CZ288197A3 - Kolejové vozidlo, zejména pro dopravu osob - Google Patents

Kolejové vozidlo, zejména pro dopravu osob Download PDF

Info

Publication number
CZ288197A3
CZ288197A3 CZ972881A CZ288197A CZ288197A3 CZ 288197 A3 CZ288197 A3 CZ 288197A3 CZ 972881 A CZ972881 A CZ 972881A CZ 288197 A CZ288197 A CZ 288197A CZ 288197 A3 CZ288197 A3 CZ 288197A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail vehicle
air
vehicle according
floor
interior
Prior art date
Application number
CZ972881A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287618B6 (en
Inventor
Florian Minges
Michael Schwalbach
Original Assignee
Abb Daimler-Benz Transportation Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Daimler-Benz Transportation Gmbh filed Critical Abb Daimler-Benz Transportation Gmbh
Publication of CZ288197A3 publication Critical patent/CZ288197A3/cs
Publication of CZ287618B6 publication Critical patent/CZ287618B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D27/00Heating, cooling, ventilating, or air-conditioning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Motor Or Generator Cooling System (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Oblast ..techniky
Vynález se týká kolejového vozidla, zejména pro dopravu osob, které má bočními stěnami, podlahou vozové skříně a vozovou střechou omezenou vozovou skříň, která má nejméně jedno zařízení pro provětrávání a odvětrávání vnitřního prostoru vozové skříně.
U kolejových vozidel, zejména pro dopravu osob, bylo až dosud obvyklé využívat pro výměnu vzduchu konstrukční, na komponentech závislé a/nebo na výrobě závislé netěsnosti na vozové skříni z hlediska jejích vstupních otvorů, jako nástupních dveří nebo skládacích měchů na přechodech mezi vozy. Přitom je vzduch přiváděný přiváděcími ústrojími vzduchu veden skrz otevřené dveře a/nebo skrz škvíry a štěrbiny v důsledku různého tlaku vzduchu navenek. Nevýhoda tohoto způsobu výměny vzduchu je nedefinované vedení vzduchu, které se často projevuje jako průvan a vede k nepříznivému ovlivňování jízdního komfortu. Také nebylo možné zabránit tomu, aby přes případné otvory nemohly do vnitřku vozu vnikat nečistoty, hluk a vlhkost,
U kolejových vozidel moderní konstrukce, které jsou vytvořeny příznivě z hlediska proudění na podkladě vysokých rychlostí jízdy a jsou do značné míry zbaveny prosakujících otvorů, odpadá tato možnost samočinné výměny vzduchu. Pro odstranění tohoto nedostatku jsou uspořádány na střeše vov zidla odvětrávače, případně jsou uspořádány v oblasti bočních stěn vozidla, a to například tak zvané kohoutové větráky. Také toto odvětrávání je spojeno s nedostatky, jak to bude uvedeno v dalším.
Při odvětrávání na vozové střeše vzniká nebezpečí proudového, případně tepelného zkratu, protože otvory pro přívod vzduchu jsou často také uspořádány v oblasti vozové střechy. Tím již není zajištěna požadovaná výměna vzduchu v prostoru pro cestující, protože přiváděný čerstvý vzduch neprotéká celým vnitřním prostorem.
Odvětrávací otvory , například štěrbiny- na-boční stěně v oz ujsou v id ě t~á na r u š U jl“ ták vn ě“jš'V v ž hle d' v o z i dl a/ při-— čemž tento rušivý efekt je ještě zesílen požadovanými kryty na vnější straně vozu. Mimoto také zde není zabezpečeno definované vedení vzduchu od střechy k podlaze.
Podstata_yynálezu
Vycházeje z tohoto stavu techniky si vynález klade za úkol vytvořit pro kolejové vozidlo v úvodu uvedeného druhu zařízení pro provětrávání a odvětrávání-vnitřního prostoru vozové skříně, které by bylo uspořádáno jednoduše a bylo by jej možné vyrobit bez velkých nákladů, přičemž by zabezpečevalo účinnou výměnu vzduchu při zabránění nepříznivého ovlivňování průvanem nebo nežádoucímu vnikání vlhkosti, nečistot nebo hluku.
Vytčený úkol se podle vynálezu řeší znaky význakové části patentového nárpku 1. Další výhodná uspořádání a zdokonalení vynálezu jsou uvedena a vyznačena v závislých patentových nárocích.
Podle vynálezu se předpokládá, že zařízení pro provětrá, vání a odvětrávání vnitrního prostoru vozové skříně je vytvo· řeno na vozové střeše uspořádaným ústrojím pro přívod vzduchu a nejméně jedním, do podlahy vozové skříně zapuštěným odvětrávacím otvorem. Přitom je třeba uvést, že na vozové střeše uspořádaná ústrojí pro přívod vzduchu jsou již v různém provedení známá, například v podobě plánovitě a dodatečně na vozové střeše instalovaných klimatizačních zařízení, která přivádějí klimatizovaný čerstvý vzduch do vnitřního prostoru vozidla. Přitom však nebylo upraveno uspořádání odvětrávačich otvorů v oblasti podlahy, protože při nepříznivém uspořádání nelze vyloučit nepříznivé rozděleni teploty, vznik průvanu a zatížení vysokou hladinou hluku.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu se předpoklá dá, že odvětrávací otvor je překryt pro vzduch propustným krytem a je spojen se vzduchovým kanálem, uspořádaným pod podlahou vozové skříně. Přitom vytváří vzduchový kanál ve srovnání s odvětrávacím otvorem komunikujícím bezprostředně s okolním ovzduším současně bariéru pro bezprostřední nepríz nivé ovlivňování vnitřního prostoru vozidla hlukem vytvářeným za jízdy, vlhkostí a nečistotami, protože musejí nejdříve protékat skrz vzduchový kanál, než se mohou dostat do vnitřního prostoru vozidla.
Uvedený vzduchový kanál přitom může být integrován do uspořádání podlahy vozidla nebo může být s výhodou uspořádán pod podlahou vozové skříně a vytvořen límcem, který je prostřednictvím bočního otvoru spojen s okolním ovzduším.
Toto uspořádání poskytuje výhodu jednoduché výroby, pro tože vzduchový kanál může být vytvarován z plochého materiálu, zejména z plechu, případně také z tabulí z plastické hmoty. Uspořádání s límcem zabezpečuje rovnoměrný výstup vzduchu, přičemž v souladu s konstrukčním uspořádáním límce může tento působit jako zábrana pro nazpět, to znamená do vnitřního prostoru vozu,směrující proudění.
Podle výhodného provedení je boční otvor ve vzduchovém kanálu upraven po jeho délce a je vytvořen ve tvaru štěrbiny. Podélná štěrbina je přitom otevřena ve směru k podélnému středu vozu, aby se znesnadnilo vnikání hluku způsobeného odvalováníra kol kolejového vozidla.
V závislosti na velikosti vyměňovaného proudu vzduchir 'je upraven jen jeden odvětrávací otvor pro odvětrávání vnitřního prostoru vozové skříně, který je uspořádán vždy pod jedním sedadlem cestujícího, případně je chráněn jinými nástavbami. Je však také možné upravit více odvětrávacích otvorů, které jsou uspořádány vždy pod jedním sedadlem cestujícího.
Podle dalšího výhodného uspořádání vynálezu je každý odvětrávací otvor-uspořádán vždy v oblasti okraje na podélné vnější straně. Velikost odvětrúvacího otvoru je přitom stanovena v souladu s požadovaným výtokovým průřezem, přičemž pravoúhelník o hodnotě zhruba 600 cm , což odpovídá 200 mm x 300 mm pro každý odvétráyací otvor při celkem čtyřech odvětrávacích otvorech pro každou vozovou skříň je možné považovat za dostatečnou. Tak se dosáhne dostatečného a do značné míry rovnoměrného odvádění vzduchu a zajistí se dobrá cirkulace vzduchu.
Aby se zabránilo rušivému přítoku cizího vzduchu a vnikání vlhkosti, jsou nejméně pod jedním z každých odvětráva- ’ cích otvorů uspořádány ve vzduchovém kanálu vodicí plechy vzduchu. Přitom může být provedena taková úprava, že se vodicí plechy vzduchu překrývají a jsou nastaveny šikmo a tak se zabrání vnikání vlhkosti a cizích těles skrz odvětrávací otvor do vnitrního prostoru vozové skříně.
Pro zabránění vnikání hluku do vnitrního prostoru vozové skříně může být v souladu s výhodným provedením vynálezu provedena taková úprava, že vzduchový kanál je nejméně v oblasti štěrbinového otvoru vyložen hluk tlumícím materiálem, který potlačuje rušivé hluky.
Podle dalšího výhodného uspořádání vynálezu je^díiVěfrá'^-’ vací otvor na podlaze vozidla opatřen krytem, s výhodou mříží, například plechovou mřížovinou nebo děrovaným plechem.
Aby se zabránilo nebezpečí zakopnutí a příznivě se ovliv nila možnost čištění podlahy, tak se předpokládá, že je s výhodou kryt každého odvětrávacího otvoru vždy přesně uzavřen s podlahou vozové skříně. Pokud je podlaha vozové skříně opat fena podlahovým obložením, tak je kryt přesně uzavřen s tímto obložením.
Z hlediska snadného provádění čištění vzduchového kanálu nebo jednoduché výměny při jeho poškození, je vzduchový kanál na vozové skříni upraven odnímatelně.
Všeobecně je třeba zdůraznit, že zařízení pro provětrávání a odvetrávání není výhodné jen u vozidel, u kterých je upraveno chladicí ústroji pro chlazení vzduchu v prostoru pro cestující, ale také u obvyklých vytápěných větracích za *»^*5 řízení. U vozidel, která jsou opatřena takovým zařízením, se vytváří průchod vzduchu, který je až třikrát tak velký jako u plně klimatizovaných vozidel.
Dále se zařízením podle vynálezu zabrání vzniku přetlaku uvnitř vozu, což by u stále lépe utěsněných moderních kolejových vozidel mohlo vést k problémům, například ke ztížení samočinného otvírání dveří vozidla. Takový přetlak se může vytvářet zejména u topných a klimatizačních zařízení s provozem větráků.
Tato a další výhodná uspořádání a zdokonalení vozidla podlé vynálezu jsou předmětem závislých patentových nároků.
Přehled obrázků n5„vvkresech
Na podkladě příkladu provedení, který je znázorněn na schematických výkresech, jsou blíže popsána a vysvětlena výhodná provedení a zdokonalení, jakož i zvláštní výhody vynálezu.
Na obr. 1 je znázorněn příčný řez kolejovým vozidlem podle vynálezu s vyznačením průběhu proudění vzduchu.
Na obr. 2 je v rozloženém provedení vyobrazeno kolejové vozidlo podle vynálezu.
Na obr. 3 je znázorněn dílčí příčný řez podlahovou oblastí s odvětrávacím otvorem podle vynálezu.
^ÍÍBIa^grovedení-Vy nálezu
Na obr. 1 je znázorněn příčný řez vozovou skříní 10 blíže neznázorněného kolejového vozidla pro dopravu osob, který je vymezen bočními stěnami 12, 13, podlahou 14 vozové skříně 10 a vozovou střechou 16. Ve vnitřním prostoru 11 vozové skříně 10 jsou upravena sedadla 18 cestujících.
Na vozové střeše 16 je upraveno klimatizační zařízení vytvořené jako zařízení 20 pro provětrávání a odvětrávání vozové skříně 10 s příslušným ústrojím 22 pro přívod vzduchu, které je spojeno prostřednictvím dvou vstupních otvorů 24 ve vozové střeše 16 s vnitřním prostorem 11 a tak v případě potřeby zásobuje vnitřní prostor 11 ohřátým nebo ochlazeným čerstvým vzduchem. Prostřednictvím dvou zakreslených šipek 26, které jsou přirazeny vždy k-jednomu z obou otvorů 24 pro přívod vzduchu, jé znázorněna dráha proudění čerstvé-'— ho vzduchu. Toto vyobrazení ukazuje, že přiváděný čerstvý vzduch protéká průřezem vnitřního prostoru 11 a odtéká pod sedadly 18 cestujících prostřednictvím zde uspořádaných odvětrávacích otvorů 28.
Podle vynálezu upravené odvětrávací otvory 28 jsou tvořeny vybráními zapuštěnými do podlahy 14 vozové skříně 10, které jsou poblíž okraje podél podélné vnější steny, jak je to patrno zejména ze šikmého pohledu na řez vozovou skříní 10 podle obr. 2, uspořádány navzájem přesazené v podélném směru.
U schematicky na obr. 2 znázorněné, v částečném řezu vyobrazené vozové skříně 10 bez oken, dveří, případně vstupních oblastí, je ústrojí 22 pro přívod vzduchu uspořádáno zhruba uprostřed vozové skříně 10 a je přitom upraveno po celé šířce vozové skříně 10. Prostřednictvím vstupního otvoru 23 je vzduch z okolního ovzduší nasáván do ústrojí 22 pro přívod vzduchu, v něm je upravován, to znamená, že je prostřednictvím filtru čištěn, ohříván nebo ochlazován a potom je dopravován do vnitřního prostoru 11. Tam opouští přiváděný vzduch vnitrní prostor 11 po průtoku skrz něj prostřednictvím odvětrávacích otvorů 28, které jsou upraveny na podlaze 14 vozové skříně IQ a které jsou spojeny se vzduchovým kanálem 30, jak je to znázorněno na obr. 1 a ještě výrazněji na obr, 3.
Vzduchový kanál 30 má tvar límce a je vyroben z plechu nebo případně z desek z plastické hmoty. Omezuje prostor 32 s pravoúhlým průřezem, ve kterém jsou uspořádány první a dru hé vodicí plechy 34 ,· 35 vzduchu a na který navazuje štěrbinovitý prostor ve tvaru otvoru 36', který je opatřen hluk tlumicím materiálem 37 ve tvaru vrstvy a který je otevřený k podélnému středu vozu, takže prostřednictvím odvětrávacích otvorů 28 přiváděný spotřebovaný vzduch může proudit do okolního prostředí.
Odvetrávací otvory 28 jsou, jak je to znázorněno na obr. 3, opatřeny pro vzduch propustným krytem 38, který je vytvořen například jako mřížka nebo jako děrovaný plech a který je společně s podlahou 14 vozové skříně JO, případně s na ní uspořádaným pokrytím 15 podlahy 14 uzavírá.
Zařízení 20 pro provětrávání a odvětrávání vnitřního prostoru 11 vozové skříně 10 je podle vynálezu uspořádáno velmi úsporně z hlediska nároků na prostor, přičemž vzduchové kanály 30 komunikující s odvětráyacími otvory 28 jsou integrovány do nosné struktury 40 podlahy 14 vozové skříně 10, takže nevznikají žádné nároky na přídavný prostor.
íí ř
í*
Aby se do značné míry zabránilo vnikání hluku způsobe néhó jízdou nebo jiného hluku permanentně otevřenými odvětrávacími otvory 28, případně vzduchovými kanály 30, je ve vnitřním prostoru 11 trvale přetlak, který zabezpečuje per manentní proudění vzduchu z vnitřku navenek.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kolejové vozidlo, zejména pro dopravu osob, které má bočními stěnami, podlahou vozové skříně a vozovou střechou omezenou vozovou skříň, která má nejméně jedno zařízení pro provětrávání a odvětrávání vnitřního prostoru vozové skříně, vyznačující se tím, že zařízení (20) pro provětrávání a odvětrávání vnitřního prostoru (ll) vozové skříně (10) je vytvořeno na vozové střeše (16) uspořádaným ústrojím (22) pro přívod vzduchu a nejméně jedním, do podlahy (14) vozové skříně (10) zapuštěným odvetrávacím otvorem (28).
  2. 2. Kolejové vozidlo podle nároku 1 „ vyznačující se tím, že odvětrávací otvor (28) je překryt pro vzduch propustným krytem (38) a je spojen se vzduchovým kanálem (30), uspořádaným pod podlahou (14) vozové skříně (10).
  3. 3. Kolejové vozidlo podle nároku 2, vyznačující se tím, že vzduchový kanál (30) pod podlahou (14) vozové skříně (10) je tvořen límcem, který je vytvarován na podlaze (14) vozové skříně (10) a který je prostřednictvím bočního otvoru (36) spojen s okolním ovzduším.
  4. 4. Kolejové vozidlo podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že boční otvor (36) ve vzduchovém kanálu (30) je upraven po jeho délce a je vytvořen ve tvaru štěrbiny.
  5. 5. Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nejméně jeden odvětrávací otvor (28) pro odvětrávání vnitřního prostoru (11) vozové skříně (10) je uspořádán vždy pod sedadlem (18) cestujícího.
  6. 6. Kolejové vozidlo podle nároku 5, vyznačující se tím, že je uspořádáno více odvětrávacích otvorů (28), které jsou upraveny vždy pod sedadlem (18) cestujícího,
  7. 7. Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že každý odvětrávací otvor (28) je uspořádán vždy v oblasti okraje na podélné vnější straně........ - - -
  8. 8. Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nejméně pod jedním z každých odvětrávacích otvorů (28) jsou uspořádány ve vzduchovém kanálu (30) vodicí plechy (34, 35) vzduchu.
  9. 9. Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující setím, že vodicí plechy (34, 35) vzduchu se překrývají a jsou nastaveny šikmo a tak se zabrání vnikání vlhkosti a cizích těles skrz odvětrávací otvor (28) do vnitřního prostoru (11) vozové skříně (10).
  10. 10. Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jako kryt (38) odvětrávacího otvoru (28) je upravena mříž, například plechová rařížovina.
  11. 11. Kolejové vozidlo podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že jako kryt (38) od12
    13.
    13.
    14.
    14.
    větrávacího otvoru (28) je upraven děrovaný plech.
    Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kryt (38) každého odvětrávacího otvoru (28) je vždy těsně uzavřen s podlahou (14) vozové skříně (10), případně s na ní upraveným pod lahovým obložením vozové skříně (10).
    Kolejová vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vzduchový kanál (30) je na vozové skříni (10) upraven odnímatelně.
    Kolejové vozidlo podle jednoho z předcházejících nároků, ' vyzná č u j í č í s e t’í m / že vzduchový kanál (30) je nejméně v oblasti štěrbinovitého otvoru (36) vyložen hluk tlumícím materiálem (37).
CZ19972881A 1996-09-13 1997-09-12 Rail vehicle, particularly for transportation of persons CZ287618B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19637309A DE19637309A1 (de) 1996-09-13 1996-09-13 Einrichtung zur Be- und Entlüftung eines Schienenfahrzeuges

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ288197A3 true CZ288197A3 (cs) 1998-03-18
CZ287618B6 CZ287618B6 (en) 2001-01-17

Family

ID=7805524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19972881A CZ287618B6 (en) 1996-09-13 1997-09-12 Rail vehicle, particularly for transportation of persons

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0829409B1 (cs)
AT (1) ATE214670T1 (cs)
CZ (1) CZ287618B6 (cs)
DE (2) DE19637309A1 (cs)
HU (1) HU223686B1 (cs)
PL (1) PL184250B1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10205591A1 (de) * 2002-02-11 2003-08-21 Siemens Ag Belüftungsvorrichtung
CN100389852C (zh) * 2002-04-19 2008-05-28 廖宝云 自动除尘空气过滤装置
DE102005059326A1 (de) * 2005-12-09 2007-06-14 Bombardier Transportation Gmbh Schienenfahrzeug mit Belüftungseinrichtung
CN103934105B (zh) * 2014-04-17 2016-08-24 中国北车集团大连机车车辆有限公司 机车复合冷却器空气过滤装置
FR3096641A1 (fr) * 2019-05-27 2020-12-04 Alstom Transport Technologies Dispositif de ventilation pour véhicule comportant au moins un élément d'absorption acoustique et véhicule associé

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3302423A1 (de) * 1983-01-26 1984-07-26 Messerschmitt-Bölkow-Blohm GmbH, 8000 München Einrichtung zum klimatisieren von reisezugwagen
DD239570A1 (de) * 1985-07-26 1986-10-01 Bautzen Waggonbau Veb Umluftansaugung fuer luftheizungs- und klimaanlagen in schienfahrzeugen
EP0523752A1 (en) * 1987-11-02 1993-01-20 Hitachi, Ltd. Ventilating equipment for rolling stock
DE4123584A1 (de) * 1991-07-12 1993-01-14 Aeg Westinghouse Transport Autoreisezug
AU641327B1 (en) * 1992-10-27 1993-09-16 Kawasaki Jukogyo Kabushiki Kaisha Ventilating apparatus for conveyance

Also Published As

Publication number Publication date
ATE214670T1 (de) 2002-04-15
EP0829409A3 (de) 1999-06-23
EP0829409A2 (de) 1998-03-18
PL184250B1 (pl) 2002-09-30
HUP9701537A3 (en) 2002-05-28
CZ287618B6 (en) 2001-01-17
DE19637309A1 (de) 1998-03-19
PL322077A1 (en) 1998-03-16
HU223686B1 (hu) 2004-12-28
HU9701537D0 (en) 1997-11-28
DE59706653D1 (de) 2002-04-25
HUP9701537A2 (hu) 1999-11-29
EP0829409B1 (de) 2002-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4376408A (en) Air circulation system in a vehicle compartment of an automotive vehicle
US6361428B1 (en) Vehicle ventilation system
US6206465B1 (en) Cushioning for a vehicle seat
AU641327B1 (en) Ventilating apparatus for conveyance
JP2007504035A (ja) 自動車用シート換気モジュール
JP2019084935A (ja) 車両用空調装置
CZ288197A3 (cs) Kolejové vozidlo, zejména pro dopravu osob
JP2732487B2 (ja) 乗物の換気装置
KR101345961B1 (ko) 실내공기 흡입형 차량용 통풍시트
KR20070023073A (ko) 버스의 공기조화 시스템
JP2018167628A (ja) 車両空調用送風装置
JP4280576B2 (ja) 車両用空調装置
JP4724454B2 (ja) 鉄道車両の車体構造と空調方法
JPS6280118A (ja) 自動車用空気調和装置
KR101201299B1 (ko) 차량용 시트 공조장치
HU224156B1 (hu) Padló alatti szellőző-, fűtő- és/vagy klímaberendezés
JP2010208378A (ja) 鉄道車両
GB2590001A (en) Railcar
JP5468161B2 (ja) 鉄道車両
KR101151934B1 (ko) 차량용 시트 공조장치
JP7240643B2 (ja) エレベータ
KR200204481Y1 (ko) 기차의 서비스룸 공기조화장치
JP2004237870A (ja) 車両用空調ユニット
KR20010114028A (ko) 기차의 서비스룸 공기조화장치
KR20010065954A (ko) 자동차용 공기조화장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130912