CZ283760B6 - Železniční pražec a způsob jeho výroby - Google Patents

Železniční pražec a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ283760B6
CZ283760B6 CS92450A CS45092A CZ283760B6 CZ 283760 B6 CZ283760 B6 CZ 283760B6 CS 92450 A CS92450 A CS 92450A CS 45092 A CS45092 A CS 45092A CZ 283760 B6 CZ283760 B6 CZ 283760B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reinforcement
molds
concrete
steel wires
concrete blocks
Prior art date
Application number
CS92450A
Other languages
English (en)
Inventor
Arthur Franciscus Goossens
Original Assignee
Hildegarde Juliana Eugenie Cuykx
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hildegarde Juliana Eugenie Cuykx filed Critical Hildegarde Juliana Eugenie Cuykx
Publication of CZ45092A3 publication Critical patent/CZ45092A3/cs
Publication of CZ283760B6 publication Critical patent/CZ283760B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B3/00Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails
    • E01B3/28Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails made from concrete or from natural or artificial stone
    • E01B3/36Composite sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
  • Reinforcement Elements For Buildings (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)

Abstract

Železniční pražec obsahuje dva vyztužené betonové bloky (1), každý se dvěma kolejovými třmeny (3), spojené železným tělem pražce (2), výztuž (4) betonových bloků (1) pevně spojenou s tělem pražce (2) a sestávající ze šroubovité výztuže (6) umístěné okolo těla pražce, ze spodní výztuže (7) a z vrchní výztuže (8) spojených nejméně dvěma rameny (15). Šroubovitá výztuž (6) je svařena v místech (13) s vrchní částí (12) těla pražce (2) a v místech (14) se spodní výztuží (7). Mezi šroubovitou výztuží (6) a vrchní výztuží (8) je mezera. Způsob výroby pražce spočívá v tom, že do dvou otvorů vytvořených na dnu každé z obou forem pro oba betonové bloky se vloží jeden pár kolejových třmenů, jejichž část směřuje vně formy. Tělo pražce s přivařenou výztuží se umístí do forem zasunutím do otvorů v jejich přilehlých stěnách až po rysku na těle pražce, forma se zaleje betonem a po jejím otočení se vyjme pražec.ŕ

Description

Vynález se týká železničního pražce, který sestává ze dvou vyztužených betonových bloků, navzájem spojených železným tělem pražce. Každý betonový blok má dva kolejové třmeny pro uchycení kolejnice.
Dosavadní stav techniky
Známé železniční pražce shora uvedeného typu jsou zhotoveny z několika jednotlivých dílů - těla pražce, výztuží obou betonových bloků - které jsou před montáží pražce odděleny. Celková výztuž těchto pražců se převážně skládá z výztuže ve tvaru spirály, umístěné okolo železného těla pražce, ze spodní výztuže ocelovými dráty, v podstatě rovnoběžnými, umístěnými ve směru podélné osy těla pražce a navzájem příčně spojenými navařenými dráty, a dále z vrchní výztuže ocelovými dráty, v podstatě rovnoběžnými, umístěnými v horní části betonového bloku a ve směru podélné osy těla pražce, které jsou rovněž příčně spojeny navařenými dráty. Výroba takových železničních pražců s sebou přináší některé problémy. Jednak se vyžaduje přesná manipulace při ukládání jednotlivých dílů výztuží betonových bloků a těla pražce do forem, jednak vzniká nebezpečí výroby zmetků vlivem špatného uložení dílů do formy nebo jejich posunutím při zalévání formy betonem.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je odstranit výše uvedené nedostatky a vytvořit takový pražec, jehož výroba je oproti dosud známým postupům daleko jednodušší, a to snížením počtu jednotlivých dílů, zalévaných betonem, až o 50 % při dosažení větší kvality a manipulační jednotnosti s přihlédnutím k potřebě mimořádné přesnosti usazení těla pražce a výztuží betonových bloků do forem.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje železniční pražec, sestávající ze dvou betonových bloků s výztuží, spojených kovovým příčníkem, přičemž na každém betonovém bloku jsou uspořádány dva upínací třmeny pro kolejnici, jehož podstata spočívá v tom, že výztuž obou betonových bloků a příčník tvoří ještě před zalitím betonem a jeho ztuhnutím vzájemně pevně spojenou tuhou sestavu.
Výztuž obou betonových bloků je s výhodou umístěna mimo ukotvení upínacího třmenu betonových bloků. Rovněž je výhodné, sestává-li výztuž obou betonových bloků ze šroubovicové výztuže, uspořádané kolem kovového příčníku, a z dolní výztuže a z horní výztuže, zhotovených z podélných ocelových drátů a uspořádaných rovnoměrně nad a pod kovovým příčníkem ve směru jeho podélné osy.
Z hlediska konstrukce výztuže je výhodné, aby podélné ocelové dráty, tvořící dolní výztuž a horní výztuž, byly vzájemně spojeny alespoň dvěma příčnými ocelovými dráty, uspořádanými příčně k podélné ose kovového příčníku, přičemž příčné ocelové dráty jsou přivařeny k podélným ocelovým drátům v místech jejích křížení.
Šroubovicová výztuž je s výhodou spojená jednak s horní částí příčníku a je kní přivařena alespoň ve dvou horních styčných bodech, a jednak je spojená alespoň se dvěma podélnými ocelovými dráty, tvořícími dolní výztuž, a je kní přivařena alespoň ve dvou dolních styčných bodech, přičemž horní výztuž je uspořádána s mezerou proti šroubovicové výztuži a je spojena
- 1 CZ 283760 B6 s dolní výztuží alespoň dvěma třmeny, přivařenými alespoň ke dvěma podélným ocelovým drátům.
Podstata způsobu výroby železničního pražce jeho odlitím z betonu ve dvou formách spočívá v tom, že do obou forem se dvěma spodními otvory, vytvořenými na dně každé formy, vloží pár upínacích třmenů, přičemž jedna část upínacích třmenů je obrácena ven z forem pro vytvoření dosedací plochy pro upevnění kolejnice, a druhá část je obrácena dovnitř forem pro vytvoření zakotvení upínacích třmenů v bloku s výztuží, dále se bočními kalibrovanými otvory, vytvořenými v bočních stěnách obou forem, uspořádaných proti sobě, zasune do obou forem kovový příčník s výztuží, tvořící společný konstrukční prvek, a přesně se nastaví jeho poloha vzhledem ke dnu forem, a dále se přesně nastaví jeho poloha vzhledem k formám ve směru podélné osy kovového příčníku pomocí polohovací rysky, vytvořené na tomto kovovém příčníku, potom se uzavřou boční kalibrované otvory zvnitřku forem, do forem se naleje beton, který se zhutní vibrováním, a po otočení forem se z nich vyjme hotový železniční pražec.
Podle způsobu výroby železničního pražce se umístění kalibrovaných otvorů a vytvoření polohovací rysky na příčníku provede s výhodou tak, že výztuž obou betonových bloků je umístěna mimo zakotvení upínacího třmenu betonových bloků. Podle vynálezu je výztuž každého z obou betonových boků pevně spojena s tělem pražce, které tyto dva bloky spojuje. Jeden z výhodných způsobů realizace vynálezu spočívá v tom, že výztuže obou shora uvedených betonových bloků se nedotýkají té části kolejových třmenů, kterou je jejich kotvení v betonovém bloku.
Dle vynálezu je zejména výhodné to, že výztuž každého betonového bloku je tvořena šroubovitou ocelovou výztuží, umístěnou okolo těla pražce, a po jeho obou stranách spodní a vrchní výztuží ocelovými dráty, které jsou umístěny ve směru podélné osy těla pražce, rovnoměrně nad a pod ním.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresů, znázorňujících dvě možné varianty provedení vynálezu a způsobu výroby, na nichž zobrazuje obr. 1 přerušovanou čarou nárys jednoho ze dvou betonových bloků pražce a plnými čarami oba kolejové třmeny, zakotvené v bloku, výztuž bloku a část (přerušená kresba) těla pražce v bloku, obr. 2 řez pražce na linii II-II z obr. 1, obr. 3 nárys a řez formy jednoho z betonových bloků pražce, do které jsou vloženy oba kolejové třmeny, a soubor těla pražce s výztuží bloku před zalitím formy betonem, jak je dle vynálezu předpokládáno způsobem výroby, a obr. 4 analogicky k obr. 2 jednu variantu spojení výztuže bloku s tělem pražce.
Příklady provedení vynálezu
Železniční pražec dle vynálezu, jak je znázorněno na obrázcích, sestává ze dvou bloků 1 vyztuženého betonu, které jsou spojeny železným příčníkem 2 ve tvaru úhelníku, každý z bloků 1 má dva upínací třmeny 3, které slouží jednak k oboustrannému uchycení patky kolejnice (není zobrazeno), aby nedocházelo k jakémukoliv pohybu kolejnice do stran, a jednak k umístění nivelizační podložky (není na obr.), která udržuje kolejnici na příslušném bloku pražce. Výztuž 4 každého z obou betonových bloků J pražce je upevněna na příčník 2, spojující oba bloky 1 tak, že výztuž 4 a příčník 2 tvoří pevný a nedeformovatelný soubor. Ukotvení 5 upínacích třmenů 3 je profilováno (jak je zřejmé z obr. 1), aby upínací třmeny 3 byly zachyceny pevně v blocích 1 a nemohlo dojít k jejich vytržení. Je výhodné, že výztuž 4 bloků 1 není v kontaktu s ukotvením 5 upínacích třmenů 3, neboť vibrace na upínacích třmenech 3 ajejich ukotveních 5 tak nejsou přímo přenášeny na výztuž 4, čímž lze zabránit popraskání betonu bloků 1.
-2 ·ν
Výztuž 4 každého betonového bloku 1 sestává ze šroubovicové výztuže 6 a z dolní výztuže 7 a horní výztuže 8, které jsou umístěny po obou stranách příčníku 2. Výztuže 7 a 8 jsou tvořeny ocelovými dráty 9, které jsou umístěny ve směru podélné osy příčníku 2 ajsou rovnoměrně rozmístěny nad a pod ním.
Ocelové dráty 9 každé výztuže 7 a 8 jsou propojeny nejméně dvěma příčnými ocelovými dráty 10, které jsou umístěny příčně na podélnou osu příčníku 2. S ocelovými dráty 9 jsou svařeny v bodech křížení 11 uvedených drátů 9 a 10.
Šroubovicová výztuž 6, jak je znázorněno na obr. 1 až 3, je pevně spojena jednak s horní částí 12 příčníku 2 a svařena s ním alespoň ve dvou horních styčných bodech 13, jednak s alespoň dvěma ocelovými dráty 9, tvořícími dolní výztuž 7. Šroubovicová výztuž 6 je svařena s každým ocelovým drátem 9 alespoň ve dvou dolních styčných bodech Í4. Horní výztuž 8 je umístěna nad šroubovicovou výztuží 6 a je spojena s dolní výztuží 7 dvěma třmeny 15, které jsou svařeny v bodech 16 s nejméně dvěma ocelovými dráty 9 každé výztuže 2 a 8.
Výše popsaný a na obr. 3 znázorněný postup výroby železničního pražce spočívá v tom, že do dvou otvorů 17 na dnu 18 obou forem, sloužících k vytvoření obou betonových bloků 1 pražce, se vloží jeden pár upínacích třmenů 3, jejichž ukotvení 5 směřuje dovnitř formy, poté se uloží příčník 2 s připevněnými výztužemi 4 bloku 1 do forem, a to vymezeným otvorem 19, který je profilován na stěnách formy 21, směrujících k sobě. Tyto otvory jsou uspořádány tak, aby tělo příčníku 2 s výztužemi 4 byly snadno a přesně uloženy na dna forem 18. Na příčníku 2 se nachází ryska 20, která signalizuje správné uložení příčníku 2 s výztužemi 4 do forem. Rozměry vymezených otvorů 19 a pozice rysky 20 na příčníku 2 jsou uspořádány tak, aby se výztuže 4 nedotýkaly ukotvení 5 upínacích třmenů 3. Po vložení příčníku 2 s výztužemi 4 jedinou operací do forem se každý vymezený otvor 19 uzavře pomocí desky 22, umístěné na vnitřní straně stěny 21 formy, forma se zaleje betonem, protřese se a otočením forem se pražec vyjme.
Je zřejmé, že vynález se neomezuje pouze na popsaný způsob jeho realizace a že lze nalézt i další způsoby, aniž by byl rámec vynálezu překročen.
Jak je znázorněno na obr. 4, bylo by možné upevnit ramena 15, která spojují dolní výztuž 7 a horní výztuž 8 a tvoří tak část výztuže 4 betonového bloku 1, na úhelník příčníku 2. Toto spojení by se realizovalo sváry v bodech 23.

Claims (7)

1. Železniční pražec, sestávající ze dvou betonových bloků (1) s výztuží, spojených kovovým příčníkem (2), přičemž na každém betonovém bloku (1) jsou uspořádány dva upínací třmeny (3) pro kolejnici, vyznačující se tím, že výztuž (4) obou betonových bloků (1) a příčník (2) tvoří ještě před zalitím betonem a jeho ztuhnutím vzájemně pevně spojenou tuhou sestavu.
2. Železniční pražec podle nároku 1, vyznačující se tím, že výztuž (4) obou betonových bloků (1) je umístěna mimo ukotvení (5) upínacího třmenu (3) betonových bloků (1).
3. Železniční pražec podle nároků 1 a2, vyznačující se tím, že výztuž (4) obou betonových bloků (1) sestává ze šroubovicové výztuže (6), uspořádané kolem kovového
- 3 CZ 283760 B6 příčníku (2), a z dolní výztuže (7) a z horní výztuže (8), zhotovených z podélných ocelových drátů (9), uspořádaných rovnoměrně nad a pod kovovým příčníkem (2) ve směru jeho podélné osy.
4. Železniční pražec podle nároku 3, vyznačující se tím, že podélné ocelové dráty (9), tvořící dolní výztuž (7) a horní výztuž (8), jsou vzájemně spojeny alespoň dvěma příčnými ocelovými dráty (10), uspořádanými příčně k podélné ose kovového příčníku (2), přičemž příčné ocelové dráty (10) jsou přivařeny k podélným ocelovým drátům (9) v místech jejich křížení (11).
5. Železniční pražec podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že šroubovicová výztuž (6) je spojená jednak s horní částí (12) příčníku (2) a je k ní přivařena alespoň ve dvou horních styčných bodech (13), ajednak je spojená alespoň se dvěma podélnými ocelovými dráty (9), tvořícími dolní výztuž (7) a je k ní přivařena alespoň ve dvou dolních styčných bodech (14), přičemž horní výztuž (8) je uspořádána s mezerou proti šroubovicové výztuži (6) aje spojena s dolní výztuží (7) alespoň dvěma třmeny (15), přivařenými alespoň ke dvěma podélným ocelovým drátům (9).
6. Způsob výroby železničního pražce podle nároků 1 až 5 jeho odlitím z betonu ve dvou formách, vyznačující se tím, že se do obou forem se dvěma spodními otvory, vytvořenými na dně každé formy, vloží pár upínacích třmenů, přičemž jedna část upínacích třmenů je obrácena ven z forem pro vytvoření dosedací plochy pro upevnění kolejnice, a druhá část je obrácena dovnitř forem pro vytvoření zakotvení upínacích třmenů v bloku s výztuží, dále se bočními kalibrovanými otvory, vytvořenými v bočních stěnách obou forem, uspořádaných proti sobě, zasune do obou forem kovový příčník s výztuží, tvořící společný konstrukční prvek, a přesně se nastaví jeho poloha vzhledem ke dnu forem, a dále se přesně nastaví jeho poloha vzhledem k formám ve směru podélné osy kovového příčníku pomocí polohovací rysky, vytvořené na tomto kovovém příčníku, potom se uzavřou boční kalibrované otvory zvnitřku forem, do forem se naleje beton, který se zhutní vibrováním, a po otočení forem se z nich vyjme hotový železniční pražec.
7. Způsob výroby železničního pražce podle nároku 6, vyznačující se tím, že umístění bočních kalibrovaných otvorů a vytvoření polohovací rysky na příčníku se provede tak, že výztuž obou betonových bloků je umístěna mimo zakotvení upínacího třmenu betonových bloků.
CS92450A 1991-02-14 1992-02-14 Železniční pražec a způsob jeho výroby CZ283760B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9100140A BE1004494A6 (fr) 1991-02-14 1991-02-14 Traverse pour chemin de fer et son procede de fabrication.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ45092A3 CZ45092A3 (en) 1993-05-12
CZ283760B6 true CZ283760B6 (cs) 1998-06-17

Family

ID=3885338

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92450A CZ283760B6 (cs) 1991-02-14 1992-02-14 Železniční pražec a způsob jeho výroby

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0499598B1 (cs)
AT (1) ATE136079T1 (cs)
BE (1) BE1004494A6 (cs)
CZ (1) CZ283760B6 (cs)
DE (1) DE69209342D1 (cs)
DK (1) DK0499598T3 (cs)
EG (1) EG19380A (cs)
ES (1) ES2086721T3 (cs)
GR (1) GR3020246T3 (cs)
PL (2) PL293478A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1009251A3 (fr) * 1995-03-23 1997-01-07 Cuykx Hildegarde Juliana Eugen Traverse de chemin de fer et etrier pour sa realisation.

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB622776A (en) * 1946-04-04 1949-05-06 In Acc Sempl Impresa E Gibelli Railway sleeper of reinforced concrete
FR2195236A5 (cs) * 1972-08-03 1974-03-01 Sateba
DE3167654D1 (en) * 1980-12-24 1985-01-17 Hemiksem Betonkonst Pvba Method of manufacturing concrete railway ties and elements used for carrying it out

Also Published As

Publication number Publication date
EG19380A (fr) 1995-02-28
BE1004494A6 (fr) 1992-12-01
DK0499598T3 (da) 1996-08-05
GR3020246T3 (en) 1996-09-30
CZ45092A3 (en) 1993-05-12
PL293478A1 (en) 1992-08-24
EP0499598B1 (fr) 1996-03-27
EP0499598A1 (fr) 1992-08-19
ES2086721T3 (es) 1996-07-01
ATE136079T1 (de) 1996-04-15
PL55222Y1 (en) 1997-06-30
DE69209342D1 (de) 1996-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3577504A (en) Method of manufacturing a girder with a web of reinforced and/or prestressed concrete
US4737333A (en) Method for manufacturing concrete railway sleepers
CZ283760B6 (cs) Železniční pražec a způsob jeho výroby
KR100544368B1 (ko) 프리캐스트 트랜스퍼 거더 및 이를 이용하여 구조물을시공하는 방법
US4872823A (en) Apparatus for forming a columnar reinforcement in a concrete wall panel
JP4021588B2 (ja) 梁・床のコンクリート分離打設工法およびコンクリート分離打設による梁・床構造
JPH07207794A (ja) プレキャスト合成スラブ
KR100997450B1 (ko) 엇물림 복공판을 이용한 가설 교량 및 그 시공방법
JP2806153B2 (ja) 半pc梁型枠
CN217266881U (zh) 一种预应力混凝土梁设计斜梁稳固型结构
KR200187121Y1 (ko) 철근 콘크리트 침목
KR20020032487A (ko) 지붕슬래브의 거푸집 받침장치
JP3406502B2 (ja) のり枠施工方法と型枠
CN217621244U (zh) 一种轨枕箱模
JPH07324376A (ja) 鉄筋コンクリート造構造物の構築方法
JP2618839B2 (ja) プレキャスト床版の製造方法
KR920002117B1 (ko) 프리캐스트 철근 콘크리트 구조물의 구축방법
KR100938877B1 (ko) 프리캐스트 콘크리트 바닥판을 가설하기 위한 지지가이드웨이 장치
KR200407184Y1 (ko) 피씨플레이트
JPH07119305A (ja) プレキャスト製鉄筋先組用治具とそれを用いた鉄筋コンクリート構造物の構築方法並びにプレキャスト部材
JP3853887B2 (ja) 床版用組立体
JP3996110B2 (ja) プレキャストコンクリ−ト板の製造方法。
JP2746637B2 (ja) プレキヤストコンクリート梁構法
JPH0115685Y2 (cs)
JPS5949172B2 (ja) 空洞プレストレスコンクリ−トパネルとその製造方法