, hogy egy vasúti átrakó 28 emelőgép két 29 raklapszalagot szolgál ki. Általában a vasúti átrakó 28 emelőgépek számának nagyobbnak kell lennie, mint a kirakó, illetőleg megrakó, 26 és 27 emelőgépek száma.
A 4. ábra szerinti kiviteli alaknál mind a bemenő, mind a kimenő raktár helyhez kötött 38, illetőleg 39 rakfelülettel rendelkező, egyszintes raktárként van kiképezve, amikhez oldalt három kirakó, illetőleg megrakó 5, 4, 40, illetőleg 10, 11,41 nyomsáv és elosztóként működő, kiegészítő 42, 43 szállítóeszközök csatlakoznak. Mindegyik rakfelület (például a kimenő 9 raktárnak az 5. ábrán látható 39 rakfelülete) hossz- és keresztirányban 39a, illetőleg 39b felületegységekre van osztva, amiknek a nagysága az előforduló legnagyobb rakományegység helyszükségletével vagy ennek a helyszükségletnek a felével (lásd a 39b felületegységeket) egyezik meg. Az egymással szemben lévő elosztó 42 és 43 szállítóeszköz között van egy 7 vágány egy kirakandó, illetőleg megrakandó 36 szerelvény számára.
Minden elosztó 42, illetőleg 43 szállítóeszköz lapos pátemoszterként van felépítve, aminek a rakományegységek számára szolgáló 42a, illetőleg 43a hordozófelületei egy síkban járnak körbe. A hordozófelületek - a választott haladási iránytól függetlenül - lényegében a 7 vágánnyal párhuzamosan járnak (lásd a 44 kettősnyilakat) és csak az elosztó forduló szakaszán (vagyis elején és végén) végeznek keresztirányú mozgást (lásd a 45 kettősnyilakat) a 7 vágány irányában vagy attól távolodva. Mindegyik elosztó szállítóeszköz úgy van kialakítva, hogy a forduló szakaszon három 42a, illetőleg 43a hordozófelület van egymás mellett. A forduló szakaszon kívül tehát a külső és a belső hordozófelületek közötti távolság legalább egy hordozófelület-szélességnek felel meg. A hordozófelület nagysága egyébként az előforduló legnagyobb rakományegységhez igazodik.
Valamennyi kirakó, megrakó és vasúti átrakó, 2628 emelőgép 46 futómacskákkal és 47 megfogó keretekkel ellátott futódarukként van kiképezve, amiket a 48, 49, illetőleg 50 darutartón a 7 vágánnyal párhuzamosan lehet ide-oda mozgatni.
Az átrakási folyamatnak a 7 vágánynál való gyorsítása végett a vasúti átrakó 28 emelőgép 50 darutartójának - a 48, 49 darutartótól eltérően - két 46 futómacskája (6a-6d ábra) van.
A 4. és 5. ábrán láthatóan a 48 és 49 darutartó úgy van méretezve, hogy ezeknek az emelőgépeknek a munkaterülete kiterjed az elosztó 42, 43 szállítóeszköz külső, 42a illetőleg 43a hordozófelületére. A vasúti átrakó 28 emelőgépeknek az 50 darutartók által meghatározott munkatere oldalt túlnyúlik a belső, 43a, illetőleg 42a hordozófelületen. A 26-28 emelőgépek és az elosztó 42, 43 szállítóeszközök kialakítása és kölcsönös elhelyezkedése biztosítja, hogy a kezelendő rakományegységeket a kirakó emelőgépek munkaterületéről a vasúti átrakó emelőgépek munkaterületére, illető5
HU 212 383 B lég a vasúti átrakó emelőgépek munkaterületéről a megrakó emelőgépek munkaterületére át lehessen vinni.
Az átrakó létesítmény hosszának megfelelően a 7 vágány hosszirányában (az I. ábra szerinti kiviteli alaknak megfelelően) egymás mögött modulszerűen több elosztó 42, illetőleg 43 szállítóeszközt lehet elhelyezni.
A két 46 futómacskával és 47 megfogó keretekkel ellátott vasúti átrakó 28 emelőgépet a következőképpen lehet üzemeltetni.
A 6d ábra szerinti kiinduló helyzetben egy 36 szerelvény bejárt az átrakó létesítménybe és megállt. Az elosztó 42 szállítóeszköz eközben illeszkedik a szerelvény kocsisotTendjéhez. A 28 emelőgép beáll az első átrakási helyzetbe, a 47 megfogó keretek lesüllyednek és összekapcsolódnak a kezelendő rakományegységekkel (6b ábra). Ezt követi a rakományegységek felemelése és egy új átrakási helyzetbe való szállítása (6c ábra). Itt a rakományokat újból lesüllyesztik (6d ábra) és végül a rakományegységeket a vasúti átrakó 28 emelő gép további mozgatása előtt a 47 megfogó keretek szabaddá teszik.
A 7. ábra szerinti folyamatábrán követhetők a 4-6. ábra szerinti kiviteli alak funkciói és átrakási folyamatai. A kezelendő rakományegységeket a kirakó 4, 5 nyomsáv területéről a kirakó 26 emelőgépek a bemenő 6 raktárba, illetőleg egy elosztó 42 szállítóeszközre juttatják és a vasúti átrakó 28 emelőgépek alkalmazásával a 7 vágány területéhez lehet szállítani őket. Szerelvény kirakásakor a sorrend fordított. A vasúti átrakó 28 emelőgépek a rakományegységeket a 7 vágány területéről az elosztó 43 szállítóeszköz területére teszik át és onnan ezeket a megrakó emelőgépekkel vagy először a kimenő 9 raktárban lehet lerakni, vagy közvetlenül a megrakó 10, 11 nyomsáv-területére lehet juttatni.
A 4. ábra szerinti kiviteli alaknál az 51 tetőzet oldalt a külső 40, illetőleg 41 nyomsáv melletti területig kiterjed.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Létesítmény darabáru átrakására, amiben a rakományegységekből - mint konténerek, váltótartályok, nyerges pótkocsik vagy hasonlók - álló darabárut közúti és sínhez kötött járművek között egy vasúti pálya hosszirányában mozgatható emelőgépekkel rakják át és amiben van legalább egy raktár, ami az egy- vagy többvágányú vasúti pálya és egy egy- vagy többnyomtávos közút között van elhelyezve, azzal jellemezve, hogy a vasúti pálya vágányainak (7, 8) különböző oldalán egy bemenő raktár (6) és egy kimenő raktár (9) van, amiknek a vágányoktól (7, 8) távolabb eső, külső oldala közúti járművek kirakására, illetőleg megrakására szolgáló közúti nyomsávokkal (4, 5, illetőleg 10, 11) szomszédos; hogy a bemenő raktárban (6) és a kimenő raktárban (9) több, hosszirányban mozgatható kirakó emelőgép (26) illetőleg megrakó emelőgép (27) van, amikkel a vágányokon (7, 8) kívül lévő rakományegységeket (24, 25) a kirakó közúti nyomsávok (4, 5), illetőleg megrakó közúti nyomsávok (10, 11) és legalább a szomszédos bemenő raktár (6), illetőleg kimenő raktár (9) között szállítani lehet; hogy a vasúti pálya vágányai (7, 8) felett, annak hosszirányában mozgathatóan több vasúti átrakó emelőgép (28) van, amiknek a munkaterülete oldalt, a vasúti vágányokon (7, 8) túl, a bemenő raktár (6) és kimenő raktár (9) irányában terjed ki és hogy a vasúti vágányok (7, 8) mellett oldalt kiegészítő szállítóeszközök vannak, amik egyrészt a kirakó emelőgépek (26), illetőleg megrakó emelőgépek (27), másrészt a vasúti átrakó emelőgépek (28) egymástól elválasztott munkaterületeit hidalják át.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a kiegészítő szállítóeszközök vízszintes pátemoszter módján működő, két szinten körbenjáró raklapszalagokként vannak kialakítva, amik - legalább a bemenő raktáron (6), illetőleg a kimenő raktáron (9) belül elhelyezkedve - oldalt a kirakó emelőgépek (26), illetőleg megrakó emelőgépek (27) és a vasúti átrakó emelőgépek (28) munkaterületéig kiterjednek és amiknek a szélessége a raktár hosszirányában az előforduló legnagyobb rakományegység (24, 25) hosszával megegyező.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a raklapszalagok (29) mindkét oldalon a vasúti vágányok (7, 8) és a szomszédos kirakó, illetőleg megrakó közúti nyomsávok (4, 5, illetőleg 10, 11) irányában túlnyúlnak a bemenő raktáron (6), illetőleg a kimenő raktáron (9).
  4. 4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy az emelőgépek (26, 27, illetőleg 28) egy darutartóhoz rögzített futódaruból állnak, ami egy megfogó keretet (33) hordozó teleszkópgémmel (34) van ellátva és a megfogó keret (33) a teleszkópgémhez (34) képest, a teleszkópgém (34) a darutartóhoz (35) képest forgatható és attól eltolva billenthető.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a menetirányban egymás után elhelyezett, szomszédos teleszkópgémek (34) a menetirányra keresztben lépcsősen el vannak tolva, úgyhogy forgástengelyeik (34a) a megfelelő futódaru darutartóján (35) különböző helyzetben vannak.
  6. 6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a vasúti átrakó emelőgépek (28) száma legalább a raklapszalagok (29) számának a fele.
  7. 7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a vasúti pályának két vágánya (7, 8) van.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a bemenő raktár (6), illetőleg a kimenő raktár (9) és a vasúti vágány (7) között legalább egy kiegészítő szállítóeszköz (42, 43) van, ami lapos páternoszterként, a rakományegységek (24, 25) számára egy síkban körbenjáró hordozófelületekkel (42a, 43a) van kialakítva, a hordozófelületek (42a, 43a) a forduló szakaszon a vasúti pálya irányában, illetőleg attól távolodva, a kettősnyilak (45) szerint mozognak és mindegyik
    HU 212 383 Β kiegészítő szállítóeszköz (42, illetőleg 43) hossztengelye párhuzamos a vasúti vágánnyal (7) és a bemenő raktárral (6), illetőleg a kimenő raktárral (9).
  9. 9. A 8. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy mindegyik hordozófelület (42a, 43a) mérete az előforduló legnagyobb rakományegység (24, 25) méretével egyező.
  10. 10. Az 1., 8. vagy 9. igénypont bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a bemenő raktár (6) és a kimenő raktár (9) egyszintes raktárként van kialakítva, aminek a rakfelülete (38, 39) hossz- és keresztirányban az előforduló legnagyobb rakományegység (24, 25) helyigényének vagy helyigénye felének megfelelő felületegységekre (például 39a, illetőleg 39b) van felosztva.
  11. 11. Az 1. vagy 8-10. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy legalább a kirakó emelőgépek (26) és a megrakó emelőgépek (27) futómacskákkal (46) és megfogó kerekekkel (47) ellátott futódarukként vannak kialakítva, amiknek a munkaterületei oldalra legalább egy hozzárendelt kiegészítő szállítóeszköznek (42, illetőleg 43) legalább a külső hordozófelületeire (42a, illetőleg 43a) kiterjednek.
  12. 12. A 2. vagy 8-11. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a vasúti átrakó emelőgépek (28) futódarukként vannak kialakítva, amiknek két futómacskájuk (46) és megfogó keretük (47) van és amiknek a munkaterületei oldalra a kiegészítő szállítóeszközöknek (42, illetőleg 43) legalább a külső hordozófelületeire (42a, illetőleg 43a) kiterjednek.
  13. 13. A 8-12. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a vasúti pályának egy vágánya (7) van.
HU9300857A 1991-06-25 1992-06-13 Establishment for transloading unit loads HU212383B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4120922A DE4120922A1 (de) 1991-06-25 1991-06-25 Einrichtung zum umschlagen von stueckgut in form von ladeeinheiten wie containern, wechselbehaeltern, sattelanhaengern o. dgl.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300857D0 HU9300857D0 (en) 1993-06-28
HUT65217A HUT65217A (en) 1994-05-02
HU212383B true HU212383B (en) 1996-06-28

Family

ID=6434685

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300857A HU212383B (en) 1991-06-25 1992-06-13 Establishment for transloading unit loads

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0544870B1 (hu)
JP (1) JPH06500983A (hu)
AT (1) ATE127427T1 (hu)
AU (1) AU653412B2 (hu)
CA (1) CA2087598A1 (hu)
DE (2) DE4120922A1 (hu)
DK (1) DK0544870T3 (hu)
ES (1) ES2076769T3 (hu)
FI (1) FI930702A0 (hu)
GR (1) GR3017712T3 (hu)
HU (1) HU212383B (hu)
NO (1) NO930581D0 (hu)
PL (1) PL168960B1 (hu)
RU (1) RU2093446C1 (hu)
SK (1) SK378792A3 (hu)
WO (1) WO1993000280A1 (hu)
ZA (1) ZA924647B (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4306960A1 (de) * 1993-03-05 1993-10-07 Weigel Michael Dipl Ing Fh Vorrichtung und Verfahren zum gleichzeitigen, computergesteuerten, allseitigen Verladen, Transportieren, Austauschen und Umladen von Lasten zwischen momentan verfügbaren und zukünftigen Transportsystemen und/oder Haltestellen
JP3452364B2 (ja) * 1994-09-20 2003-09-29 レジアンネ ソシエタ ペル アッチオーネ 貨物集積場の貨物管理運搬プラントおよび関連貨物集積場
DE4437815C2 (de) 1994-10-13 1999-11-18 Mannesmann Ag Vorrichtung zum Güterumschlag von Containern
DE4444418C1 (de) 1994-12-14 1996-03-21 Deutsche Bahn Ag Anlage zum Schnellumschlag von Transportgut, insbesondere von Ladeeinheiten für den kombinierten Ladungsverkehr
BR112012027868A2 (pt) * 2010-04-30 2019-05-14 David Alba sistema de transferência, armazenagem e distribuição contentores intermodais
RU2518146C1 (ru) * 2013-01-09 2014-06-10 Денис Владимирович Шувалов Конвейерная система перемещения прицепов в складских условиях
RU2582527C1 (ru) * 2014-12-16 2016-04-27 Общество с ограниченной ответственностью научно-производственная фирма "Спектрон" Транспортная платформа
RU2587767C1 (ru) * 2014-12-16 2016-06-20 Общество с ограниченной ответственностью научно-производственная фирма "Спектрон" Комплекс транспортировки и адресной доставки бетона
TWI777945B (zh) * 2016-03-15 2022-09-21 德商阿莫瓦有限公司 用於在高架倉庫中貯存和獲取或者重排貯存品的運輸和轉移系統
CN110395586B (zh) * 2019-08-14 2022-11-22 中交第四航务工程勘察设计院有限公司 一种楔形布置的自动化集装箱码头装卸系统及方法
CN115231227B (zh) * 2022-09-06 2023-04-21 广东景元设备有限公司 一种集装箱的运输系统及运输方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1556043A1 (de) * 1966-07-25 1969-09-11 Kaiser Ind Corp Verfahren zum Betrieb einer Gueterumschlaganlage,insbesondere fuer die Verwendung von Behaeltern bestimmter Abmessung und Form
DE1531050B1 (de) * 1967-06-13 1970-09-03 Friedrich Schaeff Speicheranlage,insbesondere fuer Kraftfahrzeuge
DE1556636A1 (de) * 1968-02-22 1970-10-22 Krupp Gmbh Container-Umschlaganlage
DE1943875C3 (de) * 1969-08-29 1974-06-06 Hans 8113 Kochel Demleitner Heukran
DE2263767A1 (de) * 1972-12-28 1974-07-04 Hans Kabelitz Warenspeicher mit umlaufenden abstellflaechen fuer bewegliches gut
DE2440682C3 (de) * 1974-08-24 1978-08-24 Karl L. Dipl.-Ing. 7967 Bad Waldsee Ringer Umschlagsystem für Container und Paletten
DE2537944A1 (de) * 1974-09-09 1976-03-18 Frantl Conprojekt Endloser kettenfoerderer, insbesondere fuer kraftfahrzeuge
NL7416213A (nl) * 1974-12-12 1976-06-15 Meeusen Pieter Containerlaad- en/of loskraan, laad- en ontlaad- station met zulk een kraan en schip voor contai- nervervoer.
DE2534377A1 (de) * 1975-08-01 1977-02-17 Wolfgang Dipl Ing Bartscher Anlage zum umschlag von guetern (insbesondere von ladungseinheiten wie container und wechselaufbauten) unter zuhilfenahme von einer kranartigen konstruktion, die auch unter der oberleitung der eisenbahn operieren kann
DE3348361C2 (en) * 1983-11-26 1991-07-04 Man Ghh Logistics Gmbh, 7100 Heilbronn, De Container transport system with travelling gantry
DE3833083A1 (de) * 1988-07-13 1990-04-05 Hammer Hans Antriebssystem fuer paletten eines parksystems

Also Published As

Publication number Publication date
HUT65217A (en) 1994-05-02
SK378792A3 (en) 1993-10-06
AU1999792A (en) 1993-01-25
DE59203573D1 (de) 1995-10-12
PL298137A1 (en) 1993-08-09
EP0544870B1 (de) 1995-09-06
DK0544870T3 (da) 1995-10-23
FI930702A (fi) 1993-02-17
CA2087598A1 (en) 1992-12-26
ZA924647B (en) 1993-02-24
PL168960B1 (pl) 1996-05-31
HU9300857D0 (en) 1993-06-28
RU2093446C1 (ru) 1997-10-20
AU653412B2 (en) 1994-09-29
JPH06500983A (ja) 1994-01-27
NO930581L (no) 1993-02-19
DE4120922A1 (de) 1993-01-07
WO1993000280A1 (de) 1993-01-07
NO930581D0 (no) 1993-02-19
ES2076769T3 (es) 1995-11-01
EP0544870A1 (de) 1993-06-09
FI930702A0 (fi) 1993-02-17
ATE127427T1 (de) 1995-09-15
GR3017712T3 (en) 1996-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4093084A (en) Freight-transportation system with road/rail transshipment
CN109689545B (zh) 自动货物处理系统和方法
US6698990B1 (en) Loading and unloading installation for general cargo, especially for ISO containers
EP1253078A2 (en) Loading bridge for air cargo loading
US5421688A (en) Installation for the load transfer of piece goods in the form of load units such as containers, returnable containers, semi-trailers or the like
JPH10504507A (ja) 貨物移載方法および装置
SK378892A3 (en) Device for transshipment of unit loads
US7287953B2 (en) Method for loading and unloading
HU212383B (en) Establishment for transloading unit loads
JP5629267B2 (ja) 標準貨物保持器、特にisoコンテナおよびスワップボディを鉄道と道路との間で移載するための方法およびシステム
US20020031419A1 (en) Transporter container-loading bridge
US20060182525A1 (en) Loading and unloading station in a sea port or river port
CN109353261B (zh) 基于无人机的货运系统
FI111157B (fi) Menetelmä ja sovitelma paperi-, kartonki- ja sellurullien lastaamiseksi kuljetusvälineeseen
AU756326B2 (en) Inverted power and free storage system
CZ101196A3 (en) Transship point for transfer loads from wagons to road vehicles or vice versa
EA014996B1 (ru) Система рельсовых путей
PT100748A (pt) Processo para o transbordo de carga diversa sob a forma de unidades de carga, tais como contentores, recipientes substituiveis, reboques de camiao ou simicares
CZ378792A3 (cs) Zařízení pro překládku kusovéhoo zboží tvaru lož ných jednotek jako kontejnerů, výměnných přeprav ních skříní, sedlových návěsů a podobně
JPS62285825A (ja) コンテナの貯蔵および積み換え方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee