CZ281239B6 - Prostředek pro separaci krve - Google Patents

Prostředek pro separaci krve Download PDF

Info

Publication number
CZ281239B6
CZ281239B6 CS921933A CS193392A CZ281239B6 CZ 281239 B6 CZ281239 B6 CZ 281239B6 CS 921933 A CS921933 A CS 921933A CS 193392 A CS193392 A CS 193392A CZ 281239 B6 CZ281239 B6 CZ 281239B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
blood
blood separation
separation
separation means
parts
Prior art date
Application number
CS921933A
Other languages
English (en)
Inventor
Kazunori Ing. Murakamt
Tetsuo Ing. Taguchi
Original Assignee
Nissho Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nissho Corporation filed Critical Nissho Corporation
Publication of CZ193392A3 publication Critical patent/CZ193392A3/cs
Publication of CZ281239B6 publication Critical patent/CZ281239B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/48Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
    • G01N33/50Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing
    • G01N33/5002Partitioning blood components
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/48Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
    • G01N33/483Physical analysis of biological material
    • G01N33/487Physical analysis of biological material of liquid biological material
    • G01N33/49Blood
    • G01N33/491Blood by separating the blood components

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Urology & Nephrology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Cell Biology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Ecology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Abstract

Prostředky pro separaci krve používané ve zkumavkách na sběr a odstředivou separaci složek krve jsou charakterizovány tím, že obsahují amid(y) mastných kyselin a gelovitou látku jako hlavní složku. Amidy činí prostředky pro separaci krve stabilnější a méně tekuté při skladování, čož umožňuje vytvoření stabilní oddělovací bariéry v každé ze zkumavek při odstřeďování. Přitom nad touto bariérou je zabráněno krevním krvinkám, aby zůstaly v séru. Popsané prostředky pro separaci krve obsahující amidy mastných kyselin neuvolňují žádné škodlivé olejovité látky.ŕ

Description

Prostředky pro separaci krve
Oblast techniky
Tento vynález se týká kompozice pro oddělování krevních složek (dále prostředek pro separaci krve), která je používána při odstředivé separačni metodě při oddělování séra nebo plazmy z krve, přičemž je využíván rozdíl jejich relativních hustot.
Dosavadní stav techniky
Při odstředivé metodě nachází uplatnění mnoho dříve navržených prostředků pro separaci krve. Tyto dosud používané separačni prostředky obsahují jako svou hlavní složku gelovitou látku, kterou může být silikonový olej nebo chlorovaný polybuten nebo akrylový polymer nebo kopolymer alfa-olefinu a diesteru kyseliny maleinové. Typické přísady přidávané ke hlavní složce jsou: thixotropní činidlo, které zlepšuje důležité vlastnosti gelovité látky, a anorganická látka. Thixotropní činidlo zabraňuje tečeni gelovité látky uvnitř zkumavek používaných pro sběr a odstředivou separaci složek krve a způsobuje, že zůstávají během přepravy na dně zkumavky. Při působeni odstředivé síly na zkumavky naplněné krví, se gelovitá látka pohybuje vzhůru a vytváří oddělovací bariéru mezi sérem (popřípadě plazmou) a krevním koláčem. Thixotropní činidlo zvyšuje pevnost oddělovací bariéry. Na druhé straně se přidává ke gelovité látce anorganická látka jako je oxid titaničitý a uhličitan vápenatý, aby se upravila její relativní hustota.
Molekuly thixotropních činidel v dosud používaných prostředcích pro separaci krve mají obecně funkční skupiny schopné tvořit vodíkové můstky. Thixotropní látky jsou tedy buď jemné anorganické prášky, jako je oxid křemičitý a jíl, nebo organická gelujicí činidla.
Byla pozorována řada nevýhod, které jsou vlastní dosud používaným thixotropnim činidlům, tyto nevýhody jsou uvedeny dále. Anorganický prášek jako oxid křemičitý má měrnou hustot příliš vysokou ve srovnáni s gelovitou látkou, která je hlavní složkou. Pokud je anorganický prášek přimícháván v množství, které je dostatečné k úpravě viskozity žádoucím způsobem, často vzroste relativní hustota prostředku pro separaci krve nad požadovaný rozsah relativní hustota spadající do nízkou viskozitou. relativní hustotu hustota prostředku relativní hustoty hustota prostředku upravená doprovázena nežádoucí současné požadavky na problémem je krve, protože v prášku nemůže stálé hodnotě, ale skutečná důsledku vysoké být relativní je různá v jednotlivých výrobních
1,035 až 1,060. Naopak žádoucího rozmezí bude Je tedy obtížné splnit a na viskozitu. Jiným pro separaci anorganického držena na sériích a mění se s časem. Nadto špatná kompatibilita anorganického prášku přítomného ve velkém množství v gelovitém materiálu způsobuje, že některé frakce prostředku pro separaci krve budou rozptýleny v sérové nebo plazmové fázi a budou tvořit olejovité látky, které v nich plavou. Takové olejovité částečky budou moci ucpávat trysky automatických analyzátorů. Dále nebude možné vzhledem k malé pevnosti oddělovací bariéry dosáhnout dokonalého odstředivého oddělení plazmy nebo séra od krevní sedliny. Velký
-1CZ 281239 B6 počet krvinek zůstane v séru (nebo plazmě) nad bariérou, což zhorší oddělovací účinnost.
V případě, že thixotropní činidlo přidávané k prostředku pro separaci krve je organické želatinační činidlo, například konden začni produkt sorbitolu s aromatickým aldehydem, stačí velmi malé množství k dosažení požadovaného stupně thixotropie. Extrémně malé množství však nevyhnutelně způsobuje velký rozptyl viskozity v jednotlivých výrobních sériích takového prostředku pro separaci krve. Při použití takových prostředků pro separaci krve je oddělovací bariéra nestabilní. Mimoto mezimolekulární interakce takového organického želatinačního činidla se s časem zintenzivňují tak, že se u tohoto prostředku pro separaci krve zvyšuje minimální střihové napětí pro přeměnu gelu v sol. To představuje nízkou stabilitu při skladováni a v důsledku toho při odstředování tyto prostředky pro separaci krve nestoupají hladce uvnitř zkumavky. To sníží jejich separační účinnost.
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu jsou prostředky pro separaci krve, které nemají shora zmíněné nedostatky dosavadních separačních prostředků.
Prostředky pro separaci krve podle vynálezu obsahují jako hlavní složku gelovitou látku, vybranou z terpolymerů sebakové kyseliny se směsí 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 1,2-propandiolu, která má relativní hustotu 1,035 až 1,055 a viskozitu 30 až 150 Pa.s při 25 °C a dále thixotropní činidlo, kterým je amid mastné kyseliny obsahující 10 až 25 atomů uhlíku nebo jejich směs.
Aby vynálezci dosáhli záměru, provedli řadu výzkumů a nalezli, že amid(y) mastných kyselin, které mají malou relativní hustotu, může (mohou) být použity jako účinné (účinná) thixotropní činidlo (činidla), což umožňuje nejen nastavení požadované relativní hustoty, ale také nastavení viskozity. Na rozdíl od dosavadních prostředků pro separaci krve, používájících anorganický prášek jako thixotropní činidlo, žádná z frakcí uváděných prostředků pro separaci krve netvoři olejovité látky plovoucí ve fázi séra (nebo plazmy). Vzhledem k dostatečné pevnosti oddělovací bariéry vytvořené těmito prostředky pro separaci krve nezůstávají žádné krvinky v séru. Na rozdíl od konvenčních organických želatinačních činidel, molekuly amidů mastných kyselin nemají tendenci ke shlukování béhem skladování, a nevykazují tedy žádné obtíže, způsobené jejich stoupáním ve zkumavkách pro odstředování. Prostředky pro separaci krve podle tohoto vynálezu zachovávají svoji vysokou separační účinnost po dlouhou dobu a proto mají výbornou praktickou použitelnost.
Vynález je v dalším popsán detailněji.
Jak již bylo uvedeno, je thixotropní činidlo použité podle tohoto vynálezu kterýkoliv ze vhodných amidů mastných kyselin, inertní ke krvi, nebo jakákoliv směs takových amidů. Počet atomů uhlíku v jedné molekule amidu je 10 až 25, s výhodou 16 až 18.
-2CZ 281239 B6
Při více než 25 atomech uhlíku v molekule jsou vlastnosti amidů mastných kyselin nepříznivě ovlivněny jejich alkylovou skupinou, což způsobuje potíže se zachováním thixotropních vlastností prostředků pro separaci krve. Pokud však molekula obsahuje méně než 10 atomů, potom její teplota tání bude příliš nízká pro to, aby amidy byly teplotně stálé a prostředky pro separaci krve nemohou být stabilní, jsou-li skladovány po delší dobu.
Výhodné je používat poměr 0,5 až 7 dílů amidu mastných kyselin, nebo ještě lépe 1 až 4 hmot, díly na 100 hmot, dílů gelovité látky jako hlavní složky. Pokud je použito méně než 0,1 hmot, dílu amidu, je oddělovací bariéra slabá a snadno dojde k její přeměně na kapalinu, čímž zabrání prostředku pro separaci krve plně využít jeho oddělovací funkci. Také skladovací stálost nebude dostatečná. Vyšší obsah amidu než 7 hmot, dílu způsobí, že prostředky pro separaci krve nebudou tekuté, takže nebudou moci hladce stoupat uvnitř zkumavky při odstřelování. Takové nadbytečné množství nemůže být ani stejnoměrně rozptýleno v gelovité látce, čímž se poškozují separační vlastnosti takového prostředku pro separaci krve.
Jakákoliv gelovitá látka podle tohoto vynálezu může být použita jakákoliv látka, která má při 25 ’C relativní hustotu v rozmezí 1,035 až 1,055 a viskozitu v rozmezí 30 až 150 Pa.s. Při relativní hustotě nižší než 1,035 a viskozitě nižší než 30 P.s je prostředek pro separaci krve příliš pohyblivý pro to, aby se jeho poloha při skladování nezměnila, pokud na něj působí gravitační nebo srovnatelné sily. Přesněji vyjádřeno se prostředky pro separaci krve v takovém mohou dostat do blízkosti gumové zátky, kterou je utěsněn otevřený konec dříve prázdné zkumavky pro sběr krve, i když se vložený prostředek nejdříve nacházel na dné. V důsledku toho se promíchají se sérem nebo plazmou, které byly odstředivé odděleny a znečisti je. Mimoto zůstanou nalepeny na gumové zátce a znesnadní získání čistého vzorku séra nebo plazmy. Takové prostředky pro separaci krve budou stoupat ze dna zvýšenou rychlostí, takže se oddělovací bariéra vytvoří příliš brzo a znemožní některým krvinkám klesnout pod její úroveň. Tak krvinky, které zůstaly ve frakci nad bariérou, zhoršují její dělicí schopnost.
Naopak relativní hustota nad 1,055 v kombinaci s viskozitou vyšší než 150 Pa.s znemožní hladké stoupání prostředku pro separaci krve, což také zabráni požadovanému zvýšení dělicí schopnosti. Nadměrná viskozita navíc způsobí další těžkosti při manipulaci a vnášeni prostředku pro separaci krve do řady zkumavek pro sběr krve.
Preferovaný přiklad gelovitého materiálu je kopolymer (přesněji v tomto případě terpolymer) kyseliny sebakové s 2,2-dimethyl-l,3-propandiolem a 1,2-propandiolem. Je žádoucí, aby molárni poměr směsi ke kyselině sebakové tvořící kopolymer byl od 1,02 : 1 do 1,07 : 1.
Prostředky pro separaci krve podle tohoto vynálezu mohou být snadno přpraveny například těmito kroky: zahříváním určitého množství gelovité látky na teplotu v rozmezí 60 až 80 ’C, přidáním vhodného množství amidu (amidů) mastné kyseliny, stálým
-3CZ 281239 B6 mícháním této směsi dostatečným střihovým napětím při udržování teploty, dokud se zcela nerozpustí gelovitý materiál.
Relativní hustota prostředků pro separaci krve připravené tímto způsobem musí být upravena tak, aby se její hodnota nacházela mezi relativní hustotou séra nebo plazmy a relativní hustotou krevního koláče. Prostředky pro separaci krve přidané do zkumavky používané obvykle spočívají na jejím dně. Je výhodné, aby byl větší rozdíl relativních hustot mezi prostředkem pro separaci krve a krevním koláčem nebo krvinkami, protože při odstředování prostředky pro separaci krve mohou stoupat rovnoměrněji a rychleji. Na druhé straně ty prostředky pro separaci krve, jejichž relativní hustota nepřevyšuje 1,035, obsahují frakce, jejichž relativní hustota je o mnoho nižší než 1,035. Tyto frakce mohou nežádoucím způsobem migrovat z prostředku pro separaci krve do odstředěné sérové nebo plazmové fáze.
Vedle shora uvedené hodnoty relativní hustoty má prostředek pro separaci krve, který se skládá z gelovité látky a předem určeného množství amidu (amidů) mastné kyseliny s výhodou viskozitu při 25 °C v rozmezí od 100 až 400 Pa.s (měřenou způsobem, který je popsán v dále uvedených příkladech).
Relativní hustota, stejně jako viskozita prostředku pro separaci krve mohou v případě potřeby dále upraveny použitím konvenčního thixotropního činidla jako je oxid křemičitý a/nebo anorganické látky, která se běžně používá pro úpravu relativní hustoty jako je oxid titaničitý.
Příklady provedeni vynálezu
Následující příklady jsou chápány jako ukázky, které nemají tímto nijak omezovat předmět tohoto vynálezu.
Viskozita v uvedených příkladech byla měřena na viskozimetru E-Type Viscometer, což je rotační viskozimetr (s úhlem kužele 3 a průměrem 28 mm firmy Tokyo Keiki Co., Ltd.). Relativní hustota byla měřena metodou síranu mědnatého s použitím roztoků síranu mědnatého o různé koncentraci. Kapka každého ze vzorků byla přidána do roztoků o různé koncentraci síranu mědnatého, a byl určen ten, ve kterém tato kapka ani nestoupá k povrchu, ani neklesá ke dnu. Takový roztok síranu mědnatého má stejnou relativní hustotu jako kapka testovaného vzorku.
Kopolymer č. 1
Kopolymer kyseliny sebakové může být připraven jakoukoliv konvenční metodou známou v této oblasti.
Polymerace byla provedena ve čtyřhrdlé baňce opatřené míchadlem, teploměrem, přívodem dusíku a Vigreuxovou kolonou. Tato kolona, střední délky, byla opatřena destilační hlavou a chladičem s teploměrem a jímadlem pro destilát. Chladič byl nastaven tak, aby oddestilovával vodu a/nebo přebytečný diol za atmosférického nebo sníženého tlaku. Činidla, která byla použita, jsou popsána níže.
-4CZ 281239 B6
202 g kyseliny sebakové, 89 g 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 16 g 1,2-propandiolu bylo předloženo do čtyřhrdlé baňky jako reakční směs. Tato směs byla zahřívána na asi 225 ’C za stálého odstraňování vody a udržování teploty par na prakticky konstantní teplotu mezi 100 až 120 ’C. Po zjištění snížené rychlosti tvorby vody, asi po 4 hodinách od začátku reakce, bylo přidáno malé množství titanové sloučeniny (v poměru odpovídajícím 0,005 % původní hmotnosti reagujících činidel) jako esterifikační katalyzátor. Současně byl snížen tlak v reakčním systému na 9,03 až
12,9 kPa a reakce pokračovala za těchto podmínek dalších 5 hodin. Potom byl snížen tlak na 0,645 kPa a reakce udržována další 3 hodiny. Vysoce viskózní produkt byl vyjmut z baňky a ochlazen na pokojovou teplotu, výtěžek byl 98 %. Tento produkt vykazoval při 25 °C viskozitu 35 P.s a relativní hustotu 1,041.
Kopolymer č. 2
202 g kyseliny sebakové, 87 g 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 15 g 1,2-propandiolu bylo předloženo do čtyřhrdlé baňky jako reakční smés. Reakce vedoucí k polymeru byla řízena stejné jako v případě přípravy kopolymeru č. 1 s tou výjimkou, že celková reakční doba byla 15 hodin. Tato doba zahrnovala poslední tříhodinovou fázi přípravy, při které byl tlak udržován na 0,19 kPa. Výtěžek kopolymeru č. 2 takto připraveného byl 95 %, kopolymer vykazoval při 25 °C viskozitu 150 Pa.s, relativní hustotu 1,041.
Kopolymer č. 3
202 g kyseliny sebakové, 88 g 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 16 g 1,2-propandiolu bylo předloženo do čtyřhrdlé baňky jako reakční smés. Reakce vedoucí k polymeru byla řízena stejně jako v případě přípravy kopolymeru č. 1 s tou výjimkou, že celková reakční doba byla 15 hodin, a ta zahrnovala poslední 3 hodinovou fázi přípravy, při které byl tlak udržován na 0,19 kPa. Výtěžek kopolymeru č. 3 takto připraveného byl 95 %, kopolymer vykazoval při 25 ’C viskozitu 68 P.s a relativní hustotu 1,041.
Příprava prostředků pro separaci krve
Vzorek č. 1
V tomto příkladu byl prostředek pro separaci krve připraven smíšením 2 hmot. dílů stearamidu (obsahujícího malé množství palmitamidu) se 100 hmot, díly kopolymeru č. 1. Vzorek č. 1 vykazuje při 25 ’C viskozitu 140 Pa.s a relativní hustotu 1,043.
Vzorek č. 2 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 1, aby poskytly vzorek č. 2 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 *C viskozitu 187 P.s a relativní hustotu 1,042.
Vzorek č. 3 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 2, aby poskytly vzorek č. 3 prostředku pro separaci
-5CZ 281239 B6 krve, který vykazuje při 25 °C viskozitu 260 P.s a relativní hustotu 1,041.
Vzorek č. 4 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 3, aby poskytly vzorek č. 4 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 ’C viskozitu 156 P.s a relativní hustotu 1,042.
Vzorek č. 5 hmot, díly stearamidu byly smíšeny se 100 hmot, díly kopolymeru č. 3, aby poskytly vzorek č. 5 prostředku pro separaci krve, který vykazuje při 25 ’C viskozitu 187 P.s a relativní hustotu 1,042.
Srovnávací vzorek č. 1
0,01 hmot. dílu stearamidu byla smíchána se 100 hmot, díly kopolymeru č. 3, aby vznikl srovnávací vzorek přípravku pro separaci krve o viskozitě 80 Pa.s a relativní hustotě 1,041 při 25 ’C.
Srovnávací vzorek č. 2 hmot, dílu stearamidu bylo smícháno se 100 hmot, díly kopolymeru č. 2, aby vznikl srovnávací vzorek přípravku pro separaci krve o viskozitě 460 Pa.s a relativní hustotě 1,044 při 25 C.
Srovnávací vzorek č. 3 hmot, díly stearamidu a se 4 hmot, díly jemného oxidu křemičitého (Aerosil 300, obchodní označení fy Nippon Aerosil Co. Ltd.) byly smíchány se 100 hmot, díly kopolymeru α-olefinu a kyseliny maleinové, aby vznikl ještě další srovnávací vzorek přípravku pro separaci krve o viskozitě 100 P.s a relativní hustotě 1,053 při 25 ’C.
Porovnání vzorků se srovnávacími vzorky
Vzorky č. 1 až 5 stejně jako srovnávací vzorky č. 1 až 3 byly testovány vzhledem k jejich stabilitě při skladováni a jejich schopnosti oddělovat krevní fáze.
(1) Stabilita při skladování
Ke sběru a/nebo odstřelování krve byly použity zkumavky vyrobené ze skla a zkumavky vyrobené z polyethylentereftalátu o vnitřním průměru 13,6 mm. Malé množství přípravku pro separaci krve z vzorků a referencí vážící 1,5 g bylo nadávkováno do každé zkumavky a udržováno při 25 ’C po 24 hodin, vzdálenost odtečení řečeného přípravku byla měřena při různých teplotách. Vzdálenost odtečení je vzdálenost mezi počáteční polohou přípravku pro separaci krve a jeho konečnou polohou, která je měřena po předem určené době skladování. Výsledky tohoto testu jsou ukázány v tab. 1.
-6CZ 281239 B6
Jak je zřejmé z této tabulky, prostředek pro separaci krve podle tohoto vynálezu byl stálejší i v případě, že byl skladován po delší dobu a méně tekutý při dopravě nebo jiné manipulaci než dosavadní prostředky reprezentované referenčními vzorky.
Tab. 1
Materiál zkumavky sklo PET (*)
Teplota a doba 40 ’C po 60 ’C po 40 ’C 60 ’C po
skladování 336 h 72 h 336 h 72 h
Vzorky
č. 1 4 8 3 6
č. 2 0 1 0 3
Č. 3 4 8 3 7
č. 4 0 1 0 2
č. 5 0 0 0 0
Srovnávací vzorek
č. 1 10 21 9 19
č. 2 0 0 0 0
č. 3 6 12 5 9
(*) PET značí polyethylentereftalát (2) Schopnost oddělovat krevní fáze •Podobně, když byly použity zkumavky o vnitřním průměru
13,6 mm pro sběr a odstředivou separaci krve, zhotovené ze skla a nebo z polyethylentereftalátu. Malé množství přípravku pro separaci krve ze vzorků a ze srovnávacího vzorku vážící 1,7 g bylo předloženo do každé zkumavky a udržováno při 25 ’C po 24 hodin, potom co bylo skladováno po 336 hodin při teplotě 40 ’C.
1 lidské krve původního složení bylo vloženo do každé zkumavky a po její úplné koagulaci byly odstřelovány při 1 300 G po 10 minut, (G je gravitační zrychlení).
Výkonnost nebo schopnost přípravku pro separaci krve byla vyhodnocována podle následujícího parametru a podle standardů níže uvedených.
Pojem stoupavost zde uvedený označuje míru, do jaké může prostředek pro separaci krve stoupat v odstředíované zkumavce předem naplněné daným množstvím lidské krve. Známkující symbol +++ (výtečný) byl přiřazen těm přípravkům pro separaci krve, které úplné vystoupily uvnitř této zkumavky, zatímco symbol ++ byl použit pro ty z řečených prostředků, u kterých malé množství zůstalo na dně zkumavky. Další symbol + (špatný) představuje významné množství prostředku pro separaci krve nalezené na dně zkumavky, zatímco ± (neuspokojivý) označuje zcela neuspokojivé stoupání prostředku pro separaci krve, který cele zůstal na dně zkumavky.
Dále byla posuzována stabilita oddělovací bariéry mezi sérem a krevním koláčem, a to na základě přilnavosti této bariéry ke stěnám zkumavky po uplynutí 24 hodin od odstředování. Podobně
-7CZ 281239 B6 jako pro označení kvality stoupavosti byly použity symboly +++ (výtečný), ++ (dobrý), + (špatný) a ± (neuspokojivý), které postupně značí: výtečně přilnavá bariéra, částečně uvolněná bariéra, významně uvolněná bariéra, a značně uvolněná bariéra.
Uvolněné množství olejovité látky bylo posuzováno pozorováním povrchu séra.
Narůžovělost séra byla kontrolována, aby se určilo, zda v krevním séru zůstalo nebo nezůstalo významné množství krvinek a také, aby se zjistilo, zda došlo, nebo nedošlo k hemolýze.
Výsledky pokusů jsou uvedeny v Tab. 2 pro skleněné zkumavky a v Tab. 3 pro zkumavky z polyethylentereftalátu.
Z Tab. 2 a 3 je vidět, že nejen stoupavost, ale také stabilita oddělovací bariéry je u prostředků pro separaci krve, připravených podle tohoto vynálezu, výtečná a uspokojující. Nadto nikdy nebylo pozorováno ani jakékoliv množství olejovité látky, ani nebyla pozorována hemolýza, ani nebyly nalezeny zbylé krvinky v séru.
Z toho je tedy patrné, že prostředek pro separaci krve připravený podle tohoto vynálezu je výhodný vzhledem ke své vysoké separační schopnosti a dobré stabilitě, které nejsou ovlivňovány dlouhodobým skladováním nebo podobné. Prostředek se nepohybuje nevhodně uvnitř zkumavky na sběr a odstředivou separaci krve při její přepravě, ani nemění svoje minimální střihové napětí a svou stoupavost při odstřeďovacím procesu, čímž si uchovává svou vysokou schopnost oddělovat krevní fáze. Navíc prostředek pro separaci krve je inertní ke krvi, takže ta se ani neabsorbuje, ani není hemolyzována. Radiační sterilace používající záření gama nebo podobné nezpůsobí žádné fysikální nebo chemické změny prostředků pro separaci krve. Navíc prostředky pro separaci krve neuvolňuji žádné olejovité látky, které by nežádoucím způsobem ovlivnily činnost analytických zařízení.
Tab. 2
Stoupavost Stabilita Uvolněné Narůžovělost oddělení olej.látky séra
Vzorky
č. 1 +++ ++ nula ne (*)
č. 2 +++ +++ nula ne
č. 3 +++ ++ nula ne
č. 4 +++ +++ nula ne
č. 5 ++ +++ nula ne
Srovnávací vzorek
č. 1 +++ + nula ne
č. 2 + +++ nula ne
č. 3 +++ + přítomné trochu
Pozn. ne = žádné přimíchané krvinky v séru +++ = výtečná ++ = dobrá + = špatná ± = neuspokoj ivá
-8CZ 281239 B6
Tab. 3
Stoupat zost Stabilita oddělení Uvolněné olej.látky Narůžovélost séra
Vzorky č. 1 +++ +++ nula ne (*)
č. 2 +++ +++ nula ne
č. 3 +++ +++ nula ne
Č. 4 +++ +++ nula ne
Č. 5 ++ +++ nula ne
Srovnávací č. 1 vzorek +++ + nula ne
č. 2 + +++ nula ne
č. 3 +++ + přítomné trochu
Pozn. ne = žádné přimíchané krvinky v séru
+++ = výtečná
++ = dobrá
+ = špatná
+ = neuspokoj ivá
PATENTOVÉ

Claims (4)

1. Prostředky pro separaci krve, vyznačující se tím, že obsahují jako hlavní složku gelovitou látku, vybranou z terpolymerů kyseliny sebakové se směsí 2,2-dimethyl-l,3-propandiolu a 1,2-propandiolu, která má relativní hustotu 1,035 až 1,055 a viskozitu 30 až 150 P.s při 25 °C a dále thixotropní činidlo, kterým je amid mastné kyseliny obsahující 10 až 25 atomů uhlíku nebo jejich směs.
2. Prostředky pro separaci krve podle nároku 2, vyznačující se tím, že každý z amidů mastných kyselin obsahuje 16 až 18 atomů uhlíku v molekule.
3. Prostředky pro separaci krve podle nároků la2, vyznačující se tím, že obsahují 0,5 až 7 hmot, dílů amidů mastných kyselin na 100 hmot, dílů gelovité látky.
4. Prostředky pro separaci krve podle nároku 3, vyznačující se tím, že obsahuji 1 až 4 hmot, dílů amidů mastných kyselin na 100 hmot, dílů gelovité látky.
CS921933A 1991-06-25 1992-06-23 Prostředek pro separaci krve CZ281239B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP3153236A JP2550232B2 (ja) 1991-06-25 1991-06-25 血液分離剤

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ193392A3 CZ193392A3 (en) 1993-01-13
CZ281239B6 true CZ281239B6 (cs) 1996-07-17

Family

ID=15558032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS921933A CZ281239B6 (cs) 1991-06-25 1992-06-23 Prostředek pro separaci krve

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5304605A (cs)
EP (1) EP0520185B1 (cs)
JP (1) JP2550232B2 (cs)
CZ (1) CZ281239B6 (cs)
DE (1) DE69208537T2 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5505853A (en) * 1991-07-05 1996-04-09 Toyo Ink Manufacturing Co., Ltd. Serum:plasma separator and tube for the separation of serum:plasma from clot:hemocyte
JP3063799B2 (ja) * 1991-10-16 2000-07-12 株式会社ニッショー 血液分離剤
SE9301188D0 (sv) * 1993-04-08 1993-04-08 Gramineer Ab New process
US7947236B2 (en) 1999-12-03 2011-05-24 Becton, Dickinson And Company Device for separating components of a fluid sample
US7476326B2 (en) 2003-09-26 2009-01-13 Ahn Chong H On-chip sample preparation for whole blood analysis
US7673758B2 (en) * 2005-08-10 2010-03-09 The Regents Of The University Of California Collection tubes apparatus, systems, and methods
US7971730B2 (en) 2005-08-10 2011-07-05 The Regents Of The University Of California Collection tubes apparatus, systems and methods
US9248447B2 (en) * 2005-08-10 2016-02-02 The Regents Of The University Of California Polymers for use in centrifugal separation of liquids
US7674388B2 (en) 2005-08-10 2010-03-09 The Regents Of The University Of California Photopolymer serum separator
ES2390171T3 (es) 2008-07-21 2012-11-07 Becton, Dickinson And Company Dispositivo de separación de fases de densidad
US9333445B2 (en) 2008-07-21 2016-05-10 Becton, Dickinson And Company Density phase separation device
MX2011000799A (es) 2008-07-21 2011-03-01 Becton Dickinson Co Dispositivo de separacion de fases por densidad.
CA2949745C (en) 2009-05-15 2019-03-26 Becton, Dickinson And Company Density phase separation device
JP5155969B2 (ja) * 2009-08-24 2013-03-06 ニプロ株式会社 血液分離剤
US9669405B2 (en) 2012-10-22 2017-06-06 The Regents Of The University Of California Sterilizable photopolymer serum separator
US9694359B2 (en) 2014-11-13 2017-07-04 Becton, Dickinson And Company Mechanical separator for a biological fluid
WO2016159236A1 (ja) * 2015-03-31 2016-10-06 積水メディカル株式会社 血清または血漿分離用組成物、並びに血液採取容器
KR20170006924A (ko) 2015-07-10 2017-01-18 이문용 혈액 채혈관용 분리겔

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3135183A1 (de) * 1981-09-05 1983-03-17 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Thixotropiermittel fuer ungesaettigte polyesterharze
US4386003A (en) * 1981-09-17 1983-05-31 Sherwood Medical Industries Inc. Blood separating composition
US5093019A (en) * 1988-12-08 1992-03-03 Mitsubishi Kasei Corporation Liquid separating agent consisting essentially of a copolymer of an α-
US4994393A (en) * 1989-02-22 1991-02-19 Becton, Dickinson And Company Blood partitioning composition

Also Published As

Publication number Publication date
US5304605A (en) 1994-04-19
DE69208537T2 (de) 1996-07-11
JPH052014A (ja) 1993-01-08
CZ193392A3 (en) 1993-01-13
DE69208537D1 (de) 1996-04-04
JP2550232B2 (ja) 1996-11-06
EP0520185A1 (en) 1992-12-30
EP0520185B1 (en) 1996-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281239B6 (cs) Prostředek pro separaci krve
CZ281238B6 (cs) Prostředek pro separaci krve
US8642254B2 (en) Composition for separation of serum or plasma and container for blood test
US4049692A (en) Stabilized blood separating composition
US4021340A (en) Blood separating composition
US4457782A (en) Composition for partitioning blood components
JP3063799B2 (ja) 血液分離剤
EP0384331A2 (en) Blood partitioning composition
JP2660168B2 (ja) 血液適合性剪断感受性ゲル
AU649828B2 (en) Serum and plasma separating compositions and blood testing containers
US4387031A (en) Compositions able to separate the erythrocytes from the serum or plasma in blood analysis samples, and the method which uses them
JP3260219B2 (ja) 血清分離用シーラント
JPWO2007029525A1 (ja) 血液分離剤用重合体及び血液分離剤組成物
CN107209169A (zh) 血清或血浆分离用组合物、以及血液采取容器
DK3047864T3 (en) COMPOSITIONS AND METHODS FOR SEPARATION OF TROMBOCYTRY PLASMA
KR101569178B1 (ko) 틱소트로픽이 큰 혈액 분리용 조성물
JP4504593B2 (ja) 血清または血漿分離用組成物
WO2018160004A1 (ko) 혈청 또는 혈장 분리용 조성물, 및 이를 포함하는 혈액 검사용 용기
JP2002365282A (ja) 血清または血漿分離用組成物
JP2009244172A (ja) 血清または血漿分離用組成物及び血液検査用容器
DK149620B (da) Fremgangsmaade til adskillelse af blod opdelt i serum og sedimentat og apparat til brug herved
JPH0126501B2 (cs)
JPH06324034A (ja) 血液分離剤
JPH0126024B2 (cs)
JP2002156374A (ja) 血清または血漿分離用組成物

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090623