CZ277735B6 - Filamentary material spinning process - Google Patents

Filamentary material spinning process Download PDF

Info

Publication number
CZ277735B6
CZ277735B6 CS868474A CS847486A CZ277735B6 CZ 277735 B6 CZ277735 B6 CZ 277735B6 CS 868474 A CS868474 A CS 868474A CS 847486 A CS847486 A CS 847486A CZ 277735 B6 CZ277735 B6 CZ 277735B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
twist
pneumatic
prestretch
air
injector part
Prior art date
Application number
CS868474A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Dr Ing Artzt
Harald Dipl Ing Dallmann
Kurt Dipl Ing Ziegler
Gerhard Prof Dr Ing Egbers
Original Assignee
Schubert & Salzer Maschinen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schubert & Salzer Maschinen filed Critical Schubert & Salzer Maschinen
Publication of CS847486A3 publication Critical patent/CS847486A3/cs
Publication of CZ277735B6 publication Critical patent/CZ277735B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H5/00Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
    • D01H5/18Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars
    • D01H5/70Constructional features of drafting elements
    • D01H5/72Fibre-condensing guides
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/11Spinning by false-twisting
    • D01H1/115Spinning by false-twisting using pneumatic means
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H5/00Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
    • D01H5/18Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)

Description

Vynález se týká zařízeni pro spřádání vlákenného materiálu, obsahujícího průtažné ústrojí s nejméně jedním polem předběžného průtahu, a s hlavním průtažným polem a nejméně jeden zhušťovač pramene vláken a za průtažným ústrojím je umístěno pneumatické zákrutové ústrojí pro udělování zákrutu, sestávající z injektorového dílu a zákrutového dílu.
Dosavadní stav techniky
Ve známých zařízeních tohoto typu je pramen vláken protahován pomocí průtažného ústrojí na požadovanou tloušťku a potom je pomocí pneumatického zákrutového ústrojí spřádán na přízi, jak je patrno z DE-OS 27 22 319 a EP-A-131 170. Příze spředená tímto známým zařízením má malou objemnost a nedosahuje také pevnosti a rovnoměrnosti oblých přízí. Z těchto důvodů jsou tato zařízení vhodná jen pro omezené oblasti použití.
V EP-A-057 876 je popsáno pneumatické spřádací zařízení, obsahující průtažné ústrojí, zakončené odkláněcím válcem, a pneumatickou zákrutovou trysku, vyústěnou do spřádacího kanálku, kterou se v tomto spřádacím kanálku vytváří rotující a vířivý proud vzduchu, kterým je vlákennému materiálu udílen zákrut a takto vytvářená příze je potom odtahována dvojicí odtahových válečků. Vedle posledního průtažného válečku je umístěn odchylovací váleček, který odklání proud vlákenného materiálu a zajišťuje jeho přivádění podél vnější obvodové stěny čelního válečku a oddělování konců vnějších vláken od jádra vlákenného materiálu, přičemž tyto volné konce vláken se potom při udílení zákrutu ovíjejí kolem středních hlavních vláken a vytváří se vázaná příze. Výsledkem je'tedy · zcela’, jiný druh- příze- než jaký má být. spřádán zařízením podle vynálezu.
EP-A-094 011 obsahuje zařízení pro výrobu páskové předené příze, kterým se uděluje falešný zákrut svazku vláken a v další fázi se tento falešný zákrut opět ruší. Toto zařízení je opatřeno mezi koncovou svěrnou linií průtažného ústrojí a úsekem pro udělování falešného zákrutu difúzním úsekem, ve kterém se podtlakem uvolňují volné konce vláken z hlavního proudu vláken, které se potom v další fázi ovíjejí kolem základního svazku vláken. Výsledkem činnosti tohoto zařízení je také zcela jiný druh příze.
Úkolem vynálezu je vyřešit spřádací zařízení, kterým by bylo možno jednoduše vyrábět zchlupacené, objemné a měkké příze s charakterem podobným prstencové přízi.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen zařízením pro spřádání vlákenného materiálu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že zhušťovač tohoto zařízení má před hlavním průtažným polem šířku rovnou nejméně 1,5-násobku průměru pneumatického zákrutového ústrojí, jehož injektorový díl i zákrutový díl mají od svého vstupního otvoru až k výstupnímu otvoru stejný průměr. Tímto řešením podle vynálezu je vytvořeno jednoduché zařízení, které vytváří požadovanou zchlupacenou a objemnou přízi. Pro výhodný průběh spřádacího procesu je také důležité, aby pneumatické zákrutové ústrojí mělo určitý odstup od svěrné linie poslední dvojice odváděčích válečků průtažného ústrojí. Vstupní otvor pneumatického zákrutového ústrojí je umístěn v klínové mezeře mezi odváděcími válečky průtažného ústrojí. Ve výhodném provedení je vstupní otvor pneumatického zákrutového ústrojí uložen v tangenciální rovině, dotýkající se tangenciálně odváděčích válečkůí
Pro zapojování vláken, která ulpívají adhezí na horním válečku z dvojice odváděčích válečků na konci průtažného ústrojí, který je opatřen pryžovým potahem, je ve výhodném provedení vynálezu vstupní otvor pneumatického zákrutového ústrojí přesazen směrem k hornímu odváděcímu válečku vůči dopravní rovině vlákenného materiálu.
Ukazuje se, že pevnost hotovené příze je možno příznivě ovlivnit tím, že se na vstupu pneumatického zákrutového ústrojí vytvoří vruby, které jsou v dalším výhodném provedeni vynálezu tvořeny mezerami mezi zuby věnce s vnitřním ozubením.
Ukazuje se také, že nastavením úhlu sklonu kanálku pro tlakový vzduch vůči podélné ose pneumatického zákrutového ústrojí je možno ovlivnit zchlupacení příze. Tento úhel je tím větší, čím je menší šířka zhušůovače, umístěného před hlavním průtažným polem.
Pro výrobu měkkých žchlupacených přízí je dále výhodné, je-li možné regulovat velikost tlaku vzduchu, působícího ve vzduchových kanálcích injektorové části v závislosti na rychlosti spřádání tak, aby při vyšších rychlostech předení byl tlak nižší než při” nižších’rychlostech, předení · ··.· .
Ukázalo se také, že je výhodné vytvořit pneumatické zákrutové ústrojí s vnitřním průměrem spřádacího kanálku od 2,4 do 2,8 mm, přičemž je také výhodné, jestliže vzduchové kanálky injektorového dílu mají odstup od vzduchových kanálků zákrutového dílu 30 až 40 mm a vzduchové kanálky injektorového dílu mají odstup od vzduchových kanálků zákrutového dílu 30 až 40 mm. Kromě toho je účelné volit pneumatické zákrutové· ústrojí tak, aby injektorový díl měl injektorový výstupní úsek, vymezený odstupem vzduchových kanálků injektorového dílu od meziprostoru, tím menší v poměru k zákrutovému vstupnímu dílu, vymezenému odstupem vzduchových kanálků zákrutového dílu od meziprostoru, čím je menší rychlost spřádání. Přitom má být poměr délky lj injektorového výstupního úseku k délce 1D zákrutového vstupního dílu je v závislosti na rychlosti spřádání v rozsahu od 1:4 do 3:1.
Aby se i při malém tlaku vzduchu v pneumatickém zákrutovém ústrojí dosáhlo optimálního působení, navazuje podle výhodného provedení vynálezu pneumatické zákrutové ústrojí svou čelní stranou, odvrácenou od průtažného ústrojí, v pravém úhlu a ostrou hranou na spřádací kanálek zákrutového ústrojí.
V praxi jsou velmi často požadovány objemné příze, které jsou měkké na omak a mají zchlupacený vzhled a které dosud nebylo možno vyrobit spřádacími zařízeními, ve kterých byl vláknitý materiál zkrucován do příze pomocí pneumatického zákrutového ústrojí. Zařízením podle vynálezu je tento nedostatek odstraněn a přitom je současně možno do značné míry ovlivnit objemnost příze bez snížení její pevnosti a hospodárnosti výroby.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení spřádacího zařízení zobrazeného na výkresech, kde znázorňují obr. 1 půdorysný pohled na spřádací zařízení, obr. 2 podélný řez pneumatickým zákrutovým ústrojím podle vynálezu, obr. 3 pohled shora na obměněné provedení části spřádacího ústrojí z obr. 1, obr. 4 čelní pohled na zhuštovač, opatřený vodicím nosem a umístěný bezprostředně před hlavním průtažným polem, obr. 5 čelní pohled na jiný zhuštovač, obr. 6 podélný řez průtažným ústrojím z obr. 1, obr. 7 podélný řez vstupním otvorem zákrutového ústrojí a obr. 8 půdorysný pohled na vlákenný materiál od předlohy ve formě pramene vláken až k dohotovené přízi.
Příklady provedení vynálezu
Základními jednotkami spřádacího zařízení podle příkladu z obr. 1 jsou průtažné ústrojí 2, pneumatické zákrutové ústrojí 9, odtahové ústrojí 5 a navíjecí ústrojí 6,.
Průtažné ústrojí 2 je podlé příkladu z obr. 1 tvořeno čtyřmi dvojicemi válečků sestávajícími z válečků 20., 200 ,· 21, 210 , 22 , 220 a z odváděčích válečků 23 , 230, přičemž třetí dvojici válečků 220 220 na začátku hlavního průtažného pole III jsou přiřazeny řemínky 221,·· 222 , : jak je patrno z obr..· 6. - Před válečky 20:,·.· 200, 21, 210 polí I, II předběžného průtahu se nachází vždy jeden zhušřovač 201, 211 a také svěrné ústrojí 202, 212 pro sevření přástu, aby bylo možno v případě přetrhu vlákenný materiál 10 zadržet před válečky 21, 210 a zastavit. V druhém poli II předběžného průtahu mezi válečky 21, 210, 22 , 220 se nachází třetí zhuštovač 24 s průřezem ve tvaru C, který je na obr. 5 ve zvětšeném měřítku a v příčném řezu zobrazen.
Z obr. 2 a 3 je zřejmé, že zákrutové ústrojí 9 má injektorový díl 2 a zákrutový díl 4. Jak injektorový díl 3, tak i zákrutový díl 4 jsou opatřeny spřádacím kanálkem 33 , 43 válcového tvaru se stejně velkými vnitřními průměry dj, dD. Injektorový díl 2 a zákrutový díl 4 jsou opatřeny známým tangenciálním vzduchovým kanálkem 30, 40 pro přívod tlakového vzduchu, skloněným ve směru odtahu. Podle obr. 2 je injektorový díl 3 a zákrutový díl 4 upevněn ve společném držáku 7, opatřeném prstencovými kanálky 70, 71, z nichž první zákrutový prstencový kanálek 70 je spojen s prvním vzduchovým kanálkem 30 a druhý zákrutový prstencový kanálek 71 je spojen s druhým vzduchovým kanálkem £0. Prstencové kanálky 70, 71 jsou spojeny potrubími 700, 710 s neznázorněným zdrojem podtlaku.
Odtahové ústrojí 5 je opatřeno poháněným odtahovým válečkem 50, zobrazeným na obr. 1, a přítlačným válečkem 51, který je pružně přitlačován na poháněný odtahový váleček 50.
Navíjecí ústrojí 6. obsahuje hnaný navíjecí váleček 60., kterým se pohání cívka 61., dosedající na navíjecí váleček 60.
Další obvyklé součásti navíjecího ústrojí 6, zejména rozváděči zařízení, vodítko pro vyrovnávání napětí příze, čidlo přetrhu a další nejsou pro lepší názornost příkladů provedení zobrazeny.
V průběhu normálního spřádacího procesu je k průtažnému ústrojí 2. přiváděn pramen 1 vláken. Tento pramen 1 vláken je podroben průtahu, při kterém na něj působí tlak ve svěrné linii mezi válečky 20., 200, 21, 210, vyvozovaný přítlačnými válečky
200, 210, jehož účinek se projeví ve zvětšení šířky pramene 1 vláken. Tento průběh je názorněji zobrazen na obr. 8, na kterém je vyznačena první svěrná linie K20 mezi válečky 20., 200 první dvojice, druhá svěrná linie K21 mezi válečky 21, 210 druhé dvojice, třetí svěrná linie K22 mezi válečky 22, 220 třetí dvojice a čtvrtá svěrná . linie K23 mezi odváděcími válečky 23., 230, přičemž odtahové ústrojí 5 má' svěrnou linii 'K5 mezi svým poháněným odtahovým válečkem 50 a přítlačným válečkem 51.
Prvními dvěma zhušůovači 201, 211 je pramen 1 vláken zhuštěn .na šířku Bj, která je větší než šířka B2, na kterou je. vlákenný materiál 10 zhuštěn v druhém poli II předběžného průtahu bezprostředně před hlavním průtažným polem III. Obě šířky B·^, B2 jsou přitom voleny tak, že pramen 1 vláken je zhuštěn druhým ' zhušůováčém - 211 na takovou, šířku Βρ· která je.·. l,3krát- větší .než ...·? šířka B2.
Dosáhne-li vlákenný materiál 10 v průběhu průtahu třetího zhušůovače 24., je jeho šířka větší než je světlá šířka W třetího zhušůovače 24. Vlákenný materiál 10 se proto snaží vybočit působením tlaku, vyvozovaného třetím zhušůovačem 24 z obou vnějších stran, směrem ke středu pramene 1 vláken. Vlákna přitom putují podél vnitřních stěn třetího zhuštovače 24 ve směru šipek 240, 241 a okraje proudu vlákenného materiálu 10 se tak přehýbají dovnitř a vytvářejí podélné obruby. Vlákenný materiál 10 tak vytváří dvě okrajové oblasti 101, 102, které jsou oproti středové oblasti 100 zesíleny.
Po výstupu z třetího zhušůovače 24 je vlákenný materiál 10 podroben v hlavním průtažném poli III mezi třetí dvojicí válečků 22, 220 a dvojicí odváděčích válečků 23, 230 hlavnímu průtahu, přičemž dvojice řemínků 221, 222 brání většímu rozšíření vlákenného materiálu 10. Protažený vlákenný materiál 10 opouští dvojici odváděčích válečků 23., 230, tvořící výstupní dvojici válečků průtažného ústrojí 2, s minimální šířkou B3, které je patrna z obr. 3 a která je v podstatě určena světlou šířkou B2 třetího zhušůovače 24., která je vyznačena na obr. 4.
Po opuštění průtažného ústrojí 2 je vlákenný materiál 10 přiveden ke vstupnímu otvoru 300 pneumatického zákrutového ústrojí ,9. Přehnutím okrajových oblastí 101, 102 protaženého vlákenného materiálu 10 mezi dvojicí odváděčích válečků 23, 230 průtažného ústrojí 2 a vstupním otvorem 300 pneumatického zákrutového ústrojí 9 se konce vnějších vláken vlákenného materiálu 10 odklánějí směrem ven. Tyto odstávající konce 120 vláken potom zajišťují po svém zapojení do příze 11 její pevnost, zatímco jejich konečná poloha určuje zchlupacení příze 11.
Pneumatickým zákrutovým ústrojím 9 je udělován jádru 110 příze 11 určitý falešný zákrut, který se v další fázi opět odstraní. Při udělování falešného zákrutu a jeho uvolňování se zapojují konce 120 vláken za současného tvoření smyček 121 do jádra 110 příze 11 a zajišťují tak požadovanou pevnost spřádané příze 1, jak je patrno z obr. 8. Tyto smyčky 121 jsou v různých polohách uloženy těsně kolem jádra 110 příze 11 a tím se má zajistit, aby v pneumatickém zákrutovém ústrojí 9. probíhalo udělování zákrutu při zachování stejně velkých průměrů dj = dD, takže smyčky 121 nejsou vystaveny seškrcování, lámání a podobně, což jinak vyvolává zatlačování konců 120 vláken proti jádru 110 příze 11 a tím způsobuje jejich těsné provázání. Touto různou velikostí smyček 121 s volnými konci 120 vláken se vytváří objemná zchlupacená příze 11 s měkkým omakem.
Pro lepší názornost jsou ve schematickém zobrazení průběhu předení na obr. 8 některé detaily jako balóny 13, konce 120 vláken, smyčky 121 a podobně znázorněny v přehnaném zvětšení, zvýrazňujícím tyto prvky.
Aby se vlákennému materiálu 10 poskytl v průběhu jeho zhutňování dostatek-času k. řízenému průběhu zhušťovací operace, jsou válečky 22, 220 ve třetí' dvojící poháněny nižší rychlostí než je pětinásobek rychlosti válečků 21, 210 druhé dvojice.
V příkladu podle obr. 1 je vlákenný materiál 10 kromě toho před dosažením prvního pole I předběžného průtahu mezi druhou dvojicí válečků 21, 210 a třetí dvojicí válečků 22, 220 s třetím zhušťovačem 24 podrobován mezi válečky 20., 200 první dvojice a druhou dvojicí válečků 21, 210 předřazenému předběžnému průtahu. Tímto dvojitým předběžným průtahem je možno dále omezit potřebný průtah v oblasti třetího zhušťovače 24 při dosažení stejného hlavního průtahu mezi třetí dvojicí válečků 22, 220 a dvojicí odváděčích válečků 23 , 230. První předběžný průtah je přitom volen menší než druhý předběžný průtah, pro který je volena hodnota například mezi 1:1,1 a 1:1,5.
Popsané zařízení může být v rozsahu základní vynálezecké myšlenky různě obměňováno a popsané součásti zařízení mohou bý^ nahrazovány jinými konstrukčními prvky, technickými ekvivalenty a kombinacemi různých provedení. Není například nutné, aby třetí zhušťovač 24 měl průřez tvaru C. Podle druhu a tloušťky vlákenného materiálu 10, přiváděného do třetího zhušťovače 24, výšky průchozího otvoru třetího zhušťovače 24 a podobně mohou být navrženy i jiné tvary průřezu třetího zhušťovače 24, který může být například vytvořen s pravoúhelníkovým průřezem. Vnější okraje vlákenného materiálu 10 ve formě pramene 1 vláken mohou být také v tomto případě zhuštěny, avšak napětí při průtahu zamezí v tomto případě vybočování konců vláken až ke středu vlákenného materiálu 10, takže se opět vytvářejí okrajové oblasti 101, 102, které jsou oproti středové části 100 zesíleny. Také není nutné, aby byl třetí zhušůovač 24 nahoře otevřen. Dále je možné dosáhnout rovnoměrného rozdělení vlákenného materiálu 10 v průřezové ploše tím, že třetí zhušůovač 24 rozdělí protahovaný vlákenný materiál 10 do několika navzájem spojených dílčích provazců. Také v tomto případě vznikají okrajové oblasti 101, 102, které jsou zesíleny vzhledem ke středové oblasti 100.
Výhodné provedení třetího zhušťovače 24 je zobrazeno na obr. 3 a 4. Třetí zhušůovač 24 je opatřen pro správné tvarování vlákenného materiálu 10 uvnitř svého průchozího otvoru formovacím nosem 242, kterým se protahovaný vlákenný materiál 10 rozděluje na dvě zesílené okrajové oblasti 101, 102 a zeslabenou středovou oblast 100, přičemž zesílené okrajové oblasti 101, 102 však neztrácejí kontakt se středovou oblastí 100 a tím také mezi sebou. Je-li to účelné, může být třetí zhušťovač 24 opatřen více než jedním formovacím nosem 242, takže protahovaný vlákenný materiál 10 má kromě obou zesílených okrajových oblastí .101, 102 nejméně jednu další . zesílenou oblast,. která je oddělena slabšími pásy od dalších zesílených částí, například od okrajových oblastí 191 , 102.
Jak ukazuje obr. 3, může být hlavní průtažné pole III, nacházející se mezi řemínky 221, 222 a dvojicí odváděčích válečků 23,~ 230, opatřeno čtvrtým zhušůovačem 231 pro dosažení potřebné minimální šířky B2 vlákenného materiálu 10.
Pro dosažení požadovaných výsledků je na jedné straně žádoucí· poměrně.· velký odklon okrajových·: -oblastí 101,102. vlákenného materiálu 10 , opouštějícího průtažné ústrojí 2. na jeho dráze k injektorovému dílu 3, aby odstával co největší počet konců 120 vláken, na druhé straně vede příliš široký přívod vlákenného materiálu 10 do vstupu injektorového dílu 3 k obtížím. Výhodným řešením pro zajištění dostatečného rozepření velkého počtu konců 120 vláken bez ohrožení spolehlivosti spřádání se ukázalo udržování minimální šířky B3 vlákenného materiálu 10 na výstupu z průtažného ústrojí 2, která není menší než 1,5-násobek a není větší než 2,5-násobek vnitřního průměru dj injektorového dílu 3 a přitom je stejně velká jako vnitřní průměr dD zákrutového dílu 4 pneumatického zákrutového ústrojí 9. Z tohoto důvodu je světlá šířka čtvrtého zhušůovače 231 a také třetího zhušůovače 24 rovna 2,5násobku vnitřního průměru dj ijektorového dílu 3.. Zhušťování vlákenného materiálu 10 na minimální šířku B3 probíhá přitom v druhém poli II předběžného průtahu bezprostředně před hlavním průtažným polem III♦
Aby se dosáhlo nejen dostatečného odstávání konců 120 vláken, ale aby se také kromě toho zajistila také dostatečná pevnost hotovené příze 11, má být vnitřní průměr dj roven vnitřnímu průměru dD spřádacích kanálků 33., 43 a má mít hodnotu mezi 2,3 mm a 2,8 mm,, přičemž optimálních výsledků se dosahuje při vztahu D = dz = dD.
Jak je patrno ze srovnání příkladů na obr. 1 a 3, není u zařízení podle vynálezu nezbytně nutné, aby byly za sebou umístěny čtyři dvojice válečků 20, 200, 21, 210, 22, 220, 23, 230, ale podle druhu předlohy stačí v některých případech také jen tři takové dvojice válečků 21, 210, 22, 220, 23, 230. Průtažné ústrojí 2. s více než třemi dvojicemi válečků jsou však výhodnější v takovém případě, jestliže se k průtažnému ústrojí 2 přivádí silný pramen 1 vláken nebo jestliže je k průtažnému ústrojí 2 přiváděn více než jeden pramen 1 vláken. Podle druhu vlákenného materiálu 10., rychlosti spřádání a dalších podmínek je možno v některých případech vypustit také řemínky 221, 222.
Ukazuje se, že na horním zvedacím odváděcím válečku 230 průtažného ústrojí 2, opatřeném zpravidla pryžovým potahem, zůstávají zachycená vlákna, která jsou držena adhezí. To vede k nežádoucím ztrátám vláken. Pro odstranění tohoto jevu je v příkladu na obr.6 navrženo, aby se vlákenný materiál 10., opouštějící průtažné ústrojí 2, odklonil ve směru k odváděcímu válečku 230 ze své původní dopravní roviny E, proložené svěrnými liniemi K20' -21' K22 mezi válečky 20, 200, 21, 210', 22, 220, 23, 23 0. K tomu účelu je podle příkladu na obr. 3 injektorový díl 3. přesazen svým vstupním otvorem 300 směrem k hornímu odváděcímu válečku 230 od dopravní roviny E vlákenného materiálu 10 a toto přesazení V má řádově hodnotu větší než 1 mm.
Ke stejnému účelu a také pro. zajištění rozepření velkého počtu volných konců 120 vláken slouží další opatření, podle kterého je vstupní otvor 300 pneumatického zákrutového ústrojí 9 ůmístěn;’V . klínové mezeře: mezi . . odváděcími. válečky 23 , 230 průtažného ústrojí 2. Podle příkladu z obr.' 6 je přitom uspořádání těchto prvků voleno tak, že vstupní otvor 300 pneumatického zákrutového ústrojí 9 leží v podstatě v tangenciální rovině T odváděčích válečků 23 , 230.
Ukazuje se dále, že rovnoměrné přenášení zákrutů z pneumatického zákrutového ústrojí 2 směrem k průtažnému ústrojí 2. ovlivňuje pevnost příze 11. Pro ovlivnění rozšiřování zákrutů z pneumatického zákrutového ústrojí 9_ k průtažnému ústrojí 2. jsou v příkladech na obr. 2 a 3 ve vstupním otvoru 300 injektorového dílu 3 vytvořeny vruby 310, kterými se zákrut přenáší z obvodové oblasti vstupního otvoru 300 nerovnoměrně směrem k průtažnému ústrojí 2.
Vruby 310 mohou mít různé vytvoření. Podle příkladu z obr. 7 jsou vruby 310 tvořeny mezerami mezi zuby ozubeného věnce 31 s vnitřním ozubením. Vnitřní průměr ozubeného věnce 31 přitom odpovídá vnitřnímu průměru dz injektorového dílu 3, takže také v tomto případě je zajištěn stejný vnitřní průměr dz pneumatického zákrutového ústrojí 9.
Vzduchové kanálky 30 v injektorovém dílu 3_ jsou skloněny v obvyklém úhlu a sklonu vůči podélné ose A injektorového dílu 3_,
CZ 277735. B6 přičemž tento úhel q sklonu se pohybuje jako obvykle mezi 30° a 60°. Ukazuje se však, že přizpůsobením úhlu q sklonu mezi vzduchovými kanálky 30 a podélnou osou A injektorového dílu 2 minimální šířce B3 vlákenného materiálu 10, opouštějícího průtažné ústrojí 2./ j® možno upravit podle potřeby chlupatost a pevnost příze. ' 11. Přitom je třeba při větší minimální šířce B3 volit menší hodnotu úhlu q sklonu, zatímco naopak při menší hodnotě minimální šířky B3 je nutno volit úhel q sklonu větší. Protože minimální šířka B3 je stanovena volbou šířky B2 druhého zhušťovače 24 před hlavním průtažným polem III, je možno výměnou injektorového dílu 2 dosáhnout přizpůsobení úhlu q sklonu na potřebnou hodnotu.
Přitom hraje důležitou roli nejen úhel q sklonu vzduchových kanálků ' 30 vůči podélné ose A injektorového dílu 3, ale také velikost tlaku vzduchu, působícího v injektorovém dílu 3. Tento tlak tlakového vzduchu se pohybuje v podstatě v rozsahu od 0,3 do 0,6 MPa. Se zvyšující se rychlostí spřádání přibývá úměrně také napětí v tvořící se přízi 11. Tím se také zvyšuje vnitřní tření ve vlákenném materiálu 10, který vstupuje do injektorového dílu
3. Aby se kompenzovalo toto zvýšené tření, volí·se pro injektorový díl 2’ při vyšších rychlostech spřádání nižší přetlak ve vzduchových kanálcích 30 než je tomu při nižších rychlostech spřádání. Z toho důvodu je injektorový díl 3_ podle příkladu z obr. 1 opatřen škrticím ventilem 80., přičemž škrticí ventil 80 je spojen s ovládacím ústrojím 8, které ovládá pohonnou jednotku 25- válečků 20 , 21, 22, 23 a tím . také jejich rychlost otáčení. Navíc jsou vzduchové kanálky 30 . spojeny přes škrticí ventil 80 a spojovací potrubí 800 s uzavíracím ventilem 21, se kterým je spojen také zákrutový díl 4. přes potrubí 710, přičemž otevírání ...a... zavírání. ^uzavíracího ventilu 81 je. ovládáno druhým ovládacím ústrojím 82.' Touto soustavou jé 'zajišťován a ovládán, přívod tlakového vzduchu do vzduchových kanálků 30, 40 z přívodního potrubí 810, na které je uzavírací ventil 81 napojen.
Vyrobená příze 11 má mít nejen chlupatý a objemný vzhled, ale má být navíc vyráběna hospodárným procesem. Ukazuje se, že zachováváním určitých rozměrů a vztahů je možné dosáhnout zvláště nízké spotřeby vzduchu při současném dosažení optimálního vzhledu příze 11.
Pro spřádací postup je zvláště výhodný vzájemný odstup a mezi vzduchovými kanálky 30., 40 v rozsahu od 30 do 40 mm.
Označí-li se úsek injektorového dílu 3 mezi vzduchovými kanálky 30 a meziprostorem 72 mezi injektorovým dílem 2 a zákrutovým dílem 4 jako injektorový výstupní úsek 32 a jeho délka 1-ja úsek zákrutového dílu 4 mezi vzduchovými kanálky 40 a meziprostorem 72 jako zákrutový vstupní úsek 41 s délkou Iq pak má být poměr 1-j- : 1D mezi 1:4 až 3:1. Ukazuje se, že při nižší spřádací rychlosti má být injektorový výstupní úsek 32 menší než zákrutový vstupní úsek 41, zatímco při vyšší spřádací rychlosti má být zákrutový vstupní úsek 41 kratší než je injektorový výstupní úsek 32. Při středních spřádacích rychlostech je pak injektorový výstupní úsek 32 stejně dlouhý jako zákrutový vstupní úsek 41.
Přizpůsobení konkrétně použitým spřádacím rychlostem se provádí výměnou injektorového dílu 2 nebo zákrutového dílu 4, popřípadě celého zákrutového ústrojí 9. Ukazuje se však, že při rychlostech odtahu příze 11 rovných 130 m/min je zvláště výhodný poměr 1^ : 1D roven 1:2, zatímco při rychlostech 140 m/min nebo více se tento poměr mění na 2:1.
Pro dosažení optimálního injektorového účinku injektorového dílu 3 je zvláště výhodné, jestliže je čelní strana 42 zákrutového dílu 4, odvrácená od průtažného ústrojí 2, opatřena ostrou hranou a je kolmá na spřádací kanálek 43 ♦ Tím je také možno dosáhnout požadovaného zakrucování již při nízkém přetlaku vzduchu.
Ačkoliv předchozí různé možnosti optimalizace prostřednictvím odpovídající volby injektorového dílu 3_, zákrutového dílu 4 nebo celého pneumatického zákrutového ústrojí 9 jsou prokázány, dosáhne se také volbou vhodné střední hodnoty pro jmenované rozměry dobrého výsledku, přičemž pro výrobu příze stanovené pevnosti a ze stanoveného materiálu je zpravidla plně postačující ovládání otáček dvojic válečků 20 , 200, 21, 210, 22, 220 a odváděčích válečků 23 , 230 průtažného ústrojí 2 a rovněž přetlaku působícího na pneumatické zákrutové ústrojí 9.
Pro podrobnější objasnění zařízení podle vynálezu slouží následující dva příklady provedení zařízení s následujícími hodnotami :
a) čtyřválečkové průtažné ústrojí 2 podle obr. 1a 6:
obvodová rychlost prvního válečku 20.: asi 1,2m/min obvodová rychlost druhého válečku 21: asi 4,8m/min
... .... obvodová rychlost, třetího válečku 22:. asi 6,0m/min obvodová rychlost odváděcího válečku 23.: asi 150' m/min ' průtah prvního pole I předběžného průtahu: 1:4,224 průtah druhého pole II předběžného průtahu: 1:25 průtah hlavního průtažného pole III: 1:25 celkový průtah: 1:132 šířka B-j_ prvního zhušťovače 201: 7 mm šířka B2 třetího zhušťovače 24: 5 mm injektorový díl 2: dva tangenciální vzduchové kanálky 30 .
úhel g sklonu: 40° zákrutový díl 4: tři tangenciální vzduchové kanálky 40 úhel g sklonu: 55° průměr g spřádacího kanálku 22: 2,5 mm přetlak ve vzduchových kanálcích 20.: 0,35 MPa přetlak ve vzduchových kanálcích £0: 0,40 MPa zpracovávaný materiál: směs polyester/bavlna 65/35 hmotnost pramene 1 vláken: 3-q g/m = 3,3 ktex příze : Nm 40
b) tříválečkové průtažné ústrojí podle obr. 3: obvodová rychlost druhého válečku 21: asi 0,9 m/min obvodová rychlost třetího válečku 22: asi 5,3 m/min obvodová rychlost odváděcího válečku 23: 160 m/min průtah v druhém poli II předběžného průtahu: 1:1,583 průtah v hlavním průtažném poli III: 1:30 celkový průtah 1:175 šířka B2 zhušťovače 24: 5 mm injektorový díl 3,: dva tangenciální vzduchové kanálky 30, • úhel g sklonu: 40° zákrutový díl 4: tři tangenciální vzduchové kanálky 40 úhel a. sklonu: 55° průměr a spřádacího kanálku 33: 2,5 mm přetlak ve vzduchových kanálcích 3_0: 0,3 MPa přetlak ve vzduchových kanálcích 40: 0,4 MPa zpracovávaný materiál: bavlna 3,5 g/m =3,5 ktex příze: Nm 50
Při předení pomocí zařízení podle vynálezu se pramen 1 vláken nejprve podrobí v průtažném ústrojí 2 předběžnému průtahu a potom hlavnímu průtahu, načež se mu v pneumatickém zákrutového ústrojí 9 udělí zákrut, aby se tak vytvořila příze 11. Pramen 1 vláken se při předběžném průtahu zhustí na šířku, která je rovna 1,5-násobku průměru pneumatického průtažného ústrojí 9, a takto zhuštěnému pramenu 1 vláken se potom udělí zákrut při zachování stejného průměru vlákenného útvaru. Zhušťování pramene 1 vláken na minimální šířku se provádí v závěrečné fázi předběžného průtahu bezprostředně před hlavním průtahem.
Pramen 1 vláken se může podrobit také dvojitému předběžnému průtahu, z nichž první předběžný průtah je větší než druhý předběžný průtah, přičemž poměr mezi oběma předběžnými průtahy je s výhodou 1:1,3, přičemž tento poměr se může pohybovat od 1:1,1 do-1:1,5. Pro vytváření kvalitní zchlupacené příze je také výhodné odklánět dopravovaný vlákenný materiál 10 po opuštění průtažného ústrojí 2 z jeho dosavadní dopravní roviny ma jednu stranu.

Claims (10)

1. Zařízení pro spřádání vlákenného materiálu, obsahující průtažné ústrojí s nejméně jedním polem předběžného průtahu a s hlavním průtažným polem a nejméně jeden zhušťovač pramene vláken a za průtažným ústrojím je umístěno pneumatické zákrutové ústrojí pro udělování zákrutu, sestávající z injektorového dílu a zákrutového dílu, vyznačující se tím, že zhušťovač (24) má před hlavním průtažným polem (III) šířku (B2), rovnou nejméně 1,5-násobku průměru (D) pneumatického zákrutového ústrojí (9), jehož injektorový díl (3) i zákrutový díl (4) mají od svého vstupního otvoru (300) až k výstupnímu otvoru (400) stejný průměr (D).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vstupní otvor (300) pneumatického zákrutového ústrojí (9) je umístěn v klí- . nové mezeře mezi odváděcími válečky (23, 230) průtažného ústroj í (2).
3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že vstupní otvor (300) pneumatického zákrutového ústrojí (9) je uložen v tan genciální rovině (Tj, dotýkající se tangenciálně odváděčích válečků (23, 230).
4. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vstupní otvor (300) pneumatického zákrutového ústrojí (9) je přesazen směrem k hornímu odváděcímu válečku (230) vůči dopravní rovině (E) vlákenného materiálu (10).
5. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že pneumatické zákrutové ústrojí (9) je na svém vstupu opatřeno vruby (310).
6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že vruby (310) jsou tvořeny mezerami mezi zuby ozubeného věnce (31) s vnitřním ozubením.
7. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že injektorový díl (3) má úhel (a) sklonu mezi svými vzduchovými kanálky (30) a podélnou osou (A) pneumatického zákrutového ústrojí (9), který je tím větší, čím je menší šířka zhušťovače (24) před hlavním průtažným polem (III).
8. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ve vzduchových kanálcích (30) injektorového dílu (3) je tlak tlakového vzduchu, který je při vyšších rychlostech spřádání vyšší než při nižších rychlostech spřádání.
9. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že pneumatické zákrutové ústrojí (9) má průměr v rozsahu od 2,3 mm do 2,8 mm.
10. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se .·'<'· tím/· že vzduchové '. kanálky (30·)· injektorového dílu (3) mají odstup (a) od vzduchových kanálků (40) zákrutového dílu (4) 30 až 40 mm vzduchové kanálky (30) injektorového dílu (3) mají odstup (a) od vzduchových kanálků (40) zákrutového dílu (4) 30 až 40 mm.
CS868474A 1985-11-21 1986-11-21 Filamentary material spinning process CZ277735B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853541219 DE3541219A1 (de) 1985-11-21 1985-11-21 Verfahren und vorrichtung zum verspinnen von fasern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS847486A3 CS847486A3 (en) 1992-12-16
CZ277735B6 true CZ277735B6 (en) 1993-04-14

Family

ID=6286507

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS868474A CZ277735B6 (en) 1985-11-21 1986-11-21 Filamentary material spinning process

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4825633A (cs)
EP (1) EP0222981B1 (cs)
JP (1) JPS63503394A (cs)
CN (1) CN1006471B (cs)
BR (1) BR8606942A (cs)
CZ (1) CZ277735B6 (cs)
DE (2) DE3541219A1 (cs)
IN (1) IN168020B (cs)
RU (1) RU1806228C (cs)
WO (1) WO1987003308A1 (cs)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3734566C2 (de) * 1987-10-13 1994-10-06 Rieter Ingolstadt Spinnerei Drallorgan für das Verspinnen von Fasern zu einem Faden
DE3836481A1 (de) * 1988-10-26 1990-05-03 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum einstellen einer luftspinnvorrichtung
CA2005018A1 (en) * 1988-12-12 1990-06-12 Elbert F. Morrison Vacuum spinning of roving
DE59008923D1 (de) * 1989-09-01 1995-05-24 Rieter Ag Maschf Verfahren zum Falschdrahtspinnen und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens.
US5237810A (en) * 1989-09-01 1993-08-24 Maschinenfabrik Rieter Ag Method and apparatus for false twist spinning
CH680860A5 (en) * 1990-02-07 1992-11-30 Rieter Ag Maschf Air-jet spinning appts. - has precision positioning of jet relative to nip of output draft roller
DE4225262A1 (de) * 1992-07-31 1994-02-03 Rieter Ingolstadt Spinnerei Vorrichtung zum Verspinnen eines Faserbandes
CN1054895C (zh) * 1995-09-22 2000-07-26 东华大学 自由端喷气纺成纱装置
US5950413A (en) * 1997-04-18 1999-09-14 Wellman, Inc. Spinning apparatus, method of producing yarns, and resulting yarns
US5970700A (en) * 1997-04-18 1999-10-26 Wellman, Inc. Drafting apparatus and method for producing yarns
US6250060B1 (en) * 1997-04-18 2001-06-26 Wellman, Inc. Method of producing improved knit fabrics from blended fibers
US7100246B1 (en) 1999-06-14 2006-09-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Stretch break method and product
US7083853B2 (en) * 1999-06-14 2006-08-01 E. I. Du Pont De Nemours And Company Stretch break method and product
DE60009402T2 (de) * 1999-07-28 2005-03-10 Murata Kikai K.K. Spinnvorrichtung und Spinnverfahren
DE10060300A1 (de) * 1999-12-10 2001-06-21 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Verstrecken von textilen Fasern
DE60104160T3 (de) * 2000-04-04 2012-03-15 Murata Kikai K.K. Hohle Führungspindel in einer Vortex Spinnmaschine und Verfahren zu ihrer Anwendung
US6928972B2 (en) 2001-01-31 2005-08-16 Csxt Intellectual Properties Corporation Locomotive and auxiliary power unit engine controller
US20060204753A1 (en) * 2001-11-21 2006-09-14 Glen Simmonds Stretch Break Method and Product
JP2003166132A (ja) * 2001-11-28 2003-06-13 Murata Mach Ltd 紡績装置及び紡績方法
US7581376B2 (en) * 2004-02-27 2009-09-01 E.I. Du Pont De Nemours And Company Spun yarn, and method and apparatus for the manufacture thereof
KR20070095429A (ko) * 2005-01-21 2007-09-28 이 아이 듀폰 디 네모아 앤드 캄파니 스테이플사 제조 방법
JP2012076884A (ja) * 2010-10-01 2012-04-19 Murata Machinery Ltd 糸巻取装置用の回路基板及び糸巻取装置
CH708620A1 (de) * 2013-09-30 2015-03-31 Rieter Ag Maschf Faserführungselement für eine Spinndüse einer Luftspinnmaschine sowie damit ausgestattete Spinnstelle.
JP2018090923A (ja) * 2016-12-01 2018-06-14 村田機械株式会社 紡績機及び紡績方法
CN108456956A (zh) * 2017-02-17 2018-08-28 香港纺织及成衣研发中心有限公司 一种用于环锭细纱机的纱线加捻方法和装置
JP7006561B2 (ja) * 2018-10-11 2022-02-10 株式会社豊田自動織機 ポット精紡機
CN114990744B (zh) * 2022-05-06 2023-05-16 宜城市天舒纺织有限公司 一种抗菌混纺纱高效生产装置和生产方法
CN116121916B (zh) * 2023-03-10 2023-07-14 山东杰瑞纺织科技有限公司 一种用于多股纳米纤维复合纱线的加工装置及加工方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS51130334A (en) * 1975-05-06 1976-11-12 Murata Machinery Ltd Apparatus for making spun yarns
DE2603511A1 (de) * 1976-01-30 1977-08-04 Konrad Goetzfried Verfahren und vorrichtung zum gegenlaeufigen spinnen eines fadens
DE2722319B2 (de) * 1977-01-10 1981-01-15 Toyo Boseki K.K., Osaka (Japan) Vorrichtung zum pneumatischen Falschdrallspinnen
US4387487A (en) * 1979-10-16 1983-06-14 Murata Kikai Kabushiki Kaisha High draft apparatus in spinning machine
GB2089845B (en) * 1980-11-14 1985-08-21 Murata Machinery Ltd Drafting method and apparatus in spinning machine
US4457130A (en) * 1981-10-13 1984-07-03 Murata Kikai Kabushiki Kaisha Air spinning nozzle unit
JPS5881625A (ja) * 1981-11-02 1983-05-17 Toyoda Autom Loom Works Ltd 結束紡績法および結束紡績装置
JPS58104231A (ja) * 1981-12-15 1983-06-21 Toyoda Autom Loom Works Ltd 結束紡績用仮撚ノズル
US4437302A (en) * 1982-01-20 1984-03-20 Kabushiki Kaisha Toyoda Jidoshokki Seisakusho False twisting air nozzle
IT1197560B (it) * 1982-02-03 1988-12-06 Murata Machinery Ltd Metodo per la produzione di filati e relativa apparecchiatura
IN161964B (cs) * 1982-10-29 1988-03-05 Rieter Ag Maschf
IN161355B (cs) * 1983-07-01 1987-11-14 Rieter Ag Maschf
JPS6042293A (ja) * 1983-08-18 1985-03-06 Sony Corp 単結晶の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
BR8606942A (pt) 1987-11-03
DE3665889D1 (en) 1989-11-02
EP0222981A1 (de) 1987-05-27
US4825633A (en) 1989-05-02
CS847486A3 (en) 1992-12-16
DE3541219C2 (cs) 1988-07-07
RU1806228C (ru) 1993-03-30
CN86107922A (zh) 1987-06-10
JPS63503394A (ja) 1988-12-08
EP0222981B1 (de) 1989-09-27
WO1987003308A1 (en) 1987-06-04
CN1006471B (zh) 1990-01-17
IN168020B (cs) 1991-01-19
DE3541219A1 (de) 1987-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ277735B6 (en) Filamentary material spinning process
US3978648A (en) Helically wrapped yarn
CS276766B6 (en) Equipment for yarn manufacture.
US4003194A (en) Method and apparatus for producing helically wrapped yarn
EP0038143A1 (en) Twisted yarn and method of producing the same
CS219252B2 (en) Facility for production of yearn
US4667463A (en) Process and apparatus for making fasciated yarn
US6131382A (en) Method of and apparatus for making a mock yarn
JPH0673619A (ja) 紡績装置
ITMI992268A1 (it) Dispositivo per filare un filo
CS498384A3 (en) Process of spinning by false-twisting and apparatus for making the same
JPS6143447B2 (cs)
US10753014B2 (en) Half-slide matched device and its application of ultra-smoothly reconstructing yarn hairy structure
CN106414290A (zh) 一种纺织机和用于操作这种纺织机的方法
US4823545A (en) Method of and apparatus for false-twist spinning
CN1856601B (zh) 用于纺织机的牵伸机构以及该牵伸机构用的压缩器
US4922701A (en) System for producing yarn
US4894886A (en) Blended yarn producing device
US4463549A (en) Apparatus for making fasciated spun yarn
US4429523A (en) Process for making fasciated spun yarn
CZ278681B6 (en) Process for producing yarn from twisted fiber roving and apparatus for making the same
JPS6011132B2 (ja) 特殊結束紡績糸およびその製造方法
JPS6112924A (ja) 紡績糸の製造方法
US5802826A (en) Production of core/wrap yarns by airjet and friction spinning in tandem
JPH0635689B2 (ja) 複合糸の製造方法