PL184250B1 - Pojazd szynowy - Google Patents

Pojazd szynowy

Info

Publication number
PL184250B1
PL184250B1 PL97322077A PL32207797A PL184250B1 PL 184250 B1 PL184250 B1 PL 184250B1 PL 97322077 A PL97322077 A PL 97322077A PL 32207797 A PL32207797 A PL 32207797A PL 184250 B1 PL184250 B1 PL 184250B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
rail vehicle
car body
vehicle according
floor
Prior art date
Application number
PL97322077A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322077A1 (en
Inventor
Florian Minges
Michael Schwalbach
Original Assignee
Abb Daimler Benz Transp Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Daimler Benz Transp Tech filed Critical Abb Daimler Benz Transp Tech
Publication of PL322077A1 publication Critical patent/PL322077A1/xx
Publication of PL184250B1 publication Critical patent/PL184250B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D27/00Heating, cooling, ventilating, or air-conditioning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Motor Or Generator Cooling System (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Abstract

1. Pojazd szynowy, w szczególnosci do transportu osobowego, z nadwoziem wago- nu ograniczonym scianami bocznymi pod- loga nadwozia wagonu i dachem wagonu, który posiada przynajmniej jedno urzadze- nie do wentylacji przestrzeni wewnetrznej nadwozia wagonu, przy czym urzadzenie to obejmuje jedno umieszczone na dachu wa- gonu urzadzenie do doprowadzania swieze- go powietrza i przynajmniej jeden wpusz- czony w podloge nadwozia wagonu otwór wylotowy zuzytego powietrza, który jest polaczony z kanalem powietrznym umiesz- czonym pod podloga nadwozia wagonu, znamienny tym, ze przynajmniej pod jed- nym otworem wylotowym zuzytego powie- trza (28) w kanale powietrznym (30) usytu- owane sa kierownice powietrza (34, 35) przy czym kierownice te zachodza na siebie i sa ustawione skosnie. Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pojazd szynowy, w szczególności do transportu osobowego. W pojazdach szynowych, w szczególności służących do transportu osobowego, w celu wymiany powietrza powszechnie były wykorzystywane nieszczelności wynikające z konstrukcji, budowy części składowych i wytwarzania nadwozia wagonu względnie otwory umożliwiające dostęp, takie jak drzwi wejściowe lub przejścia harmonijkowe w pojeździe. Powietrze doprowadzane przez urządzenia służące do doprowadzania powietrza jest w tym przypadku transportowane na zewnątrz w następstwie różnicy ciśnień powietrza przez otwarte drzwi i przez istniejące wycięcia i szczeliny. Wadą tego rodzaju wymiany powietrza było niezdefiniowane kierowanie ruchem powietrza, które często objawiało się w postaci przeciągu
184 250 i prowadziło do pogorszenia komfortu jazdy Nie można było także zapobiec przedostawaniu się przez przypadkowe otwory do wnętrza wagonu zanieczyszczeń, hałasu i wilgoci.
W nowoczesnych pojazdach szynowych, które w szczególności ze względu na duże prędkości jazdy, mają kształty korzystne z punktu widzenia aerodynamiki i w dużym stopniu są pozbawione otworów stanowiących nieszczelności, nie istnieje możliwość wspomnianej samoczynnej wymiany powietrza W celu zaradzenia temu, urządzenia służące do odprowadzania zużytego powietrza zostały umieszczone na dachu wagonu lub w obszarze ścian bocznych, na przykład w postaci tak zwanego kukułczego wywietrznika. Ale także tego rodzaju odprowadzanie zużytego powietrza jest, jak poniżej wykazano, obarczone wadami.
Podczas odprowadzania zużytego powietrza na dachu wagonu, istnieje niebezpieczeństwo recyrkulacji przepływu względnie recyrkulacji termicznej, ponieważ otwory doprowadzające powietrze często również znajdują się w obszarze dachu. Z tego względu nie jest zagwarantowana wymagana wymiana powietrza we wnętrzu pojazdu, gdyż doprowadzane świeże powietrze nie opływa całej przestrzeni wewnętrznej.
Otwory do odprowadzania powietrza, jak na przykład szczeliny, umieszczone na bocznej ścianie pojazdu są widoczne i już dlatego same psują zewnętrzny wygląd, przy czym ten zakłócający dobre wrażenie efekt jest jeszcze wzmacniany przez osłony wymagane na zewnętrznej ścianie pojazdu Poza tym nie jest zapewnione określone kierowanie ruchem powietrza od sufitu do podłogi.
W opisie DE 41 23 584 A1 przedstawiono pociąg z autokuszetkami posiadający wagony służące do przewozu pojazdów ciężarowych i samochodów osobowych, w którym do napowietrzania jednostki transportowej umieszczonej w wagonie, wdmuchiwane jest powietrze zewnętrzne, a gazy wylotowe z pojazdów i opary paliwa odsysane są przez otwory wylotowe i nieszczelności w obudowie wagonu. Ujście wody deszczowej i jednocześnie ujście dla wody powstałej z rozpuszczonego śniegu służy do odprowadzania powietrza i jest umieszczone w dnie załadowczym i prowadzi na zewnątrz
Z opisu DE33 02423 Al znane jest urządzenie do klimatyzacji przestrzeni wagonów kolejowych, w którym powietrze odprowadzane jest przez usytuowane po powierzchnią siedzeń, od strony podłogi, otwory powietrzne i kanały powietrzne usytuowane w podłodze, w przestrzeni pod dnem wagonu.
Polski opis patentowy nr 1489 przedstawia konstrukcję urządzenia do wentylacji wagonu, które umieszczone jest na dachu wagonu kolejowego
Przedmiotem wynalazku jest pojazd szynowy, w szczególności do transportu osobowego, z nadwoziem wagonu ograniczonym ścianami bocznymi, podłogą nadwozia wagonu i dachem wagonu, który posiada przynajmniej jedno urządzenie do wentylacji przestrzeni wewnętrznej nadwozia wagonu, przy czym urządzenie to obejmuje jedno umieszczone na dachu wagonu urządzenie do doprowadzania świeżego powietrza i przynajmniej jeden wpuszczony w podłogę nadwozia wagonu otwór wylotowy zużytego powietrza, który jest połączony z kanałem powietrznym umieszczonym pod podłogą nadwozia wagonu.
Istota wynalazku polega na tym, że przynajmniej pod jednym otworem wylotowym zużytego powietrza, w kanale powietrznym usytuowane są kierownice powietrza, przy czym kierownice te zachodzą na siebie i są ustawione skośnie.
Korzystnie, otwór wylotowy zużytego powietrza jest zakryty przepuszczającą powietrze osłoną i utworzony przez ukształtowany w podłodze nadwozia wagonu kołnierz, który jest połączony z otaczającą atmosferą za pomocą bocznego otworu, który usytuowany jest wzdłużnie i wykonany w kształcie szczeliny.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, przynajmniej jeden lub kilka otworów wylotowych do odprowadzania zużytego powietrza z przestrzeni wewnętrznej nadwozia wagonu jest umieszczonych pod siedzeniem pasażera, przy czym każdy z tych otworów wylotowych jest umieszczony w pobliżu brzegu na zewnętrznej ścianie wzdłużnej.
Każdy otwór wylotowy zużytego powietrza posiada osłonę w postaci kratki a korzystnie jednolitej siatki lub w postaci dziurkowanej blachy.
184 250
Osłona każdego otworu wylotowego zużytego powietrza dokładnie przylega do podłogi nadwozia wagonu a korzystnie do umieszczonej na niej wykładziny podłogowej nadwozia wagonu
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, kanał powietrzny jest zamocowany rozłącznie w nadwoziu wagonu, przy czym kanał ten przynajmniej w obszarze otworu w kształcie szczeliny jest wyłożony materiałem dźwiękochłonnym.
Zaleta zaproponowanego rozwiązania polega między innymi na tym, że kanał powietrzny w porównaniu do otworu wylotowego zużytego powietrza bezpośrednio połączonego z powietrzem otaczającym, tworzy przeszkodę dla bezpośredniego napływu do wnętrza pojazdu hałasu wywoływanego jazdą wilgoci i zanieczyszczeń, gdyż zanim dostaną się one do wnętrza wagonu, muszą najpierw przepłynąć przez kanał powietrzny.
Wielkość otworu wylotowego jest dobierana w zależności od wymaganego przekroju wypływu, przy czym jako wystarczający jest przewidziany prostokąt o polu powierzchni wynoszącym około 600 cm2 (odpowiednio 200 mm x 300 mm) dla każdego otworu wylotowego, przy ogółem czterech otworach wylotowych na każde nadwozie wagonu. Dzięki temu osiągane jest wystarczające, w dużej mierze równomierne, odprowadzanie powietrza i jest zapewniona dobra cyrkulacja powietrza.
Kierownice powietrza zastosowane w kanale powietrznym zapobiegają przedostawaniu się wilgoci i obcych ciał przez otwór wylotowy zużytego powietrza do wnętrza nadwozia wagonu.
Ogólnie należy podkreślić, że według wynalazku urządzenie służące do wentylacji, jest przewidziane nie tylko dla pojazdów klimatyzowanych, to znaczy pojazdów w których urządzenie chłodzące jest przewidziane do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach pasażerskich lecz, co jest jego zaletą także w tradycyjnym urządzeniu służącym do ogrzewania powietrza. W pojazdach, które są wyposażone w tego rodzaju urządzenie, występuje natężenie przepływu powietrza do trzech razy większe niż w przypadku pojazdów w pełni klimatyzowanych.
Poza tym dzięki zastosowaniu urządzenia według wynalazku zapobiega się powstawaniu nadciśnienia we wnętrzu wagonu, które w przypadku coraz lepszego uszczelniania nowoczesnych pojazdów szynowych może prowadzić do pojawienia się pewnych trudności; na przykład może utrudniać automatyczne otwieranie drzwi pojazdu. Takie nadciśnienie może powstawać w szczególności w urządzeniach grzewczych i urządzeniach klimatyzacyjnych z wentylatorem.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym na fig. 1 przedstawiono przekrój poprzeczny pojazdu szynowego według wynalazku z zaznaczeniem obiegu strumienia powietrza, na fig. 2 przedstawiono perspektywiczny widok pojazdu szynowego według wynalazku i na fig. 3 przedstawiono częściowy przekrój poprzeczny przez obszar podłogi z otworem wylotowym zużytego powietrza według wynalazku.
Na fig. 1 pokazano przekrój poprzeczny nadwozia wagonu 10 bliżej nie przedstawionego pojazdu szynowego służącego do transportu osobowego, które jest ograniczone ścianami bocznymi 12, 13, podłogą nadwozia wagonu 14 i dachem 16. We wnętrzu 11 nadwozia wagonu 10 są umieszczone siedzenia 18 dla pasażerów.
Na dachu 16 jest umieszczone urządzenie doprowadzające świeże powietrze 22 wykonane jako urządzenie klimatyzacyjne i należące do urządzenia 20 służącego do wentylacji nadwozia wagonu 10, które jest połączone z przestrzenią wewnętrzną 11 za pomocą dwóch otworów doprowadzających powietrze 24 w dachu 16 i dostarcza za ich pomocą w miarę potrzeby podgrzane lub ochłodzone świeże powietrze do przestrzeni wewnętrznej. Za pomocą każdych dwóch naniesionych strzałek 26, odpowiadających w danym przypadku jednemu z dwóch otworów służących do doprowadzania powietrza 24 jest przedstawiona droga strumienia świeżego powietrza. Pokazano, że doprowadzane świeże powietrze przepływa przez przestrzeń wewnętrzną 11 i wypływa przez umieszczone pod siedzeniami 18 otwory wylotowe zużytego powietrza 28.
Przewidziane według wynalazku otwory wylotowe zużytego powietrza 28 wykonane są w zagłębieniach wpuszczonych w podłogę nadwozia wagonu, które umieszczone są w pobliżu brzegu, wzdłuż zewnętrznej ściany wzdłużnej. W szczególności, jak można zauważyć na
184 250 przedstawionym na fig. 2 perspektywicznym widoku nadwozia wagonu 10, są one przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym.
W nadwoziu wagonu 10 bez okien i drzwi, przedstawionym schematycznie na fig. 2, urządzenie służące do doprowadzania świeżego powietrza 22 jest umieszczone prawie w środku nadwozia wagonu i zajmuje całą szerokość nadwozia wagonu 10. Przez otwór wlotowy 23 powietrze z otoczenia jest zasysane do urządzenia służącego do doprowadzania świeżego powietrza 22, i tam odpowiednio kondycjonowane, to znaczy oczyszczane za pomocą filtru, ogrzewane lub schładzane i następnie wtłaczane do przestrzeni wewnętrznej 11. Doprowadzone powietrze po opłynięciu przestrzeni wewnętrznej opuszcza ją przez otwory wylotowe zużytego powietrza 28 przewidziane w podłodze nadwozia wagonu 14, połączone z kanałem powietrznym 30 pokazanym na fig. 1 i dokładniej pokazanym na fig. 3.
Kanał powietrzny 30 jest ukształtowany w postaci kołnierza i wykonany z blachy lub z płyt z tworzywa sztucznego. Ogranicza on przestrzeń 32 o przekroju prostokątnym, w której jest umieszczona pierwsza i druga kierownica powietrza 34, 35 i którą zamyka przestrzeń 36 w kształcie szczeliny, zaopatrzonej w dźwiękochłonną warstwę 37 i otwartej w kierunku środka wagonu, tak że napływające zużyte powietrze może wypłynąć do otoczenia przez otwory wylotowe zużytego powietrza 28.
Jak pokazano na fig. 3, w danym przypadku otwory wylotowe zużytego powietrza 28, są zaopatrzone w przepuszczającą powietrze osłonę 38 wykonaną na przykład jako kratka lub blacha dziurkowana, która dokładnie przylega do podłogi nadwozia wagonu 14 względnie do umieszczonej na niej wykładziny podłogowej 15.
Urządzenie 20 według wynalazku służące do wentylacji przestrzeni wewnętrznej 11 nadwozia wagonu 10 zajmuje bardzo mało miejsca, przy czym kanały powietrzne 30 połączone z otworami wylotowymi zużytego powietrza są zintegrowane ze strukturą nośną 40 podłogi nadwozia wagonu 14, tak że nie jest na nie wymagana żadna dodatkowa przestrzeń.
Aby zapobiec przenikaniu szumu wynikającego z jazdy lub innego hałasu, przez stale otwarte otwory wylotowe zużytego powietrza 28 względnie kanały powietrzne 30 w jak największym stopniu, w przestrzeni wewnętrznej powstaje pewne stałe nadciśnienie, które sprzyja powstawaniu prądów powietrznych skierowanych ze środka na zewnątrz wagonu.
184 250
Fig. 3
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojazd szynowy, w szczególności do transportu osobowego, z nadwoziem wagonu ograniczonym ścianami bocznymi podłogą nadwozia wagonu i dachem wagonu, który posiada przynajmniej jedno urządzenie do wentylacji przestrzeni wewnętrznej nadwozia wagonu, przy czym urządzenie to obejmuje jedno umieszczone na dachu wagonu urządzenie do doprowadzania świeżego powietrza i przynajmniej jeden wpuszczony w podłogę nadwozia wagonu otwór wylotowy zużytego powietrza, który jest połączony z kanałem powietrznym umieszczonym pod podłogą nadwozia wagonu, znamienny tym, że przynajmniej pod jednym otworem wylotowym zużytego powietrza (28) w kanale powietrznym (30) usytuowane są kierownice powietrza (34, 35) przy czym kierownice te zachodzą na siebie i są ustawione skośnie.
  2. 2. Pojazd szynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że otwór wylotowy zużytego powietrza (28) jest zakryty przepuszczającą powietrze osłoną (38).
  3. 3. Pojazd szynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że kanał powietrzny (30) pod podłogą nadwozia wagonu (14) jest utworzony przez ukształtowany w podłodze nadwozia wagonu (14) kołnierz, który jest połączony z otaczającą atmosferą za pomocą bocznego otworu (36).
  4. 4. Pojazd szynowy według zastrz. 3, znamienny tym, że boczny otwór (36) w kanale powietrznym (30) usytuowany jest wzdłużnie i wykonany w kształcie szczeliny.
  5. 5. Pojazd szynowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przynajmniej jeden otwór wylotowy zużytego powietrza (28) odprowadzający powietrze z przestrzeni wewnętrznej (11) nadwozia wagonu (10) jest umieszczony pod siedzeniem pasażera (18).
  6. 6. Pojazd szynowy według zastrz. 5, znamienny tym, że pod siedzeniem pasażera (18) umieszczonych jest kilka otworów wylotowych zużytego powietrza (28).
  7. 7. Pojazd szynowy według zastrz. 2, znamienny tym, że każdy otwór wylotowy zużytego powietrza (28) jest umieszczony w pobliżu brzegu na zewnętrznej ścianie wzdłużnej.
  8. 8. Pojazd szynowy według zastrz. 1 albo 2, albo 6, znamienny tym, że otwór wylotowy zużytego powietrza (28) posiada osłonę (38) w postaci kratki a korzystnie jednolitej siatki.
  9. 9. Pojazd szynowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że otwór wylotowy zużytego powietrza (28) posiada osłonę (38) w postaci dziurkowanej blachy.
  10. 10. Pojazd szynowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że osłona (38) każdego otworu wylotowego zużytego powietrza (28) dokładnie przylega do podłogi nadwozia wagonu (14), a korzystnie do umieszczonej na niej wykładziny podłogowej nadwozia wagonu (10).
  11. 11. Pojazd szynowy według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że kanał powietrzny (30) jest zamocowany rozłącznie w nadwoziu wagonu (10).
  12. 12. Pojazd szynowy według zastrz. 1 albo 3, albo 4, znamienny tym, że kanał powietrzny (30) przynajmniej w obszarze otworu (36) w kształcie szczeliny jest wyłożony dźwiękochłonnym materiałem (37).
PL97322077A 1996-09-13 1997-09-12 Pojazd szynowy PL184250B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19637309A DE19637309A1 (de) 1996-09-13 1996-09-13 Einrichtung zur Be- und Entlüftung eines Schienenfahrzeuges

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322077A1 PL322077A1 (en) 1998-03-16
PL184250B1 true PL184250B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=7805524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97322077A PL184250B1 (pl) 1996-09-13 1997-09-12 Pojazd szynowy

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0829409B1 (pl)
AT (1) ATE214670T1 (pl)
CZ (1) CZ287618B6 (pl)
DE (2) DE19637309A1 (pl)
HU (1) HU223686B1 (pl)
PL (1) PL184250B1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10205591A1 (de) * 2002-02-11 2003-08-21 Siemens Ag Belüftungsvorrichtung
CN100389852C (zh) * 2002-04-19 2008-05-28 廖宝云 自动除尘空气过滤装置
DE102005059326A1 (de) * 2005-12-09 2007-06-14 Bombardier Transportation Gmbh Schienenfahrzeug mit Belüftungseinrichtung
CN103934105B (zh) * 2014-04-17 2016-08-24 中国北车集团大连机车车辆有限公司 机车复合冷却器空气过滤装置
FR3096641A1 (fr) * 2019-05-27 2020-12-04 Alstom Transport Technologies Dispositif de ventilation pour véhicule comportant au moins un élément d'absorption acoustique et véhicule associé

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3302423A1 (de) * 1983-01-26 1984-07-26 Messerschmitt-Bölkow-Blohm GmbH, 8000 München Einrichtung zum klimatisieren von reisezugwagen
DD239570A1 (de) * 1985-07-26 1986-10-01 Bautzen Waggonbau Veb Umluftansaugung fuer luftheizungs- und klimaanlagen in schienfahrzeugen
EP0523752A1 (en) * 1987-11-02 1993-01-20 Hitachi, Ltd. Ventilating equipment for rolling stock
DE4123584A1 (de) * 1991-07-12 1993-01-14 Aeg Westinghouse Transport Autoreisezug
AU641327B1 (en) * 1992-10-27 1993-09-16 Kawasaki Jukogyo Kabushiki Kaisha Ventilating apparatus for conveyance

Also Published As

Publication number Publication date
ATE214670T1 (de) 2002-04-15
EP0829409A3 (de) 1999-06-23
CZ288197A3 (cs) 1998-03-18
EP0829409A2 (de) 1998-03-18
HUP9701537A3 (en) 2002-05-28
CZ287618B6 (en) 2001-01-17
DE19637309A1 (de) 1998-03-19
PL322077A1 (en) 1998-03-16
HU223686B1 (hu) 2004-12-28
HU9701537D0 (en) 1997-11-28
DE59706653D1 (de) 2002-04-25
HUP9701537A2 (hu) 1999-11-29
EP0829409B1 (de) 2002-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6616522B2 (en) Ventilating, heating and air conditioning device for motor vehicle passenger compartment
EP0594882A1 (en) Ventilating apparatus for conveyance
CN109421757B (zh) 用于高速列车的动力车厢
JPS59140160A (ja) 鉄道車両客車の空調装置
JPS59192663A (ja) 旅客列車車両の温度調節装置
GB2155171A (en) Dampers for heating ventilating or air conditioning apparatus
PL184250B1 (pl) Pojazd szynowy
US4805522A (en) Cross member structure for automobile
JP2732487B2 (ja) 乗物の換気装置
US2000477A (en) Cooling and ventilating system
US20030124969A1 (en) Heating and/or air-conditioning system with ventilation and evacuation
JP4724454B2 (ja) 鉄道車両の車体構造と空調方法
JP3468148B2 (ja) 車両用空調システム
JP5468161B2 (ja) 鉄道車両
JP2010208378A (ja) 鉄道車両
JPS6317107A (ja) 自動車用空調装置
SK285954B6 (sk) Podpodlahové vetracie, vykurovacie a/alebo klimatizačné zariadenie
JPH0880726A (ja) バス用空調装置
JP2001225630A (ja) 自動車用の空気調和ユニット
KR100222889B1 (ko) 자동차용 에어 컨디션 시스템
KR0110598Y1 (ko) 차량용 에어 컨디셔닝 장치
JP5615400B2 (ja) 鉄道車両
KR0118416Y1 (ko) 자동차의 사이드 에어벤트 통로 환풍장치
KR100217615B1 (ko) 자동차용 벤트 홀을 갖는 자동차용 스톱 램프
JPH082411A (ja) 誘引ダクト構造

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130912