CZ285852B6 - Vícestojanový lis nebo lisovací zařízení pro tváření plechových dílů - Google Patents
Vícestojanový lis nebo lisovací zařízení pro tváření plechových dílů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ285852B6 CZ285852B6 CZ941628A CZ162894A CZ285852B6 CZ 285852 B6 CZ285852 B6 CZ 285852B6 CZ 941628 A CZ941628 A CZ 941628A CZ 162894 A CZ162894 A CZ 162894A CZ 285852 B6 CZ285852 B6 CZ 285852B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- press
- rams
- stands
- pair
- drive
- Prior art date
Links
- 239000002184 metal Substances 0.000 title claims abstract description 5
- 230000033001 locomotion Effects 0.000 claims abstract description 16
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 claims description 11
- 230000007246 mechanism Effects 0.000 claims description 6
- 238000004873 anchoring Methods 0.000 claims description 2
- 238000012432 intermediate storage Methods 0.000 description 3
- 238000006243 chemical reaction Methods 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 230000001360 synchronised effect Effects 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B30—PRESSES
- B30B—PRESSES IN GENERAL
- B30B15/00—Details of, or accessories for, presses; Auxiliary measures in connection with pressing
- B30B15/04—Frames; Guides
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B30—PRESSES
- B30B—PRESSES IN GENERAL
- B30B1/00—Presses, using a press ram, characterised by the features of the drive therefor, pressure being transmitted directly, or through simple thrust or tension members only, to the press ram or platen
- B30B1/26—Presses, using a press ram, characterised by the features of the drive therefor, pressure being transmitted directly, or through simple thrust or tension members only, to the press ram or platen by cams, eccentrics, or cranks
- B30B1/266—Drive systems for the cam, eccentric or crank axis
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Press Drives And Press Lines (AREA)
Abstract
Vícestojanový lis nebo lisovací zařízení pro tváření plechových dílů má lisovací stůl (7) nebo stoly, lisovací stojany (1, 2) berany (8, 9) lisu poháněné z pohonu (12) lisu pro horní nástrojové části (10), spolupůsobící s dolními nástrojovými částmi (11). Hnací ústrojí pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu (13) na vzestupný a sestupný pohyb beranů (8, 9) lisu jsou uložena vždy mezi proti sobě ležícími stojany (2) lisu tvořícími dvojici stojanů a nad zaváděním síly do beranů (8, 9) lisu, přičemž v příslušné stojanové dvojici dvou beranů (8, 9) lisu jsou uložena dvě hnací ústrojí.ŕ
Description
Oblast techniky
Vynález se týká vícestojanových lisů pro tváření plechových dílců, s lisovacím stolem nebo stoly, stojany lisu a s více berany, poháněnými z pohonu lisu, pro horní nástrojové části spolupůsobící s dolními nástrojovými částmi, a s převáděcími ústrojími pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu na vzestupný a sestupný pohyb beranů lisu.
Dosavadní stav techniky
Taková lisovací zařízení jsou kupříkladu známá z patentových spisů US-A 4 102 174, DE-C2 31 18 955, DE-A1 39 95 068 aDE-Al 41 24 083. Posledně jmenované spisy DE-A1 39 05 068 aDE-Al 41 24 083 popisují použití více beranů lisu ve stupních následujících tažný stupeň, jakož i meziukládací stanice po každém zpracovávacím stupni. Tyto znázorněné konstrukce lisu jsou nákladné a vyznačují se vysokým počtem konstrukčních dílů.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje vícestojanový lis pro tváření plechových dílců, s lisovacím stolem nebo stoly, stojany lisu a s více berany, poháněnými z pohonu lisu, pro horní nástrojové části spolupůsobící s dolními nástrojovými částmi, a s převáděcími ústrojími pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu na vzestupný a sestupný pohyb beranů lisu, vyznačený tím, že převáděcí ústrojí pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu na vzestupný a sestupný pohyb beranů lisu jsou uložena vždy mezi proti sobě ležícími stojany lisu, tvořícími dvojici stojanů, a nad připojením beranů (8, 9) k jejich hnacím prostředkům, přičemž ve dvojici stojanů, která nese konce dvou po sobě následujících beranů lisu, jsou uložena dvě samostatná převáděcí ústrojí pro příslušné berany.
Podle dalšího znaku vynálezu jsou všechny přípojné body hnacích prostředků k beranům lisu uloženy ve dvojici stojanů, nesoucí konce obou po sobě následujících beranů lisu, souměrně k tahovým kotvám pro kotvení pat stojanů této dvojice k základu.
Dvojice stojanů, nesoucí konce po sobě následujících beranů lisu, je s výhodou kotvena vždy dvěma tahovými kotvami, jejichž osy jsou uloženy ve společné svislé rovině, kolmé ke směru průchodu lisem.
Hnací prostředky beranů jsou podle dalšího znaku vynálezu tvořeny ojnicemi, kloubově připojenými k beranům v přípojných bodech.
Vynález umožňuje zmenšit délku celkového výrobního prostoru při vypuštění meziukládacích stanic a pohony beranů umístit do úseku dříve existujících prázdných stupňů, tj. úseků meziukládacích stanic. Pohon k sobě přiléhajících beranů lisu se dá provádět z mezistojanového úseku. Obzvláštní výhodou vynálezu je dále možnost rozdílného pohonu sousedních beranů lisu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladě provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 půdorysné schéma rozmístění jednotlivých částí lisovacího zařízení podle zpracovávacích nebo přetvářecích stupňů, obr. 2 pohled zepředu na lisovací
-1 CZ 285852 B6 zařízení podle obr. 1, obr. 3 řez rovinou ΙΠ-ΠΙ z obr. 2, půdorysný pohled na lisovací zařízení z obr. 2, obr. 5 řez rovinou V-V z obr. 2, obr. 6 a 7 podrobnosti napojení skříně s převáděcím ústrojím pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu na vzestupný a sestupný pohyb beranů lisu na stojany lisu, obr. 8 částečný řez rovinou VIII-VIII z obr. 6 a obr. 9 částečný řez rovinou IX-IX z obr. 7.
Příklady provedení vynálezu
Lisovací zařízení obsahuje několik tvářecích stupňů 4, 5, které za sebou následují ve směru 6 průchodu lisem. Obr. 1 ukazuje dále tahové kotvy 3, které jsou prodlouženy vzhůru a se svými pouzdry, které je obklopují, tvoří vlastní stojany 1 nebo 2 lisu. Vzájemně proti sobě stojící stojany 2 lisu obsahují vždy dvě tahové kotvy 3 (také obr. 9), jejichž osy podle obr. 5 leží v jedné svislé rovině 17, kolmé ke směru průchodu lisem. Lisovací zařízení obsahuje dále podle obr. 2 lisovací stoly 7, usazené prostřednictvím příčných nosníků na základ, jakož i berany lisu 8, 9, pohybovatelné nahoru a dolů z motorového pohonu 12 lisu prostřednictvím převáděcích ústrojí pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu na vzestupný a sestupný pohyb beranu. Převáděcí ústrojí, uložená v hnacích skříních 14, 15, přenášejí pohon vzestupného a sestupného pohybu beranu 8, 9 prostřednictvím ojnic 180 jako hnacích prostředků 18 do beranů. Obsahují pohony s klikovými hřídeli, lomenými pákami, pákovými nebo kloubovými pohony, výstředníkovými pohony a podobnými pohonnými ústrojími.
Ve smyslu definice předmětu vynálezu jsou převáděcí ústrojí pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu 12 na vzestupný a sestupný pohyb beranů 8, 9 lisu uložena vždy mezi proti sobě ležícími stojany 1, 2 lisu, tvořícími dvojici stojanů 1, 2, a nad připojením beranů 8, 9 k jejich hnacím prostředkům 18. Ve stojanové dvojici, která nese konce dvou po sobě následujících beranů 8, 9 lisu, v daném případě stojanů 2, jsou uložena dvě samostatná převáděcí ústrojí pro příslušné berany 8, 9.
Jak je patrné zejména z obr. 3, jsou nástrojové poloviny 10, 11 uloženy jednak na stůl 7 lisu a jednak beran 8, 9 lisu. Znázorněné berany 8, 9 lisu přemosťují volný prostor, který je k dispozici mezi proti sobě stojícími stojany 1, 2 lisu a jsou přitom odděleně pohánitelné přes rozdílně nastavitelné převáděcí ústrojí hnací skříně 15 a jiné převáděcí ústrojí hnací skříně 14, nacházející se rovněž v mezistojanovém úseku, a to mezi stojany 2 lisu a nad nimi.
Jak ukazují obr. 6, 7 a 8 jsou hnací skříně 14, 15 uloženy mezi stojany 1 nebo 2 lisu a zčásti nad nimi. K upevnění hnací skříně 15 na stojanech 2 lisu a podélných nosnících, natuho spojených se stojany 2 lisu, jsou použity tahové kotvy 19. Obr. 7 a 8 ukazují konstrukci převáděcího ústrojí, zde převáděcího ústrojí s klikovým hřídelem se stejným výstupem pohonu pro hnací prostředky 18 ve formě ojnic 180, přičemž jedna dvojice ojnic 180 je kloubově připojena k beranu 8 lisu a druhá dvojice ojnic 180 je kloubově připojena k beranu 9 lisu. Rozumí se, převáděcí ústrojí skříně 14 je dimenzováno a nastaveno podle převáděcího ústrojí použitého ve skříni 15, ovládajícího příslušný stejný beran 8, 9. Z obr. 5 je patrné souměrné uspořádání přípojných bodů 16 kloubového připojení ojnic 180 z hnací skříně 15 do beranů 8 a 9 lisu. V přípojném bodě 16 je zdvihová síla zaváděna převáděcím ústrojím do beranu 8,9 lisu.
V hnací skříni 15 jsou uložena dvě samostatná převáděcí ústrojí, z nichž jedno ovládá beran 8 lisu a druhé ovládá beran 9 lisu. Příslušná převáděcí ústrojí ve skříni 15 jsou vzájemně spřažena neznázoměnými prostředky, takže spouštěcí nebo zvedací zdvih, vyvíjený přes příslušnými ojnicemi 180 skříně 15 na odpovídající beran 8, 9 lisu, je synchronizován se zdvihem vyvíjeným převáděcím ústrojím v hnací skříni 14, ovládající pouze jeden beran. Obě převáděcí ústrojí jsou přestavitelná, takže se dají nastavit parametry zdvihu, jako velikost a rychlost.
Claims (3)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Vícestojanový lis pro tváření plechových dílců, s lisovacím stolem nebo stoly, stojany (1, 2) lisu a s více berany (8, 9), poháněnými z pohonu lisu, pro homí nástrojové části spolupůsobící s dolními nástrojovými částmi, a s převáděcími ústrojími pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu (12) na vzestupný a sestupný pohyb beranů (8, 9) lisu, vyznačený ío tím, že převáděcí ústrojí pro převádění otáčivého pohybu motorového pohonu (12) na vzestupný a sestupný pohyb beranů (8, 9) lisu jsou uložena vždy mezi proti sobě ležícími stojany (1, 2) lisu, tvořícími dvojici stojanů (1, 2), a nad připojením beranů (8, 9) k jejich hnacím prostředkům (18), přičemž ve dvojici stojanů (2), která nese konce dvou po sobě následujících beranů (8, 9) lisu, jsou uložena dvě samostatná převáděcí ústrojí pro příslušné berany (8, 9).
- 2. Vícestojanový lis podle nároku 1, vyznačený tím, že všechny přípojné body (16) hnacích prostředků (18) k beranům (8, 9) lisu jsou uloženy ve dvojici stojanů (2), nesoucí konce obou po sobě následujících beranů (8, 9) lisu, souměrně k tahovým kotvám (3) pro kotvení pat stojanů (2) této dvojice k základu.
- 3. Vícestojanový lis podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že dvojice stojanů (2), nesoucí konce po sobě následujících beranů (8, 9) lisuje kotvena vždy dvěma tahovými kotvami (3), jejichž osy jsou uloženy ve společné svislé rovině (17), kolmé ke směru průchodu lisem.25 4. Vícestojanový lis podle nejméně jednoho z nároků laž3, vyznačený tím, že hnací prostředky (18) beranů (8, 9) jsou tvořeny ojnicemi (180), kloubově připojenými k beranům (8, 9) v přípojných bodech (16).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4322775A DE4322775A1 (de) | 1993-07-08 | 1993-07-08 | Mehrständerpresse o. dgl. Pressenanlage zum Formen von Blechteilen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ162894A3 CZ162894A3 (en) | 1995-02-15 |
CZ285852B6 true CZ285852B6 (cs) | 1999-11-17 |
Family
ID=6492274
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ941628A CZ285852B6 (cs) | 1993-07-08 | 1994-07-04 | Vícestojanový lis nebo lisovací zařízení pro tváření plechových dílů |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5582063A (cs) |
EP (1) | EP0637508B1 (cs) |
BR (1) | BR9402649A (cs) |
CZ (1) | CZ285852B6 (cs) |
DE (2) | DE4322775A1 (cs) |
ES (1) | ES2115105T3 (cs) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19605962C2 (de) * | 1996-02-17 | 2003-03-06 | Erfurt Umformtechnik Gmbh | Transferpressenanlage |
DE19728361A1 (de) * | 1997-07-03 | 1999-01-07 | Schuler Pressen Gmbh & Co | Mehrstationenpresse zum Umformen von Blechteilen |
US6023958A (en) * | 1998-01-30 | 2000-02-15 | Verson | Bridge press |
US6101861A (en) * | 1998-01-30 | 2000-08-15 | Verson, A Division Of Allied Products Corporation | Bridge frame for a transfer press |
US6000322A (en) * | 1998-01-30 | 1999-12-14 | Verson | Transfer press die support |
DE10065255B4 (de) * | 2000-12-29 | 2005-02-17 | Schuler Pressen Gmbh & Co. Kg | Mehrstufenpresse |
DE102004027082B3 (de) * | 2004-06-02 | 2006-01-12 | Maschinenfabrik Lauffer Gmbh & Co Kg | Kalibrierpresse |
EP1964664B1 (de) * | 2007-02-27 | 2013-11-20 | Maschinenfabrik Lauffer GmbH & Co. KG | Verfahren zur Pressensteuerung einer Pulverpresse bei der Herstellung von Formlingen |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US142250A (en) * | 1873-08-26 | Improvement in machines for forming the backs of saws | ||
US324507A (en) * | 1885-08-18 | walton | ||
US3564898A (en) * | 1968-06-14 | 1971-02-23 | Grotnes Machine Works Inc | Shrink-forming apparatus with integral tooling |
DE1958051A1 (de) * | 1969-11-19 | 1971-06-09 | Schuler Gmbh L | Pressengestell |
DE2165365A1 (de) * | 1970-12-31 | 1972-07-27 | Kabushiki Kaisha Komatsu Seisakusho, Tokio | Presse |
US3785194A (en) * | 1972-09-29 | 1974-01-15 | Textron Inc | Press |
GB1435028A (en) * | 1973-11-29 | 1976-05-12 | Hitachi Shipbuilding Eng Co | Multi-station transfer presses |
DE2657911A1 (de) * | 1975-12-26 | 1977-07-14 | Komatsu Mfg Co Ltd | Transferpresse |
US4064734A (en) * | 1976-05-04 | 1977-12-27 | Pahnke Engineering G.M.B.H. & Co. Kg | Hammer forging presses |
JPS569030A (en) * | 1979-07-02 | 1981-01-29 | Nissan Motor Co Ltd | Rotary press |
JPS5893599A (ja) * | 1981-11-27 | 1983-06-03 | Komatsu Ltd | プレス装置 |
DE3827985A1 (de) * | 1988-08-18 | 1990-02-22 | Mueller Weingarten Maschf | Grossteilstufenpresse zum fertigen von grossflaechigen ziehteilen und doppelteilen |
DE3843975C1 (cs) * | 1988-12-27 | 1990-06-13 | Maschinenfabrik Mueller-Weingarten Ag, 7987 Weingarten, De | |
DE4221147A1 (de) * | 1992-06-27 | 1994-01-05 | Schuler Gmbh L | Pressenanlage |
-
1993
- 1993-07-08 DE DE4322775A patent/DE4322775A1/de not_active Withdrawn
-
1994
- 1994-07-02 DE DE59405345T patent/DE59405345D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-07-02 ES ES94110327T patent/ES2115105T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-07-02 EP EP94110327A patent/EP0637508B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-07-04 CZ CZ941628A patent/CZ285852B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-07-07 BR BR9402649A patent/BR9402649A/pt not_active IP Right Cessation
- 1994-07-07 US US08/271,678 patent/US5582063A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US5582063A (en) | 1996-12-10 |
DE59405345D1 (de) | 1998-04-09 |
DE4322775A1 (de) | 1995-01-12 |
CZ162894A3 (en) | 1995-02-15 |
ES2115105T3 (es) | 1998-06-16 |
EP0637508A1 (de) | 1995-02-08 |
BR9402649A (pt) | 1995-04-04 |
EP0637508B1 (de) | 1998-03-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2076011C1 (ru) | Прессовый агрегат с несколькими прессами для получения деталей из листового металла (варианты) | |
CZ285852B6 (cs) | Vícestojanový lis nebo lisovací zařízení pro tváření plechových dílů | |
EP2697005A2 (de) | Verfahren zum betreiben einer presse mit unterantrieb und danach betriebene presse | |
CZ125393A3 (en) | Pressing device | |
BR8806973A (pt) | Conjunto de transferencia da peca para uma prensa | |
GB2201620A (en) | Lifting beam system | |
DE102006019207B4 (de) | Antriebssystem einer Mehrstößel-Umformpresse | |
US5551275A (en) | Multiple stand press | |
CZ125493A3 (en) | Pressing device | |
CZ306194A3 (en) | Automatic forming machine | |
CN113145781A (zh) | 一种主缸行程不包含空载行程的高速液压机 | |
CN214719936U (zh) | 一种冲压折弯模具 | |
DE2625881A1 (de) | Stufenpresse | |
CN101309765A (zh) | 在液压成形工艺中将模具部分保持在一起的装置及方法 | |
CN201906777U (zh) | 一种框式压型机的加工压型装置 | |
CZ285751B6 (cs) | Vícestojanový lis nebo lisovací zařízení pro tváření plechů | |
US7637138B2 (en) | Multistage press | |
CN113635382B (zh) | 一种合模自调节消除模具间隙的模具 | |
SU1038049A2 (ru) | Устройство дл штамповки в разъемных матрицах | |
SU616161A1 (ru) | Устройство дл синхронизации движени силовых цилиндров | |
JP3391035B2 (ja) | トランスファプレス | |
JPS6453800A (en) | Lead forming device | |
SU1022816A1 (ru) | Механический пресс с нижним приводом | |
CN102049453A (zh) | 一种框式压型机的加工压型装置 | |
CN201530033U (zh) | 砌块成型机的脱模同步机构 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20030704 |