SK159398A3 - Control circuit for recording the actuation of an optical key - Google Patents

Control circuit for recording the actuation of an optical key Download PDF

Info

Publication number
SK159398A3
SK159398A3 SK1593-98A SK159398A SK159398A3 SK 159398 A3 SK159398 A3 SK 159398A3 SK 159398 A SK159398 A SK 159398A SK 159398 A3 SK159398 A3 SK 159398A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
diode
voltage
terminal
circuit
light
Prior art date
Application number
SK1593-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Ziegler
Original Assignee
Horst Ziegler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Ziegler filed Critical Horst Ziegler
Publication of SK159398A3 publication Critical patent/SK159398A3/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/9627Optical touch switches
    • H03K17/9631Optical touch switches using a light source as part of the switch
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/9627Optical touch switches
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/9627Optical touch switches
    • H03K17/9631Optical touch switches using a light source as part of the switch
    • H03K17/9636Optical touch switches using a light source as part of the switch using a pulsed light source

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka riadiaceho obvodu na registráciu ovládania optického tlačidla, pri ktorom je svetlocitlivá dióda, prevádzkovaná v móde generátora napätia naprázdno, priradená ako snímač ovládania tlačidla tlačidlovej ploche, ktorá je svetlopriepustná a dá sa zvonka zatieniť prstom pred vstupom svetla, pričom tento riadiaci obvod vykazuje mikroprocesorový obvod s prostriedkami na kontrolu napätia na kontrolu napätia naprázdno na dióde, a pričom je mikroprocesorový obvod nastavený tak, aby vyhodnocoval informácie o napätí naprázdno na dióde, dodané prostriedkami na kontrolu napätia, aby odlíšil ovládanie optického tlačidla od kolísania jasu okolitého svetla.
Doterajší stav techniky
K doterajšiemu stavu techniky odkazujeme na DE 43 36 669 C1, ktorý sa týka vstupného poľa s logaritmickými optickými tlačidlami. Pri tomto vstupnom poli sú jednotlivým ovládacím plochám priradené optoelektronické snímače ovládania, reagujúce na zmeny jasu, ktoré nastávajú pri nasadení prsta na ovládaciu plochu. Ako optické snímače ovládania sa používajú fotodiódy alebo svetelné diódy, ktoré sa v chode naprázdno prevádzkujú ako fotoelementy. Diódy vytvárajú výstupné napätie (napätie naprázdno), ktoré v závislosti od na ne dopadajúceho svetelného toku približne logaritmický vzrastá. Takéto snímače ovládania teda dodávajú výstupný signál, ktorého amplitúda sa so zmenami v intenzite dopadajúceho svetla mení pomerne málo. Tým aj veľké zmeny v jase okolia nevedú k veľkým zmenám vo výstupnom signále. Tak je možné, že pri rýchlej zmene jasu dopadajúceho svetla, aká typicky nastane pri nasadení prsta na ovládaciu plochu, dôjde k väčšej časovej zmene vo výstupnom signále priradeného snímača ovládania než pri oproti tomu väčšej, ale cez dlhší časový interval rozloženej zmene intenzity osvetlenia. S diódami spojená vyhodnocovacia jednotka zabezpečuje zodpovedajúce odlíšenie
-2rýchlych zmien aj s menšou amplitúdou od pomalých zmien s veľkou amplitúdou, aby mohla odlíšiť stlačenie tlačidla od kolísania jasu okolia.
Vynález má za úlohu poskytnúť spoľahlivo fungujúci riadiaci obvod uvedeného druhu, ktorý sa dá realizovať s menej náročným zapojením.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je riadiaci obvod na registráciu ovládania optického tlačidla, pri ktorom sa svetlocitlivá dióda, prevádzkovaná v móde generátora napätia naprázdno, používa ako snímač ovládania tlačidla vo forme tlačidlovej plochy, ktorá je svetlopriepustná a dá sa zvonka zatieniť prstom pred vstupom svetla, a tento riadiaci obvod vykazuje mikroprocesorový obvod s prostriedkami na kontrolu napätia na kontrolu napätia naprázdno na dióde, a mikroprocesorový obvod je vybavený tak, aby vyhodnocoval informácie o napätí naprázdno na dióde, dodané prostriedkami na kontrolu napätia, aby odlíšil stlačenie optického tlačidla od kolísania jasu okolitého svetla, pričom riadiaci obvod zahrnuje s diódou spojený kondenzátor, ktorý v stave nabíjania riadiacieho obvodu nadobudne stav nabitia, zodpovedajúci napätiu naprázdno diódy, a ktorý sa v stave vybíjania riadiacieho obvodu dá vybiť cez vybíjací odpor, pričom mikroprocesorový obvod (9; 9c) vykazuje vysokohmický vstupný port, spojený so spojovacím bodom medzi diódou a kondenzátorom, na kontrolu vybíjania kondenzátora a je vybavený na to, aby ako mieru napätia naprázdno na dióde meral čas, ktorý uplynie, kým napätie na vstupnom porte počas procesu vybíjania kondenzátora nedosiahne vopred stanovené spínacie prahové napätie vstupného portu.
Dióda je účelne usporiadaná v kryte s otvorom, prepúšťajúcim svetlo k dióde, priradeným tlačidlovej ploche na ručné zadávanie údajov, pričom dióda pôsobí ako fotoelement a riadiaci obvod zaznamenáva napätie naprázdno na dióde, závisiace od intenzity svetla, prijímaného diódou, aby zaregistroval náhle zatienenie otvoru v kryte, meniace priechod svetla k dióde, ako proces ručného zadávania údajov.
Dióda takto slúži ako logaritmické optické tlačidlo, ktorého základný princíp je známy z DE 43 36 669 C1.
-3Podľa zvlášť výhodnej formy uskutočnenia je dióda na strane anódy spojená s prvým výstupným portom mikroprocesorového obvodu a na strane katódy cez kondenzátor so svorkou s H-potenciálom, pričom dióda je na katódovej strane ďalej spojená cez vybíjací odpor s druhým výstupným portom a cez ďalší odpor so vstupným portom, pričom ďalej prvý výstupný port má v stave nabíjania definovaný H-potenciál a v stave vybíjania je prepnutý do vysokoohmického trojstavového zapojenia, pričom ďalej druhý výstupný port je v stave nabíjania prepnutý do vysokoohmického trojstavového zapojenia a v stave vybíjania má definovaný Lpotenciál, a pričom mikroprocesorový obvod v stave vybíjania ako mieru napätia naprázdno na dióde meria čas, ktorý uplynie, kým napätie na vysokoohmickom vstupnom porte neklesne na spínacie prahové napätie vstupného portu, pokles pod ktoré mikroprocesorový obvod interpretuje ako prechod z H-úrovne na L-úroveň.
Ovládací obvod podľa tohto vynálezu na registráciu ovládania optického tlačidla sa vyznačuje najmä veľmi jednoduchým spôsobom konverzie napätie-čas na kontrolu napätia naprázdno na dióde, a tým na kontrolu ovládania tlačidla, pričom riadiaci obvod podľa tohto vynálezu vyžaduje malé technické nároky na zapojenie.
Vynález v ďalšom bližšie vysvetlíme pomocou príkladov uskutočnenia s ohľadom na obrázky.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1a znázorňuje čiastočne v blokovom znázornení nakreslenú schému zapojenia prvého príkladu uskutočnenia riadiaceho obvodu podľa tohto vynálezu, prevádzkovateľného ako obvod na vysielanie a prijímanie údajov.
Obr. 1b je tabuľka stavov, z ktorej je vidieť, ako budú určité svorky riadiaceho obvodu riadené mikroprocesorovým obvodom v rôznych prevádzkových stavoch.
Obr. 1c je diagram napätie-čas na objasnenie spôsobu prevádzky obvodu podľa obr. 1a v prevádzkovom móde tlačidlového vstupu.
Obr. 2 ukazuje variant riadiaceho obvodu podľa obr. 1a.
-4Obr. 3 ilustruje konkrétny príklad použitia pre obvod na vysielanie a prijímanie údajov s riadiacim obvodom podľa tohto vynálezu.
Príklady uskutočnenia vvnálezu
Na obr. 1a je čiastočne v blokovom znázornení nakreslená schéma zapojenia prvého príkladu uskutočnenia riadiaceho obvodu podľa tohto vynálezu, prevádzkovateľného ako obvod na vysielanie a prijímanie údajov.
Obvod 1 na vysielanie a prijímanie údajov obsahuje na optickú výmenu údajov prístrojom, neznázorneným na obr. 1a, bežnú infračervenú svetelnú diódu 5, ktorá sa v obvode 1 na vysielanie a prijímanie údajov využíva tak na vysielanie, ako aj na prijímanie optických údajov v poloduplexnej prevádzke.
Svetelná dióda 5 je svojou anódou napojená na výstupný port 7 mikroprocesorového obvodu 9.
Katóda svetelnej diódy 5 je cez prvý odpor H, napríklad 1,5 ΜΩ, spojená s výstupným portom 13 mikroprocesorového obvodu 9, ktorý má v móde optického vysielania údajov a v móde optického prijímania údajov H-potenciál, a cez druhý odpor 15, napríklad 680 Ω, s portom 17 na obojsmerný prenos údajov mikroprocesorového obvodu 9.
Výstupný port 13 môže byť mikroprocesorovým obvodom 9 prepnutý do vysokoohmického trojstavového zapojenia, takže výstup 13 je v tomto stave kvázielektricky odpojený.
Obvod 1 na vysielanie a prijímanie údajov je zariadený na asynchrónny, bitovosériový prenos údajov v poloduplexnej prevádzke, pričom mikroprocesorový obvod 9 riadi prevádzku vysielania a prijímania údajov podľa štandardného protokolu pre sériový prenos údajov.
Na obr. 1b je znázornená tabuľka, v ktorej sú uvedené elektrické stavy, resp. úrovne svoriek A, B, C, D v závislosti od momentálneho prevádzkového stavu obvodu 1 na vysielanie a prijímanie údajov podľa obr. 1a.
-5V móde vysielania údajov nastaví mikroprocesorový obvod 9 výstupný port 7 tak, že na svorke B je H-úroveň. Cez svorku A portu J7 na prenos údajov vyšle potom mikroprocesorový obvod 9 postupnosť bitov, zodpovedajúcu signálu, ktorý sa má vyslať, pričom úroveň na svorke A sa mení, zodpovedajúc postupnosti bitov, medzi H (= Mark) a L (= Space). To vedie k zodpovedajúcej modulácii jasu svetelnej diódy 5, pričom sa svetelná dióda 5 prevádzkuje v priepustnom smere a zodpovedajúco zasvieti, keď je na výstupe A L-úroveň, zatiaľ čo svetelná dióda 5 zhasne, keď je na výstupe A H-úroveň. Svetelná dióda 5 takto vyšle optický údajový signál, ktorý zodpovedá postupnosti bitov, odovzdanej cez výstup A mikroprocesorového obvodu 9.
Svetelnou diódou 5 odovzdaný signál prijme v príklade z obr. 1a druhý (neznázornený) prístroj, ktorý pracuje ako komunikačný partner obvodu 1. na vysielanie a prijímanie údajov podľa zodpovedajúceho protokolu prenosu údajov.
Na zapnutie módu prijímania údajov nastaví mikroprocesorový obvod 9 anódu svetelnej diódy 5 cez svorku B portu 7 na L-úroveň, aby došlo k predpätiu svetelnej diódy 5, ktorá je na katódovej strane cez prvý odpor H spojená s Hpotenciálom, v závernom smere, a trojstavovou vyrovnávacou pamäťou vybavený port 17 na obojsmerný prenos údajov sa prepne mikroprocesorovým obvodom 9 na prijímanie údajov, pričom svorka A teraz tvorí veľmi vysokoohmický vstupný prípoj.
Predradený odporník 11 má pomerne vysokú hodnotu odporu, napríklad 1,5 ΜΩ. Svetelná dióda 5, v móde prijímania údajov prevádzkovaná mikroprocesorovým obvodom 9 ako fotodióda, vykazuje v závernom smere (veľmi malý) záverný prúd, ktorý silne závisí od intenzity svetla, dopadajúceho na svetelnú diódu. Pri prijímaní optického údajového signálu vo forme svetlo/tmavej postupnosti bitov sa záverný prúd diódy 5 zodpovedajúco moduluje, takže na vysokoohmickej svorke A portu 17 na obojsmerný prenos údajov, ktorá je cez druhý odpor 15 spojená s katódou diódy 5, sa objaví zodpovedajúci elektrický údajový signál, ktorý mikroprocesorový obvod 9 registruje ako signál prijímaných údajov.
Prístroj, použitý ako optický komunikačný partner obvodu 1 na vysielanie a prijímanie údajov, môže byť tiež vybavený obvodom na vysielanie a prijímanie údajov, aký je na obr. 1a označený značkou 1.. Alternatívne by však príslušný
-6prístroj mohol byť vybavený bežným spôsobom samostatnými optickými prvkami na vysielanie a na prijímanie optických údajových signálov.
Svetelná dióda 5 sa nepoužíva len na obojsmernú občasnú údajovú komunikáciu, ale v multiplexnej prevádzke aj ako snímač ovládania tzv. logaritmického tlačidla, ktoré je ako také známe z nemeckého patentu DE 43 36 669 C1. Takéto tlačidlo môže slúžiť napríklad na to, aby sa ručným stlačením tlačidla zapol typ prevádzky zariadenia 19 na zobrazovanie údajov, napojeného na mikroprocesorový obvod 9.
Ručné stlačenie tlačidla v príklade uskutočnenia podľa obr. 1a znamená, že obsluhujúca osoba prstom zatieni značkou 21 označené okno v obslužnej ploche 23, prepúšťajúce svetlo k dióde 5. Obslužná plocha 23 sa nachádza na stene krytu, označenej značkou 25.
Naviac k typom prevádzky Vysielanie údajov a Prijímanie údajov, aké už boli s ohľadom na obr. 1a a obr. 1b opísané, obvod podľa obr. 1a vykazuje mód tlačidlového vstupu, v ktorom sa svetelná dióda 5 prevádzkuje v chode naprázdno a deteguje sa jej napätie naprázdno, ktoré je približne úmerné logaritmu intenzity svetla, dopadajúceho na svetelnú diódu.
Meranie napätia naprázdno na dióde 5b sa podľa tohto vynálezu uskutočňuje jednoduchým spôsobom konverzie napätie-čas. Pritom sa v móde tlačidlového vstupu v prvom kroku nabije kondenzátor 31 svetelnou diódou 5, prevádzkovanou v móde generátora napätia naprázdno, za niekoľko ms na napätie diódy naprázdno. V druhom kroku sa kondenzátor 31 vybije a pritom sa meria čas, kým napätie na kondenzátore neklesne pod určitý spínací prah.
V príklade uskutočnenia podľa obr. 1a je príslušný kondenzátor 31 zapojený medzi katódou svetelnej diódy 5 a svorkou D trojstavového výstupného portu 33 riadiaceho obvodu 9.
Mikroprocesorový obvod 9 riadi rôzne prevádzkové stavy obvodu na vysielanie a prijímanie údajov v multiplexnej prevádzke.
Podľa tabuľky stavov na obr. 1b je svorka D portu 33 tak v móde vysielania údajov, ako aj v móde prijímania údajov v extrémne vysokoohmickom trojstavovom zapojení TS. Vzhľadom na vonkajšie zapojenie mikroprocesorového obvodu 9 to
-7znamená, že výstupný port 33 je elektricky odpojený. Ostatné svorky A, B a C sú v móde vysielania údajov nastavené mikroprocesorovým obvodom 9, ako už bolo uvedené, pričom kondenzátor 31 na obr. 1a neovplyvňuje prevádzku vysielania údajov a prijímania údajov, pretože svorka D je elektricky odpojená.
Ako sme už naznačili, mód tlačidlového vstupu je rozdelený na dva kroky. Sú to kroky kondenzátor nabiť a kondenzátor vybiť, ako aj merať čas vybíjania.
V prvom kroku sú svorky A a C vo vysokoohmickom trojstavovom zapojení TS, zatiaľ čo svorky B a D vykazujú H-úroveň, takže dióda 5 je v zapojení do módu generátora napätia naprázdno. Dióda 5 teraz nabije kondenzátor 31 na svoje napätie naprázdno, závisiace od intenzity dopadajúceho svetla, ktoré je v príklade na obr. 1a vztiahnuté na H-potenciál (Vcc) (svorky B a D na H-potenciáli).
Na obr. 1c je kvalitatívne znázornený časový priebeh napätia, ktorý sa má registrovať na svorke A portu 17 na obojsmerný prenos údajov, v diagrame napätiečas pre krok nabíjania kondenzátora a pre krok vybíjania, ktorý ešte vysvetlíme.
Krivka XL na obr. 1c znázorňuje priebeh napätia na svorke A pre prípad, že sa k dióde 5, pôsobiacej ako fotoelement, dostane málo svetla, keď sa okno 21 obslužnej plochy 23 zatieni prstom. Krivka YL udáva priebeh napätia na svorke A pre prípad, keď sa k dióde 5 dostane väčšie množstvo svetla, čo je normálne prípad, keď okno 21 nie je zvonku zatienené.
Napätie U, ktoré sa po uplynutí vopred stanoveného času tL nabíjania nastaví na svorke A, zodpovedá hodnote (Vcc - Uo), pričom Vcc je napätie Húrovne (prevádzkové napätie) a UD označuje napätie naprázdno na dióde, ktoré závisí od svetla, dopadajúceho na diódu. V prípade menšieho dopadu svetla (krivka XL) je napätie UD naprázdno menšie než v prípade silnejšieho dopadu svetla (krivka YL), takže vzhľadom na kostru, resp. L-potenciál je napätie na svorke A po uplynutí času tL nabíjania v prípade slabšieho dopadu svetla väčšie než v prípade silnejšieho dopadu svetla.
Mikroprocesorový obvod 9 skončí krok nabíjania kondenzátora po uplynutí vopred určeného času tL tak, že prepne výstupný port 7 (svorka B) do vysokoohmického trojstavového zapojenia TS a svorku C nastaví do stavu s Lúrovňou. Tým sa začne krok vybíjania kondenzátora, pričom vybíjanie
-8kondenzátora 31 sa uskutočňuje cez vysokoohmický prvý odpor H a svorku C na kostru. Mikroprocesorový obvod 9 meria čas tE, ktorý uplynie, kým napätie na svorke A neklesne na spínacie prahové napätie portu 17, ktorý sa nachádza vo vysokoohmickom prijímacom stave TS. Spínacia prahová úroveň portu 17 je na obr. 1c označená ako UH.L. Ak napätie na svorke A klesne pod túto úroveň, mikroprocesorový obvod 9 to interpretuje ako prechod z H na L.
Priebeh napätia na svorke A počas kroku vybíjania kondenzátora je na obr. 1c znázornený krivkou XE pre prípad slabého dopadu svetla (optické tlačidlo stlačené) - a krivkou YE pre prípad silnejšieho dopadu svetla (optické tlačidlo nestlačené).
Vybíjacia krivka XE, resp. YE sleduje s veľmi dobrým priblížením vzťah
U(t) = (Vcc - UD) x exp(-t/x).
kde znamenajú:
U(t) napätie na svorke A,
Vcc napätie H-úrovne,
UD napätie diódy naprázdno, τ časovú konštantu.
S kondenzátorom 31 s kapacitou 1 nF a vybíjacím odporom H 1,5 ΜΩ časová konštanta τ dosiahne hodnotu 1,5 ms.
Ako zreteľne vidieť na obr. 1c, krivka YE klesne pod spínacie prahové napätie UH.L skôr než krivka XE, takže mikroprocesorový obvod 9 pomocou merania času získa nepriamo informácie o stave osvetlenia diódy 5. Pretože pri logaritmickom optickom tlačidle ide len o pomerne rýchle zmeny (< 1 s) a nie o absolútne hodnoty fotonapätia (napätia naprázdno) diódy 5, táto veľmi jednoduchá konverzia napätiečas na účely rozlíšenia stavov tlačidlo stlačené a tlačidlo nestlačené úplne postačuje.
-9Ak teraz mikroprocesorový obvod 9 pri dvoch po sebe idúcich meracích cykloch zistí, že čas tE vybíjania kondenzátora až po pokles pod UH.L pri poslednom uskutočnenom meracom cykle bol dlhší než pri predchádzajúcom meracom cykle, a síce o určitý minimálny rozdiel voči predchádzajúcemu meraciemu cyklu, tak to interpretuje ako stlačenie tlačidla 21, 23 a prepne zobrazovací mód digitálneho zobrazovacieho zariadenia 19.
Predtým opísaný princíp realizácie a kontroly logaritmického optického tlačidla sa môže rozšíriť na optické tlačidlové pole s viacerými tlačidlami, ako je schematicky naznačené na obr. 2.
Príklad uskutočnenia podľa obr. 2 sa odlišuje od príkladu z obr. 1a tým, že namiesto jednej svetelnej diódy 5 je vytvorených viac svetelných diód 5c, z ktorých každej je priradené samostatné tlačidlo (neznázorneného) obslužného tlačidlového poľa. Značkou 35 je na obr. 2 označené multiplexné zariadenie, ktoré sa nastaví mikroprocesorovým obvodom 9c riadiacim signálom, odovzdávaným na svorku E, tak, že selektívne spája vždy jednu zo svetelných diód 5c na strane anódy so spojovacím vedením 37, napojeným na výstupnú svorku B mikroprocesorového obvodu 9c, a na strane katódy so spojovacím bodom 39 kondenzátora 31c a odporov 11c, 15c. Obvod podľa obr. 2 pracuje s ohľadom na diódu 5c, práve zapojenú do meracej prevádzky, tak, ako v príklade uskutočnenia podľa obr. 1a. Dopyt na jednotlivé diódy 5c sa uskutočňuje v pravidelných časových intervaloch.
Hoci sa v príklade uskutočnenia podľa obr. 2 každá zo svetelných diód 5c dá použiť tak ako logaritmické optické tlačidlo, ako aj ako optický vysielací a prijímací prvok opísaným spôsobom, môže sa pri obvode podľa obr. 2 v rámci tohto vynálezu alternatívne zariadiť, aby sa diódy 5c použili výlučne ako snímače ovládania pre optické tlačidlá. V tomto prípade môže mód vysielania údajov a mód prijímania údajov odpadnúť, takže obvod je vytvorený len ako tlačidlové ovládanie.
Na obr. 3 je ilustrovaný príklad použitia pre obvod na vysielanie a prijímanie údajov vyššie opísaného druhu. Znázornený je elektronický prístroj 52 na meranie spotreby (rozdeľovač nákladov na vykurovanie), pevne namontovaný na vykurovacom telese 50. s infračerveným optokomunikačným rozhraním vo forme obvodu na vysielanie a prijímanie údajov, pričom cez optokomunikačné rozhranie
- 10sa z prístroja 52 na meranie spotreby dajú odčítať namerané údaje pre spotrebu vykurovacieho telesa. Na to je vytvorený prenosný odčítací prístroj 54 s optickou hlavicou 56, ktorá vykazuje ako optický prijímací prvok napríklad fototranzistor a ako optický vysielací prvok na komunikáciu s prístrojom 52 svetelnú diódu. Na prenos údajov medzi optokomunikačným rozhraním prístroja 52 a optickou hlavicou 56 sa táto priloží k oknu 21 d prístroja 52, pričom za oknom 21 d je usporiadaná svetelná dióda obvodu na vysielanie a prijímanie údajov. Tiež je možné prenášať údaje z odčítacieho prístroja 54 cez optickú hlavicu 56 k prístroju 52 na meranie spotreby, napríklad časové okamihy odčítania a/alebo hodnoty parametrov, ktoré špecifikujú triedu vykurovacieho telesa a podobne a sú zapamätané v prístroji 52. Mikroprocesorový obvod obvodu na vysielanie a prijímanie údajov v prístroji 52 preberá aj úlohy, týkajúce sa merania spotreby a vyhodnocovania údajov.
Digitálne zobrazovacie zariadenie 19d prístroja 52 sa môže dať ručne prepínať medzi viacerými typmi prevádzkového zobrazovania. Na to potom slúži svetelná dióda za oknom 21 d prístroja 52 ako snímač ovládania tlačidla už opísaným spôsobom. K stlačeniu tlačidla v tomto zmysle dôjde vtedy, keď sa okno 21d napríklad zatieni prstom.
Spôsobom, podobným príkladu uskutočnenia podľa obr. 3, sa obvod na vysielanie a prijímanie údajov opísaného druhu môže použiť napríklad aj pri iných elektronických meračoch spotreby, napríklad vodomeroch, meračoch spotreby tepla, plynomeroch, elektromeroch atď.. Tento zoznam nie je v žiadnom prípade úplný.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Riadiaci obvod na registráciu ovládania optického tlačidla, pri ktorom sa svetlocitlivá dióda (5; 5c), prevádzkovaná v móde generátora napätia naprázdno, používa ako snímač ovládania tlačidla vo forme tlačidlovej plochy (21, 23), ktorá je svetlopriepustná a dá sa zvonka zatieniť prstom pred vstupom svetla, pričom tento riadiaci obvod vykazuje mikroprocesorový obvod (9; 9c) s prostriedkami na kontrolu napätia na kontrolu napätia naprázdno na dióde (5; 5c), a pričom je mikroprocesorový obvod (9; 9c) vybavený tak, aby vyhodnocoval informácie o napätí naprázdno na dióde (5; 5c), dodané prostriedkami na kontrolu napätia, aby odlíšil stlačenie optického tlačidla od kolísania jasu okolitého svetla, vyznačujúci sa t ý m, že zahrnuje s diódou (5; 5c) spojený kondenzátor (31; 31c), ktorý v stave nabíjania riadiacieho obvodu nadobudne stav nabitia, zodpovedajúci napätiu naprázdno diódy (5; 5c), a ktorý sa v stave vybíjania riadiacieho obvodu dá vybiť cez vybíjací odpor (11; 11c), pričom mikroprocesorový obvod (9; 9c) vykazuje vysokohmický vstupný port (svorka A), spojený so spojovacím bodom medzi diódou (5; 5c) a kondenzátorom (31; 31c), na kontrolu vybíjania kondenzátora a je vybavený na to, aby ako mieru napätia naprázdno na dióde (5; 5c) meral čas, ktorý uplynie, kým napätie na vstupnom porte (svorka A) počas procesu vybíjania kondenzátora nedosiahne vopred stanovené spínacie prahové napätie vstupného portu (svorka A).
  2. 2. Riadiaci obvod podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že dióda (5; 5c) je na strane anódy spojená s prvým výstupným portom (svorka B) mikroprocesorového obvodu a na strane katódy cez kondenzátor (31; 31c) so svorkou (D) s H-potenciálom, a že dióda (5; 5c) je na katódovej strane ďalej spojená cez vybíjací odpor (11; 11c) s druhým výstupným portom (svorka C) a cez ďalší odpor (15b; 15c) so vstupným portom (svorka A), pričom prvý výstupný port (svorka B) má v stave nabíjania H-potenciál a v stave vybíjania je prepnutý do vysokoohmického trojstavového zapojenia, pričom druhý výstupný port (svorka C) je v stave nabíjania prepnutý do vysokoohmického trojstavového zapojenia a v
    -12stave vybíjania má definovaný L-potenciál, a pričom mikroprocesorový obvod v stave vybíjania ako mieru napätia naprázdno na dióde (5; 5c) meria čas, ktorý uplynie, kým napätie na vysokoohmickom vstupnom porte (svorka A) neklesne na spínacie prahové napätie vstupného portu, pokles pod ktoré mikroprocesorový obvod interpretuje ako prechod z H-úrovne na L-úroveň.
SK1593-98A 1996-05-23 1997-05-15 Control circuit for recording the actuation of an optical key SK159398A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19620866 1996-05-23
PCT/EP1997/002508 WO1997044902A1 (de) 1996-05-23 1997-05-15 Steuerschaltung zur registrierung der betätigung einer optischen taste

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK159398A3 true SK159398A3 (en) 1999-08-06

Family

ID=7795166

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1593-98A SK159398A3 (en) 1996-05-23 1997-05-15 Control circuit for recording the actuation of an optical key
SK649-97A SK284254B6 (sk) 1996-05-23 1997-05-22 Obvod na vysielanie a prijímanie dát

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK649-97A SK284254B6 (sk) 1996-05-23 1997-05-22 Obvod na vysielanie a prijímanie dát

Country Status (12)

Country Link
EP (2) EP0809371B1 (sk)
AT (2) ATE232340T1 (sk)
CZ (2) CZ291065B6 (sk)
DE (3) DE19654853A1 (sk)
DK (2) DK0809371T3 (sk)
ES (2) ES2192237T3 (sk)
GR (1) GR3036663T3 (sk)
HU (1) HU223028B1 (sk)
PL (2) PL330070A1 (sk)
SI (1) SI0809371T1 (sk)
SK (2) SK159398A3 (sk)
WO (1) WO1997044902A1 (sk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19805959A1 (de) * 1998-02-13 1999-08-19 Ego Elektro Geraetebau Gmbh Sensor-Schaltvorrichtung mit einer Sensortaste
US6330091B1 (en) * 1998-05-15 2001-12-11 Universal Electronics Inc. IR receiver using IR transmitting diode
DE10133823A1 (de) * 2001-07-16 2003-02-27 Gerd Reime Optoelektronische Vorrichtung zur Positions- und Bewegungserfassung sowie zugehöriges Verfahren
DE10145248C1 (de) * 2001-09-13 2003-03-20 Krohne Messtechnik Kg Verfahren zur Datenübertragung
DE10146996A1 (de) 2001-09-25 2003-04-30 Gerd Reime Schaltung mit einer optoeleketronischen Anzeigeeinhalt
DE10248238A1 (de) * 2002-10-16 2004-04-29 Delphi Technologies, Inc., Troy Beleuchtungseinrichtung insbesondere für Kraftfahrzeuge
DE202008002020U1 (de) * 2008-02-13 2009-03-05 Steca Elektronik Gmbh Elektronische Schaltung
US8277170B2 (en) 2008-05-16 2012-10-02 General Electric Company Cooling circuit for use in turbine bucket cooling
DE102008053537A1 (de) * 2008-10-28 2010-04-29 Alexander Gruber Auswertung der Bewegung von Objekten mit einem Feld von mindestens zwei Leuchtdioden
AT509969B1 (de) * 2010-05-31 2015-06-15 Fronius Int Gmbh Verfahren und vorrichtung zur durchführung eines schaltvorgangs
DE102016219200A1 (de) * 2016-10-04 2018-04-05 Tridonic Gmbh & Co Kg Integrierte Anordnung modulierbarer Lichtpunkte für Kommunikation mittels sichtbarem Licht

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3035944C2 (de) * 1980-09-24 1983-06-01 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Optische Halbleiteranzeigevorrichtung
DE3116072A1 (de) * 1981-04-22 1982-11-11 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schaltungsanordnung fuer einen strahlendetektor
CH644244B (fr) * 1981-04-22 Asulab Sa Montre electronique a organe de commande fixe.
JPS57178117A (en) * 1981-04-27 1982-11-02 Minolta Camera Co Ltd Light measuring device
EP0163138A1 (en) * 1984-05-21 1985-12-04 Energy Conversion Devices, Inc. Touch sensitive keyboard input device and method
DE3569414D1 (en) * 1984-07-26 1989-05-18 Miles Inc Circuitry for a portable test strip reading instrument
JPS62154791A (ja) * 1985-12-27 1987-07-09 Hitachi Vlsi Eng Corp 受発光回路
JPS6323431A (ja) * 1986-07-16 1988-01-30 Nec Corp 光送信器
CA2010165A1 (en) * 1989-03-13 1990-09-13 Richard L. Hurtle Compact semi-programmable device for reading reagent test strips and method relating thereto
JPH04304798A (ja) * 1991-04-01 1992-10-28 Akai Electric Co Ltd 学習リモコン装置
DE4336669C1 (de) 1993-10-27 1994-12-15 Ziegler Horst Eingabefeld

Also Published As

Publication number Publication date
DK0900480T3 (da) 2001-09-24
SK284254B6 (sk) 2004-12-01
ES2192237T3 (es) 2003-10-01
EP0809371A1 (de) 1997-11-26
SK64997A3 (en) 1999-06-11
EP0900480A1 (de) 1999-03-10
CZ379698A3 (cs) 1999-08-11
DE19654853A1 (de) 1997-11-27
PL320129A1 (en) 1997-11-24
SI0809371T1 (en) 2003-08-31
ATE203130T1 (de) 2001-07-15
EP0900480B1 (de) 2001-07-11
CZ159397A3 (en) 1997-12-17
ATE232340T1 (de) 2003-02-15
PL330070A1 (en) 1999-04-26
GR3036663T3 (en) 2001-12-31
HU223028B1 (hu) 2004-03-01
CZ291065B6 (cs) 2002-12-11
CZ286252B6 (cs) 2000-02-16
HUP9700938A3 (en) 2000-02-28
DE59709252D1 (de) 2003-03-13
ES2159864T3 (es) 2001-10-16
HUP9700938A2 (hu) 1998-01-28
EP0809371B1 (de) 2003-02-05
PL183340B1 (pl) 2002-06-28
WO1997044902A1 (de) 1997-11-27
DE59704023D1 (de) 2001-08-16
DK0809371T3 (da) 2003-02-24
HU9700938D0 (en) 1997-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4884073A (en) Increased sensitivity optical keyboard
SK159398A3 (en) Control circuit for recording the actuation of an optical key
US4937604A (en) Apparatus for remotely controlling a camera
CN101109659A (zh) 颜色识别装置及颜色识别方法
JPH0534604B2 (sk)
US5497009A (en) Photoelectric smoke sensor and fire detecting system, and sensitivity testing method therefor
CN101180522A (zh) 发光体的亮度测量方法及其装置
CN100409267C (zh) 设备间通信系统
JP2001197253A (ja) 情報出力装置、ラインセンサ装置及び情報読み取り方法
US4480311A (en) Digital radiation dosemeter having an optoelectronic transmitter
US4643568A (en) Method and apparatus for measuring the illuminating power of incident light
US7471332B2 (en) Imaging device having a capability of checking connection with a flash unit, flash unit having a capability of checking connection with an imaging device, and system including an imaging device and a flash unit and having a capability of checking connection between the imaging device and the flash unit
JPH0716168B2 (ja) 雑音免疫性を有する電気光学データ処理システム
KR100906958B1 (ko) Adc의 신호 변환 방법과 이를 이용한 조도 측정 방법 및조도 센서
EP0450930A2 (en) Data transmission system with double lines
GB2131991A (en) Telemetry and like signalling systems
JP3755929B2 (ja) 電子スチルカメラ
CN206638835U (zh) 检测电路及碎纸机
CN115473584A (zh) 一种多光源波长光纤编码识别系统及方法
AU702941B2 (en) Projected beam-type smoke detector and receiving unit
KR970006011B1 (ko) 자동 노출 조절 장치
JPH089962Y2 (ja) ファクシミリ装置
CN115420387A (zh) 一种多光源波长与温度关系标定系统及方法
CN108593102A (zh) 一种光强检测装置
SK152297A3 (en) Data transmission method