HU208286B - System for lifting load - Google Patents

System for lifting load Download PDF

Info

Publication number
HU208286B
HU208286B HU91932A HU93291A HU208286B HU 208286 B HU208286 B HU 208286B HU 91932 A HU91932 A HU 91932A HU 93291 A HU93291 A HU 93291A HU 208286 B HU208286 B HU 208286B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
load
lifting
shaft
gear
disk
Prior art date
Application number
HU91932A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT60695A (en
HU910932D0 (en
Inventor
Gerard Freneix
Original Assignee
Acb Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Acb Sa filed Critical Acb Sa
Publication of HU910932D0 publication Critical patent/HU910932D0/hu
Publication of HUT60695A publication Critical patent/HUT60695A/hu
Publication of HU208286B publication Critical patent/HU208286B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66DCAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
    • B66D1/00Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66DCAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
    • B66D1/00Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans
    • B66D1/54Safety gear
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66DCAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
    • B66D1/00Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans
    • B66D1/26Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans having several drums or barrels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)
  • Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Description

A találmány tárgya rendszer teher felemelésére, amely motort és hajtóművet tartalmaz, amelynek két párhuzamos kihajtó tengelyén két kisfogaskerék van, és mindegyik kisfogaskerék egy-egy emelőegységet hajt, amelyek emelőkötél útján vannak a teherrel összekötve, az emelőegységek a kimenő kisfogaskerekekkel kapcsolódó fogaskoszorút tartalmaznak, amely súrlódókapcsoló révén dobot hajt, amelyre az emelőkötél van rögzítve és feltekercselve.
Greschik Gyula „Anyagmozgató gépek” (Tankönyvkiadó Budapest, 1981) c. könyvének 50. oldalán a 2.53, 2.54 és 2.55 sz. ábrákon ikercsigasort ábrázol több, négy, nyolc összkötélágas kötélvezetés elrendezéssel, amelynek rendeltetése, hogy a horog függőleges irányú mozgását és a kötélkorongokon átfutó kötél ellentétes irányú hajlítását elkerüljék. Mindegyik megoldásnál azonban abban az esetben, ha a kötél elszakad, a teher leesik.
Az Anyagmozgatási kézikönyv (Műsz. K. 1975, Budapest) a 418. oldalon a 315-319. ábrákon villamos emelődobokat ismertet, amelynél az emelőkötél a kötélsorozó hornyán vezetve jut a kötéldobra. A kötélsorozó szerepe, hogy a kötél meglazulásakor a kötél a dobhoronyból ne ugorjék ki. Ha azonban a kötél elszakad, a teher ennél a megoldásnál is leesik.
A találmány feladata olyan rendszer kialakítása teher felemelésére, amely a teher zuhanásával szemben teljes biztonságot nyújt, ugyanakkor lehetővé teszi az emelőkötelek nyúlása közötti különbség kiegyenlítését.
Ezt a feladatot a találmány értelmében azáltal valósítjuk meg, hogy mindegyik emelőegység külön-külön emelőkötél útján van a teherrel összekötve és hogy a súrlódókapcsoló közbenső tárcsát tartalmaz, amely rögzített állványra szerelt, a teher süllyedése irányában a tárcsa forgását megakadályozó, rögzített kilíncskerékkel együttműködő, rugókkal terhelt kilincseket hord, a dobok pedig egytengelyűén elhelyezett tengelyekre vannak szerelve, és az egyik emelőegység tengelyét a másik emelőegység tengelyével összekötő kapcsolóeszköze, előnyösen tengelykapcsolója van.
Egy előnyös kivitel esetében a kapcsolóeszköz tengelykapcsoló tárcsákat és kapcsolóbetétet tartalmaz, amely merőleges csapokkal vagy hornyokkal van ellátva, a két tengelyt pedig a rögzített állvány hordja.
Egy további előnyös kivitelnél a közbenső tárcsa a tengelyre rögzített, a dob és a tengely közötti kapcsolatot biztosító agy és egy nyomótárcsa között közre van fogva, az agynak a tengelyre merőleges támaszkodó felülete van, amely a tárcsával párhuzamos, a nyomótárcsa pedig a tengelynek egy menetes felületére van szerelve, és a nyomótárcsa agya fogaskoszorúhoz kötött központosítóval axiálisan kapcsolhatóan van kialakítva, a központosítónak kapcsoló menesztői vannak, amelyek a nyomótárcsában lévő mélyedésekbe illeszkednek.
Előnyösen mindegyik emelőegység emelőkötele a teherhez van kötve, majd egy-egy visszatérítő keréken vannak vezetve a dobokra, a két visszatérítő kerék egy kereszttartó két végére van elhelyezve, amely közepén vízszintesen az állványhoz rögzített álló részhez van csuklósán csatlakoztatva, továbbá a kereszttartó mozgását határoló érzékelőkkel ellátott két ütközője van.
Végül egy célszerű megoldásnál a teher függőleges oszlop mentén ide-oda mozgathatóan van felszerelve.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti rendszer példakénti kiviteli alakját tüntetik fel.
Az 1. ábrán az emelőrendszer általános nézete látható.
A 2. ábra az 1. ábra A részletét ábrázolja, amely a motor-hajtómű egységet, a két emelőszerkezetet és a két tengely forgását szinkronizáló szerkezetet tartalmazza.
A 3. ábra a 2. ábra tengelyirányú metszete nagyobb léptékben, amelyen a fél motor-hajtómű, a jobb oldali emelőszerkezet fele és a szinkronizáló szerkezet látható.
A 4. ábra a 3. ábra IV nyila irányából vett nézet, amelyen a közbenső tárcsa kilincsei láthatók.
Az 1. ábrára hivatkozva, amely a találmány szerinti teheremelő rendszer lényegét mutatja, látható az (1) motor-hajtómű egység, amelynek mindkét végén egyegy kisfogaskerék van, jobb oldalon a (2) kisfogaskerék és bal oldalon a (3) kisfogaskerék és ezek azonos forgásirányban forognak. A (2) kisfogaskerék hajtja az első emelőszerkezetet, amely (5) emelőkötél révén kapcsolódik a (4) teherrel.
Az első emelőszerkezet - a rajzon a jobb oldali (6) fogaskoszorút tartalmaz, amely (7) súrlódókapcsoló révén az első (8) dobot hajtja. Erre tekercselődik fel az első (5) emelőkötél, amely ehhez a (8) dobhoz van rögzítve.
A bal oldali (3) kisfogaskerék egy második emelőszerkezetet hajt, amely ugyancsak a (4) teherhez van kapcsolva második (9) emelőkötél révén. A második emelőszerkezet, amely az ábra bal oldalán látható, azonos az első emelőszerkezettel és (6A) fogaskoszorút, (7A) súrlódókapcsolót és (8A) dobot tartalmaz.
A 3. és 4. ábrákkal kapcsolatban részletesen ismertetni fogjuk, hogy a (7, 7A) súrlódókapcsoló közbenső (40) tárcsát tartalmaz, amelyen (43) kilincsek vannak és ezek megakadályozzák a tárcsa forgását abban az irányban, ami a teher süllyedésének felel meg.
Ez az emelőrendszer ily módon túlhatározott és biztosítja a (4) teher megtartását bármilyen legyen is az egyik vagy másik emelőszerkezet bármelyik vagy több elemének meghibásodása, beleértve a kisfogaskerekeket vagy az emelőköteleket, abban az esetben, ha ez a meghibásodás csak az egyik szerkezetnél, azaz vagy a jobb oldali, vagy a bal oldali szerkezetnél lép fel.
Amint a későbbiekben látni fogjuk, a kapcsolódás mindegyik oldal számára automatikusan jön létre, ha a kimenő (2, 3) kisfogaskerekek a (4) teher emelésének megfelelő irányban forognak. Egyébként a (8) dob forgása a (4) teher süllyedése irányában ugyancsak automatikusan biztosítja a (7) súrlódókapcsoló kapcsolódását, amelynek közbenső (40) tárcsája a kilincsmű zárása révén nem tud abban az irányban forogni, ami a (4) teher süllyedésének felel meg.
Ily módon tehát a (4) teher lesüllyesztése egymást követő váltakozó kikapcsoló és bekapcsoló művelet
HU 208 286 Β eredményeként valósítható meg, amelynek során az (1) motor-hajtómű egységgel a súrlódókapcsolót működtetjük az emelkedéssel ellentétes irányban. A szétkapcsolást ez a forgás hozza létre, a bekapcsolást pedig a (8) dob forgatása a (4) teher tömege hatására.
Magától értetődik, hogy egy ilyen súrlódáson alapuló süllyesztő rendszer nem lehet azonos mindkét oldalon, mivel sem a súrlódási tényező, sem a kopás stb. sem tökéletesen azonos a két oldalon. Ezért, hogy a két (5 és 9) emelőkötél állandóan ki legyen feszítve, biztosítani kell a két (8, 8A) dob szinkronban történő forgását.
Ebből a célból mindegyik (8, 8A) dob egy (10, 11) tengelyre van erősítve, amelyek egytengelyűek. A jobb oldali (8) dob a (10) tengelyre, a bal oldali (8A) dob a (11) tengelyre. A (10, 11) tengelyek a (12, 13) tengelykapcsoló tárcsák és a (14) kapcsolótárcsa révén vannak szinkronizálva. A (12, 13) tengelykapcsoló tárcsák négyszögletes hornyokkal, a (14) kapcsolótárcsa pedig kiugrásokkal van ellátva. Ilyen kapcsolás önmagában ismert „oldham kapcsoló” néven.
Ez a szinkronizáló szerkezet rendkívül előnyös, mert ezzel kiküszöbölhető egy túl hosszú tengely alkalmazása, továbbá lehetővé teszi a két tengely szétkapcsolását azok beállítása céljából és különösen azt, hogy ki lehessen küszöbölni a két emelőkötél állandó megnyúlásából származó, eltérő és el nem kerülhető játékot. Ebből a célból az „oldham kapcsoló” több négyszögletes hornyot és kiugrást tartalmaz, hogy lehetővé tegye a két tengely egymáshoz képest történő elfordítását például 1/8 vagy 1/4 fordulattal. Végül ennek a kapcsolónak a révén a két tengelynek nem kell okvetlenül egyvonalba esnie, hanem a két tengely között az egytengelyűségtől való d eltolódás lehet. Ez a rajzon nem látható, mert a két tengely ott egybeesik.
A találmány szerinti emelőrendszer ily módon túlhatározott, szinkronizált és tökéletesen mechanikus úgy, hogy semmilyen különleges követelményt nem támaszt a villamos résszel szemben.
Az 1. ábrán látható, hogy az (5 és 9) emelőkötelek, amelyek a (4) teherhez vannak kapcsolva, (15 és 16) visszatérítő keréken haladnak át, mielőtt a (8, 8A) dobra feltekercselődnének.
A (15, 16) visszatérítő kerekek a (17) kereszttartó végeire vannak szerelve, amely a (18) közepénél egy, a szerkezet állványához erősített, rögzített részhez van csuklósán csatlakoztatva, amiről később lesz szó.
A vízszintes csuklós csatlakoztatás a (4) tehertől függőleges irányban van, amely (4) teher ide-oda mozgathatóan van a függőleges (19) oszlopon vezetve. A (4) teher valójában tartója lehet egy szerkezetnek, szerszámnak vagy bármilyen tömegnek. A (17) kereszttartó mozgását két (20, 21) ütköző határolja, amelyek mindegyike egy-egy (22, 23) érzékelővel van felszerelve. Ez a rendszer lehetővé teszi a két (5, 9) emelőkötél különböző megnyúlásának érzékelését és a fent leírt szabályozás létrehozását.
A 2. ábrán az 1. ábra A részletének gyakorlati megvalósítása látható, amely az (1) motor-hajtómű egységet és a két emelőszerkezetet tartalmazza a szinkronizáló szerkezetekkel együtt.
Most a 2. és 3. ábrák kapcsán részletesen ismertetjük a jobb oldali emelőszerkezetet és a szinkronizáló szerkezetet. Magától értetődik, hogy a bal oldali emelőszerkezet pontosan ugyanilyen.
A (2) kisfogaskerék a (6) fogaskoszorúval kapcsolódik, amely a (24) központosítóra van erősítve. Ennek több (25) menesztője van és ezek a (27) nyomótárcsa (26) mélyedéseibe nyúlnak be. A (27) nyomótárcsa a (10) tengely menetes (28) felületére van szerelve. A (26) mélyedés elég mély ahhoz, hogy a (27) nyomótárcsa a (24) központosítóhoz képest tengelyirányban egy kissé el tudjon mozdulni azáltal, hogy a (27) nyomótárcsát a menetes (28) felületre rácsavarjuk, vagy arról lecsavarjuk. A (10) tengelyt és a (24) központosítót forgathatóan a rögzített (29) állvány támasztja alá több helyen a (30,31, 32, 33) golyóscsapágyak révén. A (33) golyóscsapágy a (29) állványra rögzített (34) ágyba van beszerelve. A (10) tengely mereven össze van szerelve a (35) aggyal, amelyre a (36) lap útján a (8) dob van felerősítve. A (8) dob a (29) állvány részei körül forog a (37,38) tömítőgyűrűkön súrlódva, amelyek a mechanizmus belsejének tömítettségét biztosítják.
A (35) agyon van egy sík (39) felület körbefutó körgyűrű alakjában, amely a (27) nyomótárcsával együtt szendvicsszerűen közrefog egy közbenső (40) tárcsát, amelyen jó súrlódást biztosító anyagból lévő (41, 42) súrlódóbetétek vannak.
A közbenső (40) tárcsán (43) kilincsek vannak, amelyek (44) rugóval terheltek és (45) tengely körül forognak. A (40) tárcsa körül rögzített (46) kilincskerék van, amely (47) csavarokkal van a (29) állványhoz erősítve.
A közbenső (40) tárcsa ily módon csak az F nyíllal jelzett irányban tud forogni (4. ábra), ami az (1) motorhajtómű egység azon forgásirányának felel meg, amely a (4) teher emelkedését biztosítja.
A (10) tengely végén (12) tengelykapcsoló tárcsa van, amely jobbra két részből álló (48) tológyűrűnek ütközik. A (12) tengelykapcsoló tárcsában (49) hornyok vannak, legalább két (49) horony, egymástól 90° ban elhelyezve. Gyakorlatban több csoport (49) horony van egymástól 90°-ban elhelyezve és mindegyik csoport a következőhöz képest például 15°-kal vagy 30°kal el van tolva, hogy lehetővé tegyék az (5 és 9) emelőkötelek hosszának szabályozását. Ennek érdekében elegendő, ha a (48) tológyűrűt leszereljük, a (12) tengelykapcsoló tárcsát visszahúzzuk, a (10) tengelyre ékeljük és elforgatjuk az egész egységet, hogy a (14) kapcsolótárcsa axiális (50) csapjait a (12) tengelykapcsoló tárcsa szomszédos (49) hornyaiba helyezzük, majd helyre tegyük a (48) tológyűrűt. Megjegyezzük, hogy az (50) csapokat a (12, 13) tengelykapcsoló tárcsák is hordhatják és a (49) hornyok lehetnek a (14) kapcsolótárcsában.
A rendszer a következőképpen működik:
A (4) teher felemelése érdekében az (1) motor-hajtómű egységet olyan értelemben forgatjuk, hogy a (27) nyomótárcsa jobb felé forogjon. Amikor - figyelembe véve a (4) teher tömegét - a (40) tárcsa a (27) nyomótárcsa és a (35) agy között össze van szorítva, a (27)
HU 208 286 Β nyomótárcsa forgatása forgásba hozza a (35) agyat és ezzel együtt a (8) dobot és a (35) agyhoz kapcsolt (10) tengelyt. A (8) dob ellentétes értelmű forgása ebben a helyzetben teljesen lehetetlen a (43) kilincsekkel ellátott (40) tárcsa miatt.
A (4) teher süllyesztéséhez a kapcsolást oldani kell. E célból az (1) motor-hajtómű egységet ellentétes értelemben forgatjuk, ami a (27) nyomótárcsa elmozdulását eredményezi bal felé. így a (35) agy és a (8) dob felszabadul, amely a (4) teher lesüllyedése irányában forog a (40) tárcsához képest, amelyet (43) kilincsei nem engednek forogni. A (35) agy forgásában magával viszi a (10) tengelyt, ami azonnal létrehozza a (27) nyomótárcsa axiális elmozdítását, ezzel a (40) tárcsát a (35) agyhoz szorítja, miközben a (4) teher süllyedése leáll, kivéve ha az (1) motor-hajtómű egység tovább forog. A lesüllyedés tehát egymást váltakozva követő bekapcsolások és kikapcsolások eredményeképpen jön létre. A lesüllyedés sebességét gyakorlatilag az (1) motor-hajtómű egység sebessége határozza meg, lökés nélkül, a (35) agy kis csúszásával a közbenső (40) tárcsán.
A két (10, 11) tengely azonos kinetikai összekapcsolása folytán a forgás teljesen szinkronizált és az egyedüli szabályozást az igényli, hogy az (5 és 9) emelőkötelek szükségszerűen különböző megnyúlását bizonyos üzemelési idő után be kell szabályozni.

Claims (5)

1. Rendszer teher felemelésére, amely motort és hajtóművet tartalmaz, amelynek két párhuzamos kihajtó tengelyén két kisfogaskerék van, és mindegyik kisfogaskerék egy-egy emelőegységgel kapcsolódik, amelyek emelőkötél útján vannak a teherrel összekötve, az emelőegységek a kisfogaskerekekkel kapcsolódó fogaskoszorút tartalmaznak, amely súrlódókapcsolón keresztül dobbal van hajtókapcsolatban, amelyre az emelőkötél van rögzítve és feltekercselve, azzal jellemezve, hogy mindegyik emelőegység külön-külön emelőkötél (5, 9) útján van a teherrel (4) összekötve, és hogy a súrlódókapcsoló (7) közbenső tárcsát (40) tartalmaz, amely rögzített állványra (29) szerelt, a teher (4) süllyedése irányában a tárcsa (40) forgását megakadályozó, rögzített kilincskerékkel (46) kapcsolódó rugókkal (44) terhelt kilincseket (43) hord, a dobok (8, 8A) pedig egytengelyűén elhelyezett tengelyekre (10, 11) vannak szerelve, és az egyik emelőegység tengelyét (10) a másik emelőegység tengelyével (11) összekötő kapcsolóeszköze, előnyösen tengelykapcsolója van.
2. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a kapcsolóeszköz tengelykapcsoló tárcsákat (12, 13) és kapcsolótárcsát (14) tartalmaz, amely axális csapokkal (50) vagy hornyokkal (49) van ellátva, a két tengely (10, 11) pedig a rögzített állványon csapágyazva van.
3. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a közbenső tárcsa (40) a tengelyre (10) rögzített, a dob (8) és a tengely (10) közötti kapcsolatot biztosító agy (35) és egy nyomótárcsa (27) között közre van fogva, az agynak (35) a tengelyre (10) merőleges támaszkodó felülete (39) van, amely a tárcsával (40) párhuzamos, a nyomótárcsa (27) pedig a tengelynek (10) egy menetes felületére (28) van szerelve, és a nyomótárcsa (27) agya fogaskoszorúhoz (6) kötött központosítóval (24) axiálisan kapcsolhatóan van kialakítva, a központosítónak (24) menesztői (25) vannak, amelyek a nyomótárcsában (27) lévő mélyedésekbe (26) illeszkednek.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy mindegyik emelőegység emelőkötele (5, 9) a teherhez (4) van kötve, majd egy-egy visszatérítő keréken (15, 16) vannak vezetve a dobokra (8,8A), a két visszatérítő kerék (15, 16) egy kereszttartó (17) két végére van elhelyezve, amely közepén (18) vízszintesen az állványhoz (29) rögzített álló részhez van csuklósán csatlakoztatva, továbbá a kereszttartó (17) mozgását határoló érzékelőkkel (22, 23) ellátott két ütközője (20, 21) van.
5. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a teher (4) függőleges oszlop (19) mentén ide-oda mozgathatóan van vezetve.
HU91932A 1990-03-21 1991-03-20 System for lifting load HU208286B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9003625A FR2659951B1 (fr) 1990-03-21 1990-03-21 Systeme de levage d'une charge a deux tambours fonctionnant en parallele, synchronises en rotation.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU910932D0 HU910932D0 (en) 1991-10-28
HUT60695A HUT60695A (en) 1992-10-28
HU208286B true HU208286B (en) 1993-09-28

Family

ID=9394964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU91932A HU208286B (en) 1990-03-21 1991-03-20 System for lifting load

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5324007A (hu)
EP (1) EP0448021B1 (hu)
JP (1) JPH04223997A (hu)
KR (1) KR910016614A (hu)
BG (1) BG60028A3 (hu)
CA (1) CA2038711C (hu)
CS (1) CS76691A2 (hu)
DE (1) DE69103937T2 (hu)
ES (1) ES2062586T3 (hu)
FI (1) FI93202C (hu)
FR (1) FR2659951B1 (hu)
HU (1) HU208286B (hu)
RO (1) RO107397B1 (hu)
YU (1) YU47960B (hu)
ZA (1) ZA912071B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2324278A (en) * 1997-02-20 1998-10-21 J & A Promotions Ltd Vehicle with vertically movable deck
JP2000344449A (ja) * 1999-06-02 2000-12-12 Teijin Seiki Co Ltd エレベータ用駆動装置
US6598859B1 (en) 2001-05-31 2003-07-29 Magnetek, Inc. Multiple hoist synchronization apparatus and method
CA2389957C (en) 2002-06-10 2009-08-04 Brent's Grading Ltd. Blade installation tool
FR2892785B1 (fr) * 2005-11-03 2008-01-18 Unicum Transmission De Puissan Dispositif de securite de transmission mecanique par engrenage irreversible a l'arret
FI118729B (fi) * 2006-04-04 2008-02-29 Kone Corp Järjestely hissikorin pysäyttämiseksi hätäjarrutustilanteessa ja hissi
EP1955976A1 (de) * 2007-02-08 2008-08-13 BAUER Maschinen GmbH Windenvorrichtung
US9624076B2 (en) * 2014-04-04 2017-04-18 David R. Hall Synchronized motorized lifting devices for lifting shared loads
CN104085809B (zh) * 2014-06-30 2016-05-04 东北大学 一种自适应负载卷扬机构
KR102642682B1 (ko) * 2023-11-02 2024-03-04 주식회사 에스디호이스트 로프 꼬임 교정용 리와인딩 장치 및 그 장치를 이용한 드럼 로프 와인딩 방법

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1609421A (en) * 1925-08-13 1926-12-07 Almon E Norris Clutch and brake mechanism
GB655450A (en) * 1949-06-08 1951-07-18 Austin Hopkinson Improvements in or relating to hoisting or haulage gear
DE1026505B (de) * 1957-03-30 1958-03-20 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Hubwerk fuer Hebezeuge
US2984455A (en) * 1957-08-06 1961-05-16 California Research Corp Multiple-cable tensioning device
DE1202454B (de) * 1961-11-11 1965-10-07 Voest Ag Windwerk
GB978133A (en) * 1961-12-06 1964-12-16 Ass Elect Ind Couplings for non-aligned shafts
FR1495528A (fr) * 1966-07-26 1967-09-22 Mecaniques Ind Soc Atel Perfectionnements apportés aux treuils
DE1276311B (de) * 1966-08-09 1968-08-29 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Vorrichtung zur Erzielung einer Auf- und Abwaertsbewegung einer durchziehenden Last
SU483825A3 (ru) * 1970-03-07 1975-09-05 Хеш Машиненфабрик Дейчланд Аг (Фирма) Подъемный механизм
GB1505244A (en) * 1975-10-10 1978-03-30 Gen Electric Winches for use with high masts
FR2380979A1 (fr) * 1977-02-21 1978-09-15 Bretagne Atel Chantiers Treuil de levage comportant un dispositif de securite
SE413833B (sv) * 1977-12-08 1980-06-30 Landstingens Inkopscentral Handdriven vinsch med backsperr serskilt som kraftdon inom sjukvarden
AT356322B (de) * 1977-12-27 1980-04-25 Waagner Biro Ag Kranhubwerk fuer einen laufkran, insbesondere fuer einen giess- oder reaktorkran
US4214664A (en) * 1978-08-24 1980-07-29 The Alliance Machine Company Crane safety reeving
US4489919A (en) * 1983-03-21 1984-12-25 Meyer Ostrobrod Safety winch with disengageable drive
US4653653A (en) * 1985-08-27 1987-03-31 The Alliance Machine Company Hoisting systems
US4851980A (en) * 1988-06-29 1989-07-25 Meade Industrial Services, Inc. Double drum level winding rope lift mechanism for luminaires on high lighting masts

Also Published As

Publication number Publication date
YU47291A (sh) 1994-09-09
FI911314A (fi) 1991-09-22
KR910016614A (ko) 1991-11-05
EP0448021A1 (fr) 1991-09-25
HUT60695A (en) 1992-10-28
FI911314A0 (fi) 1991-03-18
DE69103937T2 (de) 1995-02-09
FR2659951A1 (fr) 1991-09-27
DE69103937D1 (de) 1994-10-20
CS76691A2 (en) 1991-09-15
FI93202C (fi) 1995-03-10
ES2062586T3 (es) 1994-12-16
EP0448021B1 (fr) 1994-09-14
CA2038711C (fr) 1993-12-21
RO107397B1 (ro) 1993-11-30
US5324007A (en) 1994-06-28
HU910932D0 (en) 1991-10-28
BG60028A3 (en) 1993-07-15
JPH04223997A (ja) 1992-08-13
FI93202B (fi) 1994-11-30
YU47960B (sh) 1996-07-24
CA2038711A1 (fr) 1991-09-22
ZA912071B (en) 1991-12-24
FR2659951B1 (fr) 1992-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU208286B (en) System for lifting load
US4756204A (en) Counterbalance assembly for rotatable robotic arm and the like
US5711360A (en) Operating device for rolling shutter assemblies
DE102016202792A1 (de) Robotergelenk und Roboter mit wenigstens einem solchen Robotergelenk
JP2007524522A (ja) 2つの部分から構成される遠隔操作アーム
CA1069379A (en) Circumferential register assembly
US4964503A (en) Manipulator using a single motor driving plural flexible shafts
US5144868A (en) Power tongs
RU1811557C (ru) Устройство дл привода цепной струговой установки
CN1052447A (zh) 齿轮传动机构
CN1051260C (zh) 将轧辊组件牢固地紧固在轧机机座上的设备
EP4238921B1 (en) Braking device for an elevator or escalator system
SU1712908A1 (ru) Стенд дл нагружени электрических исполнительных механизмов
JPH02188224A (ja) 大出力で作動できる少なくとも2本の作動シヤフトを備えた、たとえば二軸スクリユ押出機等用の装置
CN100418649C (zh) 将在轧机机架的机架窗口中支承在轴承装配件中的轧机压辊进行旋转锁定的装置
SU1646843A1 (ru) Манипул тор
DE102018107127B4 (de) Tragrollengestell mit Schwenkrahmen für eine Förderbandanlage
SU1731308A1 (ru) Прокатный стан
SU618158A1 (ru) Правильна машина
JPS62178679A (ja) 戸の戸袋内における進退装置
KR0157028B1 (ko) 레버로 작동되는 호이스트
SU1583198A1 (ru) Лини клети прокатного стана
GB2057385A (en) Improvements in or relating to rope driving apparatus
KR20030075616A (ko) 기어 회전력을 이용한 호이스트 비상 제동장치
JP2000140916A (ja) ロ―ル圧延機

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee