CZ286252B6 - Datový, vysílací a přijímací obvod - Google Patents

Datový, vysílací a přijímací obvod Download PDF

Info

Publication number
CZ286252B6
CZ286252B6 CZ19971593A CZ159397A CZ286252B6 CZ 286252 B6 CZ286252 B6 CZ 286252B6 CZ 19971593 A CZ19971593 A CZ 19971593A CZ 159397 A CZ159397 A CZ 159397A CZ 286252 B6 CZ286252 B6 CZ 286252B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data
light
emitting diode
control circuit
transmit
Prior art date
Application number
CZ19971593A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ159397A3 (en
Inventor
Horst Prof. Dr. Ziegler
Martin Andreas Ziegler
Ulrike Claudia Ziegler
Tobias Irmo Ziegler
Original Assignee
Horst Prof. Dr. Ziegler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Prof. Dr. Ziegler filed Critical Horst Prof. Dr. Ziegler
Publication of CZ159397A3 publication Critical patent/CZ159397A3/cs
Publication of CZ286252B6 publication Critical patent/CZ286252B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/9627Optical touch switches
    • H03K17/9631Optical touch switches using a light source as part of the switch
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/9627Optical touch switches
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/9627Optical touch switches
    • H03K17/9631Optical touch switches using a light source as part of the switch
    • H03K17/9636Optical touch switches using a light source as part of the switch using a pulsed light source

Abstract

Datový, vysílací a přijímací obvod pro vysílání a přijímání optických datových signálů, u kterého je alespoň jedna světelná dioda (5), jako optoelektronický vysílací prvek pro přeměnu elektrického datového signálu na optický datový signál a pro vysílání tohoto optického datového signálu, je připojena na řídicí obvod (9), který připravuje elektrický datový signál v datovém vysílacím módu datového, vysílacího a přijímacího obvodu. Světelná dioda (5) je elektricky spojena na straně katody s přívodem (C) H - potenciálu a na straně anody s výstupem (B) řídicího obvodu (9), který je řídicím obvodem (9) řízeně přepojitelný mezi H - potenciálem a L - potenciálem, světelná dioda (5) je prostřednictvím přepínání výstupu (B) na L - potenciál v závěrném směru předpínána, přičemž je vytvářen závěrný proud světelné diody (5) závislý na intenzitě světla dopadajícího na světelnou diodu (5) pro přeměnu přijímaného optického datového signálu na elektrický signál v datovém přijímacím módu. Světelná dioŕ

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká datového, vysílacího a přijímacího obvodu pro vysílání a přijímání optických datových signálů, u kterého je alespoň jedna světlo emitující dioda (světelná dioda), jako optoelektronický vysílací prvek pro přeměnu elektrického datového signálu na optický datový signál a pro vysílání tohoto optického datového signálu, připojena na řídicí obvod, který připravuje elektrický datový signál v datovém vysílacím módu datového, vysílacího a přijímacího obvodu.
Dosavadní stav techniky
Datové, vysílací a přijímací obvody tohoto typu se užívají, například, v optických vazebních obvodech pro dvousměmý optický datový přenos, přičemž v běžných optických datových přenosových zařízeních je vedle světelné diody, působící jako optický vysílač, upravena, jako optický přijímací prvek, fotodioda nebo fototranzistor. V optickém vazebním obvodu běžného typu jsou pro vytvoření dvousměmé optické komunikační cesty dostatečné dva datové, vysílací a přijímací obvody, z nichž každý obsahuje jednu světelnou diodu pro vysílání a jeden fototranzistor, popřípadě fotodioda, pro příjem.
Datové, vysílací a přijímací obvody podle dosavadního stavu techniky se používají, například, v elektronických měřičích spotřeby tepla, které jsou pevně namontovány na příslušném topném tělese, aby měřily velikost spotřeby. Velikost spotřeby může být odečítána prostřednictvím přenosného čtecího zařízení, přičemž toto odečítání probíhá optickým datovým přenosem z měřiče spotřeby tepla na čtecí zařízení. Na druhou stranu mohou být rovněž přenášena data, jako například čas odečítání a podobně, ze čtecího zařízení na měřič spotřeby tepla.
Dosavadní stav techniky je dobře charakterizován obsahem patentového spisu DE 43 36 669 Cl, který se týká vstupního pole s „logaritmickými optickými tlačítky“. Tomuto vstupnímu poli jsou přiřazeny jednotlivé ovládací plochy optoelektronických ovládacích snímačů, které reagují na změny jasu, jež nastávají při položení prstu na ovládací plochy. Jako optické ovládací prvky se používají fotodiody nebo světelné diody, které se při běhu naprázdno provozují jako fotoprvky. Tyto diody mají napětí naprázdno, které se v závislosti na klesajícím světelném toku zvětšuje přibližně logaritmicky. Takové ovládací snímače tedy vytvářejí výstupní signály, jehož amplituda se pouze poměrně málo mění se změnami v klesající světelné intenzitě. Proto také silné změny v jasu okolí nevedou na velké změny ve výstupním signálu. S diodou spojená vyhodnocovací jednotka zajišťuje odpovídající rozdíl mezi rychlými změnami a pomalými změnami v intenzitě světla, aby bylo možné rozlišit ovládání tlačítek od výkyvů v jasu okolního prostředí.
Předkládaný vynález si tedy klade za cíl podstatně zjednodušit datový, vysílací a přijímací obvod podle dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle se podle předkládaného vynálezu dosahuje tím, že světelná dioda je elektricky spojena na straně katody s přívodem H - potenciálu a na straně anody s výstupem řídicího obvodu, který je řídicím obvodem řízeně přepoj itelný mezi H - potenciálem a L - potenciálem, světelná dioda je prostřednictvím přepínání výstupu na L - potenciál v závěrném směru předpínána, přičemž je vytvářen závěrný proud světelné diody závislý na intenzitě světla
- 1 CZ 286252 B6 dopadajícího na světelnou diodu pro přeměnu přijímaného optického datového signálu na elektrický signál v datovém přijímacím módu, že světelná dioda je na straně katody dále spojena s datovým přívodem řídicího obvodu, a že řídicí obvod obsahuje prostředek pro zaznamenání napětí závislého na závěrném proudu světelné diody a přiloženého na datový přívod.
Předkládaný vynález je tedy založen na myšlence sjednotit vysílací prvek a přijímací prvek datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle dosavadního stavu techniky do jednoho optoelektronického stavebního prvku, který se podle jednotlivého stavu použití (vysílání nebo příjem) střídavě řídí řídicím obvodem jako vysílací prvek a jako přijímací prvek, přičemž světelná dioda se v datovém přijímacím módu použije jako fotodioda v přímém protikladu s jejím vlastním nastavením. Uvedeným optoelektronickým stavebním prvkem může být zejména běžná světelná dioda, jako je například infračervená světelná dioda nebo světelná dioda emitující ve viditelné oblasti. Doposud není známo a v praxi není realizováno, aby světelné diody, jejichž elektrooptický mechanismus činnosti je zajištěn na základě volby polovodičového materiálu báze a speciálního dotování na optimální světelnou emisi, měly fotocitlivost na závěrný proud, čímž lze dosáhnout spolehlivého rozlišení při datovém přenosu běžných kontrastních rozdílů vstupní/výstupní intenzity.
U datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu tedy odpadá fototranzistor běžný v dosavadních obvodech podle dosavadního stavu techniky, což představuje značné zjednodušení obvodu a snížení ceny tohoto obvodu.
Pokud má probíhat s datovým, vysílacím a přijímacím obvodem podle předkládaného vynálezu datový přenos přes pouze jeden sériový datový přenosový kanál, pak je s použitím jedné světelné diody jako vysílacího a přijímacího prvku možný pouze poloduplexní provoz. To ale při více použitích a protokolech nepředstavuje žádné omezení.
Exemplární měření rozptylu naprosto překvapivě ukázala, že citlivost přijímání světla světelnou diodou je systematickým a reprodukovatelným parametrem, takže běžně používané světelné diody nemusí být nejprve zkoušeny na jejich použitelnost v datovém, vysílacím a přijímacím obvodu podle předkládaného vynálezu.
Použití diody jak jako přijímacího, tak i jako vysílacího prvku nabízí na základě většího prostorového úhlu, pod kterým světlo může být vyzařováno a přijímáno, další výhodu, že při jedné optické komunikační cestě vytvořené ze dvou optických, vzájemně komunikujících, datových, vysílacích a přijímacích obvodů podle předkládaného vynálezu méně záleží na přesném vyrovnání vzájemně proti sobě ležících diod než je tomu v případě běžných systémů, které mají vždy samostatný optoelektronický stavební prvek jak pro vysílání tak i pro příjem.
Přes datový výstup řídicího obvodu vysílaný, elektrický datový signál sestává z bitového sledu H/L, takže dioda vysílá světelný signál, když okamžitý stav elektrického datového signálu je L, a dioda zhasne, když okamžitý stav datového signálu je H. Výhodně je světelná dioda na straně katody spojena přes první odpor s přívodem H - potenciálu řídicího obvodu, a řídicí obvod zahrnuje s katodou světelné diody spojený, datový výstup pro vydávání elektrického datového signálu v datovém vysílacím módu.
Podle jednoho výhodného provedení předkládaného vynálezu má řídicí obvod přívod pro dvousměmý datový přenos, přes který v datovém vysílacím módu vydává elektrický datový signál, a přes který v datovém přijímacím módu detekuje napětí závislé na závěrném proudu světelné diody.
Ve výhodném provedení předkládaného vynálezu zahrnuje řídicí obvod mikroprocesor pro řízení datového vysílacího provozu a datového přijímacího provozu datového, vysílacího a přijímacího obvodu.
-2CZ 286252 B6
Ve výhodném provedení předkládaného vynálezu zahrnuje řídicí obvod sériové rozhraní pro dvousměmý, asynchronní datový přenos přes světelnou diodu v poloduplexním provozu.
Dioda slouží v módu zadávání tlačítky, spínaném řídícím obvodem v multiplexním provozu, jako logaritmické optické tlačítko, jak je svým principem známé z patentového spisu DE 43 36 669 Cl.
Ve výhodném provedení předkládaného vynálezu je světelná dioda uspořádána v pouzdru opatřeném otvorem propouštějícím světlo k diodě, který je přiřazen tlačítkové ploše pro ruční zadávání dat, a datový, vysílací a přijímací obvod je v módu zadávání tlačítky dále přepojitelný řízením řídicího obvodu pro provoz světelné diody v napětí naprázdno, přičemž světelná dioda v módu zadávání tlačítky je spojena na straně anody s H - potenciálem a na straně katody s vysoko ohmovým vstupem anologo/číslicového převodníku řídicího obvodu, a řídicí obvod zahrnuje mikroprocesor pro vyhodnocení digitálních informací vysílaných z anologo/číslicového převodníku, pro zaznamenání náhlého zatemnění otvoru pouzdra, měnícího světelný průchod k diodě, jako ruční zadání dat.
Ve výhodném provedení předkládaného vynálezu je světelná dioda uspořádána v pouzdru opatřeném otvorem propouštějícím světlo k diodě, který je přiřazen tlačítkové ploše pro ruční zadávání dat, světelná dioda je na straně anody spojena s prvním řízeným výstupním portem řídicího obvodu, přičemž světelná dioda je na straně katody spojena:
i) přes kondenzátor s druhým řízeným výstupním portem řídicího obvodu, ii) přes vybíjecí odpor s třetím řízeným výstupním portem řídicího obvodu, a iii) přes další odpor s řízeným dvousměmým portem řídicího obvodu, a přičemž řídicí obvod má zařízení pro měření času a zařízení pro měření napětí pro zjištění časového okamžiku poklesu předem nastavené H - úrovně na L - úroveň přechodového napětí na přívodu dvousměmého portu na straně světelné diody.
Ve shora uvedeném provedení předkládaného vynálezu je datový, vysílací a přijímací obvod v módu zadávání tlačítky dále přepojitelný řízením řídicího obvodu pro zaznamenání náhlého zatemnění otvoru pouzdra, měnícího světelný průchod k diodě, jako ruční zadání dat, přičemž řídicí obvod je naprogramován tak, že v módu zadávání tlačítky střídavě přechází mezi nabitým provozním stavem a vybitým provozním stavem, přičemž řídicí obvod v nabitém provozním stavu nastaví první řízený výstupní port a druhý řízený výstupní port tak, že na jejich přívodech ke světelné diodě je vždy H - potenciál, a třetí řízený výstupní port a řízený dvousměmý port nastaví tak, že na přívodech ke světelné diodě je vždy vysokoohmový třetí stav, pro provoz světelné diody jako fotoprvku naprázdno a pro uvedení kondenzátoru do nabitého stavu odpovídajícího napětí naprázdno světelné diody, přičemž řídicí obvod ve vybitém provozním stavu nastaví první řízený výstupní port a řízený dvousměmý port tak, že na jejich přívodech ke světelné diodě je vždy vysokoohmový třetí stav, druhý řízený výstupní port nastaví tak, že na jeho přívodu ke světelné diodě je H - potenciál, a třetí řízený výstupní port nastaví tak, že jeho přívodu ke světelné diodě je L - potenciál. Řídicí obvod je dále naprogramován tak, že zařízení pro měření času zjišťuje dobu mezi přechodem ve vybitém provozním stavu a časový okamžik, zaznamenaný zařízením pro měření napětí, poklesu předem nastavené H - úrovně na L - úroveň přechodového napětí na přívodu dvousměmého portu na straně světelné diody, jako hodnotu pro napětí naprázdno světelné diody.
Ve výhodném provedení je jako optické komunikační rozhraní vytvořen měřicí přístroj, který je upraven pro optickou datovou výměnu s druhým zařízením.
-3 CZ 286252 B6
Výhodně zahrnuje druhé zařízení jako optické komunikační rozhraní datový, vysílací a přijímací obvod, který má znaky definované v popisu výše.
Výhodně je první měřicí přístroj na místo spotřeby namontovatelný, elektronický měřič spotřeby a druhé zařízení je přenosné čtecí zařízení uveditelné do datové přenosové polohy k prvnímu přístroji.
Měřicím přístrojem může být elektronický měřič spotřeby instalovatelný na místo spotřeby, například měřič spotřeby tepla, měřič spotřeby vody, měřič množství tepla, plynoměr, elektroměr nebo podobně, přičemž druhým přístrojem může být přenosné čtecí zařízení, které může provádět datovou výměnu s měřičem spotřeby.
Pokud je datový, vysílací a přijímací obvod u měřiče spotřeby připraven také pro mód zadávání tlačítky a dioda v módu zadávání tlačítky působí jako snímač použití tlačítka, pak může být pamatováno na to, že prostřednictvím použití odpovídajícího logaritmického optického tlačítka se může přepínat mezi různými typy zobrazení displeje měřiče tepla.
Předkládaný vynález bude v následujícím popisu podrobněji vysvětlen na příkladných provedeních s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. la znázorňuje v blokovém schématu znázorněné schéma zapojení prvního příkladu provedení datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu;
Obr. lb znázorňuje stavovou tabulku, z níž je patrné, jak určité výstupy řídicího obvodu budou z řídicího obvodu řízeny do různých provozních stavů;
Obr. 2a znázorňuje částečně v blokovém schématu znázorněné schéma zapojení druhého příkladu provedení datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu s integrovaným optickým tlačítkem;
Obr. 2b znázorňuje pro zapojení podle obr. 2a stavovou tabulku, na které je znázorněno, jak různé výstupy řídicího obvodu budou z řídicího obvodu řízeny do různých provozních stavů;
Obr. 3a znázorňuje částečně v blokovém schématu znázorněné schéma zapojení třetího příkladu provedení datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu s integrovaným optickým tlačítkem;
Obr. 3b znázorňuje pro zapojení podle obr. 3a stavovou tabulku, ze které je patrno, jak určité výstupy řídicího obvodu budou z řídicího obvodu řízeny do různých provozních stavů;
Obr. 3c je graf znázorňující napětí v závislosti na času pro vysvětlení způsob provozu zapojení podle obr. 3a v provozním módu zadávání tlačítky;
Obr. 4 znázorňuje řídicí obvod pro zaznamenávání použití optického tlačítka;
Obr. 5 ilustruje jeden konkrétní příklad použití pro datový, vysílací a přijímací obvod podle předkládaného vynálezu.
-4CZ 286252 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr. laje znázorněno částečně v blokovém schématu znázorněné schéma zapojení prvního příkladu provedení datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu.
Datový, vysílací a přijímací obvod 1 obsahuje pro optickou výměnu dat s přístrojem, na obr. la označeným vztahovou značkou 3, běžnou infračervenou světelnou diodu 5, která je v datovém, vysílacím a přijímacím obvodu 1 použita jak pro vysílání, tak i pro příjem optických dat v poloduplexním provozu.
Světelná dioda 5 je svoji anodou připojena na výstupní port 7 programovatelného řídicího obvodu 9, který je ve výhodném provedení předkládaného vynálezu mikroprocesorový obvod.
Katoda světelné diody 5 je spojena přes první odpor 11, o velikosti například 1,5 ΜΩ s Vcc přívodem 13 řídicího obvodu 9, přivádějícím H — potenciál, a přes druhý odpor 15, o velikosti například 680 Ω, s dvousměmým datovým přenosovým portem 17 řídicího obvodu 9.
Datový, vysílací a přijímací obvod 1 je upraven pro asynchronní, bitový sériový, datový přenos v poloduplexním provozu, přičemž řídicí obvod 9 řídí tento datový, vysílací a přijímací obvod podle standardního protokolu pro sériový datový přenos.
Na obr. lb je znázorněna tabulka, ve které jsou znázorněny elektrické stavy, popřípadě úrovně, přívodů A a B portů 17 popřípadě 7 v závislosti na okamžitém provozním stavu datového, vysílacího a přijímacího obvodu 1, znázorněného na obr. la.
V datovém vysílacím módu řídí řídicí obvod 9 výstupní port 7 takovým způsobem, že na přívod B přivádí úroveň H. Přes Přívod A datového přenosového portu 17 vysílá pak řídicí obvod 9 bitový sled odpovídající vysílanému signálu, přičemž úroveň na přívodu A se mění odpovídajícím způsobem podle bitového sledu mezi H (= „znak“) a L (= „mezera“). To vede na odpovídající modulaci jasu světelné diody 5, přičemž tato světelná dioda 5 je otevřená ve směru toku a odpovídajícím způsobem se rozsvítí, když na přívodu A je přiložena úroveň L, a naproti tomu tato světelná dioda 5 pohasne, když je na přívodu A přiložen úroveň H. Světelná dioda tedy vysílá optický datový signál, který odpovídá bitovému sledu vysílanému přes přívod A řídicího obvodu 9.
Tento ze světelné diody 5 vysílaný signál je na příkladu podle obr. la přijímán druhým přístrojem 3, který pracuje jako komunikační partner datového, vysílacího a přijímacího obvodu 1 podle odpovídajícího datového přenosového protokolu.
Pro sepnutí datového přijímacího módu řídí řídicí obvod 9 anodu světelné diody přes přívod B výstupního portu 7 úrovní L, aby na stranu katody přivedl předpětí přes první odpor 11 s potenciálem H spojenou světelnou diodu 5 v závěrném směru, a třístavovou vyrovnávací pamětí vybavený, dvousměmý datový přenosový port 17 se z řídicího obvodu 9 přepne na datový příjem, přičemž přívod A nyní tvoří vysoko ohmový vstup.
První odpor 11 má relativně velkou hodnotu odporu, například 1,5 ΜΩ. Světelná dioda 5, provozovaná řídicím obvodem 9 v datovém přijímacím módu jako fotodioda, má v závěrném směru (velmi malý) závěrný proud, jehož velikost závisí na intenzitě světla dopadajícího na světelnou diodu. Při příjmu optického datového signálu ve formě bitového sledu světlý/tmavý se závěrný proud světelné diody 5 moduluje odpovídajícím způsobem, takže na vysoko ohmovém přívodu A dvousměmého datového přenosového portu 17, který je přes druhý odpor 15 spojen s katodou světelné diody 5, objevuje odpovídající elektrický datový signál, který se řídicím obvodem 9 zaznamenává jako přijímaný datový signál.
-5CZ 286252 B6
Přístroj 3, znázorněný jako optický komunikační partner datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu, může být rovněž opatřen datovým, vysílacím a přijímacím obvodem, jako je obvod označený vztahovou značkou 1 na obr. la. Alternativně by mohl být tento přístroj 3 opatřen pouze běžným způsobem naprosto běžnými optickými prvky pro vysílání a pro příjem datových signálů.
Na obr. 2a je znázorněno částečně v blokovém schématu znázorněné schéma zapojení druhého příkladu provedení předkládaného vynálezu.
Prvky obvodu znázorněného na obr. 2a, které odpovídají prvkům znázorněným na obr. la, označena odpovídajícími vztahovými značkami doplněnými o písmeno a, takže může být odkazováno na popis příkladu provedení, znázorněno na obr. la, a v následujícím popisu vysvětlujícím příklad provedení, znázorněný na obr. 2a, se může odkazovat především na rozdíly oproti prvnímu příkladu provedení.
Příklad provedení podle obr. 2a představuje oproti prvnímu příkladu provedení jisté rozšíření v tom, že světelná dioda 5a neslouží pouze pro dvousměmou, příležitostnou datovou komunikaci, ale slouží také v multiplexním provozu jako snímač stlačení (použití) tak zvaného logaritmického optického tlačítka, jak je známo z německého patentového spisu DE 43 36 669 Cl. Jedno takové tlačítko může, například, sloužit k tomu, aby se prostřednictvím ručního stlačení tohoto tlačítka přepínal určitý způsob zobrazení zařízení 19 pro znázornění dat, připojeného na řídicí obvod 9a.
Ruční stlačení tlačítka znamená v příkladu provedení podle obr. 2a, že obsluhující personál prstem zastínil ke světelné diodě 5a světlo propouštějící okénko, označené vztahovou značkou 21, v ovládací ploše 23. Tato ovládací plocha 23 se nachází na stěně pouzdra, která je označena vztahovou značkou 25.
Dodatečně k provozním módům datového vysílání a datového příjmu, jako bylo ve spojení s obr. la podrobně popsáno, zahrnuje obvod podle obr. 2a mód zadávání tlačítky, ve kterém bude světelná dioda 5a provozována v chodu naprázdno a bude se snímat napětí naprázdno, které je přibližně úměrné logaritmu intenzity světla dopadajícího na tuto světelnou diodu.
Na rozdíl od příkladu provedení podle obr. la, je světelná dioda 5a spojena přes první odpor Ha na straně katody s výstupním portem 13a. který lze přepínat z řídicího obvodu 9a do vysoko ohmového třetího stavu, takže tento výstupní port 13a je v tomto stavu kvazi - elektricky odpojen.
Obr. 2b znázorňuje tabulku, ve které jsou uvedeny elektrické stavy přívodů A, B a C portů 17a. 7a, popřípadě 13a v závislosti na jednotlivých provozních stavech obvodu la podle vynálezu.
Pokud se týká těchto provozních stavů: datový vysílací mód a datový přijímací mód představují stejné poměry jako tomu bylo u příkladu provedení podle obr. la (srovnej tabulku na obr. lb). V módu zadávání tlačítky mají přívody A a C vysoko ohmový třetí stav TS a přívod B úroveň H, což znamená, že světelná dioda 5a je provozována v chodu naprázdno.
Pro sledování napětí naprázdno zahrnuje řídicí obvod 9a, který je výhodně vytvořen jako mikroprocesorový obvod, analogo/číslicový převodník 27 s vysoko ohmovým vstupem 29. který je přes druhý odpor 15a elektricky spojen s katodou světelné diody 5a. Prostřednictvím tohoto zapojení se měří (záporné) napětí vztažené na H - potenciál (Vcc). Jak je z obr. 2a okamžitě patrné, vzniká tímto způsobem velmi jednoduchý obvod pro měření napětí.
Řídicí obvod 9a se v módu zadávání tlačítky periodicky dotazuje na hodnotu signálu obsaženou na výstupu analogo/číslicového převodníku 27 a testuje, zda se nová, aktuálně obsažená hodnota signálu liší od předcházející hodnoty signálu o více než je předem daný rozdíl. Pokud nastane
-6CZ 286252 B6 tento případ, pak to řídicí obvod 9a zaregistruje jako použití logaritmického optického tlačítka 21, 23, načež řídicí obvod 9a přepne zobrazovací mód digitálního zařízení 19 pro znázornění dat.
Sledování a vyhodnocení rozdílu dvou bezprostředně po sobě následujících hodnot napětí na výstupu analogo/číslicového převodníku 27 slouží ktomu, aby se bezpečně rozlišily rychlé změny v jasu světla dopadajícího na světelnou diodu 5a skrz okénko 21, které jsou typické při položení prstu na ovládací plochu 23, od pomalejších změn v intenzitě světla okolního prostředí.
Na obr. 3a je částečně v blokovém schématu znázorněno schéma zapojení dalšího příkladu provedení předkládaného vynálezu.
Prvky na obr. 3a, které v podstatě odpovídají prvkům popsaným ve spojení s obr. la a obr. 2a, jsou odpovídajícím způsobem označeny stejnými vztahovými značkami a doplněny písmenem b, takže je umožněno vynechání opakování shodného popisu a lze odkázat na popis příkladů provedení, znázorněných na obr. 1 a obr. 2a.
V příkladu provedení podle obr. 3a se světelná dioda 5b v módu zadávání tlačítky používá, podobně jako tomu bylo v druhém příkladu provedení, jako snímač stlačení (použití) logaritmického optického tlačítka.
Oproti druhému příkladu provedení podle obr. 2a zde ale pro sledování napětí naprázdno světelné diody 5b není nutný analogo/číslicový převodník. Měření napětí naprázdno světelné diody 5b probíhá podle vynálezu v tomto příkladu provedení, znázorněném na obr. 3a, podle jednoduchého postupu převodu napětí - čas. V módu zadávání tlačítky se tedy v prvním kroku nabije kondenzátor 31 od světelné diody 5b, provozované v módu naprázdno jako zdroj napětí, v průběhu několika ms na napětí naprázdno diody. V druhém kroku se tento kondenzátor 31 vybije a měří se doba za kterou napětí na kondenzátoru překročí předem stanovenou prahovou spínací hodnotu.
V příkladu provedení podle obr. 3a je shora popisovaný kondenzátor 31 zapojen mezi katodu světelné diody 5b a přívod D třístavového výstupního portu 33 řídicího obvodu 9b.
Jako u prvního a druhého příkladu provedení, řídí řídicí obvod 9b, který je výhodně vytvořen jako mikroprocesorový obvod, různé provozní stavy datového, vysílacího a přijímacího obvodu v multiplexním provozu.
Podle stavové tabulky, znázorněné na obr. 3b, je přívod D portu 33 jak v datovém vysílacím módu tak i v datovém přijímacím módu v extrémně vysoko ohmovém třetím stavu TS. Se zřetelem na vnější zapojení řídicího obvodu 9b to znamená, že tento výstupní port 33 je elektricky odpojen. Zbývající přívody A, B a C se v datovém vysílacím módu a datovém přijímacím módu řídí řídicím obvodem 9b stejným způsobem, jako tomu bylo ve spojení s obr. 1 a obr. 2 a jak bylo vysvětleno při popisu obou prvních příkladů provedení. V datovém vysílacím módu a v datovém přijímacím módu funguje zapojení podle obr. 3a stejně jako zapojení podle obr. 2a, přičemž kondenzátor 31 na obr. 3a neovlivňuje datový, vysílací a přijímací provoz, protože přívod D je elektricky odpojen.
Jak bylo uvedeno výše, je mód zadávání tlačítky rozdělen do dvou kroků. To jsou kroky „nabíjení kondenzátoru“ a „vybíjení kondenzátoru a současně měření doby vybíjení“.
V prvním kroku jsou přívody A a C ve vysoko ohmovém třetím stavu TS, zatímco přívody B a D mají úroveň H, takže světelná dioda 5b je zapojena v módu chodu naprázdno - zdroje napětí. Světelná dioda 5b nabíjí nyní kondenzátor 31 na její napětí naprázdno, které je závislé na intenzitě dopadajícího světla, a které je v příkladu podle obr. 3a vztaženo na H - potenciál (Vcc) (přívody B a P na H - potenciálu).
-7CZ 286252 B6
Na obr. 3c je kvalitativně znázorněn časový průběh napětí, registrovaný na přívodu A dvousměmého datového přenosového portu, v grafu napětí v závislosti na čase pro krok nabíjení kondenzátoru a dále pro již vysvětlený krok vybíjení.
Křivka X, na obr. 3c znázorňuje průběh napětí na přívodu A pro případ, že ke světelné diodě 5b, pracující jako fotoprvek, prochází méně světla, jako je tomu v okamžiku, když se prstem zakryje okénko 21b ovládací plochy 23b. Křivka Yi udává průběh napětí na přívodu A pro případ, že ke světelné diodě 5b prochází větší množství světla, jako je tomu za normálních okolností v okamžiku, kdy okénko 21b není z vnějšku zakryté.
Napětí U, přiložené na přívod A po proběhnutí předem stanovené doby L nabíjení, odpovídá hodnotě (Vcc - Ur>). přičemž Vcc označuje napětí úrovně H (provozní napětí) a Un označuje napětí naprázdno diody, které je závislé na intenzitě světla dopadajícího na diodu. V případě menšího množství dopadajícího světla (křivka Xt ) je napětí naprázdno Un menší než v případě většího množství dopadajícího světla (křivka Yl), takže vztaženo na velikost, popřípadě L potenciál, je napětí na přívodu A po proběhnutí doby h. nabíjení v případě menšího množství dopadajícího světla větší než v případě většího množství dopadajícího světla.
Řídicí obvod 9b ukončí krok nabíjení kondenzátoru po proběhnutí předem stanovené doby L nabíjení, přičemž v témže okamžiku překlopí výstupní port 7b (přívod B) do vysoko ohmové třetího stavu TS a přívod C překlopí do stavu úrovně L. Nyní je tedy započat krok vybíjení kondenzátoru, přičemž vybíjení kondenzátoru 31 probíhá přes vysoko ohmový první odpor lib a přívod C podle velikosti. Řídicí obvod 9b měří dobu íe vybíjení, která proběhne až napětí na přívodu A klesne na prahovou spínací hodnotu napětí portu T7b nacházejícího se ve vysoko ohmovém třetím stavu TS - přijímacím stavu. Spínací prahová úroveň portu 17b je na obr. 3c označena vztahovou značkou Uh-l- Když napětí na přívodu A překročí tuto úroveň, pak to řídicí obvod 9b interpretuje jako přechod z H na L.
Průběh napětí na přívodu A během kroku vybíjení kondenzátoru je na obr. 3c znázorněna křivkou XF pro případ menšího množství dopadajícího světla (použité optické tlačítko) a křivkou Ye, pro případ většího množství dopadajícího světla (optické tlačítko není použito).
Vybíjecí křivky Xe, popřípadě Ye, sledují s velmi dobrým přiblížením vztah U (t) = (Vcc - UD) x exp (-t/τ).
Kde označuje:
U(t) napětí na přívodu A Vcc napětí úrovně H
UD napětí naprázdno diody τ časovou konstantu.
S kondenzátorem 31 o kapacitě kolem 1 nF a s vybíjecím prvním odporem 1 lb o velikosti 1,5 ΜΩ má časová konstanta τ hodnotu 1,5 ms.
Jak je z obr. 3c velmi dobře patrné, překročí-li křivka Yf spínací prahovou úroveň Uh-l, dříve než křivka Xe, pak mikroprocesorový řídicí obvod 9b na základě měření času získá nepřímou informaci o stavu osvětlení světelné diody 5b. Protože tato informace u logaritmického optického tlačítka odpovídá relativně rychlým změnám (< 1 s) a ne absolutní hodnotě fotonapětí (napětí naprázdno) světelné diody 5b, je tento velmi jednoduchý převod napětí - čas pro účely rozlišení stavů „tlačítko stlačeno“ a „tlačítko nestlačeno“ naprosto dostačující.
Zjistí-li mikroprocesorový řídicí obvod 9b nyní ve dvou po sobě následujících měřicích cyklech, že doba Je vybíjení kondenzátoru až do překročení úrovně Uh-l u posledně proběhnutého měřicího cyklu byla delší než u předcházejícího měřicího cyklu a sice o určitý minimální rozdíl
-8CZ 286252 B6 vzhledem k předcházejícímu měřicímu cyklu, pak to interpretuje jako stlačení tlačítka 21b. 23b a přepne zobrazovací mód digitálního zařízení 19b pro zobrazování dat.
Shora popsaný princip realizace a sledování logaritmického optického tlačítka může být užitečný 5 zejména pro optické tlačítkové pole s více tlačítky, jak je schematicky znázorněno na obr. 4.
Příklad provedení podle obr. 4 se liší od příkladu provedení podle obr. 3a v tom, že namísto jedné světelné diody 5b je upraveno více světelných diod 5c, z nichž každá je přiřazena jednomu odpovídajícímu optickému tlačítku tlačítkového pole (není znázorněno). Vztahovou značkou 35 io je na obr. 4 označeno multiplexní zařízení, které je z mikroprocesorového řídicího obvodu 9c prostřednictvím řídicího signálu přivedeného na výstup E řízeno tak, že selektivně spojuje vždy jednu ze světelných diod 5c na straně anody se spojovacím vedením 37 spojeným s přívodem B mikroprocesorového řídicího obvodu 9c a na straně katody se spojovacím bodem 39 kondenzátoru 31c a odporů 11c. 15c. Zapojení podle obr. 4 pracuje vzhledem k vždy do měřicího 15 provozu uvedené světelné diody 5c, jako tomu bylo v příkladu provedení podle obr. 3a. Toto „dotazování“ každé jednotlivé světelné diody 5c probíhá cyklicky v pravidelných časových intervalech.
S příkladem provedení podle obr. 4 může být každá ze světelných diod 5c použita již popsaným 20 způsobem jak jako logaritmické optické tlačítko, tak i jako optický vysílací a přijímací prvek.
Na obr. 5 je ilustrován příklad použití pro datový, vysílací a přijímací obvod podle předkládaného vynálezu. Znázorněn je na topném tělese 50 pevně namontovaný, elektronický přístroj 52 pro měření spotřeby (měřič spotřeby tepla) s infračerveným, optickým komunikačním 25 rozhraním ve formě datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu, přičemž přes toto optické komunikační rozhraní mohou být odečítány z přístroje 52 pro měření spotřeby měřící data spotřeby topného tělesa. K tomu je upraveno přenosné čtecí zařízení 54 s optickou hlavou 56, které popřípadě zahrnuje jeden fototranzistor jako optický přijímací prvek a jednu světelnou diodu jako optický vysílací prvek pro komunikaci s přístrojem 52. Pro datový 30 přenos mezi optickým komunikačním rozhraním přístroje 52 a optickou hlavou 56 se optická hlava 56 přiloží na okénko 21 d přístroje 52, přičemž za tímto okénkem 2kl je upravena světelná dioda datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu. Je také možné přenášet data ze čtecího zařízení 54 přes optickou hlavu 56 do přístroje 52 pro měření spotřeby, například čas odečítání a/nebo hodnoty parametrů, které specifikují třídu topného tělesa a 35 podobně, a uložit je do přístroje 52. Řídicím obvodem datového, vysílacího a přijímacího obvodu podle předkládaného vynálezu v přístroji 52 může být mikroprocesor, který rovněž přebírá úkoly týkající se měření spotřeby a vyhodnocení naměřených hodnot spotřeby.
Digitální zařízení 19b pro znázornění dat přístroje 52 může být ručně přepínáno mezi více typy 40 zobrazovacího provozu. K tomu potom slouží světelná dioda za okénkem 2ld přístroje 52 jako snímač stlačení tlačítka způsobem, který byl podrobně popsán výše. Stlačení tlačítka potom v tomto smyslu spočívá v tom, že se okénko 21d zakryje například prstem.
Podobným způsobem jako v příkladu provedení podle obr. 5 může datový, vysílací a přijímací 45 obvod podle předkládaného vynálezu nalézt použití popřípadě také v jiných měřičích spotřeby, například měřičích spotřeby vody, měřičích spotřeby tepla, měřičích spotřeby plynu, elektroměrech a podobně. Tento výčet není v žádném případě uzavřen. Předkládaný vynález může být především použit tam, kde může nebo má probíhat dvousměmý datový přenos v poloduplexním provozu přes optickou hlavu.

Claims (10)

1. Datový, vysílací a přijímací obvod pro vysílání a přijímání optických datových signálů, u kterého je alespoň jedna světelná dioda, jako optoelektronický vysílací prvek pro přeměnu elektrického datového signálu na optický datový signál a pro vysílání tohoto optického datového signálu, připojena na řídicí obvod, který připravuje elektrický datový signál v datovém vysílacím módu datového, vysílacího a přijímacího obvodu, vyznačující se tím, že světelná dioda (5) je elektricky spojena na straně katody s přívodem (C) H - potenciálu a na straně anody s výstupem (B) řídicího obvodu (9), který je řídicím obvodem (9) řízené přepoj itelný mezi H potenciálem a L - potenciálem, světelná dioda (5) je prostřednictvím přepínání výstupu (B) na L- potenciál v závěrném směru předpínána, přičemž je vytvářen závěrný proud světelné diody (5) závislý na intenzitě světla dopadajícího na světelnou diodu (5) pro přeměnu přijímaného optického datového signálu na elektrický signál v datovém přijímacím módu, že světelná dioda (5) je na straně katody dále spojena s datovým přívodem (A) řídicího obvodu (9), a že řídicí obvod (9) obsahuje prostředek pro zaznamenání napětí závislého na závěrném proudu světelné diody (5) a přiloženého na datový přívod (A).
2. Datový, vysílací a přijímací obvod podle nároku 1, vyznačující se tím, že světelná dioda (5) je na straně katody spojena přes první odpor (11) s přívodem (C) H potenciálu řídicího obvodu (9), a že řídicí obvod (9) zahrnuje s katodou světelné diody (5) spojený, datový výstup (A) pro vydávání elektrického datového signálu v datovém vysílacím módu.
3. Datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řídicí obvod (9) má přívod (A) pro dvousměmý datový přenos, přes který v datovém vysílacím módu vydává elektrický datový signál, a přes který v datovém přijímacím módu detekuje napětí závislé na závěrném proudu světelné diody (5).
4. Datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řídicí obvod (9) zahrnuje mikroprocesor pro řízení datového vysílacího provozu a datového přijímacího provozu datového, vysílacího a přijímacího obvodu.
5. Datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řídicí obvod (9) zahrnuje sériové rozhraní pro dvousměmý asynchronní datový přenos přes světelnou diodu v poloduplexním provozu.
6. Datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že světelná dioda (5a; 5b; 5c) je uspořádána v pouzdru (25a; 25b) opatřeném otvorem (21a; 21b) propouštějícím světlo k diodě, který je přiřazen tlačítkové ploše (23a; 23b) pro mění zadávání dat, a datový, vysílací a přijímací obvod je v módu zadávání tlačítky dále přepoj itelný řízením řídicího obvodu (9a; 9b; 9c) pro provoz světelné diody (5) v napětí naprázdno, přičemž světelná dioda (5a) v módu zadávání tlačítky je spojena na straně anody s H - potenciálem a na straně katody s vysoko ohmovým vstupem (29) anologo/číslicového převodníku (27) řídicího obvodu (9a), a řídicí obvod (9a) zahrnuje mikroprocesor pro vyhodnocení digitálních informací vysílaných z anologo/číslicového převodníku (27), pro zaznamenání náhlého zatemnění otvoru (21a; 21b) pouzdra, měnícího světelný průchod k diodě, jako ruční zadání dat.
7. Datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že světelná dioda (5b; 5c) je uspořádána v pouzdru opatřeném otvorem (21b)
-10CZ 286252 B6 propouštějícím světlo k diodě, který je přiřazen tlačítkové ploše (23b) pro ruční zadávání dat, světelná dioda (5b; 5c) je na straně anody spojena s prvním řízeným výstupním portem (7b) řídicího obvodu (9b; 9c), že světelná dioda je na straně katody spojena:
i) přes kondenzátor (31) s druhým řízeným výstupním portem (33) řídicího obvodu (9b; 9c), ii) přes vybíjecí odpor (11 b) s třetím řízeným výstupním portem (13b) řídicího obvodu, a iii) přes další odpor (15b; 15c) s řízeným dvousměmým portem (17b) řídicího obvodu (9b; 9c), a že řídicí obvod (9b; 9c) má zařízení pro měření času a zařízení pro měření napětí pro zjištění časového okamžiku poklesu předem nastavené H - úrovně na L - úroveň přechodového napětí na přívodu dvousměmého portu (17b) na straně světelné diody.
8. Datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jako optické komunikační rozhraní je vytvořen měřicí přístroj (52), který je upraven pro optickou datovou výměnu s druhým zařízením (54).
9. Datový, vysílací a přijímací obvod podle nároku 8, v y z n a č u j í c í se tím, že druhé zařízení jako optické komunikační rozhraní zahrnuje datový, vysílací a přijímací obvod podle jednoho z nároků 1 až 8.
10. Datový, vysílací a přijímací obvod podle nároku 8 nebo 9, vy zn ač uj i c í se tím, že první měřicí přístroj (52) je na místo (50) spotřeby namontovatelný, elektronický měřič spotřeby a druhé zařízení (54) je přenosné čtecí zařízení uveditelné do datové přenosové polohy k prvnímu přístroji (52).
CZ19971593A 1996-05-23 1997-05-23 Datový, vysílací a přijímací obvod CZ286252B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19620866 1996-05-23

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ159397A3 CZ159397A3 (en) 1997-12-17
CZ286252B6 true CZ286252B6 (cs) 2000-02-16

Family

ID=7795166

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983796A CZ291065B6 (cs) 1996-05-23 1997-05-15 Řídicí obvod pro zaznamenání ovládání optického tlačítka
CZ19971593A CZ286252B6 (cs) 1996-05-23 1997-05-23 Datový, vysílací a přijímací obvod

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983796A CZ291065B6 (cs) 1996-05-23 1997-05-15 Řídicí obvod pro zaznamenání ovládání optického tlačítka

Country Status (12)

Country Link
EP (2) EP0809371B1 (cs)
AT (2) ATE232340T1 (cs)
CZ (2) CZ291065B6 (cs)
DE (3) DE19654853A1 (cs)
DK (2) DK0809371T3 (cs)
ES (2) ES2192237T3 (cs)
GR (1) GR3036663T3 (cs)
HU (1) HU223028B1 (cs)
PL (2) PL330070A1 (cs)
SI (1) SI0809371T1 (cs)
SK (2) SK159398A3 (cs)
WO (1) WO1997044902A1 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19805959A1 (de) * 1998-02-13 1999-08-19 Ego Elektro Geraetebau Gmbh Sensor-Schaltvorrichtung mit einer Sensortaste
US6330091B1 (en) * 1998-05-15 2001-12-11 Universal Electronics Inc. IR receiver using IR transmitting diode
DE10133823A1 (de) * 2001-07-16 2003-02-27 Gerd Reime Optoelektronische Vorrichtung zur Positions- und Bewegungserfassung sowie zugehöriges Verfahren
DE10145248C1 (de) * 2001-09-13 2003-03-20 Krohne Messtechnik Kg Verfahren zur Datenübertragung
DE10146996A1 (de) 2001-09-25 2003-04-30 Gerd Reime Schaltung mit einer optoeleketronischen Anzeigeeinhalt
DE10248238A1 (de) * 2002-10-16 2004-04-29 Delphi Technologies, Inc., Troy Beleuchtungseinrichtung insbesondere für Kraftfahrzeuge
DE202008002020U1 (de) * 2008-02-13 2009-03-05 Steca Elektronik Gmbh Elektronische Schaltung
US8277170B2 (en) 2008-05-16 2012-10-02 General Electric Company Cooling circuit for use in turbine bucket cooling
DE102008053537A1 (de) * 2008-10-28 2010-04-29 Alexander Gruber Auswertung der Bewegung von Objekten mit einem Feld von mindestens zwei Leuchtdioden
AT509969B1 (de) * 2010-05-31 2015-06-15 Fronius Int Gmbh Verfahren und vorrichtung zur durchführung eines schaltvorgangs
DE102016219200A1 (de) * 2016-10-04 2018-04-05 Tridonic Gmbh & Co Kg Integrierte Anordnung modulierbarer Lichtpunkte für Kommunikation mittels sichtbarem Licht

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3035944C2 (de) * 1980-09-24 1983-06-01 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Optische Halbleiteranzeigevorrichtung
DE3116072A1 (de) * 1981-04-22 1982-11-11 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schaltungsanordnung fuer einen strahlendetektor
CH644244B (fr) * 1981-04-22 Asulab Sa Montre electronique a organe de commande fixe.
JPS57178117A (en) * 1981-04-27 1982-11-02 Minolta Camera Co Ltd Light measuring device
EP0163138A1 (en) * 1984-05-21 1985-12-04 Energy Conversion Devices, Inc. Touch sensitive keyboard input device and method
DE3569414D1 (en) * 1984-07-26 1989-05-18 Miles Inc Circuitry for a portable test strip reading instrument
JPS62154791A (ja) * 1985-12-27 1987-07-09 Hitachi Vlsi Eng Corp 受発光回路
JPS6323431A (ja) * 1986-07-16 1988-01-30 Nec Corp 光送信器
CA2010165A1 (en) * 1989-03-13 1990-09-13 Richard L. Hurtle Compact semi-programmable device for reading reagent test strips and method relating thereto
JPH04304798A (ja) * 1991-04-01 1992-10-28 Akai Electric Co Ltd 学習リモコン装置
DE4336669C1 (de) 1993-10-27 1994-12-15 Ziegler Horst Eingabefeld

Also Published As

Publication number Publication date
DK0900480T3 (da) 2001-09-24
SK284254B6 (sk) 2004-12-01
ES2192237T3 (es) 2003-10-01
EP0809371A1 (de) 1997-11-26
SK64997A3 (en) 1999-06-11
EP0900480A1 (de) 1999-03-10
CZ379698A3 (cs) 1999-08-11
DE19654853A1 (de) 1997-11-27
PL320129A1 (en) 1997-11-24
SI0809371T1 (en) 2003-08-31
ATE203130T1 (de) 2001-07-15
EP0900480B1 (de) 2001-07-11
CZ159397A3 (en) 1997-12-17
ATE232340T1 (de) 2003-02-15
PL330070A1 (en) 1999-04-26
SK159398A3 (en) 1999-08-06
GR3036663T3 (en) 2001-12-31
HU223028B1 (hu) 2004-03-01
CZ291065B6 (cs) 2002-12-11
HUP9700938A3 (en) 2000-02-28
DE59709252D1 (de) 2003-03-13
ES2159864T3 (es) 2001-10-16
HUP9700938A2 (hu) 1998-01-28
EP0809371B1 (de) 2003-02-05
PL183340B1 (pl) 2002-06-28
WO1997044902A1 (de) 1997-11-27
DE59704023D1 (de) 2001-08-16
DK0809371T3 (da) 2003-02-24
HU9700938D0 (en) 1997-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1835399B (zh) 开关和负载控制系统
US5471052A (en) Color sensor system using a secondary light receiver
CZ286252B6 (cs) Datový, vysílací a přijímací obvod
US11889602B2 (en) Control device having an integral reflecting structure for a sensing circuit
US5497009A (en) Photoelectric smoke sensor and fire detecting system, and sensitivity testing method therefor
CN1770941B (zh) 使用可寻址光传感器的系统、方法及设备
US20050271099A1 (en) Burst mode transmitter system
WO1991015903A1 (en) Device for evaluating signal transmission performance of optical communication equipment
JP3756969B2 (ja) 測定ユニット
CN212779562U (zh) 红外光强度检测仪
CN115473584A (zh) 一种多光源波长光纤编码识别系统及方法
CN219227884U (zh) 一种光强调节系统
CN219780454U (zh) 一种智能手扫灯具驱动电路及其灯具系统
US6175695B1 (en) Manually operable flashlight unit
JP2001077759A (ja) 光通信装置
CN111355302A (zh) 一种多功能开关模块
KR200141543Y1 (ko) 다기능 전력수급용 복합계기의 로칼 인터페이스장치
CZ20023375A3 (cs) Bezpečnostní zařízení s obousměrnou komunikací, externí jednotka a způsob vytvoření optického komunikačního kanálu
JPH02170794A (ja) 空気調和機の遠隔操作装置
JPS6234432A (ja) 光通信用受信装置
JPH08316523A (ja) 光伝送回路
US20060245192A1 (en) Satellite lighting assembly
JPH07129861A (ja) Led発受光装置
JPH01250773A (ja) 恒温恒湿槽
JPS6234430A (ja) 光通信用受信装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20170523