HU190684B - Process for producing new fluore-prostacyclin derivatives - Google Patents

Process for producing new fluore-prostacyclin derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU190684B
HU190684B HU82714A HU71482A HU190684B HU 190684 B HU190684 B HU 190684B HU 82714 A HU82714 A HU 82714A HU 71482 A HU71482 A HU 71482A HU 190684 B HU190684 B HU 190684B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fluoro
formula
methyl
hydrogen
acid
Prior art date
Application number
HU82714A
Other languages
English (en)
Inventor
George W Holland
Perry Rosen
Hans Maag
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Publication of HU190684B publication Critical patent/HU190684B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/93Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems condensed with a ring other than six-membered
    • C07D307/935Not further condensed cyclopenta [b] furans or hydrogenated cyclopenta [b] furans
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/93Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems condensed with a ring other than six-membered
    • C07D307/935Not further condensed cyclopenta [b] furans or hydrogenated cyclopenta [b] furans
    • C07D307/937Not further condensed cyclopenta [b] furans or hydrogenated cyclopenta [b] furans with hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals directly attached in position 2, e.g. prostacyclins
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table
    • C07F7/02Silicon compounds
    • C07F7/08Compounds having one or more C—Si linkages
    • C07F7/18Compounds having one or more C—Si linkages as well as one or more C—O—Si linkages
    • C07F7/1804Compounds having Si-O-C linkages
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Találmányunk új prosztaciklin-Bzármazékok, az e vegyületek készítésénél felhasználható közbenső termékek és az e vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására vonatkozik.
Találmányunk tárgya eljárás (I) általános kópletű új fluor-prosztaciklin-származékok előállítására
- a képletben a szaggatott vonallal jelölt kettőskötések közül az egyik a 4,5- vagy 5,6-helyzetben helyezkedik el;
R jelentése valamely gyógyászatilag alkalmas sav kationja vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
R1 jelentése metilcsoport, hidrogénatom vagy hidroxilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom, metilcsoport vagy fluoratom; és
R21 jelentése hidrogénatom, fluoratom vagy metilcsoport;
azzal a feltétellel, hogy amennyiben R2 és R21 egyaránt hidrogénatomot vagy metilcsoporlot képvisel, úgy R1 jelentése metilcsoporl vagy hidrogénatom.
Találmányunk az (I) általános képletű vegyületek optikailag aktív antipódjainak és racemátjainak előállítására is kiterjed.
A találmányunk tárgyát képező eljárás előnyös foganatosítást módja szerint (I-A) általános képletű vegyületeket állítunk elő (mely képletben R, R*, R2 és R21 jelentése a fent megadott).
A találmányunk tárgyát képező eljárás másik foganatosítást módja szerint (I-B) általános képletű vegyületeket állítunk elő (mely képletben R, Rl, R2 és R21 jelentése a fent megadott).
A leírásban használt „kis szénatomszámú alkilcsoport kifejezésen egyenes- vagy elágazóláncú, 1-4 szénatomos alkilcsoportok értendők (pl. metil- vagy etilcsoport). A „halogénatom kifejezés a fluor-, klór-, bróm- és jódatomot öleli fel, feltéve, hogy mást nem közlünk. Az „alkálifém” kifejezés valamennyi alkálifémet magábanfoglalja (pl. lítium, nátrium, kálium).
A találmányunk tárgyát képező eljárás során az egy vagy több aszimmetriás szénatomot tartalmazó vegyületeket racemátok alakjában állíthatjuk elő. A racemátokat az előállítási eljárás megfelelő szakaszában önmacában ismert módon rezolválhatiuk és optikailag tiszta enantiomereket állíthatunk elő. A kiindulási anyagként felhasznált (II) általános képletű vegyületek optikai formájától függően nyerünk racóm vagy optikailag aktív (I) általános képletű vegyületeket.
Az általános képletekben szereplő ékalakú vonal ö-helyzetü ezubsztituenseket (a molekula síkja felett), a megszakított vonal oc-helyzetű helyettesitől (a molekula síkja alatt) jelöl, míg a hullámos vonal arra utal, hogy a szóbanforgó szubsztituens te- vagy ö-helyzetü vagy izomer-keverék van jelen. A szerkezeti képletek mindenkor csak egy formát ábrázolnak, e képletek azonban a többi fonnál - beleértve az enantiomereket és a raeemótokat - is magukhanfoglalják.
A leírásban használt „arilcsopor t kifejezésen helyettesítőt len vagy egy vagy több helyettesítőt hordozó (pl. kis szénatomszámú alkil-, kis szénatomszámú alkilén-dioxi-, nitro-, halogén- és/vagy kis szénatomszámú alkoxihelyetlesítetl) monociklikus (pl. fenilcsoport) vagy policiklikus (pl. naftil-, fenanlríl- vagy azulilcsoport etb. (csoportok értendők. Az „arilcsoport” kifejezés előnyösen helyettesített vagy helyettesítetlen monociklikus arilcsoporlot (különösen fenilcsoporlot) jelöl.
A „savkatalizált hasítással eltávolíthaló éter-védőcsoport” kifejezésen savval katalizált hasítással hidroxilcsoportlá alakítható étercsoportok értendők. Az éter-védőcsoport előnyösen pl. tetrahidro-piranil-éter vagy 4-ii etil-5,6-dihidro-2H-piranil-éler lehet.
A védett éter-csoport pl. valamely alábbi csoporl is lehet: aril-metil-éterek (pl. benzil-, benzhidril- vagy tritil-éter); <r-(kie szánatoinszámú)-alkoxi-(kis széna tomszámú)-a’kil-éterek (pl. metoxi-metil-éter); allil-szerkezetű vagy lri-(kis szénatomszámú)-alkii-szilil-élerek (pl. trimelil-szilil- vagy dimetil-tercier butil-szilil-éler); előnyösen alkalmazhatók a tercier butil-, tetrahidropiranil- és tri-(kis szénatomszámú)-alkil-szilil-é'.erek, különösen a dimetil-tercier butil-ézer.
A savval katalizált hasítást erős szerves vagy szervetlen savval végezhetjük el. Szervetlen savként előnyösen ásványi savakat (pé kénsavat vagy hidrogén-halogenideket) alkalmazhatunk, míg szerves savként előnyösen kis szénatomszámú alkán-karbonsavakat (p!. ecetsavat) vagy p-Loluol-szulfonsaval használhatunk. A savkatnlizálL éter-hasítást vizes közegben vagy szerves oldószerben hajthatjuk végre. A katalízishez felhasznált szerves sav az oldószer szerepét is betöltheti. A tetrahidropiranil-éterek megbontását általában vizes közegben hajthatjuk végre. A hőmérséklet és a nyomás nem döntő jelentőségű tényező éR szobahőmérsékleten ill. atmoszferikus nyomáson dolgozhatunk.
Az (I) általános kópletű vegyületek közül előnyösek a 7-fluor-helyeltesítót A-konfigurációban tartalmazó származékok. A 7-ű-fluor-vegy öletek előnyös képviselői az (1-Ai), (1-Aii), (I-Aiii) és (I-Aiiii) általános képletű vegyületek.
Amennyiben a fenti képletekben R kis szénatomszámú alkilrsoportot képvisel, jelentére előnyösen metil- vagy etilcsoporl.
A találmányunk tárgyát képező eljárás szerint az (1) általános képlelű vegyületeket oly módon állítjuk elő, hogy valamely (Xli) általános képletű vegyületböl (mely képletben X jelentése halogénatorn; R6 jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport és R>, R2 és R21 jelentése a fent megadott) hidrogén-halogenidet hasítunk le és kívánt esetben a kapót észtert gvógyászatilag alkalmas sóvá alakítjuk.
A (XII) általános képletű vegyületeket a (ΙΓ) általános képletű vegyületekből (mely képletben Rl, R3 és R31 jelentése a fent megadott) vagy optikailag aktív antipódjaikból vagy racémátjaikból a (IV)-(Xl) általános képletű közbenső termékeken keresztül állíthatjuk elő.
A fenti általános képletekben R, R1, R3 és R31 jelentése a fent megadott; Ru jelentése hidrogénatom, metilcsoport vagy -0R4 általános képletű csoport; -0R4 jelentése savkatalizált hasítással eltávolítható éter-védőceoport; R* jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport; X jelentése halogénatom és R5 jelentése tri-(kis szénatomszámúl-alkil-szilil-csoport.
A (II) általános képletű vegyületeket a szabad hidroxilcsoporlok önmagában ismert módon történő megvédésével, szokásos éterezéssel alakítjuk a (IV) általános képletű vegyületekké. A (II) általános képletű vegyületekben R* helyén levő hidroxilcsoportot is éterezéssel alakítjuk étercsoporttá. Előnyösen tetrahidropiranil- vagy diraetil-tercier butil-szilil-étereket képezhetünk. A (II) általános képletű vegyületek éterezését bármely szokásos módszerrel elvégezhetjük. Tri-(kis 8zénatomszémú)-alkil-é terek előállításához előnyösen tri-(kis szénatomszámú)-alkil-klór-szilánokat alkalmazhatunk éterezőszerként és az éterezést szerves bázis (pl. imidazol vagy piridin) jelenlétében végezhetjük el. A fenti reakciónál szokásos szerves amin-bszisokat is alkalmazhatunk.
A (IV) általános képletű vegyületet oly módon alakíthatjuk az (V) általános képletű vegyületté, hogy a (IV) általános képletű vegyületet előbb enolizáljuk, majd egy trialkil-halogén-szilánnal kezeljük. Az enolizálást önmagéban ismert módon végezhetjük el. Előnyösen járhatunk el oly módon, hogy a (IV) általános képletű vegyületet nem-vizes alkálifém-bázissal - célszerűen lítium-diizopropil-amiddal vagy nátrium-hexametil-diszílazánnal - kezeljük. A (IV) általános képletű vegyület ás a nem-vizes alkálifém-bázis reakcióját általában -70 °C és -30 °C közötti hőmérsékleten végezhetjük előnyösen el. A reakciót általában inért szerves oldószer jelenlétében hajthatjuk végre; bármely szokásos oldószert felhasználhatunk és célszerűen tetrahidrofuránoR közegben dolgozhatunk. A (IV) általános képletű vegyület enolátjét. alkálifémsóként roagáltatjuk egy trialkíl-halogén-szilánnal - előnyösen trimetil-klór-szilánnal - és ily módon (V) általános képletű vegyülethez jutunk. A reakciót általában ugyanolyan hőmérsékleten és oldószerben végezhetjük el, mint amilyet az enolét-képzésnél alkalmaztunk.
Az (V) általános képletű vegyületet fluorozószerrel történő kezeléssel alakítjuk a (VI) általános képletű vegyületté. E célra bármely szokásos fluorozószert felhasználhatunk, előnyösen xenon-difluoridot vagy gázalakú fluort. A reakciót általában inért szerves oldószeres közegben végezhetjük el. Reakcióközegként bármely szokásos inért szerves oldószer felhasználható, így előnyösen halogénezett szénhidrogéneket (pl. metilén-kloridot vagy szén-tetrakloridot) alkalmazhatunk. A hőmérséklet és a nyomós nem döntő jelentőségű tényező, általában szobahőmérsékleten és atmoszferikus nyomáson dolgozhatunk. A reakciót azonban előnyösen alacsonyabb hőmérsékleten - pl. -10 “C és + 10 °C közötti hőmérsékleten - hajthatjuk végre.
Az (V) általános képletű vegyűletnek a (VI) általános képletű vegyületté történő átalakítása során a (Vl-A) és (Vl-B) általános képletű vegyületek keveréke keletkezik (mely képletekben R*1, R3 és R31 jelentése a fent megadott).
A (VI-A) és (Vl-B) általános képletű vegyületek szétválasztását önmagában ismert módon kromatográfiás úton végezhetjük el. Eljárhatunk oly módon is, hogy a további reakció-lépésekhez a (VI-Λ) és (VI-B) általános képletű vegyületek keverékét alkalmazzuk vagy a szétválasztást az eljárás egy későbbi szakaszában végezzük el, a kívánt konfigurációjú 7-helyzetű fluor-szubsztituenst tartalmazó (I) általános képletű vegyület előállítása céljából. Amennyiben a (VI-A) és (VI-B) általános képletű vegyületek keverékét szétválasztjuk, a fluoratom konfigurációja a további reakció-lépésekben változatlanul megmarad. 7/)-fluoratoinot tartalmazó (1) általános képletű vegyületek előállítÚRn esetén (VI-A) általános képletű vegyületeket alkalmazunk és a (VII) —(XVI) általános képletű közbenső termékekben a fluoratom o-konfigurációjú. 7<r-fluoratomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállításához (VI-B) általános képletű vegyületekből indulunk ki és a szintézis oc-konfiguréciójú fluoratomot tartalmazó (VII)—(XVI) általános képletű vegyületekon keresztül játszódik le.
A (VI) általános képletű vegyületeket a (VI-A) (VI-B) általános képletű vegyületek szétválasztása nélkül is felhasználhatjuk. Ez esetben ct- és ^-konfigurációjú (1) álLalános képletű vegyületekhez jutunk, a fluoratomoL azonos konfigurációban tartalmazó (Vll)-(XVt) általános képletű közbenső termékeken keresztül.
Λ (11) álLalános képletű vegyületek (VI) általános képletű veg.yületekké történő átalakítása során hidroxil-védőcsoportként előnyösen tri-(kis szénaloinszúniu )-alk il-szilil-étereket alkalmazhatunk. Λ (VI) általános képletű vegyüleleknek (1) általános képletű vegyülelekké történő átalakításánál egy vagy több hidroxil-csoporlot, előnyösen tetrahid-37 ropiranil-éter alakjában védünk meg. A többi eljárási lépésben Bzilil-étereket vagy bármely más szokásos étet—védőcsoportokat alkalmazhatunk.
Előnyösen járhatunk el oly módon, hogy a (VI) általános képletű szilil-étert hidrolizáljuk, majd a keletkező (VIÍ) általános képletű vegyületet újra éterezzük és éter-csoportként tetrahidro-piranil-csoportol. tartalmazó (VI) általános képletű vegyülethez jutunk. A (VI) általános képletű vegyület hidrolízisét, majd a keletkező (VII) általános képletű vegyület újraóterezésót bármely szokásos hidrolízissel vagy éterezési módszerrel elvégezhetjük. Amennyiben a (VI) általános képletű vegyület védő-csoportként tetrahidropiranil-csoportot tartalmaz, úgy nincs szükség a (VI) általános képletű vegyület (VII) általános képletű vegyületlé történő hidrolízisére, minthogy a (VIII) általános képletű vegyület a (VI) általános képletű vegyületból közvetlenül is előállítható.
A (VII) általános képletű vegyületet redukálószerekkel alakíthatjuk (VIII) általános képletű vegyületté. E célra a ketocsoportnak hidroxilcsoporttá történő szelektív redukciójára képes bármely szokásos redukálószert felhasználhatunk. A redukciót előnyösen hídridekkel, különösen aluminium-hidridekkel, pl. alkálifém- aluminium-hidridekkel és bór-bidridekkel, pl. alkélifém-bór-hidridekkel, előnyösen diizobutil-alumínium-hidriddel végezhetjük el. Redukálószerként továbbá di-(elágazóléncú kis szénatomszámú alkil)-boránokat [pl. bisz-(3-metil-2-butil)-borántl is alkalmazhatunk. A hőmérséklet és a nyomás nem döntő jelentőségű tényező, így szobahőmérsékleten és atmoszferikus nyomóson vagy magasabb vagy alacsonyabb hőmérsékleten ill. nyomáson dolgozhatunk. A reakciót általában -80 °C és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten hajthatjuk végre. A redukciót inért szerves oldószerben végezhetjük el. Reakcióközegként bármely szokásos inért oldószert felhasználhatunk (előnyösen dimetoxi-etilén-glikolt vagy étereket, pl. tetrahidrofuránt, dietilétert vagy dioxánt).
A (IX) általános képletű vegyületet a (VIII) általános képletű vegyület és egy (XX-A) általános képletű foazfóniumsó [mely képletben R’, Rb és Rc jelentése aril- vagy di-fkis szénatomszámú)-alkil-amino-csoport és Y jelentése halogénatomi reakciójával állíthatjuk elő. A reakciót a Wittig-reakció szokásos körülményei között végezhetjük el.
A (IX) általános képletű vegyületet diazometánnal vagy egy kis szénatomszámú alkanol reakcióképes származékával (pl. egy kis szénatomszamú alkil-halogeniddel) történő észterezéssel alakíthatjuk a (X) általános képletű vegyületté. Az észterozést önmagában ismert módon végezhetjük el.
A (X) általános képletű vegyületet valamely halogénezÓBzerrel történő reagáltatással alakítjuk a (XI) általános képletű vegyületté.
Halogénezőszerként előnyösen N-halogén-szukcinimideket (pl. N-jód-szukcinimidet) alkalmazhatunk. Λ reakciót általában poláros oldószer (pl. nceloriilril vagy halogénezett szénhidrogének, miriL pl. nietilén-klorid vagy etilén-klorid) jelenlétében végezhetjük el. Reakcióközegként bármely szokásos poláros oldószer felhasználható. A reakcióhőmérséklet általában 0 °C és 35 °C között van, előnyösen szobahőmérsékleten dolgozhatunk.
A (XI) általános képletű vegyületet éter-hidrolízissel alakítjuk a (XII) általános képletű vegyületté. Λ reakciót bármely szokásos éter-hidrolízises módszerrel elvégezhetjük. Általában enyhe savas hidrolízist pl. vizes ecetsavval - alkalmazhatunk.
A (XII) általános képletű vegyületből hidrogón-halogenidel hasítunk le és ily módon (XIII) és (XIV) általános képletű vegyűletek keverékét kapjuk. A reakciót szokásos hidrogén-halogenid le hasítási módszerekkel végezhetjük el. E célra előnyösen diaza-bicikloalkanokat vagy -alkéneket alkalmazhatunk (pl. l,8-diaza-biciklor5.4.01undec-7-ént vagy l,4-diazabiciklo[2.2.21oktánt) vagy bármely szokásos szerves bázist felhasználhatunk. A reakció során a (XIII) és (XIV) általános képletű vegyület keverékét kapjuk, melyet önmagában ismert módon - pl. kromatográfiás úton - választhatunk szét komponenseire.
A (XIII) és (XIV) általános képletű vegyületet hidrolízissel alakítjuk (XV) ill, (XVI) ál-.alános képletű vegyületté. A reakciót a szokásos észter-hidrolizises módszerekkel végezhetjük el. A (XIII) vagy (XIV) általános képletű vegyületet előnyösen alkálifém-hidrcxidokkal - pl. nátrium- vagy kéliuin-hidrcxiddal - kezelhetjük.
Az R helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek gyógyaszatií'ag alkalmas bázisokkal sókat képeznek. A sck közül előnyösek az alkálifém-sók (pl. lítium-, nátrium- vagy kálium-sók, különösen előnyösen nátrium-sók), továbbá az alkáliföldfém-sók f pl. kalcium- vagy magnézium-fók), aminokkal [pl. kis szénalomszámú alkil-aminokkal, mint pl. etil-aminnal vagy hidroxi-(kis széna tóin számúl-alkil-aminok kai, m ni pl. trisz-(hidroxi-nietil)-amino—metánnal 1 képezett sók és az ammónium-sók. Előnyösek ícvábbá a dibenzil-nmin; monoalkil-ainin; dialkil-amin-sók és az aminosavakkal (pl. arginlnnel vagy glicinne!) képezett sók.
Előnyösek az R1 és lí2 helyén hidrogénatomoL tartalmazó (XIII) és (XV) általános képletű vegyüleLek.
Az (I) általános képletű vegyületek, g/ógyászatilag alkalmas st'ik, optikai antipódjaik és racemátjaik gyomorsavkiválaszlás-gátló, antihipertenzív és ulcus-ellenes szerként, gyomorsavtúltengés gyógyítására és vérlemezkeaggregáció-gátlásra alkalmazhatók.
Az (I) általános képletű vegyületek vérlemezkeaggregáció-gátló hatásának igazolásá-49 ra teszt-vegyületként (5Z, 7β, 9oc, lloc, 13E, l5R)-7-fluor-6,9-epoxi-l l,15-dihidroxi-16,16-d íme til-p rósz ta-5,13-dién-l -sav-melilésztert alkalmazunk. A teszi leírása a következő:
Éber beagle-kutyák jugulóris vénájából 30 ml vért veszünk le és cenlrifugacsövecskékben 3 ml 3,8%-os nátrium-citrát-oldathoz adjuk. A csövecskéket lezárjuk és tartalmukat óvatosan összekeverjük. A citrát-kezelt vért 160 g sebességgel 15 percen át 20 ’C-on centrifugáljuk és a vér lemezkék ben dús plazmát a leukocitafílm és eritrocitaréteg felkeverése nélkül pipettával óvatosan leszívjuk. A vérlemezkékben dús plazmát lezárt műanyagcsövecakékben 19-21 ®C-on tároljuk. A vöröses színárnyalatú, hemolízist mutató készítményeket elöntjük. A többi vért a vérlemezkékben dús plazma eltávolítása után 10 percen át 900 g sebességgel centrifugáljuk. A kapott vérlemezkében szegény plazmái azonnal felhasználjuk és az aggregáció vizsgálatát 3 órán belül elvégezzük.
A vérlemezkeaggregéciót Payton-féle kétcsatornás aggregációs modullal végezzük el, amely a vérlemozkeaggregáció által fellepő fónyáteresztésnóvekedós folyamatos feljegyzése céljából írószerkezettel van összeköttetésben. Vérlemezkékben dús plazma (0%) és vérlemezkékben szegény plazma (100%) segítségével 0%-tól 100%-ig terjedő skálát veszünk fel. A hőmérsékletet 37 °C-on tartjuk és az elegyet percenként 900-as fordulatszámmal keverjük. Teflonkeverőbottal ellátott küvettába 0,45 ml vérlemezkékben dús plazmát mérünk be és 37 °C-on keverjük. Ezután különböző koncentrációkban 5-5 pl (5Z, 7fl, 9<x, llcc, 13E, 15R)-7-fluor-6,9-epoxí-l 1,15-dihídroxi-16,16-dimetil-proszl.a-5,13-dién-l-sav-metilészter oldatokat adunk hozzá; utóbbi oldatokat 5 x 104 mólos, dimetil-szulfoxidos törzs-oldatból, 1 mg/ml szarvasmarha8zérum-albumint (V. frakció) tartalmazó foszfáttal-pufferozott na trium-klorid-oldattal történő hígítással készítjük. Az elegyhez aggregáció-induktorként 50 pl arachidonsavat adunk olyan koncentrációban, hogy 5 perc elteltével 50-70%-oe aggregáció következzék be.
Az alábbi I. táblázatban a százalékos aggregációgátlást adjuk meg, melyet az alábbi képlettel számítunk ki:
%-os aggregációgátlás = teszt-vegyülettel kapott aggregáció =--- 100 kontroll érték (hordozó)
I. táblázat (5Z, 7a, 9«, 11«, 13E, 15R)-7-fluor-6,9-epoxi-l 1,15—
-dihidroxi-16,16-dimetil- %-os gátlás
-proszta-5,13-dién-l-sav-metilészter koncentrációja
1 X I0-” M 14.2
3 X 10-“ M 20.8
1 X 10-“ M 71.4
l X 10-“ M 57.8
1 X 10-10 M 20.8
A foszfáttal pufferolt nátrium-klorid-oldatot és az arachidonsnv-oldatol a következőképpen készítjük el: pufferolt nátrium-klorid-oldatol készítünk oly módon, hogy 0,85 8Úly/tf%-oe vizes nátrium-klorid-oldathoz 1 milliinól nátrium-foszfát-puffert (pH 7,4) adunk. Az arachidonsav-oldatot 10 mg arachidonsav/1 ml vízmentes metanol koncentrációjú törzs-oldalból készítjük. 10 millimólos oldat előállítása céljából 0,3 ml törzs-oldatot nitrogén-atmoszférában csaknem szárazra párolunk és a maradékot 0,02 mólos ammónium-hidroxid és 0,2 ml foszfáttal pufferolt nétrium-klorid-oldat frissen elkészített elegyében (0,75 ml) oldjuk. A további hígításokat arnmóniuin-hidroxid és foszfáttal pufferolt nétrium-klorid-oldal elegyével végezzük el.
Az (I) általános képlelű vegyületeket és gyógyászalilag alkalmas sóikat sokfajta gyógyászati készítményben alkalmazhatjuk. A hatóanyagot tabletta, drazsé, porkeverék, kapszula, injekciós oldat, kúp, emulzió vagy diszperzió formájában vagy más megfelelő alakban készíthetjük ki. A gyógyászati készítményeket célszerűen oly módon állíthatjuk elő, hogy a hatóanyagot nem-toxikus szerves vagy szervetlen gyógyászati hordozóanyagokkal összekeverjük. Hordozóanyagként pl. vizet, zselatint, laktózt, keményítőt, magnéziuni-sztearálot, lalkumot, növényi olajokat, polialk ilén-glikolokat, vazelint stb. alkalmazhatunk. A gyógyászati készítmények nem-toxikus segédanyagokat (pl. emulgeáló-, konzerváló- vagy nedvesitöszerekel, mint pl. szór bitán-monolaurátot, trietanol-amin-oleátot, polioxi-etilén-szorbitánt, dioktil-nátrium-szulfoszukcinátot stb.) tartalmazhatnak.
A gyógyászati készítmények dózisa az adott eset körülményeitől függ. Orális adagolás esetében a napi hatóanyag-dózis általában kb. 0,1 és 0,3 >ig/kg testsúly közötti érték.
Eljárásunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük anélkül, hogy azt a példákra korlátoznánk. A példákban szereplő „éter kifejezés a dietil-éterre vonatkozik. A hőmérsékleti értékek °C-ban értendők. Λ példákban felhasznált „petroléter” forráspontja 35-60 °C.
Az 1-11. példa nőin tartozik találmányunk körébe, csupán az eljárás részleteinek alaposabb bemutatását szolgálja. Λ 12-19. és 24-28. példábar! a kiindulási anyagok előállítását mutatjuk be.
-5Η
1. példa
502,2 mg (3aR~í3aoe,4*(lE, 3R’)5ö ,6arc] >-hexahidro-5-hidroxi-4-(3-hidroxi-4,4-dLmetil-(l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont 15 ml dimeLil-formamidban (reagens minőség, 3A molekulaszita felett szárított) oldunk argon-atmoezférában. Az oldathoz 1,045 g előzetesen desztillált tercier butil-dimetíl-klór-szilánt és 587,6 mg imidazolt (reagens minőség) adunk. A kapott reakcióelegyet 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd 60 ml jéghideg 0,5 n sósavba öntjük éa 3 x 60 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az extraklumokat telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldat, víz és nátrium-klorid-oldat 1:1:2 arányú elegyével (60 ml), majd 60 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az extraktumokal egyesítjük, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. 1,25 g fehér félszilárd anyagot kapunk. A nyersterméket 75 g szilikagélen kromalografáljuk és előbb 1 liter 10:90 térfogatarányú éter-petroléter eleggyel, majd éter ée petroléter 20:80 térfogatarányú elegyével eluáljuk. Fehér, amorf, 67-68 ’C-on olvadó szilárd anyag alakjában 857,1 mg f 3aR-[ 3ane,4<c-( lE,3Rr)-5í ,6aocl(-hexahidro-5-{[(l,l-dimetil-etil)-dimetil-szilill-oxil-4-íf (3-/l,l-dimetil-etil/-dimetil-szilil)-oxil-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont kapunk.
2. példa
579 pl, kalcium-hidrid felett desztillált diizopropil-amint 15 ml, lítium-aluminium-hidridről frissen desztillált telrahidrofuránban oldunk. Az elegyet nitrogén-atmoszférában +3 ’C-ra hűtjük és ezen a hőmérsékleten 2,5 ml 1,5 n hexános n-butil-lítium oldattal cseppenként elegyítjük. Az elegyet ezen a hőmérsékleten 5 percen át keverjük, majd -40 °C-ra hűtjük és 1,757 g (3aR-[3a«:,4«:(lE,3R’1), 5ő,6acc])-hexahidro-5-([(l,l-dimetil-etil)-dimetil-szilill-oxi)-4-(((3-/l,l-dimetil-etil/-dimelil-sziliI)-oxi]-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-on és 6 ml tetrahidrofurán oldatával cseppenként elegyítjük. Az elegyet 5 percen át -40 ’C-on keverjük, majd gyorsan 570 pl . trimetil-klór-szilánt adunk hozzá. A hütöfürdőt 2 perc múlva eltávolítjuk és az elegyet 20 perc alatt +15 ’C-ra hagyjuk felmelegedni. Az oldószert vákuumban szobahőmérsékletet meg nem haladó hőmérsékleten eltávolítjuk és a maradékot 15 percen át magasvákuumban szárítjuk. Ezután 10 ml étert (1. aktivitású, aluminiumoxidon frissen átszűrt) adunk hozzá argon-atmoszférában és az elegyet szűrjük. A szűrön levő fehér anyagot 3x3 ml éterrel mossuk. A vílágossárga szűrletet vákuumban bepároljuk és az Olajos maradékot szobahőmérsékleten magasvökuumban 1 órán át szárítjuk. A kapott termék a (3aR-f 3ae-,4.<( ÍE^R*), 5ű,6orc])-4,5,6,6a-tetrahidro-5-(f (1,1-dimelil-etiI)-dimetil-szilill-oxil-á-íf (3-/l,l-dimetil-etil/-dimetil-szilil)-oxil-4,4-dimetil- l-oktenill-2-(I r ünetil-szilil)-oxi-3nll-ciklopenta( b)furán.
3. példa
A 2. példa szerint előállított vegyületet 15 ml melilén-kloridban (I. aktivitású alumínium-oxidon frissen átszűrt) oldjuk argon-atmoszférában. Az elegyet +2 ’C-ra hűtjük, egymás után 680 mg kálium-hidrogén-karbonátot (mugasvákuutnban foszfor-pentoxid felett 100 ’C-on 3 órán át szárított) és 632,9 mg xenon-difluoridot adunk keverés közben hozzá. A xenon-difluarid hozzáadása utáni első 30 másodpercben heves gázfejlödés figyelhető meg. A reakcióelegyet 20 percen ét +2 ’C-on keverjük, 150 ml jegesvizbe öntjük és 3 x 150 ml metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktumokal 2 x 150 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A mnradéxot magnBvákuumban 18 órán át szárítjuk; 1,92 g sárgás olaj marad vissza.
A nyersterméket 200 g szilikagélen (230-400 mesh) kromalografáljuk („flash-kromatografálás). Eluálószerként l liter 5:95 térfogatarányú etilacetót-petroléter elegyet, majd 10 térfogat% etilacelátot tartalmazó petroíétert alkalmazunk. Egymás után az alábbi termékeket izoláljuk:
1,06 g (58%) (3S-[3acc,4cc( 1E,3’R), 5a,6sac])-hexahidro-3-fluor-5-{[ (1,1-dimetil-etil)-dimetil-szilil]-oxi)-4-([(3-/l,l-dimetil-etil/-dínietil-szilil)-oxi]-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-on, a fehér tűk 49-51 ’C-on olvadnak; és
165,2 mg (9,4%) (3BR-[3art:,4«r(lE,3«R),5ű,6aoc|)-hexahidro-5-{f (l,l-dinietil-etil)-dimetil-szilil]-oxi)-4-(f (3-/1,1-d ime til-ot.il/—d ime til— -szilil )-oxi 1-4,4-d íme til-1-ok tenil )-2 H-ciklopenla(b)furan-2-on (kirándulási anyag); és
98,9 mg (5,4%) 3R-f3a,3an:4«:(lE,3»K),5a,6acc)-hexahidro-3-fluor-5-(f (1, l-dimelil-etil)- dinié til-szilill-oxi) - 4-1 f (3-/1,1-diinetil-etil/-dimetil-szilil)-oxil-4,4-dirnetii-l-ok terül 1-2H-ciklopenLa(b)furan-2-on, az amorf fehér szilárd anyag 83-85% ’C-on olvad.
4. példa
1,597 g (3S-f3aa-,4«:(lE,3’R),5e,6arcl)-hexahidro-3-fluor-5-(f (1,1-dirnelil-etil)-dimetil-szilill-oxi)-4-(f (3-/l,l-dimeliI-eliI/-dinietil-szilil)-oxil-4,4-dunelil- 1-ok tenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont 60 ml ecelsavban '.reagens minőség) oldunk és argon-atmoszférában 55 ’C-ra melegítjük. Az elegyhez keverés közben 6 ml vízid, adunk, majd 7 óra elteltével további 4 ml vizet adunk hozzá és további 64 órán ét (összesen 71 órán keresztül) keverjük 55 ’C-on. Az elegyet szobahő-613 mérsékletre hütjük és az oldószert vákuumban 25-30 °C-on eltávolítjuk. Az olajos maradékot 2 órán át szobahőmérsékleten magasvákuumban szárítjuk és 200 g szilikagélen (230-400 mesh) kromatografáljuk. Eluálószerként 1:1 térfugalnrányú etilacelél-petrolétnr elegytól tiszta etilacetátig változó összetételű oldószer-elegyeket alkalmazunk.
351,2 mg részlegesen hidrolizált, nagyobb mennyiségben szennyezéseket tartalmazó anyagot és 571,5 mg (62%) {3S-[3aoc,4cc(1E, 3^),5/) ,6aoc] )-hexahidro-3-fluor-5-hidroxi-4-(3-hidroxi-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont kapunk olaj alakjában. A részlegesen hidrolizált anyagot (351,2 mg) 42 órán át hasonló reakciókörülmények (ecetsav, víz) között kezeljük. 39,6 mg (4,3%) további anyagot kapunk; így a tiszta olaj alakjában kapott (3S-f3ce,3aa:,4cc(lE,3*R), 5/},6a«:])-hexahidro-3-fluor-5-hidroxi-4-(3-hidroxi-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-on összkitermelése 611,1 mg (66%).
5. példa
571,5 mg {3S-[3aoc,4«(lE,3»R),5ö,6a/}l)-hexahidro-3-fluor-5-hidroxi-4-(3-hidroxi-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont 20 ml metilén-kloridban (1. aktivitású alumínium-oxidon frissen átszűrt) oldunk argon-atmoszférában. Az oldathoz 2,0 ml dihidro-piránt (nátriumról frissen ledesztillált), majd egy kristály (9,7 mg) p-toluol-szulfonsav-monohidrátot adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten 30 percen át keverjük, majd 50 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldatba öntjük és 3 x 30 ml metilén-kloriddal extraháljuk. Az extraktuinokat 2 x 50 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-ezulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A nyersterméket (olaj, 1,14 g) 100 g szilikagélen kromatografáljuk és 1:1 arányú éter-petroléter eleggyel eluáljuk. Átlátszó olaj alakjában 797 mg (91%) (3S-[ 3a,3aa:,4a:( 1Ε,3Ή) ,5ύ ,6acc] J-hexahidro-3-fluor-5-( (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi]-4-f3-[(tetrahidro-2H-píran-2-il)-oxi]-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont kapunk (a THP-diasztereomerek keveréke); (oc)?.5 = = -32,46° (c = 1,8780, kloroform).
6. példa
729,2 mg (3S-r3cc,3aoc,4«c(lE,3*R),5ű,6aa:ll-hexahidro-3-fluor-5-( (tetrahidro-2H-pίran-2- il) - oxi 1 - 4-(3-Γ (l.etrahidro-2H-piran-2-il)-oxil-4,4-dimetil- l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-onl. 10 ml toluolban (kalcium-hidridről desztillált) oldunk argon-atmoszférában. Az elegyet kb. -70 °C-ra hütjük és 1,25 ml 1,4 mólos hexános diizobutil-alumínium-hidrid-oldattal cseppenként elegyítjük. A reakcióelegyet 20 percen ét -70 °C-on keverjük, majd ml vizes ammónium-klorid-oldatot csepegtetünk hozzá és az elegyel. 20 ml vízzel és 50 ml elilucetáttnl választólölcsérbe visszük át. A rázáskor keletkező nagyon sűrű szuszpen5 ziót szürősegédanyagon szűrjük, a maradékot 100 ml etilaceláttal alaposan mossuk és a szűrletet 60 ml 1:1 térfogatnrányú telített nótrium-klorid-oldat és víz 1:1 térfogatarányű elegyével (60 ml) és 100 ml nátrium-klo10 rid-oldattal mossuk. A mosófolyadékokai 1 x 80 ml etilacetáltal visszaextraháljuk. A szerves extraktuinokat magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A nyersterméket (olaj, 806 mg) 200 g sziliku15 gélen (230-400 mesh) „fla8h-kromalografáljuk és 4:6 arányú etilacetát-petroléter eleggyel eluáljuk. Amorf, 58-66 °C-on olvadó szilárd anyag alakjában 661,5 mg (90%) (3S-[ 3«,3a«-,4oc(lE,3’R),5a,6atc])-hexahidro-3-fluor20 -5-((tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxil-4-(3-((tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi]-4,4-dimelil-l-oktenill-2H-ciklopenta(b)furan-2-olt kapunk, («:)ρ = -12,83° (c = 1,0290, kloroform).
7. példa
1,54 g (4-karboxi-butil)-trifenil-foszfónium-bromid (magasvákuumban 100 °C-on 2 órán át foszfor-penloxid felett Bzárított) és 1,275 g nótrium-hexametil-diszilazán (desztillált) elegyéhez argon-atmoszférában 20 inl tetrahidrofuránt (lítium-aluininium-hidridről frissen desztillált) és 1,25 ml hexametil-fosz35 forsav-amidot adunk. Az elegyet 1,5 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A narancsvörös szuszpenziót 560,5 mg (3S-Í3«?,3aíC,4a;( 1E,3*R),5jO ,6arc))-hexahidro-3-fluor-5-í (t.etrahidro-2H-piran-2-il)-oxi 1-4-(3-1 (tetrahidro-2H40 -piran-2-il)-oxil-4,4-dimetil-l-oktenil]-2H-ciklopenla(b)furan-2-ol és 4 ml telrahidrofurán oldatával cseppenként elegyítjük. A kapott narancssárga színű elegyet 4 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakciót jégecet becsepegtetéeével befejezzük (világossárga szín). Az oldószer nagy részét magasvákuumban vagy szobahőmérsékleten vagy alacsonyabb hőmérsékleten ledesztilláljuk. A maradékot 100 ml éterrel és 100 ml vízzel válasz50 tótölcsérbe visszük át. A vizes fázist 13 ml l n sósavval pH 3 értékre savanyítjuk. Rázogatás és a fázisok szétválasztása után a vizes réteget 2 x 70 ml éterrel visszaextraháljuk. A szerves extraktuinokat 2 x 70 ml nát55 rium-klorid-oldattal mossuk és magnézium-szulfát felett szárítjuk. Az oldószer eltávolítása után az olajos maradékot 1,5 órán ál. magasvókuuinban szárítjuk; 1,45 g olaj marad vissza. A kapott nyers savat 10 ml metilén60 -kloridban (I. aktivitású alumíniuin-oxidról frissen ledesztillált) oldjuk és szobahőmérsékleten 15 ml 0,25 n éteres diazometán-oldnttal észterezzük. A reakcióelogyct szobahőmérsékleten 15 percen ét keverjük, 100 ml féligtömény vizes ammónium-klorid-oldatba
-715 öntjük és 3 x 100 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat 2 x 70 ml nálrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. 1,24 g sárga olajat kapunk. 100 g szilikagélen történő kromatografálás és előbb 700 ml 3:7 arányú, majd 1:1 lérfogatarányú etilacetát-petroléter eleggyel végzett eluálás utón 20,8 g (3,7%)
13S-Í 3cc,3a«r,4<c( 1E,3*R), 50,6ancl )-hexahidro-3-fluor-5-[(tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxil-4-(3-[ (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi]-4,4-dimetil-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-oll (kiindulási anyag) és 496,3 mg (73%) (5Z,7R,9oc,llnc,13E,15R)-7-fluor-ll,15-di-[<Letrahidro-2H-piran-2-il)-oxil-16,16-dimetil-9-hidroxi-proszta-5,13-dión-l-sav-metilésztert kapunk, diaezteroomer-keverékből álló olaj alakjában; (oc)» = +2,74° (c = 0,9116, kloroform).
8. példa
246,9 mg (5Z,7R,9oc,llocl3E,15R)-7-fluor-ll,15-di-((tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi]~ -16,16-diraetíl-9-hidroxi-proszta-5,13-dién-l-sav-metilésztert 10 ml ace tonitrilben (3A molekulaszita felett szárított) oldunk argon-atmoszférában. Az oldathoz keverés közben
476,9 mg N-jód-szukcinimidet adunk, majd a reakcióedényt argonnal átöblíljük, lezárjuk és a fénytől alumínium-fóliával védjük. A reakcióelegyet 27 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd 100 ml 10 súly%-oe vizes nátrium-tio-szulfát-oldatba öntjük és 3 x 100 ml metilén-kloriddal extraháljuk. A szerves extraktumokat 2 x 100 inl nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. 285,9 mg olajos maradékot kapunk, melyet 75 g szilikagélen kromatografálunk és 1:1 térfogatarányú éter-petroléter eleggyel eluálunk. 186,8 mg (62%) (7ö,9<c,lloc,13E,15R)-16,16-dimetil-ll,15-di-[(tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi J-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-proszta-13-én-l-sav-metílósztert kapunk, a diasztereomer-keverékből álló olaj alakjában.
9. példa
10,6 mg (70,9oc,lloc,13E,15R)-16,16-dimetil-11,15-d i— [ (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxil-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-proszta-13-én-l-sav-metilésztert 3 ml tetrahidrofurán (lítium-alumínium-hidridról frissen desztillált) 6 ml jégecet és 3 ml víz elegyében oldunk argon-atmoszférában. Az elegyet 40 °C-ra melegítjük és 19 órán át keverjük. Ezután szobahőmérsékletre hűtjük és az oldószert magasvákuumban 25 ’C-on eltávolítjuk. Ezután 2 ml toluolt. adunk hozzá és az oldószert magasvákuumban 25 ’C-on ismét eltávolítjuk. Az olajos maradékot (11,2 mg) vékonyrétegkromatográfiás lemezeken éterrel tisztítjuk. 6,3 mg (78%) (70,9cc,llfc,l3E,15R)-16,16-dimetil-ll,15-dihi iroxi-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-prosztn- ] 3-én-l-sav-metilésztert kapunk, izomer-keverékből álló olaj alakjában.
10. példu
6,3 mg, a 9. példa szerint előállított izomer-keveréket 2,0 ml loluolban (kalcium-hidridröl desztillált) oldunk argon-atmoszférában. Ezután 20 pl 1,8-díazabicikk>r5.4.0]undec-7-ént (kalciuin-hidridről lede6ztillált) adunk hozzá. A reakcióelegyet keverés közben 90 perc alatt 90 °C-ra melegítjük és 22 órár. át ezen a hőmérsékleten tartjuk. Az elegyet szobahőmérsékletre hütjük, majd 75 ml félig telített nátrium-klorid-oldatbn öntjük és 3 x 20 ml éterrel extrahóljuk. Az extraktumokat l x 20 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. A visszamaradó olajat magasvákuumban 3 órán ét szárítjuk. A kapott olajat (6,2 mg) vékonyrétegkromatográfiós lemezeken etilacetáttal kromatografáljuk. Két terméket izolálunk, éspedig 3,0 mg (62%) (5Z,70,9oc, 1 lcc,—
13E,15R)-7-fluor-6,9-epoxi-l 1,15-dihidroxi-16,16-dimetil-proszta-5,13-dién-l-sav-metilésztert (olaj) és 1,1 mg (23%) (4E,6oc,70,9«c,11«,13Ε,15R)-7-fluor-6,9-epoxi-l 1,15-dihidroxi-16,16-diine til-p rósz ta-4,13-dién-l-sav-metilészLert (olaj).
11. példa mg (5Z,7o ,9«·, 1 l<r,13E,15R)-7-fluor-6,9-epoxi-11,15-dihidroxi-16,16-dinié til-p rósz ta-5,13-dién-l-sav-nietilésztert 0,5 ml metanol és 0,5 ml víz elegyében oldunk argon-atmoszférában. Ezután 73 pl 0,1 n nálrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá és a reakcióelegyel szobahőmérsékleten 2 órán át keverjük. A metanolt vákuumban eltávolítjuk és a viszszamaradó vizes oldatot liofilizáljuk. Fehér, 48-51 ’C-on olvadó por alakjában (5Z,70,9«-,1 le, 13E,15R)-7-fluor-6,9-opoxi-ll,15-dihidroxi-13,16-dime til-pr oezta-5,13-d ión-1-sav-nátrium-sót kapunk. (
Találmányunk szerinti eljárást bemutató példák.
12. példa
Az 1. példában ismertetett eljárással analóg módon {3aR-|3acc,4«-(lE,3Rx,4Rt)16a<£||-hexahidro-4-(4-fluor-3-hidroxi-I-oktenil)-2II-cikIopenla(b) furnn-2-ont f3aR-[ 3a«,4cc-(1 E,3R’,4RI)-6accl l-hexahidro-4-{f (3-/],l-dinií?til-etil/-dinietil-szili!)-oxi 1-4-fluor-l-fikte níl )-2H-ciklopenta( b) furan-2-ori-ná alakítunk. Kitermelés: 92%; “ +18,01° (c = 0,483, kloroform).
-817
13. példa
A 2. és 3. példában ismertetett eljárással analóg módon (3aR-f3a»:,4«:(lE,3Rl‘,4R’[)Gaocl) -hexahidro-4-f [ (3-/l,l-dimelil-etil/-dimetil-szilil)-oxil-4-fluor-l-oktenil)-2H-ciklopenla(b)furan-2-ont OaR-lSaic^ccllE^R’^R’)6acc])-hexahidro-3-fluor-4-{[(3-/l,l-dimetil-etil/-dÍmetil-szilil)-oxi]-4-fluor-l-oktenil}-2H-ciklopenta(b)furan-2-on-ná alakítunk. Kitermelés: 72%; átlátszó olaj.
14. példa
A 4. példában ismertetett eljárással analóg módon {3aR-[3aoc,4«c(lE,3R,,4R1I)6a<t))-hexahidro-3-fluor-4-{[(3-/l,l-dimetil-etil/-dimetil-szilil)-oxi]-4-fluor-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont {3aR-[3acc,4«c<lE,3R’t,4Rx)6a<jcl)-hexahidro-3-fluor-4-(3-hidroxi-4-fluor-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-on-ná alakítunk.
15. példa
Az 5. példában ismertetett eljárással analóg módon (3aR-[3aoc,4oc(lE,3Rx,4Rx)6a«:l)hexahidro-3-f luor-4- (3-hid roxi-4-f luor- 1-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont (3aR-f3aoc,4cc(lE,3Rx,4Rx)6a«:l)-hexahídro-3-fluor-4-{3-[(letrahidro-2H-piran-2-il)_oxi]-4-fluor-l-oktenil(-2H-ciklopenta(b)furan-2-on-ná alakítunk.
16. példa
A 6. példában ismertetett eljárással analóg módon {3aR-[3aoc,4«(lE,3Rx,4Rx)6atcl}-hexahidro-3-fluor-4-{3-[(telrahidro-2H-piran-2-il)-oxil-4-fluor-l-oktenil}-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont (3aR-[3art:,4oc(lE,3Rx,4Rx)6acc]l-hexahidro-3-fluor-4-{3~r (tetrahidro-piran-2-il)-oxi]-4-fluor-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)f uran-2-ol-lá alakítunk.
17. példa
A 7. példában ismertetett eljárással analóg módon {3aR-í3ari:,4rt:(lE>3Rx,4Rx)6aa:l)-hexahidro-3-f luor-4-í 3—f {le trahidro-2H-piran-2-il)-oxi]-4-fluor-l-oktenil)-2H-ciklopenta(b)furan-2-olt (5Z,9cc,13E,15R,16R)-7,16-difluor—15—[ (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi)-9-hidroxi-proszta-5,13-dién- l-sav-metilészterré alakítunk.
18. példa
A 8. példában ismertetett eljárással analóg módon (5Z,9cc,13E,15R,16R)-7,16-difluor-15-[ (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi]-9-hidroxÍ-proszta-5,l3-dién-l-sav-metilésztert (9<r,13E.15R, 16R)-7,16-difluor-15-f (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi]-6,9-epoxi-5-jód-prosztn-l3-én-l-snv-melilészterrá alakítunk.
19. példa
A 9. példában ismertetett eljárással analóg módon (9oc,13E,15R,l6R)-7,16-difluor-15-| (tetrahidro-2H-piran-2-il)-oxi|-6,9-epoxi-5- jód-proszta-13-én-1-snv-metilészterL {Sec,—
13E,15R,16R)-7,16-difluor-15-hidroxi-6,9-epoxi-5-jód-proszta-13-én-l-sav-metilészterré alakítunk. Átlátszó, viszkózus olaj.
20. példa
A 10. példában ismertetett eljárással analóg módon (9oc,13E,15R,16R)-7,16-difluor-15-hidroxi-6,9-epoxi-5-jód-proszla-13-én-l-sav-metilésztert (5Z,9oc,13E,15R,16R)-7,16-dífluor-15-hidroxi-6,9-epoxi-proszla-5,13-dién- l-sav-metilészterré alakítunk. Kitermelés: 59%; átlátszó olaj; (cc)” = +123,86° (c = 1,052, kloroform).
21. példa
A 11. példában ismertetett eljárással analóg módon (5Z,9oc,13E,15R,16R)-7,16-difluor- 6,9-e poxi-15- h id roxi-p r oszta-5,13- d ién-1 -sav-metilésztert (5Z,9cr,13E,15R,16R)-7,16-difluoi—6,9-epoxi-15-hidroxi-proszta-5,13-dién-1-snv-nálriuin-sóvá alakítunk. Fehér por, kitermelés: 95%; («:)“ - +137,05° (c = 0,4575, víz).
22. példa
A 10. példában ismertetett eljárással analóg módon (9cc,13E,I5R,16R)-7,16-difluor-15-hidroxi-6,9-epoxi-5-jód-prosztn-l 3-én -1-sav-metilészterl (4E,9cc,13E,15R,16R)-7,16-difíuor-6,9-epoxi- l5-hidroxi-proszta-4,13-dién-1-snv-nietilészterré alakítunk. Átlátszó olaj, kitermelés: 28%; («)” = +86,65° (e = 0,914, kloroform).
23. példa
A 11. példában ismertetett eljárással anulóg módon {4E,9t£,13E,15K,16R)-7,16-difluoi—6,9-dif luor-15-h id roxi-proszta-4, i 3-dién-1-sav melilészterl (4E,9«, 13E, 15R, 16K)-7,16-dif luor-6,9-e poxi-15-híd roxi-p rósz ta-4,13-dién-l-sav-nátrium-sóvá alakítunk. Fehér por,
-919 kitermelés: 89%; Mi’ = +84,62° (c = 0,572, víz).
24. példa
Diizopropil-amin és 9 ml tetrahidrofurán oldatához 0-5 °C-on 1,32 ml 2,2 mólos hexános n-butil-lítium-oldatot csepegtetünk. Az elegyel 5 percen át keverjük és -40 °C-ra hűtjük. Ezután 1 perc alatt l g 3,3aR,4,5,6,6aS-hexahidro-4R-L4,4-dimetil-3R-(2-tetrahidropiraniloxi)-l-transz-oktenill-5R-metil-2H-ciklopenta(b)furan-2-on és 6 ml tetrahidrofurán oldatét csepegtetjük hozzá és a reakcióelegyet 5 percen ál -45 °C-on keverjük. Az elegyhez 4,26 ml trimetil-klór-szilánl adunk és 5 percen át -45 ’C-on keverjük. A reakcióelegyet 0 °C-ra hagyjuk felmelegedni és az oldószert magasvákuumban eltávolítjuk. A maradékot 5 ml dietiléterrel elegyítjük és a hideg elegyet leszűrjük. Az oldószert magasvákuumban eltávolítjuk (hűtőfürdő) és a maradékot 10 ml diklór-metánban felvesszük. Az oldathoz 0 °C-on 530 mg kálium-hidrogén-karbonátol, majd 429 mg xenon-difluoridot adunk. A gázfejlődés abbamaradása után az elegyet 15 percen át keverjük és 50 ml diklór-metánnal hígítjuk. Az oldatot 50 ml vízzel és 2 x 50 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk. A vizes fázist elválasztjuk és 50 ml diklór-metánnal mossuk. A szerves fázisokat egyesítjük, magnézium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. 0,95 g nyersterméket kapunk. 50 g szilikagélen történő kromatografálás után 300 mg 29% 3,3aS,4,5,6,6aS-hexahidro-3-fluor-4R-H,4-dimetil-3R-(2-totrnhid~ ropiranil-oxi)- l-transz-okteiiill-5R-inetil-2Hciklopenta(b)furan-2-onl kapunk. Átlátszó olaj, M” = -83,5° {c - 0,9485, kloroform).
25. példa
A 6. példában ismertetett eljárással analóg módon 3,3aS,4,5,6,6aS-hexahidro-3-fluor-4R-[4,4-dimetil-3R-(2-tetrahidropiraniloxi)-l-transz-oktenil]-5R-metil-2H-ciklopenta(b)furan-Z-onl 3,3aS,4,5,6,6aS-hexahidro-3-fluor-4R-[4,4-dimetil-3R-(2-tetrahidropiraniloxi)-l-transz-oktenil]-5R-metil-2H-ciklopenta(b)furan-2-ol-lá alakítunk. Amorf fehér szilárd anyag, kitermelés: 76%, op.: 63-65 °C.
26. példa
A 7. példában ismertetett eljárással analóg módon 3,3aS,4,5,6,6aS-hexahidro-3-fluor-4R-[4,4-dimelil-3R-(2-tetrahidropiraniloxi)-l-transz-oktenil J-5R-metiI-2H-ciklopenta(b)furan-2-olt llR,16,16-trimetil-7-fluor-15R-(2-tetrahidropiraniloxi)-9S-hidroxi-proszta-cisz-5-tranez-l3-dión-sav-metilészterré alakítunk, Átlátszó viszkózus olaj, kitermelés: 60%; M” - -27,94“ (c - 0,9164, kloroform).
27. példa
A 8. példában ismerteteti eljárással analóg módon llR,16,16-trimelil-7-fluor-15R-{2-tetrahidropiraniloxi)-9S-hidroxi-proszta-cisz-5-transz-13-dién-sav-nietilésztert (9S ,11R,13E,15R)-1 l,16,16-triinetil-15-(2-tetrahidropiraniloxi)-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-proszta-13-én-l-sav-metilészlerré alakítunk. Átlátszó olaj, kitermelés: 70%; (ic)í5 = 12,62° (c = 0,6892, kloroform). H
28. példa
A 9. példában ismertetett eljárással analóg módon (9S,llR,13E,15R)-ll,16,16-trimetil-15-(2-telrahidropiraniloxi)-6,9-epoxi-7-fluor-5~jód-proszla-13-én-l-snv-metilészlert (9S ,— 11 R,13E,15R)-1 l,16,16-trimelil-15-hidroxi-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-proszta-13-én-l-sav-melilészterré alakítunk. Átlátszó olaj, kitermelés: 74%; (oc)25 = +49,65° (c = 0,9345, kloroform). ®
29. példa
A 10. példában ismertetett eljárással analóg módon (9S,llR,13E,15R)-ll,16,16-trimetii-15-hidroxi-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-prosztn-13-én-l-sav-metilésztert egy keverékké alakítunk át, amelyet ugyancsak a 10. példa szerint eljárva az alábbi komponensekre választunk szét:
(5z,9S,llR,13E,15R)-ll,16,16-trimelil-15-nidroxi-6,9-epoxi-7-fluor-proszta-5,13-dién-1-Rav-metilészter; kitermelés: 56%.
Analízis: C2«H39FO« képletre számított: C% = 70,21; H% = 9,57; F% = 4,63; talált: C% = 70,00; H% = 9,44; F% = 4,49.
IR: 3615, 1733, 1694 cm->;
ultraibolya 213 nin )c = 12000).
í4E,9S,llR,15R)-ll,16,16-trimetil-15-hidr axi-6,9-epoxi-7-fluor-4,13-dién-l-sav-ineLilÓ3zter, kitermelés: 37%.
Analízis:
számított: C% = 70,21; H% = 9,57; F% = 4,63; talált: C% : 70,19; H% = 9,52; F% = 4,85.
ÍR: 3615, 1735, 1670 cm'1.
30. példa
A 11. példában ismerteteti eljárással cnalóg módon (5Z,9S,1 1R,13E,15R)-11,16,16-lrinetil-1 5-hidroxi-6,9-epoxi-7-fluor-proszta-5,13-dién-l-sav-metilésztert (5Z,9S,11R,13E,15R)-11,16, l6-trimetil-15-hidroxi-6,9-epoxi-711
-1021
-fluor-proszta-5,13-díén-l-sav-nátrium-sóvá alakítunk. Fehér por, kitermelés: 98%;
<«)« = +127,64° (c. = 1,305, víz).
31. példa (5Z,9rc,llcc,13E,15R)-6,9-epoxi-7,l6-difluor-11, l5-dihidroxi-proszta-5,13-dién-l-sav-metilészter előállítása
A 24. példa szerinti eljárással (3aR[3aoc,4<c( lE,3R)50,6aoc]|-hexahidro-4-(3-[(letrahidro-2H-pirón-2-il)-oxil-4-fluor-l-oktenil}-5-f (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi]-2H-ciklopenta(b)furan-2-ont {3aR( 3anc,4rc{lE,3R)5i>,6a«:]l-hexahidro-3-fluor-4-(3-f (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi1-4-fluor-I-oktenil)-5-[(tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil-2H-ciklopenta(b)furan-2-onná alakítunk. A kapott terméket a 6. példa szerinti eljárással (3aR[3aoc,4acUE,3R),5ű ,6aocl)-hexahidro-3-fluor-4-(3-[(tetrahidro2H-pirán-2-il)-oxi]-4-fluor-l-oktenil)-5-((tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi]-2H-ciklopentaf b Ifuran-2-ollá alakítjuk. A kapott termékből a 7. példa szerinti eljárással (5Z,9oc,lloc,13E,15R)-7,16-difluor-ll,15-bisz-f (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi]-9-hidroxi-proszta-5,13-dién-1-sav-melil-észtert állítunk elő. A kapott termeket a 8. példa szerinti eljárással (6cc,~ 9<x, 1 loc, 13E,15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-5-jód-ll,15-bisz-Htetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil-proszt-13-én-l-8av-metil-észterré alakítjuk. A kapott terméket a 9. példa szerinti eljárással (6cc,9«?,l lcc,l3E,15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-5-jód-l 1,15-dihid roxi-proszt- 13-én-1-sav-metilészterré alakítjuk. A kapott terméket a 10. példa szerinti eljárással (5Z,9oc,1 l«,13E,l5R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-ll,15-dihid roxi-proszta-5,13-dién-l-sav-melilészter Γ(<χ) = +88,45° (c = 1, kloroform)] és (4E,6cc,9cc, L3E,15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-11,15-dihidroxi-pro8zta-4,13-dién-l-sav-metilészter Hoc)2» z +52,46° (c = 1, kloroform) 1 keverékévé alakítjuk. A kapott keveréket szilikagélen végzett kromatografálással szétválasztjuk és a kapott komponenseket a 11. példa szerinti eljárással az alábbi vegyületekké alakítjuk:
(5Ζ,9α:,11<χ, 13E, 15 R)-6,9-epoxi-7,16-dif luor-11,15-dihidroxi-proszla-5,13-dién-l-sav-nátriumsó-trihidrát, mikroanalízie: C2oHa»FjNa05-3HjO képletre számított: C% = 51,72; H% = 7,60; talált: C% = 57,44; 11% z 7,44.
(4E,6ct,9a:,lloc,13E,15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-11,15-dihid roxi-p rósz ta-4,13-dién-l-sav-nátriumsó-monohídrál, mikroanalízis: CaoHisFiNaOj'HiO képletre számított: C% = 56,04; H% = 7,29; talált: C% = 55,99; H% = 7,21.
32. példa (5Z,9oc,l ltc,13E,15S)-6,9-epoxi-7-fluor-l 1-inetil- 15-hidroxi-prosztn-5,13-diéri-l-sav-metilészter előállítása
A 24. példa szerinti eljárással [3aR[3acc,4oc( lE,3S),5ű ,6ao:l)-hexahidro-4-(3-( (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil-l-oklenil}-5-inetil-2H-ciklopenta(b)furan-2-onL (3alt| 3a*,4tr(lE,3S),5ú,6aocll-hexahidro-3-fluor-4-(3-l (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil- l-oktenil)-5-metil-2H-ciklopenta(b)furan-2-onná alakítunk. A kapott terméket a 6. példa szerinti eljárással |3aRf3aoc,4oc( 1E,3S),5ö ,6a«:])-hexahidro-3-fluor-4-(3-Γ (tetrahidro~2H-pirán-2-il)-oxi |-l-oktenil)-5-metil-2H-ciklopenta(b)furan-2-olló alakítjuk. A kapott terméket a 7. példa sz,erinli eljárással (5Z,9c<,l toc,l 3E,15S)-7-fluoi—5-metil-l 1-((Letrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi 1-9-hidroxi-proszta-5,13-dién-l-sav-metilészlerré alakítjuk. A kapott terméket a 8. példa szerinti eljárással (6oc,9oc, 1 loc, 13E, I5S)-6,9-epoxi-7-f luor-ö-jód-l l-metil-15-Γ (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi]-proszt-13-én-l-sav-melilészlerré alakítjuk. A kapott terméket a 9. példa szerinti eljárással (6<x,9«:, lloc,13E,15S)-6,9-epoxi-7-f luor-5-jód-11-metil-15-hidroxi-proszt-13-én-l-sav-metilészterré alakítjuk. A kopott terméket a 10. példa szerinti eljárással (5Z,9oc, lloc, 13 E, 15S )-6,9-epoxi-7-f luor-11-metil-15-hidroxi-proszt-13-én- 1-sav-metilészter f(oc)^J z +114,63° (c = 1,051, kloroform)! és (4E,6cc,9oc,l lcc,13E,15S)-6,9-epoxi-7-fluor-ll-me Lil-15-h id roxi-p rósz tu-4,13-dién-1-sav-metilészter [(oc)25 = +64,63° (c z 1,018, kloroform)] keverékévé alakítjuk. A kapott keverékei szilikagél-k romulográfiás úton komponenseire szétválasztjuk és a komponenseket a 11. példában ismertetett eljárás szerint az alábbi vegyületekké alakítjuk:
(5Z,9cc,l Η, 13E, 15S)—6,9-epoxi-7-fluor- 11-metil-15-hidroxi-proszl- 13-én-l-snv-nátriumsó
NinR <5 5,45 (2H, m, Hn Hu)
4,70 (1H, d5, J115-H7 - 7,5 Hz Jh5-h? - 8,5 Hz).
(4E,6cc,9a:,l lcc,13E,15S )-6,9-epoxi-7-fluor-1 l-metil-15-hidroxi-proszla-4,13-dién-l-sav-nátriumsó
NMR <5 5,87 (1H, dt, JR4-H5 = 16H Hz
Jm-jj = 7,5 Hz
5,56-5,30 (3H, m, Hs H13 Hu),
33. példa {5Z,9tc, 1 lcc,13E, t5R)-6,9-epoxi-7,16-dif luor-ll-metil-15-hid roxi-proszta-5,13-dién- 1-sav-metilészler előállítása
A 24. példa szerinti eljárással (3aR[3aoc,lE,3R)(5ű,6acc])-hexahidro-4-(4-fluor-3[ (telrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi]-l-oktenil)-5-nietil-ciklopenta(b)furan-2-ont 13aR( 3aoc,4uc12
-1123 (lE,3R),5ő,6a«:])-hexahidro-3-fluor-4-[4-fluor-3-[ (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil-l-oktenil )-5-metil-ciklopenta(b)furán-2-onná alakítunk. A kapott terméket a 6. példa szerinti eljárással (3aitr3an?,4oc( 1E.3R) ,5/) ,6n«] )-hexahidro-3-fluor-4-{4-fluor-3-[(tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxi ]-l-oktenil)-5-metil-ciklopenta(b)furan-2-ollá alakítjuk. A kapott terméket a 7. példa szerinti eljárással (5Z,9oc,lloc,13E,15R)-7,16-difluor-ll-nietil-15-[ (tetrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil-9-hidroxi-proszta-5,l3-dÍén-l-sav-metilészterré alakítjuk. A kapott terméket a 8. példa szerinti eljárással (6oc,9oc,llcc,13E,15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-5-jód-ll-metil-15-[(telrahidro-2H-pirán-2-il)-oxil-proszt-13-én-l-sav-metilészterré alakítjuk. A kapott terméket a 9. példa szerinti eljárással (6cc,9oc,l loc,13E,15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-5- jód- 11-metil-l 5-hidroxi-prosz t- 13-én- 1-sav-melilészterré alakítjuk. A kapott terméket a 10. példa szerinti eljárással (5Z,9cc,lloc,13E,~ 15R)-6,9-epoxi-7,16-difluor-ll-metil-15-hidroxi-proez ta-5,13-dién-1 -eav-me lilészter {[«]« = +119,18» (c=l,032, kloroform)) és (4E,6cr,9ce,13E,15R)-6,9-epoxi-7,l6-difluor-ll-metil-15-hidroxi-proszta-4,13-dién-l-sav-metilészter [(<)“ = +77,73’ (c = 1,082, kloroform)) keverékévé alakítjuk. A kapott keveréket szilikagélen végzett kromatografálással szétválasztjuk és a komponenseket a 11. példa szerinti eljárással, az alábbi vegyületekké alakítjuk:
{5Z,9a:,l 1 cc,13E, 15R)-6,9-e poxi-7,16-dif luor-1 l-metil-15-hidroxi-proszla-5,13-dién-l-sav-nátriumsó
NMR í 5,56 (2H, ni, Hn Hu)
4,67 (1H, dt, Jhs-bt = 7,5 Hz
Jbs-b« - 8,5 Hz (4E,6cr,9cc,lloc,13E,15R)-6,9-epoxi-7,16-dif luor-1 l-metil-15-hidroxi-proszta-4,13-dién-1-sav-nátriumsó
NMR á 5,84 (1H, dt, Jb4-hs - 16 Hz, Jei-B3 = 7,5 Hz
5,57 (2H, m, Hn Hu).
34. példa
Alábbi összetételű tablettákat készítünk:
Komponens Mennyiség (ing), tablettánként (5Z, 9cc,13E,15R,16R)-7,16-difluor-6,9-epoxi-15-hidroxi-proszta-5,13-dién-l-sav-
-nátriumáé 25 mii
Dikalcium-foszfát-dihidrát
(őröletlen 175 mg)
Kukoricakeményitő 24 mg
Magnézium-sz tearét 1 mg
Összsúly: 225 mg
A hatóanyagot és a kukoricakemériyilót preuiixszé dolgozzuk el, melyet a dikalcium-fjszfútlal és a inagnéziuin-sztearát felével összekeverünk és granuláljuk. A maradék niognéziuin-szlearóloL hozzákeverjük és a mos szélt tablut tűzzük.
35. példa
Az alábbi összetételű kapszulákat készítünk:
Komponens Mennyiség, sűlyrész
(5Z,9rt:,13B,15R,lGR)-7,IG-
-difluor-6,9-epoxi-15-hidroxi-
-proszta-5,13-dién-1 -sav-
-nátriumsó 200
Dikalcium-foszfát-dihidrát
(őröletlen) 235
Kvkoricakeniényilő 70
FD-C Yellow, 5, Alumínium
Laké 25% 2
Hidráit gyupoLmugolaj
(telített) 25
Kolcium-sztearál 3
Összsúly: 535 mg
Az összes komponenst összekeverjük. A kapott porkcverékel keményzselalinkapszulákba töltjük (töltősűly 350 mg).

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás (1) általános kápletű vegyüld uk
    - a képletben a szaggatott vonallal jelöli kellősköLések közül az egyik a 4,5- vagy 5,5-hclyzotbon helyezkedik el;
    R jelentése valamely gyégyászatilag alkalmas sav kalionja vagy 1-4 szénalomos alkilcsoport;
    R1 jelentése metilcsoport, hidrogénutom vagy hidroxilcHoport;
    R1 jelentése hidrogénatom, metilcsoport vagy fluoratom; és
    R2 jelentése hidrogénatom, fluoratom vagy metilcsoport;
    azzal a feltétellel, hogy amennyiben Rl és R21 egyaránt hidrogénatomot vagy metilcsopoi-Lol képvisel, égy R* jelentése metilcsoport vagy hidrogénatom op’.ikai antipódjuik és raccmáljaik előáll! léséin, uzzal jellemezve, hogy valamely (XI1) áll dános köplelű vcgyülelből (mely képletben X jelentése halogénalom; R6 jelentése 1-4
    -1225 szénatomos alkilcsoport és R1, R2 és RZ1 jelentése a fent megadott) hidrogén-halogenidet hasítunk le és kívánt esetben a kapott észtert gyógyászatilag alkalmas sóvá alakítjuk.
    ((Elsőbbség: 1981. március 11.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciótermékből az (I) általános képletű vegyületek szőkébb körét képező (IA) általános képletű vegyületet (mely képletben R, R1, R2 és R21 jelentése az 1. igénypontban megadott) tiszta formában izoláljuk.
    (Elsőbbség: 1981. március 11.)
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként 0-konfiguréciójú 7-fluor-helyettesílőt tartalmazó (XII) általános képletű vegyieteket alkalmazunk.
    (Elsőbbség: 1981. március 11.)
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás Rl helyén metilcsoporlot; és R2 és R21 helyén metilcsoportot; vagy R2 helyén hidrogénatomot és R21 helyén fluoratomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (XII) általános képletű vegyieteket alkalmazunk, amelyekben R1, R2 és R21 jelentése a jelen igénypont tárgyi körében megadoLt és X, Re és R jelentése az 1. igénypontban megadott.
  5. 5 (Elsőbbség: 1981. március 11.)
    5. Az 1. igénypont szerinti eljárás (57,9S,11R,13E,15R)-11,16,16-tr íme tií— 15-hidroxi-6,9-epoxi-7-fluor-proszta-5,13-dién-l-sav-inetilészter előállítására, azzal jellemezve,
    10 hogy (XII) általános képletű kiindulási anyagként (9S,11R,13B,15R)- 11,16,16-triinetil-15-hidroxi-6,9-epoxi-7-fluor-5-jód-proszta-13-én-l-sav-nietilésztert alkalmazunk és a reakciótermékből a jelen igénypont tárgyi
    15 körében meghatározott vegyületet izoláljuk. (Elsőbbség: 1982. január 7.)
  6. 6. Eljárás gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (1)
    20 általános képletű vegyületet (mely képletben R, R1, R2, R21 és a szaggatott vonal jelentése az 1. igénypontban megadott), optikailag aktív antipódját vagy racemátjál inért, szilárd vagy folyékony gyógyászati hordozó25 anyagokkal összekeverünk és gyógyászati készítménnyé alakítunk.
    (Elsőbbség: 1981. március 11.)
HU82714A 1981-03-11 1982-03-09 Process for producing new fluore-prostacyclin derivatives HU190684B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US24281881A 1981-03-11 1981-03-11
US33779182A 1982-01-07 1982-01-07

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190684B true HU190684B (en) 1986-10-28

Family

ID=26935366

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU82714A HU190684B (en) 1981-03-11 1982-03-09 Process for producing new fluore-prostacyclin derivatives

Country Status (19)

Country Link
AT (1) AT381308B (hu)
AU (2) AU558000B2 (hu)
CA (1) CA1208634A (hu)
CH (2) CH648556A5 (hu)
DE (1) DE3208880A1 (hu)
DK (1) DK104882A (hu)
ES (1) ES510286A0 (hu)
FR (3) FR2503161B1 (hu)
GB (2) GB2094310B (hu)
HU (1) HU190684B (hu)
IE (1) IE52388B1 (hu)
IL (1) IL65177A (hu)
IT (1) IT1195917B (hu)
LU (1) LU83992A1 (hu)
NL (1) NL8200992A (hu)
NO (1) NO154494C (hu)
NZ (1) NZ199912A (hu)
PH (2) PH17410A (hu)
SE (2) SE453294B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU190007B (en) * 1982-05-06 1986-08-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszeti Termekek Gyara Rt,Hu Process for producing new aromatic prostacylin analogues
DK40485A (da) * 1984-03-02 1985-09-03 Hoffmann La Roche Prostaglandin-mellemprodukter
US4680415A (en) * 1985-06-24 1987-07-14 Hoffmann-La Roche Inc. Intermediates for 7-fluoro dihydro PGI compounds
US4634782A (en) * 1985-06-24 1987-01-06 Hoffmann-La Roche Inc. 7-fluoro-dihydro PGI compounds
US4808734A (en) * 1986-12-01 1989-02-28 Hoffmann-La Roche Inc. 16-cycloalkyl-7-fluoro-prostacyclins
CH674363A5 (hu) * 1986-12-01 1990-05-31 Hoffmann La Roche
RU2239925C1 (ru) * 2003-09-03 2004-11-10 Анисимова Ирина Александровна Свеча зажигания для двигателя внутреннего сгорания

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL51189A (en) * 1976-02-04 1985-08-30 Upjohn Co Prostaglandin analogs
GB1583961A (en) * 1976-05-11 1981-02-04 Wellcome Found Prostacyclin and derivatives thereof
US4178367A (en) * 1977-02-21 1979-12-11 Ono Pharmaceutical Co. Ltd. Prostaglandin I2 analogues
DE2811950A1 (de) * 1978-03-18 1979-12-13 Hoechst Ag Neue analoga von prostacyclin
US4254042A (en) * 1979-07-05 1981-03-03 The Upjohn Company 19-Hydroxy-19-methyl-4,5-didehydro-PGI1 compounds
WO1981001002A1 (en) * 1979-10-10 1981-04-16 Univ Chicago Fluoro-substituted prostaglandins and prostacyclins
GB2084991B (en) * 1980-09-22 1984-06-20 Hoffmann La Roche Prostacyclins
GB2088856B (en) * 1980-10-27 1984-06-27 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet 7-substituted pg12-derivatives their preparation and pharmaceutical compositions containing them
US4472428A (en) * 1980-12-09 1984-09-18 Teijin Limited Halogenated prostacyclins pharmaceutical use thereof and hydroxy intermediates therefore

Also Published As

Publication number Publication date
SE8201506L (sv) 1982-09-12
FR2515650A1 (fr) 1983-05-06
CA1208634A (en) 1986-07-29
SE8703023D0 (sv) 1987-07-31
FR2515650B1 (fr) 1985-08-09
NL8200992A (nl) 1982-10-01
FR2515644A1 (fr) 1983-05-06
AU576441B2 (en) 1988-08-25
LU83992A1 (de) 1983-11-17
SE453294B (sv) 1988-01-25
IL65177A (en) 1985-10-31
IL65177A0 (en) 1982-05-31
DE3208880A1 (de) 1982-09-23
NO154494C (no) 1986-10-01
NO820779L (no) 1982-09-13
PH18584A (en) 1985-08-12
IT8219966A0 (it) 1982-03-04
IE52388B1 (en) 1987-10-14
NO154494B (no) 1986-06-23
NZ199912A (en) 1985-08-30
GB2158822A (en) 1985-11-20
GB2094310A (en) 1982-09-15
AU8115682A (en) 1982-09-16
PH17410A (en) 1984-08-08
IE820547L (en) 1982-09-11
AU6855587A (en) 1987-05-07
CH648556A5 (de) 1985-03-29
FR2515644B1 (hu) 1984-05-25
CH651033A5 (de) 1985-08-30
GB2158822B (en) 1986-06-18
DK104882A (da) 1982-09-12
IT1195917B (it) 1988-11-03
ES8304934A1 (es) 1983-04-01
GB2094310B (en) 1985-07-03
SE8703023L (sv) 1987-07-31
FR2503161B1 (fr) 1986-04-18
FR2503161A1 (fr) 1982-10-08
AU558000B2 (en) 1987-01-15
GB8426077D0 (en) 1984-11-21
ES510286A0 (es) 1983-04-01
AT381308B (de) 1986-09-25
ATA94982A (de) 1986-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4558142A (en) 7-Fluoro-prostacyclin analogs
US4029681A (en) 13,14-Didehydro-PG analogs
CS228916B2 (en) Method of preparing new derivatives of 9 alpha,6-nitril
PL99931B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych analogow prostaglandyn
US4238414A (en) 2-Decarboxy-2-aminomethyl-6a-carba-PGI2 compounds
IE48178B1 (en) Prostacyclin analogs
HU190684B (en) Process for producing new fluore-prostacyclin derivatives
FI77645B (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya, terapeutiskt anvaendbara 1a,1b-dihomo-3-oxakarbacyklinderivat.
US4466980A (en) Thiaprostaglandin E1 derivatives, process for production thereof, and pharmaceutical use thereof
KR860002049B1 (ko) 플루오로-프로스타사이클린의 제조방법
CA1155114A (en) Prostane derivatives and their manufacture and use
NO156524B (no) Analogifremgangsmaate ved fremstilling av terapeutisk aktive carbacyclinderivater.
US4099015A (en) 2,2-Difluoro-13,14-didehydro-11-deoxy-17-phenyl-18,19,20-trinor-PGE2 compounds
US4650883A (en) Hexahydro-3-fluoro-4-octenyl-2H-cyclopenta[β]furan-2-ones
US4612380A (en) 7-fluoro-prostacyclin analogs
US4665198A (en) Tetrahydro-cyclopenta[β]furanes
US4086258A (en) 13,14-Didehydro-PGA1 compounds
US4018803A (en) 13,14-Didehydro-PG3 compounds
US5235072A (en) 2-oxabicyclo(2,2,1)heptane derivatives and pharmaceutical
HU192316B (en) Process for producing new carbacyclin derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US5233056A (en) Optically active chroman derivatives and intermediates thereof, and process for manufacturing same
US5374745A (en) Process for the synthesis of propargyl alcohols and their use for production of prostaglandin precursors
EP0441116B1 (en) Process and intermediates for the manufacture of optically active chroman derivatives
EP0112633A2 (en) Novel 5-thiaprostaglandin, process for production thereof, and pharmaceutical use thereof
JPH036145B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee