CZ281238B6 - Prostředek pro separaci krve - Google Patents

Prostředek pro separaci krve Download PDF

Info

Publication number
CZ281238B6
CZ281238B6 CS921932A CS193292A CZ281238B6 CZ 281238 B6 CZ281238 B6 CZ 281238B6 CS 921932 A CS921932 A CS 921932A CS 193292 A CS193292 A CS 193292A CZ 281238 B6 CZ281238 B6 CZ 281238B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
blood
copolymer
blood separation
propanediol
separation means
Prior art date
Application number
CS921932A
Other languages
English (en)
Inventor
Kazunori Ing. Murakami
Tetsuo Ing. Taguchi
Original Assignee
Nissho Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nissho Corporation filed Critical Nissho Corporation
Publication of CZ193292A3 publication Critical patent/CZ193292A3/cs
Publication of CZ281238B6 publication Critical patent/CZ281238B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/48Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
    • G01N33/483Physical analysis of biological material
    • G01N33/487Physical analysis of biological material of liquid biological material
    • G01N33/49Blood
    • G01N33/491Blood by separating the blood components

Abstract

Prostředky pro separaci krve používané ve zkumavkách na sběr a odstředivou separaci složek krve jsou charakterizovány tím, že obsahují gelovité látky, jejichž hlavní složkou je kopolymer kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-2,3-propandiolem a 1,2-propandiolem. Prostředky pro separaci krve mohou dále obsahovat thixotropní činidlo smíchané s kopolymerem. Kopolymer činí prostředky pro separaci krve stabilnější a méně tekuté při skladování, což umožňuje vytvoření stabilní oddělovací bariéry v každé ze zkumavek při odstřeďování. Přitom nad touto bariérou je zabráněno krevním krvinkám, aby zůstaly v séru, bez toho, že škodlivé olejovité látky jsou uvolňovány z prostředků pro separaci krve.ŕ

Description

Oblast techniky
Tento vynález se týká kompozice pro oddělováni krevních složek (dále prostředek pro separaci krve), která je používána při odstředivé separační metodě při oddělování séra nebo plazmy z krve, přičemž je využíván rozdíl jejich relativních hustot.
Dosavadní stav techniky
Při odstředivé metodě je možno použít mnoho dříve navržených prostředků pro separaci krve. Tyto dosud používané separační prostředky obsahují jako svou hlavní složku gelovitou látku, kterou může být silikonový olej nebo chlorovaný polybuten nebo akrylový polymer nebo kopolymer alfa-olefinu a diesteru kyseliny maleinové. Typické přísady používané spolu s hlavni složkou jsou: thixotropní činidlo, které zlepšuje důležité vlastnosti gelovité látky, a anorganická látka. Thixotropní činidlo zabraňuje tečení gelovité látky uvnitř zkumavek používaných pro sběr a odstředivou separaci složek krve a nutí ji zůstat během přepravy na dně zkumavky. Při působení odstředivé síly na zkumavky naplněné krví, pohybuje se gelovitá látka vzhůru mezi sérem (popřípadě plazmou) a činidlo zvyšuje trvalou pevnost straně se přidává ke gelovité oxid titaničitý a uhličitan vápenatý, aby se tivní hustota.
na zkumavky naplněné krví, a vytváří oddělovací bariéru krevním koláčem. Thixotropní oddělovací bariéry. Na druhé látce anorganická látka jako je nastavila její relaDosud používané gelovité materiály jsou však nevýhodné, protože není snadné nastavit jejich viskozitu a relativní hustotu tak, jak jsou vyžadována pro prostředky pro separaci krve. V důsledku toho je nutné přidávat ke gelovité látce velké množství thixotropního činidla a/nebo zvláštní činidlo pro nastavení hustoty. Thixotropní činidlo upravuje thixotropní vlastnosti prostředků pro separaci krve. V důsledku toho nemůže být držena požadovaná relativní hustota prostředku pro separaci krve na konstantní hladině, ale mění se s výrobními sériemi i v průběhu času. Nadto některé podíly prostředku pro separaci krve jsou náchylné k tomu, aby se rozptylovaly ve fázi séra (nebo plazmy), což nastane při separaci vzorků krve. Takové podíly potom tvoří olejovité látky, které se vznášejí v séru nebo plazmě a mohou tedy ucpávat trysky automatického analyzátoru. Vzhledem k nedostatečné pevnosti oddělovací bariéry, nemůže být dále zajištěno dokonalé oddělení séra (nebo plazmy) od koláče. Mnoho krvinek zůstane ve fázi séra nad bariérou, čímž se zhorší separační přesnost .
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu jsou prostředky pro separaci krve, které nemají shora zmíněné nedostatky dosavadních separačních prostředků.
Prostředky pro separaci krve podle tohoto vynálezu obsahují jako hlavni složku gelovitou látku, kterou je kopolymer kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-l,3-propandiolem a 1,2-propandiolem, při-1CZ 281238 B6 čemž kopolymerační poměr kyseliny sebakové celkového množství 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 1,2-propandiolu je v rozmezí poměrů 1 : 1,02 až 1 : 1,07, molekulová hmotnost kopolymeru je 1 000 až 10 000 a kopolymer má relativní hustotu 1,035 až 1,055 a viskozitu 30 až 150 Pa.s při 25 ’C.
Aby vynálezci dosáhli záměru, provedli řadu výzkumů a nalezli, že kopolymer kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-l,3-propan-diolem a 1,2-propandiolem, jako zmíněná hlavní složka, je vhodný k tomu, aby bylo dosaženo relativní hustoty a viskozity požadované u prostředků pro separaci krve. Prostředky pro separaci krve mají vysokou separační účinnost i v případě, že neobsahují velké množství thixotropního činidla nebo činidla na úpravu relativní hustoty a jsou proto výhodnější pro praktické použití.
V dalším bude tento vynález popsán podrobněji.
Jak již bylo zmíněno, je kopolymer kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-l,3-propandiolem a 1,2-propandiolem gelovitá látka obsažená jako hlavni složka v prostředcích pro separaci krve.
Podle tohoto vynálezu je kopolymerační poměr 1 mol kyseliny sebakové k 1,02 až 1,07 molu směsi 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 1,2-propandiolu. Menši množství kyseliny sebakové, než je 1 mol k 1 molu kopolymeru, by způsobilo nežádoucí, příliš nízkou viskozitu gelovité látky, zatímco množství řečené kyseliny, vyšší než 1 mol, by způsobilo vzrůst viskozity nad požadovaný rozsah.
S výhodou je používán poměr 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu k 1,2-propandiolu v rozmezí 0,85 : 0,15 až 0,75 : 0,25. Je-li prvý diol přítomen v menším množství, je relativní hustota gelovité látky příliš vysoká, zatímco vyšší množství tohoto prvně zmíněného diolu je příčinou nízké relativní hustoty. Na druhé straně množství diolu zmíněného na druhém místě nižší než je zmíněná mez je příčinou nežádoucné vysoké teploty tání kopolymeru, což jej činí voskovitým, a jeho množství vyšší než je uvedená mez má za následek obtížnou manipulaci s touto látkou.
Molekulová hmotnost kopolymeru by měla být mezi 1 000 a 10 000, s výhodou mezi 2 000 a 8 000. Molekulová hmotnost pod touto mezí snižuje jak viskozitu, tak relativní hustotu kopolymeru na nežádoucí hodnotu, zatímco molekulová hmotnost nad uvedenou mezí naopak zvýší viskozitu a relativní hustotu kopolymeru k hodnotě, která je u prostředků pro separaci krve nevhodná.
Preferovaná relativní hustota kopolymeru je v rozmezí 1,035 až 1,055 a jeho preferovaná viskozita při 25 ’C je 30 až 150 Pa.s.
Působí-li na prostředky pro separaci krve při skladování gravitační nebo podobné sily a je-li jeho relativní hustota nižší než 1,035 a jeho viskozita menší než 30 Pa.s, jsou tyto prostředky příliš pohyblivé na to, aby zůstaly uvnitř zkumavek v klidu. Přesněji popsáno, se separační prostředky v takovémto případě mohou přibližovat ke gumové zátce těsnící otevřený konec původně prázdné zkumavky, používané pro sběr a odstřelování krve, i když se nejprve nacházely na dně této zkumavky. V důsledku toho nejsou jen promíchávány s odstředivě oddělenými frakcemi séra
-2CZ 281238 B6 a plazmy, ale jsou také nalepeny na gumové zátce, čímž je ztíženo získání čistého vzorku plazmy nebo séra. Takový separační prostředek bude stoupat ze dna zkumavky při odstřelování zvýšenou rychlostí, takže rozdělovači bariéra bude vytvořena příliš brzo a všechny nebudou moci klesnout pod tuto bariéru. Krvinky, které zůstanou v oblasti nad touto bariérou tak zhorší separační schopnost.
Na druhé straně znemožňuje relativní hustota prostředku pro separaci krve vyšší než 1,055, v kombinaci s viskozitou vyšší než 150 Pa.s, hladké stoupání separačního prostředku, což současně znemožňuje i potřebné zvýšení účinnosti separace. Příliš vysoká viskozita přináší další nevýhody, jako je obtížná manipulace a obtížné vnášení separačního prostředku do velkého počtu zkumavek používaných pro sběr a odstřeďováni krve.
Thixotropní činidlo může být přidáno k prostředku na separaci krve, aby se tím upravily jeho thixotropní vlastnosti. Ačkoliv může být použito jakékoliv thixotropní činidlo, používají se přednostně amidy mastných kyselin, oxid křemičitý, jíl a podobné látky. Amidy mastných kyselin jsou ke krvi inertní a malé množství těchto amidů může být mícháno s gelovitou látkou, aby se zlepšily gelovité vlastnosti prostředku důležité pro separaci krve při vytvářeni oddělovací bariéry. Může být použit kterýkoliv z amidů mastných kyselin, který má 10 až 25 uhlíkových atomů, s výhodou 16 až 18 atomů, jakož i jakákoliv směs těchto aminů.
Ke 100 dílům kopolymeru může být přidáno 0,5 až 7 hmot, dílů, přednostně 1 až 4 hmot, díly, amidů mastných kyselin.
V případě, že jsou přidány amidy jako thixotropní činidlo ke gelovité látce v udaném poměru, bude tato mít požadovanou tekutost, která zlepšuje tvarovou stálost a její uchovatelnost, což poskytuje prostředek pro separaci krve, který má výbornou stoupavost a oddělovací schopnosti.
Prostředek pro separaci krve podle tohoto vynálezu může být snadno získán například těmito kroky: zahřátím určitého množství gelovité látky, tj. kopolymeru kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-1,3-propandiolem a 1,2-propandiolem na teplotu mezi 60 až 80 ’C, přidáním vhodného množství thixotropního činidla, například amidu (amidů), mícháním této směsi při dostatečném střihovém napětí, za udané teploty, až do úplného nerozpuštění amidu (amidů) v gelovité látce.
Prostředek pro separaci krve připravený způsobem dle tohoto vynálezu musí mít relativní hustotu upravenou na hodnotu mezi relativními hustotami séra nebo plazmy a krevního koláče.
Prostředek pro separaci krve, předložený do zkumavky používané pro sběr a odstředování krve obvykle, spočívá na jejím dně. Proto je výhodný větší rozdíl relativních hustot mezi prostředkem pro separaci krve a krevním koláčem nebo krvinkami, protože odstřeďovaný prostředek pro separaci krve může stoupat ve zkumavkách rovnoměrněji a rychleji. Na druhé straně prostředek pro separaci krve mající celkovou relativní hustotu nepřevyšující 1,035 obsahuje frakce, jejichž relativní hustota je o mnoho nižší
-3CZ 281238 B6 než 1,035. Tyto frakce mohou nežádoucím způsobem migrovat z prostředku pro separaci krve do odstředěné sérové nebo plazmové fáze.
Vedle shora uvedené relativní hustoty může prostředek pro separaci krve, který se skládá z gelovité látky a předem určeného množství thixotropního činidla, vykazovat při 25 °c viskozitu v rozmezí od 100 až 400 Pa.s (měřenou způsobem, který je popsán v dále uvedených příkladech).
Relativní hustota, právě tak jako viskozita, prostředku pro separaci krve může být v případě potřeby upravena dalším množstvím anorganické látky jako je oxid titaničitý nebo uhličitan vápenatý.
Příklady provedeni vynálezu
Následující příklady jsou chápány jako ukázky, které nemají nijak omezovat rozsah tohoto vynálezu.
Viskozita v uvedených příkladech byla měřena na viskozimetru E-Type Viscometer, což je rotační viskozimetr (s úhlem kužele 3 a'průměrem 28 mm vyráběný firmou Tokyo Keiki Co., Ltd.). Hustota byla měřena metodou síranu mědnatého s použitím roztoků síranu mědnatého o různé koncentraci. Kapka každého ze vzorků byla přidána do roztoků o různé koncentraci síranu mědnatého, a byl určen ten, ve kterém tato kapka ani nestoupá k povrchu, ani neklesá ke dnu. Takový roztok síranu mědnatého má stejnou relativní hustotu jako kapka testovaného vzorku.
Příprava kopolymerů
Kopolymer č. 1
Kopolymer kyseliny sebakové může být připraven jakoukoliv konvenční metodou známou v této oblasti.
Polymerace byla provedena ve čtyřhrdlé baňce opatřené míchadlem, teploměrem, přívodem dusíku a Vigreuxovou kolonou. Tato kolona střední délky, byla opatřena destilační hlavou a chladičem s teploměrem a jimadlem pro destilát. Chladič byl nastaven tak, aby oddestilovával vodu a/nebo přebytečný diol za atmosférického nebo sníženého tlaku. Činidla, která byla použita, jsou popsána dále.
Jako reakční směs bylo předloženo do čtyřhrdlé baňky 202 g kyseliny sebakové, 89 g 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 16 g 1,2-propandiolu. Tato směs byla zahřívána na asi 225 C za stálého odstraňováni vody a udržování teploty par na prakticky konstantní úrovni 100 až 120 “C. Po zjištění snížené rychlosti tvorby vody, asi po 4 hodinách od začátku reakce, bylo přidáno malé množství sloučeniny titanu (v poměru odpovídajícím 0,005 % původní hmotnosti reagujících činidel) jako esterifikačního katalyzátoru. Současně byl snížen tlak v reakčním systému na 9,03 až
12,9 kPa a reakce pokračovala za těchto podmínek dalších 5 hodin. Potom byl snížen tlak na 0,645 kPa a reakce udržována další 3 hodiny. Vysoce viskózní produkt byl vyjmut z baňky a ochlazen na pokojovou teplotu, výtěžek byl 98 %. Tento produkt vykazoval vis-4CZ 281238 B6 kozitu 35 Pa.s a relativní hustotu 1,041 při 25 °C. Jeho molekulová hmotnost byla 3 800.
Kopolymer č. 2
202 g kyseliny sebakové, 87 g 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 15 g 1,2-propandiolu bylo předloženo do čtyřhrdlé baňky jako reakční směs. Polymerace byla řízena stejně jako v případě přípravy kopolymeru č. 1 s tou výjimkou, že celková reakční doba byla 15 hodin. Tato doba zahrnovala poslední 3 hodinovou fázi přípravy, při které byl tlak udržován na 0,19 kPa. Výtěžek kopolymeru č. 2 takto připraveného byl 95 %, kopolymer vykazoval při 25 °C viskozitu 150 Pa.s, relativní hustotu 1,041 a jeho molekulová hmotnost byla 6 600.
Kopolymer č. 3
202 g kyseliny sebakové, 88 g 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 16 g 1,2-propandiolu bylo předloženo do čtyřhrdlé baňky jako reakční směs. Reakce vedoucí k polymeru byla řízena stejně jako v případě přípravy kopolymeru č. 1 s tou výjimkou, že celková reakční doba byla 15 hodin, a ta zahrnovala poslední tříhodinovou fázi přípravy, při které byl tlak udržován na 0,19 kPa. Výtěžek takto připraveného kopolymeru č. 3 byl 95 %, kopolymer vykazoval při 25 °C viskozitu 68 Pa.s, relativní hustotu 1,041 a jeho molekulová hmotnost byla 4 400.
Příprava prostředků pro separaci krve
Vzorek č. 1
V tomto příkladu byl prostředek pro separaci krve připraven smíšením 2 hmot, dílů stearamidu (obsahujícího malé množství palmitamidu) se 100 hmot, díly kopolymeru č. 1. Vzorek č. 1 vykazuje při 25 °C viskozitu 140 Pa.s a relativní hustotu 1,043.
Vzorek č. 2 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 1, aby poskytly vzorek č. 2 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 °C viskozitu 187 Pa.s a relativní hustotu 1,042.
Vzorek č. 3 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 2, aby poskytly vzorek č. 3 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 ’C viskozitu 260 Pa.s a relativní hustotu 1,041.
Vzorek č. 4 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 3, aby poskytly vzorek č. 4 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 ’C viskozitu 156 Pa.s a relativní hustotu 1,042.
-5CZ 281238 B6
Vzorek č. 5 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 3, aby poskytly vzorek č. 5 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 ’C viskozitu 187 Pa.s a relativní hustotu 1,042.
Srovnávací vzorek č. 1
0,01 hmot, díly stearamidu bylo smícháno se 100 hmot, díly kopolymeru č. 3, aby vznikl srovnávací vzorek přípravku pro separaci krve o viskozitě 80 Pa.s a relativní hustotě 1,041 při 25 ’C.
Srovnávací vzorek č. 2 hmot, dílů stearamidu bylo smícháno se 100 hmot, díly kopolymeru č. 2, aby vznikl srovnávací vzorek přípravku pro separaci krve o viskozitě 460 Pa.s a relativní hustotě 1,044 při 25 °C.
Srovnávací vzorek č. 3 hmot, díly stearamidu a 4 hmot, díly jemného oxidu křemičitého (Aerosil R972, obchodní označení fy Nippon Aerosil Co. Ltd.) byly smíchány se 100 hmot, díly kopolymeru α-olefinu a kyseliny maleinové, aby vznikl ještě další srovnávací vzorek přípravku pro separaci krve o viskozitě 360 Pa.s a relativní hustotě 1,039 při 25 ’C.
Porovnáni vzorků se srovnávacími vzorky
Vzorky č. 1 až 5 stejné jako srovnávací vzorky č. 1 až 3 byly testovány vzhledem k jejich stabilitě při skladování a jejich schopnosti oddělovat krevní fáze.
(1) Stabilita při skladování
Ke sběru/odstřeďování krve byly použity zkumavky vyrobené ze skla a z polyethylentereftalátu o vnitřním průměru 13,6 mm. Malé množství přípravku pro separaci krve z vzorků a srovnávacího vzorku vážící 1,5 g bylo vneseno do každé zkumavky a udržováno při 25 “C po 24 hodin, vzdálenost odtečení zmíněného přípravku byla měřena při různých teplotách. Vzdálenost odtečení je vzdálenost mezi počáteční polohou přípravku pro separaci krve a jeho konečnou polohou, která je měřena po předem určené době skladováni. Výsledky tohoto testu jsou uvedeny tab. 1.
Jak je zřejmé z této tabulky, prostředek pro separaci krve podle tohoto vynálezu byl stálejší, i když byl skladován po delší dobu a méně tekutý při dopravě nebo jiné manipulaci než dosavadní prostředky reprezentované referenčními vzorky.
-6CZ 281238 B6
Tab. 1
Materiál zkumavky sklo PET (*)
Teplota a doba 40 ’C po 60 °C po 40 C 60 ’C po
skladování 336 h 72 h 336 h 72 h
Vzorky
č. 1 4 8 3 6
č. 2 0 1 0 3
Č. 3 4 8 3 7
Č. 4 0 1 0 2
Č. 5 0 0 0 0
Srovnávací vzorek
č. 1 10 21 9 19
č. 2 0 0 0 0
č. 3 6 12 5 9
(*) PET značí polyethylentereftalát (2) Schopnost oddělovat krevní fáze
Byly použity podobné zkumavky o vnitřním průměru 13,6 mm na sběr a odstředivou separaci krve, zhotovené ze skla a nebo z polyethylentereftalátu. Malé množství přípravku pro separaci krve ze vzorků a ze srovnávacích vzorků vážící 1,7 g bylo předloženo do každé zkumavky a udržováno při 25 ’C po 24 hodin., potom co bylo skladováno po 336 hodin při teplotě 40 ’C.
ml lidské krve původního složení bylo vloženo do každé zkumavky a po její úplné koagulaci byly odstředovány při 1 300 G po 10 minut, (kde G je gravitační zrychleni).
Výkonnost nebo schopnost přípravku pro separaci krve byla vyhodnocována podle následujícího parametru a podle dále uvedených standardů. Uvedený termín stoupavost označuje míru, do jaké může prostředek pro separaci krve stoupat v odstředované zkumavce předem naplněné daným množstvím lidské krve. Známkující symbol +++ (výtečný) byl přiřazen těm přípravkům pro separaci krve, které úplné vystoupily uvnitř této zkumavky, zatímco symbol ++ byl použit pro ty ze zmíněných prostředků, u kterých malé množství zůstalo na dné zkumavky. Další symbol + (špatný) představuje významné množství prostředku pro separaci krve nalezené na dně zkumavky, zatímco ± (neuspokojivý) označuje zcela neuspokojivé stoupání prostředku pro separaci krve, který cele zůstal na dné zkumavky.
Dále byla posuzována stabilita oddělovací bariéry mezi sérem a krevním koláčem, a to na základě přilnavosti této bariéry ke stěně zkumavky po uplynuti 24 hodin od odstředování. Podobně jako pro označení kvality stoupavosti byly použity symboly +++ (výtečný), ++ (dobrý), + (špatný) a ± (neuspokojivý), které postupně značí: výtečné přilnavá bariéra, částečně uvolněná bariéra, významně uvolněná bariéra, a značně uvolněná bariéra.
Uvolněné množství olejovité látky bylo posuzováno pozorováním povrchu séra.
-7CZ 281238 B6
Narúžovělost séra byla kontrolována, aby se určilo, zda v krevním séru zůstalo nebo nezůstalo významné množství krvinek a také aby se zjistilo, zda došlo, nebo nedošlo k hemolýze.
Výsledky pokusů jsou uvedeny v Tab. 2 pro skleněné zkumavky a v Tab. 3 pro zkumavky z polyethylentereftalátu.
Z Tab. 2 a 3 je zřejmé, že nejen stoupavost, ale i stabilita oddělovací bariéry je u prostředků pro separaci krve, připravených podle tohoto vynálezu, výtečná a uspokojující. Nadto nikdy nebylo pozorováno žádné množství olejovité látky, ani nebyla pozorována hemolýza a nebyly nalezeny zbylé krvinky v séru.
Z toho, co bylo uvedeno, je patrné, že prostředek pro separaci krve připravený podle tohoto vynálezu je výhodný vzhledem ke své vysoké separační schopnosti a dobré stabilitě, které nejsou ovlivňovány dlouhodobým skladováním a podobně. Prostředek se nepohybuje nevhodně uvnitř zkumavky na sběr a odstředivou separaci krve při její přepravě, ani nemění svoje minimální střihové napětí a svou stoupavost při odstřeďovacím procesu, čímž si uchovává svoji vysokou schopnost oddělovat krevní fáze. Navíc prostředek pro separaci krve je inertní ke krvi, takže ta se ani neabsorbuje, ani není hemolyzována. Radiační sterilace používající záření gamma nebo podobné nezpůsobí žádné fysikální nebo chemické změny prostředků pro separaci krve. Navíc prostředky pro separaci krve neuvolňují žádné olejovité látky, které by nežádoucím způsobem ovlivnily činnost analytických zařízení.
Tab. 2
Stoupavost Stabilita Uvolněné Narúžovělost oddělení olej.látky séra
Vzorky
č. 1 +++ ++ nula ne (*)
č. 2 +++ +++ nula ne
č. 3 +++ ++ nula ne
č. 4 +++ +++ nula ne
č. 5 ++ +++ nula ne
Srovnávací vzorek
č. 1 +++ ± nula ne
č. 2 + +++ nula ne
č. 3 +++ ± přítomné trochu
Pozn.
ne = žádné přimíchané krvinky v séru +++ = výtečná ++ = dobrá + = špatná ± = neuspokojivá
-8CZ 281238 B6
Tab. 3
Stoupavost Stabilita oddělení Uvolněné olej.látky Narůžovélost séra
Vzorky
č. 1 +++ +++ nula ne (*)
č. 2 +++ +++ nula ne
č. 3 +++ +++ nula ne
č. 4 +++ +++ nula ne
č. 5 ++ +++ nula ne
Srovnávací vzorek
č. 1 +++ + nula ne
č. 2 + +++ nula ne
č. 3 +++ + přítomné trochu
Pozn. ne = žádné přimíchané krvinky v séru
+++ = výtečná
++ = dobrá
+ = špatná
+ = neuspokojivá
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostředky pro separaci krve, vyznačující se tím, že obsahují jako hlavní složku gelovitou látku, která je kopolymerem kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-l,3-propandio-lem a 1,2-propandiolem, přičemž kopolymerační poměr kyseliny sebakové a součtu 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 1,2-propandiolu spadá do rozsahu 1 : 1,02 až 1 : 1,07, molekulová hmotnost kopolymeru je 1 000 až 10 000 a kopolymer má relativní hustotu 1,035 až 1,055 a viskozitu 30 až 150 Pa.s při 25 ’C.
  2. 2. Prostředky pro separaci krve podle nároku 1, vyznačující se tím, že poměr 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 1,2-propandiolu spadá do rozsahu 0,85 : 0,15 až 0,75 : 0,25.
  3. 3. Prostředky pro separaci krve podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že molekulová hmotnost kopolymeru je 2 000 až 8 000.
CS921932A 1991-06-25 1992-06-23 Prostředek pro separaci krve CZ281238B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP3153237A JP2582191B2 (ja) 1991-06-25 1991-06-25 ゲル状材料

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ193292A3 CZ193292A3 (en) 1993-01-13
CZ281238B6 true CZ281238B6 (cs) 1996-07-17

Family

ID=15558056

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS921932A CZ281238B6 (cs) 1991-06-25 1992-06-23 Prostředek pro separaci krve

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5354838A (cs)
EP (1) EP0520184B1 (cs)
JP (1) JP2582191B2 (cs)
CZ (1) CZ281238B6 (cs)
DE (1) DE69207959T2 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3063799B2 (ja) * 1991-10-16 2000-07-12 株式会社ニッショー 血液分離剤
US7947236B2 (en) 1999-12-03 2011-05-24 Becton, Dickinson And Company Device for separating components of a fluid sample
US7673758B2 (en) 2005-08-10 2010-03-09 The Regents Of The University Of California Collection tubes apparatus, systems, and methods
US9248447B2 (en) * 2005-08-10 2016-02-02 The Regents Of The University Of California Polymers for use in centrifugal separation of liquids
US7971730B2 (en) 2005-08-10 2011-07-05 The Regents Of The University Of California Collection tubes apparatus, systems and methods
US7674388B2 (en) * 2005-08-10 2010-03-09 The Regents Of The University Of California Photopolymer serum separator
PL2517792T3 (pl) 2008-07-21 2014-05-30 Becton Dickinson Co Urządzenie do rozdzielania faz na podstawie gęstości
MX366109B (es) 2008-07-21 2019-06-26 Becton Dickinson Co Dispositivo de separacion de fases por densidad.
CA2731155C (en) 2008-07-21 2013-09-24 Becton, Dickinson And Company Density phase separation device
CA2856511C (en) 2009-05-15 2017-01-31 Becton, Dickinson And Company Density phase separation device
JP5155969B2 (ja) * 2009-08-24 2013-03-06 ニプロ株式会社 血液分離剤
US9669405B2 (en) 2012-10-22 2017-06-06 The Regents Of The University Of California Sterilizable photopolymer serum separator
US9694359B2 (en) 2014-11-13 2017-07-04 Becton, Dickinson And Company Mechanical separator for a biological fluid

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4101422A (en) * 1977-05-11 1978-07-18 Emery Industries, Inc. Copolyesters useful in blood separation assemblies
DE3135183A1 (de) * 1981-09-05 1983-03-17 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Thixotropiermittel fuer ungesaettigte polyesterharze
US4386003A (en) * 1981-09-17 1983-05-31 Sherwood Medical Industries Inc. Blood separating composition
US4994393A (en) * 1989-02-22 1991-02-19 Becton, Dickinson And Company Blood partitioning composition
WO1991008246A2 (en) * 1989-12-04 1991-06-13 Henkel Corporation Polyesters for use in blood partitioning compositions
US5124434A (en) * 1989-12-04 1992-06-23 Henkel Corporation Polyesters for use in blood partitioning compositions

Also Published As

Publication number Publication date
EP0520184B1 (en) 1996-01-31
US5354838A (en) 1994-10-11
JP2582191B2 (ja) 1997-02-19
CZ193292A3 (en) 1993-01-13
DE69207959D1 (de) 1996-03-14
DE69207959T2 (de) 1996-05-30
JPH052015A (ja) 1993-01-08
EP0520184A1 (en) 1992-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281239B6 (cs) Prostředek pro separaci krve
CZ281238B6 (cs) Prostředek pro separaci krve
EP0039898B1 (en) Apparatus for separating blood
KR920009422B1 (ko) 혈액 분리용 조성물
US8642254B2 (en) Composition for separation of serum or plasma and container for blood test
JP3063799B2 (ja) 血液分離剤
EP0678557B1 (en) Blood compatible, shear sensitive gels
JP4510893B2 (ja) 血液分離剤用重合体及び血液分離剤組成物
EP0044822B1 (en) Compositions able to separate the erythrocytes from the serum or plasma in blood analysis samples, and the method which uses them
WO1997008548A1 (fr) Composition pour separer le serum ou du plasma
JP3260219B2 (ja) 血清分離用シーラント
JPH1010122A (ja) 血清又は血漿分離用組成物
US4828720A (en) Liquid separating agent and liquid separating method
JP4504594B2 (ja) 血清または血漿分離用組成物
JP4504593B2 (ja) 血清または血漿分離用組成物
JPH06100595B2 (ja) 液体分離剤
JPS5968672A (ja) 血清分離用シ−ラント
KR101980555B1 (ko) 혈청 또는 혈장 분리용 조성물, 및 이를 포함하는 혈액 검사용 용기
KR20150026371A (ko) 틱소트로픽이 큰 혈액 분리용 조성물
JPH0518964A (ja) 血液分離管
JPH06324034A (ja) 血液分離剤
JPH05288747A (ja) 血液分離剤組成物およびそれを用いた血液分離管
JPH05340939A (ja) 血液分離剤組成物および血液分離管
JPS5917385B2 (ja) 血清または血漿分離用シ−ラント
JP2002156374A (ja) 血清または血漿分離用組成物

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090623