CZ306492B6 - Lemovací šicí stroj - Google Patents

Lemovací šicí stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ306492B6
CZ306492B6 CZ2006-670A CZ2006670A CZ306492B6 CZ 306492 B6 CZ306492 B6 CZ 306492B6 CZ 2006670 A CZ2006670 A CZ 2006670A CZ 306492 B6 CZ306492 B6 CZ 306492B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
corner
knife
cut
length
movement
Prior art date
Application number
CZ2006-670A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2006670A3 (cs
Inventor
Tatsuya Ogawa
Yutaka Hirasawa
Junya Mizobuchi
Hideki Takase
Original Assignee
Juki Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juki Corporation filed Critical Juki Corporation
Publication of CZ2006670A3 publication Critical patent/CZ2006670A3/cs
Publication of CZ306492B6 publication Critical patent/CZ306492B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B3/00Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing
    • D05B3/10Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for making piped openings
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B37/00Devices incorporated in sewing machines for slitting, grooving, or cutting
    • D05B37/02Slitting or grooving devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Lemovací šicí stroj má ústrojí (1) rohového nože pro vytváření rohového proseknutí (V) prostřednictvím rohového nože (51). Rohový nůž (51) má dvojici jednotlivých nožových čepelí (51A, 51B), z nichž každá je skloněna pod ostrým úhlem vzhledem ke směru pohybu vzhůru. Rohové proseknutí (V) je vytvářeno na konci přímého proseknutí, vytvořeného na základní tkanině a na lemovací tkanině. Ústrojí (1) rohového nože obsahuje regulační mechanismus (40) délky proseknutí, obsahující prostředky pro nastavení délky rohového proseknutí (V), mechanizmus (41) pro svislý pohyb rohového nože (51) pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele ve svislém směru, a regulační mechanizmus (42) šířky proseknutí pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele při vytváření rohového proseknutí (V). Regulační mechanizmus (42) šířky proseknutí je uspořádán pro zajišťování vodorovného pohybu jednotlivé nožové čepele ve směru vytváření rohového proseknutí (V), když mechanizmus (41) pro svislý pohyb rohového nože (51) zajišťuje pohyb jednotlivé nožové čepele vzhůru pro vytvoření rohového proseknutí (V), majícího délku, nastavenou prostředky pro nastavení délky.

Description

Lemovací šicí stroj
Oblast techniky
Vynález se týká lemovacího šicího stroje, který obsahuje ústrojí rohového nože pro vytváření proseknutí ve tvaru písmene V na tkanině.
Dosavadní stav techniky
Je znám lemovací šicí stroj, obsahující ústrojí rohového nože, které má dvojici rohových nožů, jeden umístěn vepředu a druhý umístěn vzadu, přičemž každý má dvojici čepelí, uspořádaných zády k sobě pro vytváření v podstatě tvaru písmene V.
Ustrojí rohového nože zajišťuje pohyb rohových nožů svisle, takže je vytvářeno proseknutí téměř ve tvaru písmene V (rohové proseknutí) na každém konci přímého proseknutí, vytvořeného prostřednictvím středového nože.
U ústrojí rohového nože se rohový nůž, mající čepelovou část skloněnou pod ostrým úhlem ke směru vzhůru, pohybuje svisle a je přitlačován od spodní části k horní části tkaniny, v důsledku čehož vytváří rohové proseknutí.
Je znám lemovací šicí stroj, obsahující ústrojí rohového nože, mající takovou konstrukci, že velikost pohybu rohového nože vzhůru je regulována pro nastavení délky rohového proseknutí (viz například patentový spis JP-B-2 871 207).
Dále je rovněž znám lemovací šicí stroj, u kterého lze regulovat úhel přidržování (úhel poklesu) nože vzhledem ke směru prosekávání a vhodně nastavit vstupní úhel čepelové části nože vzhledem ke tkanině, čímž lze regulovat délku proseknutí rohového proseknutí za účelem nastavení délky proseknutí (viz například patentový spis JP-A-2000-254 370).
V případě lemovacího šicího stroje, obsahujícího ústrojí rohového nože, popsaného v patentovém spise JP-B-2 871 2007, je však pouze strana špičky nože využívána pro prosekávání v závislosti na délce rohového proseknutí, která je nastavena. Problém zde spočívá v tom, že může docházet k částečnému opotřebení na rohovém noži prostřednictvím využívání pouze určité části rohového nože, čímž dochází ke snížení ostrosti a v důsledku toho ke zhoršení přesnosti délky prosekávání.
U lemovacího šicího stroje, obsahujícího rohový nůž, který je popsán v patentovém spise JP-A2000-254 370, je dále úhel pronikání špičky rohového nože do tkaniny tupý se změnou délky rohového proseknutí. Z toho důvodu vzniká problém, že ostrost je slabá, pokud je délka proseknutí velká.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je vyvinout lemovací šicí stroj, u kterého bude možno dobře regulovat délku rohového proseknutí.
Za účelem vyřešení shora uvedených problémů byl v souladu s prvním aspektem tohoto vynálezu vyvinut lemovací šicí stroj, mající ústrojí rohového nože pro vytváření rohového proseknutí prostřednictvím rohového nože, přičemž rohový nůž má dvojici jednotlivých nožových čepelí, z nichž každá je skloněna pod ostrým úhlem vzhledem ke směru pohybu vzhůru, přičemž rohové proseknutí je vytvářeno na konci přímého proseknutí, vytvořeného na základní tkanině a na lemovací tkanině,
- 1 CZ 306492 B6 přičemž řešení je charakterizováno tím, že ústrojí rohového nože obsahuje regulační mechanismus délky proseknutí, obsahující:
prostředky pro nastavení délky rohového proseknutí, mechanizmus pro svislý pohyb rohového nože pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele ve svislém směru, a regulační mechanizmus šířky proseknutí pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele při vytváření rohového proseknutí, přičemž regulační mechanizmus šířky proseknutí je uspořádán pro zajišťování vodorovného pohybu jednotlivé nožové čepele ve směru vytváření rohového proseknutí, když mechanizmus pro svislý pohyb rohového nože zajišťuje pohyb jednotlivé nožové čepele vzhůru pro vytvoření rohového proseknutí, majícího délku, nastavenou prostředky pro nastavení délky.
V souladu s druhým aspektem tohoto vynálezu prostředky pro nastavení délky obsahují vačkový člen, jehož poloha je regulovatelná v závislosti na délce rohového proseknutí.
Prostředky pro zajišťování pohybu rohového nože dále obsahují:
mechanizmus pro svislý pohyb rohového nože, a regulační mechanizmus šířky proseknutí obsahují:
svislý pohybový člen pro udržování rohového nože ve své horní části, mající část vačkové kladičky, která dosedá na vačkový člen zespodu, pohonnou jednotku pro zajišťování pohybu rohového nože vzhůru, připojenou ke svislému pohybovému členu, a vodicí člen pro nesení svislého pohybového členu posuvně ve směru svislého pohybu a ve vodorovném směru, přičemž část vačkové kladičky má skloněnou část, na kterou působí reakční síla ve směru vytváření rohového proseknutí prostřednictvím dosedání vačkového členu při pohybu rohového nože vzhůru.
V souladu se třetím aspektem tohoto vynálezu lemovací šicí stroj dále obsahuje:
vstupní prostředky pro zadání délky rohového proseknutí, a poháněči prostředky pro zajišťování pohybu vačkového členu na základě délky rohového proseknutí, zadané vstupními prostředky pro zadání délky.
V souladu se čtvrtým aspektem tohoto vynálezu počáteční dosedací poloha vačkového členu a skloněné části je nastavena pro zajištění pohybu rohového nože ve vodorovném směru po jeho pohybu vzhůru o předem stanovenou vzdálenost, až špička rohového nože pronikne alespoň základní tkaninou a lemovací tkaninou.
V souladu s pátým aspektem tohoto vynálezu ústrojí rohového nože dále obsahuje regulační mechanismus velikosti rozevření pro regulování velikosti rozevření rohového proseknutí ve tvaru písmene V, vytvořeného rohovým nožem, přičemž regulační mechanismus velikosti rozevření obsahuje:
otočný hřídel, otočnou destičku, která nese jednotlivou nožovou čepel a je uložena otočně kolem otočného hřídele, a motor pro otáčení otočných destiček kolem otočného hřídele prostřednictvím otáčení otočného hřídele.
V souladu s prvním aspektem tohoto vynálezu tedy lemovací šicí stroj obsahuje regulační mechanismus délky proseknutí. Při vytváření rohového proseknutí proto rohový nůž provádí pohyb vzhůru a současně vodorovný pohyb ve směru vytváření rohového proseknutí prostřednictvím
-2CZ 306492 B6 pohybových prostředků rohového nože. Je tak vytvářeno rohové proseknutí, mající délku, nastavenou prostřednictvím prostředků pro nastavení délky.
Rohový nůž, mající čepelovou část skloněnou pod ostrým úhlem vzhledem ke směru pohybu vzhůru, se pohybuje beze změny úhlu sklonu čepelové části vzhledem k základní tkanině a k lemovací tkanině pohybem vzhůru, a to nezávisle na délce rohového proseknutí, nastavené prostředky pro nastavení délky. Je tak vytvářeno proseknutí.
Při pronikání základní tkaninou a lemovací tkaninou je tedy možno udržovat ostrost pronikání konstantní, a to nezávisle na délce proseknutí, v porovnání se známým lemovacím strojem pro zajišťování sklonu rohového nože, odpovídajícího délce proseknutí.
Rohový nůž dále vykonává pohyb vzhůru a současně vodorovný pohyb ve směru vytváření rohového proseknutí v závislosti na délce rohového proseknutí, která je nastavena prostřednictvím prostředků pro nastavení délky, prostřednictvím prostředků pro zajišťování pohybu rohového nože. Je tak možno zvýšit rychlost rohového nože při vytváření proseknutí ve směru vytváření rohového proseknutí. Je tak možno zvýšit ostrost.
Jak již bylo shora uvedeno, je využíváno takové konstrukce, u které se rohový nůž může pohybovat ve směru vytváření rohového proseknutí, to znamená ve vodorovném směru, přičemž délka rohového proseknutí může být nastavena prostřednictvím regulace velikosti pohybu ve vodorovném směru rohového nože. Délka rohového proseknutí tak může být regulována bez ohledu na velikost pohybu rohového nože vzhůru. Je tak možno provádět operaci prosekávání s využitím celé čepelové části rohového nože nezávisle na délce rohového proseknutí.
V porovnání se známým lemovacím šicím strojem, provádějícím operaci prosekávání s využíváním pouze špičkové části rohového nože, je možno zabránit částečnému opotřebení, způsobenému částečným využíváním rohového nože.
Je tak možno udržovat přesnost při operace vytváření rohového proseknutí.
V souladu s druhým aspektem tohoto vynálezu jsou svislý pohybový člen a rohový nůž, uchycený v horní části svislého pohybového členu, zdvihány prostřednictvím poháněči operace pohonné jednotky. Svislý pohybový člen je dále veden tak, že se pohybuje ve svislém směru a ve vodorovném směru prostřednictvím vodícího členu.
Pokud skloněná část vačkové kladičky, uspořádané na svislém pohybovém členu, dosedá na vačkový člen zespodu, potom reakční síla ve směru vytváření rohového proseknutí působí na svislý pohybový člen, mající vačkovou kladičku, a to tak, že svislý pohybový člen a rohový nůž se mohou pohybovat ve směru prosekávání, čímž je prováděna operace prosekávání.
V souladu se třetím aspektem tohoto vynálezu je možno dosahovat stejných výhod jako u řešení podle druhého aspektu tohoto vynálezu, přičemž lemovací stroj dále obsahuje prostředky pro nastavení délky a poháněči prostředky, přičemž vačkový člen, který tvoří prostředky pro nastavení délky, se pohybuje na základě vstupu prostřednictvím prostředků pro zadání délky.
V důsledku toho poloha vzájemného dosedání vačkového členu a části vačkové kladičky, dosedající na vačkový člen zespodu, se mění. Proto se tedy velikost pohybu ve vodorovném směru u svislého pohybového členu, majícího část vačkové kladičky, mění. Velikost pohybu ve vodorovném směru u rohového nože, uspořádaného na horní části svislého pohybového členu, se rovněž mění. Jinými slovy lze říci, že je možno nastavit požadovanou délku rohového prosekávání prostřednictvím zadání vstupu do prostředků pro zadání délky.
V souladu se čtvrtým aspektem tohoto vynálezu se špička rohového nože zdvihá o předem stanovenou vzdálenost, až pronikne alespoň základní tkaninou a lemovací tkaninou, načež se poté
-3CZ 306492 B6 pohybuje ve vodorovném směru. Proto například i v případě, pokud základní tkanina a lemovací tkanina jsou silné, je možno odstranit nedostatek, spočívající v tom, že délky proseknutí na horní a spodní ploše základní tkaniny a lemovací tkaniny jsou vzájemně odlišné, to znamená, že je možno vytvářet rohové proseknutí, mající přesnou délku.
Objasnění výkresů
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje schematický pohled, zobrazující celkovou konstrukci ústrojí rohového nože podle provedení tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje perspektivní pohled, zobrazující schematickou konstrukci jednotky rohového nože u lemovacího stroje podle tohoto provedení;
obr. 3 znázorňuje perspektivní pohled, zobrazující stav, ve kterém je jednotka rohového nože obrácena o 180° vzhledem ke stavu, zobrazenému na obr. 2;
obr. 4 znázorňuje čelní pohled, zobrazující konstrukci hlavní části regulačního mechanismu velikosti rozevření podle tohoto provedení;
obr. 5 znázorňuje pohled v řezu, zobrazující upevněný stav otočného hřídele a hnané řemenice podle tohoto provedení;
obr. 6 znázorňuje čelní pohled, zobrazující schematickou konstrukci jednotlivé nožové čepele podle tohoto provedení;
obr. 7 znázorňuje schematický pohled, zobrazující konstrukci jedné z hlavních částí šicího stroje podle tohoto provedení;
obr. 8 znázorňuje perspektivní pohled, zobrazující konstrukci jedné z hlavních částí šicího stroje podle tohoto provedení;
obr. 9 znázorňuje perspektivní pohled, zobrazující regulační mechanismus šířky proseknutí podle tohoto provedení při pohledu ve směru šipky F2 z obr. 3;
obr. 10 znázorňuje perspektivní pohled, zobrazující regulační mechanismus šířky proseknutí podle tohoto provedení při pohledu ve směru šipky F1 z obr. 2;
obr. 11 znázorňuje vysvětlující pohled, znázorňující funkci ústrojí rohového nože podle tohoto provedení;
obr. 12 znázorňuje vysvětlující pohled, znázorňující funkci ústrojí rohového nože podle tohoto provedení;
obr. 13A a obr. 13B znázorňují vysvětlující pohledy, zobrazující rohové proseknutí, vytvořené lemovacím šicím strojem podle tohoto provedení.
Příklady uskutečnění vynálezu
Provedení podle tohoto vynálezu bude nyní v dalším podrobněji popsáno s odkazem na obr. 1 až obr. 13B.
U tohoto provedení bude podán popis tak, že za příklad šicího stroje bude vzat lemovací šicí stroj pro přišívání lemovací tkaniny na základní tkaninu.
V následujícím popise je směr podávání tkaniny definován jako směr osy X (podélný směr), svislý směr pohybu, který je kolmý na směr osy X je definován jako směr osy Z (svislý směr), a
-4CZ 306492 B6 směr, který je kolmý jak na směr osy X, tak na směr osy Z, je definován jako směr osy Y (příčný směr).
Celková konstrukce šicího stroje
Lemovací šicí stroj podle předmětného provedení (který bude dále nazýván jako lemovací šicí stroj) obsahuje ústrojí středového nože (neznázoměno), obsahující dvě jehly (neznázoměno) a sloužící pro vytváření přímého proseknutí (viz obr. 13A a obr. 13B) pro vytváření kapsy z tkanin na základní tkanině a na lemovací tkanině (z nichž obě budou v dalším nazývány jako tkaniny), které tvoří šitý předmět a jsou přiváděny na spodní stranu ve směru podávání tkaniny při vytváření dvou stehů, které jsou například vzájemně téměř rovnoběžné, a ústrojí 1 rohového nože pro vytváření rohového proseknutí ve tvaru téměř písmene V (viz obr. 13A a obr. 13B) na obou koncích přímého proseknutí.
Kromě toho šicí stroj obsahuje ovládací panel (neznázoměno) pro vydávání a přijímání předem stanovených povelových signálů bezdrátovým způsobem nebo s pomocí kabelů.
Šicí stroj obsahuje různé obecné mechanismy pro provádění lemovací operace, například mechanismus pro svislý pohyb jehly pro zajišťování pohybu jehly ve svislém směru, podávači mechanismus pro přivádění tkaniny na spodní stranu ve směru podávání, a lemovací ústrojí pro udržování stavu, ve kterém je lemovací tkanina přehnuta zpět do předem stanoveného tvaru.
Jelikož tyto mechanismy a ústrojí středového nože jsou stejné, jako u všeobecně známých konstrukcí, budou jejich vyobrazení a popisy vynechány u tohoto provedení.
Ústrojí rohového nože
Ústrojí 1 rohového nože obsahuje jednotku 20 rohového nože, mající rohový nůž 51 tvořený dvojicí jednotlivých nožových čepelí 51A a 51B pro vytváření rohového proseknutí téměř ve tvaru písmene V na konci přímého proseknutí, a mechanismus 10 pro podélný pohyb pro zajišťování svislého pohybu celé jednotky 20 rohového nože ve směru podávání tkaniny (v podélném směru).
Mechanismus pro podélný pohyb
Především je nutno poznamenat, že mechanismus 10 pro podélný pohyb je umístěn na spodní straně ve směru podávání tkaniny za umístěním dvou jehel pod základnou šicího stroje, která není znázorněna.
Jak je znázorněno na obr. 1, tak mechanismus 10 pro podélný pohyb obsahuje:
biaxiální hřídel 12 pro nesení základny 30 jednotky 20 rohového nože, která bude popsána v dalším, a to tak, aby byla pohyblivá v podélném směru, rám 11 pro uložení jak předních, tak i zadních konců biaxiálního hřídele 12, motor 13 pro podélný pohyb, který je hnacím zdrojem a je připevněn k rámu 11, přičemž slouží pro podélné pohánění základny 30 v podélném směru biaxiálního hřídele 12, a řemen 14 pro přenášení hnací síly motoru 13 pro podélný pohyb na základnu 30.
Jak je znázorněno na obr. 1, je rám 11 tvořen přídržným rámovým členem, vytvořeným tak, že zaujímá schematický tvar téměř písmene U, přičemž jeho podélný směr je umístěn ve směru přivádění tkaniny prostřednictvím podávacího mechanismu (neznázoměno), uspořádaného v šicím stroji (který bude dále nazýván jako směr podávání tkaniny), to znamená ve směru osy X.
-5CZ 306492 B6
Biaxiální hřídele 12 jsou uspořádány svisle a jsou umístěny rovnoběžně tak, že jejich podélný směr je ustaven podél směru osy X stejným způsobem jako rám 11, přičemž jak přední, tak i zadní konce jsou připevněny k rámu H. Biaxiální hřídele 12 jsou posuvně uloženy v horním a spodním průchozím otvoru 30d a 30e (viz obr. 4), vytvořených v základně 30 jednotky 20 rohového nože, což bude popsáno v dalším.
Motorem 13 pro podélný pohyb je impulzní motor, schopný regulovat velikost otáček, který je upevněn takovým způsobem, že výstupní hřídel je rovnoběžný se směrem osy Y na jednom konci (předním konci) strany rámu H. Motor 13 pro podélný pohyb může přenášet hnací sílu prostřednictvím řemenu 14, který bude popsán v dalším, v důsledku čehož může zajišťovat pohyb základny 30 do předem stanovené polohy v podélném směru nebo základnu 30 zastavit.
Řemen 14 je ovinut přes řetězové kolo 15 na hnací straně, připevněné k výstupnímu hřídeli motoru 13 pro podélný pohyb, a přes řetězové kolo 16 na hnané straně, uspořádané na druhém konci (zadním konci) strany rámu 11, a dále připojené k základně 30 prostřednictvím spojovacího členu.
Pokud se řetězové kolo 15 na hnací straně otáčí prostřednictvím hnací operace motoru 13 pro podélný pohyb, tak se řemen 14 otáčí tak, že základna 30, připojená k řemenu 14 se pohybuje v podélném směru. V důsledku toho se každá z nožových jednotek A a B uložených na základně 30 volně pohybuje v podélném směru v předem stanoveném načasování o předem stanovenou vzdálenost.
Prostřednictvím této konstrukce dále mechanismus 10 pro podélný pohyb zajišťuje polohu celé jednotky 20 rohového nože, která bude popsána v dalším, v podélném směru vzhledem k šicímu stroji prostřednictvím rámu 11 a biaxiálního hřídele 12.
Jednotka rohového nože
Nyní bude v dalším podrobněji popsána jednotka 20 rohového nože podle předmětného provedení.
Jak je znázorněno na obr. 2 a obr. 3, tak jednotka 20 rohového nože obsahuje:
regulační mechanismus 40 délky proseknutí pro regulaci délky rohového proseknutí téměř ve tvaru písmene V, regulační mechanismus 50 velikosti rozevření pro regulaci velikosti rozevření ve tvaru písmene pro regulaci, a základnu 30 pro celkové uložení regulačního mechanismu 40 délky proseknutí a regulačního mechanismu 50 velikosti rozevření.
Základna
Jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 2, tak základna 30 má posuvnou část 30a, která je umístěna ve směru osy Z a je vložena posuvně do biaxiálního hřídele 12 mechanismu 10 pro podélný pohyb prostřednictvím horních a spodních průchozích otvorů 30d a 30e, a horní ramenovou část 30b, stejně jako spodní ramenovou část 30c, které vybíhají vodorovně od blízkosti horních a spodních konců posuvné části 30a ve směru osy Y.
Posuvná část 30a je podélně pohyblivá od předního konce biaxiálního hřídele 12 k jeho zadnímu konci prostřednictvím posuvného uložení v horních a spodních průchozích otvorech 3Od a 30e, vytvořených ve směru osy X příslušně v biaxiálním hřídeli 12.
Jednotka 20 rohového nože podle tohoto provedení se může podélně pohybovat prostřednictvím mechanismu 10 pro podélný pohyb přes základnu 30, přičemž vyrovnání může být přesně prová
-6CZ 306492 B6 děno vzhledem ke konci přímého proseknutí (nazývaného v dalším jako středové proseknutí) ve směru osy X, prováděného ústrojím středového nože, které není znázorněno.
Jinými slovy lze říci, že například rohové proseknutí téměř ve tvaru písmene V je přesně vytvořeno vzhledem ke konci středového proseknutí v závislosti na různých šířkách kapsy a v závislosti na podmínkách šití.
Souosý průchozí otvor ve směru osy Z je vytvořen na vrcholech horní a spodní ramenové části 30b a 30c.
Regulační mechanismus velikosti rozevření
Nyní bude v dalším podrobněji popsán regulační mechanismus 50 velikosti rozevření, a to s odkazem na obr. 2 až obr. 6.
Především budou popsány jednotlivé nožové čepele 51A a 51B.
Jednotlivé nožové čepele 51A a 51B mají ostře vytvořené horní konce, přičemž mají břitové části SA (SB), směřující dolů od vrcholu, a zadní část která je vytvořena ve směru osy Z od vrcholu a není naostřena (viz obr. 6).
Regulační mechanismus 50 velikosti rozevření má funkci regulace vzájemných velikostí rozevření dvou jednotlivých nožových čepelí 51A a 51B, umístěných vzájemně zády k sobě, to znamená pod požadovaným úhlem rohového proseknutí ve tvaru písmene V.
Regulační mechanismus 50 velikosti rozevření obsahuje:
otočný hřídel 58, uložený na základně 30 tak, že jeho podélný směr je rovnoběžný se svislým směrem, otočné destičky 52A a 52B, které jsou uloženy otočně kolem otočného hřídele 58 a slouží pro nesení příslušných jednotlivých nožových čepelí 51A a 51B, a dva točivé motory 53A a 53B. které tvoří hnací zdroje pro otáčení otočných destiček 52A a 52B kolem otočného hřídele 58.
Otočný hřídel 58 je otočně uložen svou horní a spodní částí v pouzdrech (neznázoměno), která jsou uspořádána v průchozích otvorech horní a spodní části 30b a 30c v základně 30.
Hnaná řemenice 56B je připevněna s pomocí šroubu ke spodnímu konci otočného hřídele 58. Hnaná řemenice 56B je připojena k hlavní řemenici 54B prostřednictvím řemenu 55B, přičemž výstupní hřídel točivého motoru 53B je připojen k hlavní řemenici 54B.
Hnaná řemenice 56A je otočně upevněna na horním konci otočného hřídele 58 (viz obr. 5). Hnaná řemenice 56A je připojena k výstupnímu hřídeli točivého motoru 53A prostřednictvím řemenu 55A a hlavní řemenice 54A. Kromě toho je základna 57A motoru 53A pro uložení točivého motoru 53A upevněna v blízkosti horního konce otočného hřídele 58 na spodní straně hnané řemenice 56A nad horní ramenovou částí 30b.
Kromě toho je spodní konec otočné destičky 52B připevněn a připojen k téměř středové části otočného hřídele 58, to znamená, že otočný hřídel 58 je vystaven mezi horní a spodní ramenovou části 30b a 30c základny 30, základny přičemž spodní konec otočné destičky 52A je zde otočně připojen.
Točivý motor 53A je připevněn k otočnému hřídeli 58 prostřednictvím základny 57A motoru 53A. Pokud je točivý motor 53A poháněn, potom se hnaná řemenice 56A a otočná destička 52A,
-7 CZ 306492 B6 které jsou připevněny otočně s vůlí na horním konci otočného hřídele 58, otáčejí kolem středu otočného hřídele 58.
Točitý motor 53B je připevněn ke spodní části základny 30 prostřednictvím základny 57B motoru 53B tak, že výstupní hřídel je uspořádán ve směru osy Z.
Pokud je točivý motor 53B poháněn, tak se otočný hřídel 58 otáčí prostřednictvím hlavní řemenice 54B, řemenu 55B a hnané řemenice 56B. Oba točivé motory 53A a 53B jsou tvořeny impulzními motory, přičemž velikost otáček v běžném a opačném směru může být volně regulována.
Jak je znázorněno na obr. 4, obr. 7 a obr. 9, je otočná destička 52A tvořena dlouhým deskovým členem, majícím téměř obdélníkovitý tvar ve směru osy Z, přičemž válcové části G1 a G2, opatřené průchozími otvory, vycházejícími od okraje otočné destičky 52A a pronikajícími ve směru osy Z, jsou vytvořeny v blízkosti horního a spodního konce okraje na jeho jedné straně.
Kromě toho je připevňovací část 60A pro připevnění svislého motoru 64A, který bude popsán v dalším, vytvořena na okraji protilehlé strany válcové části v blízkosti spodního konce otočné destičky 52A. Otočná destička 52A je otočně připojena k téměř středové části otočného hřídele 58 ve válcové části G2 na spodní koncové straně, přičemž je dále připevněna k vyčnívající části T hnané řemenice 56A na válcové části G1 na horní koncové straně.
Pokud je točivý motor 53A poháněn, tak se otočná destička 52A otáčí kolem otočného hřídele 58 společně s hnanou řemenicí 56A.
LM vedení 62A mechanismu 41 pro svislý pohyb rohového nože, které bude popsáno v dalším, je uspořádáno posuvně ve svislém směru v podélné kolejničce 61 A, probíhající svisle v horní části na boční ploše otočné destičky 52A.
Dlouhá štěrbinová část 65A je vytvořena ve svislém směru v téměř středové části otočné destičky 52A, přičemž vodicí část 66A pro svislé vedení ozubené desky 67A vačkové kladičky regulačního mechanismu 42 šířky proseknutí, který bude popsán v dalším, je vytvořena na okraji ve svislém směru štěrbinové části 65A, to znamená na ploše na opačné straně vzhledem k LM vedení 62A (viz obr. 3 a obr. 10).
Otočná destička 52B má stejnou konstrukci, jako otočná destička 52A, přičemž je uspořádána souměrně s otočnou destičkou 52A, umístěnou kolem otočného hřídele 58 (viz obr. 2, obr. 3 a obr. 8).
Otočná destička 52B je připevněna k otočnému hřídeli 58 na válcové části na jeho spodním koncové straně, přičemž válcová část na horní koncové straně je otočně připevněna k vyčnívající části T hnané řemenice 56A.
Pokud je točivý motor 53B poháněn, tak se otočná destička 52B otáčí kolem otočného hřídele 58 společně s hnanou řemenicí 56B a otočným hřídelem 58.
U regulačního mechanismu 50 velikosti rozevření ústrojí 1 rohového nože podle tohoto vynálezu je točivý motor 53A poháněn tak, že otočná destička 52A se otáčí kolem otočného hřídele 58 na základě otočné destičky 52B, přičemž úhel mezi otočnými destičkami 52A a 52B se volně mění.
Kromě toho je točivý motor 53B poháněn tak, že otočná destička 52B se otáčí společně s otočným hřídelem 58 kolem otočného hřídele 58.
V případě, kdy je výstupní hřídel točivého motoru 53B udržován tak, že má předem stanovený úhel pootočení, přičemž pouze točivý motor 53A je poháněn, tak se otočný hřídel 58 a otočná destička 52B neotáčejí, neboť pouze otočná destička 52A se otáčí kolem otočného hřídele 58.
-8 CZ 306492 B6
V případě, kdy je výstupní hřídel točivého motoru 53A udržován tak, že má předem stanovený úhel pootočení, a pouze točivý motor 53B je poháněn, tak se otočné destičky 52A a 52B otáčejí vodorovně integrálně kolem otočného hřídele 58 beze změny úhlu mezi nimi.
V případě, kdy jsou točivý motor 53A a točivý motor 53B poháněny současně, tak se otočné destičky 52A a 52B otáčejí současně, přičemž se rovněž vzájemný úhel mění.
V důsledku toho je možno volně regulovat úhel, který svírají jednotlivé nožové čepele 51A a 51B, uložené na otočných destičkách 52A a 52B, to znamená úhel rohového proseknutí V, stejně jako polohu, ve které má být rohové proseknutí V vytvořeno.
S pomocí této konstrukce je možno otáčet otočné destičky 52A a 52B alespoň o 180° (ve směru podávání tkaniny) prostřednictvím pohánění točivého motoru 53B u regulačního mechanismu 50 velikosti rozevření podle tohoto provedení.
Regulační mechanismus délky proseknutí: celkové uspořádání
Nyní bude v dalším podrobněji popsán regulační mechanismus 40 délky proseknutí pro regulaci délky rohového proseknutí V, vytvářeného s pomocí jednotlivých nožových čepelí 51A a 51B.
Regulační mechanismus 40 délky proseknutí využívá konstrukce, u které jsou nožová deska 70A a nožová deska 70B pro nesení a pohánění jednotlivých nožových čepeli 51A a 51B uspořádány tak, že jsou vzájemně souměrné. Z tohoto důvodu bude podán popis nožové desky 70A, opatřené jednotlivou nožovou čepelí 51A. Nožová deska 70B má rovněž stejnou konstrukci, s výjimkou případu, kdy bude podán konkrétní popis.
Regulační mechanismus 40 délky proseknutí obsahuje mechanismus 41 pro svislý pohyb rohového nože pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele 51A (51B) ve svislém směru a regulační mechanismus 42 šířky proseknutí pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele 51A (51B) ve vodorovném směru, to znamená ve směru vytváření rohového proseknutí, čímž je vymezena délka tohoto proseknutí (viz obr. 9).
Regulační mechanismus délky proseknutí: mechanismus pro svislý pohyb rohového nože
Mechanismus 41 pro svislý pohyb rohového nože obsahuje:
nožovou desku 70A (70B), představující člen pro zajišťování svislého pohybu a pro nesení jednotlivé nožové čepele 51A (51B),
LM vedení 62A (62B) pro zajišťování posuvného pohybu nožové desky 70A (70B) ve svislém směru a ve směru na něj kolmém v rovině otočné destičky 52A (52B), a válec 72A (72B), představující pohonnou jednotku pro pohánění nožové desky 70A (70B).
LM vedení 62A (62B) obsahuje podélnou kolejničky 61A (61B), připevněnou k horní části otočné destičky 52A (52B), posuvný díl 62a (62b), který je svisle posuvný podél podélné kolejničky 61A (61B). a boční kolejničku 63A (63B), která je pohyblivá v kolmém směru vzhledem k podélné kolejničce 61A (61B) v rovině otočné destičky 52A (52B) vzhledem k posuvnému dílu 62a (62b).
Boční kolejnička 63A (63B) je připevněna k nožové desce 70A (70B) prostřednictvím množiny šroubů (neznázoměno), vloženým do šroubového otvoru 63a (63b) v boční kolejničce 63A (63B) prostřednictvím otvoru 73A (73B) v nožové desce 70A (70B), přičemž nožová deska 70A (70B) je uložena posuvně ve vodorovném směru vzhledem k posuvnému dílu 62a (62b) LM vedení 62A (62B) prostřednictvím boční kolejničky 63A (63B).
-9CZ 306492 B6
Nožová deska 70A (70B) je tedy uložena posuvně ve svislém a vodorovném směru prostřednictvím boční kolejničky 61A (61 B), posuvného dílu 62a (62b) a boční kolejničky 63A (63B) vzhledem k otočné destičce 52A (52B).
Přestože je boční kolejnička 63A (63B) uložena na nožové desce 70A (70B), jak bylo shora popsáno, není nožová deska 70A (70B) znázorněna na obr. 4, obr. 7 a obr. 8 pro snadnější porozumění.
Válec 72A (72B) je otočně uložen na desce 76A (76B) válce, jejíchž spodní konec je uspořádán na spodním konci otočné destičky 52A (52B) prostřednictvím hřídele, přičemž je uložen výkyvné kolem tohoto hřídele (viz obr. 3 a obr. 9).
Kromě toho konec hnací části, vyčnívající z válce 72A (72B), je otočně připojen k nožové desce 70A (70B) prostřednictvím kulového kloubu 77A (77B) a kloubového čepu 78A (78B).
Pokud se nožové desky 70A a 70B svisle pohybují prostřednictvím poháněči operace válců 72A a 72B, tak se jednotlivé nožové čepele 51A a 51B, připevněné k nožovým deskám 70A a 70B, svisle pohybují tak, že rohové proseknutí V je vytvářeno na tkanině, podávané na pracovní desku šicího stroje.
U mechanismu 41 pro svislý pohyb rohového nože podle tohoto vynálezu se jednotlivé nožové čepele 51A a 51B pohybují přes celou oblast pohyblivého rozmezí válců 72A a 72B prostřednictvím poháněči operace válců 72A a 72B.
Jinými slovy lze říci, že rohový nůž 52 vždy provádí svislý pohyb při téměř konstantním zdvihu při provádění operace prosekávání. Jednotlivé nožové čepele 51A a 51B mají takovou konstrukci, že rohové proseknutí V je vytvářeno s využitím celé oblasti od konců čepelových částí, ke spodním koncům.
Regulační mechanismus šířky proseknutí
Regulační mechanismus 42 šířky proseknutí obsahuje:
vačkovou kladičku 80A (80B), která je vodicím členem pro stanovení velikosti pohybu nožové desky 70A (70B) ve vodorovném směru, vodicí část 81A (81B), mající část 75A (75B) vačkové kladičky, uspořádanou integrálně s nožovou deskou 70A (70B) a dosedající na vačkovou kladičku 80A (80B), listovou pružinu 82A (82B) pro udržování stavu ve kterém je vodicí část nucena dosedat na vačkovou kladičku 80A (80B), svislý motor 64A (64B), tvořící poháněči prostředky pro regulaci výšky vačkové kladičky 80A (80B), to znamená svislé polohy, a ozubenou desku 67A (67B) pro přenášení hnací síly svislého motoru 64A (64B) na vačkovou kladičku 80A (80B).
Vačková kladička 80A (80B) je vačkovým členem podle tohoto vynálezu, přičemž je umístěna v blízkosti otvorové části na straně štěrbinové části 65A (65B) nožové desky 70A (70B) (viz obr. 9). Vačková kladička 80A (80B) je otočně připojena prostřednictvím štěrbinové části 65A (65B) k hornímu konci ozubené desky 67A (67B) vačkové kladičky, která bude popsána v dalším, přičemž je uspořádána pohyblivě ve svislém směru podél štěrbinové části 65A (65B).
U vodicí části 81A (81B) jsou dosedací část K (L), mající dosedací plochu Pa (Pb) pro dosedání na vačkovou kladičku 80A, a výztužná část C (D), vytvořená s přesahem s dosedací částí K (L), vytvořeny vzájemně spolu integrálně, přičemž dosedací část K (L) je tvořena přímou částí 74A (74B) pro vedení svislého pohybu nožové desky 70A (70B) a skloněné části 75A (75B), uspořá
-10CZ 306492 B6 dané pod přímou částí 74A (74B) a sloužící pro vedení vodorovného pohybu nožové desky 70A (70B).
Okraj vodicí části 81A (81B) na straně otočného hřídele 58, představující spodní část nožové desky 70A (70B), která je přitlačována směrem ke straně otočného hřídele 58 přítlačnou silou listové pružiny 82A (82B), dosedá na vačkovou kladičku 80A (80B).
Vačková kladička 80A (80B) reguluje pohyb vodicí části 81A (81B) ve vodorovném směru (zejména pohyb směrem ke straně nosného hřídele 58), přičemž vodicí část 81A (81B) nožové desky 70A (70B) se pohybuje svisle podél vačkové kladičky 80A (80B).
Ozubená deska 67A (67B) vačkové kladičky je umístěna podél plochy na protilehlé straně vačkové kladičky 80A (80B), přičemž je mezi nimi vložena otočná destička 52A (52B). Drážka je vytvořena ve svislém směru ve spodní části ozubené desky 67A (67B), přičemž je uspořádána svisle posuvně vzhledem k otočné destičce 52A (52B) s pomocí šroubu, vloženého do drážky.
Kromě toho je středová část ozubené desky 67A (67B) upevněna ve vodicí části 66A (66B), přičemž směr jejího pohybuje regulován tak, aby byl ve svislém směru. Kromě toho je ozubená část pro záběr se svislým ozubeným kolem 64a (64b), což bude popsáno v dalším, vytvořena na jednom okraji ozubené desky 67A (67B) vačkové kladičky.
Svislý motor 64A (64B) je připevněn k připevňovací Části 60A (60B) otočné destičky 52A (52B) v takovém směru, že jeho výstupní hřídel vyčnívá směrem k ozubené desce 67A (67B).
Pro svislý motor 64A (64B) je rovněž využito impulzního motoru, přičemž počet otáček a časování pohánění je možno regulovat.
Kromě toho je svislé ozubené kolo 64a (64b) připevněno k výstupnímu hřídeli svislého motoru 64A (64B), přičemž zabírá s ozubenou částí ozubené desky 67A (67B) vačkové kladičky. Poháněním svislého motoru 64A (64B) je možno nastavit a regulovat výšku vačkové kladičky 80A (80B), připojené k ozubené desce 67A (67B) vačkové kladičky na požadovanou výšku.
Pokud skloněná část 75A (75B), uspořádaná na spodním konci vodicí části 81A (81B), dosedá na vačkovou kladičku 80A (80B) během pohybu vzhůru, tak je nožová deska 70A (70B), pohybující se vzhůru podél vačkové kladičky 80A (80B) prostřednictvím poháněči operace válce 72A (72B), vytlačována ven takovým směrem, že vychází z otočného hřídele 58, to znamená, že směr vytváření proseknutí, ke kterému směřuje čepelová část jediné čepele nože 51A (51B), je pootočen.
Velikost pohonu svislého motoru 64A (64B) a výška odpovídající vačkové kladičky 80A (80B) nebo velikost pohybu ve vodorovném směru odpovídající nožové desky 70A (70B), to znamená velikost pohybu ve směru vytváření proseknutí, jsou s výhodou získány experimentálně, přičemž tyto údaje jsou uloženy do paměťových prostředků řidiči části, která není znázorněna.
U daného provedení je poloha, ve které má být vytvořena štěrbinová část 65A (65B), nastavena takovým způsobem, že skloněná část 75A (75B) začíná dosedat na vačkovou kladičku 80A (80B) poté, kdy špička jediné nožové čepele 51A (51B) je zdvižena kolmo o předem stanovenou vzdálenost, až projde alespoň tkaninou, předem stanovená vzdálenost znamená dostatečnou vzdálenost pro jedinou nožovou čepel 51A (51B), která prochází horní plochou tkaniny vzhledem ke tkanině, která má být šita na lemovacím šicím stroji.
Jak již bylo shora uvedeno, tak nožová jednotka B má rovněž stejnou konstrukci, jako nožová jednotka A.
- 11 CZ 306492 B6
Ovládací panel
Ovládací panel, který není znázorněn, je proveden tak, že obsahuje zobrazovací jednotku s tekutými krystaly a dotykový panel, uspořádaný na zobrazovací obrazovce. Prováděním dotykových operací ovládáním skupiny tlačítek, zobrazených na zobrazovací jednotce s tekutými krystaly dotykový panel například zjišťuje polohu, udanou prostřednictvím dotyku, pro zobrazení různých údajů (údaje o šití a údaje o umístění jehly) nebo o tvaru stehu na zobrazovací ploše zobrazovací jednotky s tekutými krystaly, odpovídající takto zjištěné poloze, stejně jako zajišťuje, aby šicí stroj prováděl předem stanovenou operaci na základě principu odečítání polohy elektromagnetického indukčního typu, magnetostrikčního typu nebo typu snímání tlaku.
Prováděním předem stanoveného ovládacího vstupu prostřednictvím ovládacího panelu je displej zobrazovací jednotky s tekutými krystaly na ovládacím panelu různě přepínán tak, že různé skupiny ovládacích tlačítek a různé obrazovky, odpovídající různým nastaveným operacím, různým vstupním operacím a různým operacím šicího stroje jsou zobrazovány.
Kromě toho je ovládací panel podle tohoto provedení opatřen nastavovacím vstupním tlačítkem pro nastavení a zadání úhlu rohového proseknutí V, polohy a délky jeho vytváření.
Na základě délky rohového proseknutí, úhlu rohového proseknutí V a polohy, ve které má být rohové proseknutí V vytvořeno, které jsou nastaveny prostřednictvím nastavovacího vstupního tlačítka (viz obr. 13A a obr. 13B) a různých tabulek, které jsou předem uloženy v paměťových prostředcích, je ovládání točivých motorů 53A a 53B a svislých motorů 64A a 64B, odpovídající příslušným nastaveným hodnotám, vypočteno tak, že je prováděna regulace pohonu každého z těchto motorů.
Ovládací panel podle tohoto provedení má funkci vstupní části zobrazovací části u šicího stroje a dále funkci vstupních prostředků pro nastavení délky proseknuti prostřednictvím jednotlivých nožových čepelí 51A a 51B.
Vysvětlení provozu otáčivého systému
Nyní bude podrobněji popsáno ovládání při regulaci velikosti rozevření jednotlivých nožových čepelí 51A a 51B, to znamená úhlu rohového proseknutí V u šicího stroje podle tohoto provedení. Především v případě, kdy je poháněn pouze točivý motor 53B, je otáčivá síla přenášena na otočný hřídel 58 prostřednictvím hlaví řemenice 54B, řemenu 55B a hnané řemenice 56B. V důsledku toho se otočný hřídel 58 a otočná destička 52B, připevněná k otočnému hřídeli 58, otáčejí vodorovně kolem otočného hřídele 58.
V případě, kdy je poháněn pouze točivý motor 53B se otočné destičky 52A a 52B otáčejí integrálně kolem otočného hřídele 58 beze změny úhlu mezi nimi.
V tomto případě se dále točivý motor 53A, připevněný k otočnému hřídeli 58 prostřednictvím základny 57A motoru 53A, otáčí společně s otočnými destičkami 52A a 52B a otočným hřídelem 58, přičemž úhel natočení výstupního hřídele je udržován prostřednictvím ovládání ovládací části.
V případě, kdy je poháněn pouze točivý motor 53A je dále otáčivá sila přenášena na otočnou destičku 52A prostřednictvím hlavní řemenice 54A, řemenu 55A a hnané řemenice 56A. Točivý motor 53A má takovou konstrukci, že se otáčí integrálně s otočnou destičkou 52B prostřednictvím základny 57A motoru 53A a otočného hřídele 58. Proto otáčivá síla nepůsobí na otočnou destičku 52B v závislosti na poháněči operaci točivého motoru 53A.
Jinými slovy lze říci, že v tomto případě je úhel výstupního hřídele točivého motoru 53 udržován prostřednictvím ovládání ovládací části, přičemž pouze otočná destička 52A se otáčí na základě
- 12CZ 306492 B6 otočné destičky 52B. takže úhel mezi otočnými destičkami 52A a 52B se mění. Úhel mezi jednotlivými nožovými čepelemi 51A a 51B, uchycenými na otočných destičkách 52A a 52B, se mění. Prostřednictvím pohánění pouze točivého motoru 53A je možno regulovat úhel rohového proseknutí V na požadovaný úhel beze změny polohy nožové čepele 51B.
V případě, kdy jsou točivé motory 53A a 53B poháněny společně, je provoz vzájemně spřažen, takže rohové proseknutí V je vytvářeno se zvoleným úhlem v jakémkoliv směru v rámci rozmezí umožněného uspořádáním točivého motoru S3A (53B) kolem točivého hřídele 58.
Ό ústrojí 1 rohového nože podle tohoto provedení se otočné destičky 52A a 52B (nožové jednotky A a B) otáčejí kolem otočného hřídele 58 o 180° nebo více.
Jelikož je uspořádána pouze jedna jednotka 20 rohového nože, tak rohové proseknuti V ve tvaru písmene V, rozšiřující se směrem k horní straně, a rohové proseknutí V ve tvaru písmene V, rozšiřující se ke spodní straně, jsou vytvářena na koncích horní a spodní strany ve směru podávání tkaniny přímého středového proseknutí, vytvořeného středovým nožem, který není znázorněn.
Jinými slovy lze říci, že operace při vytváření rohového proseknutí V, která je běžně prováděna s využitím dvou soustav jednotek 20 rohového nože, je prováděna prostřednictvím pouze jedné jednotky 20 rohového nože prostřednictvím otočné funkce nožových jednotek A a B.
Prostřednictvím konstrukce, u které mohou být otočné destičky 52A (52B) otáčeny integrálně ve stejném směru o 180° nebo více s pomocí točivého motoru 53B, je dále možno vytvářet vynikající tvar písmene V. V případě, kdy dvě soustavy rohových proseknutí V mají být vytvořeny je vytvořena vůle ve styku břitových částí SA a SB a rohových proseknutí V, pokud úsek břitové části SA (SB) jediné nožové čepele 51A (51B) je jedinou čepelí, kdy otočná destička 52A se otáčí ve směru pohybu hodinových ručiček a otočná destička 52B se otáčí proti směru pohybu hodinových ručiček pro vytváření příslušných rohových proseknutí V.
U ústrojí 1 rohového nože podle tohoto provedení je však možno zajistit, aby kontakty byly vzájemně shodné rovněž i v případě vytváření rohového proseknutí V, které má tvar obráceného písmene V.
Vysvětlení operace ve svislém a vodorovném směru
Dále bude podrobněji vysvětlena operace při zajišťování pohybu nožových čepelí 51A a 51B ve svislém směru. Pokud je ovládáno nastavovací vstupní tlačítko prostřednictvím ovládacího panelu, který není znázorněn, potom vhodná velikost pohonu svislého motoru 64A (64B). která odpovídá nastaveným vstupním hodnotám délek rohového proseknutí, vytvořených nožovými čepelemi 51A a 51B, které jsou zadány prostřednictvím ovládacího panelu, je vypočtena na základě stejné nastavené vstupní hodnoty a tabulky uložené v paměťových prostředcích. U daného provedení funguje ovládací panel jako vstupní prostředky pro nastavení délky rohového proseknutí V.
Dále je svislý motor 64A (64B) poháněn tak, že energie je přenášena ze svislého ozubeného kola A (B) na ozubenou desku 67A (67B) vačkové kladičky, takže vačková kladička 80A (80B) je umístěna v předem stanovené výšce.
Poté je signál pro pohánění válce 72A (72B) přenášen z ovládací části (neznázoměno) do elektromagnetického ventilu, takže válec 72A (72B) provádí operaci vysouvání a zasouvání.
Prostřednictvím této operace válce 72A (72B) se nožová deska 70A (70B), připojená k poháněči části válce 72A (72B). pohybuje nahoru a dolu.
Nožová deska 70A (70B) se posouvá v takovém směru, že se pohybuje nahoru nebo dolu vzhledem k otočné destičce 52A (52B) prostřednictvím LM vedení 62A (62B).
- 13 CZ 306492 B6
U tohoto provedení je válec (vzduchový válec) 72A (72B) využíván pro poháněči zdroj svislého pohybu nožové desky 70A (70B), přičemž celé rozmezí pohybu válce 72A (72B), to znamená jeho plný zdvih, působí na svislý pohyb nožové desky 70A (70B). Jinými slovy lze říci, že jediná nožová čepel 51A (51B) podle tohoto provedení slouží pro prosekávání tkaniny v celé oblasti čepelové části.
Nožová deska 70A (70B) je nastavena do stavu, ve kterém je vodicí část 81A (81B), představující spodní část nožové desky 70A (70B), vždy poháněna směrem ke straně otočného hřídele 58 poháněči silou listové pružiny 82A (82B). Z toho důvodu se nožová deska 70A (70B) pohybuje vzhůru tak, že jeden z konců vodicí části 81A (81B) je rovnoběžný s vačkovou kladičkou 80A (80B).
Nožová deska 70A (70B) se proto pohybuje vzhůru téměř kolmo, přičemž přímá část 74A (74B) vodicí části 81A (81B) dosedá na vačkovou kladičku 80A (80B).
U tohoto provedení špička nožové čepele 51A (51B) prochází tkaninou kolmým pohybem směrem vzhůru. Proto je úhel průniku nožové čepele 51A (51B) vzhledem ke tkanině vždy udržován jako optimální úhel (viz obr. 11 a obr. 12).
Nyní bude podán podrobný popis operace vačkového systému pro zajišťování pohybu každé z nožových čepelí 51A a 51B ve vodorovném směru.
Skloněná část 75A (75B) podle tohoto provedení má spodní konec ohnut směrem ke straně otočného hřídele 58, to znamená ke straně vačkové kladičky 80A (80B). Pokud se nožová deska 70A (70B) pohybuje vzhůru do předem stanovené výšky, potom spodní konec vodicí části 81A (81B), to znamená skloněné části 75A (75B), dosedá na vačkovou kladičku 80A (80B). Pokud se nožová deska 70A (70B) pohybuje vzhůru, tak je skloněná část 75A (75B), dosedající na vačkovou kladičku 80A (80B). vytlačována ven reakční silou v takovém směru, že se oddělí od otočného hřídele 58 prostřednictvím vačkové kladičky 80A (80B). Prostřednictvím reakční síly se válec 72A (72B) vykyvuje kolem hřídele desky 76A (76B) válce tak, že se nožová deska 70A (70B) pohybuje v téměř vodorovném směru podél boční kolejničky 63A (63B). V důsledku toho se nožová čepel 51A (51B), připevněná k nožové desce 70A (70B), pohybuje vzhůru, přičemž se současně pohybuje vodorovně ve směru vytváření proseknutí, ve kterém se břitová část SA (SB) otáčí.
Jinými slovy lze říci, že u ústrojí 1 rohového nože podle tohoto provedení je pohybová složka ve vodorovném směru přidána po kolmém pohybu a pohybu vzhůru, takže nožová čepel 51A (51B) se pohybuje ve směru vytváření proseknutí.
Horní a spodní poloha vačkové kladičky 80A (80B), které jsou dosaženy prostřednictvím poháněči operace svislého pohybového motoru 64A (64B), jsou nastaveny a měněny na základě nastavení a zadání hodnoty délky rohového proseknutí a polohy dosedání vačkové kladičky 80A (80B) vzhledem ke skloněné části 75A (75B) v procesu změny pohybu nožové desky 70A (70B) směrem vzhůru.
Dochází tedy ke změně polohy, ve které začíná vodorovný pohyb v procesu pohybu nožové desky 70A (70B) směrem vzhůru, to znamená jediné nožové čepele 51A (51B) v důsledku toho může být délka rohového proseknutí V změněna na požadovanou hodnotu.
Jediná nožová čepel 51A (51B) vždy proniká tkaninou při udržování kolmé polohy pronikání, načež se poté pohybuje ve vodorovném směru, čímž vytváří rohové proseknutí V, mající požadovanou délku, která je nastavena a zadána prostřednictvím ovládacího panelu. V důsledku toho je jiná nožová čepel 51A (51B) vždy proniká tkaninou kolmo pro provádění operace prosekávání, a to nezávisle na délce vytvářeného rohového proseknutí V. Je proto možno udržovat vysokou ostrost.
- 14CZ 306492 B6
U tohoto provedení dále vlastní šířka nože u nožové čepele 51A (51B) představuje minimální délku proseknutí, přičemž rozdíl mezi minimální délkou proseknutí a délkou rohového proseknutí, která je nastavena, představuje vodorovnou vzdálenost pohybu jediné nožové čepele 51A (51B), která je dosažena prostřednictvím vačkové kladičky 80A (80B) a skloněné části 75A (75B).
Jak již bylo shora uvedeno, tak u šicího stroje podle tohoto provedení je možno volně regulovat úhel rohového proseknutí V a délku proseknutí.
Kromě toho celá délka čepele u jediné nožové čepele 51A a 51B může být využita pro vytváření proseknutí V. V důsledku toho je možno zabránit částečnému opotřebení (částečnému poškození), způsobenému částečným využitím jediné nožové čepele 51A a 51B. Je tak možno udržovat vysokou přesnost u ústrojí 1 rohového nože.
Úhly průniku jediné nožové čepele 51A a 51B tkaninou lze udržovat konstantní, proto ostrost nožových čepelí 51A a 51B při pronikání tkaninou může být udržována na vysoké úrovni.
Prostřednictvím konstrukce, kdy nožové čepele 51A a 51B se mohou pohybovat ve směru vytváření proseknutí, je dále možno zvýšit rychlost ve směru provádění proseknutí. Je tak možno zkrátit dobu cyklu a zvýšit ostrost.
Prostřednictvím konstrukce, kdy se špičky nožových čepelí 51A a 51B pohybují kolmo o předem stanovenou vzdálenost, až proniknou alespoň základní tkaninou a lemovací tkaninou, přičemž se mohou pohybovat ve vodorovném směru, je možno odstranit nedostatek, že rohové proseknutí V, mající přesnou délku, nemůže být vytvořeno v důsledku odlišných délek proseknutí horní a spodní plochy tkaniny, a to i když je tkanina (základní tkanina a lemovací tkanina) například silná.
Kromě toho jsou uspořádány prostředky pro nastavení délky rohového proseknutí V. Rovněž v případě, kdy se délka proseknutí mění, je možno zvýšit produktivitu práce bez nutnosti výměny nožových čepeli 51A a 51B, majících odlišnou šířku.
Kromě toho jsou příslušně uspořádány svislé motory 64A a 64B. V důsledku toho každá délka jak levého, tak pravého proseknutí rohového proseknutí V, vytvořeného téměř ve tvaru písmene V, mohou být nastaveny samostatně a snadno (viz obr. 13B).
Jelikož poloha připevnění k základně 30 může být pootočena o 180° kolem otočného hřídele 58 prostřednictvím točivých motorů 53A a 53B, mohou být dále změněny otočné destičky 52A a 52B o 180° ve směru, ve kterém má být vytvářen tvar písmene V vzhledem ke směru podávání tkaniny. Je tak možno vytvářet rohové proseknutí V, mající téměř tvar písmene V nebo obráceného písmene V, a to jak na předním, tak i na zadním konci rohového proseknutí prostřednictvím jedné jednotky 20 rohového nože. Je tak možno snížit počet součástí v porovnání se známým ústrojím 1 rohového nože, které obsahuje dvě jednotky 20 rohového nože pro vytváření proseknutí ve tvaru písmene V, která jsou vůči sobě obrácena.
Ostatní
U předmětného provedení je využito konstrukce, u které je svislý motor 64A (64B) poháněn svisle pro změnu polohy dosedání (výšky) vačkové kladičky 80A (80B) a spodního konce vodicí části 81A (81B) nožové desky 70A (70B) to znamená skloněné části 75A (75B), přičemž dále každá z nožových čepelí 51A a 51B je svisle poháněna prostřednictvím válce 72A (72B).
Je rovněž možno využít konstrukce, u které jsou uspořádány impuizní motor pro zajišťování pohybu nožových čepelí 51A a 51B v podélném směru a impuizní motor pro zajišťování jejich pohybu ve vodorovném směru pro zajišťování pohybu nožové čepele 51A (51B) ve svislém a vodorovném směru.
- 15CZ 306492 B6
Jako způsob regulace délky rohového proseknutí V je rovněž možno využít konstrukce, u které se vačkové kladičky 80A a 80B pohybují ve vodorovném směru, to znamená v takovém směru, že se oddělují od otočného hřídele 58.
Kromě toho mohou mít vačkové kladičky 80A a 80B takovou konstrukci, že lze manuálně regulovat jejich výšku. V takovém případě je vačková kladička 80A (80B) vačkovým členem, jehož poloha je regulovatelná v závislosti na délce proseknutí, která je nastavena, přičemž funguje jako prostředky pro nastavení délky.
Je rovněž možno využít takové konstrukce, že lze regulovat výšku skloněných částí 75A a 75B prostřednictvím částí vačkových kladiček připojených k nožovým deskám 70A a 70B.
Jediná nožová čepel, mající šířku 7,5 mm, to znamená minimální délku 7,5 mm proseknutí je užita pro jedinou nožovou čepel 51A (51B) u tohoto provedení.
Je však možno regulovat vzdálenost ve vodorovném směru, to znamená regulovat rozmezí délky rohového proseknutí, prostřednictvím využití jediné nožové čepele, mající šířku, měnící se vhodně v závislosti na podmínkách šití, jakož i vhodným měněním úhlu skloněné části 75A (75B) nebo délky skloněné části 75A (75B).
Přestože se jedno ústrojí 1 rohového nože pohybuje pro vytváření rohového proseknutí V na každém konci přímého proseknutí u tohoto provedení, je rovněž možno uspořádat dvě ústrojí rohového nože, mající stejnou konstrukci, a tím vytvářet rohové proseknutí na každém konci prostřednictvím každého ústrojí rohového nože.
U ústrojí 1 rohového nože podle tohoto provedení je pohybová trasa kontaktu tkaniny a rohového nože 51 tvořena vnější křivkou, což je výhodné z hlediska operace prosekávání.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Lemovací šicí stroj, mající ústrojí (1) rohového nože pro vytváření rohového proseknutí (V) prostřednictvím rohového nože (51), přičemž rohový nůž (51) má dvojici jednotlivých nožových čepelí (51 A, 51B), z nichž každá je skloněna pod ostrým úhlem vzhledem ke směru pohybu vzhůru, přičemž rohové proseknutí (V) je vytvářeno na konci přímého proseknutí, vytvořeného na základní tkanině a na lemovací tkanině, vyznačující se tím, že ústrojí (1) rohového nože obsahuje regulační mechanismus (40) délky proseknutí, obsahující:
    prostředky pro nastavení délky rohového proseknutí (V), mechanizmus (41) pro svislý pohyb rohového nože (51) pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele ve svislém směru, a regulační mechanizmus (42) šířky proseknutí pro zajišťování pohybu jednotlivé nožové čepele při vytváření rohového proseknutí (V), přičemž regulační mechanizmus (42) šířky proseknutí je uspořádán pro zajišťování vodorovného pohybu jednotlivé nožové čepele ve směru vytváření rohového proseknutí (V), když mechanizmus (41) pro svislý pohyb rohového nože (51) zajišťuje pohyb jednotlivé nožové čepele vzhůru pro vytvoření rohového proseknutí (V), majícího délku, nastavenou prostředky pro nastavení délky.
    - 16CZ 306492 B6
  2. 2. Lemovací šicí stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky pro nastavení délky obsahují vačkový člen, jehož poloha je regulovatelná v závislosti na délce rohového proseknutí (V), mechanizmus (41) pro svislý pohyb rohového nože (51), a regulační mechanizmus (42) šířky proseknutí obsahují:
    svislý pohybový člen pro udržování rohového nože ve své horní části, mající část (81 A, 81B) vačkové kladičky (80A, 80B), která dosedá na vačkový člen zespodu, pohonnou jednotku pro zajišťování pohybu rohového nože vzhůru, připojenou ke svislému pohybovému členu, a vodicí člen pro nesení svislého pohybového členu posuvně ve směru svislého pohybu a ve vodorovném směru, přičemž část (81 A, 81B) vačkové kladičky má skloněnou část (75A, 75B), na kterou působí reakční síla ve směru vytváření rohového proseknutí (V) prostřednictvím dosedání vačkového členu při pohybu rohového nože vzhůru.
  3. 3. Lemovací šicí stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že dále obsahuje: vstupní prostředky pro zadání délky rohového proseknutí, a poháněči prostředky pro zajišťování pohybu vačkového členu na základě délky rohového proseknutí, zadané vstupními prostředky pro zadání délky.
  4. 4. Lemovací šicí stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že počáteční dosedací poloha vačkového členu a skloněné části je nastavena pro zajištění pohybu rohového nože ve vodorovném směru po jeho pohybu vzhůru o předem stanovenou vzdálenost, až špička rohového nože pronikne alespoň základní tkaninou a lemovací tkaninou.
  5. 5. Lemovací šicí stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že ústrojí (1) rohového nože dále obsahuje regulační mechanismus (50) velikosti rozevření pro regulování velikosti rozevření rohového proseknutí ve tvaru písmene V, vytvořeného rohovým nožem, přičemž regulační mechanismus (50) velikosti rozevření obsahuje:
    otočný hřídel (58), otočnou destičku (52A, 52B), která nese jednotlivou nožovou čepel a je uložena otočně kolem otočného hřídele (58), a motor (53A, 53B) pro otáčení otočných destiček (52A, 52B) kolem otočného hřídele (58) prostřednictvím otáčení otočného hřídele (58).
CZ2006-670A 2005-10-24 2006-10-24 Lemovací šicí stroj CZ306492B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2005308389A JP4823643B2 (ja) 2005-10-24 2005-10-24 玉縁縫いミシン

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2006670A3 CZ2006670A3 (cs) 2008-01-23
CZ306492B6 true CZ306492B6 (cs) 2017-02-15

Family

ID=37989691

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2006-670A CZ306492B6 (cs) 2005-10-24 2006-10-24 Lemovací šicí stroj

Country Status (4)

Country Link
JP (1) JP4823643B2 (cs)
CN (1) CN1955356B (cs)
CZ (1) CZ306492B6 (cs)
DE (1) DE102006050019A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008010353B4 (de) 2007-02-16 2022-05-25 Juki Corp. Einfassmaschine
JP4903598B2 (ja) * 2007-02-16 2012-03-28 Juki株式会社 玉縁縫いミシン
JP5174423B2 (ja) * 2007-10-24 2013-04-03 Juki株式会社 玉縁縫いミシン
CN105040281A (zh) * 2015-08-06 2015-11-11 浙江川田缝纫机有限公司 一种机头可升降的缝纫机结构
CN106521823A (zh) * 2015-09-10 2017-03-22 天津宝盈电脑机械有限公司 全自动超声波粘合机机头
CN113737506B (zh) * 2021-08-30 2023-05-30 中缝利华(厦门)智能技术有限公司 一种裁布设备
CN115323641A (zh) * 2022-08-29 2022-11-11 浙江中森缝纫机有限公司 一种切断装置及缝纫机

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0542269A (ja) * 1991-08-08 1993-02-23 Brother Ind Ltd 玉縁縫いミシン
US6047654A (en) * 1998-10-05 2000-04-11 Duropp Adler Aktiengesellschaft Sewing installation for the production of a piped pocket opening
US6230637B1 (en) * 1999-03-02 2001-05-15 Beisler Gmbh Sewing installation for the production of a piped pocket opening
CZ20033303A3 (cs) * 2002-12-05 2004-08-18 Jukiácorporation Zařízení na přišívání lemovky

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3820481A (en) * 1973-08-08 1974-06-28 Duerkoppwerke Device for use in sewing apparatus
JP2644042B2 (ja) * 1989-06-12 1997-08-25 ジューキ株式会社 玉縁縫いコーナー切り自動調整装置
JPH0710708Y2 (ja) * 1990-05-22 1995-03-15 ヤマトミシン製造株式会社 自動玉縁縫製機におけるコーナーメス作動機構
CN1322190C (zh) * 2000-01-14 2007-06-20 重机公司 缝制嵌条装置

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0542269A (ja) * 1991-08-08 1993-02-23 Brother Ind Ltd 玉縁縫いミシン
US6047654A (en) * 1998-10-05 2000-04-11 Duropp Adler Aktiengesellschaft Sewing installation for the production of a piped pocket opening
US6230637B1 (en) * 1999-03-02 2001-05-15 Beisler Gmbh Sewing installation for the production of a piped pocket opening
CZ20033303A3 (cs) * 2002-12-05 2004-08-18 Jukiácorporation Zařízení na přišívání lemovky

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2006670A3 (cs) 2008-01-23
CN1955356A (zh) 2007-05-02
JP2007111425A (ja) 2007-05-10
DE102006050019A1 (de) 2007-05-24
CN1955356B (zh) 2012-03-21
JP4823643B2 (ja) 2011-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ306492B6 (cs) Lemovací šicí stroj
CN1814887B (zh) 嵌条缝纫机
CN1840763B (zh) 缝纫机的锁边宽度调整装置
EP4066959A1 (en) Spring forming machine
CN101245533B (zh) 嵌条缝制缝纫机
CN101063257B (zh) 缝制装置及嵌条缝制装置
CN101469490B (zh) 嵌条缝制缝纫机的嵌条布压脚机构
JP5468236B2 (ja) 玉縁縫いミシン
JP5013780B2 (ja) 玉縁縫いミシン
CN1837443B (zh) 嵌条缝纫机
CN1940163B (zh) 袋口滚边缝纫机
CN101418497B (zh) 嵌条缝制缝纫机
JP5059435B2 (ja) 玉縁縫いミシン
JP5468222B2 (ja) 玉縁縫いミシン
JPH1142382A (ja) 縫製装置用ベルトループ材供給装置
CN101245534B (zh) 嵌条缝制缝纫机
CN106498629B (zh) 孔锁边缝纫机
JP2007061127A (ja) 鳩目穴かがりミシン
JP2023151070A (ja) 上糸保持機構及び縫製装置
EP0703309A1 (en) Precision stitcher, particularly for applying knitted borders to items of clothing or the like
JP2023151077A (ja) 上糸保持機構及び縫製装置
JP2010057722A (ja) 穴かがりミシンの布開き装置
CN101643978B (zh) 嵌条缝制缝纫机的角切刀机构
JP2010035989A (ja) 玉縁縫いミシン
JP2010035988A (ja) 玉縁縫いミシン