CZ2010744A3 - Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji - Google Patents

Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji Download PDF

Info

Publication number
CZ2010744A3
CZ2010744A3 CZ20100744A CZ2010744A CZ2010744A3 CZ 2010744 A3 CZ2010744 A3 CZ 2010744A3 CZ 20100744 A CZ20100744 A CZ 20100744A CZ 2010744 A CZ2010744 A CZ 2010744A CZ 2010744 A3 CZ2010744 A3 CZ 2010744A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
knob
sewing
fabric
button
needle
Prior art date
Application number
CZ20100744A
Other languages
English (en)
Inventor
Strouhal@David
Krátký@Kamil
Gloncák@Ludvík
Dostál@Dušan
Original Assignee
Amf Reece Cr, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amf Reece Cr, S.R.O. filed Critical Amf Reece Cr, S.R.O.
Priority to CZ20100744A priority Critical patent/CZ2010744A3/cs
Priority to DE102011054336A priority patent/DE102011054336A1/de
Publication of CZ2010744A3 publication Critical patent/CZ2010744A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B3/00Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing
    • D05B3/12Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for fastening articles by sewing
    • D05B3/16Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for fastening articles by sewing shank buttons

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Vynález se týká zpusobu prišívání knoflíku (7) na šicím stroji prišívajícím knoflíky alespon se dvema dvojicemi pruchozích dírek usporádaných kolmo k celní ploše knoflíku (7) zpusobem rucního šití do ohybu látky, pri kterém se v první fázi prisívání jehla (5) predává mezi horní a dolní jehelní tycí (41, 11) a nit (9) prochází pri každém smeru pohybu jehly (5) jinou dírkou prošívané dvojice dírek, pricemž spojovací nite (9) vytvárejí mezi knoflíkem (7) a látkou (3) krcek (91). Ve druhé fázi prišívání se knoflík (7) sklopí do ovíjecí polohy, krcek (91) se ovíjí nití, která se na konci ovíjení zapošije. Pri stálé vzájemné poloze knoflíku (7) a látky (3) se vykoná pocet stehu požadovaný pro prišití jedné dvojice knoflíkových dírek, nacež se knoflík nad látkou presune knoflíkovou dírkou druhé dvojice knoflíkových dírek do osy vertikálního pohybu jehly (5) a pri stálé vzájemné poloze knoflíku (7) a látky (3) se vykoná pocet stehu požadovaný pro prišití druhé dvojice knoflíkových dírek, címž se vytvorí krcek (91), který se smerem od knoflíku (7) k látce (3) zužuje, takže v míste prišití nedochází po ovinutí k deformaci látky. Vynález se také týká zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji prišívajícím knoflíky.

Description

(57) Anotace:
Vynález se týká způsobu přišívání knoflíku (7) na šicím stroji přišívajícím knoflíky alespoň se dvěma dvojicemi průchozích dírek uspořádaných kolmo k čelní ploše knoflíku (7) způsobem ručního šití do ohybu látky, při kterém se v první fázi při síván i jehla (5) předává mezi horní a dolní jehelní tyčí (41. 11) a niť (9) prochází při každém směru pohybu jehly (5) jinou dírkou prošívané dvojice dírek, přičemž spojovací nitě (9) vytvářejí mezi knoflíkem (7) a látkou (3) krček (91). Ve druhé fázi přišívání se knoflík (7) sklopí do ovíjecí polohy, krcek (91) se ovíjí nití, která se na konci ovíjení zapošije. Při stálé vzájemné poloze knoflíku (7) a látky (3) se vykoná počet stehů požadovaný pro při šití jedné dvojice knollikových dírek, načež se knoflík nad látkou přesune knoflíkovou dírkou druhé dvojice knoflíkových dírek do osy vertikálního pohybuj ehly (5) a při stále vzájemné poloze knoflíku (7) a látky (3) se vykonápočel šlehů požadovaný pro přišití druhé dvojice knoflíkových dírek, čímž se vytvoří krcek (91), který se směrem od knoflíku (7) k látce (3) zužuje, takže v místě přišití nedochází po ovinutí k deformaci látky. Vynález se také týká zařízení k přišívání knoflíku na šicím stroji přišívajícím knoflíky.
Způsob a zařízení k přišívání knoflíků na šicím stroji
Oblast techniky
Způsob přišívání knoflíku na šicím stroji přišívajícím knoflíky alespoň se dvěma průchozími dírkami uspořádanými kolmo k čelní ploše knoflíku způsobem ručního šití, při kterém se v první fázi přišívání jehla předává mezi horní a dolní jehelní tyčí a niť prochází při každém směru pohybu jehly jinou dírkou prošívané dvojice dírek, přičemž spojovací nitě vytvářejí mezi knoflíkem a látkou krček, přičemž se ve druhé fázi přišívání knoflík sklopí do ovíjecí polohy, krček se ovíjí nití, která se na konci ovíjení nití zapošije.
Vynález se týká také příslušného zařízení šicího stroje přišívajícího knoflíky.
Dosavadní stav techniky
Šicí stroje k přišívání knoflíků umožňují přišívat knoflíky různých provedení lišících se tvarem a/nebo uspořádáním dírek na různé typy textilií. Moderní stroje jsou obvykle vybaveny programovacími prostředky pro nastavení parametrů textilie a uspořádání knoflíku s možnostmi volby typu stehu.
Jedna skupina strojů přišívá knoflík stehem, který je známým způsobem vázán prostřednictvím spodní nitě.
Další typová skupina šicích strojů přišívajících knoflík vázaným stehem jednou nití váže steh pod látkou pomocí chapače vytvářejícího smyčku, kterou jehla při cestě vzhůru utahuje. Do této skupiny patří například moderní zařízení podle DE 102004019143 A1, které popisuje šicí stroj k přišívání knoflíků a ovinutí krčku mezi knoflíkem a textilií, u kterého se knoflík při přišívání nachází nejdříve v horizontální poloze, ze které je následně přemístěn do vertikální polohy, ve které je krček ovinut. Stroj obsahuje mechanizmus vertikálního vratného pohybu jehelní tyče, prostředek k upevnění textilie, na kterou má být přišíván knoflík, mechanizmus k upnutí knoflíku, který umožňuje sklopení knoflíku z horizontální do vertikální roviny. Dále obsahuje mechanizmus pro změnu vzájemné polohy jehelní tyče, textilie a knoflíku, a nastavovací zařízení k řízení mechanizmu vertikálního vratného pohybu jehelní tyče, mechanizmu
k upnutí knoflíku a mechanizmu pro změnu vzájemné polohy, přičemž mechanizmus vertikálního vratného pohybu jehelní tyče a mechanizmus pro změnu vzájemné polohy jsou řízeny tak, že před prováděním procesu ovíjení krčku se provede alespoň jeden ovin ovíjecí nitě v blízkosti textilie a alespoň jeden ovin ovíjecí nitě v blízkosti knoflíku.
Smyčky vytvářené chapačem na jediné niti, nebo vázání stehu pomocí spodní nitě vytváří relativně velkou hmotu nitě na rubu látky, což může být z estetického i funkčního hlediska nepřijatelné.
Stroj z další typové skupiny strojů pro přišívání knoflíků je ve stavu techniky popsán například ve spisu GB 496888. Tyto stroje přišívají knoflíky způsobem ručního šití, při kterém jehla s navlečenou nití prochází knoflíkovou dírkou pod látku, látka s knoflíkem se nad jehlou přesune a jehla vstupuje do látky v místě pod jinou knoflíkovou dírkou a protahuje niť nad knoflík. K tomu jsou stroje vybaveny horní a dolní jehelní tyčí, které jsou uspořádány souose a které si vždy po průchodu jehly pod látku a po průchodu jehly nad knoflík vzájemně předávají dvouhrotou jehlu s jedním ouškem umístěným mezi hroty.
Při přišívání knoflíku vzniká v mezeře mezi knoflíkem a látkou krček určité délky. Největší vzájemná vzdálenost vpichů do látky přibližně odpovídá rozteči knoflíkových dírek. Přišívání končí ovinutím krčku určitým počtem ovinů, kterými jsou spojovací nitě staženy k sobě. V sousedství látky tak stažené spojovací nitě většinou deformují látku. Tato deformace látky se zvětšuje při přišívání knoflíků s větší roztečí dírek. Aby k deformaci látky nedocházelo, je nutné šicí stroj přesně seřizovat při každé změně látky, nití, knoflíků a/nebo parametrů šití.
Cílem vynálezu je uvedené nedostatky odstranit, nebo je alespoň podstatně omezit.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem přišívání knoflíku na šicím stroji přišívajícím knoflíky alespoň se dvěma dvojicemi průchozích dírek
uspořádaných kolmo k čelní ploše knoflíku způsobem ručního šití do ohybu látky, jehož podstatou je to, že při stálé vzájemné poloze knoflíku a látky se vykoná počet stehů požadovaný pro přišití jedné dvojice knoflíkových dírek, načež se knoflík nad látkou přesune knoflíkovou dírkou druhé dvojice knoflíkových dírek do osy vertikálního pohybu jehly a při stálé vzájemné poloze knoflíku a látky se vykoná počet stehů požadovaný pro přišití druhé dvojice knoflíkových dírek, čímž se vytvoří krček, který se směrem od knoflíku k látce zužuje.
Oblast vpichů v látce má malou plochu, čímž nedochází k deformaci látky při ovíjení krčku. Niť nemusí být při přišívání knoflíku přestřižena a je pevně zapošita. Vizuální výhodou je navíc jen relativné malé množství nití na rubu látky, které přitom zajišťuje dokonalé přišití knoflíku.
Při přišívání čtyřdírkového knoflíku s čtvercovým nebo obdélníkovým uspořádáním dírek knoflíku jsou stehem spojovány vždy dvě a dvě dírky, přičemž spojnice os dírek jedné a druhé dvojice dírek jsou rovnoběžné, což je obvyklý způsob přišívání knoflíků z estetického i funkčního hlediska.
V případě požadavku mohou být při přišívání čtyřdírkového knoflíku s čtvercovým nebo obdélníkovým uspořádáním dírek knoflíku stehem spojovány vždy dvě a dvě dírky, přičemž spojnice os dírek jedné a druhé dvojice dírek jsou různoběžné. Na horní straně knoflíku jsou pouze dvě spojnice knoflíkových dírek.
Je výhodné, že lze snadno vytvářet slepý steh. To je umožněno přišíváním přímo do ohybu látky, kdy jsou prošité nitě po narovnání ohybu skryty pod knoflíkem na líci látky.
Cíle vynálezu je dosaženo rovněž zařízením šicího stroje přišívajícího knoflíky, které obsahuje horní a dolní jehelní tyč, jehož podstatou je to, že ke stolu je upevněna konzola držáku knoflíku, přičemž těleso držáku je vzhledem ke stolu uloženo posuvně ve směru os Za Y, přičemž je k vyvolání těchto pohybů spřaženo s hnacími motory, v tělese je otočně uložen čep sklápění k polohování knoflíku, v čepu sklápění je posuvně veden manipulační čep, na jehož konci vně tělesa držáku jsou uspořádány čelisti pro upevnění přišívaného
knoflíku a jehož druhý konec je spřažen s pohonem jeho posuvu ve směru osy X tvořeným přímočarým motorem, jehož stator je pevně spojen s tělesem držáku. Kombinací pohybů stolu ve směru osy Y s vzájemně nehybnou látkou a knoflíkem a přídavného pohybu knoflíku ve směru osy X nad stolem s pevnou látkou lze realizovat způsob podle nároku 1.
Přímočarým motorem je s výhodou pneumatický válec, hydraulický válec, nebo lineární elektromotor. Tyto hnací prostředky splňují požadavky na přesné polohování knoflíku vzhledem k látce a rychlost přesunutí knoflíku.
Přehled obrázků na výkrese
Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněno na výkrese, kde značí obr. 1 podélný řez rovinou X-Z držákem knoflíku, obr. 2a řez přehnutou látku před přišíváním knoflíku na ohyb látky, obr. 2b pohled na knoflík ve směru „P“ z obr. 2a, obr. 3a až 5b postup přišívání knoflíku a obr. 6 a 7 dokončení přišívání knoflíku ovinutím krčku. Obr. 2a, 3a, 6 a 7 jsou řezem rovinou Y-Z, obr. 3b, 4, 5a, 5b jsou řezem rovinou X-Z s pohledem na ohyb látky ve směru osy Y.
Příklady provedení vynálezu
Šicí stroj pro přišívání knoflíků podle vynálezu obsahuje neznázorněný rám stroje s dolním ložem 1, v němž je uložen stůl 2, který je vzhledem k rámu stroje v soustavě souřadnic XYZ motoricky pohyblivý v předozadním směru Y a ve stranovém směru X- Na stole 2 jsou uspořádány známé neznázorněné prostředky pro vedení a upevňování zpracovávané látky 3. Nad ložem 1 je známým uspořádáno rameno 4 stroje a uložena horní jehelní tyč 41. V jehelní tyči 41 je známým způsobem prostřednictvím neznázorněného zámku odpojitelně uložena jehla 5. V loži 1 stroje je uložena dolní jehelní tyč 11, ve které je uspořádán známý neznázorněný zámek pro odpojitelné upevnění jehly
5. Blíže neznázorněné jehla 5 je známým způsobem opatřena hroty na obou koncích, samočinně uzavíratelnými a otevíratelnými zámky pro její střídavé • ♦ · · · · 0·· · · · · · ··
PS3699CZ spojení s horní nebo dolní jehelní tyčí 41, 11 a ouškem ve střední části délky jehly 5.
Na stole 2 je uspořádána konzola 6 s držákem 61 knoflíku 7. Konzola 6 je v předozadním směru Y vzhledem ke stolu 2 uložena posuvně, přičemž k pohonu v tomto směru slouží blíže neznázorněný krokový elektromotor 62. Podélná osa držáku 61 je uspořádána ve směru osy X, tedy v příčném směru vzhledem k rámu stroje. V tělese 610 je otočně uložen dutý čep 611 sklápění knoflíku 7 opatřený ovládacím ramenem 6111 připojeným k blíže nepopsanému přímočarému motoru s definovanými parametry zdvihu, zejména z hlediska rychlosti a velikosti zdvihu. V dutině čepu 611 je posuvně uložen manipulační čep 612, na jehož konci vné tělesa 610 jsou uspořádány čelisti 613 k upnutí knoflíku 7. Vedení manipulačního čepu 612 v dutině čepu 611 je opatřeno vodicím prostředkem, který neumožňuje vzájemné pootočení manipulačního čepu 612 v dutině čepu 611 (například prostřednictvím dvou protilehlých vodicích ploch 6121, kterými je podélně zúžen dřík manipulačního čepu 612 a příslušného příčného průřezu dutiny dutého čepu 611).
Konec manipulačního čepu 612 protilehlý čelistím 613 je připojen k výstupnímu prostředku přímočarého motoru, který posunuje čelisti 613 vzhledem k tělesu 610 držáku 61 a tedy ke stolu 2 stroje ve směru osy X. V příkladném provedení je tímto přímočarým motorem pneumatický válec 614, jehož pístnice 615 je spojena s čelem manipulačního čepu 612. Zdvih manipulačního čepu 612 je omezen například stavitelnými dorazy 6151 nebo jiným vhodným prostředkem.
Na obr. 1 je držák 61 knoflíku 7 znázorněn v horizontální poloze odpovídající přišívání knoflíku 7, vertikální poloha knoflíku 7 nakreslená čárkovaně odpovídá poloze knoflíku 7 pro ovíjení krčku.
Těleso 610 držáku 61 je vzhledem ke konzole 6 a tedy ke stolu 2 uloženo posuvně ve vertikálním směru Z, přičemž k pohonu v tomto směru slouží blíže neznázorněný krokový elektromotor 63.
Na obr. 2a až 5b je znázorněn příkladný postup přišívání čtyřdírkového knoflíku 7 na ohyb látky 3 podle vynálezu, přičemž svazky nití spojujících • * · · · · · ··· ··· ·· ··· ··
PS3699CZ knoflíkové dírky jedné a druhé dvojice knoflíkových dírek jsou na líci knoflíku rovnoběžné.
Na obr. 2a je látka 3 přehnuta přes opěrku 8, která je v místě ohybu opatřena známým výřezem 81 pro jehlu 5 pro případ šití stehu ve větší vzdálenosti od ohybu. Jehla 5 s navlečenou nití 9 je upnuta v zámku horní jehelní tyče 41. Dolní hrot jehly 5 je nad knoflíkovou dírkou 73 (podle schématu z obr. 2b) knoflíku 7 upnutého v čelistech 613 v horizontální poloze nad ohybem látky 3.
V prvním stehu prvního kroku přišívání knoflíku 7 projde pohybem horní jehelní tyče 41 jehla 5 knoflíkovou dírkou 73 a ohybem látky 3 a upne se svým dolním koncem v dolní jehelní tyči 11, přičemž její horní hrot je pod látkou 3. Stůl 2 s opěrkou 8 a tedy s látkou 3 se současně s konzolou 6 držáku 61 knoflíku 7 přesune o rozteč knoflíkových dírek ve směru osy Y tak, že se nad horní hrot jehly 5 přesune knoflíková dírka 72. Jehla 5 je posouvána dolní jehelní tyčí 11 mimo látku 3 nahoru, projde knoflíkovou dírkou 72, je převzata horní jehelní tyčí 41 a vytažena tak, že její dolní hrot je nad knoflíkovou dírkou 72.
Stůl 2 s opěrkou 8 a tedy s látkou 3 se současně s konzolou 6 držáku 61 knoflíku 7 přesune zpět o rozteč knoflíkových dírek ve směru ve směru osy Y tak, že se pod dolní hrot jehly 5 přesune knoflíková dírka 73 a steh se opakuje.
První krok končí po vykonání počtu stehů, kterým má být dvojice knoflíkových dírek 73, 72 přišita, přičemž jehla 5 je na konci prvního kroku v poloze pod látkou 3 podle obr. 3a a 3b.
Po ukončení prvního kroku (obr. 3b) zůstává poloha stolu 2, opěrky 8, látky 3, konzoly 6 a tělesa 610 držáku 61 knoflíku 7 v nezměněné poloze. Pístnice 615 pneumatického válce 614 přesune čelisti 613 s knoflíkem 7 ve směru osy X o rozteč knoflíkových dírek do polohy znázorněné na obr. 4. Dolní hrot jehly 5 je pod knoflíkovou dírkou 74 (podle schématu z obr. 2b) knoflíku 7 upnutého v čelistech 613 v horizontální poloze nad ohybem látky 3.
··* ·· ·*· ··
PS3699CZ
Druhý krok je analogickým opakováním prvního kroku s tím, že jehla 5 vykonává první steh propíchnutím látky 3 zespodu, průchodem knoflíkovou dírkou 74, načež je jehla předána horní jehelní tyči 41. Stůl 2 s opěrkou 8 a tedy s látkou 3 se současně s konzolou 6 držáku 61 knoflíku 7 přesune o rozteč knoflíkových dírek ve směru osy Y tak, že se pod dolní hrot jehly 5 přesune knoflíková dírka 71. Jehla 5 je přesunuta horní jehelní tyčí 11 mimo látku 3 dolů, projde knoflíkovou dírkou 71, je převzata dolní jehelní tyčí 11 a vytažena tak, že její horní hrot je pod knoflíkovou dírkou 71 a pod úrovní látky 3.
Druhý krok končí po vykonání počtu stehů, kterým má být dvojice knoflíkových dírek 74, 71 přišita, přičemž jehla 5 je v poloze pod látkou 3 podle obr. 5a.
Po ukončení druhého kroku (obr. 5a) se při nezměněné poloze stolu 2, opěrky 8, látky 3, konzoly 6 a tělesa 610 držáku 61 knoflíku 7 přesune pístnice 615 pneumatického válce 614 čelisti 613 s knoflíkem 7 ve směru osy X o polovinu rozteče knoflíkových dírek zpět do polohy znázorněné na obr, 5b. V tomto pohledu má svazek nití 9 mezi knoflíkem 7 a látkou 3 tvar „V“. Dolní hrot jehly 5 je pod látkou, knoflík 7 upnutý v čelistech 613 je v horizontální poloze nad ohybem látky 3.
Ve třetím kroku pootočí neznázorněný přímočarý motor ramenem 6111 dutého čepu 611 sklápění, s dutým čepem 611 se pootočí i manipulační čep 612 s čelistmi 613. Tím se knoflík 7 sklopí do vertikální polohy. Krokovým motorem 63 se posune těleso 610 držáku 61 knoflíku 7_vzhledem ke konzole 6 a tedy ke stolu 2 a opěrce 8_látky 3 v ose Z tak, že osa krčku 91 tvořeného svazkem nití 9 je vodorovná (obr. 6). Obalovou plochou krčku 91 je čtyřboký jehlan, jehož vrchol tvoří oblast vpichů v ohybu látky 3.
Za příslušného pohybu stolu 2 s opěrkou 8, látkou 3 a knoflíkem 7 se známým způsobem vykoná ovinutí krčku 91 příslušným počtem ovinů a zapošití niti 9 do látky 3 a/nebo do krčku 91. Přišívání končí odstřižením nitě 9.
Po přišití knoflíku 7 se látka 3 narovná, místo prošití je skryto pod knoflíkem 7 a na rubu látky 3 není steh patrný (slepý steh). Je-li požadováno, aby byl steh alespoň částečně viditelný na rubu látky, provede se přišití ve větší
:*>Š369áČ2f’ vzdálenosti od ohybu, což umožňuje výřez 81 v opěrce 8. Po narovnání látky je stopa steku patrná na rubu látky 3.
S využitím diagonálního pohybu stolu 2 s látkou 8 vzhledem k ose jehly 5 lze analogickým způsobem vytvořit steh, jehož svazky nití spojujících knoflíkové 5 dírky jedné a druhé dvojice knoflíkových dírek jsou na líci knoflíku různoběžné a tedy se kříží.
Je zřejmé, že sbíhající se krček 91 lze kombinací standardních pohybů stolu a přídavných pohybů držáku knoflíku aplikovat i při přišívání do plochy látky. Kromě hledisek estetických odstraňuje tento způsob přišívání knoflíků ío deformaci látky v místě vpichů při ovíjení krčku. Tato deformace je zvláště nežádoucí u knoflíků, jejichž rozteče dírek jsou velké.
• · · 44 • ·· *·e • 44 4 ♦♦ 44 • 4 4 * 44
4 4 4 * 44 · VS369ŤCŽ·’
Seznam vztahových značek lože dolní jehelní tyč stůl látka rameno stroje horní jehelní tyč jehla konzola držáku knoflíku držák knoflíku
610 těleso držáku knoflíku
611 čep sklápění knoflíku
6111 rameno (čepu sklápění knoflíku)
612 manipulační čep
6121 vodicí plocha (manipulačního čepu)
613 čelist
614 pneumatický válec
615 pístnice (pneumatického válce)
6151 doraz (pístnice) krokový elektromotor (pohyb konzoly vzhledem ke stolu v ose Y) krokový elektromotor (pohyb tělesa držáku vzhledem ke konzole v ose Z) knoflík knoflíková dírka knoflíková dírka knoflíková dírka knoflíková dírka opěrka (ohybu látky) výřez (v opěrce)

Claims (9)

  1. ·:· ’eřS36S&ťž·’
    PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přišívání knoflíku (7) na šicím stroji přišívajícím knoflíky alespoň se dvěma dvojicemi průchozích dírek (71, 72, 73, 74) uspořádaných kolmo k čelní ploše knoflíku (7) způsobem ručního šití do ohybu látky, při kterém se v první fázi přišívání jehla (5) předává mezi horní a dolní jehelní tyčí (41, 11) a niť (9) prochází při každém směru pohybu jehly (5) jinou dírkou prošívané dvojice dírek (71, 72, 73, 74), přičemž spojovací nitě (9) vytvářejí mezi knoflíkem (7) a látkou (3) krček (91), přičemž se ve druhé fázi přišívání knoflík (7) sklopí do ovíjecí polohy, krček (91) se ovíjí nití, která se na konci ovíjení zapošije, vyznačující se tím, že při stálé vzájemné poloze knoflíku (7) a látky (3) se vykoná počet stehů požadovaný pro přišití jedné dvojice knoflíkových dírek (72, 73), načež se knoflík (7) nad látkou přesune knoflíkovou dírkou druhé dvojice knoflíkových dírek (71, 74) do osy vertikálního pohybu jehly (5) a při stálé vzájemné poloze knoflíku (7) a látky (3) se vykoná počet stehů požadovaný pro přišití druhé dvojice knoflíkových dírek, čímž se vytvoří krček (91), který se směrem od knoflíku (7) k látce (3) zužuje, takže v místě přišití nedochází po ovinutí k deformaci látky (3),
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při přišívání čtyřdírkového knoflíku (7) s čtvercovým nebo obdélníkovým uspořádáním dírek knoflíku jsou stehem spojovány vždy dvě a dvě dírky, přičemž spojnice os dírek jedné a druhé dvojice dírek jsou rovnoběžné.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se při přišívání čtyřdírkového knoflíku (7) s čtvercovým nebo obdélníkovým uspořádáním dírek knoflíku jsou stehem spojovány vždy dvě a dvě dírky, přičemž spojnice os dírek jedné a druhé dvojice dírek jsou různoběžné.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se vytváří slepý steh.
  5. 5. Zařízení šicího stroje přišívajícího knoflíky, které obsahuje horní a dolní jehelní tyč (41, 11), které mají společnou osu svého vertikálního pohybu,
    • · * · * ·· • · ·· · a • · • · ♦ · • ·· ·· ··· ·,
    jehlu (5) opatřenou ouškem a prostředky k jejímu střídavému uvolnitelnému spojení s horní nebo dolní jehelní tyčí (41, 11), stůl (2) řiditelně pohyblivý ve stranovém směru (X) a ve směru (Y) vpřed a vzad, a držák (61) knoflíku (7) s čelistmi (613) pro upevnění přišívaného knoflíku (7), který je vzhledem ke stolu (2) uspořádán otočné přestavitelně alespoň do dvou poloh kolem osy uspořádané v příčném směru (X), vyznačující se tím, že ke stolu (2) je upevněna konzola (
  6. 6) držáku (61) knoflíku (7), přičemž těleso (610) držáku (61) je vzhledem ke stolu (2) uloženo posuvně ve směru os Z a Y, přičemž je k vyvolání těchto pohybů spraženo s hnacími motory (63, 62), v tělese (610) je otočně uložen čep (611) sklápění k polohování knoflíku (7), v čepu (611) sklápění je posuvně veden manipulační čep (612), na jehož konci vně tělesa (610) držáku (61) jsou uspořádány čelisti (613) pro upevnění přišívaného knoflíku (7) a jehož druhý konec je spřažen s pohonem jeho posuvu tvořeným přímočarým motorem, jehož stator je pevně spojen s tělesem (610) držáku (61).
  7. 7. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že přímočarým motorem je pneumatický válec (614).
  8. 8. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že přímočarým motorem je hydraulický válec.
  9. 9. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že přímočarým motorem je lineární elektromotor.
CZ20100744A 2010-10-12 2010-10-12 Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji CZ2010744A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100744A CZ2010744A3 (cs) 2010-10-12 2010-10-12 Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji
DE102011054336A DE102011054336A1 (de) 2010-10-12 2011-10-10 Verfahren und Vorrichtung zum Zunähen der Knöpfe auf einer Nähmaschine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100744A CZ2010744A3 (cs) 2010-10-12 2010-10-12 Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2010744A3 true CZ2010744A3 (cs) 2012-04-25

Family

ID=45872516

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100744A CZ2010744A3 (cs) 2010-10-12 2010-10-12 Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ2010744A3 (cs)
DE (1) DE102011054336A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110448012B (zh) * 2019-09-21 2024-03-26 张卫 易缝纫式钮扣
CN116024738B (zh) * 2023-03-02 2024-04-05 湘潭大学 一种多层堆叠碳纤维织物单线缝合机器人

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB496888A (en) 1937-03-11 1938-12-07 American Mach & Foundry Improvements in or relating to sewing machines
JP4213510B2 (ja) 2003-05-02 2009-01-21 Juki株式会社 根巻きボタン付けミシン

Also Published As

Publication number Publication date
DE102011054336A8 (de) 2012-06-14
DE102011054336A1 (de) 2012-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6108742B2 (ja) ボタン穴かがりミシン
JP5759158B2 (ja) ベルトループ付けミシン及びベルトループの折り返し方法
KR101790642B1 (ko) 다중-헤드, 다중-바늘 자수기, 이를 위한 다중-바늘 헤드, 쓰레드 절단 부재 및 쓰레드 절단기
TWI516655B (zh) 多針頭刺繡機以及操作-多針頭刺繡機的方法
KR101252055B1 (ko) 재봉기
CZ2010744A3 (cs) Zpusob a zarízení k prišívání knoflíku na šicím stroji
CN105986369B (zh) 带环材料的缝合方法以及带环缝制缝纫机
JP2019072466A (ja) ミシン
JP2008200129A (ja) 玉縁縫いミシン
JP5544056B2 (ja) 飾り縫いミシン
KR20210044870A (ko) 코드재를 봉착할 수 있는 미싱 및 코드재를 공급하는 장치 그리고 코드 안내체
JP2013022042A (ja) ベルトループ付けミシン
WO2019073922A1 (ja) ミシン
TWI386533B (zh) Sewing sewing machine
JPS6141594B2 (cs)
KR102481545B1 (ko) 정의된 공칭 초과 실 길이를 가지고 섬유 조각 내에서 꿰매어질 솔기의 솔기 시작 바늘 실을 생산하는 방법 및 이러한 유형의 방법을 구현하도록 구성된 재봉틀
KR20020090143A (ko) 재봉틀의 실절단 장치
CN105283596B (zh) 具有至少一个双锁式针迹旋梭的刺绣机
JP4935179B2 (ja) ボタン付けミシン
JP3110315B2 (ja) ミシンの刺繍糸自動切断装置
TWM526583U (zh) 縫紉機之送線裝置
JP6099378B2 (ja) ボタン付けミシン
JP4844828B2 (ja) ボタン縫い付け方法及びそのミシン
KR20090076821A (ko) 단추구멍박기 재봉기
KR101951200B1 (ko) 2-실 본봉 회전 루퍼를 가지는 단일 헤드 또는 다중 헤드 자수 기계