HU202422B - Method for removing gaseous sulfur compounds from flue gas of boilers - Google Patents

Method for removing gaseous sulfur compounds from flue gas of boilers Download PDF

Info

Publication number
HU202422B
HU202422B HU854099A HU409985A HU202422B HU 202422 B HU202422 B HU 202422B HU 854099 A HU854099 A HU 854099A HU 409985 A HU409985 A HU 409985A HU 202422 B HU202422 B HU 202422B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydroxide
boiler
flue gases
flue gas
sulfur
Prior art date
Application number
HU854099A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT48126A (en
Inventor
Sirpa Karimaankatu Haemaelae
Original Assignee
Tampella Oy Ab
Finnish Joint Stock Company Of
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tampella Oy Ab, Finnish Joint Stock Company Of filed Critical Tampella Oy Ab
Publication of HUT48126A publication Critical patent/HUT48126A/hu
Publication of HU202422B publication Critical patent/HU202422B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/501Sulfur oxides by treating the gases with a solution or a suspension of an alkali or earth-alkali or ammonium compound
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/508Sulfur oxides by treating the gases with solids

Description

A találmány tárgya eljárás gázhalmazállapotú kénvegyületek és kén-dioxid eltávolítására kazánokból távozó füstgázokból, melyek kéntartalmú üzemanyagokkal, például szénnel vagy olajjal üzemelnek. 5
Korábban már ismeretes volt, hogy a kazánból távozó füstgáz kén-dioxid tartalma úgy csökkenthető, hogy kalcium-oxidot, kalcium-karbonátot vagy egyéb más alkalikus vegyületet adagolnak a kazán égésterébe. 10 Cirkuláltatott ágyas fluid-ágyas kazánokban kalcium hozzáadás révén a füstgázok kén-dioxid tartalma akár 90%-kal is csökkenthető, olyan hőmérsékleti körülmények között, vagyis 800-1000 °C hőmérsékleten, amely a 15 kémiai reakciók számára optimális. Az abszorbeált kén-dioxid a kohóból gipsz formájában távozik a hamuval együtt.
Hás kazánokban, ahol magasabb hőmérséklet alkalmazása szükséges, mint a fentiek- 20 ben említett, és ahol az adalékanyag a hatását csak rövid idő alatt tudja kifejteni az égés természete miatt, várható, hogy a füstgáz kén-dioxid tartalma sokkal kevésbé, kb. 50%-kal, vagy még ennél is kevesebbel csők- 25 kenthető, és ezért ezt az eljárást ilyen kazánokban ipari méretekben nem alkalmazták.
Másrészt ismert, hogy a füstgázok kén-dioxid tartalma különböző abszorpciós eljárásokkal, a kazánon kívül is lecsökkenthető. 30 Egy ilyen, önmagában ismert eljárás, az un. félszáraz eljárás szerint a kazánból távozó füstgázt egy külön reaktorba vezetik, amelybe kalcium-hidroxid vizes szuszpenzióját fecskendezik speciális fúvókákon keresztül a 35 gázba finom cseppecskék formájában. A reaktor általában viszonylag nagy térfogatú, amelyben a füstgázok sebessége lecsökken, és a vizes szuszpenziót felülről lefelé, a reaktor tetejéről fecskendezik a gázba. A re- 40 aktor-hőmérséklet ebben az időben kb. 50-80 °C, és a kalcium-hidroxid vizes oldatának permetezésének ellenőrzése rendkívül fontos, mivel a túlságosan nagy cseppek a reaktor aljában folyadék formájában megmaradnak. A 45 kalcium-hidroxid szuszpenzió sűrűségét akkorára kell beállítani, hogy a füstgázok hőmérsékletén a reaktorba belépő víz elpárologjon, igy az adszorpciós termék szilárd, száraz por formájában nyerhető. Ezzel az el- 50 járással a kén-dioxid akár 90%-a is eltávolítható. Az eljárás hátránya, hogy a fúvókák hajlamosak az eltömődésre, a kalcium-hidroxid vizes szuszpenzió előállításához és adagolásához külön berendezés szükséges, amely 55 révén a beruházási költségek megnőnek, valamint a permetezés során a cseppecske méretet feltétlenül ellenőrizni kell, amely problémát jelent.
A jelen eljárás révén a kazánokból tá- θθ vozó füstgázok gáz halmazállapotú kén-vegyületei, például a kén-dioxid úgy távolítható el, hogy a kén-vegyületet szilárd kén-vegyületté alakítjuk, amely a gázokból könnyen elválasztható, és így a kazánok füstgázából 55 egyszerű és gazdaságos módon választható le.
A találmány szerinti eljárás jellemzőit a mellékelt igénypontok tartalmazzák.
A találmány szerinti eljárás során a gáz halmazállapotú kén-vegyületekkel, különösen kén-dioxiddal reagáló anyagot valamint vizet vezetünk a kazánba külön-külön. igy a szuszpenzió készítése, kezelése és betáplálásából eredő problémák kiküszöbölhetők.
A találmány szerinti úgy járunk el, hogy a egy elporított alkálifém-hidroxidot és/vagy alkáliföldfém-hidroxidot, a kéntartalmú elégetendtő anyagot valamint oxigént tartalmazó gázt vezetünk a kazánba, vagy a kazánból távozó kén-dioxid tartalmú füstgázokba, b vizet é6/vagy gőzt permetezünk külön a kazánba és/vagy a füstgázba, és végül c az alkálifém- és/vagy alkáliföldfém-szulfátot ill. adott esetben -szulfitot tartalmazó szilárd anyagot elválasztjuk a véggázokból.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a hidroxidot por formájában is bevezethetjük a füstgázokba, ahol in situ aktiváljuk víz és/vagy gőz segítségével. Kén-dioxiddal történő reagálása során szulfát/szulfit elegy képződik, amely a füstgázokból könnyen eltávolítható szokványos fizikai és elválasztási módszerekkel.
A por alakú hidroxidot a tüzelőanyag kéntartalmának megfelelő megfelelő mennyiségben oly módon tápláljuk a kazán égésterébe vagy a kazánból távozó füstgázokba, hogy az alákálifém- és/vagy alkáliföldfém mennyisége a reakcióegyenletben megadott, kénhez viszonyított mólarányú, vagy előnyösebben a reakcióhoz szükségesnél nagyobb mennyiségű legyen. Ha a hidroxidot por formájában elkülönítve vezetjük a kazán égésterébe vagy a füstgáz vezetékbe, egyszerű, például pneumatikus készülékeket alkalmazhatunk, és a fúvókák eltömődése valamint a vizes szuszpenzió készítése és kimérése elkerülhető. Ugyanakkor a víz vagy gőz fúvókákon keresztül történő bevezetése egyáltalán nem komplikált és könnyű.
A vizet vagy gőzt a füstgázokba a gyakorlatban 50-800 °C hőmérsékleten, előnyösen 90-200 °C hőmérsékleten vezetjük be. Ha az adszorpciós terméket lényegében száraz por formájában kívánjuk kinyerni, a vizet csak olyan mennyiségben permetezzük be, amely mennyiséget a füstgázok el tudnak párologtatni.
A találmány szerinti eljárást részletesebben a mellékelt 1. ábrán mutatjuk be, amely az eljárás végrehajtásához megfelelő berendezést mutat be.
Az 1. ábrán a kazánt 1-es számmal jelöljük. Az 1 kazán égésterébe a 4 kéntartalmú, elégetendő anyagot, egy 5 oxigén-tartal-23 mú gázt és 6 por formájú, kalcium- és/vagy magnézium-hidroxidot vezetünk, előnyösen az égéstérben képződő kén-dioxid gázra számított feleslegben. A .felesleg' kifejezés alatt azt értjük, hogy a kalcium- és/vagy magnéziura-vegyület mennyisége nagyobb, mint amennyi elméletileg szükséges lenne a reakcióegyenletnek megfelelően a kén-dioxiddal történő reakcióhoz az égéstérben.
A kazánban betáplált hidroxidot először oxiddá dehidratáljuk. Az oxid reagálhat a kén-dioxiddal, először szulfitot, majd ezt oxidálva szulfátot képezve. A kazán rövid retenciós ideje következtében az oxidnak csak egy része tud a kén-dioxiddal reagálni a reakcióhoz megfelelően megás hőmérsékleten, és ezért a kazán égésteréből a 8 égési maradékokat és gőzt valamint abszorbeálatlan kén-dioxidot tartalmazó füstgázok a 7 füstgáz vezetéken keresztül távoznak el.
Gyakorlatilag a 8 füstgázok hőmérséklete olyan alacsony, hogy a kalcium- és/vagy magnézium-oxid és a kén-dioxid közötti reakció viszonylag kismértékű, és így ilyen körülmények között a kén eltávolítása szempontjából az oxidok inaktívnak tekinthetők. Ha a füstgázok hőmérséklete lecsökken, az oxidok a füstgázokban jelenlévő gőzzel hidroxidot képezhetnek. így előnyös, ha a por formájú hidroxidot közvetlenül a 7 füstgáz vezetékbe vagy a 2 reaktorba tápláljuk ezt követően. Ezen kívül a 8 füstgázok a 12 hőcserélőben az 1 kazánba betáplált 5 levegő felfűtésére is használhatók.
Az 1 kazán égésteréből távozó, kalciumés/vagy magnézium-oxidot és adott esetben kalcium- és/vagy magnézium-hidroxidot tartalmazó füstgázokat ezután a 2 reaktorba vezetjük. Az oxid és/vagy hidroxid aktiválása céljából vizet vagy gőzt vezetünk a 2 reaktor füstgázaiba, és ez a viz vagy gőz reagál a kalcium- és/vagy magnézium-oxiddal és a megfelelő hidroxid képződik. A füstgázokban adott esetben jelenlévő hidroxid is aktiválódik ezalatt. A hidroxid a 8 füstgázokban még jelenlévő kén-dioxiddal reagál és a megfelelő szulfit képződik, amely oxigén jelenlétében legalábbis részlegesen a megfelelő szulfáttá oxidálódik. A 2 reaktorba betáplált 9 víz mennyiségét olyan kicsire állítjuk be, hogy a 8 füstgázok hőtartalma elegendő legyen a 2 reaktorba bevezetett viz elpárologtatásához. így lényegében száraz, hamuszerű reakciótermék képződik, amelyet a többi porhoz hasonlóan egy szokványos 3 porleválasztóban különíthetünk el, mely 3 porleválasztóból a 11 véggázokat a 13 füstvezetékbe vezetjük, és a 10 leválasztott port adott esetben további kezelésnek vetjük alá.
A víz és a hidroxid hozzáadásának sorrendje nem lényeges. így például lehetséges, hogy a vizet vagy gőzt a kazánba vezessük, mig a por formájú hidroxidot csak a kazán után adjuk a füstgázokhoz akár a füstgáz vezetékben, akár a kazánt követő reaktorban.
A találmány egyik további előnye, hogy bármely égőfejjel ellátott kazánhoz alkalmazható. A kazán mérete nem korlátozza az eljárás használhatóságát, és nem szükséges a kalcium- és/vagy magnézium-hidroxid cirkuláltatása az égéstérben. Ezáltal elkerülhető a költséges cirkuláltatott ágyas megoldás, amelyhez bonyolult berendezések szükségesek, és elkerülhető az is, hogy működési elvéből kifolyólag fölösleges por képződjön, amelyet el kell különíteni. Az ismert permetezéses módszerhez hasonlítva a viz vagy gőz bepermetezése a 2 reaktorba sokkal kevésbé bonyolult és könnyebben megvalósítható, mint a szuszpenzió permetezése, amelynek keverése nehézkes és eltörni a fúvóka lyukait.
A találmányt az alábbi példákkal szemléltetjük anélkül, hogy a találmányt a példákra korlátoznánk.
1, példa
1,4% ként tartalmazó szenet táplálunk 70 tonna/óra sebességgel egy 600 MW porszén tüzelésű kazánba, amelyet teljes kapacitással üzemeltetünk. Az égéshez fölösleges mennyiségű levegőt vezetünk be úgy, hogy a füstgázok oxigén tartalma 4% legyen.
90% kalcium-hidroxid tartalmú technikai minőségű kalcium-hidroxidot táplálunk a kazánba változó mennyiségben, a kéményből távozó füstgáz kéntartalmának megfelelően. Az elméletileg szükséges betáplálás a fenti kalcium-hidroxidból kb. 2,5 tonna/óra.
Kalcium-hidroxidot és vizet és/vagy gőzt permetezünk a füstgázokba vagy a füstgáz vezetékben, vagy a füstgáz vezeték után kővetkező külön reaktorban.
Az energiagazdálkodás szempontjából az a legelőnyösebb, ha a füstgázok nedvességtartalmát víz bepermetezésével növeljük meg egy külön reaktorban, amely minden, a hő visszanyerésére szolgáló hőcserólö berendezés után helyezkedik el.
A füstgázok megnövekedett nedvességtartalma következtében a kalcium-hidroxid nagymértékben reaktívvá vélik, és gyorsan reagál a füstgázban jelenlévő oxidokkal. Minél nagyobb a távozó füstgázok nedvességtartalma, annál hatékonyabban távolítható el a kén-dioxid a füstgázokból. Energiatakarékossági szempontból azonban előnyös, ha olyan mennyiségű vizet adagolunk, amelyet a kémiai reakciók sorén képződő hő el tud párologtatni. Kívánt esetben a füstgázok végső hőmérséklete úgy növelhető meg, hogy vagy külső fűtést alkalmazunk, vagy pedig meleg füstgáz áramot vezetünk be.
A eredményeket a következő táblázatban foglaljuk össze, amely %-os arányban mutatja, hogy a kén-dioxidot milyen mennyiségben
-3δ
HU 202422 Β tudtuk eltávolítani a füstgázból, ha a találmány szerinti eljárással különböző mennyiségű kalcium-hidroxidot vezettünk a kazánba.
A kalcium-hidroxid mennyiségét a por formájú kaleium-hidroxidban lévő kalcium és a ka- 5 zánba bevezetett tüzelőanyagban lévő kén mólarányában fejezzük ki. A füstgáz hőmérsékletét közvetlenül a víz- vagy gőzbevezetés helye előtt mértük meg, kivéve azt, amikor a füstgáz hőmérséklete 800 °C volt, ami- 10 kor a vizet vagy gőzt közvetlenül a kazánba vezettük.
1. táblázat
Ca/S B)
A füstgáz hőmérsékletes (°C) A füstgáz hőmérsékleten (°C) SŰ2 csökkenésit
0,48 800*> 108 42
0,52 50 65 56
1,52 202 74 77
1,56 90 68 82
2,20 200 72 87
2,22 120 62 96
2,3 110 68 93
2,5 90 66 97
4,1 800 110 72
4,0 120 68 98
A) vizet, vagy gőzt permeteztünk a kazánba
B) közvetlenül a víz betáplálás! pontja előtt
2. példa
45% kalcium-hidroxidot, 45% magnézium-hidroxidot és 10% szennyezést tartalmazó kalcium/magnézium-hidroxidot táplálunk az 1. példa szerinti kazánba ugyanolyan körülmények között. A kalcium/magnézium-hidroxidot és vizet és/vagy gőzt a füstgázba vagy a kazánban vagy egy külön, a kazán után elhelyezkedő reaktorban tápláljuk be.
A nedvességtartalom növekedése következtében főleg a kalcium-hidroxid válik nagymértékben reakcióképeesé, miközben gyorsan reagál a füstgázokban jelenlévő kén-oxidokkal. Ha a kaleium-hidroxidban lévő kalcium mólaránya a kénhez viszonyítva legalább 1, a reakció elsődlegesen a kalcium-hidroxid és a kén oxidjai között megy végbe, és a magnézium-hidroxid, melynek reakcióképessége kisebb, lényegében változatlanul halad a reakciózónán keresztül.
Ha a kalcium-hidroxidot és magnézium-hidroxidot a forró füstgázba vezetjük be, akkor vagy a magnézium-hidroxid alakul ét magnézium-oxiddá és vizzé, vagy a kalcium/magnézium-hidroxid teljes mennyisége kalcium-oxiddá, magnézium-oxiddá és vízzé alakul. Ebben az esetben mindkét oxid önmagában is reagálhat a kén oxidjaival, és ha a füstgázok lehűltek és a nedvességtartalmuk megnő, újra hidroxiddá alakulhatnak át, amelyek a kén oxidjaival tovább reagálhatnak. Ha kalcium és a kén mólaránya legalább 1, a reakció ered50 ménye és körülményei lényegében az 1. táblázatban megadott értékekkel megegyeznek, mivel a kalcium-vegyület nagyobb reakciókészségű.

Claims (5)

1. Eljárás gáz halmazállapotú kén-vegyületek, például kén-dioxid eltávolítására kazánok füstgázából, azzal jellemezve, hogy 5 egy por formájú alkálifém-hidroxidot és/vagy alkáliföldfém-hidroxidot, a kéntartalmú tüzelőanyagot (4) és egy oxigén tartalmú gázt (5) táplálunk a kazánba (1) vagy a kazánból távozó kén-dioxid tartalmú füstgázba (8), majd 10 ezután vizet (9) és/vagy gőzt permetezünk külön a kazánba (1) és/vagy a füstgázokba (8), és végül a kapott szilárd reakcióterméket (10), 15 mely alkálifém-szulfátot és/vagy alkáliföldfém-szulfátot és adott esetben szulfitot tartalmaz elválasztjuk a véggázoktól (11).
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy por formájú hidroxidot táp- 20 lálunk be a füstgázokban jelenlévő kénre számított feleslegben.
3. Az 1. vagy 2. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy vizet (9) és/vagy gőzt permetezünk be, 50-800 °C, 25 előnyösen 90-200 °C hőmérsékletű füstgázokba (8).
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy vizet (9) permetezünk a füstgázokba (8) maximum 30 olyan mennyiségben, amelyet a füstgázok termikus energiája és a rakció közben képződő hó elpárologtatni képes.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a hidr- 35 oxidot kalcium-hidroxid vagy kalcium/magnéziura-hidroxid keverék formájában tápláljuk be.
HU854099A 1985-04-24 1985-10-24 Method for removing gaseous sulfur compounds from flue gas of boilers HU202422B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI851623A FI78846B (fi) 1985-04-24 1985-04-24 Foerfarande foer avlaegsnande av gasformiga svavelfoereningar och svaveldioxid ur roekgaser i en panna.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT48126A HUT48126A (en) 1989-05-29
HU202422B true HU202422B (en) 1991-03-28

Family

ID=8520718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU854099A HU202422B (en) 1985-04-24 1985-10-24 Method for removing gaseous sulfur compounds from flue gas of boilers

Country Status (24)

Country Link
JP (1) JPS61287420A (hu)
CN (1) CN1005312B (hu)
AU (1) AU579902B2 (hu)
BE (1) BE903598A (hu)
BG (1) BG60231B1 (hu)
CA (1) CA1289336C (hu)
CH (1) CH672265A5 (hu)
CS (1) CS274270B2 (hu)
DD (1) DD240839A5 (hu)
DE (1) DE3539348A1 (hu)
DK (1) DK515485A (hu)
ES (1) ES8700307A1 (hu)
FI (1) FI78846B (hu)
FR (1) FR2580950B1 (hu)
GB (1) GB2174082B (hu)
HU (1) HU202422B (hu)
IT (1) IT1185833B (hu)
NL (1) NL8503081A (hu)
NZ (1) NZ213859A (hu)
PL (1) PL148176B1 (hu)
RO (1) RO93449A (hu)
SE (1) SE461958B (hu)
YU (1) YU44580B (hu)
ZA (1) ZA858476B (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5084256A (en) * 1986-05-29 1992-01-28 Electric Power Research Institute, Inc. Method for reduction of sulfur products for gases by injection of powdered alkali sorbent at intermediate temperatures
CA1310807C (en) * 1986-05-29 1992-12-01 Roderick Beittel Method for reduction of sulfur products from flue gases by injection of powdered alkali sorbent at intermediate temperatures
DE8717874U1 (hu) * 1987-05-18 1990-11-22 Ftu Gmbh, 8130 Starnberg, De
DE3716566A1 (de) * 1987-05-18 1988-12-01 Fichtel Roland Verfahren zur herstellung reaktionsfaehiger calciumhydroxide fuer die abgasreinigung
JPS6414517A (en) * 1987-07-03 1989-01-18 Gadelius Kk Recovery of waste heat of exhaust gas
DE3817356A1 (de) * 1988-01-18 1989-07-27 Krupp Polysius Ag Verfahren und vorrichtung zur waermebehandlung von feinkoernigem gut
JPH03154615A (ja) * 1989-11-09 1991-07-02 Hitachi Zosen Corp 半乾式脱硫方法
US5209912A (en) * 1990-05-02 1993-05-11 Ftu Gmbh Process for separating out noxious substances from gases and exhaust gases
DK170891A (da) * 1991-02-19 1992-08-20 Intevep Sa Fremgangsmaade til fjernelse af effluenter fra udgangsgasser dannet ved forbraending af et braendstof
FR2698287B1 (fr) * 1992-11-24 1995-01-20 Stein Industrie Procédé de réduction des émissions de polluants dans les installations de combustion à lit fluidisé circulant.
JP3581517B2 (ja) 1997-03-18 2004-10-27 北海道電力株式会社 脱塵装置およびその運転方法
FI111608B (fi) * 2001-07-05 2003-08-29 Fortum Oyj Savukaasujen puhdistusprosessi
CN100449208C (zh) * 2004-11-23 2009-01-07 河南大学 锅炉炉内脱硫及烟气活化脱硫除尘装置
AT507830B1 (de) * 2009-02-12 2010-10-15 Siemens Vai Metals Tech Gmbh Verfahren und vorrichtung zur behandlung von abgas aus sinter- oder pelletierungsanlagen
JP6199698B2 (ja) * 2013-11-01 2017-09-20 栗田工業株式会社 酸性排ガスの処理方法、及び排ガス処理剤
CN108579356B (zh) * 2018-04-02 2021-06-01 安徽蓝天盈丰环保科技有限公司 一种锅炉烟气脱硫除尘装置及方法

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU419407B2 (en) * 1970-09-10 1971-11-30 The Golden Cycle Corporation Process for the entrapment of sulfur dioxide gas
US3687613A (en) * 1970-10-27 1972-08-29 Combustion Eng Method and apparatus for preparing an additive for introduction to a gas scrubber
AU455051B2 (en) * 1971-05-31 1974-10-29 Chemical Construction Corporation Process forthe recovery of sulfur dioxide
JPS499471A (hu) * 1972-05-24 1974-01-28
JPS5079477A (hu) * 1973-11-08 1975-06-27
JPS50150675A (hu) * 1974-05-25 1975-12-03
SE418152B (sv) * 1974-06-12 1981-05-11 Ceskoslovenska Akademie Ved Sett for oskadliggorande av avgaser, isynnerhet kveve- och svaveloxider, med hjelp av karbonater
FR2279443A1 (fr) * 1974-07-25 1976-02-20 Asahi Fiber Cy Ltd Procede de purification de gaz residuaire contenant un compose du fluor
GB1504688A (en) * 1975-04-11 1978-03-22 Exxon Research Engineering Co Mitigating or preventing environmental pollution by sulphur oxides in the treatment of sulphur-containing substance
GB1551357A (en) * 1975-05-06 1979-08-30 Hoelter H Purification of gas
US3976747A (en) * 1975-06-06 1976-08-24 The United States Of America As Represented By The United States Energy Research And Development Administration Modified dry limestone process for control of sulfur dioxide emissions
DE2539500B2 (de) * 1975-09-05 1980-06-19 Heinz Ing.(Grad.) 4390 Gladbeck Hoelter Verfahren zum Abscheiden von Staub und gasförmigen Schadstoffen aus heißen Abgasen sowie Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
JPS5644023A (en) * 1979-09-13 1981-04-23 Mitsubishi Heavy Ind Ltd Exhaust gas purifying method
BR8103078A (pt) * 1980-05-24 1982-02-09 Hoelter H Processo e dispositivo para a eliminacao de anidrido sulfuroso e outras substancias nocivas de gas de fumaca
CA1152294A (en) * 1980-10-08 1983-08-23 Xuan T. Nguyen Fluidized bed sulfur dioxide removal
DE3106580A1 (de) * 1981-02-21 1982-09-02 L. & C. Steinmüller GmbH, 5270 Gummersbach Verfahren zur minimierung der emission von verunreinigungen aus verbrennungsanlagen
DE3136914A1 (de) * 1981-09-17 1983-03-31 Hölter, Heinz, Dipl.-Ing., 4390 Gladbeck "verfahren zur rauchgasreinigung hinter kraftwerken mit gleichzeitiger herstellung von gips im trockenprozess"
JPS5851924A (ja) * 1981-09-24 1983-03-26 Sumitomo Cement Co Ltd 排ガスの脱硫および冷却方法
AT372876B (de) * 1981-11-19 1983-11-25 Oesterr Draukraftwerke Verfahren und vorrichtung zur rauchgasentschwefelung von kohlefeuerungen nach dem trocken- additivverfahren
DE3232080C2 (de) * 1982-08-28 1986-10-16 Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG, 4300 Essen Verfahren zur trockenen Entfernung von Schwefeldioxid und anderen Schadstoffen aus Rauchgasen
DE3235341A1 (de) * 1982-09-24 1984-03-29 Deutsche Babcock Anlagen Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur reinigung von abgasen
US4469663A (en) * 1982-10-15 1984-09-04 The Dow Chemical Company Scale control in flue gas desulfurization

Also Published As

Publication number Publication date
FR2580950A1 (fr) 1986-10-31
FI851623L (fi) 1986-10-25
ES548285A0 (es) 1986-10-01
CS808085A2 (en) 1990-09-12
JPH0415007B2 (hu) 1992-03-16
BG60231B2 (en) 1994-01-18
ZA858476B (en) 1986-07-30
DE3539348A1 (de) 1986-10-30
FI851623A0 (fi) 1985-04-24
ES8700307A1 (es) 1986-10-01
AU4907785A (en) 1986-10-30
FI78846B (fi) 1989-06-30
NL8503081A (nl) 1986-11-17
CS274270B2 (en) 1991-04-11
FR2580950B1 (fr) 1990-05-25
SE461958B (sv) 1990-04-23
SE8505270D0 (sv) 1985-11-07
IT8567943A0 (it) 1985-11-08
AU579902B2 (en) 1988-12-15
DK515485A (da) 1986-10-25
SE8505270L (sv) 1986-10-25
PL148176B1 (en) 1989-09-30
CN85108066A (zh) 1986-10-22
GB2174082B (en) 1988-11-23
CN1005312B (zh) 1989-10-04
GB2174082A (en) 1986-10-29
YU173285A (en) 1988-04-30
DD240839A5 (de) 1986-11-19
DK515485D0 (da) 1985-11-08
PL256163A1 (en) 1986-11-04
BE903598A (fr) 1986-03-03
CA1289336C (en) 1991-09-24
NZ213859A (en) 1989-08-29
YU44580B (en) 1990-10-31
HUT48126A (en) 1989-05-29
BG60231B1 (bg) 1994-01-24
GB8527455D0 (en) 1985-12-11
IT1185833B (it) 1987-11-18
CH672265A5 (hu) 1989-11-15
JPS61287420A (ja) 1986-12-17
RO93449A (ro) 1987-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU202422B (en) Method for removing gaseous sulfur compounds from flue gas of boilers
FI78401B (fi) Foerfarande och anordning foer att bringa roekgasernas gasformiga svavelfoereningar saosom svaveldioxid att reagera till fasta foereningar som separeras fraon roekgaserna.
US5002743A (en) Process for the removal of sulfur dioxide from hot flue gases
US4595576A (en) Process for flue gas desulfurization
EP0128698B1 (en) Process and reactor for desulfurization of hot waste gas
EP2571601B1 (en) Method of capturing sulfur oxides from the flue gas of an oxyfuel combustion cfb boiler
JP2944742B2 (ja) 燃焼プロセスのNOxを減少させるための方法
AU552817B2 (en) Flowing melt layer process for production of sulfides
HU202423B (en) Method for removing gaseous sulfur compounds from flue gas of boilers
CA1289337C (en) Process for removing gaseous sulfur compounds, such as sulfur dioxide, from the flue gases of a furnace
JPH02110193A (ja) 燃焼工程でのSO↓2―及び/又はNO↓x―発生を低減させる方法
CN214972996U (zh) 一种工业硅烟气热能利用及达标排放系统
JPS6340129B2 (hu)
JPH10118450A (ja) 石炭焚きストーカ炉の脱硫方法
JPH0244767B2 (ja) Setsukonoshorihoho
JPS6230527A (ja) ドロマイト系脱硫剤の再生方法
GB2163739A (en) Exhaust gas desulphurisation and treatment of CaSOx solids produced therein
CN106938175A (zh) 一种利用镁法脱硫产物生产高浓度so2气的装置和方法
JPS5828206B2 (ja) 排煙脱硫法における石膏回収方法
JPS61219705A (ja) 硫黄および硫黄化合物含有廃液よりの二酸化硫黄含有ガスの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: IVO POWER ENGINEERING OY, FI

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee