HU206978B - Process for producing oral therapeutic systems comprising carbamazepine - Google Patents

Process for producing oral therapeutic systems comprising carbamazepine Download PDF

Info

Publication number
HU206978B
HU206978B HU873590A HU359087A HU206978B HU 206978 B HU206978 B HU 206978B HU 873590 A HU873590 A HU 873590A HU 359087 A HU359087 A HU 359087A HU 206978 B HU206978 B HU 206978B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
carbamazepine
water
core
active ingredient
cellulose
Prior art date
Application number
HU873590A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44930A (en
Inventor
Satish Chandra Khanna
Theresa Ruettimann
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of HUT44930A publication Critical patent/HUT44930A/hu
Publication of HU206978B publication Critical patent/HU206978B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0002Galenical forms characterised by the drug release technique; Application systems commanded by energy
    • A61K9/0004Osmotic delivery systems; Sustained release driven by osmosis, thermal energy or gas
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/55Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having seven-membered rings, e.g. azelastine, pentylenetetrazole
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods

Description

A találmány tárgya eljárás karbamazepin hatóanyagot tartalmazó, orális terápiás készítmény előállítására.
A karbamazepin, 5H-dibenz[b,f]azepin-5-karboxamid (Tegretol®, Tegretal®, A CIBA-GEIGY cég védjegyzett gyártmánya) antikonvulzív és analgetikus hatású gyógyszerként javallott termék. A kereskedelemben kapható ilyen gyógyszerkészítmények 200 mg hatóanyagot tartalmazó tabletták és 2% hatóanyagot tartalmazó szirupok.
Szisztémás hatás elérésére szolgáló, orálisan adagolható rendszerek, és ezek konvencionális gyógyszerformákkal - mint tablettákkal és szirupokkal - szembeni előnyei ismertek. Ilyen rendszerekkel állandó terápiás szinten maradó, késleltetett hatóanyag-leadás érhető el. Az F. Theeuwes által [J. Pharm. Se., 64. kötet, 12. sz. 1987-1991. old. (1975)] leírt és szokásos tabletta formájú OROS („Órai Osmotic System”: Alza Corp.) perorális rendszernél a vizes testnedvek a szemipermeábilis membránként működő külső rétegen keresztül lépnek be a rendszerbe, elérik a magban szilárd alakban jelen lévő hatóanyagot, és azt feloldják. Megfelelő vízoldhatóság esetén a hatóanyag-tartalmú oldatot a fellépő nyomás hatására állandó sebességgel egy kb. 100-250 mikrométer átmérőjű ürítőnyílás adja le.
Ezzel az adagolási módszerrel a megfelelő hatóanyagmennyiség leadását, és a kívánt gyógyászati hatást érik el, ha a magban lévő hatóanyag elég nagy ozmózisnyomást tud előidézni. Ennek előfeltétele a mag megfelelően nagy vízoldható hatóanyag- és megfelelően alacsony segédanyag-tartalma.
Ezért az OROS®-rendszerek nehezen oldható hatóanyagoknál nem megfelelőek. Különösen nagy menynyiségben adagolandó hatóanyagok, mint a karbamazepin esetében az ozmózisnyomás túl alacsony. E probléma megoldására a 4111202 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás nehezen oldható hatóanyagokra olyan kétkamrás („push-pull”) rendszereket javasol, amelyek egyik kamrájukban a hatóanyagot, ill. azt tartalmazó készítményt, másik kamrájukban a megfelelő ozmózis-nyomás biztosításához szükséges vízoldható segédanyagokat, pl. sókat vagy cukrot tartalmaznak. A két kamrát egymástól rugalmas fal választja el, és azokat kifelé merev, de vízáteresztő szemipermeábilis membrán zárja le. Víz belépése esetén a kialakuló ozmózis-nyomás az alsó kamra térfogatnövekedését idézi elő. Mivel a szenipermeábilis fal merev, az ozmózis-nyomás kizárólag a hajlékony válaszfalra fejt ki hatást, és a hatóanyagot magában foglaló kamra tartalmát a rendszerből kinyomja.
A „push-pull” rendszerek előállítása technikailag bonyolult, mert az ilyen adagolási formáknál a szemipermeábilis burkolattól eltérő minőségű, flexibilis válaszfalat kell beépíteni. Ezen kívül nehezen oldható, és nagy - pl. 200 mg-nál nagyobb - mennyiségben adagolandó hatóanyagok esetében csak voluminózus „push-pull” rendszerek állíthatók elő, melyek bevétele különösen epileptikus rohamok esetében problematikus.
Az 52917 sz. európai szabadalmi leírás nehezen oldódó hatóanyagokra válaszfal nélküli kétkamrás rendszereket ír le. Az ozmotikus hajtóanyagot a hatóanyaggal töltött kamra tartalmazza. Az ez alatti kamra duzzadni képes polimerből, mint polivinil-pirrolidonból áll. A kialakuló ozmózis nyomás hatására a rendszer több folyadékot vesz fel, ami a duzzadást meggyorsítja. A duzzadást nyomás csak annak a kamrának térfogatnövekedését idézi elő, amely duzzadni képes polimerből áll, mert a szemipermeábilis fal merev, ezáltal a hatóanyaggal töltött kamra tartalmát egy nyíláson keresztül kinyomja.
Az 52917 sz. európai szabadalmi leírásban leírt formát kétrétegű, burkolattal, ill. bevonattal ellátott tablettának kell felfogni. Előállítása a szokásos burkolt vagy bevonattal ellátott tablettákhoz képest technikailag bonyolult. így a sajtolási folyamatot legalább két lépésben kell végezni. A különböző, egymással sajtolandó granulátumok szokásos sajtolásánál nagy a granulátum-komponensek egyenletes szemcseméretével szembeni követelmény. A többrétegű tabletták előállításának leírásával, annak technikai problémáival és a használt granulátumokkal szemben támasztott követelményekkel kapcsolatosan Hager: „Handbuch dér Pharmazeutischen Praxis” c. művére, Springer Kiad., 1971 (a továbbiakban: ,,Hager”-re), Vlla. köt., 710. old. alja és 723-725. old. utalunk.
Egy további probléma abban áll, hogy vízmentes (amorf vagy kristályos) karbamazepin használata során a vízzel érintkezve dihidrátok képződnek, lásd J. Pharm. Soc. Jpn. 2. sz., 184-190. old., 1984. A dihidrátok tűs alakban vannak jelen, e tűk hosszirányban kb. 500 gm méretig is megnőhetnek. Az ismert kétkamrás rendszerek ilyen dihidrát kristályokkal nem tudnak megfelelően működni, mert a megnőtt kristályok a terápiás rendszer nyílását eldugaszolhatják. Ezért e célra csak aprított karbamazepin-dihidrát kristályok felelnek meg, melyeknek maximális méretét a rendszer nyílásának átmérője szabja meg. Megfelelő méretű karbamazepin-dihidrát kristályok előállítására eddig csak a nedves őrlési eljárás vált be. Az őrlemény szükséges szárítása miatt a szárazon őrlő eljárás problematikus, mert kb. 37 °C műveleti hőmérsékleten ismét vízmenentes karbamazepin képződik. A nedves őrlési eljárás szintén hátrányos, mert a szuszpendálószert egy külön eljárási lépésben el kell távolítani.
Jelen találmány feladata olyan, egy hatóanyagkamrás karbamazepin terápiás rendszer előállítási eljárása volt, melynek nagysága az eddig ismert orális, ozmotikus egykamrás rendszerekének felel meg, és amely alkalmas segédanyag hozzáadása útján a karbamazepin kristálynövekedést meg tudja gátolni, miáltal mindkét munkaigényes eljárási lépés, nevezetesen a hidrát forma előállítása és a nedves őrlés elkerülhető.
Ezt a feladatot egy olyan, alkalmas védőkolloid megválasztásával oldottuk meg, amely megakadályozza a karbamazepin-hidrát fonnák kristálynövekedését orális ozmotikus rendszerekben, a hidrátkristályok részecskeméretét messzemenően állandónak tartja, és az egykamrás rendszer megfeleíőhatóanyag-leadási teljesítményét biztosítja.
HU 206 978 Β
A találmány tárgya eljárás perorálisan adagolandó és szisztémás hatású terápiás rendszer előállítására bevont és/vagy burkolt egykamrás rendszer alakjában, karbamazepin szervezetbejuttatására. A találmány szerint előállítható terápiás rendszer;
a) vízáteresztő, és a hatóanyag-tartalmú mag komponenseit át nem eresztő anyagból álló burkolatból,
b) hatóanyagként finomszemcsés karbamazepint és segédanyagokként a karbamazepin víz jelenlétében történő kristálynövekedését gátló védökolloidot, hidrofil duzzasztószert, valamint adott esetben az ozmózis indukálására alkalmas vízoldható anyagot, és/vagy további, gyógyszerészetileg elfogadható segédanyagokat tartalmazó magból, és
c) a magban lévő komponenseknek a környező, vizes testnedvekbe az a) burkolaton keresztül történő transzportjára alkalmas járatból áll.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy a b) mag alkotóiként hatóanyagként finomszemcsés karbamazepint, védőkolloidként alkilezett cellulózt, és hidrofil duzzasztószerként vinil-pimüidon-vinil-acetátkopolimer etilén-oxid-homopolimerrel akotott 1:1 arányú keverékét egymással összekeverjük és összesajtoljuk, a magot az a) burkolattal bevonjuk és a c) járatot a cellulóz-acetátból álló szemipermeábilis membránon át elhelyezzük.
Az előzőekben és a következőkben használt általános definíciók és fogalmak jelentése a jelen találmányi leírásban előnyösen a következő:
Az a) burkolat vízáteresztő és a hatóanyag komponensei számára szemipermeábilis membránként fogható fel, amely a vizet átereszti ugyan, de a készítmény magjában jelen lévő komponensek, mint hatóanyagok, duzzasztószerek, ozmotikus segédanyagok stb. számára lényegében át nem eresztő.
A burkolat szemipermeábilis anyagból történő előállítására alkalmas anyagok például a 3 916 899 és a 3 977 404 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban leírt, mikroporózus polimer anyagok, amelyek a gyomor-bélrendszerben nem bomlanak le, vagyis változatlan formában ürülnek ki. Használhatók például olyan acilezett cellulózszármazékok (cellulózészterek), amelyek acetilcsoporttal egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan vagy acetil-csoporttal egyszeresen vagy kétszeresen, és egy további acetiltől eltérő acilcsoporttal vannak helyettesítve, mint például a cellulóz-acetát.
A találmány szerinti terápiás rendszerekhez a karbamazepint finomszemcsés alakban használjuk fel. „Finomszemcsés” alatt mikronizált, amorf vízmentes és mikronizált, kristályos vízmentes alakokat, valamint mikronizált kristályos hidrátformákat értünk. Előnyös a mikronizált, kristályos vízmentes alakok használata. A szemcseméietet úgy kell megválasztani, hogy az a) burkolat előnyösen kb. 0,4-0,8 mm átmérőjű nyílásán keresztül a hatóanyag torlódásmentes leadása váljék lehetővé. Ezenkívül ilyen szemcseméretnél javul a nehezen oldódó hatóanyag diszpeigált szemcséinek reszorpciója. Előnyösen 100 pm-nél kisebb, különösen 200 pm-nél kisebb vízmentes karbamazepin kristályokat használunk.
Az olyan védőkolloidok, amelyek a karbamazepin kristálynövekedését víz jelenlétében gátolják, késleltetik technikailag előnytelen, orális terápiás rendszerek előállítására alkalmatlan kristályosformák képződését, pl. nagyobb hidrátkristályok finomszemcséjű részecskékéi történő képződését. Az ilyen védőkolloidok meglepetésszerűen mindenekelőtt nagyobb hidrátkristályok (dihidrátkristályok) vízmentes módosulatokból vagy amorf részecskékből történő képződését késleltetik. Mint az előzőekben említettük, nagyobb tű alakú kristályok képződése a terápiás rendszer folyamatos hatóanyag-leadási teljesítménye szempontjából hátrányos, mert a nyílás dugulása következtében a hatóanyag-leadás ilyen esetben gátolt.
Megfelelő védőkolloidok különösen a diszpergálható alkilezett cellulóz-származékok, pl. a metil- vagy etil-cellulóz, hidroxipropil-cellulóz, hidroxipropil-alkilcellulóz, pl. hidroxipropil-metilcellulóz vagy hidroxipropil-etilcellulóz, só alakú karboximetil-cellulóz, pl. nátrium-karboximetil-cellulóz vagy só alakú karboximetil-alkilcellulőzok, pl. nátrium-karboximetil-metilcellulóz vagy nátrium-karboximetil-etilcellulóz.
Megfelelő védőkollodiok mindenekelőtt a metilezett cellulózéterek, pl. a kb. 27,0-32,0% metoxicsoport-tartalmú és kb. 1,75-2,1 szubsztitúciós fokú metilcellulóz vagy a kb. 16,0-30,0% metoxi- és 4,0-32,0% hidroxi-propoxi-csoport tartalmú hidroxipropil-metilcellulóz. A találmány szerinti eljárással előállított orális terápiás rendszerek előnyösen a hatóanyag-mennyiségre számított kb. 5-10% mennyiségű védőkolloidot, mint hidroxipropil-metilcellulőzt tartalmaznak
Ilyen védőkollodiok hozzáadása útján a vízmentes karbamazepin mikrokristályok vizes fázisban megfigyelt növekedése legfeljebb kb. 100 pm-re, különösen kb. 20 pm-re vagy a hidrátkristályoké legfeljebb kb. 500 pm méretű tű alakú hidrátkristályokra van korlátozva, ill. lassítva.
A találmány szerinti terápiás rendszerek ezért kb. 20 pm-ig terjedő méretű karbamazepin mikrokristályokat tudnak leadni a gyomorbél traktusnak, úgyhogy ez a hatóanyag különösen finoman diszpergált alakban oldható és reszorbeálható.
A b) magban jelen lévő hidrofil duzzasztószer egy olyan segédanyag, amely vízzel, ill. a gyomor-béltraktusban jelen lévő vizes testnedvvel kölcsöhatásba lép, megduzzad és egy egyensúlyi állapot eléréséig tágul ki. A duzzasztószer nagy mennyiségű vizet képes abszorbeálni és a terápiás rendszer működéséhez szükséges duzzadást nyomást tudja előállítani. Minthogy az
a) szemipermeábilis burkolat merev vagy legalább kevéssé elasztikus, ezért a duzzadás által létrehozott nyomás a magban lévő anyagnak a burkolat c) járatán át történő leadása útján egyenlítődik ki.
Hidrofil duzzasztószerként vinilpirrolidon/vinilacetát kopolimer és etilénoxid homopolimer keveréket használunk. Ennek a keveréknek az a meglepő előnye, hogy a duzzadásnál fellépő duzzadási nyomás nem vezet a rendszer felszakadására és a duzzadás sebessége egyenletes, úgyhogy a rendszer megközelítően állandó hatóanyag-mennyiségeket ad le.
HU 206 978 B
Etilénoxid homopolimerként a keverékben l,0xl06-nál nagyobb molekulatömegű Polyox®-ot használunk.
A találmány szerinti eljárásban 1:1 (tömeg)arányú vinilpirrolidon/vinilacetát kopolimer (Kollidon® VA 64 kereskedelmi áru) és etilénoxid homopolimer (Polyox®, molekulatömeg: 5x106 kereskedelmi áru) keverékét használjuk.
A hidrofil, polimer duzzasztószer a terápiás rendszer össztömegére számítva 5-60 tömegrész mennyiségben lehet jelen a magban.
A magban adott esetben a duzzasztószeren túlmenően jelen lévő, az ozmózis nyomás indukálását előidéző vízoldható anyagok a víz szemipermeábilis burkolaton történő áthatolása után ozmózis nyomást idéznek elő és növelik a duzzadási nyomást.
Az ozmózisnyomás redukálására szolgáló vízoldható anyag elvileg bármilyen, gyógyszerészeti szempontból alkalmas, vízben oldódó anyag, pl. a gyógyszerkönyvekben vagy a „Hager”-ben, valamint Remington: „Pharmaceutical Science” c. művében említett vízoldható segédanyag lehet. Különösen alkalmasak szervetlen vagy szerves savak gyógyszerészeti lég használható vízoldható sói vagy különösen nagy vízoldékonyságú nemionos, gyógyszerészeti lég használható szerves anyagok, pl. szénhidrátok, mint cukrok vagy aminosavak.
Ilyen ozmózis nyomás indukálására alkalmas vízoldható anyagok például a szervetelen sók, mint a magnézium-klorid vagy -szulfát, lítium-, nátrium- vagy kálium-klorid, lítium-, nátrium- vagy kálium-szulfát vagy nátrium- vagy kálium-hidrogén- vagy -dihidrogénfoszfát, szerves savak sói, mint nátrium- vagy káliumacetát, magnézium-szukcinát, nátrium-benzoát, nátrium-citrát vagy nátrium-aszkorbát, szénhidrátok, mint szorbit vagy mannit (hexit), arabínóz, ribóz vagy xilóz (pentózok), glükóz, fruktóz, galaktóz vagy mannóz (hexózok), szukróz, maltóz vagy laktóz (diszacharidok) vagy raffinóz (triszacharidok), vízoldható aminosavak, mintglicin, leucin, alanin vagy metionin, karbamid stb., valamint ezek keverékei. A vízoldható segédanyagok a terápiás rendszer össztömegére számított kb. 0,01-35%ban lehetnek jelen a magban.
A b) mag az ozmózis nyomást indukáló vízoldható anyagokra és a hidrofil, polimer duzzasztószeren túlmenően további, gyógyszerészetileg elfogadható segédanyagokat tartalmazhat.
További segédanyagokként előnyösek határfelületaktív anyagok, ún. tenzidek, pl. alkil-szulfát típusú anionos tenzidek, pl. nátrium-, kálium- vagy magnézium-n-dodecil-szulfát, -n-tetradecil-szulfát, -n-hexadecil-szulfát vagy -n-oktadecil-szulfát, alkiléter-szulfátok, pl. nátrium-, kálium- vagy magnézium-n-dodeciloxietil-szulfát, n-tetradecil-oxietil-szulfát, -n-hexadecil-oxíetil-szulfát vagy -n-oktadecil-oxietilszulfát vagy alkán-szulfonátok, pl. nátrium-, kálium- vagy magnézium-n-dodekán-szulfonát, -n-tetradekán-szulfonát, -nhexadekán-szulfonát vagy -n-oktadekán-szulfonát.
Alkalmas tenzidek továbbá a zsírsav-poli-hidroxialkohol-észterek, mint a szorbitán-monolaurát,
-oleát, -sztearát vagy -palmitát, a szorbitán-trisztearát vagy -trioleát, a zsírsav-poli-hidroxialkoholészterek polioxietilén adduktjai, mint a poli-oxietilén-szorbitánmonolaurát, -oleát, -sztearát, -palmitát, -trisztearát vagy trioleát, a polietilénglikol-zsírsavészterek, mint a poli-oxietilsztearát, polietilénglikol-400-sztearát, polietilénglikol-2000-sztearát, különösen a Pluronics® (BWC gyártmány) vagy Synperonic® (ICI gyártmány) típusú etilénoxidl-propilénoxid blokk kopolimerek.
További segédanyagok a tablettázásnál a granulátumok előállításához használt szokásos segédanyagok, pl. kötőanyagok, csúsztatószerek, folyatószerek, diszpergálószerek, töltőanyagok stb. így használhatók a nevezett segédanyagokon túlmenően szokásos segédanyagok, mint laktóz, szacharóz, szorbit, mannit, keményítő, pl. burgonyakeményítő, kukoricakeményítő vagy amilopektin vagy cellulóz, különösen mikrokristályos cellulóz vagy magnézium-sztearát.
A magban lévő komponenseknek a környező vizes testnedvekbe az a) burkolaton keresztül történő transzportjára szolgáló járat alatt olyan szerkezetelemeket, valamint módszert értünk, amely alkalmas a hatóanyag-készítménynek a terápiás rendszer magjából történő kibocsátására. E kifejezés alatt átmenetek, nyílások, furatok, lyukak stb. értendők a szemipermeábilis membránként működő a) burkolatban, amelyek a burkolat felülete és a mag között összeköttetést létesítenek. A járat mechanikus vagy lézerfúrással vagy egy megbontható elem, pl. egy zselatin dugó elbontásával, a terápiás rendszer burkolatában létesített „kapuval” állítható elő. Egy kiviteli változatnál a terápiás rendszerre ható hidrosztatikus nyomás reakciójaként képződik a járat. Egy másik kiviteli változatnál két vagy több, a rendszer tetszőleges helyén elrendezett járat létesíthető. Képződhet az átmenet a rendszer alkalmazása során a rétegek mechanikus felszakítása útján is. A járatnak egy minimális átmérője van, amely függ a hatóanyag kristályainak méretétől. A járat átmérőjének nagyobbnak kell lennie, mint a hatóanyagok kristályainak átlagos hosszmérete. A maximális átmérő szintén körülbelül behatárolt. Ez csak olyan nagyságú lehet, hogy elkerüljük a vizes testnedveknek a terápiás rendszerbe konvekció útján történő behatolását. A járat előállításának és a minimális dimenzióknak leírását a 3 485770 és 3 916899 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások és azokhoz tartozó rajzok tartalmazzák.
A találmány szerinti eljárással előállított terápiás rendszer lehet másképpen formázott is, lehet például kerek, ovális, cső alakú és hasonló, és a töltetmennyiségtől függően különböző nagyságú. A terápiás rendszer lehet ezenkívül átlátszó, színtelen vagy színes is abból a célból, hogy a terméknek egyedi megjelenést és azonnali felismerhetőséget kölcsönözzünk.
A találmány szerinti eljárással előállított orális terápiás rendszernek értékes farmakológiai tulajdonságai vannak, és az különösen különböző eredetű, erős fájdalmak és konvulziók, pl. epilepszia kezelésére használható.
A találmány szerinti terápiás rendszereket úgy állítjuk elő, hogy a mag komponenseit egymással összekeverjük,
HU 206 978 B a keveréket összesajtoljuk, a magot burkolattal vonjuk be és adott esetben a szemipermeábilis membránt járattal, pl. egy nyílással látjuk el. Az eljárás egy előnyös foganatosítási módjánál a karbamazepin vízmentes kristályformáját 5 pm átlagos részecskeméretűre aprítjuk. Az így aprított részecskéket, különösen mikrokristályokat a magot képező komponensekkel összekeverjük és granuláljuk, pl. oly módon, hogy a hidroxipropil-metilcellulóz vagy metilcellulóz védőkolloidot, nátrium-kloridot és a nátrium-lauril-szulfát tenzidet, valamint Polyoxot a hatóanyaggal összekeverjük, ehhez a keverékhez hozzáadjuk poli-vinilpirrolidon/poli-vinilacetát szerves oldószeres oldatát, az oldószert leszívatjuk, a maradékot granuláljuk és szárítjuk. A granulátumot ezután sajtoljuk és adott esetben csúsztatószerek, pl. magnéziumsztearát hozzáadása után szokásos alakú és nagyságú, pl. 5-12 mm átmérőjű (kerek alakú) és kb. 4-8 mm széles, valamint kb. 10-22 mm hosszú, négyszögletes tabletta-magokká stancoljuk ki.
A granulátum előállítására minden olyan oldószer alkalmas, amelyben a hidrofil duzzasztószer és valamennyi segédanyag oldódik. Ilyen oldószer különösen a víz vagy a rövid szénláncú alkanolok, mint metanol, etanol vagy izopropanoLA szemipermeábilis burkolat a hatóanyagot tartalmazó magra a szemipermeábilis burkolatot képező anyag valamely oldatával végzett ráöntés, formázás, szórás vagy kapszula-bemártás útján vihető fel. A burkolat felvitelének egy másik módja örvényáramú szuszpendálási módszer („air suspension procedure”). Ez az eljárás abban áll, hogy a masszákat (kapszulákat, ill. kapszulamagokat) levegőáramban és egy, a burkolatot képező szerben szuszpendáljuk és buktatjuk egészen addig, amíg a burkolat a magot körülveszi és bevonja. A levegővel való örvényeztetési eljárást a 2799241 sz. amerikai egyesült államokbeb szabadalmi leírás, valamint a J. Am. Pharm. Assoc., 48. köt., 451-459. old., 1979, és 49. köt., 82-84. old., 1980 közlemények írják le. Egyéb előnyös standard eljárás például a Remington’s „Pharmaceutical Sciences” c. műben (14. kiadás, 1986-1987. old.) leírt tartályos lakkozó eljárás („spray pan”).
A szemipermeábilis burkolatban a járat mechanikus vagy lézeres fúrással hozható létre. Az alábbiakban következő példák a találmány szemléltetését célozzák.
1. példa
Tegretol® (200 mg) terápiás rendszer
Mag
Karbamazepin, vízmentes (Tegretol®) 200 mg
Mikrokristályos cellulóz (Avicel®
FMC Corporation, Philadelphia) 20 mg
Hidroxipropil-metil-cellulóz(Pharmacoat® 603; Shin-Etsu Chem. Co. -Tokyo, gyártmány) 12,5 mg
Vinilpirrolidon/vinilacetátóO: 40 arányú kopolimer; (Kollidon® VA 64;
BASF termék) 80 mg
Poli-etilénglikol (5xl06 molekulatömegű Polyox® koaguláns; a Unione Carbide cég gyártmánya) 80 mg
Nátrium-klorid (legtisztább) 80 mg
Nátrium-laurilszulfát (legtisztább) 6 mg
Magnézium-sztearát 11,5 mg
490 mg.
Burkolat:
Cellulóz-acetát (32,0; letisztább) 16 mg
Cellulóz-acetát (39,8%; legtisztább) 20 mg
Poli-etilénglikol 4000 4 mg
Össztömeg: 530 mg
A vízmentes karbamazepint, hidroxipropil-metil-cellulózt, nátriumkloridot és nátirumlauril-szulfátot bolygókeverőben összekeverjük. A keveréket a vinilpirrolidon/vinilacetát kopolimer egy részének metanol/izopropanolos oldatával granuláljuk. A keveréket szitán áttörjük és a nyert granulátumot vákuumban megszárítjuk.
A száraz granulátumot a vinolpirrolídon/vinilacetát maradék mennyiségével az Avicel®-rel és a magnéziumsztearáttal összekeverjük. A homogén keveréket ezután sajtoljuk és stancoljuk (stancolási méret 10 mm R15).
Az így nyert magokat áramló ágyas bevonóberendezésben (Aeromatic Shea®l)a terápiás rendszer burkolatának komponenseit tartalmazó szerves lakkal vonjuk be.
A bevonattal ellátott tablettákat szárítószekrényben 40 °C-on 48 órán át szárítjuk. Minden tablettán 750 jim átmérőjű nyílást fúrunk fúróval vagy lézerrel.
2. példa
Tegretol ®(200 mg) terápiás rendszer
Mag
Karbamazepin-vízmentes (Tegretol®) 200 mg Mikrokristályos cellulóz (Avicel®FMC Corporation Philadelphia gyártmány) 20 mg
Hidroxipropil-metil-cellulóz(Pharmacoat® 603, Shin-Etsu Chem. Co., Tokyo gyártmány) 13 mg
Vinilpirrolidon/vinilacetát 60 : 40 arányú kopolimer (Kollidon® VA64,
BASF, Ludvwigshafen gyártmány) 80 mg
Hidroxietil-cellulóz (Tylose H 4000 PHA) 80 mg
Glükóz (legtisztább) 90 mg
Nátriumlauril-szulfát (legtisztább) 7 mg
Magnézium-sztearát (legtisztább) 10 mg
500 mg
Burkolat
Cellulóz-acetát (32,0) (legtisztább) 16 mg
Cellulóz-acetát (39,8) (legtisztább) 20 mg
Polietilénglikol 4000 4 mg mg
Összes tömeg: 540 mg
Az előállítás az 1. példában leírttal analóg módon történik. Polietilénglikol (molekulasúly 5xl06) helyett hidroxietil-cellulóz duzzasztószert használunk. Az ozmózis létrehozásához nátriumkorid helyett glükózt alkalmazunk. A granulátumot a komponensek összekeverése után a Kollidon® VA 64 egy részét tartalmazó etanolos oldattal végzett összekeveréssel állítjuk elő.
HU 206 978 Β
3. példa
Mag Karbamazepin-vízmentes (Tegretol®) Mikrokristályos cellulóz (Avicel®- 200 mg
FMC Corporation, Philadelphia gyártmány) Hidroxipropil-metil-cellulóz (Pharmacoat® 603, Shin-Etsu Chem. Co., To- 20 mg
kyo gyártmány) Vinilpirrolidon/vinilacetát 60: 40 ará- 12,5 mg
nyú kopolimer (Kollidon® VA 64BASF, Ludwigshafen gyártmány) Polietilénglikol (Ms.: 5xl06; Polyox® 81,3 mg
Coagulant, Union Carbide gyártmány) 80 mg
Nátriumlauril-szulfát (legtisztább) 6 mg
Magnézium-sztearát (legtisztább) 10,2 mg 410 mg
Burkolat Cellulózacetát (32,0) (legtisztább) 16 mg
Cellulózacetát (39,8) (legtisztább) 20 mg
Polietilénglikol 4000 4 mg
Ossztömeg: 40 mg 450 mg.
Az orális terápiás rendszer előállítása az 1. példa-
bán leírttal analóg módon történt, de ozmotikus szert
nem alkalmazunk.
4. példa Tegretol ®(2000 mg) terápiás rendszer Mag Karbamazepin-vízmentes (Tegretol®) Hidroxipropil-metilcellulóz (Pharmacoat® 603, Shin-Etsu Chem. Co., To- 200 mg
kyo gyártmány) Hidroxietil-cellulóz (Natrosol®-250L, 25 mg
Hercules gyártmány) 25 mg
Hidroxietil-cellulóz (Natrosol®-250H) 25 mg
Mannit (legtisztább) 215 mg
Nátriumlauril-szulfát (legtisztább) 5 mg
Magnézium-sztearát (legtisztább) 5 mg
500 mg
Burkolat Cellulózacetát (32,0) (legtisztább) 18,9 mg
Cellulózacetát (39,8) (legtisztább) 2,9 mg
Hidroxipropil-metil-cellulóz 15 CPS 2,1 mg
Polietilénglikol 8000 2,1 mg
26 mg
Ossztömeg: 526 mg.
Az előállítás az 1. példában leírttal analóg módon történik. Polietilénglikol és kollidon helyett hidroxietil-cellulóz duzzasztószert használunk. A granulátumot a komponenseknek, a használt hidroxietil-cellulóz egy részének etanolos oldatával végzett összekeverésével állítjuk elő,
A találmány szerint előállított karbamazepin-készítmény és az ismert, TEGRETOL® márkanéven forgalomban lévő karbamazepin készítmény összehasonlító farmakológiai adatait szemléltetik az 1. és 2a), 2b) ábrák.
l.ábra OROS és konvencionális tabletta (200 mg) napi kétszeri adagolása esetén a karbamazepin koncentrációjának alakulása a plazmában, az idő függvényében. Az eredmények 13 páciensnél kapott értékek átlagértéke
2a) és 2b) ábra Az átlagos plazmakoncentráció időbeli függvénye egyszeri, 200 mg-os orális karbamazepin-adagolás után.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás
    a) vizet áteresztő és a hatóanyag-tartalmú mag komponenseit át nem eresztő anyagból álló burkolatból,
    b) hatóanyagként finomszemcsés karbamazepint és segédanyagokként a karbamazepin víz jelenlétében való kristálynövekedését gátló védőkolloidot, hidrofil duzzasztószert, valamint adott esetben az ozmózis indukálására vízoldható anyagot és/vagy további, gyógyszerészetileg elfogadható segédanyagot tartalmazó magból és
    c) a magban lévő komponenseknek a környező testnedvekbe az a) burkolaton keresztüli transzportját szolgáló járatból álló orális terápiás rendszer előállítására, azzal jellemezve, hogy a b) mag alkotóiként hatóanyagként finomszemcsés karbamazepint, védőkolloidként alkilezett cellulózt, és hidrofil duzzasztószerként vinil-pirrolidon-vinil-acetát-kopolimer etilénoxidhomopolimerrel alkotott 1:1 arányú keverékét egymással összekeverjük és összesajtoljuk, a magot az a) burkolattal bevonjuk és a c) járatot a cellulóz-acetátból álló szemipermeábilis membránon át kialakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy védőkolloidként hidroxi-propil-metil-cellulózt vagy metil-cellulózt alkalmazunk.
HU873590A 1986-08-07 1987-08-06 Process for producing oral therapeutic systems comprising carbamazepine HU206978B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH3172/86A CH668187A5 (de) 1986-08-07 1986-08-07 Therapeutisches system mit systemischer wirkung.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44930A HUT44930A (en) 1988-05-30
HU206978B true HU206978B (en) 1993-03-01

Family

ID=4250176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU873590A HU206978B (en) 1986-08-07 1987-08-06 Process for producing oral therapeutic systems comprising carbamazepine

Country Status (30)

Country Link
US (1) US4857336A (hu)
JP (1) JP2592460B2 (hu)
KR (1) KR950006219B1 (hu)
AT (1) AT397344B (hu)
AU (1) AU597403B2 (hu)
BE (1) BE1000235A3 (hu)
CA (1) CA1302267C (hu)
CH (1) CH668187A5 (hu)
DD (1) DD285718A5 (hu)
DE (1) DE3725824C2 (hu)
DK (1) DK175497B1 (hu)
ES (1) ES2007100A6 (hu)
FI (1) FI86143C (hu)
FR (1) FR2602425B1 (hu)
GB (1) GB2193632B (hu)
GR (1) GR871234B (hu)
HK (1) HK33793A (hu)
HU (1) HU206978B (hu)
IE (1) IE59718B1 (hu)
IL (1) IL83386A (hu)
IT (1) IT1215618B (hu)
LU (1) LU86966A1 (hu)
MY (1) MY100767A (hu)
NL (1) NL194780C (hu)
NO (1) NO173726C (hu)
NZ (1) NZ221347A (hu)
PH (1) PH25090A (hu)
PT (1) PT85489B (hu)
SE (1) SE502590C2 (hu)
ZA (1) ZA875804B (hu)

Families Citing this family (55)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2039287T3 (es) * 1987-01-14 1993-09-16 Ciba-Geigy Ag Procedimiento para la obtencion de un sistema terapeutico peroral para productos activos dificilmente solubles.
IL86211A (en) * 1987-05-04 1992-03-29 Ciba Geigy Ag Oral forms of administration for carbamazepine in the forms of stable aqueous suspension with delayed release and their preparation
US4824675A (en) * 1987-07-13 1989-04-25 Alza Corporation Dispenser with movable matrix comprising a plurality of tiny pills
NZ226179A (en) * 1987-09-24 1991-04-26 Merck & Co Inc Controlled porosity osmotic pump for sustained release of pharmaceutical agents
US5019397A (en) * 1988-04-21 1991-05-28 Alza Corporation Aqueous emulsion for pharmaceutical dosage form
JP2893191B2 (ja) * 1988-11-08 1999-05-17 武田薬品工業株式会社 放出制御性マトリックス剤
US5108756A (en) * 1989-01-12 1992-04-28 Pfizer Inc. Dispensing devices powered by lyotropic liquid crystals
IL92966A (en) * 1989-01-12 1995-07-31 Pfizer Hydrogel-operated release devices
US5030452A (en) * 1989-01-12 1991-07-09 Pfizer Inc. Dispensing devices powered by lyotropic liquid crystals
EP0408496A3 (en) * 1989-07-12 1992-07-01 Ciba-Geigy Ag Solid dosage form for pharmaceutical substances
US5035897A (en) * 1989-09-05 1991-07-30 Alza Corporation Dosage form for delivering soluble or insoluble drugs
US5284662A (en) * 1990-10-01 1994-02-08 Ciba-Geigy Corp. Oral osmotic system for slightly soluble active agents
WO1992012633A1 (en) * 1991-01-16 1992-08-06 Fmc Corporation Carrier for active agents, and solid dosage forms prepared therewith
US5643591A (en) * 1991-01-16 1997-07-01 Fmc Corporation Solid dosage forms
US5326570A (en) * 1991-07-23 1994-07-05 Pharmavene, Inc. Advanced drug delivery system and method of treating psychiatric, neurological and other disorders with carbamazepine
PT621032E (pt) * 1993-04-23 2001-01-31 Novartis Ag Dispositivo de distribuicao de libertacao controlada de farmaco
US6676967B1 (en) 1993-09-20 2004-01-13 Kos Pharmaceuticals, Inc. Methods for reducing flushing in individuals being treated with nicotinic acid for hyperlipidemia
US6129930A (en) 1993-09-20 2000-10-10 Bova; David J. Methods and sustained release nicotinic acid compositions for treating hyperlipidemia at night
US6818229B1 (en) 1993-09-20 2004-11-16 Kos Pharmaceuticals, Inc. Intermediate release nicotinic acid compositions for treating hyperlipidemia
US6746691B2 (en) 1993-09-20 2004-06-08 Kos Pharmaceuticals, Inc. Intermediate release nicotinic acid compositions for treating hyperlipidemia having unique biopharmaceutical characteristics
US6080428A (en) 1993-09-20 2000-06-27 Bova; David J. Nicotinic acid compositions for treating hyperlipidemia and related methods therefor
US20040191314A1 (en) * 1994-04-28 2004-09-30 Frank Jao Antiepileptic dosage form and process for protecting antiepileptic drug
ZA953078B (en) * 1994-04-28 1996-01-05 Alza Corp Effective therapy for epilepsies
DE4423078B4 (de) 1994-07-01 2005-01-13 Awd.Pharma Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung einer Carbamazepin-Arzneiform mit verzögerter Wirkstofffreisetzung
TW487582B (en) * 1995-08-11 2002-05-21 Nissan Chemical Ind Ltd Method for converting sparingly water-soluble medical substance to amorphous state
US5800832A (en) * 1996-10-18 1998-09-01 Virotex Corporation Bioerodable film for delivery of pharmaceutical compounds to mucosal surfaces
US5980942A (en) * 1997-01-23 1999-11-09 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Zero-order sustained release matrix tablet formulations of carbamazepine
US6296873B1 (en) 1997-01-23 2001-10-02 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Zero-order sustained release delivery system for carbamazephine derivatives
CO4920215A1 (es) * 1997-02-14 2000-05-29 Novartis Ag Tabletas de oxacarbazepina recubiertas de una pelicula y metodo para la produccion de estas formulaciones
US20020022056A1 (en) 1997-02-14 2002-02-21 Burkhard Schlutermann Oxacarbazepine film-coated tablets
PL192273B1 (pl) 1997-09-25 2006-09-29 Bayer Ag Preparat środka leczniczego w postaci pastylki o kontrolowanej dyfuzji lub w postaci układu matrycowego, o kontrolowanym uwalnianiu substancji czynnej
US6099859A (en) 1998-03-20 2000-08-08 Andrx Pharmaceuticals, Inc. Controlled release oral tablet having a unitary core
PT1079813E (pt) * 1998-04-29 2005-05-31 Virotex Corp Dispositivo transportador farmaceutico adequado para entrega de compostos farmaceuticos as superficies mucosas
US6706283B1 (en) 1999-02-10 2004-03-16 Pfizer Inc Controlled release by extrusion of solid amorphous dispersions of drugs
US7964216B2 (en) * 2001-01-12 2011-06-21 Sun Pharma Advanced Research Company Limited Spaced drug delivery system
IN190699B (hu) * 2001-02-02 2003-08-16 Sun Pharmaceutical Ind Ltd
EP1377276B1 (en) * 2001-04-10 2011-10-05 Sun Pharma Advanced Research Company Limited Timed pulse release composition
US20030161882A1 (en) * 2002-02-01 2003-08-28 Waterman Kenneth C. Osmotic delivery system
TW200302748A (en) * 2002-02-01 2003-08-16 Pfizer Prod Inc Osmotic delivery system
US6572889B1 (en) 2002-03-07 2003-06-03 Noveon Ip Holdings Corp. Controlled release solid dosage carbamazepine formulations
AU2003231919A1 (en) * 2002-03-14 2003-09-22 Sun Pharmaceutical Industries Limited Oral controlled drug delivery system containing carbamazepine
US7959946B2 (en) 2002-09-20 2011-06-14 Watson Pharmaceuticals, Inc. Pharmaceutical formulation containing a biguanide and a thiazolidinedione derivative
US7785627B2 (en) * 2002-09-20 2010-08-31 Watson Pharmaceuticals, Inc. Pharmaceutical formulation containing a biguanide and a thiazolidinedione derivative
US9060941B2 (en) * 2002-09-20 2015-06-23 Actavis, Inc. Pharmaceutical formulation containing a biguanide and a thiazolidinedione derivative
US7842791B2 (en) * 2002-12-19 2010-11-30 Nancy Jean Britten Dispersible pharmaceutical compositions
WO2004108067A2 (en) * 2003-04-03 2004-12-16 Sun Pharmaceutical Industries Limited Programmed drug delivery system
EP1690540A1 (en) * 2005-02-15 2006-08-16 Neuro3D Composition comprising ocaperidone
US20060275367A1 (en) * 2005-04-25 2006-12-07 Shubha Chungi Extended release formulations
US20070071819A1 (en) * 2005-05-30 2007-03-29 Kesarwani Amit K Multiple unit modified release compositions of carbamazepine and process for their preparation
KR101329496B1 (ko) 2006-07-21 2013-11-13 바이오딜리버리 사이언시스 인터내셔널 인코포레이티드 향상된 흡수를 갖는 경점막 전달 장치
US20090143362A1 (en) * 2007-12-04 2009-06-04 Barabde Umesh Vinayakrao Carbamazepine formulations
US9724362B2 (en) * 2007-12-06 2017-08-08 Bend Research, Inc. Pharmaceutical compositions comprising nanoparticles and a resuspending material
US9233078B2 (en) 2007-12-06 2016-01-12 Bend Research, Inc. Nanoparticles comprising a non-ionizable polymer and an Amine-functionalized methacrylate copolymer
EP2744572B1 (en) 2011-08-18 2017-12-13 BioDelivery Sciences International, Inc. Abuse-resistant mucoadhesive devices for delivery of buprenorphine
US9901539B2 (en) 2011-12-21 2018-02-27 Biodelivery Sciences International, Inc. Transmucosal drug delivery devices for use in chronic pain relief

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3845770A (en) * 1972-06-05 1974-11-05 Alza Corp Osmatic dispensing device for releasing beneficial agent
US4111202A (en) * 1976-11-22 1978-09-05 Alza Corporation Osmotic system for the controlled and delivery of agent over time
US4431641A (en) * 1980-10-17 1984-02-14 Ciba-Geigy Corporation Pharmaceutical compositions having antiepileptic and antineuralgic action
US4327725A (en) * 1980-11-25 1982-05-04 Alza Corporation Osmotic device with hydrogel driving member
CH649080A5 (de) * 1981-04-16 1985-04-30 Ciba Geigy Ag 5h-dibenz(b,f)azepin-5-carboxamide als mittel zur prophylaxe und behandlung von zerebraler leistungsinsuffizienz.
US4553973A (en) * 1982-07-12 1985-11-19 Alza Corporation Process for preparing osmotic device
GB2150830B (en) * 1983-12-05 1987-08-19 Alza Corp Drug dispenser
US4716031A (en) * 1984-03-21 1987-12-29 Alza Corporation Drug dispenser comprising a multiplicity of members acting together for successfully dispensing drug
US4685918A (en) * 1985-02-01 1987-08-11 Merck & Co., Inc. Lipid osmotic pump

Also Published As

Publication number Publication date
FI873409A (fi) 1988-02-08
NL194780C (nl) 2003-03-04
NO173726B (no) 1993-10-18
SE8703034D0 (sv) 1987-08-03
ZA875804B (en) 1988-02-08
NZ221347A (en) 1989-12-21
FI86143B (fi) 1992-04-15
PH25090A (en) 1991-02-19
DK410787A (da) 1988-02-08
NL194780B (nl) 2002-11-01
GR871234B (en) 1987-12-08
FR2602425A1 (fr) 1988-02-12
IL83386A (en) 1992-01-15
SE502590C2 (sv) 1995-11-20
IT1215618B (it) 1990-02-22
IL83386A0 (en) 1987-12-31
AU7661787A (en) 1988-02-11
JP2592460B2 (ja) 1997-03-19
GB8717643D0 (en) 1987-09-03
IE872110L (en) 1988-02-07
NO873298D0 (no) 1987-08-06
BE1000235A3 (fr) 1988-09-20
HK33793A (en) 1993-04-16
NL8701857A (nl) 1988-03-01
DE3725824C2 (de) 1998-12-17
DE3725824A1 (de) 1988-02-11
MY100767A (en) 1991-02-14
FI873409A0 (fi) 1987-08-05
KR880002511A (ko) 1988-05-09
GB2193632B (en) 1990-04-25
FI86143C (fi) 1992-07-27
GB2193632A (en) 1988-02-17
ATA199387A (de) 1993-08-15
IT8748270A0 (it) 1987-08-05
DK410787D0 (da) 1987-08-06
AU597403B2 (en) 1990-05-31
CA1302267C (en) 1992-06-02
JPS6344525A (ja) 1988-02-25
KR950006219B1 (ko) 1995-06-12
CH668187A5 (de) 1988-12-15
NO873298L (no) 1988-02-08
HUT44930A (en) 1988-05-30
DD285718A5 (de) 1991-01-03
LU86966A1 (fr) 1989-03-08
IE59718B1 (en) 1994-03-23
FR2602425B1 (fr) 1990-09-14
PT85489B (pt) 1990-06-29
DK175497B1 (da) 2004-11-15
PT85489A (en) 1987-09-01
US4857336A (en) 1989-08-15
SE8703034L (sv) 1988-02-08
NO173726C (no) 1994-01-26
AT397344B (de) 1994-03-25
ES2007100A6 (es) 1989-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU206978B (en) Process for producing oral therapeutic systems comprising carbamazepine
USRE34990E (en) Oral therapeutic system having systemic action
JP2656933B2 (ja) 有効成分の投与のための医薬製剤
KR100514467B1 (ko) 신속 붕괴 펠릿
CN101518517B (zh) 药物剂量逐渐增加的剂型
CA1297026C (en) Brompheniramine, pseudoephedrine therapy
CN101128205A (zh) 具改进的释放性且含有rivaroxaban的可口腔给药的固态药物给药剂型
PT85213B (pt) Processo para a preparacao de composicoes farmaceuticas de libertacao prolongada para administracao oral contendo um polimero celusosico
NO175186B (hu)
JP2007509155A (ja) クエチアピンを含有する薬剤
KR20010042317A (ko) 비등성 제형
US5952003A (en) Terazosin capsules
HU205851B (en) Systhem of regulated release of the active components and process for producing it
BRPI0709694A2 (pt) compostos orgánicos
KR20020058032A (ko) 제 1 및 제 2 를 함유하는 삼투성 투약 형태
WO2001091716A1 (en) Peroral therapeutic system comprising glipizide
KR20070102557A (ko) 오카페리돈을 포함하는 조성물
HRP940442A2 (en) Oral therapeutical system of a systemic effect
BR102022001244A2 (pt) Composição farmacêutica de liberação modificada de ácido tranexâmico e comprimido de camada dupla
SI8810221A (sl) Postopek za pripravo oralnega terapevtskega sistema
WO2004054550A1 (en) An extended release pharmaceutical composition of phenytoin sodium

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: NOVARTIS AG, CH