CZ378596A3 - Application of softeners for starch thermoplasicizing - Google Patents

Application of softeners for starch thermoplasicizing Download PDF

Info

Publication number
CZ378596A3
CZ378596A3 CZ963785A CZ378596A CZ378596A3 CZ 378596 A3 CZ378596 A3 CZ 378596A3 CZ 963785 A CZ963785 A CZ 963785A CZ 378596 A CZ378596 A CZ 378596A CZ 378596 A3 CZ378596 A3 CZ 378596A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
starch
use according
carbonyl
degree
range
Prior art date
Application number
CZ963785A
Other languages
English (en)
Inventor
Heinz Haschke
Ivan Tomka
Original Assignee
Teich Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Teich Ag filed Critical Teich Ag
Publication of CZ378596A3 publication Critical patent/CZ378596A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L3/00Compositions of starch, amylose or amylopectin or of their derivatives or degradation products
    • C08L3/02Starch; Degradation products thereof, e.g. dextrin

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

(57) Anotace:
Použití biologicky odbouratelných roubovaných kopolymerů, které jsou za přítomnosti empiricky stanoveného množství vody vyrobitelné z polyvinylalkoholů se stupněm zmýdelnění 88 až 99,5 % mol., a to za přítomnosti kyselého katalyzátoru prováděnou acetylační a/nebo transcetylační reakcí s uhlohydráty obsahujícími karbonylové skupiny, popřípadě předpoldádané karbonylové skupiny, přičemž stupeň acetylace, vyjádřený v karbonylových ekvivalentech na 100 vinylalkoholových ekvivalentů, je v rozsahu mezi 0,2 a 20, s výhodou mezi 1 a 10, jako změkčovadel pro termoplasifikaci škrobu a/nebo směsí škrobu.
T>t/ vf-xr-lé
- 1 2 07536/96 C3
Použití změkčovadel pro termoplastifikaci škrobu
Oblast techniky
Vynález se týká použití změkčovadel pro termoplastifikaci škrobu.
Dosavadní stav techniky
Škrob je jako polymerní výchozí látka zásluhou svých ekologických vlastností vhodný pro řadu aplikací, zejména v oblasti průmyslu obalových materiálů. Na rozdíl od polymerních surovin, které může vyrábět petrochemický průmysl, je škrob obnovitelná přírodní látka, která je dále biologicky odbouratelná. Na tento přírodní polymer je však stejně jako na syntetické polymery kladen požadavek, aby byl·snadno zpracovatelný za zvýšené teploty. Tyto termoplastické vlastnosti jsou však podmíněny strukturou molekul. Ukazuje se, že molekuly s dlouhými nerozvětvenými řetězci mají dobré termoplastické vlastnosti, zatímco rozvětvené molekuly, jako je amylopektin ve škrobu a zejména zesítěné molekuly, jako je přírodní škrob, nemají prakticky žádné termoplastické vlastnosti.
Ukázalo se nyní, že molekulová struktura přírodního škrobu, zesítěná inter- a intramolekulovými vodíkovými můstky, může být rozvolněna přísadou změkčovadel za přítomnosti vody.
Podle dokumentu US-A 5,362,777 se jako změkčovadlo používá glycerin. Účinek glycerinu jako změkčovadla spočívá v tom, že malé a pohyblivé molekuly glycerinu za přítomnosti empiricky stanoveného množství vody vniknou/í mezi molekulové řetězce škrobu a potlačí tak vytváření vodíkových spojovacích můstků mezi molekulami škrobu, takže se z větší části může předejít nežádoucímu zesítění molekul škrobu. Touto interakcí mezi glycerinem a molekulami škrobu se kolem molekul škrobu vytvoří jakési obálky, takže se rozvolní propletená struktura molekul škrobu a může se dosáhnout molekulově laminárního a tím termoplastického, to jest tekutého stavu škrobu. Nevýhodou takových malých a pohyblivých molekul změkčovadla, jako například glycerinu, je však skutečnost, že tyto molekuly difúzí, zejména ve styku s materiály obsahujícími vodu, z molekulové struktury migrují, přičemž voda působí jako extrakční činidlo.
Jestliže se takto termoplastifikované produkty škrobu použijí jako balicí materiály, dochází ke kontaminaci zabaleného zboží migrujícími molekulami změkčovadla.
Byly proto činěny pokusy použít jako změkčovadla pro škrob vysokomolekulární látky, které zásluhou své uzavřené molekulové struktury nemají sklon k takové migraci, a to rovněž za přítomnosti empiricky stanovovaného množství vody. Podle dokumentu EP-A 304 401 je jako změkčovadlo navržen termoplastický polyvinylalkohol. Tento zásluhou své vysokomolekulární struktury sice ze struktury škrobových molekul nemigruje, v případě čistého polyvinylalkoholu je však v důsledku svého vysokého stupně zmýdelnění, totiž přes 99 %, nedostatečně rozpustný ve vodě. Částečně acetylovaný polyvinylalkohol s například 10 % mol. vinylacetátových jednotek, je sice vhodnější, má však za zvýšené teploty sklon k odštěpování kyseliny octové, protože acetylová skupina se může jak tepelně, tak i za přítomnosti kyselého a zásaditého katalyzátoru snadno odštěpit. Odštěpování kyseliny octové je však zejména u obalů pro potraviny nežádoucí.
Úkolem vynálezu je tudíž odstranění zmíněných nedostatků při použití změkčovadel pro termoplastifikaci škrobu.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu je proto navrženo použití biologicky odbouratelných roubovaných kopolymerů za přítomnosti empiricky stanovitelných množství vody jako změkčovadel pro termoplastifikaci škrobu a/nebo škrobových směsí. Odbouratelné roubované kopolymery jsou vyrobitelné z polyvinylalkoholů se stupněm zmýdelnění 88 až 99,5 % mol., a to kyselou katalytickou acetylační a/nebo přeacetylační reakcí s uhlohydráty obsahujícími karbonylové skupiny, popřípadě předpokládané karbonylové skupiny, přičemž stupeň acetylace, vyjádřený v karbonylových ekvivalentech na 100 vinylalkoholových ekvivalentů je v rozsahu mezi 0,2 až 20, s výhodou 1 až 10.
Zvláště výhodné je použití roubovaných kopolymerů, které jsou vyrobitelné z polyvinylalkoholů a uhlohydrátů na bázi produktů odbourávání škrobu v poměru 2 až 5 karbonylových ekvivalentů na 100 vinylalkoholových ekvivalentů, což odpovídá stupni acetylace v rozsahu 4 až 10 % mol. vztaženo na hydroxylové skupiny použitého polyvinylalkoholů.
Karbonylový ekvivalent je přitom definován jako střední (číselný střed) molekulová váha použitých nebo předpokládaných karbonylových skupin, dělený středním počtem karbonylových nebo předpokládaných karbonylových skupin. Karbonylový ekvivalent lze tudíž vypočítat se známého strukturního vzorce karbonylových složek, nebo lze také stanovit vytvářením oximu podle R.C. Schulz et al (Makromol.Chemie 20 (1956), 161). Vinylalkoholový ekvivalent se přitom vypočte podle vzorce
44. %V + 86.(1-%V)
ÁquMVA = ------------------, %V kde %V znamená procentuální stupeň zmýdelnění použitého polyvinylalkoholů z polyvinylacetátu.
V zásadě jsou vhodné všechny druhy polyvinylalkoholů, pokud mají stupeň zmýdelnění nejméně 80 % mol. Jestliže je však stupeň zmýdelnění příliš nízký, má z nich vyrobený roubovaný kopolymer opět sklon ke zřetelnému odštěpování kyseliny octové. Od stupně zmýdelnění 88 % a zejména od 95 % je však odštěpování kyseliny octové již tak nepatrné, popřípadě je-li zbylý acetát v průběhu acetylační reakce za přítomnosti kyselého katalyzátoru do té míry odštěpen a zejména v průběhu reakce v hnětači nebo vytlačovacím stroji při výrobě granulí tak dalece odpařen, že prakticky nedochází k žádné rušivé migraci acetátu.
Zejména z reologických důvodů, avšak také z důvodu rychlejší biologické odbouratelnosti, se jako výchozí suroviny pro použití roubovaného kopolymeru podle vynálezu používají spíše nízkomolekulární polyvinylalkoholy. Ačkoliv v zásadě jsou vhodné polyvinylalkoholy se stupněm polymerizace mezi 10 a 4000, mají přednost polyvinylalkoholy se středním stupněm polymerizace v rozsahu mezi 50 a 2800, zejména v rozsahu mezi 100 a 1500. Mimořádně jsou vhodné poolyvinylakoholy se středním stupněm polymerizace v rozsahu mezi 200 a 750. Tento roubovaný kopolymer má nyní překvapivý změkčovací účinek, podobný změkčovacímu účinku ve stavu techniky zmíněného glycerinu, ačkoliv je to vysokomolekulární sloučenina, která sestává z polyvinylalkoholového základního řetězce a uhlohydrátových postranních řetězců. Ačkoliv by se s ohledem na tyto uhlohydrátové postranní řetězce mohla očekávat heterogenní molekulová struktura jako u vlastního škrobu, proniká přesto tento roubovaný kopolymer svými dipóly a skupinami vytvářejícími vodíkové můstky podobně jako již zmíněný glycerin mezi molekuly škrobu, takže se rozvolní heterogenní molekulová struktura škrobu a dojde k jeho termoplastifikaci, přičemž škrob se roztaví do taveniny roubovaného kopolymeru.
Další výhoda vynálezu spočívá v tom, že zmíněné roubované kopolymery se mohou použít jako změkčovadla také pro směsi, tak zvané blends, které sestávají ze škrobu a jiných termoplastických polymerů, jako jsou polyestery, zejména polyestery na bázi hydroxyalkanoátú a/nebo alkandiolu s alkandikarbonovými kyselinami. Škrobové směsi sestávají například z přírodního bramborového škrobu a polykaprolaktonu, polyhydroxyvalerátu nebo polyesterů z ethylenglykolu nebo propylenglykolu a kyseliny maleinové nebo kyseliny fumarové.
Jiná další výhoda použití podle vynálezu spočívá v tom, že stupeň zmýdelnění polyvinylalkoholu může být v rozsahu mezi 90 až 99 % mol., s výhodou mezi 95 až 99 % mol., přičemž uhlohydrátem může být monosacharid, zejména aldosa, nebo disacharid, zejména redukující Ose-typ, nebo polysacharid. Tímto polysacharidem může být škrob, popřípadě ze škrobu kyselou katalýzou vyrobený, částečně hydrolýzovaný produkt odbourávání škrobu.
Polysacharidem může být v použití podle vynálezu dále ze škrobu oxidační reakcí vyrobený produkt odbourávání škrobu, přičemž oxidační reakce se provádí na přírodním škrobu za přítomnosti vodného roztoku chlornanu.
Další výhodou použití podle vynálezu je skutečnost, že polysacharidem může být ze škrobu tepelným a mechanickým zpracováním a tím provedeným rozvinutím škrobových molekul, jakož i štěpením zesítovacích můstků a částečnou dehydratací, popřípadě pyroreakcemi vyrobený produkt odbourávání škrobu, tak zvaný destruovaný, desintegrovaný škrob, který má maximálně polovinu, s výhodou maximálně desetinu původní průměrné molekulové váhy amylosové složky použitého škrobu.
Váha karbonylového ekvivalentu použitého produktu odbourávání škrobu je s výhodou v rozsahu mezi 500 a 10000, s výhodou v rozsahu mezí 1000 a 8000. Kromě toho je výhodné, jestliže uhlohydrát obsahuje méně než jednu, s výhodou méně než 0,5 karbonylové skupiny/skupin, popřípadě předpokládané karbonylové skupiny/skupin na polysacharidovou jednotku. Je výhodné, jestliže uhlohydrát v případě produktů odbouráváni škrobu obsahuje maximálně 2 karbonylové skupiny, popřípadě předpokládané karbonylové skupiny, s výhodou pouze jednu karbonylovou skupinu, popřípadě předpokládanou karbonylovou skupinu na molekulu produktu odbouráváni škrobu. Za předpokládané karbonylové skupiny se přitom považují takové, které za podmínek acetylace za přítomnosti kyselého katalyzátoru vytvářejí funkční skupiny, které vykazují reakce typické pro aldehydo- a ketoskupiny, to jest vytváření acetátú s alkoholy nebo oximu s hydroxylaminem. Takové skupiny jsou zjistitelné oximovými titračními metodami, popsanými například R.C.Schulzem et al (Makromol.Chemie 20 (1956), 161). Jedná se přitom například o napůl acetylické koncové skupiny škrobu a produktů jeho odbourávání, nikoliv však o cyklické plné acetály jednotlivých pyranosových prstenců podél jednotlivé molekuly škrobu.
Obecně je při použití podle vynálezu výhodné, jestliže stupeň polymerace polyvinylalkoholu je v rozsahu mezi 10 a 4000, s výhodou v rozsahu mezi 50 a 2800, zejména v rozsahu mezi 100 a 1500.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je dále objasněn na základě příkladů jeho provedení a srovnávacích příkladů:
A. Všeobecný pracovní postup při přípravě biologicky odbouratelného roubovaného kopolymeru.
A.l Provedení v laboratorním měřítku
V reakční nádobě, která je opatřena Soxhletovým přístrojem a zpětným chladičem, se umístí roztok 1 g polyvinylalkoholu typu MOWIOL x-yz od firmy Hoechst se stupněm V zmýdelnění v % mol., se středním stupněm Pw polymerizace, odpovídajícím střední molekulové váze Mw v 10 ml dimethylsulfoxidu (DMSO).
K tomuto roztoku se přidají 3 g produktu odbourávání škrobu, který se získá hydrolytickým odbouráním přírodního škrobu na molekulovou váhu gtMn. Tato směs se za míchání zahřeje na 120 °C. Následně se tato směs vystaví vakuu 15 mm Hg.
V Soxhletově přístroji, který je zařazen mezi reakční nádobou a zpětným chladičem, se případně jako vysoušeči prostředek může použít molekulové síto s velikostí zrn 4 Angstróm. Následně se přidá kyselý katalyzátor v množství vztaženém na 100 g navážky polyvinylalkoholu. Po přidání kyselého katalyzátoru nastane vytváření acetálu. Reakční směs se pak ještě po dobu 5 hodin míchá za zpětného průtoku pod vakuem. Následně se reakční směs ochladí a neutralizuje přidáním zásaditých sloučenin v množství odpovídajícím stochiometricky množství přidaného kyselého katalyzátoru. Jako zásaditá sloučenina je vhodný například uhličitan sodný, triethylamin nebo triethanolamin. Neutralizace se kontroluje pomocí pH-plynové elektrody (měřicí přístroj s jednou elektrodou). Za tím účelem se odebere vzorek l ml reakční směsi a zředí se destilovanou vodou na 50 ml. Po neutralizaci se přibližně 24 hodin dialýzuje vodou, přičemž se použijí dialyzační hadičky s molárním dělicím objemem TRmax. Dialýzou se od sebe oddělí dimethylsulf oxid (DMSO) a zneutralizovaný katalyzátor. Zbylý reakční roztok se nalije do ethanolu v přebytečném množství, takže vypadnou, všechny obsažené organické složky. Odfiltrovaný sražený koláč se ošetří horkým dimethylformamidem (DMF), přičemž vzniklý roubovaný kopolymer přejde do roztoku a případně nezreagované produkty odbourávání škrobu zůstanou jako zbytky.
Popsané podmínky pokusy jsou patrné z tabulky I. Zkratky použité v této tabulce I znamenají:
pTosS = p-toluol-sulfonová kyselina
GF-Test test v uzavřené láhvi podle W.K.Fischer; Fette8
Seifen-Anstrichmittel 65(1963), 1S 37ff
OF-Test = test v otevřené láhvi (mod.Sturm-Test, OECDRichtlinie 301B; Arbeitsvorschrift EMPA sop. 147) ; analogie GF-testu, avšak při konstantní koncentraci 02 v SAPROMAT (firma Voith D-7920 Heidenheim a.s. Brenz) následuje Tabulka I — 9-
O
o 00 1 CD o i o 1
o o co 1 >N o 1 O* o 1
00 Lf) 1 l '>1 o 1 Φ CN o i O
00 m LQ ι μ t rH 1 C ! Ol CN 00 1 ro 1
ifi i cn
I r4
o o O O o CO 00 1 1 1 Φ 1 >N o o o l i 1 1 0 1—1 1 o · O l O 1
co *4« [> 1 l '>i o ι a u o 1 LT)
co r4 LO co ι μ 1 •lF 1 ft 1 K Lf) LT) 1 1 CN
1 i Φ 1 1 1 1
I O t 1
O ι Ή 1 1
O co ι >μ 1 O
O O 00 ι Ρ O 1 o* O
O O 1 1 X O 1 CM O
co r- m co i d o i Q) rt CN O
co CN H 1— 1 14 co i a sa t rH CN
Φ υ
•H in
Lf) !>
Η I CN I H η i ifi 'F I CN co
1 i LO o o 00 ι >μ i d o o i ra i o O O
H o o σ\ i 14 o 1 H O
co <0 <0 i i d o i CD 1 Lf)
rti Lf) cn m rd ro i 14 CN i a !dlf) CN
14 1 1
i—1 1 1
d 1 l
£3 ι μ 1
β 1 0 1
Η 1 -9 l ’φ O
m O co O 1 o O
1 o o i β O 1 ÉL O
co o > 1 ι μ O 1 Φ n CN
σ» <0 CN i £3 Lf) i a LO rd
l>
LO
CN I CN LO 1 r-1
Lf) r*f
Lf)
LO !> I Lf) Lf) I rH rO
LO O o o co 1 14 i 0 ι Ή o 1 1 l O O
o o Ch 1 ft o 1 Pm o
CO o Lf) 1 cti o 1 <U D o
Ch rd <0 1 μ CN 1 £ ffi Lf) 00
O co 1 £3 1 o i
LQ O O Ch 1 £ O 1 o l co
«. o O 1 i β o 1 O οω o l *
00 (N O ι μ o ι β <N (N 1 rd
Ch rd kO rd i £3 00 l Ctí CU ro rd 1 rd
o
1 1-1 β ι μ
1 0 rd υ υ »4 £5 β ι Ή
XJ 1 Ό 04 >1 0 ι ω
t β μ μ β I
Ό 1 μ o\° Ή ι 14 1 ι—1
β 1 o β S <<· μ μ ι d
rd 1 1— τ3 04 »> ο d ι 14
14 1 cn 0 Φ Μ Ν μ ο ι ω
vH 1 μ ε Ό 3 \rd £3 ι 1—1
1 ω μ μ 3 ο Ό S. . ι ο
04 1 > > ω ο 2 X Ο « ι £
μ o
μ '(C
N >
cn r-t O CC O 4-1 rd
Π3 \ cd m
LO
CN l C Lf) I i—I do trhu MPa 18 >o xu £ -β
N \ i—l
Cn 10 14 β μ μ μ ω Ό 1 S ι Ε-ι ι
ω Φ Ό
Cn μ (D β Φ m ι β
14 ω Η -Η C0 Η cn ι μ
I £ CN I 03 ι Ο
ο β 04 04 ι μ
Η β Ο ο\° > Ο ο\ο 1 Λ
A. 2 Provedení v průmyslovém měřítku
Biologicky odbouratelný roubovaný kopolymer lze vyrobit ve vytlačovacím stroji se dvěma hřídeli. V daném provedení pokusu činí průměr vytlačovacího šneku 46 mm, délka pláště odpovídá čtyřnásobku průměru šneku. Vytlačovaci zařízeni dále obsahuje tři dávkovači zařízení. Pomocí dávkovacího zařízení 1 je hydrolyticky odbouraný škrob (stMn - 2000, obsahující 18 kg vody na 100 kg suchého produktu odbourávání škrobu) dávkován do pláště vytlačovacího stroje v množství například 5,9 kg/hodinu. Pomocí dávkovacího zařízení 2 (v plášti 2) se do vytlačovacího stroje zavádí polyvinylalkohol (typu MOWIOL 8-88 od firmy HOECHST AG), například v množství 5,0 kg/hodinu. Tento poměr vsádek odpovídá 96,76 g produktu odbouráváni škrobu (suchý) na 100 g polyvinylalkoholu, což představuje 40 % hmotn. škrobové složky ve výchozí směsi, popřípadě 2,2 karbonylového ekvivalentu na 100 vinylalkoholového ekvivalentu (stupeň acetylace: 4 %) . Pomocí dávkovacího zařízení 2 (v plášti 6) se do reakční směsi zavádí kyselý katalyzátor ve formě pevné látky v množství 0,1 kg/hodinu. Vytlačovaci zařízení je dále na výstupu opatřeno granulovacím zařízením. Teploty v jednotlivých pláštích se nastavují následovně:
12345 6-10 °C 20 50 130 180 200 160
Otáčky šneku činí například 100 otáček za minutu. Pomocí tohoto vytlačovacího zařízení lze získat biologicky odbouratelný roubovaný kopolymer ve formě granulí, které jsou rozpustné v horké vodě. Stupeň acetylace granulátu činí například 4 % mol.
B. Všeobecný pracovní předpis pro použití podle vynálezu biologicky odbouratelného roubovaného kopolymeru, vyrobeného podle kroků Al nebo A2 k termoplastifikaci škrobu.
V druhém stupni procesu může být biologicky odbouratelný roubovaný kopolymer v tomtéž vytlačovacím stroji se dvěma hřídeli jako v přikladu A2 a při stejně nastavených teplotách použit podle vynálezu jako změkčovadlo pro termoplastifikaci škrobu, a to následujícím způsobem:
Do pláště 1 se pomocí dávkovacího zařízení zavede přírodní bramborový škrob s obsahem 18 kg vody na 100 kg škrobu. Bramborový škrob se do vytlačovacího zařízení zavádí v množství 11,8 kg za hodinu. V pouzdru 3. se pomocí dalšího dávkovacího zařízení přidává změkčovadlo vyrobené podle A, které se do pláště vytlačovacího stroje zavádí v množství 10 kg za hodinu. Získá se granulát, který se dále může termoplasticky zpracovat na výlisky, folie a vlákna. Na folii o tlouštce 30 /um, vytlačené z uvedeného granulátu tryskou se širokou štěrbinou, byly naměřeny následující parametry:
- protažení do trhu v MPa
- množství látek schopných migrace (měřeno podle testu E98) v mg/dm2 biologická odbouratelnost (měřeno podle testu OF, popřípadě GF).
Hodnoty pokusů A, B jsou uvedeny v tabulce I. Tyto hodnoty z Tabulky I se nyní srovnají s referenčními hodnotami s použitím známých změkčovadel pro plastifikaci škrobu.
následuje Tabulka II
U to
o o\« o\o o\° o\°
G Ep CO co O
r4 O (U u) U Ch Ol 04 m
(0 to Ό Ό Ό Ό
5-1 (U o o o o
0 O co co co m
0
Λ
Ό
o
'íú
44 o\°
υ O o\° o\° o\°
•Η Ep O Ch 04
tno 0 (—í 4-) r-l Ol co n
o to Ό Ό Ό
H (U o o o o
43 4J co co co m
>,
JJ '(Ú '03
G a
o
H
H fO 44 I—I 5 43 tú H
CO Ό ťN g 04
0) g tn Ό g
O Ό g Ό
rtj \ tn
o tn o ε tn
tn g Ή r—1 (N g
g > 0- H OJ
O
U
O
Ό 'rd
G <D
>N nS (0
fO tú d d tts rtS
U dl 2 2 d d
0 2 2 2
1-4 Ol Ol
04 > rd rd co co
I I I
G i-1 r—1 rH ί>Ί
Η ·Η Ol 0 co G G
o •Η ι-Ί •H iJ •Η Ό
Ό Φ Ό > O Ό > O X) > G
(U u tO >,H rcs >iH (C >ι O) rl
1—1 4-í i—1 r—4 Η H Z i—1 r—1 i—1 O
44 r-l 44 O O 44 O O 44 O CQ ’Φ
ή tn Ή 0(2 ή a 2 Ή Oi 3*
>1-4 >1-4 >0 >0 43 O
04 ·· 04 ·· 0 04 ·· G Oj ·· O co
O 0 04 O 04 O O
Vrl i—1 Ή i—l 4>~i Ή r-4 5ί Ή H 4t <
U Ό U Ό O U Ό O u Ό >tn i
ftJ tTJ (C (0 fO ro (0 (TJ d
> > > f—1 > r* i—1 > > r-4 H
'fO o 'ftJ o o 'to O O '(Ú O O
0 XJ G XJ 45 CO G XJ 44 co G XJ 44 D
> 44 > 44 0 co > 44 0 Ch ί> 44 O <—l
0 XU 0 XU 44 i 0 XU 44 i O XU 44 n
o g 4 g Μ co 1-4 g r—1 CO 1-1 g i—l 0
ω N Μ H (í H tO N Ct5 r-l tn n ní Oi
Srovnají-li se nyní hodnoty z Tabulky II s odpovídajícími hodnotami z Tabulky I, ukazuje se, že zejména aplikace podle vynálezu vykazuje obsah migrace schopných látek < 1 mg/dm2, zatímco podle hodnot srovnatelné referenční příklady 1 a 2 vykazují hodnotu obsahu migrace schopných látek 12 mg/dm2. Ačkoliv v referenčním příkladu 3 je podíl migrace schopných látek sice poměrně nízký (avšak stále ještě nepřípustný pro balení potravin), to jest pouze 2 mg/dm2, je termoplastifikační účinek změkčovadla tak nízký, že zhotovená folie má protažení do trhu pouze 6 MPa.
Použití podle vynálezu se kromě toho vyznačuje velmi dobrou biologickou odbouratelností roubovaného kopolymerů na C02 a H20, zatímco v referenčních příkladech 2 a 3 s polyvinylalkoholy, jakož i ve srovnávacím příkladu 4 se směsí polyvinylalkohol-škrob stagnuje biologická odbouratelnost na přibližně 30 % strávení kyslíku v testu GF.
Průmyslová upotřebitelnost
Průmyslovou upotřebitelnost popsaného biologicky odbouratelného roubového kopolymerů lze spatřovat v použití jako změkčovadla pro termoplastifikaci škrobu a/nebo škrobových směsí. Toto použití je výhodnější než známá použití v tom, že na jedné straně je zajištěna úplná odbouratelnost změkčovadla a na druhé straně je zajištěna dostatečná plastifikace škrobu, jakož ve srovnání se známými změkčovadly i minimální obsah látek schopných migrace.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Použití biologicky odbouratelných roubovaných kopolymerů, které jsou v přítomnosti empiricky stanovitelných množství vody vyrobitelné z polyvinylalkoholů se stupněm zmýdelnění 88 až 99,5 % mol. kyselou katalytickou acetylační a/nebo přeacetylační reakcí s uhlohydráty obsahujícími karbonylové skupiny, popřípadě předpokládané karbonylové skupiny, přičemž stupeň acetylace, vyjádřený v karbonylových ekvivalentech na 100 vinylalkoholových ekvivalentů je v rozsahu mezi 0,2 a 20, s výhodou 1 a 10, jako změkčovadel pro termoplastifikaci škrobu a/nebo směsi škrobů.
  2. 2. Použiti podle nároku 1, vyznačující se tím, že roubovaný kopolymer je vyrobitelný z polyvinylalkoholů a uhlohydrátú na bázi produktů odbourávání škrobu v poměru 2 až 5 karbonylových ekvivalentů na 100 vinylalkoholových ekvivalentů, což odpovídá stupni acetylace v rozsahu 4 až 10 % mol., vztaženo na hydroxylové skupiny použitého polyvinylalkoholu.
  3. 3. Použití podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že škrobové směsi obsahují termoplastické polymery, zejména polyester, vyrobitelný přeměnou hydroxyalkanoátů a/nebo alkandiolů s alkandikarbonovými kyselinami.
  4. 4. Použití podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že stupeň zmýdelnění polyvinylalkoholů je v rozsahu mezi 90 až 99 % mol., s výhodou mezi 95 až 99 % mol.
  5. 5. Použití podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že uhlohydrátem je monosacharid, zejména aldosa.
  6. 6. Použiti podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že uhlohydrátem je disacharid, zejména redukující Ose-typ.
  7. 7. Použití podle některého z nároků l až 6, vyznačující se tím, že uhlohydrátem je polysacharid.
  8. 8. Použití podle nároku 7, vyznačující se tím, že polysacharidem je škrob, popřípadě ze škrobu kyselou katalýzou vyrobený, částečně hydrolýzovaný produkt odbourávání škrobu.
  9. 9. Použití podle nároku 7, vyznačující se tím, že polysacharidem je ze škrobu oxidační reakcí vyrobený produkt odbourávání škrobu.
  10. 10. Použití podle nároku 9, vyznačující se tím, že oxidační reakce se provádí na přírodním škrobu za přítomnosti vodného roztoku chlornanu.
  11. 11. Použití podle nároku 7, vyznačující se tím, že polysacharidem je ze škrobu tepelným a mechanickým zpracováním a tím provedeným rozvinutím škrobových molekul, jakož i štěpením zesitovacích můstků a částečnou dehydrataci, popřípadě pyroreakcemi vyrobený produkt odbourávání škrobu, tak zvaný destruovaný, desintegrovaný škrob.
  12. 12. Použiti ’ podle nároku 7, vyznačující se tím, že polysacharidem je ze škrobu tepelným a mechanickým zpracováním a tím provedeným rozvinutím škrobových molekul, jakož i štěpením zesitovacích můstků a částečnou dehydratací, popřípadě pyroreakcemi a chemicko-hydrolytickým odbouráváním za přítomnosti kyselých nebo alkalických katalyzátorů vyrobený produkt odbourávání škrobu, který má maximálně polovinu, s výhodou maximálně desetinu původní průměrně molekulové váhy amylosové složky použitého škrobu.
  13. 13. Použití podle nároku 12, vyznačuj ící se tím, že váha karbonylového ekvivalentu použitého produktu odbourávání škrobu jev rozsahu mezi 500 až 10000, s výhodou v rozsahu mezi 1000 až 8000.
  14. 14. Použití podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že uhlohydrát obsahuje méně než jednu, s výhodou méně než 0,5 karbonylové skupiny/skupin, ' popřípadě předpokládané karbonylové skupiny/skupin na polysacharidovou jednotku.
  15. 15. Použití podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že uhlohydrát obsahuje maximálně 2 karbonylové skupiny, popřípadě předpokládané karbonylové skupiny, s výhodou pouze jednu karbonylovou skupinu, popřípadě předpokládanou karbonylovou skupinu na molekulu produktu odbourávání škrobu.
  16. 16. Použití podle některého z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že stupeň polymerizace polyvinylalkoholu je v rozsahu mezi 10 až 4000, s výhodou v rozsahu mezi 50 až 2800.
  17. 17'. Použití podle nároku 16, vyznačující se tím, že stupeň polymerizace je v rozsahu mezi 100 až 1500.
CZ963785A 1995-05-11 1996-05-09 Application of softeners for starch thermoplasicizing CZ378596A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0079195A AT405287B (de) 1995-05-11 1995-05-11 Verwendung von weichmachern für die thermoplastifizierung von stärke

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ378596A3 true CZ378596A3 (en) 1997-04-16

Family

ID=3499846

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ963785A CZ378596A3 (en) 1995-05-11 1996-05-09 Application of softeners for starch thermoplasicizing

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5773495A (cs)
EP (1) EP0775171B1 (cs)
JP (1) JPH10502967A (cs)
AT (2) AT405287B (cs)
CZ (1) CZ378596A3 (cs)
DE (1) DE59603342D1 (cs)
DK (1) DK0775171T3 (cs)
PL (1) PL318110A1 (cs)
SK (1) SK169396A3 (cs)
WO (1) WO1996035748A1 (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATA149196A (de) * 1996-08-20 2001-09-15 Teich Ag Verwendung von acetalisierungsprodukten als textilschlichtemittel
AT406053B (de) * 1997-09-10 2000-02-25 Petruzalek Ges M B H Verwendung von biologisch abbaubaren, geschäumten polymeren als verpackungsmaterialien
ES2243160T3 (es) * 1999-03-08 2005-12-01 THE PROCTER &amp; GAMBLE COMPANY Estructura absorbente, flexible, que comprende fibras de almidon.
US20030186829A1 (en) * 2000-03-10 2003-10-02 Maier Hans-J?Uuml;Rgen Shaped body comprising a shaped body shell and a shaped body content, especially capsules with one-piece capsule shell, and method for producing shaped bodies and protective coats
US7402618B2 (en) * 2000-11-23 2008-07-22 Hao Xu Biodegradable composition for the preparation of tableware, drink container, mulching film and package and method for preparing the same
CN1121452C (zh) * 2000-11-23 2003-09-17 许浩 生物降解环保型餐具的配方及生产工艺
US20030203196A1 (en) * 2000-11-27 2003-10-30 Trokhan Paul Dennis Flexible structure comprising starch filaments
US6811740B2 (en) 2000-11-27 2004-11-02 The Procter & Gamble Company Process for making non-thermoplastic starch fibers
US7029620B2 (en) 2000-11-27 2006-04-18 The Procter & Gamble Company Electro-spinning process for making starch filaments for flexible structure
US7276201B2 (en) * 2001-09-06 2007-10-02 The Procter & Gamble Company Process for making non-thermoplastic starch fibers
US6723160B2 (en) 2002-02-01 2004-04-20 The Procter & Gamble Company Non-thermoplastic starch fibers and starch composition for making same
DE10310638A1 (de) * 2003-03-10 2004-10-14 Kuraray Specialities Europe Gmbh Polyvinylacetale, Verfahren zu ihrer Herstellung sowie ihre Verwendung
CA2547527A1 (en) * 2003-12-02 2005-06-16 Kaneka Corporation Poly(3-hydroxyalkanoate) composition and molded product thereof
EP1580228A1 (en) * 2004-03-24 2005-09-28 Nederlandse Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek TNO Process for gelatinising starch using a biodegradable polymer material bearing aldehyde groups
AT413942B (de) * 2004-04-16 2006-07-15 Constantia Packaging Ag Verfahren zur herstellung von verpackungsmaterialsystemen für die technische und pharmazeutische einzeldosierung
US6977116B2 (en) * 2004-04-29 2005-12-20 The Procter & Gamble Company Polymeric structures and method for making same
US6955850B1 (en) 2004-04-29 2005-10-18 The Procter & Gamble Company Polymeric structures and method for making same
US7989524B2 (en) * 2005-07-19 2011-08-02 The United States Of America, As Represented By The Secretary Of Agriculture Fiber-reinforced starch-based compositions and methods of manufacture and use
US8383134B2 (en) 2007-03-01 2013-02-26 Bioneedle Technologies Group B.V. Biodegradable material based on opened starch
DE102007050770A1 (de) * 2007-10-22 2009-04-23 Biotec Biologische Naturverpackungen Gmbh & Co. Kg Polymeres Material und Verfahren zu dessen Herstellung
TWI445755B (zh) * 2012-06-27 2014-07-21 Ind Tech Res Inst 阻燃性熱可塑性澱粉材料、生質複材及其製備方法

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2130212A (en) * 1937-11-17 1938-09-13 Du Pont Treatment of polyvinyl alcohol
NL254495A (cs) * 1959-08-07 1900-01-01
US3098049A (en) * 1960-04-13 1963-07-16 Miles Lab Composition comprising reaction product of hydrolyzed vinyl acetate polymer and periodate oxidized polysaccharide and process for preparing same
GB1003178A (en) * 1961-05-27 1965-09-02 Kurashiki Rayon Kk Method of manufacturing water soluble film
US3312641A (en) * 1963-06-19 1967-04-04 Staley Mfg Co A E Polyvinyl alcohol plasticized amylose compositions
DE1470865A1 (de) * 1963-08-30 1969-10-09 Kalle Ag Verfahren zur Verbesserung der Loeseeigenschaften hochmolekularer Stoffe
US3673125A (en) * 1969-05-10 1972-06-27 Kanegafuchi Spinning Co Ltd Method of producing polyvinyl acetal porous articles
US3625746A (en) * 1969-09-08 1971-12-07 Yaichi Ayukawa Starch/polyvinyl alcohol/n-methylol acrylamide paper surface coating composition
US3737398A (en) * 1969-11-13 1973-06-05 D Yamaguchi Method of making a polyvinyl acetal sponge buff
JPS5439866B2 (cs) * 1972-06-17 1979-11-30
JPS5323875B2 (cs) * 1973-06-12 1978-07-17
US4419316A (en) * 1974-07-10 1983-12-06 Schweiger Richard Georg Process of making films, fibers or other shaped articles consisting of, or containing, polyhydroxy polymers
US3949145A (en) * 1975-02-27 1976-04-06 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Degradable starch-based agricultural mulch film
US4272470A (en) * 1978-12-20 1981-06-09 The United States Of America As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Cross-linked polyvinyl alcohol and method of making same
US4357402A (en) * 1981-06-10 1982-11-02 The United States Of America As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Polyvinyl alcohol cross-linked with two aldehydes
JPH0625265B2 (ja) * 1987-03-09 1994-04-06 アイセロ化学株式会社 水溶性フイルム
GB2208651B (en) * 1987-08-18 1991-05-08 Warner Lambert Co Shaped articles made from pre-processed starch
JPH0260906A (ja) * 1988-08-29 1990-03-01 Kao Corp ポリビニルアルコール系フィルム
IL94587A (en) * 1989-06-19 1997-04-15 Novon International Polymer base blend compositions containing destructurized starch
IT1232910B (it) * 1989-08-07 1992-03-05 Butterfly Srl Composizioni polimeriche per la produzione di articoli di materiale plastico biodegradabile e procedimenti per la loro preparazione
JPH0425505A (ja) * 1990-05-21 1992-01-29 Toppan Printing Co Ltd シクロデキストリンポリマー及びシクロデキストリン膜の製造方法
SK282968B6 (sk) * 1994-07-21 2003-01-09 Teich Aktiengesellschaft Vinylalkoholové kopolyméry, vo vode rozpustné filmy obsahujúce tieto vinylalkoholové kopolyméry, ich použitie ako baliaceho materiálu a spôsob ich výroby

Also Published As

Publication number Publication date
JPH10502967A (ja) 1998-03-17
ATE185579T1 (de) 1999-10-15
ATA79195A (de) 1998-11-15
EP0775171A1 (de) 1997-05-28
AT405287B (de) 1999-06-25
PL318110A1 (en) 1997-05-12
SK169396A3 (en) 2001-02-12
WO1996035748A1 (de) 1996-11-14
DE59603342D1 (de) 1999-11-18
EP0775171B1 (de) 1999-10-13
US5773495A (en) 1998-06-30
DK0775171T3 (da) 2000-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ378596A3 (en) Application of softeners for starch thermoplasicizing
Delville et al. Solid state photocrosslinked starch based films: a new family of homogeneous modified starches
AU664168B2 (en) Biodegradable polymeric compositions based on starch and thermoplastic polymers
JP6093491B2 (ja) 変性ポリビニルアルコール、樹脂組成物及びフィルム
HU229197B1 (en) Biodegradable polymeric compositions comprising starch and a thermoplastic polymer
JP5645346B2 (ja) ポリオールを含むポリ(ビニルアルコール)組成物
WO2000031144A1 (fr) Ester d&#39;amidon
JPH0374446A (ja) 変性澱粉を含有する、ポリマーをベースとするブレンド組成物
US5693786A (en) Esterfied, polyester-grafted starch
JP7252140B2 (ja) 薬剤包装用フィルム、及び包装体
UA124797C2 (uk) Термопластичний крохмаль
JP6093490B2 (ja) 樹脂組成物及びフィルム
CZ292457B6 (cs) Vinylalkoholové kopolymery, ve vodě rozpustné filmy obsahující tyto vinylalkoholové kopolymery, jejich použití jako balicí materiál a způsob jejich výroby
AU707060B2 (en) Esterified and polyester-grafted starch and alloy thereof
JP2001509527A (ja) ジアルデヒドデンプン及び天然高分子を含んで成る熱可塑性混合物
WO2005090462A1 (en) Process dor gelatinising starch using a biodegradable polymer material bearing aldehyde groups
Bergel et al. Effects of the addition of cotton fibers and cotton microfibers on the structure and mechanical properties of starch foams made from potato starch
JP2001521947A (ja) ポリヒドロキシポリマー又はその誘導体とラクトンとの反応
NL8902321A (nl) Materiaal, dat een polymeer van onverzadigde koolwaterstof en een zetmeelderivaat bevat.
JP4373763B2 (ja) 生分解性材料および生分解性材料の製造方法
JP3828454B2 (ja) 樹脂組成物およびその成形物
Soud Affect the Cross Linking Degree and Polymer Composition on the Mechanical Properties of Poly (vinyl alcohol)/Pullu-lan Films
JP2009519121A (ja) カルボン酸無水物との反応、およびそれに引き続いた光化学的架橋による、ビニルアルコール基を含む、アセタール化されたポリマーの変性
WO2023038519A1 (en) Modification of biopolymers using polyols and polyacids
JP2951720B2 (ja) 樹脂組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic