HU203487B - Method for catalytic purifying outgases - Google Patents

Method for catalytic purifying outgases Download PDF

Info

Publication number
HU203487B
HU203487B HU875781A HU578187A HU203487B HU 203487 B HU203487 B HU 203487B HU 875781 A HU875781 A HU 875781A HU 578187 A HU578187 A HU 578187A HU 203487 B HU203487 B HU 203487B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gas
catalyst
purified
temperature
catalyst layer
Prior art date
Application number
HU875781A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50662A (en
Inventor
Jurijj Shaevich Matros
Viktor Anatolievic Chumachenko
Ljudmila Jurievna Zudilina
Aleksandr Stepanovich Noskov
Evgenijj Stepanovich Bogdan
Original Assignee
Sp Kt Bjuro Katalizatorov S O
Inst Kataliza Sibirskogo Otdel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SU864131459A external-priority patent/SU1695969A1/ru
Priority claimed from SU864131464A external-priority patent/SU1701355A1/ru
Application filed by Sp Kt Bjuro Katalizatorov S O, Inst Kataliza Sibirskogo Otdel filed Critical Sp Kt Bjuro Katalizatorov S O
Publication of HUT50662A publication Critical patent/HUT50662A/hu
Publication of HU203487B publication Critical patent/HU203487B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
    • B01D53/86Catalytic processes
    • B01D53/864Removing carbon monoxide or hydrocarbons

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás technológiai folyamatok során eltávozó és szellőztetésből származó gázok tisztítására, amelyek a környezetbe távoznak; közelebbről a találmány tárgya eljárás hulladékgázok katalitikus tisztítására szerves szennyeződésektől és szén-monoxidtól. A találmány elősegíti a környezetvédelmet a különböző, toxikus szennyezésekkel szemben. A találmány továbbá különböző redukciós folyamatokból eltávozó gázok katalitikus méregtelenítésére is alkalmazható.
Hulladékgázok méregtelenítésére számos eljárás ismert. Az ismert módszerek vagy azon alapulnak, hogy a toxikus szennyezéseket szilárd vagy folyékony adszorbensek vagy abszorbensek megkötik; vagy azon alapulnak, hogy a szennyezéseket ártalmatlan vegyietekké alakítják.
A toxikus szerves vegyületek és a szén-monoxid ártalmatlan vegyűletekké alakítása a legtöbb esetben azok mélyreható oxidációján alapszik. A mélyreható oxidáción azt értjük, hogy a szennyezések szén-dioxiddá és vízgőzzé alakulnak át (oxidálódnak). Ez az oxidáció túlnyomórészt granulált katalizátorok alkalmazásával végezhető. A szennyezések oxidációs reakcióját a reakció kezdeti hőmérsékletét meghaladó hőmérsékleteken hajtják végre. A reakció kezdeti hőmérséklete általában 250-450 ’C közötti hőmérséklet-tartományban van. Mivel a hulladékgázok hőmérséklete általában 100 ’C-nál nem magasabb, ezeket a szennyezések méregtelenítést eljárásának végrehajtása céljából a reakció kezdőhőmérsékletére kell felmelegíteni. A tisztítandó hulladékgázok felmelegítését forró füstgázok hozzáadásával vagy távozó, tisztított gázok hőcserélő berendezésben való hőátadásával érik el.
Jelenleg a legtöbb, iparban alkalmazott katalitikus méregtelenítő berendezésben általában kombinált melegítési eljárást használnak. A hulladékgázok katalitikus méregtelenítésének elvi technológiai menete a munkafolyamatok következő sorrendjét tartalmazza.
A tisztítandó gázt hőkicserélőbe vezetik, ahol eltávozó, tisztított gáz hőjével felmelegítik. Ezután a tisztítandó hulladékgázokat forró, a tüzelőanyag elégetése során keletkező füstgázok hozzáadásával tovább hevítik. Ennek következtében a tisztítandó hulladékgázok hőmérsékletét olyan fokra állítják be, amely lehetővé teszi a katalizátoron a toxikus szennyezések átalakítását (oxidációját).
A tisztítandó hulladékgázok katalizátonétegen áramlanak át, ahol hőmérsékletük a szennyezések oxidációjának reakcióhője következtében tovább emelkedik. Ezt követően a tisztított gáz egy csöves hőkicserélőn halad át, ahol a tisztítandó, kiindulási gázokat felmelegíti. A hőkicserélőbői kilépő, tisztított és lehűtött gázokat az atmoszférába vezetik („Chemie” (Leningrád), 25-40. oldal].
Egy ilyen típusú eljárás kivitelezése bonyolult és térigényes berendezéseket, valamint jelentős, további tüzelőanyag-felhasználást igényel a tisztítandó gázelegy felmelegítésére. Reális körülmények között ezt az eljárást pótlólagos tüzelőanyag elégetése nélkül csak akkor lehet végrehajtani, ha a kiinduló gáz több mint 4-5 g/m3 összmennyiségben tartalmaz szerves vegyü2 leteket Ha a szennyezések összes mennyisége 4 g/m nél kevesebb, akkor a hulladékgázokat méregtelenítés céljából forró, a tüzelőanyag elégetése során kapott fűtőgáznak a tisztítandó hulladékgázba való bevezetésével melegítik fel, amit toxikus nitrogén-oxidok képződése kísér.
A tüzelőanyag elégetésének elkerülése céljából nagyfelületű hőkicseiélő alkalmazható; ez azonban megnöveli az atmoszférába távozó hőveszteséget. Ezenfelül ebben az eljárásban nagyon nehezen dolgozhatók fel olyan hulladékgázok, amelyek szennyzésösszetétele időbeli szempontból nem állandó. Ez a tény olyan rendszer létesítését követeli meg, amely az üzemeltetési feltételeket a pótlólagos tüzelőanyag elégetése során automatikusan szabályozza.
A fentebb említett hátrányok kiküszöbölése céljából egy sereg eljárást javasoltak hulladékgázok toxikus szennyezéseinek a méregtelenítésére e szennyezések oxidációjával, aminek során az eljárást nemstacionárius üzemelési körülmények között hajtják végre. Ezen eljárások szerint a folyamatot úgy hajtják végre, hogy a tisztítandó hulladékgázt egy katalizátorrétegen vezetik át, és ennek során a hulladékgázok minden egyes, egymást követő átvezetésének irányát az előzőhöz viszonyítva ellentétes irányra változtatják (849 594 lajstromszámú SU szabadalmi leírás).
A méregtelenítő eljárás nemstacionárius üzemelési körülmények közötti kivitelezése során a kontaktapparátus (katalizátor-berendezés) fémigénye 2-5-szőrösen csökken, és 1 g/m3-nél nagyobb mennyiségű összes szennyezést tartalmazó hulladékgázok méregtelenítése során a tüzelőanyag-ráfordítás kizárható.
Ennek az eljárásnak a során alkalmazott katalizátorberendezés jelentős hőkapacitása lehetővé teszi olyan gázok egyszerű és hatékony feldolgozását is, amelyek térfogata és összetétele az időben változik.
A nemstacionárius üzemelési körülmények között végzett eljárás szerint a méregtelenítést folyamatot a következőképpen hajtják végre. Közömbös (inért) anyagból álló rétegek közé visznek be egy katalizátorréteget; a közömbös anyagból és a katalizátorból álló réteget meghatározott (250-500 ’C közötti) hőmérsékletre melegítik, majd a tisztítandó hulladékgázt méregtelenítés céljából átkapcsoló berendezésen át vezetik be. A tisztítandó hulladékgázt sorrendben a közömbös anyagból álló, majd a katalizátorból álló rétegen, majd ismét közömbös anyagból álló rétegen bocsátják át. A közömbös anyaggal történő közvetlen értintkezés következtében a kiindulási gázelegy felmelegszik, és reakcióba lép a katalizátoron.
Ennek során az elegyek oxidációs reakciója következtében hő fejlődik. Ezután a gázt a közömbös anyag második rétegére vezetik, ahol elhűl, miközben hőmennyiségét a közömbös anyag részecskéinek adja át. A közömbös anyagrétegből való kilépés után a tisztított gázt átkapcsolóberendezésen keresztül az atmoszférába vezetik el.
Egy bizonyos idő után a tisztítandó gáz bevezetésének irányát ellentétesre kapcsolják át. Az átkapcsolóberendezéseket úgy rendezik el, hogy a tisztított gázt
HU 203 487 Β ekkor a közömbös anyagból álló azon rétegre vezetik, ahol előzőleg a hulladékgázok hőmennyisége felhalmozódott.
Ezután a gázt átbocsátják a katalizátorrétegen, valamint utána a közömbös anyagon álló második rétegen, 5 amely előzőleg belépő rétegként szolgált (ahová előzőleg a gázok először léptek be).
Ezután a tisztított gázt az átkapcsolóberendezésen keresztül a környező atmoszférába vezetik el. A továbbiakban a tisztítandó gázelegy bevezetési irányát sza- 10 bályszerűen, elére meghatározott, 10-100 perces időközökben megfordítják. Az eljárás ilyen végrehajtása során az oxidációs reakcióban fejlődött hőmennyiség egy részét a közömbös anyag és a katalizátor rétege magában tartja. Ennek során a közömbös anyag egyes 15 szakaszait generátorként üzemeltetik. Ennek következtében a katalizátorrétegben a toxikus alkatrészek csekély mennyisége mellett is magasabb hőmérsékletek (250-800 ‘C közötti hőmérsékletek) érhetők el.
A hulladékgázok ezen eljárás szerinti méregteleníté- 20 se során számos nehézség adódik, elsősorban azzal kapcsolatban, hogy a katalizátornak vannak olyan részei, amelyek hőmérséklete a katalizátor hőstabilitásának a határát meghaladja. Ez feltételezi, hogy a katalizátorrétegben különböző hőmérsékletű részek vannak. 25
A katalizátorrétegnek a reaktortengely melletti részeinek a hőmérséklete lényegesen magasabb, mint a reaktorfalak melletti katalizátorrészek hőmérséklete.
Ennek következtében a katalizátor hőhatásra inaktiválódik, és élettartama megrövidül. Ezenkívül, ha a 30 tisztítandó gáz szennyezéseinek összes mennyisége 1 g/m3-nél csekélyebb, akkor ezzel az eljárással a gázok megkívánt mértékű tisztítása nem érhető el.
Csekély szennyezéstartalmú hulladékgázok méregtelenítésére ismert egy olyan eljárás, amelynek során egy 35 tüzelőanyagot pótlólagosan közvetlenül a tisztítandó gázelegybe vezetnek (882 056 lajstromszámú SU szabadalmi leírás). A tüzelőanyag - például földgáz - pótlólagos bevezetése azonban a katalizátorrétegen a legmagasabb hőmérsékletet tovább emeli 550-750 ’C-ra. 40
Ilyen hőmérsékleten a földgáz oxidációs folyamata kielégítő sebességgel játszódik le. A legtöbb szerves szennyezés (például az alkoholoké és az oldószereké) mélyreható oxidációs folyamatának lejátszódásához 300-450 ’C szükséges, még oxid-katalizátorok alkal- 45 mazásakor is.
Amint azt az előbb említettük, a katalizátonétegben a hőmérséklet 550-750 ’C; ami tüzelőanyag (földgáz) állandó bevezetésének a következménye (a tisztítandó hulladékgázba). A katalizátornak 550 ’C és 750 ’C 50 közötti hőmérsékleteken történő üzemeltetése a katalizátor élettartamát (12-16 hónapra) lerövidíti.
Ennek következtében a hulladékgázoknak a technika jelenlegi állása szerint ismert eljárásokkal történő méregtelenítése során a folyamat kedvező műszaki- 55 gazdasági jellemzői nem érhetők el, s ez a katalizátor tűlhevülésének és a katalizátor élettartama megrövidülésének a következménye.
A találmány alapját az a feladat képezi, hogy a hulladékgázok katalitikus tisztítási eljárásában a folya- 60 mát kivitelezését úgy változtassuk meg, hogy változó térfogatú és összetételű hulladékgázok - beleértve olyan hulladékgázokat is, amelyek összes szennyezéstartalma csekély (1 g/m3-nél kevesebb) - a katalizátor hosszabb élettartamának megtartásával és gyakorlatilag teljes mértékű méregtelenítéssel tisztíthatók legyenek.
E feladatot olyan eljárással oldjuk meg, hogy hulladékgázokat katalitikusán tisztítunk szerves szennyeződésektől és szén- monoxidtól 250 ’C-től 700 ’C-ig terjedő hőmérséklet-tartományban, aminek során a hulladékgázokat mélyreható oxidáció céljából katalizátorrétegen vezetjük át, miközben tisztított gázt nyerünk, s aminek során a hulladékgázok minden egyes, egymást követő átvezetésének irányát és a tisztított gáz elvezetését az előzőhöz képest ellentétesre változtatjuk.
A találmány szerinti eljárásban a katalizátorréteg két részből áll, és a hulladékgázokat először a katalizátorréteg első részén bocsátjuk át, utána átkeverjük; majd a hulladékgázokat a katalizátorréteg második részén bocsátjuk át, aminek során az átkeverést úgy hajtjuk végre, hogy a katalizátorréteg második részébe való belépéskor a tisztítandó hulladékgázáramban legfeljebb 50 ’C hőmérsékletgradiens alakuljon ki.
A mélyreható oxidáció katalizátoraként nemesféma-* lapú (platina- vagy palládiumalapú) vagy oxid-katalizátorokat alkalmazhatunk, amelyekben az aktív kom^. ponensek réz- vagy króm-oxidok, vagy más féméig oxidjai vagy ezek keverékei.
A méregtelenítési eljárást 250 ’C és 700 ’C közötti^ hőmérsékleteken végezzük. A hulladékgázok mélyreható oxidációja (a méregtelenítési folyamat) nemesié-., meket tartalmazó katalizátorokon 250 ’C hőmérséklet ten játszódik le. 250 ’C-nál alacsonyabb hőmérsékleteken - az eljárás elfogadható körülmények közötti végrehajtását feltételezve - még könnyen oxidálható szennyeződések (például a szén-monoxid, metanol) sem méregteleníthetők teljes mértékben.
A hőmérséklet legmagasabb értékét, azaz 700 ’C hőmérsékletet a mélyreható oxidációra alkalmazott, granulált katalizátorok túlnyomó többségének hőstabilitási határa szabja meg. Ha ezt a hőmérsékletet túllépjük, akkor a katalizátor porózus szerkezete megváltozik, aktív felülete csökken, és a katalizátor veszít az aktivitásából. A továbbiakban a katalizátorszemcsék mechanikai roncsolódása is felléphet. -S*
A katalizátorréteget két részre osztjuk. Ez azzal áll kapcsolatban, hogy a tisztítandó hulladékgázárA átkeverése szükséges. Ennek során a katalizátorréteg különböző szakaszai hőmérsékleteinek kiegyenlítődési effektusa gyakorlatilag már a katalizátorréteg csekély mértékű elkülönítésekor is fellép.
A gázáram átkeverését előnyösen a legmagasabb hőmérsékletű zónában végezzük, mert ebben az esetben a katalizátorréteg különböző szakaszai között fennálló hőmérsékleti különbségek megszüntetésének a hatása már erélyesen jelentkezik. Ebből a célból a katalizátorréteget előnyösen két egyenlő részrewagy a katalizátorrészek közötti, megközelítőleg egyeaiő térfogatviszony szerint osztjuk fel.
HU 203 487 Β
Ismert, hogy a katalizátor élettartama megrövidülésének egyik oka különböző hőmérsékletű helyi katalizátorszakaszok kialakulása.
Kísérletileg kimutattuk, hogy a méregtelenítési folyamat ismert eljárások szerinti végrehajtása során 5 ilyen katalizátorszakaszok képződése 3—10 órát vesz igénybe. Ez az idő lényegesen meghaladja azt az időközt (10-120 perc), amelynek során a gáznak a rétegbe való bevezetési irányát megváltoztatjuk. Azon az időn belül, ami alatt a tisztítandó gázt az egyik irányban 10 bevezetjük, a katalizátorszakaszokon a hőmérsékleti gradiens kialakulása nem érheti el maximális értékét, és így egészében véve lényegesen nem befolyásolhatja a folyamatjellemzőit.
A katalizátonéteg kettéosztásával a különböző hő- 15 mérsékleti értékeket mutató katalizátorszakaszok jelenléte kiküszöbölhető. Amikor a tisztítandó gázt a katalizátonéteg első részén a tisztítandó gáz bevezetési irányára merőleges keresztmetszeten át áramoltatjuk, akkor különböző hőmérsékletű katalizátorszakaszok 20 alakulnak ki.
A gáznak a katalizátor első részéből való kilépése után a tisztítandó gázt - például egy légjárattal, egy szegmentált kettősrács, vagy kévéidként működő cső segítségével - átkeverjük. A tisztítandó gáz átkevert 25 gázáramát a katalizátonéteg második részébe vezetjük.
Ez a gázáram megszünteti a katalizátonéteg különböző szakaszai közötti hőmérséklet-különbséget, amely az előző bevezetési irány során a tisztítandó gáz bevezetésekor alakult ki. 30
Ha olyan gázokat méregtelenítünk, amelyek összes szennyezéstartalma 1 g/m3-nél kisebb, akkor ajánlatos a katalizátorrétegben a hőmérsékletek csökkentése céljából, de a tisztítás mértékének megtartása mellett a hulladékgázt egy mélyreható oxidációt elősegítő kata- 35 lizátorrétegen egy szénhidrogén-tüzelőanyag jelenlétében átbocsátani, amelyet a kiindulási gázba szakaszosan, a hulladékgáz 1 m3-ére számítva 03-5 g mennyiségben vezetünk be.
A tüzelőanyaggal összekevert gáz tisztítás céljából va- 40 ló bevezetése során a hőmérséklet a katalizátorrétegben növekedni kezd. Folyamatos tüzelőanyag-bevitel esetén e rétegben olyan hőmérsékletek léphetnek fel, amelyek a katalizátor hőstabilitási határát meghaladják. Ha viszont a gázt tüzelőanyag nélkül visszük a tisztítási folyamatba, 45 akkor nem sikerül a méregtelenítési folyamat végrehajtása a tisztítás magas színvonalával, elfogadható technológiai feltételek mellett. Ezért a tüzelőanyag bevitelét addig végezzük, amíg a hőmérséklet a rétegben egy bizonyos, előre meghatározott értéket (250-700 ’C) elér. Ezután a 50 tüzelőanyag bevitelét leállítjuk, és csak a tisztítandó gázt vezetjük a tisztítási folyamatba. Ennek során a hőmérséklet csökkenni fog.
Egy bizonyos minimális hőmérsékletnek a katalizátorrétegben történő elérése után a tüzelőanyag beveze- 55 tését ismét megkezdjük, és a továbbiakban is így járunk el. Ha a hőmennyiség a tisztítandó gáz 03 g/m3 mértékének megfelelő hőmennyiségig csökken, akkor t csekély össz-szennyezéstartalmú gázok (ha a szennye- i zéstartalom 1 g/m3-nél kisebb) nem méregteleníthetők. 6Q
Az atmoszférába elvezetett hőmennyiségek ennek során túllépik a reakció következtében keletkező hőmennyiséget, és így a méregtelenítési folyamat kielégítő tökéletességgel nem játszódik le. Ha a tüzelőanyagot a tisztítandó gáz 1 m3-ére vonatkoztatva 5 g-nál nagyobb mennyiségben vezetjük be, akkor a hőmérséklet a katalizátorrétegben nagyon gyorsan növekszik, és ennek következtében nehezebbé válik a folyamat ellenőrzése és szabályozása.
Ennek során továbbá nem zárható ki a katalizátonéteg egyes szakaszaiban a katalizátor túlhevülése, aktivitásának csökkenése vagy megszűnése.
A találmány szerinti, hulladékgáz tisztítására szolgáló eljárás az ismert, katalitikus tisztítási eljárásokkal összehasonlítva - amelyeket nemstacionárius körülmények között valósítanak meg - lehetővé teszi a katalizátor élettartamának 20-40%-os meghosszabbítását, aminek során a toxikus szennyezések kiküszöbölésével mintegy 100%-os tisztítást érünk el.
Ezen túlmenően azokkal a hagyományos méregtelenítési eljárásokkal összehasonlítva is kitűnik a találmány szerinti eljárás, amelyek kivitelezése során a tisztítandó gázt egyugyanazon irányban vezetik a katalizátorrétegbe; a találmány szerinti eljárás technológiája egyszerűbb, és készülékigénye kevesebb, valamint különböző öszetételű és ingadozó térfogatú gázok tisztítására is alkalmazható.
A találmány szerinti eljárás értelmében a tisztítást egyetlen készülékben végezzük, s így hókicserélő-célberendezés nem szükséges. A gáztisztító berendezés fémigénye 2-5-szörös tényezővel csökken.
A találmány szerinti eljárás alkalmazása lehetővé teszi bonyolult összetételű toxikus szennyezéseket tartalmazó gázok méregtelenítését. A toxikus szennyezések kiküszöbölésével a gázok tisztulásának a mértéke lehetővé teszi a modem egészségügyi szabványok megtartását. Az eljárás egyik előnye abban áll, hogy az elérhető tisztulási mérték gyakorlatilag független a mélyreható oxidációnak az eljárás kivitelezése során alkalmazott, különböző típusú katalizátoraitól.
Mindezek alapján a találmány szerinti eljárást egyszerű technika, egyszerű készülékigény, nagy hatékonyság, a mélyreható oxidáció céljából alkalmazott katalizátorok kielégítően hosszú élettartama (körülbelül 20-24 hónap), gazdaságosság és általános alkalmazhatóság jellemzi, mivel felhasználható a gázoknak tetszőleges összetételű szerves szennyezésektől vagy szén- monoxidtól való megtisztítására.
A találmány szerinti eljárás legkedvezőbb kivitelezésimódja
A hulladékgáz katalitikus tisztítási eljárása technológiai kivitelezés szempontjából egyszerű, és az alábbiak szerint hajtható végre.
Tisztítandó gázt mélyreható oxidációra alkalmas, előmelegített katalizátorrétegbe vezetünk. A katalizátorral való érintkezés következtében a gáz a szennyezések oxidációjának kezdőhőmérsékletére melegszik. A katalizátorréteg első részében végbemegy a szennyezések mélyreható oxidációjának kémiai reakciója, és a gáz a
HU 203 487 Β szennyezéseitől részben megtisztul. Az oxidációs folyamatot 250 *C és 750 *C közötti hőmérséklet- tartományban játszatjuk le. Ezután a tisztítandó gázt átkeverjük, és az átkeverést mindaddig folytatjuk, amíg a tisztítandó gázáramban a katalizátorréteg második részébe való belépéskor a hőmérsékletgradiens legfeljebb 50 ’C. Nagyobb hőmérséklet- különbség esetén a katalizátor élettartama különböző hőmérsékletű katalizátorszakaszok kialakulása következtében megrövidül.
A gáz átkeveréséhez például légjáratot, szegmentált kettősrácsot vagy keverőként szereplő csövet alkalmazunk. Átkeverés után a gázt a katalizátorréteg második részébe (a gáz áramlási irányába) vezetjük, ahol végbemegy a gáznak a szennyezéseitől való megtisztulása. Ezután a tisztított gázt az atmoszférába (környezetbe) vezetjük. Egy bizonyos idő után a tisztítandó gáz bevezetési irányát ellentétesre változtatjuk.
Ennek során az előzőleg kilépő rétegként szereplő katalizátonéteg belépő réteggé válik. Az előzőleg felmelegedett katalizátor szolgál a tisztítandó gáz felmelegítésére, majd a gázt átkeverjük, és a katalizátor második részébe (amely előzőleg első részként szerepelt) vezetjük. Ezt követőin a tisztított gázt az atmoszférába (környezetbe) elvezetjük. A továbbiakban a tisztítandó gáz bevezetési irányát szabályszerűen, előre meghatározott időközökben megfordítjuk.
g/m3-nél csekélyebb összes szennyezéstertalmú gázok méregtelenítése céljából a tisztítási eljárást a szénhidrogén- tüzelőanyag jelenlétében végezzük, amelyet szakaszosan vezetünk a tisztítandó kiindulási gázba. A méregtelenítő eljárás technológiai sorrendje ebben az esetben a következő.
A tisztítandó gáz, amelyet 0,5-5 g/m3 mennyiségű szénhidrogén-tüzelőanyaggal keverünk, a katalizátorréteg előmelegített első részébe jut, ekkor legfeljebb 50 ‘C hőmérsékleti gradiens eléréséig keverjük, ezután átbocsátjuk a katalizátorréteg második részén, majd a tisztított gázt az atmoszférába elvezetjük
A gázbevezetés irányát ennek során szakaszosan, a megelőző bevezetési iránnyal ellentétesre változtatjuk. Eközben a katalizátoirétegben a hőmérséklet 250700 ’C intervallumban növekszik. Az előre meghatározott hőmérsékleti érték elérése után a tüzelőanyagnak a tisztítandó gázba való bevezetését leállítjuk; a tüzelőanyag bevezetését akkor kezdjük meg ismét, ha a katalizátor hőmérséklete 250-700 ’C intervallumban az előre megszabott hőmérsékletre csökken. Ezt követően a munkamenetet ugyanebben a sorrendben megismételjük.
Az alkalmazásra kerülő katalizátor mennyiségének csökkentése céljából a katalizátor egy része a réteg homlokfelületén közömbös anyaggal helyettesíthető, amint ez az ismert eljárásokban is történik.
A találmány szerinti eljárást a jobb megértés céljából az alábbi kiviteli példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
Olyan szennyezett levegőt tisztítunk, amely 0,038 térfogat% etil- acetátot tartalmaz. A gáz lineáris sebessége a belépésnél 0,6 m/s, a réz-króm-oxid-katalizátor rétegmagassága 0,8 m. A katalizátoiréteget két, egyenként 0,4 m méretű részre osztjuk. A katalizátorszemcsék mérete 15 mm. A gáznak a katalizátorrétegbe való bevezetését 30 percenként ellenkező irányba fordítjuk.
A tisztítás céljából bevezetendő gáz hőmérséklete 30 ’C. A tisztítandó gázt átbocsátjuk a katalizátorréteg első részén, utána átkeverjük, majd átvezetjük a katalizátorréteg második részén, aminek során az átkeverést szegmentált kettősrács segítségévéi addig folytatjuk, amíg a tisztítandó gázáramban a katalizátorréteg második részébe való belépéskor a hőmérsékletgradiens legfeljebb 5’C.
Ezután a tisztított gázt az atmoszférába vezetjük. A gázbevezetés irányát 30 percenként ellentétesre változtatjuk. A hőmérséklet a katalizátorrétegben 500550 ’C. A levegő tisztulási foka az etil- acetát-gőzök kiküszöbölése után 99,93%. A katalizátor élettartama 20 hónap.
2. példa
1,1 térfogat% szén-monoxidot tartalmazó, szennyezett levegőt tisztítunk. A gáz belépési sebessége 0,4 m/s, a platinatartalmú katalizátonéteg magassága 0,3 m. A katalizátorréteget két egyenlő részre osztjuk. A katalizátorszemcse henger alakú, mérete 5*10 mm. A kiindulási gáz hőmérséklete 80 ’C. Az eljárást az 1. példában leírt módon hajtjuk végre. A tisztítandó gáznak a légjárattal való átkeverésével a katalizátorrétegek < között kiegyenlítjük az 50 ’C-ot kitevő hőmérsékletg- í radienst a katalizátonéteg második részébe való belépéskor. A hőmérséklet a katalizátoirétegben 250270 ’C. .
A szén-monoxid eltávolítása után a levegő tisztulá-. sának mértéke 99,9%. A katalizátor élettartama 20 hónap.
3. példa
Olyan szennyezett levegőt tisztítunk, amely xilolt, toluolt és acetont tartalmaz, és összes szennyezéstartalma 4 g/m3. A gáz belépési sebessége 0,5 m/s, a rézkróm-oxid-katalizátor rétegmagassága 0,5 ml.
A katalizátorréteget térfogatviszony szerint két részre osztjuk, amelyek aránya 2:3. Az eljárást a 2. példában leírt módon végezzük. A katalizátonéteg hőmérséklete 650-700 ’C. A tisztított gáz kilépéskor összesen 0,02 g/m3 oldószert tartalmaz (a tisztulás foka tehát 99,5%). A katalizátor élettartama 19 hőnap.
4. példa
Olyan szennyezett levegőt tisztítunk, amely 0,09· 102 térfogat% fenolt, 3·10'2 térfogat% metanolt és 9·10'2 térfogat% formaldehidet tartalmaz.
Az eljárást szemcsézett, 1,8 m rétegmagasságú rézkróm-oxid- katalizátorral hajtjuk végre, amelyet két, egyenként 0,9 m magasságú rétegre osztunk, és a gázt e részek között egy légjárat segítségével addig keverjük, amíg a katalizátonéteg második részébe való belépéskor a hőmérsékletgradiens 5 ’C.
A tisztítási folyamatot úgy végezzük, hogy 2 g/m3 mennyiségben tüzelőanyagot vezetünk a tisztítandó
HU 203 487 Β gázba. Amint a katalizátorrétegben 650 *C hőmérsékletet érünk el, a tüzelőanyag bevezetését leállítjuk. Amikor a hőmérséklet a katalizátorrétegben 550 'C-ra csökken, akkor ismét megkezdjük a tüzelőanyag bevezetését a tisztítandó kiindulási gázba, és a munkafolyamatokat a leírt sorrendben ismételjük. A toxikus szennyezések elvátolítása után a tisztulás mértéke 99,9%. A katalizátor élettartama 22 hónap.
5. példa
Olyan hulladékgázt méregte leni tünk, amely 21 térfogat% oxigént, 4,2·10'3 térfogat% xilolt, 3,9·103 térfogat% (0,1 g/m3) acetont és maradékként nitrogént tartalmaz. A réz- króm-oxid-katalizátor rétegmagassága 1 m, és ezt a katalizátorréteget térfogatviszony szerint 4:6 arányban két részre osztjuk. A gáz lineáris sebessége 1 m/s. Az eljárást a 4. példában leirt módon hajtjuk végre. Pótlólag 5 g/m3 mennyiségben szénhidrogén-tüzelőanyagot vezetünk be.
Amidőn a katalizátor hőmérséklete 380 °C, a tüzelőanyagnak a tisztítandó gázba való bevezetését megkezdjük, és 700 ’C hőmérséklet elérésekor leállítjuk. A toxikus szennyezések eltávolítása után a gáz tisztulásának mértéke 995%. Akatalizátor élettartama 20 hónap.
6. példa
0,5 g/m3 szén-monoxidot tartalmazó, szennyezett levegőt méregtelenítünk. Az eljárást a 4. példában leírt módon valósítjuk meg.
A platinatartalmú katalizátorréteg magassága 1 m, és ezt két egyenlő részre osztjuk. A gáz sebessége 1,2 m/s. Amidőn a katalizátor hőmérséklete 250 ’C, akkor megkezdjük a tüzelőanyag bevezetését a tisztítandó gázba, és 380 ’C elérésekor leállítjuk. A tisztítandó gáz 1 m3-ére vonatkoztatva 0,5 g tüzelőanyagot vezetünk be. A tisztulás mértéke 995%· A katalizátor élettartama hónap.
A találmány gépgyártóipari festő- és szárítócsamokok ventilációs gázainak oldószergőzöktől való tisztítására, valamint technológiai folyamatok során eltávozó hulladékgázok tisztítására és vegyi és petrolkémiai üzemek ventilációs gázainak a tisztítására alkalmazható.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás hulladékgázoknak szerves szennyezésektől és szén- monoxidtól való katalitikus tisztítására 250 *C és 700 ’C közötti hőmérséklet-tartományban, aminek során a hulladékgázokat mélyreható oxidáció céljából katalizátoirétegen vezetjük át, miközben tisztított gázt nyerünk, s aminek során a hulladékgázok minden egyes, egymást követő átvezetési irányát és a tisztított gáz elvezetésének irányát az előzőhöz képest ellentétesre változtatjuk, azzal jellemezve, hogy a katalizátorréteg két részből áll, és a hulladékgázokat előbb a katalizátorréteg első részén vezetjük át, majd átkeveijük, és utána a tisztítandó gázt a katalizátorréteg második részén vezetjük át, aminek során az átkeverést úgy hajtjuk végre, hogy a katalizátorréteg második részébe való belépéskor a hőmérsékleti gradiens a tisztítandó gázáramban legfeljebb 50’C.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan hulladékgázok tisztítása során, amelyek összes szennyezéstartalma 1 g/m3-nél kevesebb, a hulladékgázt a mélyreható oxidációra alkalmazott katalizátoron egy szénhidrogén-tüzelőanyag jelenlétében vezetjük át, amelyet a tisztítandó kiindulási gázba szakaszosan, a hulladékgáz 1 m3-ére vonatkoztatva 05-5 g mennyiségben vezetünk be.
HU875781A 1986-10-17 1987-06-02 Method for catalytic purifying outgases HU203487B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU864131459A SU1695969A1 (ru) 1986-10-17 1986-10-17 Способ очистки газов от примесей органических веществ и монооксида углерода
SU864131464A SU1701355A1 (ru) 1986-10-17 1986-10-17 Способ очистки отход щих газов
PCT/SU1987/000066 WO1988002660A1 (en) 1986-10-17 1987-06-02 Method of catalytic cleaning of waste gases

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50662A HUT50662A (en) 1990-03-28
HU203487B true HU203487B (en) 1991-08-28

Family

ID=26666078

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU875781A HU203487B (en) 1986-10-17 1987-06-02 Method for catalytic purifying outgases

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4877592A (hu)
JP (1) JPH01501454A (hu)
DE (1) DE3790629T1 (hu)
DK (1) DK164935C (hu)
FR (1) FR2605243B1 (hu)
GB (1) GB2206062B (hu)
HU (1) HU203487B (hu)
WO (1) WO1988002660A1 (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE59009929D1 (de) * 1990-08-31 1996-01-11 Inst Kataliza Sibirskogo Otdel Verfahren zum entfernen von stickoxiden aus abgasen.
DE69333160T2 (de) * 1992-03-19 2004-06-03 International Fuel Cells Corp., South Windsor Verfahren und Vorrichtung zum Entfernen von Kohlenmonoxid aus Gasen
US6010675A (en) * 1992-03-19 2000-01-04 International Fuel Cells Corp. Method of and apparatus for removing carbon monoxide from gaseous media
US5366708A (en) * 1992-12-28 1994-11-22 Monsanto Eviro-Chem Systems, Inc. Process for catalytic reaction of gases
US5364259A (en) * 1993-03-10 1994-11-15 Monsanto Enviro-Chem Systems, Inc. Process and apparatus for gas phase reaction in a regenerative incinerator
US5451300A (en) * 1993-06-01 1995-09-19 Monsanto Company Process for stripping a volatile component from a liquid
US5710356A (en) * 1994-11-22 1998-01-20 The University Of Kansas Method of conducting an endothermic reaction in a packed-bed reactor with external energy addition
US5658541A (en) * 1995-03-16 1997-08-19 Monsato Company Process for removal of divalent sulfur compounds from waste gases
DE69620171T2 (de) 1995-06-06 2002-11-07 Bp Corp. North America Inc. (N.D.Ges.D. Staates Indiana), Chicago Katalytisches abgasbehandlungssystem zur bekämpfung von fluchtigen chemischen emissionen
TW410170B (en) * 1996-07-08 2000-11-01 Boc Group Inc Removal of nitrogen oxides from gas streams
US5768888A (en) * 1996-11-08 1998-06-23 Matros Technologies, Inc. Emission control system
US5823770A (en) * 1997-02-26 1998-10-20 Monsanto Company Process and apparatus for oxidizing components of a feed gas mixture in a heat regenerative reactor
US6261093B1 (en) 1999-02-02 2001-07-17 Monsanto Company Heat regenerative oxidizer and method of operation
US6641625B1 (en) 1999-05-03 2003-11-04 Nuvera Fuel Cells, Inc. Integrated hydrocarbon reforming system and controls
US7758831B2 (en) * 2004-09-30 2010-07-20 Babcock Power Environmental Inc. Systems and methods for removing materials from flue gas via regenerative selective catalytic reduction
US8124017B2 (en) * 2004-09-30 2012-02-28 Babcock Power Environmental Inc. Systems and methods for high efficiency regenerative selective catalytic reduction
EP2228122B1 (en) 2009-02-25 2012-08-15 K.M.W.E. Management B.V. Process and reactor for removingVOC from gas flows
RU185227U1 (ru) * 2018-09-12 2018-11-27 Федеральное государственное бюджетное учреждение "Национальный исследовательский центр "Курчатовский институт" Устройство для очистки инертных газов

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2946651A (en) * 1956-08-09 1960-07-26 Oxy Catalyst Inc Catalytic treatment of gas streams
DK119652B (da) * 1964-09-11 1971-02-08 Topsoe H Reaktør til udførelse af gasfasereaktioner ved gennemledning af en gasblanding gennem et leje fyldt med katalysatørpartikler.
SU381384A1 (ru) * 1970-05-18 1973-05-22 Способ регулирования температурного режима экзотермических процессов
JPS5249424B2 (hu) * 1973-01-20 1977-12-17
US4039623A (en) * 1976-08-16 1977-08-02 Ppg Industries, Inc. Catalytic oxidation of C2-C4 halogenated hydrocarbons
DE2911501A1 (de) * 1979-03-23 1980-10-02 Daikin Ind Ltd Vorrichtung zur katalytischen oxidation
US4410499A (en) * 1979-05-02 1983-10-18 United States Steel Corporation Waste gas purification reactor and method
SU849594A1 (ru) * 1979-06-25 1982-04-15 Ордена Трудового Красного Знамени Институт Катализа Со Ан Ссср Способ очистки отход щих газов
DD150600A1 (de) * 1980-05-15 1981-09-09 Werner Freudenberg Verfahren und katalysator zur nachverbrennung von abprodukten aus der paraffinoxydation
SU882056A2 (ru) * 1980-06-19 1982-11-15 Ордена Трудового Красного Знамени Институт Катализа Со Ан Ссср Способ очистки отход щих газов
US4366668A (en) * 1981-02-25 1983-01-04 Gulf Research & Development Company Substoichiometric combustion of low heating value gases
DE3505354A1 (de) * 1984-04-05 1985-10-17 Linde Ag, 6200 Wiesbaden Verfahren und vorrichtung zur entfernung unerwuenschter gasfoermiger bestandteile aus einem rauchgas

Also Published As

Publication number Publication date
DK164935B (da) 1992-09-14
GB2206062B (en) 1991-03-27
GB8812975D0 (en) 1988-08-03
WO1988002660A1 (en) 1988-04-21
FR2605243B1 (fr) 1990-09-14
DK329488A (da) 1988-06-16
US4877592A (en) 1989-10-31
DK329488D0 (da) 1988-06-16
HUT50662A (en) 1990-03-28
DK164935C (da) 1993-02-01
FR2605243A1 (fr) 1988-04-22
JPH01501454A (ja) 1989-05-25
GB2206062A (en) 1988-12-29
DE3790629T1 (hu) 1988-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU203487B (en) Method for catalytic purifying outgases
US5607496A (en) Removal of mercury from a combustion gas stream and apparatus
JP3589529B2 (ja) 燃焼排ガスの処理方法及び装置
EP1374977B1 (en) Desulfurizer and method of desulfurization
JP4512238B2 (ja) 廃ガス流から窒素酸化物を除去する方法
EP0801978B1 (en) Process for the denitration of exhaust gases with heat treated activated carbon
US20090232718A1 (en) Multi-stage catalytic air purification system
JP4799721B2 (ja) N2oの熱分解
US3949056A (en) Method for treating air containing odoriferous substances
KR20190055018A (ko) 저온 가스 정화 공정 및 그 공정에 사용하기 위한 촉매
JPS58168808A (ja) 廃ガス処理方法
EP1029580B1 (en) Method for removing nitrogen oxides in exhaust gas
US5401479A (en) Process for the removal of nitrogen oxides from off-gases
US4321240A (en) Treatment of gaseous effluent
HU188285B (en) Method for catalytic purifying gases
JP3758073B2 (ja) 排ガスの処理装置
JPH0647282A (ja) 煙道ガスの低温脱窒素用触媒、その製法及び煙道ガスの低温脱窒素法
EP0254538A1 (en) Method for dry clean-up of waste material
JP3779889B2 (ja) 触媒の再生方法
JP3252669B2 (ja) 排ガスの処理装置
EP0393515A1 (en) Plant for purifying air polluted with organic industrial products, by catalytic combustion
JPH05245343A (ja) 排ガス処理方法
KR100460665B1 (ko) 폐가스에 함유된 질소 산화물 및 다이옥신의 동시 제거방법
KR100423413B1 (ko) 다이옥신 제거용 크로미아/타이타니아 촉매 및 이를 이용한 다이옥신 제거방법
Samish et al. NO x reduction in flue gas

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee