HRP970465A2 - Hydrogenous medicament - Google Patents

Hydrogenous medicament Download PDF

Info

Publication number
HRP970465A2
HRP970465A2 HR19734279.5A HRP970465A HRP970465A2 HR P970465 A2 HRP970465 A2 HR P970465A2 HR P970465 A HRP970465 A HR P970465A HR P970465 A2 HRP970465 A2 HR P970465A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
gas
hydrogen gas
pulmonary
containing hydrogen
drug
Prior art date
Application number
HR19734279.5A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Dr Eschwey
Christian Krebs
Rolf Van Bonn
Peter Dr Germann
Original Assignee
Messer Griesheim Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19634530A external-priority patent/DE19634530A1/de
Priority claimed from DE1997134279 external-priority patent/DE19734279A1/de
Application filed by Messer Griesheim Gmbh filed Critical Messer Griesheim Gmbh
Publication of HRP970465A2 publication Critical patent/HRP970465A2/hr

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K33/00Medicinal preparations containing inorganic active ingredients
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P11/00Drugs for disorders of the respiratory system
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Description

Izum se odnosi na lijek koji sadrži vodik, postupak za njegovo pripravljanje i njegovu upotrebu za liječenje plućnih bolesti i upalnih procesa u tijelu životinja sisavaca i čovjeka.
Upotreba plinskih smjesa koje sadrže dušikov monoksid (NO) za liječenje reverzibilne plućne vazokonstrikcije i bronhijalne konstrikcije opisana je u WO 92/10228-A-1. NO-plinska smjesa dodaje se plinu za udisanje.
U području medicine upotrebljavaju se plinovi, na primjer "rajski plin" (N2O) i ksenon, za anesteziju.
Upotreba plina vodika kao lijeka nije poznata.
Zadatak izuma temelji se na pripravljanju lijeka za liječenje upalnih procesa u tijelu.
Iznenađujuće je pronađeno, da davanje plinske smjese koja sadrži vodik sprečava ozljede pluća životinja sisavaca. Osim toga. opaženo je opće djelovanje inhibicije upale ili antiinflamacijsko djelovanje plinske smjese koja sadrži vodik.
Predmet izuma se stoga lijek, koji sadrži plin vodik ili izvor plina vodika. Lijek služi za liječenje životinja sisavaca i čovjeka.
Pojam vodik (H) se podrazumijeva općenito i obuhvaća sve izotope vodika, tj. procij (P ili 1H) , deuterij (D ili 2H) i tricij (T ili 3H) . Molekularni vodik obuhvaća stoga sve moguće međusobne kombinacije vodikovih izotopa, tj. P2, PD, PT, DT, D2 i T2.
Plin vodik sadrži normalno molekularan vodik. Plin vodik sastoji se primjerice iz P2, PD ili D2 ili smjese kao P2/PD, PD/D2, P2/D2, P2/PD/D2, pri čemu plin vodik (H2) normalno sadrži više od 99 vol. % P2. Plin vodik može sadržavati također i atomaran vodik (vodik u statu nascendi). Molekularni vodik postoji u obadva oblika, kao orto vodik (s paralelnom orijentacijom spina jezgre) i para vodik (s anti-paralelnom orijentacijom spina jezgre). Obadva oblika stoje u međusobnoj toplinskoj ravnoteži. Iznad temperature od 200 K postoji smjesa konstantnog sastava od 75 vol % orto i 25 vol. % para vodika. Plin vodik tog sastava zove se n-vodik.
Podaci o sadržaju (npr. vol. %), volumni podaci i podaci o tlaku odnose se na normalne uvjete (20°C, 1,013 bara). Jedinica ppm :definira se kao volumni" udio na 10 dijelova volumena. Pojam "plinska smjesa koja sadrži plin vodik" također obuhvaća i čisti plin vodik.
Plin vodik dolazi u prodaju u čeličnim bocama pod npr. 200 bara ili se skladišti tekuć (kriogen) pri -253°C u spremnicima s visokom toplinskom izolacijom.
Lijek prema izumu može se upotrijebiti u različitim oblicima. Lijek može biti plinska smjesa koja sadrži plin vodik ili tekući pripravak (npr. plinska smjesa koja sadrži plin vodik ili čisti plin vodik, dispergirana u masnoj emulziji) ili kruti pripravak (npr. kao plin uskladišten u klatratima).
Tekući lijekovi apliciraju se ponajprije intravenski sistemski ili površinski. Kruti lijekovi ili lijekovi koji sadrže krute tvari, apliciraju se ponajprije površinski (na površinu tijela). Plinska smjesa može se sastojati iz jednog ili više inertnih plinova i vodika ili iz jednog ili više inertnih plinova, kisika i vodika. Inertni plinovi su dušik i plemeniti plinovi kao helij, neon, argon, kripton, ksenon i radon.
Plinoviti lijekovi služe ponajprije za inhalaciju. Kod plinovitih lijekova, lijek je ili plinska smjesa koja se može udisati, npr. plinska smjesa plina vodika s 15 do 30 vol. % kisika, ili se lijek pridodaje plinu za disanje (plinu za udisanje), npr. kako je opisano u EP 0621 051-A-2, koji se ovdje uzima u obzir. Lijek koji se može inhalirati proizvodi se, na primjer, miješanjem plinske smjese koja sadrži plin vodik, npr. plina vodika u inertnom plinu, sa zrakom ili s plinom za udisanje. Lijek koji se može inhalirati, koji sadrži plin vodik ili izvor plina vodika, također je npr. i aerosol.
Lijek, ili predstupanj za proizvodnju lijeka, sadrži farmakološki učinkovitu količinu plina vodika. Farmakološki učinkovita količina plina vodika u plinskoj smjesi kreće se općenito u području od 1 ppm do 100 vol. %, ponajprije u području od 100 ppm do 80 vol. %, posebno prednosno u području od 0,1 vol. % do 4 vol. %, a naročito u području od 1 do 4 vol. % plina vodika. Vrijeme davanja plina vodika, najčišćeg plina ili plinske smjese, ili lijeka koji sadrži plin vodik, može biti kratkotrajno, npr. nekoliko sekundi, minuta ili sati, ili dugotrajno, npr. više dana ili čak tjedana.
Za proizvodnju lijeka može se upotrijebiti čisti plin vodik. Iz sigurnosnih razloga, ili zbog mogućnosti jednostavnijeg doziranja, za proizvodnju lijeka upotrebljava se ponajprije plinska smjesa koja sadrži plin vodik. Plinska smjesa prikladna za proizvodnju lijeka je primjerice mješavina vodika i inertnog plina, npr. s 0,1 do 10 vol. % vodika u dušiku. Za proizvodnju plinskih smjesa koje sadrže plin vodik ili lijekova preporuča se upotreba plinova vrlo visoke čistoće (npr. plin vodik ili plin dušik čistoće 6,0 ili više). Polazni plinovi, plinske smjese koje sadrže plin vodik, ili plinoviti lijekovi, pohranjuju se obično komprimirani u spremnicima za stlačene plinove. Pohranjivanje plinske smjese koja sadrži plin vodik u spremnicima za stlačene plinove od prednosti je utoliko, jer je time omogućeno bolje doziranje. Vodik za plinsku smjesu koja sadrži plin vodik može se proizvesti ili pripraviti također i elektrolizom.
Svojim djelovanjem plin vodik nije ograničen na plinsku fazu. U skladu s Henryjevim zakonom, određeni udio plina vodika otapa se u tekućinama. Zbog toga je plin vodik također učinkovit i u vodenim otopinama (npr. u tjelesnoj tekućini).
Zbog svoje topivosti plin vodik također djeluje i u lipofilnim sredinama. Otopljen plin vodik razvija svoje ljekovito djelovanje primjerice u i na membranama bioloških sistema, čemu se, pored membrana citoplazmi, pribraja također i svaki endoplazmatični retikulum, membrane Golgi-aparata, membrane lizosoma, membrane jezgri kao i mitohondrije. To je posebno značajno utoliko, jer se na sistemima membrana te vrste odvijaju presudne biološke reakcije, koje se odlikuju, između ostalog, njihovim usmjerenim karakterom.
Pored osnovne mogućnosti da lijek prema izumu plin vodik sadrži već u plinovitom obliku, lijek također može sadržavati izvor plina vodika. U izvoru plina vodika, vodik se nalazi u kemijski ili fizički vezanom obliku, iz kojeg se plin vodik oslobađa u željenom trenutku (npr. spojevi koji otpuštaju vodik, metalni hidridi, klatrati, mikročestice).
Lijekovi koji sadrže plin vodik služe za liječenje upalnih procesa u tijelu, npr. upala organa (npr. pluća) ili upala na koži ili sluzokoži. Lijekovi koji sadrže plin vodik posebno su prikladni za liječenje upalnih procesa u plućima, a to su u pravilu svi procesi koji idu zajedno s vazokonstrikcijskim ili bronhokonstrikcijskim učinkom. Lijekovi koji sadrže plin vodik, naročito lijekovi koji sadrže plin vodik i koji se mogu inhalirati, prikladni su za liječenje i prevenciju slijedećih bolesti: ARDS (Adult Respiratory Distress Syndrome), Asthma bronchiale, COPD (kronično opstrukcijsko oboljenje dišnih putova; Chronic Obstructive Pulmonary Didease), bronhitis, trauma pluća, vazokonstrikcija uvjetovana hipoksijom.
Bez namjere vezanja za ovu tvrdnju, prema današnjim saznanjima, čini se da se farmakološko djelovanje plina vodika pod fiziološkim uvjetima temelji, između ostalog, na tome, da je kod upalnih procesa dolazi do povišenog oslobađanja reaktivnih oblika, kao radikala (peroksinitrit, hidroksilni radikal), koji se hvataju reakcijom s plinom vodikom. Čini se, da je za farmakološko djelovanje plina vodika naročito bitna reakcija plina vodika s endogeno nastalim peroksinitritom i hidroksilnim radikalom.
Iznenađujuće je nađeno toksičko djelovanje plinskih smjesa koje sadrže deuterij na stanice tumora. Plinske smjese koje sadrže deuterij, tj. plinske smjese s D, D2 ili DP, mogu se stoga upotrijebiti za liječenje tumora ili raka. Plinske smjese koje sadrže deuterij posebno su prikladne kao lijek, koji se može inhalirati, za liječenje ili prevenciju raka pluća ili za potpomaganje liječenja raka pluća u kombinaciji s drugim lijekovima. Za terapiju inhalacijom može se upotrijebiti, primjerice, plin za udisanje s 0,1 do 4 vol. % D2, DP ili njihove mješavine, 20 do 30 vol. % kisika i dušikom kao preostalim plinom. Plinska smjesa koja sadrži deuterij može također sadržavati H2. Takav lijek sjedinjuje povoljne farmakološke učinke plina koji sadrži deuterij i plin vodik. Lijek može biti, na primjer, plin za udisanje s 0,1 do 4 vol. % D2, DP ili njihove mješavine i sa 0,4 do 4 vol. % H2, pri čemu plin koji sadrži deuterij i plin vodik zajedno ne prelaze udio od 4 vol. %, s 20 do 30 vol. % kisika i s dušikom kao preostalim plinom.
Za prevenciju raka pluća može se upotrijebiti, na primjer, plin za udisanje s 10 do 1000 ppm, naročito 10 do 100 ppm D2, PD ili njihove mješavine. Na primjer, za jake pušače može se upotrijebiti prijenosni uređaj s plinom koji sadrži deuterij za primješavanje plinu za udisanje. Plinovi za udisanje u pravilu se vlaže prije inspiracije.
Što se tiče doziranja plina vodika u odgovarajućim plinskim smjesama, treba uzeti u obzir odgovarajuće granice zapaljivosti, odnosno eksplozivnosti, koje se mijenjaju ovisno o količini sadržanog kisika, te o vlažnosti plina, što je stručnjacima poznato.
Prednosno farmakološko djelovanje plinske smjese koja sadrži vodik također se može primijeniti i kod staničnih kultura, kultura tkiva i kultura organa. Na primjer, stanične kulture se mogu oplinjavati s plinskom smjesom. Tekući, želatinski ili kruti pripravci, koji sadrže plin vodik ili izvor plina vodika, također se mogu upotrijebiti kao sastojci ili dodaci hranjivoj podlozi ili hranjivoj otopini za kulture stanica, mikroorganizama, tkiva ili organa.
Utrošak kisika u plućima može se poboljšati liječenjem s plinskom smjesom koja sadrži plin vodik kao lijekom. Svojom neznatnom veličinom molekule i zbog toga povoljnijim transportnim svojstvima, izrazito nižom viskoznošću, visokim sposobnostima puzanja i difuzijom, disanje i s tim povezana izmjena tvari naročito se poboljšava kod začepljenja dišnih putova (prisutnost ateklasta). Iako to nije dokazano, čini se da je poboljšana izmjena tvari povezana s tim da se molekule kisika hvataju u struju molekula vodika.
Udisanje se dalje može poboljšati primjesom helija u plinsku smjesu koja sadrži plin vodik. Plinska smjesa s plinom vodikom, helijem i plinom kisikom služi stoga za proizvodnju lijeka, koji se može inhalirati, za liječenje poremećene izmjene plina u plućima i za liječenje začepljenja dišnih putova. Takav lijek, koji se može inhalirati, ili plin za udisanje sadrži primjerice 0,1 do 4 vol. % plina vodika, 0,1 do 60 vol. % helija, 20 do 35 vol. % kisika i ostatak je dušik, pri čemu svi udjeli zajedno čine 100 vol. %, ili 0,1 do 4 vol. % plina vodika, 20 do 35 vol. % kisika i ostatak je helij (ukupno 100 vol. %) . Za poboljšanje izmjene tvari i za liječenje začepljenja dišnih putova upotrebljava se ponajprije plinska . smjesa koja sadrži plin vodik kao lijek sa sastavom od 1 do 4 vol. % plina vodika, 1 do 50 vol. % helija, 20 do 30 vol. % kisika i ostatak je dušik (ukupno 100 vol. %) , ili 1 do 4 vol. % plina vodika, 20 do 30 vol. % kisika i ostatak je helij (ukupno 100 vol. %) , naročito 3 do 4 vol. % plina vodika, 10 do 50 vol. % helija, 20 do 30 vol. % kisika i ostatak je dušik (ukupno 100 vol. %) , ili 3 do 4 vol. % plina vodika, 20 do 30 vol. % kisika i ostatak je helij (ukupno 100 vol. %).
Plinska smjesa koja sadrži plin vodik može sadržavati farmakološki učinkovit plin, npr. NO (dušikov monoksid), N2O (di-dušikov dioksid) , acetilen (etin; C2H2), etilen (eten; C2H4) ili ugljikov monoksid (CO) . Koncentracija farmakološki učinkovitog plina može biti u području od 1 ppm do 99 vol. %, ponajprije u području od 1 ppm do 80 vol. %, a posebno prednosno u području od 1 ppm do 50 vol. %. Za plinovite lijekove, koji su određeni za inhalaciju, koncentracija NO ili CO u plinskoj smjesi, koja sadrži plin vodik, je općenito u području od 1 do 1000 ppm, ponajprije od 1 do 500 ppm i posebno prednosno od 50 do 400 ppm. U lijeku za inhalaciju N2O, etilen i acetilen mogu biti sadržani koncentracijom u području od 1 ppm do 80 vol. %, ponajprije od 1 ppm do 50 vol, % i posebno prednosno od 1 ppm do 2,5 vol. %.
Iznenađujuće je bilo pronađeno, da se s plinskom smjesom s plinom vodikom i NO, osim korisnog proširenja djelovanje, također dodatno povisuje djelovanje NO kod terapije plućnih bolesti inhalacijom. Stoga za dodatak plinskoj smjesi koja sadrži plin vodik, kao farmakološki učinkovit posebno je koristan plin NO. Farmakološko djelovanje NO, koji se također stvara endogo, opisano je u "Nussler, A.K.; PZ, br. 2, 141 god., izdanje od 11.1.1996; str. 11-20", što se ovdje uzima u obziri. Upotrijebljeni NO potječe općenito iz plinske smjese kao izvora NO, koja se prodaje u bocama za komprimirani plin, npr. kao smjesa od 900 ppm NO u dušiku (za medicinske svrhe).
Kao izvor NO prikladne su također i tvari koje oslobađaju NO (NO donatori), npr. S-nitrozo-N-acetil-penicilin, S-nitrozo-cistein, nitroprusid, nitrogvanidin, gliceril-trinitrat, izoamil-nitrit, anorganski nitriti, azidi i hidroksilamini.
Plinske smjese koje sadrže plin vodik s NO ili s izvorom NO služe za pripravljanje lijeka za liječenje reverzibilne i ireverzibilne plućne vazokonstrikcije (grč plućnih krvnih žila), bronhokonstrikcije (grčevito suženje bronhija) u upalnih procesa na plućima, naročito za liječenje ili prevenciju plućnih bolesti pneumonije (upale pluća), traume pluća, Asthma bronchiale, ARDS (teškog plućnog šoka; Acute Respiratory Distresa Syndrome), PPHN (urođeni visoki tlak u arterijskom području plućne struje; Persistent Pulmomonary Hypertension of the Newborn) , COPD (kronično opstrukcijsko oboljenje dišnih puteva; Chronic Obstructive Pulmonary Disease) , bronhitisa (upala bronhija), hipoksički uvjetovane vazokonstrikcije (grčenje krvnih žila zbog nedostatka kisika), masne embolije u plućima (začepljenje plućnih arterija), akutnog plućnog edema (akutno nagomilavanje tekućine u plućima), akutne visinske bolesti (acute mountain sickness), povišenog plućnog visokog tlaka nakon kirurških zahvata na srcu (postcardiac surgery acute pulmonary hypertension), aspiracijskog sindroma novorođenčadi (perinatal aspiration syndrome) , hijaličnog oboljenja membrane (hyaline membrane disease), akutne plućne embolije (acute pulmonary thromboembolism), heparin-protaminskih reakcija, sepse, napada astme (stasus asthmaticus), nedovoljne opskrbe kisikom (hypoxia), kroničnog plućnog visokog tlaka (chronic pulmonary hypertension), lošeg razvoja pluća/bronhija (bronchopulmonary dysplasia), kronične plućne embolije (chronic pulmonary thromboembolism), idiopatskog ili primarnog plućnog visokog tlaka (idiopathic pulmonary hypertension or primary pulmonary hypertension) ili kronične nedovoljne opskrbe kisikom (chronic hypoxia).
Umjesto simultanog davanja plina vodika i NO u plinskoj smjesi kod terapije inhalacijom, prednosno može biti odvojeno davanje plina vodika i NO. U plin za udisanje mogu se, na primjer, međusobno neovisno dozirati plin koji sadrži plin vodik i plin koji sadrži NO, što omogućuje uvijek terapeutski prilagođeno doziranje pojedinačnih plinova u tijekom vremena udisanja. Ovisno o reakciji tijela pacijenta, također se može mijenjati količinu plina vodika i količinu NO u plinu za udisanje.
Što se tiče vremenskih kombinacija davanja plinske smjese koja sadrži plin vodik i plina koji sadrži NO, ili izvor NO koji se može udisati, mogu se načelno primijeniti sve kombinacije. Tako se primjerice plinu za udisanje najprije dovodi NO, a tek zatim plin vodik, ili obrnuto.
U nastavku se pod pojmom "plinska smjesa koja sadrži plin vodik" ili "koja sadrži plin vodik" podrazumijevaju plinske smjese ili sastavi koji sadrže plin vodik (čist ili u smjesi), plin vodik i NO, ili plin vodik i jedan farmakološki učinkovit plin.
Za proizvodnju tekućih farmaceutskih sastava (lijekova), plinska smjesa koja sadrži plin vodik može se otopiti ili dispergirati u vodenoj fazi pod normalnim tlakom ili pod tlakom. Vodena faza može sadržavati šećer, šećerni alkohol, dekstrozu, dekstran, polisaharide (npr. škrob, celulozu, amilozu, pektin, agar), derivatizirane polisaharide (npr. metilcelulozu), proteine (npr. albumin), terizide i/ili soli. Vodeni sastavi koji sadrže plin opisani su u EP 0122624-A1 i EP 0123235-A1, čime se oni uzimaju u obzir. Viskoznost vodene faze može se namjestiti s dodacima (npr. polietilen glikol, metilcelulza itd.). Vodena faza prikladna je ponajprije za infuziju i zadovoljava fiziološke uvjete (izotonične otopine). Vodeni sastavi s ugljikohidratima (npr. šećerom, polisaharidima) i/ili proteinom ili smjesom proteina (npr. albuminom) također se mogu upotrijebiti za proizvodnju mikromjehurića (Microbubbles) koji sadrže plin vodik. Proizvodnja mikromjehurića koji sadrže plin opisana je u WO 96/38181-A1, čime se on uzima u obzir. Vodeni sastavi s mikromjehurićima, koji sadrže plin vodik, dobiju se, na primjer, ultrazvučnom obradom otopine od 1 dijela vodene otopine s 5 mas. % humanog albumina i 3 dijela otopine s 5 mas. % dekstroze u atmosferi koja sadrži plin vodik. Mikromjehurići koji sadrže plin imaju u pravilu promjer od 1 do 10 mikrometara.
Proizvodnja mikrokapljica koje sadrže plin (Microdoplets) opisana je u US 4622219, čime se to uzima u obzir.
Tekući ili želatinski farmaceutski sastavi mogu se također proizvesti tako da se plinsku smjesu koja sadrži plin vodik otopi ili dispergira u lipofilnoj fazi pod normalnim tlakom ili ponajprije pod tlakom. Kao lipofilne sastojke lipofilna faza sadrži alkan ili smjesu alkana (npr. heptan, više alkane, mineralno ulje), biljna ili životinjska ulja (npr. maslinovo ulje, ulje iz sjemenki pamuka, sojino ulje, stričkovo ulje, riblje ulje), etere (npr. dipropil eter, dibutil eter), estere (npr. estere dugačkog lanca ili hidrofobne estere), silikone, fluorugljične spojeve (npr. perfluorpolieter, perfluor-dekalin, perfluortripropil-amin, perfluormetil-adamantan, zamjenske tvari za krv, perfluorbromalkil eter, perfluor-heksil eter, perfluorbutileten, perfluorizopropil-heksileten, perfluoroktilbromid, opće razrede perfluoralkil etera, perfluoralkilalkena, perfluoralkil aril etera, perfluoralkilarilalkena, perfluoraril etera, perfluor-arilalkena), jedan ili više lipida (npr. ugljikovodike kao trikontan, skvalen, karotinoide; alkohole kao voštane alkohole, retinol, kolesterin; etere; karbonske kiseline kao masne kiseline; estere (neutralne masti, mono-, di, triglicerine, voskove, estere stearinske kiseline); amide (ceramide); glikolipide ili fosfolipide (npr. fosfatidil-kolin, fosfatidiletanolamin, fosfatidilserin, fosfatidil-glicerin, fosfatidilinozitol, lecitin). Lipofilne faze mogu sadržavati naročite liposome ili se mogu sastojati iz liposoma. Lipofilna faza sadrži ponajprije tenzid. Lipofilna faza, koja sadrži plin vodik, može se upotrijebiti izravno kao lijek ili se može pomiješati s hidrohilnom fazom (stvaranje disperzije, emulzije ili suspenzije). Hidrofilna faza može sadržavati vodu i/ili hidrofilno otapalo kao etanol, glicerin ili polietilen glikol. Emulzija sadrži ponajprije jedan ili više tenzida i/ili jedan ili više emulgatora. Prikladni emulgatori su npr. sojafosfatidi, želatina ili jajčani fosfatidi. Emulzije ili suspenzije sadrže npr. 10 do 30 mas. % lipofilne faze. Prikladne masne emulzije su komercijalno dostupne, npr. od tvrtke Pharmacia & Upjohn, Erlangen, proizvodi Intralipid® 10 (100 g sojinog ulja, 6 g fosfatidilkolina, 22 g glicerina, ad 1000 ml vode) i Intralipid® 20 (200 g sojinog ulja, 12 g fosfatidilkolina, 22 g glicerina, ad 1000 ml vode). Mješavine lipofilne i hidrofilne faze (npr. masne emulzije) snabdijevaju se plinom primjerice provođenjem plina ili pjenjenjem smjese s plinom pod normalnim tlakom ili pod povišenim tlakom (npr. 1-300 bara) pri temperaturi od primjerice 0°C do 50°C. Smjesa koja sadrži plin vodik proizvodi se ponajprije u visokotlačnim autoklavima stavljanjem zajedno smjese i plina pod tlakom od 100 do 300 bara. Lipofilnu fazu se također može najprije opteretiti s plinskom smjesom koja sadrži plin vodik i zatim provesti miješanje s hidrofilnom fazom.
Tekući ili želatinski farmaceutski sastavi mogu biti liposomi koji sadrže plin vodik ili tekućine koje sadrže liposome koji sadrže plin vodik. Liposomi koji sadrže plin vodik mogu se proizvesti uobičajenim metodama. Proizvodnja liposoma koji sadrže plin opisana je u US. 5334381, čime se to uzima u obzir. Farmaceutski sastavi s liposomima koji sadrže plin vodik upotrebljavaju se općenito u lijekovima koji se mogu ubrizgati. Također se mogu proizvesti kreme s liposomima koji sadrže plin vodik. Kreme se upotrebljavaju, na primjer, za vanjsku aplikaciju.
Za proizvodnju otopina ili emulzija koje sadrže plin vodik, naročito liposoma, mogu se primijeniti uobičajene metode, kao ultrazvučni postupak ili mehanički postupci homogenizacije. Kao uređaj za homogenizaciju može se upotrijebiti, na primjer, uređaj Ultra-Turax® tvrtke Jahnke & Kunkel. Tekući sastavi koji sadrže plin vodik mogu se proizvesti također i propuhivanjem (npr. frita fine razdiobe u boci za pranje s plinom) kroz tekućinu. Opterećenje s plinom koji sadrži plin vodik vrši se ponajprije pod tlakom.
Tekući ili želatinski farmaceutski sastavi mogu sadržavati mikročestice koje sadrže plin vodik. Mikročestice imaju općenito promjer čestica od 0,1 do 40 mikrometara. Mikročestice su izgrađene, primjerice, iz polimera i sadrže plin u polimernoj košuljici. Polimeri su ponajprije biološki razgradivi. Prikladni polimeri su, primjerice, homopolialdehidi ili kopolialdehidi molekulske mase u rasponu od 1000 do 12000 daltona. Prikladni monomeri su npr. alfa, beta nezasićeni aldehidi kao akrolein i glutaraldehid. Aldehidne funkcionalne skupine (formilne skupine) mikročestica prikladne su izravno, ili nakon pretvorbe u druge funkcionalne skupine (npr. hidroksi ili karboksi skupine), za derivatizaciju s najrazličitijim reagencijama za povezivanje, npr. hidroksilaminom, trishidroksimetilaminometanom, 3-amino-1-propansulfonskom kiselinom, D-glukozamin-hidrokloridom, aminomanitom, ureom, humanim albuminom, hidrazinom,, peptididima,. proteinima, poliglikolaminom, aminopolialkoholima (npr. HO-PEG-NH2 ili NH2-PEG-NH2; PEG; polietilenglikol) ili sa spojevima koji sadrže kisele skupine (npr. PEG-linker-glutaminska kiselina, PEG-linker-DTPA ili PEG-linker-EDTA; PEG; polietilenglikol). PEG-skupine imaju u pravilu molekulsku masu ispod 100000 daltona, ponajprije ispod 40000 daltona.
Proizvodnja i formuliranje mikročestica koje sadrže plin opisana je u EP 0 441 468-B1, čime se to ovdje uzima u ozbir. Mikročestice koje sadrže plin vodik mogu se primijeniti u najrazličitijim galenskim formulacijama (npr. 50 mg mikročestica koje sadrže plin vodik, 860 mg natrijevog klorida i ad 100 ml vode). Farmaceutski sastavi sadrže primjerice 0,1 mikrogram do 100 mg mikročestica/ml, ponajprije 10 mikrograma do 10 mg mikročestica/ml.
Kavitati ili klatrati plinova upotrebljavaju se kao ultrazvučna konstrastna sredstva. Njihova proizvodnja opisana je npr. u EP 0 357 163-A1, čime se ovdje uzima u obzir. Farmaceutski sastavi s kavitatima ili klatratima plinskih smjesa koje sadrže plin vodik sastoje se primjerice iz hidrokinona, uree ili tiouree kao takozvane molekule domaćina (tvar domaćin) i' plina vodika kao plinske molekule. Proizvodnja klatrata vrši se općenito u otopinama tvari domaćina u otapalu, kao etanolu ili propanolu, pri čemu se vruću otopinu (npr. pri 60, 70°C ili više, ovisno o tvari domaćinu) stavi u visokotlačni autoklav i u otopinu se pod visokim tlakom pusti plin koji sadrži plin vodik (npr. pod 150 do 300 bara) . Visokotlačni autoklav se zatim obično neko vrijeme temperira (npr. 80°C za 2 sata). Zatim se visokotlačni autoklav postupno ohladi (npr. tijekom 5 dana). Izlučeni kristali se zatim odvoje i općenito se isperu s otopinom. Veličinu čestica kristala može se mijenjati pomoću proizvodnih uvjeta ili mehaničkim postupkom usitnjavanja čestica. Kristalni klatrati mogu se prevući s hidrofilnim, lipofilnim ili amfifilnim pomoćnim tvarima. Za aplikaciju klatrati se ponajprije uzimaju (npr. suspendiraju) u sterilnom vodenom sistemu s dodatkom za podešavanje viskoznosti, površinske napetosti, pH vrijednosti i osmotskog tlaka. Za hidrokinon kao tvar domaćina, prikladan je primjerice vodeni sistem slijedećeg sastava: 1% otopine želatine, 1% otopine albumina, 10% otopine glicerina, 15% otopine propilen glikola, mješavina natrijevog kolata i fosfatidilkolina u vodi, 0,1-1% (vodene) disperzije fosfatidiilkolina, 1% metilceluloze, 1-2% otopine dekstrana, 1% otopine agara, 2% otopine Tweena (Tween 80) i 1% otopine gume arabike.
Otapanjem klatrata oslobađa se sadržani plin. Brzina oslobađanja plina ovisi između ostalog o tvari domaćinu, veličini čestica i o upotrijebljenom sistemu i može se podesiti u širokim granicama. Pomoću klatrata mogu se na najjednostavniji način dobiti injekcijski farmaceutski pripravci.
10 mg hidrokinon/H2-kompleksa (kompleks 3:1) oslobađa, na primjer, ukupno 0,03 mg H2.
Lijekovi koji sadrže plin vodik (npr. sa ili bez NO, CO, N2O, acetilena ili etilena) primjenjuju se između ostalog u obliku čepića, masti, otopina, disperzija, emulzija, mikrokapljica (Microdoplets), mikromjehurića (Microbubbles), liposoma, mikročestica, aerosola, pjena, sredstava u obliku komadića, pilula, pastila, kapsula, mikrokapsula, vrsta kauguma, u nosačima (Carries) ili kao sastojci flastera.
Plinoviti lijekovi mogu se aplicirati površinski (topički) npr. sa zvonolikom posudom bez tlaka ili pod tlakom.
Primjeri
Udisanje plina vodika za profilaksu
U pokusu s ovcama istraženo je profilaktičko djelovanje plina vodika udisanjem plina. Umjetno otkazivanje pluća (ARDS) izazvano je pomoću uljne kiseline. Normalni plin za udisanje sastojao se je od 50 vol. % kisika i ostatka dušika. Plin za udisanje koji sadrži plin vodik bio je plinska smjesa iz 50 vol. % kisika, 3,6 vol. % plina vodika i ostatka dušika. Plin za udisanje dat je pomoću aparata za umjetno disanje, pri čemu se je držalo konstatno FiO2 = 0,5 (FiO2: fraction of inspiratory oxygen) (moguće je kontinuirano mijenjanje udjela kisika od 21-100%).
2 dana prije pokusa u životinje su ugrađeni instrumenti, tj. pod narkozom su stavljeni središnji venski kateteri za davanje lijeka i tekućine, kao i za nasilno promatranje. Nasilno promatranje obuhvaća mjerenje volumena srčanog vremena (snaga srčane pumpe u l/min, kratica CO) pomoću Swan-Ganzovog katetera, koji radi na načelu termodilucije, mjerenje tlaka u gornjoj šupljoj veni ispred desne srčane pretklijetke, pulmonalnoj arteriji i nekoj perifernoj arteriji. Određivanje sadržaja vode u plućima izvršeno je pomoću fiberoptičke sonde u femoralnoj arteriji (COLD, Fa. Pulsion, Munchen, Njemačka).
Tijekom pokusa pokusne životinje su anestezirane, pri čemu je narkoza dana s barbituratom (tiopental) , s inhalacijskim narkotikom (izofluran). Životinje su disale pomoću uređaja za umjetno disanja s kontrolom tlakom (Servo SV 900, Siemens, Njemačka).
Preko takozvane pločaste plinske miješalice, koja se normalno upotrebljava za anesteziju s N2O, u respiratorni krug pokusne životinje dovedeno je 3,5 vol % H2 i ostatak dušika (tlačna plinska boca; Messer . Griesheim) . Preko faktora preračunavanja gustoće, te pomoću ljestvice stavljene izvana na pločastu plinsku miješalicu, moglo se je aplicirati točnu koncentraciju H2. Kontrolirana je koncentracija H2 udisajnog plina (plin jednog udisaja) i izdisajnog plina (izdahnutog plina). Kao mjerni uređaj za mjerenje H2 upotrijebljen je elektrosenzorski mjerni uređaj (tvrtke Compur) i aparat koji radi na načelu toplinske vodljivosti (Hydros, tvrtke Rosemount). Kad su jednom bile određene fiksne vrijednosti, parametri disanja tijekom obrade više nisu mijenjani.
Obrada udisanjem plina koji sadrži plin vodik trajalo je 60 minuta. Nakon toga izazvano je otkazivanje pluća ubrizgavanjem uljne kiseline (vidi: Clinical Lessons from the Oleic Acid Model of Acute Ling Injury, Daniel P. Schuster, Am. J. Respir. Crit. Care Med., Vol. 149, 1994, str. 245-260).
Rezultati su zbirno prikazani u tablici.
Tablica: Mjerni rezultati kod profilaktičke obrade s plinom vodikom prije umjetnog izazivanje otkazivanja pluća na jednoj ovci i na jednoj ovci s induciranim otkazivanjem pluća bez obrade s plinom vodikom uspoređeni su s ARDS-polaznim vrijednostima ovce.
Pri tome, pa O2 znači parcijalni tlak kisika u plinu za udisanje (partial oxigen pressure), pa CO2 je parcijalni tlak ugljikovog dioksida u plinu za udisanje (partial carbon dioxid pressure); Sa O2 je zasićenje s kisikom u krvi (saturation of oxigen); PAPmean: srednji plućni arterijski tlak (mean pulmonary arterial pressure); CO: pumpna snaga srca (cariac output).
Brojčane vrijednosti s predznakom su relativna odstupanja, a brojčane vrijednosti u zagradama su apsolutne vrijednosti).
[image]
Na osnovi rezultata u tablici može se zaključiti da obrada s plinom vodikom djeluje protektivno kod izravnog oštećenja pluća izazvanog uljnom kiselinom. Apliakcija uljne kiseline, preko aktivacije različitih upalnih medijatora, dovodi do oslobađanja kisikovih radikala, koji dovode do toksičkog oštećenja plućnog tkiva. Zbog oštećenja stanične barijere dolazi do povećanog ulaska tekućine u intersticijalno i alveolno tkivo pluća, što dovodi do teškog poremećaja izmjene plina. Rezultati pokusa liječenja s plinom vodikom pokazuju redukciju poremećaja izmjene plina i porast protoka limfe, kao i opadanje vode u plućima, što govori u prilog zaštite stanične barijere.

Claims (19)

1. Lijek, naznačen time, da sadrži plin vodik ili izvor plina vodika.
2. Lijek prema zahtjevu 1, naznačen time, da postoji plinovit, tekuć, kao želatina ili u krutom obliku.
3. Lijek prema zahtjevu 1 ili 2, naznačen time, da plin vodik sadrži jedan ili više vodikovih izotopa procij, deuterij ili tricij .
4. Lijek prema jednom od zahtjeva 1 do 3, naznačen time, da sadrži dušikov monoksid, ugljikov monoksid, di-dušikov oksid, acetilen ili etilen.
5. Lijek prema jednom od zahtjeva 1 do 4, naznačen time, da sadrži plinsku smjesu, koja sadrži plin vodik, s 1 ppm (v/v) do 99 vol. % dušikovog monoksida, ugljikovog monoksida, di-dušikovog oksida, acetilena ili etilena.
6. Lijek prema jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačen time, da se lijek, koji sadrži plin vodik, primjenjuje kao plin koji se može inhalirati, u obliku čepića, masti, otopina, disperzija, emulzija, mikrokapljica, mikromjehurića, liposoma, mikročestica, aerosola, pjena, sredstava u obliku komadića, pilula, pastila, kapsula, mikrokapsula, vrsta kaugume, u nosaču ili kao sastojak flastera.
7. Lijek prema jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačen time, da je su u lijeku sadržane mikrokapljice, mikromjehurići, liposomi, mikročestice ili klatrati koji sadrže plinoviti vodik ili plin vodik i jedan ili više od slijedećih plinova: dušikov monoksid, ugljikov monoksid, di-dušikov oksid, acetilen ili etilen.
8. Upotreba lijeka prema jednom od zahtjeva 1 do 7, naznačena time, da se lijek daje za terapiju lokalno, intrakutano, transkutano; za sistemsku primjenu intravenski, djelomičnom izmjenom udjela tjelesne vode ili udjela vode u krvi, intraarterijski, oralno rektalno; za primjenu u šupljim prostorima, intrapleuralno, intratekalno, intraventrikularno, intraperitonealno, intrakavitalno, u OP područja.
9. Upotreba sastava koji sadrži plinoviti vodik ili plinsku smjesu, naznačena time, da se on koristi za proizvodnju lijeka za liječenje ili prevenciju ARDS-a (Adult Respiratory Distress Syndrome), Asthma bronchiale, COPD (kronično opstrukcijsko oboljenje dišnih putova; Chronic Obstructive Pulmonary Disease), bronhitisa, pneumonije, traume pluća, hipoksički uvjetovane vazokonstrikcije, za liječenje začepljenja dišnih putova (ateklasta) ili upalnih procesa.
10. Upotreba sastava, koji sadrži plin vodik i dušikov monoksid ili plinske smjese, naznačena time, da se koristi za proizvodnju lijeka za liječenje ili prevenciju pulmonalne vazokonstrikcije, bronhijalne konstrikcije ili začepljenja dišnih putova.
11. Upotreba sastava koji sadrži plin vodik i dušikov monoksid, naznačena time, da se koristi za proizvodnju lijeka za liječenje reverzibilne i ireverzibilne plućne vazokonstrikcije (grč plućnih krvnih žila), bronhijalne konstrikcije (grčevito suženje bronhija) i upalnih procesa pluća.
12. Upotreba sastava koji sadrži plin vodik i dušikov monoksid, naznačena time, da se koristi za proizvodnju lijeka za liječenje ili prevenciju bolesti pneumonije (upale pluća), traume pluća, Asthma bronchiale, ARDS (teški plućni šok; Acute Respiratory Distress Syndrome), PPHN-a (urođeni visoki tlak u arterijskom području plućne struje; Persistent Pulmonary Hypertension of the Newborn), COPD (kronično opstrukcijsko oboljenje dišnih putova; Chronic Obstructive Pulmonary Disease), bronhitisa (upale bronhija), hipoksički uvjetovane vazokonstrikcija (grčenja krvnih žila zbog nedostatka kisika), masne embolija u plućima (začepljenja plućnih arterija), akutnog plućnog edema (akutnog nagomilavanje tekućine u plućima), akutne visinske bolesti (acute mountain sickness), povišenog plućnog visokog tlaka nakon kirurških zahvata na srcu (postcardiac surgery acute pulmonary hypertension), aspiracijskog sindroma novorođenčadi (perinatal aspiration syndrome), hijaličnog oboljenja membrana (hyaline membrane disease), akutne plućne embolije (acute pulmonary thromboembolism), heparin-protaminske reakcije, sepse, napada astme (stasus asthmaticus), nedovoljne opskrbe kisikom (hypoxia), kroničnog plućnog visokog tlaka (chronic pulmonary hypertension), lošeg razvoja pluća/bronhija (bronchopulmonary dysplasia), kronične plućne embolije (chronic pulmonary thromboembolism), idiopatskog ili primarnog plućnog visokog tlaka (idiopathic pulmonary hvpertension or primary pulmonary hvpertension) ili kronične nedovoljne opskrbe kisikom (chronic hypoxia).
13. Upotreba plinske smjese koja sadrži deuterij, naznačena time, da se upotrebljava za proizvodnju lijeka za liječenje ili prevenciju raka.
14. Upotreba plinske smjese koja sadrži deuterij, naznačena time, da se upotrebljava za proizvodnju lijeka za liječenje ili prevenciju raka pluća.
15. Upotreba plinske smjese koja sadrži plin vodik ili sastava koji sadrži plin vodik, naznačena time, da se koristi za stanične kulture, kulture tkiva, kulture organa ili kulture mikroorganizama.
16. Upotreba plinske smjese koja sadrži plin vodik ili sastava koji sadrži plin vodik, naznačena time, da se koristi za smanjenje koncentracije peroksinitrita ili hidroksilnih radikala u biološkom materijalu.
17. Upotreba plinske smjese koja sadrži plin vodik ili sastava koji sadrži plin vodik, naznačena time, da se koristi za proizvodnju lijeka za smanjenje koncentracije peroksinitrita ili hidroksilnih radikala u tijelu životinja sisavaca .ili ljudi.
18. Upotreba plinske smjese s plinom vodikom, helijem i plinom kisikom, naznačena time, da se koristi za proizvodnju lijeka, koji se može inhalirati, za liječenje poremećene izmjene plina u plućima i za liječenje začepljenja dišnih putova.
19. Upotreba tekućine koja sadrži ugljikohidrate, lipide, peptide ili proteine, naznačena time, da se ona koristi za proizvodnju lijeka koji se sadrži plin vodik.
HR19734279.5A 1996-08-27 1997-08-26 Hydrogenous medicament HRP970465A2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19634530A DE19634530A1 (de) 1996-08-27 1996-08-27 Mittel und Verfahren zur Veränderung der Bildungsgeschwindigkeit und/oder Halbwertszeit reaktiver Molekülspezies
DE1997134279 DE19734279A1 (de) 1997-08-07 1997-08-07 Wasserstoffhaltiges Medikament

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP970465A2 true HRP970465A2 (en) 1998-08-31

Family

ID=26028775

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR19734279.5A HRP970465A2 (en) 1996-08-27 1997-08-26 Hydrogenous medicament

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0921807B1 (hr)
JP (1) JP2000517311A (hr)
CN (1) CN1191836C (hr)
AT (1) ATE253372T1 (hr)
DE (1) DE59710969D1 (hr)
DK (1) DK0921807T3 (hr)
ES (1) ES2210585T3 (hr)
HK (1) HK1021885A1 (hr)
HR (1) HRP970465A2 (hr)
PT (1) PT921807E (hr)
WO (1) WO1998008523A1 (hr)

Families Citing this family (52)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8128963B2 (en) 1996-09-27 2012-03-06 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Methods for treating ischemic disorders using carbon monoxide
DE19833014A1 (de) * 1998-07-23 2000-01-27 Messer Griesheim Gmbh Edelgashaltige Injektionsanästhesiemittel
US7678390B2 (en) * 1999-04-01 2010-03-16 Yale University Carbon monoxide as a biomarker and therapeutic agent
FR2812197B1 (fr) * 2000-07-27 2003-01-03 Air Liquide Sante Int Utilisation de co dans le traitement de l'inflammation des voies aeriennes superieures ou des bronches
AU2002318377B2 (en) 2001-06-21 2008-06-19 Beth Israel Deaconess Medical Center, Inc. Carbon monoxide improves outcomes in tissue and organ transplants and suppresses apoptosis
KR20040096571A (ko) * 2002-02-13 2004-11-16 베쓰 이스라엘 디코니스 메디칼 센터 인크 혈관 질환을 치료하는 방법
RS91104A (en) 2002-04-15 2007-02-05 University Of Pittsburgh Of The Commonwealth System Of Higher Education, Methods of treating necrotizing enterocolitis
EP1499186A4 (en) 2002-04-15 2009-10-28 Beth Israel Hospital USE OF HEM-OXYGENASE-1 AND HEM-DEGRADABLE PRODUCTS
US7687079B2 (en) 2002-04-15 2010-03-30 University of Pittsburgh of the Commonwealth System of Higher Education Yale University Methods of treating ileus
EP1550637A1 (en) * 2002-04-26 2005-07-06 MIZ Co., Ltd. Method of inhibiting oxidation, water capable of inhibiting oxidation and use thereof
BR0215717A (pt) * 2002-05-09 2005-02-22 Univ Yale Monóxido de carbono como um biomarcador e agente terapêutico
RS99304A (en) 2002-05-17 2007-04-10 Yale University, Methods of treating hepatitis
WO2006064539A1 (ja) * 2004-12-13 2006-06-22 Wataru Murota 還元性生理食塩水及びその製造方法
JP5106110B2 (ja) 2005-08-19 2012-12-26 成男 太田 生体内の有害な活性酸素及び/又はフリーラジカル除去剤
KR20090056997A (ko) 2006-08-31 2009-06-03 시게오 오타 수소 분자를 포함하는 지질 대사 개선제
DE102008054205A1 (de) * 2008-10-31 2010-05-06 Bayer Schering Pharma Aktiengesellschaft Verwendung von Helium-Sauerstoff-Gasgemischen zur Behandlung der pulmonalen arteriellen Hypertonie
EP2474327A1 (en) 2011-01-07 2012-07-11 RWTH Aachen Microdosing of ultrasound contrast agents
WO2012125214A1 (en) * 2011-03-17 2012-09-20 Transdermal Biotechnology, Inc. Topical nitric oxide systems and methods of use thereof
EP2545908A1 (en) 2011-07-11 2013-01-16 RWTH Aachen Medium for microbubbles or microparticles and preparation thereof
CN103565822B (zh) * 2012-08-05 2015-03-25 熊江 氢气饱和生理盐水在制备防治腹主动脉瘤药物中的应用
US8871258B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Treatment and prevention of learning and memory disorders
US8871257B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Prevention and treatment of cardiovascular diseases using systems and methods for transdermal nitric oxide delivery
US8871262B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Compositions and methods for treatment of osteoporosis and other indications
US8871255B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Treatment of skin and soft tissue infection with nitric oxide
US8871254B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Systems and methods for treatment of acne vulgaris and other conditions with a topical nitric oxide delivery system
US8871261B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Cancer treatments and compositions for use thereof
US8871260B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Methods and compositions for muscular and neuromuscular diseases
US8871259B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Techniques and systems for treatment of neuropathic pain and other indications
US8871256B2 (en) 2012-09-19 2014-10-28 Transdermal Biotechnology, Inc. Methods and systems for treatment of inflammatory diseases with nitric oxide
CN103099780B (zh) * 2012-12-11 2015-11-25 中国科学院深圳先进技术研究院 制备含氢气微泡水溶液的方法,其产品及应用
US20160030603A1 (en) 2013-03-15 2016-02-04 Westfaelische Wilhelms-Universitaet Muenster Detection of acute renal allograft rejection
WO2015064109A1 (ja) 2013-10-31 2015-05-07 山下 直樹 精子運動性改善剤
CN103690481B (zh) * 2013-12-23 2016-09-07 中国人民解放军第二军医大学 甲烷注射液在制备治疗缺血再灌注损伤药物中的应用
TWI590837B (zh) * 2014-03-25 2017-07-11 林信湧 一種用於治療心臟病之吸入式醫藥組成物及其備製方法
TWI594772B (zh) * 2014-04-18 2017-08-11 林信湧 一種用於治療高血壓之吸入式醫藥組成物及其備製方法
TWI586382B (zh) * 2014-04-18 2017-06-11 林信湧 一種用於治療腎臟病之吸入式醫藥組成物及其備製方法
TWI601542B (zh) 2014-04-18 2017-10-11 林信湧 一種用於治療肺癌之吸入式醫藥組成物及其備製方法
TWI590838B (zh) * 2014-04-18 2017-07-11 林信湧 一種用於治療糖尿病之吸入式醫藥組成物及其備製方法
JP2017143752A (ja) * 2016-02-15 2017-08-24 Hack Japan ホールディングス株式会社 サプリメント
RS64644B9 (sr) * 2016-07-15 2024-02-29 H2 Water Tech Ltd Kompozicije za proizvodnju vode obogaćene vodonikom
US20200001120A1 (en) * 2017-01-05 2020-01-02 Warren Lee Apparatus, method, and use for ultrasound mediated microbubble delivery of pharmaceutical compositions
EP3624885A4 (en) 2017-05-19 2021-03-10 Trudell Medical International POSITIVE EXPIRATORY PRESSURE DEVICE
USD874064S1 (en) 2018-05-18 2020-01-28 Trudell Medical International Mask
USD903097S1 (en) 2018-05-18 2020-11-24 Trudell Medical International Mask
JP2021530448A (ja) 2018-07-23 2021-11-11 ナトゥラゲノム,エルエルシー 水系中に分子状水素(h2)を生成して維持するための組成物および方法
JP6628449B1 (ja) * 2018-07-30 2020-01-08 国立大学法人名古屋大学 閉塞性気道疾患の抑制又は軽減のための組成物
USD893806S1 (en) 2018-11-09 2020-08-18 Trudell Medical Internationl Mask and shroud
JP6667817B1 (ja) * 2019-03-13 2020-03-18 住友精化株式会社 ガス組成物及びその製造方法、並びにガス製品
EP4056188A4 (en) * 2019-11-08 2023-12-06 School Juridical Person The Kitasato Institute MEANS FOR PREVENTING OR TREATING ARRHYTHMIA AND DEVICE FOR PREVENTING OR TREATING ARRHYTHMIA
CN113318123A (zh) * 2020-02-28 2021-08-31 MiZ株式会社 用于预防和/或改善肺炎的含分子态氢组合物
CN114948990A (zh) * 2021-02-22 2022-08-30 上海市肺科医院 氢化镁在制备防治急性呼吸窘迫综合征疾病药物中的应用
CN114870839B (zh) * 2022-02-15 2023-11-10 中国科学院上海硅酸盐研究所 具有压电催化性能的无机纳米材料和催化制氢纳米反应器及其制备方法和应用

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE407778B (sv) * 1977-09-06 1979-04-23 Astra Laekemedel Ab Forpackning och forfarande for skyddande av lekemedelsaktiva losningar innehallande oxidativt nedbrytbara substanser

Also Published As

Publication number Publication date
DK0921807T3 (da) 2004-03-15
EP0921807A1 (de) 1999-06-16
ATE253372T1 (de) 2003-11-15
WO1998008523A1 (de) 1998-03-05
JP2000517311A (ja) 2000-12-26
PT921807E (pt) 2004-04-30
CN1191836C (zh) 2005-03-09
EP0921807B1 (de) 2003-11-05
CN1228706A (zh) 1999-09-15
ES2210585T3 (es) 2004-07-01
DE59710969D1 (de) 2003-12-11
HK1021885A1 (en) 2000-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP970465A2 (en) Hydrogenous medicament
US7976743B2 (en) Gas-containing liposomes
EP0560928B1 (en) Use of no for the treatment or prevention of bronchoconstriction
US5570683A (en) Methods and devices for treating pulmonary vasoconstriction and asthma
CN101559229B (zh) 在肺内区域作为活性物质载体的半氟化烷的吸入式和滴注式用途
US5823180A (en) Methods for treating pulmonary vasoconstriction and asthma
EP0571513B1 (en) Method of microencapsulation of hyperbaric gas
JP5065047B2 (ja) 肺表面活性物質の配合物
US6129934A (en) Modification of animal lung surfactant for treating respiratory disease due to lung surfactant deficiency or dysfunction
Brilli et al. Intratracheal instillation of a novel NO/nucleophile adduct selectively reduces pulmonary hypertension
Brilli et al. Aerosolization of novel nitric oxide donors selectively reduce pulmonary hypertension
AU718120B2 (en) Liquid fluorocarbon emulsion as a vascular nitric oxide reservoir
US6939534B2 (en) Method to treat pulmonary hypoplasia in the newborn
Jeh Analysis and design of exogenous nitric oxide delivery to pulmonary arterioles
KR20090110782A (ko) 폐 내부 영역에 대한 흡입 투여 또는 점적 투여 대상 활성물질의 담체로서 부분 불소치환 알칸의 사용
MXPA97009695A (en) Liquid emulsion of fluorocarbon as vascular reserve of oxide nitr

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
ODBC Application rejected