DK159554B - Stabiliseret enzymholdigt flydende rensemiddel - Google Patents
Stabiliseret enzymholdigt flydende rensemiddel Download PDFInfo
- Publication number
- DK159554B DK159554B DK378283A DK378283A DK159554B DK 159554 B DK159554 B DK 159554B DK 378283 A DK378283 A DK 378283A DK 378283 A DK378283 A DK 378283A DK 159554 B DK159554 B DK 159554B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- acid
- weight
- water
- enzyme
- carbon atoms
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C11—ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
- C11D—DETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
- C11D3/00—Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
- C11D3/16—Organic compounds
- C11D3/38—Products with no well-defined composition, e.g. natural products
- C11D3/386—Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase
- C11D3/38663—Stabilised liquid enzyme compositions
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Detergent Compositions (AREA)
- Cosmetics (AREA)
Description
i
DK 159554 B
Den foreliggende opfindelse angår i almindelighed stabiliserede vandige enzympræparater. Mere specielt angår..opfindelsen i hovedsagen builderfrie enzymholdige flydende rensemidler, der giver forbedret enzymstabilitet i vandige medier, og som indeholder mættede fedtsyrer og/eller sæber som fore-5 trukne komponenter.
Fremstilling af stabile enzymholdige flydende r<ans,emidler . har været i centrum for megen opmærksomhed i den kendte teknik. Ønskeligheden af at inkorporere enzymer i rensemidler 10 skyldes først og fremmest effektiviteten af proteolytiske og amylolytiske enzymer til at nedbryde proteiner og kulhydrater og derved lette fjernelsen af pletter, såsom sovsepletter, æggepletter, chokoladepletter og lignende, med vand og detergentforbindelser. Den manglende stabilitet af sådanne 15 enzymer i vandige rensemidler, således som den giver sig udtryk ved hurtigt tab af enzymaktivitet under lagring, er imidlertid velkendt. Brugen af enzymer i flydende rensemidler har derfor hidtil været forholdsvis begrænset.
20 Forsøg på at stabilisere enzymaktivitet i vandige medier har været omfattende beskrevet i patentlitteraturen. Blandt forsøgene på at løse problemet med enzymstabilisering har været brugen af forskellige organiske materialer, såsom alkoholer, polyoler, estere og sukkerarter, der siges at have en stabi-25 liserende virkning på enzymer. Vandopløselige calciumsalte har også været anvendt til at stabilisere enzympræparater. Amerikansk patent nr. 4.243.543 søger således at skabe enzymstabilitet ved at tilsætte en antioxidant og en polyol til vandige rensemidler. Amerikansk patent nr. 4.111.855 an-30 vender en kombination af en polysyre og calciumion som enzymstabilisator. Amerikansk patent nr. 4.287.082 beskriver homogene enzymholdige flydende rensemidler, som er karakteristiske ved tilstedeværelse af en mættet fedtsyre, calciumion og en nærmere beskrevet kortkædet carboxylsyre. Amerikansk patent' 35 nr. 4.318.818 beskriver et enzympræparat, der er stabiliseret med calciumion og et salt af en carboxylsyre med kort 2
DK 159554 B
kædelængde.
Den foreliggende opfindelse angår et stabiliseret enzymholdigt flydende rensemiddel med pH 8-11, som foruden vand indeholder ,(a) 5-75 vægt% af et eller flere rensende overfladeaktive midler, som ikke er sæbe, og som er valgt blandt anioniske, ikke-ioniske, kationiske, amfolytiske og zwitterioniske detergentforbindelser.
(b) et vandopløseligt calciumsalt i en mængde tilstrækkelig til at give 0,1 - 20 millimol calciumion pr. liter middel, (c) 0,05-5 vægt% af et enzym af gruppen bestående af prote-15 aser, amylaser og blandinger deraf, (d) eventuelt et kompleksbindende middel og (e) 0,1-10 vægt% stabiliserende carboxylsyresalt, 20 og rensemidlet er ejendommeligt ved, at stabiliseringsmidlet består af vandopløselige salte af følgende dicarboxylsyrer i de anførte vægtprocenter: 25 (a) 25 - 35% ravsyre, (b) 40 - 50% glutarsyre og (c) 25 - 35% adipinsyre.
30 35 3
DK 159554 B
De ovenfor nævnte overfladeaktive midler, som ikke er sæber, refererer til detergentforbindelser, som ikke er sæber, idet sidstnævnte er meget foretrukne komponenter af de foreliggende rensemidler, som til den foreliggende beskrivelses formål er en kategori for sig og adskiller sig fra andre anioniske 5 overfladeaktive stoffer. Udtrykket "sæbe" refererer til vand opløselige salte af langkædede fedtsyrer.
I en særlig foretrukken udførelsesform ifølge opfindelsen indeholder midlet en sæbe omfattende vandopløselige salte 10 af en mættet fedtsyre med 12 til 14 carbonatomer i alkylkæden, såsom laurinsyre eller myristinsyre, og en umættet fedtsyre med 16 til 18 carbonatomer i alkylkæden, såsom oliesyre og palmitoleinsyre. For stabiliseringsmidlet af den ternære blanding af de vandopløselige salte af ravsyre, glutarsyre 15 og adipinsyre foreligger hver syre fortrinsvis i blandingen i form af dens natrium-, kalium-.eller triethanolaminsalt.
Det ovennævnte stabiliseringsmiddel inkorporeres i de flydende rensemidler i en mængde fra 0,1 til 10%, fortrinsvis 20 0,5 - 5% og bedst fra 1 til 5 vægt% af midlet.
Mængden af calciumion i rensemidlerne er 0,1 - 20 millimol, fortrinsvis 2-15 millimol pr. liter rensemiddel. Egnede vandopløselige øalciumsalte, der kan anvendes som en kilde til 25 calciumion, indbefatter calciumchlorid, calciumacetat, calcium- formiat og calciumtitrat.
Sæbe er en foretrukken komponent af de flydende rensemidler og inkorporeres i disse midler i en mængde fra 2 - 20% og 30 bedst 10 - 18 vægt%. De nyttige sæber omfatter de vandopløse lige salte af mættede fedtsyrer med 10 - 18 carbonatomer i alkylkæden, fortrinsvis 12 - 14. Laurinsyre og/eller myristinsyre er særlig foretrukne til opfindelsens formål.
35
DK 159554B
4
De nyttige sæber indeholder i almindelighed også opløselige salte af umættede fedtsyrer, der har fra 16 til 18 carbon-atomer i alkylkæden, især oliesyre.
Enzymerne, der er egnede til brug ifølge opfindelsen, er pro-5 teolytiske enzymer og amylaser. Inkluderet blandt de nyttige proteolytiske enzymer er de, der forhandles under handelsnavnene Alcalase ®og Esperase® 8L. Esperase ® 8L foretrækkes særligt til brug ifølge opfindelsen. Et amylaseenzym kan anvendes i stedet for eller foruden proteolytiske enzymer, og en a-type 10 amylase er særlig egnet til dette formål.
pH-værdien af rensemidlet er fra 8 til 11, idet en pH-værdi fra . 9,5 til 10,5 foretrækkes for at opnå optimal enzymsta-15 bilitet og renseevne, især til proteolytiske enzymer. I mod sætning til de almene beskrivelser i den kendte teknik vedrørende den skadelige virkning af en forhøjet pH-værdi på ca. 10 på enzymstabilitet, er midlerne ifølge opfindelsen bemærkelsesværdigt stabile ved disse højere pH-værdier. Mono-, 20 di- og trialkanolaminer kan med fordel anvendes som pH-stød- puder, idet især triethanolamin særligt foretrækkes.
Den anioniske klasse af detergenter, som ikke er sæbe, indbefatter de vandopløselige sulfaterede og sulfonerede detergen-25 ter, som har et alkylradikal indeholdende fra 8 til 26, og fortrinsvis fra 12 til 22 carbonatomer. (Udtrykket "alkyl" indbefatter alkyldelen af de højere acylradikaler). Eksempler på de sulfonerede anioniske detergenter er de højere alkyl énkernede aromatiske sulfonater, såsom de højere 20 alkylbenzensulfonater indeholdende fra 10 til 16 carbon atomer i den højere alkylgruppe i en lige eller forgrenet kæde, som f.eks. natrium-, kalium- og ammoniumsaltene af højere alkylbenzensulfonater, højere alkyltoluensulfonater og højere alkylphenolsulfonater.
35
DK 159554 B
5
Andre egnede anioniske detergenter er olefinsulfonaterne inklusive langkædede alkensulfonater, langkædede hydroxyalkan-sulfonater eller blandinger af alkensulfonater og hydroxyal-kansulfonater. Olefinsulfonatdetergenterne kan fremstilles på sædvanlig måde ved reaktion af SOg med langkædede olefiner 5 indeholdende fra 8 til 25, og fortrinsvis fra 12 til 21 carbonatomer, hvilke olefiner har formlen RCH=CHR^, hvor R er en højere alkylgruppe med 6 til 23 carbonatomer, og R^ er en alkylgruppe indeholdende fra 1 til 17 carbonatomer eller hydrogen,til dannelse af en blanding af sultoner og 10 alkensulfonsyrer, som så behandles for at omdanne sultonerne til sulfonater. Andre eksempler på sulfat eller sulfonatde-tergenter er paraffinsulfonater indeholdende fra 10 til 20 carbonatomer, og fortrinsvis fra 15 til 20 carbonatomer. De primære paraffinsulfonater fremstilles ved reaktion 15 af langkædede α-olefiner og bisulfiter. Paraffinsulfonater, der har sulfonatgruppen fordelt langs paraffinkæden er vist i de amerikanske patenter nr. 2.503.280, 2.507.088, 3.260.741, 3.372.188 og tysk patent nr. 735.096. Andre nyttige sulfatog sulfonatdetergenter indbefatter natrium- og kaliumsulfa-20 ter af højere alkoholer indeholdende fra 8 til 18 carbonatomer, som f.eks. natriumlaurylsulfat og natriumtalgal-koholsulfat, natrium og kaliumsalte af α-sulfofedtsyreestere indeholdende 10 til 20 carbonatomer i acylgruppen, f.eks.
methyl-a-sulfomyristat og methyl-cc-sulfotalgsyresalt, ammo-25 niumsulfater af mono- eller di-glycerider af højere (cio_ci8^ fedtsyrer, f.eks. stearinsyremonoglyceridmonosulfat, natrium og alkylolammoniumsalte af alkylpolyethenoxyethersulfater fremstilles ved at kondensere 1 til 5 mol ethylenoxid med 1 mol højere (Cg-C^g) alkohol, natrium højere alkyl (C^g-C^g) 30 glycerylethersulfonater og natrium eller kaliumalkylphenol-polyethenoxyethersulfater med 1 til 6 oxyethylengrupper pr. molekyle, og hvori alkylradikalerne indeholder 8 til 12 carbonatomer.
35 De mest foretrukne vandopløselige anioniske detergentforbindelser er ammonium og substitueret ammonium (såsom mono-, di- 6
DK 159554 B
og triethanolamin), alkalimetal (såsom natrium og kalium) og jordalkalimetal (såsom calcium og magnium)saltene af de højere alkylbenzensulfonater, olefinsulfonater og højere al-kylsulfater. Blandt de ovennævnte anioniske stoffer er de 5 mest foretrukne natriumalkylbenzensulfonater, der er lige-kædede eller forgrenede.
De ikke-ioniske syntetiske organiske detergenter er karakteristiske ved tilstedeværelse af en organisk hydrofob gruppe 10 og en organisk hydrofil gruppe og fremstilles typisk ved kondensation af en organisk alifatisk eller alkylaromatisk hydrofob forbindelse med ethylenoxid (af hydrofil karakter). Praktisk taget enhver hydrofob forbindelse, der har en carb-oxy-, hydroxy-, amido- eller aminogruppe med et frit hydro-15 gen bundet til nitrogenet, kan kondenseres med ethylenoxid eller med polyhydratiseringsproduktet deraf, polyethylengly-col, til dannelse af en ikke-ionisk detergent. Længden af den hydrofile kæde eller polyoxyethylenkæden kan let indstilles til at opnå. den ønskede balance mellem hydrofobe og hy-20 drofile grupper.
De ikke-ioniske detergenter indbefatter polyethylenoxidkon-densatet af 1 mol alkylphenol indeholdende fra 6 til 12 carbonatomer i en lige eller forgrenet kæde med 5 til 25 30 mol ethylenoxid, f.eks. nonylphenal kondenseret med 9 mol ethylenoxid, dodecylphenol kondenseret med 15 mol ethylenoxid, og dinonylphenol kondenseret med 15 mol ethylenoxid. Kondensationsprodukter af de tilsvarende alkylthiophenoler med 5 til 30 mol ethylenoxid er også egnede.
30
Af de ovenfor beskrevne typer på ikke-ioniske overfladeaktive midler foretrækkes de af den ethoxylerede alkoholtype. Særligt foretrukne ikke-ioniske overfladeaktive midler indbefatter kondensationsproduktet af kokosfedtalkohol med ca. 6 mol 35 ethylenoxid pr. mol kokosfedtalkohol, kondensationsproduktet af talgfedtalkohol med ca. 11 mol ethylenoxid pr. mol talg- 7
DK 159554 B
fedtalkohol, kondensationsproduktet af en sekundær fedtalkohol indeholdende 11-15 carbonatomer med ca. 9 mol ethy-lenoxid pr. mol fedtalkohol og kondensationsprodukter af mere eller mindre forgrenede primære alkoholer, hvis forgrening overvejende er 2-methyl, med fra 4 til 12 mol ethylen-5 oxid.
Zv/itterioniske detergenter, såsom betainerne og sulfobetainer-ne, der har følgende formel, er også nyttige: 10 R0
R—— R-N-R4- X=sO
R3 L-O
hvor R er en alkylgruppe indeholdende fra ca. 8 til 18 carbonatomer, R2 og Rg hver er en alkylen eller hydroxyalkylen-gruppe indeholdende 1 til 4 carbonatomer, R^ er en alkylen- eller hydroxyalkylengruppe indeholdende 1 til 4 carbonatomer, og X er C eller S:0. Alkylgruppen kan indeholde en 2q eller flere mellembindinger, såsom amido, ether eller poly- etherbindinger eller ikke-funktionelle substituenter, såsom hydroxyl eller halogen, der ikke har nogen væsentlig virkning på den hydrofobe karakter af gruppen. Når X er C, kaldes de-tergenten en betain, og når X er S:O, kaldes detergenten en oc sulfobetain eller sultain.
25
Kationiske overfladeaktive midler kan også anvendes. De omfatter overfladeaktive detergentforbindelser, der indeholder en organisk hydrofob gruppe, som danner en del af en kation, 2Q når forbindelsen er opløst i vand, og en anionisk gruppe.
Typiske kationiske overfladeaktive midler er amin og kvater-nære ammoniumforbindelser.
Eksempler på egnede syntetiske kationiske detergenter indbe-3g fatter: normale primære aminer med formlen RNI^, hvor R er en alkylgruppe indeholdende fra 12 til 15 atomer, diaminer 8
DK 159554 B
RNEK^H^NE^, hvor R er en alkylgruppe indeholdende fra 12 til 22 carbonatomer, såsom N-2-aminoethylstearylamin og N-2-aminoethylmyristylamin, amidbundet amin såsom de,der har formlen R^CONIK^H^NE^, hvor R^ er en alkylgruppe indeholdende fra 8 til 20 carbonatomer, såsom N-2-aminoethylstearylamid 5 og N-aminoethylmyristylamid, kvaternære ammoniumforbindelser, hvori typisk én af grupperne bundet til nitrogenatomet er en alkylgruppe indeholdende 8 til 22 carbonatomer, og tre af grupperne bundet til nitrogenatomet er alkylgrupper, der indeholder 1 til 3 carbonatomer, inklusive alkylgrupper, 10 som bærer indifferent substituenter, såsom phenylgrupper, og der findes en anion, såsom halogen, acetat, methosulfat, osv.. Alkylgruppen kan indeholde mellembindinger, såsom amid, der ikke har nogen væsentlig virkning på den hydrofobe karakter af gruppen, f.eks. stearylamid, propyl kvaternær ammonium-15 chlorid. Typiske kvaternære ammoniumdetergenter er ethyl-di- methy1-steary1-ammoniumchlorid. benzyl-dimethyl-steary1ammo-niumchlorid, trimethyl-stearylammoniumchlorid, trimethyl-cetyl-ammoniumbromid, dimethyl-ethyl-laurylammoniumchlorid, dimeth-yl-propyl-myristylammoniumchlorid og de tilsvarende metho-20 sulfater og acetater.
Amfolytiske detergenter er også egnede til opfindelsen. Amfo-lytiske detergenter er velkendt, og mange brugbare detergenter af denne klasse er beskrevet af A.M. Schwartz, J.W. Perry 25 og J. Berch i "Surface Active Agents and Detergents", Inter- science Publishers, New York, 1958, bind 2. Eksempler på egnede amfotere detergenter indbefatter: alkylbetaiminodipro-pionater, RN(02^(30014)2f alkyl-beta-aminopropionater, RN(H)C2H^C00M og langkædede imidazoIderivater med den almene 30 formel: CH0 / \ N CH2
R-C-N-CHoCHo0CHoC00M
35 2 2 2 m ch2coom 9
DK 159554 B
1 hver af hvilke formler R er en acyklisk hydrofob gruppe indeholdende fra 8 til 18 carbonatomer, og M er en kation til at neutralisere ladningen af anionen. Særligt virksomme amfotere detergenter indbefatter dinatriumsaltet af undecylcykloimidinium-ethoxyethionsyre-2-ethionsyre, dodecyl- 5 betaalanin og det indre salt af 2-trimethylaminolaurinsyre.
Tilsætningsstoffer kan eventuelt findes i de flydende rensemidler for at give disse yderligere egenskaber, funktionelle eller æstetiske. En foretrukken tilsætning er en lavere al-10 kohol med fra 1 til 6 carbonatomer og 1 til 3 hydroxygrupper for sammen med vand at tjene som opløsningsmiddelsystem for rensemidlet. Lavere monoalkoholer med 1 til 4 carbonatomer, såsom methanol, ethanol og propanol,og lavere polyoler med 2 til 3 carbonatomer, såsom ethylenglycol og propylenglycol, 15 foretrækkes mest som opløsningsmidler til dette formål og anvendes i almindelighed i mængder fra 2 til 20 vægt% af det flydende rensemiddel. Disse materialer kan også medvirke til at nedsætte flammepunktet for det flydende produkt og forbedre foreneligheden af opløsningsmiddelsystemet med 20 de særlige produktkomponenter.
Kompleksbindende midler anvendes også med fordel i mindre mængder i de foreliggende rensemidler, især i nærværelse af sæbe og/eller fedtsyresalte, ved at danne calciumkomplekser, 25 som er opløselige i midlet. Foretrukne kompleksbindende midler indbefatter organiske polyphosphater.såsom opløselige salte af diethylentriaminpentamethylenphosphonsyre, og ethy-lendiamintetramethylenphosphonsyre, og mange af disse poly-phosphonater findes i handelen fra Monsanto Company under 30 varemærket Dequest, f.eks. Dequest 2000, 2041 og 2060. De kompleksbindende midler findes fortrinsvis i mængder op til ca. 1 vægt%, fortrinsvis fra 0,1 til 0,6%.
En anden kategori af nyttige additiver er hydrotroper, der 35 tjener til at forøge opløseligheden i vandig opløsning af 10
DK 159554 B
komponenter, som ellers ville have begrænset opløselighed i vand. Nyttige hydrotrope materialer indbefatter alkalimetal, ammonium- og ethanolaminsaltene af syrer, såsom benzen-sulfonsyrer, C-^-Cg lineært alkylsubstituerede benzensulfonsyrer, f.eks. toluensulfonsyrer og xylensulfonsyrer.
5
De foreliggende midler kan også indeholde sædvanlige additiver, såsom uklarhedsskabende midler, parfumer, farvestoffer og lignende, hvis brug er velkendt til tøjvaskemidler.
1^ Eksempel 1.
De flydende rensemidler A til Y blev fremstillet ved at blande komponenter, der er vist i nedenstående tabel 1 og 2. De stabiliserende midler blev anvendt i form af natriumsaltet af dicarboxylsyren. De for hver komponent viste dele er vægt% af midlet.
20 25 30 35 11
DK 159554 B
Tabel 1.
SAMMENSÆTNING ABCDEFGHIJKL
Natrium lineært C^q- 20 _ ^ C, g alkylbenzen- (Samme sammenscstning fra A til L) sulfonat
5 Ethoxyleret C-, Ί -C-, R
alkohol (7 mol TO1 pr. mol alkohol) 15 y Sæbe (75% laurinsyre, 25% oleinsyre) 15_ ^
Ethanol 0 v - -----— -τ'- lo Propylenglycol 1,2 12,5____
Proteolytisk enzym
(a) 0,5_ V
Calcium (b) 10_
Deques1~2060 (c) 0,3____________ 15 Na maleat 020000000000
Na malonat 002000000000
Na succinat 0 00200000000
Na glutarat 000020000000
Na adipat 000002000000 20 Na fumarat 000000200000
Na phthalat 000000020000
Na tartrat 000000002000
Na lactat 000000000200
Na borat 000000000020 25 Sokalan DCS (d) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Vand -Rest---- (a) Esperase® 8L indeholder ca. 5% aktivt enzym.
(b) Total calcium tilsat som calciumchlorid og udtrykt i mil- 3Q limol calciumchlorid pr. liter opløsning.
(c) Et materiale forhandlet af Monsanto Company omfattende diethylentriaminpentamethylenphosphonsyre.
(d) En ternær blanding af natriumsaltene af nedennævnte di-carboxylsyrer, som forhandles af BASF, Vesttyskland, og omfatter følgende vægtprocenter: 25-30% ravsyre, 45-50% glutarsyre og 25-30% adipinsyre. Kalium eller TEA-saltene 35 giver lignende enzymstabilisering.
12
DK 159554 B
Tabel 2.
SAMMENSÆTNING MNOPQRSTUVWXY
Natrium lineært
Cio_Ci3 alley Ibenzen- 20_10 sulf onat (Sanræ sammensætning fra M til X)
Ethoxy ler et alkohol (7 mol EO 15_25 pr. mol alkohol) Sæbe (75% laurinsyre, 10 25% oleinsyre) 15_10
Ethanol 9_'_ 0
Propylenglycol 1,2 3,5__6
Proteolytisk enzym (a) 0,5_0,5
Calcium_(b) 10 10 15 --
Dequestr2060 (c) 0,3_0,3
Na maleat 0 2 00 0 0 0 00 0 000
Na malonat 0 0 20 0 0 0 00 0 000
Na succinat 0 002 0 0 0 00 0 000 20 Na glutarat 0 0 00 2 0 0 00 0 000
Na adipat 0 0 00 0 2 0 00 0 000
Na fumarat 0 0 00 0 0 2 00 0 000
Na phthalat 0 0 00 0 0 0 20 0 000
Na tartrat 0 0 00 0 0 0 02 0 000 25 Na lactat 0 0 00 0 0 0 00 2 000
Na borat 0 0 00 0 0 0 00 0 200 "Sokalan"DCS (d) 0000000000022
Vand —:-Rest- 30 (a), (b), (c), (d) - se fodnoter til tabel 1.
35 13
DK 159554 B
Enzymstabiliteten af midlerne A til Y blev bestemt under lagerbetingelser ved 43°C i en periode på 7 dage. Den resterende enzymaktivitet blev bestemt efter perioden for hvert middel, og resultaterne ér vist nedenfor.
5 Resterende enzymatisk aktivitet i % efter _syv dage ved 43°C._
Middel Δ 50
Middel B 80 10 Middel C 80
Middel D 80
Middel E 80
Middel F 80
Middel G 80 15 Middel H 80
Middel I 80
Middel J 90
Middel K 80
Middel L 80 20 Middel M 30
Middel N 60
Middel O 60
Middel P 70
Middel O 55 25 Middel R 70
Middel S 60.
Middel T 55
Middel U 60
Middel V 60 30 Middel W 60
Middel X 70
Middel Y 80
Som det vil ses af ovenstående data, har midlerne A til L 35 samme sammensætning med undtagelse af tilstedeværelsen af
Claims (2)
1. Stabiliseret enzymholdigt flydende rensemiddel med pH 8-11, som foruden vand indeholder (a) 5-75 vægt% af et eller flere rensende overfladeaktive midler, som ikke er sæbe, og som er valgt blandt anioniske, 25 ikke-ioniske, kationiske, amfolytiske og zwitterioniske detergentforbindelser (b) et vandopløseligt calciumsalt i en mængde tilstrækkelig ^ til at give 0,1 - 20 millimol calciumion pr. liter middel, (c) 0,05-5 vægt% af et enzym af gruppen bestående af proteaser, amylaser og blandinger deraf, (d) eventuelt et kompleksbindende middel og 35 (e) 0,1-10 vægt% stabiliserende carboxylsyresalt, DK 159554 B kendetegnet ved, at stabiliseringsmidlet består af vandopløselige salte af følgende dicarboxylsyrer i de anførte vægtprocenter: 5 (a) 25 - 35% ravsyre, (b) 40 - 50% glutarsyre og (c) 25 - 35% adipinsyre.
2. Middel ifølge krav 1, kendetegnet ved, at det 10 yderligere indeholder 2-20 vægt% sæbe. 20 25 30 35
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US41269082 | 1982-08-30 | ||
| US06/412,690 US4529525A (en) | 1982-08-30 | 1982-08-30 | Stabilized enzyme-containing detergent compositions |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK378283D0 DK378283D0 (da) | 1983-08-18 |
| DK378283A DK378283A (da) | 1984-03-01 |
| DK159554B true DK159554B (da) | 1990-10-29 |
| DK159554C DK159554C (da) | 1991-04-02 |
Family
ID=23634046
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK378283A DK159554C (da) | 1982-08-30 | 1983-08-18 | Stabiliseret enzymholdigt flydende rensemiddel |
Country Status (22)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4529525A (da) |
| AT (1) | AT394205B (da) |
| AU (1) | AU552398B2 (da) |
| BE (1) | BE897610A (da) |
| BR (1) | BR8304644A (da) |
| CA (1) | CA1207256A (da) |
| CH (1) | CH657372A5 (da) |
| DE (1) | DE3330323A1 (da) |
| DK (1) | DK159554C (da) |
| ES (1) | ES8600380A1 (da) |
| FR (1) | FR2532324B1 (da) |
| GB (3) | GB2126242B (da) |
| GR (1) | GR78984B (da) |
| IT (1) | IT1168886B (da) |
| MX (1) | MX158409A (da) |
| NL (1) | NL8302942A (da) |
| NO (1) | NO157460C (da) |
| NZ (1) | NZ205257A (da) |
| PH (1) | PH19070A (da) |
| PT (1) | PT77260B (da) |
| SE (1) | SE456426B (da) |
| ZA (1) | ZA836073B (da) |
Families Citing this family (43)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| ATE34767T1 (de) * | 1983-02-14 | 1988-06-15 | Procter & Gamble | Stabilisierte waessrige enzymzusammensetzung. |
| GB8311314D0 (en) * | 1983-04-26 | 1983-06-02 | Unilever Plc | Aqueous enzyme-containing compositions |
| FR2556364B1 (fr) * | 1983-12-10 | 1989-10-27 | Sandoz Sa | Compositions detergentes liquides exemptes de phosphate |
| US4537707A (en) * | 1984-05-14 | 1985-08-27 | The Procter & Gamble Company | Liquid detergents containing boric acid and formate to stabilize enzymes |
| EP0162033B1 (en) * | 1984-05-14 | 1989-12-13 | The Procter & Gamble Company | Liquid detergents containing boric acid to stabilize enzymes |
| US4537706A (en) * | 1984-05-14 | 1985-08-27 | The Procter & Gamble Company | Liquid detergents containing boric acid to stabilize enzymes |
| CA1263944A (en) * | 1984-09-12 | 1989-12-19 | Barbara H. Munk | Pre-wash compositions containing enzymes |
| GB8424812D0 (en) * | 1984-10-02 | 1984-11-07 | Unilever Plc | Enzymatic detergent composition |
| DE3685769T2 (de) * | 1985-04-15 | 1993-01-21 | Procter & Gamble | Fluessige reinigungsmittel mit einer oberflaechenaktiven verbindung, einem proteolytischen enzym und borsaeure. |
| US4900475A (en) * | 1985-07-26 | 1990-02-13 | Colgate-Palmolive Co. | Stabilized built liquid detergent composition containing enzyme |
| US4842769A (en) * | 1985-07-26 | 1989-06-27 | Colgate-Palmolive Co. | Stabilized fabric softening built detergent composition containing enzymes |
| ZA865096B (en) * | 1985-07-26 | 1988-02-24 | Colgate Palmolive Co | Stabilized built liquid detergent composition containing enzymes |
| SE468518B (sv) * | 1985-07-26 | 1993-02-01 | Colgate Palmolive Co | Stabiliserad textilmjukgoerande enzyminnehaallande foerstaerkt flytande detergentkomposition och dess anvaendning vid tvaett av textilier |
| US4771003A (en) * | 1985-10-22 | 1988-09-13 | Genex Corporation | Heat stable alkaline proteases produced by a bacillus |
| US4764470A (en) * | 1986-02-05 | 1988-08-16 | Genex Corporation | Alkaline protease produced by a bacillus |
| US4842758A (en) * | 1986-10-31 | 1989-06-27 | Colgate-Palmolive Company | Stabilized enzyme system for use in aqueous liquid built detergent compositions |
| DE3704465C2 (de) * | 1987-02-13 | 1995-11-02 | Roehm Gmbh | Flüssig-Formulierungen von Enzymen |
| AU3667189A (en) * | 1988-06-23 | 1990-01-04 | Unilever Plc | Enzyme-containing liquid detergents |
| GB8900496D0 (en) * | 1989-01-10 | 1989-03-08 | Procter & Gamble | Liquid detergent composition containing enzyme and enzyme stabilization system |
| DE3918761C1 (da) * | 1989-06-08 | 1990-06-28 | Henkel Kgaa, 4000 Duesseldorf, De | |
| US5030378A (en) * | 1990-01-02 | 1991-07-09 | The Procter & Gamble Company | Liquid detergents containing anionic surfactant, builder and proteolytic enzyme |
| US5221495A (en) * | 1990-04-13 | 1993-06-22 | Colgate-Palmolive Company | Enzyme stabilizing composition and stabilized enzyme containing built detergent compositions |
| US5364553A (en) * | 1990-04-13 | 1994-11-15 | Colgate-Palmolive Company | Stabilized built aqueous liquid softergent compositions |
| US5275945A (en) * | 1991-10-08 | 1994-01-04 | Vista Chemical Company | Alkaline proteases stable in heavy-duty detergent liquids |
| US5527487A (en) * | 1991-11-27 | 1996-06-18 | Novo Nordisk A/S | Enzymatic detergent composition and method for enzyme stabilization |
| CZ53895A3 (en) * | 1992-09-01 | 1995-11-15 | Procter & Gamble | Liquid or jellylike detergents containing calcium and agents for their stabilization |
| US5580849A (en) * | 1992-09-01 | 1996-12-03 | The Procter & Gamble Company | Liquid or gel detergent compositions containing calcium and stabilizing agent thereof |
| DE69427911T2 (de) * | 1993-06-21 | 2002-04-04 | Roche Diagnostics Corp., Indianapolis | Stabilisator für diagnostische reagentien |
| WO1995015371A1 (en) * | 1993-12-03 | 1995-06-08 | Buckman Laboratories International, Inc. | Enzyme stabilization by block-copolymers |
| BR9712114A (pt) | 1996-09-24 | 1999-08-31 | Procter & Gamble | Composições detergente líquidas para lavanderia contendo enzima proteolítica e inibidores de protease. |
| JP2000506931A (ja) * | 1996-09-24 | 2000-06-06 | ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー | タンパク質分解酵素とプロテアーゼインヒビターを含有した液体洗剤 |
| US6165966A (en) * | 1996-09-24 | 2000-12-26 | The Procter & Gamble Company | Liquid detergents containing proteolytic enzyme and protease inhibitors |
| US8933131B2 (en) | 2010-01-12 | 2015-01-13 | The Procter & Gamble Company | Intermediates and surfactants useful in household cleaning and personal care compositions, and methods of making the same |
| DE102010038498A1 (de) * | 2010-07-27 | 2012-02-02 | Henkel Ag & Co. Kgaa | Stabilisierte flüssige enzymhaltige Tensidzubereitung |
| DE102010038501A1 (de) | 2010-07-27 | 2012-02-02 | Henkel Ag & Co. Kgaa | Stabilisierte flüssige enzymhaltige Tensidzubereitung |
| WO2012112828A1 (en) | 2011-02-17 | 2012-08-23 | The Procter & Gamble Company | Bio-based linear alkylphenyl sulfonates |
| JP5815750B2 (ja) | 2011-02-17 | 2015-11-17 | ザ プロクター アンド ギャンブルカンパニー | C10〜c13アルキルフェニルスルホネートの混合物を含む組成物 |
| US9133424B2 (en) | 2011-12-16 | 2015-09-15 | Ecolab Usa Inc. | Stabilization and activation of protease for use at high temperature |
| MX2015000924A (es) * | 2012-07-26 | 2015-04-10 | Procter & Gamble | Composiciones liquidas de limpieza con ph bajo con enzimas. |
| US9267095B2 (en) | 2013-05-24 | 2016-02-23 | The Procter & Gamble Company | Low pH detergent composition comprising nonionic surfactants |
| CN105283530A (zh) | 2013-05-24 | 2016-01-27 | 宝洁公司 | 浓缩型表面活性剂组合物 |
| JP6122214B2 (ja) | 2013-05-24 | 2017-04-26 | ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー | 低pH洗剤組成物 |
| CN105369638A (zh) * | 2014-08-25 | 2016-03-02 | 江苏欣隆羽绒有限公司 | 一种羽绒脱脂剂 |
Family Cites Families (23)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB1204123A (en) * | 1966-11-29 | 1970-09-03 | Unilever Ltd | Detergent composition |
| DK130417A (da) * | 1968-08-08 | |||
| NL131892C (da) * | 1969-03-21 | |||
| US3634266A (en) * | 1969-07-23 | 1972-01-11 | Procter & Gamble | Liquid detergent compositions containing amylolytic enzymes |
| US3682842A (en) * | 1970-05-04 | 1972-08-08 | Irving Innerfield | Stabilized enzymic compositions containing protease and alpha amylase of bacterial origin and method of stabilizing such compositions |
| GB1368599A (en) * | 1970-09-29 | 1974-10-02 | Unilever Ltd | Softening compositions |
| GB1349650A (en) * | 1970-11-27 | 1974-04-10 | Pegg S & Son Ltd | Textile processing |
| US4092273A (en) * | 1974-10-03 | 1978-05-30 | Colgate-Palmolive Company | Liquid detergent of controlled viscosity |
| GB1572605A (en) * | 1976-03-08 | 1980-07-30 | Procter & Gamble | Liqid enzyme containing detergent composition |
| DE2709476A1 (de) * | 1976-03-08 | 1977-09-15 | Procter & Gamble Europ | Fluessiges, enzymhaltiges wasch- und reinigungsmittel |
| GB1590445A (en) * | 1976-11-01 | 1981-06-03 | Unilever Ltd | Enzymatic liquid composition |
| DE2857294A1 (de) * | 1977-09-26 | 1980-02-28 | Procter & Gamble | Detergensgemisch mit niedrigem phosphatgehalt zum waschen von textilien |
| DE2833991A1 (de) * | 1978-08-03 | 1980-02-21 | Basf Ag | Verfahren zum mechanischen spuelen von geschirr unter einsatz mehrwertiger alkohole, carbonsaeuren und/oder estern daraus als klarspuelmittel |
| US4243546A (en) * | 1979-03-23 | 1981-01-06 | The Drackett Company | Stable aqueous compositions containing enzymes |
| EP0019315B1 (en) * | 1979-05-16 | 1983-05-25 | Procter & Gamble European Technical Center | Highly concentrated fatty acid containing liquid detergent compositions |
| IT1129814B (it) * | 1980-07-02 | 1986-06-11 | Unilever Nv | Composizione detergente enzimatica liquida |
| EP0028866B1 (en) * | 1979-11-09 | 1984-07-11 | THE PROCTER & GAMBLE COMPANY | Stabilised aqueous enzyme composition containing formate and calcium ions |
| US4318818A (en) * | 1979-11-09 | 1982-03-09 | The Procter & Gamble Company | Stabilized aqueous enzyme composition |
| US4287082A (en) * | 1980-02-22 | 1981-09-01 | The Procter & Gamble Company | Homogeneous enzyme-containing liquid detergent compositions containing saturated acids |
| US4305837A (en) * | 1980-10-30 | 1981-12-15 | The Procter & Gamble Company | Stabilized aqueous enzyme composition |
| GB2094826B (en) * | 1981-03-05 | 1985-06-12 | Kao Corp | Cellulase enzyme detergent composition |
| US4462922A (en) * | 1981-11-19 | 1984-07-31 | Lever Brothers Company | Enzymatic liquid detergent composition |
| GB8311314D0 (en) * | 1983-04-26 | 1983-06-02 | Unilever Plc | Aqueous enzyme-containing compositions |
-
1982
- 1982-08-30 US US06/412,690 patent/US4529525A/en not_active Expired - Fee Related
-
1983
- 1983-08-12 NZ NZ205257A patent/NZ205257A/en unknown
- 1983-08-17 MX MX198420A patent/MX158409A/es unknown
- 1983-08-17 ZA ZA836073A patent/ZA836073B/xx unknown
- 1983-08-18 DK DK378283A patent/DK159554C/da not_active IP Right Cessation
- 1983-08-22 NL NL8302942A patent/NL8302942A/nl not_active Application Discontinuation
- 1983-08-23 DE DE19833330323 patent/DE3330323A1/de not_active Ceased
- 1983-08-24 AT AT0301783A patent/AT394205B/de not_active IP Right Cessation
- 1983-08-25 AU AU18410/83A patent/AU552398B2/en not_active Ceased
- 1983-08-25 PH PH29444A patent/PH19070A/en unknown
- 1983-08-26 FR FR8313806A patent/FR2532324B1/fr not_active Expired
- 1983-08-26 CH CH4685/83A patent/CH657372A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-08-26 BR BR8304644A patent/BR8304644A/pt not_active IP Right Cessation
- 1983-08-29 ES ES525214A patent/ES8600380A1/es not_active Expired
- 1983-08-29 CA CA000435530A patent/CA1207256A/en not_active Expired
- 1983-08-29 NO NO833102A patent/NO157460C/no unknown
- 1983-08-29 PT PT77260A patent/PT77260B/pt not_active IP Right Cessation
- 1983-08-29 SE SE8304663A patent/SE456426B/sv not_active IP Right Cessation
- 1983-08-29 BE BE211413A patent/BE897610A/fr unknown
- 1983-08-30 GB GB08323182A patent/GB2126242B/en not_active Expired
- 1983-08-30 IT IT48896/83A patent/IT1168886B/it active
- 1983-08-30 GR GR72337A patent/GR78984B/el unknown
-
1985
- 1985-12-02 GB GB08529667A patent/GB2168375B/en not_active Expired
- 1985-12-02 GB GB08529668A patent/GB2168376B/en not_active Expired
Also Published As
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DK159554B (da) | Stabiliseret enzymholdigt flydende rensemiddel | |
| FI86743B (fi) | Tvaettmedelskompositioner, vilka innehaoller polyalkylenglykol-iminodiaettiksyra som builderaemne. | |
| US4129423A (en) | Stable liquid abrasive composition suitable for removing manganese-ion derived discolorations from hard surfaces | |
| JPS6225196A (ja) | 三成分界面活性剤系を含有する均一濃厚液体洗剤組成物 | |
| US3625904A (en) | Washing agents, washing adjuvants and cleaning agents containing antimicrobial substances | |
| JP2000504063A (ja) | 漂白剤、スルファミン酸およびポリカルボキシレートポリマーを含んでなるクリーニング組成物 | |
| JPS6197395A (ja) | 液体洗剤組成物 | |
| KR20120112393A (ko) | 액체 세정제 조성물 및 그 제조 방법 | |
| CA2090239A1 (en) | Liquid detergent compositions | |
| JP2020084141A (ja) | 繊維製品用の液体洗浄剤組成物 | |
| JPH0471439B2 (da) | ||
| BE898436A (fr) | Composition détergente liquide contenant un mélange d'enzymes et procédé de lavage du linge l'utilisant. | |
| KR20000016075A (ko) | 표백제를 갖는 농축 알카리성 등방성 액상세제 | |
| CA1293668C (en) | Detergent composition of improved oily soil removing capability | |
| ES2222961T3 (es) | Dispersante del jabon de cal, composicion detergente y composicion de limpieza que comprenden el mismo. | |
| JP2608256B2 (ja) | 液体洗浄剤組成物 | |
| JPH01198697A (ja) | 洗剤組成物 | |
| JP2527472B2 (ja) | 液体洗浄漂白剤組成物 | |
| JP3847596B2 (ja) | スルホン酸型界面活性剤含有組成物 | |
| JP6607715B2 (ja) | 液体洗浄剤 | |
| JPH08157872A (ja) | 酵素含有液体洗浄剤組成物 | |
| JP2020097657A (ja) | 繊維製品用の液体洗浄剤組成物 | |
| GB2161173A (en) | Detergent bars | |
| JPH09279181A (ja) | 液体洗浄組成物 | |
| KR960000202B1 (ko) | 의류용 분말세제 조성물 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PBP | Patent lapsed |